Haarlem's Dagblad Uitbreiding van het driemogendhedenpact? De strijd in Oost-Azië tfe JAARGANG No. 18021 x x pitgavA Loorens Coster, MU. v. Conrant-Ultgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Boutstraat 93, bUk. Soenda- plein it- Postgiro 38810. Drukker^: Z. B. Spaarne 12. Telef. Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600. OrukkerU 10132, Administratie 10724, 14825. Soendapleiu 12230. Directeur: P. W. PEEREBOOM DONDERDAG 19 MAART 1942 Abonnement per week 0,26, per maand 1,15, per kwartaal ƒ3,42. franco per post 3,73, losse nummers 6 cent. Advertcn- tiën: 1—5 regels 2,10 elke regel meer 0,42. Reclame» 0,73 per regel. Contrncttarieven op aanvraag. Vraag cn aanbod 1—4 regels 0,72, elke regel meer 0,18. Groentjes 1—3 regels 36 cent, elko regel meer 12 cent bU contante betaling. In Berlijn is men zwijgzaam Verhoogde diplomatieke activiteit? BERLIJN, 18 Maart. De A.N.P.-correspondent meldt: Op vragen naar de juistheid van geruchten over een binnenkort te verwachten „uitbreiding van het driemogendhedenpact" waarmee de toetreding van een of meer staten-leden bedoeld is werd van be voegde zijde geantwoord, dat men niet zou weten waar op deze geruchten slaan. Daarom kon men ook geen standpunt ten aanzien dier geruchten formuleeren. Van dezelfde zijde weigerde men zich uit te laten over geruchten inzake een aanstaand bezoek aan Berlijn van hooge Bulgaarsche persoonlijkheden. In het algemeen doen hier in buitenlandsche krin gen verwachtingen betreffende een verhoogde diplo matieke activiteit veel van zich spreken en men ge bruikt daarbij veel het woord „diplomatiek offensief". Van bevoegde zijde werd in dit verband verklaard, dat het kenmerk van een offensief steeds de uiterste geheimhouding is, zoodat men moeilijk kan verwach ten, dat men van Duitsche zijde van te voren mede- deelingen hierover aan de peis verstrekt. Vorschingen in de richting van Turkije leverden geen succes op. Slechts kon men omtrent Edens be weerde voornemens eener reis naar Turkije verne men, dat men sinds de eerste berichten daarover niets meer gehoord heeft. Men ziet hier ook geen aanleiding voor zulk een reis, noch eenige hoop op succes voor Engeland. Misschien zou de Britsche minister gaarne het komende proces inzake den aanslag op Von Papen bijwonen, verklaarde men lachend Wat dit incident betreft, zoo deelde men heden mede. dat de Duitsche rijksregeering thans het materiaal van het vooronderzoek ontvangen heeft. Van het trek ken eener conclusie daaruit is voor de Duitsche re geering geen sprake, dat is de taak der Turksche over heid. Rede van Ineunoe Turkije wil neutraal blijven ANKARA, 18 Maart (D.N.B.) De president der Turksche republiek, Ismet Ineunoe, heeft Woensdag in een rede te Smyrna verklaard, dat Turkije met be paalde andere landen zich buiten den oorlog kon hou den, nochtans de uitwerking daarvan merkte. Wij hebben onze politiek steeds zeer duidelijk verkondigd. Zij kan als volgt worden geformuleerd: wij onder houden met de oorlogvoerenden betrekkingen op grond van verdragen die zonder onderscheid in goed vertrouwen gehandhaafd worden. Het is niet gemak kelijk met een oorlogvoerend land een neutrale en vriendschappelijke politiek te voeren, doch de regee ring der republiek, die steunt op het parlement, volgt deze politiek tegenover alle mogendheden en put de kracht daartoe uit hun vertrouwen. Wij hebben geen onopgeloste kwestie, die ons in conflict met de oor logvoerenden zou kunnen brengen, wij hebben geen wolken aan onzen nabijen horizon. Wij zij voorzichtig met onze voorspellingen, want de allesomvattende en gecompliceerde aard van den oorlog maakt het nood zakelijk alle mogelijkheden onder het oog te zien. Wij hebben aan onzen kant alle maatregelen getrof fen. Ons besluit ten aanzien van de toekomst is een voudig en duidelijk. Wij zullen trachten buiten den oorlog te blijven. Als het echter onvermijdelijk zou zijn, zullen wij onze plicht jegens het vaderland met eer en waardigheid vervullen. Wij gaan het voorjaar met vertrouwen, met bewustzijn van eigen kracht en edele gezindheid tegemoet, doch ook op die van het geloof en de vastbeslotenheid. Zelfbestuur in Litauen, Letland en Estland BERLIJN, 18 Maart (D.N.B.) „De inheemsche bevolking van het bezet gebied in net Oosten heeft gedurende den strijd en de bezetting van het land zooveel bewijzen van haar goeden wil tot samen werking gegeven, dat het toestaan van een ver trekkend zelfbestuur mogelijk is", aldus wordt ge zegd in een decreet, door minister Rosenberg voor het Rijkscommissariaat „Oostland" uitgevaardigd. Door dit decreet wordt in de districten Li tauen, Letland en Estland een nieuwe regeling gegeven voor 't bestuur met verantwoordelijke medewerking der landelijke autoriteiten. De Duitsche leiding in de drie districten vormt een controleerend bestuur, terwijl de recht- streeksche bestuurswerkzaamheid door de autoriteiten van het land zelf moet worden uitgeoefend. Het Duitsche gezag en de politieke leiding ressorteeren onder den rijksminister voor het bezette gebied in het Oosten. Het lan delijk bestuur wordt uitgeoefend door de eigen, dus de Litausche Letlandsche en Estlandsche organen en autoriteiten, welke worden benoemd óf rechtstreeks door de Duitsche burgerlijke autoriteiten óf met haar toestemming. Door deze reorganisatie hebben de drie Baltische vclken gelegenheid gekregen daadwerkelijk mede te werken aan het vormen van hun bestaan; boven dien hebben zij een verstrekkende verantwoorde lijkheid gekregen. Het tot het buitenland behooren- de district Wit-Roethenië kon in deze regeling niet worden opgenomen, doordat hier, tengevolge van de langdurige bolsjewistische heerschappij de voor waarden van organisatorischen en personeelen aard nog niet aanwezig zijn. Na de agrarische ordening beteekent dit decreet een nieuwen belangrijken stap op den weg naar de definitieve annuleering der bolsjewistische na latenschap en de ontplooiing der krachten, die tot opbouw in het Oosten bereid zijn. Rijksmaarschalk Göring brengt den boeren dank Oproep tot nog grootere prestaties dit jaar BERLIJN, 18 Maart (DNB) Rijksmaarschalk Her mann Göring heeft heden in een oproep tot de Duitsche boeren hun namens het geheele Duitsche volk zijn dank uitgesproken voor de geweldige volbrachte prestatie ter waarborging van de voedselposite. Voorts riep de minister het boerenvolk op tot onvermoeiden arbeid, om dit jaar nog grootere prestaties te volbrengen In de dringende behoefte aan arbeidskrachten voor den landbouw zal voorzien worden door het betrekken van bruikbare hulparbeiders uit de bezette gebieden in het Oosten en door het inschakelen van vreemdelingen en krijgsgevangenen. Ook is er gezorgd voor hel beschik baarstellen van meststoffen en zaaigoed. Ook de aan voer van vloeibare brandstof is ten gunste van den landbouw geregeld en bijzondere contingenten grond stoffen zijn verleend aan de industrie van landbouw werktuigen. teneinde de vervaardiging van de benoo- .digde landbouwmachines te verhoogen. ,Uw arbeid, aldus minister Goring, is even belang rijk voor de beslissing van den oorlog als de strijd en overwinning van den Duitschen soldaat ginds tegen over den vijand. Vervult derhalve uw taak met volli toewijding en den grootsten ijver, opdat ook voor de toekomst de voeding van het Duitsche volk gewaar borgd is. ATTLEE OVF.R HET PASSEEREN DER DUITSCnE OORLOGSBODEMS DOOR HET KANAAL. LISSABON. 18 Maart (ANP) Naar de Britsche nieuwsdienst meldt, heeft de plaatsvervangende minis ter-president Attlee heden in het Lagerhuis bekend gemaakt, dat de regeering het rapport ontvangen heeft van den rechter van onderzoek Bucknell en zijn com missie over het ontwijken van de drie Duitsche oor logsschepen in het Kanaal. Op een reeks vragen die hierop gesteld werden ver- blaarde Attlce. dat hij geen nadere inlichtingen kon verstrekken, daar hij „daarmede Duitschland zou hei- Pen". Om dezelfde redenen was het niet mogelijk het raPport te publiceeren. Attlee zeide echter verder, dat de algemeene conclusies in het onderzoek, afgezien van eenige punten „geen belangrijk gebrek aan voor- uitzienden blik, samenwerking of organisatie hebben doen blijken". Verscheidene leden van het Lagerhuis verzochten dringend om meer inlichtingen, maar Attlee weigerde zijn verklaringen aan te vullen. Hij beloofde echter, te zullen overleggen, of hij in een geheime zit ting meer zou kunnen vertellen. Welke bonnen zijn thans geldig? Brood oC gebak Men twijfelt er hier niet aan, dat de uitkomst daar van weinig aangenaam voor de Engelsch-bolsjewis- tische aanstichters zal wezen De bomaanval op het stadje Milas heeft intusschen de stemming tegen En geland in Turkije nog slechter gemaakt. Volgens de laatste berichten heeft men in Londen, gezien het overstelpende overtuigingsmateriaal, de schuld aan dezen luchtaanval niet langer meer kunnen en durven loochenen. Operaties op Timor geëindigd Japansche luchtaanval op de Salomons-eilanden GENèVE, 18 Maart (D.N.B.) De eigenaar van groote Australische dagbladen, Sir Keith Murdoch, heeft een beroep op Engeland gedaan om zijn groote dominion Australië te hulp te komen. In een artikel, dat tot opschrift draagt „Australië kan niet alleen tegen de Japanners vechten", schrijft hij, in de Daily Mail dat er in geheel Australië slechts negen millioen blanken zijn, die door groote afstanden van elkander gescheiden in de verschil lende deelen van het Australische vasteland ge vestigd zijn. Langs de Australische Oostkust wordt een ver dediging tegen een Japanschen aanval bemoeilijkt door het feit. dat de spoorwijdte der spoorwegen aldaar niet overal hetzelfde is. dat over vele rivie ren geen bruggen liggen en dat men in vroeger jaren wegen heeft aangelegd zonder daarbij te denken aan de mogelijkheid van een oorlog. Thans wreekt het zich ook, dat de sedert 1939 door Australië aan Engeland gegeven oorlogsopdrachten niet zijn uitgevoerd. Australië kan den strijd met de Japanners niet doorstaan indien het niet onmid dellijk honderden gevechtsvliegtuigen en torpedo vliegtuigen, steun ter zee en gemechaniseerde troepen van Engeland krijgt. Geen hulp uit de Vereen. Staten kan daarvoor als vervanging dienen. OPERATIES OP TIMOR GEëINDIGD. JAPANSCHE LEGERBASIS. 18 Maart. (D.N.B.) In frontberichten wordt gemeld, dat de Japansche strijdkrachten op het eiland Timor op 12 Maart hun operaties hebben voltooid met. beëindiging van de actie tegen de resten der geallieerde troepen, die in den Westelijken sector der hoofdstad van Portugeesch Timor, Dilli, bescherming gezocht hadden. DE STRIJD OP SUMATRA. De Japansche strijdkrachten, die 12 Maart waren (eland aan de Noord-Oostkust van Sumatra, heb- >en in zes dagen tiids 500 K.M. afgelegd en op 18 Maart de belangrijke stad Padang bereikt. De frontcorrespondent van de Tokio Asahi Sjim- boen meldt, dat met de bezetting van deze belang rijke havenstad in zoover de operaties op Sumatra min of meer geëindigd zijn, omdat thans alle be langrijke bases op dit groote eiland zich in Ja pansche handen bevinden. Het blad wijst op de groote strategische beteekenis van Sumatra juist voor nieuwe operaties in den Indisohen Oceaan. Het Amerikaansche ministerie van marine heeft volgens radio New-York meegedeeld, dat bij de „Evacuatie" van de Phïlippijnen en van Java ver scheidene Amerikaansche oorlogsschepen door de Amerikanen zelf zijn vernietigd. Zoo zijn de duik boot Shark in Manilla en de torpedojagers Sealion en Steward in Soerabaja in het droogdok vernield. KLOKKEN IN SOERABAJA GELIJKGEZET MET DIE VAN TOKIO. Met ingang van middernacht 19 op 20 Maart zullen in Oost-Java, met inbegrip van Soerabaja, de klokken gelijkgezet worden met die van Tokio. Op het oogenblik is de tijd hier iy2 uur ten ach ter bij Tokio. Japansche strijdkrachten hebben Dinsdag 163 Japansche burgers bevrijd uit een interneerings- kamp nabij Tjilatjap. JAPANSCHE TROEPEN IN DELTA VAN PAARLRIVIER. De persafdeeling van het Japansche expeditie- leger in Zuid-China meldt, dat de Japansche troe pen in nauwe samenwerking met eenheden van de vloot Dinsdag een zuiveringscampagne begonnen zijn in de delta van de Paarlrivier. De Japanners worden hierbij geholpen door Chineesche troepen, die behooren tot de nationale regeering van Nan king. SALOMONSEILANDEN AANGEVALLEN. STOCKHOLM, 19 Maart. (A.N.P.) Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft Curtin, de Australische minister-president, Woensdagavond verklaard dat Japansche vliegtuigen Woensdag tweemaal Toelagi, de zetel van het bestuur over de Salomons-eilanden, hebben aangevallen. Het eiland Florida in dezelfde eilandengroep, is naar de Britsche Berichtendienst verder meldt, ook met bommen bestookt. GEVECHTEN BIJ SHWEGYIN. BANGKOK, 18 Maart. (D.N.B.) Naar de In dische radio meldt, zijn Britsche troepen in de buurt van Shvvegyin in gevecht gewikkeld met Japansche en Birmaansche troepen, die schouder aan schouder tegen de Britten strijden. DE STRIJD OP DE PHÏLIPPIJNEN. TOKIO, 19 Maart (D.N.B.) Na de geslaagde landing der Japanners nabij Calapan op het eiland Mindoro bevindt dit eiland zich thans geheel onder con,trole van de Japansche strijdkrachten. Omtrent den toestand op de overige talrijke Philippijnsche eilanden zijn hier nog geen berich ten ontvangen. Het is echter nauwelijks aan te nemen, dat zich op deze eilanden nog noemens waardige vijandelijke strijdkrachten bevinden, daal de Amerikanen zich in de verdediging der Phïlip pijnen vooral beperkt hebben tot het eiland Luzon met de hoofdstad Manilla. Welingelichte kringen zijn van meening, dat het ook niet noodïg zal zijn, het ontelbare aantal eilanden te bezetten, doch al leen de militair belangrijke plaatsen. VERSTERKINGEN IN IRAN EN IRAK. GENèVE, 17 Maart- (AFIP) Volgens den cor- despondent van de Londensche ..Daily Mail" te Bag dad. zouden duizenden Iraansche en Iraksche ar beiders. die onder leiding van Amerikaansche en Engelsche ingenieurs werken, sedert maanden ze kere streken in Iran en Irak in een waar ver sterkt kamp veranderd hebben, door het aanleggen van vliegvelden, anti-tankhindernissen, enz. De moeilijkheden der bolsjewieken BERLIJN, 18 Maart (D.N.B.) Een belangwekkende erkenning van de werkelijke verliezen der bolsjewie ken is een schrijven van den sovjet-majoor Geranin van de 20e brigade aan den met hem bevrienden sovjet-majoor Worokin van het 89ste regiment tirail leurs, dat dezer dagen in den centralen sector van het Oostelijke front met de papieren van een regiments staf werd buitgemaakt Geranin schildert de moeilijke positie, waarin de bolsjewieken zich in dezen winter- veldtocht bevinden. Het ontbreekt ons vooral aan de noodige wapens, zoo schrijft hij. Onze hoop is sinds maanden gericht op de grootseheepsc'n aangekondigde hulp van Engeland en de Ver. Staten, maar tot dus ver konden wij van de verwezenlijking dezer beloften niets bemerken. Over de bolsjewistische verliezen schrijft Geranin: „Wij hebben tot dusver in het sov jet-leger minstens vijf millioen gewonden en ongeveer evenveel dooden. Vier millioen gevangenen .bevinden zich in handen der Duitschers." KLOMPEN TE DUUR VERKOCHT. Door de Haarlemsche politie wordt proces-verbaal opgemaakt tegen een 34-jarige inwoonster van Haarlem, die klompen van 99 cent per paar voor f 1.75 per paar verkocht. In beslag genomen zijn 9 paren klompen. Van 15 tot en met 21 Maart: 13.V Brood 1 rants. 13B Brood V2 rants. 13A Yleescli -» rants. Vleesch of 13B Vl.waren 54 rants, vleeschwaren 13A Aardappelen l-ri K.G. Aardappelen 13B Aardappelen y2 K.G. Aardappelen Van 22 Februari tot en mot 21 Maart: 213 Algemeen 1 K.G. Suiker 10C en 10D res. 50 gr. Cacuo 21-1 Algemeen 250 gr. Koffiesurrogaat 215 500 gr. Jam 221-224 1 rants. Bloem brood of gebak 1.1D, 12D res. 250 gr. Rijst 225 Algemeen 250 gt. Peulvruchten 226 250 gr. Gort of 250 gr. Aard appelmeel vlokken 227 100 gr. Vermicelli of maizena 216-220 100 gr. Kaas 0A-13A Melk I 3»/i L. Melk 10B-13B Melk I lVs L- Melk i 17 tot en met,25 Maart: 13 Boter 7 25 gr. Boter of 100 gr. rundvet Voorts: Petroleum: Bon 15 Petroleum: 2 L. tot 31 Maart 194 2. Bon 26: 2 L. tot 31 Maart. Zeep Bon 22S Algemeen en Bon H Zeep der Zeep- kaarten 1 rantsoen zeep. Bon H toiletzeep 75 gram toiletzeep 80 pCt. t.m. 31 Maart. Bon L Textiel (Mannen) 50 gram scheerzeep t.m. 30 April. De geldigheidsduur van bon 211 Bonkaart Alge meen en de met Zeep G gemerkte bon is verlengd t.m. 31 Maart. Brandstoffen: Bonnen 13 HIC en 17 IIK en 09 van de brandstoffenkaarten J en IC 1 eenheid vaste brandstoffen per bon. Bonnen 23 CV t.m. 28 CV en 29 t.m. 32 CV van de brandsloffcnkaart L 1 een heid vaste brandstof per bon.-Bonnen brandstoffen 7de, Se en 9e periode één eenheid per bon. Alles geldig tot 15 April. Eindelijk, de winter is voorbij! Uit dankbaarheid een gulle gift voor de laatste Winterhulp- collecte van dit seizoen, op 20 en 21 Maart! Bekendmaking De hoogere S. S. und Polizeiführer maakt be- kend: Voor den len April 1942 moeten in de bezette Nederlandsche gebieden alle personenauto's, die een Rijks-Duitsch kenteekén dragen en alle personen auto's, die weliswaar een Nederlandsch kenteeken dragen, doch zich na den 14en Mei 1940 in het be zit van Rijks-Duitschers bevinden, aangegeven worden. De aangifte dient voor den len April 1942 te geschieden bij den voor de woonplaats (in de bezette Nederlandsche gebieden) van den tot aangifte verplichten persoon bevoegden politie officier bij den gevolmachtigde van den Rijks commissaris. Bij de aangifte dient een gereed lig gend formulier te worden ingevuld, dat tegelijker tijd het verzoek tot uitreiking van een kenteeken voor de bezette Nederlandsche gebieden en het erzoek tot verder gebruik bevat. Rittenboek voor personenauto's De ritten moeten worden aangeteekend 's GRAVENHAGE, 18 Maart. De secretaris generaal van het departement van waterstaat maakt op grond van de verordening no. 15/194-9 bekend, dat met ingang van 1 April 1942 het bijhouden van een rittenboek voor alle houders van rijvergunningen, uitgereikt voor personenauto's leen taxi's of huurauto's zijnde, voorzien van een Nederlandsch nummerbord, verplicht zal worden gesteld. Deze rittenboekjes bevatten 25 genummerde kaarten in tweevoud, waarop voor eiken rit afzon derlijk verschillende gegevens behooren te worden ingevuld. Dit invullen dient dadelijk na het be ëindigen van ïederen rit te geschieden, zoodat bij controle steeds de voorlaatste rit is ingeschreven. Bij nalatigheid stelt men zich aan geheele of ge deeltelijke intrekking van de brandstoftoewijzing of van de rijvergunning bloot. De gebruikers van rittenboekjes, geen ambtena ren ziinde, moeten de origineelen der ingevulde ritt.enkaarten maandelijks bij hun aanvragen om motorbrandstof aan den betrokken rijksinspecteur van het verkeer inzenden. Zij, die als ambtenaren in het bezit, zijn van een grijs vergunningsbewijs behooren bij de inzending van de rittenkaarten te handelen, zooals hun door de boven hen ge plaatste instantie wordt aangegeven. De duplicaten blijven in het boekje, hetwelk steeds in de auto aanwezig moet zijn en op ver zoek van den controleerenden ambtenaar getoond behoort te worden. Wanneer tot inzending der kaarten aan de rijksverkeersinspectie wordt over gegaan, dient dit in hel rittenboekje te worden aangeteekend met vermelding van den datum, zoo dat een en ander steeds uit het duplicaat kan blijken. Moet men tot aanschaffing van een nieuw rittenboek overgaan, dan behoort men het oude exemplaar zoolang in den wagen te houden, tot dat het nieuwe boekje een volledig overzicht van een vorige dislributïeperiode geeft. Verlies van het rittenboek behoort men zoowel bij de politie als bii de rijksverkeersinspectie aan te geven. De verplichting tot inschrijving van iederen af zonderlijken rit geldt niet voor hen, die in de nor male uitoefening van hun beroep ritten binnen de bebouwde kom eener gemeente of aansluitende be bouwingen moeten uitvoeren. Bedoelde personen kunnen er mede volstaan, de gevraagde opgaven te verstrekken per rondrit. Begeven zij zich echter met hun wagens naar buiten dat gebied gelegen plaatsen, dan geldt deze uitzonderingsbepaling niet en zijn zij aan dezelfde verplichtingen als de overige vergunninghouders gebonden. Het in deze alinea vermelde is v.n.l. van toepassing op artsen e.d. De rittenboekjes zijn verkrijgbaar gesteld bij de Algemeene Landsdrukkerij. Bestelling kan door den betrokkene op de gebruikelijke wijze plaats vinden bij de postkantoren onder opgave van het formuliernummer 118. Houders van personenwagens, welke voorzien zijn van persgas- of generatorinstallaties, wordt er opmerkzaam op gewezen, dat het bovenstaande ook op hen van toepassing is. Stabilisatie van het renteniveau De eerste phase op een 354 procentbasis bereikt 's GRAVENHAGE, 19 Maart. De waarnemend secretaris-generaal van het departement van fi nanciën, mr. M. M. Rost van Tonningen, heeft, zoo als bekend, geen goedkeuring gehecht aan het aan bod van de nationale hypotheekbank aan de pand briefhouders, waarbij deze in de gelegenheid wer den gesteld de uitgelote 3V* procent pandbrieven om te zetten in 331'2 procent pandbrieven tot den koers van 99 procent. Eveneens heeft de Friesch- Hollandsche Hypotheekbank moeten afzien van de uitgifte van 3 procent stukken tegen een koers van 98 procent, waarna thans de aangekondigde uit gifte van 33'/ï pet. pandbrieven door de Ütrecht- sche Hypotheekbank is ingetrokken. Naar aanleiding hiervan heeft een redacteur van het ANP een onderhoud gehad met mr. M. M. Rost van Tonningen over de motieven, die hem tot dit besluit hebben geleid en over de consequenties, die hieruit voortvloeien voor de toekomst. Van het eerste moment af. dat ik in functie trad, heb ik er doelbewust naar gestreefd, aldus de waar nemend secretaris-generaal, om een goedkoope ren- tepolitiek te volgen (in dit verband mogen wij o.a. verwijzen naar een uitlating in het jongste jaarver slag van ge Nederlandsche bank. waarin mr. Rost van Tonningen in z$n hoedanigheid als president van deze instelling een 3'/: pet. rentebasis ten sterk ste heeft gepropageerd). Met het bereiken van het 3V? procent rentetype was de eerste phase afgesloten. De laatste 3'/; pro cent staatsleenning is uitgegeven tegen een koers van 97 y2 procent, zoodat hierop het netto rende ment nog nooger was dan 3'/® procent. Ongetwijfeld zal deze leening binnen niet al te langen tijd den parikoers bereiken, zoodat hiermede een renteniveau van 3V- procent voor de staatsleeningen definitief een feit is geworden. Provinciën, gemeenten en hypotheekbanken wer den in de afgeloopen periode vrijgelaten om voor hun schuldbrieven een 31 pet. basis te bereiken. De waarnemend secretaris-generaal van financiën heeft aan binnenlandsche zaken hierbij echter als voor waarde gesteld, dat de looptijd van deze 3pro cent leeningen van openbare lichamen minstens 20 jaren moet zijn. Wat de pandbrieven betreft bevinden wij ons reeds op een renteniveau, dat een half procent on der het niveau ligt, dat in Duitschland is toegestaan Men wil namelijk ook in Duitschland niet een zoo- danigen diepen val van den rentevoet, dat de spaar zin van de bevolking daardoor zou worden tegen gegaan. Bovendien wil men geen al te groote schom melingen in den rentevoet in het algemeen. Het is immers te verwachten, dat zich bij een sterken op bloei van het bedrijfsleven na het sluiten van den vrede een zeer groote vraag naar kapitaal in Euro- Da zal voordoen. Wil men in dit geval, dat de ren tevoet niet t e zeer stijgt, dan dient men er ook voor te waken, dat de rente thans niet te sterk daalt Het voornaamste motief, waarom men den ren tevoet op een 3V* procent basis wil handhaven, is den spaarzin van de bevolking niet tegen te gaan. Dezer dagen is ook met de rijksfondsen overleg gepleegd teneinde deze instellingen in het kader van de algemeene rentepolitiek te betrekken. Duitschland strijdt voor Europa. Aanvallen bij Kertsj afgeslagen. Nieuwe Duitsche duikbootsuccessen HOOFDKWARTIER VAN DEN FüIIRER, 18 Maart. (D.N.B.) Het opperbevel van de weer macht maakt bekend: „Op het schiereiland Kertsj werden nieuwe vijandelijke aanvallen deels afgeslagen, deels bij de voorbereiding door artillerievuur en bestrij ding van de lucht uit, verijdeld. Aan het overige gedeelte van het Oostelijke front viel de vijand ook gisteren op enkele plaatsen met vrij sterke strijdkrachten zonder succes aan. In de periode van 15 tot 17 Maart verloor de vijand aan het Oostelijke front in totaal 131 pantserwagens. De bolsjewistische luchtstrijd krachten verloren gisteren 89 vliegtuigen, waar van 56 in luchtgevechten. Een eigen vliegtuig' wordt vermist. Aanvallen overdag en 's nachts op Malta van Duitsche gevechtsvliegers veroorzaakten groote branden en hevige ontploffingen in vliegveld- installaties en havenwerken. In de Middellandsche Zee viel een Duitsche duikboot ten Oosten van Tobroek een krachtig beschermd convooi aan en bracht een tankschip van 8000 brt. tot zinken. Aan de Amerikaan sche kust brachten Duitsche duikbooton vijf vijandelijke koopvaardijschepen met een ge- zamenlijken inhoud van 41.000 brt. en een kust wachtschip van de Amerikaansche marine tot zinken. Hierbij heeft de duikboot onder bevel van luitenant-ter-zee 1ste klasse Rostin zich bijzonder onderscheiden. Een enkel Briisch vliegtuig heeft overdag on der bescherming van de laaghangende wolken een militair nutteloozen aanval op West- Duitsch gebied gedaan. Opgemerkt moet worden, dat op het gebied van de hypotheek verleening natuurlijk ook aan parti culieren beperkinger u~4 4 worden opgelegd. Ei den, dat verzekerini VERDUISTEREN van 13.50 tot 7.45 Maan 20 Maart op 9.25, onder 23.47 ;en inzake het renteniveau zullen Jr zal derhalve voor gezorgd wor den, dat verzekeringsmaatschappijen en andere in stellingen alsmede particulieren aan de hypotheek banken geen ongewenschte concurrentie zullen kun nen aandoen. Hierover zijn thans besprekingen in voorbereiding. Het ligt dus in de bedoeling de hypotheekrente eveneens te stabiliseeren; over de desbetreffende tarieven worden thans nog besprekingen gevoerd. Men mag echter wel aannemen, dat deze gebaseerd zullen zijn op een tarief van 3 3/4 a 4 procent. Tenslotte ligt het in dit verband ook in de bedoe ling het vaststellen van een marge tusschen de hy potheekrente en de pandbriefrente aan een onder zoek te onderwerpen. Over het percentage hiervan kon mr. Rost van Tonningen echter nog niets in het vooruitzicht stellen. Het blijkt dus. dat men zal streven naar een hand having van de 31 - procent rente en naar het ver mijden van te groote schommelingen in het rente niveau in de toekomst. Inbrekers gearresteerd Groot deel van den buit achterhaald Dc inbrekers, die Zaterdag in Santpoort hun slag hebben geslagen hebben hun misdrijf niet lang in vrijheid overleefd. Drie verdachten, een dorpsgenoot en twee Amsterdammers zijn dezer dagen door de politie gearresteerd. Het was de politie ter oore gekomen, dat twee Am sterdammers zich Zaterdagavond in Santpoort hadden opgehouden en contact hadden gehad met een dorps genoot Onmiddellijk werd een uitgebreid onderzoek ingesteld, dat er toe leidde, dat reeds Zondagavond de Santpoortenaar als verdacht van medeplichtigheid van de inbraak bij den fotograaf S. gearresteerd kon worden. Thans zijn ook de beide Amsterdammers, twee re cidivisten, in arrest.* gesteld. Een groot gedeelte van den buit kon achterhaald worden. -300km7: -WE TAR -AIDFO?^ tfPÖRfM 'Zuid y ^,J}OSler ÏBjIkDjiW) OR- .,:r- ,VJ aoTi JEE -ALFCERFN 7EE- -AÜSTRALIE PORT DARWIN BEDREIGD? De Japansche luchtmacht, die nu haar bases heeft te Koepang cn Deli, beide plaatsen geleeen op hei eiland Timor heeft In de laatste dagen verscheidene luchtaanval len gedaan op het belangrijke strategische vloot-, steunpunt Pon-I)arwin, dat gelegen is aan de Austra lische Noordkust. Volgens de laatste berichten is een aanzienlijke Jnpunsche (ransjMirtvIoot, komende var Java, in de Timor-zee waargenomen, zoodat de aan val op Australië leder oogenblik te verwachten ri. Teansatlan - tlc-Recla- P.K. Horte Pax-Hol- land-c. Bekendmaking 's-GRAVENHAGE. 19 Maart. Het Rijkscom missariaat maakt bekend: De commissaris-generaal voor bestuur en justitie heeft op grond van art. 3 dei' verordening no. 108/40 (vierde verordening over bijzondere ..bestuursrech telijke maatregelen) benevens art. 4 eerste alinea van verordening no. 3 40 over de uitoefening van de regceringsbevoegdheden in Nederland benoemd: den veearts dr. W. P. C. Bos te Winterswijk tot burgemeester van Winterswijk en den boer G. il. Klaessen te Meleck-Herkenbosch tot burgemeester van St. Odiliënberg. Uitreiking bonkaarten te Haarlem Vrijdag dc letter W. Voor de uitreiking van de nieuwe bonkaarten is het Vrijdag de beurt aan de letter W. Behalve de stamkaart dient ook net daarbij behoorende in legvel te worden medegebracht. Uitspraken Arrond. Rechtbank. HET ONGELUK OP DEN SCHOTKRYVEG. De twintigjarige chauffeur, die op October vmj het vorig Jaar den heer a. de Vos aanreed op den Scholer- weg, aan dc gevolgen van welke aanrijding de heer De Vos acht dagen later overleed, werd heden door dc Haar lemsche Rechtbank vrijgesproken. De elsch luidde 1 maand hechtenis. Als verdediger trad op mr. O. H. van YVijk. DIEFSTAL VAN ZEEP. Een stoker te Haarlem, thans gedetineerd, had /:ch in Februari van dit jaar schuldig gemaakt aan dief 'al van twee platen zeep: ten nadeele van dc zeepfabriek „liet Spaarne". waar hij toen werkzaam was. Verdachte bekende. HIJ had eerst de zeep in een hok in de fabriek gelegd en ze een paar dagen later meegenomen. Toen werd hij op de Kcnncmcrbrug aangehouden Zijn patroon werd als getuige gehoord Hij deelde mede, dat verdachte al meer iets op de fabriek had weggeno men, maar de patroon had hem toen. In de hoop dat de/.e zaak een les voor hem zou zijn, nog Sn dienst gehouden. Het O.M. requlreerde tegen verdachte 10 maanden gevan genisstraf met aftrek van den tijd in preventieve hechtenis doorgebracht. De verdediger mr. C. A. Steketec, schreef dc door ver dachte gepleegde feiten voor een deel toe aan zijn ver keerde opvoeding cn vroeg oen milde straf. Verdachte is bereid, zich onder leiding van een rcclassecrlng te 'lellen. Uitspraak 2 April, des morgens te half 10. oplichting. Een suikerbakker te Amsterdam moest terechtstaan, om dat hij een banketbakker te Haarlem had opgelicht voor een bedrag van f 150. HIJ had dezen medegedeeld, dat hij een toewijzing had voor een hoeveelheid suiker, die h:J den banketbakker wilde verkoopen voor f o.<;S per pond. Hij moest de suiker nog op zijn toewijzing halen bij de firma Kremer en moest ze dan betalen. Hiervoor vroeg hij een voorschot van f 150. De banketbakker gaf die som. Later bleek de suikerbakker alles verzonnen te hebben. Het O. M. wees cr ln zijn requisitoir op. dat verdachte: reeds 10 maal is veroordeeld cn eischte een gevangenis straf van 2 jaar en 6 maanden. HAARLEMSCIIE RECHTBANK. DIEFSTAL VAN EEN GELDKISTJE. Een dertigjarig varensgezel had zich voor de Rechtbank verantwoorden wegens diefstal van een bijouterie kistje niet f220, toebehoorend aan een pensionhouder :e Haarlem. Verdachte was met een ander, een metselaar te Haarlem, op een avond In he tclnd van December van het vorig jaar op bezoek geweest bij den pensionhouder, om hem tabak te koop aan te bieden. Een voorioopige afspraak was hierover gemaakt in een café op de Botermarkt. Onmiddellijk na afloop van het gesprek, dien avond, miste de pensionhouder het kistje met Inhoud. Hij deed toen dadelijk aangifte bij dc politie. Volgens de verklaringen van den pensionhouder cn diens vrouw kon alleen de varensgezel den diefstal gepleegd hebben, want de metselaar was totaal niet in de buurt vnn het kistje geweest. De metselaar verklaarde nog, dat de varensgezel hem later, bij een ontmoeting. h#d verteld; dat hij dien avond ..nog 'n paar centen had gepikt", „maar zeg maar. dat Je mij niet gezien hebt"! De varengezel ontkende nu alle schuld. Het O. M. wees op het gehaast vertrek dien avond ln December, uit de woonkamer van den pensionhouder en meende, dat zijn schuld vast stond. De elsch luidde j.mr gevangenisstraf. Verdaehtes verdediger, mr. T. A. M. A. van Ltibcn Seis, achtte dc schuld van verdachte allesbehalve vaststaande. Vooral vond pl. het vreemd, dat de metselaar zoo laat is aangekomen met zijn verklaring over de schuld van den varensgezel. HIJ zat toen al bijna 80 dagen In voorarrest! Pl. concludeerde tot vrijspraak van zijn cliënt. Deze betuigde nog eens zijn onschuld. Uitspraak 2 April. Voedingsgewassen in eigen tuin Zaaien en planten in het vroege voorjaar Wanneer de grond ls omgespit, bemest cn Ingedeeld in afzonderlijke vakken en bedden, wordt een aanvang ge maakt met het zaaien cn planten. In geval van langdu rige vorst kunnen deze werkzaamheden belangrijk worden vertraagd en er is dan. reden te meer om den tuin zoo spoedig mogelijk voor het zaaien en planten ln gereedheid te brengen. De harde kluiten van pas gescheurd grasland of zware kleigronden worden voordien met de spade naar behooren fijn gemaakt. In Maart of ln de eerste helft van April worden gezaaid: tuinboonen, doperwten, cnpucljners en peulen. Voorts kan men in Maait of In de geheele maand April z.i.ii.-u pino- zle, raapstelen, kropsla, snijsla, snljblet, tuinkers, zomcr- blelen. zoinerwortelcn, radijs, uien, peterselie en selderij. Sjalotten, pootulen en de z.g. wceuwplanten van bloem kool en kropsla, kunnen naar verkiezing in Maart of April worden geplant. Aardappelen worden ln April geplant; daarop komen we binnenkort terug. Zooals bekend worden bruine boonen, sla- cn sniiboonen pas in Mei gezaaid. Het uitzaaien van zaden kan breedwerpig of op rijen ge schieden. De eerste methode.'waarbij het zaad uit de hand over het zaaibed of veld wordt uitgestrooid, wordt o a toegepast bij wortelen, spinazie, radijs en raapstelen De" oppervlakte wordt dan het meest volledig benut, doch men bedenke, dat het een geoefende hand vraagt om het zaad breedvoerig goed uit te strooien. Het uitzaaien van de laatstvcrmelde producten kan ech ter zonder bezwaar ook op rijen geschieden. Dit verdient om verschillende redenen zelfs dc voorkeur, vooral ook voor den beginneling Bovendien laat rijenteelt zich veel gemakkelijker met andere gewassen combineeren. b.v. op rijen gezaaide spinazie tusschen erwten, tuinboonen of bloemkool. Tenslotte heeft men bij het uitzaaien op rijen minder zaad noodig dan volgens de breedwcrplge methode Dal Is thans een zeer belangrijke factor. Dc bonoodlgde hoeveelheden zaad werden reeds in een vroeger artikel vermeld, Zaden, welke zich moeilijk regelmatig laten uit zaaien. omdat ze zeer fijn zijn. zooals postelein of pluizig- zooals wortelzaad. kunnen eerst met wat zand worden ver mengd. waardoor een grootere hoeveelheid wordt verkre gen, welke zich gemakkelijker verdeelt. 1 l

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 1