Croentensoep C. P. HECK Drogisterij v. Egmond Prima Zoetstof, Pepermunt, Drop (los en verpakt) N.V. Algemeene Hollandsche Crediet- en Depositobank Plan lot herkapitalisatie bij drukkerij „De Spaarnestad" „De Tijd" meldt, dat de drukkerij „De Spaarne stad" plannen heeft tot herkapitalisatie. Het kapi taal bestaan uit f 1.000.000 gewone en f 1.500.000 7 pet. preferente aandeelen. Het ligt in de bedoeling het gewone kapitaal op f 2.000.000 te brengen, zoodat aandeelhouders dan een bonus van 100 pet. zullen ontvangen. Indien niet tot herkapitalisatie wordt overgegaan, zou de Mij. bij een dividend van 10 pet. over 1941 de helft van 300 pet. superdividend zijn ver schuldigd of f 60.000. Dit dividend komt overeen met 5 pet. over het te vergrooten kapitaal, waarbij geen superdividendbelasting behoeft te worden op gebracht. Wel zal de vennootschap f 100.000 aan herkapitalisatiebelasting moeten betalen, waarbij dan nog de belasting der overgangsreserves komt. Over 1937/39 keerde de maatschappij op haar fewone aandeelen telkens 12 pet. uit. Op grond aarvan zal het maximum-dividend na herkapitali satie op 6 pet uitkomen. Per uit. 1940 beschikte de Mij. over een sta tutaire reserve van f 397.000, een dividend-reserve van f 13.000, een reserve voor de N.V. De Tijd ad f 80.000 en een reserve voor winstbelasting ad f 200.000. De herkapitalisatie zal dus gedeeltelijk ten laste van de stille reserves moeten komen. Stille reserves schuilen in de boekwaarde der dochtermijen ad f 136.000, in de uitgeefrechten, die tot op f 1 zijn afgeschreven en in de vaste activa, die een boekwaarde hebben van f 911.000, na af schrijvingen ad ruim f 3 millioen. HAARLEMSCHE MACHINEFABRIEK. Op de buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders der Haarlemsche Machinefabriek, die gisteren was uitgeschreven en waarop een voor stel in behandeling zou komen, waarbij de directie gemachtigd wordt, onder goedkeuring der Commis sarissen hypothecaire obligatieleenmgen aan te gaan tot een gezamenlijk bedrag van ten hoogste het halve maatschappelijk kapitaal, is geen be sluit dienaangaande genomen kunnen worden aan- §ezien het vereischte aantal stemmen daartoe ont- rak. Er zal dus een nieuwe vergadering worden uitge schreven. Ver. Papierfabrieken v. Gelder Zonen Voorstel tot verlaging der primaire dividenden Aan de aandeelhouders van de Ver. Papierfabrieken der firma Van Gelder Zonen te Amsterdam is het vol gende voorstel gedaan: De 6 pCt. cum. pref. aandeelen worden omgezet in 4 pCt. pref. aandeelen; de primaire dividenden op de pref. en de gewone aandeelen worden van 6 pCt. tot 4 pCt. verlaagd; aan de houders der 6 pCt. cum. pref. aandeelen zal op elke tien dier aandeelen a f 1000 als bonus een gewoon aandeel ad f 1000 worden uitgekeerd. Deze verhooging van het gewone aandeelenkapitaal zal ten laste van dé agio-reserve worden geboekt. Het vervallen van de cumulatie van de preferentie voor de desbetreffende aandeelen wordt gemotiveerd met het feit, dat de reserve tot een peil was gedaald, dat nadere voorzieningen wenschelijk maakt. De balans op 31 December 1940. waarin opgenomen de winstverdeeling over 1940, na de herkapitalisatie luidt: Activa: terr.. gebmaeft.. woningen, enz. f 12 266 610 (onv.). verv.midd. f 1 (onv.), kas en bankiers f 9 529.162 (onv.), deeln. en vord. op andere ondern. f 845.303 (onv.). fondsen genot, f 600-796 (onv.). fondsen niet genot, f 7.534 (onv.), voorraden f 5.070.564 (onv debit, f 4T594.825 (onv.), vooruitbet. kosten f 114.105 (onv te ontv. int. f 29-400 (onv.). Passiva: gew. aand. gepl. f 16 425.000 (15.750.000), 6 pCt. cum pref. aand. gepl. f 6.750.000 (onv.). prior.- aand. f 30.000 (onv.), credit f 2.721.214 (onv.), onv. divid. saldo f 29.919 (onv.). res. f 961.127 (onv.), agiores f 1.822.085 (2 497.085), bïjz. res. f 2.000.000 (onv.), divid. 1940 f 2.035 500 (onv.), tantièmes 1940 f 283.454 (onv.). (De tusschen haakjes geplaatste cijfers zijn die van de balans op 31 Dec. 1940 waarin opgenomen de winst verdeeling over 1940 vóór de herkapitalisatie). DE LANDSTAND IN LIMBURG. MAASTRICHT, 11 Maart. In de fraaie Sta tenzaal van het gouvernementsgebouw te Maastricht, heeft Woensdagmiddag de installatieplechtigheid plaats gehad van den Landstand in Limburg. De stemmingsvolle zaal was door den vergaderingen- dienst van den Landstand op zeer smaakvolle wijze versierd. Nadat een orkest eenige stukken ten gehoo- xe had gebracht, is het woord gevoerd door den Commissaris der provincie, graaf de Marchant et d' Ansembourg. Vervolgens heeft de boerenleider Roskam boer W. F. J. Quaedvlieg tot boerenleider der provincie Limburg geïnstalleerd. Daarna heb ben nog de Beauftragter voor Limburg, een ver tegenwoordiger van de Hauptgruppe Enahrung und Landwirtschaft, en de pas benoemde boerenleider het woord gevoerd. JUBILEUM P. REITSMA. De heer P. Reitsma, ambtenaar bij de Gemeen telijke Duinwaterleiding te Haarlem, is op 16 Maart 25 jaar in gemeentedienst. Hij heeft ook vele jaren de gemeenschap gediend als vrijwilliger bij de Haarlemsche brandweer. Schurft hij konijnen s GRAVENHAGE 9 Maart. Schurft komt no? vrij veel bij de konijnen voor. De ziekte wordt veroorzaakt door zeer kleine diertjes de z.g. schurftmijten. welke zich in de .huid boren. De mijten dringen tot in het zachtere gedeelte van de huid door en leven daar van het lichaamsvocht. Ze gra ven gangen en nesten in de huid, prikkelen deze daardoor sterk, met als gevolg een chronische ontsteking, gepaard gaande met haaruitval, korstvorming en sterke jeuk. Twee mijten spelen hierbij de hoofdrol, n.l.: 1. de sarcoptesmijt, die de z.g. kopschurft verooi^aakt en 2 de psoroptesmijt, de verwerker van de zoo bekende oor- schurft. De schurft is zeer besmettelijk. De mijten vermeerderen zich zeer snel. In den tijd van 90 dagen kan een paar mij ten zich tot 1)4 millioen vermeerderen. 1. Kopschurft (mijt: sarcoptes minor). De sarcoptes mijt is 0.14 tot 0.23 m.m. lang, 012 tot 0.17 m.m. breed en witgeel van kleur. De ziekte tast hoofd zakelijk den kop aan, doch kan zich in sommige gevallen ook van daar uit over den nek, de voor- en achterpooten en het geheele lichaam uitbreiden. De Jeuk is bij deze schurft niet groot. De zieke dieren vermageren echter spoedig. Vooral de Jonge dieren wor den lusteloos, vermageren sterk en sterven bijna zonder uitzondering in korten tijd. De ziekte is zeer besmettelijk De korsten zitten vol met mijten en het geheele hok is er mede besmet. Pannen, gereedschap en kleeren kunnen de ziekte overbrengen. Zet men gezonde dieren in een stal. waarin zieke dieren gezeten hebben, dan ziet men de ziekte direct optreden. De zieke dieren moeten onmiddel lijk van de gezonde worden gescheiden. De stallen moeten grondig met kokend sodawater worden gereinigd, waarna mest en strooisei moeten worden verbrand, het schoon gemaakte hok dient dan gedurende een week leeg te blijven. Behandeling van de zieke dieren. De korsten worden met glycerine (vaseline, slaolie) in gewreven. zoodat ze losweken. Daarna worden ze met een stokje of met een borstel met zeepsop verwijderd. De korsten, die vol mijten zitten, moeten worden verbrand De zieke huidgedeelten worden vervolgens met zalf be handeld. Hiervoor kan men karwljoliezalf (5 pet. oleum carvl ln gele vaseline) gebruiken, die in alle apotheken verkrijgbaar is. Verder worden os. kummeloliezalf (5—10 pet.) perubalsem of perugeen (met. glycerine of olie 1 3) en zwavelzalf aanbevolen. De behandeling wordt dagelijks herhaald tot de Jeuk ophoudt. Daarna wordt de aangetaste huid nog eenige da gen met vaseline Ingewreven. De dieren moeten geregeld worden gecontroleerd. Treedt de ziekte weer op, dan wordt de behandeling herhaald. 2. Oorschurft (mijt: psoroptes cunicull). De psoroptes mijt is grooter dan de sarcoptes mijt. Zij ls 0.58 tot 7) 86 m.m. lang en 0.37 tot 0.58 m.m. breed en reeds met het bloote oog te zien. De kleur ls uitgesproken geel bruin. De psoroptes mijt tast de huid van de binnenzijde van het oor aan. Vooral de groote rassen met lange staande ooren hebben last van deze ziekte. Bij kleinere rassen en die met hangende ooren komt oorschurft over het alge meen weinig voor. Reeds in het beginstadium treedt een sterke Jeuk op. Qe konijnen schudden met den kop, wer pen de ooren van achteren naar voren en krabben zich met de achterpooten in de oorschelp. In den regel blijft de ziekte niet tot de oorsohelp be perkt. maar gaat op de uitwendige oorgang over, die dan meestal met een gele, stinkende massa opgevuld ls. Behandelt men de zieke dieren niet, dan doorboren de mijten ten slptte het trommelvel en wordt het inwendige oorgedcclte aangetast met als gevolg zware koorts, gepaard gaande met acute en chronische ontstekingen, die den dood van het dier kunnen veroorzaken. Bij mlddenoorontseklngen houden konijnen den kop scheef, tuimelen en vallen bij het loopen en lijden aan krampaanvallen en slaapzucht. Vaak dringen de parasieten tot ln de hersenen van het dier door, waar ze een ontsteking van de hersenen en het hersenvlies en doodelijke hersenbloedingen veroorzaken De behandeling geschiedt als bij kopschurft De losge weekte korsten worden met een stokje, waaraan een klein stukje spons op het einde bevestigd ls, verwijderd De korsten worden verbrand. Het oor wordt behandeld met karwijolle zalf (met 10 pet. Oleum carvl ln gele vaseline) vermengd met zoete aman delolie (oleum amygdalarum) of een andere zoete olie, om het mengsel vloeibaarder te maken, zoodat het inwen dige van de oorschelp beter bereikt kan worden De oor schurft ls zeer besmettelijk. De ontsmetting geschiedt zoo als bij de kopschurft is aangegeven. De hokken moeten bij deze ziekte veertien dagen leeg blijven. Zelden gaat de oorschurft op andere lichaamsdeelen In de week van 2 tot en met 7 Maart 1942 werden in Ne- Iróleerd en zoo noodig wordt de behandeling herhaald. £aatste jfteiichten^ Britsche viool in moeilijke positie Verklaring van Alexander GENèVE, 12 Maart (D.N.B De eerste Lord der Admiraliteit, Alexander, heeft volgens de „Times" Maandag te Londen in een rede verklaard- De situatie, waarin de Britsche vloot zich thans bevindt, is waar schijnlijk de ernstigste van haar geheele geschiedenis. Van oudsher heeft men in Engeland op de heerschap pij ter zee groot en nadruk gelegd, maar nu moet men het roer weer eens omgooien. Sinds 3 September 1939. toen de oorlog uitbrak, levert de Engelsche marine dag en nacht ononderbro ken strijd. Ik vraag mij meermalen af of de menschen in Engeland, die zoo- graag critiek oefenen op de ma rine, wel volkomen beseffen wat er op de Admirali teit gebeurt. Daar stelt men voortdurend nieuwe plannen op en probeert te voren reeds de zaak te overzien. Maar nauwelijks heeft men de nieuwe plan nen klaar en poogt ze om te zetten in de practijk of nieuws scheepsverliezen halen een streep door de re kening of de oorlog breidt zich uit tot een nieuw we relddeel. Deze wilde jacht duurt nu al twee en een half jaar. Robert Boscli overleden Vermaard Duitsch industrieel STUTTGART, 12 Maart (D.N.B.) Na een kort ziekbed is hedenochtend vroeg de wereldbekende Duitsehe industrieel en stichter van de maatschap pij Bosch, dr. ing. Robert Bosch, in den leeftijd van tachtig jaar overleden. Inval in Thailand BANGKOK, 12 Maart (D.N.B.) De Thailand- sche radio heeft 14 Maart des avonds het volgends medegedeeld: op 9 Maart des ochtends om zes uur drong een vijandelijke afdeeling ten Noorden van Sjiengmai Thailand binnen. Onze troepen vielen onmiddellijk aan. De strijd duurde twee uur De vijandelijke troepen werden uiteengedreven. Zij trokken zich met achterlating van een aantal dooden, gewonden en oorlogsmateriaal terug. VARKENS GESLACHT IN DE HUISKAMER! 's-GRAVENHAGE, 12 Maart. In een kamer van een woonhuis hebben ambtenaren van den centralen crisis controledienst onlangs een ontdekking gedaan, die weer eens bewijst tot welke onfrissche methoden clan destiene slachters durven over te gaan om hun „be drijf" uit te oefenen. In het onderhavige geval had men een gat midden in den vloer van de kamer gezaagd en er een trapleer overheen gezet. Daarop werden de varkens geslacht en de haren met een Giletteapparaatje verwijderd. Al het vuil en afval met bloed kwamen in het gat terecht. Van eenigen afvoer was geen sprake, zoodat na verloop van tijd, waarin steeds weer frauduleuze slachtingen werden verricht, een optzettende stank ontstond, die zóó erg was. dat de controleurs het bij hun onver wachte bezoek aan de woning nauwelijks konden uit houden. De slachter zelf was er al aan gewend en had er geen last meervan! De controleurs ontdekten, dat kort tevoren zeven biggen geslacht waren, waarvan zij er nog drie in het huis aantroffen. De overige vier konden zij achterhalen bij diverse koopers, die bij het bemerken van onraad het vleesch trachtten te verbergen om de ambtenaren te misleiden, echter zonder succes. Tegen den slach ter. twee medeplichtigen, acht koopers en verkoopers is proces-verbaal opgemaakt. DANSAVOND ANIKA. De 14-jarige danseres Anika, die onder auspiciën van Impresario Ernst Krauss een tournée door ons land maakt, zal Zondagmiddag 15 dezer in den Stads schouwburg te Haarlem o.a. ter uitvoering brengen: „Walz" en „Pizzicato" van Gounod. ..Mazurka" en ..gevangen vogeltje" van Délibes, Sylvide van Chopin, Gavotte van Gossec, Corrida van Valverde Farucca- torera van Manuel Font, Wiener Wals van Johan Strauss. Biddend kind van Schumann, boerendans van Weber enz. André Rodenhuis zal de jeugdige danseres begelei den en enkele soli spelen. De choreographie en in studeering is van Iril Gadescov HUISVLIJTACTIE NEERLANDS JEUGD AAN HET WERK. De Commissie verzoekt de deelnemers(sters) aan de Huisvlijtactie, die tot heden hun inschrijffor mulieren nog niet ingeleverd hebben, dit alsnog ten spoedigste te doen. Reeds kwam een groot aantal aanmeldingsformulieren binnen. De tentoonstelling te Haarlem wordt begin Mei gehouden. Formulie ren zijn verkrijgbaar: Districtshuis N.V.V. Kruisweg 74. aan de Cassa's bij de Fa. Gerzon. Groote Hout straat en bij A. Smit, Nassaulaan 1216. „DE NEDERLANDEN" VAN 1845. 'sGRAVENHAGE, 12 Maart. De buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders van de N.V. Assurantie Maatschappij „de Nederlanden" van 1845 te 's-Gravenhage, waarin het bij art. 3( der statuten voorgeschreven gedeelte van het maat schappelijk kapitaal tegenwoordig en vertegenwoor digd was, heeft de door het bestuur der maatschap pij voorgestelde herkapitalisatie en de daarmede gepaard gaande statutenwijziging onveranderd met algemeene stemmen goedgekeurd. DE FILM „HEIMKEHR". Met een enkel woord moge belangstelling wor den gevraagd voor de film „Heimkehr", die van Vrijdag af in het Luxor Theater te Haarlem draait. „Heimkehr" behandelt het zorgenvol bestaan, dat in de jaren voor den oorlog de Duitschers, die in Polen woonden daar gedwongen waren te leiden. Het leven van menigeen heg£t daar gevaar ge- loopen, persoonlijk bezit was niet veilig en zelfs de terugtocht naar het vaderland ging met de grootste moeite gepaard. Dit alles wordt in „Heimkehr" behandeld in een reeks van boeiende scènes, waarin de hoofdrollen vervuld worden door Paula Wesseley, Peter Petersen, Atilla Hör- biger, Carl Raddatz en Otto Wernicke. Jo de Groot wint van Gerard van Loon Bokswedstrijden in het Concertgebouw te Haarlem De bokswedstrijden, die Woensdagavond in het Concert gebouw te Haarlem plaats vonden hadden maar weinig bezoekers getrokken. Toch waren er vooral na de pauze interessante partijen. Misschien dat het ontbreken van Haarlemsche boksers het bezoek nadeelig beïnvloedde. Burgemeester. S. L. A. Plekker woonde evenals vertegen woordigers van den* Ortskommandant de wedstrijden bij Dank zij het N. V. V. waren voor N. V. V.-leden goed- koope plaatsen beschikbaar gesteld. De hoofdpartij tusschen Jo de Groot, halfzwaargewlcht kampioen van Nederland en Gerard van Loon uit Den Haag stond op behoorlijk peil. De Groot liep ln de eerste ronde direct hard van stapel en de lange Hagenaar n dan ook heel wat incasseeren. Vooral het seriewerk den Nederlandschen kampioen was fraai. Van Loon bleek echter een taaie tegenstander te zijn, die over een gewel dig incasseeringsvermoger. beschikt. Toch kon hij niet verhinderen dat de De Groot zoowel in de eerste, tweede als derde ronde een fllnuken punten voorsprong verkreeg. Van Loon hield echter moedig vol doch hij bokste te wei nig aanvallend, om zijn achterstand te kunnen Inhalen Toch wist hij ln de vijfde ronde De Groot enkele malen te raken. Deze ronde eindigde onbeslist. Ook in de zesde en zevende ronde weerde Van Loon zich dapper hoewel hij niet kon verhinderen dat De Groot steeds het initia tief behield. Ook in de achtste ronde viel De Groot herhaaldelijk met series op het lichaam en 't hoofd De grootere beweeglijkheid van den kampioen kwa..... daarbij duidelijk nan het licht. Van Loon zocht in de acht ste ronde zijn heil nogal eens in den clinch doch ook dit kon hem niet redden. Naarmate de laatste ronde ln het zicht kwam zakte het peil aanmerkelijk. In de tiende ronde kwam Van Loon nog even in den aanval doch de zege van den kampioen viel niet meer te tornen. Groot zal het echter tegen den Belgischen kampioen Karei Sijs, tegen wien hij dezer dagen moet boksen, aanmerkelijk zwaarder te verduren hebben. Tevoren hadden Rienus Krijger—C. J. Caldenhoven aantrekkelijke partij gebokst waarbij in de eerste ronden vooral de uitstekende Unksche directe stooten - denhoven opvielen. Weliswaar was Krijger het den aanval doch hij werd keer op keer keurig door Cal denhoven opgevangen. De partij werd vooral in de derde en vierde ronde nogal eens ontsierd door lijf aan lijf werk. Krijger bleef fel aan vallen doch hij kon slechts sporadisch door de verdediging van den taaien Amsterdammer heenkomen. Caldenhoven behaalde dan ook een puntenvoorsprong, dien Krijger in de laatste ronde niet meer kon inhalen. De uitslagen van de amateurspartijen waren: H J. Postma (A dam) w. o. p. van A. Liefaard (R'dam) midden gewicht. L v d. Berg (R'dam) 'w. o. p. van P. Flinke- vlcugel (A'dam) lichtgewicht. G. Bouman (A'dam) w. o. p. v. Smit (R'dam) middengewicht, Hol (R'dam) w. o. p. van T. v. d. Bilt (R'dam) middengewicht, J. de Meyer (A'dam) verl. o. p. van v. d. Wilde (R'dam). Hel slaalsbedr" r P.T.T. De opbouw 'ïaal-srcialistischen zin s-GRAVENHAGE, 12 Maart De direcleur-gene- raal der P.T.T. heeft, zooals dezer dagen werd bekend gemaakt. aan den heer J de Kloet inspecteur in al- gemeenen dienst bij het hoofdbestuur, hoofd van de afdeeling algemeene zaken van dit staatsbedrijf, de opdracht verleend om dit op te bouwen in nationaal- socialistischen zin. In deze belangrijke en veel omvattende opdracht heeft een redacteur van het A.N.P.aanleiding gezien, den heer de Kloet te vragen op welke wijze deze zich voorstelt het beoogde doel te benaderen. De heer de Kloet antwoordde, dat in de eerste plaats verschillende sociale voorzieningen en maatregelen zullen worden voorbereid, zij het ook, dat de tijdsom standigheden tot zekere matiging dwingen en dat hier door niet al heteeen men gaarne zou willen, kan wor den verwezenlijkt. Thans zal binnen het raam van de ter beschikking staande middelen in de allereerste plaats gezien worden, wat kan worden gedaan voor de meest misdeelde personeelsgroepen en dat zijn met name de lagere beambten, de arbeidscontractanten en het verdere losse personeel- De sociale maatregelen, welke getroffen moeten worden, zijn te splitsen in twee groepen. De eene groep omvat die maatregelen, welke in groot, landelijk verband tot stand moeten komen en waarvoor dus dient, te worden gewacht, totdat zulks mogelijk is. Onder de tweede groep valt alles wat alleen de P.T.T. betreft en waaraan dus de in- en doorvoering in dit kleinere doch altijd nog zeer belangrijke ver band tot stand kan worden gebracht. Eenige dezer „kleirtere" maatregelen verkeeren reeds in staat voorbereiding. Spoedige invoering daarvan is zeer wel mogelijk. In welken zin stelt u zich verder voor nationaal- socialistisch op te bouwen? Vooreerst door het wegnemen van misstanden op politiek terrein. Het is mij bekend, dat op sommige plaatsen het nationaal-socialistisch gezinde personeel minder aangenaam wordt bejegend en derhalve zal ik mij bezig houdeir met het scheppen van" een betere onderlinge verhouding in de hier bedoelde omgevin gen. Voorts is het opgevallen, dat in de laatste jaren bij de aanstelling van P T.T.-personeel stelselmatig diegenen werden geweerd, die nationaal-socialistisch gezind waren. Verschillende postautoriteiten hebben de handhaving van dien toestand medegewerkt en hierin zal nu een radicale verandering moeten worden gebracht. Natuurlijk vormt het 'hier opgesomde slechts een klein begin van alles wat zal gebeuren. Geleidelijk zullen allerlei veranderingen in nationaal-socialisti- schen zin worden doorgevoerd op personeelsgebied. Behalve de sociale zijde van het. vraagstuk zal de nieuwe afdeeling „algemeene zaken" ook de politieke kanten daarvan bekijken en ervoor zorgen, dat aan dacht wordt geschonken aan de nieuwe verhoudingen in Europa. Het is niet uitgesloten dat ook voordrach ten en cursussen zullen worden gehouden waarop de vragen van den nieuwen tijd worden behandeld en waaruit het personeel de in dezen tijd zoo noodige leering zal kunnen trekken. Het organiseeren van bédrijfsmddagen en kame raadschapsavonden zal ter hand worden genomen, evenals een krachtiger bevordering van de sport en lichamelijke oefening onder het personeel, kortom alles zal worden gedaan wat mogelijk is om ontspan ning te bieden en ontwikkeling te kweeken. Alle hier genoemde maatregelen zullen worden ge troffen zonder dat daaraan kosten voor het personeel verbonden zijn. Tenslotte zal werk worden gemaakt van het organi seeren, in samenwerking bijv met de Kultuurkamer van avonden, waarop hetzij kleinkunst dan wel kunst met een groote k, door de goede kunstenaars zal wor den geboden en die dan voor zeer lagen prijs voor leden van het P.T.T.-personeel met hun gezinnen toe gankelijk zullen worden gesteld. De heer de Kloet zal gaarne kennis nemen van denk beelden uit de kringen van het bedrijf, die tot bevor dering van den goeden geest en van de saamhoorig- heid in volkschen zin kunnen leiden. AMSTERDAM, 12 Maart De in Nederland gevestigde kinderen van Hongaarsche nationaliteit, in den leeftijd van 46 jaar, kunnen gedurende langeren tijd, of tot het einde van den oorlog, naar het vaderland terugkeeren. Zoowel voor de verdere opvoeding als voor de schoolopleiding zal de Hon gaarsche regeering zorg dragen. Schriftelijke aanmeldingen kunnen gericht wor den aan het Hongaarsch consulaat te Amsterdam. Heerengracht 545, waar ook de eventueele verdere inlichtingen worden verstrekt. DENNEAPPELS GEPRIJSD 'S-GRAVENHAGE, 12 Maart. De gemachtigde voor de prijzen deelt mede, dat voor denne- en sparreappels, die bestemd zijn voor het gebruik van aanmaakmateriaal, met ingang van 13 Maart 1942 een maximumprijs is vastgesteld. Men raadplege de officieele publicatie, die in de bladen zal ver schijnen. HEEMSTEDE Bij de politie te Heemstede werd door twee inwo ners aangifte gedaan dat door hen aan de deur brand hout was gekocht, en wel 2V2 M3. voor f 112.50 en 1 M3. voor f 45. terwijl vermoedelijk veel te weinig brandhout was afgeleverd. Bij een uitgebreid onderzoek werd geconstateerd dat in het eerste geval slechts 720 K.G en in het tweede geval slechts 250 K.G brandhout voor genoem de prijzen was geleverd, terwijl het hier kastanjehout betrof waarvan de verkoopsprijs is vastgesteld op f 33.50 per 1000 K G Bovendien werd door de verkoo- jers gebruik gemaakt van den naam van een bonafide louthandelaar te Haarlemmermeer, en werd met den naam van deze handelaar een kwitantie voor het geleverde hout onderteekend. In verband met voren staande werden door de politie te Heemstede twee per sonen. J. G. H. en H. H„ wonende te Haarlem opge spoord en aangehouden, die bekenden bedoeld brand hout aan voornoemde adressen te hebben verkocht voor een te hoogen prijs en hierbij gebruik te hebben gemaakt van den naam van een hun bekenden hout handelaar, daar zij den leverancier van het hout wil den sparen, die eveneens een te hoogen prijs had be rekend. Daarop is te Haarlem aangehouden A. J. D. die be kende het brandhout tegen een prijs van f 60 en f 65 aan voornoemde Gebr. H. te hebben verkocht en dit weer te hebben gekocht van D V. te Haarlem voor f 40 per 1000 K.G. D. V bekende dit hout tegen ge noemden prijs te hebben verkocht en eenige kastanje- boomen te hebben gekocht van T. K. wonende te Heemskerk voor f 35 per 1000 K.G. Tegen voornoemde personen zal terzake van over treding van de prijzenbeschikking brandhout pro ces-verbaal worden opgemaakt, terwijl bovendien tegen H. H. proces-verbaal wordt opgemaakt terzake valsch- heid in geschrifte. EIEREN TEGEN TE HOOGE PRIJZEN VERKOCHT. In verband met het verkoopen van eieren tegen een prijs van 35 cent per stuk zal tegen den zuivelhande laar S. te Heemstede proces-verbaal worden opge maakt terzake van overtreding van de prijzenbeschik king evenals tegen de koopster G. v P. te Heemstede. VERGADERING „WITTE KRUIS". De afd. Heemstede van de N.-Hollandsch'- Ver'eeni- ging „Het Witte Kruis" vergadert Dinsdag 17 Maart 5 uur in het Gézondheidshuis. DIEFSTAL VAN COKES. Woensdagavond om 9 uur werden door de politie op heeterdaad betrapt de 20-jarige v B. en de 23-jarige v. B. terwijl zij bezig waren op het terrein van het gasbedrijf een gonjezak met cokes te vullen. Beide personen werden overgebracht naar het politiebureau waar zij werden ingesloten. BENNEBROEK DS. J. A. GERTH VAN WIJK JR. Op Vrijdag 3 April is het vijftig jaar geleden, dat Ds. J. A. Gerth van Wijk Jr., predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Zunderdorp, zijn in trede te Bennebroek deed. Wegens zijn benoeming tot directeur der Tuchtschool te Haren, kreeg hi. 2 November 1913 te Bennebroek eervol ontslag. Daarna werd hii hoofddirecteur der Rijkswerkin richtingen te Veenhuizen. In 1929 werd hij weer predikant te Kolderveen en op 1 Juli 1929 kreeg hij emeritaat. Sedert 10 April 1932 preekt hij weer te Zunderdorp. Ds. Gerth van Wijk is geruimen tijd wegens een ernstige ziekte in de Luthersehe Diaconessen- inrichting te Amsterdam verpleegd, welke inrich ting hij Woensdag j.l. hersteld heeft verlaten. HILLEGOM VERGADERING COÖP. RAFFEISENBANK. Onder leiding van den heer G. H. Hermans hield de Raffeisenbank in Hotel Sistermans een druk be zochte ledenvergadering. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter het overlijden van den heer P. van Lierop Jr., die van af 1917 lid van den Raad van Toezicht is ge weest. De rekening en de balans ovar 1941 werd zonder bemerkingen goedgekeurd. Uit de balans bleek dat het totaal van de bij de bank belegde gel den op 31 December bedroeg f 1.014.558.57. Als bestuurslid werd herkozen de heer W. H. Ruigrok Jr, terwijl in de vacature-van Lierop tot lid van den Raad van Toezicht werd gekozen de heer C. P. Schrama. BLOEMENDAAL HET MIDDELBAAR ONDERWIJS IN 1941 In het heden verschenen verslag van de Com missie van Toezicht op het M.O. te Bloemendaal wordt er allereerst aan herinnerd, dat in de plaats van Mr. Th. Semeijns de Vries van Doesburgh tot Voorzitter van de Commissie werd aangewezen de heer L. van Essen. Het toezicht der Commissie bleef betrokken op het Kennemer Lyceum met uitzondering van de Gymnasiumafdeling en de Middelbare School voor Meisjes, ,,'t Kopje". Wat het Kennemer Lyceum betreft, de afdeeling voor individueel voortgezet onderwijs (I.V.O.-af deeling) heeft een zoodanige wijziging onderaan, dat zij nu is ingeschreven als individueele school voor uitgebreid lager onderwijs. Voortaan zal dus uit het behalen van het eind-diploma M.U.L.O. kunnen blijken, dat die afdeeling met vrucht door- loopen is. Ten aanzien van de school ,,'t Kopje" bevat het verslag geen andere dan de gebruikelijke gegevens. De totale aantallen leerlingen, die aan genoemde twee scholen middelbaar onderwijs ontvangen ver- toonen in 1941 vergeleken met 1940 een aanzien lijken achteruitgang. Het Kennemer Lyceum werd bezocht door 434 leerlingen (vorig jaar 535) en ,,t Kopje" door 144 (v.j. 155). Verschillende oor zaken nebben dezen achteruitgang bewerkt. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: A. TervoortOlbers, z. Ondertrouwd: J. R. C. Gonggrijp en D. S. Bloem. P. A. van Dorresteijn en G. H. Seders. P. M. Dorleijn en A. M. van Zon. C. P. Stapel en P L. Prins. R. W. Stokmans en I. Bensink. R. K. Bowles en J. M. van Walsem. Getrouwd: geen. Overleden: G. S- de Clereq. oud 80 jr. P. Schaap geb. Brandt, 'oud 34 jaar. Jhr. F. Teding van Berk hout, oud 84 jaar. A. M. Maurer, oud 83 jaar. M. P. Wensing, oud 83 jaar. W. C. J. Bredius, oud 75 jaar. A. P. Ruigrok, oud 67 jaar. Gehuwd: 11 Maart: J. P. Poppinga en A. He; C. Hardenberg en A. P. van der Voort; H. J, j sela ar en M. E. J. Claassen; P. Wassenberg e van Zwieten; H. A. de Munnik en C. J. vaj Werff; J. E. Minkenhof en F. M. van Aaltcn;p en G. v. d. Vlekkert; B. v. Klooster en A. 4 Dorresteijn; P. van Loevezijn en A. Zurhaar; Hoogland en J. S. Bijster. Bevallen; 9 Maart: A. Dropperu-de Wit 1 .VerkooijMentjox z„ 10 Maart: E. A. Witten;: Kortekaas d., M. Kruiier—Versteeg z„ E. W. f vink—Kruijd, z., A. M. Ploeg—Opbroek d, Verdonk—Gebe d., 11 Maart: M. M. C. Nunnit Vissers z„ H. van Werkhoven—de Vries d., H T. Brave—denBoer z. Overleden- 9 Maart: A. van der Burg, 79 Edisonstraat, P. de Vries, 68 j., Nagtzaams:. C. de Graaf f—Jonker, 62 j., Spaarnwoudersc 55 rd., E. G. Karsten, 74 j., Verspronckweg, j, Hijmensen 65 j., Rollandstraat, J. Wessels, 53 Waalstraat; 10 Maart: W. W. Weide, 57 j., Bic rust laan. J. Luitine 35 j„ Pijntorenstraat, G. Vos. 84 j., Lorentzkade, A. Spigt. 86 j-, Mae van Heemskerkstraat. VAN ARBEIDER TOT INGENIEUR. 's-GRAVENHAGE, 9 Maart. Aan het laatste schiftungskamp van de Langemarck-opleiding nam ook een jonge arbeider uit het Zuiden des lands deel. Hij is kweekersknecht en heeft alleen lager on derwijs genoten. Tot dusverre had hij nooit de kans gehad te too- nen, waartoe hij, bij goede leiding, eigenlijk wel in staat zou zijn. Nu kreeg hij de kans en hij slaagde. Over enkele weken begint hij zijn studie voor tuin bouwkundig ingenieur. Jongelui, die meenen, tot iets dergelijks in staat te zijn, kunnen inlichtingen aanvragen bij het Lan- gemarek-studium, Waalsdorperweg 12, Den Haag. NIEUWE UITGAVEN. VOLK UND REICH. Onder den titel „In Engelands Riicken" ls de eerste afle vering voor 1942 van het politieke tijdschrift „Volk und Reich" verschenen. Dit nummer is voor een belangrijk deel gewijd aan onderwerpen die betrekking hebben op den oorlog in den Stillen Oceaan, Zoo wijdt Wilhelm Reuner een artikel aan den Japanschen opmarsch in dit gebied, waarbij hij in het bijzonder ingaat op den slag voor Hawaii op 8 December 1841, welke de situatie in den Stillen Oceaan reeds dadelijk ten gunste van Japan deed keeren. Van de hand van Gg. Engelbert Graf is een be schouwing opgenomen, waarin de Pacific in geschied kundig, volkenkundig en geologisch verband wordt ge zien en de productie der tot deze ruimte behoorende ge bieden worden opgesomd. Bruno Rauecker schrijft voorts over „het sociale bewapeningSpotentieel" in de Ver. Staten en Japa i. Rudolf Fischer constateert in een artikel, dat „De strijd om de wereld" getiteld is dat de eeuw van de Britsche koloniale heerschappij, waarin de Amerikanen zich de opvolgers gedroomd hadden, definitief voorbij is. Hermann Raschhofer geeft een toelichting op de nota der Duitsehe rijksregeering van 11 December 1941 aan de Ver Staten. De Duitsehe regeering stelde, gelijk bekend in dit document vast dat de V. S. tot openlijke oorlogs handeling tegen Duitschland waren overgegaan, ofschoon Duitschland zich tijdens den huidigen oorlog strikt aan de regelen van het volkenrecht had gehouden met welke houding Amerika practisch den oorlogstoestand had ge schapen. Van de overige artikelen noemen wij „De Finsche ant woordnota aan de Ver. Staten en „Het einde van de Zwit- sersche bemiddelings-missie" door een Duitsch Zwitser. Het nummer verdient tevens de aandacht voor het prachtige fotomateriaal. Het toont beelden o.a. uit Hong kong. Thailand en Malakka en gebieden in het land van Moezel en Saar. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 11 Maart 1941 Ondertrouwd: 11 Maart: J. Bogaart en W. M. Cornelissen; J. B. ter Haak en P. J. Jansen, F. Lindeman en H. de Jonge, J. P. Zweers en G. Wolters; C. Berkhout en M. A. L. Ides; M. C. L. Rietveld en J. Cramer; W. S. Zirkzee en H. Jan sen; T. G. W. v. Egerschot en C. M. Baars; W. Boon en A. Zwart; A. van der Werff en P. C. F. Kok; F. P. Hekker en M. A. A. ten Pierik; J. Dal- meijener en. M. J. Heck; M. J. Spoor en H. J. Snel: J. Meijer en P. Leis; G. L .M. van Es en H. B. Swens; J. Schavemaker en J. E. M. Kramer; S. Gabay en D. Smeer; J. Roos en R. van der Lijn den: M. P. Sillevis en D. Klaasen; W. Stek en A. Houtenbos; D. Westerveld en E. H. Kroes; W. Chrispijn en C. N. Godvliet. UIT DE PERS NOODZAKELIJKE OVERWEGING In „De W—-an vortee Week oen artikel nomen van den heer H. C. van Maasdijk onder titel „Noodzakelijke overweging", waarin de se ver zegt. dat het onmogelijk is, dat de Angelsi; ache mogendheden de ln Oost-Azië verloren ges gebieden kunnen heroveren, omdat Japan nu hand heeft weten te leggen op grondstoffelijke; bieden en omdat het niet goed denkbaar is. dat inspanningen van de Angelsaksische ntogendhe; op het gebied van vioolbouw zullen uitgaan bov« pestaties van Japan op dit terrein, i Een verovering van gebieden, zooals thans Japan geschiedt, is alleen mogelijk vanuit een zondere geesteshouding van het volk, welke de spanningen. die een veroveringsoorlog met f brengt, bepaalt. Zoo goed als onze voorvaderen de zestiende en zeventiende eeuw en nog daarna, goed als de Britsche „Empirebullders" der la* eeuwen een offensieve veroveringslustige, groo'.i sico's aanvaardende mentaliteit bezeten heb) evengoed hebben de krachtige, jonge volkeren twintigste eeuw eenzelfde geestesgesteldheid. Daarentegen hebben de bezitters, de verzadij volkeren, een behoudende, defensieve mental!) die hun gedragslijn in het wereldgebeuren b«pu Men kan het verschil ln levenshouding goed ken:- ken met de in Engeland voor het eerst gebezigde: finltie van „haves" en have-nots". De .haves" bezitters, de behoudenden, denken defensief, wen bijv. een Maginotlinie. versterken steun®mi als Singapore zonder voldoende met de mogelijk) van een aanval uit een onverwachten hoek te nen wachten het offensief van den -.egenstandii in de overtuiging, verkregen bezrt en verwon reohten met zoo min mogelijk offers te kunntfi dedlgen en te behouden. De „have-nots", de onverzadigd en, denken otft sief, zoeken naar middelen om het defensieve stel van den vijand te doorbreken, zij worden door/ nood en de nijpende behoeften van hun volkea toe gedwongen, nieuwe, baanbrekende wegen gaan en laten zich niet in de eerste plaats door gedachten aan de offers, die hun streven onvern delljk medebrengt, bepalen. Men kan eveneens de genstelling „statisch" en „dynamisch" gebruiken het diepgaande verschil in levensopvatting tus<r de verzadigde en de onverzadigde volken, tussci de „haves" en de „have-nots" te kenmerken. Een herovering der door Japan bezette gebik zou van de Angelsaksische mogendheden een zo" nig diepgaande verandering van levenshouding wereldbeschouwing vooropstellen, dat men gevoq lijk kan aannemen, dat. ook op de hierboven schetste, psychologisch bepaalde overwegingen, zoodanige herovering binnen afzienbaren tijd -! plftats hebben". De schrijver roert daarna de politiek van 1 schroeide aarde" aan en noemt deze politiek vreeselijke waanidee en uitvloeisel en bewijs een \an zichzelf onzeker geworden heerschersst») „een door de blanke menschen aan zichzelf ui'j reikt bewijs van onvermogen, bewijs van geb- aan eerbied voor de in de aarde schuilende dommen en voor den eigen civilisatiearbeld". "V zegt hij nog, dat het systeem der „verschmt aarde" ls „Joodsch of tartaarsch, maar den maanschen mensch onwaardig". 1 Aan het slot van het artikel schrijft de heer Yi Maasdijk: „Singapore is gevallen; onze Oost practisch v: loren. Toch moeten dq. 9 millioen Nederlanden het moederland leven. De verbindingen tusschen Europa en de over! wereld zijn vrijwel afgesneden. In dit op zich; aangewezen Europa behoedt slechts een doelmatii onder sterke cejitrale leiding staande omvatte: organisatie voor den hongersnood en den Slechts in oprechte samenwerking met Duitschlu kunnen Nederlanders deel hebben aan deze orgai satle, zoodoende de belangen van hun volk dier en hun krachten ten bate van hun volk Inzetten, bestaat meer dan een goede kans. voor de In to verloren gegane gebieden in Europa een equivak te veroveren. In het Oosten van Europa lokk' vruchtbare, aan grondstoffen rijke gebieden. Duitsehe legers en de eenheden der verbonden legt zijn het middel om de levensomstandigheden Europeesche volken te handhaven. Geheel het vasteland van Europa is tegelijk Nederland door het verlies der Nederlandsch-Ini sche koloniën tot den status der „have-nots" tert gebracht. Daarmede is wederom een belangrljl voorwaarde voor een harmonisch samengaan volken van het Europeesche vasteland geschapt Aan Nederlanders wordt gelegenheid geboden t aan het opbouwwerk van het Vereenigd Europa, u de ontsluiting van rijke grondstofgebieden, deel hebben. Reeds hebben duizenden jonge Nederland» den roep van hun bloed gehoord en scheppen ffl de wapens in hun vuist betere levenskansen vo; komende geslachten van Nederlanders. Mogen I landgenooten die zich tot nu toe van het gebeuren ons land meenden verre te moeten houden, zich e;: delijk eens ernstig met bovenstaande noodzakell'! overweging gaan bezighouden". Te koop gevraagd een FLINKE ZEILBOOT Br. met inl. ond. no. 7694 bureau van dit blad. N.V.Keller&Macdonald JANSWEG 42 Telefoon 11828 Electriciteit op elk gebied. verkrijgbaar 30 ct. p. liter bij Warmoesstraat 22. v. Egmondstr. h. Hoeufftstr.(H.N.) o.a. Borstine, Wybert enz. - Anijsspiritus, Saridon, Lieve vrou- wenbedstroo, Lindebloesem, Ka millen, Glycerine met Kamfer- spiritus, Vitamine C enz. Tonicum Noury e.a., Sennepeulen, Eau de cologne per maat. Prima Werk en Toiletsponsen, Borstehver. SPECIALIST IN BELASTINGZAKEN J. F G BODE. oud-adj.-Inspecteur der Dir. Belastlra Accountant - RAAMSINGEL 34. TELEFOON 1361 HEEMSTEDE'® WONINGBUREAU CORNs. L. KWAK HEEMSTEEDSCHE DREEF 276 TELEFOON 10<! (tramhalte Blauwe Brug) Vrijblijvend kunnen wij aanbieden: BOUWTERREi te Heemstede; perceelen in diverse grootte, tot mat!» prijzen (MOOIE GELDBELEGGING). Nog eenige huizen eveneens voor geldbelegging! HUIZEN TE KOOP OF TE HUUR GEVRAAGD OFF. PUBL. VAN HET DEP. VAN HANDEL, NIJVERH. EN SCHEEPVAAE il Maart CENTRALE DIENST VOOR IN- EN UITVOER. De kantoren van den Centralen Dienst voor ln- en Uitvoer, Piet Heinp:-- 6, 's Gravenhage, zuUen gedurende de maand Maart Zaterdags gesloten R OFFICIEELE PUBLICATIE VAN DEN GEMACHTIGDE VOOR DE PR1JZÖ Bericht No. 96. MAXIMUM WINKELPRIJZEN VOOR GEDROOGDE GROENTEN. Aan het publiek mogen met ingang van 15 Maart 1942 ten hoogste de gende prijzen In rekening worden gebracht: Cellophaan 15 gr. 20 gr. 25 gr. 0.05 0,Ó6Mt 0.08 tablet Carton 0,22 0,24', 70 gr. 80 gr. 90 gr. 100 gr. 0,18 0,20 0,22 0,25)4 0,2714 0,31 0.3414 0,39 Gedroogde peterselie boerenkool roode kool savoye kool witte kool uien erwtensoep groenten hutspot Julienne I Julienne II HET VRAGEN VAN HOOGERE PRIJZEN IN STRAFBAAR. Bewaar deze opgave en gebruik haar. Nteiiwf «peaver kunnen de vroegere onzeldle maken 0.0414 0,05'4 0.0614 0,0414 0,0544 0,0614 0,04',4 0,05)4 0,06)4 0.33 0.24)4 0.27)4 0,30)4 0.35 0,18)4 0,20>4 0,22)4 0,26 0,20 0,22 0,24 0,27)4 0,18 0,20)4 0,22)4 0,26 Ged. Oude Gracht 82 - Telefoon 12874 (Keelt kapitaal beschikbaar. oooe het stuiten van hypotheken en cxedieten, en koopt hypothecaUe ooxdemiqen-

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 14