L. J. Franke Dienstbode Attentie! 1ste Hypotheek PATENT OLIE ZONDER BON FRANS WOUTERS Groentjes Matthaus- Passion De distributiedienst Centralisatie of decentralisatie? Dit is een vraagstuk, dat in den laatsten tijd nogal eens op het tapijt komt. Af en toe moeten distributiebescheiden worden afgehaald en er is bovendien wel eens wat te vragen en het is dus van belang, het tijdverlies, dat de distributie ver oorzaakt, zooveel mogelijk te beperken door een doelmatige indeeling van den gemeentelijken dis tributiedienst. In dorpen en kleine gemeenten baart dat weinig zorg. Men kan daar volstaan met het aanwijzen van een localiteit, gelegen in het centrum der ge meente en dus gemakkelijk voor iedereen te be reiken. De afstand er heen is daar geen bezwaar en veel tijdverlies kan het helpen der klantjes niet kosten. Doch in de groote stad is het anders. De afstan den vallen daar dikwijls niet mede en het is dus begrijpelijk, dat men tot het beginsel van decen tralisatie is gekomen. Een hoofdkantoor dus van den Distributiedienst met eenige filialen, die men van zelfsprekend buiten het centrum heeft gevestigd. Dat bespaart lange wandelingen van de menschen naar het Distributiekantoor en vooral in het win terseizoen is dat wel wat waard. Doch men heeft zich den laatsten tijd afgevraagd of het voordeel van decentralisatie niet overdreven wordt. Vooreerst veroorzaakt het zoeken van ge schikte panden voor filiaal problemen, met het gevolg, dat men, als het betere niet te krijgen is, zich met het mindere moet vergenoegen. Het ge volg daarvan is, dat het publiek het wachten niet aangenaam wordt gemaakt, wat alweer ontevre denheid in de hand werkt en ontevredenheid werkt de goede verstandhouding tusschen publiek en de ambtenaren niet in de hand. Aan wien de schuld als er dan eens een woord valt? De controle op het dienstdoend personeel zal aan een filiaal over het algemeen niet zeer uitgebreid zijn. Maar men wordt aan deze bijkantoren toch vlug ger geholpen dan wanneer iedereen aan een cen traal punt terecht moet komen zal men opmer ken. Dat is intusschen nog de vraag. Wanneer er wat veel toeloop is en het personeel niet al te uitgebreid, hokt het al spoedig en,met het wach ten gaat teloor, wat met de korte wandeling ge wonnen is. Daarom heeft zoo wordt er opgemerkt een centraal distributiekantoor veel voor op het filiaal. Om te beginnen kan er meestal wel een pand ge vonden worden, ruim genoeg voor het beoogde doel en uit alle richtingen met tram of bus te bereiken. Natuurlijk geldt het afstandsbezwaar voor ieder, die in een buitenwijk woont, doch daar staat tegenover, dat men op een centraal bureau vlug ger geholpen kan worden dan elders. Vooreerst heeft men daar gelegenheid, de autillage in over eenstemming te brengen met billijke eischen. Dan zal er over het algemeen genoeg personeel zijn, om in oogenblikken van bijzondere drukte een man netje meer aan het loket of achter de tafel te zetten en tenslotte veroorlooft zulk een centrali satie heel wat hechter controle dan aan de filialen het geval kan zijn. Van belang is bovendien het vervoer van de kostbare distributiebescheiden. In Den Haag is het voorgekomen, dat deze per slee van het eene lokaal naar het andere moesten worden vervoerd. Het bezwaar daarvan behoeft weinig betoog. In elk geval kan men zeggen: Hoe minder transport, hoe veiliger en hoe sneller. Dat men elders niet afkeerig is van centralisatie moge hieruit blijken, dat men in Den Haag bin nen enkele maanden de beschikking hoopt te heb ben over een eigen, centraal uitreikingsgebouw. Ook in Rotterdam volstaat men met twee bureaux een voor den Linker- en een voor den Rechter- Maasoever en gebleken is, dat de organisatie op Zichzelf goed is. Naar aanleiding van het bovenstaande hebben we het oordeel van den Directeur van het Gemeen telijk Distributiebedrijf te Haarlem, den heer A. van Driel, gevraagd. De heer Van Driel gaf te kennen, dat er voor centralisatie inderdaad veel te zeggen valt; men komt tot één maatstaf van be- oordeeling, de controle wordt gemakkelijker en economisch werkt men voordeeliger. Het is dan ook niet onwaarschijnlijk, dat men te Haarlem in de richting van meer centralisatie werken gaat, door de uitreiking van de distributie kaarten niet meer filiaalsgewijze te behandelen, doch dit op één punt samen te brengen. Doch geheel afwijzen kan men in Haarlem het filiaal-systeem niet. Er zijn gevallen, waarin men de menschen meer gerieft met uitreiking der be scheiden op een punt in de nabijheid van hun woonplaats dan in het centrum der stad. Daartoe behooren bijvoorbeeld winkeliers, die al heel wat tijd moeten besteden aan het opplakken der bons. De uitreiking der .opplakvellen nu mag niet te veel tijd kosten, zoodat dit in hun woonwijk dient te geschieden. Hetzelfde is het geval met het uit reiken van bonnen voor ziekenvoedsel. Wie met de zorg voor een zieke belast is, heeft niet veel tijd te missen. Ook hier kan uitreiking aan een filiaal veel tijd uitsparen. Centraal moet echter de beoordeeling zijn: Aan het hoofdkantoor dient de beslissing te zijn op de aanvrage voor schoenenbons e.d. En in het al gemeen dient er overigens naar gestreefd, dat er zoo weinig mogelijk waardepapier van het hoofd kantoor naar de agentschappen moet worden over gebracht. Centraliseer dus. waar te centraliseeren valt, aldus de conclusie van den heer Van Driel. Maar heelemaal zonder de bijkantoren zou het ook weer niet gaan. BLOEMENDAAL TERA VRDEBESTELLÏXG O. F. MULLER VAX CZERMCKI Zaterdagmiddag: is op dp Algemeene begraafplaats aan den Bergwg het stoffelijk overschot ter aarde besteld van O. F. Muller van Czernieki. in leven oud- superintendant van factorijen der Ned. Handelsmij. In Ned. Indlë. Vele vrienden en huren van de familie Muller toonden hun belangstelling. De heer .T. F. Ch. Dix was de eerste spreker. De Ned. Dahliaver., aldus de heer Dix. vernam nis een droeve mare het heengaan van haar bestuurslid, den heer Muller van Czernicki Zijn overlijden beteeken: voor de Dahliavereeniging een groot verlies en de droefheid hierover wordt grooter naarmate men meer kent en waardeert het vele dat door hem in het belang der vereeniging is verricht. Ds. Knipscheer legde in zijn rede den nadruk op de verdiensten van den heer Muller als goed huur man. die zijn gekw< ekte dahlia's trots en fier en met groote teeierheid bij een verjaardag kwam schen ken. Spr. sprak woorden van troost tot de familie Dr. Volgraff bracht in herinnering hoe in het Hist. Natuurwetenschappelijk .Museum in Leiden door den heer Muller nagemaakte 17de eeuwsche klokken den naam Muller tot in lengte van dagen zullen doen voortleven. Spr. prees zijn belangstelling in de oude techniek. Aan de groeve bedankte de heer P. .T. Eoudewijn. schoonzoon van den overledene, voor de betoonde be langstelling. VERKEERSONGEVAL. Heden. Maandagmorgen ongeveer half twaalf heeft op den Bloemendaalschen weg ter hoogte van den De Genestetweg een verkeersongeval plaats gehad. Een wielrijdster werd aangereden door een schillenwagen en is ernstig gewond naar een ziekenhuis overgebracht. De Commissaris van Politie verzoekt hen. die van dit ongeval ooggetuige zijn geweest, zich zoo spoedig mogelijk te vervoegen aan het Bureau van Politie tc Overveen. Nader vernemen wij omtrent het gebeurde, dat de wielrijdster, Mej. E. van R. te Bloemer.daal. den De Genestetweg uitfietste en langs den Bloemendaal- schenweg in de richting van Overveen een schillen wagen passeerde. Door tot dusver onbekende oorzaak is zij daarbij in aanraking met laatstgenoemd voer tuig gekomen en kwam te vallen, waarbij zij zeer ernstige hoofdwonden opliep Nadat dokter Immink de eerste hulp had verleend werd Mej. v. R. per zie kenauto naar het Diaconessenhuis te Haarlem over gebracht. SANTPOORT Brutair inbrekers in actie Bij een fotograaf aan de Hoofdstraat te Santpoort veel materiaal gestolen Brutale inbrekers, die zich nie4 ontzagen even na het invallen der duisternis aan de drukke Hoofdstraat in een magazijn een raam open te schuiven en naar binnen te gaan en bij een fotograaf het licht op te steken om hun slag te slaan, hebben Zaterdagavond Santpoort onveilig gemaakt. Hun werk mislukte op twee plaatsen, maar bij den fotograaf S. hebben zij hun slag weten te slaan. Hun eerste bezoek gold de firma A. van den Terras- weg. De inbrekers trachtten hier, waarschijnlijk na dat zij er zich van overtuigd hadden, dat niemand meer aanwezig was, binnen te komen door een raam uit het kozijn te lichten. Dit gelukte inderdaad, maar de man die het raam vasthield liet het vallen, waarop de daders de beenen namen. Het magazijn van de firma L. aan de Hoofdstraat Was toen aan de beurt. Hier werd een raam aan de •traaizijde opengeschoven, waarna de heeren naar binnen zijn gegaan. Zij hebben hier vermoedelijk niets van hun gading kunnen vinden, want er wordt niets vermist. Hun derde bezoek gold de firma S.. eveneens aan dc Hoofdstraat. De eigenaar van deze zaak woont elders, zoodat de daders ook hier het veld ruim hadden. Zij verschaften zich hier toegang door aan de achterzijde een ruit in te slaan. Zij hebben hier de telefoonver binding onbruikbaar gemaakt en alles in den winkel overhoop gehaald, doorzocht en wat van hun gading was meegenomen. Vermist wordt een reiscamera. een objectief, een tijdschakelaar, 3 speelfilms, een stofzui ger en vele andere kleine voorwerpen. Een en ander ter waarde van f 500. De inbrekers waren zoo brutaal het licht op te ste ken en dat, ondanks de verduisteringsvoorsehriften. naar alle kanten te laten uitstralen, zoodat het de aandacht van de buren trok. H.P.C. wint met 2—1 van D.W.R. Het hoofdnummer van het sportprogramma, waar mede Zondagmiddag het Haarlemsche Sportfondsen- bad werd heropend was wel de waterpolo-competitie- wedstrijd H.P.C.D.W.R.welke na een meer span- nenden dan fraaien strijd met 21 door de Heemstede- naren gewonnen werd. De eerste aanvallen waren van de Waterratten, waar bij middenvoor Handgraaf enkele malen goed werk deed. Braam en invaller Prager hielden echter goed in de achterhoede stand en onverwachts nam H.P.C. de leiding, toen Eldering een goed door Mauritz aange geven bal keurig doorsloeg en doelman Kollerie het nakijken gaf tl0). Nadat wederzijds enkele aanvallen waren afgeslagen kon Handgraaf bij verrassing Vrugt passeeren en de partijen op gelijken voet brengen (1—11. Na de hervatting was D.W.R. eenigen tijd in de nume rieke meerderheid, doordat Van Wijkhuizen het water werd uitgezonden. De Haarlemmers slaagden er echter niet in dit voordeel met-een doelpunt uit te drukken. Nadat nog twee Waterratten en een H.P.C.'er aan den kant waren gestuurd, kreeg Seubering de kans om zijn ploeg de leiding te geven, toen Eldering den Haar lemmer liet opzwemmen. Seubering plaafste den bal echter juist in de handen van Braam, die op zijn beurt Eldering in de gelegenheid stelde zijn nalatigheid goed te maken door van dichtbij Kollerie te passeeren (21). Daarna volgden nog enkele spannende momenten, doch gedoelpunt werd er niet meer. Het vliegtuigongeluk bij Koenming SJANGHAI, 16 Maart. (DNB) Omtrent het vlieg ongeluk bij Koenming wordt thans vernomen dat twee Douglas-toestellcn der China National Aviation Cor poration kort na den start van het vliegveld Koenming neerstortten. - Naar reeds ten deele gemeld, zijn daarbil omgekomen de leider der Britsche militaire missie, generaal-ma- joor Lancelot Dennys, de Amerikaansche lt -kolonel Kohier, de Amerikaansche financieele adviseur van dr. Koeng, Fennimore Lynch, en de bekende vlieger Scott. Voorts enkele Britsche en twee Chineesche pas sagiers. De bij Java verloren oorlogsbodems GENèVE, 16 IVJaart (Afip) Het communiqué van de Britsche admiraliteit, dat Zaterdag te Lon den is bekend gemaakt, zegt dat de geallieerde vloot tijdens den zeeslag bij Java vijf kruisers heeft ver loren: „Perth" (Australië), „Éxeter" (Engeland), „Houston" (V.S.), „De Rujder" en „Java" (Ned.). Voorts werden vijf torpedojagers in den grond geboord, de Britsche schepen „Electra", „Jupiter", ..Encounter" en „Stronghold" en het Nederlandsche schiD „Kortenaer". De torpedojager „Evertsen" (Ned.) wordt als erloren beschouwd. Men heeft nog niets vernomen omtrent de kleine schepen en hulpschepen die zich i de wateren van Java bevonden. TWEE BROERTJES DOOR HET IJS GEZAKT. Een hunner verdronken. UTRECHT, 16 Maart. Zondagmiddag zijn twee broertjes Visseher, wonende in dc Cornelis Roobol- straat alhier, bij de Jan Huygenbrug door het ijs van de Vecht gezakt. De oudste van acht jaar kon door een der omstanders worden gered. Zijn vijfjarig broer tje geraakte onder' het ijs en werd eerst na een uur dreggen op het droge gebracht. Toen waren de levens geesten reeds geweken. VROUWEN ELECTRICITEITS VEREENIGING. In een bijeenkomst van de afdeeling Haarlem en Omstreken der Ned. Vrouwen Electriciteits Vereeni ging. die a.s. Donderdagmiddag in café-restaurant Brinkmann aan de Groote Markt gehouden wordt, zal Mary Pos spreken over het onderwerp: „Vrouwen leven in vreemde landen". Portemonnaie met 160.— gevonden Eerlijke vinder brengt het naar de politie Een werklooze bouwvakarbeider zag Zaterdagmorgen op het Groot Heiligland te Haarlem een onooglijk uit ziende portemonnaie in de slik op straat liggen. Hij wilde er reeds een schop tegen aan geven, maar hij bedacht zich en raapte het ding op. Tot zijn groote verbazing vond hij er zestien bankbiljetten van f 10 en eenig klein geld in. Hij bracht het geld dadelijk naar den politiepost aan de Amsterdamschevaart, waar even later de verliezer, een loopjongen, zich aanmeldde en die niet weinig verheugd was, het geld weer zoo spoedig terug te krijgen. Zijn patroon gaf den eerlijken vinder een belooning. JUBILEUM J. NOOY. Op 15 Maart herdacht de heer J. Nooy, fabrieks-chef bij de firma Gebroeders Stuyt te Haarlem, den dag, waarop hij 40 jaar geleden in dienst trad bij deze firma. Des morgens werd de jubilaris in de fabriek toege sproken namens de directie door den heer P. W. Stuyt. die hem een geschenk onder couvert aanbood als stof felijk blijk van waardeering. Vervolgens sprak de heer Paul Stuyt, die eenige herinneringen ophaalde uit de loopbaan van den jubi laris. Namens het pakhuispersoneel vertolkte de chef, de heer Weyling, de vriendschappelijke gevoelens en deed zijn wenschen vergezeld gaan van enkele geschenken. Ook het kantoorpersoneel bood een ets aan bij monde van den procuratiehouder. TERAARDEBESTELLING. P. VAN AMELROOY Onder groote belangstelling is Zaterdagmiddag het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den heer P. C. van Amelrooy, bestuurslid van de Roei en Zeilvereeniging „Het Spaarne", die eenige da gen na zijn broer aan een noodlottige ziekte was overleden. In de aula van het mausoleum van de begraafplaats aan de Kleverlaan te Haarlem sprak de heer H Beukman, voorzitter van „Het Spaarne" een afscheidswoord namens bestuur en leden. Hij noemde den overledene een rustigen, bescheiden jongeman, die met ambitie zijn taak verrichtte- eerst in verschillende commissies en sinds kort in het bestuur, waar hij echter nog gelegenheid had gehad zijn werkkracht volledig te ontplooien. Spre ker sprak tenslotte woorden van dank voor hetgeen de overledene gedaan heeft, Namens vele vrienden sprak de heer E. Smit, die den overledene schetste als iemand die bij iedereen bevriend was en geen vijanden had. Ds. G. A. Barger, predikant der Ned. Herv. Ge meente te Heemstede, las hierna een gedeelte voor uit Mattheus 16 en sprak woorden van troost en bemoediging tot de nabestaanden. Leden van „Het Spaarne" droegen de baar grafwaarts. Aan de groeve bad Ds. Barger het Onze Vader, waarna een neef voor de belangstelling dankte. HET 3de PAEDAGOGISCH CONCERT DER H.O.V. Dinsdagavond 17 Maart a.s. wordt door de Haar lemsche Orkestvcreeniging het 3e concert gegeven van de serie Paedagogische concerten. Van verschil lende zijden is verzocht, in verband met de Beet- hovencyclus om een symphonie van den grooten meester te spelen en toe te lichten. De dirigent Ma- rinus Adam heeft voor dezen avond de 5e Symphonie gekozen. Deze wordt niet in den cyclus gespeeld, doch hij acht dit werk bijzonder geschikt voor het paedagogische werk dat hij denkt te verrich ten. De 5e Symphonie is één van de meest popu laire werken van Beethoven, doch dreigt zelfs zoo te populairiseeren, dat men zou gaan vergeten welk een groot kunstwerk het wel is. Daarom kan het geen kwaad het publiek daar weer eens goed de aandacht op te vestigen. Voor hen die de Beethoven- cycil nog nooit bijgewoond hebben, zal Dins dagavond een uitstekende inleiding zijn zich ver trouwd te maken met het symphonisch werk van Beethoven. Niet alleen de 5de doch ook de andere Symphonieën zullen ter sprake komen. Als 2e werk dat op dezen avond nog gespeeld en toegelicht zal worden is de keuze gevallen op Fantaïsie sur les deux airs populaires de Angevins van den op 24- jarigen leeftijd gestorven Belgischen componist Guillaume Lekeu. Een compositie die getuigt van een groote genialiteit van den schepper en die ons doet betreuren dat deze meester zoo vroeg ge storven is. Voor hen die nog geen paedagogische concerten bezocht hebben is het geen bezwaar dit laatste nog mee te maken omdat belangrijke punten omtrent orkest en afzonderlijk instrument toch op ieder concert weer ter sprake komen. Juist in verband met den Beethoven-cyclus zal deze avond voor den geregelden en niet geregeldeu concertbezoeker zeer belangrijk zijn. Uitreiking bonkaarten te Haarlem Van Sa tot Sme. Voor de uitreiking van de nieuwe bonkaarten is het Dinsdag de beurt aan de letter S tot en met Sme. Behalve de stamkaart dient ook het daarbij behoorende inlegvel te worden medegebracht. Frans Wonlers variété-revue Het bordje_ „Uitverkocht" hing Zaterdagavond weer eens voor dén Haarlemschen Stadsschouwburg en dat duidde er reeds op. dat er een speciale attractie was. Die speciale attractie was Frans Wouters met zijn so listen in de Variété-revue „Elck wat Wils". Een pro gramma dat reeds den eersten avond zooveel bezoek trekt moet wel bijzondere kwaliteiten hebben en die had het dan ook ofschoon het begin dat niet deed ver wachten. Een proloog waarin het heele gezelschap per trein arriveert en dan aan het publick wordt voorge steld is langzamerhand zoo afgezaagd geworden, dat wij wel verwacht hadden dat Daan Hooykaas een ori- gineeler entree had bedacht. Er zat echter gelukkig climax in het programma want het Caprice Ballet, vijf Deensche schoonheden in een cocktail-clans zooals ze aangekondigd werden, vormde een nummer dat een aangename variatie was op de klassieke variété-ballet ten, die iedereen zoo langzamerhand wel droomen kan. En die climax zette zich steeds door want de schetsen waarin Guus Brox, Daan Hooykaas en Joop de Mol optraden waren werkelijk geestig en men kreeg ruimschoots gelegenheid den rasartist Brox in al zijn kwaliteiten en dat zijn er heel wat te bewonderen. Vooral het schetsje „Inlichtingen voor den Burger lijke Stand" kwam, dan zij het uitstekende spel van Brox en Hooykaas uitstekend tot zijn reent. Van de andere medewerkende moeten de vier Sacrama's in hun Oostersche en Russische fantasieën met eere worden genoemd. Vooral het klassieke Russische nummer met de wilde dans-apotheose had bij het publiek veel suc ces. Het danspaar „Geria en Barry" danste in voor namen stijl een Boléro, en nu eens niet op de muziek van Ravèl. Daan Hooykaas was, zooals gewoonlijk, een vlot conferencier, die met zijn liedjes en vooral met dat van „Het nichtje uit het Gooi" het juiste accent wist te treffen. Ook zijn imitaties waren bijzonder geslaagd, speciaal die van Lou Bandy. Zoo was het voor de pauze een bonte, vlotte vertooning, die besloten werd met een Wild-West-scènc, waarin ook het „Deensche" bal let zich nog eens onderscheidde. Na de pauze was het de beurt aan Frans Wouters en zijn solisten, voor het geven van een muzikale show. Het orkest van Wouters is door de radio reeds zoo be kend geworden dat een beschrijving van de vele num mers van dit populaire orkest, slechts water naar de zee brengen zou zijn. Natuurlijk was het publiek geestdriftig en de zang van Eddy Christiani en Joop de Mol klonk van het tooneel van den Stadsschouwburg even goed als via den luidspreker. En meer zal een radioliefhebber niet willen weten. B. KORSTEN. Dansmatinée „Anika" Anika Hemkowna, een kleine, gracieuze ver schijning, zeer jeugdig nog, heeft Zondagmiddag in den Haarlemschen Stadsschouwburg_ haar dans- vreugde uitgeleefd en 'zij deed dit zóó spontaan en toch met een zoo volmaakt technische beheer- sching dat ze het helaas weinig talrijke publiek herhaaldelijk tot geestdriftig applaus dwong. Deze Nederlandsche danseres, die pas 14 lentes telt en als ik me niet vergis Zondag voor de tweede maal haar eerste debuut vond in Den Haag plaats voor het voetlicht trad, is zeker een aanwinst voor de Nederlandsche danswereld. De Haagsche dansmeester Iril Gadescow voltooide haar opleiding die zij in Amerika was begonnen. Natuurlijk zal haar kunst nog rijper en dieper moeten worden en met de jaren zal dat zeker komen, doch even zeker zal zij de echte kinderlijke spontaneïteit en heerlijke overgave, die deze matinée juist zoo aantrekkelijk maakten, voor een deel missen. Het was een veelzijdig programma, dat zij te zien gaf: klassieke, moderne en parodistische dansen wisselden elkaar af en zij beheerschte elke genre even voortreffelijk! Teer en gracieus in de Ga votte, devoot en beate als het biddend kind, geestig in de hoepeldans het was alles even knap en getuigend van een groot aangeboren talent. Zoo 'n dans als het „Gevangen vogeltje", schuchter, aarzelend de vleugeltjes uitslaand in het begin en dan later uitbundig in het besef van de her wonnen vrijheid is een prestatie, die niet alleen bewondering afdwingt doch ook tot voldoening stemt, omdat het nu eens een Nederlandsch talent is, dat naar het zich laat aanzien zoo'n schitterende toekomst tegemoet gaat Vooral technisch ook, hoe gracieus gebaarden de handen, staat Anika. nu reeds op een hoogte zoo als maar weinig danseressen in ons land. Het applaus kreeg na de guitige boerendans zelfs een ovationeel karakter, zoodat er een toegiftje moest volgen. André Rodenhuis toonde zich een con sciëntieus begeleider die zich ook in enkele soli o.m. eenige études van hemzelf op passen de wijze bij deze hoogstaande matinée aansloot. B. KORSTEN. Haarlemsche Orkeslvereeniging Ledenconcert Evenals voor een der Volksconcerten in Augus tus 1940 bestond voor het ledenconcert van Zon dagnamiddag het programma slechts uit twee wer ken van Brahms: een soloconcert en de 4de Sym phonie. Een vrij karige inhoud naar den maatstaf van een der vroegere programmatoelichters der H. O. V., die, zelf componist van andere richting, aan Brahms welwillend talent toekende maar tevens hem zijn tekort aan melodiek en aan vrijheid van expressie in 't bijzonder betreffende die 4de Sym phonie verweet. Toon Verhey waagt het desondanks met zoo'n programma te komen. Dat dit geen onbe zonnenheid is hebben we beide keeren kunnen con stateeren. Een ongewone geestdrift heerschte ook nu na de uitvoering der beide werken, de reactie op het intensieve genot van uiterst zorgvuldig voor bereide, geheel doorvoelde en met de grooste toe wijding en meesterlijk talent vertolkte muziek. En welk een muziek! Het Vioolconcert, eens als „Kon- zert gegen die Violine" gebrandmerkt, wordt nu naast dat van Beethoven gesteld. En Brahms' Vier de? Brahms' verwoede tegenstander Hugo Wolf schreef in 1885 o.a.: „Weliswaar heeft Brahms zich nooit boven het middelmatige kunnen verheffen, maar zulk een inhoudsloosheid. holheid en dikdoe nerij, zooals in de 1 moll-symphonie heerschen, is toch in geen ander werk van Brahms op zoo be angstigende wijze aan het daglicht getreden. Pre cies zooals Onze Lieve Heer verstaat ook de heer Brahms de kunst uit niets iets te maken". In den laatsten zin ligt een niet bedoelde lofspraak: het is iets. Het is zelfs zeer veel. Het is een monument. Vorm en inhoud zijn in volkomen evenwicht: de geest is volstrekt oorspronkelijk, van den eersten inzet af tot aan de laatste noot der geweldige Cia- cona. Meesterlijk gespeeld. Dat heef£ Gijs Beths in de solopartij van het Vioolconcert: in grooten stijl, met absolute technische beheerschïng. warmebezieling en temperament. In het hemelsche Adagio trof ook de mooie vertolking der hobo-solo. En Verhey maakte van het werk een symphonische eenheid, zooals we maar zelden hooren. De vertolking der Vierde stond op één lijn met die der Derde op- het laatste Bachcor.cert, wat dé- tailleering. opbouw en toewijding betreft. De cla- rinetsolo verdient een aparte vermelding. Ovaties na het einde. Het was dus wel „iets". Het was zelfs geweldig en heeVlijk mooi! K. DE JONG BURGERLIJKE STAND HAARLEM. 16 Maart. Bevallen 13 Maart: K. J. BlommaertDekker, z W. BergerSmoor, z.: J. A. WaltersVerheij, z 14 Maart F. van den Bergvan den Berg, z.: J Vosvan der Werff, d.; J. C. Kampermanvan Straaten. z.L. Surendonkde Jong. d..; Aa Diek—Knuppel, d.: FranssenSehilpzand, d.: 15 Maart C. M C. ten Berge —Brans, z.; E. H. Schutte—van den Ochtend, d H. Pannekeet—Serné. d.; L. KieftMooij, z.; H Schniede- windDekker, d A W. H KloesRatte d.; E. M. var der VeenHarder, d.: 16 Maart- M D. MeyerBram ke. d. Overleden: 12 Maart: H. J. Hamers, 38 j., IJdijk. 13 Maart: R. G.. 9 m., z. v. R. van den Haak, ten Kate- straat. J. Faber-Veen, 90 j., Kenaupark. J, Blokvan der Veer. 74 j., Craijenesterlaan. H. BoonGorter. 8( j., Westerhoutpark. C. Tuijnvan Mastrigt, 82 j.. Rijks straatweg. 14 Maart: M. H. Veldhuijzen, 73 j., Goltzius- straat. C. F. ZevenhuizenVermeulen, 69 j., Rijks straatweg. H. L. Scheepers, 64 j.. Kamperlaan. G. 4 d., d. v. A. Lok, Hazepaterslaan J. L. Willemse, 72 j., Kamperzijstraat. 15 Maart: H W. van Lent, 84 j.. Jans straat. A. J van den Berg. 29 j. Javastraat. B. J. M.. 13 d.. z. v. L B Kaptein, Kamperlaan. T. van Mourik, 50 j.. Molukkenstraat. Ondertrouwd: 16 Maart; P. van Heerden en A. Jan sen. DR. D. J. VAN PROOIJE ZIEK. Naar wij vernemer. !s de voorzitter van den Nederland- schen Voetbalbond dr. D. J. van Proolje opgenomen tn het Roode Kruisziekenhuis te 's Gi avenhage. waar hij als ge volg van een opgeloopen longontsteking reeds eenigen tijd wordt verpleegd. Hoewel de toestand zich aanvankelijk niet erg best liet aanzien, ontvingen wij hedenmorgen een gunstig luidend bericht van het ziekenhuis. Prijzen welke de caféhouder vraagt Ook op-dit gebied treedt de Prijsbeheersching op De inspectie voor de Prijsbeheerschig te Amster dam meldt: Een algemeene klacht van bezoekers van cafés en restaurants is, dat de priizen in dit soort gelegenheden zoo aanmerkelijk zijn gestegen, of wat op hetzelfde neerkomt de prijs nog wel de oude is gebleven maar hetgeen men er voor krijgt zoo veel minder is geworden. Nu zijn inderdaad de prijzen met toestemming van de overheid iets gestegen. Met name is de prijs van den borrel in bepaalde gevallen 5 cent hooger geworden dan de „9 Mei prijs" was. Op de prijzen van slaatjes, nagerechten, croquetten. broodjes en dergelijke z.g. kleine eetwaren, is een prijsverhoo- ging van 5 pet. gemiddeld toegestaan welke naar boven mag worden afgerond. Terwijl voor de res taurants priizen zijn vastgesteld ook wat de dran ken betreft. De?e prijzen dienen op duidelijke prijslijsten ver meld te zijn, zoodat iedere bezoeker op de hoogte is van den prijs, welke hem berekend wordt. Hieraan ontbreekt nog veel. In, verscheidene res taurants zijn de prijslijsten wel overeenkomstig de juiste prijzen doch worden bij j de afrekening geheel andere gelegenheden andere prijzen genoemd; gebeurt de prijsopdrijving meer openlijk. Daar ver meldt de prijslijst indien deze tenminste wezig is reeds een te hoogen prijs. Ook op dit gebied treedt de Prijsbeheersching thans controleerend op. De caféhouder H. W. te Amersfoort en de caféhouder E. H. R. te Haarlem hadden respectievelijk een kop koffie welke voor den oorlog 10 cent kostte voor 20 cent en een glas Bols voor 50 cent verkocht. Zij zijn door den Inspecteur voor de Prijsbeheersching te Amsterdam beboet met f 20 en f 10. MUSSERT TE HAARLEM. De leider der N.S.B.. Ir. Mussert zal Maandag 30 dezer in een openbare vergadering der N.S.B. in het Concert gehouty te Haarlem het woord voeren. Jlir. S. v. Citters overleden In den ouderdom van 77 jaar ls te Brummen over leden jhr. S. v. Citters. oud-commissaris der provincie Gelderland en oud-lid van de Eerste Kamer der bta- ten-Generaal. RADIO PROGRAMMA DINSDAG 17 MAART 1912. HILVERSUM t, 415.5 M. 7 15 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8 CO Politiek weekprnatje (opn.). 8.15 Gramofoonmuzlek. 8.20 Ochtendgymnastiek. MO B. N. o. Nieuwsberichten. 8.45 Gramofoonmuzlek. 9.15 oor dc huis vrouw. 9.20 Gramofoonmuzlek. 11.00 Voor de vrouw, li-zo Ensemble Jack der Kinderen en solist. lï.OO ThW Udcn Maanan en zijn dansorkest. 12.40 Almanak. 1-45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten 13.00 Voor de Rijpere jeugd van het platteland. 1J.15 Salonorkest. 14 00 Arn- hemsche Orkestverecniging en solist en gramofoonmuzjcx. 16.00 Ziekentroost. 16.20 Gramofoonmuziek. 16.45 Sport en spel voor de jeugd. 17.00 Gramofoonmuzlek. 17-15 B O. Nieuws-, economische en beursberichten. 17.30 Musette Orkest c-n soliste. 18.00 Voor de jeugd, is.is Gramofoon muzlek 18.35 Neerlands stem van het Oostfront. 18 50 h. N O Nieuwsberichten. 19.00 B. N. O. Gesproken binnen- landsch overzicht. 19.10 Gramofoonmuziek. 19.30 Cabaret- revue, Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 20.15 Om roeporkest. 21.00 Roemeensch orkest Grcgor Serban.cn zang met pianobegeleiding. 21.45 B N. O. Nieuwsberichten. 22 oo—24 oo Gramofoonmuzlek. HILVERSUM II. 301.5 M. 7 is_8 oo Zie Hilversum 1. 8.00 Gramofoonmuzlek. 8.15— 8.45 Zie Hilversum I. 8.45 Gramofoonmuziek. 10 00 Morgen wijding 10.15 Gramofoonmuzlek. 10.40 Sport en lichamelijke Opvoeding vroeger en nu. 11.00 Zang en plano. 11.30 Vier handige pianovoordracht. 12.00 Gerard van Kreve.en en zijn orkest en soliste (opn.l. 12 45 B. N O. economische berichten. 13.00 Zang met pianobegeleiding en sramofoonmuziek. Ca. 13 25 Gramofoonmuziek. 14.30 Dc Lichte Toets. 15.30 Voor de zieken. 16.00 Vraaggesprek met eramofoonmuüek 16 25 Planovoordracht. Ca. 16.55 Gramo foonmuziek. 17.15 B. N O. Nieuws-, economische- en beurs berichten. 17.30 Het groote Omroeporkest en soliste. 13.1S Boekbespreking. 18.30 Reportage. 18.45 Amablle-scxtet. 19.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.40 Spiegel van den dag. 19.50 B. N O. Praatje in ZeeuwSeh dialect. 20.00 B. N. O. E-n- gelsche uitzend.: Holland and the economie reorganisation. (Voor de Radio-Centrales: Gramofoonmuziek). Vannf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbin ding met de studio beschikken. 20.15 Cello, piano ?n gra mofoonmuzlek. 21.00 Ensemble De Kwintslag. 21.45 B. N. O Nieuwsberichten. 22 00 B. N. O. Toelichting op het weer- mnehtsberlcht 22.10—22.15 Avondwijding Geboren: JOHANNA HENDRIKA dochter van D. TIELAND en A. C. TIELAND-KENSELAAR Haarlem, Lentemaand 1942. Orionweg 60. De Heer en Mevrouw VOS-V. D. WERFF geven met blijdschap kennis van de geboorte van hun dochtertje LOESJE Haarlem, 14 Maart 1942. Kweektuinstraat 54. Tijdelijk Beatrice Kliniek Bezoekuren 11-12, 3-4, 7.30-8.30. zenuwarts hervat Dinsdag 24 Maart zijn praktijk. TECHNISCHE IN- EN EXPORT MIJ, J. L. BIENFAIT Co. N.V. IN LIQUIDATIE te Aerdenhout. Ter voldoening aan de art. 56a en 56e W. v.' K. deelt de liquidateur mede, dat het plan van uitkeering, houdende de grondslagen der ver deeling, tevens rekening en ver antwoording, ter kennisname is neergelegd ten kantore van het Handelsregister te Haarlem en ten kantore der vennootschap in liquidatie te Aerdenhout. De Naamlooze Vennootschap tot Exploitatie van Onroerende Goe deren „Rozenburg", gevestigd te Heemstede, maakt bekend dat zij ten kantore van het Handelsregis ter te Haarlem heeft nedergelegd een besluit tot wijziging van haar maatschappelijk kapitaal door eene terugbetaling op de aandee- len. DE DIRECTIE Gevraagd een beslist propere WERKSTER Maand, en Woensd. van 8-1 uur. Vrijdags van 8-4 uur. Goed loon. Bij de Ruyterpiein. Br. no. 7732 bureau van dit blad. Gevraagd: NET HANDIG MEISJE 14-16 jr. In gezin van 3 pers. Van 8-1 of van 9-2, met brood maaltijd. Zondags vrij. Bij de Ruyterpiein. Br. no. 7733 bureau van dit blad. gevraagd v.g.g.v. hoog loon. Hotel „ZOMERZORG" Bloemendaal. Eet nu winterwortelen, nu ze er zijn. Van de zandgrond honing zoet en geen ge scheurde a 2.75 per 35 K.G., thuisbezorgd en wel. Bestel met spoed de voor raad slinkt. L. Starreveld, Hillegom Diverse bedragen aangeb Inlich tingen J. E. ROL, Beëedigd makelaar, Aerdenhout, tel. 27437 Ambtenaarsgezin (zonder kinde ren) zoekt te Haarlem of omstre ken WONING of LANDHUISJE ten spoedigste. Brieven onder no. 7735 bureau van dit blad. Te koop gevraagd Brieven met opgave kwantum en prijs, ond. no. 7731 bur. v. d. blad Gedroogde Visch voor de Poes 20 ct. 250 gram. Jestoomd Vleesch v. den Hond 30 ct. 500 gram. Jagelijks versch W. J. v. cl. Meer Zuldpolderstr. 23, Tel. 17694 Beheer van nuizen. Taxaue Incasso, hypotheek, assurantie H. W. VROLIJK Makelaar Taxateur Heussensstraat 16. TeL 23693 haarlem Revue „ELCK WAT WILS th..k>ö9 met orkest i Prijzen ƒ0.70—ƒ2.05, alles inbegrepen. Voorverkoop dagelijks van 103 uur. NEDERL. VERBOND VAN VAKVEREENIGINGEN WERKGEMEENSCHAP VREUGD EN ARBEID ZWEMMEN SPORTFONDSENBAD In verband met de HEROPENING worden de V. en A.-zwemavon- den vanaf Dinsdag a.s. van 7-8 uur normaal hervat. Entreeprijs kind. t.m. 13 jaar. werkloozen mede, 10 cent. Volwassenen 15 cent. Introducties toegestaan. Diversen te koop 4 Te koop aangeb. twee jaargan gen „PLAISIR DE FRANCE", prijs f 10 Br. G 4683 bur. van dit blad. 4 Te koop aangeb. varkensleeren TASCH m. hoornen handvat en suède gevoerd 23 bij 18 cm., prijs f 15. Br. G 4684 bur. van dit blad if Te k aangeb. donkerblauw ma- rocain JAPON zijde maat 44-46. halve mouw, prijs f 25. Brieven G 4685 bui. van dit blad. 4 Te koop aangeboden z g a.n. bro- caat AVONDMANTEL met vosbont kraag en echt zijden voering prijs f 80 Br. G 4686 bur. van dit blad. 4 Te koop acht BLOEMENMAN DEN, vijf bloemenvazen prijs f 12. Brieven G 4687 bur. van dit blad. 4 In ruil aangeboden een COPIE van Adriaan Brouwer voor een goed vloer- en tafelkleed. Brieven G 4688 bur. van dit blad. 4 Tm koop goed onderh. KINDER WAGEN er. kin&erledikantje. Brie ven G 4689 bur van dit blad. 4 Te koop z.g.a.n. donkere H.WIN TERJAS. Adres Raamsteeg 25. 4 Tc koop 9V? mm. PROJECTOR m. enkele teekenfilms f 60. Na 6 uur Leidschevaart 344. 4 Te k. KINDERBIOSCOOP smal film (nieuw)., gr spiegel m. eiken lijst, autoped met z.g.a.n. banden, i p. nieuwe lakleeren beenkappen Muiderslotweg 140 H.-N., na 6 uur 4 HOUT te koop 8 x 22 7 5 45 M 3 x 14 35 4.40 M. 2 x 6y2 40/4.00 M Spaarne 92. 4 Te koop 200 kilo beste POOT- UITJES (van Am zaad). J. H. Ver meulen, Kennemerbeekweg 23. Gen- nebroek Na 5 uur. 4 Te koop 200 TAKKENBOSSEN. Brieven G 4708 bur. van dit blad 4 RUBBER WINDKUSSEN nw. en rubber badsch. 38 cn 40 agb. Scho tersingel 7. 4 Te koop STAANDE MANGEL. een z.g.a.n. steekwagen. 4 schild (kopergravures). Sportparklaan 2. H'stede 4 Te koop aangeb. 2 Amerikaan sche SCHÈERSTOELEN zoo goed als nieuw Leidschevaart 346. Haar lem Tel. 18855. 4 TE KOOP: D.ficts compl. f 30 2 Marm. platen 50 x 50, 50 x 150. 25 mm dik. 1 Industrie gasstel 2e Zuid Poldersti 1. 4 Mooi doublé dames ARMBAND HORLOGE. Adres bur v. d blad. 4 Te koop z.g.a.n. KINDERSTOEL TJE. fabrik „Naether". Bevragen Kedoevtraat 22. 4 TE KOOP: viool (1'1). goed in strument f 15. Vuurduveltje in goe den staat f 10, groot rond salon tafelkleed, goudbruin f 12 en 2 p. metalen steunzolen f 10 Engelsz- straat 27. 4 TE KOOP: 12 zware luiers f 2.50 p. st oude kwaliteit. Tevens ge vraagd kinderschoentjes m 17-18. Br. O 4743 bur. v. d. blad. 4 Te koop gedeelt. gebr. BABY UITZET, ger luiers f 35. Kinder- ledikantje f 10. Voor 12 uur Adres te vern. bur. v. d. blad 4 Tc koop 1 d. bl MANTELTJE m b.p. hoedje o. k. weg te kl. ge kocht, slechts 1 x gedr. leeft. 3 j.. prijs f 18.50 Hodsonst.r 39, H.-N. 4 Te koop KINDERBADJE op stand crème kinderwagen, kl. ba- byuitz en m slobpakie lft. 114-2 j Patrimoniumstraat 36 4 Te koop gelooide PANTERHUID f 65 cn 2 stuks marterhont f 35. Te koop gevr plusfeurspak (jongen lft. 16-17 j.) Julianaw 37 Wijk aan Zee. 4 Tc koop ACCORDEON en te vens een wieg Pijlsiaan 9. 4 Te koop HANDNAAIMACHINE prima werkend prijs f 25 J. v. Vlij men. Kleine Houtstr. 115 4 Te koop prima SCHOENMA- KERSSTIKMACH. zga.n prijs f 125 J v Vlijmen. Kl Houtstr 115. 4 Te koop 200 meter 16 m m. Agfa- Ozaphan SPEELFILMS Brieven O 1638 bur va dit blad 4 Zeer billijk te koop een 2e h 4 LINOLEUM EN BALATUM elk v 1 kam., k.led., damesjas m. 44-46 to koop. Schoterweg 156zw. 4 Te koopr bruine MANTEL met randje Ind. lam m 42 f 17. De Genestetweg 11 Bl'daal. 4 Te koop AVONDJAPON ook ge schikt voor trouwjapon. Vinke- straat 53, Haarlem-Noord. i H. O. V. Stichting „Het Volks-Concert" Gemeentelijke Concertzaal DINSDAG 17 Maart DERDE PAEDAGOGISCH-CONCERT In verband met de komende BEETHOVEN-CYCLUS Uiteenzetting en uitvoering van de Vijfde Symphonie van Beethoven Éntrée voor niet abonné's 50 ct Bespreekt Uw plaatsen Kaartverkoop en plaatsbespre king bij het Concertbureau ALPHENAAR. Kruisweg 49. Chr. Oratorium Ver. Haarlem Uilvoering op 21 Maart Alle rangen uitverk.! BOEKENZAAK met bibliotheek. Centrum van drukke stad. Geen hoogc huur. Br G 4639 bur. van dit blad 4 Te koop VLAAMSCIIE REUS (hanskl.)voedster, met hok. I'er- seusstraat 23. na 5 uur. 4 BABYGOE!) te koop. 33 stuks, 1 frroote zinken teil. 1 oude win terjas. Br. G 4752 bur v d. blad 4 Te koop a^b.: 1 eiken SJOEL BAK met 30 schijven, kegel en spelregels, z. g. a. n. Prijs 12.50 Pallasstraat 32 II.N 4 Tc koop KANARIE MET KOOI a f 4. Tevens te koop gevraagd: linnenkast. Pres. Steynstiaat 67 4 To koop nieuwe zw. DAMES SCHOENEN m. 39. Welf. 12.50 en dnmesjapon, bleublauw, m. 41- 46, 15. Nieuw. Adres to vern. bur. van dit blad 4 MAATWERK. Zwart Jaquet, gestr. pantalon, nw.: pracht kwa liteit. nt. 52-54 f 75. Tel. 24402 4 Te koop z. g. a. n. MODERN nEERENrOSTITM. donker, fl. maat. o.k Tugelnstraat 25 4 PRACHT BONTJAS in prima conditie, maat 44-46. bruin ge streept. tegen e. a. b. Tusschen 6 en 9 uur Gaclr.traat 9 4 Trckvereon. vr. eenige KAM- PEERTENTEN' cn SHI I/TERS to koop. Br. G 4723 bur. v. d. blad. 4 INDUSTRIE MACII. of sexo- naaltafcl gevr. m. of r. motor. Br. G 4722 bur. vnn dit blad. 4 Part. vr. SCHRIJFMACHINE in g. st. v. part. geen oud mod. Br. m. pr. en merk G 4721 bur. v.d.bl. Tennis 4 BEGINNERSTENNISCLUB lei ding tennisleeraar vraagt nog eenige leden. Contr v a f 9.50. Br. G 4595 bur van dit blad 4 LEDEN GEVRAAGD v. div. clubs o.l.v oefenm. J H. van Hees Inl Koninginneweg 51 Tel. 13174 Hrl 4 Laat tijdig uw TENNTSSCHOE- NEN afdoende vulcaniseeren Vul- ennisoerinr Vulco. Nassaustr. 13. 4 GFOEF TENNISCLUB vraagt nog eenige leden voor Donderdag avond. Br G 4755 bur. v d. blad. Watersport Te koop gevraagd 1-persoons KANO voor tongen 14 j Frans Hals straat 16 Huisdieren 4 TRIMMEN en POEDF.LSCHK- REN aan huis f 2 en f 2.50 Mevr. Kramer. Neptunusstr. 27 rd.. H N 4 Heden WITTE KEESJES enz. Vakk. plukken, scheren, wasschen, a katers snijden, desgew. ook aan 1 huis, alléén .Warmoesstraat i.

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 11