omicincf VVaf een bierbrouwersgeslacht Kunst en Wetenschap deed VOOi V 8 hoest parels De Deensche Carlsberg-fondsen en hun beteekenis voor de cultuur Onze Scandinavische medewerker schrijft: Wie in Denemarken een glas bier drinkt des joods een kogelflesehje steunt daarmee in negen ^jn de tien gevallen wetenschap en kunst, want de joote bierbrouwerijen tevens limonade- en spuit- fjterfabrieken keeren hun winst niet uit aan jjndeelhouders, maar aan de Carlsberg-fondsen en je concurreerende brouwerij Tuborg heeft hun oorbeeld gevolgd en laat ook al een fonds voor lültureele doeleinden van den dorst der .Denen pro- jleeren. Maar Carlsberg is toch nummer één, zoo- fel wat de grootte der brouwerijen betreft 2ij ziin je grootste in de Scandinavische landen en dat wil rat zeggen als wat de beteekenis van de nu rond rijftig millioen kronen bedragende fondsen voor de »etenschap, voor kunst en cultuur, of andors gezegd: ioor land en volk van Denemarken, aangaat. Overal komt men den naam Carlsberg tegen en gt niet alleen op de reclameborden van stadsche jfés en landelijke kroegjes of op de feestelijk bon- tbierwagens met hun koetsiers onder een roodwit- streepte metalen parasol en hun prachtige paar- tn, die 's zomers kleurige strooien hoedjes op Bijgen. Men vindt dien naam in vergulde letters :3 den gevel van een der beroemdste musea van ifoord-Europa, Ny Carlsberg Glyptotek te Kopen- jgen; men vindt dien naam voorin honderden, mis- ichien al wel duizenden geleerde werken, die wel- icht nimmer geschreven waren of niet in dezen vorm uigegeven hadden kunnen worden, wanneer het Carlsbergfonds er niet met zijn millioenen achter ad gestaan; men vindt dien naam telkens weer op ordjes, die museumbezoekers vertellen aan wel- >en goeden gever het museum dit schilderij dit cteld, dit gobelin, dit antieke kruikje te danken «eft. En als er niet Carlsberg staat, dan staat er misschien de naam Jacobsen, „Brouwer Carl Ja- jbsen" of „Brouwer J. C. Jacobsen", want dit wa- ■a de beide Kopenhaagsche burgers, die behalve, iit zij elk hun Carlberg-fonds stichtten, ook nog op odere wijze hun vaderland en hun geboorteland onzienlijke schenkingen voor allerlei doeleinden {«den. Hoe de gerst in Kopenhagen kwam. J. C. Jacobsen, de vader, maakte zijn fortuin joor Beiersch bier te brouwen. Bijna een eeuw ge iden reisde hij naar München om daar, in de hoofdstad van Beieren, persoonlijk de eerste gist te kalen. Hij reisde in den winter, hij had de gist, die den grondslag leggen zou voor een vermogen van vele tietallen millioenen in een blikken doos in zijn koedenkoffer en telkens als de diligence even bij sn posthuis stil stond, spoedde hij zich naar buiten tm de doos met haar kostbaren inhoud onder de «mp af te koelen. Zijn moeite werd rijkelijk be tond, zijn brouwerij voor Beiersch bier, die hij, :aar zijn zoon Carl, Calrsberg doopte, kwam spoedig tt grooten bloei. Ongetwijfeld was dat voor een be- sngrijk deel te danken aan den arbeid van de we- Mschappelijke medewerkers wien Jacobsen een stekend geoutilleerd laboratorium ter beschikking psteld had. Hun ervaringen, hun resultaten wilde eoude heer Jacobsen niet voor zichzelf alleen hou- ien, er werd bepaald, dat alle brouwerijen ter we reld van het wetenschappelijk werk van de men- Khen van Carlsberg zouden kunnen profiteeren en tenslotte werd zelfs het heele bedrijf in dienst van ie wetenschap gesteld in dien zin dat de winst van ie brouwerij geheel gebruikt werd om via het Carls- kerg-fonds wetenschappelijken arbeid te steunen. De rorstelijke woning van Jacobsen op Carlsberg is eerewoning voor een man der wetenschap gewor- den tegenwoordig woont er de Nobelprijswinnaar Koels Bohr en het Carlsberg-fonds verleent jaar b. jaar uit aanzienlijke subsidies voor weten- cnappelijke onderzoekingen, bekostigt de uitgave mi wetenschappelijke werken en de werkzaamhe- ai van verschillende laboratoria en zendt expedi- ;s uit, zooals die van Lauge Koch naar Groenland. Carl Jacobsen, die door de vorstelijke schenkin- en zijns vaders geenszins onterfd was, die naast ïrlsberg een nieuwe, brouwerij, Ny Carlsberg huwde, welke al evenzeer tot bloei geraakte, en die cm: zijn groote veelzijdigheid veel had van som- r.:ge renaissancevorsten, stichtte veertig jaar gele ien het Ny Carlsbergfonds, dat sedertdien telken ;are eenige tonnen heeft uitgegeven voor beeldende sunst; van de 337.940 kronen van 1941 zijn monu- lenten, wandschilderingen in openbare gebouwen, enz. bekostigd ten bedrage van ruim 175.000 kro ten, hebben musea in heel Denemarken kunstwer- len gekregen voor een kleine 100.000 kronen en is luim 50.000 kronen besteed om de uitgave van koeken op kunstgebied te steunen. Sinds 1925 zijn löeen al voor een bedrag, ongeveer overeenko- tend met goed een kwart millioen gulden, werken :sn levende Deensche kunstenaars aangekocht voor "laatsing in de musea in de provincie die telken- ■re op de beurt af hun keuze mogen doen ten- nde ook de visschers van Skagen en de boeren ïn Tonder en de burgers van de kleine „koop- J'«den" in contact te brengen met de hedendaag se kunst van hun land. Een herdenkingstentoonstelling. ,Deze maand is het een eeuw geleden, dat Carl, ücobsen geboren werd. Uit heel het Deensche land kobben de musea hun schoonste en kostbaarste be- Sttingen, die zij aan hem of aan het Ny Carls- «rgfonds te danken hebben, naar Kopenhagen gestuurd, waar er in de toch ontruimde zalen van het Kunstmuseum een tentoonstelling van is inge richt, een tentoonstelling, waar Rembrandt en Frans Hals, Titiaan en Tintoretto vertegenwoordigd zijn, waar Perzische tapijten gloeien in hun oude dracht, waar men voor het eerst sedert dertig oor logsmaanden weer oude, vertrouwde werken van Deensche schilders en beeldhouwers bewonderen kan. Het Nationalmuseum richt zijn eigen ten toonstellingen in van oudheden en ethnografica, welke door Carl Jacobsen gesohonken zijn of met geld van zijn fonds gekocht of verzameld of opge graven konden worden. Evenzoo doet Ny Carlsberg Glyptotek, het museum van antieke en moderne beeldhouwkunst, dat deze bierbrouwer stichtte en dat hij tot zijn dood in 1914 toe persoonlijk leidde met hulp van vakmenschen ofschoon hij zelf der mate deskundig was, dat een Grieksche antiquair hem geen valschen kop van Praxiteles kon aansme ren en dat hij de hieroglyphen op oud-Egyptische beelden kon ontcijferen, toen hij daarvan den ca talogus opmaakte. En nog andere instellingen huldigen de nagedach tenis van dezen maecenas, van dezen grooten bur ger van Kopenhagen, die het eereburgerschap niet aanvaarden wilde, omdat het hem belet zou hebben vrijelijk zijn oordeel uit te spreken over daden der. vroede vaderen, die hem niet aanstonden, maar die meer tot de verfraaiing van zijn vaderstad heeft bijgedragen dan iemand anders sedert koning Christiaan IV. Hij heeft standbeelden geschon ken en monumenten en zooals zijn vader het groote kasteel Frederiksborg na een brand liet herbou wen en het als nationaal-historisch museum den staat schonk, zoo schonk Carl Jacobson Kopenha gen verscheidene van zijn torens en torenspitsen, waardoor de stad aan de Sont de stad van de schoone torens geworden is. C. G. B. Tergend borende pijn zonder ophouden, morgen naar den f tandarts, doch neem nu dade lijk "AKKERTJES" die de pijn verdrijven. Ge leeft dan weer op binnen een kwartier. Neem n AKKERTJE De Nederlandsche PijnsfiHer HAARL. DAGBLAD Dinsdag 17 Maart 1942 j [r.Mussert sprak in de hoofdstad Teraardebestellir van acht Engelsche vliegers APELDOORN, 14 IVJaart. Op de begraafplaats Heidehof te Ugchelen. gemeente Apeldoorn, wer den gistermorgen acht Engelsche vliegers, die na bij Apeldoorn den dood vonden, met Duitsche militaire eer ter aarde besteld. Acht kisten met de stoffelijke resten van de Engelsche militairen waren naast elkaar voor af zonderlijke graven gezet, ieder overdekt met een zwart kleed. Een vuurpeloton stelde zich terzijde op. Vele belangstelldenen hadden zich rond de graven geschaard. Een Duitsche veldprediker hield een toespraak, waarin hij het als den waren Duit- schen aard en overeenkomstig den Christelijken geest schetste, den eerlijken tegenstander achting toe te dragen en te betuigen, ook bij zijn dood. Deze teraardebestelling der acht Engelsche solda- tx is geen holle phrase, maar diep menschelijk medeleven met het eeuwige soldatenlot. Bij deze laattste rustplaats zullen geen vijandelijke woorden gesproken worden maar de handen tot God worden opgeheven in wiens naam spreker de zielen van deze gestorvenen aanbeval. Spr. wees op het voor beeld, dat deze Engelsche militairen met de ver vulling van hun plicht ook aan de Duitsche mili tairen hebben gegeven. Hel eeren van de dapper heid van den tegenstander doen wij, aldus spreker, in het waarachtige geloof, dat God ons uitver koren heeft in dezen strijd overwinnaar te zijn, maar daarbij past, volgens spr. den Duitscher een geloovige en - bescheiden houding. Duitsche sol daten zullen voortaan waken, dat de eer van deze Engelsche soldaten niet wordt aangetast. De veld prediker bad ten slotte het Onze Vader. Ver volgens werd een krans op de graven neergelegd, waarna de pleci^ige beaarding geschiedde. Ten slotte loste het vuurpeloton drie salvo's, waar mede deze indrukwekkende plechtigheid ten einde was. MEESTER CYCLUS: v. d. PAS—FLIPSE. Op Dinsdag 24 Maart zal het bekende Nederlandsche pianoduo v. d. PasFlipse optreden in de Gem. Con certzaal te Haarlem. Het programma bevat werken voor twee piano's van: J C. Bach, Clementi, Tarenghi. Debussy. Infante. De speldjes, welke deze week verkocht zullen worden ten bate van Winterhulp tijdens de groote collecte, die Vrijdag en Za terdag zal wor den gehouden. UITGAAN Heden DINSDAG 17 MAART. Gem. Concertgebouw: Paedagogisch Volkscon- fct H. O. V. 7.30 uur. Stadsschouwburg: Revue „Elck wat wils", 7.30 iiur, Gebouw Haarl, KegelbondCabaret-revüe «Daar knap je vast van op", 7.30 uur. Luxor Theater: „Heimkehr". 2.30, 6.30 1.45 uur. „Frans Hals Theater: „Ich kenn' dich nicht und i«j>e dich", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. TADI A C Rembrandt "Theater: „De moderne blauwbaard", I UDIM9 WO, 6.30 en 8.45 uur. Moviac: Gevarieerd programma, o.a. „Rose Marie rat niet meer", van 12 uur af. Palace: „De getemde draak". 2.6.30 en 8.45 tur. WOENSDAG 18 MAART. Stadsschouwburg: Revue „Elck wat wils". 7.30 tir. Bioscooptheaters: Voorstelling des middags en des «vonds. Apotheken De volgende apotheken te Haarlem zijn van des bonds acht tot aes morgens acht uur (ook op Zon- W|) geopend: „Th. A. Klinkhamer. Koninginneweg 69, Tel. 11569. Grijseels en Van Hees, L. Veerstraat 19, Tel. 11000. „Frans Hals Apotheek. Frans Halsplein 1. Tel. 11180. Te H e e ms t e d e is geopend: jjHeemsteedsche Apotheek, Binnenwe» 98. Tel. Haarlemsche Politie Muziek Vereeniging Door de welwillendheid der theaterdirecties kon de Haarl. Pol. Muz. Ver.' haar 2de uitvoering in dit seizoen binnen drie maanden tijds geven. Maandagavond had die plaatsditmaal in het Cinema Palace. De voorzitter der Muziekvereni ging betuigde daarvoor zijn dank aan den directeur van dit bioscoop-theater. Hij verwelkomde ook de aanwezig^ autoriteiten, in de eerste plaats den burgemeester en deelde voorts o.a. mede dat de vereeniging wegens ziekte van enkele harer leden met de hulp van invallers moest concerteeren. Of het hieraan lag dan wel aan den betrekkelijke korten voorbereidingstijd sedert de vorige uit voering het musiceeren was ditmaal niet zoo goed als in het Frans Hals Theater, hoewel de podium ruimte van Cinema Palace veel beter is. Het openingsnummer, de K.L.M.-Marsch, ja, die klonk voortreffelijk die werd stram en zuiver gespeeld, gelijk van aanzetten en van afbreken daar zat pit in. En in de volgende nummers kwa men goede momenten voorin de Ouverture „Les Saltimbanques" van L. Ganne een door de bugle gespeelde melodiein de Fantasie over „Die lustige Witwe" van Léhar een mooi klinkende cornet-solo, die bijwijlen door de sopranino-saxo- foon (een belangrijke aanwinst voor de vereeni ging!) versterkt werd; en zoo ook in „Heinzel- mannchens Wachtparade" van Noach, de Wals „Wein, Weib und Gesang" van Joh. Strauss en de van ouds bekende Marsch „Frei weg" van Lathan. Maar vaak liet de stiptheid van het samenspel iets te wenschen over niet zelden ook was de klank scherper en harder dan noodig geacht mocht worden. Ook was er te weinig verscheidenheid in het karakter der Stukken, waarin marschrythmen domineerden. Een of twee stukken van meer mu zikale waarde en ernstiger aard zouden zeker wel kom zijn geweest. Het is te hopen det de Pol. Muz. Ver. bij een volgende uitvoering niet met tegenslag te kampen heelt. De kennis en de ijver van haar directeur Peeters en de toewijding en de vaardigheid harer leden waarborgen dan een grooter muzikaal genot. K. DE JONG GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Inlichtingen te bekomen aan het Politiebureau, Smede- straat te Haarlem, tusschen II en 13 uur. Terug te bekomen bij: Bureau van Politie, Smedestraat 9, autoped: Frederiks, Engelszstraat 10, étui met inhoud: Bureau van Politie, Smedestraat 9, étui met inhoud; Zee land. Bisschop Ottostraat 18. handschoen; Nijssen. Rijks straatweg 541. hond: Sieffers. Obistraat 10, handschoen; Goebert, Badelochstraat 30. kar: Bureau van Politie. Sme destraat 9. leeskaart; Lamoree. Reitzstraat 95, portemonnaie met Inh.; Bureau van Politie. Smedestraat 9. portemonnaie met inh.; v. d. Kroft, Perseusstraat 13. pakje met inhoud: v. d. Voort. Koolsteeg 14. pet: Timmermans. Dunkier- straat 52, portemonnaie met inh.; Berlemon. Voorzorg straat 7 rood. schoentje; Visser, Roosveldstraat 29, schoen- He: Verheem. Ged. Schalkburgergracht 18. schoen; Boek hoven. Noorder Tuindorplaan 72. wandelstok: Bureau van Politie. Smedestraat 9. schoentje; Holzapfel, Gasthuislaan 127. tasch; Bureau van Politie. Smedestraat 9. tasch met inh.; Paschier. Helsteijnstraat 11 rood. taschje: Wijnincks. Obistraat 8. vulpotlood; Wagenmaker, Waarderweg 30, wantje; Lohmann. Bataviastraat 3, wantje; Vos, Kweek tuinstraat 54, wantjes. OPWEKKINGSSAMEXKOMSTEN. Op Donderdag 26 Maart a.s. zal de heer J. A. Bruyn uit Wassenaar een tweetal lezingen houden in de Zui derkapel aan de Zuiderstraat no. 15 te Haarlem. Des middags op 3 uur spreekt hij over: „De liefde van Christus" (Efeze 3) en des avond om half 8 is het o derwerp: „Wij gaan op naar Jeruzalem" (Marcus 10). ALLE-DAG-KERK. Bij den kerkdienst van de Alle-Dag-Kerk te Haarlem op Woensdag 18 Maart des middags te 2.30 uur zal mevr. Bep Missetvan Andel eenige liederen zingen. Voorganger bij dien dienst is ds. Vermeulen. REDE DR. W. R. M. NOORDHOFF. Dr. W. R. M. Noordhoff, Remonstrantsch predikant te Haarlem, zal in een vergadering van moderne theo logen, die op 14 en 15 April te Amsterdam wordt ge houden, de dogmatische zijde der Christologie behan delen. Beste Kinderen „NEKKIE RAF™ APIE SNUIF" In het tie avontuur gaat Raf zijn reisverhalen aan de menschen in de Ca! et er ia-Cafetaria in Rotterdam ver tellen. Maar ver komt hij er niet mee, want door een misstap geraken t\jn armen en beenen vol met dat heerlyke iis, dat jullie zoo graag lusten. Kom deze week een» ran een ijsje smullen t« onderstaande zaakdan ontvang je dit grappige avontuur gratis. Het kleurrijke Inplakboek d 25 cent en aanvraag kaarten voor ontbrekende avonturen blijven steeds verkrijgbaar Bufetaria Kruisweg 22-24, HAARLEM Enthousiaste vergadering in het Concertgebouw AMSTERDAM, 16 Maart De groote zaal van het Concertgebouw was dermate met bezoekers over laden, dat alle deuren gesloten werden en tientallen belangstellenden naar huis moesten terugkeeren. Reeds van den aanvang af zat er stemming in deze bijeen komst waarin de leider der Nationaal Socialistische Beweging, ir. Mussen, hedenavond het woord zou oeren. Roode tulpen omboorden het podium, waarop de kleuren van de princevlag in breede banen omlaag golfden Tal van zwart roode vlaggen, ten deele met het N S B.-embleem, ten deele met het wolfsangel-tee- ken, tooiden de zaal. Het binnentreden van den leider werd het sein tot een grootsche ovatie van toejuichingen en hou-zee-ge- roep. Ir. Mussert, zijn rede aanvangende, wist reeds direct zijn toehoorders met een klaar en overtuigend betoog te boeien. Wij zijn, aldus spr., in een dieptepunt in onze geschiedenis. 14 Mei 1940 bracht de bezetting van Nederland, kort daarop volgde Cüracao, toen Suriname en tenslotte in het voorjaar van 1942 de overgave van Indië. Ons volk verkeert in lichamelijken nood, maar meer dan deze, is de geestelijke nood van dezen tijd Een groot deel van ons Nederlandsche volk wil geen onge lijk erkennen en toch ware het wel goed, als het dat deed. In weinige woorden schetste spreker daarop den toe stand van ons volk, dat zich in somberheid, in een ge voel van onmacht, verbittering en haat stuurloos laat drijven en geen blijheid meer kent. Nog nooit aldus vervolgde ir. Mussert is ons ■olk zoo voor den gek gehouden als in de periode Setember 1939 tot Mei 1940. Men maakte ons wijs, dat onze bewapening uitstekend was en toen eenmaal de oorlog over onze grenzen kwam, was het in 4V2 dag afgeloopen. Terwijl honderden vielen voor de verdedi ging van ons vaderland, knepen de schuldigen er tus- schenuit. Er kwam een kort oogenblik van bezinning: 24 uur raakte men het geloof in dé dierbaren kwijt, maar toen begon het weer. Met bijtend sarcasme striemde spr. de regeerders, die naar Engeland uit weken. omdat „ze voor ons moesten zorgen". Koffie, thee, chocolade en tal van andere heerlijkheden hebben ze voor ons opgeslagen, want ze willen niet met leege handen terugkomenals ze komen! (Luid applaus). Na 15 Mei 1940 zoo ging spreker voort begint het nieuwste tijdvak: ons land als bezet gebied. Het is niet prettig, maar laten degenen die kankeren, twee dingen bedenken: ook de Duitsche soldaten, die huis en goed, vrouw en kind hebben achtergelaten, vechten niet voor hun plezier. Als z ij er niet waren, zou En geland zijn gekomen en dan zou het er heusch niet prettiger uitzien. Zoo kwam spreker tot. wat hij noemde, de groote misdaad: het verlies van Indië. Precies als destijds in Nederland zijn ook daar degenen die op deze cata strophe hebben aangestuurd, juist een dag tevoren an door gegaan Ir. Mussert uitte zijn respect voor den gouverneur-generaal; wat men ook van hem moge zeggen, hij is ten minste gebleven (applaus). Ik heb het aan zien komen met Indië, reeds twee jaar lang, zoo zette spr. zijn beschuldiging voort. Alles wat er gedaan werd, geleek als twee druppels water op wat hier vóór Mei 1940 geschied was. De publieke voorlichting was in handen van Engelsch-Ameri- kaansch-Joodsche ophitsers. Op instigatie van Engeland werden de economische onderhandelingen met Japan anderhalf jaar gerekt en alles werd gedaan om Japan tegen Indië in het harnas te jagen. Spr. wees de verantwoordelijkheid voor wat er ge beurd was, af. Niet wij zijn het. die de schuld hier van dragen. Immers, wij werden overal uit geweerd. Integendeel, wij hebben sinds 1931 nimmer opgehou den, ons volk te waarschuwen. Slechts één veront schuldiging heeft ons volk: het is te goed van vertrou wen geweest. Op de vraag, van beteekenis voor ons allen, hoe komen we uit den put, wil spreker allereerst antwoor den, hoe het niet moet zijn. Er zijn er velen, die maar steeds blijven „afwachten". Engeland wint tóch, is hun parool. Dan wordt het mooi: de Duitschers gaan weg, we hangen groote guirlandes aan de boomen en alle N.S.B.-ers slaan we dood. Willen deze menschen weten, wat de werkelijkheid dan zou zijn: niet Engeland zou winnen, maar het bolsjewisme, het Joodsche kapi taal uit Amerika. Indien er geen nationaal-socialisme en geen fascisme waren geweest, zou er nu geen Europa meer zijn. (Daverend applaus). Wij moeten de zaken groot zien. Het is niet gemak kelijk voor ons, die in dezen grooten tijd leven, alles goed te overzien. Deze wereldrevolutie beteekent het einde van het kapitalistische tijdvak, het einde van de Fransche revolutie, het ontwaken der volken en de aaneensluiting van Europa. Ir. Mussert eindigde zijn gloedvolle rede met een be roep op de N.S.B.-ers. Onze taak is het, ons volk, niet tegenstaande alles wat het tegen ons misdaan heeft, dit alles bij te brengen, het ontvankelijk te maken voor een Germaansch, voor een Europeesch bewustzijn, onder leiding van den door God geroepen leider. Ons volk zal ten volle zijn kans krijgen, zijn toekomst te maken, als wij maar onze plicht hebben gedaan. Spr. stelde daarbij de strijders tegen het bolsjewisme ten voor beeld. Niet goud bepaalt onze toekomst, maar de eigen schappen van ons volk. Deze moeten zijn: waarachtig socialisme, offervaardigheid, geloof, discipline, dienst vaardigheid en offerbereidheid. Er zal komen een nieuw Nederland in een nieuw Europa Ik weet, dat ik aldus besloot spreker op u kan rekenen, want wij weten, dat wij strijden voor de eer en de toekomst van ons volk. Houzee! Een daveren applaus was het antwoord der aan wezigen op het betoog van den leider. Nadat het zesde couplet van het Wilhelmus was ge zongen en ir. Mussert onder herhaald houzee-geroep de zaal had verlaten, hieven de aanwezigen spontaan het lied „Wij zijn de zwarte soldaten" aan, waarna de zaal langzaam leegstroomde. (ANP) LOONEN IN DEN TUINBOUW. 's GRAVENHAGE, 14 Maart. De voorlich tingsdienst van het departement van sociale zaken schrijft: Het komt bij herhaling voor, dat in den tuinbouw hoogere dan bij collectieve arbeids overeenkomsten of van overheidswege vastgestelde loonen worden betaald. De aandacht zij er daar om op gevestigd, dat ter zake het verbod geldt van de verordening 217/1940 van den Rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche gebied be treffende de totstandkoming van regelingen in zake loonen. salarissen en andere arbeidsvoor waarden en dat het toekennen van loonsverhooging zonder vergunning van het college van rijksbe middelaars strafbaar is gesteld. LIEDERENPRIJSVRAAG VAN „DE MISTHOORN". AMSTERDAM, 13 Maart. Eenigen tijd geleden richtte de redactie van „De Misthoorn" het verzoek tot haar lezers eigen gemaakte marsch-. strijd-, sol daten- en volksliederen toe te zenden ter uitbreiding van den niet al te ruimen voorraad, dien het Neder landsche volk bezit. De belangstelling voor dezen oproep, zooals die, zoowel van overheids- als van par ticuliere zijde werd betoond, heeft de redactie aan leiding gegeven breedere lagen van het volk in de ge legenheid te stellen aan deze liedereninzameling deel te nemen. In het jongste nummer van de Misthoorn wordt een prijsvraag uitgeschreven voor de beste oor- spronkelijk-Nederlandsche marsch-, strijd- en solda ten liederen, volksliederen en -liedjes en volkspoëzie. De jury. welke de beoordeeling der inzendingen op zich heeft genomen, is samengesteld uit de heeren: Steven Barends. letterkundige te Amsterdam. Piet Heins, toonkunstenaar te Amsterdam, George Kettman jr., letterkundige te Amsterdam, dr. P. Molenbroek, redacteur ..De Misthoorn", den Haag. Melchert Schuur man Jr., tookunstenaar te Alkmaar. Inzendingen moeten vóór 1 Juni 1942 in bezit zijn van de stichting de Misthoorn, Prinsengracht 346 te Amsterdam, waar tevens nadere inlichtingen over de voorwaarden van inzending te verkrijgen zijn. Er zijn prijzen uitgeloofd, een van f 150, een van f 50 en twaalf van f 10. Limburgsche kaas. DS. L. DE HAAN. Ds. L. de Haan, predikant bij de Bapt. Gemeente te Haarlem, staat op het drietal bij de Bapt. gemeente te Delftzijl (Gron „TOONEELHÜWELIJK" OF ZONDAGAVOND. Op Zondagavond 22 Maart, te halfacht. wordt in den Stads schouwburg te Haarlem de eerste opvoering te dezer stede gegeven van „Tooncelhuwelijk", blijspel in 3 bedrijven van Kurt Sellnick in de vertaling van Jan van Ees. „Tooneelhuwelijk" treden op de dames Tilly Périn Bouwmeester, Mvra Ward, Marie Faassen, Aline Markus en de heeren Henri Eerens en Jan van Ees. Het décor is van Karei Bruckman. Deze opvoering wordt gegeven tegen Zondagavond- prijzen. Siroop Bonnema in geconcentreerde vorm. Ideaal voor op reis! •Fa.A.A.BONNEMA. APELDOORN Alle vak- en standsorganisaties van den middenstand in liquidatie 's GRAVENHAGE 16 Maart. De organisatiecommissie ior het bedrijfsleven, gelet op artikel 2 sub 1 b van het „Eerste Uitvoeringsbesluit Organisatie Bedrijfsleven 1940", heeft in overeenstemming met den secretaris-gene raal van het Departement van Handel. Nijverheid en Scheepvaart besloten, over te gaan tot liquidatie van allo stands- en vakorganisaties van ondernemers in detail handel, ambacht en kleine nijverheid, daaronder begre pen vereeniglngen, federaties en organen van samenwer king van deze stand- en vakorganisaties, alsmede haar afdeelingen en instellingen van nlet-commercieelon aard. Naar het A.N. P. meldt, omvat bovenstaand besluit alle middenstandsbonden en vakvereenigingen van onder nemers, welke op ditzelfde terrein of een deel daarvan werken, ook al voeren zij den naam „middenstand" niet. De organisatie-commissie, welke thans binnen zeer af- zienbaren tijd over zal gaan tot het oprichten van de vak groepen op het gebied van kleinhandel en ambacht, heeft dit besluit genomen, ten einde de liquidatie der bestaande bonden te doen geschieden gelijkloopond met den opbouw der nieuwe organisatie en om op dle«wijze er voor te kun nen zorgen, dat de taken, die door de middenstandsbon den worden waargenomen, op de naar haar oordeel Juiste wijze geleidelijk door de nieuwe organisatie kunnen worden overgenomen. Wat ook uw slertuin kan voortbrengen. Iedere tuin, die voldoende teelaarde bevat en genoeg zaam in de zon ligt. Is geschikt voor de voortbrenging van voedingsgewassen. Dit geldt ient alleen voor 'n moestuin of volkstuin, doch thans evenzeer voor een slertuin. Evenals In den wereldoorlog van 1914—1918 worden ln de huidige periode van voedselschaarschte alom ook weer de slertulnen benut voor de teelt van voedingsgewassen voor eigen gezinsgebruik. Ter plaatse van het keurig, groen grastapijt van voorheen zullen dit jaar in menlgen tuin aardappelen, bruine boonen of andeie gewassen groeien. Diezelfde bodem, welke tot dusver uitsluitend het gras cn de bloemen in de perken voedde, zal door menigeen thans ook worden benut voor de voeding van zijn gezin, en dat getuigt inderdaad van een wijs beleid. Men houde er lntusschen wel rekening mede. dat niet maar lukraak iedere willekeurige plek van een slertuin in een moestuin kan worden veranderd In de eerste plaats moet de grond uit goede tuinaarde bestaan, in geval van twijfel raadplege men een tuinman. Daarnevens moeten de gronden, welke men voor voe dingsgewassen gaat bestemmen ln de zon en niet ln de schaduw liggen. Plekken, die door boomen, muren of schuttingen worden overschaduwd, zijn niet geschikt voor de teelt van aardappelen, bruine boonen of andere voe dingsgewassen. Het zijn hoofdzakelijk de grasvelden of andere zonnige open plekken, die voor deze teelt kunnen worden benut. In het nu werkelijk de moeite waard om hiervoor een mooi grasveld om te spitten? Inderdaad loont het in dezen tijd volkomen de moeite, ook nog wanneer de oppervlakte eenlgszins beperkt Is. Indien een grasveld ter grootte van 50 M2. voor de teelt van voedingsgewassen is omgespit, kunnen daarop bij een goede verzorging der gewassen gemiddeld 100 kilo aard appelen of 10 121-i kilo droge brume boonen of 50 kilo doperwten worden voortgebracht. Wanneer deze opper vlakte voor de helft met tuinboonen en voor de andere helft met stamslaboon'en wordt beteeld, kan de opbrengst 60 kilo tuinboonen en 30 kilo slaboonen bedragen. Boven dien kan dan op het met tuinboonen beteelde gedeelde ln de tweede helft van Juli of begin Augustus nog een teelt van andijvie of boerenkool volgen. Uit deze cijfers blijkt wel ten duidelijkste, dat het zeker de moeite loont om een beperkte oppervlakte van eenige tientallen M2. grasveld van een slertuin productief te maken, mits de betreffende voedingsgewassen de verzorging krijgen, waarop deze aanspraak mogen maken. Hoe grooter de oppervlakte van een slertuin Is. hoe meer deze het zijne kan bijdragen tot de productie van eigen voedsel. Bovendien kan men langs een zonnige houten schutting ook zeer goed pronkboonen en klimmende erwten telen. Tenslotte houde men er tevens rekening mede, dat het hier een tijdelijke gedaanteverandering van den slertuin en geen bltjvenden moestuin betreft. Daarom moet men een smaakvol aangelegden slertuin niet op ruwe. onoor deelkundige wijze In een moestuin trachten te veranderen. Fraaie heestergroepeeringen enz. late men volkomen in tact. Zoodra sveder normale tijden zijn Ingetreden, kan de tuin dan zonder veel moeite en kosten ln zijn ouden luister worden hersteld. Een reden te meer om dit werk des kundig of door een vakman te laten verrichten. FAILLISSEMENTEN. Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co. N.V.. Amsterdam. UITGESPROKEN: 12 Maart. L. Altlnk. zaak drijvende onder den naam, Altlnk's Algemeene en Kantoorboekhandel, wonende te Amsterdam. St. Jansstraat 21. Recht. Comm. Mr. H. J. Hütschler. Cur. Mr. J. Kalff. Rokin 103, Amsterdam. 12 Maart. W. L. Melai, verzekeringsagent, te Den Haag, van Speykstraat 217, Recht. Comm. Mr. F. Donker Cur- tius. Cur. Mr. E. A. van Nieuwcnhoven Helbach, Den Haag. 12 Maart. H. J. Sieman, te Den Haag, Frankenslag 131. Recht. Comm. Mr. J. H. van Laer. Cur. Mr. A. van Os, Den Haag. 12 Maart. M. A. Kunkeler, zonder beroep. Den Haag, Mesdagstraat 22, Recht. Comm. Mr. J. H. Marinus. Cur. Mr. F. W. Nanning. Den Haag. 12 Maart. A. de Vries, koopman. Den Haag. van Brakel- straat 12. Reght. Comm. Mr. A. J. Paulus. Cur. Mr. D. J. I. van den Oever. Den Haag. In de week van 9 lot en met 14 Maart 1942 werden ln Ne derland 12 failllssemeenten uitgesproken. OPGEHEVEN WEGENS GEBREK AAN BATEN: Hendrik Roelof Wollerich, landbouwer, te Vries. 13 Maart. K Hoogenkamp. Hoogkerk. GDEPONEERDE UITDEEL!NGSLIJSTEN: Wed. T. WageveldHeyndijk. Waalweg 2. Rockanje. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdee- iingslijst. 10 Maart H. Th. L. Derkzen. koopman en drukker. Lo- bith gem. Herwen en Aerdt, thans de Didam Geëindigd door het verbindend worden der eenige ultdeellngslljst. 12 Maart. De Vennootschap „Rclzlgersbelang" gevestigd te Tilburg, Langestraat 3—5. Idem. Uitk. 0.7784 12 Maart. Jacoba Cremers, echtgcnoote van Laurentius Henrlcus van Amelsvoort, wonende te Tilburg, Lange straat 5, als hoofdelijk aansprakelijke vennoote van de Vennootschap „Reizigersbelang" gevestigd te Tilburg. Idem. Uitk. 0 0645 12 Maart. Alphonsus Josephus Vfncentius van Amelsvoort, wonende te Tilburg. Langestraat 5. als hoofdelijk aan sprakelijk vennoot van de Vennootschap Reizigersbelang te Tilburg. Idem. Uitk. nihil aan conc. cred. 12 Maart. Jacobus Johannes Franclscus van Amelsvoort, wonende te Tilburg, als hoofdelijk aansprakelijk vennoot van de Vennootschap „Reizigersbelang" te Tilburg. Idem. Uitk. nihil aan conc. cred. 13 Maart. A. J. W. ter Borg. Groningen. Geëindigd door hei verbindend worden der eenige ultdeelmgslijst. Uitk. nihil aan conc. cred. AANMELDINGSPLICHT VOOR VEREENIGINGEN VAN LUCHTBUKSSCBUTTERS. Het college van gevolmachtigden voor de sport brengt ter algemeene kennis, dat alle ln Nederland bestaande vereeniglngen van luchtbuksschutters. zich vóór l April a.s. schriftelijk dienen aan te melden bij den waarnemend- secretaris van de vereeniging van Nederlandsche Scherp schutters. den heer A. verburgt, Utrechtscheweg 329, t® De Bilt. Hetzelfde geldt voor kruisboogschutters gezelschappen. WIJZIGING KUNSTMESTDISTRIBUTIE. 's GRAVENHAGE 16 Maart. In de Ned. Staatscourant ls opgenomen een wijziging van de kunstmestdistrlbutle- beschikking III, waardoor thans ook stichtingen en ver. eenlgingen tot exploitatie of beheer van school- of volks» 4 tuintjes onder het begrip „kunstmestverbrulkers" valleifc

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 13