Een opwekking tot de boeren irélkdmkdw'! FRANKEN'S IN ENKELE KEGELS Öm zooveel mogelijk uleesch en melk te krijgen De tegenwoordige omstandigheden zijn, beter dan welke ook, geschikt om ons, als wij 't nog noodig had den. te doordringen van de beteekenis, die landbouw en veeteelt voor ons land hebben. Van hen, en dus vand'enboer, hangen wij voor ons levensonderhoud voor een groot deel af. Spreken wij van de tegenwoordige omstandigheden, 'dan hebben wij uit den aard der.zaak met den invloed van den oorlog ten volle rekening te houdem Die in vloed doet zich aan onzen landbouw en onze vee teelt in zeer sterke mate gevoelen. Vóór den oorlog leefde onze veestapel voor een zeer aanzienlijk ge deelte van ingevoerd voer. Niet oneigenaardig is wei eens gezegd, dat onze koeien in den winter eigenlijk weidden aan de Rio de la Plata, waarmee bedoeld werd dat zij leefden van het veevoer, dat wij van daarginds betrokken. Dit ontbreekt ons nu, daar de Engelschen met hun blokkade het niet doorlaten en zoo zijn wij vrijwel uitsluitend aangewezen op wat onze bodem voortbrengt, overeenkomstig het devies van den Pro ductieslag: „Nederland voedt zichzelf", dat niet alleen op de menschen, maar óók op de dieren slaat. Vee houden zonder voer, dat gaat echter niet. Is er. zooals op het oogenblik. minder voer dan wij gewend waren, dan zal de veestapel dus ingekrompen moeten worden. Eerder zijn daar maatregelen voor genomen. Een veedichtheid als die van ons land vóór den oorlog (in het voorjaar van 1939 hadden wij nog in totaal 2.817.000 stuks vee, waaronder 1.566.000 melk- en kalf- koeien. wat bij een toenmalige oppervlakte van 1 341.000 H.A. blijvend grasland een veebezetting van rond 1.2. melk- en kalfkoeien per H.A. grasland beteekende) was niet te handhaven. De inkrimping, om de tering meer naar de nering te zetten (ca. 20°/o) is intusschen goeddeels voltrokken. Zij heeft zich vooral op den melkveestapel moeten concentreeren, omdat melkkoeien veel meer dan eenig ander deel van den veestapel ge voelig zijn voor wijzigingen in de voederpositie. Onze melkveestapel ls nu aangepast. Maar dit is nog niet genoeg. Nu komt het erop aan er, aan melk en vleesch, de maximale productie yit te halen. Wat de vleeschvoorzieninf» betreft men kan er zich toe beperken haar zoo veel mogelijk veilig te stellen. Voor 1942 zal men daarbij van het in stand houden van den huidigep melkveestapel uitgaan en wel in dien zien, dat het ieveringspercentage, dat voor het grootvee zal gelden, ongeveer met den normalen, op instandhouding van den veestapel gerichten, uit stoot overeenstemt en er overigens voor gezorgd wordt, dat de aanvulling van den melkveestapel uit het jongveè in het algemeen zonder bezwaar kan geschie den. Het welslagen van deze maatregelen hangt voor een groot deel van den boer af. Maar nog meer komt het op hem aan wat de melkproductie aangaat, die voor ons volk cn, in de eerste plaats voor onze jeugd, van zoo'n overwegend belang is. Er moet. dat spfeekt vanzelf, zooveel mogelijk melk worden geproduceerd. Hiervoor heeft de boer twee middelen. In de eerste 'plaats moet de hoeveel heid veevoer van eigen bodem zoo hoog mogelijk wor den opgevoerd. In het kader van den productieslag zijn hiervoor verschillende maatregelen aanbevolen: om- weiden. Finschinkuilen, ensileeren. hooi ruiteren en grasdrogen eenerzijds, verbouw van stoppelgewassen anderzijds kunnen onze veevoederpositie ten zeerste versterken. Deze maatregelen strekken ertoe in den zomer meer gras. in den winter meer stalvoer ter be schikking te hebben, dat wil zeggen: maar melk' voor ons volk. Maar zij zullen alleen het hoogste rendement op leveren als tegelijkertijd van den boer alle medewer king uitgaat om zijn veestapel zooveel mogelijk aan te passen aan de voederpositie in zijn bedrijf. Het maxi mum rendement aan melk per koe kan men alleen ver krijgen bij de meest doelmatige voeding, die onder de gegeven omstandigheden mogelijk is. Deze doelmatig heid wordt door de verhouding tusschen melkvee en jongvee bepaald. Van den winter hebben wij zoo werd van deskundige zijde vastgesteld gedemon streerd gezien hoe 't niet moet. Er was veel te veel jongvee op stal; het gevolg was. dat er voor het melk vee te weinig voedsel overbleef om de melk te produ- cceren, die geproduceerd had kynnen worden. Zoo iets werkt door. Minder kalveren beteekent niet alleen minder dierlijke melkdrinkers, dus meer melk voor de menschen, maar ook minder graseters in de wei, dus meer gras voor het melkvee en meer Lpoi en kuilvoer voor het melkvee in den aanstaanden winter. Men kan er hierbij van op aan, dat dó omstandig heden vast niet gunstiger zullen worden dan zij zijn. Van den winter al hebben wij bezwaren met de vceder- posilie gehad. Zij zullen er niet minder op worden' nu er heelemaal geen krachtvoer meer is en ook geen kunstmest voor het grasland en bovendien duizenden bunders grasland gescheurd zullen moeten worden om aardappelen, koolzaad enz. te verbouwen. Daar moe ten de boeren nü al op rekenen. Een verstandige boer zal nu reeds een begrooting opzetten omtrent de hoe veelheid voer, die hij voor den zomer cn den aan staanden winter te wachten heeft en op grond daarvan vaststellen hoeveel melkvee en hoeveel stuks jongvee hij van den zomer en in. den aanstaanden winter den kost kan geven, waarbij het maximum rendement ten- bate van ons volk op den voorgrond moet staan. Hij zal van zijn dit jaar geboren kalveren er niet meer aanhouden dan voor de latere aanvulling van zijn veestapel strikt noodzakelijk is. Dat zullen dan zeker niet meer dan 3 vaarskalveren per tien koeien zijn. Zoodanige beperking is, zooals uit het boven staande vanzelf volgt, ook het eigenbelang van den boer. want wat is er voor profijt aan het aanhouden van magere koeien, die weinig melk geven, en 'het op fokken van kalveren, die niet vet willen worden, omdat er niet genoeg voor lien te eten is! De tijd is voorbij, dat de regeering bepaalde hoeveel kalveren er gefokt mochten worden. Men laat dit nu aan de boeren zelf over. vertrouwende op hun ver antwoordelijkheidsbesef. De verantwoordelijkheid van den boer is indydaad groot, grooter dan ooit. Hij dient te zorgen, dat hij waardig is haar te dragen en te beseffen, dat het niet alleen om zijn eigen gewin (dat overigens bij verstandige beperking, als gezegd, het best gebaat is) te doen Is, maar mede en onder de tegenwoordige omstandigheden vooral om het belang van het heele volk. Dus: niet meer kalveren dan noodig is, opdat van het overblijvende vee de grootst mogelijke productie kan worden verkregen. PRIJSVRAAG VOOR AMUSEMENTSMUZIEK. Datum van inzending verlengd tot vijftien April. Onlangs heeft de Nederl. Omroep een prijs vraag uitgeschreven voof amusementsmuziek. Aan de deelnemers werd toen bericht, dat zij voor 1 April 1942 hun werken moesten inzenden. De da tum van inzending is echter verlengd tot 15 April a.s. Hoofdredacteur: O. J. van Tilburg, Heemstede l'lv. Hoofdredacteur: G. N. Lecmïers, Heemstede Eerste medewerker: F. C- Herks. Haarlem Italiaansch weermachtsbericht. Britsche afdeelingen in Noord-Afrika verrast. ROME, 17 Maart (Stefani) Het weermachtsbericht luid^ als volgt: Ten Zuidoosten van Mechili hebben Italiaansche en Duitsche pantserauto's vijandelijke afdeelingen verrast en zwaar geslagen. Vier kanonnen met bijbehoorende munitie en tractoren werden veroverd, tientallen sol daten gevangen genomen en twee batterijen en twee pantserauto's vernield. Vijandelijke colonnes in beweging in de omgeving van Ain el Gazala en haveninstallaties te Tobroek zijn door Duitsche vliegtuigfóhnaties aangevallen en aan een nauwkeurig bombardement onderworpen. Tijdens lucht gevechten vielen drie getroffen Curliss-toestellen op den grond te pletter. Tijdens een luchtaanval op Benghazi is een bommen werper neergeschoten. Britsche vliegtuigen lieten bom men vallen op de streek van Augusta en Syracuse. Niets te rooken? Dat is onaangenaam, maaru kunt naar de bio scoop gaan, een kopje koffie of een borrel gaan drin ken of in een gemakkelijkén stoel bij den haard van een mooi boek genieten. En wat dat rooken betreft,.het geld waarvoor u anders sigaretten zoudt gekocht hebben, stort u dat op het girohummer van ons ver zorgingsfonds, dan kunnen wij aan onze mannen aan het Oostfront meer pakettefl zenden. Het verzorgingsfonds van het Vrijwilligerslegioen „Nederland" verzendt geregeld aan onze dappere vrij willigers in het Oosten pakketten sigaretten, sigaren en tabak, boeken, kranten en tijdschriften, ja zorgt zelfs dat iedere strijder zijn verjaardagspakket ont vangt. Niets te rooken? Maar dat is niets vergeleken bij wat onze mannen in het Oosten aan offers brengen. Stort daarom minstens het bedrag dat u anders 'voor uw rookgerei zoudt uitgeven op girorekening 432100 t. n. Verzorgingsfonds Vrijwilligerslegioen Nederland te 's-Gravenhage. RADIO PROGRAMMA DONDERDAG 19 MAART 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmuzlek. 8.00 Ochtendgymnastiek. 8.30 B N. O. Nieuwsberichten. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huis vrouw. 9-20 Gramofoonmuzlek. 10.30 Zang met pianobege leiding. 1.00 Voor de kleuters. 11.20 Viool met pianobege leiding. en gramofoonmuzlek. 12.00 Frans Wouters en zijn Orkest. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economi sche berichten. 13.00 De vroege snijbloemen. 13.15 Gerard van Krevelen en zijn orkest en soliste. 14.00 Zang met pianobegeleiding. 14.30 Klarinet en piano. 15.00 Zang en piano. 15.30 Voor de zieken. 1G.00 Zondag IV van den Hei- delbergschen Catechismus. 16.20 Gramofoonmuz.Iek. 16.30 Revida-Sextet. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische en beursberichten. 17.30 Gevarieerd programma. 18.00 Sport en lichamelijke opvoeding. 18.30 Gevarieerd programma. 18.50 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.00 B. N. O. De wereld- meening uit vreemde kranten. 19.10 Gramofoonmuziek. 19.20 Concertgebouworkest en solist. 20,05 Gramofoonmu zlek. Vanaf 20.15 alleen voor- de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 20.15 Uit de werkplaatsen van onze beeldende kunstenaars. 20.30 Con certgebouworkest en solist. 21.15 Gramofoonmuziek. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00—24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. 7.15—8.45 Zie Hilversum I. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Orgelconcert (opn.). 10.40 De voorjaars kleeding van Vader en Zoon, vraaggesprek. 11.00 Gramo foonmuzlek. 11.20 Ensemble Francis Keth. 12.00 Orkest Malando en solist. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 13.00 Otto Hendriks en zijn orkest. 13.45 Voor dracht. 14.00 Om- en Omprogramma. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Viool en piano. 16.00 Omroeporkest. 16.45 Voor de jeugd. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische en beursbe richten. 17.30 Pianovoordracht en gramofoonmuziek. 18.30 Verkeersfantasie. 18.45 Gerard van Krevelen en zijn orkest. 19.15 Brandende kwesties, causerie. 19.30 B. N. O. Nieuws berichten. 19.40 Spiegel van den dag. 19.50 B. N. O. Wat Nederland schrijft. 20.00 Gramofoonmuzlek. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales die over eén lijnverbin ding «net de studio beschikken.. 20.15 Orgelconcert. 20.40 tooneel. 21.00 De Speellieden en Klaver Drie. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 B. N. O. Toelichting op het weer machtsbericht. 22.10—22.15 Avondwijding. Zoo nietprobeer dan eens ons brood, dat heerlijk is en ?eer voordeelig uitsnijdt. FABRIEKEN Haarlem - Bloemendaal - Heemstede Mussert spreekt te Haarlem Nu de leider der Natïonaal-Socialistische Bewe ging in Nederland, Ir. A\ A. Mussert Maandag 30 dezer in een groote openbare vergadering te Haarlem het woord zal voeren, is er aanleiding, iets over deze veelomstreden figuur en zijn arbeid op te n^erken. Anton Adriaan Mussert werd 11 Mei 1894 te Werkendam geboren. Ziin vader was hoofd eener school en huldigde de opvatting, dat ook een ge studeerd man zijn handen dient te kunnen ge- gebruikf n. Toen zijn zoon dan ook zich voorbereidde tot de studie aan de Technische Hoogeschool ver schafte hij hem gelegenheid, zich ook practisch te bekwamen, zoodat het werken aan de werkbank Mussert allerminst vreemd is. Nadat hij in 1918 civiel ingenieur was geworden werd Mussert aangesteld als ingenieur bij den Rijkswaterstaat. Twee jaar later werd hij geplaatst bij den Provincialen Waterstaat te Utrecht, van welken tak van dienst hij in 1927 hoofdingenieur werd. In deze functie heeft hij b^angrijke werken op wegen- en waterbouwkundig gebied voorbereid en uitgevoerd.' Zijn belangstelling voor het maatschappelijk ge beuren was oorzaak, dat hij zich in 1929 aan het 'hoofd stelde van de nationale beweging tegen het bij de Nederlandsche volksvertegenwoordiging aanhangig gemaakte Schelde-tractaat. Zooals men weet had deze actie ten gevolge, .dat de Eerste Kamer het wetsvoorstel verwierp. Verschillende gebeurtenissen i« binnen- en buitenland leidden er kort daarna toe, dat'Mus sert poogde, het ontwakend iVationaal-socialistisch besef in Nederland gestalte te verleenen. Dit had tot gevolg, dat in December 1931 in Utrecht de Nationaal Socialistische Beweging werd opgericht met Mussert als leider. De invloed dezer Bewe ging op .het maatschappelijk gebeuren bracht de toenmalige regeering-Colijn er toe, het befaamde Ambtenarenverbod uit te vaardigen. als gevolg waarvan Mussert in 1934 zün functie als hoofd ingenieur moest neerleggen. Sindsdien heeft hij zich met inzet van zijn geheele persoonlijkheid aan het veelomvattende werk, waartoe de leiding der N.S.B. allengs geroepen bleek, gewijd. O.m. maakte hij daartoe in 1935 een reis naar Ned.- Oost Indië. DEVIEZENBEKENDMAKING. Overeenkomstig art. 80, derde lid, van het deviezenbe- sluit 1941 heeft het deviezeninstituut, met machtiging van de secretarissen-gen. van financiën en handel, nijverheid en scheepvaart een bekendmaking uitgevaardigd betref fende credit- en debetrente provisies en andere kosten op rekeningen in buitenlandsche geldsoort van ingezete nen en op rekeningen van niet-lngezetenen. Voorts is bij deze bekendmaking de deviezenbekendmaking no. 13 van 30 Aug. 1940 ingetrokken. De nieuwe bekendmaking treedt in werking op den dag harer plaatsing in de Ned. Staats courant. Volgens Zweedsche berichten uit Londen concentreert zich de directe en indirecte crltiek van Engelsche pers en publiek op de regeering-Churchill steeds meer op de scheepsböuwlndustrie en haar verouderde productiemetho den, welke naar de meening der oppostie al lang niet meer aan de eischen voldoen. Op de sterrewacht aan de universiteit van Turku werd den llden Maart een nieuwe komeet ontdekt door den astronoom, prof. Vaesaelae. Hij zal den naam ontvangen „1942 komeet Vaesaelae". Van de drie kometen^ die in dit jaar ontdekt werden, heeft men reeds twee in' Finland gesignaleerd. De zoo pas ontdekte komeet is een ster van de 13de grootte. Naar utt Uruguay wordt gemeld, heeft het Uruguaan- sche ministerie van buitenlandsche zaken alle Uruguaan- sche schepen voorloopig verboden uit te varen, De verkiezingen op Cuba, die Zondag zijn gehouden, hebben een overwegende meerderheid voor democraten en liberalen opgeleverd, zoo meldt het D. N. B. Eerstge- noemden hebben 270.000, laatstgenoemden 238.000 stemmen gekregen. Beide partijen steunen de politiek van president Batista. Zijn tegenstanders kregen 175.000 stemmen. Naar door Domei wordt gemeld, heerscht pest Jn Tsjoengking China in een achttal provincies, waaronder Hoenan. Setsjewang en Slkang, in het Noord-Westen van het land. Deze plaag is vooral hevig in de beide provin cies Soeian en Ning-Sia, waar de pest zich dagelijks verder uitbreidt. Het D. N. B. meldt, .dat te Londen van officieele zijde bekend is gemaakt, datlmet ingang van 1 Juni de klee- dingrantsoeneering met ongeveer 25 worden verminderd. Men hoopt door deze beperking in de textielindustrie on geveer 50.000 arbeiders vrij te^naken voor een taak. welke van belang is voor den oorlog. De Fransche regeering zou besloten hebben als repre saille tegen het bombardement van Parijs en als voor zichtigheidsmaatregel tegen eventueele aanvallen van dien aard op Marokko bevel te geven, dat alle in de kuststeden wonende Engelschen onder speciaal toezicht moeten wor den gêsteld en in hun bewegingsvrijheid worden beperkt. Deze maatregel zou betrekking hebben op ongeveer 2000 Britsche onderdanen. Naar de Britsche berichtendienst meldt, zal de Vorstenkamer in Indië een ondercommissie vormen, die de onderhandelingen met Sir Stafford Cripps zal moeten voeren. Stafford Cripps is op zijn reis van Engeland naar Britsch-Indlë )n Cairo aangekomen. Naar uit Washington wordt gemeld, is in den ouder dom van 68 jaar overleden Francis Dupont de Nemours, firmant der grootste fabriek vatj ontplofbare stoffen ter wereld. Dagens Nyheter verneemt, dat de Noorsche tankboot Jarl Fassim (ls'.OOO t.) In de Caralbïsche Zee is getorpedeerd. Een tweemotorige Britsche bommenwerper is Dins dag bij de landing te Gibraltar in brand gevlogen. Het toestel brandde uit, maar de bemanning kon worden ge red. Dinsdag stortte nog een ander Britsch vliegtuig in zee. waarbij het zware beschadiging opliep. De bemanning bleef ongedeerd. Eenlge Amste^damsche agenten bemerkten onraad in een huis op den hoek van de Lindengracht en 2e Boom dwarsstraat. waar een meubelmakerij en een sigaren- fabriekje zijn gevestigd. Het bleek, dal de straatdeur was opengebroken. In het benedenportaal vonden de politie mannen reeds een zak met inbrekerswerktuigen, levens middelen, sigaren en tabak en een verder onderzoek bracht ook de twee inbrekers, buurtbewoners, te voorschijn. De bestuurder van een bakfiets, toebehoorende aan een jassenverhuurinrichting, die zijn vehikel, dat pl.m. 60 witte jassen inhield, op het Stationsplein te Amsterdam eenige oogenblikken onbeheerd had laten staan, moest bij zijn terugkeer ervaren, dat onbekenden er met de flets vandoor waren gegaan. Naar de gemachtigde voor de prijzen mededeelt, is het met ingang van Dinsdag weer toegestaan de kosten van de werkelijk betaalde molestpremiën bij goederenvervoer in de prijzen door te 'berekenen. Met ingang van Maandag 16 Maart is de ijstoeslag van tien cent per H.L. bij het aan huis bezorgen van kolen ingetrokken. Van dien datum af zijn dus weer de officieel vastgestelde maximum huisbrandprijzen van kracht. De ge machtigde voor de prijzen vestigt er de aandacht op. dat bij het afhalen van kolen door particulieren bij den brand- sloffenhandel. volgens voorschrift een korting van minstens 10 cent per H.L. moet worden gegeven. De 37-jarige gehuwde monteur van het electrisch be drijf te Ubach over Worms J. Schmitz is in aanraking ge komen met den electrischen stroom in een hoogspannings kabel. Hij werd op slag gedood. In het pakhuis van den kaasexporteur M. te Breukelen kwam het steeds voor, dat men geld vermiste. De dief bleek een bijzondere voorliefde te koesteren voor porte feuilles. Het is thans gelukt den 16-jajigen pakhuisknecht R. een bekentenis te doen afleggen. "De knaap bekende zich te hebben schuldig gemaakt aan tal van' verduisterin gen. Hij werd ingesloten in afwachting van hetgeen ver der met hem zal gebeuren. De achtjarige R. Vavkevisser uit Vlaardlnger-Ambacht is door het ijs gezakt en verdronken. Het lijkje is nog niet opgehaald. In de Vlierstraat te Enschede is een clandestiene alco holstokerij ontdekt. Twee mannen zijn in verzekerde be waring gesteld. De oude'R.K. kerk te Waalre, welke eerst zou worden afgebroken, zal nu worden gerestaureerd. Het oudste deel dezer kerk dateert uit de tiende of elfde eeuw. In den ouderdom van 78 jaar is te Arnhem overleden mr. L. R. Telting. oud-president van de rechtbank te Rotterdam. De Rotterdamsche politie heeft zeven mannen ge arresteerd. die zich hadden schuldig gemaakt aan het ste len en verhandelen van zes vaten terpentine. De gemeentepolitie van Zutphen is een ultgebreiden kettlnghandel op het spoor gekomen. Tegen 46 personen is proces-verbaal opgemaakt. Cor van der Lugt—Melsert heeft Dinsdag zijn 25-jarig jubileum als tooneel-directeur gevierd. De prijzen van de zeeviscli Reeders zetten hun standpunt uiteen HAARLEM, 17 Maart.' De prijzen van versche zeevisch zijn hoog. Minder gegoeden kunnen deze haast niet betalen. Dit geeft aanleiding tot klach ten. De reeders zouden fantastische winsten maken Er werd gepleit voor maximumprijzen. Ook vak bladen schonken aandacht aan "dit probleem. Naar aanleiding hiervan heel'tfnet A.N.P. personen uit de kringen van reeders en vischhandel 'eens naar hun meening gevraagd. Hoewel overtuigd van de goede bedoelingen van hen, die voor maximumprijzen pleitten, waren deze leringen wel eenigszins ontstemd over de wijze, waarop hier een oordeel wordt uitgesproken over een zoo moeilijke aangelegenheid. Aan de prijzen voor zeevisch zit namelijk heel wat vast. Het vraagstuk moet wórden bezien in het kader van de ontwikkeling, die de Noordzeevisscherij heeft doorgemaakt en van de moeilijkheden, waar mede zij thans heeft te kampen. Een scherp onder scheid dient daarbij te worden gemaakt tusschen de haringvisscherij en de trawlervaart. Omstreeks de jaren '26 en '27 had in ons land de groote overgang plaats van zeilschepen naar motorloggers. Een ander deel der vloot werd uit Engeland bétrokken. Tweedehandsche schepen wer den opgekocht en men raakte een slag ten achter. De vrije markt drukte bovendien de prijzen. Duitschland, vroeger de grootste afnemer, kon niet zooveel meer opnemen en toen na 1930 door een verkeerde handelspolitiek de deviezen uitgeput raakten, was dit afzetgebied vrijwel geheel ver loren. De binnenlandsche markt was te klein om den aanvoer te verwerken. Na den vorigen oorlog is het bedrijf zij het met schommelingen zienderoogen achteruit gegaan. Op het moment zit men dan ook met de ruïne van een bedrijf. Er zijn schepen gevorderd. Een deel der vloot zit aan de overzijde en het is de vraag, wat er van over is. Voorts gingen schepen door oorlogsgeweld verloren. Reeders, die vroeger over vier of vijf schepen beschikten, kunnen er nu nog slechts één of twee laten uitvaren en zijn bovendien afhankelijk van het toegewezen kwan tum olie of kolen. Het spreekt dus van zelf, dat een vaart heel veel goed moet maken. Wel vijftig procent van de opbrengst kan worden afgeschreven. O.m. moe ten verzekering en loonen van het varend perso neel daaraf en verder moet de reeder, ook wan neer er niet gevaren wordt, zijn bedrijf in stand kunnen houden, maar bovendien en dat wordt vaak vergeten legt een verstandige reeder een deel der winst opzij om daarvan na den oorlog een nieuwe vloot op te kunnen bouwen. Beziet men de. prijzen voor zeevisch in dit licht, dan staat men er reeds geheel anders tegenover. Toegegeven zij echter, dat er zelfs zeer behoorlijke winsten bij besommingen ziin gemaakt. Deze te hooge winst zou men kunnen tegengaan door het stellen van maximumprijzen, Ongetwijfeld zullen deze over eenigen tijd ook wel worden opge legd. Voordat tot dien maatregel wordt overgegaan, dient men echter te overwegen welk sociaal doel daarmede wordt gediend. Want indien men den reeder een behoorlijke winst garandeert, waaruit hij een bedrijfsreserve kan vormen, zal versche zeevisch nog allerminst voor de kleinste beurzen bereikbaar zijn. Het beste is dit te demonstreeren aan het artikel wijting. Bracht deze vroeger zes tot zeven gulden op per kist. de maximumprijs zou thans op minstens veertig gulden gesteld moeten worden. Hetgeen neerkomt opv 60 pet. per pond in den winkel. Een goedkoop völksvoedsel wordt de visdh daarmede allerminst. Daarbij komt echter nog een andere factor. De aanvoer van zeevisch is namelijk veel te gering om al onze Nederlandsche arbeiders geregeld ook maar een schamel beetje te kunnen doen toekomen. En bovendien in tij'den van schaarschte gaat het vast stellen van prijzen steeds gepaard met het euvel van den sluikhandel. Om het beoogde sociale doel nu toch te be reiken, is uit kringen van den vischhandel een voorstel van volgende strekking naar voren ge bracht. Men zou een gedeelte van den aanvoer kunnen laten aan dé vrije markt. Uit de tien tot twintig procent meer opbrengst zou een fonds ge vormd worden, dat visch op de markt aankoopt, welke tegen gereduceerden prijs beschikbaar kan worden gesteld. Hoewel het kwantum uiteraard klein is, zou men deze visch door.kleinhandelaren in de groote steden en industrie-centra in daar voor aan te wijzen gebouwen kunnen laten ver- koopen aan hen, die daarvoor in eerste instantie in aanmerking komen. bijv. houders van vetkaar ten. In verband met den geringen aanvoer zou dan telkens een andere stad of een ander industrie district aangewezen moeten worden. Zooals gezegd:' dit is eer) voorstel. Het beoogt de rijken mede te laten betalen voor de armen. In ieder geval zou daardoor worden bereikt, dat' de visch tegen schappelijken prijs in handen komt van hen, die daaraan het eerst behoefte hebben en dat de sluikhandel geen kans krijgt. Voorstellen als dat onlangs gepubliceerd in de „Visscherij wereld' waarbij een exploitatie dei' vloot voor gezamen lijke rekening der reeders wordt gepropageerd, vonden bii de ondervraagden weinig instemming. Een eindeloos geharrewar over de onderlinge ver deeling der winst zou daarvan het gevolg zijn. en tenslotte leiden tot verregaand staatsingrijpen. Buitensporig hooge winsten kunnen afdoende be streden worden door maximumprijzen. Over het algemeen waren zij van meening, dat de reeders van het moment gerangschikt kunnen worden onder de categorie bonafide personen, van wie verwacht mag worden, dat zij hart hebben voor het bedrijf, zoowel 'als voor de belangen van het varend personeel. Over de toekomst ismomenteel wéinig te zeg gen. De Noordzeevisscherij maakt een moeilijken tijd door. Een nieuwe vloot zal moeten worden opgebouwd. Thans is' een kleine maar wellicht gezonde kern aanwezig. Men zal er goed aan doen, deze de mogelijkheid voor lateren uitbouw niet weg te nemen. DE MR. H. G. VAN DER VIES-PRIJS. 's-GRAVENHAGE. 17 Maart. De mr. H. G. van der Vies-prijs zal voor de derde maal worden toegekend omstreeks Januari 1943. Voor dezen prijs komen in aanmerking tooneelwerken, welke voor 1 Januari 1941 nog niet zijn opgevoerd en gepubliceerd. Inzending kan op voorgeschreven wij ze geschieden tot 15 Juni bij den secretaris der commissie van advies: C. Veth. Schuytstraat 254, Den Haag. De commissie van advies bestaat uit mevr. Top van RhijnNaeff, Ko Arnoldi, Joh. W. Broedelet, Frans Mijnssen en Comelis Veth. JUBILEUM PATER W. SLUYS. Heden is het 25 jaür geleden, dat pater W. Sluys in het Franciscanerklooster te Weert de H. Priesterwijding ontving. Dit jubileum zal "op twee den Baasendag kerkelijk worden gevierd in de H. Hartkerk in het Kleverpark «te Haarlem. Churchill of Cripps Er is den laatsten tijd al meermalen sprake ge weest van een regeeringscrisis in Engeland. In dit verband werd zelfs de typeerende uitdrukking „sluipende crisis" gebruikt. Volgens de laatste be richten kan weer van een acuut stadium gewaagd worden,. Churchill heeft zoo wordt van be voegde zijde verzekerd in de oogen van het eigen volk gefaald. Herinnerd wordt aan de neder lagen van Kreta, Libye, Hongkong, Singapore, Rangoon, enz. Het vertrouwen dat men eerst in Churchill had, verdwijnt meer en meer. Men heeft van zijn aankondigingen van steceds nieuwe neder lagen eenerzijds en hoopvolle woorden anderzijds langzamerhand genoeg. Hij wordt steeds meer ver antwoordelijk gesteld voor de schokken die het Britsche wereldrijk heeft moeten doorstaan en ver-' wijt hem de mislukte strategie die tot zware ver liezen in den Stillen Oceaan heeft geleid. De buitengewoon snel toenemende populariteit van Cripps is mede een bewijs dat het prestige van Churchill gedaald is. Van links-radicale zijde in Engeland wordt om redenen van binnen- en buitenlandsche politiek ge streefd naar een regeering-Cripps. Dit streven wordt gesteund door Móskou, dat zijn exponent gaarne aan het hoofd der Engelsche regeering zou zien, omdat dóarin een garantie gezien wordt voor een totale krachtsinspanning ten gunste van de bolsjewisten en een bevordering van de bolsjewis tische gedachte in Engeland zelf. Zelfs de conservatieven in Engeland schijnen het onverwachts gaan schitteren van den nieuwen komeet Cripps aan den politieken hemel niet ver werpelijk te vinden, omdat zij daardoor de verant woordelijkheid van zich zouden afschuiven Ook wordt beweerd dat Roosevelt niet meer zoo veel waarde hecht aan het behoud van Churchill, Als hij van het tooneel verdween zou hij tevens de zondebok zijn voor de.Amerikaansche nederlagen in den Stillen Oceaan. Tenslotte wordt Churchill verantwoordelijk ge steld voor het feit dat Engeland nergens tot het vooral door Moskou gewensohte ontlastings-offen- sief is overgegaan. Door dit alles winnen de berichten over een aapstaand aftreden van Churchill steeds meer aan waarschijnlijkheid. Intusschen Cripps is thans zoo als bekend is, naar Britsch-Indië vertrokken om daar in opdracht van de Engelsche regeering al het mogelijke te doen om den storm die daar dreigt te bezweren en zoo mogelijk Britsch-Indië te win nen voor de Engelsche oorlogsvoering. Alles moet dus wachten op zijn terugkomst. In de kringen van de as-mogendheden ver wacht men weinig resultaat van de zending van Cripps. Er wordt niet veel beteekenis gehecht aan de vergadering die de onderkoning Lord Lin lithgow met de inlandsche vorsten gehouden heeft en waarin de vorsten hebben toegezegd het rijk in zijn strijd te zullen steunen, want de macht van die vorsten is slechts zeer beperkt en omvat slechts 1/5 van de totale bevolking van Britsch-Indië. De vorsten zijn financieel van 'Groot-Brittannie afhankelijk en vreezen dat hun positie in het ge drang zal komen als het streven naar onafhanke lijkheid van Britsch-Indië nog meer toeneemt. De redevoeringen die Litwinof en Halifax dezer dagen aan een banket te New York gehou den hebben, worden gekarakteriseerd als een teeken van innerlijke onzekerheid der geallieer den. De diplomatieke corrrespondc-nt van het D.N.B. schijft: „Lord Halifax en Litwinof hebben ge sproken over den oorlogstoestand. Hun verkla ringen gaan het kader van toasten t.e buiten, zij staan in schrille tegenstelling tot elkaar en geven een beeld van de in het democratische kamp" heerschende geestesgesteldheid, waarin voorstellen worden besproken voor een coördinatie van de strategische posities. Lord Halifax ging zich te buiten aan algemeene •phrases over de kracht der democratie, waarbij hij gewag maakte van het bondgenootschap met de factor „tijd", hetgeen Litwinof aanleiding gaf tot een felle tegenwerping. De bolsjewistische ambassadeur protesteerde tegen de aankondiging van betere tijden, hij noemde den tijd een „ver raderlijken bondgenoot" en gaf den Engelschen cn Amerikanen duidelijk te vprstaan, dat zij tenslotte steeds nog de illusie koesteren, als zou Sovjet- Rusland alleen de kastanjes uit het vuur willen en kunnen halen. Litwinof stelde den eisch van een tweede front, opdat de in het Oosten strijdende bolsjewistische legers ontlast zouden worden. Deze kreet naar een tweede front is echter niet een monopolie van de Sovjet Unie, zij wordt ook allerwegen gehoord in het kamp der democratie, waar strategen zich het hoofd breken over hun bedenkelijke posities. Terwijl de bolsjewisten een actief optreden van de Engelschen in Scandinavië, in Frankrijk cn op het Iberische schiereiland eischen„ dringen de Amerikanen en Engelsehen aan op het Vormen van een nieuw bolsjewistisch front in Siberië tegen Japan. De Australiërs van hun kant wenschen een offensief tegen Japan, vooral door de in Indië liggende troepen van generaal Wavell, die van ziin kant weer de Australiërs met de task zou willen belasten om de Japanners zoo laiig mogelijk op te houden en hun aandacht van een aanval op Indië af te leiden. In soortgelijken zin heeft Wavell in Tsjoengking voorstellen gedaan, omdat hij veronderstelt, dat door een aanval ^van öfi Chineezen op de .Japanners de Britsche troepén in Birma een adempauze zullen krijgen. Men kan de lijst'met dergelijke wensohen, waar op ook nog zekere plannen van Roosevelt .met Zuid-Amerika behooren, willekeurig veflèngpn. Het eindrsultaat is, dat elkeen van de zooge naamde bondgenooten den ander den voorrang wil laten inzake nieuwe strategische avonturen. De algemeene kreet naar een tweede front illustreert zoodoende de tragi komisch aandoende poging om tegenover een weldoordachte strategie een radeloosheid te stellen en op deze wijze den oorlog te willen winnen". Tot zoover de beschouwing van den diplomatiekën correspondent van het D.N.B. Het zou verkeerd zijn uit die tegenstellingen af te leiden dat Cr poli tieke oneenigheid tusschen de geallieerden is, maar wel komt aan het licht, dat eenheid in strategie ver te zoeken is. OPRICHTING VAN EEN NATIONAAL- SOCIALISTISCII AMBTENARENCORPS. 's-GRAVENHAGE. 18 Maart. Plet hoofd van de afdeeling bestuurszaken, van het hoofdkwartier der N.S.B. deelt mede, dat de leider der N.S.B. 't besluit heeft genomen tot de oprichting van een natïonaal- socialistisch ambtenarencorps. Tot leider van het korps Nationaal-Socialistische ambtenaren is benoemd de burgemeester van Delft F. W. van Vloten. Alle berichten, welke den laatsten tijd hierover werden verspreid, zijn onjuist. Nadere mededeelin- gen worden uitsluitend verstrekt door of vanwege den leider van het K.N.S.A., den burgemeester van Delft F. W. van Vloten. Troepen worden verplaatst, Xoc voordat de trein vnn een der stations achter het. Ot>ï-t front vertrekt, dampt reeds de ketel van de Duitsche vetd keu ken. TranBatlantlc-Recla,P.K.Schurer-Pax Holland-m Het Vrijwilligerslegioen „NederlantJ" aan liet Oostfront. De brief vun thuis. Einde lijk, Js het lang verwachte bericht uit het vaderland op de plaut6 van bestemming aan- gekomen. S S.P.K.GTOsman-Vrijw.I/eg.Ned.-Fellinga-P-Hol!and-c. Voor den Productieslag 19-12. De winter is voorbij, liet voorjuaJ'swerk op het land begint en het ls tijd om de kunstincstbakken te vullen. Pax-Holland-de Haaa-9

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 2