Haarlem's Dagblad Nieuwe bonnen De Japansche opmarsch in Birma 59e JAARGANG No. 180K x x ültgave Lourens Coster, Mi), v. Courant-Uitgaven en Algem. Drukker)) N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijk. Soenda- pleiu 3? Postgiro 38810 Urukker)J; Z. B. Spaarne 12. Tclef. Directie 13082. Hoofdred. IS0S4, Redactie 10600. Drukker)) 10132, Administratie 10724. 14825 Soendaplein 12230. Olrecteur: P W. PEEREBOOM VRIJDAG 13 MAART 1942 Abonnement per wee» 0,26, per maand 1,15. per kwartaal 3,42, franco per post 3,73. losse nummers 6 cent. Adverten- tiën: 1—5 regels 2,10 elke regel meer 0,42. Reclames 0.72 per regel. Contracttarlevcn op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0,72, elke regel meer 0,18. Groentjes 1—3 regels 30 cent, elke regel meer 12 cent bi) contante betaling. 's-GRAVENHAGE, 13 Maart. In de volgende week zijn geldig voor het koopen van de gebruikelijke rant soenen brood, vleesch en aardappelen dc bonnen 13 van de daarvoor bestemde kaarten. Uitreiking bonkaarten te Haarlem Voor de uitreiking van de nieuwe bonkaarten is 'net morgen Zaterdag de beurt aan de letters N en Q. Behalve de stamkaart dient ook het daarbij behoorende inlegvel te worden medegebracht. Voor bewoners van het Ramplaankwartier is morgen weer een afzonderlijke gelegenheid de kaarten in ontvangst te nemen en wel in het Wijk- gebouw, Elswoutslaan 1 voor de letters L tot en met Z. De Haarlemsche Arbeidsbeurs 50 jaar geleden begon het particulier initiatief Over enkele dagen zal het 50 jaar geleden zijn dat men te Haarlem begonnen is met de stichting van een Arbeidsbeurs. 17 Maart 1892 is namelijk een bij eenkomst gehouden van vertegenwoordigers van on derscheidene vereenigingen hier ter stede, waarin be sloten werd te trachten een gebouw te stichten dat bestemd was tot Arbeidsbeurs, tevens bureau voor los werk en dienstverrichting en werkverschaffing. Dit particulier initiatief werd later door de gemeen te voortgezet. 2 Januari 1905 werd namelijk het Ge meentelijk Bureau voor informatie voor werkgevers en werknemers gesticht. De aanvankelijk breeder op gezette taak der arbeidsbemiddeling die de particulie ren beoogden werd dus bij de eerste gemeentelijke bemoeiing niet gevolgd. 28 Juli 1909 werd dit bureau omgezet in een gemeentelijke Arbeidsbeurs. Deze was eerst heel bescheiden gehuisvest in een lokaal van het gebouw van „Weten en Werken" aan de Ged. Oude Gracht. Later toen het werk van de beurs zich steeds meer uitbreidde volgde de verhuizing naar de Nieuwe Gracht.'Ook die behuizing werd te klein toen de Arbeidsbeurs een onderdeel werd van den Ge meentelijken Werkloosheidsdienst, die onderdak kreeg in het gebouw aan de Hoofmanstraat bij den Zijlweg. Deze dienst deed de naam liet het ook uitkomen meer dan bemiddelen, een groot deel van zijn zorg strekte zich uit tot de bestrijding van de werkloosheid. Thans is de Haarlemsche dienst opgenomen in het Gewestelijk Arbeidsbureau dat nu in de Hoofman straat gevestigd is en zijn belangrijke bemoeiing niet alleen uitstrekt over Haarlem maar ook over een uit gestrekt gebied in Kennemerland. H.O.V.-Ledenconcert Op het ledenconcert, dat Zondag a.s. te 2.30 uur door de H.O.V. zal worden gegeven zal een Brahms-programma worden uitgevoerd. Het con cert, dat onder leiding staat van Toon Verhey, vangt aan met het viool-concert, waarin als solist op treedt: Gijs Beths, de concertmeester van de H.O.V. Na de pauze volgt een vertolking van de vierde Symphonie. Veilingen le Haarlem Donderdag hebben in het Verkooplokaal „Het Notarishuis" te Haarlem de volgende veilingen laats gehad: Huis met erf en tuin Preangerstraat 1. J. W. Waalewijn f 5050; benedenhuis met af zonderlijke bovenwoning en erf Spaarne 45 zwart en rood, opgehouden voor f 10.000; huis en erf Frans Halsplein 9, G. Wolzak Hzn., q.q. f 13.560; huis met erf Soutmanstraat 48, A. T. Joosten q.q. f 5050; heerenhuis met erf en tuin Krelagestraat 12, M. Lolkus q.q. f 8500: werkplaats met drie afzonderlijke bovenwoningen en erf met twee pakhuisjes Korte Margarethastraat 19, 12, 14 14a en 14b, J. M. van Dalsum q.q. f 4500; woon huis met erf Oranjeboomstraat 158, D. Lodder, f 3850: huis en erf Oranjekade 9, J. W. Kleinlein f 10.805. De autobussen le Haarlem Gewijzigde route Brock way Bus Met ingang van Maandag 16 Maart a.s. zal op lijn 1 van de Brockwaybus maatschappij een 20-minuten- dienst worden gereden van den Middenweg naar de Groote Markt v.v. langs een gewijzigde route, n.l. Mid denweg, Van Nesstraat, Rijksstraatweg, Van Egmond- straat. Middenweg, Perseusstraat, Mercuriusstraat. Marnixstraat rechtuit en vervolgens naar Station en Groote Markt. HAARLEMSCHE RECHTBANK. HOUT OM TE STOKEN Een huisvrouw m de Haarlemmermeer geraakte al in het begin van den winter zonder brandstof. Ze besloot daar om den nieuwen zolder van haar huurwoning te sloopen en toen ze nog niet voldoende had zaagde ze ook de plan ken van een bedstede aan stukken. De huisbaas vertelde dat hij op die manier voor f 300 schade had geleden. De Officier eischte 8 maanden gevangenisstraf, daarbij reke ning houdend met het strafblad van de verdachte. De verdediger Mr. C. Steketee bracht naar voren dat de vrouw door de kou gedreven tot dezen diefstal was over gegaan. Hij riep derhalve de clementie van de recht bank In. KOOPERS GESTRAFT. De inspectie voor de prijsbeheersching te Amster dam meldt: Te veel wordt vergelen, dat de zwarte handel sterk in omvang zou afnemen, ja zelfs verdwijnen, indien hij niet zooveel afnemers zou hebben. Het halve pondje boter, de flesch slaolie, het pakje shag, de rijwielband, het zijn alle artikelen welke wel eens gekocht worden en de kooper, die er een fik- schen prijs voor moet betalen heeft niet het ge voel een misdaad te hebben begaan. In wezen zal het clandestien koopen van een kleine hoeveelheid boter of dergelijke, door een enkeling ook inder daad onze voedselpositie niet in gevaar brengen. Het is echter die enkeling, die en op de groote massa van net Nederlandsche volk blijft het niet bij een enkeling den zwarten handel in het leven roept en doet blijven bestaan, met de daaraan verbonden gevaren. Daarom is het dan ook nood zakelijk, dat van overheidswege met kracht ook tegen dien enkeling wordt opgetreden. De huis vrouw, die niet uit kon komen met haar suiker rantsoen en daarom maar een kilo clandestiene sui ker kocht is in principe even strafbaar als de man, die haar de suiker clandestien verkocht. lie haar de suiker clandestien verkocht. Daarom wordt ook door den Inspecteur voor de Pri.jsbeheersching te Amsterdam bij tijd en wijle krachtig tegen koopers opgetreden. Dit ondervonden een viertal inwoners van Haar lem, Bloemendaal en Heemstede, die volvette boe renkaas clandestien hadden ingekocht. Zij zijn veroordeeld tot boeten van f 25, terwijl de kaas in beslag genomen werd en verbeurd ver klaard, hetgeen, gezien den hoogen prijs, welken zij hiervoor hadden moeten betalen, een zware bij komende straf was. P.T.T. Bij den P.T. en T.-dienst is verplaatst de besteller C. Arink van Haarlem naar Spaarndam. De kantoorbediende le klasse G. H. G. Lodewijks werd verplaatst van Bloemendaal naar Overveen. De adjunct-commies W. H J. van den Bosch werk zaam op het postkantoor te Haarlem werd verplaatst naar het bureau van den telefoondienst te Haarlem P. C. VAN AMELROOIJ f Woensdag is te Haarlem in den ouderdom van 26 jaar overleden de heer P. C. van Amelrooij, be stuurslid van de Roei- en Zeïlvereeniging „Het Spaarne". Hij toonde zich hier zulk een actief lid. dat hij ook in diverse commissies gekozen werd. De teraardebestelling zal plaats hebben Zaterdag middag kwart over twee op de Algemeene Be graafplaats aan de Kleverlaan. HEROPENING VAN HET SPORTFONDSENBAD. Dc feestelijke heropening van het Sportfondsenbacl te Haarlem zal plaats hebben op Zondag 15 Maart a.s. des namiddags 2 uur. Ter gelegenheid hiervan worden eenige zwemwedstrijden en demonstraties gehouden waaraan door de Waterratten, H. p. c., Watertrappers. Watervrienden en de Haarlemsche en Heemsteedsche Reddingsbrigade wordt deelgenomen met als slot een half uurtje Golvenbad. De kiem voor den nieuwen oogst. Op de Landbouwbeurs tc Hoofddorp, die eiken Don derdag gehouden wordt, zjjn dc landbouwers in dc eerste plaats aanwezig om de zaai lingen voor dit jaar te be stellen. Belangstelling voor het zaaigoed, dat hier ver handeld wordt. (Foto Stevens). VERDUISTEREN v„n 184„ tot ,.59 Maan 14 Maart op 6.50, ouder 16.54 Wederom een inbraak te Haarlem opgehelderd Helers en dieven aangehouden Door de recherche te Haarlem is wederom een inbraak tot klaarheid gebracht. In den nacht van 8 op 9 Maart is ingebroken in een pakhuis, waaruit een partij autobinnenbanden is gestolen. Nadat de recherche er in geslaagd was de autobanden op te sporen, zijn twee helers aangehouden, n.l. een 32-jarige lompensorteerder en een 25-jarige expediteur. Daarna zijn een 14-jarfge en een 16- jarige loopjongen aangehouden, die bekend hebben de inbraak te hebben gepleegd en de banden aan genoemde helers te hebben verkocht. Tegen de dieven en de helers is proces-verbaal opgemaakt. De bloembollenexport Stijgende uitvoercijfers (Van een specïalen V.P.B.-verslaggever) HILLEGOM, 12 Maart (V.P.B.) Reeds teekent zich in de bollenstreek het typische landschap weer af; de lange rechte slooten, de met stroo bedekte akkers en de lage heggen, die het land in pereeelen verdeelen. Er wordt weer gewerkt op het land en in de bollenschuren, het voorjaar zit in de lucht. En de tijd is niet ver meer dat het thans nog trooste- looze landschap herschapen zal zijn in één weelde- rigen, kleurrijken bloementuin. Moeilijke tijden hebben de bollenkweekers door gemaakt. Tot 1930 maakte het bedrijf een goeden tijd mee. In dat jaar werden ruim 45 millioen kg. bollen naar alle deelen van de wereld verzonden, de waarde bedroeg ruim 46 millioen gulden. Toen kwam de crisis. In 1939 werd nog maar voor 23 millioen gulden geëxporteerd, de teeltoppervlak te werd drastisch beperkt, een reeks van sociale maatregelen en de verbouw van aardappelen en groente, waartoe de kweekers moesten overgaan, konden de eens zoo bloeiende bedrijven ternauwer nood voor den algeheelen ondergang behoeden. Engeland, tot dusverre de belangrijkste impor teur, viel uit; de uitvoer naar Amerika stokte kor ten tijd later. De toch al zoo zwaar getroffen be drijven schenen aan den ondergang prijsgegeven. In Europa was Duitschland nog de eenige afne mer, doch tengevolge van de clearing was de ex port gedaald tot ongeveer een millioen gulden. Hoopvol zag het er dus voor de Nederlandsche bol lenkweekers niet uit. Na den oorlog van Mei 1940 veranderde echter het beeld. De belemmerende clearingbepalingen vie len weg, korten tijd later bedroeg de export naar Duitschland het drievoudige van hetgeen in 1939 werd uitgevoerd. De Nederlandsche kweekers zagen weer nieuwe kansen. Een intensieve propaganda werd gevoerd, de kwaliteit van de producten werd opgevoerd, door een speciaal vakblad voor den bol lenteelt, ..Die Blumenzwiebel" werd de aandacht van de Duitsche afnemers op de Hollandsche pro ducten gevestigd. Het resultaat bleef niet uit. In het afgeloopen jaar was de uitvoer naar Duitsch land opnieuw driemaal zoo groot als in 1940 en al les wijst erop dat deze stijging ook in 1942 zal aan houden. Ook de betaalde prijzen-stemmen tot tevreden heid. Een overdreven optimisme is nog niet ge rechtvaardigd en er is nog geen sprake van een te rugkeer der „gouden tijden" van 1930, maar wel staat vast, dat de vooruitzichten voor de bollen kweekers verbeterd zijn en dat de tijd van de diep ste depressie achter ons ligt. Duitschland, dat zich reeds thans tot een zeer belangrijken afnemer heeft ontwikkeld, zal ook in de toekomst hoe langer hoe meer afnemen. De groote voorliefde in dit land voor de Nederlandsche producten, de stijgende koopkracht en het feit dat voor het kweeken van andere bloemsoorten thans in Duitschland niet vol doende arbeidskrachten beschikbaar zijn, maakt den bloembol daar tot een begeerd artikel. Ook Italië begint weer af te nemen, evenals Scandinavië en Frankrijk. Zoo ziet het er voor de kweekers op het oogenblik niet ongunstig uit en er is geen reden om aan te nemen dat de verbetering welke in 1940 is aangevangen, zich niet zal voortzetten. Nederland zal zijn bloembollenvelden behouden, een beroemde cultuur en een zeer belangrijke han del zijn gespaard gebleven. (Nadruk verboden) DISTRIBUTIEBONNEN VERDUISTERD. Door de recherche te Haarlem is een 27-jarige kruideniersbediende aangehouden, die ten nadeele van een Coöperatieve Verbruiksvereeniging sedert eenigen tijd distributiebonnen verduisterde en deze weer verkocht. Tegen hem is proces-verbaal op gemaakt. SPOORLIJN HOOFDDORr—AALSMEER WEER tOPEN? Wij vernemen dat de burgemeester van Haar lemmermeer in verband met de verdere inkrimping van de autobusdiensten aan de directie van de Nederlandsche Spoorwegen gevraagd heeft, de de spoorlijn Hoofddorp-Aalsmeer weer voor het personenvervoer open te stellen. BEIAARD-CONCERTEN. Den avond voor Paschen zal te Haarlem als gastbeiaardier optreden de heer Reinout Heering. stadsbeiaardier van Leiden. Op den Eersten Paaschdag zullen er concerten op den toren wor den gehouden van 9.3010 uur en van 1212.45 uur. Deze concerten worden gegeven door den Stadsbeiaardier van Haarlem. Het beiaardprogramma van den Haarlemschen Stads beiaardier voor Maandag 16 Maart is: 1. Fantasie. Staf Nees; 2. Mennet cn trio. Haydn; 3a. Dans der Maegdekens, b. Liedje van Pierlala, Oud Nederl.: 4. Andantino. Haydn; 5. Allegro, (rondo), Wagenaar: 6. Mar- cia funibra, Chopln. Het programma van den Haarlemschen Stadsbeiaardier voor Vrijdag 20 Maart is' 1. Voorspel uit de Suite in re. Staf Nees: 2. Menuet. Hündel; 3a. Naar Zee. Viotta: b. Reuzetied, Oud Nederl 4, Ave maria. Arcadett; 5. le Fantasie. Peter Benoit; 6 Mazurka. K. Lefèvre. ONTSLAG VAN WERKNEMERS. 's-GRAVENHAGE, 13 Maart, De herziening van dc zoog. „ontslagverordening" heeft hier en daar de meening doen postvatten, dat sedert 1 Maart j.l. niet langer vergunning noodig is voor ontslag van perso neel, Dit is uiteraard onjuist Weliswaar heeft intrek king plaats gevonden van het uitvoeringsbesluit van den secretaris-generaal van het departement van so ciale zaken van 11 Juni 1940, dat de ontslagverleerting aan banden legde, doch tegelijk is een nieuw uitvoe ringsbesluit afgekondigd, waarin o.m. wordt bepaald, dat de leiders van landbouw-, industrie- en handels bedrijven, alsmede degenen, die een vrij beroep uit oefenen, toestemming van de arbeidsinspectie behoe ven om werknemers te ontslaan, tenzij art. 1639p van het burgerlijk wetboek toepasselijk is. Dit besluit is in werking getreden op 23 Februari 1942. Welke bonnen zijn thans geldigi Van 9 tot eu met 16 Maart: K vt "£.'1' D™°d sebak 12A Vleesch i rants. Vlecseh of 12 B Vl.warcn rants, vleeschwaren 12A Aardappelen lz£ K.G. Aardappelen 12B Aardappelen l/j K.G. Aardappelen Van 22 Februari tot en met 21 Maart: 213 Algemeen 1 K.G. Suiker 10C en 10D res. 50 gr. Cacao 214 Algemeen 250 gr. Kofficsurrogaat 215 500 gr. Jam 221-224 1 rants. Bloem brooa of gebak 11D, 12D res. 250 gr. Rijst 225 Algemeen 250 gr. Peulvruchten 22 6 250 gr. Gort 227 100 gr. Vermicelli of maïzena 210-220 100 gr. Kaas 10A-13A Melk I 31/2 L. Melk 10B-13B Melk I 1 Ty£ L. Melk Bonnen 06-09 Melk en 204-20S (Kaas) zijn verlengd tot en mot Zaterdag 14 Maart 1942. Van 10 Februari tot en met 16 Maart: 08 Boter 125 gr. Boter 08 Vet 125 gr. Boter zonder reductie of margarine Van 17 tot cn met 25 Maart: 13 Boter 250 gr. Boter of 200 gr. rundvet Bonnen voor vet inleveren tot en met 28 Februari. Vnn 19 Februari lot en met 16 Maart: 09 Boter 125 gr. Boter of 100 gr. Rundvet 09 Vet 125 gr. Boter of margarine Van 28 Februari tol en met 16 Maart: 11 Boter en Vet 125 gr. Boter of margarine of 100 gr. Vet 12 Boter en vet 125 gr. Margarine of vet Voorts: Petroleum: Bon 15 Petroleum: 2 L. tot 31 Maar; 1942. Bon 26: 2 L. tot 31 Maart. Zeep Bon 228 Algemeen en Bon II Zeep der Zeep- kaarten 1 rantsoen zeep Bon II toiletzeep 75 gram toiletzeep SO pCt. t.m. 31 Maart. Bon L Textiel (Mannen) 50 gram scheerzeep t.m. 30 April. De geldigheidsduur van bon 211 Bonkaart Alge meen en de met Zeep G gemerkte bon is verlengd t.m. 31 Maart. Brandstoffen: Bonnen 13 I-IK en 17 HK van de brandstoffenkaarten J en K 1 eenheid vaste brand stoffen per bon. Bonnen 23 CV t.m. 28 CV van de brandstoffenkaart L 1 eenheid vaste brandstof pet- bon. Bonnen Brandstoffen éC*n eenheid zevende période en éénheid achtste periode 1 eenheid per bon. Alles van Jan. t.m. 30 April. Kostbare shagtabak Sigarenwinkelier ziet zijn winkel gesloten door de Inspectie voor de prijsbeheersching AMSTERDAM, 12 Maart. De Inspecteur voor de Prijsbeheersching te Amsterdam heeft dezer dagen den kapper en sigarenwinkelier P. D. Ockers te Beverwijk een strenge straf opgelegd, wegens het verkoopen van shagtabak tegen te hoogen prijs. Ockers verkocht in zijn winkel in Januari nl. pakjes Ibis shag en J. G. Zilvershag voor f 1.35 per half ons, terwijl de banderolleprijs 21 cent be draagt. Deze shag had hij ingekocht voor f 1.15 van een bloembollenhandelaar te Heemskerk. De Inspecteur heeft deze laatste een boete opge legd van f 200. Ockers werd veroordeeld tot f 30 boete, sluiting van zijn sigarenwinkel voor den tijd van drie maanden en publicatie van de tegeh hem gewezen tuchtbeschikking in de dagbladen. Nog meer Amerikaansche troepen naar Curasao Het eiland verduisterd LISSABON, 13 Maart. (ANP) Naar Reuter uit Curacao meldt, komen op Curacao en Aruba steeds meer Amerikaansche troepen aan. Bijzonderheden hierover worden niet medegedeeld. De regeering heeft een aantal maatregelen genomen, zoo o.a. het oprichten van een vrijwillige militie. Curacao is verduisterd en er worden maatregelen genomen om de levensmiddelenpositie te stabiliseeren. Duitsche verkenning; boven Engeland BERLIJN, 13 Maart. (DNB) Duitsche gevechts vliegtuigen vlogen ook gisteren voor een gewapen de verkenning boven gedeelten van het Britsche eiland en de omriJigende wateren. Daarbij vielen zij een Britschen koopvaarder aan en beschadigden hem met bommen zoo zwaar aan den achtersteven dat hij bewegingloos bleef liggen. De Duitsche toe stellen keerden met waardevolle gegevens op hun basis terug. Ongeluk op een Rijnboot Vijf dooden ST. GOAR, 13 Maart. (ANP) In de machinekamer van een raderboot brak door tot nog toe onopgehel derde oorzaak een stuk uit de stoominlaatleiding Door den stoom, die onder ontzaglijken druk uit dc leiding stroomde, werden vijf menschen, die in de machinekamer werkten, gedood en een zesde zwaar gewond. De Irawadi-delta bereikt LISSABON, 13 Maart (A.N.P.) Volgens den Britschen Nieuwsdienst zijn Japansche troepen aan de delta van de Irawadi ver schenen. De civiele autoriteiten in deze zóne hebben instructie gekregen het gebied te ont ruimen. Japanners maakten tot 10 Maart 210.000 gevangenen Tojo geeft een overzicht van den militairen toestand Industrieelc organisaties in Ncd.-Indië leden weinig' schade TOKIO, 12 Maart (D.N.B.) De minister van oorlog, Tojo, heeft in den Rijksdag een overzicht van den militairen toestand gegeven en daarin medegedeeld dat de Japansche troepen sedert het uitbreken van den oorlog tot den lOden Maart meer dan 210.000 gevange nen hebben gemaakt. Bovendien heeft de Japansche weermacht 1.600 vliegtuigen vernield en 2.100 stukken gesehut. 190.000 geweren, machinegeweren en revol vers en 28.000 pantserwagens, vracht auto's en spoor wegwagons buitgemaakt. Deze getallen zullen nog „aanzienlijk stijgen" wanneer de buit na de bezetting van Rangoon bekend wordt. De verschillende industrieele installaties en andere vitale inrichtingen in Nederlandsch-Indië hebben naar verhouding weinig schade geleden en de Nederlandsche autoriteiten hebben zich verplicht onvoorwaardelijk met de Japanners samen te werken bij het werk van den opbouw. Nadat Tojo een gedétailleerde schildering had ge geven van de krijgsverrichtingen, die tot de capitulatie der Nederlandsch-Indische en geallieerde troepen op Java hadden geleid, zeide hij dat door de bezetting van Rangoon de belangrijke ravitailleeringsweg van Tsjoengking door Birma definitief is afgesneden. Ver der deelde hij mede dat het herstel van rust en orde in de verschillende deelen van China voortdurend vordert en dat de strategische positie van Japan aan de Noordgrens verzekerd is. Hij riep het volk op zich nog nauwer aaneen te sluiten, teneinde het doel van den Oost-Aziatischen oorlog te bereiken. Uit Tokio meldt het D.N.B.De Japansche minister van marine. Sjimada, heeft voor den Rijksdag een samenvattend overzicht gegeven van de tot dusver door de Japansche marine ondernomen acties. Hij wees in het bijzonder op het in elkaar grijpen van de acti viteit van de marine en het leger, dat vooral goed tot uiting is gekomen in de gevechten om Java. Zoo werd. naar Sjimada verklaarde, in den dubbelen zeeslag van Soerabaja en Batavia van 27 Februari tot 1 Maart de tegenstander ter zee door de Japansche marine strijdkrachten volkomen verslagen en zoodoende voor de Japansche transportvloot de weg vrijgemaakt voor de landing op Java. Tegen het einde zijner rede maakte minister Sjimada de totale verliezen van den tegenstander sedert het uitbreken van den oorlog bekend. Tot zinken werden gebracht 7 slagschepen, 3 vliegkampschepen, 12 krui sers, 22 torpedojagers, 44 duikbooten en 42 andere oorlogsschepen, in totaal 130 eenheden. Zwaar of vrij zwaar beschadigd werden 4 slagschepen en 27 andere oorlogsschepen. Voorts werden 128 koopvaardijschepen, tezamen rond 680.000 b.r.t. tot zinken gebracht en 92 koopvaarders, tezamen rond 300 000 ton zwaar bescha digd. Bovendien werden 502 schepen, tezamen 210.000 ton, buitgemaakt. Verder werden 1.554 vijandelijke vliegtuigen vernield. Daartegenover bedragen de totale Japansche ver liezen, naar minister Sjimada verklaarde, 4 torpedo jagers, 4 duikbooten, 5 speciale duikbooten. 1 speciaal vaartuig, 5 mijnenvegers en 27 transportschepen, die alle gezonken zijn. Beschadigd werden eon groote en een kleine kruiser, die beide reeds weder gerepareerd zijn. Sjimada keerde zich in verband hiermede in scherpe bewoordingen tegen de beweringen van de vijandelijke propaganda over Japansche scheepsverliezen en wees er met nadruk op dat de communiqués van het kei zerlijke hoofdkwartier nauwkeurig met de waarheid overeenstemmen. De militaire situatie ontwikkelt zich ten gunste van Japan. Wanneer men deze situatie in het breede verband van den Groot-Oost-Aziatischen oorlog beschouwt, dan stellen de operaties tot dusver niets anders voor dan maatregelen tot beveiliging van steunpunten voor komende opera .ies. BERLIJN. 12 Maart (D.N.B.) Volgens een mede- deeling van het keizerlijk Japansche hoofdkwartier werden sedert het begin van den oorlog, op 8 Decem ber 1941. tot 7 Maart 1942 op alle Oost-Aziatische oor- logstoonöelen tezamen 1.537 Engelsche, Amerikaan sche en Nederlandsche vliegtuigen door de Japanners neergeschoten of op den grond vernield, resp. buit gemaakt. De absolute heerschappij in de lucht van de Japan sche bondgenooten komt overeen met die vah de an dere asmogendheden. In hetzelfde tijdvak werden nl door Duitsche resp. Italiaansche actie 1.841 bolsjewis tische en 855 Britsche machines vernield. In totaal verloren de vijandelijke mogendheden derhalve in dagen 4.233 vliegtuigen. De capitulatie op Java Bijzonderheden over de conferentie te Bandoeng TOKIO. 12 Maart. (Domei). De correspon dent van de „Asahi Sjimboen" te Bandoeng meldt aangaande de wapenstilstands-conferentie van den 9den Maart: Toen generaal Ter Poorten het vertrek binnen trad, zeide hij slechts: „Ik ben gekomen om het Ne derlandsch-Indische leger onvoorwaardelijk over te geven". De Japansche commandant antwoordde daarop: „Wij vertrouwen op uw opprechtheid en wij zijn voldaan, dat gij besloten hebt tot onvoorwaar delijke overgave." Vervolgens begon de conferentie. Allereerst stond de Japansche bevelhebber generaal Ter Poorten en den hem vergezellenden officieren toe den sabel te blijven dragen. Ter Poorten glimlachte flauwtjes tot dank. Daarna overhandigde hij -de lijst van de bewapening op Java, die hij met vermoeide stem toelichtte. De Japansche commandant boog zich er over en keek verwonderd op: „Het aantal van uw stukken geschut is zeer gering. Hoe kwam u er toe onder die omstandigheden te strijden''" Ter Poorten glimlachte pijnlijk en zeide: „Dat klopt. Dat klopt zeker. PELT DE JAPANNERS OP NIEUW-GUINEA. De Japanners hebben een derde landing op het Australisch gebied van Nieuw-Guinea verricht: Port Moresby de hoofd stad wordt voortdurend door de Japansche lucht macht gebombardeerd, terwqi de Japansche vloot zich in de Koraalzcc op houdt om zoo noodig troe pen aan wa! te brengen in dc buurt van Port Moresby. Noord-Aiistralic wordt nu aan twee zijden bedreigd vooral nu de Ja pansche marine dc straat Forres beheerscht. In Ned. Nieuw-Guinea I hebben de Japanners toen i z(j de eilanden Ambon en Ceram overmeesterden ook troepen aan wal ge zet tc Fakfak en Baba in den Vogelkop op Ned. Nieuw-Guinea gelegen. Duitschland strijdt ooor Europa. Duitsche stoottroepen veroveren verscheidene plaatsen aan het Oostelijk front. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER. 12 Maart (D.N.B.) Het opperbevel van dc weer macht maakt bekend: Ook gisteren bleven de in verschillende secto ren van het Oostelijke front herhaalde aanva en van den vijand zonder succes. Bij eigen aanvallen en acties van stoottroepen werden verscheidene plaatsen veroverd. De vijand led zware verliezen. Op 10 Maart versloeg het 17e regiment infanterie door een aanval numeriek vele malen sterkere vij andelijke strijdkrachten, welke gereed stonden. De luchtmacht ondersteunde met succes dc gevechten te land, deed onophoudelijke aanvallen op dc ravi- tailléering van de bolsjewisten en bombardeerde dc havenwerken van Sebastopol en Kertsj. In Noord-Afrika succesvolle gevechten met Brit sche verkenningstroepen jn het gebied ten Oosten van Mechili. In het Oostelijke deel van de Midd.ellandsche Zee leed een Britsche vlootformatie zware verlie zen. Italiaansche torpedovliegtuigen plaatsten tref fers op drie Britsche kruisers, Duitsche gevechts vliegtuigen op een. Een andere kruiser werd door torpedotrcffers van een Duitsche duikboot zwaar beschadigd. Zooals reeds in een extra bericht is medegedeeld, hebben de operaties van Duitsche duikbooten in de wateren van Noord- en Midden-Amerika opnieuw tot groote successen geleid Zeventien vijandelijke koopvaardijschepen met een gezamcnlijken inhpud van 109.000 ton. alsmede een groot bewakingsvaar tuig en een duikbootjager, zijn tot zinken gebracht. Een duikboot is doorgedrongen tot in de binnen haven van Port Castries op het Britsche eiland Santa Lucia en heeft twee groote. aan de kade lig gende schepen tot zinken gebracht Een derde schip werd voor het eiland tot zinken gebracht. In het Kanaal hebben motortorpedobooten een krachtig beschermd vijandelijk convooi aangeval len cn twee schepen met een totalen inhoud vnn 5.000 ton tot zinken gebracht. Voor de Schotsche Oostkust beschadigden gevechtsvliegtuigen ccn koopvaardijschip van middelbare grootte door bom men. Bij de acties in de Amerikaansche wateren heb ben de duikbooten onder bevel van de luitenants- ter-zee eerste klasse Achilles en Niko Clausen zich bijzonder onderscheiden." „Stuurboord achteruit rookpluim". De uitkijkpost van een Duitschen onderzeeër heeft een vijandelijk ge leide-schip ontdekt. Het gesignaleerde convooi wordt door de kijkers gadegeslagen. Scherl-Fellinga P.K. Buchheim Pax Holland m Japansche landing ten Zuidwesten van Rangoon STOCKHOLM, 13 Maart. (DNB) Dc Britsche Berichtendienst meldt dat ten Zuidwesten van Ran goon Japansche troepen aan land zouden zijn gezet. Luchtaanvallen op Port Moresby en Nieuw Guinea Britsche mijnenveger tot zinken gebracht TOKIO, 13 Maart. (Domei) Het keizerlijke hoofdkwartier deelt mede dat Japansche luchtstrijd krachten talrijke aanvallen hebben gedaan op Port Moresby en Nieuw-Guinea. waarbij zij 16 vijande lijke vliegtuigen omlaag of in brand schoten. Be langrijke militaire doelen werden ernstig bescha digd. Japansche torpedojagers hebben tijdens het zui veren van de wateren rondom Java een Britschen mijnenveger tot zinken gebracht. Nieuw Australisch beroep op de Ver. Staten Gezant Casey in spoedaudiëntie bij Roosevelt GENèVE, 13 Maart (D.N.B.) Naar uit Washington wordt gemeld heeft de Australische gezant, Casey, Roosevelt om een spoedaudiëntie verzocht om een nieuwe boodschap van den Australischen premier, Curtin, over te brengen, Casey had een vrij uitvoerig onderhoud met Roose velt op het Witte Huis. Toen journalisten hem vragen stelden omtrent den inhoud van de boodschap, wei gerde hij daarop in te gaan. In politieke kringen te Washington wordt aangeno men dat het een nieuw wanhopig beroep van Curtin op Roosevelt is met het oog op de Japansche landings operaties op Nieuw-Guinea. Evacuatie van Calcutta en Colombo De commandant van Colombo heeft, naar dc Britsche Berichtendienst meldt, bepaald, dat dc hoofdstad van Ceylon. Colombo geëvacueerd moet worden, Vrouwen en kinderen, alsmede personen, die niet in dienst zijn van den staat, moeten dt» stad verlaten. In den Indischen Centralen Raad is medegedeeld dat in Januari en Februari 514.000 personen per spoor uit Calcutta zijn geëvacueerd. Het aantal inwoners van Calcutta bedraagt 2.1 millioen. Per sonen, die geen belangrijk werk hebben, zijn nog maals aangespooord Karatsji te verlaten. Britsche vliegers hoven het Noord-Duitsche kustgebied Drie toestellen neergeschoten Maart In den afgeloopen nacht hebben Britsche vliegtuigen bommen laten val len in het Noord-Duitsche kustgebied, die onbelang rijke schade in woonwijken veroorzaakten. Voorzoover neergeschoten, werden drie Britschc bommenwerper^

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 1