Italiaansch weermachtsbericht. Gevechtsactie ten Oosten van Tmimi. Rome, 18 Maart (Stefani) Het 655ste weer- machtberieht luidt: Vijandelijke elementen hebben een stelling ten Oosten van Tmimi aangevallen. Na tegenaanvallen werden zü teruggedreven met achterlating van en kele gevangenen, onder wie een officier. Verliezen der bolsjewistische luchtmacht BERLIJN, 18 Maart (D.N.B.) Naar van militaire zijde verluidt, hebben de bolsjewisten in het tijdvak van 1 Januari tot 7 Maart 1587 vliegtuigen verloren, waarvan 1.009 in luchtgevechten. De Britten verloren in denzelfden tijd 329 vliegtuigen. De totale verliezen van den vijand bedragen dus 1.964 vliegtuigen. Daaren tegen verloren de Duitschers 291 vliegtuigen. Dinsdag hebben de bolsjewisten in totaal 68 vlieg tuigen verloren, waarvan 56 in luchtgevechten en 2 d9or afweergeschut. De rest werd op den grond ver nield. Slechts één Duitsch vliegtuig is niet op zijn basis teruggekeerd. De bolsjewisten in Iran ADANA, 19 Maart. (D.N.B.) Omtrent de jong ste gebeurtenissen in Iran verluidt in welingelichte kringen, dat de Sovjet-regeering een opstand der Koerden lot aanleiding heeft genomen om haar troepen over de bij verdrag bepaalde demarcatie- linie Oermiameer-Élboers-Mesjed te brengen. Tevens heeft de Sovjet-regeering aan de Engel- schen voorgesteld, een nieuwe linie aan te wijzen, te weten DisfoelIsfahanJest-Afgaansche grens. Moskou heeft zijn eisch gemotiveerd met de omstan digheid, dat de onlusten in het gebied tusschen Koerdazir en Kermansja hun verbindingswegen met Basra en de Perzische Golf belemmeren. Naar voorts wordt gemeld, zijn Sovjet-troepen, voorafgegaan door boljewistische agitatoren, reeds in het Iraaksche Koerdengebied tusschen Soe- leimanja en Chanikin aangekomen. Berichten uit andere bron melden dat de bolsje wieken reeds de militaire bezetting van het gehee- le westen van Iran tot aan de Perzisohe Golf voor bereiden. ARRESTATIES IN TURKIJE. ANKARA, 18 Maart (A.N.P.) Van betrouw bare zijde wordt gemeld, dat het Sovjet-consulaat in de Oost-Anatohseche stad Van, gelegen in het door Koerden bewoonde gebied, alsmede het Turk- sche consulaat in Tebris, gesloten zijn. Bovendien wordt vernomen, van een instantie, die nauwe be trekkingen heeft met Turksche politieke kringen, dat de laatste dagen in hel Turkije ongeveer 500 communisten of personen die van communisme verdacht worden, gearresteerd zijn. Het „Nederlandsch instituut voor Volkshuishoudkundig onderzoek" 's-GRAVENHAGE, 18 Maart. Zooals reeds in persberichten werd aangeduid, is door den Rijks commissaris dr. Seyss Inquart alhier opgericht het „Nederlandsch Instituut voor volkshuishoudkundig onderzoek". Het doel dezer stiohting is het ver richten van onderzoekingen op het gebied der Ne- derlandsche volkshuishouding. ^iet bestuur over de stichting wordt uitgeoefend door een curatorium, waarvan door den Rijkscommissaris als leden zijn benoemd: Geheimrat prof. dr. Ernst Wagemann, president van het „Deutsches Institut für Wirt- schaftsforsehung", voorzitter, alsmede de heeren F. B. J. Gips, directeur der Utrechtsche asfaltfabriek en van Gips Houthandel, lid der organisatie-com- missie (commissie Woltersom te 's-Gravenhage), D. Koudijs, voorzitter van de bedrijfsgroep „Le vensmiddelen-industrie" te 's-Gravenhage, dr. L. P. Krantz, firmant der lakenfabriek Krantz en Zonen te Leiden, lid der commissie Woltersom, de oud-minister van Landbouw dr. F. E. Posthuma, generaal-adviseur van den Nederlandsehen Land stand te 's-Gravenhage, mr. J. Robertson, direc teur-secretaris der Nederlandsche Bank te Am sterdam en is mr. dr. H. J. von Brucken-Fock, voorheen leider van het bureau van den Raad voor Volkshuishouding der N.S.B. en voormalig hoofd redacteur van het tijdschrift „De Nederlandsche Volkshuishouding" te ^s-Gravenhage, met de leiding van de loopende zaken van het instituut als directeur door den president belast. Tevens is Mr. dr. Von Brucken Fock door den Rijkscommissaris benoemd tot lid van het curatorium, dat belast is met het bestuur van de Stiching. Het doel van het instituut bestaat in het doen of in opdracht geven van economische onderzoekin- ?jen t.a.v. de Nederlandsche volkshuishouding, hare egenwoordige en toekomstige mogelijkheden, er hare toekomstige plaats in het kader der Europee- sche volkerenhuishouding. Vooral m.h.o. op deze laatste taak is het instituut door den persoon van den internationaal bekenden en gewaardeerden president van het „Deutsches Institut für Wirtschafts- forschung" (Institut für Konjunkturforschung) te Berlijn, prof. dr. Ernst Wagemann, nauw ver bonden aan laatstbedoeld instituut, op gelijksoorti ge wijze als overeenkomstige instituten in verschil lende deelen van Duitschland en in nog andere landen van Europa. De wijze van totstandkoming van het Neder landsche Instituut opent groote mogelijkheden voor systematische verzameling, coördineering en ver werking van reeds bijeengebrachte statistische ge gevens ter voorbereiding van de economische sa menwerking der Europeesche, en met name der Germaansdie, volkeren in het kader der geleide economie. Het instituut zal zoodoende zoowel voor regeermg als bedrijfsleven een onmisbare vraag baak en raadgever kunnen zijn waar het geldt de doorvoering der geleide economie, zoowel nationaal als continentaal gezien. Het instituut zal in zijn taak worden terzijde ge staan door een commissie van advies, waarvan o.a. deel zullen uitmaken vertegenwoordigers van in stellingen en instanties, die zich reeds op het ge bied van het economisch onderzoek bewegen, als mede deskundigen op het gebied der economisch- onderzoekende journalistiek, zulks mede m.h.o. op de uitgave van het tijdschrift, dat als orgaan van het instituut eerlang zal verschijnen. Het instituut hoopt binnenkort zijn werkzaamhe den te kunnen aanvangen in het perceel Sophialaan 12 te 's-Gravenhage. Het voorloopig adres is: Nas- saupleln 8, 'sGravenhage, tel. 115707. De Nederlandsche legionairs in hun winterstellingen v. d. Heyden, P.K.-Vrijwilligerslegioen Nederland, schrijft: Op een der Noordelijke sectoren van het Oostfront heeft het Vrijwilligerslegioen Nederland zijn winter stellingen betrokken. Dag en nacht hebben onze jon gens gewerkt aan hun onderkomens en blokhutten, welke beschuttingen bieden tegen de felle koude en den vlijmenden wind die hier in al zijn onbarmhartig heid over het wijde Russische land heenstrijkt. Eenige duizenden kilometers scheiden thans de mannen, die hier de barre koude trotseeren. van hun huis, van hun gezin, van hun vaderland. Doch ondanks de enor me afstanden en moeilijkheden welke het transport in deze sneeuwwoestijn baart blijft 't contact met het va derland, met hen die achterbleven, gehandhaafd. Ook hier brengt de koerier, die begrijpelijk een der meest gezien en verwachte gasten is. de post. Zijn komst maakt den dag tot een feestdag! Het is een groote ge beurtenis in het leven-van-allen-dag daar in die ein- delooze witte wereld. Aan den rand van een dennenbosch zijn de eerste blokhutten opgetrokken. Hout is er in overvloed en de kachel kan gelukkig flink worden gestookt. Doch niet alleen boven den grond, ook onder den grond zijn on derkomens ingericht, waar de mannen het zich zoo be- hagelijk mogelijk gemaakt hebben. De eerste weken zijn weken van hard werken, weken van voorbereiding. Aan het geheele front valt activiteit te bespeuren, want alles maakt zich paraat voor het komende voor jaar. Nog is het front als verstard, doch op een dag zal deze honderden kilometers lange linie zich in be weging zetten. Een wals van staal, bestuurd en ge richt door geharde mannen, zal dan dood en verderf brengen in de rijen van hen, die eens geloofden zelf een wals van staal in Westelijke richting te kunnen sturen in de hoop de Europeesche volkeren te kunnen- vermorzelen om op hun ruines het Sovjet-paradijs te stichten. Welk een nameloos leed, welk een ellende, welk een .erarming, zoowel geestelijk als materieel, dit betee- kent. onze Finsche strijdmakkers, die daar op een der koudste sectoren van het geheele Oostelijke front den strijd tegen de Sovjets hebben opgenomen, zij kun nen het vertellen. Liever vechten tot den laatsten man. dan dat nog eens te moeten beleven! Wij weten, wat dat zeggen wil, vechten desnoods tot den laatsten man. Tachtig jaren woedde de oorlog in de lage landen aan de zee: tachtig jaren hebben onze voorvaderen gestreden voor hun vrijheid. De ge dachte aan dien tijd vervult iederen waren Nederlan der met trots. Thans zijn weer onze beste zonen aan getreden. weer om te strijden voor de vrijheid, de toekomst van land en volk. Ook thans zijn er nog velen die meenen zich afzijdig te moeten houden, velen die niet beseffen dat het om de toekomst van ons en onze kinderen gaat. Nog zijn velen bevangen door een libe- ralistischen-egoïgtengeest die democratische kruide niersopvatting: liever afwachten, anderen laten strijden, je kunt nooit weten! Het zijn die misleide landgenoo- ten, die nog gelooven in „neutraliteit" en die nog nim mer dit valsche masker doorschouwd hebben. Zij ver dienen slechts ons medelijden. Het groote gebeuren van dezen tijd gaat aan hen voorbij en voltrekt zich buiten hen om. De geschiedenis zal ook eens de houding be- oordeelen van hen. die zich met hun eigen leven heb ben ingezet voor land en volk, op het meest critieke oogenblik dat ooit in zijn geschiedenis is aangebroken. En geen van ons, die dit vonnis vreest! Geen onzer zal zich te schamen hebben voor hen die na ons komen zullen. Wij deden onzen plicht! Veel geld gevraagd Ja, zonder blikken of blozen vragen wij u veel geld n niet eenmaal, maar geregeld! Wij hebben namelijk veel geld noodig om geregeld veel pakketten te kunnen zenden aan onze vrijwilli gers in het Oosten. Duizenden paketten met sigaretten, sigaren, tabak, boeken, tijdschriften, kranten en evenveel verjaar dagspakketten moeten en zullen aan onze mannen verzonden worden. Het is toch niet meer dan een staaltje van onzen plicht, dat wij onze strijders met deze pakketten bewijzen, dat het thuisfront hen niet vergeet. Veel geld hebben wij daarvoor noodig er daarom vragen wij u, veel geld te storten op giro rekening 4 3 2 1 0 0 t.n. VERZORGINGSFONDS VRIJWILLI GERSLEGIOEN „NEDERLAND", te 's-Gravenhage. Kinderen die geen sprookje kennen Twee kinderen, spelend in een der straten van een door de Duitsche troepen bezette Sovjet-stad hebben het den Nederlandschen oorlogsradioverslaggever ver teld: zij kenden geen sprookjes, zij kenden geen vreugd, zelfs wisten zij niet wat droomen was Zoo heeft dit bolsjewistische systeem van onmen- schelijkheid zijn stempel op het arme volk gedrukt. Daar is in het Oosten veel werk te verrichten, ook •oor de Nederlandsche ambulance. Steunt daarom deze Nederlandsche hulpexpeditie en stort uw bijdrage op girorekening 8 7 6 0 0 NEDERLANDSCHE AMBULANCE, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage Duitschers gelieven hiervan kennis te nemen De commissaris-generaal voor de openbare veilig heid maakt bekend: Op grond van de verordening van den Rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche gebied be treffende de registratie van Duitschers. waren alle in Nederland woonachtige Duitschers verplicht, zich bij de voor hun woonplaats bevoegde registratie-bureaux aan te melden. Het is gebleken, dat een aantal Rijksduitschers tot nu toe door onwetendheid niet aan deze verplichting heeft voldaan. Degenen, die in dezen in verzuim zijn. worden hiermede onder verwijzing naar de bij de ver ordening bedreigde straffen, uitgenoodigd, zich schrif telijk of mondeling bij de bureaux van de politie officieren bij den gevolmachtigden van den Rijks commissaris voor de provincies aan te melden. In het bijzonder wordt er de aandacht op gevestigd, dat deze aanmelding eveneens moet geschieden in alle geval len waarin personen, die tot het Duitsche volk behoo- ren of van Duitsche afstamming zijn, in twijfel ver- keeren met betrekking tot hun nationaliteit of als personen zonder nationaliteit worden aangemerkt. Een eventueel vroeger ontvangen bericht van een officieele instantie, volgens hetwelk men de Duitsche nationaliteit heeft verloren, bevrijdt niet van den plicht tot aanmelding. Deze verplichting geldt eveneens voor Duitschers uit het vroegere Oostenrijk, voor Sudeten- Duitschers en voor Volksduitschers uit de Oostgebie- den. De aanmelding dient alsnog uiterlijk tot en met 21 Maart 1942 te geschieden. Bij minderjarigen is de op voeder, ook wanneer hij zelf geen Duitscher is, voor de inachtneming van dezen tweeden aanmeldingstermijn verantwoordelijk. gez. RAUTER SS-Gruppenführer und Generalleutnant der Polizei. DE BOMMEN OP TURKSCH GEBIED. Van Engelsche vliegtuigen afkomstig. ANKARA, 18 Maart (A.N.P.) Naar aanleiding van den Engelschen luchtaanval op Milas -heeft de Turksche kustverdediging, naar van Turksche zijde wordt vernomen opdracht gekregen voortaan zonder waarschuwing het vuur te openen op elk niet-ge- identificeerd vliegtuig, dat de Turksche kust nadert en van welks komst men niet in kennis gesteld is. Van officieele Britsche zijde is toegegeven, dat de aanval door Britsche vliegtuigen bij vergissing is ondernomen. De Britsche ambassade heeft de Turksche regeering schadevergoeding aangeboden. DUITSCHE DISTRIBUTIEBESCHEIDEN. Moeten bij verlof zijn ingeleverd, anders wor den hier geen andere verstrekt. 's-GRAVENHAGE, 13 Maart, Ofschoon de in Duitschland werkende arbeiders vóór hun ver trek derwaarts en ook op het tijdstip, waarop zij met verlof naar Nederland terugkeeren door de daarvoor aangewezen instanties gewaarschuwd wor den, dat zij bij hun terugkomst in Nederland in het bezit moeten zijn van een verklaring waaruit blijkt, dat zij hun Duitsche distributiebescheiden hebben ingeleverd („Abmeldebescheinigung") komt het nochtans herhaaldelijk voor, dat dit voorschrift door de belanghebbenden niet in acht wordt geno men. Daardoor kunnen zij dan niet in aanmerking worden gebracht voor een verstrekking van Neder landsche levensmiddelenbons gedurende den hier te lande doorgebrachten verloftijd. Teneinde den betrokkenen dit ernstig ongerief te besparen wordt nogmaals met nadruk in overweging gegeven ten deze niet in verzuim te blijven. uitspraak in de zaak markenhof tegen den staat der nederlanden. UTRECHT 18 Maart. In de Meidagen van 1940 werd de heer J. Markenhof uit Schalkwijk op last van de overheid in arrest gesteld en in verzekerde bewaring gehouden. Toen de heer M. op 16 Mei in vrijheid werd gesteld, nam hij daarmede geen genoegen. Hij eischte van den burge meester van Schalkwijk c.s. van de gemeente of van het rijk (Staat der Nederlanden) een schadevergoeding van 500 gulden. Heden heeft de rechtbank uitspraak gedaan in deze zaak. Het vonnis luidde, dat de staat der Nederlanden veroor deeld wordt tot betaling van 8.20 gulden. Alle andere vor deringen verklaarde de rechtbank niet ontvankelijk. Ver der veroordeelde de rechtbank den eischer in de kosten van het geding. Naar mr. Sleburgh mededeelde, zal de heer Markenhof van dit vonnis in hooger beroep gaan. faillissementen. Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co. N.V., Amsterdam. REHABILITATIE: D.d. 12 Maart 1942 is door Theodorus Lukkes destijds te Weesp, thans te Hilversum, een verzoekschrift tot het be komen van rehabilitatie ingediend. UITGESPROKEN: A. Douma, schilder. Heerenveen. Badweg 9, Recht. Comm. Mr. H. W. A. Schipperijn. Cur. Mr. W. T. van der Ley, adv. en proc te Heerenveen. OPGEHEVEN WEGENS GEBREK AAN ACTIEF: B. A. Boimer, thans Zeist, v.h. Langelermaatweg 5, te Hengelo. A- van Beek, koopman, St. Lambertuslagn 43. Maas tricht. GEDEPONEERDE UITDEELINGSLIJSTEN: P. A. Schoonwater te Escharen. Geëindigd door het ver bindend worden der eenige uitdeelingslijst. 16 Maart. Elie Egger. (Egger en Co. Agenturen) v.h. Den Bosch, Vischmarkt 8. thans te Amsterdam. Idem. Ultk. 100 aan pref. crediteuren en nihil aan conc. cred. Hoofdredacteur: C. J. van Tilburg, Heemstede Plv. Hoofdredacteur: G. N. Leenders. Heemstede Eerste medewerker: F. C. Dorics, Haarlem Eenige honderden vrijwilligers van den Indischen Nationalen Raad. die in khaki uniform gekleed waren, hebben naar het D. N. B. uit Bangkok meldt, in een be tooging uiting gegeven aan hun geestdrift voor de idealen van Soebhas Chandra Bose, dien zij toejuichen als opper sten leider der Indiërs. De regeering van Tsjoengking heeft zijn gezant in Turkije. Po-Chang, opdracht gegeven onderhandelingen te voeren met Irak inzake het sluiten van een vriend schapsverdrag. Po-Chang is naar aanleiding hiervan tot gevolmachtigd minister te Bagdad benoemd. De Britsche admiraliteit heeft medegedeeld, dat de Britsche torpedojager „Vortigern" in den nacht van Zon dag op Maandag tot zinken werd gebracht, toen hij een convooi beschermde in de Noordzee. Twee Zuid-Afrlkaanschen militaire vliegtuigen zijn boven een renbaan in de nabijheid van Kaapstad met elkander in botsing gekomen en omlaag gestort, aldus meldt volgens het D. N. B. de Daily Mail uit Kaapstad. Zeven leden der Zuid-Afrikaansche en drie der Engelsche luchtmacht, alsmede twee burgers zijn daarbij om het leven gekomen. De botsing geschiedde tijdens wedrennen voor de oogen van een talrijk publiek. Volgens een bericht uit Londen, zoo meldt het A. N. P.. is dr. Cosmo Lang, de onlangs afgetreden aartsbisschop van Canterbury tot baron verheven. De handelsbesprekingen tusschen Turkije en Bulga rije hebben een aanvang genomen. De onderhandelingen hebben een uitbreiding van den goederenrull tusschen bei de landen ten doel. alsmede een nieuw handelsverdrag. De Servische ministerraad heeft een verordening uit gevaardigd inzake het in beslag nemen van het vermogen van personen, die wegens communistische of anarchisti sche acue veroordeeld zijn. Het Amerikaansche departement van marine heeft, naar het D. N. B. meldt, meegedeeld, dat een vrachtschip van gemiddelde grootte aan de Atlantische kust Is getor pedeerd. Te Londen is officieel meegedeeld, dat Sir Hubert Young om gezondheidsredenen is afgetreden als gouver neur en commandant van Trinidad en Tobago. Het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden heeft een voorstel aangenomen, dat beoogt een vrouwelijk hulp corps van 150.000 vrouwen te vormen. Na een blindedarmoperatie is in Engeland overleden luitenant-gen. G. B. Noothoven van Goor. Door het weigeren der remmen is op den Coolsingel te Rotterdam een motorwagen van Lijn 11 met groote snel heid op een bijwagen van Lijn 10 gereden. Er ontstond ernstige materieele schade. Zes passagiers, waaronder een driejarig kind, liepen verwondingen op. De heer A. Roe- lofs werd met inwendige kneuzingen in het ziekenhuis Eudokia opgenomen. Gisternacht is. tengevolge van de mist, het schip Anovo, schipper Boersma, en afkomstig van Wormerveer, op den berm van den Burenpolder nabij Ierseke geloopen en gezonken. Het schip was geladen met 151 ton regeerings- tarwe en bestemd voor Deventer. De geheele lading tarwe is verloren gegaan. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De woningverordening van de gemeente Amsterdam door den regeeringscommlssaris van Amsterdam is door den secr.-gen. van binnenlandsche zaken niet goedge keurd. Tot substituut-griffier bij den Hoogen Raad der Ne derlanden is benoemd mr. M. J. C. Reijers, waarnemend griffier bij het kantongerecht in Den Haag. De Amsterdamsche politie heeft zes mannen gearres teerd. die zich hebben schuldig gemaakt aan een diefstal van stoffen ter waarde van f 13,000. De stoffen zijn in een rijwielstalling in de St. Nlcolaasstraat te Amsterdam in beslag genomen. Voorts heeft de Amsterdamsche politie twee mannen aangehouden, die een inbraak in een schoenenmagazijn In de Weesperstraat te Amsterdam hebben gepleegd. Daar in denzelfden winkel vroeger reeds vier malen was ingebro ken. vermoedt de politie, dat de mannen aan deze inbra ken ook niet onkundig zijn. De aanval op Australië Menzies, de voormalige Australische premier, moet indertijd gezegd hebben: „de grenzen van Australië liggen aan den Rijn en de Oostkust van Engeland". Een rhetorische uiting van solidariteit met het Moe derland, die ook al door de feiten is achterhaald. Men moet zeggen, dat de Australiërs aan de er in opgeslo ten belofte niet te kort geschoten zijn Op Kreta, in Noord-Afrika, op Malakka, laatstelijk ook op Java hebben hun door dapperheid (maar ook ruwheid) be kende Anzacs (Australiërs-Nieuwzeelanders) hard mee gevochten om het terrein voor het moederland en zijn bondgenooten te redden. Het heeft hun niet mogen baten, ongetwijfeld zijn velen hunner er gebleven, op Java zijn er, naar de berichten te oordeelen. heel wat in gevangenschap geraakt. Hun vaderland zal hen thans missen, want wat Menzies zeker nooit had kunnen denken toen hij de bovengeciteerde tirade lanceerde is een feit geworden: Australië zelf is thans aan het zeer acute gevaar van een Japanschen inval blootgesteld. Van dag tot dag zien de Australiërs men begrijpt hun zenuwachtigheid het dichter en dichter bij ko men. De val van Singapore, vooruitgeschoven bastion óók voor Australië, was het eerste groote alarm. Hoe veel dichter is de Japansche bedreiging onderwijl niet al gekomen! Timor is allang in Japansche handen. Van daar uit is het maar iets meer dan twee uur vliegen naar Port-Darwin, het nieuwe, naar het schijnt in haast geïmproviseerde steunpunt, waarheen de Ame rikaansche marine vóór de Oost-Aziatische wateren, voorzoover nog aanwezig, zich had teruggetrokken om een tweede Pearl Harbour te ontgaan. Port Darwin is dan ook allang niet safe meer Het heeft reeds zware luchtaanvallen te doorstaan gehad. Men leest, dat de spoorlijn die het met de industriecentra in het zuiden verbindt, (een afstand van 2500 K.M.!), die voor zijn voorziening met allerlei materieel van des te meer belang is, daar zij de eenige is die in Zuidelijke richting bestaat, over 6 kilometer lengte vernield is. Onderwijl zijn de Japanners in actie op Nieuw- Guinea, weer zoo*n springplank en de groepen klei nere eilanden, die in een krans ten Noorden van het Australische vasteland liggen (de Salomons- en Bis- marck-archipels) hebben reeds kennis gemaakt met hun bommenwerpers. Is te beletten dat zij ook hier voet vatten? Het gaat allemaal weer net zoo metho disch als tegen Java. Langzaam sluit zich de ring en aan het toeval wordt blijkbaar niets overgelaten. De Japanners nemen er zich den tijd voor om alles gron dig in elkaar te zetten voor hun offensief en al kan het sommige dagen lijken of er „niets gebeurt", ver- moedelijk zal men gauwer dan men denkt merken, dat zij allesbehalve stil gezeten hebben. Met onweer staanbare kracht gaan zij op hun doel af. Dat dit doel Australië heet kan men nu ook niet meer betwijfelen. Mocht men na de verovering van Java nog kunnen meenen, dat zij wellicht rechtsomkeert zouden maken en eerst hun volle kracht op Britsch-Indië werpen, zij geven er blijkbaar de voorkeur aan zich eerst den rug te dekken en daartoe Australië als steunpunt voor een toekomstige Engelsch-Amerikaansche tegenactie in hun flank of rug uit te schakelen. Met hun groote zee macht is het hun mogelijk de verbinding tusschen Australië en Amerika te bedreigen. Een groote oorlogsvloot blijkbaar dezelfde, die den geallieerden vloten in de Javazee slag geleverd heeft heeft den steven gewend op Australië met een eveneens talrijke transportvloot in haar kielzog. In Australië verwacht men nu den inval in het Noor den op korten termijn. Men spreekt ervan, dat de Japanners er 300.000 man voor beschikbaar hebben, wat gegeven hun oppermacht ter zee en hun ruimte aan transportschepen van allerlei types, zeker geen overdreven hoog cijfer behoeft te wezen. En wat zullen de Australiërs daartegenover begin nen? De,Japansche professor Otani heeft dezer dagen de opmerking gemaakt, dat heel Australië ongeveer evenveel inwoners heeft alsTokio. Het is zoowat het dunst bevolkte land van de we reld. In de Noordelijke gewesten (die op sommige plaatsen een min of meer woestijnachtig karakter hebben), woont er 1 mensch op de 3000 K.M.2, de ge middelde bevolkingsdichtheid van het heele wereld deel is niet meer dan 1 per K.M.2, alleen aan de Zuid oostkust komt men tot een gemiddelde van 8 per K.M.2. De ruimte, die Australië heet is onmetelijk. Het land is ongeveer veertien maal zoo groot als Frankrijk, dat wil zeggen ruim drie kwart van Europa. Een derge lijke oppervlakte met een onmetelijke kustlijn en on afzienbare afstanden te verdedigen met een bevolking, nog niet eens zoo talrijk als die van Nederland hoeft men nog te zeggen, dat het onbegonnen werk is. Des te meer omdat de Australiërs voor hun verdediging altijd op het moederland hebben gerekend met Sin gapore als onneembaar geachte vooruitgeschoven post. Thans roepen zij door den aether om hulp, vooral naar Amerika. Er schijnt inderdaad ook eenige hulp uit laastgenoemd land te zijn aangekomen, een konvooi heeft na een avontuurlijke reis met veel luchtaanval len (illustratie van de moeilijkheden van alle trans port) de Zuid-Oostkust bereikt. Dat het tegen den Japanschen stormvloed veel zoden aan den dijk zet, gelooven weinigen. Van zijn eigen troepen heeft Australië, als gezegd, reeds een gedeelte op andere oorlogstooneelen ver speeld. Zijn kleine vloot heeft zware verliezen ge leden, hoe het met zijn luchtmacht is gesteld, is niet bekend, maar wat zal deze tegen de Japansche over macht uitmaken? Indertijd heeft een Engelsche admiraal Australië het afgelegenste en slechtst verdedigde dominion van het Britsche rijk genoemd. Dat scheen toen niet veel kwaad te kunnen, nu is het als zoodanig een zware debetpost voor de heele Anglo-Amerikaansche strate gie in Oost-Azië, die er menschelijkerwijze nooit tij dig genoeg menschen en materiaal genoeg heen zal kunnen sleepen om het noodlot af te wenden. Men zal er om te beginnen zeker rekening mee moeten houden, dat de Noordkust van Australië wordt bezet. Dat Japan in een verder stadium heel Australië zou willen veroveren is, zooals in de Berliner Boer- sen Zeitung is geschreven, moeilijk aan te nemen, want daartegen pleiten de enorme afstanden en op pervlakten, waarmee het daarbij te doen zou krijgen, een factor, die de Australiërs in zekeren zin mee heb ben. Maar wèl zal het de noodige maatregelen kunnen nemen om te verhinderen, dat de Australische Noord kust het uitgangspunt wordt van offensieven tegen de Japansche sfeer. En zoo zou dan de uitschakeling van Australië een nieuwe zware hypotheek worden op hun revancheplannen der geallieerden voor de toe komst. Met een blokkade zou Japan het heele economi sche en politieke bestel van Australië zoodanig kunnen schokken, dat het ook zonder volledige verovering feite lijk machteloos en in zijn geheel voor toekomstige anti- Japansche ondernemingen onbruikbaar zou worden. Men kan daarbij niet weten wat er in een nog verder verschiet ligt. De Australiërs zijn een vrij zelfgenoeg zaam volk die het zich onder elkaar gemakkelijk heb ben ingericht. Zij hebben altijd de immigratie van vreemdelingen zooveel mogelijk tegengegaan, hun onderonsje maakte een vrij hoogen levensstandaard met voor onze verhoudingen (en zeker voor de Ja pansche) ongekend hooge loonen mogelijk. Dezen te handhaven was blijkbaar mede een van de redenen voor hun afsluitingspolitiek. Zij heeft er echter toe bijgedragen, dat de bodemschatten, die het land be- i zit (koper, ijzererts, kolen, edele metalen en wat dies meer zij, alsmede ook olie) zeer onvolledig, om nici te zeggen in het geheel niet ontgonnen zijn. Men V,j. zich voor een verder verschiet zeer wel voorstellen dat de Japanners in het groote nieuwe gebied eea gunstige kolonisatiegelegenheid zien, zoodat de Austr;. liërs, de Japanners eenmaal in huis gekregen heb- bende, hen nimmer meer kwijt raken. Van Japansche zijde is zeei ondubbelzinning y aanmaning tot Australië gericht bijtijds tot bezinnir.| te komen en het op een accoordje te gooien, daar anders hun land hetzelfde lot als Nederlandsch-Indi{ te wachten zou slaan. Australië heeft zich er dool voor gehouden. Ui W. J. A. Matla overleden Een gevoelig verlies voor de Haarlemsehe Damclub en Nederlandschen Dambond. I In den ouderdom van 73 jaren is Woensdagmiddag j.i Haarlem overleden de heer W. J. A. Matla, in leven ee.-f. lid van den Nederlandschen Dambond en eere-lld en eett. voorzitter van de Haarlemsehe Damclub. De overleden! was de eenige overgebleven oprichter der Haariemschs Damclub, welke vereeniging door hem en wijlen de heeren A. M. Verkerk, J. Jacobson Azn., J. Meijer en J. Mulder in 1907 wei d gesticht. Van deze vereeniging, waarvan lnj to: aan zijn dood de „ziel" was, heeft hij dus ruim S4 jaren deel uitgemaakt: de eerste en moeilijkste jaren dus - als voorzitter en in latere jaren als secretaris en 2den voor- zitter. Ontzaglijk veel heeft de Haarlemsehe Damclub aan hem te danken, want mede dank zij zijn stuwkracht tn organisatorische eigenschappen, groeide de Haariemschs Damclub in den loop der jaren uit tot een der grootsie i sterkste in den lande en verwierf zij bekendheid tot ve: ver onze landsgrenzen. Hij Iaat in de Haarlemsehe Damclub een plaats open, ite moeilijk door anderen zal zijn in te nemen. Daarvoor nan hij in deze vereeniging een te uitzonderlijke positie ie. Allen die zooals wij het voorrecht hadden zoovele ja. ren met hem samen te arbeiden aan den uitbouw van hei damspel en de Haarlemsehe Damclub, beseffen, dat me Matla een stuk Haarlemsehe damgeschiedenis yerdwenea is. Zijn bezielend voorbeeld zal nog lang in dankbare her- tnnering bij de leden der Haarlemsehe Damclub en bi] <j> Haarlemsehe damspelers blijven voortleven en oei n«n Matla tot in lengte van dagen onafscheldenlljk verbonden blijven aan het Haarlemsehe damspel en de Haarlemsehe Damclub. j w_ VAN DARTELEN le voorzitter der Haarlemsehe Damclub, „OVER DRAAIEN GESPROKEN". 's GRAVENHAGE, 19 Maart. Hedenavond van 19,1519.30 spreekt Max Blokzijl via Hilversum 2 in de serie Brandende kwesties over het onderwerp: ,Over draaien gesproken". BOLSJEWIEKEN OORLOGSMOEDE EN UITGEPUT, BERLIJN. 18 Maart (D.N.B.) Als aanvulling op het weermachtbericht verneemt het D.N.B.: Volgens mededeelingen van bolsjewistische gevangenen, zijnde voortdurende bloedige verliezen van vernietigende uitwerking op den strijdlust van het Sovjet-leger. De gevallen van zelfverminkingen nemen toe. Achter hei front bevinden zich geheele troepen van uitknijpen. De sovjet eenheden zijn gedecimeerd, oorlogsmoeos en uitgeput. Ook de enorme voorraad menschen der Sovjet Unie is niet onuitputtelijk. Kenmerkend is. dat de bolsjewieken thans aan het Noordelijke front zelf? matrozen van hun vloot gebruiken voor den strijd ti land, waar zij een gemakkelijke prooi der aan da strijd gewende Finsche formatie worden. De laatst» drie dagen heeft de Sovjet luchtmacht weer 183 vlieg tuigen verloren. HANDEL IN ONGEMERKT RUNDVEE VERBODEN. 's-GRAVENHAGE, 19 Maart. Het op heden, 19 Maart 1942, verschenen voedselvoorzieningsblad bevat een verordening van de bedrijfsorganisatie voor vee en vleesch, waarbij het verhandelen van ongemerkt rund vee wordt verboden. Met het registratiebesluit 1942 handel in rundvee, dat in hetzelfde nummer is opge nomen, vormt deze verordening een sluitend geheel, waardoor het verrichten van frauduleuze handelingen met rundvee zeer zal worden bemoeilijkt. De verorde ning treedt 20 Maart 1942 in werking; het registratie- besluit 1942 handel in rundvee is met ingang van 1 Maart in werking getreden. gevonden voorwerpen. Inlichtingen te bekomen aan het Politiebureau. Smede- straat te Haarlem, tusschen 11 en 13 uur. Terug te bekomen bi]v. d. Putten. Dr. Leydsstraat 7, rood. bontkraag; Keizer. Brouwersvaart 48. ceintuur; Schouten. Schermerstraat 21 rood. das: Prinsen, Schaepmanstraat 22. étui met mh.: Behagen. Heussens- straat 18, gewicht; De Ruig. Jan Gijzenkade 267. nand- schoenen: Lutken. Brederodestraat 46. ring: Willems, KaroUngenstraat 56. portemonnaie met inh.; Bureau van Politie, Smedestraat 9, portemonaie met inh.; Stomer, Graaf Willemstraat 14, pet: Bijster, Hasenbroekstraat 1, portemonnaie met inh.; v. d. Horst, Hasselaersplein 8, por temonnaie: Philips, Van Berenstijnstraat 10, tasch met inh,; Meerlo. Jan Evertsenstraat 23. tasch: Overmast, Potgie terstraat 33. vulpotlood; Kettmann. Van Zeggelenplein 1, want; Bureau van Politie. Smedestraat 9, auto-onderdeel; Roose, Van 't Hoffstraat 103. wanten. RADIO PROGRAMMA vrijdag 20 maart 1942. hilversum i, 415.5 m. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 751 Gramofoonmuziek, 8.20 Ochtendgymnastiek. 8.30 b. n. 0, Nieuwsberichten. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huis vrouw 9.20 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de kleuters. 11J» Ensemble ..De Kwintslag". 12.00 Orgelconcert en zan| 12.40 Almanak. 12.45 b. N. O. Nieuws- en economische be richten. 13.00 Productieslag. 13.15 Gerard van Krevelen ea zijn orkest en soliste. 14.00 De Haarlemsehe Orkestvereeiü- ging en solist en gramofoonmuziek. 16.00 Cyclus: ..De zeven kruiswoorden". 16.20 Gooisch Kamermuziekgezelschap en gramofoonmuziek. 17.15 b. N. O. Nieuws-, economische-en beursberichten. 17.30 Voor de jeugd. 17.45 Gramofoonmu ziek. 18.00 Sportwetenswaardigheden. 18.20 Gramofoonmu ziek. 18.35 Neerlands stem van het Oostfront. 18.50 b. n. o. Nieuwsberichten. 19.00 b. N. o. Economisch praatje ovk den landbouw. 19.10 Gramofoonmuziek. 19.30 Orkest Otto Hendriks. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales aie over een lijnverbinding met de studio beschikken). 20,15 Schrammelkwartet en soliste. 20.45 Radiotooneel. 21.00 Ster ren 2ingen in het Spaansch (gramofoonplatenprogramma). 21.30 Pianospel. 21.45 b. N. o. Nieuwsberichten. 22.00 Gra mofoonmuziek. 23.30—24.00 Klaas van Beeck en zijn or kest (opn.). hilversum ii. 301.5 m. 7.15—8.45 Zie Hilversum I. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.M Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.40 Filmpraatje. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Zang met pianobegeleiding, 11.40 Gramofoonmuziek. 12.00 Ensemble Rentmeester-. 12,45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 13 00 Geva rieerd middagprogramma. 15.00 Voor de vrouw. 15.45 Grair.o foonmuziek. 16.00 Amabile-Sextet. 16.45 Voor de jeugd. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. Salonorkest. 18.15 De Heeren van der Aa en Boom. zaken lieden aan het woord. V 111.30 Reportage. 18.45 Orgficoiv cerl en zang. 19.15 Gramofoonmuziek. 19.30 B. N. 0. Nieuwsberichten. 19.40 Spiegel van den dag. 19.15 B. N. 0. De Jordaner vertelt over sociale nooden. 20.00 B. N. O. Engelsche uitzending: Hollands political aspects. (Voor de Radio-Centrales Gramofoonmuziek). Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 20.15 Het Utrechtsch Strijkkwartet. 21 .N Boekbespreking. 21.15 Gramofoonmuziek. 21.45 B. N, 0. Nieuwsberichten. 22.00 Gramofoonmuziek. Avondwijding. 22.10—22.15 Snaar Duitse!) Iiifnntcrlo-geaeliut wordt geladen bij de beschieting der sovjet- stellingen in den midden-sector vau liet Oostfront. 'J- Orbis-Holland-P.K.Sohnmbortzky pax-Hollarid-o Bij üc Nederlandsche vrijwilligers der Waffcil SS. Een vroolljk sneeuw bulge vecht, SS.Fritz-Stapf-Pax-Holland-c Teneinde den praclitigen ouden Laren- sehen korenmolen to doen herstellen heeft een daartoe gevormd comité gel den bijeengebracht. Met de restauratie wordt dezer dagen begonnen. Pajc-Holland-De Haan-in Er zijn bananen in ons land. Zi.i bevinden zich in de tropische kassen van den lieer Feenstra aan den Loosdrcchtselieweg te Hilversum. Daar staat oen forsche bananen* struik, waarvan de vruchten over enkele maanden rijp zullen zijn. Pax-HolIaud-de Iia3ii-fl

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 8