FRANKEN'S IN ENKELE REGELS INCASSO-BANK N.V. I CREDIETEN Ofschoon hij ziek was, liet Subbas Bose 7J0I1 toch op een baar naar het 52sto Nationale Congres dragen, om dc bij eenkomst als president te leiden. Deutsoher Vorlag-Roola Bij de SS aun liet Oostfront. landfcchap. Eeu ma cliinege w eer - post Ju stelling in een besneeuwd Btapf-PJK. Wiesebach Gezondheid in tabletvorm. Ter be vordering van de gezondheid der jeugd worden aan de leerlingen der laagste klassen van de scholen In de hoofdstad viliumlne-D-tablet ten uitgereikt. Pax-Holland-de Haan-c Dc uitgebreide bibliotheek van den vermaarden Vondelkenner, wijlen dr. J. F. M. Storck. komt de volgende week te Amsterdam bij het internationaal Antiquariaat onder den hamer. Voor deze interessante veiling bestaal uit wetenschappelijke kringen veel belangstelling. Pax-Holland-de Haaa-f BRUIN VAN BUITEN GAAR VAN BINNEN Daaraan ziet U direct dat wij nog steeds het fijnste brood bakken. FABRIEKEN Haarlem - Bloemendaal - Heemstede De oogen eten mee ..Onsmakelijk" experiment van Zweedsch ingenieur (Van een V.P.B.-correspondent) Stockholm, Maart 1942 Een Z^veedseh ingenieur heeft onlangs door middel van een eigenaardig ex periment aangetoond, van hoe grooten invloed de kleur van ons voedsel op onzen eetlust is. „Het oog wil ook wat" met deze oude volks wijsheid houdt iedereen rekening, speciaal de huis vrouw bij het opdienen der spijzen. Een Zweedsch ingenieur wilde er meer van weten en maakte een diepgaande studie van den invloed der kleuren op de menschelijke smaakzenuwen. Zijn theorieën, dien aangaande verkondigd, lokten zooveel critiek uit dat hij op middelen zon om zijn tegenstanders te over tuigen en daarin is hij op even origineele als af doende wijze geslaagd. Nadat de herinnering aan het wetenschappelijk dispuut was vervaagd, noodigde hij zijn critici en eenige andere personen, onder wie ook dames, ten eten. De tafel was met smaak gedekt en met bloemen versierd, de spijzen waren eenvoudig, doch er was bijzondere aandacht geschonken aan de kleuren; in de glazen schuimde het bier. Welgemoed en met het voornemen flink toe te tasten, zette men zich in op- êewekte stemming aan tafel. Doch op dat oogenblik racht de gastheer met een paar snelle, onopge merkte handgrepen een v erandering in de belich ting aan. Gekleurde lichtfilters schoven voor de lampen, waardoor alle kleuren behalve rood en groen werden geabsorbeerd. Het resultaat was verbluffend. De gasten, zooeven nog vroolijk en opgewekt, wisten niet wat hun over kwam. Ofschoon de gastheer hen glimlachend aan spoorde zich voedsel en drank goed te laten sma ken, was hun de eetlust spoorslags vergaan en van de prettige stemming aan tafel was niets meer te bekennen. Alles wat op tafel stond, was van aan zien veranderd: een blanke visch was als inkt zoo donker, de frissche sla zag er bruinachtig verwelkt uit. het malsche vleesch had een onsmakelijke violette kleur gekregen en het bier leek wel won derolie. De een na de ander legden de gasten vork en mes neer en een dame,-plotseling onpasselijk ge worden moest zich ijlings uit de voeten maken. Het experiment van den ingenieur was ten volle geslaagd: de invloed der kleuren op de smaakze nuwen en op de stemming van den mensch in het al gemeen, was onomstootelijk bewezen. Toen de filters waren verwijderd, keerde als bij tooverslag de eet lust der gasten terug: men voelde zich als van een nachtmerrie bevrijd. En de ingenieur werd geprezen om zijn origineele bewijsvoering, de critiek was voor goed verstomd. Gewondenvervoer per vliegtuig De JU 52 redt duizenden menschenlevens BERLIJN, Maart 1942. Het veelvuldig vervoer van oorlogsgewonden per vliegtuig, aldus de „Motorschau", schept geheel nieuwe mogelijkheden voor de medische hulpverleening. Reeds voor den oorlog heeft Zweden met afgelegen streken, waar het klimaat snel wegver voer vaak onmogelijk maakt, luchtverbindingen on derhouden, die doktoren en zieken in enkele uren op hun plaats van bestemming brachten. De lage tempe ratuur en soms slechte vliegvelden stelden aan de vlieg tuigen hooge eischen, waaraan de Junkers W 34 ruim schoots heeft voldaan. Toen de medische inspectie van het Duitsche lucht- wapen ook oorlogsgewonden op deze wijze wilde ver voeren, rezen aanvankelijk vele bezwaren. Sommigen spraken van overdreven nieuwigheden en waarschuw den voor „alles per vliegtuig te doen". Van medische zijde werd betwijfeld of zwaargewonden de schokken van start en landing zouden kunnen verduren; boven dien werd de luchtziekte als een ernstig gevaar voor inwendige verwondingen beschouwd. Ondanks deze critiek heeft de medische inspectie het plan toch uit gevoerd en met succes. De Ju 52 bleek voor deze taak een bijzonder ge schikte machine, die in de veldtochten van de eerste oorlogsjaren duizenden soldaten het leven heeft gered. Aan het Oostfront, waar de toestand der wegen soms zeer slecht is, heeft de Ju 52 nog in dubbel opzicht nuttige diensten bewezen. Voor troepen, vooral pant- serafdeelingen, die van de hoofdmacht zijn afgesneden, brengt het transportvliegtuig op de heenreis munitie, voeding en brandstof, terwijl op dezelfde wijze gewon den worden teruggebracht naar de hospitalen achter het front. (V.P.B.) Zitting met gesloten deuren te Riom RIOM, 6 Maart. Het D.N.B. meldt: De negende zitting van het gerechtshof vond met gesloten deuren plaats. Zij was gewijd aan de bijeenkomst van den defensieraad van den 23sten Augustus 1939, die door den toenmaligen minister van buitenlandsche zaken. Bonnet,, was bijeengeroepen en beslissend was voor de oorlogsverklaring van Frankrijk. De voormalige generalissimus Gamelin wordt er van beschuldigd dat hij onder verzwijging van de gebreken van het leger verklaard heeft dat het leger gereed was. Guy la Chambre wordt ten laste gelegd dat hij in de bijeen komst van den 23sten Augustus verzekerd heeft dat de luchtmacht zich in een toestand bevond die de re geering de vrije hand gaf in haar politieke beslissin gen. De beschuldiging van Daladier luidt dat hij de verklaringen van Gamelin en Gui la Chambre heeft gedekt. Tijdens deze zitting brak Gamelin het stilzwijgen, dat hij tot nu toe in acht had genomen en las hij een verklaring ter zake voor. Daarna werd de zitting verdaagd tot Dinsdag 13 uur 30. Naar van bevoegde zijde verzekerd wordt, zal de volgende zitting weer openbaar zijn: Uit de enkele bijzonderheden, die bekend geworden zijn omtrent de zitting van Vrijdag, kan nog vermeld worden dat. Da ladier bijna lYz uur onafgebroken aan het woord is geweest. Bij zijn uiteenzettingen zou hij zich bijzonder fel gekeerd hebben tegen zekere artikelen in de pers over het proces, waarin hij werd aangevallen, benevens tegen een reeks mémoires van militaire chefs, die het O.M. gebruikt heeft als grondslag voor de aanklacht. Beschikking over Nederlandsch bezit In de laatste dagen, nu de oorlogsverrichtingen in Nederlandsch-Indië zoo ongunstig voor de Nederlan ders verloopen, waarbij aan het licht getreden is. dat van de hulp die Amerika en Engeland toegezegd had den weinig of niets terechtgekomen is, is er de aan dacht op gevestigd, dat de Anglo-Amerikaansche oor logspartij een onwaardig spel gespeeld heeft, door Nederlandsch-Indië in een kansloozen oorlog tegen een overmachtigen tegenstander te clrijven. Nu de in eenstorting van de verdediging van Insulinde onver mijdelijk geworden is, zijn de mannen achter de scher men van Wallstreet er niet mede tevreden, dat de politiek van de „verbrande aarde" een lastigen in- dustrieelen concurrent heeft uitgeschakeld, maar zet men zijn stelselmatige politiek voort en schrikt er zelfs niet voor terug zich te verrijken aan den parti culieren eigendom van.den in den steek gelaten bond genoot. Van bevoegde zijde vestigt men in dit verband de aandacht op het volgende bericht dat door radio Londen werd uitgezonden: „Uit Nederlandsche kringen te New York verneemt men, dat de Nederlandseh-Indische activa in de Ver- eenigde Staten bij wijze van voorzorgsmaatregel zijn overgeboekt op de rekening van de Nederlandseh- Indische aankoopcommissie te New York. Door deze overdracht krijgt de aankoopcommissie de volledige beschikking over de kasgelden, obligaties en aandee- len. welke door Nederlandseh-Indische lichamen en particulieren bij Amerïkaansche banken gedeponeerd zijn." Daarbij sluit zich aan een bericht van Reuter uit Londen, dat de uitgeweken Nederlandsche regeering te Londen alle Nederlandsche staatsobligaties, welke zich in Nederlandsch staats- en particulier bezit in Engeland bevinden, aan de Engelsche regeering heeft overgedragen. Daardoor is aan de Engelsche regeering dus zoo wordt geconstateerd een loopende vor dering op Nederland in handen gespeeld. Centrale Verwarming AUTOM. OLIE- KOLENSTOOKINR N.V. Mij. „HOLSTER" overveen Adr. Stooplaan 35, Telefoon Haarlem 15597 SANITAIRE INSTALLATIES De Britsche Admiraliteit heelt volgens den Engelschen Nieuwsdienst bekend gemaakt dat de patrouillevaartui gen „Sotra" en „Claughton" tot zinken gebracht zijn. Japansche vliegtuigen in Birma hebben op de rivier de Irrawady in Birma vier vijandelijke schepen van 1000 ton zwaar met bommen bestookt en tot zinken gebracht. Den 4en Maart Is te Chalón sur Marne een trein met 1205 Fransche krijgsgevangenen uit Duitschlapd aange komen. Hel Amerikaansche departement van Marine heeft bekend gemaakt, dat een in Groot Brittannlë gebouwd tankschip en een in Amerika gebouwde koopvaarder over tijd zijn en derhalve als verloren moeten worden be schouwd. Het betreft de Amerikaansche tankboot „Not- vana", 2877 ton met 29 opvarenden en het Britsche tank schip ..Olympic", 5335 ton, dat in Panama is geregistreerd. De „Olympic" had 31 man aan boord. Maandag zal het Portugeesche s.s. „Lorenco Mar ques" met nieuwe troepenversterkingen, in totaal 500 man, bestemd voor de garnizoenen van Angola en Mozambique, uit Lissabon naar Afrika vertrekken. In een interview heeft volgens den Britschen Nieuws dienst Pandit Nehroe verklaard dat de oplossing van het Indische probleem onafscheidelijk verbonden Is met de bevrijding van Indië. Bij beschikking van den Franschen minister van ju- stilte zijn 87 peisonen van de Fransche nationaliteit ver vallen verklaard. Het zijn in hoofdzaak Joden en emi granten, die in de laatste tien jaren genaturaliseerd wa- i, zoo meldt het D. N. B. uit Vlchy. - Bij besluit van den secr.-gen. van het departement binnenlandsche zaken is P. Dregmans met ingang van 19 Mei a.s. opnieuw tot burgemeester van de gemeente Serooskerke benoemd. Dieven hebben uit een schoenenzaak in de Ferd. Bol straat te Amsterdam 150 paar schoenen gestolen. Een partij van ruim 500 overhemden is gestolen uit een heerenconfectieatelier aan de Plantage Middenlaan te Amsterdam. Twee mannen, die een confectieatelier aan het Singel te Amsterdam hadden willen berooven en zich daartoe had den laten insluiten, zijn door de activiteit van een nacht waker gegrepen. De 5l-jarige machinist H. T. B. van het gemeentelijk slachthuis te Maastricht wordt sedert Woensdagavond vermist. Men vreest, dat hij door de duisternis in de Zuid Willemsvaart is geloopen en is verdronken. De burgemeester van Groningen heeft jhr. mr. D. R. de Marees van Swtnderen ter gelegenheid van diens 80sten verjaardag op 12 Maart a.s. benoemd tot eere-burger der stad Groningen. In den ouderdom van 56 jaar is te Groningen plotse ling overleden de heer L. F. Britzei, burgemeester van de gemeente Usquert. De heer J. J. Wlllïnge. een bekende persoonlijkheid in de provincie Groningen, oud-secretaris van de gemeente Eenrum, is op 76-jarigen leeftijd overleden. Bij een brand in het perceel Obrechtstraat 56 in Den Haag is een driejarig Jongetje J. M. verbrand. Tegen den 24-jarigen transportarbeider N. v. H. uit Breda is voor de Bredasche rechtbank terzake van rijwiel diefstal drie jaar gevangenisstraf geëischt. Te Utrecht is de 30-jarige V.. boekhouder bij een ad vocatenkantoor aldaar, wegens diefstal van vierduizend gulden ten nadeele van zijn patroon, in arrest gesteld. Een bewoner van den Koningsweg te Utrecht, zekere H. T„ die zelf zijn schoorsteen wilde vegen, is van het dak omlaag gestort en zoo zwaar gewond, dat hij korten tijd later is overleden Een vleeschwaren- en conservenfabrikant te Olst is terzake van prijsopdrijving tot f 10.000 veroordeeld. Een poelier te Amsterdam, die bij contröle ruim 4200 kg. slachtgevogelte in voorraad had dan er volgens de verantwoordingsstaten in voorraad moest zijn, is tot f3000 j boete veroordeeld. De Haarleinselie geldleening van 2.300.000.- Gegevens over den fïnancieelen toestand der gemeente Zooals reeds werd medegedeeld heeft de ge- meente~Haarlem een geldleening uitgeschreven van 2.500.000, bestaande uit 3'A pCt. obligaties in stuk ken van 1000, met een looptijd van uiterlijk 30 jaar. De koers van uitgifte is 100 pCt. De aflossing vangt aan in 1943. Tot 1947 wordt 100.000 per jaar afgelost, daarna 1948-19o2 95.000. 1953-1957 94.000. 1958-1962 75.000, 1963-1967 54.000, 1968-1971 40.000 en 1972 250.000. Buiten de hierboven aangegeven aflos sing behoudt de gemeente zich de bevoegdheid voor deze leening te allen tijde geheel of gedeeltelijk af te lossen, mits daarvan een maand van te voren wordt kennis gegeven. In de prospectus wordt over den fmancieeien toestand van Haarlem o.a. gezegd: De vaste schuld der gemeente bedroeg op 1 Januari 1942 wegens vaste geldleeningen 43.517.450. wegens Werkfondsvoorschotten 1.717.357.40, we gens annuiteitsleening 481.790.42 en wegens Rijks- voorschotten voor gemeentelijken woningbouw 1.347.251.23, of wel 327.— (rond) per inwoner. Zonder de schuld voor de productieve oedrijven en doeleinden bedraagt de vaste schuld op 1 Ja nuari 1942 18.044.776.09 of wel 125 per inwoner. Hiervan is: a. voor de productieve bedrijven: Electriciteitsbe- drijf f 4.841.799.10, Gasbedrijf 3.056.553.64, Wa terbedrijf 1.736.998,63, Slachthuis 417.954.77, to taal 10.053.306.14; b. voor de niet-productieve bedrijven: Gemeente reiniging 438.758.70, Incassodienst, tevens stor tings- en ophaaldienst 17.466.Openbare Wer ken 46.494.25, Maatschappelijk Hulpbetoon 1.474.Ontsmettingsdienst 16.853.Genees kundige- en Gezondheidsdienst 233.940.52, totaal 754.986.47; c. andere productieve doeleinden: Grondbedriji 13.407.064.56, Woningbedrijf 5.558.702.26, totaal 18.965.766.82: d. Onderwijs 6.206.667.76; e. Overige schuld 11.083.121.86. j De Gemeente heeft op heden een vlottende schuia van pl.m. 6.280.000.—. Het aantal inwoners bedroeg: op 1 Januari 1938 135.356; 1 Jan. 1939: 137.576: 1 Jan. 1940: 140.469; 1 Jan. 1941: 142.686. 1 Jan. 1942 144.061 Winsten van de bedrijven: Electriciteitsbedrijf 1940 872.938.28. 1941 878.098.—,1942 (raming 572.171.Gasbedrijf 1940 211.339.03, 1941 108.323 1942 (raming) 133.196..Water bedrijf: 1940 42.182.51. 1941 76.100.—,1942 (ra ming) f 10.419.Slachthuis: 1940 82.55o.63, 1941 59.894.—; 1941 (raming) De gewone dienst voor het jaar 1940 heelt een tekort opgeleverd van 1.222.147.92, in welk te kort van het Rijk een bijdrage werd ontvangen van f 1.000.000.zoodat een tekort overbleef van 222.147.92. De uitgaven voor den gewonen dienst 1942 wor den geraamd op 21.207.478.—, de inkomsten op 18.400.478.—. Het vastgesteld belastbaar inkomen (zonder kin deraftrek) bedroeg over: 1937/1938 60.208.791. 1938'1939 63.438.274.—, 1939/1940 65.581.644.—. Het vastgesteld belastbaar vermogen bedroeg op 1 Mei 1939 f 188.635.000.en op 1 Mei 1940 f 176.504.000.— d.i. gemiddeld per aangeslagene resp. 70.386.— en 66.230.—. Zware slraffen voor clandestiene slachtingen ROTTERDAM. 6 Maart. Voor den economischen vechter te Rotterdam is behandeld de clandestiene slachting in den kelder van een woning aan den Goudseherijweg. hoek Laanzichtstraat te Rotterdam, waar in het tijdvak Augustus 1941Februari 1942 on geveer 50 kalveren zijn geslacht, waarna het vleesch aan verschillende Rotterdamsche ingezetenen werd verkocht. De beesten werden geslacht in een vies. on zindelijk keldertje. Als eerste verdachte heeft terecht gestaan de 34-jarige J. Bveneman, de bewoner van het huis, waar de slachting plaats vond. Hij stelde zijn kelder voor het misdrijf disponibel tegen betaling van f 7.50 per week en nam ook financieel aan het misdrijf deel. De ver dachte hielp bij de slachting door de slachtdieren te binden en trad ook op als tusschenpersoon bij den verkoop van het vleesch. De officier, mr. Donker, sprak diepe afkeuring uit - /er het misdrijf, dat gepleegd werd onder verhoudin gen, die spotten met de meest elementaire begrippen van hygiëne. Het was een gevaar voor de volksgezond heid. Eisch: ccn gevangenisstraf van 2 jaar, met be vel tot onmiddellijke gevangenneming. De economi sche rechter veroordeelde B. conform den eisch van het O.M. De tweede verdachte was de 28-jarige slachter Joh. C. F. Schell, de hoofdman van het complot der clan destiene slachtingen. Hij gaf toe, ongeveer 50 kalve ren te hebben geslacht van Augustus 1941 tot Februari 1942. De officier eischte tegen dezen verdachte een gevangenisstraf van 1\'i jaar, met bevel tot onmid dellijke gevangenneming en verbeurdverklaring van het in beslag genomen vleesch. Het vonnis luidde: Een gevangenisstraf van 2 jaar i 3 maanden, met bevel tot onmiddellijke gevangen neming en verbeurdverklaring van het in beslag ge nomen vleesch. De 29-jarige winkelier M. Rustwat te Rotterdam, die ook deelgenoot was in de clandestiene slachting, werd conform den eisch van het O M. veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf met bevel tot onmiddellijke ge vangenneming. De laatste verdachte in deze zaak was de 58-jarige zuiveraar H. Kusters te Rotterdam, die den eersten verdachte in Januari j.l. behulpzaam was geweest bij het slachten van een kalf en vleesch had gekocht, afkomstig van clandestiene slachting. Deze verdachte werd veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf conform den eisch van het O.M. hoff van H. V. G. B, zijn serie won in precies 30 seconden. De veteraan J. Kollerie leverde daarna strijd met den H. V. G. B.'er T. Boon in wien hij ondanks zijn uitstekend zwemmen zijn meerdere moest erkennen. Het bleek dat Kollerie het overigens niet verleerd had en dat hij spe ciaal op de korte baan een gevaarlijk tegenstander is. De winnaar van het nummer bleek echter te zijn de V. Z, V.'er P. Kramer die met een tijd van 29.9 sec. de snelste was. Ook nu weer Het deze zwemmer, die onlangs nog de 100 meter borstcrawl heeren Junioren won, een goeden Indruk achter Bij het hierna volgende schoolslagnummer, de 50 meter voor dames, was de uitslag een verrassing. Algemeen meen de men in mej. Kraft de winnaresse te zien. Het bleek evenwel dat zij niet op kon tegen de vlinderslag-zwem mende mej. Leunis van D. W. R., die ook vorig jaar beslag legde op den eerste plaats zij het ook tezamen met Cobi Koster van de V. Z. V. Deze laatste zwemster ontbrak dit maal wegens ziekte. Of zij echter in staat zou zijn ge weest mej. Leunis te slaan valt te betwijfelen daar de vlinderslag speciaal voor den korten afstand uiteimaie geschikt is. Onder groot enthousiasme van de D. W. schare tikte mej. Leunis in den tijd van 43 sec. aan. tijd van mei. Kraft bedroeg 43.2 sec. waarmede zij als tweede eindigde. Ida Smit van de H. P. C. kon zich derde plaatsen met een tijd van 44 sec. Hierna kwamen de heeren Junioren aan den start voor de 100 meter schoolslag. B. v. d. Boogaerde van D W. R. bezette op keurige wijze de eerste plaats met een tijd van I m. 23.6 sec. Tweede werd T. Kloots van de H. P. C. met I m. 24.8 sec., terwijl J. Bakker van de Zwemclub Haar lem zich derde plaatste met een tijd van 1 m. 25.6 sec. Jammer genoeg zag P. Swier van de V. Z. V. zich een zekere tweede plaats ontgaan doordat hij wegens het ne men van een der keerpunten met een hand gediskwallfi- ceerd moest worden. Als laatste nummer van de zwemcompetitie volgde de 5 x 50 meter borstcrawl-estafette heeren voor Junioren. Zelden was een zwemnummer zoo opwindend als juist dit. Het enthousiasme kende bijna geen grenzen. De strijd was uiterst fel tusschen de ploegen van D. W. R., H. P, C., H. V. G. B„ Haarlem en de V. Z. V. H. V. G. B. nam In de eerste baan de leiding, maar Vrugt van de H. P. C. betwistte elke centimeter. De snel zier naar voren dringende Nessen van dezelfde vereenl- ging nam door een ogeden start de leiding over en de na hem komende P. Kramer. J. Hogeweg en F. Dijkstra van de H. P. C. vochten als leeuwen om dezen voorsprong te behouden. De H. V. G. B. werd verdrongen van de tweede naar de derde plaats door de Zwemclub Haarlem. De H. P. C.-ploeg hield stand en toen deze als eerste aan tikte bleek haar tijd 3 m. 33 sec. te bedragen, tegen 2 m 36.2 sec. van Haarlem en 2 m. 37.1 sec. van H. V. G. B. Het Kennemer Lyceum won de 4 x 56 meter estafette met den daaraan verbonden In Memoriam Dr. W. E Merens-beker. KRUISWEG 59 HAARLEM legen zakelijke en per soonlijke zekerheid of in blanco Zwemmen Prachtig slot der zwemcompetitie Het waren wel zeer spannende wedstrijden die de zwem competitie ditmaal hebben besloten. Onder leiding van de H. V. G. B was alles keurig georganiseerd hoewel bij tijden het enthousiasme zoo groot was dat de starter zich nauwelijks verstaanbaar kon maken. Alereerst werd begonnen met de 50 meter borstcrawl voor heeren Junioren, waarvoor 61 zwemmers waren aan- gestreden. Door 'n goede indeeling werden de series steeds sneller met tenslotte de beste cracks in de eindserie. In de voorseries viel het zwemmen van C. Robanus van de Zwemclub Haarlem zeer op, terwijl zeer behoorlijke tijden werden gemaakt. De spanning steeg echter toen Nleuwen- RADIO PROGRAMMA ZONDAG 8 MAART 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 8.00 Gramofoonmuzlek. 8.15 De zin van het boer zijn. 8,30 Gramofoonmuziek. 9.00 B. N. O. Nieuwsberichten. Gramofoonmuziek. 10.15 Zondagmorgeen zonder zorgen. 11.30 Het kwartier van de SS. 11.45 Berichten van Neder landsche soldaten aan het Oostfront. 12.00 B. N. O. Nieuws berichten. 12.15 Frans Wouters en zijn orkest. 12.40 Uit Berlijn: Het Duitsche volksconcert. 14.00 Omroepharmo- nie-orkest en gramofoomuziek. 15.00 Radiotooneel. 16.30 Amusementsorkest, solist en dameskoor „Aethercharme". 17.00 Zondagmiddagcabaret. 17.45 B. N. O. Sportuitslagen en militair weekoverzicht. 18.00 Gramofoonmuziek. 18.15 Sport van den dag. 18.45 Gramofoonmuziek. 18.50 B. N. O. Nieuws berichten. 19.10 „De Houtdief", komische opera. Vanaf 20.25 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnver binding met de Studio beschikken. 20.25 Gramofoonmuziek, 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00—24.00 Gramofoonmuz HILVERSUM II, 301.5 M. 8.00 Gramofoonmuziek 9.00 B. N. O. Nieuwsberichten, 9.15 Voor de jeugd. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Orgelcon cert (opn.). 10.30 Studiodienst. 11.30 Gewijde koor- en solo zang (opn.). 12.00 B. N. O. Nieuwsberichten en populaif actueel praatje. 12.15 Pianovoordracht. 12.45 „Niets op til?", een woord tot de postduivenhouders. 13.00 Gramofoonmu ziek. 13.05 Nederlandsch Verbond voor Sibbekunde: ,,Wi« en wat waren onze voorouders?" 13.20 De Melodisten en soliste. 14.00 Nederlandsche schrijvers spreken over eigen werk. 14.30 Inleiding Brucknercyclus. 14.40 Christelijke Oratorlumvereeniging „Excelsior". Rotterdam. Utrechtse!» Stedelijk Orkest en solisten. 15.50 Gramofoonmuziek. 16.00 Causerie „Ons oude stedeschoon". 16.15 Gramofoonmuziek 17,00 Duitsche taalcursus. 17.25 Gramofoonmuziek. 17.31 Causerie ..Romantische dichtkunst". 17.45 Gramofoonmu ziek. 18.00 Weermachtsconcert ten bate van W. H. W. en W. H. N. 18.30 Onze Nederlandsche taalclub. 19.00 Sehram- melkwartet en soliste. 19.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.49 Spiegel van den dag. 19.50 B. N. O. Nieuwsberichten. 20.09 B. N. O. Engelsche uitzending: „Dutch News Reel". (Voor de Radio-Centrales: Gramofoonmuziek). Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding mei de Studio beschikken. 20.15 Gevarieerd avondprogramma. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 B. N. O. Toelichting op het weermachtsbericht. 22.10—22.15 Gramofoonmuziek. MAANDAG 9 MAART 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.45 ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.20 Ochtendgymnastiek. 8.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huts vrouw. 0.20 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.2# Ensemble Timm. 12.00 Zang met clavecimbel- en piano begeleiding en gramofoonmuziek. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 13.00 Practische wenken aan boer en tuinder. 13.15 Zang, viool, fluit en orgel. 14.00 Orkest Willy Eberle. 14.45 Gramofoonmuziek. 15.00 Voor de vrouw. 15.45 Cello en piano. 16.00 Bijbellezing. 16.20 Cello en piano. 16.40 Gramofoonmuziek. 16.45 Voor de jeugd. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursbe richten. 17.30 Amusementsorkest en solist. 18.00 Landmans Lust. 18.30 Amusementsorkest en solist. 18.50 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.00 B. N. O. Internationaal economisch praatje. 19.10 De Groninger Orkestvereeniging en solist. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken). 21.05 Gramofoon muziek. 21.15 Pianovoordracht. 21.45 B. N. O. Neuws- berlchlen. 22.00 Musette-orkest en solist (opn.). 22.30 Piano- soli (opn.). 22.45 Omroeporkest, gemengd koor en solisten (opn.). 23.40—24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. 7.15—8.45 Zie Hilversum I. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.40 Aan de bron. 10.50 Haarlemsch Trio. 11.30 Reportage. 11.40 Zang, altviool en piano. 12 00 Ensemble Rentmeester. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 13.00 De Romancers, soliste en gramofoonmuziek. 14.00 Het Anthonie Reicha- kwmtet. 14.35 Gramofoonmuziek. 15.00 Disco-variété. 15.45 Luisterflits. 126.00 De Melodisten, solist en gramofoonmu ziek. 17.00 Gramofoonmuziek. 17.15 B. N. O. Nieuws-, econo mische- en beursberichten. 17.30 Vioolvoordracht. 18.00 Roemeensch orkest Gregor Serban. 18.30 Cyclus „In een nieuw licht bezien" (Voorbereid door de N. S. B.) 18.45 Otto Hendriks en zijn orkest. 19.15 Politiek weekpraatje. 19.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.40 Spiegel van den dag. 19.50 B. N. O. Frlesch praatje over actueele vragen. 20.00 Otto Hendriks en zijn orkest. Vanaf 20.15' alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken. 20.15 Orgel en zang. 20.45 Muzikale actualitei ten van de week. 21.00 „Herberg Provence", muzikaal pro gramma met toelichting (opn.). 21.45 B. N. O. Nieuws berichten. 22.00 Gramofoonmuziek. 22.10—22.15 Avond wijding. Een haring en een sigaar Het is vandaag Zaterdag en Zaterdag is langen tijd de dag geweest, waarop je naar je sigarenwin kelier kon gaan en er een bescheiden voorraad op kon doen. vijf als 't wat schraal was uitgevallen, tien als de grossier of de fabriek wat scheutig was geweest Ze waren over 't algemeen niet van de oude kwaliteit en tweemaal zoo duur als te voren, maar daar was het zoo de tijd naar. Zoo ging het ten naastenbij met de sigaretten, met de rooktabak. Ze werden duurder, maar ze waren te betalen, ze werden minder van kwali teit, maar ze waren te rooken. Sinds een paar weken is dat zoo goed als vol komen uit. Vrijwel nergens is nog een sigaar te koop. Sigaretten zijn in vijf minuten uitverkocht en het is geenPzeldzaamheid, dat voor één winkel vier-vijfhonderd gegadigden voor een half ons rooktabak in de rij staan en na twee, drie uur wachten met de boodschap „uitverkocht" wegge stuurd worden. En toch Toch leveren, naar het getuigenis van men- schen, die 't weten kunnen, de fabrieken weke lijks een behoorlijk kwantum af. voldoende in ieder geval om ieder rooker aan een "bescheiden hoeveelheid rookwaar te helpen. Men vertelt, dat de verkeersmoeilijkheden den aanvoer de laatste weken verhinderd hebben. Nu ja, die verkeers moeilijkheden hebben een breeden rug. Ze vor men althans geen beletsel voor een vlotten ver koop van sigaren, sigaretten en rooktabak voor zoover ze in den zwarten handel aan de markt komen. Want het is geen geheim, en als het er een is dan is het een publiek geheim, dat wie zich kan permitteeren een sigaar met evenveel dubbeltjes te betalen als een jaar geleden met centen, nog vandaag den dag terecht kan. Dat wie van een stuiver tot een dubbeltje voor een sigaret en een paar tientjes voor een pond tabak wil geven, nog zooveel kan rooken als hij wil. Er wordt, speciaal de laatste weken, een leelijk spelletje met de rookwaren gespeeld. Uit de rechtbankverslagen blijkt, dat zoowel fabrikanten als grossiers en winkeliers hier en daar in overtre ding zijn geweest, doch veilig kan men aannemen, dat het euvel van den clandestienen tabakshandel veel, veel grooter is dan uit de krant blijkt. Het moet dan toch wel bijster moeilijk te con troleeren zijn, waar de sigaren en de sigaretten, die de fabrikant hetzij aan den grossier, hetzij aan den winkelier levert, blijven, ofschoon men zoo zou zeggen, dat een eenvoudige administratie hierin reeds maanden had kunnen voorzien. Blijkbaar is deze oplossing te eenvoudig geweest. Hoe 't zij, we zitten nu al weken lang zonder. Er wordt over rantsoeneering van tabaksartike len gesproken. Maar het staat te vreezen, dat er. dank zij den zwarten handel, die nog vandaag- den-dag de tabakshamsteraars van rookwaar voor ziet, weinig meer te rantsoeneeren zal zijn, als we de kaart thuis krijgen. 15 Februari zou een soort nationale feest dag worden. Dan zou de maximumprijs van zoute haring op vijftien cents gesteld worden. Tot dus ver werd veertig of vijftig cents voor een haring betaald. In iederen vischwinkel lagen de harinkjes voor de ruiten en vonden, in weerwil van den fancy-prijs koopers, al convenieerde het niet ieder een. een halven of heelen gulden te besteden voor een hartig hapje. Toen kwam 15 Februari en prompt op dien dag zwaaide de vischhandel zijn tooverstaf en de haring was verdwenen. Waar ze gebleven zijn zal zijn geheim wel blijven, maar een feit is, dat de haring na 35 Februari een volkomen onbekend ar tikel geworden is. We hebben daarvoor in een doorwrocht artikel van deze of gene „deskundige zijde" de verkla ring ontvangen. Vergissen we ons niet dan zat de verklaring in het feit, dat er zoo weinig haring ge vangen is, een motief, dat zoo oud als de wereld is, als in een of ander artikel een slagje geslagen moet worden. Och ja, 't zal ook ditmaal wel pre cies kloppen, maar wie kan ontkomen aan den indruk, dat er op deze manier aan ons zilte zee banket ook al een wrang smaakje gekomen is? Is er haring vandaag, vischboer?Nee, me neer, maar er is nog genoeg lekkers: bot, twee gul den het pond, tong, vier gulden, tarbot zes gul den en dan heb ik nog een kabeljauw, maar die moet twee tientjes doen.... Het is winter en de vischvangst werkt onder zeer moeilijke omstandigheden en de bedrijfskosten zijn natuurlijk sterk gestegen en veel risico moet billijkheidshalve in den prijs verdisconteerd wor den. Niemand zal dit alles uit het oog verliezen, maar niettemin zal menigeen de verdrietige vraag voelen opkomen, of het nu bepaald alleen de zeer draagkrachtigen moeten zijn. die nog eens aan een stukje visch toekomen en of het nu bepaald noodig js, dat aan een maaltje visch een dagloon en aan een kabeljauw een week huishuur wordt verdiend Gisteren is op de IJmuidensche veiling voor kabel jauw f 15 tot f 25 per stuk betaald en de overige prijzen waren naar rato. Nogmaals: dat de om standigheden hoogere prijzen veroorzaken ligt voor de hand, maar "die omstandigheden moeten niet tot misbruik leiden en daar begint het op te lijken als we voor drie of vier kleine scholletjes een daalder of e enpaar gulden moeten neerleggen. D. Italiaansch weermachtsbericht Britsche afdeelingen bij Tmimi en in Zuid-Libië teruggedrongen. ROME, 6 Maart (Stefani). Het 643e weermachts bericht luidt: Sterke vijandelijke patrouilles, die in het gebied van Tmimi waren doorgedrongen, werden na een tegen aanval door onze strijdkrachten teruggedrongen. In Zuid-Libië hebben Saharische afdeelingen door krachtig optreden vijandelijke gemotoriseerde afdee lingen teruggeworpen. De steun verleenende lucht- formaties beschoten en bombardeerden den vijand, die zich in allerijl terugtrok met achterlating van eenige gevangenen en pantserwagens. Een Engelsch vliegtuig werd op den grond vernield. Engelsche vliegtuigen bombardeerden Benghazi, waardoor enkele gebouwen ernstig beschadigd werden. Naar men meldt, zijn er geen slachtoffers. De operaties der luchtmacht tegen het eiland Malta zijn met kracht voortgezet. Duitsche jachtvliegtuigen hebben hierbij een Wellington en een Hurricane neer geschoten. Hoofdredacteur: C. J. van Tilburg, Heemstede Plv. Hoofdrodacteur: G. V. Lccnders, Heemstede Kers te medewerker: F. Derks. Haarlem

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 2