Fa. ROETMAN ZOON Leidschevaart 478 MO£ST Uw kind? ABDIJSIROOP IN ENKELE REGELS Italiaansch weermachtsbericht Luchtaanvallen op Tobroek en Malta. ROME. 10 Maart (Stefanl) Het 647e weermachts bericht luidt: In Cyrenaïca wederzijdsche activiteit van verken- ningsafdeelingen en van artillerie. Vliegtuigen bombar deerden met succes de haven van Tobroek en het vij andelijke achterland. Een koopvaardijschip kreeg een voltreffer en vier vliegtuigen werden op den grond ver nield Een onze vliegtuigen, waarvan het weermachts bericht van gisteren het verlies vermeldde, is terugge keerd. Vliegtuigen van de Spil herhaalden de vernietigende aanvallen op Malta, als gevolg waarvan een vliegtuig op den grond in brand vloog, terwijl talrijke voltref fers werden geplaatst op vliegveld- en haveninstalla ties van het eiland Een Engelsch vliegtuig wierp lukraak eenige bom men op Rhodos en Samos. Er werd geen schade ge meld. Voorts ondernam de vijand een luchtaanval op de stad en de omstreken van Athene, waardoor twee huizen instortten en twee Grieksche burgers den dood vonden. Finland in 19-11 Finsche regeering brengt den Rijksdag rapport uit De Finsche regeering heeft den Finschen Rijks dag rapport uitgebracht over 1941. In het rapport zijn alle belangrijke gebeurtenissen op het gebied Ten aanzien van de buitenlandsche politiek wordt als inleiding gezegd dat 1941 in den aanvang ge kenmerkt werd door de neutrale houding van Fin land, waarbij ook de normaliseering van de be trekkingen tot de Sovjet-Unie op den voorgrond had gestaan. Dit streven had echter geen weerklank gevonden bij de Sovjet-Unie. In het rapport wordt er op gewezen dat de Sovjet-Unie een specialen spionnage- en ondermijningsarbeid in Finland ont plooide. Nadat op 22 Juni de oorlog tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie was uitgebroken, begon de Sovjetfurie ook oorlogshandelingen tegen Finland, welke op 25 Juni zoo'n omvang aannamen, dat de Finnen tot een nieuwen verdedi gingsoorlog werden gedwongen. Finlands verdedi gingsstrijd heeft de betrekkingen met Duitschland verder versterkt. Van de Noorsche betrekkingen, is, aldus het rap port verder, de relatie met Zweden om natuurlijke redenen het belangrijkst geweest. Men heeft tus schen beide regeeringen een goede verhouding in stand kunnen houden. De betrekkingen van Finland tot de staten, die aan den kant van Duitschland tegen het bolsjewisme strijden, zijn bijzonder nauw en vriendschappelijk geweest. In een andere paragraaf worden de betrek- Jeingen met Engeland genoemd en wordt gezegd, dat de toenemende achteruitgang in de betrekkingen met Engeland, ondanks den besten wil van de Fin sche regeering, door de houding van Groot Brit- tannië zelf is ontstaan. De eischen van Engeland en de Ver. Staten aan Finland om de militaire ope raties tegen de Sovjet-Unie te staken en de troe pen terug te trekken naar de grens van 1939 wor den onvereenigbaar genoemd met de veiligheid van Finland en zijn bescherming tegen de aanval len van den bolsjewistischen nabuur. Toen Groot- Brittannië vervolgens zijn eischen stelde met be dreiging met oorlog, heeft Finland er in zijn ant woordnota op gewezen dat het zijn eenmaal ingesla gen weg niet kon verlaten, maar dat zijn strategi sche doelen geen reden konden geven aan het ont staan van den staat van oorlog tusschen Groot Brit- tannië en Finland. Des ondanks is op 6 December door Engeland en voorts door zijn dominions Ca nada, Zuid-Afrika, Nieuw-Zeeland de staat van oorlog ten aanzien van Finland afgekondigd. Omtrent Finlands aansluiting bij het anti-komin- ternpakt wordt, tenslotte gezegd dat deze handeling een nieuwe uitdrukking voor de principieel anti-bols jewistische houding van Finland is geweest. Door de toetreding heeft Finland zijn betrekkingen ook met Japan, Spanje, Bulgarije en Slowakije verste vigd. (D.N.B.) NASSAU-BANK N.V. ZIJLSTRAAT 61, HAARLEM Verzekering tegen oorlogsschade Agente van de Onderlinge Oorlogsschade Verz. Mij. te Den Haag en Rcnovatum te Amsterdam. Vraagt vrijblijvend inlichtingen. UITGAAN Heden, WOENSDAG 11 MAART. Frans Hals Theater: „Terug naar het geluk", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Vracht van Baltimore", 2.6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Het meisje uit Fanó", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „Mijn chef is.een vrouw", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Moviac: Gevarieerd programma o.a. „Walvisch- vangst in de Zuidelijke IJszee", van 12 uur af. DONDERDAG 12 MAART. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Apotheken De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot aes morgens acht uur (ook op Zon dag) geopend: Fa. Duym en Keur, Keizerstraat 6f TeL 10378. Firma Begeman en Sneltjes. Kruisweg 30."Tel. 10043. Marnix Apotheek. Marnixstraat 65, Tel. 23525. Te Heemstede is gepoend: Apotheek Schotsman. Binnenweg 206, Tel. 28320. Hoofdredacteur: C. .F \»n Tilburg, Heemstede Plv. Hoofdredacteur: (i. X. Lecnders, Heemstede Eerste medewerker: V. C. Derks, Haarlem Léon Blum te Riom gehoord RIOM, 10 Maart. De tiende zittingsdag van het gerechtshof was uitsluitend gewijd aan het verhoor van Léon Blum. Het openbaar ministerie legt in de beschuldi ging verzaking van ambtsplichten op de volgende punten ten laste: Blum was in de periode aan den oorlog voorafgaande tot twee maal minister-pre sident. Zijn ambt legde hem den plicht op Frank rijk de noodzakelijke wapens te geven ten einde het zijn veiligheid te verzekeren. Hij heeft nage laten dé bewapeningsindustrie de aansporing te geven die de toestand gebiedend eischte. Hij heeft integendeel de productie door de nationalisatie der bewapeningsfabrieken gedesorganiseerd en met zijn autoriteit op dit gebied het noodlottige op treden van zijn ministers Daladier en Pierre Coi gedekt. Hei-vormingen der arbeidswetgeving (40 urenweek) waaromtrent overeenstemming in het land had kunnen worden bereikt, heeft hij van haar waren zin vervreemd, van het normale doet afgeleid en veeleer gemaakt tot een werktuig in den klassenstrijd. Blum bestreed tijdens zijn pleidooi alle punten van de beschuldiging en wees de verantwoordelijk heid van de hand die hy voor een deel op den gencralen staf, voor een ander deel op den voor- maligen minister-president Chautemps trachtte af te wentelen. Hij ftiaakte zich verder schuldig aan critiek op het gerechtshof, hetgeen hem eenige malen een terechtwijzing van den president be zorgde. (D.N.B.) De Kwahfeifs-Tondpasfa Rede van Ernst Voorhoeve te Utrecht UTRECHT, 10 Maart. Hedenavond heeft de propa gandaleider der N.S.B. en raadsadviseur van het depar tement van Volksvoorlichting en Kunsten, Ernst Voor hoeve, in een massabetooging, gehouden in de groote Tivolizaal hier ter stede, een rede gehouden onder den titel „Ernst Voorhoeve beschuldigt". Spreker zeide dat op dezen dag het gansche Nederlandsche rijk is bezet. Wanneer niet ons volk, zoo vervolgde spreker, vóór 1940 was geleid door a-politieke stumpers, die met het gezicht naar het verleden keken, doch door Mussert, die zijn blik gericht had op de toekomst, dan zou ons land thans in een heel wat voordeeliger positie zijn. In die pen smart en stille eerbied, aldus spreker, herdenken wij diegenen, die hier en in de overzeesche gewesten voor den hoogsten plicht zijn gevallen. En wij vormen ons thans den vasten wil om van nu af aan samen te werken voor een sterke Germaansche Europeesche sa menleving. Evenals Duitschland door het verdrag van Versailles veel leed heeft moeten ondergaan, zoo zul len wij misschien door dit leed heen moeten om eens politiek verstandig te worden. Doch dan ook zullen wij met koel verstand op de bres staan voor volk en va derland. Het past ons de schuldigen van het leed, dat wij thans ondergaan aan te wijzen. De Jood en zijn trawanten zijn, naar sprekers meening, de hoofdschuldigen aan al het leed, dat over onze wereld is gekomen. Deze oorlog is ontketend door het internationale Jodendom. Doch naast den Jood zijn er vele andere machten, die probeeren het nieuwe Europa In zijn groei te stuiten Om bijvoorbeeld slechts in Nederland te blijver, heeft spreker., met name 't oog op de anti-nationaal-socialis- tische demonstratie van de z.g. kruisjesdragers. De Nederlandsche overheid, zoo vervolgde spreker, moet spoedig een einde maken aan deze demonstratie, anders zijn wij verplicht het zelf te doen. En laat men dan niet aankomen met de bewering, dat wij anti-Christelijk zijn, want door op te treden tegen de kruisdragers be schermen wij het kruis tegen de aanslagen van alle politieke tinnegieters in ons land. Het zijn ook. aldus spreker, niet allen katholieken, die met kruisjes loopen Ook anderen, hoe anti-Roomsch zij altijd zijn geweest, loopen thans met het kleine kruisje op hun revers Zij allen zien in 't katholicisme 't laatste bolwerk tegen het nationaal-socialisme. Maar wij zullen, zoo riep spreker uit. met deze demonstranten weten af te reke nen. Binnenkort ziet men op geen jas of mantel meer een kruisje, omdat wij er met gepaste en zoo noodig harde middelen een einde aan zullen hebben gemaakt. Hierna behandelde spreker de wereldpolitiek, om vervolgens de vraag te stellen: Hoe heeft ons land zich echter voor 1940 gedragen tegenover Duitschland? Was het niet als een vijand? Dit Nederland stookte tegen het Duitsche volk en zijn leider, zoo zeide spreker Hierna sprak de heer Voorhoeve nog over de hulp verleening aan Ned.-Tndië en zeide: Zooals het ons vergaan is in Mei 1940 zoo is het thans Indië vergaan. Engeland, noch Amerika hebben ons daadwerkelijke hulp geboden en het eenige wat zij hebben gedaan is onzen Indischen leiders het bevel geven alles te vernietigen. Wanneer wij ervan over tuigd zijn. aldus spreker, dat achter dit alles de Jood steekt dan nemen wij thans het besluit, dat de in vloed van het Jodendom thans ook in ons land voor goed moet worden uitgeschakeld. Mussert heeft een vertrouwden kring van nationaal- socialisten om zich heen vergaard. Hij is het geweest, Daar wij vernomen hebben, dat onbe kende venters met Brandhout, onzen naam misbruiken, verzoeken wij ge dupeerden, zich per omgaande met ons in verbinding te stellen. Men zij dus gewaarschuwd Haarlem Telefoon 20940 (Opslagplaatsen Schoterweg 81) die den Führer heeft bewogen ons volk te zien als een levenskrachtig Germaansch volk. Wij moeten nu allen medehelpen den nieuwen Nederlandschen staat te bouwen, die straks zal toetreden in een statenbond onder leiding van Adolf Hitler. In dien bond zal ons land een nieuwe en rijke toekomst vinden. Engeland verliest dezen oorlog, omdat het met 't gezicht naar het verleden staat en omdat het geen leiders heeft. En Duitschland zal dezen oorlog winnen, omdat het de toekomst heeft en den geniaalsten leider va.n alle tij den, zoo besloot de heer Voorhoeve zijn rede. Donderdag 12 dezer worden enkele gedeelten uit deze rede door Hilversum 2 van 18.3018.45 uur uit gezonden. RADIO PROGRAMMA DONDERDAG 12 MAART 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 7.15 Gramofoonmuziek 7,45 Ochtendgpmnastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.20 Ochtendgymnastiek. 8.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 8 45 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huis vrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. 10.30 Zang met pianobege leiding. 11.00 Voor de keuters. 1120 Pianovoordracht en Gramafoonmuziek.. 12.00 Roemeensch orkest Gregor Ser- ban, en gramofoonmuziek. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 13.00 Het Westland van het Noorden. 13.15 Klaas van Beeck en zijn orkest. 14.00 Viool en piano. Als intermezzo: Zang met pianobegelei ding (opn.). 14.50 Omroeporkest «en soliste (opn.). 15.00 Or gelconcert. 15.30 Voor de zieken. 16.00 Zondag ni van den Heldelbergschen Catechismus. 16.20 Gramofoonmuziek. 16.30 Revida-sextet. 17 15 B. N O. Nieuws-, economische en beursberichten. 17.30 Omroeporkest. 18.00 Sport en lichamelijke opvoeding. 18.15 „Oleanders", een Italiaansch programma. 18.50 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.00 Inleiding tot het volgende concert. Ca. 19.08 Omroepsymphonie- orkest. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken. 20.15 Gra mofoonmuziek. 20.45 Filmpraatje. 21.00 Kamermuziek. (gr.pl.) 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00—24.00 Gramo foonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. 7.158.45 Zie Hilversum I. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding 10.15 Zang met pianobegeleiding en gramo foonmuziek. 10.40 Troosten. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.20 Orkest Malando en solist. 12.00 Frans Wouters en zijn orkest. 12.45 B. N O. Nieuws- en economische berichten. 13.00 Schrammelkwartet en solist (opn.). 13.30 Gramofoon muziek. 13.45 Voordracht. 14.00 Ensemble Francis Keth en gramofoonmuziek. 15.00 Voor. de vrouw. 15.30 Zang met pianobegeleiding. 16.00 Sylvestre-Trio. 16.45 Voor de jeugd. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Collegium Musicorum*. 18.00 Orgelconcert. 18.30 Vijan den van ons volk. 18.45 De Melodisten en soliste. 19.15 Causerie ..Brandende kwesties". 19.30 B. N. O. Nieuwsbe richten. 19.40 Spiegel van den dag. 19.50 B. N. O. Wat Nederland schrijft. 20.00 Gramofoonmuziek. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbin ding met de Studio beschikken. 20.15 De Melodisten. 20.40 Radtotooneel. 21.00 Gevarieerd avondprogramma. 21.45 B N. O. Nieuwsberichten. 22.00 B. N. O. Toelichting op het weermachtsbericht. 22.10—22.15 Avondwijding. Bedenk dat verwaarloozen gevaarlijke gevolgen heeft. Geef Uw kind daarom direct de uit oude geneeskruiden bereide Akker's Abdijsiroop. Vanouds beproefd bij hoest, griep, bronchitis, asthma. AKKER'S Volgens den Britschen Berichtendienst heeft Sir Stafford Cripps gisteren in het Lagerhuis medegedeeld dat minister-president Churchill in de volgende bijeen komst van het Huls een verklaring zal afleggen over Britsch-Indië. De nieuwe Hongaarsche regeering Von Kalay heeft Dinsdag den eed afgelegd. Naar in parlementaire kringen verluidt, zal de nieuwe regeering zich In den loop van de volgende week aan het parlement voorstellen. De gezondheidstoestand van den Paus ls weer nor maal. De Paus zal vandaag ter gelegenheid van de alge- meene audiëntie een toespraak houden. Uit New Delhi bericht Afip: De Britten werken koortsachtig aan de verdedigingswerken op Ceylon. Langs de kust werden afweerbattërljen opgesteld, terwijl in de wateren rond het eiland mijnen werden gelegd. De toestand van den Maandag geopereerden koning Gustaaf van Zweden is, naar uit het laatste uitgegeven bulletin blijkt, bevredigend. De koning kon gisteren reeds korten tijd ln een stoel zitten. Uit Rio wordt gemeld dat het ln dienst van de Ver Staten varende Braziliaansche stoomschip „Arabutan" (7878 b. r. t.) op 7 Maart ter hoogte van de Amerikaansche haven Newport getorpedeerd eii tot zinken gebracht ls. Het schip was met een lading van bijna 10.000 ton kolen naar de Ver. Staten onderweg. De bemanning zou gered 2De A. N. P.-eorrespondent te Berlijn meldt: De Zuld- Amerlkaansche staat Columbia heeft, haar uit Bogota wordt gemeld, alle eigendommen van Duitschland. Italië, Japan en dier onderdanen in Columbia geconfiskecrd. Totaal is met dezen maatregel een bedrag van vijftien millioen dollar gemoeid. Dieven hebben uit een meubelzaak aan den Overtoom te Amsterdam Perzische tapijten ter waarde van f 5200 ge stolen. In het water van de Oostelijke doorvaart te Am sterdam Is het lijk van een 60 65-jarlg man gevonden. Dank zij de activiteit van een fietsjongen zijn te Am sterdam twee rijwieldieven aangehouden. De 34-jarige koopman L. Toet is in de Graaf Floris- straat te Rotterdam door een taxi aangereden en aan de gevolgen overleden. Bij besluit van den secretaris-generaal van het depar tement van Justitie van 9 Maart 1942, is benoemd tot rech ter ln de arrondlssements-rechtbank te Arnhem, jhr. mr. G. W. Mollerus. thans rechter in de arrondissements rechtbank te Almelo. Bij besluit van den secretaris-generaal van het depar tement van opvoeding, wetenschap en kuituurbescherming is de benoeming van dr. E. A. Greven, te Wassenaar, tot bijzonder hoogleeraar voor den leerstoel vanwege de stichting voor phllosophie en parapsychologie bij de facul teit der letteren en wijsbegeerte aan de rijksuniversiteit te Leiden, om onderwijs te geven in de parapsychologie en de parapsychologische phllosophie, bekrachtigd. Te Alphen <N B.). Is Dinsdagmiddag de 69-Jarige cou- rentenbezorger C. v. d. Broek door een autobus over reden en op slag gedood. Mevr. de wed. A. G. Dubois—Lojenga te Schaarsber- gen heeft aan den staat der Nederlanden ten geschenke aangeboden de door wijlen haar echtgenoot prof. dr. M. E. F. Th. Dubois bijeengebrachte verzameling van recente schedels enz. Op 68-Jarigen leeftijd ls te Enschede overleden de heer J. A. S. Krot, een zeer bekende figuur in zulvel- krlngen in den lande. In de Nieuwe Brugsteeg te Amsterdam is een 16-jarige I jongen door een auto aangereden en zeer ernstig gewond. Uit de Maas bij Borgharen ls het in verregaanden staat van ontbinding verkeerende lijk van een vrouw opgehaald. Nederlandsche ambulance beëedigd Plechtigheid op het Binnenhof in Den Haag. - Toespraken van luit.-gen. Seyffardt en Generalleutnant Rauter. 's-GRAVENHAGE, 10 Maart. De Nederland sche ambulance naar het Oostfront, die in de afge- loopen maanden te 's-Gravenhage haar militaire opleiding heeft genoten -die binnenkort als ver sterkt veldlazaret naar haar bestemming zal ver trekken, heeft heden in handen van den bevelheb ber van het Nederlandsche Vrijwilligerslegioen, luitenant-generaal H. A. Seyffardt. den eed van trouw aan den oppersten bevelhebber der Duit sche weermacht afgelegd. Hiertoe werd de uit ongeveer 160 personen (artsen-officieren, onderofficieren, verplegers, enz), bestaande ambulance te half vier op het met Ne derlandsche en Duitsche vlaggen getooide Binnen hof opgesteld met een Duitscn militair muziekkorps aan den rechtervleugel. Generaal Seyffardt en generalleutnant Rauter, S.S. Obergruppenführer inspecteerden den troep, waarna generaal Seyf fardt de volgende toespraak hield: „Kameraden, vrijwilligers van de Nederlandsche ambulance, wederom zie ik hier voor mij een groep Nederlandsche mannen, die besloten hebben zich in te zetten met de duizenden volksgenooten, die hen reeds zijn voorafgegaan. Die anderen zijn weggetrokken om met de wape nen in de vuist ten strijde te trekken tegen den ergsten vijand, die ooit het welzijn van Europa, ja, van de geheele beschaafde wereld, met den ondergang heeft bedreigd. Gij, gaat u inzetten met hetzelfde doel, maar gij zult dat doen met andere middelen. Uw handen zullen niet in de eerste plaats geweer, karabijn of pistool voeren. Uw wapenen zullen zijn het genees kundig instrument, de verllandtrommel, de bran card en als een zeer belangrijk orphan: een hart vol menschelijkheid, toewijding en opoffering voor uw strijdende kameraden. Gij zult, naar ik hoop, overtuigd zijn, dat uw taak wel een andere, maar toch ook zeker niet veel lichter zal zijn dan die van uw vechtende makkers. Want ge weet het: gij zult dikwijls de helpende hand moeten toereiken, daar waar de kogels fluiten, de granaten springen en bommen barsten. Dan kost het een geweldige zelfoverwinning om. onbewo gen en vastberaden, door de omringende gevaren uw menschelijken plicht te vervullen. Het vader land rekent er op, dat gij werkelijk zoo zult zijn. Maar buitendien zult ge toch ook de oorlogswa penen moeten voeren. Want zelfs ook achter het ïront zullen gevaren u en uwe gewonde en zieke kameraden bedreigen. Daar in Oostland, waar uwe kanjeraden aan het front strijden tegen een niets- menschelijks hebbende vijand, komen diezelfde vijanden telkens ook weer achter het front opdui ken, om als zij de kans daarvoor krijgen sluip moord te bedrijven op alles, dat daar niet op zijn hoede en dus weerloos zou zijn. Om daartegen niet onvoorbereid te komen staan, hebt gij een 1 stekende mïliaire opleiding gekregen, zoo goed, als slechts officieren en onderofficieren van de Duit sche weermacht, die zelf de harde leerschool van den oorlog tegen dien vijand hebben doorloopen, ze u konden geven. Ge zijt aan een strenge discipline onderworpen geweest, omdat alleen tucht en onvoorwaardelijke gehoorzaamheid u tot werkelijke soldaten kon ma ken, zooals men ze daar in Oost-Europa noodig heeft. Gij zult nu nog met de wapenen moeten worden geoefend, ge zult u daarbij op dezelfde ma nier moeten inspannen, als ge tot nu toe gedaan hebt. Dan ben ik overtuigd, dat gij daarginder den Nederlandschen naam hoog zult houden. Dat zult ge moeten doen, zoowel waar ge uw zware taak in het versterkte veldlazaret vervult als in het ge val dat ge als vechtsoldaat zoo noodig het hoogste offer het offer van uw leven, zoudt moeten brengen, om het leven van de door u verpleegde weerlooze kameraden te beschermen. Officieren-artsen en gij allen, onderofficieren en manschappen van de Nederlandsche ambulance, Bij mijn op 14 Februari gehouden inspectie heb ik gezien, dat gij in enkele maanden tijds van burger tot goed soldaat met zin voor orde en tucht zijt geworden. Gij hebt dat te danken aan uw Duitsche instructeurs, maar ook aan uw eigen willen en kunnen. Daarom durfde ik zooeven he vertrouwen uitspreken, dat uw „versterkte veld lazaret" den Neaerlanaschen naam hoog zal hou den. En dan zie ik voor mij, hoe gij bij uw terug keer in het vaderland door het thuisfront zult wor den bejubeld als waardige nazaten van groote voorouders. Wij, van het thuisfront, roepen u toe: Tot weerziens! Gij weet: de kwade kans is er ook, dat het niet voor u allen een weerzien zal worden. Maakt dan, dat voor hen, die vielen, de woorden van het Oost landlied, dat gij reeds zooveel gezongen hebt en nog zingen zult, van toepassing zullen zijn met den schoonsten lof voor den soldaat: „Hij deed zijn plicht". Maar nu toch vol goeden moed: Tot weerziens, kameraden. Het beste deel van ons volk zal met spanning en met zijn geheele hart uw lotgevallen volgen. Duizenden zegewenschen vergezellen u op uw pad. Hou zee. Vervolgens geschiedde de eigenlijke eeds-afleg- ging door het gezamenlijk uitspreken van deze for mule: „Ik zweer bij God den heiligen eed, dat ik in den strijd tegen het bolsjewisme den opperbe velhebber der Duitsche weermacht, Adolf Hitler, onbeperkt zal gehoorzamen en dat ik als dapper soldaat bereid ben te allen tijde voor dezen eed mijn leven in te zetten." Generaal Rauter sprak hierna de mannen nog met een enkel woord toe, waarin hij herinnerde aan de beëediging, nog niet lang geleden van het Nederlandsche nationaal-socialistische vrijwilli- gersbataljon op ditzelfde plein, waar toen Mus sert afscheid van hen nam. Spreker deelde mede, dat blijkens binnengekomen berichten dat bataljon sedert zes weken dapper aan den strijd deelneemt, tezamen met de andere kameraden van het Ne derlandsche Vrijwilligerslegioen en hij eindigde met de leden der ambulance op te wekken goede ka meraden te zijn, gelijk mep van dappere Germanen mag verwachten. Met muziekkorps deed hierop achtereenvolgens het Wilhelmus, het Deutschlandlied en he^ Horst Wessellied weerklinken. De plechtigheid was hiermede geëindigd. LEZINGEN. 's GRAVENHAGE, 10 Maart. Dr. Michael hoofdredacteur van de „Münchener Neuesten Nach- richten", spreekt niet op 11 Maart in Den Haag en 14 Maart in Amsterdam, doch omgekeerd op 11 Maart in Amsterdam en 14 Maart in Den Haag. Marie Hamsun, de vrouw van den bekenden dichter Knut Hamsun, spreekt 20 Maart in Den Haag in Pulchri Studio, 21 Maart in Amsterdam in het American Hotel en 22 Maart in Nijmegen in het Oranje-Hotel. (A.N.P.) NOUGAT- EN DESSERTFABRIEK. De burgemeester van Haarlem heeft aan W. Stuvé te Haarlem vergunning yerleend tot oprichting van een nougat- en dessertfabriek in het perceel Pieter Maritz- straat 43. Dispereert niet De strijd om Indië is volstreden. Met de capitulatie van het Nederlandsch-In. dische leger op Java is alles voorbij. In diep medegevoel gedenken wij hen. die hu» leven hebben gegeven. Als Nederlandschen mat- nen betaamt hebben zij hun plicht gedaan legt; een overmachtigen tegenstander. Het Moederlau; betreurt hen in eerbied met hartelijke deernis jegens hun nabestaanden. Er is rouw in Indië ej in Nederland. En niet alleen om het bloed, dat e: gevloeid is, om de jonge levens die daarginds zij; afgesneden, maar om al datgene, wat de onder gang van het Indische imperium voor ons volt onze volkswelvaart beteekent. een verlies waarbg men. zooals wii reeds eerder heoben gezegd, vol strekt, niet in de eerste plaats heeft te denken aan hei malerieele gewin hetwelk Indië ons opleverde, doch bovenal aan het cultuurwerk, den bescha vingsarbeid. die generaties van Nederlanders daar ginds hebben gewrocht. Bitterheid mengt zich in deze gevoelens jegem de mogendheden op wier steun Indië gebouwd had, omdat deze steun het met zooveel nadruk was beloofd en toegezegd. Hoe weinig is er var terecht gekomen! De bedoeling Indië te helper moge aanwezig geweest zijn, maar het scheppend», initiatief, dat wellicht hoe wel het te betwij felen valt nog uitkomst had kunnen brenger is afwezig gebleven en in zijn nood stond Indië alleen. Het is een moeilijke ure en nog beseft zeker menigeen niet hoe zwaar deze beschikking van he: lot voor ons volk te tillen zal wezen. Eerst gaandeweg zullen wy moeten ondervin den hoevele mogelijkheden er met het verlies van Indië voor ons volksbestaan zijn afgesneden er wat het voor onze toekomst beteekenen heeft, dat wij zonder koloniën als een klein Europeesca land achterblijven. Wij wisten, dat wij eenmaal in den oorlog, door een donker dal zouden moeten, maar het ergste was ons nog niet aangezegd. Wij weten het nu. Maar wij mogen denken aan het woord van ee man. die mee heeft geholpen Indië groot te maken en daar ontzaglijke moeilijkheden overwonnen heeft: Jan Pieterszoon Coen, toen hij het histori sche: „Dispereert niet", uitsprak. Het staat te yreezen, dat wij heel arm zullen worden, maar dit moge onze spieren stalen om er weer bovenop te klauteren. Een wanhoopsstem- ming heeft nog niemand verder gebracht. Geven ook wij ons, zelfs in deze zwaarste stonde van ons volksbestaan, aan zulke stemmingen niet over. Misschien is het wel waar. dat wij hei in he: verleden te goed en te gemakkelijk hebben gehad (ofschoon zoo gemakkelijk niet als soms wel be weerd wordt) en dat dit onze veerkracht en op offeringsgezindheid heeft doen verslappen. Dat zal dan nu niet meer gaan. Om te leven zal 'alle inspanning verdubbeld moeten worden. Dit ons voor te nemen is het beste, dat wij thans kunnen doen, voor onszelf en voor ons volk. Vanzelf dient zich op dit oogenblik opnieuw de vraag naar de verantwoordelijkheid aan. „Later zoo werd gisteren in verband met de schuldvraag gezegd als het van zijn abnormale en bijna ziekelijke geestesgesteldheid van thans genezen zal zijn. zal het Nederlandsche volk tot het inzicht komen van wat voor verraad het 't slachtof fer is geweest en dan zal er een luide roep om be straffing van de schuldigen opgaan." Leggen wij onderwijl het hoofd niet in den school, zitten wij niet bij de pakken neer, maar gorden wij ons aan om het verlies, dat ons volk heeft geleden te boven te komen. De werkkracht, die Indië groot en rijk heeft ge maakt is tenslotte uit ons land voortgekomen en er is volstrekt geen reden om te meenen, dat de bron thans is opgedroogd, al ligt er voor het oogen blik zooveel, waarin die volkskracht zich kan ont plooien door de omstandigheden braak. Het Ne derlandsche volk is een nuchter en beraden, nijver en volhardend volk, dat het nimmer aan onderne mingsgeest heel't laten ontbreken. Ook in een recent verleden zijn wij hier te lande evengoed als in Indië tot belangrijke dingen in staat gebleken. Met onzen landbouw, onzen tuinbouw, onze veeteelt, visscherij en scheepvaart stonden wij vooraan in de rij der volkeren. Op dit gebied beschikken wij over een kapitaal van ondervinding en kunde, dat zijn rente garandeert. Wij behoeven niet te vreezen, dat in het Europa, in de wereld van na den oorlof dit kapitaal renteloos zal blijven liggen, integen deel men kan nu reeds voorzien, dat het op velerlei wijzen emplooi zal vinden in de nieuwe organisatie van Europa en het wereldverkeer die na den oorlog zal komen. Er zijn voor ons volk nog groote mogelijkheden weggelegd die vergunnen aan onze toekomst te blij ven gelooven. Dit te doen en haar zooveel als in ons vermogen ligt voor te bereiden is het beste, dat ons onder de gegeven omstandigheden overblijft. Als hij jarig was Dan was het altijd groot feest. Vóór dag en dauw reeds kwamen de kinderen de slaapkamer inrennen. Zij klauterden op vaders bed en overhandigden de cadeaux, die zij kochten van eigen gespaard geld. Maar nu is vader ver weg; ver van vrouw en kinderen doet hij zijn plicht voor land en volk aan het Oostfront. Over enkele weken zal hij weer jarig zijn en dan.... ja, landgenoot, dan krijgt hij toch zijn verjaardags cadeau in den vorm van een pakket dat hem. wordt toe gezonden door ons verzorgingsfonds. Behalve voor verjaardagpakketten zorgt het fonds ook voor ge regelde toezending van pakketten met sigaretten, ver snaperingen, boeken en tijdschriften, enz. Zoo zorgt het fonds voor de leden van het Vrijwilli gerslegioen Nederland, het „N.S.K.K." en de Luftnach- richtentroepen. Landgenooten, zorg er voor, dat wij veel pakketten kunnen samenstellen en verzenden; steun het verzorgingsfonds van het Vrijwilligerslegi oen „Nederland" met uw bijdrage. Stort een flink be drag op girorekening 4 3 2 1 0 0 NED. LANDSTAND. De berichtendienst van den Ned. Landstand meldt, dat het bureau „Pacht" van den Ncd. Landstand eiken Maandag van 10 tot 13 uur zitting houdt in Krasna- polsky te Amsterdam, zaal C (ingang Warmoesstraat). Adviseur H. van Mourik. faillissement uit: Gerhard Tas. bloemenhandeiaar. wonende te Aalsmeer, Begoniastraat no. 3, Curator Mr. B. W. Stomps te Haarlem. Rechter-Commlssaris in bovengenoemd faillissement Mr. H. J. Ferwerda te Haarlem. NASSAU-BANK N.V. TE HAARLEM. In de Dinsdag gehouden algemeene vergadering van aan deelhouders der Nassau-Bank N.V. te Haarlem werden de balans en winst- en verliesrekening over het boekjaar 1941 goedgekeurd. De bruto winst, na afschrijvingen, be- daargt f 25.421,04, de onkosten en salarissen f 17.083,35)6. De netto winst f 8337,68',6. Het dividend werd bepaald op 3 De heer G. de Vries Gzn. en G. Wolzak Hzn. werden al» commissarissen herkozen. Bet Vrijwilligerslegioen Nederland aan liet Oostfront. Een stad wordt gezuiverd en val spoedig In handen van onze vrijwilligers zijn. SS-P.K.KIerk-Yrij\v.Leg.Xederland-Felllnga ln Noord Afrika. Een piloot van liet Dnit.selie Inchtwapen doei inkoopen op een Arabische markt. P.B.Z.-V. Eysvlen-P.K.Doege De Nederlandsche blsenlt heeft een goe den naam. Wat ook 1111 nog gefabriceerd wordt mag er zijn. I»e blikken worden o»«t vorscheu inhoud gevuld. Pax-liolland-de Ha&n-c I11 de bovenzalen van het Stedelijk Museum te Amsterdam wordt Zaterdag a.s. een tentoonstelling geopend over de ontwikkeling der mode gedurende de laatste 150 jaren. Historische toiletten worden gereed gemaakt voor de expositie. Pax-Holiand-De iLuin-ir^

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 6