Oudheidkundige vondsten in de Crebbestad m* m, HALF OM FRANKEN'S Hoesten De winter en de voedselvoorziening in Duitschland. TOBIAS V\l k/x Neem 'n AKKERTJE Munten, kanonskogels, pijpen en kannetjes Historische vondsten fn TC I tenon's bodem. Bij het maken van grondwerk voor den nieuwbouw te TClieneit zijn zeer merkwaardige historische vondsten gedaan, waaronder kannetjes van eeuwen her, verschillende munten, oude kanonskogels, pijpen en con soles. Op bijgaande foto ziet men den lieer W. Zn tien zijn eolleelie gereed maken o mnaar Rhenen's Oudheidkamer te worden overgebracht. foto A. Ph. de Keijzer üu de oude Grebbestad aan de boorden van den gijn geheel in het teeken van den opbouw staat en reeds voor een belangrijk gedeelte uit de aseh her men is. stond het graven van fundeeringen in den iiatsten tijd practisch dagelijks op het program. En L;dens deze werkzaamheden hebben arbeiders den Mem verschillende interressante „geheimen" ont futseld De heer W. Zanen, beheerder van de plaatselijke oudheidskamer waar reeds vele „schatten" van eeuwen her een veilig plaatsje gevonden hebben, die |n den loop der jaren uit den Grebbebodem te voor schijn gekomen zijn heeft aldus bij stukjes en beet jes weer een merkwaardige collectie kunnen vergaren. Het verwondering hebben we onze oogen laten gaan over het grillige lijnenspel van diverse gebruikte, ge barsten en slanke kannetjesover kogels, groen «oxydeerde munten, een huisversiering met relief- Icekening van St. Joris en den draak, kannetjes van «nkele eeuwen oud, steenen pijpen Zooveel dingen, zooveel vragen. Bij het „vaatwerk" bevinden zich bijzonder fraaie specimen van Baard- r.an- en Jacobakannetjes, waarbij een merkwaardige omstandigheid in het spel is: zij werden namelijk alle jevonden op een plaats in de Heerestraat, dicht bij het gemeentehuis, waar vroeger een kroeg gestaan beeft. Het woord „vaatwerk" is dus vermoedelijk niet teelemaal op zijn plaatsmen neemt aan. dat Rhe- 's voorvaderen hun gerstennat uit deze sierlijke kinnetjes die overigens wel eens meer hier ge vonden werden gedronken hebben. Bij de „ballen" bevindt zich een zware ijzeren mortierkogelin- deze vertellen kon, zou ze interessante dingen over gevechten om de Grebbestad in de grijze oudheid kunnen verhalen. De andere kogels zijn uit steen nen weet niet, of deze ook eens dienst deden als wa pentuig; vermoedelijk hebben zij deel uit gemaakt volgens deskundigen van een bepaald „gooi- of kegel- jpel"zekerheid hieromtrent bestaat echter niet. En ditzelfde onzekere element doet zich gelden, indien *e naar de paar groene miniatuur-schijfjes kijken: munten, die totaal onherkenbaar geworden zijn De steenen pijpen, die volgens den heer Zanen hier bij „bosjes" uit den grond gekomen zijn, dateeren naar bun vorm te oordeelen uit de vroegste rookperiode in ons land dus omstreeks 1600. Een arbeider, die met straatklinkers van een Rhe- nenschen weg bezig was, ontdekte ineens, dat een ïteen aan de andere zijde een zeer typischcn vorm had; het bleek een oeroud consolelje te zijnde teerlaag van het wegdek zit er aan de bovenzijde nog op.... ook deze curieuze steen kwam bij de verzameling. Het jevondene heeft weer eens bewezen, dat de heuvelige rondstrook langs den Rijn tegen de grens van Gel- erland aan, een rijke geschiedenis heeft. In den loop der jaren heeft de Rhenensche oudheidkamer, waar il deze stille getuigen een eereplaatsje krijgen, zich «eeds meer gevuld. Kannetjes en tegeltjes, oud-blauw munten wisselen elkaar daar afook vindt men caar urnen, waarvan de heer Zanen, die dikwijls in ircheologische problemen „liefhebbert", er diverse torgvuldig met engelen-geduld uit tal van scherven b elkaar geplakt heeft. Er zijn immers in de omgeving van Rhenen ook wel eens grafheuvels gevonden, al taren deze dan ook leeg. Toen men destijds in de tosschen een ontginningswerk ter hand nam, uitge voerd door de Ned. Heidemaatschappij, werd de weg der arbeiders gemarkeerd door schervenvermoe delijk is men toen door een uitgebreid urnen-veld heengetrokkenOok Mammocthonderdeelen zijn hier te voorschijn gekomen, terwijl men zich ook zal herinneren, dat Dr. Bursch. de conservator van het Breng brood ter disdhi L,»v_dtrt lekker is! Dank zij onze vakkennis leveren wij ook thans nog ïoed doorbakken brood. EET UITSLUITEND Alleen FRANKEN bakt het echte! (Vooral dun snijden) FABRIEKEN Haarlem - Bloemendaal - Heemstede UITGAAN Heden DONDERDAG 12 MAART. I Frans Hals Theater: „Terug naar het geluk", 30, 6.30 en 8.45 uur. I Palace: „Vracht van Baltimore", 2.6.30 en 8.45 bur. Luxor Theater: „Het meisje uit Fanó", 2.30, 6 30 en 8.45 uur. I Rembrandt Theater: Mijn chef iseen IVrouw*1, 2,30. 6.30 en 8.45 uur. Moviac: Gevarieerd programma o.a. „Walvisch- I bangst in de Zuidelijke IJszee", van 12 uur af. VRIJDAG 13 MAA^T. I Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en I fles avonds. Apotheken De volgende apotheken te Haarlem zijn van fles avonds acht tot des morgens acht uur (ook op bondag) geopend: Fa. Duym en Keur, Keizerstraat 6, Tel. 10378. Firma Begeman en Sneltjes. Kruisweg 30. Tel. 10043', Marnix Apotheek, Marnixstraat 65, Tel. 23525. Tc Heemstede is geopend: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206, Tel. 28320. oudheidkundig museum te Leiden voor eenigen tijd tevergeefs zocht naar de grondsporen van een oud- Romeinsche Nederzetting. Een ding staat vast: veel is in den loop der eeuwen diep in Rhenen's bodem „ver zonken" geraakt. Rhenen ligt immers op een helling en het voortdurend van den berg spoelende regen water heeft de eene aardlaag boven op de andere ge stapeld. Dit verklaart ook het curieuze feil, dat men soms enkele meters onder een bestaanden weg ineens een anderen kruisenden weg ontdekte. En heeft men niet op een gronddikte van 2 meter niet minder dan 5 vloeren boven op elkaar gevondenWie lost ove rigens het „mysterie" van den Paltzhof op, waar vol gens Prof. van Iterson een oud-inwoner van Rhe nen vroeger de Tinshof gestaan moet hebben, waar de bevolking in natura zijn belasting betaald heeft? Zoo zijn er nog meer veronderstellingen en vragen, maar er blijven uiteindelijk geheimen, die practisch onbereikbaar zijn en die de bodem misschien nimmer zal loslaten. Wat men nu gevonden heeft is in elk ge val een waardevolle aanwinster is weer een kleine- tip opgelicht van den grooten sluier, die over Rhe nen's oudheidkundige bodemgeheimen ligt. (Nadruk verboden). J. St. Door het gebruik van Hoestival, verdwijnt Uw hoest geheel en al „Wat Mijnhardt maakt is goed". Flacon 90 ct. Bij Apoth. en Drogisten. De macht van het kleine Melkdrinkende bevolking betaalt de kosten van t.b.c.-bestrijding onder het vee De behartiging van de belangen van ongeveer 4 millioen melkdrinkers in het dichtstbevolkte deel van Nederland werd in 1938 gelegd in de handen van het bestuur der Con- sumptie-Melk-Centrale. welke in genoemd jaar belast werd met de uilvoering van de consumptiemelk-regeling in het Westen des lands. Het bestuur heelt van den aanvang af zijn taak zeer serieus opgevat. Dit blijkt o.a. uit een ver- strekkenden maatregel, n.l. het verplichtend stellen van de bestrijding der rundertuberculose bij de dieren van de ongeveer 11.000 aangesloten veehoudei sbedrijven. Deze maatregel, welke beoogt de ziekte onder het vee te be strijden. die niet alleen een gevaar voor de volksgezondheid vormt, doch ook een groote materieele schade teweeg brengt, is van bijzonder belang. Immers in de onderhavige streek was tot dan toe betrekkelijk weinig aan de bestrij ding van deze ziekte gedaan, terwijl juist in dit gebied, waar de melk vrijwel geheel voor directe consumptiedoel einden wordt afgezet, een hoog reactie-percentage dat is het percentage van het aantal dieren, dat bij onderzoek positief reageert mocht worden verwacht. Hiervoor waren verschillende goede gronden aanwezig, welke verband hielden met de in dit gebied gebruikelijke bedrijfsvoering, die ingesteld is op het regelmatig produ- ceeren van een groote en zóóveel mogelijk constante hoe veelheid melk. Daar dit doel slechts is te bereiken door het voortdurend aan- en verkoopen van vee, zijn de be smettingskansen buitengewoon groot. Immers het con- sumptiemelkgebied vormde de vergaarbak, waar overig Nederland zijn doorgaans niet ai te beste vee afzette. Onder deze dieren waren talrijke koeien besmet met tuber culose, zoowel in gesloten als in open vorm. Doordat in vele streken de Rijksvoorschriften niet voldoende werden in acht genomen, kwamen deze besmette dteren zonder eenig merkteeken op de markt. De verwachting bleek helaas juist: ruim 35 °/o van den veestapel bleek het eerste jaar der verplichte tuberculose-bestrijding te reageeren, hetgeen beteekent, dat er in het besproken gebied onge veer 100.000 reactie-dieren van een kenteeken (gaatje in het oor) moesten worden voorzien. Naast het tuberculineeren van den veestapel was het opsporen en door verplichte afslachting onschadelijk ma ken der „open lijders" een belangrijk onderdeel der be strijding. In 1938.1330 werden er ruim 2400 „open lijders" afgeslacht; in 1930 40 steeg dit aantal zelfs tot meer dan 3000. De grootste saneering is in dit opzicht thans achter den rug. Als gevolg van deze maatregelen neemt het aantal t.b.c.- vrije stallen voortdurend toe. Waren in 1938 39 van de 11.000 bedrijven ruim 1800 vrij van tuberculose, in 1939 40 werden de 2700 vrije bedrijven benaderd en in het volgen de werkjaar werd het getal 3700 reeds overschreden. Het tempo der bestrijding wordt in belangrijke mate versneld door het systeem van premies, subsidies en extra melkgeld. zooals de C. M. C. dit heeft ingesteld en waar mede belangrijke bedragen gemoeid zijn. Over het afge- loopen werkjaar b.v. wordt uitgekeerd aan subsidies voor opgeruimde open lijders, aan premies voor t.b.c.-vrije bedrijven en voor bedrijven met gedaald reactiepercen tage. aan melkgeld voor t.b.c.-vrije stallen, enz, een bedrag van in totaal rond 480.000. Ten behoeve van deze belangrijke uitkeerlngen wordt een gedeelte van den melkprijs, dien de consument be taalt, gereserveerd. Men zal zich misschien afvragen, of dergelijke groote bedragen wel verantwoord zijn en of zij geen te groote belasting beteekenen van den consument. Om hiervan een indruk te krijgen zij herinnerd aan de mededeeling in den aanvang gedaan, dat de C. M. C. de belangen van ongeveer 4 millioen melkdrinkers heeft te behartigen. Welnu, die 4 millioen consumenten brengen te zamen bovenstaand bedrag van 480.000 op, hetgeen be teekent, dat per melkgebruiker een Jaarlljksche bijdrage van slechts 12 centen ontvangen wordt. Voor een enkelen cent per maand maakt, de melkgebrui ker in het Westen des Lands het mogelijk, dat in dit zwaar besmette gebied de bestrijding der rundertuber culose zoo krachtdadig wordt aangepakt als hierboven is uiteengezet. De bestrijding van deze ziekte onder het vee beteekent een onschatbare verbetering van den gezondheidstoestand van de bevolking en van de productiviteit der bedrijven, welke worden mogelijk gemaakt met een luttel bedrag, dat niemand mist. Zoo ooit, dan treedt hier de macht van het kleine dui delijk in het licht. Waarom niet margarine? GRAVENHAGE 11 Maart. 1-Iet is zonderling: bij vele menschen bestaat er bepaald een afkeer, om in plaats van boter, of behalve boter, ook margarine bij het koken, bra den en ook op het brood te gebruiken. Toegegeven, dat de smaak van boter iets bijzonders is. dat den eetlust op wekt; maar aan den anderen kant is de scherpe afkeer voor margarine ongegrond en stellig berust deze op de omstandigheid, dat men aan bepaalde vooroordeelen hangt, welke betrekking hebben op de samenstelling van de margarine Hieromtrent valt op te merken, dat margarine gemaakt wordt van zuivere grondstoffen deels van dierlijke, groo- tendeels echter van plantaardige herkomst. Het vetge halte staat met dat van boter gelijk, hoewel vaak beweerd wordt, dat margarine zonder twijfel meer wver moet be vatten dan boter. Men maakt dit op uit het verschijnsel, dat margarine bij het verhitten begint te spatten. Juist dit spatten echter berust niet op een hooger watergehalte, doch op de omstandigheid, dat de emulsie, d w. z. de men ging tusschen vet en water niet zoo stabiel Is als bij boter. Het vetgehalte is gelijk, echter ontbreken aan margarine de bij boter zoo geliefde aromastoffen en ten deele de vitamine. Om het vitamine-gehalte echter te veihoogen. pleegt men sedert kort bij de productie van margarine vitamine A of de grondstof voor deze vitamine kunst matig toe te voegen. Hierdoor wordt de margarine tot een voedingsoogpunt volwaardig vervangingsmiddel voor boter. Waarom zou men nu de margarine in de keuken of bij de boterham van de hand wijzen? Alleen wegens haar weliswaar neutralen, maar niet zoo heel „voornamen" ■naak? Laat ons tevreden zijn, dat de margarine de soms optre dende verstoringen in den boteraanvoer helpt overbrug gen. Wij zullen er ook wel spoedig aan gewend raken, vooral wanneeiv wij het. verstaan haar op de Juiste manier te gebruiken. Voor het beste gebruik volgen hieronder eenige aanwijzingen: Wie bij het middageten den smaak van boter absoluut iet kan missen, kan een mengsel maken van boter en margarine, waarbij de margarine zelfs kan overwegen. Het zelfde kan men ook doen voor het besmeren van de boter hammen. Nog beter kan men voor de boterhammen met behulp van margarine volgens onderstaand recept zelf het volgende smeersel bereiden: Recept: 30 g. margarine, 60 g. meel. N tot V* liter water of melk. zout. Men verhit het mengsel van meel en margarine, zonder het bruin te laten worden, giet dan het warme water of de melk bij en kookt dit tot een dikke pap, die men tijdens het afkoelen herhaaldelijk doorroert, om te voorkomen dat er zich een vel op vormt. Vervolgens voegt men naar smaak en keuze het vol gende hieraan toe: a. geraspte kaas, evt. kruiden (bies look): b. tomatenpuree: c. mosterd, kruiden en gehakte komkommer; d. paddestoelen (ook gedroogde, die men weekt, gaar stooft of smoort en fijnhakt) en krulden; e. geraspte ramenas; f. rauwe of gestoofde selderij- Op deze wijze smaakt de margarine in het geheel niet leer als zoodanig. Bovendien heeft men het voordeel, dat men aldus zijn rantsoen vet aanzienlijk kan vergroo- ten. Dit smeersel is vooral geschikt voor groote gezinnen en voor de leden van het gezin, die boterhammen mee naar school of naar het werk moeten nemen (A. N. P.). DIRECTEUR VERDUISTERDE 30.000. ALMELO 11 Maart. In Augustus van het vorige Jaar werd door contróleurs van de afdeeling comptabiliteit van de N.V. Expeditie-onderneming van Gend cn Loos een onderzoek ingesteld in de boeken van den directeur van het kantoor te Oldenzaal. Men had namelijk op het hoofd kantoor te Utrecht ontdekl, dat er op de door een direc teur ingeleverde bescheiden nog transito-posten open stonden en dit vond men in de huidige omstandigheden wel wat vreemd. De controle bracht aan het licht, dat er jn de boeken geknoeid moest zijn en toen de directeur daarover werd onderhouden, bekende hij al heel spoedig er was gebeurd. een tijdsverloop van ruim tien jaren had hij zich door valsche boekingen, het opmaken van valsche bescheiden en het doen van onware mededeelingen een bedrag weten ie te eigenen van ruim dertig duizend gulden. Uit de mededeelingen van den president bleek, dat de lan een zeer moeilijken tijd achter den rug had. De officier eischte negen maanden gevangenisstraf. P. T. T. Aan de schrijfster bij de P. T. T. te Haarlem J. C. M. van DongenWaterloo is op haar verzoek eer vol ontslag te verleend, zulks ingaande 1 Maart j.l.. De heer G. de Vogel, werkzaam op het postkan toor te Haarlem is benoemd tot kantoorbediende. W. W. WEIDE f Dinsdag is te Haarlem in den ouderdom van 57 jpaar overleden de heer W.W. Weide, hoofd derTeyler school aan de Haarlemmerliedestraat. Hij werd 6 Juli 1884 te Dwingelo geboren. Hij begon zijn on derwijzersloopbaan op 1 December 1905 te Dwingelo ir hij twee jaar werkzaam bleef. Op 1 Mei 1907 werd hij onderwijzer te Kampen en 1 Mei 1913 te Haarlem. Op 16 Februari 1937 werd hij benoemd tot hoofd aan de toenmalige school 14 aan de Haar lemmerliedestraat, die op 1 Januari 1939 den naam Teylerschool kreeg. Bovendien gaf hij gedurende vijftien jaar les aan de vroegere herhalingsschool, la ter vervolgcursus. De heer Weide ^as een uitstekend onderwijsman, die bij collega's, leerlingen en oud-leerlingen zeer gezien was: dit kwam o.a. bij de viering van zijn zilveren jubileum duidelijk tot uiting. De teraardebestelling zal plaats hebben Vrijdag 13 Maart, des namiddags drie uur, op de Alge- meene Begraafplaats te Heemstede. JAARVERGADERING „DE WATERRATTEN". een druk bezochte vergadering werden bestuur en commissies van de H.Z. P.C. „De Waterratten" als volgt samengesteld. Bestuur: G. Voogd, voorzitter; J. H. v. d. Booren, secre taris; C. M. H. v. d. Broek, penningmeester; S. T. de Vries, J. M. Thuis, B. Bergman en H. Handgraaf. Technische commissie: S. T. de Vries, voorzitter; H. Handgraaf. polo-secretaris; L. ten Berge, zwemsecretaris: v. Viersen en J. R. Seubring. Pers- en propagandacommissie: I. H. v. d. Booren, voorzitter; D. v. d. Vlerk, secretaris; mej. A. C. Houben, T. Thuis. H. Willemze en R. de Leeuw. Na een woord van afscheid gesproken te hebben tot de vertrekkendie bestuursleden A. H. de Brutjn Jr. en J. Bergman, sloot de voorzitter de vergadering. ZWARTE HANDEL L\ TABAK BESTRAFT. DELFT, 11 Maart. JAmbtenaren van de prijs- beheersching hebben procesverbaal opgemaakt te gen den sigarenwinkelier K. alhier die zijn tabak in den zwarten handel bracht. Voorts is zijn geheele winkelvoorraad in beslag genomen. T Tt CDNve«ï3ECRM.OOe I <Polr«ooa-LMtak«t» Een brief uit Berlijn. Berly'n, 23 Februari: Er bestaat een frappant verschil tusschen den we reldoorlog van 1914'18 en den huidigen wereld oorlog. Zoo hoorden we dezer dagen in Duitsche nri- iitaire kringen beweren. En toen we belangstellend om een nadere toelichting vroegen, kregen we ten antwoord: In den vorigen oorlog werd het front door een deel van de civiele bevolking verraden en verkocht. Thans bestaat er een nauwe en voortref felijk georganiseerde samenwerking tusschen het militaire en civiele deel der bevolking. Burgers en soldaten voelen zich als het ware één in den ge- meenschappelijken strijd om Duitschland's onafhan kelijkheid en den wederopbouw van Europa. Het ging hierbij niet om een propagandistische uitlating van officieele zijde, maar om een vertrou welijke gedachtenwisseling over de stemming, wel ke er thans in den derden oorlogswinter te Berlijn en in het verdere Duitsche Rük heerscht. Deze stemming is geheel en al in overeenstemming met den ernst van den huidigen tijd. Men is gaan beseffen, dat er logisch gedacht aan een spoe- digen vrede niet te denken valt en met een voor beeldige „Fügsamkeit" is men zich naar deze om standigheid gaan schikken. Aan de vaste innerlijke overtuiging, dat Duitschland tenslotte den strijd zal winne'n, heeft deze omstandigheid niets veranderd, want het vertrouwen op den Führer en zijn naaste omgeving is onbeperkt. Deze meegaandheid (het Duitsche woord „Füg samkeit" zegt eigenlijk veel meer, want het typeert een karaktereigenschap, die vooral in tijd van oor log van ingrijpend belang is voor de burgerlijke sa menleving!) kan men het best constateeren in het doodgewone dagelijksche leven, bij voorbeeld in de tallooze zorgen en moeilijkheden, welke de huis- Teeltplan akker- en weidebouw 1942 HET TELEN VAN RUWVOEDERGEWASSEN. Een zeer belangrijke bepaling van de Bodemproductie- beschikking 1942 Akkerbouw- en Weidebouw heeft betrek king op het telen van ruwvoedergewassen. Op den voor grond moet worden gesteld, dat deze teelt beperkt is en dat bij deze beperking voederbieten, koolplanten en der gelijke enkelvoudige ruwvoedergewassen gelijk gesteld zijn met kunstwelden en blijvend grasland. Bij het vast stellen van de oppervlakte ruwvoedergewassen. welke per bedrijf aan enkelvoudig ruwvoeder, kunstweide en blij vend grasland gezamenlijk is toegestaan, wordt als volgt tewerk gegaan. In beginsel mag per bedrijf een oppervlakte ruwvoe dergewassen aanwezig zijn, welke gelijk is aan de In 1941 toegelaten oppervlakte enkelvoudig ruwvoeder en kunst- weide vermeerderd met de oppervlakte van het in 1941 aanwezige blijvend grasland. Het staat den teler vrij wij ziging in de oppervlakten onderling te brengen. Afgezien van het feit, dat het toegestaan is een grootere oppervlakte ruwvoeder te houden, mits men In het bezit is van een vergunning van den Productiecommissaris, be staan op bovenstaanden regel twee uitzonderingen. In de eerste plaats moet de aldus berekende gezamenlijke opper vlakte verminderd worden met een oppervlakte, welke gelijk is aan die van het grasland, dal voor het scheuren is opgegeven of waarvoor een scheurpllcht is opgelegd. Dit zal een leder duidelijk zijn, aangezien de reden voor het van overheidswege zoo sterk bevorderde scheuren van grasland deze Is, dat de totale oppervlakte veevoeder- gewassen in het belang der voedselvoorziening moet worden verminderd, ter vergrooting van de oppervlakte, welke beteeld wordt met gewassen, bestemd voor men- schelijke consumptie. Een tweede uitzonderingsbepaling ls van toepassing, in dien van een bedrijf de som van de oppervlakten blijvend grasland en bouwland, waaronder kunstweide begrepen Is, grooter of kleiner geworden is. In dat geval wordt de toegestane oppervlakte ruwvoeder evenredig vermeerderd of verminderd. Als aanvulling op de hierboven geschetste bepalingen over het ruwvoeder is tenslotte nog bepaald, dat het aan leggen van kunstwelden en blijvend grasland verboden is. Dit verbod geldt echter niet voor kunstweiden, welke uitsluitend geschikt zijn voor eenjarig gebruik. Het verbod geldt bovendien niet, indien voor het aanleggen door den Productiecommissaris vergunning is verleend. HET SCHEUREN VAN GRASLAND. Aangezien verondersteld mag worden, dat de regeling Inzake het scheuren en de scheurpremie voldoende bekend is, worden Hieronder slechts in het kort de betreffende nieuwe aanvullingsbepalingen behandeld. Indien op het gescheurde perceel in 1942 koolzaad is geoogst bedraagt de premie f250,— per ha. gemeten maal, evenals dit het geval is bij de uitbreiding van de aard appelteelt. Op de oppervlakte, die voor scheurpremie in aanmer king komt. wordt in mindering gebracht dc door den teler onrechtmatig met haver, peulvruchten, karwij. gele en bruine mosterd, spelt, evene of hennep betcelde opper vlakte. Overschrijdt de teler dus zonder vergunning de voor deze teelten toegestane oppervlakte, dan wordt over een overeenkomstige oppervlakte de scheurpremie inge houden. Op de voor premie in aanmerking komende oppervlakte wordt eveneens in mindering gebracht de oppervlakte ruwvoeder. die. al dan niet met vergunning, boven de toe gestane oppervlakte op het bedrijf aanwezig is. Tenslotte kan een gedeelte van de premie nog worden ingehouden in geval de teler vergunning krijgt meer peul vruchten te verbouwen dan het gemiddelde van 1940 en 1941 en hij de daaraan verbonden verplichting tot uit breiding van zijn koolzaadteelt niet nakomt. Evenals voor den oogst 1941 ls thans bepaald, dat het afmaaien van onrijpe tarwe, rogge, gerst, haver en boek weit en van onrijp koolzaad zonder vergunning verboden is. Thans is echter ook voor het afmaaien van groene mais een vergunning verefsCht. Het verbod geldt echter niet voor het afmaaien van groene rogge, bestemd voor strooband of indien het af maaien van de rogge geschiedt vóór 10 Mei 1942 en daarna als hoofdgewas op de betreffende oppervlakte tarwe gerst, haver, boekweit, korrelmais, mangelwortelen, voe derbieten. voederwortelen, koolrapen, suikerbieten, aard appelen, hennep of cichorei wordt geteeld. Voorzoover de teelt van deze gewassen aan beperkin gen onderworpen is. gelden deze beperkingen uiteraard ook voor deze teelt na de snijrogge. STRAFBEPALINGEN. Zooals hierboven is uiteengezet, is aan het nlet-nako- m?" v,?" de teeltbeperkingen voor de overtreders het on middellijk geldelijke nadeel verbonden, dat zij een even tueel recht op scheurpremie geheel of gedeeltelijk verlie zen. Daarnaast stellen zij zich uit den aard der zaak aan een straf- of tuchtrechtelijke vervolging bloot In verband met het groote belang, dat aan de juiste na leving der bepalingen op het gebied der bodemproductie is verbonden, ls echter bovendien voor eenigen tijd een nieuwe bepaling in de Bodemproductiewet 1939 opgenomen welke het mogelijk maakt om overtredingen m nog ster kere mate tegen te gaan Deze bepaling houdt in. dat aan een overtreder het gebruik van zijn gronden en bedrijfs gebouwen Kan worden ontzegd en aan andere personen of instellingen worden toegekend. hi^»iti^drUk^W0rdt eer !eder er op sewezen. dat ook deze bepaling zonder aarzeling op overtreders van de boven staande teeltregeling zal worden toegepast. AFDOENING VAN Z.G. BONDGENOOTSCHAPPELIJKE VORDERINGEN. 's GRAVENHAGE 11 Maart De commissaris voor de belangen van de voormalige Nederlandsche weermacht maakt bekend, dat de behandeling vmi verzoeken terzake van z.g. „bondgenootschappelijke vorderingen", d. w. z. vorderingen binnen het Nederlandsche grondgebied gedu rende de oorlogsdagen gedaan door Franschc, Belgische mÏSISÏÏ.™™"' me' 'nsM8 v™ 15 AprU 1842 Vóór dien datum ingediende verzoeken zullen nog wor den afgehandeld. INSTALLATIE VAN DEN PROV. BOERENLEIDER IN LIMBURG. HILVERSUM li Maart. De persdienst van den Nederl Omroep meldt: Woensdag 11 Maart, vond In Maastricht de installatie plaats van den provincialen boerenleider in ^^burg' b?e.r„„F- W' J" Quaedvlleg. Hedenavond om 20.00 uur zal Hilversum 2 deze installatie uitzenden. Represaille. METEOOR BOVEN ROME. ROME. 12 Maart (D.N.B.) Een zeer lichtsterke meteoor is gister avond om 20.27 alhier waargeno men. Dit hemellichaam bewoog zich tamelijk langzaam uit het sterren beeld van den Grooten Beer langs de Poolster naar het sterrenbeeld Cassiopeia. Het bestond uit een kern, die sterk geelachtig-wit licht uitstraalde en een langen staart. ZELFPORTRET VAN GOYA GEVEILD. PARIJS, 12 Maart (D.N.B.) Een zelfportret van Francisco Goya, dal volgens de deskundigen omstreeks 1825 moet zijn ontstaan, is gisteren alhier geveild, waarbij het den hoo- gen priis van 1.450.000 frans op bracht houding voor Moeder 'de Vrouw thans met zich medebrengt. Juist de eerste weken en maanden van het nieuwe jaar stelden te dien opzichte zoo wel het menschelijk geduld als het uithoudingsver mogen op een zware proef. Met zulk een felle en langdurige koude had eigenlijk geen sterveling ge rekend. Wie in de laatste maanden van het vorig jaar wat al te royaal met zijn brandstoffen is om gesprongen. die zal de gevolgen daarvan thans moe ten ondervinden en wie niet bijtijds aardappelen en groente heeft opgeslagen, die staat voor een vrij wel onoplosbaar probleem want de schaarschte op dit gebied maakt zich gevoelig merkbaar. Toch mag deze schaarschte op huishoudelijk ge bied eigenlijk geen verrassing worden genoemd, want ook de eerste winter van den huidigen oorlog bracht barre koude met zich mede en het toenmalig te kort aan brandstoffen hebben we aan den lijve ondervonden. Sedertdien heeft men van bevoegde zijde b ij t ij d s voor kolen en briketten en hout zorg gedragen en voor iederen burger bestond dus de mogelijkheid om in de zomermaanden een be hoorlijken voorraad in te slaan. Minder eenvoudig is het met de voedselvoorziening, in de eerste plaats met alles, dat noodig is voor een aannemelijk mid dagmaal. In h^t discours der huisvrouwen spelen groente en fruit op het oogenblik een toonaange vende rol. Dat ligt voor de hand, want beide vormen als het ware een aanvulling voor het betrekkelijk ge ringe kwantum vleesch hetwelk iederen burger iedere week wordt toegekend. Aai\ Brusselsch lof, andijvie, bloemkool, spruitjes en zelfs roode kool viel de laatste weken vrijwel niet te denken en de aardappelen voor zoover die verkrijgbaar waren bleken maar al te vaak leelijk bevroren te zijn. In de kranten verschenen allerlei raadgevingen, hoe ze behandeld dienen te worden om althans eetbaar te zijn. Vermoedelijk is er nog zelden tevoren zooveel gestampte pot met zuurkool of savoyekool op tafel gekomen! Hierbij mag echter niet over het hoofd worden gezien, dat de verkrijgbaarheid van groente en fruit nauw samenhangt met de weergesteldheid en het verkeer. Meer dan eens kregen we van on zen groenteman te hooren: „Ik was van morgen bij tijds op de markt, maar er viel niets in te slaan!" Voor hem was dat al even onplezierig als voor de klanten, die met een leege tasch naar huis moesten terugkeeren. Hij vertelde verder: Onder normale omstahdigheden stonden we om 5 uur op om per auto naar de markt te rijden, om 8 uur waren we dan weer op de zaak en vijf minuten later konden de vrouwen uitzoeken wat ze maar wenschten! Thans begint de markt pas om een uur of acht, soms ook wel later en het inslaan duurt minstens een uur of drie, vier! Natuurlijk zijn we allen aan onze kaart gebonden en aangewezen op een nauwkeurig aan gegeven groothandelaar. Van hem krijgen we dan een bepaalde hoeveelheid witte kool, savoyekool, roode kool, knolrapen en wat er verder aan groente verkrijgbaar wordt gesteld. Bij wijze van aanvul ling hebben we thans weer sinaasappelen en ci troenen meegebracht. De laatste dagen wordt opval lend veel soepgroente verlangd, een feit, dat nauw samenhangt met het tijdelijke tekort aan aardappe len. De vrouwen zijn dikwijls niet tevreden over het feit, dat ze na heubinnenkomen van den dagelijk- schen voorraad nog eenigen tijd op de bediening moeten wachten. Waar dat aan toe te schrijven? In de eerste plaats kan het voorkomen, dat men ver moeid is van de inspanning, die het werk thans met zich medebrengt, in de tweede plaats moet van te voren iederen dag worden nagegaan, welke hoeveel heid we aan iederen klant kunnen afgeven. En bo vendien moet dikwijls op het laatste nippertje nog de prijs van een en ander worden vastgelegd." >U,,GriepefjfjUv Wacht dan geen oogenblik en neem "AKKERTJES". Dadelijk genomen zullen ze die dreigen de griep de pas wel afsnijden. De Nederlandsche Pjj'nsiillei Drie do oden en tien gewonden bij Engelsche luchtaanvallen 's GRAVENHAGE. 11 Maart. Dinsdagavond laat zijn Engelsche bommenwerpers boven Neder- landsch grondgebied verschenen. Eenige lukraak en van groote hoogte uitgestrooide brisantbommen vernielden of beschadigden verscheidene woon huizen in een stad in het Westen des lands. Naar tot dusver kon worden nagegaan, werden drie be- woners gedood en tien gewond. Verscheidene elders uitgeworpen bommen richtten slechts ge ringe materieele schade aan. Het orkest van den Nederlandschen Omroep 's GRAVENHAGE 11 Maart In verband met den reus- achtigen groei van het omroep-orkest t. o. v. die. welke vroeger voor de verschillende vereenlgingen speelden, heeft hei A. N. P. zich tot een der dirigenten van dit orkest, den heer Pierre Reinards, gewend om eenige gege vens te brengen over de taak van het orkestwezen en in het bijzonder over die van het symphonie-orkest in dienst van den omroep. De heer Reinards, de eerste dirigent van den N. O., ont ving het A. N P. midden tusschen een paar repetities in en het gesprek werd telkenmale onderbroken, omdat spe lers en andere medewerkers zijn advies noodig hadden. Het hoofd van de afd. ernstige muziek weet, dat er bij den omroep wordt gewerkt. ..Wat is eigenlijk uw bedoeling met de groote verster king van het orkest?", was de eerste vraag aan den man, die vroeger als dirigent ook met het kleine orkest van ccn der vereenigtngen heeft gewerkt. ..Laat mij beginnen met op den voorgrond te stellen, dat de oude omroeporkesten nuttig werk hebben verricht. De uitbreiding is dan ook niet zoozeer geschied om de quaü- teit van het gegevene te verhoogen. als wel om de quan- titeit ervan te vergrootcn. Wat toch is het geval? Afge zien van de, uiteraard beperkte medewerking van de voltallige symphonle-orkesten der groote steden, die ook nu regelmatig hun diensten blijven, verleenen, was het niet mogelijk een groot stuk behoorlijk voor de micro foon te brengen. De concentratie der oude omroep-orkes- ten nu geeft ons de gelegenheid ook de grootste werken uit te voeren." „Is er nu ook een werkgelegenheid geschapen voor de andere dirigenten?" „Zeker, alle dirigenten hebben hun eigen werkzaamhe den. die verdeeld zijn over de verschillende 'rkesten, hetzij op het gebied der opera, op dat der operette, hetzij op dat der amusementsmuziek. Dit heeft het voordeel, dat een dirigent zich geheel kan wijden aan een bepaald on derdeel. Hierbij kunnen nu ook nieuwe werken van Jonge componisten uit binnen- en buitenland worden bestudeerd. „Hebben jonge componisten hier eenige mogelijkheid om zich te ontwikkelen?" „In de eerste plaats", zoo luidde het antwoord van den dirigent, mag ik u verwijzen naar de debutanten-concer ten. waar zij de gelegenheid krijgen hun werk voor het eerst te hooren verklanken. Van deze mogelijkheid, om te hooren. hoe een stuk „het doet", wordt zeer veel ge bruik gemaakt. Reeds meer dan 100 composities werden hier ingezonden. Wat mogelijkheden biedt, zulen wij op deze concerten ten gehoore brengen, waarbij in de keu ring er streng rekening mee wordt gehouden, of de com ponist fouten door het uitvoeren van zijn werk kan vinden. U begrijpt, dat het omroep-symphonic-orke.st niet zooveel tijd heef», dat het alle inzendingen in zijn pro gramma kan opnemen. Steeds zulen wij de voorkeur geven aan Nederlandscho muziek. Natuurlijk niet zoo. dat er nooit meer een goed stuk uit het verleden door ons orkest zou worden uitge voerd! ?.iaar naast deze klassieke muziekwerken zullen er,.1u regelmatig moderne Nederlandsche werken een ge.ijkelijk met de andere gedeeld percentage in beslag komen nemen. Hiermede vertrouwen wij evenzeer bij te dragen tot de opwekking aan jonge componisten orn zich te uiten: zij kunnefi daarin immers zien. dat er voor hen weer epn plaats onder de zon komt." PROF. DR. P. VALKnOFF OVERLEDEN. Te Hilversum ls op 66-Jarigen leeftijd overleden prof de. P Valkhoff, bijzonder hoogleeraar in de Franschc taal en letterkunde aan de Utrechtsche universiteit. Prof. Valkhof* werd op 26 December 1875 te Heerenveen geboren, genoot zijn H. B. S.-oplelding te Hecrcnveen en Arnhem en haalde daarna zijn diploma Fransch M. o. Hij deed zeer veel voor de verbreiding van de kennis der Fransche cultuur ln ons land, niet in het minst door de oprichting tezamen met prof. Salverda de Grave van het genootschap Nederland—Frankrijk, waarvan hij vele Jaren secretaris was. Sedert 1924 was prof. Valkhoff bijzonder hoogleeraar aan de universiteit te Utrecht in de Fransche letterkunde van wege de vereenlging tot bevordering der studie in het Fransch. De crematie van het stoffelijk overschot geschiedt Vrij* dag a.s. te Velsen na aankomst van trein <- Driebuis* 4 Westervela. I

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 13