Haarlem s Dagblad Spoedig aanval op Australië? 59e JAARGANG No. 18020 x x Ditgava Lonrens Coster, Mij. v. Courant-Uitgaven en AJgem. DrukkerU N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bUk. Soenda- pleln 37. Postgiro 38810. DrukkerijZ. B. Spaarne 12. Telef. plrectle 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, Administratie 10724. 14825, Soendaplcin 12230. OLrecteor: P. W. PEEREBOOM WOENSDAG 18 MAART 1942 Abonnement per week 0,2«, per maand IA5. per kwartaal 3,42, franco per post 3,73. losse nummers 6 cent. Adverten- tlën: 1—5 regels 2,10 elke regel moer 0,42. Reclames 0,72 per regel. Contracttarieven op aanvraag. Vraag en aaubod 1—4 regels 0,72, elke regel meer 0,18. Groentjes 1—3 regels 38 cent. elke regel meer 12 cent bU contante betaling. Japansche Transport vloot ten Westen van het werelddeel gesignaleerd Generaal Mac Arthur in Australië BERN, 17 Maart (D.N.B.) Exchange Telegraph meldt uit Melbourne, dat naar Brllsche meening de „slag om Australië" thans verwacht kan worden. De groote Japansche transportvloot, die de operaties tegen Java heeft volbracht, is, naar het Engelsche agent schap beweert, Maandagavond waargenomen ten Wes ten van de Australische kust. De Australische lucht macht levert sindsdien ononderbroken strijd. De Ja pansche vlootformatie bestaat uit verscheidene krui sers en vliegtuigmoederschepen, alsmede uit veertig tot vijftig torpedojagers. Op de Japansche steunpunten op Nieuw-Guinea zijn bovendien 2eer aanzienlijke versterkingen voor de luchtmacht aangekomen. Dit is ongetwijfeld een tee lten voor aanstaande groote luchtoperaties, die §teeds vooraf zijn gegaan aan Japansche vlootacties. De Australische luchtmacht heeft vooral zeer snel en1 d.aarbij voldoende versterkingen noodig. De leider van de Amerikaansche missie, die de le veranties aan Australië in het kader van de leen- en pachtwet zal organiseeren, Wassermann, is, naar uit Canberra gemeld wordti benoemd tot lid van den Australischen voorzieningsraad (süpply council), waar van tot dusver geen buitenlander deel uitmaakte. In Australische kringen te Sjanghai merkt men op, dat deze benoeming een bewijs is van de toenemende af hankelijkheid van Australië van de Ver. Staten. Te Londen wordt, naar de Britsche berichtendienst meldt, van toonaangevende zijde medegedeeld, dat de Australische minister van buitenlandsche zaken, dr. Evatt tijdens zijn verblijf te Londen Australië in het Britsche. oorlogskabinet en in den oorlogsraad voor den Stillen Oceaan zal vertegenwoordigen. ARTIKEL IN DE TIMES. De Londensche vertegenwoordiger van „Svenska Dagbladet" wijst op grond van uitlatingen van den militairen medewerker van de „Times" in een artikel van Dinsdag erop, dat het grootste gevaar voor Australië gelegen is in een doordringen der Japanners tot de eilandengroepen van de Stille Zuidzee, met het doel de vitale toevoerwegen van Amerika uit af te snijden. Een dergelijk oprukken is gevaarlijker dan een directe poging tot invasie van het Noorden uit. In dien het den Japanners gelukt van de reeds in hun bezit zijnde steunpunten uit de Salorrïons-eilanden, de Nieuwe-Hebriden, Nieuw-Caledonië en de Fidsji- eilanden in hun bezit te krijgen, zoo schrijft de boven genoemde Britsche militaire deskundige, dan zou Australië zoowel van het Oosten als van het Westen uit geïsoleerd zijn, en dan zou een invasie Ongetwij feld snel volgen. De betrekkelijke kalmte aan het Australische Noordelijke front behoeft daarom niet noodzakelijk een goed teeken te zijn. Door de zware verliezen, die de zeestrijdkrachten der geallieerden bij Java hebben geleden, hebben de Japanners nog on beperkter dan ooit "tevoren de heerschappij en bewe gingsvrijheid in de wateren ten Noorden en Noord- Oosten van Australië. GENERAAL MAC ARTHUR IN AUSTRALIë. STOCKHOLM, 17 Maart (D.N.B.) Volgens een be richt van Associated Press' is generaal Mac Arthur Aan het Oostfront. Een verdeki opgesteld stuk pantserafwecrgeseliut gereed om onmiddellijk in wer king te treden. P.K. Kraaysvanger-Pax Holland-m Sovjet-aanvallen in den cpntralen sector afgeslagen Zware verliezen der bolsjewisten BERLIJN, 17 Maart (D.N.B.) Naar het opperbe vel der weermacht mededeelt, hebben Duitsche troe pen in den centralen sector van het Oostelijk front sterke vijandelijke strijdkrachten verslagen, die poog den door de Duitsche stellingen te breken. D,e her haalde hevige bolsjewistische aanvallen werden met zware verliezen voor den vijand afgeslagen. Een ster ke gevechtsgroep van den tegenstander werd inge sloten en vernietigd. Tijdens een hevigen sneeuw storm en bij een koude van ongeveer 45 graden wer den twee divisies infanterie en vier divisies cavalerie op zoodanige wijze afgeslagen, dat zij moesten terug trekken. De tegenstander verloor meer dan 10.000 doo den, terwijl meer dan 2000 gevangenen in Duitsche handen vielen. 133 stukken geschut en een groot aan tal lichte en zware infanteriewapens werden buit ge maakt. Verder wordt door het D.N.B. uit Berlijn meege deeld, dat de bolsjewisten gisteren hevige aanvallen hebben gedaan op de stellingen van de Duitsche di visie ten Noord-Oosten van Orel. In weerwil van koude en sneeuwjacht werden al deze aanvallen afgeslagen met zware verliezen voor de bolsjewisten. Nog grootere verliezen leder, de sovjettroepen bij hun aanvallen op de stellingen van een Duitsch le gerkorps aan het Centrale front. Van 5 tot 12 Maart werden al hun aanvallen verijdeld Nergens konden zii de Duitsche stellingen binnendringen. Tn deze week verloren zij 5000 man aan dooden en honderden aan gevangenen. Voorts werden 32 pantserwagens vernield of buitgemaakt. Duitsche jagers hebben gisteren 60 sovjetvlïegtuigen neergeschoten. BOMMEN OP TURKSCII GEBIED. Te Ankara is offcieel meegedeeld: In den nacht van 15 op 16 Maart hebben drie vlieg tuigen van onbekende nationaliteit boven de stad Milas in Zuid-West Anatolië 17 bommen geworpen, na eerst landingsparachutes te hebben uilgelaten. Ook schoten zij met hun mitrailleurs'op de stad. Twee personen zijn gedood en één werd gewond. Aan cenige huizen ont stond schade. Men vermoed, dat het hier Engelsche vliegtuigen be treft, afkomstig van Cyprus. Waarschijnlijk hebben dc vliegers zich vergist en meenden op dat oogenblik te zijn boven Rhodos of een ander eiland van de Dode- kanesus. benoemd tot opperbevelhebber in Australië Naar Associated Press verder meldt, heeft het ministerie van Oorlog der Vereenigdc Staten medegedeeld, dat generaal Mac Arthur, die tot nu toe het bevel ovfer de Amerikaansche strijdkrachten op Luzon voerde, in Australië is aangekomen, om aldaar het opperbevel over de Amerikaansche strijdkrachten over te nemen. Het ministerie verklaarde verder, dat om deze benoe ming door de Australische regeering was verzocht en dat Roosevelt den 22sten Februari Mac Arthur het bevel had gegeven zijn hoofdkwartier van de Philip- pijnen naar Australië te verplaatsen. President Roosevelt heeft volgens den Britschen Nieuwsdienst Dinsdag op de persconferentie verklaard, dat het Zuidwesten van de Stille Zuidzee, waar Mac Arthur het opperbevel heeft gekregen, het geheele ge bied ten Oosten van Singapore omvat. Roosevelt was de opvatting toegedaan, dat Mac Arthur hier nuttiger zal zijn dan als hij op de Philippijnen was gebleven. Natuurlijk" gaat de strijd daar voort, aldus Roosevelt. Generaal-majoor Wainwright is als opvolger van Mac Arthur benoemd tot opperbevelhebber der Amerikaan sche troepen op het schiereiland Balanga. VERDUISTEREN van 19.48 tot 7.47 Maan 19 Maart op 9.02, onder 22.43 TOKIO, 18 Maart (D.N.B.) Het keizerlijke hoofd kwartier deelt mede. dat vliegtuigen van de Japansche marine op 13 Maart tijdens een aanval op Port Moresby 11 vijandelijke vliegtuigen hebben vernield. Japansche bommenwerpers hebben dienzelfden dag hevige aan vallen gedaan op de belangrijke vijandelijke bases op de Salomons-eilanden, het eiland Wanawana .en op de Florida-eilanden. Bommenwerpers van de Japansche marine hebben op 14 Maart een verrassenden aanval gedaan op het eiland Horn in de Torres Straat, waar 14 vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten of vernield. De Japansche opmarseh op Sumatra Balige aan den Zuidelijken oever van het Toba-meer bezet TOKIO, 17 Maart (D.N.B.) Naar de Tokio Asahi Sjimboen meldt, hebben de in Noora-Suma- tra opereerende Japansche strijdkrachten op 14 Maart om 14.00 uur de strategisch belangrijke stad Balige, aan den Zuidelijken oever van het Tobameer bezet, nadat zij sedert haar landing in de buurt van Laboehanroekoe meer dan 130 kilometer naar het Westen waren opgerukt. Bij hun opmarseh ontmoet ten de Japansche strijdkrachten vijandelijke af- deelingen ter sterkte van enkele honderden mannen die door lichte pantserwagens werden ondersteund. Andere Japansche strijdkrachten, die langs de kust lijn van- Koetaradja naar het Zuid-Oosten opruk ken, hebben ,op 13 Maart Sigli aan de Noord-Oos telijke kust van Sumatra bezet. Naar thans bovendien bekend wordt, bevinden zich onder de buit, die de Japansche strijdkrach ten op het eiland Weh hebben behaald, 4 benzine tanks, 10 kolendepots. 7 stukken zwaar geschut en een scheepswerf. De bedreiging van Britscli-Indië Poging den Japanners den weg naar Bengalen te versperren GENEVE. 17 Maart (D.N.B.) Naar via New- York uit Calcutta gemeld wordt, tracht het Britsche opperbevel in Noord Birma een nieuw front te vormen om den Japanners den weg naar Bengalen te versperren. Er wordt koortsachtig gewerkt, zoo verklaart men, om alle voorbereidingen te treffen teneinde het hoofd te kunnen bieden aan den ko menden nieuwen Japanschen aanval, die, naar men te Londen betoogt, voor het lot van Indië beslis send zou kunnen worden. Den Britschen Empire-troepen moet echter, 7,00 verklaart men verder, nog een adempauze gegund worden. Daarvoor stroomen echter thans in Noord- Birrna Chineesche „elite-troepen" tezamen om het front aldaar te versterken. Daarom kan men te Londen en te Washington vertrouwen, dat men ditmaal werkelijk geen betere soldaten tegenover Japan in het veld kan bréngen. EEN PLAN VAN STIRLING. STOCKHOLM. 17 Maart (D.N.B.) Naar de Lon densche correspondent van de Dagens Nvheter meldt, verlangt de Amerikaansche admiraal Yates Stirling een gemeenschappelijke Britsch-Amerikaansche actie tot het vestigen van een lucht- en vlootbasis in Noor wegen. Natuurlijk, zoo voegde de admiraal daaraan toe, moet daartoe eerst met de Duitsche vloot afgere kend worden. f' CYCLOON IN DE VEREENIGDE STATEN. GENèVE, 17 Maart (D.N.B.) In de Zuidelijke en de Middenstaten van de Ver. Staten heeft gisteren een cycloon gewoed, waardoor duizenden huizen vernield zijn. Het aantal dooden bedraagt 132. hét aantal ge wonden 1000 De schade wordt op 3 millioen dollar geraamd. OVERSTROOMINGEN IN ROEMENIë. BOEKAREST. 17 Maart (Stefan i* Tengevolge van hét smelten van sneeuw hebben verscheidene rivie ren in Roemenië hoog water Het peil van de Donau staat twee meter boven het niveau, dat tol dusver als de gevaarlijke limiet werd beschouwd. De uitzonder lijke was heeft verscheidene overstroomingen veroor zaakt. De stad Giurgiu. een belangrijke haven aan de Donau, is overstroomd. Driekwart van de woonwijken staat onder water. De bevolking heeft voor een groot deel de stad moeten evacueeren. COMMUNISTISCH LEIDER OP MALAKKA GEARRESTEERD. TOKIO, 17 Maart (D.N.B.1) Volgens de Tokio Nitsji-Nitsji is op 8 Maart j.l. de voorzitter van de communistische partij op Malakka, Hocang Sjao Toeng, gearresteerd. Het blad fyoegt hieraan toe. dat de com munistische partij op Malakka ongeveer 2.000 leden telde en door de Engelschen na den val van Singa pore als „vijfde colonne" gebruikt werd. De arrestatie van Hoeang heeft voorts geleid tot het ontdekken van communistische plannen, waaraan thans definitief een eind gemaakt is. VERKLARING VAN INEUNOE. ISTANBOEL. 18 Maart (D.N.B De president van Turkije, Ismet Incunoe. die enkele dagen te Izmir (Smyrna) heeft vertoefd, heeft zich voor zün vertrek in een réde tot de bevolking der stad gericht. Met betrekking tot de buitenlandsche politiek zeide de president, dat Turkije consequent de neutrale koers 'blijft volgen. Het mag evenwel niets nalaten, wat voor de verdediging noodzakelijk is. Deze maatregelen, waar voor de Turksche bevolking haar offers moet bren gen, hebben eveneens ten doel, Turkije buiten den oorlog te houden. LUCHTALARM TE GIBRALTAR. LALINEA. 18 Maart (Stefani) In den afgeloopen nacht is te Gibraltar luchtalarm gemaakt. De batte rijen luchtdoelgeschut traden in werking. Men weet niet, of de vesting werd aangevallen dan wel of- het een vaisch alarm was. DISTRIBUTIE-OVERTREDINGEN. Door de Haarlemsche politie is bekeurd een 27- jarige baljjcer wegens het verkoopen en koopen van kaas zonder geldige bonnen Verder werd proces-ver baal opgemaakt tegen eenól-iarigen Haarlemmer, die volle melk zonder bonnen-had gekocht. Drie flesschen met volle melk zijn in beslag genomen. DIEFSTAL VAN STEENKOLEN Een agent, die in de nabijheid van het goederen station der N. S. te Haarlem surveilleerde. zag man nen, die een handkar beladen met steenkolen voort duwden, doch op het zien van den agent de vlucht namen. Deze wist een der marmert te grijpen; de beide anderen zijn later door de recherche opge spoord. Zij verklaarden, de steenkolen m de nabij heid van de spoorbaan op den openbaren weg te hebben gevonden. Welke bonnen zijn thans geldig? Van 15 tot en met 21 Maart: 13A Brood 4 rants. 13B Brood rants. Bro°a scbak 13A Vleesch 1 rants. Vleescli of 13B Vl.waren Vi rants, vleeschwarcn 13A Aardappelen ivf K.G. Aardappelen 13B Aardappelen y2 K.G. Aardappelen Van 22 Februari tot on niet 21 Maart: 213 Algemeen 1 K.G. Suiker 10C en 10D res. 50 gr. Cacao 214 Algemeen 250 gr. Koffiesurrogaat 215 600 gr. Jam 221-224 1 rants. Bloem brood of gebak 1.1D, 12D res. 250 gr. Rijst 225 Algemeen 250 gr. Peulvruchten 226 250 gr. Gort of 250" gr. Aard appelmeel vlokken 227 100 gr. Vermicelli of maizena 216-220 100 gr. Kaas 10A-13A Melk I 3«/ï L. Melk 1GB-13B Melk I l.yi L. Melk Van 17 tot cu met 25 Maart: 13 Boter 125 gr. Boter of 100 gr. rundvet Voorts: Petroleum: Bon 15 Petroleum: 2 B. tot 31 Maart 1942. Bon 26: 2 L. tot 31 Maart. Zeep Bon 228 Algemeen en Bon H Zeep der Zeep- kaarten 1 rantsoen zeep. Bon H toiletzeep 75 gram toiletzeep 80 pCt. t.m. 31 Maart. Bon L Textiel (Mannen) 50 gram scheerzeep t.m. 30 April. De geldigheidsduur van bon 211 Bonkaart Alge meen en de met Zeep G gemerkte bon Is verlengd t.m. 31 Maart. Brandstoffen: Bonnen 13 HIv en 17 FIK en 09 van do brandstoffenkaarten J en K 1 eenheid vaste brandstoffen per bon. Bonnen 23 CV t.m. 28 CV en 29 t.m. 32 CV van de brandstoffenkaart L 1 een heid vaste brandstof per bon. Bonnen brandstoffen 7de. Se en 9e periode één eenheid per bon. Alles geldig tot 15 April. Vod! de laatste collecte een dubbele gift WINTERHULP 20 en 21 Maart. Uitreiking van zejepbonnen voor bijzonderen arbeid De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat bij de plaat selijke distributiediensten op nader te bepalen tijd stippen in het tijdvak van 20 tot en met 31 Maart 1942. de 'aanvraagformulieren voor extra rantsoenen zeep kunnen worden afgehaald. De formulieren moeten op een door den plaatselijken distributiedienst vast te stellen datum ingeleverd worden. Er zullen extra rantsoenen verstrekt worden voor een periode van twee maanden, ingaande 1 April 1942. aan melkers, aan personen, die zoogenaamden „vuïlen arbeid" verrichten en aan bedrijven, waarin zooge naamde „vuile arbeid" verricht wordt. Gediplomeerde bakers, kraamverzorgsters enz. zul len geen extra rantsoenen ontvangen, voor zoover zij per 1 Februari j.l. voor een periode van 6 maanden extra rantsoenen ontvangen hebben. Aanwijzing van een bon voor aardappelmeelvlokken De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat tot en met 21 Maart a.s. de met „226" genummerde, voor gort e d. aangewezen bon van de bonkaart algemeen, tevens recht geeft op het koopen van 250 gram aardappelmeel vlokken. Hetzelfde geldt voor de na 21 Maart a.s. voor gort e.d. aan te wijzen bonnen van genoemde kaart. Aangezien tot dusver aardappelmeelvlokken slechts verkrijgbaar waren op den havermoutbon, was het, nu geen bon voor havermout is aangewezen, niet mogelijk aardappelmeelvlokken te koopen. Door de aanwijzing van den geldigen gortbon voor dit doel, wordt men dus in de gelegenheid gesteld voornoemd artikel alsnog te betrekken. De aandacht' wordt er op gevestigd, dat het hier betreft het uitverkoopen van den nog bij den handel aanwezige voorraden. Uitreiking bonkaarten te Haarlem Donderdag de ietter V. Voor de uitreiking van de nieuwe bonkaarten is het morgen Donderdag de beurt aan de letter V. Behalve de stamkaart dient ook het daarbij behoo- rende inlegvel te worden medegebracht Uitgebreide clandestiene handel opgespoord Rollend steentje kan een lawine ten gevolge hebben -AMSTERDAM, 17 Maart. De controles op de groenten- en fruitprijzen te Amsterdam hebben al vaker geleid tot verrassende ontdekkingen. Een ge val. dat zich dezer dagen heeft voorgedaan, geeft ook nu weer eens een zeer duidelijk beeld van den toestand in den clandestienen handel. Rechercheurs vamden opsporingsdienst voor de prijs beheersching zijn als gevolg van het constateeren van een eenvoudige overtreding der prijsvoorschriften door een groentenwinkelier een uitgebreid complot van zwarte-handelaren in den Osdorper polder en in de omgeving van Badhoevedorp op het spoor gekomen. Nadat zij n.l. de overtreding hadden geconstateerd* stelden zij een nader ondezoek in, waarbij bleek, dat de groèntenhandelaar bovendien in clandestien vleesch handelde- De rechercheurs slaagden erin via den leve rancier van den groèntenhandelaar de clandestiene slachterij op te sporen. Zij deden er een inval op een dag, dat er wederom „verkooping" werd gehouden, hetgeen brutaalweg op het erf van één der 4 hoofd personen in deze zaak. een schillenboer en een vee houder, gebeurde. Inmiddels bleken controleurs van den C.C C D in sa menwerking met de marechaussee te Badhoevedorp ook reeds een onderzoek tegen dezen schillenboer te hebben ingesteld, zoodat de ambtenaren der verschil lende instanties elkaar op de plaats van het misdrijf ontmoetten en gezamenlijk het onderzoek voortzetten De ontdekkingen, welke zij in dezen, pojder deden, tartten schier elke beschrijving. Iedere week werd er door een combinatie van vier boeren een koe geslacht, maar onder omstandigheden, welke een ieder die het gezien heeft, den lust benemen ooit ook maar een onsje van het vleesch te proeven. Hoelang reeds regelmatig geslacht is in het intens smerig schuurtje, dat de rechercheurs en «ambtenaren als het slachthuis moesten definieeren. staat nog niet vast Wel troffen zij er be halve een groote hoeveelheid vleesch 6 huiden aan Toch mag aangenomen wordert. dat er zich veel meei in dat schuurtje heeft afgespeeld. Overal werden bloed sporen en mest aangetroffen, de vloer leek wel de grond van een varkenskot, darmen en afval lagen her en der verspreid. In een nabij gelegen tuinhuisje werd de geslachte koe verder uitgebeend en het vleesch in kleine porties verdeeld. Van hieruit werd het vleesch aan de gega digden, welke zich op vooraf bepaalde dagen op het erf verzamelden, verkocht Toen de rechercheurs het erf betraden, hadden zich daar reeds ongeveer 10 koopers verzameld, waarvan eer* deel zijn portie reeds in ontvangst had genomen. Uiteraard werd ook dit vleesch in beslag genomen er werd ook tegen dc koopers proces-verbaal opgemaakt Een uitgebreid onderzoek in de woningen in de om geving van het slachthuis ingesteld, leidde voorts tot de inbeslagneming van een hoeveelheid tarwe, boter, melk en room. welke eveneens gereed stond om in den clandestienen handel te worden verkocht De woning van den schillenboer bleek bovendien een centrum te zijn van den clandestienen bandel in groen ten. Hierbij waren diverse tuinders uit de omgevinj betrokken. Vooral witlof was er in groote hoeveelheden tegen veel te hooge prijzen verhandeld. In de avond uren werden groote partijen groenten per kar en paard uit den polder naar winkeliers in Amsterdam en Haarlem overgebracht. Het gelukte den rechercheurs, dank zij doortastend optreden, nog dienzelfdcn avond een dergelijk trans port aan te houden en een partij van 1700 kilogram witlof in beslag te nemen. De diverse in beslag genomen goederen, waaronder ook een tot tarwemolen ver bouwde waschmachine. zijn na"ar Amsterdam overge bracht. Ten onrechte zich als crisis-amhtenaar aangemeld Wilde bij inwoonster van Haarlem huiszoeking doen Een 23-jarige koopman uit Hoemstede, die meen de te weten, dat de bewoonster van een villa in Haarlem-Zuid in haar woning een groote hoeveel heid thee, koffie en andere levensmiddelen voor radig had, heeft op ongewone wijze geprobeerd, deze goederen in zijn bezit te krijgen. Hij begaf zich daartoa met twee kennissen, die hij in een café had ontmoet, naar genoemde villa, waar de koopman zich uitgaf voor crisisambtenaar, die huiszoeking kwam doen. Zij werden in de woning toegelaten, doch daar wekte hun optreden wantrouwen, vooral omdat de „crisis-ambtenaren" naar sterken drank, riekten. De bewoonster belde daarom de politie op. doch voordat deze ter plaatse was. kregen de mannen argwaan en namen de vlucht Ben hunner werd door de politie in den tuin. waar hij zich had verscholen, terug gevonden. De beide anderen waren verdwe nen, doch zijn l^ter door de politie opgespoord. Te gen den man, die zich als crisisambtenaar heeft uit gegeven. wordt proces-verbaal opgemaakt. Belangrijke aanhouding te Heemstede In. 25 gemeenten oplichting gepleegd Door de politie te Heemstede zijn aangehouden K. P. en D. H. uit Amsterdam, die zich in ongeveer 25 gemeenten in de provincies Noord-Holland. Zuid-Holland en Utrecht, hebben schuldig gemaakt aan oplichting. Zij gaven zich uit voor colporteurs van stoomerijen en ververijen. Door bovendien een lagen prijs te noemen voor het reinigen van klee ding, werd het afgeven aanlokkelijker gemaakt. Bij onderzoek is gebleken dat deze colporteurs in geen enkel dienstverband tot de door hen genoemde za ken stonden. Een groote hoeveelheid costuums, jassen, jurken enz. is aan hen afgegeven. Zij hebben deze kleeding stukkeh vermoedelijk verkocht aan bezoekers van markten te Leiden, Purmerend. Alkmaar en Zaan dam. Naar deze kleeding wordt thans dobr de po litie gezocht. Aan hen, die vermoeden eveneens te zijn bedrogen, wordt geadviseerd zich tot de poli- tie te wenden en aan de koopers van gebruikte kleeding wordt aangeraden, de politie met het koo pen er van in kennis te stellen. Bakfietsen verduisterd en rijwielen estolen Hoofdzakelijk om de banden te doen De recherche te Haarlem heeft een 18-jarlgen los- werkman aangehouden, die bekende twee door hem gehuurde bakfietsen te hebben verduisterd en twee rijwielen te hebben gestolen. De bakfietsen heeft hij ontdaan van de banden, welke hij heeft verkocht in Heemstede en Bloemendaal, achtergelaten. Een van de gestolen rijwielen heeft hij eveneens verkocht; het andere, gestolen rijwiel heeft hij in den Burgwal ge gooid. na de banden eraf te hebben gehaald cn te heb ben verkocht. De man is aan de Justitie overgeleverd. Duitschland strijdt voor Europa. Opnieuw vergeefsche bolsjewis tische aanvallen op Kertsj. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 17 Maart (DNB) Het opperbevel der weermacht maakt be kend: Op het schiereiland Kertsj zijn nieuwe aanvallen van den vijand te pletter geloopen óp 'dc Duitsch- Roemeensche stellingen. Nog 33 vijandelijke tanks werden stukgeschptcn. Op sommige plekken kwam het tot een verbitterd handgemeen. Aan de rest van het Oostelijk front leed de tegen stander bij de herhaling van zijn aanvallen zonder succes zware, bloedige verliezen. Concentraties cn bewegingen van vijandelijke strijdkrachten werden doeltreffend onder vuur genomen. Batterijen ver dragend geschut beschoten voor den oorlog belang rijke doelen te Leningrad met succes. Aan het front in Lapland waren stormaanvallen van Duitsche bergjagers succesvol. De luchtmacht heeft met sterke formaties ge vechtsvliegtuigen en jagers in voortdurenden aan val geconcentreerde en aanvallende sovjet-troepen uiteengedreven, schoot bezette plaatsen in brand en stremde ravitailleeringswegen van den vijand. Tegen vier eigen verliezen werden zeventig vijande lijke vliegtuigen in luchtgevechten of op den grond vernield. In Noord-Afrika sloegen Duitsche cn" Italiaansche verkennersformaties vijandelijke strijdkrachten te rug, namen een aantal soldaten gevangen en maak ten buit of vernietigden elf stukken geschut. Tijdens de gevechten van 14 Maart heeft onder officier Gauger van een regiment luchtdoelartille rie negen aanvallende tanks van uiterst geringen hfstand kapotgeschoten. 3de Paedagogisch Concert Hoofdnummer: Beethoven's 5de Symphonie. Ma- rinus Adam zeide, tot dusver den symphonischen vorm op de paedag. concerten vermeden te hebben, wijl die vorm de meeste moeilijkheden oplevert. Nu deze echter aan de beurt kwam. had hij Beethoven's Vijfde gekozen, een stuk, zóó populair, dat 'ieder een het hoofdthema kent en vaak op straat hoort Dit thema bestaat slechts uit vier noten, waarvan 3 ge lijke, zeide Adam, en de Vijfde is een voorbeeld van de genialiteit waarmee Beethoven zijn werken uit de eenvoudigste gegevens heeft opgebouwd. Adam wees op de populariteit (in goeden zin) van Beethoven's werken op 't feit dat cyclistische uitvoe ringen daarmee immer groote scharen muzieklief hebbers trekken. Adam gaf vervolgens een overzicht van den hoofdvorm, dien het eerste en het vierde hoofd deel der 5de Symphonie bezitten. Als gewoonlijk staafde hij zijn beweringen door klinkende voor beelden. Hij behandelde de deelen dezer Sympho nie afzonderlijk en liet ze onmiddellijk daarna spelen, het Scherzo en de Finale, die in elkaar overgaan, natuurlijk te zamen. Deze wiize van behandeling leverde wel het voor deel op, aat de uitlegging telkens nog versch in het geheugen der hoorders lagen; anderzijds ver brokkelde ze het totale werk min of meer. een be zwaar, dat natuurlijk bij latere uitvoeringen waar- de paedag. concerten voorbereiden vervalt. Den vorm van het Andante beschouwde de diri gent als een reeks van vrije variaties, waarin dan het begin- of hoofdthêma reeds een variatie zou zijn van een even later optredend thema. Ik meen dit te mogen betwijfelen: slechts het rythme van de opmarseh is hetzelfde, maar noch de melodische lijnen noch de harmonische bases van beide laten zich in overeenstem imng brengen. Bij de bespreking der finale wees Adam o.a. op de instrumentatie, die piccolo, contrafagot en trombones bij de in de andere symphonieën (be halve de 9de) gebruikte omvat. Na "de pauze werd een werk van geheel anderen aard uitgevoerd: de Fantaisie sur 2 airs populaires angevins, van den jong gestorven Belgischen componist G. Lekeu. Voor een paedag. concert leek me dit door zijn onoverzichtelijke structuur minder ;eschikt; de korte toelichtingen van Adam konden jie met'begrijpelijk-maken. Van de mooie orkestra tie echter hebben de hoorders ten volle kimnen genieten. De vertolkingen door het orkest waren zeer goed. K. DE JONG. TENTOONSTELLING van grafisch werk door Kuno Brinks en schilderiien door Jan Visser, in dc kunst- zalen Lcffelaar. Een vijftigtal graphische werken door Kuno Brinks, den tegenwoordlgen lector voor prentkunst aan de Rijksakademie en als zoodanig opvolger van kunste naars als Aarts en Dupont, geven den bezoeker een zeer completen en gunstigen indruk van de veelzijdige begaafdheid van den nog jongen kunstenaar, prijswin naar van den Prix de Rome van een tiental jaren ge leden. Zoowel voor de straffe, zich niet gemakkelijk tot correctie leenende gravure als voor de meer speel- sche, eleganter etstechniek bezit Brinks, zoowel het vereischte werkmanschap als een lenig aanpassings vermogen waardoor beide, gravures en etsen, als kun dige arbeid te waardeeren zijn en vaak groote charme hebben. De groote meesters der grafiek hebben Brinks natuurlijk niet onberoerd gelaten, de gevarieerdheid van zijn voorkeur is een uiting te meer van de buig zaamheid van zijn geest die hem vermoedelijk ook een goed docent zal doen zijn. Rembrandt's prachtige kleine ïandschapsetsje zullen hom zonder twijfel geboeid hebben en ook het mooie droogc naaldetsje (no. 18) is. met andere, daar een voorbeeld vtyi. Een kleine gravure en een etsje „Zeeland" getiteld, die hier vlak bij elkaar hangen (nos. 16 en 17) getuigen van Brinks veelkantigheid. Ook Bauer's licht neergeschreven ets- lijn heeft hem bekoord in een Fantasia en Don Quichotte II vindt men er een bewijs van (nos. 46 en 39) en de zoo gedecideerde lijn van een Méryon, die vooral de Engelsche moderne grafiek sterk heeft be ïnvloed zou men hier in de mooi strakke ets van de Pont Marie (no. 28) kunnen terugvinden De prent kunstliefhebber 2al hier van menig mooi blad kunnen genieten waarop door een zorgvuldigen druk. vooral bij een aantal etsen, die fiuweelige zwarten bereikt zijn die een lust voor het daarvoor gevoelige oog zijn. Noemen wij daartoe ten slotte die van acn Spaarn- dammerdijk. de kleine Poema's, den Leeuw, dc aardige Midi terwijl men hier ook de van vroeEer reeds be kende gravures als het portret van Prof. Zeeman, den grooten Don Quichotte. den Petrus e.a. met belangstel ling zal terugzien. Zijn vlotte kundigheid doet Brinks voor de hedendaagsche grafiek een aanwinst zijn. Op dc bovenzaal exposeert de Haarlemsche schilder Jan Visser een groote verzameling schilderijen en afzonderlijk gerangschikt tal zijner hthos. Over zijn kunst is op deze plaats'meermalen met waardeering geschreven en tot eenig niéuw inzicht heeft deze groe- peering ons niet gebracht. Zoo een zekere opdrijving van de kleurigheid in het werk van den laatst en tijd is. zou men kunnen meenen dat de distinctie, die soms in eenvoudiger harmonie te waardeeren viel. wel eens gevaar kon loopen, distinctie, die wij opnieuw mochten aanwijzen in de beide sneeuwtuintjes (nos. 19 en 21) en eenige der hier getoonde zeegezichten cn bloem stukken Jan Visser's werk komt immer beter tot zijn recht in een selecte groep dart* in overvloedige uit stalling, zoo althans was mijn indruk ditmaal, J. H. DE BOIS. Het Openbaar L. O. te Haarlem Bijzonderheden uit het jaarverslag In het dezer dagen verschenen jaarverslag over den toestand van het Lager Onderwijs te Haarlem worden bijzonderheden medegedeeld over het aantal leerlin gen, de bezetting der eerste klassen, het schoolverzuim en het sparen! De 33 openbare scholen werden bezocht door 7015 leerlingen. De meeste scholen haddeg tusschen de 200 en 300 leerlingen. Het kleinste aantal leerlingen had de Montessorischool in de Bakkerstraat, namelijk 96. Het hoogterecord stond op naam van de school voor u.l.o. letter B aan het Junoplantsoen met 344 kinderen. Dc scholen voor buitengewoon l.o. niet meegerekend varieerde het aantal leerlingen in de eerste klasse van 11 op de Montessorischool tot 104 op de u.l.o. letter B. welk laatste aantal natuurlijk over verschillende lokalen verdeeld moest worden. De aanmelding voor de le klassen op de andere u.l.o scholen was ook hoog, letter A 71 cn letter C 65. Het percentage schoolverzuim was sterk uiteenloo pend. Het liep van 0.54*Vo op dc Prinsenschool in de Soendastraat tot 7.52'/» op dc Lorentzschool op het Leidscheplein. Van do 33 scholen werd er op 14 scholen door de leerlingen gespaard. Het grootst was het aantal spaar ders op de Teylerschool in de Ilaarlemmerliedestraat, waar 178 kinderen tezamen f 300 spaarden, 101 kinde ren op de Van Zeggelenschool in de Allard Plerson- school brachten het zelfs tot f 442. Op de Mr. A. Bruch- school (Noormaniïenstraat) was slechts één spaarder, die f 0.80 bijeenzamelde. Gemiddeld werd het meest gespaard op de J. P Coen- school (Gijsbr. van Acirctclstraat). waar 44 kinderen het tot f 240 brachten, de Fuhropschool (Overtonstraat) die met 46 spaarders het zelfs tot f 280.98 bracht, en de Linschotenschool (Linschoterstraal) met ?5 spaar ders tot f 180. Op bijna alle scholen werden schoólvergaderingcn en ouderavonden gehouden. Dc Spaarneschool te Spaarn- dam hield zelfs 10 schoolvergaderingen. Het aantal ouderavonden wisselde van 1 tot 3. Door 15 scholen werd oen tentoonstelling van het werk der leerlingen gehouden. 57 kinderen kregen spraakles en 102 heilgymnastiek. Exlra kousen in bijzondere gevallen De Secretaris-genera <i 1 van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt be kend, dat de distributiediensten aan personen, die in bijzondere gevallen in aanmerking kömen voor de verstrekking van kousen boven het aantal, dat op de texlielk^art verkrijgbaar is. op aanvrage speciale G-punten en kousenmachtigingen zullen uitreiken. Er worden twee soorten kousenmach tigingen verstrekt, één voor personen van drie jaar en ouder (met zwarten opdruk) en één voor kinderen beneden den leeftijd van drie jaar (met rooden opdruk). Op deze kousenmachtiging staat het aantal kou sen vermeld, dat op de machtiging mag worden ge kocht. De winkelier dient naast de machtiging ech ter tevens het vereischte aantal punten in ontvangst te nemen. Voor bijzonderheden betreffende de opzen ding der kousenmachtiging, worden handelaren ver wezen naar de in de bladen op te nemen desbetref fende officieele publicatie. De prijzen van brandhout Inspecteur voor de prijsbeheersching straft prijsopdrijvers AMSTERDAM. 17 Maart. In de maand Fe bruari is door de plaatselijke pplitie-instanties en den opsporingsdienst voor de Prijsbeheersching in Noord-Holland een contröle gehouden op c van brandhout, daar met dit artikel tal van over tredingen der prijsvoorschriften werden gepleegd. De Inspecteur voor de Prijsbeheersching te Amsterdam heeft thans in een achttal gevallen van overtreding te Amsterdam en Haarlem geconstateerd, beslis singen genomen. De groèntenhandelaar J. J. B. te Haarlem, de aardappelhandelaar J. B. te Haarlem, de handelaar in tweedehandsch goederen R. J. J. te Haarlem, de brandstoffenhandelaar L. C. B. te Amsterdam, de N.V. Brandstoffenhandel v.h. v. O. te Amsterdam, de brandstoffenhandelaar J. V. te Amsterdam, de brandstoffenhandelaar H. C. L. te Amsterdam en de koopman in brandhout C. G. S. zijn veroordeeld tot boeten varieerende tusschen f 30 en f 400, ter wijl in vrijwel alle gevallen dc voorraad brandhout verbeurd werd verklaard. INSPECTEUR VOOR DE PRIJSBEHEERSCHING TREFT SCHIKKING VAN f 125.000. 's-GRAVENHAGE. 18 Maart. Sedert Januari bestaat voor overtreders van prijsvoorschriften, de mogelijkheid tot het treffen van. een schikking met den inspecteur voor de prijsbeheersching. Hiermedo wordt o.m. bereikt, dat de somtijds langdurige en kostbare procedure waarvan dè veroordeelde de kosten draagt, achterwege blijft. Déze figuur is ook "uit het gewone strafrecht bekend en wordt voor lichte overtredingen zeer veel toegepast. Uiteraard komen lang niet alle vormen van overtreding der prijsvoorschriften in aanmerking voor een schik king. In vele gevallen zal de inspecteur gezien den ernst der overtreding een'veroordeeling nood zakelijk achten. Dat het treffen van een schikking zich echter niet" uitsluitend bepaalt tot onbelangrijke zaken, bewijst een schikking getroffen door den inspecteur voor de prijsbeheersching te Amsterdam, waarbij de verdachte gelegenheid kreeg tuchtrechtelijke ver oordeeling te voorkomen door betaling van een be drag van f 125.000. Het geval gaf, ofschoon een zeer groote winst ten onrechte was genoten, door zijn bijzonderen aard aanleiding tot afdoening zonder tuchtrechtelijke ver- oordeelmg, daar dc maatschappelijke schade, door de te hooge prijsberekening aangericht, wegens het betrekkelijke luxe-karakter der goederen van tamelijk geringen omvang was. SPOORWEGONGELUK. FERWERD, 18 Maart. Maandagmiddag half drie had op het stationsemplacement alhier, een vrij ernstig spoorwegongeluk plaats. Door den ver keerden wisselstand reeas een van Leeuwarden ko mende goederentrein op eenige stilstaande wagons. De locomotief, een bagagewagen en een waterwa gen. werden ernstig beschadigd. Een goederen*.-- gen ontspoorde. De materieele schade is vrij groot. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor.

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 1