Haarlem s Dagblad West-Java als verloren beschouwd. 59e JAARGANG No. 18011 x x Cltgave Lourens Coster, Mfl. v. Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij S.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijk. Socnda- plelo 3? Postgiro 38810. Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Telef. Directie 13083, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drnkkeri) 10132, Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Directeur: P. W. PEEREBOOM ZATERDAG 7 MAART 1942 Abonnement per week per maand ƒ1,15, per kwartaal 3,42, franco per pott 3,73, losse nummers 6 cent. Adverten» tlën: 1—5 regels 2,10 elke regel meer 0,42. Reclames 0,71 per regel. Contracttarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1—0 regels 0,72, elke regel meer 0,1». Groentjes 1—3 regels 3» cent, elke regel meer 12 cent bij contante betaling. Hoe een rijwieldief te Haarlem gepakt werd Door een spoor in de sneeuw verraden i Dat een overigens onwelkome sneeuwbui somtijds 1 haar goede zijde kan hebben, is dezer dagen gebleken, j I Een jongeman bracht eenige dagen geleden een be- I zoek aan de kiosk op het Kennemerplein te Haarlem. Hij plaatste zijn fiets tegen de kiosk en ging eenige oogenblikken naar binnen voor een hapje en een praat- I je en daarna weer naar huis. Maar den weg terug moest hij te voet afleggen, want zijn fiets was ver dwenen. Den volgenden avond fietste de jongeman op de fiets van zijn vader weer naar de kiosk. Maar nu zette hij het karretje veiligheidshalve binnen. Toen hij wilde vertrekken, moest hij wederom te voet gaan. want een brutale fietsendief had toch kans gezien, het rijwiel te kapen. Het had echter gesneeuwd dien avond. Vlak naast de kiosk ontdekten de bestolene en de kioskhouder met behulp van een handdynamo in de versch gevallen sneeuw een spoor van een fiets en van voetstappen. Er was geen speurhond of een woudlooper voor noodig om het spoor te volgen. Een brug over, een straat en nog een straat en toen een huis. De mannen waarschuwden de politie en een recher cheur ging mee naar het huis, waar het spoor eindig de. Men bleek aan het goede adres te zijn. Twee mannen troffen ze aan; klaarblijkelijk de dief en de heler. En ook de fiets was aanwezig. Hoewel de diefstal niet meer dan een half uur te voren was ge pleegd, hadden de mannen kans gezien, het rijwiel te veranderen in een verzameling van onderdeelen, zoo dat het voor de hand ligt. dat het rijwiel op bestelling door den dief aan den heier was geleverd, die alle mogelijke maatregelen had genomen om het corpus delicti in een zoo kort mogelijken tijd te metamor- phoseeren. Een betere marktgelegenheid te Haarlem Plannen urgent genoemd In het dezer dagen gepubliceerde jaarverslag der gemeente Haarlem lezen wij in de mededeelingen over het marktwezen: „De gebrekkige inrichting van de groente- en fruit markt aan den openbaren weg (den Koudenhorn) zon der overdekking noopte tot het nemen van maatregelen tot inrichting vaneen opslagplaats voor het ledige fust. Hiertoe boden de terreinen aan de Houtmarkt de beste oplossing. Hoewel hieraan voor den handel meer dere kosten waren verbonden, heeft deze toch ter ver krijging van een ruimere marktgelegenheid welwillend medegewerkt. Gezien de gestadige uitbreiding van Haarlem en zijn omgeving, welk consumptiegebied bijna geheel door de Haarlemsche markt moet worden verzorgd, worden de in voorbereiding zijnde plannen voor een nieuwe groente- en fruitmarkt urgent". Wij herinneren er aan dat deze aangelegenheid al jaren hangende is. In vroeger jaren werd er bij elke behandeling van de gemeentebegrooting door het raads lid J. G. van Kessel op aangedrongen om aan den on- houdbaren toestand een einde te maken. Haarlem heeft behoefte aan een flink overdekt marktterrein aan het water gelegen. B. en W. hebben de wenschelijkheid daarvan ook erkend, maar in het verleden is het niet mogelijk gebleken hangende plannen tot uitvoering te brengen. Eenige keeren had men „bijna" beslag kunnen leggen op een pand dat zich voor het beoogde doel goed leende, maar dan kwamen er weer moeilijkheden in den weg, zoodat uitvoering niet mogelijk was. Ook nu zijn weer plannen in voorbereiding, maar de tijds omstandigheden bevorderen de uitvoering daarvan niet. In het laatste jaar werd aan de groente- en fruit markt 9693 aan marktgeld ontvangen. De Stadsapotheek te Haarlem In een jaar 48.071 recepten In het laatste jaarverslag van de Stadsapotheek wordt medegedeeld, dat er in het totaal 48071 recep ten werden klaargemaakt. Daarvoor waren er 13.564 bestemd voor het St. Elisabeths Gasthuis, 30178 voor Maatschappelijk Hulpbetoon, 1563 voor het tehuis voor ouden van dagen, 162 voor het Kindertehuis, 863 voor het Jolesziekenhuis en 527 voor den Gem. Geneeskun digen dienst. De Stadsapotheek is nog steeds gevestigd aan het Groot Heiligland bij het Gasthuis. Indertijd is wel een plan uitgewerkt om haar te verplaatsen naar het Nas- sauplein, maar van de uitvoering van dit voornemen is afgezien. Inbraak bij een wijnhandelaar te Haarlem Verzekeringsagent de vermoedelijke dader Twee agenten van politie hebben gisteren te Haar lem in den vroegen morgen een 47-jarigen verzeke ringsagent aangehouden, die in eenige rijwieltasschen een zware vracht vervoerde Bij onderzoek bleek deze te bestaan uit 32 flesschen wijn. cognac e.d. Daar de man geen behoorlijke verklaring over de herkomst van deze flesschen kon geven, is hij overgebracht naar het bureau van politie. Later bleek, dat bij een wijn handelaar te Haarlem dien afgeloopen nacht was in gebroken en bedoelde flesschen ber evens een bedrag van f 180 vandaar waren ontvreemd. De aangehou dene blijft ontkennen deze inbraak te hebben gepleegd en beweert de flesschen van een onbekende te hebben gekocht. Het bedrag van f 180, geborgen in een porte feuille, is vermoedelijk door den verdachte bij zijn aan houding weggeworpen in de omgeving van de Raaks. Personen die hieromtrent nadere inlichtingen kunnen geven, worden verzocht zich ten spoedigste te melden bij de Afdeeling Recherche, bureau Smedestraat 9. De gemeente Haarlem en de Kinderverzorging Voogdij over 33 kinderen In het "jaarverslag van Haarlem wordt iets mede gedeeld over de gemeente-instelling voor kinderver zorging. Deze instelling heeft ten doel de duur zame verzorging en opvoeding van behoeftige minderjarigen, wier verzorging niet geschiedt door Maatschappelijk Hulpbetoon of door andere in stellingen. Zij had aan het einde van het jaar de voogdij over 33 kinderen en wel van den leeftijd tot en met 3 jaren; 1 meisje, van 4 tot en met 6 jaren; 1 jongen van 7 tot en met 14 jaren: 8 jongens en 4 meisjes en van 15 tot en met 20 jaren: 11 jongens en 8 meisjes. Zooveel mogelijk werden zij in gezinsverpleging opgenomen. He, bestuur der instelling werd gevormd door de leden van de Commissie van bijstand voor maatschappe lijk hulpbetoon, met den wethouder voor het arm wezen als voorzitter en den directeur van maat schappelijk hulpbetoon als secretaris, die tevens he' toëzicht op de kinderen hield. Overval in clandestiene slagerij Acht arrestaties te Huizen De Huizer politie, vier aandacht al eenigen tijd geves tigd was op den verkoop van clandestien vleesch, deed een inval in een schuur, staande in een afgelegen wijk der Huizer dorpskom, de Noorderbuur! geheeter, Derc schuur, moeilijk te bereiken, bevindt zich tusschen bijge bouwen van een leegstaande vischrookerij, waarachter ook een stal met vee staat, toebehoorende aan gebroeders V. te Huizen. Bij het betreden der schuur troffen de agenten daar een der gebroeders V. aan en den Huizer slager v. d. R. Zij hadden juist een koe geslacht. Belden werden naar het politiebureau overgebracht en de koe Is in beslag genomen. Een uitvoerig verder ingesteld onderzoek wees uit. dat behalve de gebroeders V en de slager v. d. R. nog andere personen in deze zaak betrokken zijn, zoodat reeds acht arrestaties zijn verricht. De gebroeders V. die over relaties In veehouderskringen beschikten, zijn de eigen lijke leiders dezer clandestiene slagerij, waarover al ge- ruimen tijd geruchten in het dorp en daarbuiten liepen Zij stonden in verbinding met handelaren, die het vleesch o.a. in de Gooische villawijken tegen flinke prijzen distri bueerden. Dit bedrijf had een grooten omvang genomen In den loop van den tijd zijn hier waarschijnlijk tien tallen koeien geslacht De historische gebouwen worden ook in de winter maanden door de kunstschilders bezocht, om de prachtige Intérieurs op het doek vast te leggen. Ecu schilder aan den arbeid in de Groote of St. Bavokerk op ae Groote Markt te Haarlem. (foto Stevens) VERDUISTEREN V3„ 19.29 i„t 8.12 Maan 8 Maart op 1.13, onder 11.03 Verduisteren 8 Maart van 19.31 tot 8.10 Maan 9 Maart op 2.25, onder 11.42 Aanmeldingsplicht van werkloozen Bedoeling der verordening Binnenkort ook regeling van in dienst neming en te werk stelling van personeel 's-GRAVENHAGE, 6 Maart. In een te 's-Gra- venhage gehouden vergadering' van directeuren dei- gewestelijke arbeidsbureaux heeft de leider van de Hauptabteilung soziale Verwaltung van het Rijks commissariaat, president dr. Böning, een uiteen zetting gegeven over de kortelings afgekondigde verordeningen betreffende den aanmeldingsplicht voor werkloozen en het beperken van werk. Dr. Böning verklaarde, dat het van Duitsche zijde de bedoeling is het economische leven in Nederland voor zooveel eenigszins mogelijk, aan den gang te houden. Het hier te lande doen uitvoeren van werk opdrachten ten behoeve van het Duitsche Rijk zal dan ook stellig worden bevorderd. Voor zoover de Nederlandsche arbeidskracht hierdoor evenwel niet volledig in beslag wordt genomen is het een onaf wijsbare eisch, dat deze arbeidskracht elders wordt aangewend ter bevrediging van de in de Groot- Duitsche ruimte daaraan bestaande behoefte. Om te weten hoe groot deze beschikbare arbeidskracht is en ook om haar zoo nuttig mogelijk te kunnen aan wenden, moet men over de gegevens beschikken, die hieromtrent klaarheid brengen. Het is in de hudige omstandigheden niet toelaatbaar, dat arbeids kracht braak blijft liggen. In verband hiermede is het gewenscht, dat ook invloed wordt geoefend op het verleenen van vergunningen aan de bedrijven om tot een kortêren arbeidstijd over te gaan. Men begrijpe echter wel, dat de aanwending van Nederlandsche arbeidskrachten in de Groot-Duit- sche ruimte op een basis der vrijwilligheid dient te geschieden, ook wanneer aanstonds de reeds voor Nederland bestaande mogelijkheid tot dienstver plichting wordt uitgebreid tot de Groot-Duitschc ruimte, dan client hierbij voorop te worden gesteld, dat deze bevoegdheid zoo min mogelijk in prac tijk zal worden gebracht. De afkondiging der dienstverplichting moet dan ook slechts worden gezien als een laatste middel, dat alleen zal worden toegepast op lieden, te wier aanzien een opvoedkundige beïnvloeding onwerk zaam blijft. Hierbij verlieze men niet uit het oog, dat ook in het Duitsche rijk de dienstverplichting slechts zeer weinig wordt toegepast. Slechts enkele honderdduizenden arbeiders werken daar onder dienstverplichting. Wat dienaangaande van Brit- sche zijde wordt rondgestrooid bestaat uit niets dan propagandistische leugens. Men kan hierop niet genoeg den nadruk leggen. VERW ARRING MET DIENSTVERPLICHTING. Zeer ten onrechte wordt reeds nu de aanmeldings plicht der werkloozen met dienstverplichting ver ward. Ook in ander opzicht blijkt er misverstand te bestaan. De verordening heeft als maatstaf voor den aanmeldingsplicht gesteld de vraag of iemand niet of niet volledig in staat is uit eigen middelen in zijn levensonderhoud te voorzien. Om te kunnen beoordeelen of bepaalde personen hieronder al of niet vallen, dient men zich den zin van de verorde ning voor oogen te roepen. Deze bestaat hierin dal beslag moet kunnen worden gelegd op arbeidskracht die tot dusver onwerkzaam is gebleven en zich aan aanmelding heeft onttrokken, Neemt men nu, bij voorbeeld, het geval van een student, dan is het duidelijk, dat hij, krachtens den tekst der verorde ning, zich moet aanmelden, wanneer hij den leeftijd van 24 jaar heeft bereikt. Hem wordt dan een in- schrijvingsbewijs uitgereikt, doch het ligt natuur lijk niet in de bedoeling zoo iemand aan zijn studie te onttrekken, wanneer het een normaal geval van wetenschappelijke of beroepsopleiding betreft. In de verordening is voorts vastgelegd, dat iemand niet tot aanmelding verplicht is, wanneer hij in dienstbetrekking staat, tenzij het een werk van slechts korten duur of geringen omvang be treft. De grens zal hier bij een loon van f 4 per week of een arbeidsduur van 24 uur per week getrokken worden. Uiteraard zullen, bij de toepassing van den aan meldingsplicht zich talrijke grensgevallen voor doen, die stuk voor stuk zullen moeten worden be zien. Aan een en ander zal nog, door middel van pers en radio-omroep, nadere bekendheid worden gegeven. Overigens wil hei feit, dat in een be paald geval aanmeldingsplicht aanwezig wordt ge acht, nogvolstrekt niet zeggen, dat de betrokkene ook werkelijk voor een tewerkstelling, hetzij binnen, hetzij buiten de landsgrenzen zal worden aangewe zen. DE VERKORTING VAN DEN ARBEIDSTIJD Wat de verordening inzake de verkorting van den arbeidstijd betreft, deze strekt om een inzicht te ver krijgen in de practijk van dit stelsel. Voor het oogenblik zullen aanvragen om vergunning als re gel kunnen worden toegestaan, doch slechts vooi een beperkten tydsduur. Want over een kwartaal I kan de situatie ten aanzien van de behoefte aai: I arbeidskrachten zich weer sterk hebben gewij-1 zigd, zoodat het wenschelijk zou kunnen blijken j te overwegen of het betrokken bedrijf niet tot1 invoering van een volledigen arbeidstijd behoort over te gaan, ten einde daardoor arbeidskrachter vrïj te maken, die dan weer elders kunnen word ei geplaatst. Men kan het eigenlijk zoo formuleeren 1 dat de verkorting van den arbeidstijd tot dusvei voornamelijk op sociale overwegingen is toegestaan terwijl in de toekomst meer de arbeidstoestand in het algemeen als uitgangspunt zal dienen. Ten slotte deelde president dr. Böning nog mede, dat binnenkort nog e?n verordening is te verwachten, die de indienstneming en tewerk stelling van personeel afhankelijk zal maken van een te verleenen vergunning, zulks ten einde te geraken tot een volledige doorvoering van het ordeningsbeginsel bij den arbeidsinzet. Uitreiking bonkaarten te Haarlem De letters G. I. en J. Voor de uitreiking van de nieuwe bonkaarten is het Maandag de beurt aan de letters G. I. en J Behalve de dislributiestamkaart dient ook het daar bij behoorende inlegvel te worden medegebracht. Een euvel, dat steeds verder voortwoekert Tarwediefstallen in de Haarlemmermeer De diefstallen van tarwe in de Haarlemmermeer nemen nog steeds toe. Aan het politierapport zijn de volgehde gevallen ontleend. Bij den landbouwer K. aan den Sloterweg werden 7 zakken tarwe gestolen. Uit een pakhuis van den graanhandelaar P. d. B. aan den Bennebroekerdijk werd ingebroken en 7 mud tarwe ontvreemd. De po litie stelt een onderzoek in. De landbouwer J. R. aan den Aalsmeerderweg be trapte J. L. van den Nieuwemeerdijk op diefstal van een half mud tarwe. Bij den landbouwer M. v. T. aan den Sloterweg werd een poging gedaan tot tarwedief- stal. De waakhond op het erf sloeg echter aan en wekte daardoor de bewoners. Bij hun komst namen de daders de vlucht en Heten 2 mud tarwe, die reeds buiten de schuur was gezet, achter. Uit een landbouwschuur van J. L. v. d. B. aan den Hoofdweg alhier werden door opensluiting 9 zakken tarwe ontvreemd. Ook bij de landbouwers H. L. K. aan den Aalsmeerderweg en M. A. v. d. H. aan den Vijfhuizerweg werd een hoe veelheid tarwe gestolen. Een volgende poging tot diefstal had geen succes. Twee jeugdige Amsterdammeis, namelijk de 17-jarige opticien A. V. en bankwerker F. L., waren de Meer ingekomen, voorzien van enkele leege zakken en flesschen, om te probeeren wat tarwe, aardappelen of melk te bekomen. Toen hun dit bij verschillende landbouwers niet gelukt was èh zij op het erf van G. J. J. G. aan den Bennebroekerweg kwamen, die hun dit eveneens weigerde, besloten zij het op een an dere manier te proberen. A. V. sloeg een ruitje van een tuimelraam in en klom door dat raam naar binnen. Fortuna was hem echter niet gunstig gezind, want terwijl hij bezig was met het vullen van een zakje tarwe, werd hij betrapt door een knecht van G. Deze hield hem vast en gaf hem later over aan de politie, die inmiddels ter plaatse was gekomen. Uit de landbouwschuur van C. F. B. aan den Hoofdweg te Nieuw-Vennep werd ter varia tie van de tarwe 1 zak bruine boonen en 1 zak groene erwten ontvreemd. Uit een landbouwschuur van de erven K. aan den IJweg werden 4 zakken tarwe ont vreemd. Geschenk voor de jeugd 's-GRAVENHAGE, 6 Maart. In het jongerenkwar- tier van den Nationalen Jeugdstorm te Utrecht is aan den Nationalen Jeugdstorm als geschenk van den jeugd leider van het Duitsche Rijk een buste van den Führer overgedragen als uiting van de hartelijke verbonden heid tusschen Hitier Jugend en Nationalen Jeugdstorm. In tegenwoordigheid van den leider der hoofdafdee- ling „Politischer Aufbau", P. G. Volkmar, als ver tegenwoordiger van commissaris-generaal Schmidt en van een vertegenwoordiger van den gemachtigde voor de provincie Utrecht, van de leiderastaven van den Nationalen Jeugdstorm en van de Befehlsstelle der Hitier Jugend hield Hauptbannführer dr. Lindenburger een korte toespraak. Hij bracht de groeten van den Reichsjugendführer over en betoogde, dat de jeugd der Germaansche landen gemeenschappelijk den weg baant voor de nationaal-socialistische wereldbeschou wing. De N.J.S. heeft dezen weg schouder aan schouder met de H. J. in Nederland betreden. Deze weg zal ook voortaan door beiden in zegevierenden stormpas wor den afgelegd, welke tegenstanders zich ook mogen voordoen. Het doel is een groot, geordend Europa met Adolf Hitler als leider van alle Germanen. De leider van den N.J.S., hoofdstormer C. van Geel kerken, dankte in hartelijk bewoordingen voor het ge schenk en legde bijzonder den nadruk op zijn hartelijke vriendschappelijke verhouding met den Reichsjugend- führer, Arthur Axmann. Hij spoorde zijn kameraden aan vast te houden en in het geloof aan de nationaal- socialistische idee verder te marcheeren. Nikkelen stuivers ingetrokken Nog- tot en met 14 Maart kunnen zij worden ingewisseld 's-GRAVENHAGE, 6 Maart. Bij besluit van den Secretaris-generaal van het departement van Financiën is met ingang van heden de nikkelen stui ver als betaalmiddel ingetrokken en buiten omloop gesteld. Zij kunnen tot en met 14 Maart nog worden inge wisseld bij de kantoren der Nederlandsche Bank en bij de postkantoren, de bijkantoren en hulpkan toren der posterijen en de poststations in Nederlan.d Voorraden groenten en fruit in beslag genomen Wegens prijsopdrijving en onjuiste prijsaanduiding De inspectie voor de prijsbeheersching te Am sterdam meldt: De Opsporingsdienst van de Prijs beheersching te Amsterdam zet zijn controles op de groenten- en fruitprijzen in de hoofdstad en daarbuiten regelmatig voort. Gisteren is in Amsterdam-Zuid een uitgebreide controle gehouden, waarbij bleek, dat ook in dat stadsgedeelte nog verschillende groentenbedrijven gevestigd zijn waar men het niet zoo nauw neemt met de prijsvoorschriiten. Toen de voorraden in beslag genomen werden kwamen de rechercheurs tot een merkwaardige ontdekking. In een winkel waren n.l. slechts kleine voorraden aanwezig en wat er was bleek van slechte kwaliteit te zijn. Dit wekte het wantrouwen der rechercheurs op, die derhalve besloten een nader onderzoek in te stellen. Tot hun verrassing trof fen zij in de slaapkamers kisten vol prachtig wit lof en spruitjes aan, terwijl op andere ongebruike lijke plaatsen voorraden appelen, uien, wortelen, rapen en kool waren opgeslagen. Uiteraard werd ook dit in beslag genomen. Bij twee winkels, welke werden leeggehaald om vatte de in beslag genomen voorraad ettelijke vrachtauto's. De controle had bovendien tot gevolg, dat ver scheidene winkeliers werden bekeurd wegens over treding der prijsaanduidingsvoorschriften. Te IJmuiden en Velsen zijn eveneens controles der pnjsvoorschriften gehouden. In groentezaken werden drie overtredingen geconstateerd, terwijl bij twee winkeliers de naleving der prijsaanduidings. voorschriften niet deugde. Het gevolg van deze controle was o.a. dat 4000 K.G. uien en 15 kisten appelen in beslag genomen werden. Bovendien werd in een winkel geconsta teerd, dat gefileerde sprot tegen 42 ct. per ons werd verkocht, terwijl de maximumprijs 36 ct. gedraagt Ook bij enkele slagers en schoenhersiellers te IJmuiden werden overtredingen vastgesteld. Beslissende gevechtshandelingen bij Bandoeng verwacht. STOCKHOLM, 6 Maart (D.N.B.) Volgens een extrabericht van Reuter uit Bandoeng is aldaar van officieele zijde mededeeling gedaan van de ontruiming van Batavia. Voorts werd VrUdag bekend gemaakt dat Buiten zorg in handen der Japanners gevallen is. De Britsche Nieuwsdienst constateert dat practisch thans heel Westelijk Java in Japansehe handen is geraakt. In het Ned.-Indlsche legerbericht van Vrijdag wordt het volgende gezegd: „Overal op heel Java woedt de slag Als gevolg van de Japansehe superioriteit in de lucht en de onafge broken bomaanvallen beginnen onze troepen afgemat te geraken. De toestand is ernstig, maar niet hope- loos". Radio Batavia maakte Vrijdag, naar de Britsche Nieuwsdienst verder meldt, een „technische storing" bekend. De omroeper zeide: „Hallo, wegens een tech nische storing moeten wij onze uitzendingen een oogenblik staken". Kort daarop maakte Radio Batavia bekend dat het Zaterdag met berichten zou terugko men. doch thans met het volkslied ging sluiten. Naar blijkens een D.N.B.-bericht te Tokio verluidt, werd met de bezetting van Batavia de voornaamste spoorlijn langs de Noordkust van Java verbroken. Daar Batavia het politieke en economische centrum van Java is. zal de verrassend snelle bezetting van de hoofdstad, naar in Tokio verklaard wordt, in het vijandelijke kamp ongetwijfeld groote ontsteltenis teweeg brengen. Naar voorts verluidt, zijn de militaire voorbe reidingen voor den aanval op Bandoeng, waar het gros der Nederlandsche troepen vermoedelijk het voornaamste verzet zal bieden, reeds voltooid, zoo dat reeds in de naaste toekomst nieuwe en waar schijnlijk beslissende gevechtshandelingen verwacht kunnen worden. Domei meldt dat de Japansehe strijdkrachten bij het binnentrekken van de stad Batavia op geenerlei vijan delijken tegenstand gestooten zijn In de stad heerscht weer orde en rust. Een correspondent bij de Japansehe troepen op Su matra deelt mede: De Japansehe strijdkrachten hebben Djambi bezet, 200 K.M. ten Noordwesten van Palem- bang, na hardnekltigen tegenstand te hebben gebroken. Djambi en Rimau, die ook bezet werden, zijn belang rijke oliecentra. Van een „onbekende basis" meldt Domei: Japan sehe strijdkrachten hebben een niet nader aangeduid punt nabij Bandoeng bereikt. Japansehe vliegtuigen hebben in den sector Poerwakarta vijandelijke tanks, pantserwagens en vrachtauto's ten getale van 30 stuks vernietigd. Een ander Japanseh eskader deed een aanval op het vliegveld van Bandoeng en vernielde acht vliegtuigen op den beganen grond. Bij een poging van den vijand om een Japanseh vliegveld op Java aan te vallen, werden vijf Hurricanes neergehaald. Vlak voor de bezetting van Batavia op den vjjfden Maart des avonds om half tien hebben Japansehe legervliegtuigen, die opereerden tegen overblijfselen van de vijandelijke luchtmacht een vijandelijke ma chine op het vliegveld Bandoeng vernietigd, terwijl bommenwerpers een trein opbliezen, geladen met sol daten en oorlogsmateriaal, op een punt gelegen op 5 K.M. ten Westen van Buitenzorg. VERSTERKINGEN DIE NIET KWAMEN. SJANGHAI, 6 Maart (D.N.B.) De Nederlandsch- Indische omroep heeft vandaag een verklaring uitge zonden waarin o.a. wordt gezegd: „Thans kan onthuld worden dat het Nederlandsche ..i*' ,if- na l>e kaartjes illustrceren lioe Batavia aan don Oostc- Iijkcn eu den Westelijken kant ingesloten werd Sinds de Japansehe landing in de baai van Bantam waren de Japanners via Serntig opgerukt langs den hoofdweg van Batavia tot Tangorang, hier hebben zij gewacht op linu tweede colonne die oprukte van Kiawang naar Batavia. De s|K>orweg Batavla-Ban- doeng werd verbroken, andere Japansehe eenheden bezetten Poerwakarta en rukken nu via deze plaats op naar Bandoeng. Ten Noorden van Bandoeng bij Soehaiig eu Sugalahcrang wordt hevig gevochten tegen de Japanners die in twee richtingen trekken tiaar Bandoeng. Daitschland afrijdt ooor Europa. Plaatselijke bolsjewistische aanvallen in verscheidene sectoren afgeweerd. Leningrad door zware artillerie beschoten. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER. 6 Maart (D.N.B-) Het opperbevel der weermacht maakt In verscheidene sectoren van het Oostelijke front 2ijn weer bij toenemende koude plaatselijke vijan delijke aanvallen in verbitterde gevechten afge weerd. De tegenstander had hierbij zware verliezen. Honderden gevangenen werden binnengebracht. De beschieting van strategische doelen in Leningrad door zware artillerie van het leger werd voortgezet. Op 4 en 5 Maart verloor de vijand aan het Ooste lijke front in totaal 61 pantserwagens. Doeltreffende nachtelijke aanvallen van gevechtsvliegtuigen wa ren gericht tegen de vesting Sebastopol, alsmede tegen voor de oorlogvoering belangrijke gebouwen in het centrum der stad Moskou. In het zeegebied rond Engeland bracht de lucht macht een koopvaardijschip van 3.000 b.r.t. tot zin ken. Voorts werden overdag barakkenkampen aan de Zuidkust van het eiland verwoest en in den af geloopen nacht ravitailleeringsbedrijven van de ha ven van Portland bestookt. Zooals reeds in een extra bericht is medegedeeld, hebben Duitsche duikbooten in Noord- en Midden- Amerikaansche wateren wederom twaalf vijandelij ke schepen, in totaal 82,500 b.r.t., waaronder zeven groote tankschepen, tot zinken gebracht. In den loop dezer aanvallen werden bovendien een groote Ame- rikaansehe torpedojager tot zinken gebracht en nog twee schepen door torpedotreffers beschadigd. In Noord-Afrika vielen formaties der luchtmacht Britsche vliegtuigsteunpunten, alsmede spoorweg- doelen op Egyptisch grondgebied in de streek van Foeka-el-Daba aan. Bij den aanval op Malta troffer. bommen van zwaar kaliber vliegveldinstallaties en duikbootlig plaatsen van den vijand. Onder leiding van wachtmeester Balzer stelden luchtdoelartilleristen aan het Oostelijke front op 4 Maart acht vijandelijke pantserwagens buiten ge vecht. tegenoffensief het begin van deze week op het laatste oogenblik mislukte toen de overweldigende superio riteit van den vijand de weegschaal naar diens zijde deed overslaan. Er kan echter ook onthuld worden dat de raad voor den Stillen Oceaan de Nederlandsch- Indische autoriteiten reeds geruimen tijd geleden ver zekerd heeft dat. indien zij tot midden Februari stand zouden houden, versterkingen in zoodanige hoeveel heden zouden aankomen dat men de Japansehe invasie op Java tot staan kon brengen. Nederlandsch-Indië hield stand, maar de versterkingen zijn nooit aange komen." ONAFGEBROKEN ALARM TE BANDOENG. STOCKHOLM, 7 Maart (A.N.PDe Engelsche Nieuwsdienst meldt dat de geallieerden wanhopig proberen de Japanners voor Bandoeng tegen te hou den. De stad heeft onafgebroken alarm. De Japanners beheerschen het luchtruim onbestreden. Alle Javaan- sche havens zijn door de Japanseh» luchtaanvallen buiten bedrijf gesteld. Churchill over Java Engeland mag nu verder niet opgeofferd worden, verklaart de premier STOCKHOLM. 6 Maart. Het A.N.P. meldt: De zender van Batavia heeft Vrijdagmiddag gemeld dat volgens een telegram uit Londen Winston Churchill „zonder zich in het minst te bekommeren om de her haaldelijk geleden nederlagen" heden in een perscon ferentie het volgende heeft verklaard: „Wij wisten dat de val van Batavia slechts een kwestie van tijd was. Voor het verdere verloop van den strijd op Java kun nen wij echter ons eigen land niet opofferen. Van den kant van Duitschland en Italië zijn wij blootgesteld aan felle aanvallen en dat zullen wij ook in de toe komst zijn. De vijandelijke troepen in Birma zijn aan zienlijk sterker dan die op Java. Verder is het onze plicht Australië te verdedigen. De eenige persoon, die de volledige verantwoordelijkheid voor het verloop van den strijd op zich genomen heeft, is president Roosevelt." De Japansehe houding ten aanzien van Nederlandsch-Indië en Australië Verklaringen van militairen woordvoerder Uit Sjanghai verneemt het D.N.B „Na de verove ring van Java. waarvan de uren na den val van Ba tavia gesteld zijn, ltgt Australië, dat zijn verdediging door het zenden van troepen en vliegtuigen naar an dere landen practisch onmogelijk heeft gemaakt, open voor onzen aanval". Zoo verklaarde de Japansehe mi litaire woordvoerder, kolonel Akiynma, ten aanzien van het verloop der gevechten op Java, dat door hem het laatste bolwerk der democratieën in het Zuid westelijk deel van den Stillen Oceaan werd genoemd. Hij zeide verder: „Het is jammer dat Nederlandsch- Indië, waarvan Japan slechts economische samenwer king had geëischt, zich tot werktuig van het Anglo- Amerikaansche imperialisme heeft laten maken. Daar door is het voor altijd van het moederland losgescheurd. Woordelijk verklaarde hij: „Wij denken er niet aan het aan Nederland, welks regeering machteloos is, ooit terug te geven". Australië, zoo verklaarde Akiyama, heeft bloed ver goten voor Engeland, kan echter niets van Britsche zijde verwachten De Australische regeering heeft onverantwoordelijk jegens eigen volk gehandeld. Australië heeft de Japansehe immigratie verboden en als het deze maatregelen ni^t; herziet, dan zullen de Japansehe militairen zonder verlof der Australische regeering, de Australische grens overschrijden. Ten slotte sprak kolonel Akiyama over de mogelijkheid van nieuwe Japansehe offensieven. Hij zeide, dat de steeds langer wordende ravitailleeringswegen welis waar eén hindernis vormden, doch dat deze gezien de werkeloosheid der vijandelijke duikbooten niet zeer groot was Voor het schiereiland Malalcka, de Philip- pijnen en Nederlandsch-Indië was blijkens de ervaring slechts een zwakke bezetting noodig. zoodat Japan in staat ls een nieuw offensief te openen met fronttroe pen. zonder daarvoor de reserves ir het moederland te behoeven te gebruiken. Tenslotte wordt de Japan sehe trefkracht door de schitterende prestaties van de scheepsbouwwerven zeer effectief gesteund. Reeds 98 koopvaarders in Amerikaa»*«clie wateren vernietigd Tankvaart ernstig getroffen Het D.N.B. meldt: Aan de aanvulling op het Duit sche weermachtbericht wordt ontleend dat de Duit sche duikbooten door de vernietiging van weer 12 vijandelijke koopvaardijschepen waaronder 7 groote tankbooten, het gezamenlijke aantal der in Amcrikaan- sche wateren tot zinken gebracht koopvaarders ge bracht hebben op 98 met een inhoud van 663.500 b.r.t. en het totale verlies aan tankschepen die in dienst van den vijand varen over de geheele wereld, gebracht heeft op 2.54 millioen b.r.t. Om dit succes juist te kun nen beoordeelen moet men bedenken dat van de tot zinken gebrachte schepen ongeveer 50 procent tank booten zijn, waardoor de Vereenigde Staten een ver lies van ruim 9 millioen ton petroleum hebben gele den. De moeilijkheden in de Amerikaansche trinkvaart zijn dientengevolge aanzienlijk verscherpt. De S.O.S.- seinen van zinkende tankbooten hebben ook in Cana da zorgen verwekt, daar hierdoor het dominion en de Engelsche vloot op den Atlantischen Oceaan in da grootste verlegenheid kunnen geraken. Hetzelfde geldt voor de Amerikaansche vloten op den Atlantischen en den Stillen Oceaan, gezien de slagen, welke de Duitsche en Japansehe onderzeebooten aan de Ame rikaansche tankschepen toebrengen. Moeder moet eens met vacantie Daarvoor xorgt de N.V.D.

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 1