Haarlem's Dagblad 59e JMARGANG No. 18019 X X CKjave Lourens Coster. MU. v. Courant-Uitgaven en Algem. Drukkeril N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijk. Soenda- plelD 37- Postgiro 38810. DrukkerU: Z- B. Spaarne 12. Telef. Directie 13082, Hoofdred 15054, Redactie 10600. DrukkerU 10132, administratie 10724. 14825. Soendaplein 12230. Olrecteur: P. W PEEREBOOM DINSDAG 17 MAART 1942 Abonnement per weck •,26- per maand 1,15, per kwartaal 3,42, franco per post 3,73. losse nummers 6 cent. Advcrten- tiën: 1—5 regels 2,10 elke regel meer 0,42. Reclames O.ïï per regel. Contracttarieven op aanvraag. Vraag en aanbod t—4 regels 0.72. elke regel meer 0.18. Groentjes 1—3 regels 38 cent. elke regel meer 12 cent bU contante betaling. De Kerkelijke Armenzorg Over een jaar 190.000 aan uïtkeeringen In het dezer dagen uitgekomen jaarverslag van den Armenraad te Haarlem zijn cijfers opgenomen over den steun die kerkelijke instellingen en diaco nieën aan behoeftigen uitkeerden. Daaronder von den wij: Ned. Hervormde Kerk 23.202.42 Ned. Herv. Kerk v.m. Schoten.... 4.590.77 Ned. Herv. Kerk v.m. Spaarndam 1.201.76 Gereformeerde Kerk 33.296.02 Christ. Geref. Kerk 4.265.25 Evang. Luh. Gem6.179.09 Vereen. Doopsgez. Gem27.954.05 Waalsche Ger. Gem1.358.40 Rem. Ger. Gem1.141.53 R.-K. Parochiaal Armbestuur47.394.80 St. Vincentius Vereeniging 31.553.54 „Stille Armen" der St.Vinc.Vereen. 3.647.69 Ned. Isr. Armbestuur4.120.66 Samen een bedrag van bijna ƒ190.000. 1655 personen werden langer dan 3 maanden ge steund. 134 korter dan 3 maanden, terwyl 922 per sonen slechts voor eenmaal onderstand m aanmer king kwamen. Toezicht op de verzorging van ouden van dagen Verordening voor rust- en verpleegtehuizen te Haarlem. Uit overweging, dat eenig toezicht van overheids wege op rust- en verpleegtehuizen voor oude lieden en invaliden wenschelijk is, heeft de burgemees ter van Haarlem een aanvullende verordening van de Algemeene Politieverordening vastgesteld. Deze verordening bepaalt o.m.: Ieder, die als verzorger van oude lieden of inva liden optreedt, is verplicht hiervan terstond bij den Burgemeester schriftelijk aangifte te doen. Hij krijgt daarvoor een ontvangstbewijs. Zij die reeds als zoodanig optreden zijn gehouden deze aangifte te doen binnen een maand na de inwerking treding der verordening. Waar gebrekkige behuizing, slechte gezondheids toestand of ernstige tekortschieting in hun plicht als verzorger oorzaak zijn van gemotiveerde klachten kan tot nader order verboden worden, zich tegen betaling in welken vorm ook te belasten met de huisvesting van meer dan twee oude lieden of inva liden. Deze bepalingen zijn niet van toepassing op hen, die ten opzichte van inwonende oude lieden of invaliden onderhoudsplichtig zijn of bleed- en aan verwant zijn in den eersten, tweeden of derden graad. Ook erkende instellingen van weldadigheid val len buiten deze bepalingen. Uitreiking bonkaarten te Haarlem Voor de uitreiking van de nieuwe bonkaarten is het morgen Woensdag de beurt aan het restant van de letters S en de letter U. Behalve de stam kaart dient ook het daarbij behoorende inleg vel te worden medegebracht. De tapisserie in de oude Haarlemschc Raadzaal Ingrijpender heistellingen noodzakelijk Voor de restauratie van de tapisserie in de oude Raadzaal te Haarlem, voorstellende de inneming van Damiate heeft in 1940 de Gemeenteraad een crediet van f 2000 beschikbaar gesteld. Eerst tijdens de uitvoering van de herstellings werkzaamheden is gebleken, dat deze veel ingrij pender dienden te zijn dan te voorzien was, waarom genoemd crediet een verhooging zou moeten on dergaan. Mede in verband met het feit, dat aan deze ta pisserie een nieuwe rand moet worden gemaakt, waardoor de totale uitgaven thans worden geraamd od f 12.500, heeft de Burgemeester van Haarlem be sloten, het beschikbaar gestelde bedrag te verhoo- gen met f 10.500. Het sneeuwruimen te Haarlem Aanschaffing van 9 hydraulische sneeuwploegen Dit seizoen is gebleken, dat de aard en de samen stelling van het sneeuwruimmateriaal van de ge meente-reiniging te Haarlem niet aan de daarvoor te stellen eischen voldoen. Hiervoor is noodig de aanschaffing van 9 hydrau lische voorspan-sneeuwploegen, waarbij 5 met in gebouwde oliepompen, tanks en overdrukventiels. De Burgemeester heeft het hiervoor benoodigd bedrag ad f 12.500 beschikbaar gesteld. De betref fende begrootingspost wordt hiermede niet over schreden, aangezien de daarin begrepen bedragen voor ander materiaal niet behoeven te worden be steed. Distributiedienst Haarlem Aanvragen speciale vergunningen textiel De directeur van den Distributiedienst te Haarlem vestigt er de aandacht op dat het met betrekking tol de aanvragen om speciale vergunningen voor textiel noodzakelijk is dat op de aanvraagformulieren de rede nen van het verzoek duidelijk worden kenbaar ge maakt. Voorts neme men er goede nota van dat textiel-aan- vragen uitsluitend behooren te worden ingediend op het Kringkantoor aan de Zijlstraat, loket 6, met mede- brenging van stamkaart en textielkaarten. Aanvragen, welke per post worden toegezonden, kunnen niet in behandeling worden genomen. Het is verboden de formulieren met potlood in te vullen. De aanvragen dienen met inkt te zijn geschreven en men drage er zorg voor, de formulieren niet dusdanig te vervuilen dat daardoor de gegevens onleesbaar wor den. Alléén aanvragen, waarbij met bovenstaande is reke ning gehouden, kunnen in behandeling worden ge nomen Teraardebestelling J. D. Brand Hedenmiddag twaalf uur had op de Algemeene Begraafplaats aan den Bergweg te Bloemendaal de teraardebestelling plaats van het stoffelijk over schot van den heer J. D. Brand, vroeger directeur van de Kon. Paketvaart Mij. Te voren had in het sterfhuis een rouwdienst plaats, die geleid werd door Ds. J. C. van Dijk, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Bloemendaal. De belangstelling op de begraafplaats was zeer groot. O.a. wei-den opgemerkt: de heeren W. ter Poorten en J. W. D. Everts namens de directie van bovengenoemde maatschappij: de heer D. H van den Hiel, commandant van de Kweekschool voor do Zeevaart te Amsterdam, met eenige bestuurs leden van deze school; leden van den Kerkeraad en Kerkvoogdij van de Ned. Herv. Gemeente te Bloe mendaal; i. Verder vele deputaties van N.V.'s, maatschap pijen en colleges, waarin de overledene zitting had. Nadat een zoon, de heer M. Brand, een groer, ds. Brand uit Doesburg en een zwager, dr. Groeneveld uit Putten, geschetst hadden wat de overledene Voor de familie beteekend en gedaan heef, nam de heer M. M. Koning, president van den raad van bestuur der Kon. Paketvaart Maatsch. het woord. Wij "allen zijn hier gekomen, zeide hij, om afscheid te nemen van een onvergetelijken vriend, die veel in ons leven heeft beteekend en die dus veel vriendschap geschonken heeft. Als hij zich ergens voor interesseerde, dan gaf hij zich geheel, dus ook voor de Kon. Paketvaart Maatsch. van de groote gaven die hem geschonken waren heef deze op gewekte en openhartige man velen mee laten ge nieten. Hij wist altijd, zonder anderen te krenken, op rustige wijze zijn meening naar voren te brengen, gegrond op een vaste overtuiging. Ook in andere kringen was hij zeer gezien en bemind. Men zal hem overal noode missen. D. K. P. M. heeft een groot voordeel gehad van zijn scherp inzicht, voor al in financiëele aangelegenheden. Het personeel en de raad van bestuur hebben hem altijd hoog ge- acht. Tenslotte richtte hij woorden van troost tot de nagelaen betrekkingen. Terwijl op het orgel werd gespeeld „Wenn ich einmal soil scheiden werd de kist grafwaarts gedragen. Nadat ds. .T. C. van Diik hier oen slotwoord had gesproken, dankte de oudste zoon, de heer M. G. Brand, voor de belangstelling. Schoolkleeding en Kindervoeding Subsidies resp. van 25.000.- en 23.500.- De Burgemeester van Haarlem heeft aan de Com missie voor Schoolkleeding te Haarlem voor het jaar 1942 een subsidie van f 25.000 verleend. Voor ieder der daarvoor in aanmerking komende kinderen zal ten hoogste f 7.50 mogen worden besteed. Aan de Commissie voor Kindervoeding te Haarlem is voor 1942 een subsidie toegestaan van ten hoogste f 23.500. Haarlemsclie Economische Rechter Vervalsching van distributiebonnen. De broodbezorger Petrus Dekker te Zwanenburg, had een zeer vreemde manier bedacht om oude bonnetjes weer geldig te maken. Hij verknipte daartoe oude en nieuwe bonnetjes, zoodat er toch weer een geldige bon ontstond waarbij hij er wel voor zorgde dat de „nieuwe" bon meer waarde had dan de oude. Op die manier had hij getracht bij zijn patroon een bakker in de Haarlemmermeer, broodjes te krijgen. De zaak was echter uitgekomen en nadat men aanvankelijk den bakker verdacht had werd tenslotte duidelijk dat Dekker de vellen met bonnen zoo'n eigenaardige bewerking had la ten ondergaan. De Officier van Justitie vond het een zeer ernstig feit. Verdachte heeft het opzettelijk gedaan en bracht daardoor ook zijn patroon in moei lijkheden. De eisch luidde: twee maanden gevan genisstraf. De Haarlemsche Economische Rechter veroordeelde conform. De Schouwburgcommissie te Haarlem Nieuwe verordening en nieuwe leden Uit overweging dat het wenschelijk is, de verorde ning voor de Commissie van Toezicht op de exploitatie van den Stadsschouwburg aan te passen aan de gewij zigde omstandigheden en tevens in overeenstemming te brengen met de gaandeweg veranderde werkwijze der commissïe~heeft de Burgemeester van Haarlem de be staande verordening ingetrokken en een nieuwe vast gesteld. De commissie vergadert als regel onder voorzitter schap van den Burgemeester. Zij bestaat behalve uit den Voorzitter uit vijf leden, die door den Burgemees ter worden benoemd en kiest jaarlijks uit haar midden een vice-voorzitter en een secretaris. Naar wij vernemen is de Commissie thans als volgt samengesteld: voorzitter de Burgemeester, leden me vrouw T. HofmanVeldman, J. M. C. Hoog, dr. N. Bruyel, Ph. A. Mees en J. B. Schuil. Koopen en verkoopen van brood zonder bonnen Proces-verbaal tegen 5 Haarlemmers opgemaakt Tegen 5 personen te Haarlem wordt proces verbaal opgemaakt terzake het koopen en ver koopen van brood zonder bonnen en het inleveren van niet-geldige broodbonnen. Verder is een 57-jarige Haarlemmer bekeurd terzake overtreding van art. 11 der Distributierege- lingsbèschikking 1941 (het doen van valsche opgave in verband met de distributie van goederen). Organisaties van huiseigenaren opgeheven i-GRAVENHAGE, 17 Maart. De commissaris voor de niet-commercieele vereenigingen en stichtingen maakt bekend, dat, krachtens een door hem op grond van de verordening no. 41'1941 van den Rijkscommissa ris voor het bezette Nederlandsche gebied tot herorde ning op het gebied van de niet-commercieele vereeni gingen en stichtingen van 28 Februari 1941 genomen be sluit: 1. a) De Bond van vereenigingen van huiseigenaren in Nederland te Utrecht en b> de Zuid-Nederlandsche Bond van huiseigenaren- vereenigingen te 's-Hertogenbosch, als zelfstandige organisaties met ingang van heden zijn opgeheven. 2. De plaatselijke of andere bij deze bonden aange sloten organisaties, alsmede alle andere vereenigingen, bonden, lichamen en instellingen van huis- en grond eigenaren, met of zonder rechtspersoonlijkheid, die zich met huis- en grondbezit, verhuur, enz. bezighouden, alsmede alle met dergelijke organisaties verband hou dende inrichtingen en ondernemingen voor zoover zij niet reeds zijn aangesloten bij den „Nederlandsche Bond van huis- en grondeigenaren en bouwondernemers", geacht worden met ingang van heden bij laatstgenoem den bond te zijn aangesloten. 3. De besturen van de sub 2 bedoelde organisaties mogen zonder toestemming van den commissaris voor noemd resp. van diens gemachtigde geen rechtshan delingen verrichten anders dan die, welke voor de afdoening van loopende zaken, het dagelijksch beleid rakende, noodzakelijk zijn. Teneinde uitvoering aan voornoemd besluit te kun nen geven, zijn deze vereenigingen, bonden, lichamen en instellingen verplicht zich uiterlijk 1 April 1942 schriftelijk aan te melden bij den commissaris voor de niet-commercieele vereenigingen en stichtingen, afdee- ling 1, Waalsdorperweg 72, 's-Gravenhage. Tot Iiquidateur resp. gemachtigde voor deze her ordening is aangewezen: de heer C. J. A. Parlevliet, hoofd van het prijzenbureau bij het departement van binnenlandsche zaken, Koningin Wilhelminalaan 189, Voorburg (Z.-H.) en tot adviseur plv. gemachtigde: de heer P. J. Schijf, Badhuisweg 18, Scheveningen. DE HUURPRIJS VAN TEELGROND. Door de Haarlemsche Politie is een 66-jarige bloembollenkweeker bekeurd terzake overtreding van het Huurprijsbesluit 1949. De bloembollen kweeker verhuurde den teelgrond voor f 2 per roede terwijl de prijs ten hoogste f 1 mocht bedragen- Welke bonnen zijn thans geldig? Niet-bescliermde vogels Van 15 tot en met 21 Maart: 13A Brood 4 rants. 13B Brood y2 rants. Brood of eebak 13A Vleesch 1 rants. Vleesch of 13B Vl.waren A rants, vleeschwaren 13A Aardappelen l&J K.G. Aardappelen 13B Aardappelen K.G. .Aardappelen Van 22 Februari tot en met 21 Maart: 213 Algemeen 1 K.G. Suiker 10C en 10D res. 50 gr. Cacao 214 Algemeen 250 gr. Kofflesurrogaat 215 500 gr. Jam 221-224 1 rants. Bloem brood of gebak 11D, 12D res. 250 gr. Rijst 225 Algemeen 250 gr. Peulvruchten 226 250 gr. Gort 227 100 gr. Vermicelli of maizena 216-220 100 gr. Kaas 10A-13A Melk I 3'/ï L. Melk 10B-13B Melk I 1A L. Melk Van 17 tot en niet 25 Maart: 13 Boter 250 gr. Boter of 200 gr. rundvet Van 28 Februari tot en met 16 Maart: 11 Boter en Vet 126 gr. Boter of margarine of 100 gr. Vet 12 Boter en vet 125 gr. Margarine of vet Voorts: Petroleum: Bon 15 Petroleum: 2 L. tot 31 Maart 1942. Bon 26: 2 L. tot 31 Maart. Zeep Bon 228 Algemeen en Bon H Zeep der Zeep- kaarten 1 rantsoen zeep. Bon H toiletzeep 75 gram toiletzeep 80 pCt. t.m. 31 Maart. Bon L Textiel (Mannen) 50 gram scheerzeep t.m. 30 April. Do geldigheidsduur van bon 211 Bonkaart Alge meen en de met Zeep G gemerkte bon is verlengd t.m. 31 Maart. Brandstoffen: Bonnen 13 HK en 17 PIK en 09 van de brandstoffenkaarten J en K 1 eenheid vaste brandstoffen per bon. Bonnen 23 CV t.m. 28 CV en 29 t.m. 32 CV van de brandstoffenkaart L 1 een heid vasée brandstof per bon. Bonnen Brandstoffen één eenheid zevende periode en één eenheid achtste periode 1 eenheid per bon. Alles van Jan. t.m. 30 April. Laatste Winterhulp-straatcollecte op 20 en 21 Maart In Noord-Holland is door Winterhulp Nederland gedurende den winter 19411942 uitgekeerd een gezamenlijk bedrag van 607.000.—. Haarlem heeft daarvan ontvangen 126.000.Alkmaar 16.000. Zaandam 29.000.Hilversum 41.500. Haarlemsche Politierechter. Dc vreemde klap In een ongewone entourage ditmaal, de Staten zaal van het Prinsenhof, zetelde de Politierechter op de plaats waar nog met zoo lang geleden de vroede vaderen der gemeente zich naarstig met de Haarlemsche problemen bezig hielden. Voor de verdachten waren twee keurige stoelen met leder bekleed klaar gezet zoodat zij er dus in ieder geval in vergelijking met de harde houten banken van de Rechtszaal op vooruitgingen. Dat de sfeer in de Statenzaal niet minstens.even plechtig is als in 't Paleis van Justitie zal overigens wel door niemand ontkend worden. De verdachte een jeugdige Haar lemsche koopman, toonde zich echter niet in het minst geïmponeerd. Hij werd ervan beschuldigd een Haarlemschen aannemer een klap op zijn neus te hebben gegeven, doch hij kon zich alleen herinne ren dat hij den aannemer van zich af geduwd had. De aannemer had den verdachte een handkar ge leend met de opmerking dat hij hem gauw weer terug moest hebben. Laat in den middag was de handkar nog niet terug en toen was de aannemer hem gaan halen in de Oranje-Nassaulaan te Over- veen. De koopman die juist bezig was met het ver koopen van zeer nuttige edoch helaas ook al schaar- sche artikelen was echter niet van zins de handkar zoo maar weer terug te geven. Zooals dat meer gaat er ontstond een woordenwisseling en om met de eigen woorden van den koopman te spreken „De eerste klap is een daalder waard en toen heb ik hem van me afgeduwd". Nu is het verband tusschen die eerste klap en het „duwen" wel niet recht duidelijk doch gelukkig bleek dat de aannemer niet al te veel pijn had gehad. Tenminste niet lichamelijk. Wel was zijn gemoed diep geschokt omdat zijn goedheid zöo kwaadaardig was beloond. Ook de Officier vond dat van den koopman erg min. Voor ditmaal wilde hij nog met eeh tientje boete vol staan. Na een vaderlijke toespraak van den politie rechter zag de koopman ook wel in dat hij geen elegant gebaar had gemaakt. Hij beloofde beter schap en vroeg verder een lagere boete want hij had al zooveel bekeuringen. Dit is anders geen bekeu ring maar een misdrijf zei de politierechter, die toch nog eens met zijn hand over zijn hart streek en de boete tot op de helft verminderde. KAMER VAN TOEZICHT NOTARISSEN. Bij besluit van den secr.-gen. van justitie is mi van Sonsbeek op zijn verzoek eervol ontslagen als lid van de Kamer van Toezicht over de notarissen en can- didaat-notarissen te Haarlem. NIET PLAKKEN VAN RENTEZEGELS DOOR WERKGEVERS. 's-GRAVENHAGE, 17 Maart. Bij herhaling doet zich het geval voor, dat een werkgever geen rente zegels op de kaart van een arbeider heeft geplakt. Tegenover den Raad van Arbeid wordt dan als ver ontschuldiging voor het niet nakomen van deze wet telijke verplichting aangevoerd, dat de betrokken ar beider in gebreke bleef zijn rentekaart bij de loon- betaling ter beplakking over te leggen. Dit laatste is dan vaak het gevolg van de omstandigheid, dat de ar beider de rentekaart niet in zijn bezit heeft, doordat deze nog berust bij een vorigen werkgever, die de kaart, na beëindiging der dienstbetrekking, niet aan den arbeider ter hand stelde. Het verdient daarom aanbeveling, dat werkgevers, die door een omstandigheid, zooals hier bedoeld, niet in staat zijn op tijd te plakken, daarvan den Raad van Arbeid kennisgeven, die gaarne bereid is te bevorde ren, dat de arbeider weder in het bezit van zijn kaart komt. Hierdoor voorkomt de werkgever het onaangename van een navordering, terwijl hij zich tevens vrijwaart voor een mogelijke verhooging der navordering met 10°/®. Onnoodige moeite en extra kosten worden aldus voorkomen. MUTATIES BIJ HET ONDERWIJS. Aan den heer A. P. Vogel is op zijn verzoek eervol ontslag verleend per 1 Augustus 1942 als onderwijzer aan de Dag-openluchtschool en aan mej. J. H. V. de Kruijff per 1 Mei als vakonder- wyzeres in spraakonderricht aan openbare en bijzondere lagere scholen te Haarlem. Benoemd is tot tijdelijk leeraar in de geschiede nis en Ned. Taal aan de le H.B.S. B de heer D. N. v. d. Wijk, te Gravenhage en tot tijdelijk leeraar aan de Gemeentelijke Avondschool voor Handels onderwijs de heer T. Bakker te Haarlem. In de Ned. Staatscourant ls opgenomen een besluit van den secretaris-generaal van het departement van opvoe ding. wetenschap en kiiltuurbcscherming, waarbij wordt bepaald, dat in het geheele rijk niet zullen behooren tot de beschermde vogels in den zin der vogel wet 1936: a. gedurende het tijdvak van 1 April 1942 tot en met 31 December 1942: de schollevaar, de houtduif, de ekster, de Vlaamsche gaai en de bonte kraai; b. gedurende het tijdvak van 1 Augustus 1942 tot cn met 31 December 1942: de blauwe reiger, de sperwer, de zilver meeuw. de kokmeeuw en de mantelmeeuw; c. gedurende het tijdvak van 1 Juni 1942 tot on met 31 October 1942: de spreeuw. De distributie van eieren De secretaris-generaal van het departement van land bouw en vlsscherij maakt bekend, dat in alle gemeenten bepaalde detaillitsen zijn aangewezen, die zoodanig met eieren worden bevoorraad, dat zij regelmatig In de gele genheid zijn te leveren tegen afgifte van rantsoenbonnen. De namen en adressen van deze detaillisten zijn verkrijg baar bij de plaatselijke distributiediensten. De aandacht wordt er voorts op gevestigd, dat eieren, welke niet van een door de Nedeilandsche centrale voor eieren en pluimvee vastgesteld merkteeken (stempel) zijn ji. buiten de distributie vallen en derhalve zonder bon verkrijgbaar zijn. Hieronder vallen kippen- en eenden eieren afkomstig van producenten, die geen krachtvoer krijgen toegewezen en een eventueel overschot aan kip pen- cn eendeneieren afkomstig van producenten, die dit krachtvoer wel toegewezen krUgen. Ds. SNETHLAGE MET EMERITAAT Ds. A. Snethlage, Ned. Herv. predikant te Spaarn dam en Spaarnwoude, heeft tegen 1 Juli a.s. eme ritaat aangevraagd. Aincrikaansclie contingenten in Australië Bewogen reis achter den rug GENèVE, 16 Maart. (D.N.B.) De Vereenigde Staten zullen voortaan aan de operaties in den Stil len Oceaan direct deelnemen, zoo meldt United Press uit Melbourne. Amerikaansche contingenten zullen aan de verdediging van Australië deelnemen. De Amerikaansche troepen zijn na een bewogen reis onlangs in Australië aangekomen. De con- vooien werden herhaaldelijk door Japansche lucht strijdkrachten aangevallen. Uit Stockholm verneemt het D.N.B.De verant woordelijkheid der Ver. Staten bij de verdediging van Australië wordt onderstreept in een door dep Britschen Berichtendienst verspreide commentaar van de Londensche „Times". Het blad gewaagt van de absolute noodzakelijkheid Australië als het laatste overgebleven steunpunt der geallieerden te houden. De onverbiddelijke feiten der geografie en stra tegie, aldus de „Times", maken dit in de eerste plaats tot een Amerikaansche verantwoordelijk heid. Overwegingen van militaire veiligheid heb ben den Ver. Staten belet de wereld en daarmede ook den vijand te vertellen, welke stappen zij ne men om aan hun verantwoordelijkheid te voldoen. Het is echter bekend dat reeds Amerikaansche versterkingen in Australië zijn aangekomen en dat er nog meer zullen worden gezonden. De leidende rol. die de Ver. Staten bij de ver dediging van Australië moeten spelen, motiveert de „Times met hei gevaar, waaraan de Britsche eilanden door hun Europeesche tegenstanders bloot staan, zoodat het onverantwoordelijk zou zijn, sterke strijdkrachten van Groot-Brittannië naar de Zuidzee te zenden. In verband hiermede ver klaart het blad voor verplaatsing van den tot dus ver te Londen gevestigden Zuidzeeraad naar Washington te zijn. Naar uit een bericht van United Press uit Mel bourne blijkt heeft de vroegere Australische mi nister-president Menzies verklaard: „Het Britsche rijk is thans dichter by zijn ondergang dan men ooit heeft kunnen droomen". De Australische gezant in de V. S., Casey, heeft Maandag verklaard, zoo meldt de Britsche Berich tendienst uit Washington dat „de tijd gekomen is dat de geallieerde naties tot den aanval op den te genstander moeten overgaan om Australië te verde digen. Wij kunnen het ons niet permitteeren nog maals te falen. Wij mogen niet denken aan 1943, maar moeten aan 1942 aan het heden den ken." Luchtgevechten Lij het Dmenmeer Successen der Duilschc jagers Het D.N.B. meldt: Naar het opperbevel van de weermacht mededeelt, hebben Duitsche jagers in het gebied ten Oosten van het Ilmenmeer ook op 16 Maart weer zegevierend verbitterde luchtgevechten geleverd. Zes en twintig vijandelijke vliegtuigen werden in den loop van herhaalde vluchten neerge schoten. Verscheidene malen stonden de Duitsche jagers tegenover een numerieke overmacht, aan gezien de bolsjewieken hun verzamelde luchtstrijd krachten op dit deel van het front wierpen, waar op het oogenblik verbitterde gevechten op den grond worden geleverd. De Duitsche jagers bonden in herhaalde vluchten den strijd met den vijand aan en schoten volgens de tot dusver ontvangen berichten 26 Sovjetvliegtuigen neer o.m. een reeks bommen werpers. Dit nieuwe succes bewijst, na de Zondag pas gemelde 36 in luchtgevechten neergeschoten vijandelijke vliegtuigen, opnieuw de groote supe rioriteit der Duitsohe jagers. Aan het Oost front. Vele handen maken licht werk bij het verladen van belangrijke zendingen op een der stations onmiddellijk achter de linies. Atlantic-Holland -PK Schürer- Pax-Holland m. Op Nieuw Guinea Duitschland strijdt voor Europa. Massale bolsjewistische aanvallen op het Schiereiland Kertsj mislukt. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 16 Maart (D.N.B.) Het opperbevel van de weer macht maakt bekend: „Op het schiereiland Kertsj herhaalde de vijand ook gisteren zijn massale aanvallen, die door pantserwagens werden ondersteund. Zij mislukten door de dappere afweer van de Duitsch-Roemecnsche troepen. De bolsjewisten leden zware, bloedige verliezen en verloren 48 pantserwagens. Zoodoende werden in de laatste drie dagen in dezen sector van het front in to taal 136 vijandelijke pantserwagens vernietigd. Op andere plaatsen van het Oostelijke front werden vijandelijke aanvallen tijdens een hevigen sneeuwstorm na zware gevechten afge slagen. Sterke formaties gevechts- en jachtvlieg tuigen ondersteunden in voortdurende aanvallen de gevochten te land en vernietigden 45 vijande lijke vliegtuigen. Een eigen vlietuig ging verloren. Bij den afweer van sterke, wekenlang herhaalde aanvallen van den vijand heeft de 134ste Sak sische divisie infanterie zich bijzonder onder scheiden. Aan de Moermankust werden een groot transportschip in brand geschoten en de haven en spoorwegvverken in Moermansk met succes gebombardeerd. In Noord-Afrika werden vijandelijke verken ningsstrijdkrachten teruggeworpen. Een Britsch vliegveld in het Egyptische kustgebied, alsmede militaire installaties in Tobroek werden succes vol gebombardeerd. Bij luchtaanvallen op vijan delijke autocolonnes ln het Oostelijke gebied van Cyrenaica werden verscheidene voertuigen in brand geschoten. Op Malta vielen Duitsche gevechts- cn jacht vliegtuigen overdag en 's nachts Britsche vlieg velden en luchtafweerstellingen, alsmede de militaire installaties van La Valetta aan. Motortorpedobooten vielen in het Kanaal een Britsche formatie torpedojagers aan en torpedeer den een torpedojager, die na twee hevige ont ploffingen in de golven verdween. In een ander gevecht werd een Britschekanonneerboot zoo zwaar getroffen dat aangenomen kan worden dat ook deze verloren is gegaan. Een egien motor torpedoboot werd zwaar beschadigd en ging, na dat de gevechten waren afgeloopen, bij het weg- sleepen ten onder. In het centrale gedeelte van den Atlantischen Oceaan heeft een Duitsch gevechtsvliegtuig een Britsch koopvaardijschip van 2000 ton tot zinken gebracht. Bij de gevechten van 13 Maart heeft opper wachtmeester Schrödel. stukscommandant van een afdecling stormgeschut, acht vijandelijke pantserwagens, waaronder drie zware, stukge schoten". Japansche opmarsch in de richting van Port Moresby STOCKHOLM. 16 Maart. (D.N.B.) Naar Radio New-York omtrent den strijd op Nieuw- Guinea meldt, banen de Japanners zich steeds verder een weg door het oerwoud in de rich ting van Port Moresby. Voorts meldt Radio New-York dat dc Japan sche luchtmacht tijdens het weekeinde de ten Noorden van Australië gelegen eilanden ge bombardeerd hebben. Successen van Japansclie duikbooten TOKIO, 17 Maart (Domei). Het keizerlijke hoofd kwartier deelt mede dat Japansche duikbooten, die opereeren in de kustwateren van Indië en Birma, de vijandelijke scheepvaart zware slagen hebben toege bracht. In totaal werden 11 schepen met een gezamen- lijken inhoud van 81.000 ton tot zinken gebracht en wel 2 gewapende koopvaardijschepen met een totalen inhoud van 6500 ton. 2 tankschepen met 20.000 ton bij Colombo. 3 gewapende koopvaardijschepen met 24.000 ton. 1 tankschip van 7.000 ton bij Madras. 2 gewapende koopvaardijschepen met 19.000 ton en 1 vrachtschip van 5.000 ton bij Rangoon ZWEEDSCH EN EEN DEENSCH SCHIP IN DEN GROND GEBOORD. STOCKHOLM, 17 Maart (Stefani) Het Zweed- sche gezantschap te Washington heeft het ministerie van buitenlandsche zaken telegrafisch medege deeld dat de koopvaarder „Skane" (4500 ton( van de maatschappij „GÖteborg" in de Caraibische Zee tot zinken is gebracht. De bemanning werd gered Het schip had een lading voor de Vereenigde Staten aanboord. SANTIAGO DE CHILI. 17 Maart (Afip). Officieel wordt medegedeeld dat het vrachtschip „Tolten" (3000 ton) een der 4 Deensche booten, die door de Chileensche regeering waren opgeeischt, ge torpedeerd is voor de kust der Ver. Staten. Van de uit 29 koppen bestaande bemanning worden er 27 vermist. NAPELS, 17 Maart (Stefani) Een schoenmaker op Capri. een zekere Lorenzo Petralia, heeft een erfenis van honderd millioen lire gekregen en is daardoor plotseling een der rijkste mannen van Italië gewor den. Petralia kreeg namelijk een telegiam uit Buenos Aires, waarin hem werd medegedeeld, dat een broer van hem, van wien hij in geen jaren iets had verno men, in Argentinië was gestorven en hem al zijn goe deren ter waarde van precies honderd millioen lire had nagelaten. Generaal Osjima over de economische herordening van Oost-Azië Aanvulling tusschen Europa cn Azië BERLIJN. 17 Maart Het A.N.P. meldt: DO Japansche ambassadeur te Berlijn, generaal Osjima neeit een onderhoud gehad met een redacteur van cte „Deutsche Allgemeine Zeitung". waarin hij vooral op de economische beteekenis van de Ja pansche successen in het gebied van den Stillen Oceaan wees, alsmede op de daaruit voortspruiten de grootere aanvullingsmogelijkheden tusschen de economische ruimte van groot Oost-Azië en de Europeesche bondgenooten van het driemogend- hedenpact. Zooais het driemogcndhedenpact dit duidelijk heeft voorzien, aldus generaal Osjima, is het ge meenschappelijke doel van deze staten daarin gele gen dat Duitschland en Italië,in Europa, en Japan in Groot Oost-Azië de leiding nemen. Wij willen daarmede niet alleen in de beide ruimten van het Westen en het Oosten de nieuwe ordening vestigen, doch in nauwe wisselwerking tusschen deze staten bovendien aan de geheele wereld een nieuwe or dening geven. Dit streven moet op elk gebied, mili tair. politiek en economisch, niet alleen tijdens dezen oorlog, doch ook wanneer de overwinning is behaald, van kracht blijven. Wat de economie ln het bijzonder betreft, zoo zal ons gemeenschappe lijk bestaan en onze gemeenschappelijke groei ver wezenlijkt worden in de nauwste aanvulling tus schen Europa en Azië. Hierbij spreekt het van zelf dat de grondstoffen uit de Groot Oost-Aziatische ruimte aan de verbonden mogendheden ter be schikking staan, evenals het van beteekenis is dat wij het daartoe dienende materiaal uit Duitschland verkrijgen. Wij weten zeer wel dat indien Japan de deur van Azië om redenen van eigen belang zou sluiten en een grondstofmonopolie zou willen vestigen, het slechts de fouten zou herhalen van de vroegere machthebbers. Dat zou niet alleen de vestiging van de nieuwe ordening in Groot Oost-Azië onmogelijk maken, neen, een dergelijke houding zou ook geen stand kunnen houden. Het geschiedt in de wereld geschiedenis inderdaad voor de eerste maal, zoo be sloot de ambassadeur, dat de machtigste volken van Európa en Azië, 10.000 km. van elkaar verwij derd, een gemeenschappelijken strijd, voeren. Daarbij hebben zonder twijfel de wapensuccesscn van Japan veel te danken aan den zegevierenden strijd van Duitschland en Italië. Halifax pessimistisch gestemd Litwinof dringt aan op actiever oorlog voering door (le geallieerden STOCKHOLM, 17 Maart. (A.N.P.) Volgens een bericht van den Engelschen Nieuwsdienst uit New-York heeft de Britsche ambassadeur Lord Ha lifax, Maandagavond in een rede aan een banket verklaard, dat er van alles is dat aanleiding tot be zorgdheid kan geven. Voorjaar en zomer 1942 zullen moed en uithou dingsvermogen der vrije mannen op de geheele we reld stellig dermate op de proef stellen, dat een vergelijking met de donkerste dagen van 1918 ge oorloofd is. Wij hebben veel verloren, aldus de ambassadeur, en het is zeer goed mogelijk, dat wij nog meer verliezen. Wie de gevaren niet onder de oogen wil zien, is een dwaas. Het is geen geheim dat de gecombineerde vloot- strüdkracnten der vereenigde naties tegenwoordig de handen vol hebben. Over het geheel beschouwd zyn de geallieerden nog steeds genoopt hun plan nen te beperken volgens de beschikbare middelen. Er zijn een massa amateur-strategen die het met hun slechts lapidaire kennis misschien niet zoo moeilijk vinden voorstellen te doen tot het behalen van een snelle, treffende overwinning als degenen, op wie de feitelijke verantwoordelijkheid rust. De beste geschenken voor degenen die den werkelijken strijd uitvechten, zijn zware arbeid, goede wil tot het brengen van offers en vertrouwen. Vervolgens nam de Sovjet-ambassadeur. Litwi nof. het woord. Hij bepleitte actiever oorlogvoering door de geallieerden, ook indien dit een risico mee brengt. Afwachten, nietsdoen cn het verzuimen van de eene gelegenheid na de andere geeft wellicht veel grooter risico. Volgens hem is de tijd een ver raderlijke bondgenoot, die bereid is aan beide zijden te strijden. De zooeven geuite overwegingen, aldus spreker, zijn mij slechts ingegeven door de bezorgdheid, waarmee de militaire situatie mij vervult. In het vervolg van zijn rede erkende Litwinof overigens dat de plaatselijke terreinwinst der bolsjewisten in den afgeloopen winter geen groote diepte heeft en gaf hij te kennen dat het de Sovjet- regeering welkom zou zijn, als de Duitsche troe pen door een afleidingsmanoeuvre elders versplin terd of aan het Oostelijk front verzwakt zouden kun nen worden. VERDUISTEREN 1S.47 ,„t Maan 18 Maart op 8.38, onder 21.3Q 1

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 1