IN ENKELE REGELS En nu Nederland is eén arm land geworden. Het was rijk. Het bezat een goudschat, het bezat een handelsvloot, die de cargo's vervoerde en veemen, die de voorraden bevatten, het bezat de mogelijk heden, die landbouw, veeteelt en visscherij ople verden en bovendien een koloniaal bezit van niet te schatten waarde. Dit vrijwel onbezwaard bezit is verloren. Niet meer dan veertien dagen waren er toe noodig. In vijf dagen moest het moederland, in negen dagen het koloniale deel des rijks bukken voor de over macht. Dat is geen schande. Zoowel hier als in de tropen hebben de Nederlanders zich verweerd, manmoedig en dapper. De tegenstander zelf heeft meer dan eens deze dapperheid geroemd en zoo wij zijn ondergegaan, het is in ieder geval met eere geweest. Met dit al slaat de nationale armoede voor de deur. Geen stuk Nederlandsch grondgebied of het draagt bezetting: Hier de Duitscher, in het Oosten de Japanner, in de West de Amerikaan. De West zijn wij menschelijker wijs gesproken kwijt. Voor speculatieve beschouwingen inzake Oost-Indië is op dit oogenblik weinig aanleiding en voorloopig zal man goed doen, iedere verwachting in de rich ting van een goeden afloop te onderdrukken. Het is alleen het moederland, Nederland, dat te ver staan heeft gekregen, dat het zich straks zijn on afhankelijkheid waardig zal kunnen toonen en onder zekere voorwaarden zichzelf zal kunnen blijven. Dit is de troostlooze consequentie van een kort zichtige staatkunde, die niet heeft begrepen, dat regeeren vooruitzien is: wij zijn teruggevallen tot den staat van zooveelste-rangs mogendheid. Klom- pertje zit aan den diik, de eieren zijn gebroken en de boter ligt in het slik. Wat stempelt een staat tot een rijk land? Tweeërlei voorwaarde: dat het beschikt over een grooten goudvoorraad of (en) over grondstoffen. Mist een land deze twee waarden, dan is het arm. Dan garandeert zijn bezit het geen onbezorgd be staan, maar dan moet het den strijd om het be staan voeren. Nederland nu had een goudschat ln grondstoffen en was deswege rijk. Het goud werd weggevoerd en ligt in Londea of ergens in Amerika. Over de grondstoffen missen wij voortaan de beschikikng. En daarmede is onze nationale rijkdom ten einde en hebben wij ons voor te bereiden op onze armoede. Dit zal geen armoede zijn, die het uiterlijk van mensch en maatschappij aantast. Zeker,, er zullen straks wat minder villa's gebouwd worden tus- schen Utrecht en Amerongen, in Wassenaar en elders, maar de armoede van een land behoeft geen pauperisme te beteekenen. Het is een ander soortige armoede, die ons land te wachten staat, n.l. de ontberingen, die het economisch en het sociale leven zich zullen moeten troosten. Om een enkel voorbeeld te noemen: destijds beliep de aanslag, die de Bataafsche Petroleum Maatschappij in de Nederlandsche belastingen bijdroeg voldoen de om daaruit de geheele ouderdomsrente hier te lande te bestrijden. Men kan uit zulk een voor beeld afleiden, wat Insulinde voor het moederland beteekende. Voegt men hierbij de fortuinen, die in Indië vergaard, straks gedeeltelijk in Neder land geïnvesteerd, de pensioenen, die, in Indië verdiend, in Nederland verteerd werden, de car rières. die, in Indië opgebouwd, in menig opzicht Nederland ten goede kwamen, dan wordt het be grijpelijk. welk een niet te becijferen verlies de afgeloopen weken hebben opgeleverd, ook al zul len we straks niet dadelijk minder gekleed en ge voed behoeven te zijn dan te voren En nu Een volk van negen millioen zielen stelt zijn eischen en de eischen, die een Nederlander stelt, zijn vergelijkenderwijs gesproken, hoog. Want in den ontwikkelingsgang der eeuwen heeft'hij er zich aan gewend, veel van het leven te vragen. Het ware dwaasheid, te verwachten, dai hij, nu zijn goud voorraad en zijn grondstoffen hem ontnomen zijn, zich een levenstaat zou kif zen, waarmede men zich elders geneert. Doch dan spreekt het vanzelf, dat hij zich dezen levensstaat, die veel eischt, zal moeten verdienen. En goddank bestaat de moge lijkheid daartoe, ook voor een arm volk, ook voor on<= volk in de naaste toekomst. Hier echter vraagt de realiteit erkenning. Hier moeten wij allen begrijpen, dat wij er met het al te goedkoope: Dóórwerken en niet versagen! niet af zijn, wanneer ons niet scherp omlijnd voor oogen staat, waaraan wif moeten doorwerken en waarin wij niet mogen versagen. Welaan: een arm volk kan een gelukkig en zelfs een welvaréïid volk zijn, wanneer het in staat is. in eigen stoffelijke behoeften te voorzien, wel vaartsbronnen te scheppen en zijn nationale een heid te beleven. Dit zijn de zeer reëele voorwaarden, waaraan ook Nederland zal moeten voldoen, zal de neergang dezer jaren ooit weer in een opgang verkeeren. Dit is geen wazige theorie, maar door de feiten in het licht gestelde werkelijkheid. Daarover in een volgend artikel nader. D. Het proces te Riom De elfde zittingsdag van het gerechtshof te Riom was gewijd aan de verdediging van Léon Blum, Aan het verslag van het D.N.B. is het volgende ont leend: Zonder den generalen staf met name te noemen, verklaarde Blum dat niet de nationalisatie der be- wapeningsfabrieken, doch de velerlei fabricatie- typen schuld hadden. De president Caous, stelde Blum de vraag waarom de nationalisatie der be wapeningsindustrie niet algemeen was doorge voerd. Blum antwoordde daarop dat de fabrieken voor vliegtuigrompen tot op enkele na genationa liseerd waren. Bij de motorenfabrieken was de doorvoering gestrand op het gebrek aan credieten. Bijna alle bewapeningsfabrieken waren financieel zwak geweest. Zij stonden of voor de liquidatie of waren overgeleverd aan de genade van hun ban ken. „Hebt gij", vroeg de president, „al het moge lijke gedaan?" Blum is door deze vraag zichtbaar feirriteerd en antwoord met een ontwijwend ge- aar. Aan het slot van zijn verdedigingsrede trachtte Blum-meer door psychologische dan door feitelijke argumenten de verwijten van den aanklager van zich af te wentelen. De voorzitter trachtte den be klaagde Blum terug te brengen tot de stof van het proces en kwam te spreken over de bezetting der fabrieken door het personeel in 1936 en over de stakingen, die volgens de statistieken alleen in het gebied van Groot Parijs geleid hebben tot het verlies van 19 millioen arbeidsuren. Blum zeide dat de aanklager toch niet wilde beweren dat daardoor de vorderingen van de bewapening op beslissende wijze waren beïnvloed. De aanklager scheen er van overtuigd te zijn dat hij door zijn politiek van zwakte en toegeeflijkheid, zooals in de aanklacht werd gezegd, de arbeiders had vergif- Hoofdredacteur: O. J. van ÜJOburg, Heemstede I'lv. Hoofdredaeteur: G. I<eendCrs, Heemstede Eerste medewerker: F. C. Derks. Haarlem tigd. Wel was hij aanhanger gewest van het toe treden der communisten tot het volksfront. Had hij zoo zeide Blum tegen het einde van zijn uiteenzettingen onder de moeilijke omstandig heden ten tijde van het overnemen der regeering geweld toegepast jegens de arbeiders, dan zou hij Frankrijk den burgeroorlog in gedreven hebben. Het proces wordt Donderdag voortgezet met het verhoor van den laatsten beklaagde, den leger- controleur Jacomet. Gevolgen van den val van Rangoon Britscli-Indië thans direct bedreigd BERLIJN, 11 Maart (V.P.B.) De val van Rangoon brengt de kust tot aan de monding van de Irawadi onder controle van het Japansche leger en de vloot. Tsjoenking is zoodoende geïsoleerd en het moet twijfelachtig worden geacht of de Chineesche- en Britsche troepen in staat zullen zijn de z.g. Shan-staten in Noord-Birma te ver dedigen. De situatie is uiterst kritiek geworden. De enorme afstanden tusschen de belangrijkste strategische punten maken het Verschuiven van troepen voor generaal Wavell uiterst moeilijk. De afstand tusschen Ceylon en Peschawar bedraagt 3400 K.M., tusschen Bombay en Calcutta 1600 K.M. Een ander nadeel is dat de belangrijkste spoor lijnen speciaal in het Oostelijk deel van Britsch- Indië te dicht langs de kust loopen en dus ge makkelijk vernield kunnen worden. In verhouding tot deze afstanden moeten de Britsch-Indische strijdkrachten klein genoemd worden, waar nog bij'komt dat zij voor een belangrijk doel buiten Indië voor de behartiging der Britsche belangen worden benut. In de Chineesche pers gaat men de gebeurtenissen na welke zich achtereenvolgens in Polen, België, Nederland, Frankrijk, Joego-Slavië, Griekenland en thans in Oost-Indië hebben afge speeld en men stélt vast dat al deze landen, toen zij nog konden kiezen tusschen oorlog en vrede, door Engeland en Amerika met schoone beloften tot den oorlog zijn overgehaald. Thans nu Ned.- Indië door de Japanners is veroverd, zal het Australië niet gemakkelijk vallen deze tactiek te wijzigen', want Australië's relaties tot Engeland zijn nog veel nauwer dan die van Ned. Oost- Iiidië waren. De kritieke toestand in Birma komt tot uiting in een pathetisch geformuleerden oproeD van den Britschen gouverneur-generaal aan de daar dienst doende ambtenaren en blijkt tevens uit de benoe ming van een nieuwen commandant, nu de nood aan den man is gekomen. Generaal Hutton, aan wien het opperbevel reeds eenige weken is op gedragen, werd vervangen door generaal Alexan der. De pessimistische stemming de bevolking ondergaat door deze verandering echter niet de minste wijziging. Op den val van Singapore volgde thans het verlies van Zuid-Birma. Omtrent de verdediging van Singapore wordt er te Berlijn aan herinnerd dat het met 40.000 man versterkte leger, dat zich maandenlang had kunnen verdedigen, den strijd reeds na enkele dagen heeft opgegeven. Zelfs Churchill heeft in zijn laatste rede in het Lagerhuis er liever van afgezien dit pijnlijke thema ter sprake te brengen. De plannen <ler geallieerden Generaal-majoor Sato over de rol der Sovjet Unie Het D.N.B. verneemt uit Tokio: Generaal-majoor Sato van het Japansche ministe rie van oorlog heeft in' de Hibijazaal te Tokio ter gelegenheid van den dag der Japansche weermacht een rede gehouden, waarin hij zeide: „Wanneer de Vereenigde Staten en de Sovjet. Unie een gemeen schappelijk offensief tegen Japan zouden inzetten., is het niet twijfelachtig, welk lot het Sovjet-gebied in Oost-Azië zou ondergaan. Sato zeide voorts dat Engeland en de Vereenigde Staten blijkbaar groote verwachtingen koesteren van den oorlog tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie. Op alle manieren trachten zij een gemeenschappelijk optreden van Japan, Duitschland en Italië te verhinderen. Het is hun doel eerst Duitschland en Italië te vernie tigen en dan een offensief tegen Japan te be ginnen. Men vraagt zich af, aldus Sato, uit welke richting dat offensief zou kunnen worden ingezet. Engeland en Amerika verwachten daarbij zonder twijfel veel van de samenwerking met de Sovjet Unie, waarbij het kustgebied dienst zou moeten doen als basis voor de aanvallen op Japan, Maar zelfs als beide landen een zwaren druk op de Sovjet Unie zouden uitoefenen, kan, zooals Stalin reeds ver klaard heeft, niet verwacht worden dat de Sovjet- Unie, die in het Westen bloot staat aan den hevigen Duitichen en Italiaanschen druk, voor Engeland en de Vereenigde Staten de kastanjes uit het vuur haalt." Engeland's voortbestaan als Imperium. Het oordeel van Karl Megerle. BERLIJN, 11 Maart. Het. A.N.P. meldt: De „Berliner Börsenzeitung" publiceert onder het op schrift „Bestaankwesties" een artikel van Megerle, die daarin o.a. zegt dat het Engelsche volk tot dus verre niet ernstig kennis wilde nemen van de neder lagen welke het leed. Deze periode schijnt thans haar einde te naderen. Het is Churchill niet gelukt, de crisis te voorkomen. Na den val van Singapore is de vraag van het zijn of niet zijn van het Britsche rijk gerezen, evenals de vraag of Engeland nog als zelfstandige groote mogendheid uit dezen oorlog te voorschijn zal komen. Het vernietigingsproces op politiek, militair, eco nomisch en territoriaal gebied is zoozeer gevor derd, aldus vervolgt Megerle, dat de denkende kringen in Engeland zich niet meer door de uit vluchten van Churchill gerust laten stellen. Als het Engelsche volk in 1939 had geweten dat het het behoud van Dantzig voor Polen moest be- koopen met het verlies van Honkong, Singapore en Rangoon, zou het zijn leiders krankzinnig ge noemd en buiten de deur gezet hebben. Nu doemt voor het eerst het Indische vraagstuk in zijn ge- heelen omvang op, nu zullen belangrijke deelen van het rijk, zooals Australië en Nieuw-Zeeland, voor het eerst ondervinden dat zij van het moeder land geen redding hebben te verwachten en dat zij naar anderen steun moeten omzien. Daardoor worden de Engelsehen genoopt zich te bezinnen op de fundamenten van hun bestaan. Megerle noemt in dit verband de uitlatingen van den Engelschen minister Amery. Op welke wijze het voortbestaan van het Britsche rijk verzekerd kan worden weet Amery ook niet, doch hij ver zet zich krachtens een gezond instinct met alle macht tegen het experiment van een of andere samensmelting van Engelsche rijk en Vereenigde Staten, omdat een dergelijke oplossing het einde van het Britsche rijk zou beteekenen. Amery heeft gelijk, aldus Megerle. Want wie rondloopt met de gedachte aan een samensmelting heeft het Imperium reeds opgegeven. Wie de red ding van het Britsche rijk zoekt in een vorm van vereeniging met de Vereenigde Staten of in een andere combinatie, geeft de substantie prijs, waar uit de groote mogendheid haar kracht put. Tevens laat hij blijken hoe wanhopig de toestand van het Britsche rijk is, wanneer het nog slechts gered kan worden door het prijsgeven van zijn zelfstandig heid. Want in een unie tusschen Engeland en de Vereenigde Staten zouden de laatste de leiding ver krijgen, doordat ze' jonger en krachtiger zijn. Ook de „Times" heeft, zoo vervolgt het artikel van Megerle, onderzocht wat men moet doen en laten om Engeland een groote mogendheid te doen blijven. Het blad verklaart dat de Britsche heer schappij in het Oosten niet hersteld kan worden, althans niet in haar vroegeren vorm. Als Enge land groote mogendheid wil blijven, moet het de wereld iets bieden wat zij verlangt. Voor Engel schen, die aan het verleden vasthouden, is er bij de komende ontwikkeling geen plaats meer. Nu men, zoo schrijft Megerle, na twee en een half jaar oorlog en verlies aan den rand van den afgrond staat, begint men dus in te zien dat de oude levensvormen zijn afgestorven en verwijderd moeten worden. Dat had men ook zonder oorlog kunnen begrijpen. Duitschland en zijn bondge- nooten waren bereid tot een reorganisatie ir vreedzame samenwerking met de Westelijke mo gendheden. Als de „Times" het behoud van de Sositie van Engeland als groote mogendheid af- ankelijk laat zijn van hetgeen het de wereld heeft te bieden, dan staat het slecht met de Engel sche kansen. In dit verband spreekt Megerle ook van den Britschen wensch, volgens welken er aan het einde van den oorlog nog slechts drie wereldstaten zul len zijn: Engeland, de Vereenigde Staten en de Sovjet-Unie. De overige groote mogendheden zou den ontwapend, vernietigd of op een of andere wijze bij de machtssfeer der drie eerstgenoemden ingelijfd worden. Deze voorstelling berust op de utopie van een Anglo-Amerikaansch-bolsjewisti- sche overwinning, die natuurlijk in de eerste plaats een Engelsche overwinning zou moeten zijn, als Engeland er vruchten van wil plukken. Van een overwinning kan echter bij al deze Brit sche overwegingen geen sprake meer zijn, alleen nog van een blijven bestaan. In werkelijkheid, aldus besluit Megerle, heeft Engeland dezen oorlog reeds verloren. Het Vecht niet meer om te winnen, maar om de catastrofe te overleven, welke Churchill, lichtvaardig en ge dreven door blinden haat jegens Duitschland, heeft veroorzaakt. De krachten, die Engeland met dezen oorlog heeft ontketend, zijn zoowel in het kamp zijner vijanden als in dat van zijn bondgenooten fcoo geweldig dat Engeland ze nooit meer meester zal kunnen worden. Langzaam wordt het Engelsche volk zich daarvan bewust en daarmede nadert het oogenblik, waarop Churchill, als doodgraver van het Imperium voor ziin deur de stappen zal hooren dergenen die hem zullen uitdragen. Sir Stafford Cripps naar Britscli-Indië Londen wil alle Indische krachten tegen een invasie inobilisecrcn STOCKHOLM, 11 Maart (DNB) Naar de Britsche Berichtendienst meldt, is te Londen vandaag een offi- cieele verklaring over Britsch-Indië gepubliceerd Daarin wordt allereerst gezegd dat „tengevolge van de crisis in de Indische aangelegenheden welke werd veroorzaakt door den Japanschen opmarsch, in Enge land de wensch is ontstaan alle krachten van het: In dische leven te vereenigen om het land voor een in- asïe te behoeden". De verklaring verwijst dan naar de Engelsche be lofte van Augustus 1940, volgens welke Indië zoo spoe dig mogelijk na den oorlog den status van dominion zou krijgen, waarbij als voorwaarde werd genoemd de nakoming der Engelsche verplichtingen ten aanzien van de bescherming der minderheden enz. Om deze algemeenes verklaringen duidelijk te for muleeren. heeft het oorlogskabinet thans eenstemmig „voor het heden en de toekomst" besloten tot een actie, die „indien zij door Indië in haar geheel aanvaard wordt", het gevaar zou vermijden van het verzet eener minderheid of van een meerderheidsbesluit, dat „zoo zeer op verzet stuit, dat het fatale gevolgen voor de bimenlandsche eendracht heeft en het tot stand komen van een nieuwe constitutie onmogelijk maakt". „De Engelsche regeering heeft er eerst over ge dacht, terstond de voorwaarde voor een dergelijke po ging om Britsch-Indië bij de verwezenlijking van een volledig zelfbestuur door een constructieve bijdrage te steunen, bekend te maken. Men vreest echter dat een openlijke aankondiging op dit oogenblik eerder ongunstig dan gunstig zou werken en men moet zich er zelf van overtuigen dat het Britsche plan voldoende weerklank vindt en dat alle gedachten en krachten der Indiërs op de verdediging van den Britschen bodem geconcentreerd worden. Dientengevolge zal een lid van het oorlogskabinet naar Indië gezonden worden om zich door persoonlijke raadplegingen ervan te over tuigen dat de Britsche besluiten, waarover men het eens geworden is. hun doel vervullen. Sir Stafford Cripps heeft zich vrijwillig bereid verklaard deze taak op zich te nemen. Hij zal tevens besprekingen voeren met den onderkoning en den opperbevelhebber over den militairen toestand, waarbij hij steeds in de allereerste plaats de ver antwoordelijkheid van de Britsche regeering in het oog zal houden om de volken van Indië met alle mogelijke middelen te behoeden voor de gevaren, welke hun thans bedreigen. Indië moet thans zijn helpende hand in trouwe kame raadschap naar het Chineesche volk uitstrekken. Cripps zal zijn reis aanvaarden, zoodra een geschikte reisge legenheid gevonden is. In den tusschentïjd zullen noch in Engeland noch in Indië debatten over de Indische kwestie gehouden worden. Tijdens de afwezigheid van Sir Stafford Cripps zal zijn taak al leider van het Lagei'- huis door den minister van buitenlandsche zaken, Eden. worden overgenomen. TEGENSTELLING CHURCHILL-CRIPPS. BERLIJN, 11 Maart. (A.N.P.) Het bericht van Cripps' reis naar Britseh-Indië kan volgens politieke kringen hier beschouwd worden als een bevestiging van de inlichtingen, volgens welke Churchill en Cripps achter de coulissen een hardnekkigen strijd voeren. Reeds bij de debatten over Indië in het La gerhuis, aldus zegt men. teekenden zich bepaalde te genstellingen af, welke leidden tot een drukker be spreken van de doelmatigheid van een nauweren band mc-t de Sovjet-Unie in Engelsche politieke kringen. Ongetwijfeld heeft Cripps van de critiek op Churchill gebruik gemaakt om zijn opvatting, een nauwe allian tie met de Sovjet-Unie te propageeren en tevens de betrekkingen met de Vereenigde Staten los te maken van bepaalde personen. Hij wilde daardoor bereiken dat bij een eventueel verdwijnen van Churchill de samenwerking tusschen Engeland, de Sovjet-Unie en de Vereenigde Staten geen schade zou lijden. Als men van een rivaliteit tusschen Cripps en Churchill mag spreken, kan dat slechts gelden voor de. wijze van oorlogvoering, want ten aanzien van den vasten wil den oorlog voort te zetten zijn beiden het volledig eens. Door Cripps naar Indië te zenden, aldus is de eerste reactie in Duitsche politieke kringen, schijnt Chur chill zijn „concurrent" een hoogst delicaat werk te hebben opgedragen, ook met het doel hem voorloopig althans, op veiligen afstand te houden. Snelle aanwas der bevolking van Britsch-Indië Einde 1945 vermoedelijk tot 400 millioen zielen gestegen Het India Office te Londen heeft medegedeeld dat uit de volkstelling van Maart 1941 blijkt dat de be volking van Britsch-Indië 388.800.000 zielen telt. Sedert 1931 is het zielenaantal toegenomen met 50.700.000 of ongeveer 15 procent. De „Völkischer Beobachter" noemt deze cijfers sen sationeel en wijst er op dat in 1921 Britsch-Indië door 298 millioen menschen bewoond werd. In 20 jaar be droeg de aanwas dus niet minder dan 90 millioen. Eind 1945 zal het zielenaantal waarschijnlijk 400.000.000 bedragen. Daaruit blijkt, aldus het blad, wat er voor Engeland in Indië op het spel staat, alleen al naar het bevolkingscijfer afgemeten. De bevolking van het ge- i heele Britsche rijk telt ongeveer 550 millioen zielen. Door het verlies van Indië en Birma zou zij met één slag tot 150 millioen inkrimpen. Bij die 150 millioen zouden zich nog ongeveer 60 millioen negers bevin- i den, evenveel als Engelschen in het geheele rijk. Italiaansch weermachtsbericht Het Amerlkaansche departement van marine heeft, naar uit Washington gemeld wordt, bekend gemaakt dat het Amerikaansche vrachtschip „Malama". groot 3275 b. r. t. over tijd is en als verloren moet worden beschouwd. Volgens een bericht uit Washington hebben Peru en de Ver Staten Woensdag een leen- cn pachtovereenkomst onderteekend Het bedrag van de wapen- en materiaal- leveranties voor Peru op grond van deze overeenkomst is niet bekend gemaakt. In de oorlogshaven van Gibraltar zijn in beschadigden toestand hét Britsche vliegkampschip „Heimes", alsmede een kruiser, 2 torpedojagers en een duikboot aangekomen, aldus meldt het D. N. B. De Japansche consul generaal te Batavia, Isjizawa, die als vermist was opgegeven, is, naar het A. N. P. uit Tokio verneemt, thans met achttien leden van het consu laat in vrijheid gesteld en te Bandoeng aangekomen. De Thailandsche consul-generaal, die eveneens was geïnter neerd, is ook in vrijheid gesteld. Volgens een bericht van de „New York Herald Tri bune" hebben de eerste negervliegers het opleidingskamp te Tuskegge in Alaska verlaten, nadat hun opleiding vol tooid was. Zij zullen in een eigen „zwart eskader" ver- eenigd worden. De Thailandsche minister-president Songgram is er in geslaagd een nieuw kabinet te vormen. Het nieuwe kabinet telt achtministers met en 14 ministers zonder portefeuille, dus" negen ministers minder dan het vorige kabinet. De premier heeft ook de portefeuiles van verde- diigng en buitenlandsche zaken. United Press meldt uit Rio de Janeiro dat president Vargas een decreet heeft onderteekend, waarbij de grond wet gewijzigd wordt en de president van den staat ge machtigd is uitzonderingstoestand of staat van oorlog af te kondigen. Volgens dezelfde bron heeft de Braziiiaan- sche regeering alle zich op zee bevindende schepen op dracht gegeven onverwijld de naaste haven aan te doen. Naar de zender Shenectady meldt is generaal Si* Henry Gordon Bennett benoemd tot inspecteur-generaal der Australische weermacht. Uit een kruidenierszaak in de Leldschestraat te Am sterdam hebben inbrekers zes balen groene erwten, capu- cijners en havermout gestolen. Drie mannen werden op de Rozengracht te Amster dam betrapt bij het dragen van groote pakken. De man nen konden de vlucht nemen, doch moesten 4de pakken, die shag en tabak bleken te bevatten, in den steek laten. Bij besluit van den secr.-gen. van het departement van binnenlandsche zaken is P. A. J. P. de Jong met in gang van 23 Maart a.s. benoemd tot burgemeester van de gemeente Wouw. Bij besluit van den secr.-gen. van binnenlandsche zaken is met ingang van 23 Maart a.s. benoemd tot bur gemeester van de gemeente Beek en Donk H. J. M. van der Weijden, onder gelijktijdige toekenning van eervol ontslag als' burgemeester der gemeente Stiphout. De Sophia-vereeniging tot bescherming van dieren te Amsterdam heeft de controle der voedingsmiddelen voor honden en katten ter hand genomen- Te Lunteren is de wielrijder van V. uit Harderwijk tengevolge van een oneffenheid in het wegdek tegen een auto gereden en ernstig gewond. De sleeper J. G. Jetten is in de ondergrondsche wer ken van de staatsmijn Maurits van de kooi van een voor personenvervoer ingerichten opbaak gevallen en zoo erns tig gewond, dat hij na korten tijd is overleden. Britten verloren zes duikbooten in vier weken. ROME. 11 Maart. (Stefani). Het 648e weermaehts- bericht: Vijandelijke verkenningsafdeelingen zijn na een ge- vecht met onze patrouilles in het gebied van Mekili met verliezen op de vlucht gedreven Onze luchtfor- maties hebben met succes gemechaniseerde strijdmid delen aangevallen en hiervan een flink deel bescha- Bij een nachtelijken aanval van Engelsche vliegtui gen op Benghazi zijn geen slachtoffers gevallen noch werd schade aangericht. Het bombardement van Malta werd dag en nacht voortgezet. Vliegvelden, dépóts en pakhuizen werden verscheidene malen door bommen van elk kaliber ge troffen. In de doelen, die verscheidene malen getroffen werden, braken omvangrijke en langdurige branden uit. De vijand verloor elf toestellen, waarvan er 6 op den grond vernield en 5 door Duitsche jagers bij lucht gevechten neergeschoten werden. Een onzer convooien. dat onder bescherming van for maties vloot- en strijdkrachten uit Libië terugkeerde, werd door torpedovliegtuigen aangevallen. De aanvat werd dank zij snel manoeuvreeren en doeltreffend al- weervuur afgeslagen en het convooi kwam op de plaats van bestemming aan zonder schade te hebben geleden. Bij het gevecht werden twee Engelsche vliegtuigen ge- troffen, die in zee stortten. De torpedojagers San Martino en Solferino, resp. onder bevel van de eerste luitenants ter zee Pieva- tolo en Mirco Vedovato, hebben elk op verschillende dagen en verschillende plaatsen een vijandelijke duik boot tot zinken gebracht. De laatste vier weken hebben de Engelschen zoo doende in de Middellandsche Zee met zekerheid zes duikbooten verloren. Onze duikbooten, die langs de kusten der Ver. Staten opereeren, hebben vijandelijke schepen met een totalen inhoud van ongeveer 23.500 ton tot zinken gebracht, In een week tijds werden in dit gebied dus 50.700 ton op deze wijze in den grond geboord. Bij deze operaties hebben de duikbooten onder bevel van de korvetten- kapiteins Longanesi Cattani, de Giacomo. Giudici en Fecia di Cossato zich bijzonder onderscheiden. Daar is de krant De brievenbus kleppert, een plof op de deurmat, daar is de krant. Enkele oogenblikken later gaat zij van hand tot hand, verlangend als wij zijn om kennis te nemen van het nieuws dat zij brengt. Kunt u zich het leven indenken zonder krant, dus zonder nieuws' Maar dan begrijpt u ook wat een zending kranten tijdschriften voor onze vrijwilligers aan het Oostfront beteekent. Nieuws uit het vaderland, dat is een ge beurtenis. Het verzorgingsfront van het Vrijwilligers legioen „Nederland" zendt geregeld kranten en tijd schriften naar het Oostfront. Dit is echter nog niet alles. Ook paketten bevinden zich bij de geregelde zendingen. Landgenoot, steun dit werk, dat zoo vee! vreugde brengt aan onze dappere strijders in het Oosten: stort een flinke bijdrage op de girorekening van het Verzorgingsfonds Vrijwilligerslegioen „Neder land" te 's-Gravenhage. Het gironummer is 4-3-2-1-0-0. HOOFDKWARTIER VRIJWILLIGERS LEGIOEN „NEDERLAND". Sprekende daden Medegedeeld wordt, dat de soldaten van het Neder landsche legioen aan het Oostelijk front ten behoeve van de Winterhulp Nederland, een bedrag bijeen ge bracht hebben van R.M. 5051, welke som omgewisseld tegen 3806.30 inmiddels op de girorekening van Win terhulp ontvangen is. Uit bovenstaande simpele mededeeling, die tot zeer groote voldoening stemt, blijkt wel zeer duidelijk de groote opofferingsgezindheid van de kerels, die me! inzet van hun eigen leven, ver van huis, zich geven voor de grootheid van Nederland in de toekomst. Te midden van een feilen strijd, in de ijzige koude der Russische sneeuwvelden, nog te denken aan de arme landgenooten hier te lande, spreekt diep tot ons hart. Het is een voorbeeld voor de veleq, die thuis bleven. Moge ook hun geweten ontwaken. Nieuw wereldrecord 2^2 Mijl liardloopeii GENèVE 12 Maart (A. N. P.) Hier is uit Washington bericht ontvangen, dat Gregory Rice een njeuw wereld record op de 2ïs mijl hardloopen heeft gevestigd, in den tijd van 1! min. 6.32 sec. Weer alle wedstrijden afgelast De beoefenaars en bewonderaars van de veldsport zullen voorloopig opnieuw voor een week hun geduld op de proef moeten stellen, want alle wedstrijden van voet bal, korfbal, hockey en handbal zijn voor Zondag a.s. nogmaals afgelast. RADIO PROGRAMMA VRIJDAG 13 MAART 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 7.15 Gramofoonmuzlek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmuzlek. 8.20 Ochtendgymnastiek. 8.30 B. N. O, Nieuwsberichten. 8.45 Gramofoonmuzlek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gramofoonmuzlek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Ensemble Rentmeester. 12.00 Orkest Willy Eberle. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische be richten. 13.00 Productieslag. 13.15 Omroeporkest. 14.00 Haar- lemsche Orkestvereeniging, soliste en gramofoonmuzlek. 16.00 Cyclus „De zeven kruiswoorden". 16.20 Vioolvoor dracht. 16.50 Gramofoonmuzlek. 17.15 B. N. O. Nieuws- economische- en beursberichten. 17.30 Voor de jeugd. 17.45 Gramofoonmuzlek. 18.00 Sportwetenswaardigheden. 18.27 Gramofoonmuzlek. 18.35 Berichten van Nederlandsche sol daten aan het Oostfront. 18.50 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.00 B. N. O. Economisch praatje over den landbouw. 19.10 Musette-orkest. 19.30 De Romancers en soliste. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnver binding met de Studio beschikken. 20.15 Otto Hendriks en zijn orkest. 2C 45 Radiotcor -el. 21.00 Ensemble „De Kwint slag". 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00—24.00 Gramo- foonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. 7.158.45 Zie Hilversum I. 8.45 Gramofoonmuzlek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Orgelconcert (gr.pl.). 10.40 Harder wijk. 11.00 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuzlek, Ca. 11.35 Gramofoonmuzlek. 12.00 Otto Hendriks en zijn orkest. 12.45 B. N O. Nieuws- en economische berichten. 13.00 Gevarieerd middagprogramma. 15.00 Voor de vrouw. 15.45 Amabile-sextet. 16.30 Gramofoonmuzlek. 16.45 Voor de jeugd. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursbe richten. 17.30 Salonorkest. 18.15 De heeren van der Aa en Boom, zakenleiden aan het woord. 18.30 Reportage. 18.45 De Ramblers en orgelspel. 19.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.40 Spiegel van den dag. 19.50 B. N. O. De Jordaner ver telt over sociale nooden. 20.00 B. N. O. Engelsche uitzen ding. „Holland's political Aspects". Voor de Radio-Centra les: Gramofoonmuzlek. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio- Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio be schikken. 20.15 Hobo. piano en gramofoonmuziek. 21.07 Boekbespreking. 21.15 Concertgebouworkest (opn.), 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 Geestelijke liederen (gr.pl.), 22.10—22.15 Avondwijding. Eon typisch ouderwctsche verordening schrijft don molenaars ln de provincie Utrecht voor. hun molens bij het pns- seeren van paarden of rijtuigen binnen oen afstand van 25 ellenstop te zetten. l»e molen „Rijn cn Zon" te Utrecht zon er slecht aan toe zijn, wan neer aan dit voorschrift nog werd) vast- Cchoudcu. Pax-lIolland-Do Haan-m. Een boomstam als oven. Een verkenningstroep in Lapland houdt even halt. Een brandende boomstam geef' den soldaten warmte en dient tegelijkertijd voor liet ver hitten van de conserven. Atlantlc-Holland-P.K. Bièhler Bij bet Vrijwilligerslegioen „Neder land" aan bet Oostfront. - Ken gevreesd wapen, waarmede ook onze vrijwilligers weten om te gaan, is de M.-Pl. SS.-P.K. Klerck-Vrijw.Legioen-Neder land-FeUinga- Op het Binnenhof te 's-Grnvenhnge heeft de beëediging plaats landselic Ambulance voor haar vertrek naar het Oostfront. De schappen op den sabel. Rechts onderscheidt men generaal H. A. gehad van de Neder» beëediging der man» Seyffardt. Polygoon-MeyeC

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 18