Donna REX Theater Hoesten 7 Jxaen JUch Tooneelhuicelijk TOBIAS Stijgkracht., Neem 'n AKKERTJE De Nederlandsche Pijnstille* (^ucqedijkzSiand^ Radio Radio Leco Luidsprekers Tuinzaden en Bloemzaden A. TRAP £uach>iaom J(£ein-Cafetaiia H. B. v. DROFFELAAR HAARL. DAGBLAD, Donderdag 19 Mn. 1942 EXAMENS ACADEMISCHE OPLEIDING. Geslaagd aan de Gem. Universiteit te Amsterdam voor eind.ex. geschiedenis J. H. J. Heidoorn en A. J. Vis en voor doet. ex. geschiedenis mej. D, de Hoop Scheffer. Be vorderd tot arts mej. M. S. L. van Schuylenburch (Poer- woredjo) en do heeren P. Staverman (VUsslngen), P. Sloït (Gouda) en F. C. B. Jacobs (Bergen op Zoom). Artsexamen K gedeelte mej. M E. Polak Daniels (Den Haag) en de hee ren J. J- Zijlstra (Hoogeveen), A. H. H. van Liebergen (Roosendaal). Tan Lek Lim (Pekalongan), P. Scherpemsse (Schiedam), W. Koenlgsberger (A'dam) en G. de Reus (Leiden); voor het candidaatexamen sociale geografie jnej. T. de Groot en voor het doctoraal examen aardrijks kunde (vrije studierichting) de heer C. A. P. Takes APOTHEKERSASSISTENT. Geslaagd mej. J. M. Klein—Schiphorst te Haarlem. - ALCAZAR. Een film van heldenstrijd. Het jaar 1936 heeft als hoogtepunt in den Spaan- schen burgeroorlog de belegering en het ontzet van het Alcazar in Toledo gekend. De communistische revolutie teisterde Spanje en talrijke waren de dramatische voorvallen waarmede de verschrikking haar weg teekende. In de volksvertegenwoordiging ontbrandde de strijd, die al spoedig den afge vaardigde Sotelo het leven kostte, vervolgens het karakter van straatgevechten aannam en binnen weinige dagen een communistisch schrikbewind van ongekende afmetingen geworden was. jiaar op verschillende plaatsen wierpen moedige patriotten een dam op tegen de aanrollende re volutie en weerstonden, dikwijls met succes, de revolutionaire benden. Er zijn vele van deze bol werken geweest, doch geen enkele heeft op zooveel roemrijke heldenfeiten kunnen wijzen als het oude Alcazar dat, als een herinnering aan den tijd van Karei en Flips, nog altijd sterk en onbedwongen met zijn machtige torens ten hemel wees en van den heuvel, waarop het was gebouwd,de stad Toledo beheersohte. In het Alcazar was de militaire academie ge vestigd en bij het uitbreken der revolutie trokken de cadetten zich in het Alcazar op zichzelf een uitgestrekt gebouwencomplex vol middeleeuWsche schoonheid terug en verschansten zich met een deel der burgerbevolking a9hter.de stevige muren. Spoedig evenwel verschenen de revolutionairen, welbewapend met al de hulpmiddelen der moderne krijgstechniek. Bombardementen wisselden af met hèftige aanvallen, muren en torens moesten het tea slotte afleggen tegen, de granaten en weldra verdedigden de belegerden, die aangevoerd wer- door kolonel Moscardo weinig mer dan een ihoop. Vrijwel geen enkele beproeving werd dappere verdediging bespaard en een ontzet tende explosie scheen het einde van de maanden- i belegering te zullen vormen, doch ook dit- werd stand gehouden en weinig dagen later geschiedde het wonder, toen generaal Franco er in slaagde, zijn getrouwen te ontzetten. De Bassoli-film, een Italiaansche onderneming, heeft het aangedurfd, het Alcazar-drama te ver filmen. Om 't dadelijk te zeggen: de even ver schrikkelijke als heldhaftige dagen uit 1936 zijn in deze film herleefd en de bekwame regisséur Augusto Genina is er in geslaagd, ons het epos van den Spaanschen burgerkring voor oogen te tooveren. zooalshet zich inderdaad moet hebben afgespeeld. Het is moeilijk te zeggen, in welk opzicht de bijzondere waarde van deze film het meest aan den dag treedt: Het spel der hoofdpersonen, de commandant van. het Alcazar (Rafael Calvo), ka- litein Vela (Fosco Giachetti). Francisco (Aldo lorelli) Conchita (Maria Denis) en Carmen Her- rero (Mireille Balin) is voortreffelijk, doch het kunstenaarschap van den regisseur komt al even zeer tot uiting in de massaregie, waarbij in de eerste plaats gedacht moet worden aan de paniek in het Alcazar bij het eerste bombardement en voorts aan de bestorming nadat de mijnen, die door de belegeraars onder het Alcazar zijn aan gebracht, tot ontploffing zijn gekomen. Voegt men hieraan toe, dat de decors volkomen illusie wekken r van het machtig bouwwerk in welstand er was daartoe o.m. noodig 30 ton gips, 7 ton cement, .honderden kubieke meters hout, 700 gedraaide houten balustraden enz.* zoo dat men als het ware de volkomen vernietiging van het Alcazar zich ziet voltrekken, dan moge uit het bovenstaande blijken, dat de film „Alca zar" niet ten onrechte op de Biënnale denMus- solini-bokaal verwierf. Vrijwel geen enkele episode uit het lijden en strijden van de Alcazar-bezetting of zij is met meesterhand geschetst: we zien hoe de burgerbevol king zich met de onherbergzame ruimten moet be helpen, hoe zij honger lijdt, totdat nieuwe graan voorraad wordt ontdekt, hoe het Alcazar-krantje gedrukt wordt en hoezeer zij medeleeft met de wor steling der soldaten. Doch ontroerender zijn de vele getuigenissen van trouw'en offervaardigheid der troepen, het offer van den commandant, wiens zoon wordt gefusilleerd, als de vader weigert tot den prijs van zijn kind het Alcazar over te geven, de moeilijkheden, die de bediening van de radio toestellen meebrengt, als de electrische leidingen zijn verbroken, de onderhandelingen omtrent de overgave en de heroïsche eindstrijd, tijdens welken Vela de roode vlag der revolutie van het Alcazar nikt en die weer vervangt door de Spaansche vlag, tenslotte de ontmoeting van den commandant met generaal Franco tusschen de nog rookende puin- hoopen en omgeven door het handjevol overleven den: „Niets nieuws te melden van het Alcazar, generaal!" Door het Alcazar-epos is in de film het verhaal geweven van Conchita en Carmen, die genoodzaakt zijn, het beleg mede te maken en daarbij ontroe rende ervaringen beleven. De film loopt van Vrijdag af in Rembrandt te Haarlem. ,F. C. DERKS. JAARVERGADERING ST. VINCENTIUSVEREENIGING. De St. Vincentiusvereenlging te Haarlem heeft in haar Sebouw aan de Nieuwe Groenmarkt haar jaarvergadering lehouden. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek. Is! het aantal'werkende leden is toegenomen. Groot was de belangstelling voor het liefdewerk „de Bi bliotheek". Er waren 1309 lezers, waaraan 79179 boeken Verden uitgeleend De kinderbescherming eischte veel zorg. De spijskokerij «elt haar doel, het verstrekken van warme maaltijden, oofe dit jaar kunnen voortzetten. Na het afhandelen der huishoudelijke aangelegenheden beeft Pater H. Jansen S. J. nog een rede uitgesproken. Door het gebruik van Hoestival, verdwijnt Uw hoest geheel en al! „Wat Mijnhardt maakt is goed". Flacon 90 ct. Bij Apoth. en Drogisten. UITGAAN Heden DONDERDAG 19 MAART: Gemeentelijke Concertzaal: Bokswedstrijden, 7.30 uur. Stadsschouwburg: Revue „Elck wat wils", 7.30 Uur. Luxor Theater: „Heimkehri', 2.30, 6.30 en 8.45 uurJ Frans Hals Theater: „Ich kenn' diph nicht und liebe dich", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „De moderne blauwbaard' 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „De getemde draak", 2.6.30 en 8.45 Uur. Moviac: Gevarieerd programma, o.a. „Rose Marie jokt niet meer", van 12 uur af. VRIJDAG 20 MAART: Stadsschouwburg: „Het meisje met de negen pun ten" door het Ruys-ensemble. 7.30 uur. Bioscooptheaters: Voorstelling des middags en des avonds. Apotheken Be volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zon dag) geopend: Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, Tel. 11569. Grijseels en Van Hees, L. Veerstraat 19, Tel. 11000. Frans Hals Apotheek, Frans Halsplein 1. Tel. 11180. Te Heemstede is geopend: jgHeemsteedsche Apotheek, Binnenweg 98, Tel. VI kunt 11 nog zoo goed fietsen, toch mag u niet on der liet rijden liet stuur met beide handen los laten of de voeten van de trappers nemen. Art. 22 Wegen verkeersregeling (Polygoon-Seym) Concertgebouw-orkest speelt voor de Winterhulp AMSTERDAM, 18 Maart. In het Concert gebouw te Amsterdam heeft van avond de Win terhulp Nederland aan een groot aantal onder steunden een feestconcert aangeboden. De W.H.N. had het Concertgebouw-orkest bereid gevonden dezen avond onder leiding van prof. dr. Willem Mengelberg geheel belangeloos op te treden. En ongetwijfeld zullen de musici en hun dirigent geen spijt hebben gehad van dit besluit. Want een stampvolle zaal heeft genoten van het voortreffelijk musiceeren en langdurig zijn Mengelberg en de zijnen door het enthousiaste publiek toegejuicht. Aan het begin van den avond sprak de landelijk propagandaleider, de heer E. Zilver, een kort woord. Hij noemde dit concert het eerste ware volkscon cert en hij wees bovendien op het uitgelezen pro gramma, dat hier geboden werd. Na een orgelvoordracht door Piet van Egmond, hield de directeur-generaal van de Winterhulp Ne derland, de heer C. Prek, een toespraak. Hij zeide, dat aan den winter gelukkig een einde gekomen is en hij maakte het den aanwezigen duidelijk, dat het volk geestelijk en maatschappelijk ook in den winter geleefd heeft. De jongeren hebben alleen den winter gekend en de ouderen in ons land ook den herfst. Ons volk weet echter, dat de Tente en de zomer moeten volgen. Daarom zijn nu reeds maatregelen getroffen en zoo zijn de W.H.N. en de N.V.D. ontstaan. Als iedereen vertrouwen in en wil tot het leven heeft en men elkander helpt, ko men wij tot de nieuwe lente. Winterhulp beteekent, dat wij elkaar lief hebben als volk. Daarom wordt hier zonder aanzien des persoons geholpen en is de eenige vraag: lijdt gij nood? Zoo zullen ook de W.HJM. en de N.V.D. ons volk veroveren. Tenslotte wees de heer Piek er op, dat Winterhulp niet alleen is ophalen en uitdeelen van geld, doch dat de W.H.N. ook cultureel wil wer ken. Hetgeen dit concert bewijst. De heeriPiek dankte 'den heer Mengelberg en het orkest voor hun gewaardeerde medewerking. Het Concertgebouw-orkest gaf hierna onder lei ding van prof. Mengelberg o.m. een indrukwekken de uitvoering van Beethoven's Egmont-ouverture. De organisaties van huiseigenaren 's GRAVENHAGE, 18 Maart. De kop van het Dinsdag in de pers verschenen bericht omtrent de opheffing van organisaties van huiseigenaren bevat geen juiste weergave van de feiten, wordt ons thans nader medegedeeld. Van opheffing der organisaties van huiseigenaren in het algemeen is geen sprake, daar slechts de twee met name genoemde bonden zijn opgeheven. De overige organisaties als in de mededeeling bedoeld, wordén alle geaoht te zijn aangesloten bij den Bond van huis- en grondeigenaren en bouwondernemers. Het ontsla» van wethouder Buurman 's GRAVENHAGE 18 Maart. De commissaris-generaal voor bestuur en justitie heeft met ingang van 19 Februari 1942 den heer L. Buurman, wethouder voor sociale zaken te 's Gravenhage uit zijn ambt ontslagen. In aansluiting hieraan kan worden medegedeeld, dat de-wethouder mr. dr. S. de Vries Czn. voorloopig diens werkzaamheden zal waarnemen en dat aan dezen is toe gevoegd de heer P. Kuiper, die tot dusver belast was met de leiding van den socialen dienst van de Haagsche politie. De heer P. Kuiper is met ingang van 1 Maart 1942 benoemd tot hoofdcommies in algemeenen dienst bij de gemeente secretarie en onder de rechtstreeksche leiding van ge noemden wethouder belast met alle werkzaamheden, welke de bevordering van de verzorging der sociale be langen van de gemeente dienen. Hij is daarbij in het kader van door den voornoemden wethouder te stellen regelen gemachtigd, als zijn vertegenwoordiger op te treden. GEVONDEN VOORWERPEN. Inlichtingen te bekomen aan het Politiebureau, Smede- straat te Haarlem, tusschen 11 en 13 uur. Terug te bekomen bij: v. Rietschoten. Gr. Houtstraat 22, beursje met inhoud; Rueb, Madelievenlaan 6, Aerdenhout, beursje met inhoud; Smolders, Zuidpolderstraat 78, boek; Kruiderink, Borneostraat 48, Heemstede, duimstok; Gel- sing, Nic. v. d. Laanstra.t. horloge; v. Dunenburg, Gael- straat 45. handschoen; Fortgens. Solostraat 32. handschoen; v. Veen. Timorstraat 5, handschoen; v. Zutphen, Insulinde- straat 29, handschoen; Schippers. Meerenhout 12, Lisse, handschoen; Klimper, Wagenweg 124 rood. oorbel; Knoetschke, Kleverlaan 257, rozenkrans; Kuipers, Klever- laan 229, riem; v. Amerongen, Nagtzaamstraat 1, portemon- naie met inh.; Duilingh, Prinsessekade 38, papieren; Glijn, Kleine Houtstraat 48, portemonnaie met inh.; Bosch. Dr. Schaepmanstraat 19 rood, étui met Inh.; Siefers. Obistraat 10. shawl; Bureau van Politie, Smedestraat 9. tasch met Inhoud; v. Eerde Floraplein 8, vulpen; Cornelissens, Leeuwerikstraat 38, wantje; Borst, Brouwersstraat 77, wantje; Sibellng, Vaartstraat 7, want. IJMUIDEN. Marktprijzen en besommingen. IJMUIDEN 18 Maart 1942. Kleine schol le s. f 163; idem 2e s. f 162—f 116; Pufschol le s. f 108—f 106 idem 2e s. f85—f62; Groote bot *192—f170; Kleine bot f 126—f 100; Groote schar f 152; Mtddelschar f 92 —f70: Kleine schar le s. f47—f34; Idem 2e s. f26—f13; Wijting f142—f 140, alles per 50 K.G.; Kabeljauw f74— f 61 per stuk. Besommingen trawlers: ZK 68 Johannes 20 mnd. f816; VL 103 Voorbode 35 mnd. f 1625; IJM 111 Olympia 60 mnd. f3698. Kotters: IJM 203 f 10.717; KW 82 f 2001; KW 148 f 235; KW 160 f129; KW 92 f412; TX 4 f1015: TX 51 f468. Loggers: SCH 196 f1712; SCH 402 f 2281; SCH 159 f320. VELSEN Uitreiking bonkaarten 4e periode Het uitreiken van bonkaarten voor de vierde pe riode 1942 aan de bekende bureaux geschiedt Vrij dag 20 Maart: te IJmuiden (Oud en West) aan personen, wier namen beginnen met de letters R tot en met V: te Velsen en Driehuis aan personen, wier namen beginnen met de letters A tot en met R. Aanvulling Algemeene Politieverordening Van heden af gedurende drie maanden is op de secretarie dezer gemeente neergelegd een besluit van den burgemeester dd. 17 Februari j.L ter aanvulling der Algemeene Politieverordening met een bepaling, waarbij het, met uitzondering van de daarin genoemde gevallen, aan een vrouwelijke minderjarige van Nederlandsche natiopaliteit be neden den leeftijd van 18 jaren verboden is, zich na 6 uur des namiddags als bezoekster te bevin den in een tapperij, alsmede een verbod om een tweewielig rijwiel onbeheerd te laten staan, tenzij dit door middel van een deugdelijk slot tot on middellijk gebruik ongeschikt is gemaakt. Het besluit treedt 21 Maart in werking. KEURING VAN TREKHONDEN. Er zal een algemeene keuring van trekhonden en hondenkarren worden gehouden. De houders van trekhonden in de gemeente moe ten hun trekhonden met de kar of karren, waar vóór of waaronder de honden als trekdier worden gebruikt, en het tuig, aan de keuring of herkeuring onderwerpen op Dinsdag *31 Maart 1942 van des voormiddags 910 uur aan de o.L school No. 8, Burgemeester Enschedélaan te Santpoort; van des middags 34 uur aan het Hoofdbureau van Politie, Tiberiusplein te IJmuiden-O. Het is verb#oden een hond als trekhond en een voertuig als hondekar te gebruiken of te doen ge bruiken, tenzij de hond, kar en tuig door of vanwege den houder zijn onderworpen aan een laatstelijk uit geschreven keuring of herkeuring en daarbij voor februik onderscheidenlijk als trekhond, kar en uig geschikt zijn verklaard- Vanaf Vrijdag a.s. HANS MOSER - IDA WÜST THEO UNGEN in: (7 JAHRE PECH) TOBIS UFA WERELD- EN TOBIS HOLL. NIEUWS. ALLE LEEFTIJDEN. SCHOUW OVER DE WEGEN. Maandag 30 Maart a.s. en zoo noodig op de vol gende dagen zal schouw worden gehouden over de linnen het gebied der gemeente Velsen liggende vegen, waarop het. wegenreglement Noord-Holland van toepassing is en welke niet bij artikel 10 zijn uitgezonderd. BEVERWIJK Arbeiclerstooneelf onds Voor de leden van bovengenoemd fonds werd de onlangs uitgesteld^ uitvoering gegeven door het Nederlandsch Tooneel. intendant Cor v. d. Lugt Melsert. Onder regie van den laatste werd het blijspel van Kurt Sellnlck „Tooneel- huwelijk" opgevoerd, een werk, dat een aanwinst genoemd kan worden voor de moderne tooneelttteratuur van 't lichte genre. Het is een alleraardigst blijspel met een spranke lende dialoog, charmant geschreven hoewel in sommige scènes veel gemoraliseerd wordt. De wereld van .schijn en wezen, in dit geval; van het tooneel op het tooneel, heeft Sellnlck in de eerste scènes zeer geslaagd dooreen geweven. De regie heeft gelukkiger wijze steeds den luchtigen, toon laten overheerschen. Bij een andere opvatting der regie had „Tooneelhuwelijk" niet den goede indruk achter gelaten, die het nu naliet. Het stuk werd in frisch tempo, met entrain gespeeld en de geestig geschreven situaties werden goed uitgebuit. Myra Ward, Tilly Perin—Bouwmeester en Elinc Markus tezamen met Marie Faassen vormden met Henri Eererts en Jan van Ees de bezetting van „Tooneelhuwelijk". dat door het Nederlandsch Tooneel in een tot in de puntjes verzorgd décor werd gespeeld. A. 3. VAN DER WEIJDEN. Schaakclub ..Weellink" Dinsdagavond hield de schaakclub „Weenlnk" in het Witte Kruisgebouw onder voorzitterschap van den heer J. C. Muyen haar jaarvergadering. "S^Blijkens het financleele overzicht van den. penning meester hadden de ontvangsten f 354,75 en de uitgaven f 291.37 bedragen. Een batig saldo dus van f 63,38. Den pennigmeester werd décharge verleend. In ,de kascom- missl^ werden benoemd'de heeren 3. Schllp en W. Visser. Het ledental bleef vrijwel gelijk en bedraagt thans 40. Bij de bestuursverkiezing werden de heeren Ph. v. d. Kolk en P. Hart herkozen. Medegedeeld werd dat in de komende maanden een af- valwedstrijd zal worden georganiseerd, waarbij zoowel de sterkere als zwakkere spelers elkander zullen ontmoeten Voor alle klassen zal dan In de verliezers- en winnaars- ronde een prijs beschikbaar worden gesteld. Voorts zullen de Junioren eenige wedstrijden spelen tegen de spelers van groep 4. 7? C.G.V. „Hercules' Ook 'voor de tweede uitvoering van de Chr. Gymnastiek vereniging „Hercules", welke Woensdagavond in het Vereenigingsgebouw aan de Oosterwijkstraat werd gege ven. bestond zeer groote belangstelling. De zaal was op nieuw tot de laatste plaats bezet. BOUWVERGUNNING. De burgemeester heeft aan den heer P. Laógendijk ver gunning verleend tot het gedeeltelijk vernieuwen van een stal van den heer Maalman aan den Arendsweg. SANTPOORT M. J. ENZERINK f In het ziekenhuis St. Johannes de Deo te Haar lem is gisteren op 69-jarigen leeftijd -overleden de heer M. J. Enzerink. De overledene, die jaren lang het bekende café „De Uileboom" exploi teerde, trad in zijn vakkringen zeer op den voor grond. Want niet alleen was hij voorzitter van de afd. Velsen en Omstreken van den Bond van Hotel- Koffiehuis-, Restauranthouders en slijters „Ons Belang", doch hij maakte ook deel uit van het hoofdbestuur van dien bond. Ook op politiek- terrein was de heer Enzerink geen onbekende. Hij heeft nog eenigen tijd deel uitgemaakt van den Velser gemeenteraad. De teraardebestelling heeft a.s. Zaterdagmiddag één uur op de begraafplaats „De Biezen" plaats. Rijksminister Fünk spreekt Over de Duitsche crediet- en economische politiek BERLIJN, 17 Maart. (ANP) In de jaarvergade ring van de Duitsche Rijksbank heeft de Rijksmi nister van economische zaken en president van de Duitsche Rijksbank, Walther Funk, een uitvoerig betoog gehouden over de Duitsche crediet- en eco nomische politiek. De minister begon met erop te wijzen, dat het Duitsche geld- en credietbeheer in het afgeloopen jaar in verband met de geweldige uitbreiding van het oorlogsgebeuren een nieuwe aanmerkelijk grootere taak te vervullen heeft gekregen. Daarbij kon de financiering van den oorlog verder verlicht, de rente-ontwikkeling geconsolideerd, de financie ring van den voor de oorlogvoering noodzakelijken buitenlandsche handel gewaarborgd en het afrekey ningssteisel met de Europeesche landen meer ver volmaakt worden. De beste garantie voor de valuta in oorlogstijd, zoo vervolgde minister Funk is de waarborging van de voor de oorlogvoering noodza kelijke productie en tijdige zorg voor de voorzie ning in de steeds toenemende behoeften van de oorlogvoering. De voorwaarden hiertófe worden juist nu door het concentrische gebruik der krachten ter verdere opvoering van de productieve energie on der leiding van den Rijksminister voor bewapening en munitie geschapen. Door de meest uitgebreide rationalisatie en de meest uitgestrekte bevordering van prestatieloonen proi prestatieprjjzen, zal de Duitsche bewapenings- auctie een nieuwe aanzienlijke stijging, een >te verlichting en een aanmerkelijke bespoe- liging ondergaan. Tevens vindt een besparing van arbeidskrachten plaats. Ook voor de geld- en valutapolitiek, alsmede voor de oorlogsfinanciering, ontstaan uit deze ontwikke ling gevolgtrekkingen van belang. De productie der volkshuishouding van Groot- Duitschland is ook in het afgeloopen jaar gestegen. Uiteraard hebben de bewapeningsgoederen hierin het glootste aandeel. Deze stijging ging voor een aanzienlijk deel ten koste van ae productie aan ver- bruiksgoederen. Automatisch ontstaat daardoor een tweespalt tusschen de goederen- en de geldzijde van de volkshuishouding. Dat beteekent. echter niet. dat •ij een dergelijk verschijnsel werkeloos gadeslaan Ofwel'moet de goederenproductie vermeerderd en goedkooper gemaakt' worden, ofwel moeten de inko mens door verhoogde belastingen omlaag gehaald worden, het grootste resultaat zal het gelijktijdige gebruik van beide methoden opleveren. De oorlogsschuld, die volgens den stand van heden het geheel geen bezwaar heeft, zal zelfs bij langen duur van den oorlog na den zegevierenden afloop van den oorlog ook geen vraagstuk vor men. omdat dan goedkoope grondstoffen en ar beidskrachten voor Duitschland in toereikende mate ter beschikking zullen staan om deze gehuld te kunnen aflossen. Dan zullen ook de clearing- saldi geen bezwaar meer vormen. J De clearing-vorderingen zijn voor de Euro peesche centrale banken stellig een betere dekking der bankbiljetten dan het goud, welks toekomstige waarde nog volkomen in het duister ligt. Het clearingverkeer heeft echter nog een ander zeer opmerkelijk .voordeel: door het overeenkomen van vaste omrekeningskoersen wordt den afzonder lijken, mationalen volkshuishoudingen de mogelijk heid geboden tot een beraming van productie plannen op langen termijn en wordt daarmede ondanks' oorlog en deviezencontrole een grondslag gelegd voor uitbreiding der productie en voor den goederenruil tusschen de staten. Ondanks alle bestrijding voor den oorlog en de talrijke storingspogingen m den oorlog, is het Duitschland gelukt, uit de beide extreme econo mische richtingen, de autarkie en de wereldeco nomie der arbeidsverdeeling, een synthese te schep pen, die het Duitschland en met Duitschland den Europeeschen volkeren mogelijk maakt, de voor deden van beide economische stelsels volop te genieten, zonder hun nadeelen te behoeven over te nemen. Materiaalbesparing 's-GRAVENHAGE, 18 Maart. „Wij zien duidelijk in, dat de geweldige taak, die ons niet alleen wordt aangewezen door den economischen nood dezer tijden, doch ook door den vorschenden blik in de toekomst, slechts dan kan worden verricht, wanneer boven het egoïsme van ieder afzonderlijk, bet belang van het algemeen den doorslag geeft" Op duidelijke en ondubbelzinnige wijze heeft Adolf Hitler met deze woorden te verstaan gegeven, dat na overwinning van de invidualistisch-liberalistische op vatting en ideologie, voortaan bij de jeugdige volke ren, die medewerkers aan den opbouw van Europa en de wereld, boven elk persoonlijk belang van den af zonderlijken mensch, de belangen van de gemeen scha#, en boven elk persoonlijk voordeel het gemeen schappelijk welzijn van het volk moeten staan. Daar mede is nog eens nadrukkelijk onderstreept, dat alleen de gemeenschappelijke prestatie onder bekwame lei ding in staat is, den tijd van een volk in nood te boven te komen, om uiteraard dan ook na het overwinnen der moeilijkheden allen aan de resultaten van den strijd te laten deelhebben. Ook de arbeid van beroepsgroepen en organisaties van het openbare leven heeft slechts beteekenis wan neer hij dient tot het welzijn van het geheel. Dit geldt (uiteraard vooral voor het economische leven van een volk. voor de industrie van een land en voor de daarin werkende en scheppende techniek. Een belangrijk deel van elk ingenieurswerk is'altijd geweest om met een zoo gering mogelijk verbruik van materiaal en grondstoffen, arbeidskracht en ener gie. producten van maximale perfectie te scheppen. Duitschland heeft sinds vele jaren zijn bijzondere aandacht geschonken aan de kwestie van de metaal positie in de Europeesche landen en van het metaal- verbruik ter dekking van de behoefte aan goederen van het Europeesche bedrijfsleven. Indachtig de ver plichting van alle volkeren tot den gemeenschappelij- ken opbouw van ons Europeesche continent, is het Rillerig Huiverig Laat AKKERTJES zorgen dat 't Kou-tje geen Kou wordt. Neem ze dadelflk want een kou kan gevaarlijk worden. Duitsche volk bereid het resultaat van zijn moeizaam onderzoek op dit gebied aan zijn Europeesche nabuur-' landen ter beschikking te stellen. j Met de oprichting door den Rijkscommissaris vod j het bezette Nederlandsche gebied van de materiaal- besparingscommissie en de benoeming van den mate- riaalbesparingscommissaris is aan den matcriaalbe- sparingsarbeid ook voor Nederland een richting ge geven, waarin de stelselmatige uitvoering der maat regelen die in het belang zijn van hét Nederlandsche volk, gewaarborgd zal zijn. Eenige honderden fabrie ken der Nederlandsche industrie en alle voor het ver bruik van materiaal en grondstoffen verantwoordelijke Nederlandsche instanties zijn tot samenwerking onder Duitsche leiding opgeroepen. Op 20 Maart a.s. vindt de eerste groote vergadering plaats van al deze instanties met de in de fabrieken der Nederlandsche industrie benoemde gevolmachtig den inzake het materiaalverbruik. Gaarne reiken de aan ervaring rijker geworden Duitsche ingenieurs hun kameraden in Nederland de hand. Zij willen hen hel pen om reeds thans, tijdens den oorlog, in Nederland de mogelijkheid te scheppen, voor hun werkende rae- demenschen in het bedrijfsleven na den oorlog niet alleen het juiste arbeidsveld te verkrijgen, doch hen ook aan den grooten komenden opbloei van het so ciale leven te laten deelnemen. Verplichting voor Duitschers tot aan melding bij de Reiehskultiirkammer Het Rijkscommissariaat deelt mee: De in Nederland woonachtige Duitsche cultuur scheppers worden lid van de Reichskulturkammer resp. haar onderdeelen. Ter registratie van deze cultuurscheppers en ter behartiging van hun be langen is als „Beauftragter der Reichskulturkammer für die Niederlande" de leider der afdeeling cul tuur van het Rijkscommissariaat, dr. Bergfeld. aan gewezen. Aanmelding moet terstond bij hem ge schieden. (Adres: Kneuterdijk 20, den Haag). De toetreding van de Duitsche cultuurscheppers tot de Nederlandsche Cultuurkamer vervalt daarmede. De ze aanmelding bij den gemachtigde der Reichskul turkammer moet ook dan geschieden, als de betrok kene reeds is ondergebracht bij het cultuurbureau der N. S. D. A. P. HAARLEM. 18 Maart Ondertrouwd: 18 Maart: J. Wolfard en E. de Boever; H. G L. Tesselaar ?n G. W. J. Kooy; J. C. Poelgeest en T. Handgraaf; N. J. J. Jansen en M. J. der Kinde ren; P van Norde en W C. R. v. Velzen; H. J. KootJ en G W. M. Groskamp; J. Kaan en T. A. M. Heilig; J. M. Warren en J. M E v Frankenhuijsen; B. An- dringa en H. C. Geukers: G. Busselman en G. Huisjes; T. Bultman en A. Wijshake: P. M L. van Schie en A. C. M. Voordouw; A G. van Klink en M. Marlnus; C. Peper en R. Cohen Rodrlgues; A. van Wees en A. H. Nijssen; H. W. Bijnsdorp en M. P. Puts; C. A. Ca- rninada en I. C. Veenings; T. Ruyter en G. M. Over- mars; J. Meijer en G. van Vliet; M. J. F Fok en A. Konings; A. H. Swarte en M. J J Do Klerk; J. Fort gens en J. van Andel; L. H Vrieslander en H. van Gelder: T. Scheelings en J. de Jong; J. Timmers en A. Versteeg. Gehuwd: 18 Maart: J. N. Scholten en G. E. Jak; K. S. H. Smits en C. Schippers; J H. van Ooljen en S. J. de Groot; S. Bosma en H. G van de Merwe. Bevallen 14 Maart: M. AalPelz. z.; 15 Maart: C. J. de Jongde Jong, z,16 Maart: L. Pérukelvan Baekel d.; 17 Maart: M. M. RutjensDonkers, d.; J M Mei- landErnst, d.; W. Wetsema—Warnaar, d M. C. Ho- gervorstSchoen, d.18 Maart' M. Keldermanvan As. z J. T van den Berghvan Essen, z.; P. M Henke Schuurman, d.. M. J. E. VeenstraSchilder, d.; J. van der Meer—Sanders, z. Overleden 16 Maart: M. J. BoerendansBrussel. 75 j., Delistraat; M. P. van ZandvoortKuijken. 72 j.. Lange Heerenvest; B. Frijda. 55 j., Groot Heiligland; A. M. A. BontjemaBeezem. 64 j.. A. L. Dvserlnckstraat; J. de GraafErbrink, 63 jI.ange Raamstraat; 17 ^laart: H, C. Hoed—Boeree, 74 j., .Tncobstraat; J. Klooster, 47 j., Oudeweg; 18 Maart: L. G.. 21 d., z. v. B. G. L. Tosseram, Zijlweg. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, in het Zie kenhuis St. Joannes de Deo te Haarlem, na een korte ongesteldheid, onze lieve Vader, Behuwd- en Grootvader Marinus Johannes Enzerink in den ouderdom van 69 jaar. Batavia: C. M. VAN ZOONEN- ENZERINK G. VAN ZOONEN en Kinderen Bloemendaal: J. B. J. VAN DAMME- ENZERINK D. G. VAN DAMME- en Kinderen Santpoort, 18 Maart 1942. Terrasweg 37. Condolatie-edres: Bosch en Duinplein 8, Bloemendaal. De teraardebestelling zal plaats hebben op Zaterdag 21 Maart a.s. op de Begraaf plaats „de Bieze". Vertrek Terrasweg "37 te 12.45 uur. ingeb. goed, i Ratelsstraat 2, IJmuiden-Oost ingeb. luidspreker, speelt goed, slechtsf 60. FLINKE LOOPJONGEN gevr. Aanmelden na 6 uur. L. J DE GOEDE, Kompasstraat 38, IJm. Te koop ERRES RADIO, goed spelend. Geen u. k. g. 65.- Schoonoordstr. 34, Velsen-Noord. Aankomende NAAISTER gevr. bij JAC. NIERSE, Kleermeker, Kalverstraat 116, IJmuiden-O. steeds In voorraad, Zaadhandel Stephensonstraat 4 - IJmuiden Een perfecte bediening is de kracht van onze zaak. M. SPRONG, Heerenkapper TROMPSTRAAT 151 hoek v. Speykstr. IJmuiden (O.) HAGELINGERWEG 61, SANTPOORT PRIMA CONSUMPTIE - BILLIJKE PRIJZEN BINNEN ENKELE DAGEN le KWALITEIT IJS VERKRIJGBAAR. E. KNOL KLEERMAKERIJ VOOR DAMES EN HEEREN KLEEDING NAAR MAAT. Bekroond Coupeur. Bontwerken Keer-, Repareer- en Moderniseer Inrichting. VELSERBROEKSTRAAT 13, SANTPOORT fDER WEG INS FREiE) TOEGANG 18 JAAR Zondag 3 en 5,15 nur: I MATINEE J 1

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 5