A IN ENKELE REGELS N.V. De Kennemer Bankvereeniging OPTICIEN-STIENS Italiaansch weermachtsbericht. Britsche afdeelingen in Cyrenaica teruggeworpen. ROME, 16 Maart. (Stefani). Het 653e Weer- machtsbericht luidt: Aan het front van Cyrenaica zijn vijandelijke afdeelingen, die door artillerie en pantserwagens werden gesteund, met gevoelige verliezen door onze verkeningsafdeelingen terug worpen. Bij een verwoed gevecht boven El Adem tegen strijdkrachten, die m aantal aanzienlijk sterker waren, hebben Italiansche jagers een nieuw succes behaald door vier Engelsche vliegtuigen neer te halen en verscheidene andere te beschadigen. Op den terugweg viel onze formatie met .succes een vijandelijke autocolonne aan en schoot een tiental auto's in brand. Een onzer toestellen is niet terug gekeerd. In het centrale bekken der Middellandsche Zee hebben Duitsche jagers bij herhaalde aanvallen drie Spitfires vernield. De vijand heeft een lucht- en vlootbombarde- ment op Rhodos uitgevoerd. Er werd geen enkel militair doel getroffen. Enkele gebouwen, waar onder de orthodoxe kathedraal, kregen lichte schade. Zeven burgers werden gedood en tien anderen ge wond. Critiek op de procesvoering te Riom /Volkischer Beobachter" neemt scherp stelling tegenover Daladier Het D.N.B. deelt mede: Frankrijk biedt de wereld met het proces van Riom een zeldzaam schouwspel, zoo luidt de unanieme ver- Klaring in de Duitsche pers. De „Volkischer Beobach ter" schrijft hierover het volgende: Reeds het verloop van het proces van totdusver doet duidelijk uitkomen dat de regeering te Vichy de be klaagden niet, zooals men had kunnen verwachten, beschuldigt omdat zij Duitschland den oorlog hebben verklaard en zoodoende het Fransche volk op misdadige wijze in dezen oorlog hebben gestort, doch omdat Da ladier c.s. den oorlog tegen Duitschland niet met de wreischte omzichtigheid en energie hebben voorbereid en gevoerd. Hoe ver het reeds met het comediespel tij dens dit proces gekomen is, blijkt uit de laatste zitting. Tegen het einde van deze zitting kon de oorlogsbrand stichter Daladier zich veroorloven van de beklaagden bank uit op onbeschaamde wijze de Duitsche weer- wacht te kleineeren. Ook bij de bewapening in Duitsch land, zoo durfde deze ontmaskerde, rampzalige politicus te beweren, zijn ernstige fouten gemaakt. Men gelooft in een gekkenhuis verplaatst te zijn, wanneer men uit de gerechtszaal dergelijke uitlatingen van den beklaagde hoort. Het is reeds sinds lang bekend dat Daladier reeds voor het uitbreken van den oorlog stelselmatig door de Joodsche plutocratie de Duitsche weermacht liet kleineeren en het sprookje liet verspreiden dat men de Duitsche pantserwagens zelfs met lansen kon door boren. De wetenschap dat de Duitsche weermacht met déze pantserwagens de Poolsche legers bliksem snel vernietigde en het iederen Franschman maar a! te goed bekende harde feit dat dezelfde Duitsche pantser- legers een half jaar later Frankrijk binnen zes weken onder den voet liepen, past heel slecht in de dol drieste verdedigingslogica van dezen bankroutier. Eén ding moest Daladier uit het verloop van den oorlog tot dusver hebben moeten leeren. n.1. dat wij lederen keer juist die tanks bezaten die wij noodig had den om onze vijanden te verslaan en dat zal in de toekomt niet anders zijn. Op de hernieuwde vraag of Frankrijk op 3 September 1939 den oorlog kon ver klaren en op 10 Mei 1940 het hoofd kon bieden aan het offensief, riep Daladier met een' van opwinding rood hoofd in de gerechtszaal: „Ik zeg ja, ja, ja. Frank rijk mocht niet overwonnen worden". Heeft zich ooit een schuldige aan de ineenstorting van een geheel volk met een brutaler cynisme ver dedigd, zoo vraagt de „Volkischer Beobachter", dan Daladier het doet tegenover het Fransche volk? Zoo wordt in Riom een proces gevoerd, waarvan de wereld verwachtte dat eindelijk eens de ware oorlogsmisda digers en oorlogsaanstichters door een bedrogen volk ter verantwoording zouden worden geroepen. Welke conclusie moet men hieruit trekken wanneer een regeering een dergelijke procesvoering wil en zoo doende duldt dat de schuld op de schouders van het Fransche volk wordt afgewenteld? Geeft een dergelijke regeering hiermede niet te kennen dat zij zelf mede schuldig is aan datgene, waarvan de oorlogsmisdadigers Daladier c.s. zich zoo ver probeeren te houden? Het antwoord hierop laten wij aan het Fransche volk over. Legerorder van mgr. Tiso Slowakije's aandeel in den opbouw van het nieuwe Europa Op den Herdenkingsdag der Stichting van 4en staat Slowakije heeft de president mgr. dr. Tiso, naar het D.N.B. meldt, als opperbevelhebber der weermacht, een legerorder uitgegeven, waarin hij waardeerend spreekt over de verrichtingen van den Slowaakschen staat sedert het bestaan van de Slo- waaksche republiek. In het bijzonder spreekt hij zijn voldoening uit over de successen aan het Oos telijke front, die, naar hij zegt, de Slowaaksche weermacht nog niet één procent verliezen bracht, terwijl zij militair, politiek en voor den staat meer moreel kapitaal gebracht hebben dan welk ander optreden op internationaal gebied ook. Ons actieve aandeel, zoo zegt Tiso. aan de veroveringen, den opbouw en de beveiliging van het nieuwe, door Adolf Hitler opgebouwde" Europa, .overtuigt een ieder dat de volledige rechten bezittende en nuttige inschakeling van het Slowaaksche volk in de toe komstige wereldorde een opmerkelijk positief feil, ja zelfs een voorwaarde is. De legerorder eindigt met den wensch dat de of fervaardige en in den strijd gelouterde Slowaaksche soldaat moge worden tot de kristallisatiekern van het geheéle volk. GEDENKSTEEN VOOR LENIN TE LONDEN ONTHULD. Volgens een Reuterbericht is Zondag op een huis in Finsbury (een stadswijk van Londen) een ge denksteen onthuld door mevr. Maisky ter herinne ring aan het feit dat Lenin 40 jaar geleden daar gewoond heeft. De Sovjetambassadeur zelf zeide bij deze gelegenheid in een toespraak dat deze gedenk steen „de vriendschap tusschen onze landen, die noodzakelijk is om de overwinning op onzen gemeen- schappclijken vijand te bevechten, nog nauwer zal aanhalen en dat daardoor de samenwerking na den oorlog nog vollediger wordt." Hoofdredacteur: C. J. van Tilburg, Heemstede Plv. Hoofdredacteur: G. X. Leenders, Heemstede Eerste medewerker: F, C. Perks, Haarlem DOOI, REGEN, VOCHT! Prof. dr. J. G. Sleeswflk schrijft In een kran tenartikel„Als slot van den uunter wacht ons vermoedelijk nog een periode van kille vochtigheid, van winden regen, die ons wel naar de lente zal brengen, maar ten koste van heel wat verkoudheden en de compli caties daarvan". Welke zijn die complicaties Rhoumatlek. Ischias, Spit. Zenuwpijnen enz., welke met succes worden bestreden dooi de bekende TogaltableTten. Bij apothekers en drogisten in flacons van fl. 0.83 en fl. 2.08. Voor langer kuren in kliniekverpakking A fl. 9.11, wat in 't gebruik veel voordeeliger is. Beleefd verzoek ledige flacons met schroef- dop tegen betaling bü Uw leverancier in te leveren, daar wij anders biunenkort geen Togal meer zullen kunnen leveren. Over Iran Er komen berichten uit Iran, dat dit land steeds meer onder den invloed van de bolsjewisten komt. Eerst is het blijkbaar de bedoeling geweest dat Engeland en Sovjet-Rusland een even groote in vloedsfeer er zouden hebben, die tot uiting kwam door een militaire bezetting, maar het duurde niet lang of de bolsjewisten kregen de overhand. Dit wordt nu steeds erger. De bolsjewisten schijnen aan te sturen op inlijving van een deel van Iraartsch gebied bij de Sovjet-Unie. De bolsjewisten zullen,, naarmate de Engelschen het door hun bezette ge bied verkleinen, meer terrein in Iran onder hun invloed nemen. Dit alles moet een uitvloeisel zijn van de onlangs tusschen Eden en Stalin gemaakte afspraak. Iran is een voorbeeld van de volken, die op Engeland vertrouwen en zich onder zijn bescherming stellen. Zullen de Amerikanen Alaska en de Aleoeten verliezen Knickerbocker acht zulks zeer wel mogelijk LISSABON, 16 Maart. Het A.N.P. meldt: Ter wijl de vroegere Australische minister-president Menzies Vrijdag in een radiorede verklaarde dat hij weigerde te gelooven dat Japan een land als Australië met 7 millioen inwoners kan veroveren, geeft dezelfden dag Knickerbocker in de „Daily Mail" deze mogelijkheid openlijk toe en voorspelt zelfs het verlies van de Aleoeten en Alaska. Australië, zoo schrijft hij, is niet slechts het laat ste bolwerk van onze wereld, neen, voor het leger van den Japanschen keizer beteekent het tevens de vooruitgeschoven vesting, waaruit het waarschijn lijk nooit verdreven kan worden. Als de Japanners Australië en Nieuw-Zeeland veroverd hebben, zooals zij zulks'met Singapore en Malakka gedaan hebben, hebben zij voldoende krachten vrij voor nieuwe ondernemingen en dat zijn de Aleoeten en Alaska. Een blik op de kaart toont aan dat na den val van Australië en Nieuw-Zeeland de rechter vleugel van de Japanners volkomen gedekt is en dat zij nog slechts bedreigd kunnen worden op hun linkervleugel of Noordelijken vleugel, van de Aleoe ten of Alaska uit. Een hooge Japansche autoriteit heeft verklaard: „De Japanners moeten probeeren Alaska te veroveren om zichzelf te beschermen en een steunpunt te winnen, vanwaar zij kunnen aan vallen". Van Alaska uit, zoo vervolgt Knicker bocker, zouden de Japanners luchtaanvallen op de Ver. Staten kunnen ondernemen. En dat is niet eens zoo fantastisch als vier maanden geleden de voorspelling geklonken zou hebben dat de Japan ners in elf weken Singapore en in zes dagen Jav£ zouden veroveren. De thans op Nieuw-Guinea §ebruikte Japansche aanvalsmethode, nl. eerst met ommenwerpers van vliegkampschepen af, de ver dedigingsmiddelen der vliegvelden vernielen en dan lie vliegvelden met landingstroepen uit de lucht ver overen, kan overal worden toegepast. En ongetwij feld zullen de Japanners probeeren ook Australië op die wijze te veroveren. Tenslotte citeert Knickerbocker den hulpkreet, dien zij zoo vaak van Australië vernomen heeft: „Alstublieft, beste Ame rikanen, wacht niet tot onze steden in vlammen op gaan, tot jullie inziet dat je ons tijdig moet helpen om nog eenige hulp te kunnen bieden. In 's hemels naam laat Australië geen nieuw voorbeeld worden van het „Too little, too late", („te weinig, te laat".) Churchill en Roosevelt willen Europa uitleveren aan de moordbenden van Stalin. Dat is verraad en zou de ondergang van de Westersche bescha ving beteekenen. Meldt u aan bij het VRIJWILLIGERSLEGIOEN „NEDERLAND", Koninginnegracht 22, Den Haag. BRIEF VAN NEDERLANDSCHE S.S.-.MAN. 's-GRAVENHAGE, 9 Maart Hieronder volgt het afschrift van een brief van S.S.-man Marinus de Swart aan zijn ouders. Lieve ouders, Ik wil u in het kort een paar regels schrijven en u mededeelen, dat ik gode zij dank nog gezond ben. Ik 'noop, dat u ook nog gezond bent en het ook blijft tot wij weer terug zijn. Moeder, Gerrit is hier voor Kerst mis gekomen en ingedeeld bij de 2e compagnie. Wij zitten samen in een afdeeling. Moeder, we hebben Kerstmis in een kazemat gevierd. Ja, thuis was het wel prettiger geweest. Maar dat hin dert immers niet. Zeg moeder, wat het Duitsche volk naar 't front stuurt, dat kunt u zich gewoon niet voor stellen. Wij hebben pakjes gekregen van totaal vreemde menschen. Sterke drank, jenever, sigaretten, er was van alles. Lieve Moeder, ik heb niet eerder kunnen schrijven, want we hebben in weken geen papier gehad, maar wel hadden we baarden, erger dan in den onderzeeër Moe der. hebben jullie het weermachtsbericht van 29 De cember gelezen? Daarin staat, dat de divisie Viking de Russen zoo heeft afgeweerd. En dat gebeurde bij een weertje, dat je hooren en zien verging. De eene sneeuwstorm volgde op den anderen. Maar dat kan ons niks schelen. Wij hebben kazematten, waar de kachels het heerlijk warm houden. De Russen kunnen nog veel minder tegen de kou dan wij. Nu kunnen jullie eens rien wat de Duitsche soldaat kan ver dragen. Moeder, er zijn hier luizen, meer dan je lief is. Je hemd is gewoon levend. En dat noemen ze dan „Arbei dersparadijs". Het is een ellende, die je niet kunt aan zien. Je zou het niet gelooven. als je het niet met eigen oogen had gezien. Moeder, dat moest u hier allemaal eens kunnen zien. Vooral vader, die immers wel kijk heeft op het land. Ze hebben hier grond zooals nergens anders op de wereld. En als je dan ziet, wat er geoogst wordtdan kan je werkelijk janken van .kwaadheid. Hier in Rusland hebben ze zoo oneindig veel. Olie, kolen, benzine, ertsen, eenvoudig alles en dan als tegenstelling die groote nood onder de men schen. Geen huis is er van steen, allemaal leem en koeiendrek. Zoo zien de huizen van de Russische ar beiders er uit. Geloof maar, moeder, die hebben alle maal genoeg van Stalin. Verliezen cTer En^elsehe liichtmaclit Van militaire zijde verneemt het D.N-B. het volgende In de week van 8 tot 14 Maart hebben de Engelschen in het gebied rondom Engeland en in de Middellandsche Zee als gevolg van het optre den van de Duitsche luchtmacht 67 vliegtuigen ver loren, terwijl de bolsjewisten in dezelfde periode 171 vliegtuigen verloren, waarvan 119 in lucht gevechten. In deze periode weiden door de Itali- aansdhe luchtmacht in Noord-Afrika en in het ge bied van de Middellandsche Zee 13 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten, resp. op den grond ver nield. In totaal hebben dus de Duitsche en Itali- aansche luchtmacht in deze week 251 vijandelijke vliegtuigen vernietig-d. Interview met den gewezen gouverneur-generaal van Ned.-Indië TOKIO, 16 Maart. (Domei). Jhr. mr. dr. Tjarda van StarkenborghStachouwer, de gewezen gouverneur-generaal van Ned.- Indië, heeft zijn eerste interview sinds zijn intern^ering toegestaan aan de „Nitsji Nitsji". Jhr. Tjarda leidt thans een eenvoudig bestaan in een kleine villa op vijf kilo meter van Bandoeng, die voor hem is ingericht door de Japansche autoriteiten. In zijn omgeving bevinden zich twaalf hooge ambtenaren. De gewe zen G.-G. spreekt zelden en brengt zijn tijd in hoofdzaak door met het lezen van detective-verha len en met wandelen in zijn kleinen rozentuin. Tijdens het persgesprek gaf Jhr. Tjarda uiting aan zijn verontwaardiging over het verzuim van Engeland en Amerika hulp naar Ned.-Indië te zenden. Tevens prees hij de vechtcapaciteiten van den Japanschen soldaat, die hem ten zeerste had- de verbaasd. Hij verklaarde voldaan te zijn over zijn behandeling door de Japansche legerautoritei- ten, de omstandigheden in aanmerking genomen. Op de vraag van den correspondent, waarom de heer Tjarda Java niet voor den inval der Japan ners had verlaten, antwoordde deze: Ik achtte het 't beste te blijven en voorts kon ik toch ook niet weggaan, nadat ik aan de ambtenaren had meege deeld, dat zij, ook al zou Java in handen der Japan ners vallen, gelegenheid zouden krijgen onder de Japansche autoriteiten het plaatselijk bestuur voort te zetten. De gewezen G.-G. verklaarde in antwoord op een vraag dat de Japansche geïnterneerden met uitzondering van den consul-generaal Isjizawa naar Australië waren overgebracht ter beveiliging van hun leven, omdat het zeker was dat Ned.-Indië in den maalstroom van den oorlog zou worden mee gesleept. Twee nieuwe kometen Slechts één met het bloote oog zichtbaar (V.P.B. correspondentie). Twee nieuwe kometen zijn in 1942 ontdekt. In Fe bruari doemden deze verschijnselen aan den hemel op. Indrukwekkend zijn zij niet. De eerste, die op 11 Februari door den Italiaan Bernasconi, twee dagen later door Von Kulin in Boedapest werd ontdekt, is thans nauwelijks met het bloote oog zichtbaar. In Amerika ontdekte Whipple deze komeet en wist er op 25 Januari een foto van te maken. Ten slotte werd de komeet ook in Slowakije waargenomen. Naar de eerste drie waarnemers is de komeet Whipple- Bernasconi-Kulin gedoopt, meer dan drie namen wor den astronomisch-officieel niet toegelaten. De eerste komeet, die thans het helderste is, kan met het bloote oog waargenomen worden. De baan is sterk elliptisch, de komeet bevindt zich thans op den kortsten afstand van de aarde 100 millioen KM en beweegt zich dwars over den hemelequator in Zuidwestelijke rich ting. Thans is hij te zien in het Noordelijke gedeelte van het sterrenbeeld de Waterslang, ongeveer 20 graden Zuidelijk van de „wieg" in de Kreeft. Door de astro nomische kijker is dc komeet zichtbaar als een kleine vage lichtvlek met een duidelijke kern en een korte, noordwaarts gerichte staart. De tweede komeet, die op 12 Februari ontdekt werd door de Finsche astronome mej. Oterma in het sterren beeld Leeuw, beweegt zich in Noordwestelijke richting naar de sterrenbeelden Lynx en Tweelingen. De komeet bevindt zich op het oogenblik in het Noordwestelijke deel van de Leeuw. De eerste is met het bloote oog waar te nemen, doch men moet precies weten, waar hij zich bevindt en van den sterrenhemel op de hoogte zijn. De tweede komeet is slechts met gewapend oog zichtbaar. Maar indrukwekkend óf niet, de ontdekking van deze twee kometen bewijst weer eens dat nacht op nacht de hemel niet alleen wordt nagespeurd naar vliegtuigen maar dat de wetenschap ook ondanks den oorlog door gaat en de astronomen op alle deelen van onzen aard bol op post zijn en blijven. JONGENSPATRONATEN. Aan het bestuur van den Haarlemschen Bond van R.K. Jongenspatronaten te Haarlem is van ge meentewege een subsidie, bij wijze van voorschot, van f 2907 voor het jaar 1942 verleend. Éénjarig bestaan van het vervoersfront cler N.S.B. De heeren Brands en Rost van Tonningen spreken UTRECHT, 14 Maart. Hedenmiddag om vier uur heeft in Tivoli hier ter stede het vervoers front der N.S.B. zijn eenjarig bestaan herdacht. Zeer velen uit den lande waren naar deze vergade ring gekomen, zoodat de zaal goed bezet was. Na een kort openingswoord van den heer W. N. A. Kröller was het woord aan den heer F. D. Brands, leider van het vervoersfront die in een rede het eenjarig bestaan herdacht en betoogde dat de ge leide economie de oplossing van de vervoers- en- vervoerdersmoeilijkheden moet brengen. De nieuwe bedrijfsorganisatie heeft tot taak de naaste toekomst voor te bereiden en in plaats van den chaos een geordend vervoerwezen te stellen. Om dit te bereiken, is allereerst noodig een af schaffing van de tariefvrijheid, door hiervoor in de plaats te stellen de gebondenheid aan vaste tarieven. Voor taxi's en huurauto's dient volgens spr. een concessiestelsel te worden ingevoerd op een zoodani ge wijze, dat ontduiking onmogelijk is. Het autobusvraagstuk dient opgelost te worden in dien zin, dat streekvervoermaafschappijen ontstaan, omdat slechts op deze wijze een goed georganiseerd personenvervoer van veel grooteren omvang dan voor den ooi-log kan worden gewaarborgd. Als er een beroep is, dat zich goed leent voor den kleinen particulieren ondernemer, dan is het het beroep van goederenvervoerder langs den weg. Voor de lijndiensten zal een concessiestelsel moe ten worden ingevoerd, het geen niet zeggen wil, dat de kleine onderneming zal moeten opgaan in een streekvervoermaatschanpij. Integendeel in het goederenvervoer is volop plaats voor den kleinen ondernemer vooral nadat door eenige concentratie het dupliceeren van lijnen zal zijn voorkomen. Er zal verder gezorgd dienen te worden voor een juiste verhouding tusschen eigen- en beroepsver voer. Het Vervoersfront staat aldus spr., afwij zend tegenover het verhuren van schepen. Na den oorlog dient het verhuren van schepen dan ook tot het verleden te behooren. Het Vervoersfront wil niet in de plaats treden van de bedrijfsorganisatie. Omdat het uitsluitend een ideëel front is, zal het slechts bevruchtend wer ken en zoo noodig corrigeerend. Na de pauze voerde mr. M. M. Rost van Ton ningen, als leider van den Raad voor Volkshuis houding, het woord. Voor de toekomst kan men, aldus spr., het ver keersprobleem in een zin samenvatten, nl. hoe zal het verkeer de behoeften bij kunnen houden. Was voorheen in de kapitalistische productie de winst het beslissende element, bij de nationaal-socialis- tische productie rijst slechts een vraag op, en wel deze: wat zijn de behoeften van de Europeesche volkeren. Het is duidelijk, dat er nu ook geen sprake meer zal zijn van overproductie. Er zal altijd ar beid te veei en er zullen handen te weinig zijn, en wat er van het verkeer wordt geëischt is enorm. Al leen de meest koortsachtige werkzaamheid van het verkeer zal na afloop van den oorlog een ern stige stagnatie in Europa kunnen voorkomen. De mond van het nieuwe Europa wordt gevormd door de rivieren de Elbe, de Wezer, de Rijn en de Schel de. Het is duidelijk dat Europa zijn verkeer voor namelijk zal samenpersen door ons land. Holland zal een groot havengebied worden. In de toekomst zal er verder geen sprake zijn van concurrentie tusschen Hamburg, Bremen, Amsterdam, Rotter dam en Antwerpen, er zal slechts samenwerking zijn, en het eene verkeer zal het andere niet in de wielen rijden. Tegen personen, die in dien zin het volksbelang zullen dwarsboomen, zal onverbiddelijk worden opgetreden. (Applaus). Aan het vervoersfront, zoo eindigde spreker zijn rede. zal in de toekomst een leidende taak worden gege ven. Aan het einde van de vergadering deelde de heer W. N. A. Kröller mede. dat hij den heer Brands als leider van het Vervoersfront zal opvolgen, in ver band met diens benoeming tot secretaris van de hoofdgroep verkeer. Volgens een officieele mededeeling hebben de Turk- sche autoriteiten het onderzoek naar aanleiding vari den op den Duitschen ambassadeur Von Papen gepleogden aan slag geëinllgd. Thans is de zaak in handen gesteld van ge rechtelijke autoriteiten met het oog op het proces dat binnenkort zal beginnen. De Ftlhf-er heeft de generaals der pantsertroepen Reinhardt en Schmidt bevorderd tot Generaloberst. De A. N. P.-correspondent te Berlijn meldt dat Sir Clark Kerr, de nieuwe Engelsche gezant in Moskou, vol gens Engelsche berichten uit Iran in de Sovjet Unie aan gekomen is. Een Duitsch gevechtsvliegtuig heeft, naar het D. N. B. meldt, den loden Maart tijdens een verkenningsvlucht in het centrale deel van den Atlantischen Oceaan een al- leenvarend Bntsch koopvaardijschip aangevallen. Na een voltreffer zonk het binnen enkele minuten. Naar Associated Press uit Washington meldt heeft de financieele commissie van den senaat een wetsontwerp goedgekeurd, waarbij het plafond der Amerikaansche staatsschuld van 65 tot 130 milliard dollar wordt verhoogd. Volgens den zender New York heeft president Roose velt Louis Johnson benoemd tot zijn persoonlijken ver tegenwoordiger bij de Indische regeering. De „New York Times" meldt uit Washington dat dooi de leiders van de Britsche en Amerikaansche vakvereeni- gingen onderhandelingen worden gevoerd om de Ameri kaansche vakvereeniglngen ertoe te bewegen haar laatsten tegenstand tegen een samenwerking met de bolsjewisti sche vakvereenigingen op te geven. Te Enkhuizen is overleden de heer C. M. Siebert, die op 14 April 1838 te Giethoorn is geboren en dus bijna 104 jaar oud is geworden. In Den Haag is de wed. M, Nelck—de Rooy in den ouderdom van 103 jaren overleden. De bestorming van een autobus te Venlo heeft aan den 15-Jarigen L. Vollenberg uit Venray het leven gekost. De 25-jarige Vullins, feveneens uit Venray werd ernstig ge wond. door het gedrang zijn beiden onder de voet geloopen en onder de bus terecht gekomen. Bij besluit van den secr.gen. van blnnenland- sche zaken van 14 Maart is de voorloopig verlengde ambtsperiode van den burgemeester der gemeente "Weer, mr. W. F. W. Kolkman, met ingang van dien datum beëindigd. Bij besluiten van dén commissaris-generaal voor bestuur en justitie is ontslag verleend aan jhr. mr. F. FT. van Kinschot als burgemeester der ge meente Alkmaar, mr. C. A. Prinsen als burgemees ter ider gemeente Roosendaal c.a. en H. M. Oldenhof als burgemeester der gemeente Kampen. Bij besluit van den commissaris-generaal v bestuur en justitie is aan mr. dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot op zijn verzoek ontslag verleend als burgemees ter der gemeente Adorp. Bij beschikking van de organisatiecommissie is met ingang van 1(1 Maart ingesteld de bedrijfsgroep „detailhandel". Voorts is ingesteld de vakgroep „groothandel in textielgoederen". Het voorstel tot statutenwijziging, verband hou dende met het voorstel tot herkapitalïsatïe. van de Ned. Zoutindustrie te Boekelo is met algemeene stemmen aangenomen. De bloemententoonstelling „Oase", welke va tot 8 April te Utrecht zou worden gehouden, gaat niet door. De zevenjarige G. de Boer te Nieuwleusen is te tvater geraakt en verdronken. Door het flinke optreden van een dertienjarigen jongen, die ongemerkt een rijwleldlef langen tijd volgde,'is de Hilversumsche recherche erin geslaagd dien rijwieldief te arresteéren. Ten einrde houtdiefstallen tegen te gaan heeft de burgemeester van Hilversum een verordening uitgevaardigd, waarbij het sinds 16 Maart tot en met 15 Mei a.s. te Hilversum verboden is boomen of ge deelten daarvan te vervoeren of zagen, bijlen of hak messen bij zich te dragen of te vervoeren. De Vughtsche politie is een uitgebreiden ket- tinghandel in sigaren cn sigaretten op het spoor ge komen. Veertien personen bleken erbij te zijn be trokken. Te Lunteren en in de omgeving daarvan zijn vijf mannen gearresteerd, die zich hebben schuldig gemaakt aan frauduleuze slachtingen en zwaï handel. Tegen twee andere mannen Is proces-verbaal opgemaakt. Prof. dr. A. W. Groenman heeft Maandagmid dag zijn ambt van buitengewoon hoogleeraar in de Hebreeuwsche taal en letterkunde, de Israelictische oudheden en de uitlegging van het Oude Testament aan de Gem. Universiteit van Amsterdam aanvaard. Houtplein 8, Haarlem Alle Bankzaken Lips' Safe-Inrichting Duitschers gelieven hiervan kennis le nemen! De commissaris-generaal voor de openbare veilig, heid maakt bekend: Op grond van de verordening van den Rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche gebied be treffende de registratie van Duitschers, waren alle in Nederland woonachtige Duitschers verplicht, zich bij de voor hun woonplaats bevoegde régistratie-bureaux aan te melden. Het is gebleken, dat een aantal Rijksduitschers tot nu toe door onwetendheid niet aan deze verplichting heeft voldaan. Degenen, die in dezen in verzuim zijn, worden hiermede onder verwijzing naar de bij de ver ordening bedreigde straffen, 'uitgenoodigd, zich schril- teiijk of mondeling bij de bureaux van de politie officieren bij den gevolmachtigden van den Rijks commissaris voor de provincies aan te melden. In het bijzonder wordt er de aandacht op gevestigd, dat deze aanmelding eveneens moet geschieden in alle geval len waarin personen, die tot het Duitsche volk behoo ren of van Duitsche afstamming zijn, in twijfel ver- keeren met betrekking tot hun nationaliteit of ali personen zonder nationaliteit worden aangemerkt Êen eventueel vroeger ontvangen bericht van een officieele instantie, volgens hetwelk men de Duitsche nationaliteit heeft verloren, bevrijdt niet van den plicht tot aanmelding. Deze verplichting geldt eveneens voor Duitschers uit hét vroegere Oostenrijk, voor Sudeten- Duitschers en voor Volksduitschers uit de Oostgebie- den. De aanmelding dient alsnog uiterlijk tot en met 21 Maart 1942 te geschieden. Bij minderjarigen is de op voeder, ook wanneer hij zelf geen Duitscher is, voor de inachtneming van dezen tweeden aanmeldingstermijn verantwoordelijk. gez. RAUTER SS-Gruppenführer und Generalleutnant der PolizeL Nederlandsche ambulance vertrokken De Nederlandsche ambulance is naar haar bestem ming vertrokken. Dank zij de bijdragen van duizenden Nederlanders is de hulpexpeditie voor vriend en vijand in staat haar menschlievenden arbeid in het Oosten aan te vangen. Zij weet zich gedragen door het Neder landsche volk. Laat dit zoo blijven. Steunt de ambulance, juist nu. Stort uw bijdrage op girorekening 8 7 6 0 0 Nederlandsche ambulance. Koninginne gracht, 22, 's-Gravcnhage. LITERAIRE CLUB HAARLEM. Het verdere programma van de Literaire Club Haarlem luidt als volgt: 17 Maart: Paedagogisch concert H.O.V.; 4 April: Henk Schaer in „De Openbaring van Johannes"; 14 April: eerste con cert Beethoven-Cyclus; 21 April het tweede con cert; 25 April: Voordrachtavond Bets van Lonk- huyzen: 28 April derde concert Beethoven- Cyclus; 5 Mei: het vierde en 12 Mei het vijfde con cert. WONINGBOUWVEREENIGINGEN. De Burgemeester van Haarlem heeft de be grootingen voor 1942 van de Woningbouwvereeni- ging St. Bavo en 23 andere woningbouwvereni gingen te Haarlem goedgekeurd. Ook zijn in orde bevonden de jaarstukken over 1940 van de verenigingen „Zorgvlied", „Eigen Woning" en „Bloemendaal". Groote sorfeering Brilmonturen Gierstraat 27 (Aangesl. Z. fondsen) RADIO PROGRAMMA WOENSDAG 18 MAART 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.5$ Gramofoonmuziek. 8.20 Ochtendgymnastiek. 8.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huis vrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Ensemble Timm. 12,00 Klaas van Beeck en zijn orkest. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische be richten. 13.00 De stand der warmbloedfokkerij in de drie noordelijke provinciën, vraaggesprek. 13.15 Viool, piano en gramofoonmuziek. 14.00 Sylvestre Trio en gramofoon muziek. 15.00 Voor de vrouw. 15.20 Zang met pianobege leiding en gramofoonmuziek. 16.00 Cyclus: „Verschuivin gen in de Oud Christelijke Kerk", III. 16.20 Voor de jeugd, 17.00 Gramofoonmuziek. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economi sche- en beursberichten. 17.30 Nationale Jeugdstorm- Kwartier. 17.45 Gramofoonmuziek. 18.00 Spoorwegarbei ders aan het woord. 18.15 Pianokwartet „Die Haghe". 18.50 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.00 B. NO. Binnenlandsch economisch praatje. 19.10 Theo Udcn Masman en zijn dans- orkest. 19.30 Melodie en poezie. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 20,15 Gevarieerd Avondprogramma. 21.45 B, N. O. Nieuwsberichten. 22.00 Melodisten en soliste (opn.). 22.45 Gramofoonmuziek. 23.10—24.00 Omroeporkest e~ soliste (opn.). HILVERSUM II, 301.5 M. 7.15—8.45 Zie Hilversum I. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.1 Morgenwijding. 10.15 Zang met pianobegeleiding. 10.48 Voordracht. 11.00 Kwartetconcert. Ca. 11.35 Gramofoonmu ziek 12.00 Ensemble Joan Lancé. 12.45 B. N. O. Nieuws-, economische berichten. 13.00 Amusementsorkest, solist pianospel. 14.00 Gramofoonmuziek. 14.15 Uit Neerlands Gouwen. 14.30 Gramofoonmuziek. 15.15 Omroeporkest, Om- roep-Oeperettekoor en solisten (opn.). 16.00 Trio Pro Mu- sica en zang met pianobegeleiding (opn.). 17.00 Voor de jeugd. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische en beursbe richten. 17.30 Omroeporkest, solist en gramofoonmuziek. 18.30 In en om de N. S. B. 18.45 Gramofoonmuziek. 19.00 Solistenconcert. 19.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.40 Spie gel van den dag. 20.00 Groninger Orkest Vereeniglng solist. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken). 21.00 Als je verre reizen doet, dan kan Je veel verhalen. 21.15 Gronin ger Orkest Vereeniglng en solist. 21.45 B N. O. Nieuws berichten. 22,00 Gramofoonmuziek. 22.10—22.15 Avond wijding. Ter gelegenheid van den Heldcnherdenkdag werd Zondag op het Binnenhof te 's-Gra- venhage een groote plechtigheid gehouden, waarbij ook de Rijkscommissaris, dr. Seyss- ïnquart tegenwoordig was en de generaal dervliegcrs Cristlanscn het woord voerde. Een •verakhl v.p h«. Binnent»( .(ia™ dc plcch-tiEhcid. s.apf-Mol-Pax-Hoücnd-c, Op de Algemeene Begraafplaats te 's-Gravenhage had Zondag dc plechtige heldenherden king plaats. Rijkscommissaris dr. Seyss-Inquart legde een krans op de graven der gevallenen. Polygoon-v-Bilsen-Pax-Holland-c. Patrouille aan het Oostfront. De Neder landsche vrijwilligers staan schouder aan schouder met de mannen der Waffen-SS in den strijd tegen het bolsjewisme. SS-P.K. Grosmann-Vrijw. Leg. Neder- land-Fellinga-Pax-Holland-m. In een Bulgaarsch vliegkamp. Oberst- leutnant Stoikof, de commandant van het kamp, neemt steeds aan de werkzaam heden deel. Deutscher Verlag Reula* Pax Holland to-

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 2