Jëstrijding van den „zwarten handel" Hoesten TOBIAS Stijgkracht..... Neem 'n AKKER TJE Neen! (jBucgeciilkeSicuid^ HAARL. DAGBIAD, Donderdag 19 Mrt 1942 Van listen en lagen Vroeg of laat loopen de clandestiene handelaars tegen de lamp n station ergens in het Noorden van het land. Een ói staat op het punt van vertrek. Het gewone ge- 3 en gedraaf, het openen en weer sluiten van cou- s. het gebruikelijk zoeken van gemakzuchtigen sr een hoekplaatsje. In een volle coupé stapt een b naar binnen met een langwerpig pak in zijn hand, hij nonchalant in een bagagerek gooit. Dan gaat Keer naar buiten en wacht tot het oogenblik waar- je trein zal vertrekken. Als het fluitje, ten teeken •alles klaar is. weerklinkt, stapt hij weer naar bin- 5. monstert'even de menschen. bromt iets, dat moet cjekenen, dat alles vol is, doet een paar stappen raarts, kijkt in de'naastgelegen coupé en valt daar een bank neer. De trein vertrekt. Niemand denkt sr aan het pak, dat de reiziger zooeven in het net eft gedeponeerd. ten paar stations verder stappen twee mannen in i trein en al spoedig blijkt het, dat zij gekomen zijn [de bagage van de reizigers te onderzoeken. Want s moet vooral niet denken, dat men op het oogen- straffeloos allerlei waren kan vervoeren waarvan a zich in strijd met de voorschriften op een clan- üiene wijze in het bezit heeft gesteld. De controle rdt steeds strenger en langzamerhand wordt een Ier er wel van overtuigd, dat de „zwarte handel" alleen een laakbaar, maar bovendien ook een riskant bedrijf is. Vroeg of laat loopt men tegen amp. De reeks van berichten in de bladen over het .jouden van personen, die zich met den verboden ;del inlaten, vormt daarvan een duidelijk bewijs, je eoupé wordt doorzocht. Koffers worden geopend alles wordt in orde bevonden. Maar dan haalt een t opsporingsambtenaren het langwerpig pakket te srschijn, verwijdert het papier en constateert, dat een groot stuk rookvlèesch in zit. „Is dit van U, Inheer?" vraagt hij aan den reiziger, die vlak onder bewuste pakket zit. „Neen", antwoordt de man schrikt. Degene die tegenover hem zit weet zich •I goed te herinneren dat een man vlak voor de jn vertrok het pak heeft gedeponeerd en in de cou- ernaast is gaan zitten. Een andere inzittende kan bevestigen en het is een 'geluk voor dengene ;en wiens hoofd het rookvleesch ligt. dit er getui- zijn, die zijn onschuld in het licht kunnen stellen, set wordt een onderzoek in de coupé er naast in- «Id.-maar de reiziger, die zoo nonchalant het pak het bagagenet heeft gegooid, is nergens meer te sden. Welncht heeft hij den trein verlaten of zit sthien ergens anders in den trein. Hij heeft gezien de ambtenaren van den crisis^contröledienst in- jten en wist meteen, dat hij zich naar veiliger oor- c moest begeven. Vanzelfsprekend wordt het rook- esch in beslag genomen, maar de clandestiene han gar is den dans ontsprongen. Een andere maal zal echter minder gelukkig zijn en met de verboden iren zal hij. zelf ook worden gepakt. Nu is hij het iket, dat ongetwijfeld een flinke waarde vertegen- ;ordigt, in elk geval kwijt. Jet bovenstaande moge voor iederen treinreiziger a waarschuwing zijn om vooral te letten op hetgeen ei in de bagagenetten boven zijn hoofd plaatst en td toe te zien. dat de betrokkene niet in een andere spé gaat zitten. Want anders lo->pt men groote kans cr den „zwarten" handelaar te worden aangezien! ROOKARTIKELEN. Iet is helaas nu eenmaal een feit, dat allerlei artï- iei aan den normalen handel worden onttrokken en t name is dat ook het geval met rookwaren, tabak, pren en sigaretten. In alle brdèfehes zijn er lieden. ;ten koste van hun gewone afnemers hun artikelen den „zwarten handel" stoppen. Maar hoe riskant, l is, is onlangs in Steenwijk gebleken. Daar xfrerd klaarlichten dag een man aangehouden, die in het at bleek te zijn van een groot aantal pakjes siga- :ien. Hoe was hij daaraan gekomen? Het onderzoek ies al spoedig uit, dat enkele winkeliers hun siga- Iten aan dezen man, een ingezetene van Enschedé, dden verkocht, terwijl hun normale klanten te hoo- i hadden gekregen, dat alles was uitverkocht. De trokkene, die vlak bij het station werd aangehou- a, werd even in de wachtkamer „gedeponeerd", daar a meende, d,at er nog een paar personen uit Ensche- in de buurt waren geweest, die men ook verdacht h bezig te houden met ongeoorloofde zakenmetho- i Deze lieden werden evenwel niet gevonden, maar a de gelegenheid maakte de ander gebruik te ont- ïhten. Het baatte Hem echter weinig, want men ïa hem over de landerijen na en hij kon spoedig k; worden gegrepen. Zijn naam was trouwens toch «kend. Er is na dit voorval in Steenwijk minder vriende- i: gesproken over sommige winkeliers. Hoe de vork den steel zat weten wij niet, maar het blijft in elk «1 een merkwaardig feit, dat iemand met duizen- n sigaretten poogde het stadje in Noord-Overijsel verlaten. Van belang is, dat Steenwijk naar gelang d het aantal inwoners een groot kwantum rook- ükelen krijgt. De toewijzing geschiedt n.l. met het ar '39 als basis en daar er toen garnizoen lag, was omzet aan sigaretten uiteraard zeer groot. Intus- :en is wel gebleken dat het grootste deel van de kenwijker sigarenwinkeliers bonafide is en niets K de hiervoor gemelde zaak uitstaande heeft. LISTEN EN LAGEN. Groot is het aantal listen, dat de „zwarte hande- irs" toepassen, maar voortdurend worden de con- :!eerende ambtenaren slimmer naarmate ze langer de practijk zijn. Onlangs werd ergens in Overijsel tocht naar een partij manufacturen, welke naar men ter wist in een bepaald perceel aanwezig moest zijn. a vond echter niets, zelfs niet onder den vloer, ar men door middel van een luik onder kon komen. >ar toen men later dien vloer nog weer eens onder st bleek dat verderop onder de balken pakken met tnufacturen waren bevestigd, welke men eerst niet zien maar die bij een grondige inspectie voor den kwamen. Dezer dagen werd in het Westen een man aangehou- i die naar het scheen mismaakt was. Het was een «ehelde, maar toen de controleurs hem eens" be en hem ter visitatie meenamen bleek, dat zijn oge rug op een kunstmatige wijzAwas ontstaan.' Hij n.l. een groot aantal pakjes thee om zijn lichaam sapeerd en daarmede had hij een kunstmatige rhel gevormd 1 HOOGE BOETEN. Da bureaux van de inspecteurs voor prijsbeheer- -ig worden met werk overstelpt. In de meeste vallen houden de zaken, waarmede deze inspec- zich bezig moeten houden, nauw verband met Doof het gebruik van Hoestiyal, verdwijnt Uw hoest geheel en al! „Wat Mijnhardt maakt is goed". Flacon 90 ct. Bij Apoth. en Drogisten. UITGAAN Heden DONDERDAG 19 MAART: Gemeentelijke Concertzaal: Bokswedstrijden, 7.30 Stadsschouwburg: Revue „Elck wat wils", 7.30 kuxor Theater: „Heimkehr", 2.30, 6.30 en 8.45 Frans Hals Tfleater: „Ich kenn' dich nicht und fce-dich", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „De moderne blauwbaard", «,6.30 en 8.45 uur. Ralace: „De getemde draak". 2.6.30 en 8.45 Moviac: Gevarieerd programma, o.a. „Rose Marie niet meer", van 12 uur af. VRIJDAG 20 MAART: Stadsschouwburg: „Het meisje met de negen pun- door het Ruys-ensemble, 7.30 uur. bioscooptheaters: Voorstelling des middags en des ■•".cis. Apotheken 5e volgende apotheken te Haarlem zijn van des ends acMt tot des morgens acht uur (ook op Zon- 'li geopend: hn A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, Tel. Grijseels en Van Hees, L. Veerstraat 19, Tel. ooo. Frans Hals Apotheek, Frans Halsplein 1. Tel. Je Heemstede is geopend: Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 98. Tel. den „zwarten handel". Wat er in de betrokken bu reaux omgaat leeren de gegevens, welke de te Arn hem gevestigde inspecteur heeft gepubliceerd over de maanjl Februari. Het ambtsgebied van dezen inspec teur omvat alleen de provincies Overijsel en Gelder land. In de maand Februari werden door de inspectie Arnhem in totaal 794 zaken behandeld, hetgeen dus neerkomt op ca. 200 per week. In deze periode werden 192 zaken aan den Officier van Justitie overgedragen, 26 werden naar een andere Inspectie verwezen, ter wijl er eind Februari nog 213 op berechting wachtten. Het totaal der opgelegde boeten bedroeg f 59.607; nierbij was er één van f 1000, twee van f 1500, één van f 2.000, ja zelfs één van f 10.000. In 121 gevallen werden inbeslaggenomen goederen verbeurd verklaard. Ergerlijke woningtoestanden in Den Haag Bezoek aan hofjes die dringend verbetering behoeven Meest verwaarloosde panden worden weer in bewoonbaren staat gebracht 's-GRAVENHAGE, 19 Maart. Voor den ingang vdn het „Koninginnehofje" staat een met 'n paard bespannen mestkar. Menschen groepen samen voor een W.A.-man, die op post staat, en volgen nieuws gierig de verrichtingen Van een paar gemeentewerk lieden. Per kruiwagen worden afval en huisvuil, af komstig van de binnenplaats, afgevoerd en opgela den. Het voorspel van de groote schoonmaak die hier de eerstvolgende dagen zal worden gehouden. Aan het woningvraagstuk is in Nederland veel ge daan. Niemand zal dat ontkennen. Dat er echter nog lang niet genoeg gedaan is en woningen worden aangetroffen, die men eerder in Sovjet-Rusland dan op Hollandschen bodem zou verwachten is een te weinig bekend feit. Een staaltje daarvan is ons gisteren getoond, toen wij onder leiding van de referenten Dickmann en Hundenborn van den Beauftragte voor Züid-Hol- land en in gezelschap van heerbanleider Feenstra van de W.A., den districtsleider der N.S.B., v. Ier- sel, mevr. A. v. d. Water van de Nat. Soc. Vrouwen organisatie en van den heer Hollander van den N. V. D. een bezoek brachten aan eenige hofjes in de Residentie. Het eerste bezoek gold dit Koninginne hofje aan de Koningstraat. Rond een modderig binnenplaatsje, waarop hoo- pen huisvuil en groentenafval liggen en tuinhekjes blijkbaar den weg van kachelhout zijn opgegaan, be vinden zich twaalf woningen, waarvan de meeste^ in verregaanden staat van verval. Drempels en raam kozijnen zijn uitgesleten, kapotte ruiten gedicht met linoleum of stukken blik. De adem stokt in de keel wanneer men ze betreedt en de bedompte lucht in ademt. In perceel 459 troffen we een gezin aan van elf personen, oüders en negen kinderen. Het huisje, dat 2.75 huur deed, bestond uit slechts één kamer, waarin gekookt, gegeten, geleefd, geslapen en ge-, wasschen werd. Via een trapje bereikte men een vlieringzoldertje met een vertrekje van 2 bij 3y: meter. Onder lekkende dakpannen sliepen daarin vijf kinderen op een bed en drie op een beddezak op den grond. Het gezin, dat hier ruim een jaar woonde, moest rondkomen met een weekloon van 19 gulden. In het nevenliggend pand nummer 461 huisde se dert drie maanden een kleiner gezin op even primi tieve wijze. De twee kinderen sliepen daar in een donkere nis van amper 1 bij V/2 meter. Een behoor lijke waschgelegenheid was er niet, het privaat een onhygiënisch hok. en de kalk viel uit het plafond. Bij gebrek aan ruimte werd huisvuil vóór de wo ning gedeponeerd. Hoe deze menschen, die een enkelen keer eens wat van kerkelijke instellingen kregen, het in deze woningen bij 14 graden vorst hebben kunnen uit houden is onbegrijpelijk. Eén der gezinshoofden bleek rheumatieklijder en derhalve ongeschikt voor arbeid. In het gezin met negen kinderen kon eén der dames het resteerende ondergoed van al deze kinderen in één hand bergen. De huiseigenaar, een Jood, die eenigen tijd geleden onder een beheerder werd gesteld, had sinds jaren geen verbeteringen meer laten aanbrengen. Voorts werd nog een bezoek gebracht aan het v. Ostadehofje. Hier was de aanblik wat minder on gunstig omdat de gemeenteremiging al aan t werk was geweest. Enkele dezer huisjes bleken bewoond door weinig honkvaste lieden die her- en der waarts trekkën en voor den.winter een onderko men hadden gezocht. Een opkamertje voor kinde ren, dat we bezichtigden, leek met zijn klein getra lied raam meer op een gevangeniscel dan op een slaapvertrek. Overigens had een zindelijke huis vrouw b.v. in een der huisjes met weinig,,al heel wat weten te bereiken. Natuurlijk kon met dezen rondgang slechts een kleine greep worden gedaan uit talrijke voorbeel-n den. We kregen den indruk, dat er een zekere wis selwerking bestaat tusschen bewoner, woning en huiseigenaar. Is het aan den eenen kant begrij pelijk, dat gezinnen, door de omstandigheden ge dwongen krotten te betrekken, a-sociale neigingen gaan vertoonen, verklaarbaar hoewel niet goed te keuren is het ook, dat huiseigenaartjes met altijd bereid waren de vaak geruïneerde en met huurschuld verlaten woningen weer op te lappen. Ongetwijfeld zijn er ook gevallen van opzettelijke nalatigheid wederzijds. Hier had de overheid moe ten ingrijpen Naar wij vernamen heeft de wnd. burgemeester van den Haag jl. Dinsdag een bezoek aan de wo ningen gebracht. De sociale diensten van de WA, de afdeeling den Haag van de N. S. B„ de N. S. V. O. en den N. V. D. zullen gezamenlijk een voorbeeld stellen door de meest verwaarloosde panden weer in bewoonbaren staat te brengen. Genoemde diensten stellen hiermee een daad van practisch socialisme. Het is de bedoeling, dat de ge meente in samenwerking met deze instellingen op den ingeslagen weg voortgaat. Want het eenige ka pitaal van het Nederlandsche volk is momenteel zijn gezondheid. Daaraan ontleent de arbeider zijn arbeidskracht. Vooral thans, in oorlogstijd, moet alles gedaan worden wat mogelijk is om hem deze te doen behouden. (ANF) Meisje door Duitseh militair uit het water gered Zondag 15 Maart J.I., tusschen 5 en 6 uur n.m.. heeft een onderofficier van de Duitsche weermacht een meisje gered uit het water van de Jan Gijzenvaart te Haarlem, aldus het Haarlemsche Politierapport. Aangezien dit meisje onbekend gebleven is, wordt zij verzocht zich, voor het geven van nadere inlich tingen, te vervoegen aan de Koudenhorn-Kazerne ei daar te vragen naar den onderofficier Kuberg. NIEUWE UITGAVEN. Gestichtstypen uit den ouden tijd. door A. Hallema. Uitg. „De Tijdstroom". Lochem. Er is een tijd geweest, dat besmettelijke zieken, krankzinnigen, melaatschen, hulpbehoeftige ouden van dagen, a- en anti-sociale elementen in menige stad onder één dak huisden, ja zelfs dat zulk een inrich ting gecombineerd was met een tucht- en spinhuis, dol- èn pesthuis en kinder- en armenweeshuis. Ook in Haarlem zijn dergelijke combinaties van sociaal-phi- lantropische instellingen jaren lang bekend geweest. De bekende geschiedvorscher A Hallema heeft een onderzoek ingesteld naar de centralisatie en decentra lisatie in ons vaderlandsch gestichtswezen tijdens de republiek en vertelt daarover aan de hand van his torische gegevens en interessante plaatjes. Voorname lijk heeft hij daarbij de gestichtsgeschiedenis van en kele Nederlandsche steden als Delft en Rotterdam tot grondslag genomen, doch het spreekt vanzelf, dat hierdoor een beeld werd verkregen van het gestichis- wezen in het algemeen. Het is een interessant boekje geworden, waarin menigeen, die iets wil weten van de beoefening van philantropie, ziekenverpleging, be strijding van maatschappelijke euvelen e.d. veel we tenswaardigs zal vinden. MARXTBERICHTEN BARNEVELD (Dondevdag). Pluimvcemarkt. Oude kip pen f 2—f 3,50. Oude kippen per K.G. f 0,90. Oude hanen" f 2,40—f 4.20. Jonge hanen f 2,35—f 3,60. Jonge hanen per K.G. f 0.90. Jonge hennen #4,25—f5,50. Tamme eenden f 1.50 f 2. Ganzen f 6—f 7,50. Kalkoenen per K.G. f 0,90. Tamme konijnen f3.75f6,50. Wilde konijnen 1,10. Aanvoer 700. Handel redelijk. Eiermarkt. Witte eieren fl.32 per K.G. Eenden eieren f 6,70. Aanvoer 7000. Handel vlug. Veemarkt. Zeugen f150—f 250. Biggen f 24f 28. Nuchtere kalveren f12—f 20. Aanvoer 55. Handel redelijk. VI lnint u nog zoo goed fietsen, toch mag u niet ou der liet rijden het stuur niet belde handen los laten of de voeten van de trappers nemen. Art. 22 Wegenverkeersregeling (Polygoon-Seym) Zure snijboonen, zuurkool en zure roode kool Eenige recepten Degi - snijboonen, zuurkool en zure roode kool inmaakten, zijn nu te benijden. Zij bezitten nu n.l. zeer smakelijke vat- groenten, die in tegensteling met snijboonen en andijvie uit het zout, uit voedingsoogpunt bijna gelijk te stellen zijn met versche groenten Nu zoo langzamerhand de zelf ingemaakte groenten aan de beurt komen, zullen vele huisvrouwen, die voor het eerst op een dergelijke wijze inmaakten, verbaasd zijn óver het geurig product, dat zij uit hun lnmaakpot te voorschijn halen. De zure snijboonen en ook de zure roode kool behoeft men niet af te koken, zij kunnen op de gewone wijze gaar gekookt worden en 2ijn in pl.m. een half uur gaar. De Jonge malsche snijboonen zijn wat eerder gaar; waren, het oude snijboonen, dan moet men een wat langeren kooktijd rekenen. Een bekende combinatie Is: „Snijboonen uit het zout met witte boonen"; zure snijboonen smaken daarentegen goed bij bruine boonen. Dat komt dus goed uit, nu er witte boonen te krijgen zijn. Zure roode kool heeft meer smaak, dan de versche: op dezelfde wijze wordt zij (slechts een half uur) gekookt; zij kan met versche visch, gerookte visch of mosselen gege- worden. Zure roode kool kan zóó geurig zijn. dat men er geen azijn aan toe behoeft te voegen. Heeft men zelf zuurkool ingemaakt en ls die reeds eenige maanden oud. dan leent zij zich meer nog dan die, welke men koopt, voor het maken van eeh rauw slaatje en voor den stamp pot met rauwe groenten, omdat zij zoo zacht geworden is. Rauwe zuurkool ls heel gezond; kook haar dus bij voor keur niet en doet u dit wel, kook haar dan slechts een half uur; de zuurkool is dan zeker gaar. De verschillende voedingsstoffen, die het gebruik er van zoo belangrijk maken, blijven behouden. De zelf Ingemaakte groenten worden als volgt bereid (recept voor vier personen): ZURE SNIJBOONEN: 1 kg. zure snijboonen, zout. De zure snijboonen"met een weinig kokend water en zout in goed gesloten pan vlug aan de kook brengen en gaar koken. Kooktijd een half uur. Afmaken met een stukje boter en desgewenscht met wat zout of Iets suiker. Zure snijboonen smaken goed bij bruine of witte boonen. bij boonengehakt met een bruin sausje en bij koud rund- vleesch. ZURE ROODE KOOL: 1 kg. zure,roode kool, kruidna gelen. suiker, zout. De zure roode kool met wat kruid nagel, suiker en zout in een goed gesloten pan gaar koken. Kooktijd een half uur. Hei vocht zoo noodig met wat ge raspte rauwe aardappelen of fijngehakte gekookte aard appelen binden, naar verkiezing de groenten met een stuk je boter afmaken. Zure roode kool smaakt heerlijk bij mosselen en bij visch, terwijl ook gebakken bloedworst met zure roode kool niet te versmaden is. STAMPPOT VAN ZURE ROODE KOOL MET BRUINE BOONEN EN AARDAPPELEN: Anderhalf twee kg. aard appelen, 1 kg. zure roode kool, 200 g. bruine boonen. wat suiker, kruidnagel (asljn). zout, boter en vet, 4 dl. tapte melk. De boonen wasschen, weeken en gaar koken. De aard appelen schoonboenen en ln stukken snijden. Een weinig water met zout aan de kook brengen en daarin de aard appelen en de groente met wat kruidnagel en suiker vlug aan de kook brengen. De pan goed sluiten en de aard appelen en kool op een getemperd vuur gaar koken. Kook tijd een half uur. Aardappelen en groenten vlug fijn stampen en de gekookte taptemelk, de gaargekookte boonen en de boter of het vet erdoor mengen. Den stamp pot niet lang stampen en roeren ei» niét meer nastoven. EXAMENS ACADEMISCHE OPLEIDING. Geslaagd aan de Gem. Universiteit te Amsterdam voor cand.ex. geschiedenis J. H. J. Heidoorn en A. J. Vis en voor doet. ex. geschiedenis mej. D. de Hoop Scheffer. Be vorderd tot arts mej. M. S. L. van Schuyrenburch (Poer- woredjo) en de heeren P. Staverman (Vlissingen), P. Slort (Gouda) en F. C. B. Jacobs (Bergen op Zoom). Artsexamen le gedeelte mej. M. E. Polak Daniels (Den Haag) en de hee ren J. J. Zijlstra (Hoogeveen), A. H. H. van Liebergen (Roosendaal), Tan Lek Llm (Pekalongan), P. Scherpenisse (Schiedam), W. Koenigsberger (A'dam) en G. de Reus (Lelden); voor het candldaatexamen sociale geografie mej. T. de Groot en voor het doctoraal examen aardrijks kunde (vrije studierichting) de heer C.\\. P. Takes. APOTHEKERSASSISTENT. Geslaagd mej. J. M. Klein—Schiphorst te Haarlem. JUBILEUM J. STIELTJES. Heden is de heer J. Stieltjes, machine-bankwerker aan de Centrale Werkplaats der Ned. Spoorwegen te Haarlem. 25 jaar in dienst van deze maatschappij. De jubilaris, die ziek is werd hedenmorgen te zijnen huize namens de directie door zijn onmiddellijken chef op hartelijke wijze gecomplimenteerd, waarbij hem de gebruikelijke oorkonde en gratificatie werden overhandigd. Van het personeel ontving de jubilaris een lamp. Alcazar Een film van heldenstrijd Het jaar 1936 heeft als hoogtepunt in den Spaan- schen burgeroorlog de belegering en het ontzet van het Alcazar in Toledo gekend. De communistische revolutie teisterde Spanje en talrijke waren de dramatische voorvallen waarmede de verschrikking haar weg teekende. In de volksvertegenwoordiging ontbrandde de strjjd, die al spoedig den afge vaardigde Sotelo het leven kostte, vervolgens het karakter van straatgevechten aannam en binnen weinige dagen een communistisch schrikbewind van ongekende afmetingen geworden was. Maar op verschillende plaatsen wierpen moedige patriotten een dam op tegen de aanrollende re volutie en weerstonden, dikwijls met succes, de revolutionaire benden. Ër zijn vele van deze bol werken geweest, doch geen enkele heeft op zooveel roemrijke heldenfeiten kujanen wijzen als het oude Alcazar dat. als een herinnering aan den tijd van Karei en Flips, nog altijd sterk en onbedwongen met zijn machtige torens ten hemel wees efi van den heuvel, waarop het was gebouwd, de stad Toledo beheerschte. In het Alcazar was de militaire academie ge vestigd en bij het uitbreken der revolutie trokken de cadetten zich in het Alcazar op zichzelf een uitgestrekt gebouwencomplex vol middeleeuwsche schoonheid terug en verschansten zich met een deel der burgerbevolking achter de stevige muren. Spoedig evenwel verschenen de -revolutionairen, welbewapend met al de hulpmiddelen der moderne krijgstcchniek. Bombardementen wisselden af met heftige aanvallen, muren en torens moesten het ten slotte afleggen tegen de granaten en weldra verdedigden de belegerden, die aangevoerd wer den door kolonel Moscardo, weinig meer dan een punhoop. Vrijwel geen enkele beproeving werd de dappere verdediging bespaard en een ontzet tende explosie scheen het einde van de maanden lange belegering te zullen vormen, doch ook dit maal werd stand gehouden en weinig dagen later geschiedde het wonder, toen generaal Franco er in slaagde, zijn getrouwen te ontzetten. De Bassoli-film, een Italiaansche onderneming, heeft het aangedurfd, het Alcazar-drama te ver filmen. Om 't dadelijk te zeggen: de even ver schrikkelijke als heldhaftige dagen uit 1936 zijn in deze film herleefd en de bekwame regisseur Augusto Genina is er in geslaagd, ons het epos van den Spaanschen burgerkring voor oogen te tooveren, zooals het zich inderdaad moet hebben afgespeeld. Het is moeilijk te zeggen, in welk opzicht de bijzondere waarde van deze film het meest aan den dag treedt: Het spel der hoofdpersonen, de commandant van het Alcazar (Rafael Calvo). ka pitein Vela (Fosco Giachetti), Francisco (Aldo Fiorelli) Conchita (Maria Denis) en Carmen Her- rero (Mireille Balin) is voortreffelijk, doch het kunstenaarschap van den regisseur komt al even zeer tot uiting in de massaregie, waarbij in de eerste plaats gedacht moet worden aan de paniek in het Alcazar bij het eerste bombardement en voorts aan de bestorming nadat de mijnen, die door de belegeraars onder het Alcazar zijn aan gebracht, tot ontploffing zijn gekomen. Voegt men hieraan toe, dat de decors volkomen de illusie wekken van het machtig bouwwerk in welstand er was daartoe om. noodig 30 ton gips, 7 ton cement, honderden kubieke meters hout, 700 gedraaide houten balustraden enz., zoo dat men als het ware de volkomen vernietiging van het Alcazar zich ziet voltrekken, dan moge uit het bovenstaande blijken, dat de film „Alca zar" niet ten onrechte op de Biennale den Mus- solini-bokaal verwierf. Vrijwel geen enkele episode uit het lijden en strijden van de Alcazar-bezetting of zij is met meesterhand geschetst: we ?ien hoe de burgerbevol king zich met de onherbergzame ruimten moet be helpen, hoe zij honger lijdt, totdat nieuwe graan voorraad wordt ontdekt, hoe het Alcazar-krantje gedrukt wordt en hoezeer zij medeleeft met de wor steling der soldaten. Doch ontroerender ziin de vele getuigenissen van trouw en offervaardigheid der troepen, het offer van dèn commandant, wiens zoon wordt gefusilleerd, als de vader weigert tot den prijs van zijn kind het Alcazar over te geven, de moeilijkheden, die de bediening van de radio toestellen meebrengt, als de electrische leidingen zijn verbroken, de onderhandelingen omtrent de overgave en de heroische eindstrijd, tijdens welken Vela de roode vlag der revolutie van het Alcazar rukt en die weer vervangt door de Spaansche vlag. •tenslotte de ontmoeting van den commandant met generaal Franco tusschen de nog rookende puin- hoopen en omgeven door het handjevol overleven den: „Niets nieuws te melden van het Alcazar, generaal!" Door het Alcazar-epos is in de film het verhaal geweven van Conchita en Carmen, die genoodzaakt zijn, het beleg mede te maken en daarbij ontroe rende ervaringen beleven. De film loopt van Vrijdag af in Rembrandt te Haarlem. -v F. C. DERKS. Concertgebouw-orkest speelt voor de Winterhulp AMSTERDAM, 18 Maart. In het Concert gebouw te Amsterdam beeft van avond de Win terhulp Nederland aan een groot aantal onder steunden een feestconcert aangeboden. De W.H.N. had het Concertgebouw-orkest bereid gevonden dezen avond onder leiding van prof. dr. Willem Mengelberg geheel belangeloos op te treden. En ongetwijfeld zullen de musici en hun dirigent geen spijt hebben gehad van dit besluit. Want een stampvolle zaal heeft genoten van het voortreffelijk musiceeren en langdurig zijn Mengelberg en de zijnen door het enthousiaste publiek toegejuicht. Aan het begin van den avond sprak de landelijk propagandaleider, de heer E. Zilver, een kort woord. Hij noemde dit concert het eerste ware volkscon cert en hij wees bovendien op het uitgelezen pro gramma, dat hier geboden werd. Na een orgelvoordracht door Piet van Egmond, hield de directeur-generaal van de Winterhulp Ne derland. de heer C. Piek, een toespraak. Hij zeide. dat aan den winter gelukkig een einde gekomen is en hij maakte het den aanwezigen duidelijk, dat het volk geestelijk en maatschappelijk ook in den winter geleefd heeft De jongeren hebben alleen den winter gekend en de ouderen in ons land ook den herfst. Ons volk weet echter, dat de lente en de zomer moeten volgen. Daarom zijn nu reeds maatregelen getroffen en zoo zijn de W.H.N. en de N.V.D. ontstaan. Als iedereen vertrouwen in en wil tot het leven heeft en men elkander helpt, ko men wij tot de nieuwe lente. Winterhulp beteekeht, dat wij elkaar lief hebben als volk. Daarom wordt hier zonder aanzien des persoons geholpen en is de eenige vraag: lijdt gij nood? Zoo zullen ook de W.H.N. en de N.V.D. ons volk veroveren. Tenslotte wees de heer Piek er op, dat Winterhulp niet alleen is ophalen en uitdeelen van geld, doch dat de W.H.N. ook cultureel wil wer ken. Hetgeen dit concert bewijst. De heer Piek dankte den heer Mengelberg en het orkest voor hun gewaardeerde medewerking. Het Concertgebouw-orkest gaf hierna onder lei ding van prof. Mengelberg o.m. een indrukwekken de uitvoering van Beethoven's Egmont-ouverture. De organisaties van huiseigenaren 's GRAVENHAGE, 18 Maart. De kop van het Dinsdag in de pers verschenen bericht omtrent de opheffing van organisaties van huiseigenaren bevat geen juiste weergave van de feiten, wordt ons thans nader medegedeeld. Van opheffing der organisaties van huiseigenaren in het algemeen is geen sprake, daar slechts de twee met name genoemde bonden zijn opgeheven. De overige organisaties als in de mededeeling bedoeld, worden alle geacht te zijn aangesloten bij den Bond van huis- en grondeigenaren en bouwondernemers. GEVONDEN VOORWERPEN. Inlichtingen te bekomen aan het Politiebureau, Smede- straat te Haarlem, tusschen 11 en 18 uur. Terug te bekomen bij: v. Rietschoten, Gr. Houtstraat 22, beursje met inhoud; Rueb. Madeli evenlaan 6, Aerdenhout, beursje met inhoud: Smolders, Zuidpolderstraat 78. boek; Kruiderlnk. Borneostraat 48. Heemstede, duimstok: Gel- sing. Nic. v. d. Laanstra.t. horloge: v. Dunenburg, Gael- straat 45, handschoen; Fortgens. Solostraat 32. handschoen: v. Veen, TImorstraat 9. handschoen; v. Zutphen, Insulinde- straat 29. handschoen; Schippers, Meerenhout 12, Lisse, handschoen; Klimper, Wagenweg 124 rood, oorbel; Knqetschkc, Kleverlaan 257, rozenkrans; Kuipers, Klever laar. 229, riem; v. Amerongcn, Nagtzaamstraat 1. portemon- naie met lnh.; Duitingh, Prlnsessekade 38, papleren; GUJn, Kleine Houtstraat 48, portemonnaie met inh.; Bosch. Dr. Schaepmanstraat 19 rood, étui met lnh.; Slefers, Oblstraat 10. shawl; Bureau van Politie. Smedestraat 9, tasch met inhoud; v. Eerde Floraplein 8, vulpen; Cornellssens, Leeuwerikstraat 33. wantje; Borst. Brouwersstraat 77, wantje; Slbellng, Vaartstraat 7, want. Rillerig? Huiverig? Laat AKKERTJES zorgen dat 't Kou-tje geen Kou wordt. Neem ze dadelijk want een kou kan gevaarlijk worden. te- Nederlandsche Pjfnsti/lei Het ontsla» van wethouder Buurman -GRAVENHAGE 18 Maart. De commissaris-generaal voor bestuur en Justitie heeft met Ingang van 19 Februari 1942 den heer L. Buurman, wethouder voor sociale zaken te 'sGravenhage uit zijn ambt ontslagen. In aansluiting hieraan kan worden medegedeeld, dat de wethouder mr. dr. S. de Vries Czn. voorloopig diens werkzaamheden zal waarnemen en dat aan dezen ls toe gevoegd de heer P. Kuiper, die tot dusver belast was met de leiding van den socialen dienst van de Haagsche politie. De heer P. Kuiper ls met ingang van 1 Maart 1942 benoemd tot hoofdcommies ln algemcenen dienst bij de gemeente secretarie en onder de rechtstreeksche leiding van ge noemden wethouder belast met alle werkzaamheden, welke de bevordering van de verzorging der sociale be langen van de gemeente dienen. Hij ls daarbij in het kader van door den voornoemden wethouder te stellen regelen gemachtigd, als zijn vertegenwoordiger op te treden. JAARVERGADERING ST. VI.iCENTIUSVEREENIGING. De St. Vlncentiusvereenlglng te Haarlem heeft in haar gebouw aan de Nieuwe Groenmarkt haar Jaarvergadering gehouden. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het aantal werkende leden ls toegenomen. Groot was de belangstelling voor het liefdewerk „de Bi bliotheek". Er waren 1309 lezers, waaraan 79179 boeken werden uitgeleend. De kinderbescherming elschte veel zorg. De spljskokerij heeft haar doel. het verstrekken van warme maaltijden, ook dit Jaar kunnen voortzetten. Na het afhandelen der huishoudelijke aangelegenheden heeft Pater H. Jansen S. J. nog een rede uitgesproken. BRITSCHE PROPAGANDA ONDER FOREIGN OFFICE. STOCKHOLM, 19 Maart (D.N.B.) De plaats vervangende Britsche premier, Attlee, heeft giste ren volgens een bericht van „Svenska Dagbladet" uit Londen in het Lagerhuis meegedeeld, dat de geheele buitenlandsche propaganda van Engeland voortaan onder het Foreign Office zal ressortceren. De minister van buitenlandsche zaken Eden zal dus de functie van propagandachef op zich nemen. Het ministerie van voorlichting zal voortaan slechts aansprakelijk zijn voor de bestuurstechnische zijde der politieke oorlogvoering. VOOR DE VROUW HET MENU VAN DEN DAG. Kaassoep. Winterwortelen en groene erwten. Aardappelen. Gebakken gortmout. RECEPTEN. Maak jus van blokjes bouillon en bind deze met wat vermeeelli of macaroni of spaghetti. Roer er vlak voor het opdoen wat geraspte kaas doorheen en verder kleine blokjes van een goed schoongemaakte kaas- korst. WORTELEN EN ERWTEN. Zet de erwten een nacht tevoren in ruim water te weeken en kook ze in datzelfde water iaar. Voeg hier bij het laatste halfuur de afgeboende, in reepjes ge sneden wortelen en kook ze gezamenlijk. Gebruik het overtollige vocht den volgenden dag voor soep. Stoof de groenten in een stukje boter, of als dat er niet ls, in een gebonden sausje van melk, maïzena of bloem, peterselie en wat aroma. GEBAKKEN GORTMOUT. Kook stii"e gortmout in zoete melk of in karnemelk, en wel 125 gr. op IV2 L. voor 4 personen. Laat de pap koud en stijf worden, snijd ze in plakken en bak er in de koefcepan koekjes van. Presenteer ze met stroop. Oat gaat natuurlijk niet, maar dieren geleiden, terwijl u op de fiets zit, Is óók verbo den, (evenals los rijden of met belde voeten van de trappers). Xederlandsche Tocrixtmbond A.X. W.B. BLOEMENDAAL AANRIJDING. Gistermiddag kwart voor een heeft een aanrijding plaats gehad op de Hartenlustlaan hoek RustenburgerwcR Twee dames kwamen van den Rustenburgerweg en. wilden links af de Hartenlusttaan Ingaan, toen utt de richting Sant poort over laatstgenoemde- laan een auto naderde? Een van de dames reed het voetpad op en trachtte aldus langs den wagen te rijden, doch werd door den auto gegrepen. De dame werd met de flets tegen den grond gesmakt en kreeg verschillende verwondingen. Een Juist passcerende arts verleende de eerste hulp. waarna de gewonde per dokters-auto naar haar woning werd vervoerd. De commissaris van politie te Bloemendaal verzoekt de genen, die getuigen zijn geweest van dit ongeval, zich zoo spoedig mogelijk te willen vervoegen aan het bureau van politie te Overveen. ZANDVOORT WERKVERRUIMING. De burgemeester besloot, om bij wijze van werkverrui ming werkloozen uit deze gemeente te werk te stellen ln den Haarlemmermeerpolder. Mede ln verband met de vergrooting van den omvang van de werkverruiming binnen de gemeente, besloot de burgemeester om de uitgaafposten voor arbeldsloonen in werkverruiming te verhoogen met f58.200 en te brengen op f 138.200. IJJf Zandvoort kunnen 130 personen te werk gesteld worden en ln den Haarlemmermeerpolder 30 per sonen. IJMUIDEN Marktprijzen en besommingen. IJMUIDEN 18 Maart 1942. Kleine schol le s. f 163; Idem 2e s. f 162—f 116; Pufschol le s. f 108—f 106 idem 2e s. f85—f62; Groote bot f 192—f 170; Kleine bot f 126—f 100; Groote schar f 152; Mlddelschar f 92 —f70; Kleine schar le s. f47—f34; idem 2e s. f26—f 13; Wijting f142—#140, alles per 60 K.G.; Kabeljauw f74— #61 per stuk. Besommingen trawlers: ZK 68 Johannes 20 mnd. f816; VL 103 Voorbcjde 35 mnd. f 1625; IJM 111 Olympia 60 mnd. Kotters: IJM 203 #10.717; KW 82 #2001; KW 148 f235; KW 160 f129; KW 92 f412; TX 4 #1015; TX 51 #468. Loggers: SCH 196 f1712; SCH 402 f 2281;"3CH 159 f 320. SANTPOORT »L J. EXZERINK f In het ziekenhuis St. Johannes de Beo te Haar lem is gisteren op 69-jarigen leeftijd overleden de heer M. J. Enzerink. De overledene, die jaren lang het bekende café „De Uileboom" exploi teerde, trad in zijn vakkringen zeer op den voor grond. Want niet alleen was hij voorzitter van de afd. Velsen en Omstreken van den Bond van Hotel- Koffiehuis-, Restauranthouders en slijters „Ons Belang", doch hij maakte ook deel uit van het hoofdbestuur van dien bond. Ook op politiek- terrein was de heer Enzerink geen onbekende. Hij heeft nog eenigen tijd deel uitgemaakt van den Velser gemeenteraad. De teraardebestelling heeft a.s. Zaterdagmiddag één uur op de begraafplaats „De Biezen" plaats. HAARLEM, 19 Maart Gehuwd: 19 Maart: G. Wamelink en J. M. Slik ker; W. J. de Vries en A. Sliggers. Bevallen: 18 Maart: E. Cornelissens-Goebert. d.; F. de Liefde-van Loenen, z.; A. Ackermans-den Braber, z. Overleden: 17 Maart: J. Lucas,73 iaar, Ged. Oude Gracht. T. J., 4 jaar, z. v. J. L. Saarloos, Rijnstraat, 18 Maart: J. C. van Hemert-van Koten, 64 j„ Kam perlaan: W. J. A. Matla, 72 jaar, Sophiastraat; M. J. Enzerink, 69 laar, Maerten van Heemskerkstraat; J. Hoekstra-Klauwers, 68 jaar, Orionweg.

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 17