onneina Litteraire Kantteekeningen TOBIAS HAARL. DAGBLAD, Zaterdag 14 Maart 1942 De Kater en de Viool. Door Caroline Bos-Everts. Arnhem. Van Loghum Slaterus' U.M. Het is een beetje een vreemd boek. dat wij la- ■n. Geheel duidelijk is ons deze hoofdfiguur, deze an die een kater had een springlevende poes tegen wien hij diepzinnige gesprekken houdt ner eigen innerlijke belevenissen, niet geworden, fenzij wij in dien man een uit zijn evenwicht ge lagen menscli willen zien, zooals de schrijfster dat jjjKbaar bedoeld heeft. Die mensch is namelijk in en geestelijk en maatschappelijk isolement geraakt, raarvan hij zich slechts weet te bevrijden door :cn kater van kant te maken. Want in dien kater ieeft hij een deel van zijn eigen wezen herkend, dat eel dus waardoor hij in een geestelijk slop geraakt s,en>met den dood van den kater zal hij op norma ir paden kunnen terugkeeren en met een nieuw ■vensinzicht zijn weg herbeginnen. De lezer zal an harte voor hem hopen dat hij daarin slagen mag, onder nochtans van idee te veranderen met een ebtelijk pathologisch geval te maken te lebben. Om tot dat hernieuwde inzicht te geraken 'it hem zijn viool, en zijn tot in het koppige op dreven muziekstudie schijnt als stimulans tot een eestelijke wedergeboorte te kunnen dienen. Men an dit alles van ae schrijfster gaarne willen aan- imen en van haar ernst ten volle overtuigd zijn. ioch er zal vermoedelijk bij velen een indruk van erwarde demonstratie nablijven, omdat de gang ;n zaken bij dezen, vreemden kattenvriend niet ader eenige onsamenhangendheid en ongemoti- reerde diepzinnigheid wordt bloot gelegd. Zoomen niet door het schrijftalent van mevr. Bos- Iverts voortdurend werd bezig gehouden, zou men ich misschien te spoedig van de verdere lectuur [keeren. Onder den indrduk van niet zoozeer beet nomen te worden dan wel voor een te mageren laaltijd een te heet vuur gestookt te zien. Toch valt dat erg mee. Want de schrijfster heeft nJerdaad wel het een en ander op het hart al heeft ijhet versmaad, klaarte te brengen in haar exposé, aardoor de onafwendbaarheid van hetgeen ge- leurt, duidelijk is. Een opzettelijke vaagheid die Mr een onmiskenbare schrijfkundigheid iets be- jochelends en iets teleurstellends tevens heeft. Een [merkelijk boek is deze kleine roman zeker. H. C. Andersen. De Spar. H. C. An dersen. De Schaduw. Cliarivarius. De Slimheidskampioen. - Drie uitgaven van De Spieghel N.V. Amsterdam. Een drietal zeer smakelijk uitgegeven schriften tend ons deze uitgeverij. Mevrouw Nijlandvan er Meer de Walcheren vertaalde voor haar de «de mooie verhalen van Andersen, waarvan hier- uven de titels staan, terwijl van Charivarius diens "termakelijke dievenverhaal „De Slimheidskampioen" Tij naar Herodotus berijmd en door hem uitge- erkt en van aanteekeningen voorzien in hetzelfde ormaat en opmaak werd in het licht gegeven. De lithograaf S. Moulijn teekende voor De Spar ten aantal illustraties in de hier gewenschte sprook- «sfeer. Voor De Schaduw vond men in Cornelis eth een geestig verluchter, terwijl Frans ten Gast ijn teekentalent op het oude Egypte afstemde om er. Slimheidskampioen van onzen stadgenoot nog mtrekkelïjker te maken. Een drietal werkjes die ;ch voor luchtige artistieke geschenkjes bij uitstek lenen. J. H. DE BOIS. PIANO-CONCERT VAN OSCAR VAN HEMEL. UTRECHT 13 Maart. De componist Oscar van Hemel eeft dezer dagen een pianoconcert voltooid dat hij heeft psedragen aan den pianist Marinus Flipse. Het werk zal nnenkort zijn eerste uitvoering beleven, de Vrouw „De tijd van kwaaltjes, van pijntjes hier en pijntjes daar, is voorbij, daar doen we niet meer aan. Sedert AKKER TJES al die kwaaltjes op de gemakkelijkste manier uit den weg ruimen. Kiespijn, tandpijn, hoofdpijn, pijn in den rug en in de lendenen en die f periodieke kwaaltjes waar wij vroeger onder zaten te zuch ten, beteekenen in dezen tijd niets meer, want AKKER TJES nemen die pijnen weg". NnmvAKKERTJE De Nederhndsche Pijnstiller UITGAAN Heden ZATERDAG 14 MAART. Stadsschouwburg, Wilsonsplein: „Achter hooge suren" door Het Nederlandsch Tooneel, 7.30 UT. Gebouw Haarl. Kegelbond: Cabaret-revue, Daar aap je vast van op". 7.30 uur. Luxor Theater: „Heimkehr", 2.30, 6.30 en 8.45 bur. Frans Hals Theater: „Ich kenn' dich nicht und liebe dich", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „De moderne blauwbaard' 2-30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „De getemde draak", 2.6.30 en 8.45 uur. Moviac: Gevarieerd programma, o.a. „Rose Marie te niet meer", van 12 uur af. ZONDAG 15 MAART: Gemeentelijke Concertzaal: Ledenconcert H.O.V. !30 uur. Rembrandt Theater: Olympiadefilm II, half waalf. Stadsschouwburg: Dansmatinee Anika, 2.30 lur. Stadsschouwburg: Revue „Elck wat wils", 7.; lur. Gebouw Haarl. Kegelbond: Cabaret-revue „Daar nap je vast van op", 7.30 uur. Luxor Theater: „Heimkehr", 1.30, 3.45, 6.30 en 1.45 uur. „Frans Hals Theater: „Ich kenn' dich nicht und liebe dich", 2.4.15, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „De moderne blauwbaard", 130, 3.45, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „De getemde draak", 1.30, 3.45, 6.30 en «.45 uur. Moviac: Gevarieerd programma, o.a. „Rose Ma lie jokt niet meer", van 12 uur af. MAANDAG 16 MAART: Stadsschouwburg: Revue „Elck wat wils", 7.30 uur. Gebouw Haarl. Kegelbond: Cabaret-revue »Daar knap je vast van op", 7.30 uur. Bioscoopiheaters: Voorstellingen des middags en te avonds. (In Palace hedenavond geen voorstel- tog). Apotheken De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zon dag) geopend: Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, Tel. 11569. Grijseels en Van Hees, L. Veerstraat 19, Tel. UOOO. Frans Hals Apotheek, Frans Halsplein 1. Tel. 11180. TeHeemstede is geopend" Heemsteedsche Apotheek. Binnenweg 95. Tel. 23197 BEWAAR UW LEDIGE KRUSCKEN-FLACONS! Tot nu toe Kon de verpakking van Kruschen hier te lande nog regel matig als voorheen voortgang vinden. De voorraad Kruschen is nog voor geruimen tijd voldoende doch glas schaarschte bemoeilijkt thans de levering. - Daarom kan oortaan Uw apotheker of drogist slechts Kruschen afleveren indien U hem een onbeschadigde ledige Kruschen-flacon met deksel inlevert van gelijke grootte, Hij vergoedt U daarvoor 5, 3 of 2 ets. naar grootte. Kruschen wordt uitsluitend verkocht in de bekende gele verpakking. VOOR DE VROUW Versieringen en sieraden. Ik heb die beige jurk van me blauw laten verven, vertelt Anneke, en nu ga ik haar nog wat opknap pen met een paar leuke kaoopen, een kraagje of zoo iets, en dan heb ik fijn weer een nieuwe voorjaars- irk. Maar als ze, thuisgekomen, de jurk te voorschijn haalt, blijken die opknapperijtjes toch niet zoo een voudig te zijn als zij zich dat heeft voorgesteld. Het vrij strenge witte kraagje geeft de jurk een saai en erg daagsch aanzien, de knoopen die ze erbij heeft uitgezocht maken de stof goedkoop en grof. en als ze met allerlei kleuren borduurkatoen komt aandragen, schiet haar opeens het woord „poesmooi" te binnen. Zulke problemen in de kleeding moeten vele vrou wen op het oogenblik oplossen, en dan nog niet alleen van haar eigen kleeren, maar ook van die van haar dochters, groot en klein. Zoo heeft de naaister een veranderd jurkje van de twaalfjarige dochter onderhanden, maar nu moet er nog iets op, want zooals hij nu is, is hij ronduit gezegd vervelend. Voor een of ander aardig steekje is het meisje al te groot, voor een sieraad nog te klein, een kraagje vindt ze zelf te afgezaagd, en nu moet er iets heel anders bedacht worden. Toen er voldoende kleedingstoffen te krijgen waren, was dit probleem niet zoo moeilijk: een goede mode plaat deed allerlei ideeën aan de hand en een aardig garneeringslapje was altijd wel voor weinig geld te vin den, vandaar het succes van de coupondagen die vele winkels hielden. Maar tfiu is dat anders, de veranderingen moeten worden uitgevoerd met het materiaal dat men nog heeft of desnoods met iets nieuws, maar óf het kost punten óf het is ook niet meer te krijgen in de kleur die men zich had voorgesteld. Dientengevolge is alles wat men aan sieraden bezit, of het nu kostbaar is of goedkoop, of een van het vele wat daartusschenin ligt, dit alles is veel waard voor het opknappen van jurkjes en toiletten die nog langer mee moeten dan tot heden toe Soms kan een goedkoop kettinkje in een goede kleur wonderen verrichten aan een jurk die juist zoo'n laat ste opfleuring broodnoodig had, en nu is het de kunst om de goede combinaties te maken. Over het algemeen behoort bij wollen kleeding een stevige versiering en bij alles wat van zij is, een fijner bijou, wat echter in zijn algemeenheid natuurlijk niet heelemaal opgaat. Een zijden japon met een lange ketting met een groote hanger kan een even onver wacht goede combinatie zijn als een wollen jumper met een fijn speldje, quasi nonchalant ergens opge stoken. Maar over het algemeen hooren schitterende of fijne sieraden of die met steenen, hetzij echt of onecht, op zijden jurkjes, terwijl de wollen kleeding meer vraagt om frissche of bonte kleuren en om zware uitvoering. Bega ook niet de fout om een jurkje te willen ver anderen. omdat u er dan zoo'n mooie garneering voor heeft; dat is dezelfde dwaling als de man maakte, die een huis liet bouwen, omdat hij zoo'n pracht van een antieke kast had die niet tot zijn recht kwam. Veran der eerst het jurkje door het te vermaken of te ver ven, en ga er dan pas de versiering bij zoeken die erbij past. Voor het welslagen van de veranderingen is het noodig dat de versiering smaakvol en goed is: lukt dit niet dadelijk, doe er dan niet iets bij, dat er eigenlijk niet bij past, want u wilt het nu eenmaal dragen, dus dan maar half goed. Kijk dan liever eens op uw gemak rond, of er niet iets beters is te beden ken: als de verandering daardoor goed wordt, doet het niets toe of het toiletje twee weken eerder of later klaar is gekomen. E. E. J.P. DE ARMENRAAD TE HAARLEM IN 1940 Aan het heden verschenen jaarverslag over 1940 van den Armenraad te Haarlem ontleenen wij, dat de Armenraad in genoemd jaar samengesteld was uit vertegenwoordigers van 118 instellingen op het gebied van weldadigheid. Advies werd uitgebracht betreffende het plaatsen op de lijst van Instellingen van Weldadigheid van de Diaconie der Vrije Evangelische Gemeente en de afd. Sociale Zorg van de N. S. B. Geadviseerd werd af te voeren van de lijst de vereeniging „Het mosterdzaad" en de vereeniging „Kindervoeding". De ondersteunden van Maatschappelijk Hulpbe toon werden door een tiental huisbezoekers be zocht. De geneeskundige armverzorging strekte zich uit tot 3601 volwassenen en 2975 kinderen. Het vorig jaar beliepen deze getallen resp. 4019 en 3377, In diverse gasthuizen en dergelijke inrichtingen wer den opgenomen 5490 personen. Bovendien was er op 1 Jan. 1940 een bestand van 756, zoodat in 1940 6246 personen voor rekening der gemeente werden ver pleegd. Door den Gem. Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon werd in 1940 als steunbedrag aan va lide werkloozen uitgekeerd 863.278.88 of gemid deld 10.81 per week per steungeval. De uitkee- ring aan invalide armlastigen bedroeg 781.90! of gemiddeld 8.47 per week per steungeval. Ten slotte zij medegedeeld, dat op 31 Dec. 1940 4586 personen te Haarlem ingevolge de Invalidi- teïts- en Ouderdomswet een ouderdomsrente geno ten. De uitgaven van den Armenraad beliepen in 1940 28.023,21. De ontvangsten bedroegen 1.405.49, zoodat ten laste van de gemeente Haarlem werd ge bracht een bedrag van 26.617.72. REGELING VAN ARBEIDSVOORWAARDEN VOOR DE DRUKINKTINDUSTRIE. In de Staatscourant van Vrijdag is een beschikking op genomen van het college van rijksbemiddelaars, houden de een regeling van arbeidsvoorwaarden voor de druk inktindustrie. Bij deze regeling zijn de gemeenten verdeeld in drie gemeenteklassen. Het loon voor gehuwde manne lijke arbeiders van 23 jaar en ouder en voor ongehuwden van 25 jaar en ouder Ss voor deze drie klassen respectieve lijk bepaald op f 27,—, f 25.— en f 23,—. Het loon voor jeug digen is vastgesteld op een percentage van het loon voor volwassenen. De arbeiders zullen per Jaar een week vacantie genieten. Over feestdagen zal het loon worden doorbetaald. Voor het overige bevat de regeling bepalingen betref fende loonbetallng, overwerk vergoeding, geoorloofd verzuim en beëindiging der dienstbetrekking. De regeling treedt in werking met ingang van 16 Maart 1942. LAINGS^ DE STRAAT GALANTERIE. Dit is de geschiedenis van een keurige oude' dame en een galant jongmensch. De kleine, oude dame, met het pientere gezichtje onder het zwarte hoedje slofte op twee te groote overschoenen door een der met het lekkere mid- dagzonneïje alweer bemodderde Amsterdamsche hoofdstraten. In een der zijstraten, loodrecht staande op de richting, waarin de oude dame zich behoedzaam voortbewoog, naderde een moeder, die een kinder wagen voortduwde. Of nu de oude dame voor, niets anders aandacht had dan voor de modder op den weg, of dat de moeder met den kinderwagen zwaar liep te denken over haar dagelijksche zor gen, weet ik niet. Hoe dit zij: beiden letten niet goed op toen zij het kruispunt genaderd waren. Even later klonk een gilletje van de oude dame: 'n botsing was het gevolg geweest van beider on oplettendheid en een wiel van den kinderwagen was over een voet van de oude dame heen ge reden en had haar overschoen gemolesteerd. Na dat beiden eerst even boos gekeken en daarna met een paar verontschuldigende woorden en een vergevenden glimlach van elkaar waren gegaan, ging elk haars weegs. Het oudje was wel niet gewond, maar toch liep zij nu op haar groote over schoenen nog moeilijker dan eerst. Vooral de lin kerschoen slofte nu nog veel erger dan daar straks. De dame deed eenige vergeefsche pogingen om te bukken en verandering in den voor haar lastigen toestand te brengen, maar haar stramme leden weigerden haar daarvoor den dienst. Met moeite richtte zij zich op uit haar buk kende houding. Zij slofte weer eenige passen door, maar het ging niet: zoo kon zij niet blijven voort sjokken! Zij liet haar blikken door de straat waren en zag een jongmensch voor een winkel staan. Zij sukkelde er heen. „Och meneer!", zei ze allervriendelijkst. „Wilt u misschien zoo góed zijn, mij even te helpen? Ik heb een aanrijding gehad. Iemand heeft met een kinderwagen over mijn voet heen gereden. En nu is de sluiting van mijn overschoen los gegaan!" De jonge man bleek een welwillend en keurig jongmensch te zijn. Hij bukte zich en tilde met zijn linkerhand de rok van de dame iets op en trok met de rechterhand de ritssluiting van de overschoen dicht. „Alstublieft mevrouw!" zei hij glimlachend. „Dank u wel, dank u wel!", zei de oude dame, vriendelijk en dankbaar. „Tot uw dienst, mevrouw!", antwoordde de jonge man vroolijk. Of hij misschien liever had gezien, dat de dame een heel stuk jonger was geweest? Dat is niet bekend geworden, nieuwsgierige lezer! J. C. E. CHOCOLADE ^SUIKERWERKEN KWALITEIT munt uit door SMAKELIJKHEID BONERA-GOUDA 3e PAEDAGOGISCH CONCERT H.O.V. Van de serie paedagogische concerten der H.O.V. in dit winterseizoen, onder leiding van, en met verklarende toelichtingen der Muziekwerken dooi den dirigent, den heer Marinus Adam, zal thans het laatste worden gegeven op Dinsdag 17 Maart a.s. te 19.30 uur in de groote zaal van het Ge meentelijk Concertgebouw te Haarlem. In verband met den komenden Beethoven- cyclus der H. O. V., eveneens te geven in bovengenoemde Concertzaal welke vijf concer ten zal omvatten, o.a. de 9de Sinfonie met Slot koor, en welke i-espectieveliik door beide dirigen ten der H.O.V. geleid zullen worden en zullen plaats hebben op de data 14, 21 en 28 April, 5 en 12 Mei a.s., zal op bovengenoemd paedagogisch concert door den heer Marinus Adam de 5de Sin fonie in c kl. terts Op. 67 van L. v. Beethoven worden uiteengezet en uitgevoerd, welke Sinfonie echter geen deel zal uitmaken van den Cyclus. Verder zal op dit concert de Fantaisie pour Orchestre sur deux airs populaires Angevins van G. Lekeu (18701894) worden verklaard en uit gevoerd. Verwacht mag worden dat de belangstelling voor bovengenoemd Concert, wel extra groot zal zijn, daar thans ontegenzeggelijk meer dan vol doende bewezen is dat de paedagogische con certen een uitgesproken succes oogsten en vol komen aan het doel beantwoorden. Dat de Beethoven-cyclus ook in dit winterseizoen een evenement op muzikaal gebied zal worden en buitengewone belangstelling zal wekken, behoeft geen nader betoog. DE EERSTE KOMKOMMERS IN HET WESTLAND. NAALDWIJK 13 Maart. Aan de veilingvereeniging „Honselersdijk" zijn de eerste komkommers uit het West- land aangevoerd door twee kweekers. De komkommers brachten 50 cent-per stuk op. OUDE MAN BEROOFD. EDE 13 Maart. Toen de 84-jarige J. S. zich even te rusten zette op een bank en daarbij een oogenblik zijn portemonnaie voor den dag haalde, zag een naast hem gezeten persoon kans daaruit 3 bankbiljetten van f 10,— weg te nemen. De dader, M een man in rijksdienst, kon door de politie worden gepakt en zal moeten boeten voor zijn snoode daad. Wees -zun\ii& mct uw Te*.T. NMl IK NO MAAR. NlfcT Au£ "TC<T>ei_PONT«N IN EENS (Poly«oon-Leemkei> BEVERWIJK Ouderavond Op den Ouderavond van de Chr. School aan den Noorderwijkweg, welke op 30 Maart in het Vcreeni- gingsgebouw aan de Populierenlaan gehouden wordt, zal de heer Th. Runia, hoofd der school, een inleiding houden over het onderwerp „Over verhoogen en blij ven zitten". Mej. M. Visser zal een causerie houden over „Leugen en fantasie bij kinderen". Vooraf bestaat gelegenheid tot het inzien van het erk der leerlingen. Voorts zullen eenige beelden wor den vertoond met het nieuwe filmstrook-projcctie- apparaat. BEVERWIJKSCHE DAMCLUB. De uitslagen van de wedstrijden luiden als volgt: D. v. d. Outenaar—J. Hofland 2—0; J. A. Oussoren—C. Snel 2—0; C. Rietkerk—J. Bakker 2—0; C. Peekei—D. Kikke afgebr. H. A. V. „SUOMI". De jaarlijksche D. H. C.-veldloopen zullen ditmaal voor den lSden keer gehouden worden en wel op Maandag 6 April (2de Paaschdag). Hieraan kunnen ook niet-N. A. U- leden starten. Ter herinnering aan dit derde veldloop lustrum ontvangt iedere deelnemer, die het parcours uit loopt. een fraai, speciaal voor dit doel ontworpen speldje. Eenige leden van de H. A. v. „Suomi" zullen aan dezen veldloop deelnemen. Schaakclub „Weenink" De uitslagen van de wedstrijden voor de onderlinge competitie lulden als volgt: Groep l: A. Slings—T. van Tuinen 0—l; K. Slings—P Stet 0—1; W. Visser—P. Hart 1—0; W. Visser—T. van Tui- 0—1; P. Hart—Y. Mooy 0—1; Ph. Bakker—A. Slings afgebroken. Groep 2: H. Nijman—F. Hendriks 1—0: D. Kitte—J. Los 1—0; C. Nijman—J. Muyen afgebroken. Groep 3: A. Blansjaar—J. Muys 0—1; G. DilT. C. Hen driks 1—0; C. Koomen—N. Roosen 1—0. Junioren: P. C. Bakker—K. Meyer 10. Vrije groep: N. MolenaaiW. Groot 0—1; J. Groot—N. Molenaar 10. De handel aan de bloemenveiling Ook in de afgeloopen week zette de gunstige gang van zaken zich aan de bloemenveiling „Het Centrum-"" voort. De geheele week was de aanvoer, evenals de prijzen, zeer bevredigend. De prijzen, welke thans op de bloemenvei ling besteed worden, lijken voor den buitenstaander in de laatste maanden zeer hoog. Ze zijn weliswaar hooger, dan de kweekers in de laatste jaren gewend waren, doch van recordprijzen zooals een tiental jaren geleden he; geval was. is thans nog geen sprake. Voor de ..broeiers" zijn ze echter wel loonend. hoewel ook deze categorie met veel hoogere productiekosten te maken heeft. De hooge prijzen worden mede veroorzaakt, doordat de aanvoer in vergelijking met andere jaren kleiner is. De afgeloopen vorstperiode werkte stagneerend op het broeiproces ln de kassen; de daardoor ontstane achterstand ls slechts gelei delijk aan in te loopen. Bovendien zijn er enkele bloe misterij bedrijven omgeschakeld in consumptieteelten, in het belang van de voedselvoorziening. Dit alles veroor zaakt thans, dat voor de bloemen beste prijzen gemaakt, worden. MEDISCHE SPORTKEURING. Het bestuur van de R.K. Sportvereeniging „D. E. M." heeft dr. C. Versélewel de Witt Hamer, bereid gevonden de sportkeuring voor de leden der vereeniging op zich te nemen. DE SLOTUITVOERINGEN VAN „NIEUW LEVEN". De slotuitvoeringen van de Geheelonthouders- Tooneelvereeniging „Nieuw Leven" zijn vastge steld op Zaterdag 18 en Zondag 19 April in het Kennemer Theater. Opgevoerd wordt het tooneel - spel „Afrekening" van Joh. Fabricius. TOONEELVEREENIGING KUNST NA ARBEID. De Tooneelvereeniging „Kunst na Arbeid" heeft haar laatste uitvoering in dit seizoen vastgesteld op Woensdag 13 Mei in het Kennemer Theater. Opgevoerd zal dan worden „Een ontaarde vader", blijspel in drie bedrijven van G. van Moser. De regie berust bij den heer G. Terstad Jr. EVANGELISATIE-BIJEENKOMST. In het gebouwtje aan de Koningstraat houdt de Vrije Evang. „Maranatha" Woensdagavond een evangelisatiebijeenkomst, waarin de evangelist Ed. W. Pera uit Den Haag als spreker zal optreden Gebruik dan Biomals de aloude vloeibare krachlvoeding. met &mc&t voh ad&immul Kosten van werkverschaffing Werkverschaffing door of vanwege het Rijk ondernomen f 103.300. Gerekend wordt, dat ge middeld 75 werkloozen bij de centrale werkver schaffingen zullen worden tewerkgesteld, waarvoor de volgende uitgaven worden geraamd: loonen f 85.800, sociale lasten f 7500, kosten van vervoer, kampen en inkwartiering f 10.000. b. Werkverschaffing door of vanwege dc ge meente ondernomen f 217.000. Gerekend wordt, dat gemiddeld 175 arbeiders bij een gemeente lijke werkverschaffing te werk zullen worden ge steld. Hiervoor wordt geraamd loonen f 200.200, hoofdarbeiders f 1040, sociale lasten f 15.760. c. Werkverschaffing door derden ondernomen f 12.435. Gedurende een half jaar werden gemid deld 20 personen per week tewerk gesteld. De uit gaven worden geraamd: loonen f 11.440; sociale lasten f 995. Als er zieken zijn Voor spoedgevallen wordt a.s. Zondag de dienst waargenomen door Dr. Th. J. J. Duteiloo, Zee straat 29, Telef. 3838. In de week van 1522 Maart is de Apotheek Donker, Breestraat 61. telef. 3150, belast met de waarneming van den Zondags- en nachtdienst. EERSTELINGEN. Aan de bloemenveiling ,,'t Centrmn" werden de eerste Fittelaria aangeboden. Zij werden aan gevoerd door de weduwe J. Bakker te Uitgeest. cn ivcA opteió Bhoestpsre/s een c&ute eiich Siroop Bonnema in geconcentreerde vorm. Ideaal voor op reis! •Fa.A.A BONNEMA APELDOORN Onderlinge competitie D.C.IJ. Deze week is de onderlinge competitie van de Dam club IJmuiden voortgezet. Dc uitslagen lulden: Hoofdklasse: H. de Boer—K. dc Jong 2—0. Eerste klasse: Jonker—Selderbeek 0—2; L. Koetsier- Schenk 0—2; Brandenburg—Koetsier 1—1; v. Straten- Brandenburg 2—0. Tweede klasse. P. Swler—Beets 2—0. In de hoofdklasse is de Boer door zijn overwinning op de Jong vrijwel zeker van de tweede plaats der rang lijst. GEWIJZIGDE TREINENLOOP 1.IMU1 DEN-HAARLEM. Van a.s. Maandag 16 Maart af zal de laatste trein an Haarlem naar IJmuiden niet om 23.08 uur maar om 22.08 uur vertrekken. De laatste trein IJmuiden-Haarlem vertrekt van dien dag af niet meer om 23.35 uur maar om 22.35 uur. GESLAAGD. De heeren K. Blok en A. Hilgeman te IJmuiden zijn in den Haag geslaagd voor het examen scheeps- werktuigkundige ter koopvaardij (voorloopig di ploma). Zij werden opgeleid aan de Gem. Vis- scherijschool alhier. Zondagsdienst der apotheken De dienst der apotheken wordt Zondag waar- tenomen door de Kennemer Apotheek, Wijk aan ieeërweg. Deze apotheek is tevens aangewezen voor den nachtdienst in de komende week. NEDERLANDSCHE PROTESTANTENBOND. Voor de afdeeling IJmuiden van den Ned. Pro testantenbond zal morgenmiddag half drie Ds. G. Westmijse een predikbeurt vervullen in het kerk- lebouw van de Doopsgezinde Gemeente aan de lelmstraat te IJmuiden. ZATERDAG 14 MAART. Rex Theater: „De man op den achtergrond", uur. Bioscoop „De Pont": „Ik beschuldig". 8 uur. ZONDAG 15 MAART: Rex Theater: „De man op den achtergrond", Matinee 3 uur. Bioscoop „De Pont": „Ik beschuldig", 8 uur. Matinee 3 uur en 5.15 uur. VELSEN Eerste bijeenkomst Motorrijders De eerste bijeenkomst der op te richten groep „Kennemerland" zal Zondagmiddag a.s. in het gebouw „Concordia" gehouden worden. Op deze vergadering, waaraan een .feestelijk tintje gegeven zai worden, zullen de heeren Piet Nortier, hoofdre dacteur van „Motor". K. Yperlaan. secretaris der N. M. V., dr. Karei Hartman, leider der Neder landsche motorgroepen en de bekende motorrenner Bahco Scheurmans, het woord voeren. Eveneens zullen afgevaardigden aanwezig zijn van de motorgroepen Haarlem, Zaandam, Amster- dam en Noord-Hollands Noorderkwartier. Aan deze bijeenkomst zal tevens een kleine ten toonstelling verbonden zijn van motoraccessoircs in den uitgebreidsten zin des woords. Door deel te nemen aan diverse prijsvragen kan men naar keuze drie bekende motorboeken winnen of een van de aanlokkelijke prijzen, door deij handel beschik baar gesteld. De leiding der stichtingsbijeenkomst berust bij do heeren Jan Apetz en G. F. Dictus. Uitreiking bonkaarten vierde periode De uitreiking van bonkaarten voor de vierdo iriode 1942 aan de bekende bureaux geschiedt baandag 16 Maart: te IJmuiden (Oud en West) aan personen wier namen beginnen met de letters A tot en met C; te Velsen-Noord aan personen, wier namen be ginnen met de letters A tot en met F. pei Me SANTPOOR1 NED. IIERV. GEMEENTE. Woensdagavond 18 Maart tc half acht wordt in hel Jeugdhuis een gemeente-avond gehouden, waar zal spre ken dr. P. D. Jelsma "over „De dwaasheid van het Gods vertrouwen". IJMUIDEN Marktprijzen en besommingen. IJMUIDEN 13 Maart 1942 Kleine schol le soort f 155; Kleine schol 2e soort f 120— X104: Pufschol le soort f94—f76; Pufschol 2e soort f60— f46; Groote bot f 152—f 136; Kleine bot f94— f42; Groote schar f 104f 98; Kleine schar f 86—f 60; Pufschar f 36—f 26; 2e soort f 16f 11 Wijting f124, alles per 50 K.G.: Kabel jauw f 31 per stuk. Besomming trawler: VL 103 Voorbode 20 mnd. f 1164. Loggers: VL 132 f 5768; KW 104 f 10 666; SCH 39 f5626; SCH 159 f 426; SCH 324 f6769; SCH 73 f5292; SCII 402 f175: SCH 35 f 9576; VL 166 f8100; SCH 106 f 10.621. Kotters; KW 148 f420; KW 109 f 862; KW 92 f 494; KW 164 f1128; TX 4 f1053; TX 51 f 445. Veranderlijk weer.. - {.AC //V LUCHTALARM TE PARIJS GEVOLG VAN MISVERSTAND. PARIJS, 13 Maart. Naar aan leiding van een luchtalarm, dat vandaag in de Fransche hoofd stad werd gegeven, is het volgen de communiqué uitgegeven: Het luchtalarm, dat den 13en Maart in Groot Parijs is gemaakt en waarbij ook het Duitsche afweer geschut in actie is gekomen, be rustte op een misverstand dat door een nieuw Duitsch vliegtuig type werd veroorzaakt. Geen vijandelijk vliegtuig heeft het ge bied van Groot Parijs overvlogen of is ook maar tot de nabijheid dezer stad doorgedrongen. (D.N.B) PI /ATOX H ER STEL 1) VICHY, 14 Maart (D.N.B.) De minister van koloniën, admi raal Platon, is Vrijdagochtend van zijn verblijf aan ae Cóte d'Azur te Vichy teruggekeerd en heeft zijn ambtsbezigheden her vat. HAARLEMMERMEER ONEERLIJKE HUISHOUDSTER. Een 62-jarlge bewoner van den Vijfhuizerweg had zijn 31-jarige hulshoudster ontslagen. Na haar vertrek miste hij uit een doosje twee bankbiljetten van f 10. Drie bank biljetten waren nog ln het doosje blijven liggen cn deze deed hij ln zijn portefeuille. Korten tijd daarna vermiste hij "s morgens ook zijn portefeuille. Het onderzoek van de politie leidde in de richting van de huisnoudster Zij was Intuschen naar Amsterdam vertrokken om een bezoek te brengen aan haar man .1. j. 7... die aldaar in eon logement verblijf houdt. Haar aanhouding volgde en to Hoofddorp legde zij een voledige bekentenis af Het geld, in totaal 70 gulden, had zij grootcndcels reeds verbruikt; bij haar werd tevens een paar handschoenen gevonden, die zij bij een kennis aan den Hulgsloterdijk had weg genomen. DIEFSTAL VAN TARWE. Van den landbouwer T. H. aan den Kruisweg werd door openbreking van zijn landbouwschuur 3'. 4 H L. tarwe ont vreemd. Op dezelfde wijze weiden van den landbouwer E. Z. aan den LisserdLjk een zak tarwe en een zak erwten gestolen. De landbouwer G. E.. aan den Uweg te Zwanenburg bemerkte 's morgens dat zijn landbouwschuur open stond; daaruit waren 12 zakken tarwe verdwenen. De politie stelde een onderzoek in; het bleek dat de chauffeurs A. K. en A. M. te Zwanenburg dien nacht elk een hoeveelheid tarwe hadden ontvangen, welke zij hadden gekocht van den 3i-jarigen timmerman A. Kr. uit Zwanenburg. Bij K. en M. werden 10 zakken tarwe ln beslag genomen, ter wijl een huiszoeking bij Kr. ook nog twee zak opleverde en eenig bewijsmateriaal; Kr. werd aangehouden als ver dacht van den diefstal bij genoemden iandbowor. Zijn zwager, de opperman J. J. H. uit Amsterdam, bleek dien nacht ln zijn gezelschap geweest te zijn; deze werd even eens gearresteerd. Beiden bekenden dezen diefstal te heb ben gepleegd. Ook kwam nog aan het licht, dat zij de personen waren geweest, die in het nachtelijk duister bij de landbouwers C. F,, en O. eeniRC zakken tarwe hadden gestolen. Bij- O. waren zii zelfs driemaal op bezgek geweest. De arbeiders J. van T. en B. de W., wonende te Abbenes, werden te middernacht aangehouden met drie zak tarwe bij zich, die door hen frauduleus werden vervoerd. Bij den vader van T. aan den Hulgslo{e«Juk werden even eens nog drie zakken met tarwe in hestag genomen. Ten slotte werd door den landbouwer A. P. van den Aals- meerderweg bij de politie aangilte gedaan van diefstal va0 vier zakken tarwe en een zak groene erwten. a

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 5