De Nationale Jeugdstorm en Neerlands toekomst. Permanent-wave HALF OM FRANKEN'S PREDIKBEURTEN LEGGER DER WEGEN Ds. G. Westmijse „Het masker voor 't gelaat der toekomst" Adverteert in dit blat De zware plicht voor de komende generatie n gO/ I y>y Speciaal Dameskapper WAGENWEG 29 (t.o. Schouwtjeslaan) Telef. 20518 Door uitbreiding salons en personeel vlotte bediening verzekerd v.h. Rivièra, Wintersport Zwitserland, Weenen, Dipl. a Paris. ONDERTROUWD: Cornells Koolbergen, 23 jaar en Aagje Broere, 24 jaar; Thomas Kuperus. 25 Jaar en Antje Wil- helmlna Groen. 25 jaar; Klaas de Jong. 44 jaar en Leuntje Bouterse. 39 jaar; Jacob van der Marei, 25 jaar en Wil- helmina Kosten. 24 jaar; Josephus Franclscus van Moorten, 35 jaar en Johanna Huiberdina Kauffman. 31 jaar. GETROUWD: Teunis Vork, 30 jaar en Jacoba Hendrlna Petronella Bosman, 22 jaar; Jacob Heimans, 22 jaar en Adrlana Zegstroo, 19 jaar. OVERLEDEN: Theodorus Johannes Dvjt, 69 jaar, echtg. A. van Steijn; Ntcolaas Maria Dekker. 13 maanden, z. v. Dekker en H. Meester; Grietje Adriana van Splunter. 82 jaar. wed. v. J. Alewijn; Jacobus Worm, 60 jaar, echtg. A. A. Bartstra. Dc „Vliegende Hollander", eertijds een legende, is thans overal in Europa een levend begrip. De Jcugd- stormers toonen dit met hun model-zweefvliegerij op ondubbelzinnige wijze. (Foto I P. en R.S. Hazewinkel Pax-Holland m.) Frits Koolhoven aan het woord. Duizenden jongens, door bloed en bodem verbonden, hebben zich om de vlag van den Nationalen Jeugd storm geschaard, waarin als devies staat geschreven: „In Godsvertrouwen alles voor het Vaderland". Op hen rust de zware plicht, als komende generatie ons land omhoog te brengen, op de sporten van de ladder, die voert uit de puinhoopen van de democra tie, naar de op een hooger plan liggende ruimte en naar de vrijheid in gebondenheid van het nationaal- socialisme van Mussert. Om dezen plicht te kunnen vervullen, wordt de jeugd, in den Nationalen Jeugdstorm thans voorbe reid, waarbij het oog gericht is op het algemeen be lang van on2e natie, dat ver uitgaat boven het groeps- en individueel belang. Nederland, een natie van zee- en luchtvaarders, zal straks in de nieuwe Europeesche gemeenschap, ook moeten bewijzen, dat het hierop hog aanspraak mag maken. Dit staat de leiding van den Jeugdstorm scherp voor oogen, waarbij zij een gepast gebruik maakt van den natuurlijke dring van de jongens, die naar avonturen zoeken. De jongens, die blijkens hun aanleg zich tot de luchtvaart voelen aangetrokken, die voor hen het groote avontuur beteekent, zijn vereenigd in de z.g. Luchtvaartscharen, waarin zij bij den bouw van model zweefvliegtuigen, spelenderwijs de grondbeginselen der luchtvaart leeren kennen Daarnaast wordt hun geestelijke en lichamelijke conditie opgevoerd. Door vorming, exercitie en veldwerk leeren zij zich onder werpen aan straffe discipline en wordt hen gevoel voor kameraadschap bijgebracht en verder ontwik keld. Ons land heeft groote vliegers voortgebracht, doch helaas te weinig, een gevolg van de fout om de oplei ding van de vliegers niet te brengen binnen het be reik van lederen Nederlandschen jongen, die zich tot de luchtvaart voelde aangetrokken en er voor ge schikt was. Slechts jongelui, die bevoorrecht waren met finan cieel krachtige ouders konden zich de luxe van een opleiding veroorloven, waarbij omgeving, opvoeding (in democratischen zin) een groote rol speelden. Daar bij kwam dan nog het feit, dat deze jongelui pas op ongeveer 20-jarigen leeftijd hun luchtvaart-gezindheid In daden konden omzetten. JONG BEGINNEN! In een onderhoud met onzen bekenden vliegtuig bouwer Frits Koolhoven, zeide deze: „Het is absoluut noodzakelijk, dat men nu en niet later aanvangt het voor onze Nederlandsche jeugd mogelijk te maken, aan hun natuurlijken drang te voldoen. Het is gewenscht jong te beginnen, hoe jonger begonnen, hoe meer het den jongens in het bloed komt. Die regel geldt spe ciaal voor het vliegen, dat eigenlijk door iederen daartoe geschiktcn Nederlandschen jongen beoefend behoorde te worden, evenals zwemmen dat zou moe ten. Niet op overdreven Spartaansche manier, maar goed georganiseerd, met de noodzakelijke medische keuring op school, zal dit onze jeugd spelenderwijs karaktervorming geven, die hen pantsert tegen den levensstrijd. Het leven is nu eenmaal een voortduren de strijd en de beoefening, der luchtvaart prepareert de jeugd hiervoor. Wij waren hier in Nederland op een geheel verkeerden weg, wat ik aldus Koolho ven met een enkel bewijs kan aanvoeren: „Adolf Hitier bewondert en vereert de mannen, die groote daden voor hun volk verrichten, onze voormalige lusten graag ons brood, omdat het heerlijk van smaak en niet klef is. EET UITSLUITEND Alleen FRANKEN bakt het echte! (Vooral dun snijden) FABRIEKEN Haarlem - Bloemendaal - Heemstede Inbreker doodgeschoten UTRECHT. 13 Maart. Eerst thans is bekend geworden, dat Woensdag omstreeks 9 uur door een rechercheur van politie hier ter stede een in breker is doodgeschoten, die zich schuil had ge houden in een pakhuis. De politie was gealarmeerd dat er vermoedelijk dieven in het pakhuis waren- Aanvankelijk werd het onderzoek ter plaatse be moeilijkt door het feit, dat het pakhuis zoo prop vol lag, dat men bijna nergens bij kon komen. Toen het geheele pakhuis nauwkeurig was geïnspecteerd, bleef er niets anders over dan te zien of zij ergens in een hoek waar het hout hoog was opgestapeld voor de gasgeneratoren nog een ruimte bevond, waar eventueel menschen zich zouden kunnen ophouden. Die ruimte was 5 bij z meter. Een der rechercheurs klom op den hout stapel en sprong in die kleine ruimte. Tengevolge van den hoogen sprong van den hout stapel, bevond de rechercheur zich nog in gehurkte houding en voordat hij zich kon oprichten, merkte hii, dat een man hem trachtte te bespringen. Uit noodweer schoot toen de rechercheur zijn revolver af en trof zijn belager recht in den buik. Een schreeuw en een doffe slag was het eenige, wat de politieman hoorde. Onmiddellijk gealarmeerde me dische assistentie kon den dood van den inbreker een 23-jarige jongeman, niet verhinderen. Tijdens het overbrengen naar het stads- en academisch zie kenhuis oven eed hij tengevolge van het schot m zijn buik. Eer. andere inbreker is gearresteerd. Hij legde een volledige bekentenis a Natuurgolvende GELDIGE BONNEN IN DE WEEK VAN 15 MAART T/M 21 MAAK Elk der volgende bonnen GEEFT RECHT OP HET KOOPEN VAN 15 MAART T/M 21 MAART 1943 13A BROOD 13B BROOD 13A VLEESCH 13B VLEESCH 13A AAUDAPP. 13B AARDAPP. 4 Rants. Vz Rantsoen 1 Rantsoen Lj Rantsoen M K.G Vz K.G Brood of gebak Vleesch of vl waren Aardappelen Aardappelen FEBR. T/M 21 MAART 1942 213 ALGEMEEN IOC, 10D RESERVE 214 ALGEMEEN 215 ALGEMEEN 221 t/m 224 ALGEMEEN 11D, 12D RESERVE 225 ALGEMEEN 226 ALGEMEEN 227 ALGEMEEN 216 t/m 220 ALGEMEEN 10A t/m 13A Melk I 10B t/m 13B Melk I 28 FEBR. TM 16 MAART 1942 1 K.G 50 Gram 250 Gram 500 Gram 1 Rantsoen 250 Gram 250 Gram 250 Gram 100 Gram 100 Gram 3V? Liter WA Liter Suiker Cacao Koffie-surrogaat Jam Bloem, brood of gebak Rijst Peulvruchten Gort Vermicelli of Maïzena Kaas Melk Melk Stormers bezig met den bouw van model-zweefvlieg tuigen. (Foto I.P. en R.S. Hazewinkel Pax-Holland m.) regeering ontsloeg den luitenant-vlieger Theo Cop pers uit den dienst, omdat hij met een welgerichte bom, ons land bevrijdde van een troep opstandelin gen, die met één onzer oorlogsschepen in Indië er van door waren gegaan, inplaats van hem tot voorbeeld onzer jeugd te stellen. Het vliegen maakt serieuze, moedige en zelfstandige mannen; serieus, omdat het vak geen slapheid, non chalance, noch fouten ongestraft toelaat, moedig, om dat men dikwijls plotseling door weersomstandigheden of technische storingen voor groote moeilijkheden komt te staan, die van den vlieger besluitvaardigheid en doorzettingsvermogen eischen, zelfstandigheid, om dat op zulk een oogenblik geen advies kan worden ge vraagd en de verantwoordelijkheid niet op een ander kan worden geschoven, hij moet dus zélf besluiten. Wat is er mooier voor een jongeman dan te weten, dat hij en hij alleen het hem toevertrouwde toestel en zijn vracht of menschen heerscht, en dat de goede afloop van een vlucht vol moeilijkheden, ja, van iedere vlucht van hem alleen afhangt Deze wetenschap vormt karakter en de man, die in zijn jeugd gevlogen heeft, zal een gezochte kracht zijn en in het verdere leven en de wereld van nut kunnen zijn, aldus Frits Kool hoven. EEN GROOTSCHE TAAK. Ook de leiding van den Jeugdstorm erkent dit en is zich bewust van de groote waarden, die de oplei ding tot vlieger den jongen meegeeft in het leven. Daarvoor is in de Luchtvaartscharen een logisch schema opgebouwd waarin deze waarden volledig ver ankerd liggen. Door de oorlogsomstandigheden is voorloopig alleen het model-zweefvliegtuigbouwen aan de orde. Pas wanneer deze oorlog ten einde, is, zal de lucht vaart, cn ik doel hier speciaal op de burgerlijke lucht vaart, zich ten volle kunnen gaan ontplooien. Of wij ons deze luchtvaart in eng Nederlandsch verband moeten denken dan wel in algemeen Eurppeeschen zin is van geen belang. De „Vliegende Hollander", eertijds een legende, is thans overal in Europa een levend begrip. Dit begrip is voortgevloeid uit het prachtige pionierswerk van onze Luchtvaart-Mij. en onze piloten, waarbij ik spe ciaal de namen wil noemen van Scholte. Gevsendorf- fer, Schmidt Crans, Soer, van Dijk, van Weerden Poel man, van der Hoop en Versteegh. Gelukkig het land, dat zich met deze mannen als voorbeeld voor oogen, kan voorbereiden op de groot- sche taak, die ervoor is weggelegd. Ook is dat land ge lukkig te prijzen, dat het een organisatie heeft, die de jeugd in zijn geheel kan omvatten en deze jeugd kan opvoeden in de oud-Nederlandsche deugden, waardoor het volk weer een weerbaar volk kan zijn, zooals het onze dat was in tijden van Michiel de Ruyter. Reeds marcheert een jonge generatie, en niet het slechtste deel van ons volk in de rijen van den Na tionalen Jeugdstorm. Dat spoedig onze geheele jeugd, schouder aan schou der met deze „Voortrekkers" moge gaan, tot heil van Volk en Vaderlandl H. M. C. SCHRöDER. HAARLEMMERMEER GASDISTRIBUTIEBEDRIJF. De administratie van bovengenoemd bedrijf is over geplaatst naar het kantoor te Badhoevedorp, Sloter- weg 7b, telefoon 406, Sloten. GEVONDEN VOORWF.RPEN. Een distributiekaart; een sleuteltje; eenige brood kaarten; een bankbiljet; eenige platen hout; 4 sleu tels. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Johannes, z. v J. H. A. M. Meekel en M. Oudt; Elegina Maria. d. v. H. A. P. Langkemper en D. F. A. Kok; Alexander. 7. v. J. van Hemert cn L. de Smit; Jenneke Maria, d. v II. Vervloed en M. van Meuren; Hen- drikus Jacobus, z.<v. W. Betjes en W. Zaal; Johannes Ge- rardus Petrus, z. v. C. C. van Saase en C. G. A. Luljben; Petrus Jacobus Johannes, z. v. J. S Meegdes en C. E. Celie; Cornelia Maria. d. v. Q. Sells en M. C. Blokker; Alida Johanna Elisabeth, d. v. W. E. van der Plaats en M. A. van den Hoek; Jozina, d. v. C. Nieuwkoop en N. Dol; Wijntje, ri. v. K. Kwaak en K. Heeren; Frouwkje Hendrika Adriana, d. v. E. S. Zorge en J. van Drlel; René Victoire Adolf. z. v. A. Oliemans cn P. c. van Son; Alle, d. v. D. Koonmans en C. Schalllee; Jan Carel Johan, z. v. J. Hooijer eri G. Muller; Maagje, d. v. A. M. van Wijk en S. van der BijlCornelia Anna Maria. d. v. J. Q. van Es en M. Schrijnemaekers; Johanna, d. v. W. J. Petiet en M. J. Minderhoud; Alida Hendrika Maria. d. v. J. A Stalen- berg en B. Bruinsma; Lena. d. v. B. de Groot en H. J. Vrij; Manjo, d. v. D. van Rijn en J. M. Andréa; Johannes, z. v. N. Broertjes cn M. Gorter; Maria Agatha Elizabeth, d. v, P. Vermeulen en E. M. Otte. De dubbele moord te Amsterdam opgehelderd De beide daders gearresteerd AMSTERDAM, 13 Maart. De recherche is er in geslaagd, volledige klaarheid te brengen in den af schuwelijken, dubbelen moord, op 24 Februari j.l. in het perceel Haarlemmerstraat gepleegd op de bewo ners van een benedenhuis, een 63-jarige vrouw en haar 38-jarigen zoon. De beide daders zijn gearres teerd en hebben reeds een bekentenis afgelegd. Knap speurderswerk is het wel, dat in deze zaak geleverd is, wijl men over nagenoeg geen enkele aan wijzing beschikte. Uit het onderzoek bleek spoedig, dat een klem be drag aan geld. een hoeveelheid sigaren, tabak en siga retten, een kistje met snuisterijen en een gouden hor loge waren ontvreemd en dit laatste is het, dat tot het spoor van een der daders voerde. Op 3 Maart jl. werd een 26-jarige werklooze bakker, P. genaamd, wonende in Amsterdam-West, aangehouden, op grond van het feit dat hij een gouden horloge, gelijk aan het ontvreemde te koop had aangeboden. P. ontkende hardnekkig iets met de misdaad uit te staan te hebben en wijl het. horloge intusschen verdwenen was, vrees de men reeds, den man wegens gebrek aan bewijs weer vrij te moeten laten. Een deskundig onderzoek wees echter uit. dat op zijn kleeding bloedsporen voorkwa men. Deze had P. volgens zijn verklaring overgehou den van een bloedneus. Het intusschen met kracht voortgezette onderzoek leidde gisteren tot een tweede arrestatie en wel van een eveneens werkloozen bakker, van V geheeten, wonende in de Frederiksstraat, die nl. een goede bekende van P. bleek te zijn In de woning aan de Frederiksstraat werden eveneens met bloed be vlekte kleedingstukken aangetroffen en dit bleek der mate bezwarend voor van V te zijn, dat hij na een langdurig verhoor vanochtend door de mand viel en een volledige bekentenis aflegde. Ook P. kon nadien zijn onschuld niet langer volhou den en bekende eveneens zijn aandeel in het afgrijse lijke misdrijf. Gebleken is, dat Van V. een jaar lang zijn brood bij de thans vermoorden had bezorgd. Hij was van mee ning, dat de beide menschen er warmpjes bij zaten en kwam daardoor met P. op de misdadige gedachte, hen te berooven. Op 23 Februari gingen beiden naar den winkel in de Haarlemmerstraat om poolshoogte te nemen, waarbij zij voorgaven, dat zij clandestiene goederen te koop hadden, welke zij aldus luidde de afspraak den volgenden ochtend zouden brengen. Inderdaad kwamen zij den ochtend daarop te onge veer 8 uur aan den winkel, waar zij door den zoon werden binnengelaten. Reeds direct deed Van V. een poging om de kas te plunderen, maar de zoon betrapte hem. Daarop werd deze door Van V. met een zwaar voorwerp neergeslagen. Op het tumult kwam de moe der aanloopen, die daarna van P. een zwaren klap op het hoofd ontving. De beide slachtoffers leefden" toen nog en werden door Van V. met een mes, dat op tafel lag, afgemaakt. Na hun weerzinwekkende misdaad doorzochten de moordenaars het geheele huis, de buit aan geld be droeg slechts f 75 vervolgens reinigden zij hun kleeren en verlieten tegen half tien de plaats van hun misdrijf. De ontvreemde tabaksartikelen zijn inmiddels in de woning van P. teruggevonden. DE MELKPRIJZEN. 's GRAVENHAGE 13 Maart. In de tot nu toe geldende prijsregeling voor consumptiemelk en melkproducten zijn, naar de gemachtigde voor de prijzen mededeelt, eenige aanvullingen en wijzigingen aangebracht, die in hoofdzaak neerkomen op een prijsverlaging voor een aantal platte landgemeenten. een prijsregeling voor room en gesteri liseerde melk en een wijziging van de indeeling in prijs gebieden. In de groote steden en de gebieden met de dichtste bevolking zijn de prijzen onveranderd gebleven en hebben zij het karakter van vaste prijzen behouden. Voor het platteland zijn opnieuw maximumprijzen vast gesteld met minimumprijzen, die 1 cent per liter lager liggen. Voor melkproducten (vla. pap, yoghurt) zijn de con sumentenprijzen in de plattelandsstreken met 1 cent per liter verlaagd. Voor den lossen verkoop van deze produc ten zijn nu eveneens prijzen vastgesteld, terwijl t. a. v. den opslag voor den verkoop in flesschen en de berekening van statiegeld dezelfde regeling is getroffen als die welke voor consumptiemelk gebruikelijk is. Nieuw in deze prijzenbeschikking is bovendien de prijs regeling voor gesteriliseerde melk en room (de laatste voor zieken bestemd). Aan grootverbruikers van consumptiemelk worden kor tingen toegestaan, die in overeenstemming zijn met de thans veranderde prijzen; terwijl voor melk, die met toe stemming van de Nederlandsche zuivelcentrale op scho len of voor rekening van liefdadige instellingen aan be- hoeftigen wordt verstrekt, hoogere kortingen kunnen worden verleend. Belanghebbenden in den handel worden voor nadere bijzonderheden verwezen naar de uitgave van de prijzen beschikking 1942 consumptiemelk, zooals deze door de Nederlandsche zuivelcentrale aan hen wordt toegezonden of die zij bij de Nederlandsche zuivelcentrale kunnen aan vragen. De beschikking Is in de Staatscourant van Vrijdag 13 Maart 1942 gepubliceerd. UIT DE PERS DE GELDMIDDELEN VAN E. d. D. Volk en Vaderland van deze week herinnert aan een in het najaar van 1937 gedane vraag hoe de N.S.B. aan haar geldmiddelen kwam. Ir. Mussert heeft toentertijd in een rede een antwoord op die vraag ge geven en deed daarbij het volgende voorstel: „Het zal mij aangenaam zijn, als de regeering een onderzoek wil instellen. Alle boeken zullen worden opengelegd, onze boekhouding is ter beschikking, onze accountant ook. Tijdens het onderzoek, al duurt het een maand, koffie met koek gratis. Maar de re geering zal het niet doen, want de regeering heeft al éénmaal haar neus gestooten. Er is verleden jaar, onder inspiratie en hevige in stemming van de nette democratie een schendbrochure verschenen tegen de N.S.B. Na de verschijning van dit illustere geschrift heeft dc accountantsdienst van H.M.'s regeering langen tijd op het hoofdkwartier door gebracht om alle boeken na te zien. Het spreekt van zelf. dat daar niets anders te constateeren viel dan de groote offervaardigheid, die de heeren toch niet kun nen begrijpen. Van de regeering heeft de heer Van Blankenstein dus weinig meer te verwachten. Daarom ga Ik nog een stap verder. Ik doe hier het aanbod om alle boeken der N.S.B. te laten nazien door drie te goeder naam en faam bekend staande accountants (Nederlandsche wel te verstaan) en heb daarbij slechts één voorwaarde: hetzelfde onderzoek door dezelfde accountants bij de aan Van Blankensteins rasgenoot behoorende instel ling, genaamd Eenheid door Democratie, bij de Vrij zinnig-Democraten, bij de A.R., bij de S.D.A.P., enz. Wij willen ook wel eens weten hoeveel Salomon van den Bergh, hoeveel Mannheimer, hoeveel Zwanenberg, enz over gehad hebben voor het behoud van de demo cratie en den positieven Christelijken Staat van Colijn en Goseling." Thans publiceert het blad het facsimile van brief van den toenmaligen penningmeester van den Vrijz. Dem. Bond en van den doorslag van een brief van Eenheid door Democratie, beide gericht aan den heer Daniël Wolf. om dezen te bedanken voor giften van resp. f 200.000 en f 165.000. Het blad wijdt een uit voerig artikel aan den heer Wolf en zegt van hem dat hij zijn geld heeft verdiend door onder Nederlandsche vlag oorlogsmateriaal te vervoeren naar Spanje. behoeve van de toenmalige Spaansche regeering. De brief van den secretaris van den Vrijz. Dem. Bond d.d. 13 April 1937, luidt aldus: Zeer geachte Heer Wolf, In dank ontving ik Uw chèaue ad f 200.000 ten ba- hoeve der te voeren actie. 11 BOTER 11 VET 12 BOTER 12 VET 15 Petroleum !6 Petroleum )7 K.F. Brandst.l) 05 t/m 07 H.K. Brandst. n 17 H.K. Brandst. )8 H.K. Brandst.2) 12 t/m 20 C.V. Brandst. 23 t/m 28 C.V. Brandst. Ie t/m 8e Per. Brandst. 08 K.F. Brandst.l) 28 Algemeen H Zeep H Toiletzeep L Textiel (Mannen) Vz Rants. Vo rants. V2 Rants. V? Rants. I Boter, Margar. of Vet Boter, Margar. of Vet Margarine of vet Margarine of vet Beschikbaar per persoon: TO £.i° 6." ÊS lë c -co w a In tijdvak van een week: 9 18 22 18 Rants 1V« 2Vz Wz 2V2 Rants W 3V? 5V? 3V? K.G Vz Vz Vz Vz K G In tijdvak van vier weken 1 1 1 KG 50 50 Gram 250 250 250 250 Gram 500 501) 4 4 4 4 Rants 500 Gram 250 250 250 25(1 Gram 250 25(1 250 25(1 Gram 100 100 100 100 Gram 500 500 "500 500 Gram 28 14 Liter - - 7 7 Liter In tijdvak an 17 dagen 1 2 2 2 rants. GELDIGE BONNEN VOOR DIVERSE ARTIKELEN Elk der volgende bonnen l 2 Liter petroleum Eenh brandstoffen 2 Eenh brandstoffen 1 Rants Zeep 75 gram toiletzeep 80'/» 50 gram scheerzeep 1 Mrt 1942 1 Mrt 1942 Tot en met 31 Mrt 1942 31 Mrt. 1942 30 Apr 1942 30 Apr 1942 30 Apr 1942 30 Apr 1942 30 Apr 1942 3(1 Apr 1942 30 Apr 1942 30 Apr 1942 31 Mrt 1942 31 Mrt 1942 30 Apr 1942 1) Hierop geen anthraciet verkrijgbaar 2) Hierop uitsluitend turf verkrijgbaar DE VOLGENDE BONNEN ZIJN BINNENKORT NIET MEER GELDIG: Na Zaterdag 14 Maart; 12 Brood, Vleesch, Aardappelen. 08 en 09 Boter en Vet. Na Maandag 16 Maart: 11 en 12 Boter en Vet. De geldigheidsduur van de volgende bonnen is verlengd: t/m Zaterdag 21 Maart: 204 t/m 208 Algemeen (Kaas). 06 t/m 09 Melk. 211 Algemeen (Zeep). G Zeep. G Toiletzeep. p De bonneD ter verkrijging van levensmiddelen, waarvan de geldigheidsduur op Zon dag begint, mogen op den daaraan vooraf gaanden Zaterdag worden gebruikt, met uit zondering van den bon voor vleesch en vl eeschwaren ZEEP: 90 gram huishoudzeep, of 150 gram eenheidstoiletzeep of 100 gram zachte zeep (samenstelling 31 Aug. 1941), óf 150 gram zachte zeep (samenstelling 1 Jan.—31 Aug. 1941), óf 253 gram zeeppoeder, of gram waschpoeder. óf het doen wasschen van 20 K.G droge vuile wasch. EEN RANTSOEN BROOD: 100 s brood. GEBAK: 75 gram schuit, wafels, bij- koekjes, óf 100 gr culaas. 140 gr. koti 300 gram cake, 6! gr gevuld klein kg gebak, qf 500 gram vuld groot korst©; taart, gebakjes VLEESCH 100 vleesch, gewicht been inbegrepen gram pnardevlee gewicht van beenlt srepen VLEESCHWAREN gram gerookt 0! kookt vleesch den gehakt, con beef óf 75 gram rookte worstsooi óf 100 gram gek» worstsoorten. 6( giam leverartike tongeworst, nier) óf 150 gr bloedno zure zult. JAM: 500 gram siroop, honing, esi BLOEM' 70 gram webloem. -meel, gebloem -meel. rijzend bakmeel. RIJST: 250 gram rijstemeel, -bloj -gries, kindermeel GORT' 250 gram gortmout. gortbló grutten (alle soon gruttemeel, (gemt meel), rijstgries, appel-tapioca, óf ter eortpap. VERMICELLI: 10) vermicelli, maci: spaghetti MAÏZENA: 100 maïzena, sago, aart pelmeel. óf 100 zetmeel, verwerk! puddingpoeder of dingsauspoeder MELK: 134 liter, standariseerde mek een hoeveelheid 1 hurt bereid uit l?j! gestandariseerde PEULVRUCHTEN- gram peulvruchten BOTER: 250 gr, MARGARINE: 230 margarine. VET: 200 gram vel BRANDSTOFFEN: H.L. (maximaal 73 anthraciet, steenke industriebriketten, briketten, óf 2 cokes, gascokes, kg bruinkoolbriket óf 75 kg petrole cokes. Ik maak van deze gelegenheid gebruik U nogmaals onzen grooten dank te betuigen voor den krachtigen steun, welken U op deze wijze aan onze actié verleent. Wij hopen daardoor in staat te zijn een actie te voeren, welke de kleurlooze vrijzinnige kiezers van het natio- naal-socialisme zal afhouden en naar ons zal toevoeren. In hooge mate zijn wij U erkentelijk voor de wijze, waarop U dit hebt willen mogelijk maken. Hoogachtend, Uw dv. (w.g.) L. G. van Dam. De brief van het bestuur van Eenheid door Demo cratie d.d. 5 April '37 luidde; Zeer geachte Heer Wolf, Hierbij hebben wij de eer U te berichten, dat wij hedenmorgen een chèque, groot f 165.000 op de Amster- damsche Bank ontvingen, bestemd voor het Propagan- dafonds van E.d.D., waarvoor wij U hartelijk dank zeggen. Nadere gegevens omtrent de campagne zullen U weldra bereiken. Met beleefde groeten, Hoogachtend, (w.g.) Ritmeester, (w.g.) Faber, Secretaris. Voorzitter. Volk en Vaderland publiceert bovendien een blad zijde uit het kasboek van Eenheid door Democratie met overwegend Joodsche namen en besluit een van zijn commentaren met op te merken, dat de Leider ook op dit punt gelijk heeft gekregen en dat op deze blad zijde dezelfde namen voorkomen als hij in zijn rede in 1937 heeft genoemd en vervolgt dan: „Geen wonder, dat de heeren op het vorstelijke en ook zeer democratische! aanbod van den Leider, tegelijk de boeken op tafel te leggen, geen asem gaven! Want ons in een democratische roes naar den afgrond rennende volk mocht niet weten, dat het Joden, Joden en nogmaals Joden waren, die achter de schermen aan de touwtjes trokken". BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 13 Maart 1942. Bevallen: 10 Maart A. N. Lok-Mol d„ F. J. de LeeuwKrol z„ 12 Maart T. J. P. AldersJoes d., M. W. J. SegeriusDuik z., A. A. Gorter—de Boer z., M. M. Hittingervan der Heiden z., 13 Maart E. EijldersBooii d., G. M. Hopstaken Spruijt z. Overleden: 11 Maart: F. VisserHartog 84 j„ Gasthuisvest; O. F. Muller von CzernicW 70 j., straatweg. 12 Maart: N., 4 jaar, z. v. C. J. Zoet Kamperlaan. Opgaven moeten Vrijdagmiddag 12 uur in ons bezit zijn. ZONDAG 15 MAART SANTPOORT N. H. KERIC. 10.30: Dr. M. v. d. Voet. te Schoten. 4: Ds. G. F. Callenbach, te IJmuiden-Oost. N. H. KAPEL. 10.15: Ds. H. Ba-k-ker. em®, pred. te Amsterdam. Neem nooit meer bonnen mee dan U noodij hebt. Wat U verliest wordt niet vervangt GER. KERK in H. V. Wustelaan. 10: Ir. Blankenberg, van Aerdenhout. IJMUIDEN N. H. KERK. Kanaalstraat. Geen dienst. (Zie Bs lehemkerk.) BETHLEHEM KERK James Wattstraat. 10J Ds. L. W. Erdnian. 5: Ds. L. Lagerwey. V.m. S. H. M. Strating, Jeugddienst. HERV. EVANG., Oranjestr. 8. 10 en 5: Leesdle: GER. KERK, Wilhelminakade. 9: Ds-, S. E. Weslr H. Av. 11: Ds. Smilde, Nw, Vennep. H. Av. 3: Cs E. Weabonk, Dankzegging. 5: Ds. Smikle. Dank: GER. KERK, Rambonnetlaan, Geen dienst. Z!e to Wilhelminakade. CHR. GER. KERK. 10 en 5: Ds. A. Zwiep. DOOPSGEZ. en PROT. BOND. Hetmstraat 9. Ds. Westmeyse. Rotterdam.' OUD-KATH. KERK. 10: H. Dienst. 3: Vesper. GELOOFSGEMEENSCHAP LEGER DES HE!) 10: Heiligingsdienst. 7: Verlossingssamenk. 0. Chr. Rönits. IJMUIDEN-OOST N. H. KERK. Goede Herderkerk. VeLserduhw 10: Ds. G. F. Callenbach. 4; P. Allard, hulppred. HERV. VEREEN.GEB., Kalverstraat Geen dl« LUTH. GENOOTSCH. Herv. Vereen geb. Kak straat. 10.30: Mej. F. A. v. d. Bosch, Amsterdi STADSEVANG., Willemsbeekweg. 10: Broodbreto Maandag 8: Bijbelbespreking en bidstond. BAPTISTEN-GEM., Willemsbeekweg 22. Wos: dag S: Voorloopig geen dienst. GER. KERK. Velserduinweg. 10.15: Ds. E. G. Teyllngen. 5: Dezelfde. HERST. APOST. ZENDINGSGEM. Wlllebrordf 10. 10: Godsdienstoefening. Nam. geen dienst, VftlJZ. HERVORMDEN. Tolsduinerweg. 1( Dr. H. Faber. Sohiedam. VRIJE EVANGELISATIE. Willebrordstr, 10. 4: Besselaar. Amsterdam. VELSEN N. H. KERK. 10: Ds. Johs. Bronegeest. Bed. H. DM BEVERWIJK N. H. KERK. Kerkstraat 10: Ds. J. de Vries. 5: Dienst. DOOPSGEZ. GEM., Mennozaal, Parklaan. 10 u Dr. Alb. Vis. VRIJZ. HERV.. Parklaan. 3: Ds.'H. H. Dorgelo, Kaarden. EVANG. LUTH, GEM.. Konlngstr. Geen dienst. GER. KERK C. H. Moensplein. 10 en 5: Ds. Holtrop. VRIJE EVANG. „MARANATHA" Konlngstr. 9.30: Bidstond. 10: J. Peereboom. Woensdag 7: W. Pera, uit s Gravenhage. WIJK AAN ZEE EN DUIN N. H. KERK. Wijk aan Zee. 10: T. van Gosütf hulpprediker te Utrecht. VEREENIGINGSGEBOUW, Populierenlaan. Ds. A. J. Bronkhorst. De Burgemeester van Velsen, waarnemende de taak van Burge meester en Wethouders, brengt ter openbare kennis, dat door den Commissaris der provin cie Noordholland, ter waarneming van de taak van Gedeputeerde Staten, bij besluit van 2 Februari 1942, no. 21, de legger der wegen van de gemeente Velsen, gewijzigd en aangevuld, zooals in rood is aangegeven, is vastgesteld. De legger zal op 16 Maart a.s. op de gemeente-secretarie (4e afd.) voor een ieder ter inzage worden gelegd. Uiterlijk tot op den dertigsten dag na het tijdstip van het ter in zage leggen staat aan ieder belanghebbende tegen de vaststelling van den legger beroep op den Secretaris-Generaal van het Depar tement van Waterstaat open. Het adres van beroep moet worden gericht aan genoemden Secretaris-Generaal, maar ingediend bij den Commissaris der provincie Noordholland. VELSEN, 12 Maart 1942 De Burgemeester voornoemd, M. M. KWINT De Secretaris, E. W. DE BOER LUIDSPREKERS TE KOOP GEVRAAGD 1 Een persoons bed en een vloerkleed Br. IJ 811 bur. van dit blad. HEERENFIETS te koop Lagers- Gevraagd NETTE LOOPJONGEN i straat 3, IJmuiden-Oost. 14 j. Schoenmakerij P. KAAN DORP, Drieh.kerkweg 103, Drieh. Te koop een PATHÉFOON m pracht kast. Cypressenstraat 23, IJmuiden-Oost. Tegen 1 April a.s. te huur agb. 2 BOVENKAMERS m. stookge- legenheid en gebr. v. keuken voor Dames of Echtpaar z.k. Liefst R.K, Te bevr. Zeeweg 235, IJmuiden-O. ZONDAG 15 MAART, hall drié. Onderwerp: tekst Jes. 28: 16. KERKDIENSTE Gereformeerde kerk, IJmuido Wijk Ds. S. E. WESBONK. v. i 9 uur en nam. 3 uur dienst. Wij Cand. J. HAITSMA v.m. 11 ui en n.m. 5 uur dienst. Deze diö sten worden gehouden in de aan de Wilhelminakade. In Nieuwe Kerk aan de Burg. Ra-" bonnetlaan is geen dienst.

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 6