Haarlem's Dagblad 59e JAARGANG No. 18025 x x Uitgave Loorens Coster, MIJ. v. Conrant-ültgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bljk. Soenda- jileiD 37. Postgiro 38810. DrukkcrU: Z. B. Spaarne 12. Telef. Directie 13082, Uoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukker^ 10132, Administratie 10724, 14825, Soendapleln 12230. Oirectenr: P. W. PEEREBOOM DINSDAG 24 MAART 1942 Abonnement per week 0.28. per maand 1,15, per kwartaal 3,42, franco per post 3,73, losse nummers 6 cent. Adverten- ticn: 1—5 regels"*/ 2,10 elke regel meer 0,42. Reclames 0,72 per regel. Contracttarievcn op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0,72, elke regel meer 0,18. Groentjes 1—3 regels S« cent. elke regel meer 12 cent bU contante betaling. Teeltplan akker- en weidebouw 1942 Huldiging P. Vis Peulvruchten mogen niet in onbeperkte hoeveelheid geteeld worden. 's-GRAVENHAGE, 23 Maart. Zooals bekend is, zal het, tenzij men in het bezit is van een vergunning, in 1942 verboden zijn meer peulvruchten te telen dan op het betreffende bedrijf gemiddeld in de jaren 1940 en 1941 werden verbouwd. Een vergunning voor het telen van meer peulvruchten zal slechts bij uitzondering wor den verleend, terwijl een teler, die een vergunning ontvangt, verplicht is de meerdere oppervlakte peul vruchten op gescheurd grasland te verbouwen en zijn koolzaadteelt voor 1943 met deze meerdere oppervlakte uit te breiden. Ten einde echter iederen teler in de gelegenheid te stellen een kleine oppervlakte erwten en boonen voor eigen gebruik te verbouwen is thans bepaald, dat hij, die in 1940 en 1941 geen of gemiddeld minder dan 5 Are peulvruchten heeft geteeld, in 1942 zonder ver gunning 5 Are peulvruchten mag verbouwen. Een tweede aanvulling, welke in het teeltplan is aan- gebracht betreft de scheurpremie. Naar men weet, zal aan de telers per H.A. op gescheurd grasland in 1942 0 geoogst koolzaad f 250 worden uitbetaald. Thans is bepaald, dat een gelijke premie zal worden uitgekeerd, indien op het gescheurde perceel in 1942 blauwmaanzaad wordt geoogst. Hoewel deze bepaling in de eerste plaats in het leven is geroepen om hen wier koolzaad is uitgewinterd in de gelegenheid te stellen alsnog de verhoogde premie te ontvangen, zal deze toch ook aan anderen worden uitbetaald. Ten slotte wordt nog medegedeeld, dat bij de vaststelling der oppervlakte, waarover scheurpremie zal worden uitgekeerd, evenals bij koolzaad, gemeten maat zal worden aangehouden. Twee geneeskruidtuinen in Den Haag Gemeentelijk initiatief ten dienste der geneesmiddelenvoorziening 's-GRAVENHAGE, 23 Maart. De burgemees ter van Den Haag heeft, op voorstel van de directeu ren van de gemeente-apotheek en den dienst der gemeenteplantsoenen besloten tot den aanleg van twee geneeskruidtuinen, waarvan er een zal komen aan de Duinlaan en Kijkduin, de andere tusschen de Schenk en de spoorbaan naar Leiden. Op deze tui nen zullen geneeskrachtige kruiden worden ver bouwd, die tot dusver uit het buitenland werden opgevoerd, maar waarvan onder de tegenwoordige c omstandigheden de invoer niet of in onvoldoende mate mogelijk is. Zoo mogelijk zullen vervangings middelen voor uitheemsche kruiden, die hier niet willen gedijen, worden gekweekt. Aanrijding te Bloemendaal Een wielrijder het slachtoffer De wielrijder J. M., die van het stationsemplacement te Bloemendaal komende, den weg oversteken wilde, werd daarbij gegrepen door een uit de richting van den tunnel komende vrachtauto, bestuurd door G. B. Wielrijder noch autobestuurder hadden elkaar opge- ri merkt. De fietser werd tegen den grond gesmakt en kreeg een vrij ernstige hoofdwonde. Nadat hij door het stationspersoneel naar binnen was gedragen, verleende Dr. Westenburg de eerste hulp: de patiënt werd later lt'! per ziekenauto naar het St. Elisabethsgasthuis ge bracht, waar bleek dat hij een lichte hersenschudding had opgeloopen. De politie maakte procesverbaal op. Jeugdige boefjes te Beverwijk Bonnen gestolen Door een winkelier te Beverwijk werd dezer dagen bij de gemeentepolitie aangifte gedaan van het ont vreemden van klantenboekjes, waarin distributiebon nen geborgen waren. Op zijn aanwijzingen is de re cherche over kunnen gaan tot de arrestatie van de twee gebroeders H. uit deze gemeente, resp. 12 en 14 jaar oud. Bij verhoor bekenden zij tenslotte, reeds ver scheidene malen bij genoemden winkelier klanten boekjes te hebben ontvreemd. De daarin zittende dis tributiebonnen werden dan door den oudste verkocht, terwijl de boekjes werden weggeworpen. Proces-ver- baal werd tegen hen opgemaakt. Territoriale concentratie van waterschappen Advies wordt aan Ged. Staten van N.-Holland uitgebracht Maandag is in de groote zaal van Krasnapolsky te Amsterdam een buitengewone vergadering ge houden van de vereeniging van Noord-Holland- sche waterschappen ter behandeling van het advies van het bestuur, uit te brengen aan Ged. Staten inzake de voortzetting der territoriale concentratie van waterschappen. Het ligt n.l. in de bedoeling, behalve de reeds ten deele doorgevoerde ophef fing van bannen, ook verschillende polders en wel die, welke gemeenschappelijke belangen heb ben samen te egen. Deze polders kunnen in de volgende groepen worden ingedeeld: 1. Polders, welke thans reeds voortdurend in open verbinding met elkander staan en derhalve hetzelfde polderpeil hebben en door dezelfde bemalingsinrichting (en) worden ont waterd; 2. Polders, welke weliswaar verschillende polderpeilen hebben, doch gezamenlijk bemalen worden door één gemaal; 3. Polders, waarvan de een afwatert op den ander met een lager polder- peil en dus indirect door het gemaal van dat water schap wordt ontwaterd; 4. Polders, welke hun water door middel van een bemalingsinrichting uitslaan op een grooteren eveneens bemalen polder, waar binnen of waarnaast zij zijn gelegen en waarvan zij al of niet deel uitmaken; 5. Polders, welke tot dusverre geen gemeenschappelijke waterstaat kundige belangen hadden, doch waarvan de water- loopen op eenvoudige wijze met elkander in ver binding kunnen worden gebracht. Bedoelde concentratie moet worden opgevat als een streven tot verbetering van den waterstaat kundigen toestand van Noord-Holland ïd water- schapsverband. Geenszins als een uiting, dat de waterschapsbesturen in de hun opgedragen taak zouden tekort schieten. Het bestuur heeft zich in zijn prae-advies in de eerste plaats de vraag gesteld, of er voldoende tegenwaarde is voor het opofferen der zelfstan digheid en ter beantwoording hiervan nagegaan, of de samenvoeging kon leiden tot verbetering van de bodemgesteldheid, financieele vóordeelen en vereenvoudiging van de administratie. Voor de eerste drie groepen achtte het bestuur aanleiding de vraag in algemeenen zin toestem mend te beantwoorden. Voor groep 4 meende het concentratie neit te kunnen aanbevelen. Samen voeging van tot groep 5 behoorende waterschap pen achtte het in beginsel aan te bevelen. Vervolgens had het bestuur zich afgevraagd, of het wenschelijk was bij samenvoeging in het regle ment op te nemen, dat een bepaald getal bestuurs leden wordt gekozen uit de ingelanden van het gebied van het opgeheven waterschap. Het bestuur achtte dit alleen gewenscht voor zoover de om standigheden dit vereischen. Verder was het bestuur van oordeel, dat er aanleiding is de territoriale concentratie niet te beperken tol die polders, welke gemeenschappe lijke belangen hebben, doch haar een algemeen karakter te geven. Gestreefd moet zijns inziens worden naar de vorming van administratief en technisch goed geoutilleerde waterschappen. die ook zooveel mogelijk financieel draagkrachtig zijn. Buitendien acht het bestuur samenwerking tus schen waterschappen t.a.v. benoemingen van tech nische ambtenaren en secretarissen-penningmeesters van belang in die gevallen, waar samenvoeging van waterschappen niet mogelijk is. Na bespreking van, de afzonderlijke punten, heeft de vergadering waarin 131 waterschappen waren vertegenwoordigd met algemeene stem men hel advies van het bestuur aangenomen, zoo dat dit ongewijzigd aan Ged. Staten van Noord- Holland zal worden uitgebracht. VEERTIG JAREN BIJ DE P.T.T. Dezer dagen was het 40 jaar geleden, dat de re ferendaris bij den P.T.T.-dienst te Haarlem, de heer G. A. Klunhaar bij de Posterijen in dienst trad. Wegens ziekte van den jubilaris, die in een der Haarlemsche ziekenhuizen wordt verpleegd, is dit jubileum niet feestelijk gevierd. Een deputatie van dc P.T.T. heef! eer heer Klunhaar echte', in het ziekenhuis bezocht en de hartelijke wenschen 9cor een spoedig herstel overgebracht, Vandaag werd in ons bedrijf een veertig-jarig jubileum gevierd. De heer P. Vis, typograaf, her dacht heden den dag, dat hij voor veertig jaren bij de N.V. Lourens Coster, de uitgeefster van Haar lem's Dagblad in dienst trad. Hij heeft zich in al die jaren doen kennen als een goed vakman en een prettig collega, die zich door zijn opgewekt humeur en zijn karakter een aparte plaats heeft weten te verwerven in het wereldje van onze drukkerij. In de correctieafdeeling aan het Zuider Buiten Spaarne is de jubilaris hedenmorgen met zijn familieleden door directie en personeel gehuldigd. De directeur, de heer P. W. Peereboom, heeft met waardeerende en hartelijke woorden getuigd van de gevoelens dei- directie tegenover den heer Vis. Spr. zegde hem dank voor al wat hij in den loop dier veertig jaren voor het bedrijf heeft gedaan en herinnerde eraan, dat ons bedrijf heden pas voor de derde maal een veertigjarig arbeidsjubileum heeft meegemaakt. Daarom was het juibileum van heden ook een bij zonder. En al zijn de tijdsomstandigheden er niet naar dit jubileum op de gebruikelijke wijze te vie ren, de hartelijke gevoelens van de directie zijn er niet minder om, komen nu misschien zelfs nog beter tot hun recht. Spreker wees in het bijzonder op de goede karaktereigenschappen van den jubilaris, eigenschappen, steeds door de directie van het be drijf zeer gewaardeerd, en wenschte hem toe, nu hij binnenkort met vervroegd pensioen wegens het bereiken van den 60-jarigen leeftijd het vak gaat verlaten, dat hij nog vele jaren zal mogen genieten van de welverdiende rust. Als bewijs van de ge voelens van waardeering der directie overhandigde de heer Peereboom hem een fraaie zilveren sigaren kist met inscriptie, voor welker vulling verschillende leden van het bedrijf hadden zorg gedragen. Tevens reikte de heer Peereboom het diploma van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel uit. De heer B. Tersmitten sprak namens redactie, ad ministratie en drukkerijpersonel den jubilaris toe en overhandigde een mooie lamp en bloemen, den wensch uitsprekende, dat licht en bloemen zijn ver dere levenspad zullen mogen veraangenamen. Hierna heeft de heer Vis de directie en de collega's dank gezefd voor de mooie geschenken en voor de tot hem gerichte vriendelijke woorden. Vermakelijkheden Cijfers over 1939 en 1940 In het Statistisch Zakboek (uitgegeven door het Centraal bureau voor de Statistiek) worden cijfers gepubliceerd over het bezoek aan de vermakelijkheden in ons land. In 1940 verkochten de bioscopen 33.912.122 toegangs bewijzen, die f 16.183.394 opbrachten. Over 1939 waren deze cijfers 40.430.590 en f 19.163.540. Er viel dus een achteruitgang te constateeren, ongetwijfeld heeft de verplichte verduistering daarop invloed gehad. Voor sportvereenigingen werden 4.173.513 kaarten verkocht, die f 1.515.983 kosten. In het voorafgaande jaar waren het 4.898.773 kaarten en f 2.113.978. Ook hier dus een achteruitgang. Voor tentoonstellingen werden 122.437 kaarten ge kocht voor f 49.359. Het vorige jaar waren de cijfers 806.971 en f 265.531 dus belangrijk hooger. Ook het resultaat voor de groep overige voorstel lingen en uitvoeringen toont een achteruitgang. 1940: f 5.792.166 en f 7.352.841 in 1939. In totaal werd in 1940 aan vermakelijkheden uitge geven f 23.540.902 tegen f 28.895.890 in 1939. Jubileum van collectanten Maandagavond herdacht het College van Collec tanten der Ned. Hervormde Gemeente te Haarlem in een bijzondere bijeenkomst in de consistorie kamer der Groote Kerk zijn 40-jarig jubileum, waarvoor ook van de zijde van andere kerkelijke colleges groote belangstelling werd getoond. Aanwezig waren vertegenwoordigers van het col lege van Kerkvoogden, den Kerkeraad, predikanten, ouderlingen, diakenen; Stichting Noorderkerk, en School en van notabelen. Nadat de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze was geopend, hield de voorzitter een korte inleiding, gevolgd door zang van mevrouw Bijlsma. Aan den secretaris werd gelegenheid gegeven een overzicht te geven over de afgeloopen 40 jaren. Dit verslag werd met belangstelling aangehoord. Hierna had de huldiging plaats van den heer H. W. J. den Engelse, die juist op dezen dag zijn 25- jarig lidmaatschap herdacht. De gelukwenschen, die hem door den voorzitter namens het college werden overgebracht, gingen vergezeld van een stoffelijk blijk van waardeering, n.l. een schilderij. De jubilaris dankte voor de hem gebrachte hulde. Van de gelegenheid, geboden aan de colleges om hun gelukwenschen aan het bestuur van het jubi leer ende college over te brengen, werd eerst ge bruik gemaakt door den nestor der collectanten, den heer W. C. Serné. Vervolgens sprak de President-Kerkvoogd de heer H. Franken Jr., namens de kerkvoogdij. Hij deed zijn gelukwenschen vergezeld gaan van een blijvend geschenk, n.L een voorzittershamer en een door den heer G. A. Luitingh gecalligrafeerde oor konde. Ds. Van Elden sprak namens het ministerie van Predikanten; ds. Van der Waal bracht de geluk wenschen van den Kerkeraad over. De heer Vern- hout Sr. sprak namens de ouderlingen; het college van diakenen bood bij monde van den heer Cramer zijn gelukwenschen aaan. Vele bloemstukken werden geschonken. Namens de oud-collectanten voerde de heer Poptie het woord; de gelukwenschen van de Stich ting Noorderkerk en School werden door den heer De Landmeter vertolkt. Namens de vrienden van het college sprak de heer Kal. Tot besluit werd de Avondzang gezongen, waarna de voorzitter deze bijeenkomst met dankzegging sloot. Hierna bleven de aanwezigen nog geruimen tijd in gezellig samenzijn bijeen. Tienduizend scheermesjes gestolen De daders aangehouden Door de recherche te Haarlem zijn aangehouden drie mannen die een koopman 10,000 scheermesjes ontstolen hebben, welke zij z.g. van hem koopen zouden. Tijdens de onderhandeling over den ver koop waren de scheermesjes plotseling verdwenen. De mesjes zijn opgespoord en inbeslag genomen. Welke bonnen zijn thans geldig? Brood of gebak Van 22 tot en met 28 Maart: 16A Brood 1 rants. 16B Brood \'z rants. 16A Vleesch 4 rants. Vleesch of 1CB Vl.waren V% rants, vleesch waren 16A Aardappelen l&j K.G. Aardappeleu 16B Aardappelen yfe K.G. Aardappelen Van 22 Maart tot en met 18 April: 260 Algemeen 1 K.G. Suiker 3-01 of 4-01 res. 50 gr. Cacao 259 Algemeen 250 gr. Koffiesurrogaat 263 500 gr. Jam 257-261-265-269 Algemeen 1 rants. Bloem brood of gebak 4-02, 4-03 res. 250 gr. Rijst 264 Algemeen 25 0 gr. Peulvruchten 268 250 gr. Gort of 250 gr. Aard- appelmeelvlokken 267 100 gr. Vermicelli of maizena 258. 262, 266. 270, 274 Algemeen 100 gr. Kaas 16A t.m. 19A MelkS'/z L. Melk 16B t.m. 19B McikljS L. Melk Van 17 tot en met 25 Maart: 13 Boter en Vet 125 gr. Boter. Margarine of 100 gr. rundvet Voorts: Petroleum: Bon 15 Petroleum: 2 tot 31 Maart 1942. Bon 26. 2 L. tot 31 Maart. Zeep Bon 228 Algemeen en Bon H Zeep der Zeep- kaarten 1 rantsoen zeep Bon II toiletzeep 75 gram toiletzeep 80 pCt. t.m. 31 Maart. Bon L Textiel (Mannen) 50 gram scheerzeep t.m. 30 April. De geldigheidsduur van bon 211 Bonkaart Alge meen en de met Zeep G gemerkte bon is verlengd t.m. 31 Maart. Brandstoffen: Bonnen 1? HK en 17 HK en 09 van de brandstoffenkaarten J en IC 1 eenheid vaste brandstoffen per bon. Bonnen 23 CV t.m. 2S CV en 9 t.m. 32 CV van de brandstoffenkaart L 1 een heid vaste brandstof per bon. Bonnen brandstoffen 7de, Se en 9e periode één eenheid per bon. Alles geldig tot 15 April. Sluikhandelaren berecht 's GRAVENHAGE, 24 Maart. De politie te Amersfoort kwam in Januari j.l. een uitgebreiden sluikhandel in tabaksartikelen sigaren, sigaret ten, rook- en shagtabak op het spoor, waarbij een 14-tal fabrikanten, grossiers, winkeliers en particulieren betrokken waren. De hoofdschuldi gen waren de grossier in tabaksartikelen G. Baars te Rhenen en de sigarenwinkelier D. Ruitenberg te Amersfoort. Groote partijen tabak, sigaren en sigaretten waren door de betrokkenen aan den legalen handel onttrokken en tegen fantastische prijzen van de eene hand in de andere overge gaan. Een groot deel van de verhandelde tabaks- artikelen kon echter worden achterhaald. De inspfecteur voor de prijsbeheersching te Am sterdam heeft de overtreders met bedragen varieerend tusschen f 100 en f 1000 beboet, terwijl het meerendeel der in beslaggenomen goederen verbeurdverklaard en ter beschikking van bona fide handelaren gesteld werd. De grossier Baars is veroordeld tot een geld boete van f 200, verbeurdverklaring van zijn voor raad, sluiting van zijn bedrijf en stillegging van de bedrijfsmiddelen voor den tijd van één jaar. Bovendien bepaalde de inspecteur, dat Baars ge durende één jaar niet als verkooper van tabaks artikelen mag optreden, dat de hem opgelegde straf dient te worden gepubliceerd en dat hij f 160 tuchtstraf-proceskosten zal moeten betalen. De sigarenwinkelier D. Ruitenberg werd gestraft met een geldboete van f 100, sluiting van zijn be drijf en stillegging der bedrijfsmiddelen eveneens voor een jaar. publicatie van de tuchtbeschikking en betaling der proceskosten ten bedrage van f 275. Het kan verkeeren 's-GRAVENHAGE. 23 Maart. Hedenavond werd hier de eerste voorstelling gegeven van het Nederlandsch Tooneelspel „Het kan verkeeren...." van Frans de Prez. Met deze voorstelling is het gezelschap, dat voor de hoorspelafdecling van den N. O. werkt, zijn rond reis begonnen door Nederland om aan de tooneel- wereld het bewijs te leveren, dat een Nederlandsch stuk, naar eigen aard gemaakt en verstoken van de psycho-analyse van hetgeen wij de laatste jaren maar al te veel te aanschouwen kregen, het kan „doen" en het departement van Volksvoorlichting en kunsten, dat dit bewijs gevraagd had, mag tevre den zij. Het stuk „deed" het. Een goed bezette zaal heeft de voorstelling met aandacht en met genoegen gevolgd. Het tooneelstuk. dat geheel valt buiten de sfeer, waarin zich ons tooneel bevond, maakte het den medespelenden niet gemakkelijk. Maar gemakkelijk maakten het zich evenmin de spelers en speelsters zelf. Piet Rienks, de dichter Brèdero, gaf een kos telijke creatie van den levensvrengd-zoekenden en fel bewogen schrijver. Zeer goed gaf hij ook den ommekeer weer, waartoe Bredero komt in zijn ziekte, die zijn dood tengevolge zal hebben. De rol van de moeder, in de vertrouwde handen van Mien Duymaer van Twist, werd meesterlijk weergegeven. Sterk was ook Tine Opscholtens in de raadselach tige sfeer, die zij rond zich schiep en goed volge houden haar spel als wanhopige geloovige, met wel ken geestestoestand zij haar ouders en haar broer tegemoet trad. Alle spelers In groote en kleine rollen gaven hun beste mogelijkheden. In de pauze waren er dan ook vele bloemen en aan het einde werden, onder lang durig applaus ook de regisseur Jan C. de Vos en de schrijver, Frans de Prez. met groote kransen ge huldigd. (A.N.P.) DELFT, 23 Maart. In een winkel tc Delft wer den kort geleden in beslag genomen blikken eitjes, gevuld met enkele snoepjes, die verkocht werden voor 25 cent, terwijl de waarde nog geen 2t£ cent bedroeg. Tegen den fabrikant van deze vulartikelen, B. van der Zalm te Barendrecht, werd proces-verbaal opgemaakt. De inspecteur van de prijsbeheersching te Den Haag heeft hem thans veroordeeld tot 355 eulden boete, inclusief proceskosten en verbeurdver klaring van zijn inbeslaggenomen voorraad ter waarde van omstreeks 3000 gulden. Tenslotte is hem dc vervaardiging en het verhandelen van vulartikelen verboden, terwijl het vonnis openbaar zal worden gemaakt. 3(j de Italiaanschc troepen aan het Oostelijk front. Een afdeeling met licht geschut in stelling. Luce-Holland -Pax-Holland De aanmeldingsplicht voor de Ned. Kultuurkamer De Nederlandsche Kultuurkamer deelt mede: Ter aanvulling van het persbericht van 20 Maart 1942 wor den hieronder vermeld de belangrijkste groepen van degenen, die werkzaam zijn op het gebied van de Ne derlandsche Kultuurkamer en voor wie de verplichting bestaat, zich uiterlijk 1 April 1942 bij de Nederlandsche Kultuurkamer aan te melden. 1. Muziekgilde. Alle componisten en tekstdich ters, arrangeurs, componisten, dirigenten en koordiri genten, zangers en instrumentalisten (waaronder orga nisten en beiaardiers), orkestmusici, ontspanningsmu sici, dirigenten van dilettantenorkeslen, privaat-mu ziekleeraren, ondernemers en organisatoren voor ern stige muziek (waaronder kunstkringen) en ondernemers n organisatoren voor ontspanningsmuziek (eigenaars .an restaurants, cafés, e.d.). concertdirecties, concert- ondernemers, concertverzorgers, secretarissen van ont spanningsorkesten en van kunstenaars, bestuursleden en administrateurs van orkesten, orkestvereni gingen en overige vereenigingen op het gebied van de muziek, impressario's. muziekuitgevers, muziek verenigingen en overige verenigingen op het gebied van de muziek, impressario's. muziekuigevers, muziek handelaren, producenten en handelaren in gramofoon- platen en hun personeel, zangverenigingen en dilet tantenmuziekverenigingen. Musici, die tot de volgende verenigingen behooren. en zijn samengevat in de fe deratie van Nederlandsche toonkunstenaarsverenigin gen, behoeven zich niet opnieuw aan te melden: 1. Genootschap van Nederlandsche componisten. Amster dam: 2. Vereeniging van woord- en toondichters dei lichte muziek, Amsterdam; 3 Nederlandsch dirigen- tengilde, 's-Gravenhagc; 4. Bond van orkestdirigenten in Nederland, Amsterdam; 5. Vereniging van Neder landsche vocalisten, 's-Gravenhage; 6. Nederlandsche organistenvereniging, Amsterdam; 7. Vereeniging het Concertgebouworkest. Amsterdam: 8. Vereeniging van leden van het Residentieorkest, 's-Gravenhage; 9. Ver eeniging van leden van het Utrechtsch Stedelijk Orkest, Utrecht: 10. Vereniging van leden van het orkest der Groningsche Orkest Vereeniging, Groningen: 11 Ver eeniging van leden van het orkest der Haarlemsche Orkest Vereeniging, Haarlem; 12. Vereniging van le den van het Maastrichtsch Stedelijk Orkest, Maastricht: 13. Nederlandsche Toonkunstenaars Vereniging, 's-Gra- ,-enhage; 14. Nederlandsche Toonkunstenaarsbond. 's-Gravenhage; 15. Nederlandsche vereeniging van mu sici, Amsterdam. 2. Filmgilde. Zij. die medewerken aan de productie ,-an films en wel in de navolgende functies: scenario schrijver, productieleider, regisseur, opnameleider, filmarchitect, cameraman, geluidstechnicus, trucage operateur, filmteekenaar, film-kleirtproducent, film- artist, grimeur, requisiteur, benevens hun assistenten; personen en lichamen, die medewerken aan de tech nische bewerking van films, als filmfabrieken, labo ratoria en studio's; personen en instellingen, die films verhuren of doen verhuren; personen en instel lingen, die filmvoorstellingen geven of doen geven: personen en instellingen, die reclame voeren in het opebaar door middel van film of dia-positieve pro jectie; vereenigingen van filmoperateurs. Diegenen die op 2 Maart 1942 lid waren van den Nederlandschen Bioscoopbond behoeven zich niet opnieuw aan te melden. 3. Letterengildc. Alle schrijvers en vertalers (met uitzondering van die van zuiver wetenschappelijke werken en van schoolboeken), erkende en niet erken de uitgevers, hun adviseurs en personeel, erkende niet erkende boekhandelaren (ook antiquariaten, tweedehands-boekhandel, agentschappen en impor teurs) en hun personeel, eigenaars en personeel van leesbibliotheken, met uitzondering van wetenschappe lijke bibliotheken, vertegenwoordigers van uitgevers, colporteurs; zij die lezingen over letterkundige wer ken organiseeren of houden of letterkundig werk voor dragen: letterlievende vereenigingen (vereenigingen die lezingen over letterkundige onderwerpen organi seeren, vereenigingen die bepaalde vormen van bock- erspreiding steunen, bijv bibliophile uitgaven, lees gezelschappen en leesclubs), het personeel van lees zalen, verhuurders van leesportefeuilles en hun per soneel. 4. Gilde voor bouwkunst, beeldende kunsten cn kunstambacht. Alle architecten, bouwkundig-teeke naars. tuin- en landschapontwerpers, alle beeldhou wers (met inbegrip van kunsthandwerkers als hout snijders. kunstsmeden, steenhouwers, medaillcurs en stempelsnijders enz.), schilders (waaronder glas- cn porceleinschilders), restaurateurs, alle grafici, ontwer pers (bijv. binnenhuisarchitecten), kunstuitgevers, kunsthandelaren en hun personeel, kunstveilinghou ders, organisatoren van kunsttentoonstellingen, ont werpers, fabrikanten cn handelaren in kunsthandwerk producten, (bijv. porseleinfabricage, glasblazerijen, fa brikanten van behangselpapier, fabrikanten van go belins), vereenigingen op het gebied van de bouw kunst. beeldende kunsten en kunstambacht. Personen, die uitsluitend als amateur of dilet'ant werkzaam zijn op het door de bovengenoemde gilden bestreken ge bied zijn niet verplicht zich aan te melden. De aan meldingsplicht van de aldaar genoemde vereenigingen •an deze amateurs of dilettanten blijft hierdoor on verlet. Er wordt met nadruk de aandacht op geves tigd. dat diegenen, die aan de aanmeldingsplicht niet voldoen, zich blootstellen aan strafmaatregelen en eventueel van de uitoefening van hun werkzaamheid op het gebied van de Nederlandsche Kultuurkamer zullen kunnen worden uilgesloten Aanmeldingen dienen te worden gericht aan de Ne derlandsche Kultuurkamer, afdeeling ledenrcgistratie. 2e v. d. Boschstraat 44 te 's-Gravenhage. het voorzitterschap van den n. v. b. Naar wij van de zijde van den Nederlandschen Voetbal bond vernemen, zal de heer S. Coldeweij, tweede voorzit ter van den bond, de functie van wijlen dr. Van Prooije waarnemen, totdat een nieuwe voorzitter is benoemd. Besprekingen dienaangaande zullen dezer dagen worden gevoerd, zoodat de verwachting is, dat de benoeming een nieuwen functionaris niet lang zal uitblijven. INDUSTRIE TE HAARLEM. Ter gemeente-secretarie te Haarlem is ter inzage gelegd een verzoekschrift van W. Knoop en Zonen te Haarlem om vergunning tot uitbreiding van de electrische boekbinderij in de perceelen Antoniestraat 4 en aan het Spaarne 49 door het daarin bij- en verplaatsen van diverse kracht- cn andere werktuigen, zoodat in totaal gebezigd zuilen- worden 35 electromo'oren met een gezamenlijk ver mogen van 52 1.4 P.K. NOG EEN INBREKER TE HAARLEM AANGEHOUDEN. In verband met de op 8 Maart j.l. plaats gehad hebbende inbraak in een pakhuis in t Krom te Haarlem, alwaar een partij autobanden is gestolen en waarvan als daders reeds twee personen waren aangehouden, is thans door de recherche nog een derde persoon, een 22-jarige kruideniersbediende aar\?houden, die eveneens bekend heeft met de twee reeds aangehouden personen de inbraak te hebben gepleegd. Aanvallen van de Japansche luchtmacht Uitgebreide operaties in het Zuidelijk deel van den Stillen Oceaan TOKIO. 24 Maart (Domei). Het keizerlijke hoofd kwartier deelt mede dat de luchtmacht van de Japan- sche marine tijdens aanvallen in het Zuidelijke deel van den Stillen Oceaan en in de Golf ven Bengalen herhaalde malen Port Darwin, Broome, Wyndham. Horn-eiland, Australië, Port Moresby op Nieuw-Guinea Toelagi op de Salomons-eilanden, Port Blair op dc Andaman-eilanden iii de Golf van Bengalen aangeval len. In al deze plaatsen werden de militaire '"nstalla- ties vernield. STRENGE CONTRöLE OP HET VERVOER VAN TARWE EN AARDAPPELEN. Ambtenaren van den Crisis controle Dienst hebben in samenwerking met de marechaussee in de afge loopen week nauwlettend toegezien op het vervoer van aardappelen en tarwe. Vele stedelingen, die uit de polders een kleine hoeveelheid hadden bemachtigd, werden te Halfweg aangehouden. Van enkelen werd de vervoerde hoeveelheid in beslag genomen REGELING VAN ARBEIDSVOORWAARDEN VOOR HET AUTOMOBIEL- EN GARAGEBEDRIJF. 's-GRAVENHAGE. 24 Maart. In de Staatscourant van heden is een beschikking gepubliceerd van het college van rijksbemiddelaars, waarbij loonen en ar beidsvoorwaarden bindend worden vastgesteld voor de werknemers in het automobiel- en garagebedrijf. Duitschland strijdt voor Europa. Bolsjewistische aanvallen met succes weerstaan In den centralen sector telden de Sovjets duizenden dooden HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 23 Maart (D.N.BOp het schiereiland Kertsj zijn nieuwe aanvallen van den vijand mislukt, aldus meldt het Duitsche weermachtbericht. In het Donetzgebied sloegen Duitsche en Roemeensche troepen met vrij sterke strijdkrachten en pantserwagens ondernomen aanvallen der bolsjewisten in verbitterde gevechten af. In den middenseetor van het front werden ver scheidene van hun verbindingen afgesneden troepen- deelen van den vijand vernietigd. Daarbij verloor de vijand in twee dagen behalve talrijke gevangenen eeni- ge duizenden dooden alsmede 15 pantserwagens, 31 kanonnen en ander oorlogsmateriaal Ook aan de overige deelen van het Oostelijke front hadden de Duitsche troepen bij het afweren van vijandelijke aanvallen en- bij eigen aanvalsacties succes. Bij luchtaanvallen werden meer dan 300 vijandelijke 'oertuigen van allerlei soort en 23 treinen ^vernield. Dc bolsjewisten verloren gisteren 54 vliegtuigen. In het tijdvak van 16 tot 22 Maart werden aan het Ooste lijke front 137 vijandelijke pantserwagens vernield. In Noord-Afrika hebben de Britsche strijdkrachten, die den 21en Maart in het gebied ten Oosten van Martoeba werden teruggeworpen, zich verder terugge trokken. Voor de Noord-Afrikaansche kust brachten Duitsche gevechtsvliegers in een stoufmoedigen aanval een koopvaardijschip van 6.000 b r tdat in een door Brit sche zeestrijdkrachten beschermd convooi voer. tot zinken Twee andere koopvaardijschepen bleven na bomtreffers liggen. Op Malta plaatsten Duitsche jachtvliegtuigen en duikbommenwerpers bom-voltreffers op vliegveld installaties. Zeven Britsche vliegtuigen werden op den beganen grond vernield, twee in luchtgevechten neergeschoten. De zeeslag bij Java VERDUISTEREN van 19.59 7.3 Maan 34 Maart op 11.39, 25 Maart onder 3.3 Een ooggetuigeverslag STOCKHOLM, Maart 1942. Uit de berichten, die thans, voornamelijk uit Australië, binnenkomen en uit de ooggetuigever slagen is het nu mogelijk een indruk te krijgen van den zeeslag bij Java, den grootsten zeeslag in dezen oorlog. Voornamelijk uit het verslag van den correspon dent van de „Daily Mail" in Melbourne, die op dramatische wijze schildert hoe de kruisers „De Ruyter" en „Java" bii hun vergeefsche poging om de Japansche transportvloot te vernietigen, uit al nun kanonnen vurend ten onder gingen, kunnen wü ons een beeld vormen van dezen zeeslag. Het geallieerde eskader, dat onder commando stond van den Ned.-Indischcn schout-bij-nacht Doorman, wiens vlag van de „De Ruyter' woei, bestond uit de reeds genoemde Nederlandsche kruisers, de Australische kruiser „Perth" en de Engelsche kruiser Exeter", vergezeld door zeven torpedojagers, waaronder de „Kortenaer". „Achter de Japansche vloot", zoo staal letterlijk in het verslag, „stoomde de Japansche transport- vloot op, welke uit een honderdtal schepen be stond. Nauwelijks had de geallieerde vloot de Ja pansche vloot m het zicht gekregen, of aan de vlaggcmast van de „De Ruyter" stegen signalen omhoog. Met volle kracht stoomde het geallieerde eskader naar den vijand op. Doorman probeerde langs de Japansche oorlogsschepen om het vuur op de transportschepen te kunnen openen. Deze manoeuvre mislukte. De Japansche oorlogsschepen gingen tot den tegenaanval over en een hevig zeegevecht ontstond, waarbij de „Kortenaer" ten onder ging. Den volgenden morgen nam schout-bij nacht Doorman het gevecht, dat door het invallen van de duisternis afgebroken moest worden, op nieuw op. Tevergeefs probeerden zijn schepen de ijzeren linie van de Japanners te doorbreken. Vurend uit al hun kanonnen gingen de Neder landsche kruisers ten onder, cn met deze schepen vond Doorman zijn graf in de golven. Slechts enkele leden van de bemanningen gelukte het zich té rédden. Op e dag. zoo eindigt de corres pondent. ging de, geallieerde vloot ten onder en zij, die den grooten zeeslag van Batavia overlefd heb ben. maken zich geen illusies meer over den vijand. Zoo ging de geallieerde vloot en met deze vloot de Nederlandseh-Indische. ten ondei. Veertien duizend schepelingen vonden hierbij den dood in de golven. Bolsjewistische aanvallen op Kertsj verzwakt Hevige aanvallen der Sovjets in het Donetzgebied afgeslagen Het D.N.B. meldt: Naar het opperbevel der weer macht meedeelt hebben de bolsjewisten in den voor middag van den 22sten Maart op het schiereiland Kertej nog slechts zwakke, onsamenhangende aan vallen gedaan. De kracht van het artillerievuur en het gebruik van pantsers was eveneens merkbaar minder. Al deze aanvallen werden afgeslagen en ten deele reeds bij de ontplooiing door geconcentreerd artillerievuur kapot geslagen In den namiddag van dien dag vielen de bolsjewisten in het geheel niet meer aan. zoodat op het schiereiland Kertsj wat de infanterie betreft stilte ontstond Duitsche artillerie bestreed ook verder op den dag vijandelijke concen traties en pantserwagens met waargenomen succes. In het Donetzgebied daarentegen zetten de bolsje wisten hun aanvallen in dezelfde brandpunten, waar ook de voorafgaande dagen zwaar om gestreden werd. voort. De aanvallen werden tijdens hevige afweerge- veehten afgeslagen of stortten reeds in het spervuur der Duitsche artillerie ineen De bolsjewisten leden daarbij zware verliezen Duitsche jachtvliegtuigen vielen den 22sten Maart in het Donetzgebied herhaal delijk in scheervluchten bolsjewistische troepencon centraties aan. Door verrassende aanvallen der jagers werden den bolsjewisten zware bloedige verliezen toegebracht Lichte gevechtsvliegtuigen schoten een benzineoDslagplaats in brand en onderbraken door bomtreffers verscheidene malen een voor de ravitail leering belangrijk spoorwegvak In de- haven van Kertsj werden tijdens een bomaanval van Duitsche gevechtsvliegtuigen drie koopvaardijschepen tijdens het ontladen aan de kade door treffers zwaar bescha digd. Er kan wel worden aangenomen dat een vracht schip van 2.000 b.r t tot zinken is gebracht. BERLIJN, 23 Maart (D.N.B.) Van militaire zijd© wordt vernomen: Aan de groote verwachtingen, die de bolsjewieken gekoesterd hadden van hun g winteroffensief, is de bodem ingeslagen als gevolg van de afweer der Duitsche troepen. Hooge bloedige verliezen, zware verplegingszorgen en een sterk merkbaar gebrek aan wapens en materiaal, hebben de Sovjet-aanvallen doen ineenstorten Zoo verhaalde de Sovjet-majoor Niko- lajef Chartsjenko. die met de officieren van zijn staf dezer dagen in Duitsche gevangenschap is geraakt: „Sedert weken bestormen wij nu reeds de Duitsche stellingen. Ons voedsel bestond uit watersoep en rog gemeel Voor onze gewonden hadden wij verbandstof noch geneesmiddelen. De verliezen bij onze troepen infanterie bedroegen ten deele 80 pet. en meer. Do reserves uit Siberic zijn echter slecht opgeleid en on betrouwbaar. Verder weerstand te bicden zou waan zin bcteekenen. In deze hopelooze situatie waren de soldaten van mijn 645e regiment tirailleurs, ondanks alle dreigementen en terechtstellingen, niet meer tegen te houden en liepen zij bij troepen naar de Duit- schors over" JUBILEUM BIJ DE SPOORWEGEN. De heer A. van de Pieterman was Maandag 25 jaar werkzaam als electrisch lasscher tweede klas aan de Centrale Werkplaats der Nederlandsche Spoorwegen te Haarlem. Hij werd namens de di rectie gecomplimenteerd door zyn onmiddelUjken chef die hem de gebruikelijke oorkonde en %r- schenk onder enveloppe overhandigde. Van hel per soneel ontving de jubilaris een rooktafel,

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 1