Haarlem's Dagblad Tojo over den oorlog in Oost-Azië 59e JAARGANG No. 18015 x x Cltgave Lourens Coster. Ml). v. Courant-Dit gaven en Algem. Orukkcri) N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bl)k. Soenda- plelD 39 Postgiro 38810 Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Telef. Directie 13082, Hoofdred 15051, Redactie 10600. DrukkerU 10132, Administratie 10724. 14825. Soendaplein 12230. Directeur: P. W. PEEREBOOM DONDERDAG 12 MAART 1942 Abonnement per week 0,2fc per maand 1.15. per kwartaal 3,42, franco per post 3,73. losse nummers 6 cent. Adverlen- tiën: 1—5 regels 2.10 elke regel meer ƒ0.42. Reclames 72 per regel. Contracttarieven op aanvraag. Vraag en aanbod l—1 regels 0.72i elke regel meer 0.18. Groentjes 1—3 regels 38 cent. elke regel meer 12 cent bü contante betaling. Japansche premier richt zich tot Australië, Voor-Indië en Tsjoengking TOKIO, 12 Maart. (DNB) De premier, Tojo, heeft vanochtend in den Rijksdag een rede gehou den. Hij wees er op dat het lot van geheel Ned.-In- dië is bezegeld bij de algeheele onderwerping van Java op 9 dezer. In Birma is door de inneming van Rangoon, een der belangrijkste Britsche steunpunten in Oost- Azië dat tot dusver diende als de eenige doorgang voor de Amerikaansche en Britsche hulpverleening aan Tsjoenking, de zoogenaamde weg door Birma, volkomen bezweken. Thans houdt de bevolking van Hongkong. Ma nilla, Sjonan (Singapore) en tal van andere plaat sen. die door de keizerlijke strijdkrachten bevrijd .zijn van het juk van Amerika en Groot-Brittan- nië, zich reeds met den grootsten ijver bezig met het werk van den wederopbouw, waarbij zij vol komen vertrouwen in de keizerlijke strijdkrachten stelt. De premier gaf uiting aan de sympathie van Ja pan jegens het Indonesische en Birmeesche volk „die beide tal van geslachten lang hebben gekrom pen onder de tyrannieke heerschappij van Groot- Brittannië en Nederland" en uitte de hoop dat zij in het belang van hun eigen gezonden vooruitgang en welstand als nieuwe partners zullen deelnemen aan den opbouw van Groot-Azië. Als gevolg van den val van Ned.-Indië en Ran goon. aldus' vervolgde Tojo, staan thans Australië en Voor-Indië rechtstreeks tegenover de macht der keizerlijke strijdkrachten. De Australiërs moesten toch inzien dat het voor hun land met zijn uiter mate geringe bevolking met het oog op den grooten afstand van Amerika en Groot Brittannië volko men onmogelijk zal zijn zich te verdedigen tegen de macht der Japansche strijdkrachten. Derhalve is duidelijk welke houding Australië behoorde aan te nemen om het welzijn van het volk te verzekeren. Mocht Australië evenwel zijn huidige standpunt niet corrigeeren, dan zal het onvermij delijk het lot van Ned.-Indië deelen. Ik hoop dat Australië, los van oude betrekkingen en andere overwegingen, rekening zal houden met den be- staanden toestand. Met betrekking tot het Voor-Indische volk koes tert Japan natuurlijk in het minst niet de gedachte dit eenigermate vijandig tegemoet te treden. De vastberadenheid van Japan omtrent grondige ver nietiging van den Amerikaanschen en Britschen invloed zal evenwel geen wijziging ondergaan. •„Birma voor de Birmeezen" is een leus. die reeds bezig is verwezenlijkt te worden. Volgens mijn vaste overtuiging is het zaak een „Indië voor de Indiërs" te maken, hetgeen sedert vele jaren de ge heime wensch van 400 millioen Voor-Indiërs is. Groot-Brittannië heeft sedert lang zijn onrecht matige heerschappij over Indië voortgezet en het Indische volk misleid. Thans staat Engeland weer op het punt Indië met allerhande vleierijen en I kunstgrepen te bedriegen. Indien de leiders van Indië, op een dwaalspoor gebracht door dergelijke Britsche vleierijen, de lang Gekoesterde wenschen van het Indische volk verra- en en zoodoende deze door den hemel gezonden gelegenheid verwerpen, dan geloof ik dat er geen kans meer zal zijn Indië ooit te redden en er zal voor de 400- millioen van het Indische volk geen grooter ongeluk denkbaar zijn. Zal Indië zich ooit als een „Indië voor de Indiërs" verheffen om te kunnen meewerken aan het ont staan van de Groot-Aziatische welvaartssfeer of zal het steeds versmachten in de kluisters der Anglo-Amerikaansche mogendheden om zijn naam als slaaf aan het nageslacht na te laten? Indië staat thans voor de beslissing zijn verleden te liquidee ren, de nieuwe situatie helder en duidelijk in te zien en een definitieve beslissing te nemen. Tojo wendde zich vervolgens tot de positie van Tsjoengking. Nadat door den val van Rangoon het contact van het bewind te Tsjoengking met Ame rika en Groot-Brittannië totaal is verbroken is dit thans in den waren zin des woords volkomen ge- isoleerd. Slechts nutteloos goud zullen Amerika en Engeland aan Tsjoengking geven en als tegenpres tatie daarvoor eisohen deze mogendheden vleesch en bloed van het Chineesche volk. Tegen de leiders van Tsjoengking, die nog steeds niet verstandig willen worden, ofschoon zij met eigen oogen de werkelijke feiten zien dat de Ver. Staten en Engeland de verschillende landen en volken door misleiding en vleierij overhalen tot zelfopoffering voor hun taak en op deze volken in het geheel geen acht meer slaan, nadat zij verplet terd zijn, richt zich mijn gemotiveerde verontwaar diging. Menigmaal kan ik mij niet van medelijden met het Chineesche volk weerhouden, dat in dit mor genrood van Groot-Oost-Azië wordt blootgesteld aan onnoodig lijden, terwijl het deze leiders in hun nutteloos verzet tegen Japan volgt. Tojo vervolgde: Pas drie maanden zijn verstre ken nadat de oorlog in Groot-Oost Azië is begon nen. De hoofdmacht der Amerikaansche en Britsche vloot is i-eeds van het oppervlak der Stille Zuidzee verdwenen en alle vijandelijke steunpunten in het Zuidwesten van den Grooten Oceaan zijn ons in handen gevallen. Amerika en Groot-Brittannië, die de nationale kracht van Japan onderschatten, hadden voor den oorlog gepocht op de onneembaarheid van hun stel ling en ten slotte Japan gedwongen de vijandelijk heden te openen, nadat zij hadden geweigerd onze rechtvaardige eischen in te willigen. Zij staan thans tegenover het feit dat zij geen slag kunnen leveren, die niet wordt vei-loren en geen stelling kunnen verdedigen, die hun niet wordt ontrukt. De Amerikaansche en de Britsche regee ring blijven een zwakke hoop koesteren op de verre toekomst en zij pralen met hun uitgebreide bewa peningsprogram. Deze houding moet slechts dienen tot verdoeze^ ling van de strategische superioriteit, die Japan hun op den Grooten Oceaan heeft ontworsteld. Zij slui ten de oogen voor de langdurige opleiding en de dapperheid der Japansche strijdkrachten, benevens voor de ijzeren solidariteit van onze natie om in flaats daarvan hun bezorgdheid achter een lange ijst groote getallen te verbergen. Het is duidelijk dat deze hoop schipbreuk zal lijden. Het is buitengewoon verheugend dat onze bond- genooten in Europa vooral Duitschland en Italië, onophoudelijk groote overwinningen behalen, die evenwijdig loopen aan onze militaire operaties. Het ligt in ons voornemen onze samenwerking met hen nog meer te versterken en daardoor in samenwer king met deze landen het doel van dezen oorlog te bereiken. Voor de voortdurende samenwerking, die wij on dervinden van de zijde van Mandsjoekwo, de na tionale regeering van China, Thailand en anderen, is Japan buitengewoon dankbaar. Met deze volken, die deelnemen aan de werkzaamheden van den op bouw van Groot-Oost Azië. wil Japan zijn samen werking nog meer versterken en ten energiekste voorwaarts schrijden om ons gemeenschappelijk doel te bereiken. Tojo eindigde met de opmerking dat Japan nog meer schitterende overwinningen moet behalen en actieve militaire operaties moet volvoeren om de Ver. Staten en Groot Brittannië volkomen te ver pletteren en zoodoende de nieuwe orde in Groot- Oost Azië te vestigen en tevens den wereldvrede te verzekeren. Geruchten inzake Turkije BERLIJN, 11 Maart. De A.N.P.-correspon- dent meldt: Van buitenlandsche zijde zijn ge ruchten verspreid omtrent een ontmoeting te Sofia tusschen vooraanstaande Duitsche en Turksche per soonlijkheden. waaraan ook Von Ribbentrop zou deelnemen. Aansluitend aan deze geruchten kon men hier in Berlijn vermoedens van verschillenden aard hooren uiten over een Turksche kabinetswisseling en zelfs over een aansluiting van Turkije bij het drie- mogendheden pact waaromtrent vroeger al eens ge ruchten in omloop geweest zijn. Te bevoegder plaatse kon men ons hieromtrent niet nader inlichten. Men wenschte de geruchten noch te bevestigen noch te dementeeren. Von Pa pen, die deze week nog naar Berlijn zou komen, is in Turkije gebleven. Letsel aan het oor bij den jongsten aanslag opgeloopen, belette hem te rei len, zoo werd ons verzekerd. Japansche transportvloot in de wateren van Nieuw Guinea STOCKHOLM, 12 Maart (DNB) Volgens een door „Dagens Nyheter" gepubliceerd bericht van United Press uit Melbourne zou in de wateren van Nieuw- Guinea een in de richting van Port Moresby varende Japansche transportvloot zijn waargenomen. Reeds enkele dagen geleden hebben Australische verkennings vliegtuigen waargenomen dat de Japansche transport schepen in de wateren van Salamaua werden gecon centreerd. De Japansche schepen werden, naar in het United Press bericht wordt beweerd, door Australische vliegers aangevallen. De Australische luchtstrijdkrach ten hebben geprobeerd den aanval op de strategisch belangrijke haven van Port Moresby te verhinderen of te vertragen. Officieele instanties te Canberra hebben tot dusverre geweigerd de berichten over de nieuwe Japansche transportvloot tegen te spreken of te bevestigen. LANDINGEN BEVESTIGD. TOKIO, 12 Maart (DNB) Het keizerlijk hoofd kwartier bevestigt dat op 8 Maart Japansche troepen bij Salamaua en Lae op Britsch Nieuw Guinea aan land zijn gegaan. Verder wordt gemeld dat de Japansche troepen tij dens een vijandelijken luchtaanval op de bezette ge bieden in Nieuw Guinea toen verscheidene vijandelijke formaties ter sterkte van in totaal zestig vliegtuigen verschenen, vier van deze toestellen neergeschoten en de overige verdreven hebben. Bovendien wordt medegedeeld dat bij de Japansche landingsoperaties twee gevorderde schepen en een troepentransportschip tot zinken gebracht of aan den grond gezet zijn. Voorts liepen twee torpedojagers, een kruiser en drie andere, door de Japanners gerequi- reerde, schepen lichte schade "op. Japan heeft ter zee niets te vreezen, verklaart Hiraide Actieradius der vloot kan nog opgevoerd worden Amerikaansch bewapeningsprogram boezemt Japan geen ontzag in TOKIO, II Maart (D.N.B.) De woordvoerder der Japansche marine. Hiraide, heeft op de persconferen tie verklaard: De Engelsche vloot heeft geen veilige schuilplaats meer, zij is genoodzaakt zich naar Bombay terug te trekken. Volgens de laatste inlichtingen heeft Enge land twee slagschepen en twee vliegtuigmoedersche pen naar den Indischen Oceaan gezonden, teneinde de volledige ineenstorting van de Engelsche heerschap pij in het gebied ten Oosten van het Suezkanaal te vertragen. Australië bevindt zich, aldus Hiraide, in een nog gevaarlijker positie, daar het steeds duidelij ker wordt dat Engeland Australië niet beschermen kan. Als de Australische regeering ver vooruitziende staatslieden had, zou zij samenwerking met Japan zoeken, alvorens het te laat is. De Engeland en Ame rika nog overgebleven zeestrijdkrachten in het Zuide lijk deel van den Stillen Oceaan met Port Darwin als basis, zijn voor de sterke Japansche vioot geen tegen stander waarmede rekening moet worden gehouden. In de wateren van de V.S. en Engeland bevinden zich nog ongeveer negentien slagschepen. Zelfs indien ook deze naar Oost-Azië zouden worden gezonden, zou den zij in geen geval sterk genoeg zijn om de Japan sche vloot met kans op succes strijd te leveren. Voor Amerika zal het drie of vier jaar duren, al vorens zijn slagschepen weder tot het peil van voor het uitbreken van den oorlog zijn aangevuld. Dit bouwprogramma zal echter op groote moeilijkheden stuiten als gevolg van de Japansche tegenblokkade, die het den V.S. onmogelijk maakt belangrijke grond stoffen te verkrijgen uit de gebieden, die door Japan worden gecontroleerd. Ten aanzien van het door pre sident Roosevelt aangekondigde groote bewapenings programma verklaarde Hiraide dat Japan niet de ge ringste vrees voelt voor de Amerikaansche reusach tige cijfers. In de. eerste plaats hebben de V.S. gebrek aan vaklieden. Verder is het twijfelachtig of het pro gramma practisch tot den in het voornemen liggenden omvang tot uitvoering kan worden gebracht. Zelfs indien dit gedeeltelijk gelukt, zou het vraagstuk der bemanning moeilijkheden opleveren, want een wer kelijk voor den strijd geschikte bemanning vraagt jarenlange opleiding- Hetzelfde geldt ook voor de luchtmacht. Daarentegen is de Japansche vloot sterk genoeg om haar actie-radius nog verder uit te breiden. Reeds thans wordt de Stille Oceaan door Japan beheerscht. De dag zal komen dat de onder Japansche controle staande Stille Oceaan en de Indische Oceaan de „nieuwe Japansche zee" vormen. Japan's parool is: „Snoer na de overwinning den kïnriem steviger aan". Reeds thans is het duidelijk dat het jaar 1942 den af loop van den oorlog reeds beslist heeft, al zal ook de oorlog in Groot Oost-Azië wellicht nog jaren duren. Wat den Japanners iii Ned.-Indië in handen viel TOKIO. 11 Maart (D.N.B.) Het keizerlijk hoofdkwartier- heeft een samenvatting gegeven van den in den Nederlandsch-Indischen veldtocht gemaakten buit. Er werden 93.000 gevangenen gemaakt, onder wie 2000 officieren. Van deze troepen werden 60.000 man op het eiland Java gevangen genomen. 13.000 man in andere deelen van Ned.-Indië. De overi gen bestonden uit vrijwilligers. Voorts werd het volgende oorlogsmateriaal buit gemaakt: 152 vliegtuigen vielen onbeschadigd in Japansche handen. Daaronder bevonden zich 24 bommenwerpers, 45 jachtvliegtuigen en 83 vliegtuigen van een ander type. Voorts werden buitgemaakt 367 tanks en pantserauto's, 732 ka nonnen van verschillend kaliber. 1567 machinege weren, grootendeels behoorende tot de luchtaf weer, 97.384 geweren. 4105 vliegtuigbommen, 120.000 kisten ontplofbare stoffen. 330.000 granaten. 34.000 handgranaten, 72.317.100 patronen voor geweren en machinegeweren. Hieraan wordt toegevoegd dat deze cijfers afkom stig zijn van den Nederlandsch-Indischen opper bevelhebber en derhalve niet voor definitief kunnen gelden. Japansche opmarsch naar de Birmeesche havenstad Bassein Pegoe ingesloten Naar de Britsche Berichtendienst uit New-Delhi meldt, schijnen de Japanners thans op te rukken naar Bassein, ongeveer negentig mijl ten Westen van Ran goon. Bassein is thans de eenige Birmaansche haven, die in het bezit is der geallieerden en die een directe spoorwegverbinding heeft met Mandalay en den Birmaweg. De terugtocht der Britsche troepen uit Rangoon is met succes uitgevoerd, zoo luidt een officieele Brit sche verklaring afgelegd te Mandalay. Pegoe is echter geheel ingesloten en aanvallen op de Japansche troe pen. welke de omsingeling tot stand hebben gebracht, hebben geen succes opgeleverd. Verder wordt in het officieele Britsche bericht gezegd dat de Japanners jachtvliegtuigen en duikbommen werpers op succesvolle wijze in den strijd hebben ge worpen om de troepen te steunen. De strijd aan het Oostelijk front Bolsjewistische aanvallen ten Noorden van Taganrog afgeslagen BERLIJN. 11 Maart (D.N.B.) Van militaire zijde verneemt het D.N.B. dat de vijandelijke aanvallen in de Zuidelijke zóne van het Oostelijke front, ten Noord oosten van Taganrog, gisteren den geheelen dag voort duurden. Bolsjewistische aanvallen, die door krachtig artillerievuur waren voorbereid, werden afgeslagen. In het Donetzgebied vielen de bolsjewisten tot den avond met onverminderde hevigheid aan. Zij brach ten verscheidene divisies infanterie en gepantserde brigades in het vuur. Het kwam tot zware gevechten, die voor een deel nog niet geëindigd zijn. Op een plaats werd de vijand in den flank aangevallen, en ook elders werd de bolsjewistische actie door Duitsche tegenaanvallen verijdeld. In een sector der centrale zóne mislukte een aanval van een bataljon bolsjewistische skitroepen, dat pas aan het front was gekomen. Elders in deze zóne na men de Duitsche troepen in weerwil van den hard nekkige» tegenstand achttien plaatsen in. Welke bonnen zijn thans geldig? Ziekenhuisverpleging te Haarlem Van 9 tot en met 16 Maori: 1 2 A Brood 12B Brood 4 y2 rants, rants. Brood of gebak 12A Vleesch 1 rants. Vleesch of I2B VI.waren yk rants. vleesch waren 12A Aardappelen Ui K.G. Aardappelen 12B Aardappelen '2 KG. Aardappelen Van 22 Februari ol' vil met 21 Maart: 213 Algemeen 1 K.G. Suiker IOC en 10D res. 50 Sr. Cacao 214 Algemeen 250 gr. Koifiesurrogaat 215 500 gr. Jam 221-224 1 rants. Bloem brood of gebak 11D, 12D res. 250 Sr. Rijst 225 Algemeen 250 gr. Peulvruchten 226 250 gr. Gort 227 100 gr. Vermicelli of maïzena 216-220 100 Kaas 10A-13A Melk I 3>/i L.' Melk 10B-13B Melk I Ws L. Melk Bonnen 06-09 Melk cn 204-208 (Kaas) zijn verlengd tot en met Zaterdag 14 Maart 1942. Van 10 Februari tot en ruet 16 Maart: 08 Boter 125 gr. Boter OS Vet 125 sr. Boter zonder reductie of margarine Van 17 tot cn 111c t 25 Maait: 13 Boter 250 gr. Boter of 200 gr. rundvet Bonnen voor vet inleveren tot en met 28 Februari. Van 19 Februari tot en met 16 Maart: 09 Boter 125 gr. Boter of 100 gr. Rundvet 09 Vet 125 gr. Boter of margarine Van 28 Februari tot cn met 16 Maart: 11 Boter en Vet 125 -t. Boter of margarine of 100 gr. Vet 12 Boter en vet 125 gr. Margarine of vet Voorts: Petroleum: Bon 15 Petroleum: 2 L. tot 31 Maart 1942. Bon 26: 2 L. tot 31 Maart. Zeep Bon 228 Algemeen en Bon II Zeep der Zeep- kaarten 1 rantsoen zeep Bon H toiletzeep 75 gram toiletzeep 80 pCt. t.m. 31 Maart. Bon L Textiel (Mannen) 50 gram scheerzeep t.m, 30 April. De geldigheidsduur van bon 211 Bonkaart Alge meen en de met Zeep G gemerkte bon is verlengd t.m. 31 Maart, Brandstoffen: Bonnen 13 HK en 17 HK van de brandstoffenkaarten J en K 1 eenheid vaste brand stoffen per bon. Bonnen 23 CV t.m. 2S CV van de brandstoffenkaart L 1 eenheid vaste brandstof per bon. Bonnen Brandstoffen één eenheid zevende periode en éénheid achtste periode 1 eenheid per bon. Alles van Jan. t.m. 30 April. Rouwdienst voor hertog van Aosta 's-GRAVENHAGE, 11 Maart. Vanochtend is van wege de Italiaansche consulaire vertegenwoordiging alhier in de Jacobuskerk een rouwdienst gehouden voor den hertog van Aosta, die onlangs te Nairobi gestorven en met militaire eer bijgezet is, een der naaste ver wanten van het Italiaansche koningshuis, die zich naar men weet als onderkoning van Abessinië bij de heldhaftige verdediging van de Oost-Afrikaansche koloniën van Italië tegen een geweldige overmacht grooten militairen roem heeft verworven. Behalve talrijke leden der Italiaansche kolonie wa ren hierbij ook vertegenwoordigers der Duitsche civiele en militaire autoriteiten en een delegatie van het „Ar- beitsbereich" der N.S.D.A.P. in Nederland verschenen om de nauwe kameraadschappelijke verbondenheid dei- beide asmogendheden ook bij deze gelegenheid tot uiting te brengen. Namens den Rijkscommissaris was de vertegenwoor diger van het ministerie van buitenlandsche zaken, 'ge zant Bene, tegenwoordig. Voorts merkte men onder anderen nog den officier van gezondheid van den gene- ralen staf, dr. Wagner, als vertegenwoordiger van den bevelhebber der Weermacht in Nederland en den ma rinebevelhebber. schout-bij-nacht Kienast, op. De tal rijke Duitsche deelnemers aan den rouwdienst werden door consul Lo Jucco en door den groepsleider der Fascio Mariotti welkom geheeten. Na den rouwdienst werd deze waardige plechtigheid beëindigd met een appèl van de Fascio bij een catafalk, bedekt met een Italiaansche vlag, waarbij verscheiden kransen met de Italiaansche en Duitsche kleuren waren neergelegd. Luchtalarm te Los Angeles STOCKHOLM, 12 Maart (A.N.P.) United Press meldt dat gisteren in Los Angeles en San Diego gedurende 63 minuten luchtalarm is gemaakt. Nieuwe volmacht voor Roosevelt STOCKHOLM, 12 Maart (D.N.B.) President Roosevelt heeft, naar de Britsche Berichtendienst meldt, krachtens een nieuw decreet volmacht ge kregen om in geval van nood overal in het gebied der Vereenigde Staten den staat van beleg af te kondigen. Waarnemend chef der bolsjewistische luchtvloot omgekomen STOCKHOLM, 12 Maart (D.N.B) De Sovjet-radio heeft vanochtend een Tass-bericht verspreid, volgens hetwelk de waarnemend chef van de verkeerslucht- vloot der Sovjet-Unie. Kartoesjef, bij een vliegonge luk in de republiek Oesbeskistan bij de uitoefening van zijn beroepsldichten is omgekomen. Minister Friek 65 jaar BERLIJN. 12 Maart (D.N.B.) De geheele pers wenscht minister Friek geluk met zijn 65sten verjaar dag. alle kranten prijzen zijn onvermoeide werkkracht en onwrikbare nationaal-socialistische overtuiging. VREDEGERECHTSHOF. 's-GRAVENHAGE, 12 Maart. De reserve-kapitein C. B., die op 13 Mei 1940 dienst deed op „Filmstad" te 's-Gravennage, waar toen een groep van ongeveer 25 personen, leden der N.S.B., afkomstig uit Alphen aan den Rijn, ter interneering werd binnengebracht, bij welke gelegenheid de reservé-kapitein zou hebben gezegd „Ha, daar is dat geboefte uit Alphen, je kan aan hun gemeene tronies wel zien, waar ze vandaan komen", is heden overeenkomstig den eisch van den procureur-generaal door het Vredegerechtshof terzake wegens beleediging van een volksgroep, veroordeeld tot veertien dagen gevangenisstraf. 94.2 pCt. der aanvragen voor opneming geheel of gedeeltelijk voor gemeente rekening toegestaan Wij hebben er reeds eerder op gewezen dat den laatsten tijd de Haarlemsche Ziekenhuizen vol liggen. Voor gevallen die geen directe opneming eischen is een wachtlijst aangelegd, zoodat die pa tiënten hun beurt moeten afwachten. Spoedge vallen gaan onder alle omstandigheden voor. Volgens het dezer dagen gepubliceerde jaarver slag der gemeente Haarlem is er in het al'geloopen jaar opneming in een ziekenhuis (met verpleging geheel of gedeeltelijk voor rekening der gemeente) gevraagd voor 5830 patiënten. Daarvan werden er 5490 toegestaan. 340 (of 5.8 pet.) werden afgewe zen omdat de ziekte het niet noodzakelijk maakte. Van die 5490 patiënten werden er opgenomen in het St.-Elisabeth's Gasthuis 1741. Maria-Stichting 1562, Diaconessenhuis 1367, St.-Jonannes de Deo 290, Jolesziekenhuis 32, Parknerstellingsüord en andere herstellingsoorden 137. Brederodeduin en overige sanatoria 90, inrichtingen voor ouden van dagen ongeneeslijken 102. 1078 van die 5490 patiënten waren niet verzekerd. 4088 waren opge nomen in de Gemeentelijke Ziekenhuisverzekering. Er kwamen 125 aanvragen in om de bevalling in een ziekenhuis af te wachten, 29 werden afgewe zen, omdat èn medische èn sociale indicatie ont brak. Bij de 96 opgenomen vrouwen zijn er 9( opgenomen wegens medische en 6 wegens zuivere sociale indicatie. De patiënten die in de ziekenhuizen werden op genomen hadden 269,895 verpleegdagen: 141.377 daarvan kwamen voor de groep verzekerden, 78.700 voor de groep niet-verzekerden. Het aantal verpleegdagen van de patiënten via den Psychia- trischen Voor- en Nazorgdienst opgenomen, was 50.837, waarvan er niet minder den 48.818 waren van de groep niet-verzekerden. De gemeente gaf voor de verpleging uit f 707,940, de ontvangsten (o.a. f 242.628 premie der zieken huisverzekering) die daartegenover stonden, waren f 325.016. Voor rekening der gemeente kwam dus f 382.924. Aanvragen voor schoenenbons te Haarlem De directeur van den Dilstributiedienst vestigt er nog eens de aandacht op, dat over het indienen van schoenenbon-aanvragen, gezien het enorme aantal, geen correspondentie kan worden gevoerd. Nadat de in het begin van de maand ingediende aanvraagfor mulieren zijn gesorteerd, wordt overgegaan tot het verwerken en toewijzen der bonnen, hetgeen veel tijd vraagt. Degenen, die een bon krijgen toegewezen, ont vangen een oproep dezen bon te komen afhalen.Heeft men gedurende de maand, waarin men zijn aanvra ge deed, geen bericht van toewijzing ontvangen, dan kan men daaruit coneludeeren, dat de beperkte hoeveelheid bonnen een toewijzing niet mogelijk maakt en dient men. indien zulks noodzakelijk is. zijn aanvrage de volgende maand steeds weder te herhalen. De zorg voor de Volksgezondheid Het werk van den Haarlemschen Keuringsdienst Dezer dagen hebben wij al iets medegedeeld over het werk van den Keuringsdienst voor het district Haarlem, waarvan het verslag opgenomen is in het laatste jaarverslag der gemeente Haarlem. Het gebied van dezen dienst omvat niet minder dan 38 gemeenten met een totaal van 525.000 in woners. Haarlem en zijn omstreken vormen de kern, maar er zijn ook gemeenten bij als Leiden. Boskoop. In het Noorden vormt Velsen de grens. Het is te begrijpen dat opgemerkt wordt dat de oorlogsomstandigheden, speciaal de slechtere trein verbindingen en de benzineschaarschte de werk zaamheden van de controleerende keurmeesters bemoeilijkt hebben. Toch wei-den in totaal 29668 inspecties verricht. Daaronder waren 16.070 win kels. Verder werden 2321 bakkerijen en 4050 be drijven van melkverkoopers geïnspecteerd, 600 be- reidplaatsen van consumptieijs en 149 fabrieken. 329 maal bezochten de keurmeesters markten en kermissen, 5188 maal hielden zij vaar- en voer tuigen aan. In het laboratorium werden niet minder dan 19831 monsters onderzocht. Daarvan werden er 3305 afgekeurd. Onder de onderzochte monsters kwamen er 6096 uit Haarlem, waarvan er 991 niet aan de eischen voldeden. Van de 515 monsters uit Heemstede werden er 76 afgekeurd, van de 254 uit Bloemendaal 31. Bovendien werden nog 11410 melkmonsters in het laboratorium gekeurd. Daarvan werden er 1889 afgekeurd. Alleen te Haarlem werden 3325 monsters melk onderzocht. Daarvan bleken er 558 ondeugdelijk te zijn, daaronder was in 88 gevallen 'het percentage vet te laag. 66 keer was er water in de melk gedaan, 20 keer werd vuil geconsta teerd, 48 keer streptococcen. Er werden 239 waar schuwingen gegeven, terwijl er 5 processen-ver baal werden opgemaakt. Bij de 564 keer dat de keurmeesters bakkerijen en meelzolders te Haarlem inspecteerden, werd 74 keer een waarschuwing gegeven, terwijl 9 proces- senverbaal moesten worden opgemaakt. Meestal had dan het brod een te laag gehalte droge stof. Ongunstig waren de cijfers over consumptie-ijs. Van de 407 onderzochte monsters waren er 78 die afgekeurd werden. Uitreiking bonkaarten te Haarlem De letters O en P. Voor de uitreiking van de nieuwe bonkaarten is h^t morgen Vrijdag de beurt aan de letters O en P. Behalve de stamkaart dient ook het daarbij be hoorende inlegvel te "worden medegebracht. TRAM VERTRAGING HAARLEM-AMSTERDAM. Hedenmorgen half acht ontstond door een ernstige storing in de bovenleiding van de tram tusschen Half weg en Slotcrdijk vertraging in den dienst van Haar lem naar Amsterdam. Te half tien was het euvel her steld. VERDUISTEREN van 19 38 tot 8 01 Maan 13 Maart op 6.12, onder 15.42 De zware artillerie vormt aan liet Oost front een tweede ver dedigings linie achter liet loop- era ven- systeem der Infanterie. steeds her halende doorbraak pogingen Duitschland strijdt voor Europa. Massale aanvallen der bolsjewis ten in den Zuidelijken sector afgeslagen. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER. 11 Maart (DNB) Het operbevel der weermacht maakt be kend: In het Zuidelijke deel van het Oostelijke front werden vijandelijke massale aanvallen onder hooge bloedige verliezen van den vijand afgeslagen. O, op enkele plaatsen in het Centrale en Noordelijke deel van het front ondernamen de bolsjewisten vcr- gcefsche aanvallen. In voortdurende zware afweer- gevechten heeft zich de Brandenburgsche 76c divisie infanterie bijzonder onderscheiden. In Noord-Afrika werden in het gebied van R.eki- li Britsche verkenningstrocpe» teruggeworpen cn gemotoriseerde vijandelijke colonnes gebombar deerd. Bij luchtaanvallen op vliegtuigsteunpunten op het eiland Malta werden bomtreflcrs geplaatst op hangars en op startbanen. Do vijand verloor in luchtgevechten 5 en door vernieling op den beganen grond 6 vliegtuigen. In de wateren der Shctlands brachten gevechts vliegtuigen overdag een koopvaardijschip van 2000 b.r.t. tot zinken, terwijl zij vliegveldinstallaties op deze eilandengroep met bommen van het zwaarste kaliber bestookten. In het tijdvak van 1 tot 9 Maart verloor de Brit sche luchtmacht 68 vliegtuigen waarvan 43 boven de Middellandsche Zee en in Noord-Afrika. In den- zclfden tijd gingen in den strijd tegen Groot-Brit tannië 19 eigen vliegtuigen verloren. De vijand verscheen in den afgcloopen nacht bo ven West-Duitschland en wierp voornamelijk op woonwijken bommen. E^tige burgers werden ge dood of gewond. Nachtjagers en afweergeschut schoten drie der aanvallende vliegtuigen neer. In de gevechten van 5 Maart onderscheidde de eerste luitenant Cabanis, compagniecommandant in het infanterle-regiment Groot-Duitschland, zich door bijzondere dapperheid. Extra bericht van het Duitsche opperbevel Wederom 17 schepen tot zinken gebracht. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER. 12 Maart (D.N.B.) Het opperbevel der weer macht deelt mede: „De operaties van Duitsche duikbooten in de wateren van Noord- en Midden-Atnerika heb ben opnieuw tot groote successen geleid. Zeven tien vijandelijke koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 109.000 ton. alsmede een groot bewakingsvaartuig en een duikboot jager zijn tot zinken gebracht. Een duikboot is doorgedrongen tot in de bin nenhaven van Post Castries op het Britsche eiland Santa Lucia en heeft twee groote, aan de kade liggende schepen tot zinken gebracht. Een derde schip werd voor het eiland tot zinken ge bracht". HAARLEMSCHE RECHTBANK. DIEFSTAL IN WORMERVEER. Twee jeugdige BeverwUkers hadden van de af wezigheid der bewoners gebruik gemaakt om op 6 September in een woning van een fabrieksarbeider te Wormerveer in te breken. De buit bestond uit eenige bankbiljetten, sieraden en een boterkaart tot een bedrag van vierhonderd gulden. De jeugdige inbrekers hadden zich door middel van inklimming toegang tot het huis verschaft. De Officier vorderde tegen den jongste verdachte dat hij ter beschik king van de regeering wordt geseteld. Mr. B. W. Stomps, de verdediger, sloot zich daarbij aan. Te gen aen oudste verdachte eischte de officier een gevangenisstraf van 1 jaar. Mr. K. A. F. J. Pliester pleitte voor dezen verdachte in verband met zijn jeugdigen leeftijd clementie. FIETS GESTOLEN. Tegen een Zaandammer en een Castricummer die een fiets hadden gestolen eischte de officier 1 jaar gevangenisstraf. De Zaandammer was niet ver schenen. Voor den Castricummer pleitte Mr. F. van Blerkom clementie. Door de omstandigheden is de verdachte tot het verkoopen van gestolen rijwiel banden overgegaan. Van een misdadigen aanleg is bij hem echter geen sprake. THEE GESTOLEN. Een opperman uit de Haarlemmermeer stond ver volgens terecht omdat hij een hoeveelheid thee had gestolen. De opperman nad eerst een flinke partij aan een landbouwer in de Haarlemmermeer ver kocht en later had hij kans gezien de thee uit een geheime bergplaats weer weg te halen. De ver dachte bekende in den nacht van den 27sten op den 28sten Augustus de thee gestolen te hebben. De officier vond het een zeer doortrapte en gerrteene streek van den verdachte en eischte IV2 jaar gevan genisstraf. Verdediger Mr. C. A. Steketee wees er op, dat de verdachte nog nimmer met de Justitie in aanra king is gekomen. Wegens een schuld is hij tot den diefstal overgegaan. Pleiter drong daarom aan op clementie. Een winkelier te Haarlemmermeer die de thee van den vorigen verdachte had gekocht, hoorde 1 jaar gevangenisstraf tegen zich eischen. Mr.'J. Lieu- wen drong aan op clementie. Door den zwarten han del is de verdachte het normale begrip van goed en kwaad kwijtgeraakt. Uitspraken Haarlemsche Rechtbank Een caféhouder uit Purmerend die gelegenheid had ge geven tot hazardspel, het z.g.n. „Mijn en Dijn"-spel, werd van rechtsvervolging ontslagen. De officier had 1 maand hechtenis geëischt. Tegen een negentienjarigen chauffeur uit de Haar lemmermeer, die een groote hoeveelheid stroo vlak bij een kolengasgenerator van zijn vrachtauto had op gestapeld, waardoor brand was ontstaan, had de of ficier twee maanden hechtenis geëischt. De verdachte werd vrijgesproken. Verdediger was mr. H. J Pot. EXAMENS ACADEMISCHE OPLEIDING. Geslaagd voor het candidaatsex. wis- en na tuurkunde (1) de heer K. A. J. Goudswaard, doet. ex. pharmacie dc heer K. J. C. ten Bruggencate, doet. ex. sterrekunde de heer Th. Walraven (cum laude); bevorderd tot arts de heeren J. H. Hofman, Leiden, A. H. Gentis, Leerdam, W. J. van Hoeke, Vlissingen, J. J. Bergsma, Leiden, J. P. Jongeneel, Leiden en H. v. d. Wetering, Batavia; geslaagd voor artsex. eerste ged. de heeren E. F. Facee Schaeffer, Zoetermeer. H. Salomons, Jeenitz. F. A. A. Met- I ïïans-' Roosendaal, H. Colenbrander. Leiden en A. J. Massink, Schiedam; voor doet. ex. rechten mej. A. Snoep en de heer S. M. S. Philipsen. SCHEEPSWERKTUIGKÜNDE. Geslaagd voor diploma motordrijver de heeren J. v. d. Pot, Castricum; P. v. d Brabor, IJmuiden- Oost; A. B. de Rechteren van Hemert. Heems kerk. HF.T IJS IS GEVAARLIJK. Waarschuwing aan dc jeugd cn de opvoeders der jeugd. In dezen tijd van het jaar wil het vaak gebeuren, dat de jeugd zich op de resten van het iis begeeft, welke zich nog in het water bevinden Zij sneelt hiermee een zeer gevaarlijk spelletje, want al mag het ijsdek er soms nog zoo solide uitzien, dat is slechts schijn. In dezen tiid van het jaar is het uiterst riskant zich op het ijs te begeven. Niet alleen het eigen leven wordt daarmede gewaagd, maar ook dat van anderen die redddingspogingen m het werk zouden stellen bij een eventueel er door zakken, 1

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 1