RFMRRANUT (plaatste ^BeiicAtenj uc^edilkeSland^ Voetbalcauserie van Dr. C. Spoelder In de muziekzaal van café-restaurant Brinkmann te Haarlem heeft dr. C. Spoelder, voorzitter van H.F.C. Zondagmorgen een causerie gehouden voor de leden en oudste junioren van R.C.H, Allereerst schetste spr. het ontstaan van de voet balsport als dorpsspel in Engeland om vervolgens stil te staan bij de ontwikkeling van dit spel in groepsverband, dat weldra dienstbaar werd gemaakt aan de opleiding op de Engelsche kostscholen en vandaar door enkele Haarlemmers in ons land werd gebracht. Het voetbalspel in Nederland ver wierf, vooral na 1918, een groote populariteit. Het voetbal is ten onzent een typisch Hollandsch spel geworden, waarbij het element lichamelijke ont wikkeling sterk op den voorgrond kwam. In het tweede gedeelte van zijn causerie gaf dr. Spoelder op grond van zijn ex-varingen uit een bijna vijftienjarige voetbal-rechtspraak een ant woord op de vraag welke eischen aan den be oefenaar van de sport als verpoozing moeten worden gesteld. Spr. gaf als ziin mening te kennen, dat bij de sportbeoefening bij elk individueel en bij de club als gemeenschap de zelfbeheersching, de sportiviteit, de eerlijkheid en bescheidenheid voor alles in eere moeten worden gehouden en bij de jongeren moeten worden aangekweekt. M.a.w.: hij, die de voetbalsport beoefent als training voor zijn maatschappelijken arbeid moet bij alle teleur stellingen en tegenslagen in het spel met ijzeren wil de eere-code handhaven, een goed verliezer zijn, de zon in het water kunnen zien schijnen en met eerlijkheid en bescheidenheid zijn plaats op het groene veld waardig toonen. v Jaarvergadering H.A.V. „Haarlem" Onder leiding van den heer H. A. v. d. Mey hield de H.A.V. „Haarlem" dezer dagen haar al- gemeene jaarvergadering. In zijn openingsrede wees de voorzitter op het bloeiende en opgewekte vereenigingsleven. De H.A.V. Haarlem kan op een succesvol 1941 terugy-zien. Het winnen van den P. H.-Beker en de gewijzigde Vondelparkestafette, alsmede het verbeteren van het Nederlandsch re cord 4 x 1500 M. waren hoogtepunten in het afge loopen athletiek-jaar. Verheugend is het dat steeds meer jonge men- schen zich tot de goede sporten voelen aangetrok ken, hoewel het aantal athletiekbeoefenaren in Haarlem nog veel te gering is. Een actieve pro paganda onder de Haarlemsche jeugd staat op het Erogramma. Intusschen gaat de H.A.V. „Haarlem" i vol vertrouwen de toekomst tegemoet. Gezien de huidige voedselvoorziening zal in nauwe samenwerking met den clubarts Dr. Versijp alles gedaan en niets gelaten worden om elke schade aan de jonge athleten te voorkomen. Het hoofd doel van het bestuur zal zijn er voor te zorgen, dat de aan haar hoede toe vertrouwde jonge men- schen dezen moeilijken tijd zonder nadeel door komen. De verschillende jaarverslagen werden goedge keurd. Een aantal N.A.U.-diploma's werden uitgereikt o.a. aan Wim Kaan voor het behaalde kampioen schap van Nederland 110 M. horden, Cor La- moree en D. Hagtingius voor de kampioenschappen Polshoog en 5000 M. B-klasse. De diverse bekers voor bijzondere prestaties in 1941 vielen ten deel aan de leden Boslooper die den Paulenbeker ontving; A. Schaap die met een tijd van 10.9 op de 100 meter de beste prestatie leverde waardoor hem de Kreigsmanbeker over handigd werd en D. Hagtingius mocht als beste prestatie vor jonge leden den van Musscherbeker in ontvangst nemen. De contributie bleef ongewijzigd. Voor de op 22 Maart beginnende training in het Olympisch Sta dion te Amsterdam bestond zeer groote belangstel ling. Hoe lang zal „Haarlem" nog naar Amsterdam moeten trekken om daar, wegens gebrek aan een Sintelbaan te Haarlem, haar voorbereidingen voor het wedstijdseizoen te voltooien? Zeer bemoedigend was een mededeeling van den vorozitter. dat de clubarts Dr. Versijp. na vrijwel alle athleten gekeurd te hebben de lichamelijke conditie der athleten zeer goed bevonden had. De uitspraak van den technischen leider Jan Hut: „Strenge winters harde athleten", is dus wel be waarheid. Met een ongewijzigd bestuur, onder bekwame technische leiding van Jan Hut; met een deskun digen en altijd vor de jongens klaarstaanden mas seur als de heer Ouwerkerk kan de H.A.V. een stootje verdragen. Met de mededeeling, dat op 8 April nog een bijeenkomst zal worden gehouden waar Jan P. Strijbos een lezing zal houden, tei-wijl eenige kleine natuur- en sportfilmpjes vertoond zullen worden sloot de voorzitter deze druk bezochte ver gadering. WEDSTRIJDEN K. T. K. Dat de winter-perioae ook dit jaar van weinig gun- stlgen invloed is geweest op het vereenigingsturnen, bleek Zondagmiddag duidelijk bij de wedstrijden voor heeren uit den Kennemer Turnkring. Meer dan de helft van dc opgegeven turners was niet opgekomen en van degenen, die wel waren verschenen, bleek de vorm dikwijls zoek te zijn, zelfs bij den len graad. De vereenigingswedstrijd, aanhangsel van de persoon lijke wedstrijden, kon niet eens doorgaan, omdat geen enkele vereeniging in geen enkele graad het vereischte minimum-aantal turners kon leveren. In den len graad lieten bekende turners als P. van Duijn en J. Verkes verstek gaan. Een belangwekkende strijd met G. J. Wiethaar zou anders het geval zijn ge weest. Nu kwam deze met grooten voorsprong aan het hoofd. De uitslag werd: 1. G. J. Wiethaar (Turnlust H.) 40.5 p.; 2. F. W. Guit (Bato) 36.5 p.; 3. J. Rodenburg (Turnlust H.) 35.5 p. Vooral de 2e graad was slecht bezet. Toch stond het geleverde werk hier evenals trouwens in de beide 8ndere graden dikwijls op flink peil. De volgorde in den 2en graad werd: 1. J. Brink (O.S.S.) 32 p.; 2. P. Bunter (S.S.H.) 30.5 p.: 3. R. Voorn (O.S.S.) 29.5 p. Voor den 3en graad was de uitslag: 1. J. W. van Houten (Bato) en B. van Blankenstein (T.V.S.) 35 p.; 2. S. Abspoel (T.V.S.) 31.5 p., 3. J. v. d. Zee (S.S.H.), B. Schrama (T.V.S.) en G. v. d Haak (S.S.H.) 30.5 p. Bij het behalen van een zeker aantal punten waren 'diploma's beschikbaar gesteld. Vijf turners kwamen in het bezit van een le prijs-diploma, twee wonnen een 2e prijs-diploma, en twaalf een 3e prijs-diploma. Zeven turners bleven onbekroond. Dc wedstrijd stonde onder leiding van den heer J. J. van Doorn, die door een aantal jury-leden uit Alkmaar, de Zaanstreek en Amsterdam werd bijge staan. DAMESWEDSTRIJDEN. De uitgestelde wedstrijden voor dames uit den Ken- nemer Turnkring worden a.s. Zondag gehouden EINDSTAND EN KAMPIOENEN DER ZWEMCOMPETITIE De zwemcompetitie is beëindigd en op vlotte wijze verloopen. Dc eindstand Is als volgt: DAMES: Zwemclub Haarlem 1604.4 pnt.. H.P.C. 1634.2 pnt.. D.W.R. 1634.5 pnt., V.Z.V. 1704.8 pnt. en H.V.G.B. J846.4 pnt. HEEREN NIEUWELINGENZwemclub Haarlem 853.6 pnt.. H.P.C. 882.2 pnt.. H.V.G.B. 897.6 pnt., V.Z.V. 937.8 pnt., De Watertrappers 977.5 pnt., Kennemer Zwemclub 1044,7 pnt. HEEREN JUNIOREN: D.W.R. 1122 pnt.. Zwemclub Haar lem 1139.4 pnt., H.P.C. 1151.5 pnt.. V.Z.V. 1168.3 pnt,, H.V. G.B. 1170 9 pnt.. De Watertrappera 1287.2 pnt., Kennemer Zwemclub 1295.1 pnt. De navolgende zwemmers en zwemsters behaalden den titel van zwemcompetitiekamploen rosp. kampioene: Dames: N. de Geest (H.P.C.) 100 meter borstcrawl 1 m. 14.3 xec.. M. Jansen (Haarlem) 100 meter rugslag 1 m. 26.2 sec., C. Kraft (Haarlem) 100 meter schoolslag 1 m. 30.7 sec., M. Kwak (V.Z.V.) 50 meter borstcrawl 33.8 sec.. M Jansen (Haarlem) 50 meter rugslag 38.9 sec B. Leunls (D.W.R.) 50 meter schoolslag 43.2 sec.. 5 x 66 meter borstcrawlesta fette (D.W.R.) 4 m. 15 sec., en 3 x 66 meter wisselslagesta fette (H.P.C 2 m. 49.3 sec. Heeren Nieuwelingen: F. de Geest (H.P.C.) 50 meter schoolslag 36.9 sec., R Kuit (Haarlem) 50 meter borsftrawl 30.7 sec.. F. Maus (Haarlem) 66 meter rugslag 48.2 sec.. R. Kuit (Haarlem) 100 meter borstcrawl l m. 10.3 sec., 5x50 meter borstcrawlestafette (H.V.G.B.) 2 m. 39.3 sec. en 3x50 meter wisselslagestafette (Haarlem) 1 m. 44 7 scc. Heeren Junioren: A. v. d. Boogaerdc (D.W.R.) 100 meter rugslag 1 m. 17.9 sec.. P. Kramer (V.Z.V.) 100 meter borst crawl 1 m. 7.6 sec.. A. v. d. Boogaerde (D.W.R.) 100 meter schoolslag 1 m. 23.6 sec,. P. Kramer (V.Z V.) 50 meter borstcrawl 29.9 sec., 5x50 meter borstcrawlestafette (H.P. C.) 2 m. 33 sec., 3 x 66 meter wisselslagestafette (H.P.C.) 2 m. 25.4 sec. Verdeeld over dc deelnemende vereenigïngen kwamen 7 titels ln bezit van de zwemclub Haarlem, 5 titels bij H.P.C., 4 titels bij D.W.R., 3 titels bij V.Z.V. en 1 titel bij H-V.G.B. AANTREKKELIJKE BOKSWEDSTRIJDEN IN HET CONCERTGEBOUW. Vele Haarlemmers ln den ring. Donderdagavond 19 Maart te 7 uur worden door de bok^ereenlging ,.De Ring" wedstrijden georganiseerd in het Concertgebouw te Haarlem. Boksers uit Amsterdam, Den Haag en Haarlem nemen hieraan deel. De hoofd- partil gaat tusschen den Haarlemmer Hessels (vliegge- wicht kampioen van Nederland) en H. Kneppers (kam pioen van Amsterdam). Verder boksen Joustra (A'dam)— Deurloo (Den Haag). B. Kneppers (A'dam)—IJsendoorn (Den Haag). Peppels (A'dam)—v. Sponsen (Den Haag). Foppcs (A'dam)—Buske (A'dam), Hoogstraten (A'dam)— Jansen (A'dam). Verder zullen nog de Haarlemsche bok sers van Straten, Brouwer, van Bakel en van Hof in den ring komen. Ongetwijfeld zal dit gevarieerde programma *eel belangstelling trekken. Vrijdag a.s. in Herkapitalisatie Amsterd. Ballast Mij. Aan de 30 Maart a.s. te houden buitengewone alge- meene vergadering van aandeelhouders in de Amster- damsche Ballast-Mij. wordt voorgesteld, tot wijziging der statuten over te gaan in verband met een voorstel tot herkapitalisatie. z Het directie-voorstel houdt in, dat het aandeelen kapitaal met ingang van 31 December 1940 wordt ver hoogd met f 1.250.000 en wordt gebracht op een bedrag van f 3.750.000. Deze verhooging wordt bewerkstelligd door het uit reiken van bouwaandeelen en wel dusdanig, dat op twee dividendbewijzen nr. 27 wordt beschikbaar gesteld één gratis aandeel, nominaal groot f 1000. Omdat op de herziene balans een reserve van min stens 10 pCt. van het aandeelen kapitaal vóór de her kapitalisatie moet voorkomen, wordt voorgesteld, het actief: „deelneming in en vorderingen op andere on dernemingen" te verhoogen met f 170.000, wat uit de zeer ruime reserve, welke in dezen post schuilt, ge schieden kan. De directie deelt ten slotte mede, dat in verband met het bepaalde in art. 1 van het Besluit op de Divi dendbeperking het dividend voortaan hoogstens 4 pCt. van het vergrooie, gestorte aandeelenkapitaal mag be dragen. BADHUIZEN „WITTE KRUIS", HAARLEM Het aantal genomen baden in de afgeloopen maand Februari 1942 was: Badhuis mann. vrw. schoolb. werkl.b. totaal Koudenhorn 1324 531 7 1S62 Leidscheplein 2096 909 9 5 3100 Schotersingel 2360 1383 36 51 3835 Hofdijkplein 2012 1325 307 34 3678 v. Egmondstr. 2701 1857 171 71 4800 RECHTBANK TE HAARLEM. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departe ment van Justitie is Mr. J. H. H. HClsmann op zijn verzoek als rechter-plaatsvervanger ln de arrondlssements-recht- bank te Haarlem eervol ontslagen. IN EN OM DE N.S.B. 's-GRAVENHAGE, 17 Maart Hilversum 2 brengt van 18.30 tot 18.45 uur op Woensdagavond a.s. een portage van gedeelten van de rede, welke Mussert heden te Hilversum houdt. BOUWVERORDENING. De bouwverordening te Haarlem verbiedt o.m. het bouwen achter de gevelrooilijn dooh laat zich niet uit over bij het aannemen dezer verordening. 30 Augustus 1939 bestaande ovei'tredingen. Aan dit bezwaar is thans tegemoetgekomen door een artikel, waarin het verbod om te bouwen achter de gevelrooilijn niet toepasselijk wordt verklaard voor reeds bestaande bouwwerken. VERKOOP EN OVERDRACHT VAN GROND. Voor den aanleg van de Provinciale wegen HaarlemSchipholDiemen en Haarlem—West- zaanPui-merend zijn gedeelten grond noodig, die toebehooren aan de gemeente Haarlem. Het Pro vinciaal bestuur heeft de gemeente Haarlem ver zocht deze gronden aan de Provincie te willen ver- koopen dan wel voor een deel om niet over te dragen. Een hiertoe strekkend besluit is door den bur gemeester van Haarlem genomen. KOSTEN L. O. De Burfgemeester van Haarlem heeft besloten het voor het jaar 1942 beschikbaar te stellen be drag per leerling als bedoefd in art. 55 bis der L.O.- wet te bepalen op f 14.97 voor het gewoon L.O. en f 24.87 voor het U.L.O. en deze bedragen zonder de kosten van instandhouding van de gebouwen dei- openbare lagere scholen te bepalen resp. op f 12.79 en f 23.29. BEETHOVENCYCLUS DOOR KAREL DE JONG. Naar het Concertbureau Alphenaar ons mede deelt, zal Karei de Jong alle Piano Sonaten van Beethoven, in een Cyclus van zeven avonden, ten gehoore brengen. Voor de vakstudeerenden, zoowel als voor de muziekliefhebbers een bijzondere gelegenheid Beethoven's monumentaal oeuvre, dat men wel eens „Het Nieuwe Testament van het klavier" genoemd heeft, in zijn geheel te hooren en wel in chronologische volgorde, de eenige, die een duidelijk beeld van Beethoven's innerlijke ont wikkeling kan geven. De Cyclus wint nog aan belangrijkheid doordat een inleiding aan de vertolkingen vooraf zal gaan. Óver de vroegere Beethoven-vertolkingen van Karei de Jong schreef o.a.: Herman Rutters in het maandblad Caecilia: Over Karei de Jong's hoogstrevende. sterk gevoelde, zuiver doordachte harmonische en stijlvolle Beet hoven-interpretatie hoef ik niet veel te zeggen. Jos de Klerk schreef: Vooral de verpletterende, alles eischende „Hammerklavier-Sonate' kreeg een vertolking die verbluffend mag heeten. V. d. Wal schreef in de „Pianisten-Wereld": De Beethoven-vertolkingen waren wel van de nobelst denkbare soort. KEURING VAN TREKHONDEN EN HONDENKARREN. De algemeene keuring van trekhonden en hon denkarren te Haarlem zal dit jaar te Haarlem wor den gehouden 21 April op de binnenplaats van het Bureau van Politie. JUBILEUM VOORZITTER HAARL. REDDINGSBRIGADE. Toen de oprichter der Haarlemsche Reddings brigade, de heer A. J. Meijerink zich in 1929 op medisch advies moest terugtrekken als voorzitter der Brigade, werd de heer Joh. M. Schmidt tot voorzitter gekozen. Woensdag 25 Maart zal het 12yz jaar geleden zijn, dat deze die functie aanvaardde. Op zeer goede wijze heeft hij zich van die taak gekweten. Daarom willen zijn medebestuursleden en ook de leden hun voorzitter toonen, dat zij zijn leiding op prijs stellen. De heer Schmidt was indertijd een bekend zee zwemmer en schoonapringer; zijn aandacht ging ook uit naar de zwemsport; het is aan de „Commissie Schmidt" voor een goed deel te danken, dat te Haarlem een Sportfondsenbad kwam. Óp dc a.s. jaarvergadering van de Brigade. Din- derdag 26 Maart in Café-restaurant Brinkmann aan dc Groote Markt, zal de huldiging plaats hebben. JUBILEUM P. REITSMA. Zondag 15 Maart herdacht de heer P. Reitsma. ambtenaar bij het Gem. Gas- en Waterbedrijf, afd. Water te Haarlem, den dag dat hij voor 25 jaar bij de gemeente Haarlem in dienst trad. De officieele herdenking van dit feit had heden plaats. Na door den directeur op het Gasbedrijf en door den burge meester ten stadhuize te zijn ontvangen werd de jubilaris ten kantore der Waterleiding gehuldigd waarbij zijn echtgenoote en dochter aanwezig wa ren en waarbij bloemen werden aangeboden. De Adj. Directeur Ir. H. Hollaar roemde vooral de al gemeene goede eigenschappen als mensch en col lega van den heer Reitsma. Zijn onmiddellijke chef, de heer P. M. v. d. Sluijs. memoreerde hierna zijn kwaliteiten als ambtenaar, meer in het bijzonder waar het zijn accuratesse betreft en zijn prettigen omgang met superieuren en collega's. De heer Teisterman, sprekende namens den Ned. Bond van Gemeente Ambtenaren, bracht de trouw en aan- kelijkheid voor zijn organisatie naai' voren terwijl als laatste spreker de heer C. Warmerdam namens het personeel der werkplaatsen den jubilaris hulde en dankbaarheid bracht voor zijn amicaal optre den tegenover hen. vooral in moeilijke omstandig heden als vorstperioden enz. Nadat hij door het overige personeel gecompli menteerd was. bracht, de jubilaris dezen dag ver der in hulselijken kring door. Ministerie van voorlichting in de Ver. Staten MADRID, 17 Maart. (D.N.B.) Naar uit New- York wordt gemeld, beschuldigt dc Amerikaansche bevolking de regeering dat in het geheel geen oor logsberichten binnenkomen, hoewel vele millioenen dollars zijn uitgegeven voor den censuurdienst. Ter verbetering van den berichtendienst zal een ministerie van voorlichting worden gevormd. Aan het hoofd daarvan zou Archibald McLeigh komen, de bibliothecaris van het congres en thans leider van het officieele Amerikaansche propaganda- bureau. DE GRONDSTOFBRONNEN OP MALAKKA. SJANGHAI, 17 Maart. (DNB) De omvang van de vernielingen op het schiereiland Malakka en in Sjonan (Singapore) is. naar Domei meldt, niet zoo groot dat de belangrijkste takken van productie niet spoedig aan de Japansche behoeften kunnen voldoen. De rubberplantages ten Zuiden van Ipoh zijn licht beschadigd, de exploitatie van Johore en Selangor is voldoende door d eJapansche behoeften. In de tinmijnen zijn baggermolens en andere machines vernield, doch de tinvoorziening is voor de komende twee jaren ver zekerd. Van de olieraffinaderijen, die hoofdzakelijk in Penang en Singapore liggen, zullen die in Penang binnenkort hersteld zijn, terwijl deze werkzaamheden in Singapore geruimen tijd in beslag zullen nemen. De winning van ijzer, die op Malakka reeds voor den oorlog hoofdzakelijk in Japansche handen was, wordt niet ernstig bedreigd, terwijl de mangaanmijnen te Kelantan en Tringanu. die vroeger in Japansche han den waren, in staat zijn den uitvoer in stand te hou den. Het probleem der productie in het algemeen is niet zoo zeer gelegen in het herstellen van beschadigde installaties, dan wel in de organisatie van de toekom stige productie. Het eindcijfer der Haarlemsche begrooting Geraamd tekort 1942: ƒ2.807.000.- Bij de publicatie van de Haarlemsche Gemeente- begrooting voor 1942 bleek er op den gewonen dienst een nadeelig slot te zijn van f 2.375.416. Er is thans een nota van wijziging verschenen, ten gevolge waarvan het eindcijfer een verandering heeft ondergaan, zoodat er thans een nadeelig slot op den gewonen dienst moet worden geraamd van f 2.807.000. Bij de bedragen van den nieuwen of van de ver hooging van den bestaanden post vinden wij o.m.: Inkomsten van den Dienst van Hout en Plantsoenen f 11.800, inkomsten en uitgaven voor het Joodsch lyceum (bijdragen van het Rijk, en/of den Joodschen Raad of van derden) f 55.510, kosten van ziekenver pleging f 50.000, subsidie aan „Winterhulp Neder land" f 11.415. Voorts wordt het nadeelig saldo van het Gem. Grondbedrijf bepaald op f 193.579. De Commissaris der Provincie heeft zich n.l. er mede vereenigd, dat de schattingen van de bezittingen van het Grond bedrijf in 1941 niet zouden plaats hebben, mits het geraamde nadeelig saldo voor 1942 ten laste van den gewonen dienst der gemeentebegrooting zal worden gebracht. Het ten laste van de gemeente Haarlem komend aandeel in de kosten van de Volkscrediet- bank voor Haarlem en omliggende gemeenten wordt geraamrd op f 4000. Ten slotte zal de herziening van salarissen en loonen van het gemeentepersoneel de diverse posten met f 180.000 verhoogen. Tot de posten, waarvoor het oorspronkelijk be- grootingscijfer een verlaging heeft ondergaan be hoort o.m. de Couponbelasting ad f 26.832, welke belasting zooals men weet is vervallen. VEBETERING. Door een abuis dat wij betreuren is de lezing, door den schrijver H. E. Busse te houden, in ons nummer van gisteren vermeld op de agenda voor Dinsdag 17 Maart. Dit is onjuist. De lezing heeft, zooals wij in ons blad van Zaterdag j.L reeds meldden. Vrijdag 20 dezer plaats in het Concertgebouw te Haarlem. Stevige soepen 's GRAVENHAGE Maart. Het Voorlichtingsbureau van den Voedingsraad schrijft: Vroeger diende de soep om de eetlust op te wekken, tegenwoordig moet zij al een deel van den honger stillen voor men aan het hoofd gerecht begint. Aan de samenstelling van de soep worden' tegenwoordig dan ook andere eischen gesteld. Zij moet stevig en voedzaam zijn. Dergelijke soepen kan men maken met aardappelen, peulvruchten gort en gortmout. Gezonder is zoo'n soep, wanneer er taptemelk, taptemelkpoeder en groente aan toegevoegd worden. Ook is het goed er groentenat en peul- vruchtennat in te verwerken wanneer men dat heeft. In dit nat treft men meer voedingsstoffen aan dan in water met een bouillonblokje. Met groente- en peulvruchtennat wordt de soep bovendien beter van smaak. Wat peterselie, selderij of andere kruiden maken een soep tenslotte „af" d. w. z. de soep wordt geurig en gezond, wanneer men de krulden zoo laat mogelijk voor het opdienen fijnhakt en door de soep mengt en ze niet mee laat koken. Een paar gezonde soepen, welke berekend zijn voor 4 personen zijn de volgende: BRUINE BOONENSOEP MET AARDAPPELEN EN GORTMOUT. 1. 1. water. 300 g. bruine boonen. 250 g. aardappelen. 60 g. gortmout. *4 1. gekookte taptemelk (of water met taptemelkpoeder) 250 g. uien, en soepgroenten, vet of boter, 10 g. zout. De bruine boonen uitzoeken, was- schen, weeken en in het weekwater bijna gaar koken (de hooikist daarvoor gebruiken). De geborstelde en in stuk ken gesneden aardappelen, de gortmout, de gesneden soep groenten en het zout het laatste Vi uur meekoken. De aardappelen en boonen fijn maken, boter of vet (of de fijn gesneden uien, die in boter of vet licht bruin gebakken zijn) en de taptemelk toevoegen. De soep nog even door koken en af maken met de klein gesneden peterselie. AARDAPPELEN MET UIEN. 11. water of groente- nat. 3/4 1 kg. aardappelen, Mi kg. uien, boter of vet, 1. taptemelk (of water met taptemelkpoeder) selderij, zout (peper). De fijn gesneden uien licht bakken met boter of vet. De gesneden aardappelen en een scheut water toe voegen en de aardappelen gaar koken. De aardappelen fijn maken en de rest van het vocht en de melk toevoegen. De soep even doorkoken en afmaken met (peper) en gehakte selderij. KOOLSOEP MET WINTERPEEN EN GORT. 1 1. water of groentenat, Vj kg. witte of savoyekool, 1/4 kg. worte len. Vj kg. aardappelen, 60 g. gort. Vi 1. gekookte taptemelk, zout. peterselie of andere kruiden. De gort wasschen. weeken en ln het weekwater aan de kook brengen en 30 min. koken, snel ln de hooikist overbrengen en daarin gaar laten worden (pl.m. 4 uur). De aardappelen schoon boenen en in stukken snijden, de kool fijn schaven, de winterpeen schoon boenen en in stukken snijden, Groen ten en aardappelen in wat water en zout ln een goed ge sloten pan gaar koken. Kooktijd pl.m. 30 min. Aardappelen en groenten fijn stampen en de rest van het water, de ge kookte melk, de gaar gekookte gort en het vet of de boter toevoegen. De soep even door koken en afmaken met de klein gesneden selderij of peterselie. NIEUWE MOGELIJKHEDEN ledereen weet, dat de studie aan een universiteit in ons land doorgaans afhangt van de flnancieele positie van den betrokkene. Het centraal bureau voor de statistiek vermeldt bijv. voor 1936, dat er van de 12387 toenmalige studenten in het geheel 49 uit een arbeidersgezin kwamen. Deze cijfers spreken een duidelijke taal. Zoo lang dit zoo blijft, moeten wij het aanzien, dat jaarlijks honderden werkelijk begaafde jon gelui gedoemd zijn in een nederige positie hun leven te slijten. Dit is meer dan een sociaal onrecht, dit bedreigt ons volksbestaan.De Langemarck-opleiding tracht mede dezen misstand op te heffen. Begaafde jongelui tusschen 17 en 24 jaar kunnen door haar bemiddeling alsnog een passende oplei ding op theoretisch of praetisch gebied verkrijgen. Inlichtingen kunnen worden aangevraagd bij het Langemarck-Studium, Waalsdorperweg 12. den Haag. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Papieren, v. d. Linden. Rijnstraat 141; Bril, Bureau van Politie, Smedestraat 9; Etui met inhoud, Verdee. Voorzorgstraat 25; Gebit. v. d. Veld, Boterstraat 3; Ketting, v. d. Bruggen, Oosterhoutlaan 3: Handschoe nen. Bureau van Politie, Smedestraat 9; Hond, de Rooy, Voorhelmstraat 13 zwart; Handschoen, Oosterweghel. Reitzstraat 85; Handschoen, Tlbboel, Colensostraat 37 zwaar; Handschoen. Elfrink, Obistraat 83; Handschoen, Vis, Corn. Speelmanstraat 15; Handschoen, Courelis sen. Leeuwerikstraat 38; Handschoen. Groenendaal. J Nieuwenhuizenstraat 23 zwart; Mutsje, v. Duynen, Gijsbr. v. Aemstelstraat 181; Nummerplaat, Bureau van Politie, Smedestraat 9; Oorbel, Vlas, Dr. Leijdsstraat 19, Pijp, v. Doorn, Scheepmakersdijk 53; Portemonnale met inhoud, Meulman, Boekenrodestraat 9; Portemon- naie. Bosman, Gierstraat 85; Pop, Kooren, Olycanstraat 52: Schoen. Kossen. Maasstraat 34; Schoen, Kroon, Dr. Leijdsstraat 2; Schoentje. Roode. Pijlslaan 122; Tasch met inh., Bureau van Politie, Smedestraat 9; Tasch, Courelissen, Leeuwerikstraat 38; Vulpen, Hulsbroek, De Rulterweg 40; Papieren. Bureau van Politie, Sme destraat 8. Maa?i gezouten groenten tot een zoo oed mogelijk voedsel 's GRAVENHAGE Maart. Het Voorlichtingsbureau van den Voedingsraad schrijf!.: Gezouten groenten zijn arm aan vitaminen en aan zouten. Deze voedingsstoffen zijn voor een deel in het pekelwater overgegaan, voor een ander deel zijn zij bi) het afkoken in het kookwater ver dwenen. Ondanks dit nadeel dat aan de groenten in hot zout verbonden is, zal de huisvrouw, die Jarenlang andij vie uit het vat en sla- en snljboonen uit het zout ge bruikte, deze niet willen missen, Deze groenten brengen een welkome en goedkoope afwisseling in het wlntermenu i er zijn heel lekkere stamppotten van te maken. Wanneer men echter groenten uit het zout gebruikt moet len zorgen, dat het tekort aan zouten en vitaminen aan gevuld wordt. Men kan er b.v. een versche groente of een slaatje van rauwe groente bij geven of wat tomatensap aan de groente toevoegen. Maar versche groenten zijn niet altijd ln de winkels te koop en tomatensap heeft lang niet iedereen Ingemaakt, terwijl men fleschjes tomatensap ook maar zoo nu en dan krijgen kan. Er is gelukkig een andere oplossing, die te allen tijde verwezenlijkt kan worden. Dat is de aardappelen in dé schil. In de schil gekookte aardappelen zijn rijk aan de voedingsstoffen, die bij groenten uit het zout ontbreken. Kwam men er nog niet toe de aardappelen in de schil te bereiden, dan is nu het oogenblik daar om er mee te be ginnen. Het is de eenvoudigste wijze waarop men het na deel. dat aan groenten in het zout verbonden ls voor deel oplossen kan. Al gaan er bij de bereiding van gezouten groenten in ieder geval voedingsstoffen verloren, dit verlies is toch zooveel mogelijk te beperken, wanneer men als volgt te werk gaat: GROENTEN UIT HET ZOUT. 1 kg. groenten, water. De groenten niet wasschen en niet afspoelen, maar zoo als ze uit het vat komen op het vuur zetten, met zooveel water dat ze onder staan. De groenten in dit zeer z< water gaar koken. De groenten niet telkens afkoken in versch water. De groenten wanneer zij gaar zijn op een vergiet laten uitlekken en ze zoolang met warm water spoelen tot ze voldoende ontzout zijn. De groente daarna in de stamppot verwerken of als versche groente ge bruiken. SLABOONEN UIT HET ZOUT MET TOMATENSAUS OF TOMATENPUREE. kg. slaboonen uit het zout. 1 d.l. water en 1 klein fleschje tomatensap (of 2% d.l. water en 2 lepels tomatenpuree) bloem of aardappelmeel. De slaboontjes uit het zout bereiden zooals in het vorige recept beschreven ls. Het water aan de kook brengen. De bloem of het aardappelmeel met wat water aanmen gen en het water ermee binden. Het tomatensap toevoe gen en naar verkiezing een klontje boter door de saus kloppen. De groente in de saus nog even doorwarmen, doch niet meer koken. STAMPPOT VAN SNIJBOONEN UIT HET ZOUT. •Vi kg. snijboonen uit het zout, 1V2 kg. aardappelen, boter of vet, zout, plakjes boterhammenworst. De snijboonen voor gaar koken (zie recept) en afspoelen tot ze met de aardappelen niet meer te zout zullen zijn. De goed schoongeboende, geputte en in stukken gesneden aard appelen en wat water toevoegen en alles samen gaar laten worden in een goed gesloten pan. Kooktijd li uur. Aard appelen en snijboonen dooreen mengen en de boter of het vet toevoegen. De plakjes boterhammenworst door de stamppot mengen of er op een schaaltje bij presenteeren. De recepten zijn voor 4 personen. BLOEMENDAAl ZILVEREN JUBILEUM G. H. HAGEN. Maandag herdacht de heer G. H. Hagen alhier, voorman-besteller der Posterijen den dag, dat hij vóór 25 jaren in dienst kwam bij de P.T.T. Gedu rende al die jaren heeft hij in Bloemendaal de Posterijen gediend. 's-Mörgens vervoegden zich in zijn woning de Directeur van het Postkantoor te Haarlem, de heer Smid, de heer J. v. Zalingen, beheerder van het Postkantoor te Bloemendaal en een deputatie van het Personeel bestaande uit de heeren J. J. Wezenaar, F. P. Bremer en C. H. Scheffer. De heer Smid sprak namens het Staatsbedrijf en bood den heer Hagen een oorkonde in lijst aan. De heer Van Zalingen voei-de het woord namens het personeel in Bloemendaal en bood namens hen allen een enveloppe met inhoud aan. In den middag huldigden Ds. J. C. van Dijk en D. Kuiper den ju bilaris namens de burgerij en boden eveneens uit haar naam een enveloppe aan. Bovendien ontving de jubilaris talrijke bloem stukken. Velen kwamen hem in den loop van den dag nog complimenteeren. HEEMSTEDE EENIGE DIEFSTALLEN OPGEHELDERD. Op 7 Maart werd bii de politie kennis gegeven dat een varken van P- in een schuurtje aan den Cruquiusweg was geslacht en meegenomen. Al spoedig leiddde het onderzoek der politie naar S. V. en C. de B. en bij grondige huiszoeking vond men in beide woningen varkens vleesch. S. V. kon terstond worden aangehouden, maar de B. kreeg er lucht van dat men hem verdacht en wist zich meer dan 'n week schuil te houden, maar toen hij hoorde dat de politie geheel op de hoogte was, meldde hij zich zelf aan. Beiden bekenden hoe zij het varken hadden af gemaakt en vervoerd. V. beschikte over een groot slagersmes waarmede het dier was doodgestoken. Bij een der verdachte personen is het daarna ver deeld. Aan de huisgenooten werd verteld dat zij het vleesch clandestien hadden gekocht. C. d£ B. heeft thans ook bekend op 4 October 1941 in een wei land aan den Cruquiusweg een schaap, eigendom van den heer Th. v. B. in gezelschap van voor noemden V. den hals te hebben afgesneden en gevild te hebben in het weiland. Ten huize van V. werd het vleesch later tusschen de B. en V. verdeeld. Tegen beide personen is proces-verbaal opgemaakt. VELSEN Diefstallen-Kroniek De laatste dagen ziin wederom drie rijwielen van verschillende eigenaars in onze gemeente ge stolen. Ten nadeele van T. v. d. W. te IJmuiden zijn van het erf achter zijn woning twee konijnen geste* len BEVERWIJK De maximumprijzen De Ned. Groente- en Fruitcentrale heeft voor de nieuwe periode de maximumprijzen voor groente en fruit voor de markt als volgt vastgesteld: Roode kool f 8.80, savoye kool f 8.10, witte kool f 6.20, witte uien f 6.70, glas-kflolrabi f 8.50, peen zonder lof f 3.90f 5,80, schorseneeren f 12f 19 per 100 K.G.; raapstelen f 47, kropsla f 6f 13.50, kaskomkommers f 24.5(1f 49 per 100 stuks; kool rapen f 3.70, prei f 9.30, witlof f 18.40—f 28, bieten f 2.80f 4.80, gekookte bieten f 10.701 12.90, alles per 100 K.G. IJMUIDEN Rijke aalvangsten op het IJsselmeer in 1941 Ook dit jaar verwacht men veel aal Er is in den afgeloopen zomer meer aal ge weest dan ooit, aldus het weekblad „Economische Voorlichting". Dit blijkt zoowel uit de groote aan voeren als uit de cijfers die de gemiddelde hoe veelheid visch per trek aangeven bij proefvis- scherij met den dwarskuil in het IJselmeer, al zijn laatstbedoelde cijfers geflatteerd doordat namelijk een paar trekken zijn gedaan, die zulke groote hoeveelheden hebben opgeleverd, dat het gemid delde van alle vangsten in 1941 er zeer hoog door is geworden. Die groote vangst geldt vooral voor de boven- maatsche exemplaren, doch ook voor de onder- maatsche exemplaren zijn de aantallen zeer hoog. Dit laatste moet als een zeer verheugend verschijn sel worden aangemerkt, daar het meerendeel dezer ondermaatsche aal als montée is binnengetrokken op de in 1938 voor het eerst toegepaste inlaat- methode door middel van het binnenschuttcn met de spuisluizen en de groote vangst in dezen herfst dus een sterke aanwijzing geeft voor de juistheid dezer methode. Overigens had de montée, die in 1938 is binnengetrokken, aan het einde van het huidige vangseizoen, op enkele uitzonderingen na, nog niet de minimum-maat overschreden, zoodat de goede vangsten van 1941 niet het gevolg kun nen zijn van de gewijzigde methode van binnen laten der montée. Wat dan wel de oorzaak van de froote vangste^i is geweest, valt moeilijk met vol- omen zekerheid te zeggen. Waarschijnlijk hebben verschillende factoren eraan medegewerkt, Als zoodanig zouden genoemd kunnen worden de ver hoogde maat, de groote rijkdom aan voedsel en wel in het bijzonder muggenlarven en de mogelijk heid dat de jaargang van de aal. die in 1941 het talrijkst was. correspondeert met een rijken bin- nentrèk van montée. Over de vooruitzichten van de visscherij in 1942 is geen voldoende gefundeerd oordeel uit te spreken; de gegevens, die de proef visscherij heeft opgeleverd, ziin daartoe te scnaarsch. De groote aantallen ondermaatsche aal in het bijzonder die tusschen 25 en 28 cM. lengte welke in de kuilvangsten voorkwamen, wettigen de veronder stelling, dat ook in 1942 de visscherij niet ongun stig zal zijn. y//i hoest vastzit, helpen reeds 2jütóxsw'A Vrtftbrh, enf- Waarom geen maximumprijzen voor versche zeevisch Een winkelier verkoopt het een of andere arlü bijv. een potje scheercrème, een pak lucifers o! e stukje speplgoed eenige centen te duur. Hij is in stt met de prijsbeheersching krijgt een proces-verbaal boete. En toch was de prijs, dien hij berekende, m schien niet eens tweemaal zoo hoog als de norm prijs. Voor de deur van den winkelier staat een visch» ter. Veel heeft hij niet op z'n kar: wellicht wat kit schol, kleine schar of wijting, misschien wel puf, in normale tijden niet als menschelijk voedsel won gebruikt, maar verwerkt wordt tot vischmec-1. Hij vi koopt zijn visch mei een winstmarge, die niet hooj is dan hij mag berekenen, en ook de grossier, van hij zijn visch betrokken heelt, heelt de voorschrift omtrent winstmarges in acht genomen; en toch ki de visch, die de venter verkoopt vijf, tien, ja vijlu maal zoo duur als in normale tijden! Hoe kan dat? vraagt ge. Hoe is het mogelijk, 4 ondanks de vastgestelde winstmarges zulke fancy-j* zen moeten worden betaald voor een artikel, dat tegenstelling met een potje scheercrème, een pak cifers of een stukje speelgoed, een haast onontb« lijk artikel is in den tegenwoordigen tijd van voedj schaarschte? Het antwoord op deze vraag is even gemakkelijk de vraag zelve: de winstmarges zijn wel beperkt, na de prijzen aan de bron, d.w.z. in den vischafslag ni En die prijzen zijn thans zoo hoog, dat niemand b kunnen denken, dat men in ons land ooit zooveel gi voor een product, dat zoo maar vlak bij onze deur de zee opgeschept kan worden, zou kunnen betal Wanneer een vischliefhebber dan ook drie of vier f den moet betalen voor een bescheiden maaltje vi* dat hem voorheen even zooveel dubbeltjes kostte, wijte dit niet aan zijn leverancier, want die maakli visch niet duur. Dit is alleen het gevolg van den gebreidelden markthandel, van het tegen elkaar bieden van een leger van grossiers, die tout p: visch moeten hebben voor hun klanten, i.e. hotel* i menschen, die niet op een gulden behoeven te krje Waarom dan geen maximumprijzen voor zeevis als voor zoetwatervïsch en haring? vraagt ge. Deze vraag is niet zoo gemakkelijk te beantwoordi Het is een vraag, die den laatsten tijd met al hu pro's en contra's in de visscherijwereld en ook in „I Visscherijwereld", Officieel orgaan van de Vakgra vischverwerkende industrie en van de Federatie u Organisaties in het Vischbedrijf. druk besproh wordt. Het is een vraag met vele kanten. Het brengen van de zeevisch onder de maximu; prijzenregeling zal tot logisch gevolg hebben dat besommingen der trawlers enz. en dus ook de verdia sten der opvarenden, lager worden; er bestaat tusscb deze twee factoren een historisch verband. Van enkele zijde zal gaarne aan de loonen onzer schers, die hun beroep met levensgevaar uitoefen worden getornd. Dit is één der moeilijkheden. Wil men dus goedkoopere visch en flinke loot» dan zal er iets anders op gevonden moeten worde Onmogelijk lijkt ons dit niet. Er wordt in de reederij enorm verdiend. We len niet beweren, dat de reeders slapende rijk wordt daarvoor hebben ze hunne zorgen en moeilijkhedt maar er worden besommingen gemaakt, waaraan van 1914-1918 niet kunnen tippen Er zouden daarr frappante staaltjes op te noemen zijn. Laten ons tot een enkel beperken: eenïgen tijd geleden somden twee trawlers van één reederij in één ongeveer f 70.000. Dat beteekent een netto-winst v minstens f 40.000 a f 50.000. En in den regel zijn trawlers die in de vaart zijn oude beestjes, die v jaren als waardeloos in den hoek hebben gelegen die in normale tijden bijna een heel jaar voor zulk besomming noodig hadden. De overheid beschikt thans over de middelen regelend in het visschcrijbedrijf op te treden. Zij via de Nederlandsche Visscherij Centrale een groot invloed op den gang van zaken uitoefenen. Deze i vloed zou dan dusdanig aangewend moeten word! dat, door het vaststellen van maximumprijzen eind komt aan de exhorbitant hooge vischprijzen. wsi door de voor de voeding van ons volk zoo waardevol producten der Noordzee breedere lagen dan tot di ver bereiken kunnen. Redelijk hooge loonen voor opvarenden, een redelijk matig e'winst voor de derijen, met eventueel een nivelleeringspotje slechte reizen, ziedaar de termen voor gezonder houdingen. Er is veel te zeggen voor het denkbeeld den heer R. Ommering, zooals hij dit uiteenzet in artikel in het voorlaatste nummer van „De Visscherij wereld": exploitatie van de gehecle vloot voor gemea schappelijke rekening, waarvan het resultaat zou zij: dat slechte reizen (die weinig voorkomen) gedekt den door goede, hetwelk eveneens tot gevolg heeft, bij een mislukte reis de opvarenden hun leven voor een appel en een ei in de waagschaal hebben steld. Men behoeft niet bevreesd te zijn, dat het bij invoeren van maximumprijzen met de versche viK zoo zal gaan als met de pekelharing, die op 15 Febriic j.L subiet verdwenen was. Versche visch is geen ho.s baar product en is bovendien een artikel, dat in ha den komt van vischventers en winkeliers, die dagelijkse!) brood mee moeten verdienen. Niemand verwachte van eventueel ingevoerde maxi' mumprijzen, dat deze hem een goedkoop maaltje visi kunnen bezorgen. Maar het resultaat zou toch kun&a zijn. dat we niet langer een gulden voor een kilo scharretjes of f 1.50 voor een kilo wijting behoeven betaling. Om van schol, tong en tarbot maar niet spreken. S. B Marktprijzen en besommingen. IJMUIDEN 16 Maart itf Kabeljauw f30 per stuk; Kleine schol le soort f 142—f 135 Kleine schol 2e soort f124—f92; Pufschol le soort f 82fö: Pufschol 2e soort f 61—f 56; Groote bot f 162—f 152; Klei bot f 132—f 108; Kleine schar f86—f76 Pufschar Ie si f 44—f 36; Pufschar 2e soort f 30—f 25. alles per 50 K.G. Besommingen trawlers: ZK 63 Johannes 59 mnd f31C VL 83 Cornells 50 mnd. f 3488: IJM 165 Martha 30 m f 2666: IJM 18 Jan Mayenland 50 mnd. f4130; SCH Onderneming 80 mnd. f 4410. Logger KW 110 f 649; KW 00 f 1042. TWEE BROERTJES DOOR HET IJS GEZAKT. Een hunner verdronktt UTRECHT. 16 Maart. Zondagmiddag zijn twH broertjes Visscher, wonende in de Cornells Roobw straat alhier, bij de Jan Huygenbrug door het ijs «1 de Vecht gezakt. De oudste van acht jaar kon do* een der omstanders worden gered Zijn vijfjarig broe- tje geraakte onder het ijs en werd eerst na een u£ dreggen op het droge gebracht. Toen waren de leven* geesten reeds geweken. HAARLEM. 16 Maart. Bevallen 13 Maart: K. J. BlommaertDekker, r..\ BergerSmoor, z.; J. A. WaltersVerheij, z.; 14 Maart' F. van den Bergvan den Berg, z.; .1. Vosvan dtf Werff, d.; J. C. Kampermanvan Straaten, z.; L. Surendonk— de Jong, d..; Aa DiekKnuppel, d. FranssenSchilpzand, d.; 15 Maart: C. M. C. ten E Brans, z.; E. H. Schuttevan den Ochtend, d.l PannekeetSerné. c L Kieft—Mooij, z.; H Schniede wind—Dekker, d.; A. W. H Kloes—Ratte, d.; E. M. va: der VeenHarder, d.; 16 Maart: M. D. MeyerBran* ke, d.; Overleden: 12 Maart: H. J. Hamers, 38 j., IJdijk. Maart: R. G-, 9 m., z. v. R. van den Haak, ten Kate- straat J. Faber-Veen, 90 j.. Kenaupark. J. Blok—vc der Veer, 74 jCraijenesterlaan H. Boon—Gorter, j„ Westerhoutpark C. Tuijn—van Mastrigt, 82 j., Rijte' straatweg. 14 Maart: M. H. Veldhuijzen, 73 j., GoltziuS" straat. C. F. Zevenhuizen—Vermeulen, 69 j., Rijk-'" straatweg. H L. Scheepers. 64 j. Kamperlaan. C5-d*| d. v. A. Lok, Hazepaterslaan J. L. Willemse, 72 Kamperzijstraat. 15 Maart: H. W van Lent, 84 j straat. A. J van den Berg, 29 j. JavastraaL B. J 13 d„ z. v. L. B. Kaptein, Kamperlaan T van Mount 50 j., Molukkenstraat. Ondertrouwd: 16 Maart: P. van Hecrdea en A- Ja** sen.

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 14