REMBRANDT I ylis hoest vastzit, helpen LUIDSPREKERS Adverteert in dit blad Theater „De Pont" - Audté du LautVde BelteudtHaltiuQ Voetbalcauserie van Dr. C. Spoelder In de muziekzaal van café-restaurant Brinkmann te Haarlem heelt dr. C. Spoelder, voorzitter van H.F.C. Zondagmorgen een causerie gehouden voor de leden en oudste junioren van R.C.H. Allereerst schetste spr. het ontstaan van de voet balsport als dorpsspel in Engeland om vervolgens stil te staan bij de ontwikkeling van dit spel in groepsverband, dat weldra dienstbaar werd gemaakt aan de opleiding op de Engelsche kostscholen en vandaar door enkele Haarlemmers in ons land werd gebracht. Het voetbalspel in Nederland ver wierf, vooral na 1918, een groote populariteit. Het voetbal is ten onzent een typisch Hollandsch spel geworden, waarbij het element lichamelijke ont wikkeling sterk op den voorgrond kwam. In het tweede gedeelte van zijn causerie gaf dr. Spoelder op 'grond van zijn ervaringen uit een bijna vijftienjarige voetbal-rechtspraak een ant woord op de vraag welke eischen aan den be oefenaar van de sport als verpoozing moeten worden gesteld. Spr. gaf als ziin mening te kennen, dat bij de sportbeoefening bij elk individueel en bij de club als gemeenschap de zelfbeheersching, de sportiviteit, de eerlijkheid en bescheidenheid voor alles in eere moeten worden gehouden en bij de jongeren moeten worden aangekweekt. M.a.w.: hij, die de voetbalsport beoefent als training voor zijn maatschappelijken arbeid moet bij alle teleur stellingen en tegenslagen in het spel met ijzeren wil de eere-code handhaven, een goed verliezer zijn, de zon in het water kunnen zien schijnen en met eerlijkheid en bescheidenheid zijn plaats op het groene veld waardig toonen. Jaarvergadering H.A.V. Haarlem" Onder leiding van den heer H. A. v. d. Mey hield de H.A.V. „Haarlem" dezer dagen haar al- gemeene jaarvergadering. In ziin openingsrede wees de voorzitter op het bloeiende en opgewekte vereenigingsleven. De H.A.V, Haarlem kan op een succesvol 1941 terug zien. Het winnen van den P. H.-Beker en de gewijzigde Vondelparkestafette, alsmede het verbeteren van het Nederlandsch re cord 4 x 1500 M. waren hoogtepunten in het afge loopen athletiek-jaar. Verheugend is het dat steeds meer jonge men sehen zich tot de goede sporten voelen aangetrok ken, hoewel het aantal athletiekbeoefenaren in Haarlem nog veel te gering is. Een actieve pro paganda onder de Haarlemsche jeugd staat op het programma. Intusschen gaat de H.A.V. „Haarlem" in vol vertrouwen de toekomst tegemoet. Gezien de huidige voedselvoorziening zal in nauwe samenwerking met den clubarts Dr. Versijp alles gedaan en niets gelaten worden om elke schade aan de jonge athleten te voorkomen. Het hoofd doel van het bestuur zal zijn er voor te zorgen, dat de aan haar hoede toe vertrouwde jonge men sehen dezen moeilijken tijd zonder nadeel door komen. De verschillende jaarverslagen werden goedge keurd. Een aantal N.A.U.-diploma's werden uitgereikt i o.a. aan Wim Kaan voor het behaalde kampioen- schap van Nederland 110 M. horden, Cor La- moree en D. Hagtingius voor de kampioenschappen Polshoog en 5000 M. B-klasse. De diverse bekers voor bijzondere prestaties in 1941 vielen ten deel aan de leden Boslooper die den Paulenbeker ontving; A. Schaap die met een tijd van 10.9 op de 100 meter de beste prestatie leverde waardoor hem de Kreigsmanbeker over handigd werd en D. Hagtingius mocht als beste prestatie vor jonge leden den van Musscherbeker in ontvangst nemen. De contributie bleef ongewijzigd. Voor de op 22 Maart beginnende training in het Olympisch Sta dion te Amsterdam bestond zeer groote belangstel ling. Hoe lang zal „Haarlem" nog naar Amsterdam moeten trekken om daar, wegens gebrek aan een Sintelbaan te Haarlem, haar voorbereidingen voor het wedstijdseizoen te voltooien? Zeer bemoedigend was een mededeeling van den vorozitter, dat de clubarts Dr. .Versijp, na vrijwel alle athleten gekeurd te hebben de lichamelijke conditie der athleten zeer goed bevonden had. De uitspraak van den technischen leider Jan Hut: „Strenge winters harde athleten", is dus wel be waarheid. Met een ongewijzigd bestuur, onder bekwame technische leiding van Jan Hut; met een deskun digen en altijd vor de jongens klaarstaanden mas seur als de heer Ouwerkerk kan de H.A.V. een stootje verdragen. Met de mededeeling, dat op 8 April nog een bijeenkomst zal worden gehouden waar Jan P. Strijbos een lezing zal houden, terwijl eenige kleine natuur- en sportfilmpjes vertoond zullen worden sloot de voorzitter deze druk bezochte ver gadering. WEDSTRIJDEN K. T. K. Dat de winter-periode ook dit jaar van weinig gun- stigen invloed is geweest op het vereenigingsturnen, bleek Zondagmiddag duidelijk bij de wedstrijden voor heeren uit den Kennemer Turnkring. Meer dan de helft van de opgegeven turners was niet opgekomen en van degenen, die wel waren verschenen, bleek de vorm dikwijls zoek te zijn, zelfs bij den len graad. De vereenigingswedstrijd, aanhangsel van de persoon lijke wedstrijden, kon niet eens doorgaan, omdat geen enkele vereeniging in geen enkele graad het vereischte minimum-aantal turners kon leveren. In den len graad lieten bekende turners als P. van Duijn en J. Verkes verstek gaan. Een belangwekkende strijd met G. J. Wiethaar zou anders het geval zijn ge weest. Nu kwam deze met grooten voorsprong aan het hoofd. De uitslag werd: 1 G. J. Wiethaar (Turnlust H.) 40.5 p.; 2. F. W. Guit (Bato) 36.5 p.; 3. J. Rodenburg (Turnlust H.) 35 5 p. Vooral de 2e graad was slecht bezet. Toch stond het geleverde werk hier evenals trouwens in de beide andere graden dikwijls op flink peil. De volgorde in den 2en graad werd: 1. J. Brink (O.S.S.) 32 p.; 2. P. Bunter (S.S.H.) 30.5 p.: 3. R- Voorn (O.S.S.) 29.5 p. Voor den 3en graad was de uitslag: 1. J. W. van Houten (Bato) en B. van Blankenstein (T.V.S.) 35 p.; 2. S. Abspoel (T.V.S.) 31.5 p.. 3. J. v. d. Zee (S.S.H.), B. Sehrama (T.V.S.) en G. v. d Haak (S.S.H.) 30.5 p. Bij het behalen van een zeker aantal punten waren diploma's beschikbaar gesteld. Vijf turners kwamen in het bezit van een le prijs-diploma, twee wonnen een 2e prijs-diploma. en twaalf een 3e prijs-diploma. Zeven turners bleven, onbekroond. De wedstrijd stonde onder leiding van den heer J. J. van Doorn, die door een aantal jury-leden uit Alkmaar, de Zaanstreek en Amsterdam werd bijge staan. DAMESWEDSTRIJDEN. De uitgestelde wedstrijden voor dames uit den Ken- nemer Turnkring worden a.s. Zondag gehouden EINDSTAND EN KAMPIOENEN DER ZWEMCOMPETÏTIE De zwemeompetitle is beöindigd en op vlotte wijze verloopen. De eindstand ls als volgt: DAMES: Zwemclub Haarlem 1604.4 pnt.. H.P.C. 1634.2 pnt.. D.W.R. 1634.5 pnt.. V.Z.V. 1704.8 pnt. en H.V.G.B. J846.4 pnt. HEEREN NIEUWELINGEN: Zwemclub Haarlem 853.6 pnt.. H.P.C. 882.2 pnt.. H.V.G.B. 897.6 pnt., V.Z.V. 937.8 pnt.. De Watertrappers 977.5 pnt., Kennemer Zwemclub 1044.7 pnt. HEEREN JUNIOREN: D.W.R. 1122 pnt., Zwemclub Haar lem 1139.4 pnt., H P.C. 1151.5 pnt.. V.Z.V. 1168.3 pnt,. H V. G.B. 1170 9 pnt., De Walertrappers 1287.2 pnt.. Kennemer Zwemclub 1295.1 pnt De navolgende zwemmers en zwemsters behaalden den titel van 2\vemcompetitiekampioen resp. kampioene: Dames: N. de Geest (H.P.C.) 100 meter borstcrawl 1 m. 14.3 sec.. M. Jansen (Haarlem) 100 meter rugslag 1 m. 26.2 sec., C. Kraft (Haarlem) 100 meter schoolslag 1 m. 30.7 sec.. M. Kwak (V.Z.V.) 50 meter borstcrawl 33.8 sec M Jansen (Haarlem) 50 meter rugslag 38.9 sec B. Leunis (D.W.R.) 50 meter schoolslag 43.2 sec.. 5 x 66 meter borstcrawlesta- fette (D.W.R.) 4 m. 15 sec., en 3 x 66 meter wisselslagesta fette (H.P.C.) 2 m. 49.3 sec. Heeren Nieuwelingen: F. de Geest (H.P.C.) 50 meter schoolslag 36.9 sec., R. Kuit (Haarlem) 50 meter borstcrawl 30.7 sec.. F. Mans (Haarlem) 66 meter rugslag 48.2 sec.. R. Kuit (HaarlerfD 100 meter borstcrawl 1 m. 10.3 sec.. 5x50 meter borstcrawlestafettc (H.V.G.B.) 2 m. 39.3 sec. en 3 x 50 meter wisselslagestafette (Haarlem) 1 m. 44.7 sec. Heeren Junioren: A. v. d. Boogaerde (D.W.R.) 100 meter rugslag 1 m. 17.9 sec., P. Kramer (V.Z.V.) 100 meter borst crawl 1 m. 7.6 sec.. A. v. tl. Boogaerde (D.W.R.) 100 meter schoolslag 1 m. 23.6 sec.. P. Kramer (V.Z.V.) 50 meter borstcrawl 29.9 sec., 5x50 meter borstcrawlestafettc (H P C.) 2 m. 33 sec.. 3 x 66 meter wisselslagestafette (H.P.C.) 2 m 25.4 sec. Verdeeld over de deelnemende vereenlgingen kwamen 7 titels ln bezit van de zwemclub Haarlem, 5 titels bij H.P.C., 4 titels bij D.W.R., 3 titels bij V.Z.V. en 1 titel bij H-V.G.B. AANTREKKELIJKE BOKSWEDSTRIJDEN IN HET CONCERTGEBOUW. Vele Haarlemmers ln den ring. Donderdagavond 19 Maart te 7 uur worden door de boksvereeniging „De Ring" wedstrijden georganiseerd m het Concertgebouw te Haarlem. Boksers uit Amsterdam. Den Haag en Haarlem nemen hieraan deel. De hoofd partij gaat tussehen den Haarlemmer Hessels (vllegge- wlcht kampioen van Nederland) en H. Kneppers (kam pioen van Amsterdam)! Verder boksen Joustra (A'dam)— Deurloo (Den Haag), B. Kneppers (A'dam)—IJsendoorn (Den Haag). Peppels (A'dam)—v. Sponsen (Den Haag), poppes (A'dam)—Buske (A'dam), Hoogstraten (A'dam)— Jansen (A'dam). Verder zullen nog de Haarlemsche bok sers van Straten, Brouwer, van Bakel en van Hof ln den ring komen. Ongetwijfeld zal dit gevarieerde programma «pel belangstelling trekken. Vrijdag a.s. in BADHUIZEN „WITTE KRUIS", HAARLEM Het aantal genomen baden in de afgeloopen maand Februari 194 2 was: Badhuis mann. vrw. schoolb. werkl.b. totaal Kouiienhorn 1324 531 7 1S62 Leldscheplein 209 G 9 09 9 5 3100 Schotersingel 2360 13S8 3G 51 3835 Hofdijkplein 2012 1325 307 34 367S v. Egroondstr. 2701 1857 171 71 4800 RECHTBANK TE HAARLEM. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departe ment van Justitie is Mr. J. H. H. Htllsmann op zijn verzoek als rechter-plaatsvervanger in de arrondissements-recht- bank te Haarlem eervol ontslagen. IJMUIDEN Waarom geen maximumprijzen voor versche zeeviscli? Een winkelier verkoopt het een of andere artikel, bijv. een potje scheercrême, een pak lucifers of een stukje speelgoed eenige centen te duur. Hij is in strijd met de prijsbeheersching, krijgt een proces-verbaal en boete. En toch was de prijs, dien hij berekende, mis schien niet eens tweemaal zoo hoog als de normale prijs. Voor de deur van den winkelier staat een vischven- ter. Veel heeft hij niet op zhj kar; wellicht wat kleine schol, kleine schar of wijting, misschien wel puf, die in normale tijden niet als menschelijk voedsel wordt gebruikt, maar verwerkt wordt tot vischmeel. Hij ver koopt zijn visch met een winstmarge, die niet hooger is dan hij mag berekenen, cn ook dc grossier, van wien hij zijn vlsch betrokken heeft, heeft de voorschriften omtrent winstmarges ln acht genomen; en"toch kost de visch, die de venter verkoopt vijf, tien, ja vijftien maal zoo duur als in normale tijden! Hoe kan dat? vraagt ge. Hoe is het mogelijk, dat. ondanks de vastgestelde winstmarges zulke fancy-prij- zen moeten worden betaald voor een artikel, dat in tegenstelling met een potje scheercrême, een pak lu cifers of een stukje speelgoed, een haast onontbeer lijk artikel is in den tegenwoordigen tijd van voedsel- schaarschte? Het antwoord op deze vraag is even gemakkelijk als •de vraag zelve: de winstmarges zijn wel beperkt, maar de prijzen aan de bron, d.w.z. in den vischafslag niet. En die prijzen zijn thans zoo hoog, dat niemand had kunnen denken, dat men in ons land ooit zooveel geld voor een product, dat zoo maar vlak bij onze deur uit de zee opgeschept kan worden, zou kunnen betalen. Wanneer een vischliefhebber dan ook drie of vier gul den moet betalen voor een bescheiden maaltje visch. dat hem voorheen even zooveel dubbeltjes kostte, hij wijte dit niet aan zijn leverancier, want die maakt de visch niet duur. Dit is alleen het gevolg van den on- gebreidelden markthandel, van het tegen elkaar op bieden van een leger van grossiers, die a tout prix visch moeten hebben voor hun klanten, i.e. hotels en menschen, die niet op een gulden behoeven te kijken. Waarom dan geen maximumprijzen voor zeevisch, als voor zoetwatervisch en haring? vraagt ge. Deze vraag is niet zoo gemakkelijk te beantwoorden. Het is een vraag, die den laatsten tijd met al haar pro's en contra's in de visscherijwereld en ook in „De Visscherijwereld", Officieel orgaan van de Vakgroep vischverwerkende industrie en van de Federatie van Organisaties in het Vïschbedrijf, druk besproken wordt. Het is een vraag met vele kanten. Het brengen van de zeevisch onder de maximum- prijzenregeling zal tot logisch gevolg hebben dat de besommingen der trawlers enz. en dus ook de verdien sten der opvarenden, lager worden; er bestaat tussehen deze twee factoren een historisch verband. Van geen enkele zijde zal gaarne aan de loonen onzer zeevis- schers, die hun beroep met levensgevaar uitoefenen worden getornd. Dit is één der moeilijkheden. Wil men dus goedkoopere visch en flinke loonen, dan zal er iets anders op gevonden moeten worden. Onmogelijk lijkt ons dit niet. Er wordt in de reederij enorm verdiend. We zul len niet beweren, dat de reeders slapende rijk worden; daarvoor hebben ze hunne zorgen en moeilijkheden, maar er worden besommingen gemaakt, waaraan die van 1914-1918 niet kunnen tippen. Er zouden daarvan frappante staaltjes op te noemen zijn. Laten wij .ons tot een enkel beperken: eenigen tijd geleden be- somden twee trawlers van één reederij in één week ongeveer f 70.000. Dat beteekent een netto-winst van minstens f 40.000 a f 50.000. En in den regel zijn de trawlers die in de vaart zijn oude beestjes, die vele jaren als waardeloos in den hoek hebben gelegen en die in normale tijden bijna een heel jaar voor zulk een besomming noodig hadden. De overheid beschikt thans over de middelen om regelend in het visscherijbedrijf op te treden. Zij kan via de Nederlandsche Visscherij Centrale een grooten invloed op den gang van zaken uitoefenen. Deze in vloed zou dan dusdanig aangewend moeten worden, dat, door het vaststellen van maximumprijzen een eind komt aan de exhoxbitant hooge vischprijzen, waar door de voor de voeding van ons volk zoo waardevolle producten der Noordzee breedere lagen dan tot dus ver bereiken kunnen. Redelijk hooge loonen voor de opvarenden, een redelijk matige winst voor de ree- derijen, met eventueel een nivelleeringspotje voor slechte reizen, ziedaar de termen voor gezonder ver houdingen. Er is veel te zeggen voor het denkbeeld van den heer R. Ommering, zooals hij dit uiteenzet in een artikel in het voorlaatste nummer van „De Visscherij wereld": exploitatie van de gcheele vloot voor gemeen schappelijke rekening, waarvan het resultaat zou zijn, dat slechte reizen (die weinig %'oorkomen) gedekt wor den door goede, hetwelk eveneens tot gevolg heeft, dat bij een mislukte reis de opvarenden hun leven niet voor een appel en een ei in de waagschaal hebben ge steld. Men behoeft niet bevreesd te zijn, dat het bij het invoeren van maximumprijzen met de versche visch zoo zal gaan als met de pekelharing, die op 15 Februari j.l. subiet verdwenen was. Versche visch is geen houd baar product en is bovendien een artikel, dat in han den komt van vischventers en winkeliers, die er hun dagelijksch brood mee moeten verdienen. Niemand verwachte van eventueel ingevoerde maxi mumprijzen, dat deze hem een goedkoop maaltje visch kunnen bezorgen. Maar het resultaat zou toch kunnen zijn, dat we niet langer een gulden voor een kilo puf- scharretjes of f 1.50 voor een kilo wijting behoeven te betaling. Om van schol, tong en tarbot maar niet te spreken. S. B Snoekbaarsvangst op het IJsselineer Omtrent de vangst van snoekbaars op het IJsselmeer in 1941 schrijft „Economische Voorlichting", weekblad van den Economischen Voorlichtingsdienst van 20 Fe bruari j.l. het volgende: De teelt van snoekbaars is dit jaar weer eens gunstig verloopen. Als de bij de proefvisscherij verkregen cij fers niet geheel bedriegen, dan is 1941, wat de teelt van snoekbaars betreft, ongeveer te vergelijken met het jaar 1937. Op grond hiervan mag men verwachten, dat in den winter van 1943—'44 weer een goede snoekbaarsvis- scherij mogelijk zal zijn. aangenomen tenminste dat de visch niet als ondermaatsche wordt weggevangen, zoo als met den jaargang 1939 in den winter van 1940'41 het geval is geweest. Terwijl met reden verwacht mocht worden, dat in den winter van 1941'42 belang rijk meer dan 1 millioen KG snoekbaars had kunnen worden gevangen, zal dat cijfer wel niet of nauwelijks worden bereikt en wel uitsluitend door de verliezen die deze jaargang door het wegvangen van ondermaatsche exemplaren heeft geleden, 't Is niet aan te nemen dat de snoekbaarsvisscherij in den winter van 1942'43 van groote beteekenis zal worden. De dan vangbare jaar gang 1940 is slechts zwak vertegenwoordigd, Marktprijzen en besommingen. IJMUIDEN 16 Maart 1942. Kabeljauw f 30 per stuk: Kleine schol le soort f 142f 135; Kleine schol 2e soort f 124—f 92; Pufschol le soort 82—f 69; Pufschol 2e soort f61—f56; Groote bot 1162^-1152; Kleine bot f132—f108; Kleine schar f 86—f 76 Pufschar le soort f44—f36; Pufschar 2e soort i 30—f 25, alles per 50 K.G. Besommingen trawlers: ZK 63 Johannes 50 mnd. f 3489; VL 83 Cornells 50 mnd. f 3488; IJM 165 Martha 30 mnd. f 2666;. IJM 18 Jan Mayenland 50 mnd. f4130; SCH 65 Onderneming 80 mnd. f 4410. Logger KW 110 f649; KW 60 f 1042. Rijke aalvangsten op het IJsselineer in 1941 Ook dit jaar verwacht men veel aal Er is in den afgeloopen zomer meer aal ge weest dan ooit. aldus het weekblad „Economische Voorlichting". Dit blijkt zoowel uit de groote aan voeren als uit de cijfers die de gemiddelde hoe veelheid visch per trek aangeven bij proefvis scherij met den dwarskuil in het IJselmeer, al zijn laatstbedoelde cijfers geflatteerd doordat namelijk een paar trekken zijn gedaan, die zulke -groote hoeveelheden hebben opgeleverd, dat het gemid delde van alle vangsten in 1941 er zeer hoog door is geworden. Die groote vangst geldt vooral voor de boven- maatsche exemplaren, doch ook voor de onder maatsche exemplaren zijn de aantallen zeer hoog. Dit laatste moet als een zeer verheugend verschijn sel worden aangemerkt, daar het meerendeel dezer ondermaatsche aal als montée is binnengetrokken op de in 1938 voor het eerst toegepaste inlaat- methode door middel van het binnenschutten met de spuisluizen en de groote vangst in dezen herfst dus een sterke aanwijzing geeft voor de juistheid dezer methode. Overigens had de montée, die in 1938 is binnengetrokken, aan het einde van het huidige vangseizoen, op enkele uitzonderingen na. nog niet de minimum-maat overschreden, zoodat de goede vangsten van 1941 niet het gevolg kun nen zijn van de gewijzigde methode van binnen laten der montée. Wat dan wel de oorzaak van de groote vangsten is geweest, valt moeilijk met vol komen zekerheid te zeggen. Waarschijnlijk hebben verschillende factoren eraan medegewerkt. Als zoodanig zouden genoemd kunnen worden de ver hoogde maat, de groote rijkdom aan voedsel en wel in het bijzonder muggenlarven en de mogelijk heid dat de jaargang van de aal, die in 1941 het talrijkst was, correspondeert met een rijken bin nentrek van montée. Over de vooruitzichten van de visscherij in 1942 is geen voldoende gefundeerd oordeel uit te spreken; de gegevens, die de proefvisscherij heeft opgeleverd, ziin daartoe te schaarsch. De groote aantallen ondermaatsche aal in het bijzonder die tussehen 25 en 28 cM. lengte welke in de kuilvangsten voorkwamen, wettigen de veronder stelling, dat ook in 1942 de visscherij niet ongun stig zal zijn. VELSEN Uitreiking bonkaarten 4e periode Het uitreiken van bonkaarten voor de vierde periode 1942 aan de bekende bureaux geschiedt Woensdag 18 Maart. Te IJmuiden (Oost en West) aan personen wier namen beginnen met de letters H tot en met K; te Velsen-Noord aan personen wier namen be ginnen met de letters L tot en met Q. Verbouwingen Aan de fa. G. van Heijst en Zn., alhier is op gedragen het verbouwen van het winkelhuis aan den Wijkerstraatweg 317 tot woonhuis en het ver bouwen van het perceel Wijkerstraatweg 284. Aan J. Kruk te Beverwijk is opgedragen het ver bouwen van het perceel Schulpweg 109 alhier. Aan de fa. P. Bart en Zn. alhier is opgedragen het verbouwen van het woon- en winkelhuis met stoffeerderswerkplaats en bergplaats President Krugerstraat 9. Diefstallen-Kroniek De laatste dagen ziin wederom drie rijwielen van verschillende eigenaars in onze gemeente ge stolen. Ten nadeele van T, v. d. W. te IJmuiden zijn van het erf achter zijn woning twee konijnen gesto len André du Lancello komt in „Do Pont" André du Lancêlle, „de mysterieuze man met de wonderbaarlijke experimenten", zooals hij zich aankondigt, zal a.s. Donderdagavond in „De Pont" optreden. Ongetwijfeld zullen velen van de gelegenheid gebruik maken André du Lancêlle eens aan het werk te zien. Is hier iets van U bij Volkstuintjes Voor de gemeentelijke volkstuintjes heeft dit jaar zeer veel animo bestaan. De gemeente had ongeveer de beschikking over 200 volkstuintjes, die nu reeds alle aan de liefhebbers zijn uitge geven. Van de 200 tuintjes liggen er 70 aan de Pijp, 30 rondom de ontworpen zuiveringsinstallatie van het rioolwater, 60 aan de Zeestraat en een 40 op „De Horn" aan de Populierenlaan. „TOONEELHUWELIJK". De onlangs uitgestelde voorstelling van het Ar beiders Tooneelfonds zal nu plaats hebben op Woensdag 18 Maart in het Kennemer Theater. In- plaats van .,Ik houd van vier vrouwen", zal thans worden opgevoerd „Tooneelhuwelijk", bliispel in drie bedrijven van Kurt Sellnick; regie Cor v. d. Lugt Melsert. De rollen zijn in handen van Myra Ward, Marie Faassen, Tilly PerinBouwmeester, Eline Markus Jan v. Ees en Henri Eerens. HAARLEMMERMEER WITTE KRUIS. In de bovenzaal van hötel De Beurs te Hoofddorp hield de afdeellng Haarlemmermeer van Het Witte Kruis een vergadering, voor de laatste maal onder leiding van Dr. H G. Bult. De verkiezing was wel het voonaamste punt, aangezien twee krachten als Dr. H. G. Bult en de heer W. J. Walpot afscheid namen, resp. als voorziter en penningmeester. Uit de voorgedragen tweetallen werden Dr. v. Haeringen uit Nieuw-Vennep en de heer J. C. Tanis uit Hoofddorp gekozen. In een vergadering van het bestuur werden de functies als volgt verdeeld: Dr. v. Haeringen. voorzitter, K. Kelder huls, secretaris en J. C. Tanis .penningmeester. E. H. B. O. Dr. Schreuder heeft na een gehouden cursus het diploma uitgereikt aan de dames mevr. Jongejans, J. Buitenhuis, R. Boeswijk, C. v. Leeuwen, M. Huibers. J. Kaufmann en Tr. Westeyn en de heeren P. Brons en C. Konings te Abbenes, J. Huibers, W. Honcoop, C. E. Nederveldt, M. Neuwenhuizen en J. C. Suidgeest te Nieuw-Ven nep. VOEDINGSLEER. Mej. v. d. Berg, kookleerares te Haarlem, zal bij voldoende deelneming in het wijkgebouw te Vijf huizen enkele lezingen houden over „Onze voeding in oorlogstijd". SPORTNIEUWS. De voetbalclub „Lynden" stelt pogingen in het werk om de honkbal en tennissport in Badhoevedorp in te voeren. Lijst van in het tijdvak van 5 tot en met 12 Maart 1942 gevonden voorwerpen, waaromtrent aan het Hoofdbureau van Politie. Tiberiusplein 1, inlichtingen te bekomen zijn op eiken werkdag van 11 tot 12 uur v.m. en van 4 tot 5 our n.m., met uitzondering van Zaterdagmiddag. (Niet per telefoon). Een medaille (zwemvereen. „De Kikker"), eenige bon den, eenige sleutels, eenige portemonnaies, een blauw kinderschoentje, een vulpen („Hors Indium"), een blauwe werkmansbroek, eenige wanten, een rozenkrans, eenige handschoenen, een z.g. handwarmer, een dashouder, een rozenkrans in étui met potret. een vulpodlood. een cein tuur (mantel, groen), een schilderijtje („eigen naard is goud waard"), een zwarte vulpen, een bril. BEVERWIJK De maximumprijzen De Ned. Groente- en Fruitcentrale heeft voor de nieuwe periode de maximumprijzen voor groente en fruit voor de markt als volgt vastgesteld: Roode kool f 8.80, savoye kool f 8.10, witte kool f 6.20, witte uien f 6.70, glas-koolrabi f 8.50, peen zonder lof f 3.90f 5,80, schorseneeren f 12f 19 per 100 K.G.; raapstelen f 47, kropsla f 6—f 13.50, kaskomkommers f 24.50f 49 per 100 stuks; kool rapen f 3.70, prei f 9.30, witlof f 18.40—f 28, bieten f 2.80f 4.80, gekookte bieten f 10.70f 12.90, alles per 100 K.G. GROENTENNOTEERING. Koolrapen per K.G. 3.30; Wortelen per K.G. 3.609.60; Aardappelen, klei per K.G. 5.70; Roode kool per K.G. 7.80; Witte K09I per K.G. 5.40; Savoije kool per K.G, 7.20. Uuien per K.G. 6.10. PROPAGANDA-AVOND LUCHTBESCHERMING De plaatselijke afdeeling van de Ned. Vereeni ging voor Luchtbescherming houdt Woensdagavond in het K.S.A.-gebouw een propaganda-bijeenkomst De heer C. Stroo, hoofd van den Luchtbescher mingsdienst te Koudekerk a.d. Rijn, zal een rede houden over het onderwerp „Als het om menschen- levens gaat". Voorts wordt de film „Vijf millioen zoeken een erfgenaam" met Heinz Rühmann ver toond. AANBESTEDING. Het bestuur van den polder „De Wijkerbroek" zal op 25 Maart aanbesteden het afbreken van een watermolen en het ter plaatse bouwen van een pompgebouwtje. Het betreft hier het afbreken van de laatste molen in de omgeving van Beverwijk. DE VELDLOOP VAN „SUOMI". De onderlinge veldloop van de H.A.V. „Suomi" om den l'raaien wisselbeker is nu definitief vast gesteld op Zondag 29 Maart in het park „Roos- wyck". De start is om 11 uui\ De leiding van dezen wedstrijd is in handen van den heer P. C. Bais en het N. A. U.-bestuurslid Jan de Vries. Er zal over hetzelfde traject geloopen worden als bij den Muiier loop, die op 19 April gehouden wordt. Het emballage-vraagstuk De directie der Vereenigde Veilingen heelt zich met een uitvoerige circulaire inzake de "emballage- huur tot de kooplieden gewend. Na er eerst op te hebben gewezen dat de heffing van „emballage- huur na acht dagen" van 31 December j.l. af heeft stilgestaan en niet aan hen in rekening is ge bracht, wordt medegedeeld, dat op dien datum niet minder dan 22.000 kisten in circulatie waren ge bleven. Indien de veiling het saldo per 31 Decem ber verwaarloosde, zou de regeling voor „huur naar duur" onuitvoerbaar zijn. Men heeft nu echter drie maanden den tijd gehad de kisten in te leveren, doch na dien tijd worden de nieuw gestempelde kisten uitgegeven. De ingeleverde kisten worden van het saldo der kooplieden afgetrokken. Het statiegeld blijft per 3 April f 1, maar evenals voor de tuinders, wordt na 10 April slechts 80 cent vergoed. De distributiedienst Centralisatie of decentralisatie? Dit is een vraagstuk, dat in den laatsten tijd nogal eens op het tapijt komt. Af en toe moeten distributiebescheiden worden afgehaald en er is bovendien wel eens wat te vragen en het is dus van belang, het tijdverlies, dat de distributie ver oorzaakt, zooveel mogelijk te beperken door een doelmatige indeeling van den gemeentelijken dis tributiedienst. In dorpen en kleine gemeenten baart dat weinig zorg. Men kan daar volstaan met het aanwijzen van een localiteit, gelegen in het centrum der ge meente en dus gemakkelijk voor iedereen te be reiken. De afstand er heen is daar geen bezwaar en veel tijdverlies kan het helpen der klantjes niet kosten. Doch in de groote stad is het anders. De afstan den vallen daar dikwijls niet mede en het is dus begrijpelijk, dat men tot het beginsel van decen tralisatie is gekomen. Een hoofdkantoor dus van den Distributiedienst met eenige filialen, die men van zelfsprekend buiten het centrum heeft gevestigd. Dat bespaart lange wandelingen van de menschen naar het Distributiekantoor en vooral in het win terseizoen is dat wel wat waard. Doch men heeft zich den laatsten tijd afgevraagd of het voordeel van decentralisatie niet overdreven wordt. Vooreerst veroorzaakt het zoeken van ge schikte panden voor filiaal problemen, met het gevolg, dat men, als het betere niet te krijgen is, zich met het mindere moet vergenoegen. Het ge volg daarvan is, dat het publiek het wachten niet aangenaam wordt gemaakt, wat alweer ontevre denheid in de hand werkt en ontevredenheid werkt de goede verstandhouding tussehen publiek en de ambtenaren niet in de hand. Aan wien de schuld als er dan eens een woord valt? De controle op het dienstdoend personeel zal aan een filiaal over het algemeen niet zeer uitgebreid zijn. Maar men wordt aan deze bijkantoren toch vlug- fer geholpen dan wanneer iedereen aan een cen- raal punt terecht moet komen zal men opmer ken. Dat is intusschen nog de vraag. Wanneer er wat veel toeloop is en het pei'soneel niet al te uitgebreid, hokt het al spoedig en met het wach ten gaat teloor, wat met de korte wandeling ge wonnen is. Daarom heeft zoo wordt er opgemerkt een centraal distributiekantoor veel voor op het filiaal. Om te beginnen kan er meestal wel een pand ge vonden worden, ruim genoeg voor het beoogde doel en uit alle richtingen met tram of bus te bereiken. Natuurlijk geldt het afstandsbezwaar voor ieder, die in een buitenwijk woont, doch daar staat tegenover, dat men op een centraal bureau vlug ger geholpen kan worden dan elders. Vooreerst heeft men daar gelegenheid, de autillage in over eenstemming te brengen met billijke eischen. Dan zal er over het algemeen genoeg personeel zijn, om in oogenblikken van bijzondere drukte een man netje meer aan het loket of achter de tafel te zetten en tenslotte veroorlooft zulk een centrali satie heel wat hechter contröle dan aan de filialen het geval kan zijn. Van belang is bovendien het vervoer van de kostbare distributiebescheiden. In Den Haag is het voorgekomen, dat deze per slee van het eene lokaal naar het andere moesten worden vervoerd. Het bezwaar daarvan behoeft weinig betoog. In elk geval kan men zeggen: Hoe minder transport, hoe veiliger en hoe sneller. Dat men elders niet afkeerig is van centralisatie moge hieruit blijken, dat men in Den Haag bin nen enkele maanden de beschikking hoopt te heb ben over een eigen, centraal uitreikingsgebouw. ti. -i.-„ on nmnis vertnjgbir b« W»*»en Drogisfent-^Oei^o Ook in Rotterdam volstaat men met twee bureau een voor den Linker- en een voor den Rechte Maasoever en gebleken is. dat de organisatie zichzelf goed is. Naar aanleiding van het bovenstaande hebbe we het oordeel van den Directeur van het Gemee telijk Distributiebedrijf te Haarlem, den heer van Driel, gevraagd. De heer Van Driel gal kennen, dat er voor centralisatie inderdaad v# te zeggen valt; men komt tot één maatstaf van bi oordeeling, de controle wordt gemakkelijker economisch werkt men voordeeïiger. Het is dan ook niet onwaarschijnlijk, dat men. Haarlem in de richting van meer centralisalL werken gaat, door de uitreiking van de distributie kaarten niet meer ffliaalsgewijze te behandel* doch dit op één punt samen te brengen. Doch geheel afwijzen kan men in Haarlem h filiaal-systeem niet. Er zijn gevallen, waarin mem menschen meer gerieft met uitreiking der V scheiden op een punt in de nabijheid van hu woonplaats dan in het centrum der stad. Daarlt behooren bijvoorbeeld winkeliers, die al heel w tijd moeten besteden aan het opplakken der bcc De uitreiking der opplakvellen nu mag niet veel tijd kosten, zoodat dit in hun woonwijk dn te geschieden. Hetzelfde is het geval met het w reiken van bonnen voor ziekenvoedsel. Wie m de zorg voor een zieke belast is, heeft niet v« tijd te missen. Ook hier kan uitreiking aan filiaal veel tijd uitsparen. Centraal moet echter de beoordeeling zijn: Ai het hoofdkantoor dient de beslissing te zijn de aanvrage voor schoenenbons e.d. En in het gemeen dient er overigens naar gestreefd, d er zoo weinig mogelijk waardepapier van het hoofd kantoor naar de agentschappen moet worden ove gebracht. Centraliseer dus. waar te centraliseert valt, aldus de conclusie van den heer Van Dri Maar heelemaal zonder de bijkantoren zou heto weer niet gaan. Het vliegtuigongeluk bij Koenming SJANGHAI, 16 Maart. (DNB) Omtrent het vlis ongeluk bij Koenming wordt thans vernomen dat tv Douglas-toestellen der China National Aviation Cc poration kort na den start van het vliegveld Koenml: neerstortten. Naar reeds ten deele gemeld, zijn daarbij omgekon de leider der Britsche militaire missie, generaal-ir joor Lancelot Dennys, de Amerikaansche lt.-koloa Kohier, de Amerikaansche financieele adviseur v dr. Koeng, Fennimore Lynch, en de bekende vliej Scott. Voorts enkele Britsche en twee Chineesche pi sagiers. De bij Java verloren oorlogsbodem! GENèVE, 16 Maart (Afip) Het communiq van de Britsche admiraliteit, dat Zaterdag te Lc: den is bekend gemaakt, zegt dat de geallieerde vlo tijdens den zeeslag bij Java vijf kruisers heeft ve loren: „Perth" (Australië), „Exeter" (Engelaa „Houston" (V.S.), „De Ruyter" en „Java" (Ned.l Voorts werden vijf torpedojagers in den gre geboord, de Britsche schepen „Electra", „Jupile „Encounter" en „Stronghold" en het Nederlandstl schip „Kortenaer". De torpedojager „Evertsen" (Ned.) wordt verloren beschouwd. Men heeft nog niets vernon omtrent de kleine schepen en hulpschepen die zi in de wateren van Java bevonden. TWEE BROERTJES DOOR HET IJS GEZAKT, Een hunner verdronk! UTRECHT, 16 Maart. Zondagmiddag zijn \i broertjes Visscher, wonende in de Cornells Roofo straat alhier, bij de Jan Huygenbrug door het ijs de Vecht gezakt. De oudste van acht jaar kon dc een der omstanders worden gered. Zijn vijfjarig brof tje geraakte onder het ijs en werd eerst na een u dreggen op het droge gebracht. Toen waren de levci geesten reeds geweken. DR. D. J. VAN PROOIJE ZIEK. Naar wij vernemen is de voorzitter van den Neder!» schen Voetbalbond dr. D. J. van Prooije opgenomen ln) Roode Krulsziekenhuis te 's Gravenhage, waar hij als volg van een opgeloopen longontsteking reeds eenigen wordt verpleegd. Hoewel de toestand zich aanvanktl niet erg best het aanzien, ontvingen wij hedenmorgen^ gunstig luidend bericht van het ziekenhuis. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 16 Maar! Bevallen 13 Maart: K. J. Blommaert—Dekker, z.; BergerSmoor, z.; J. A. WaltersVerheij, z.; 14 Mu F. van den Bergvan den Berg, z.; J. Vosvan i Werff, d.: J. C. Kampermanvan Straaten, z.; L Surendonkde Jong, d.,; Aa DiekKnuppel, d.: FranssenSchilpzand, d.; 15 Maart: C. M. C. ten Br Brans, z.; E. H. Schutte—van den Ochtend, d.; Pannekeet—Serné, d.; L. KieftMooij, z.; H. Schnitf windDekker, d.; A. W. H. KloesRatte, d.; E. M. t der Veen—Harder, d.; 16 Maart: M. D. Meyer—Brt ke, d.: Overleden: 12 Maart: H. J. Hamers, 38 j., IJdpk- Maart: R. G., 9 m., z. v. R. van den Haak, ten Kü straat. J. Faber-Veen, 90 j., Kenaupark. J. Blok-v- der Veer, 74 j., Craijenesterlaan. H. BoonGorter, j., Westerhoutpark. C. Tuijn—van Mastrigt, 82 j.. Hu> straatweg. 14 Maart: M. H. Veldhuijzen, 73 j., Goltë: straat. C. F. ZevenhuizenVermeulen, 69 j., RU'- straatweg. H. L. Scheepers. 64 j. Kamperlaan. G. U d. v. A. Lok, Hazepaterslaan J. L. Willemse, 12 Kamperzijstraat. 15 Maart: H. W. van Lent, 84 j., Js: straat. A. J. van den Berg, 29 j.. Javastraat. B- J. I 13 d„ z. v. L. B. Kaptein, Kamperlaan. T van Mour 50 j., Molukkenstraat. Ondertrouwd: 16 Maart: P. van Heerden en A. J> 10 EIKEN of BERKENSTAMME TJES te Driehuis gevr. ongev. 3 M. lang, voor kippenren. Br. no. 7761 bureau van dit blad. MEISJE GEVRAAGD voor de Morgenuren in kl gezin P.G. Hooftlaan 56, Driehuis. WERKSTER GEVR. voor 5 halve dagen of 2 heele dagen per week in kl. gezin P.G. Hooftlaan 56, Driehuis. Gevr. R.K. MEISJE v.g.g.v. zelf stand. kunn. werken van 8-7 u, IJm.straatweg 116, IJm.-O. WINKELJUFFROUW gevraagd. Kruidenierswaren L. BRAND WIJK, Kennemerlaan 38, IJm. Te koop z.g.a.n. 16 els TAPIJT 45.-, divanbed 15.- en ram (vl. reus) 8.- P. Heinstraat 43, IJmuiden-Oost. Mevr. H. DE HAAN, Driehuizer- kerkweg 43, Velsen vraagt een FLINK MEISJE van 8.30-2.30 u. met broodmaaltijd. Gevr. NETTE LOOPJONGEN zt 14 j. Schoenmakerij P. KAAN DORP, Driehuizerkerkweg 43, Driehuis. OUDE DAMESFIETS te Drie huis te koop, nog behoorl. banden. Br. no. 7762 bur. van dit blad. VELSEN-N. TEL. 3502 DONDERDAG 19 MAART, AANVANG 8 UUR: Op veler verzoek één enkele gastvoorstelling van DE GROOTSTE SENSATIE De mysterieuze man met de wonderbaarlijke experimenten. Toegangsprijs 1.10 plaatsbespreking inbegr. Kaarten verkrijgbaar v. 11-1 u. en 's av. a. d. kassa. BESPREEKT UW PLAATSEN. HET LOOPT STORM! VEEBOEREN, AKKERBOUWERS, TUINBOUWERS, Voorzoover niet reeds is geschied, moeten veeboer* akkerbouwers en tuinbouwers met het oog op de te v« wachten maatregelen, hun naam en adres, benevt. alle gegevens omtrent den te gebruiken en te verbouw grond binnen één week opgeven aan den PIAATSELIJKEN LEIDER VAN DEN NEDERL. LANDSTAD den heer A. DE GRAAF. Hagelingerweg 351 te Driehuis-Vel.^ MAANDAG 25 MAART A.S. èeqint de 489e Siaatsfotevii Loten nog verkrijgbaar aan het oude adres: BRINIOSTRAAT 7, IJMUIDEN-OOST. ANTH. PEEK

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 6