Haarlem's Dagblad 59e JAARGANG No. 18025 x x tWgavB Lonrons Coster, Mfl. v. Conrant-üttgaven en AJgem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Boutstraat 93, blik. Soenda- pleln 37. Postgiro 38810. Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Telef. Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, DrukkerU 10132, Administratie 10724, 14825. Soendapleln 12230. Directeur: P. W. PEEREBOOM ZATERDAG 21 MAART 1942 Abonnement per week 0,1®, per maand 1,15, per kwartaal 3,42, franco per post 3,73, losse nummers 6 cent. Adverten» tlên: 1—5 regels 2,10 elke regel meer 0,42. Reclames 0,72 per regel. Contracttarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0,72, elke regel meer 0,18. Groentjes 1—3 regels 31 cent, elke regel meer 12 cent bU contante betaling. Projectielen zijn geen speelgoed Twee kinderen door onvoorzichtigheid levensgevaarlijk gewond Twee jongens uit Weert speelden Donderdag met een gevonden projectiel. Toen een hunner het voorwerp tot ontploffing bracht, door het op den grond te gooien, was deze zoo hevig, dat de tien jarige V. levensgevaarlijk gewond naar het zieken huis moest worden overgebracht. De twaalfjarige S. werd eveneefts gewond, doch niet zoo zwaar. Bei de slachtoffers verkeeren in levensgevaar. Bekendmaking 's-GRAVENHAGE, 20 Maart. Het Rijkscommis sariaat deelt mede: De Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden heeft op grond van artikel 1 par. 2 van zijn verordening no. 108/40, vierde verordening over bij zondere bestuursrechtelijke maatregelen, den gepen- sionneerden kapitein ter zee O. ter Poorten benoemd tot inspecteur-generaal van het loodswezen. Maatschappelijk Hulpbetoon te Haarlem Verschil in steun Blijkens het laatste jaarverslag van den dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon te Haarlem werd uitge keerd aan: valide werkloozen: 863.278, of gemiddeld f 10.81 per week 12.26); invalide armlastigen: 781.909, of gemiddeld 8.47 per week 7.99) valide armlastigen: 664.291, of gemiddeld 11.76 per week 10.63). Tusschen haakjes zijn de cijfers van het voorafgaande jaar vermeld. Het blijkt dus dat de gemiddelde steun bedragen nog al verschillend zijn. Nu waren die voor de valide armlastigen het hoogst, maar in het vooraf gaande jaar werd gemiddeld meer uitgegeven voor de valide werkloozen. De uitkeeringen aan de invalide armlastigen die over beide jaren het laagst waren, zijn nü wel naar boven geloopen. Met Paschen kermis in verschillende plaatsen in ons land 's-GRAVENHAGE. 20 Maart (A.N.P.) Naar ons van welingelichte zijde wordt medegedeeld, zullen a.s. Paschen, voor den eersten keer na den oorlog, wederom in grooteren omvang kermissen in ons land worden ge houden en wel in de plaatsen Breda, Tilburg en Tree beek. Naar wij verder vernemen ligt het tevens in de bedoeling binnenkort de kermis ook weer doorgang te doen vinden in Amersfoort, Woerden, Apeldoorn. Baarn, Soest. Scheveningen, Zandvoort, Katwijk. Cu- lemborg en tal van andere plaatsen. Door de gemeentebesturen van de meeste dezer ge meenten is intusschen de grootst mogelijke medewer king toegezegd en o.a. zal gezorgd worden voor vol doende krachtstroom om de verschillende kermis attracties, zooals zweefmolen, rutschbaan, electrische auto'tjes e.d. te kunnen laten draaien. Voorzoover bekend zullen verder de suikerkramen, die immers een onmisbaar onderdeel van de kermis uitmaken, een extra toewijzing krijgen. Tevens wor den stappen ondernomen bij het bureau voor de voed selvoorziening om gedaan te krijgen dat ook de koek en wafelkramen een extra-toewijzing ontvangen. Naar van deze zijde werd opgemerkt zullen de ker misexploitanten er goed aan doen zooveel mogelijk in te schrijven voor de kermissen, welke in hun rayon liggen. Mocht dit niet mogelijk zijn dan kunnen de genen, die niet over het noodige bevrachtingsmate- rieel beschikken of zich geen houtgasgeneratoren voor hun vrachtauto's hebben kunnen aanschaffen, zich wenden tot den algemeenen bevrachtingsdienst. Deze dienst wijst dan een vrachtrijder aan, bepaalt de prij zen en is verder in alle opzichten behulpzaam bij het verkrijgen van een vervoermiddel. Wat de verduistering betreft zullen de kermisex ploitanten zich ten strengste moeten houden aan de aanwijzingen, welke te dien aanzien door de betref fende gemeentebesturen zullen worden gegeven. Het verhaal van steun Heeft te Haarlem in een jaar ongeveer 100.000.opgeleverd In het jaarverslag van Maatschappelijk Hulpbetoon te Haarlem wordt medegedeeld dat van den steun die door die instelling werd uitgekeerd (zooals men weet beloopt die ongeveer f 2.300.000) in het afgeloopen jaar f 93.000 is verhaald (teruggevorderd van nabe staanden die tot onderhoud verplicht zijn). Boven dien werd nog f 6.500 verhaald van steun die door den Werkloosheidsdienst aan zoogenaamde „dubbel-uit- getrokkenen" is uitgekeerd. Tezamen dus bijna f 100.000. De gemeente past ook verhaal toe bij ziekenhuisver- pleging, opneming in krankzinnigengestichten en an dere inrichtingen. Dit verhaal bracht in het afgeloo pen jaar ruim f 33.000 op. Regeling voor den aankoop van kroonkurken Oude kurken moeten droog en schoon bewaard worden 's-GRAVENHAGE, 20 Maart. De precaire situatie van plaatijzer heeft het noodzakelijk ge maakt over te gaan tot een regeling voor dén aan koop van kroonkurken, zoowel nieuwe als gerege nereerde, door de kroonkurkgebruikende industrie. Thans kunnen kroonkurken door deze industrie slechts worden aangekocht op een aankoopvergun ning, waarvoor een der voorwaarden zal zijn, dat gebruikte kroonkurken moeten zijn ingeleverd bij daartoe door het Rijksbureau voor de voedsel voorziening in oorlogstijd aangewezen regeneratie- bedrijven. De toewijzing zal worden gebaseerd, eenerzijds op de hoeveelheid ingeleverde kroonkur ken, anderzijds op de behoefte van den belangheb bende. De ingeleverde kroonkurken moeten droog wor den opgeslagen en zoo noodig na ontvangst direct worden gereinigd en gedroogd, teneinde roestvor- ming te voorkomen. Alleen, wanneer door alle belanghebbenden, dus ook door het publiek hieraan de hand wordt gehou den, kan een regelmatige voorziening van kroon kurken verzekerd blijven. Voor nadere bijzonderheden wordt verwezen naar de officieele publicatie elders in dit blad. Het woningvraagstuk Ook te Haarlem meer gevallen van samenwoning In het jaarverslag over 1940 van Bouw- en Woning toezicht te Haarlem wordt geconstateerd dat de wo ningstatistiek aanwijst dat zich te Haarlem woning- schaarschte doet gevoelen. Een verschijnsel trouwens dat zich vrijwel in elke groeiende stad voordoet als een gevolg van de buitengewone omstandigheden dat het bouwen van nieuwe woningen belemmert. Ge schreven werd: „De toeneming van het: aantal gezinnen bedroeg 776. In aanmerking nemende, dat het aantal woningen slechts met 148 vermeerderde en het aantal onbewoon de woningen dat op 1 Januari 1940 1023 bedroeg, daal de tot 581 op 31 December 1940, moet worden gecon cludeerd. dat een deel dier 776 gezinnen is gaan in wonen bij andere gezinnen of met andere is gaan sa menwonen." Het verslag over 1941 is nog niet uitgekomen, maar er kan worden aangenomen dat in den loop van dat kar de gevallen van samenwoning zijn toegenomen. De uitbreiding van het aantal inwoners is in 1941 niet teel kleiner geweest dan in 1940. Bovendien kwamen Hl 1941 nog minder nieuwe woningen gereed dan in 1940. De woningreserve was bij het begin van 1941 slechts iets meer dan de helft van die een jaar te voren. Op l Jan. 1941 was de woningreserve in de groep huizen met een huurwaarde van 4-6 gulden (waaraan de grootste behoefte is) slechts 0.93%. Het eigenaardige is dat de reserve in de groep huizen beneden 4 gulden nog 3.23°/» was, maar die huizen zijn voor vele woning- toekenden niet geschikt. De reserve voor huizen boven 500 huur was 2.75%. In den loop van het jaar zijn er «venwel weinig huizen blijven leeg staan. De historische schoonheid van Haarlem Een studie van mevrouw J. M. SterckProot In de Heemschutserie (uitgave Allert de Lange te Amsterdam) heeft mevrouw J. M. Sterck-Proot een studie geschreven over de Schoonheid van Haarlem. Weinigen kennen de oude geschiedenis van Haar lem zoo goed als mevrouw Sterck, zoodat de uitge ver er bij voorbaat van verzekerd kon zijn, dat zij zich met enthousiasme van de moeilijke taak zou kwijten het vele materiaal te schiften (en vooral te keuren!) opdat in kort bestek 116 pagina's een betrouwbare gids verkregen werd. Op onder houdende wijze vertelt mevrouw Sterck van de oudste geschiedenis (de stad der Graven), de gees telijke richtingen, de ridderlijke woningen, om daarna de St. Bavo en andere historische gebouwen in de stad te behandelen, zooals de Vleeschhal, het Stadhuis, de Hoofdwacht en de Nieuwe kerk. Ook aan de verschillende uitbreidingen der stad, die ge regeld het karakter der stad veranderden, wijdt zij veel aandacht. Tenslotte komen de buitenverblijven en de Hout aan de beurt. Elk hoofdstuk is op zich zelf interessant, want zelfs goede kenners van Haarlem's geschiedenis vinden op schier elke pagi na bijzonderheden die hen nog onbekend waren. Het boekje is verlucht door een groot aantal re producties van oude prenten en kaarten. Er is in het bijzonder weinig positiefs bekend over de stichting van Haarlem. Daarom is het in teressant wat mevrouw Sterck daarover mededeelt. Wij geven daarvan een gedeelte weer om den lezer een indruk bij te brengen van het boekje. Onge twijfeld zal dit dan een aansporing zijn om het ge- heele werk te lezen en te bestudeeren. Mevrouw Sterck schrijft: „De eerste drijfveeren voor elke vestiging zijn veiligheid en voordeel. Zoo ontstond reeds in den Noormannentijd een gehucht Haarlem aan de vei ligste, diepst inliggende bocht van het Open IJ aan een vischrijk water. Als een ook strategisch bijzon der geschikt punt stichtten de Hollandsche graven hier een versterkt woonhof achter den vissehers- hoek aan de nes of hoek in het Spaarne gelegen, waar aldus de banier of de baken van den graaf te wapperen kwam. Dit Bakenes, met aarden wallen verdedigd, had slechts enkele steenen gebouwen; van "s-Gravensteen, gevangenis, uitkijktoren en verdedigingsmiddel tegelijk zijn slechts de fonda menten teruggevonden bij de brug van dien naam; maar nog wordt de kern van de Bakenesserkerk gevormd door de oude grafelijke Mariakapel, waar voorheen in een onregelmatigen vorm die in dit kwartier tot in de 19de eeuw merkbaar bleef de grafelijke ruimten voor de valkeniers (Val- kesteeg), voor de geestelijken of klerken (Klerk- steeg), voor de grafelijke huishouding (Koksteeg) zich groepeerden. De oudste architectonische schoon heid van Haarlem vinden we nog behouden in den mooien vijfhoek met latere spitsboogvensters van het oude koor aan de Oostzijde der kapel. Een rechte gracht, de Bakenessergracht, vormde reeds in de 13e eeuw de afbakening aan de meest bedreigde zijde, vanwaar de West-Friezen en Wa terlanders door nood en misoogst gedreven meer dan eens de grafelijke voorraadschuren aanvielen. Toen reeds had zich naast het Heerenhof van oud- Haarlem een nieuwer, ruimer, meer landelijk dorp ontwikkeld om 't Sant (nu Groote Markt), hooger en droger gelegen dan Bakenes, omgeven door vruchtbare krotten (akkers) en weiden, met het kronkelende Spaarne als waterweg en niet ver vandaar den hoofdweg over land, die Noord- en Zuiddeel van Holland met elkaar verbond. Zoo deed de aantrekkelijkheid van Haarlem's grond, met bosschen en duinen als onuitputtelijk jachtge bied, dit dorp of die voorstad tot ver boven Bake nes uitgroeien. Reeds in 1204 telde Haarlem onder de vier voornaamste centra van Holland". Zoo zouden wij kunnen doorgaan, maai- wij moe ten ons beperking opleggen. Het doel, belangstel ling voor dit belangrijke boekje op te wekken, is hiermede ongetwijfeld reeds bereikt. Aan het slot van haar studie schrijft mevrouw Sterck: ..In de 20ste eeuw werd ook allerlei oud- schoon aangetast en bijvoorbeeld het gezicht langs het Spaarne door hooge gebouwen bedorven en door een hoogen gashouder, in den volksmond stads- leelijkerd genoemd, het gezicht op de stad van de Oostzijde ontsierd. Overigens gaven juist Publieke Werken naast kerkgenootschappen, bouwmaat schappijen in verschillende nieuwe wijken en bruggen bewijzen van goeden, ja soms van zeer fijnen smaak. Hier zij van elke dier rubrieken slechts een enkele vermeld, het Ramplaankwartier, de kerken der oud-Katholieken en Gereformeerden aan den rand der stad. „De -Vereeniging Hendrick de Keyser, de Veree- niging Haerlem en de Bond Heemschut blijven dili gent. Zij ondervinden daarbij steeds meer steun en instemming bij gemeentebestuur en particulieren. Zoo bleef onlangs een der mooiste grachten der stad,.de Bakenessergracht, gespaard voor demping". EXAMENS Academische opleiding. Geslaagd aan de Gem. Universiteit te Amsterdam voor het examen rechten de heeren L. H. Klein. A, Somerwil. J. C. Xfeuwhuyeen, R. H. Rutten en A. Cohen Tervaert. Doctoraal examen rechten de heeren L. Soheptper, A. M. de Vries, A. A. de Bakker en M. J. Nederlof. NED. VEREENIGING VAX HUISVROUWEN Opheffing der Haarlemsehè afdccling? Maandagmiddag 30 Maart te half drie wordt dooi de Afd. Haarlem van de Ned. Vereeniging van Huis vrouwen een buitengewone ledenvergadering gehou den in gebouw „Zang en Vriendschap" te Haarlem. De agenda bevat o.a. een voorstel van het bestuur tot eventueele opheffing der afdeeling. UIT HET HAARLEMSCHE POLITIERAPPORT. Door de Haarlemsche Politie wordt proces-verbaal opgemaakt tegen een 18-jarigen Haarlemmer, terzake het verhandelen van distributiebescheiden. De ver dachte bekende 2 textielkaarten voor f 2.50 per stuk en 1 nieuwe bonkaart voor f 10 te hebben verkocht. Door de recherche zijn aangehouden 2 jonge mannen, die uit een pakhuis door middel van braak een konijn hebben gestolen. Het konijn is opgespoord en in be slag genomen. Door een rechercheur is op heeterdaad een 23-jarige werkman betrapt, die een rijwiel weg nam. dat stond voor het Distributiekantoor aan de Zijlstraat. Hij is in bewaring gesteld. VERDUISTEREN ïan 19 54 lot 7 40 Maan 21 Maart op 9.54, 22 Maart onder 0.50 Verduisteren 22 Maart van 19.55 tot 7.38 Maan 22 Maart op 10.24, 23 Maart onder 1.49 Welke bonnen zijn thans geldig? Van 22 tot en niet 28 Maart I6A Brood l rants. 10B Brood y2 ranls. t*b"k 16A Vleesch 4 rants. Vleesch of 16B Vl.waren Y% rants, vleeschwaren 16A Aardappelen 1-Y K.G. Aardappelen 1GB Aardappelen y2 K.G. Aardappelen Van 22 Maart tot en met 18 April: 260 Algemeen 1 K.G. Suiker 3-01 of 4-01 res. 5 0 gr. Cacao 259 Algeme.en 250 gr. Koffiesurrogaat 263 500 gr. Jam 257-261-265-209 Algemeen 1 rants. Bloem brood of gebak 4-02, 4-03 res. 250 gr. Rijst 264 Algemeen 250 gr. Peulvruchten 268 250 gr. Gort of 250 gr. Aard- appelmeelvlokken 267 100 gr. Vermicelli of maizena 258. 262. 266. 270. 274 Algemeen 100 gr. Kaas 16A t.m. 19A Melk 3'/* L. Melk 16B t.m. 19B Melk 154 L. Melk Van 17 tot eii met 25 Maart: 13 Boter en Vet 125 gr. Boter. Margarine of 100 gr. rundvet Voorts: Petroleum: Bon 15 Petroleum: 2 L. tot 31 Maart 1942. Bon 26: 2 L. tot 31 Maart. Zeep Bon 228 Algemeen en Bon H Zeep der Zeep- kaarten 1 rantsoen zeep Bon H toiletzeep 75 gram toiletzeep SO pCt. t.m. 31 Maart. Bon L Textiel (Mannen) 50 gram scheerzeep t.m. 30 April. De geldigheidsduur van bon 211 Bonkaart Alge meen en de met Zeep G gemerkte bon is verlengd t.m. 31 Maart. Brandstoffen: Bonnen 13 HK en 17 ITK en 09 van de brandstoffènkaarten J en K 1 eenheid vaste brandstoffen per bon. Bonnen 23 CV t.m. 28 CV en 29 t.m. 32 CV van de brandstoffenkaart L 1 een heid vaste brandstof per bon. Bonnen brandstoffen 7de, 8e en 9e periode één eenheid per bon. Alles geldig tot 15 April. De blijde ontdekking Foto De Haas Dit is een der mooiste ontdekkingen waarvan we in lang hebben kunnen gewagen. Het wachten was maar op een beetje milder weer en een zon netje. Toen kon men aan het ontdekken gaan en daar is-men nu al weer een paar dagen mee bezig. Bovenstaand plaatje laat U zien wat en hoe er ontdekt wordt, het is het bollenland, waar, nu de winter voorbij is, het rietdek afgenomen wordt dat de bollen en den grond zooveel mogelijk heeft beschut tegen de winterkoude. Een heel werk, die onafzienbare landen te ontdoen van die rieten deken, maar het gaat er opgewekt toe. omdat deze arbeid nu eenmaal het mildere getijde inluidt. Hier en daar komen de eerste boden van het voorjaar reeds voor den dag. Neen, een vroeg bollenjaar zal het ditmaal niet zijn. Daarvoor is de winter te streng geweest, maar toch, zoo heel lang zal het niet meer duren of we kunnen de eerste veldjes crocusjes gaan zien en dan volgen de hyacinten, al moet men zich maar geen illusies maken van Paaschwandelingen tusschen de bol lenvelden. Maar goed, er zit nu tenminste schot in de zaak en daarom leek het goed. vandaag een plaatje te brengen van een nóg wintersch land schap, maar met de belofte van het naderend voorjaar in, ja zelfs even bóven den grond! Vergunning voor arbeidsbeperking Voorloopig niet van toepassing voor winkelpersoneel 's-GRAVENHAGE. 20 Maart. Op grond van de onlangs herziene ontslagverordening hebben lei ders van landbouw-, industrie- en handelsbedrij ven vergunning van de arbeidsinspectie noodig om m hun bedrijf korter dan 48 uur per week te doen werken. Aangezien gebleken is, dat dienaangaande on zekerheid bestaat, zij alsnog medegedeeld, dat de ontslagverordening, voor wat betreft evenge- noemde bepaling inzake verkorting van den werk tijd. voorshands niet van toepassing wordt geacht voor het winkelpersoneel. KERKERAAD OF KIESCOLLEGE. Bjj de gehouden 10-jaarlljiksche stemtmtng over kerkeraad of kiescollege voor de Ned. Herv. Ge meente „Schoten" werden uitgebracht 19S stemmen, waarvan 44 voor kerkeraad en 151 atcmanen voor kiescollege. Zoodat dc bestaande toestand gehand haafd blijft. Aan het, Oost front. - Brand hout is het da- golljksch de vies. lederen dag wordt voor den hunker oven een res pectabele hoe veelheid bi-and bout gezaagd. Transatlantic- Recla-P.K. I-Iansen-Pax Holland-m. Boeten van 10.000 voor te duur vleesch Koopsters geducht gestraft LEEUWARDEN, 21 Maart. Dezer dagen heeft de inspecteur voor de prijsbeheersching alhier, eenige zware boeten opgelegd aan een slager en een 12-tal van zijn afneemsters, die vleesch ver- en gekocht hadden tegen prijzen, welke ver boven het toelaatbare uitgingen. De slager H. Groefsema te Haren bij Groningen heeft van September 1940 t m September 1941 16 koeien en 20 kalveren frauduleus geslacht en het vleesch van deze beesten zonder bon of tegen afgifte van te weinig bonnen aan zijn cliëntèle verkocht. Van Januari 1941 of werden nieuwe prijzen berekend, welke meestal 20 tot 40 cent per pond hooger waren dan hij mocht berekenen. In enkele gevallen steeg de prijs zelfs van ruim f 1 per V* KG tot meer dan f 2, terwijl rundvet voor f 3.50 per pond werd verkocht. Groefsema, die door de veehouderijcentrale reeds voor den duur van 10 maanden was uitgesloten, werd wegens bewuste overtreding der prijsvoorschriften tot een boete van f 7000 veroordeeld. Aan zijn afneemsters, die wegens medeplichtigheid aan prijsopdrijving terecht stonden, werden de vol gende boeten opgelegd: Mevr. J. LieftinckMedden te Haren f 10.000; mevr. E. NiemeyerBoelmans ter Spil te Haren f 10.000; me vrouw A. MeesHuizinga te Haren f 6000; mevr. G. LandeweerOving te Haren f 5000; mevr. C. Kool- Kolf f te Haren f 4000; mevr. A. van Velzen—van Erp f 2500. Verder werden twee dames beboet met f 1000 drie met f 750. Ook vielen nog boeten van f 350, f 300 en f 50. Andere veroordeelingen volgen nog. Bij hetfcopleggen dezer geduchte straffen overwoog de inspecteur voor de prijsbeheersching o.m., dat de veroordeelden het met de prijsvoorschriften beoogde doel n.L de distributiegoederen binnen het bereik van allen te brengen, in gevaar hebben gebracht. De over heid heeft meermalen nadrukkelijk te kennen gegeven, dat het koopen van distrioutiegoederen tegen te hooge prijzen tot een tekort kan leiden. De minder goéd ge situeerden zouden daardoor practisch geheel van vleesch verstoken raken en het ontstane voedingstekort met hun beperkte middelen ook niet op andere wijze kunnen aanvullen. Er is dus alle reden hiertegen met kracht op te treden. De zeer gunstige financieele toestand van het meer- endeel der veroordeelden was in dit verband een fac tor, welke de ernst der overtreding nog slechts ver grootte. BLOEMEXDAALSCHE REDDINGSBRIGADE Het Bestuur der Bloemendaalsche Reddingsbri gade deelt mede. dat de heer Meijerink zijn candi- datuur van tijdelijk voorzitter heeft Ingetrokken, na. dat de heer van A,bs te Bloemendaal bereid Is gevon den de functie voor langoren tijd te aanvaarden. De levensmiddelenvoorzieniiig in Duitschland Herziening der rantsoenen BERLIJN, 21 Maart (D.N.B.) Met ingang van 6 April a.s. worden de rantsoenen levensmiddelen in Duitschland gewijzigd en wel voor brood, vet en vleesch. Voor zoover tot verlaging der rantsoenen wordt overgegaan, betreft deze in de eerste plaats de normale verbruikers. Met hen die zwaren arbeid verrichten wordt streng rekening gehouden, terwijl de rantsoenen van kinderen in den groei van hun jaren deels gelijk blijven, deels zelfs iets verhoogd worden. Een vergelijking met de rantsoenen van den eersten wereldoorlog toont aan, dat de rantsoenen ten deele aanzienlijk boven die van de jaren 1916- 1917 liggen. Bijzonder groot zijn de verschillen voor hen, die zwaren arbeid verrichten.' Terwijl in den wereldoorlog bovendien de vastgestelde rant soenen maxima bedroegen, die ver beneden de werkelijke beschikbaarstelling bleven, is thans de waarborg gegeven, dat iedere verbruiker de hem toekomende hoeveelheid ook inderdaad ontvangt. De oorzaak, dat de Ryksregeering tot een ge deeltelijke verlaging der rantsoenen besluiten moest ligt vooral in net ongunstige weer der laat ste beide jaren, waardoor de graanoogsten 1940 en 1941 en de aardappeloogst 1941 bij de zeer goede oogsten der laatste vredesjaren ten achter bleven. Aan den anderen kant is ook de behoefte aanmer kelijk gestegen en wel als gevolg van de uitbrei ding van het leger alsmede van het groeiende aan tal arbeiders, die meer dan het maximale aantal uren werken en van het aantal arbeiders, die zwa ren arbeid verrichten in de oorlogsindustrie. Bo vendien is een millioen Duitschers naar het rijk teruggekeerd. Voorts werden talrijke buitenland- sche arbeidskrachten alsmede krijgsgevangenen in het Duitsche economische proces opgenomen. Ten slotte heeft het Duitsche rijk het Finsche volk met leveranties levensmiddelen moeten helpen. Duitschland heeft ook, hoewel het daartoe krachtens het volkenrecht niet verplicht is. ten deele levens middelen verstrekt aan de bezette gebieden. De door het rijk verstrekte leveranties zijn zoo aan zienlijk, dat zij zouden toereiken om tien miUioen menschen een jaar lang van brood te voorzien. Dit heeft natuurlijk zijn uitwerking niet kunnen mis sen op de eigen rantsoenen van het Duitsche volk. In tegenstelling tot Engeland, dat in vredestijd slechts 25 pCt. van eigen behoefte door de binnen- landsche productie kon dekken, kan Duitschland rustig de toekomst tegemoet zien, vooral daar het Duitsche voedingsgebied door den veldtocht in het Oosten is uitgebreid. Zoodra de gevolgen van den oorlog en van het bolsjewistische wanbestuur te boven zijn "gekomen zal de uitbreiding van dit voe dingsgebied merkbaar worden. Men kan dan van jaar tot jaar toenemende overschotten verwachten. Er kan geen twijfel over bestaan, dat Europa ook op voedingsgebied een betere toekomst tegemoet gaat Australië wenscht een oorlogsraad voor liet Pacificgebied Met gelijke rechten als Engeland en Ver. Staten voor Australië en Nieuw-Zeeland LISSABON, 21 Maart (A.N.P.) Naar do Britsche Nieuwsdienst meldt, heeft Evatt, de Australische mi nister van buitenlandschc zaken, in een persconferen tie te Washington dringend de oprichting van een oorlogsraad voor den Pacific aanbevolen, waarin Australië en Nieuw-Zeeland gelijkgerechtigd met Groot-Brittannië en de Ver. Staten vertegenwoordigd zouden zijn. Hij zeide dat de tegenwoordige raad der chefs van de generale staven te Washington en de politieke oorlogsraad te Londen de samenwerking in de oorlogvoering niet voldoende kunnen waarborgen. De raad, zooals Evatt zich dien voorstelt, moet niet beslissen over strategische kwesties. Die dient men over te laten aan de militaire deskundigen. Die raad moet 'uitsluitend streven naar een nauwer contact tusschen de regeeringen. Evatt zeide naar de Ver. Staten gekomen te zijn om te bereiken dat de regee ringen van Australië en Nieuw-Zeeland bij de oorlog voering in den Stillen Oceaan een gelijk stemrecht zouden hebben. Hij deelde mede nog verscheidene be sprekingen te zullen voeren met president Roosevelt. Later zal hij zich naar Canada begeven en vervolgens overleg plegen met de Britsche regeering te Londen. De minister herhaalde tenslotte den eisch naar „zoo veel oorlogsmateriaal als slechts mogelijk is", vooral echter vliegtuigen omdat, naar hij zeide, de volgende maand wellicht reeds vier weken te laat kan zijn. Ongelukken in de Amerikaansche wapenindustrie Roosevelt geeft cijfers GENèVE. 2! Maart (D.N.B.) Uit Washington wordt gemeld dat in de gisteren gehouden persconferentie tot president Roosevelt de vraag is gericht of de in de Ver. Staten in omloop zijnde geruchten over de talrijke ongelukken in de fabrieken die voor oorlogs- productie werken, op waarheid berusten. Roosevelt antwoordde dat ef in 1941 in totaal 460 millioen werk dagen door dergelijke ongelukken verloren zijn ge gaan en dat daarbij 101.300 arbeiders den dood gevon den hebben, terwijl 350.000 door de opgeloopen ver wondingen levenslang voor werken ongeschikt zijn geworden. Roosevelt probeerde deze ongelukken te verontschuldigen door tc zeggen dat in die bedrijven nog de noodige ervaring voor dergelijk soort werk ontbroken had. Duitschland strijdt voor Europa. Bolsjewistische aanvallen op Kertsj na verwoeden strijd afgeslagen. Luchtaanval op Engelsche haven. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER. 20 Maart (DNB) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: Op het schiereiland Kértsj viel de vijand weer met vrij sterke strijdkrachten aan. Alle aanvallen zijn na verwoeden strijd afgeslagen. 28 vijandelijk pantserwagens werden vernield. Ten Zuiden van Sebastopol werd op 18 Maart een groot tankschip door lucht-torpedotreffers vernie tigd. In het Donetzgebied herhaalden de bolsjewisten hun vruchtelooze aanvallen op de Duitsch-Roe- meensche stellingen. Een plaatselijke aanval van Duitsche en Hongaarschc formaties had succes. In den sector ten Oosten van Charkow werd de vijand na de afweer van nieuwe aanvallen teruggeworpen, waarbij hij zware verliezen leed. Ook aan dc ove rige deelen van het Oostelijk front mislukten vijan delijke aanvallen. Eigen aanvalsacties leverden nieuwe successen op. De luchtmacht bracht vernietigende slagen toe aan pantserwagens cn troepenconcentraties der bolsjewisten op het schiereiland Kertsj en bestookte met bijzonder succes vliegvelden en spoorwegtrans porten in den middensector van het front. Dc vij and verloor gisteren 62 vliegtuigen, waarvan er 42 in luchtgevechten werden neergeschoten. Vijf eigen vliegtuigen keerden niet terug. De Frankische 46e infanteriedivisie heeft sedert begin Februari talrijke aanvallen van veel sterkere strijdkrachten onder hooge bloedige verliezen voor den vijand afgeslagen en in elf dagen 162 pantser wagens vernield. De laatste dagen heeft het Roemeensche 33e In- fanterieregiment zich door bijzondere dapperheid onderscheiden. Op het eiland Malta werden vliegvelden en lucht- afweerbatterijen gebombardeerd. Een Duitsch jacht- eskadcr in het Middellandsche Zeegebied behaalde met het neerschieten van drie Britsche vliegtuigen sedert het uitbreken van den oorlog zijn duizendste overwinning in de lucht. In het zeegebied rond Engeland hebben gevechts vliegtuigen in den afgelooDcn nacht ten Zuiden van Portland een koopvaardijschip van 6000 b.r.t. tot zinken gebracht. Twee andere middelgroote schepen werden zoo zwaar getroffen dat ook zij. naar aan genomen kan worden, verloren zijn gegaan. Verder werden luchtaanvallen ondernomen op een haven stad aan de Engelsche Zuidkust. In het tijdvak van 10 tot 19 Maart verloor do Britsche luchtmacht 62 vliegtuigen, waarvan 28 bo ven het Middellandsche Zeegebied en in Noord- Afrika. In denzelfden tijd gingen in den strijd tegen Groot-Brittannië 16 eigen vliegtuigen verloren. Toenemende Japansche druk in Birma Met name in den sector van Toengoo STOCKHOLM. 20 Maart (Afip). De correspon dent van het agentschap Reuter aan het front van Birma schrijft dat de Japansche druk sterk toege nomen is tijdens de laatste uren. voornamelijk in den sector van Toengoo. op 190 mijlen ten Zuiden van Mandalay. De strijd op Celebes Wat den Japanners in handen viel TOKIO. 20 Maart (D.N.B.) Volgens frontberichtcn. die Vrijdag in Tokio zijn aangekomen, heeft de Japan sche marinolandingsafdccling bij den slag van Tjamboe, die vóór 6 Maart geleverd is. in totaal 1064 gevange nen gemaakt, onder anderen een kolonel. De verliezen van den tegenstander waren volgens de frontberich- ten aanzienlijk. Behalve talrijke handvuurwapens wer den twee stukken veldgeschut, zeven mijnenwerpers en 225 goederenwagens buitgemaakt. De berichten voegen hieraan toe dat het Japansche landingscom mando de operaties op het oogenblik uitbreidt. GRONDSTOFFEN UIT DE VEROVERDE GEBIEDEN. TOKIO. 20 Maart (D.N.B.) De laatste dagen zijn verscheidene schepen met belangrijke ladingen uit de gebieden in het Zuiden van den Stillen Oceaan te Sjibaura. de haven van Tokio, aangekomen. De sche pen hadden suiker, rijst, rubber, erwten, steenkool, alsmede andere producten aan boord en konden zonder verliezen door vijandelijk optreden hun plaats van be stemming bereiken. De pers schrijft dat sedert het begin van den oor log reeds honderdduizenden tonnen waardevolle goe deren uit de Zuidelijke gebieden in Japan zijn aan gekomen. 53 GEALLIEERDE SCHEPEN VOOR JAPAN. Naar Domei uit Soerabaja meldt, zijn de Japanners na de overgave van Soerabaja in het bezit gekomen van 53 schepen der geallieerden, die tot zinken waren gebracht of beschadigd, doch gelicht of gerepareerd kunnen worden. Japan herziet de voorschriften van oorlogvoering ter zee Tegenstanders op de hoogte gesteld TOKIO. 20 Maart (Domei) Aangezien de vijand bij dc oorlogvoering ter zee gebruik maakt van een ongeoorloofde tactiek met miskenning van het inter nationale recht, heeft de keizerlijke Japansche marine vandaag een beschikking uitgevaardigd, waarbij de voorschriften omtrent de oorlogvoering ter zee. neer gelegd in de vlootregeling van 1914 welke gebaseerd is op de Londensche verklaringen van 1909, herzien worden. De minister van Marine. Sjimada, heeft van dit be sluit kennis gegeven in de gewone bijeenkomst van het kabinet, terwijl de regeering de vijandelijke lan den hiervan via de neutrale mogendheden op de hoogte heeft gesteld. De minister wees erop dat Engeland en de Ver. Staten sinds het uitbreken van den oorlog in Groot-Oost-Azië, het internationale recht volkomen miskend hebben en een uiterste oorlogvoering toe pasten. welke gebaseerd was op „vergelding en haat". Inmiddels heeft professor Enomoto van de marine academie in een verklaring van de nieuwe beschikking gezegd dat de keizerlijke marine een eerlijke recht vaardige actie wenscht te voeren met eerbiediging van het internationale recht. De oorlog is van nature evenwel wederkeerig en derhalve is er geen reden aanwezig, waarom Japan alleen zou vasthouden aan het voorschrift van oorlogvoering ter zee, terwijl de vijandelijke mogendheden zich hiervan niets aantrek ken. Doodstraf op bonnen vervalscliing in België Verordening van den militairen bevelhebber BRUSSEL. 20 Maart Krachtens een verordening, uitgevaardigd door den militairen bevelhebber voor België en Noord-Frankrijk, wordt in het vervolg ieder een. die rantsoeneeringszegels of levensmiddelenbon nen vervalscht. met den dood gestraft. Zij. die al of niet opzettelijk vervalschte zegels lebruiken of in omloop brengen, zullen gestraft kun- len worden met den dood, met dwangarbeid of met gevangenis, al naar den ernst van het geval. (Belga- press). Von Panen naar Berliin vertrokken De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Gezant von Papen is den 19en dezer uit Ankara naar Berlijn afgereisd voor het uitbrengen van rapport en mis schien tevens tot het consulteeren van zijn arts in zake zijn bij den aanslag opgeloopen oorkwetsuur. Von Papen zal op zijn reis geen tusschenstations aan doen noch besprekingen voeren. De Turksche gezant alhier Gerede, is nog niet van zijn bezoek aan Ankara cn Istanboel teruggekeaig.

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 1