IN ENKELE REGELS n nu Ken arm volk kan een gelukkig en zelfs een welvarend volk worden, wanneer het er in slaagt, zijn nationale eenheid te beleven, in eigen stoffe- 'ijke behoeften te voorzien en nieuwe welvaarts bronnen te scheppen. Dit is zoo schreven we ïsteren geen theorie, maar door de feiten in het licht gestelde werkelijkhe-d. Want hier kan Duitschland ons en ieder be rooid land ten voorbeeld strekken. Zie hier en zie daar: Versailles beroofde Duitschland van vrij wel al zijn bestaansmogelijkheden: De koloniën werden afgenomen, het goud verdween en de oor logsschatting zou tot 1988 voldaan moeten wor den. De grondstoffen werden in beslag genomen, ja, zelfs gansche landstreken gingen over in ander gouvernement. Dit scheen het einde. Duitschland lag voor Lon den en Washington op de knieën en boog den nek en kromde de schouders. Veel scheen niet meer noodig voor de débacle, voor revolutie en ver strooiing. Dan electriseert Hitler het Duitsche volk, dat in jammerlijke verdeeldheid lot dusver de sla vernij heeft ondergaan van de internationale machten. Het besef der verbondenheid keert terug. Het partijensysteem wordt teruggewezen en de volksvreemde invloeden worden geneutraliseerd, omdat voor het ééne groote doel de inzet van het geheele volk noodzakelijk is. Dat vraagt wel eens harde methoden, want ernstige kwalen be hoeven, naar 't bekende woord, sterke midddelen, maar de éénheid groeit in omvang en beteekenis en van de Alpen tot de Baltische Zee wordt een volk herboren. Dan eischt het beleid, dat rekening houdt met toekomstmogelijkheden, voorziening in eigen stof felijke behoeften. Wat de eigen bodem kan opleve ren wordt gecultiveerd, opgevoerd, veredeld. Wat uit den vreemde moet worden aangevoerd, wordt betaald.... niet met goud, dat er niet is en waardoor men tóch weer afhankelijk zou worden van Londen en New York. doch met het Duitsche product. Zuid-Amerika. de Balkanlanden en andere worden vlijtige afnemers en het is alleen de in ternationale bankier die zich beklaagt, dat Duitsch land zijn goud geen emplooi meer biedt. Intusschen wordt in het Duitsche laboratorium, op de Duitsche werf, in het reederskantoor, in de fabriek dag en nacht gearbeid aan het scheppen van nieuwe mogelijkheden, die werk en daardoor nieuwe waarden beteekenen. Onthoudt het buiten land Duitschland zijn grondstoffen, in de studeer kamer wordt het procédé uitgebroed, dat straks de rubber, de benzine, de kleedingstoffen en wat al niet zal vervangen. Zoo stijgt het welvaarts peil, zoo wijkt de beproeving der werkloosheid en net is alleen de afgunst van de goudlanden, die zich straits het geweld tot helper zullen kiezen, die een schaduw werpt op het herboren land en volk. Als straks de oorlog voorbij is, zal het tien jaar geleden zwakke, berooide, arme Duitschland ccn sterk land zijn, omdat het zijn nationale een heid heeft hervonden, omdat het in eigen stoffe lijke behoefte voorziet en omdat het er in ge slaagd is, nieuwe welvaartsbronnen te scheppen. Wat Duitschland in die tien jaar heeft doorge maakt staat Nederland thans te wachten. Geen twee gevallen zijn gelijk, doch bij vergelijking zal men moeten toestemmen, dat de moeilijk heden. dien Duitschland destijds het hoofd moest bieden, nog grooter waren dan de bezwaren, die straks hier zullen moeten worden overwonnen. Daarom valt er voor ons uit het Duitsche voor beeld te leeren en de eerste les kan dan niet an ders zijn dan deze, dat de eeuwenoude waarheid: „Eendracht maakt macht" nog altijd van kracht blijft. Wij kunnen ons in den komenden tijd niet. meer veroorloven, het woord te laten aan de tegenstel ling. Dat heeft in den „goeden, ouden tijd" ons volk en ons land meer dan genoeg nadeel en jammer gebracht. In de naaste toekomst is ons voortbestaan rechtstreeks afhankelijk van het feit, of het Nederlandsche volk zijn eenheid hervindt of niet. Dat zal moeilijkheden meebrengen. Wie zou het anders kunnen verwachten? Wij zijn op gegroeid bii de politieke, de kerkelijke en wie weet nog meer welke tegenstelling en het zich ver diepen in de tegenstelling is den Nederlander een traditie geworden. Wij hebben geleefd bij de dualiteit en vergaten, dat niet de tweedracht maar de eendracht het fundament was. waarop eenmaal ons staatsgebouw werd opgetrokken. En nunu zal tóch de tijd aanbreken, waarop alle man van Neerlands stam zich ver- eenigt, waarop wij elkander naderen en zeggen: Volksgenoot, er is zooveel dat in lief en leed ons vereenigt. Zou zoo weinig ons moeten scheiden als het gaat om het behoud van wat ons nog rest van de erfenis der eeuwen? En als er ver schillen zijn, die wij niet kunnen overbruggen, laat ons althans eensgezind zijn bij het nastreven van het groote doel, dat behoud van ons land, ons volk, onze nationale waarden en onze eeuwenoude kuituur beoogt. Wat oud is wordt afgestooten. Dat is een na tuurwet. Het oude, het onbruikbare, heeft zich van ons staatsbestel losgemaakt, hetzij als emi- grantenregeering in Londen, hetzij als gevlucht regentendom in Australië. Laat hen er zitten met UITGAAN Heden VRIJDAG 13 MAART: Luxor Theater: „Heimkehr", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Krans Hals Theater: „Ich kenn' dich nicht und lietoe dich", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „De moderne blauwbaard". 2.30. 6.30 en 8.45 uur. Palace: „De getemde draak", 2.6.30 en 8.45 uur. Moviac: Gevarieerd programma, o.a. „Rose Marie jokt niet meer", van 12 uur af. ZATERDAG 14 MAART: Gebouw Haarl. Kegelbond: Cabaretrevue: „Daar knop je vast van op", 7.30 uur. Stadsschouwburg, Wilsonsplein: „Achter hooge muren" door „Het Nederlandsch Tooneel", 7.30 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Apotheken De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zon dag) geopend: Fa. Duym en Keur, Keizerstraat 6, Tel. 10378. Firma Begeman en Sneltjes, Kruisweg 30. Tel. 10043. Marnix Apotheek, Marnixstraat 65, Tel. 23525. Te Heemstede is geopend Apotheek Schotsman, Binnenweg 206, Tel. 28320. OFFICIEELE LANDBOUWMEDEDRELINGEN VOOR DE PROVINCIE NOORD-HOLLAND. KUNSTMESTDISTRIBCTIE. Aanvragen voor aanvullende toewijzingen kunstmest stoffen. Deze aanvragen moesten officieel vóór 1 Maart 1942 bij den Plaatselijken Bureauhouder, den Plaatseliiken Ver tegenwoordiger of het Bureau van den Provincialen Voed- selcommissans te Alkmaar zijn Ingeleverd. Aanvragen na bovengenoemden datum ingediend voor scheuren van grasland, uitbreiding aardappelen of suikerbietenteelt, uitbreiding groenteteelt, het telen van koolzaad worden niet behandeld. Een uitzondering maken hierop de aanvragen voor con tract-zaadteelt. Doordat na 1 Maart nog belangrijke contracten worden afgesloten voor het telen van zaden, in het bijzonder b.v. voor de artikelen spinazie en radijs etc is de uiterste termijn, welke is vastgesteld voor het indienden van die formulieren voor de aanvullende toe wijzing kunstmeststoffen seizoen 1941 1942 te vroeg gesteld. In verband met bovenstaande js het toegestaan, dat in eventueel noodzakelijke gevallen de door het Kunstmest- Distributie-Bureau vastgestelde sluitingstermijn voor het indienen der aanvraagformulieren voor contract-zaadteelt wordt verlengd tot 15 April 1942. KAÏNIET VOOR ON KRUID BE STRIJDING. De bij de handelaren eventueel nog aanwezige kleine partijen Kainiet dienen aan verbruikers te worden afge leverd tegen inname van de thans geldig verklaarde kalizegels. Aparte of aanvullende toewijzingen voor kainiet kunnen niet verstrekt worden. ZAAIUIEN. Dc telers van Zaaiulen worden er mede in kennis ge steld, dat de door hen ingediende aanvragen om teelt vergunning voor Zaaiuien, voor de volle 100 worden toegewezen De vergunningen zullen binnenkort worden toegezonden. S CHAPENLE VERING. Uil ontvangen correspondentie blijkt, dat de door ons pas verzonden <rosc) aanslagkaarten vaak beschouwd worden als een aanmaning voor het leveren van de schapen, waarvoor aan het einde van 1941 door ons de (witte) aanslagkaarten werden verzonden. Zooals uit vorige persberichten toch duidelijk had kunnen zijn voor lederen schapenhouder, betreft de zoo juist verzonden aanslag 20 van de fokooten vóór 1941 geboren (incl. enterllngen) terwijl de stamboek-ooien voor 15 zijn aangeslagen, aantallen die overeenkomen met het gedeelte, dat jaarlijks voor de fokkerij heeft afgedaan. Deze aanslag heeft dus niets te maken met de vorige. Want die vorige aanslag (witte kaarten) betrof: Rubriek A: 1 Ilamels (weeren). geboren vóór 1941 2. „Andere schapen". Rubriek B. 1. Ramlammeren, geboren in 1941 2. Hamels (weeren), geboren ln 1941. Voor de laatstgenoemde categorieën bereiken ons nog steeds verzoeken om uitstel van levering. Ofschoon reeds eenige malen in de bladen werd gepubliceerd dat uitstel van levering zonder meer was toegestaan en hiervoor dus geen speciale verzoeken behoeven te worden gedaan, ver melden wij hieronder nogmaals de uiterste leverdata: Rubriek A: Schapen geboren vóór 1941 uiterlijk 1 Sep tember 1942. Rubriek B: Schapen geboren in 1941 voor minder dan 4 schapen uiterlijk 15 November 1942; Voor 4 of meer schapen: hi van het aantal uiterlijk op 15 September uiterlijk op 15 October 1942; uiterlijk op 15 November 1942 en 'i uiterlijk op 15 December 1942. Schapenhouders die zelf hun leveringsplichtige schapen willen weiden, kunnen dus zonder contract en zonder speciaal verzoek dit doen, mits de schapen vóór of uiter- i;i'c op de bovengenoemde data geleverd zijn. Echter, in geval leveringsplichtige schapen aan een wei- der worden verkocht, behooren door den kooper weide- contracten te worden aangevraagd en geteekend, daar anders de oorspronkelijke aangeslagene voor de levering verantwoordelijk blijft. Vele brieven krijgen wij ook, van leveringsplichtige schapenhouders, die hun schapen voor de weiderij hebben verkocht en thans niet weten, hoe aan hun leveringsplicht te voldoen. Dezen raden wij aan. zich met den kooper (eventueel vla den handelaar) te verstaan en er bij den tegenwoordlgen eigenaar op aan te dringen contracten voor deze schapen bij ons aan te vragen om te teekenen. Slechts op die manier kunnen zij zich latere moeilijk heden besparen. LEVERING MARKT HOORN. In verband met verschillende klachten betreffende leve ring van vee op de markt te Hoorn, wordt medegedeeld, dat de runderen en kalveren aangeboden op deze markt moeten worden aangevoerd tusschen 8—11% uur. Bij niet nakoming van deze bepaling kunnen de dieren geweigerd worden. DE PROVINCIALE VOEDSELCOMMISSARIS VOOR NOORD-HOLLAND. Ingeschreven als „Offlcieele Landbouwmededeelingen No. 7 (Adv. Ingez. Med.t hun vervlogen illusies en het meegenomen goud. Er is voor het Nederlandsche volk iets beters te winnen! Eerst wanneer deze eenheid ons volk sterkt zal het zich met goed gevolg kunnen inzetten voor de tweede taak: de voorziening in de eigen stoffelijke behoeften. Een moeilijke opgave, die ons wellicht en meer dan eens in een lastige situatie zal brengen! Hei is hier niet de plaats, het onderwerp „Nederland voedt zichzelf" nader te beschouwen. Vast staat intusschen, dat alleen een zeer intensieve bodem cultuur ons land in staat zal kunnen stellen, aan eigen nooddruft te voldoen. De beteekenis van den Nederlandschen Landstand komt hier naar voren. De laak van den Nederlandschen boer krijgt hier een beteekenis, belangrijker dan ooit te voren. Want zijn product zal niet als vroeger, object van speculatie zijn, maar onmiddellijk de volks welvaart ten goede komen. Intusschen zal alles niet van den Nederlandschen boer kunnen komen. Normale tijden zullen ons wederom levensmidddelen en andere waren van alle wereldstreken toevoeren en wij zullen dat moeten betalen niet met goud doch met gelijk soortige tegenprestaties. En waar onze bodempro ducten daartoe in het algemeen te kort zullen schieten zullen het andere artikelen moeten zijn, die als uitvoer den invoer compeseeren. Hie rgaat het er om, nieuwe welvaartsbronnen te scheppen. Zeker, wij kunnen wijzen op veel, dat op iedere builenlandsche markt afzet vindt: onze fijne groenten, onze bloembollen, onze Philips- lampen en zoo is er meer. Doch maar al te spoe dig zal blijken, dat veel en veel meer noodig is voor het buitenland, zal het leven in Nederland draaglijk blijven. Nieuwe mogelijkheden zullen daarom moeten worden nagestreefd, die ons in staat kunnen stellen ons deel bij te dragen in de groote volkengemeenschap, die in West-Europa groeiende is. Eenmaal droegen wij den eerenaam, de „vrachtvaarders van Europa" te zijn en wij be kleedden daarmede een positie, die belangrijke baten bracht tegenover betrekkelijk geringe of fers. Die positie zou voor een belangrijk deel her overd kunnen worden en deel kunnen uitmaken van de nieuw aangeboorde bronnen van welvaart. Wat hier meer van te zeggen? Het woord is hier zoozeer aan de toekomst, dat veel beschouwing vooraf weinig nut heeft. Doch wij hebben ver trouwen in die toekomst. Ons land moge arm zijn geworden, de geestkracht is. naar het zich laat aan zien, ongebroken, de werklust drijft tot de daad, de zucht tot onderneming zit ons in het bloed en blijft dat doortintelen en wil ook aan het geslacht onzer dagen het woord van Tromp waar maken: „Courage, 't sal waerachtig wel gaen1" Rijk was Nederland. Arm is het geworden. Maar geen volk is arm, dat zijn eenheid, zijn innerlijke kracht en zijn goeden moed voor den dag van morgen bewaard heeft. Mocht deze overtuiging ons land en ons volk sterken in den moeilijken tijd, die voor ons ligt, sterken tot den wil en voeren tot de daad! D. Hoofdredacteur: C. J. van Tilburg, ITeemstede PI». Hoofdredacteur: (I. Lccnders, Heemstede Kers te medewerker: F. Derks. Haarlem Optreden van Duitsche duikbooten voor de Amerikaansche klist Sinds 24 Januari 1942 115 koopvaarders van den tegenstander tot zinken gebracht Het D.N.B. meldt: Naar het opperbevel van de weermacht mede deelt, bedragen sinds het eerste optreden van Duit sche duikbooten aan de kust van de Ver. Staten, de aldaar geleden verliezen aan tankbooten, die den vijand bijzonder gevoelig treffen, 50 eenheden, van een gezamenlijken inhoud van 385.000 b.r.t. Sinds het eerste succesbericht van 24 Januari 1942 zijn door Duitsche duikbooten in Ame rikaansche wateren 115 vijandelijke koopvaar ders met een inhoud van 772.400 b.r.t. tot zin ken gebracht. Daar komen bij 50.700 b.r.t. als resultaat van het optreden van Italiaansche duikbooten. Onder den indruk van de nieuwe verliezen heeft de Amerikaansche marinebevelhebber, admiraal King, gelast dat de nadrukkelijke publicatie van scheepsverliezen terstond achterwege blijft. Voort aan zullen slechts nog algemeen gehouden befich- ten worden uitgegeven, waarbij de inhoud van de schepen door vage aanduidingen, als middelbare of vrij groote schepen, zullen worden vermeld. Twee maanden duikbootoorlog in Amerikaansche wateren zijn dus voldoende geweest om de Ameri- kansche scheepvaart zoo gevoelig te treffen dat de verdere verliezen thans naar Britsch voorbeeld zoo veel mogelijk verdoezeld moeten worden. De aange kondigde wijziging in de Amerikaansche be richtgeving behelst een ongewilde erkenning van de prestaties der Duitsche duikbooten. Dat de Duitsche onderzeeërs ook in andere wateren met succes optreden, bevestigt de torpedeering van een Britsche kruiser voor Libië. Voorts meldt het opperbevel van de weermacht: De plaatsen waar, zooals heden in een extrabericht is gemeld. 17 vijandelijke koopvaardijschepen tot zinken zijn gebracht, bieden "een indrukwekkend beeld van de uitgebreidheid van het operatiegebied der Duitsche duikbooten. De 17 vernietigde sche pen werden bij gelijktijdig optreden van Duitsche onderzeeërs in de volgende wateren tot zinken ge bracht: op de New-Foundland-Bank en voor New-Foundland, voor Halifax (Nïeuw-Schotland). het voornaamste verzamelpunt van de naar En geland varende convooien, voor New-York, voor de Baai van Delaware (toegang naar Philadelphia), voor de Straat van Florida, in de Cara'ibische Zee en voor Britsch Guyana. Over 50 breedtegra den, van den evenaar tot het Noorden van den Atlantischen Oceaan, strekten zich de operatiege bieden van de Duitsche duikbooten bij deze suc cessen uit. Italiaansch weermachtsbericht Drie Britsche kruisers in de Middellandsche Zee getroffen. ROME. 12 Maart (Stefani) Het 649ste communi qué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: In Noord-Afrika succesvolle gevechten met Britsche verkenningsafdeelingen ten Oosten van Mechili. Vij andelijke tanks werden door arti'lerievuur deels tot den terugtocht gedwongen en deels vernietigd. Leven dige bedrijvigheid der luchtmacht van de spilmogend- heden boven Cvrenai'ca en Malta, waar zes vliegtuigen bij luchtgevechten werden neergeschoten en zes op den grond staande toestellen in brand geraakten. Be langrijke doelen werden herhaaldelijk getroffen. Een onzer duikbooten is niet op haar basis teruggekeerd. Een bijtijds ontdekt en voortdyrend door verken ningsvliegtuigen in het oog gehouden sterk Engelsch vlooteskader is gistermiddag in het Oosten der Middel landsche Zee door onze torpedovliegtuigen in opeen volgende golven aangevallen De aanval werd met. succes bekroond. Drie kruisers werden ernstig getrof fen, een daarvan is waarschijnlijk gezonken. Later herhaalden Duitsche vliegtuigen en duikbooten den aanval en troffen met zekerheid twee andere vijande lijke schepen. MGR. A. F. DIEPEN 82 JAAR. Donderdag heeft Mgr. A. F. Diepen, bisschop van 's-Hertogenbosch, zijn 82sten verjaardag ge vierd. De toestand van Mgr. Diepen, die sedert eenigen tijd in het ziekenhuis St.-Joannes de Deo verpleegd wordt, laat zich thans aanmerkelijk gun stiger aanzien. Mgr. Diepen mag reeds dagelijks een korte wandeling maken door de gangen van het ziekenhuis. Zeer veel bloemstukken waren heden aan het ziekenhuis afgeleverd, terwijl tal van schriftelijke en telegrafische gelukwenschen waren binnengekomen. SPELREGELAVOND. Hedenavond houdt de heer E. Bleesing. voorzitter van den Ned. Honkbalbond ln De Leeuwerik een lezing over de honkbalspelregels voor de leden en donateurs der H. F. C. Haarlem. De lezing vangt aan om 7.45 uur. Verhoor van Jacomet te Riom RIOM. 12 Maart De 12de zittingsdag van het proces werd begonnen met het verhoor van den legercontroleur, Jacomet, die door Daladier den 3den September 1936 benoemd was geworden tot secretarisgeneraal in hei ministerie voor de nationale verdediging en in dat van oorlog. Hij vervulde die functie tot 20 Mei 1940. Zijn taak bestond in financieele en bestuurscontrole van de wapenproductie voor leger, marine en luchtmacht. De aanklager beschuldigde hem ervan door ge brekkige uitoefening van zijn ambt het resultaat en de productie der bewapeningsindustrie bena deeld te hebben. De beschuldigde zeide dat hij als secretaris-generaal met niet minder dan 15 verschillende legerbureaux te doen had, die alle naast elkander werkten.. Zijn controle begon eerst, wanneer na het plaatsen van de opdrachten de rapporten der verschillende legerbureaux bij hem binnenkwamen. De geheele verantwoordelijk heid komt neer op de leiders der legerbureaux, die in de eerste plaats als getuigen moesten wor den gehoord. De president was van meening dat Jacomet de voornaamste verantwoordelijkheid poogde af te schuiven op de verschillende legerbureaux. Ja comet antwoordde daarop dat hij zijn persoon lijke rol geenszins wilde verkleinen, doch ver klaarde, dat hij van de bureaux niet den noodigen steun had ondervonden. (D.N.B.) Urenlang in de rij De^ sigaretten, tabak en sigaren worden zeldzaam. Urenlang staan de liefhebbers in de rij om een doosje sigaretten, een paar sigaren of een half onsje tabak te bemachtigen. Aan het Oostfront is zelfs dat mogelijk. Daar zijn geen winkels en tocji..." ook onze vrijwilligers van het legioen, van de „N. S. K. K." van de Standarte Westland en de Luftnachrichten-troepen snakken naar een siga ret. een sigaar of een pijp tabak. Gij. rookende landgenoot, gij weet wat het zeggen wil, dat verlangen naar een sigaret, maar dan be grijpt gij ook, met hoeveel geestdrift onze rookpak- ketten door onze mannen in het Oosten begroet worden. Natuurlijk, dat samenstellen en verzenden van die duizenden pakketten kost veel geld. Daarom vragen wij ook uw medewerking: daarom noodigen wij ook u uit. uw bijdrage te storten op de giro rekening van het Verzorgingsfonds Vrijwilligers legioen „Nederland" te 's-Gravenhage. Het nummer van deze girorekening is: 4 3 2 1 0 0. Het eiland Madagascar GENèVE, 12 Maart. Het D-N.B. meldt: De Fran- sche regeering heeft, naar Sumner. Welles aan de pers verklaarde, den Vereenigden Staten de for- meele verzekering gegeven dat niet zal worden toegelaten dat Madagascar in Japansche handen valt. Deze toezegging is geheel en al in tegen spraak met het gerucht dat Vichy onder zekere voorwaarden bereid is bij de verdediging van Madagascar Japansche hulp te aanvaarden. Ook heeft het ministerie van buitenlandsche zaken geen bericht ontvangen over het feit dat Fransche eenheden van Dakar naar Madagascar zijn ver trokken. De Fransche ambassadeur Haye heeft na een onderhoud met Sumner Welles aan de journalisten verklaard dat Madagascar noch door de Japanners, npch door iemand anders mag wor den overgenomen. Bovendien leverde hij felle critiek op de geruchten, waarin wordt beweerd dat de regeering te Vichy de vloot wil uitleveren. GEREFORMEERDE KERK VIJFHUIZEN. Bij de Ger. Kerk alhier is beroepen de heer P. Vis ser, candidaat te Amsterdam. DE LICHAMELIJKE OPVOEDING IN HET NIEUWE NEDERLAND. 's GRAVENHAGE 13 Maart. Onder de denkbeelden, die zij. die zich be/ig houden met de organisatie van de opvoeding in het nieuwe Nederland, koesteren, neemt de lichamelijke opvoeding uiteraard een groote plaats in. Dit komt duidelijk tot uiting ln het pas verschenen nummer van „Opvoeding in volkschen geest", het twee maal per maand verschijnende orgaan van het opvoedersgilde. Dit nummer is geheel gewijd aan de lichamelijke opvoeding en bevat o.m. een artikel over de eenheid van lichaam, ziel en geest en over het organische denken ln de lichame lijke opvoeding. Verder wordt uitvoerig aangegeven, hoe het opvoedersgilde zich de organisatie van de lichamelijke opvoeding op de scholen in het nieuwe Nederland denkt. Teneinde zoo veel mogelijk belangstellenden ln de lichame lijke opvoeding in de gelegenheid te stellen van deze denkbeelden kennis te nemen, stelt het secretariaat van het opvoedersgilde. Jozef Israëlslaan 46 te 's Gravenhage een beperkt aantal exemplaren van het orgaan beschik baar voor hen, die dit wenschen te ontvangen. J. J. F. LOMANS f Te Haarlem is in den ouderdom van 83 jaar over leden de heer J. J. F. Lomans, het oudste lid van de Liedertafel „Zang en Vriendschap". Niet min der dan 55 jaar is hij er een trouw lid van ge weest; in 1909 werd hij tot commissaris benoemd, welke functie hij tot zijn dood toe bekleed heeft. Hedenmorgen èlf uur heeft na de kerkelijke plechtigheden in de R.-K. kerk aan de Nieuwe Groenmarkt de teraardebestelling plaats gehad op het R.K. kerkhof St.-Barbara aan den Schoterweg. Onder de aanwezigen waren bestuursleden en een aantal leden van de Liedertafel. Dr. Alli. een Finsch geleerde, heeft een nieuwe me thode uitgevonden om suiker te vervaardigen uit hout. Dit nieuwe procédé levert een product van uitstekende kwa liteit en is geschikt voor de algemeene voeding. Naar in welingelichte kringen te Berlijn verluidt zal de Duitsche ambassadeur te Ankara. Von Papen, waar schijnlijk de volgende week voor zijn reeds aangekondigde reis naar Berlijn vertrekken. Voolgens een bericht uit Washington zijn in de Caraï- bische Zee twee schepen, naar verluidt een Britsch van middelbare grootte en een in dienst dei' geallieerden va rend vrachtschip, tot zinken gebracht. De namen der beide schepen werden niet bekend gemaakt. De feestelijkheden wegens het 25-jarige bisschop- jubileum van den Paus, dat op 13 Mei valt, zijn uitgesteld tot 14 Mei, Hemelvaartsdag. Op dien dag zal de Paus na het opdragen van de Mis in de Sint Pieter, voor de radio een „boodschap tot de wereld" richten. Op 18 Maart zal het Portugeeschc schip „Bserpa Pinto" met nog 500 soldaten uitloopen naar de Azoren, ter ver sterking van het garnizoen. In Engelsche kringen te Lissabon verluidt dat Sir Stafford Cripps in de eerstvolgende dagen te Lissabon wordt verwacht. Men neemt aan dat hij van hier uit over Kaïro naar Indië zal gaan. De plaatsvervangende woordvoerder der Japansche regeering heeft zich bezig gehouden met de vraag der terugzending van de Nederlandsche, Belgische en Griek- sche diplomaten uit Japan. Hij verklaarde dat deze aan gelegenheid als onderdeel der onderhandelingen over de uitwisSftllng van Japansche en Engelsche diplomaten wordt behandeld. In het Britsche Lagerhuis is bekend gemaakt dat als gevolg van onvoldoende vrijwillige aanwerving in zekere gebieden de algemeene dienstplicht voor de burgerwacht wordt ingevoerd. De Amerikaansche minister van marine Knox heeft medegedeeld dat voortaan de namen van de tot zinken gebrachte schepen niet meer gepubliceerd zullen worden en dat de berichten over Amerikaansche scheepsverliezen geheim gehouden zullen worden. Meer dan 350 ha. land in de omgeving van Toulon, die toebehoorden aan baron Henry de Rothschild, zijn ten bate van den Franschen staat in beslag genomen. Het terrein zal voor de marine worden gebruikt. De sigarettenfabriek Turmac aan de Stadhouderskade te Ambsterdam heeft ongenood bezoek gehad. Toen het bezoek vertrokken was, bleken 60.000 sigaretten te zijn ver dwenen. Uit een pakhuis aan de Nieuwe Achtergracht te Am sterdam hebben dieven een partij draad en loodkabel ter waarde van ruim f4700 gestolen. De ongehuwde arbeider J. uit Kerkrade raak'e in een kalkgroeve te Oud-Valkenburg onder vallend gesteente. De man is aan de opgeloopen verwondingen overleden. Een 24-jarige loopknecht uit Groningen, die zich aan diefstal van 50 rijwielen had schuldig gemaakt, Is.deswege tot 1 Jaar gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis veroordeeld. De kapper B. te Lunteren is gearresteerd terzake van zwarten handel in rookartikelen. Een 52-jarige voetgangster is op den N. Z. Voorburg wal te Amsterdam nabij de St. Luciensteeg door een auto overreden en op slag gedood. De recherche van den Crisis Controledienst te Am sterdam heeft vier frauduleuze slachters te Bussum ge arresteerd. De* BA deel" Britst tich jche Akya oorlo. De opg AM geslai schuv het f feley C. KEG's Groothandel N.V. Zaandam TERAARDEBESTELLING J. A. VAN AMELROOlJ Donderdagmiddag had op de Algemeene Be graafplaats de teraardebestelling plaats van hc stoffelijk overschot van den heer J. A. van Amel rooij, in leven ambtenaar ter Provinciale Griffie ej 2e secretaris van het College van Toezicht op ht: beheer van de kerkelijke goederen der Ned. Her. kerk in de provincie Noord-Holland. Een groot aantal belangstellenden, o.w. vele amb tenaren der Provinciale Griffie was op het kerk. hof aanwezig om den overledene de laatste eer u bewijzen. Een aantal bloemstukken dekte de baar. Nadat, mede namens den Commissaris der Provin cie, de heer Dr. A. C. Groeneveldt. Bestuursras! der Provincie, in het mausoleum een woord van af scheid had gesproken, memoreerde de heer Mr. A. Stufkens de toegewijde werkkracht van des overledene en zijn beminnelijke persoonlijkheid, di» hem een breedén kring van vrienden bezorgde. D; heer W. Eggink, Secretaris van het College vy Toezicht op het beheer van de kerkelijke goederc d$r Ned. Herv. Kerk in de Provincie Noord-Hollar,; roemde eveneens de werkkracht van den heer Va: Amelrooij en sprak tot de nabestaanden woorden van deernis. Ds. G. A. Barger sprak ten slotte na het voor lezen van gedeelten der Psalmen 130 en 73 er korte overdenking uit, waarin hij gelegenheii vond, de gaven van hoofd en hart van den overle dene in het licht te stellen en te wijzen op de troost rijke gedachte, dat hij in zijn kort bestaan eeuwig, hèidsbesef heeft gekend en Godsvertrouwen bezat, Hierna had de teraardebestelling plaats, waarl, Ds. Barger nogmaals het woord voerde en besloo; met het bidden van het Onze Vader. EXAMENS ACADEMISCHE OPLEIDING, Geslaagd aan de Gem. Universiteit te Amsterdam het doet. ex. rechten de heer M. J. Keiser. Geslaagd aan de Rijksuniversiteit te Groningen voor he. eerste deel van het artsex. de heer F. C. Westenberg, Overveen. SCHEEPSWERK TUIG K UN DE Geslaagd voor voorloopig diploma de heer A. C. Hilge- man, te Santpoort. Aan de Technische Hoogeschool te Delft promoveert! tot doctor in de technische wetenschappen de heer J. Kor ringa. op een proefschrift, getiteld: Onderzoekingen o. het gebied der algebraïsche optiek. Promotor was prof. dr. R. Kronig. OPLICHTING MET VVAARDELOOZE 1000 MARK BILJETTEN. Een inwoner van 's-Hertogenbosch is hel slachtoffer geworden van een zeer geraffineerde oplichtersstreek. De man wilde een partij van 20.000 sigaren, welke hij bezat, verkoopen aan eenige lieden, waarmede hij in contact was gekomen. Men werd het eens over den verkoopprijs, welke 800(1 gulden zou bedragen. Eenige uren nadat de zaak zijn beslag had gekregen, arriveerden de adspirant- koopers met een auto bij den eigenaar van het be- geerenswaardige rookgerei. Snel werden de dure si garen in de auto gezet. De verkooper kreeg zijn geld in de hand gedrukt en weg stoof de auto. Zoo bleef de verkooper eenzaam achter met 10 waar- delooze bankbiljetten van 1000 mark, welke nog da teeren uit den vorigen oorlog. Aangifte werd ge daan bij-de Bossche politie, die reeds twee der op lichters heeft weten te arresteeren. RADIO PROGRAMMA ZATERDAG 14 MAART 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.00 „Brandende kwesties". causerie (opn.). 8.15 Gramofoonmuziek. 8.20 Ochtendgymnastiek. 8.» B. N. O. Nieuwsberichten. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. 10.00 Ernstige mu ziek (opn.). 11.00 Voor de vrouw. 11.20 Zang met pianobege leiding en gramofoonmuziek. 12.00 Gerard Lebon en zijn orkest. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economi sche berichten. 13.00 Waarom teelt de boer zijn vlas? 13.15 Klaas van Beeck en zijn orkest. 14.00 Waarom leeren wij eigenlijk? 14.20 Na gedanen arbeidMuziek en vroolijk- heid. 15.45 Gramofoonmuziek. 16.00 Godsdienstige lezing. 16.20 Pianovoordracht. 16.45 Gemengd koor „Pro Musica" en gramofoonmuziek. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten 17.30 Gramofoonmuziek. 17.35 Duitsche taalcursus. 18.00 Roemeensch orkest Gregor Serban. 18.15 Kwartet van den Arbeid. 18.30 Roemeensch Orkest Gregor Serban. 18.50 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.00 B. N. O. De Wereldmeening uit den aether geplukt. 19.10 Gramofoon muziek. 19.15 Als ik 't voor zeggen had. 19.30 Muzikale comedie. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken. 20.15 Rotterdamsch Philharmoniseh Orkest en solist. 20.50 Gra mofoonmuziek, 21.00 Rotterdamsch Philharmoniseh Orkest cn solist. 21 45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00—24.00 Gra mofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. 7.15—8.00 Zie Hilversum I. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.15 8.45 Zie Hilversum I. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgen wijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Lichte Muziek (opn) 12.00 Trio „Pro Arte". 12.45 B. N. O. Nieuws- en economi sche berichten. 13.00 Sylvestre Trio. 13.40 Voor de jeugd. 14.00 Zaansch Kamerorkest. 14.45 Lezing „De verbouw van aardappelen in den particulieren tuin. 15.00 Zaansch Kamerorkest. 15.45 Hier W. A. 16-00 Omroeporkest. 17.09 Voor de binnenschippers. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economi sche- en beursberichten. 17.30 Orgelspel. 18.00 „De radio brengtprogramma-overzicht. 18.15 Gramofoonmuziek, 18.15 Gramofoonmuziek. 18.30 Cyclus „In een nieuw licht bezien" (Voorbereid door de N. S. B.). 18.45 Gramofoon muziek. 18.50 De Ramblers en accordeon. 19.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.40 Spieegl van den dag. 19.50 B. N. O. Praatje in Groningsch dialect. 20.00 Gramofoonmuziek. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken. 20.15 Een opge wekt Zaterdagavondprogramma. 21.30 Fllmpraatje. 21.45 B, N. O. Nieuwsberichten. 22.00 B. N. O. Toelichting op het weermachtsbericht. 22.10—22.15 Avondwijding. werd wont Alle moeilijkheden worden overwonnen. Trots sneeuwverstuivingen en strenge koude sla gen (le gemotoriseerde afdcclingen der Duitsche weermacht cr in. om munitie cn andere voorraden naar dc stellingen aan het Oostfront te brengen. Atlantic-Holland P.K. Herber Pax Holland, m Het Vrijwilligerslegioen Nederland aan het Oostfront. Een verkenningstroep kr(Jgt contact met den vijand. SS-P.K. Klerk. Vrijw.-Leg. Nederland. Fellinga-Pax-Holland-c. Lente in de kassen. In de overdekte boom gaarden te Zwaag nabij Hoorn staan de pruimeboomen in vollen bloei. Polygoon-Kuiper-Pax-Holland-c. In de Statenzaal te Maastricht is deze week boer Quaedvlicg geïnstalleerd als boerenlei der der provincie Limburg. De heer Roskam tijdens zijn rede. Stapf-Mol-Pax-Hollaud-c#

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 10