Haarlem's Dagblad Engelsche havensteden uit de lucht bestookt. 59e JAARGANG No. 18026 x x Cltgave Lourens Coster. Ut), v. Courant-Uitgaven en Algem. DrukkerU N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, btJk. Soenda- pletn 37 Postgiro 38810 Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Telef. Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, Administratie 10724. 14825. Soendaplein 12230. Otrecteur: P. W. PEEREBOOM WOENSDAG 25 MAART 1742 Abonnement per week ƒ0,28. per maand ƒ1,15, per kwartaal 3.42. franco per post 3,73, loss» nummers 6 cent. Adverten- ticn: 1—5 regels 2,10 elke regel meer 0,42. Reclames 0.7! per regel. Contracttarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0,72, elke regel meer 0.18. Groentjes 1—3 regels 38 cent. elke regel meer 12 cent bU contante betaling. Op bon 16 uitsluitend margarine verkrijgbaar Bon 17 laat keuze 's GRAVENHAGE, 25 Maart. De secretaris generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 26 Maart tot en met 11 April a.s. bon 16, zoo wel van de boterkaart als van de vetkaart, uit sluitend recht geeft op het koopen van margarine. Voorts geeft gedurende genoemd tijdvak bon 17 zoowel van de boterkaart als van de vetkaart, naar keuze recht op het koopen van boter, margarine of vet, zulks met dien veVstande, dat men niet steeds het artikel zal kunnen verkrijgen, waaraan men de voorkeur geeft, doch genoegen zal moeten nemen met het artikel of de artikelen, waarover de winke lier beschikt. Distributie van peulvruchten 's-GRAVENHAGE, 25 Maart. De secretaris generaal van het departement van Landbouw en Visscherij maakt bekend dat de met „271 algemeen" gemerkte bon gedurende het tijdvak van Donder dag 26 Maart t.m. Zaterdag 18 April a.s. recht zal geven op het koopen van 250 gram peulvruchten. Distributie van sinaasappelen voor kinderen beneden 4 jaar 's-GRAVENHAGE, 25 Maart. De secretaris-gene raal van hef departement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat een beperkte hoeveelheid sinaas appelen voor gebruik in Nederland beschikbaar zal kunnen worden gesteld. Deze hoeveelheid zal voors hands worden gedistribueerd voor kinderen beneden den leeftijd van vier jaar. De te distribueeren hoeveel heid bedraagt 400 gram per kind. In verband hiermede is bepaald, dat bon „4-04 reserve" gedurende het tijd vak van 26 Maart l m 18 April a.s. recht geeft op het koopen van 400 gram sinaasappelen. De omstandigheid, dat sonaasappelen op korten ter mijn aan bederft onderhevig zijn, maakt het noodza kelijk, dat de ingevoerde hoeveelheden terstond na aankomst worden gedistribueerd. Het is derhalve niet mogelijk de distributie uit te stellen, totdat in het ge- heele land de kleinhandel over voorraad beschikt om tegen inlevering van bon.„4-04 reserve" sinaasappelen verkrijgbaar zullen zijn, terwijl andere plaatsen en streken eerst later achtereenvolgens aan de beurt ko men. Uiteraard zal met het oog daarop de geldig heidsduur van bon „4-04 reserve" t.z.t. zoo noodig worden verlengd. In dit verband wordt er nog de aandacht op gevestigd, dat men de bonnen, waarover men beschikt, niet reeds van tevoren bij zijn leveran cier moet inleveren, toch met ilevering daarvan dient te wachten totdat de winkeliers ter plaatse over voor raad beschikken. Aangezien het niet wel doenlijk is telkens voor be paalde plaatsen bekend te maken, dat sinaasappelen verkrijgbaar zijn, zal het publiek zich hiervan op de hoogte dienen te stellen door van de zijde van den kleinhanedl verkregen inlichtingen. Voor den prijs der sinaasappelen wordt verwezen naar de desbetreffende publicatie van den gemachtigde voor dwe prijzen. Bieraflevering zal worden hervat Met ingang van 30 Maart 's GRAVENHAGE, 24 Maart. Naar het rijks bureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd mededeelt, zijn de bijzondere omstandigheden, die .eenigen lijd geleden hebben genoopt tot stopzetting van de aflevering van bier door de brouwerijen thans zoodanig gewijzigd dat met ingang van 30 Maart a.s. deze aflevering zal kunnen worden hervat. Het spreekt vanzelf, dat na de stagnatie, die menige weken geduurd heeft, niet ieder zijn volledige rantsoen terstond zal kunnen ontvangen en dat in den eerstkomenden tijd nog onregelmatigheden in den aanvoer kunnen optreden. Jubileum Ds. J. A. L. Hovy Maandag 13 April a.s. is het veertig jaar geleden, dat Ds. J. A. L. Hovy, vroeger predikant bij de Ned. Herv. Kerk te Wijk aan Zee en Duin, het predikambt aanvaardde. Ds. Hovy werd 5 Januari 1875 te Amsterdam ge boren: hij volgde o.a. de colleges van professor J. J. P. Valeton Jr. te Utrecht en eindigde zijn studie in 1901. Hij deed 13 April 1902 zijn intrede te Sehoonebeek in Drente. Vijf jaar later werd hij beroepen te Beilen en bleef daar tot December 1915. Op 19 December van dat jaar deed hij zijn in trede te Wijk aan Zee en Duin; Zondag 14 April 1940 hield hij daar zijn af scheidspredikatie. Ds. Hovy woont thans aan de Langelaan te Bentveld. Meestercyclus Pianoduo Van der Pas—Flipse Twee uitstekende pianisten in samenspel, waarvan elke schakeering zoowel wat kracht als wat beweging betreft verzorgd, verantwoord en in onderlinge over eenstemming gebracht is. Veelzijdig was het programma, dat zij Dinsdag avond in de geheel bezette groote concertzaal uitvoer den. Het begon met een Sonate van J. Chr. Bach, gevolgd door een van Clementi relatief beknopte composities, nogal formalistisch en wemig boeiend, bovendien voor een groote ruimte minder geschikt dan voor een kleine, die de figuren en passages niet vervlakt. Doch met Tarenghi's „Preludio e fuga" in troduceerden v. d. Pas en Flipse een interessant, knap geconstrueerd en serieus werk, waarin de imitatori- sché kunst welluidende toepassing heeft gevonden. Het Preludio wekte een beeld van breede golven, die over elkaar heen spoelen; aan het einde der Fuga keeren deze terug. De bekende, meesterlijk geschre ven Variaties en Fuga over het Menuet-Trio van Beet hoven's Pianosonate in Ees, op 31 no. 3 besloot de eerste helft van den avond met een pittige, brillante reproductie. In 't bijzonder trof mij de uitvoering der variatie in snelle accoordrepetities als uitmuntend; die in gebroken accoorden had volgens het voorschrift van den componist geheel zonder pedaalgebruik ge speeld mogen worden. Bij Debussy's Suite „Een blanc et noir" kreeg de fantasie van den hoorder vrij spel. Reeds de titel is raadselachtig; vermoedelijk is er niets anders mee be doeld dan dat er zwarte noten op wit papier staan. Even raadselachtig zijn de motto's, die boven de drie deelen staan; deze waren echter in 't programma niet vermeld. Doch men kon zich vermeien in den rijkdom der kleuren, in de verrassende klanken en rhythmen, in de afwezigheid van alles, wat naar banaliteit of ge woonte zweemt, en vooral ook in de prachtige ver tolking. De „Danses Andalouses" van Manuel Infante bieden rhythmisch niet zooveel afwisseling. In de eerste beide overheerscht het boléro-karkter, zij het ook dat dit in het „Sentimiento" voor een ander plaats maakt. Brillant is dit stuk en aardig is het derde, „Grazia" geheeten. Als de meeste Spaansche composities zijn ook deze wat lang van stof. Met een kleine toegift toonden de spelers zich er kentelijk voor den warmen, ten volle verdienden bij val. K. DE JONG. Winterhulp Nederland Winterhulp Nederland heeft van 2 tot en met 7 Maart bijdragen ontvangen tot een bedrag van f 109,627.51. EXAMENS. HEILGYMNASTIEK EN MASSAGE. Geslaagd voor theoretisch examen: mej. A. Keip te Zandvoort; de heer J. A. ten Napel te IJmuiden. RIJWIELDIEF GEARRESTEERD. In den avond van 23 Maart j.l. is door twee recher cheurs op den Rijksstraatweg te Haarlem een 21-jarige man aangehouden, die zich aldaar op verdachte wijze met een rijwiel ophield. Bij onderzoek bleek die man dat rijwiel dien avond te Castricum gestolen te heb ben. Hij is aan de politie te Castricum overgegeven. HAARLEMSCHE IIANDELSVEREENIGING. De jaarvergadering welke hedenavond gehou den zou worden en die gevolgd zou worden door een lezing van Jhr. dr. J. C. Mollerus, gaat niet door. VERDUISTEREN van oq.oo tot 7.31 Maan 25 Maart op 12.26, 26 Maart ond. 4.20 (E.K.) Bericht Tengevolge van de zeer sterke beperking van de ruimte die ons voor advertenties ter beschikking is gebleven, hebben wij een zoodanigen overvloed van advertentieopdrachten, dat het ons heden onmoge lijk is geweest nieuwe plaatsingsopdrachten aan te nemen buiten die, waarvoor geen uitstel mogelijk Wij hopen dat deze moeilijkheden spoedig over wonnen kunnen worden. Paard sloeg op hol Heemstedenaar doodelijk getroffen Dinsdag sloeg in Groenendaal te Heemstede een paard op hol dat gebruikt werd om een wagen met hout te vervoeren. Het paard holde door de Spar renlaan, waar de 56-jarige Joh. van Poecke, die daar aanwezig was, trachtte het dier te grijpen. Hij greep het bij het hoofdstel dat echter brak, waar door van Poecke kwam te vallen en 't voor- en ach terwiel van den wagen over zijn lichaam kreeg. Dr. v. Luin verleende de eerste hulp, waarna het slachtoffer werd overgebracht naar het zieken huis „Joannes de Deo" te Haarlem. In den loop van den middag is hij daar aan de gevolgen overleden. Dr. S. Elzinga 60 jaar Inspecteur M, O. en oud-directeur der Haarlemsche Handelsschool Op 3 April a.s. hoopt de heer S. Elzinga, inspecteur van het Middelbaar Onderwijs te Haarlem zijn 60en geboortedag te herdenken. De heer Elzinga werd te Aalsum (Oostdongeradeel) geboren en werd voor het onderwijs opgeleid. Nadat hij van 1902 tot 1913 als onderwijzer te Epe werkzaam was geweest deed hij in laatstgenoemd jaar zijn intrede bij het middelbaar onderwijs, en wel te Rotterdam, waar hij eenigen tijd tijdelijk leeraar aan een H.B.S. was. Hierna was hij van Mei 1913 tot Sept. 1914 als leeraar verbonden aan de H.B.S. te Zierikzee, van October 1914 tot Augustus 1920 aan een H.B.S. te Rot terdam, waarna hij op 1 September 1920 de functie van directeur van de Hoogere Handelsschool te Haar lem aanvaardde. Hier vond hij in weerwil van zijn drukke werkzaam heden nog gelegenheid zich voor zijn promotie tot doc- I tor in de Handelswetenschappen voor te bereiden, het geen 14 Januari 1926 geschiedde. Zijn proefschrift droeg den titel „Het voorspel van den oorlog van 1672. de economisch-politieke betrekkingen tusschen Frankrijk en Nederland in de jaren 16601672". Een jaar later, 4 Juli 1927 werd de heer Elzinga be noemd tot Inspecteur van het Middelbaar Onderwijs (Handelsonderwijs) in de plaats van nu wijlen Mr. J. H. Thiel. Zijn inspectie omvat de provinciën Noord- Holland en Utrecht. Bij zijn afscheid van de Haarlemsche Handelsschool op 1 October 1927 is de heer Elzinga op grootsche wijze gehuldigd. Huisvlijtactie" Nederlandsche Jeugd aan liet werk De tentoonstelling te Haarlem De secretaris van de huisvlijtactie te Haarlem deelt ons mede, dat de tentoonstelling van de werk stukken medio Mei zal worden gehouden. Er is dus nog tijd en gelegenheid om werkstukken ge reed te maken. Ook voor de afdeeling fotografen en Modellenbouw blijkt veel belangstelling te zijn. Door de departementen van Volksvoorlichting en Onderwijs, het Gemeentebestuur, het N.V.V. en verschillende directies en zakenlieden werden reeds mooie prijzen ter beschikking gesteld. De commis sie weljt de knutselaars nogmaals op aan deze actie, die een groot succes belooft te worden, deel te ne men. Formulieren zijn verkrijgbaar bij de firma Gerzon en het Districthuis, Kruisweg 74. Prijsopdrijving van melkpoeder Fabrikanten en grossiers betalen 250.000 boete S-GRAVENHAGE, 25 Maart. Bij den handel in melkpoeder, welke in de laatste maanden van 1940 en de eerste helft van 1941 een grooten omvang aan nam, hebben zich langen tijd zeer groote misstanden oorgedaan. De consument, die steeds hoogere prij zen moest betalen, weet hiervan mee te spreken. Deze hooge prijzen werden ook nog gevraagd, na dat de overheid voor dit artikel maximumprijzen had astgesteld. Tal van fabrikanten en groothandelaren vonden de officieele prijzen te laag en weigerden hun poeder daarvoor af te geven. Zij waren er van over tuigd dat zich wel gegadigden zouden meBJen die bereid aren hoogere prijzen te betalen. Tenslotte werden groote partijen verkocht voor prijzen, .die zelfs twee- en driemaal hooger waren dan was toegestaan. Er werden valsche facturen afgegeven, waarop de regee- ringsprijzen waren vermeld, maar boven het factuur bedrag werden nog groote bedragen betaald, die niet in de boekhouding verantwoord waren. Reeds spoe dig werden bij enkele winkeliers prijsovertredingen geconstateerd. Een onderzoek bij hun leveranciers volgde en toen bleek, dat over het gelieele land melkpoederfabrikanten en grossiers zich aan knoeie rijen en prijsovertredingen hadden schuldig ge- aakt. De N.V. „Zelandia" te Rotterdam, directeur P. de Jong, was hierbij een van de gangmakers geweest. Partijen Aan i'O en 30 ton werden op bovenstaande wijze verhandeld, zoodat bij een inkoopfactuur van 2500.nog 5500.werd toebetaald, terwijl bij een verkoop 30.en 34.werd gefactureerd en in werkelijkheid 70.tot f 05.per 100 kg. be rekend. De inspecteur voor de prijsbeheersching te Am sterdam, die al deze zaken heeft berecht, legde aan de N.V. Zelandia en haar directeur de hoogste straf fen op. n.l. 75.000 en 45.000 boete. Van het twintigtal andere overtreders werd aan één een boete van 20.000 opgelegd, aan een tweede 15.000 en drie anderen ieder 10.000. De overigen kregen boeten varieerend van f 1 000 tot 6000. Bij het vaststellen dezer boeten wend natuurlijk rekening gehouden met de onrechtmatig verkregen winsten. Ook vele winkeliers en grootverbruikers moesten zich voor den inspecteur voor de prijsbeheersching verantwoorden en kregen boeten tot 1000. In de ze geheele zaak werd in totaal aan boeten meer dan f 250.000 opgelegd. PRT.TSOPRI.TVTXG TE HEEMSTEDE Door de politie zijn bij de winkelierster H. A. v. d. B. aan den Binnenweg 28 kisten wortelen in beslag genomen wegens prijsopdrijving. VILLAKELDEJt ALS SLACHTPLAATS. LUNTEREN, 24 Maart. Na de geruchtmakende razzia, welke dezer dagen te Lunteren en bmgeving onder clandestiene slachters en veesmokkelaars werd gehouden, hebben de met het onderzoek belaste be ambten nauwkeurig alle aanwijzingen, verband hou dende met deze zaak, uitgewerkt. Een spoor, dat naar Arnhem leidde, had tot gevolg, dat aldaar Maandag j.l. een inval werd gedaan in een villa aan den Utrechtscheweg, bewoond door B. B. In het huis werd aanvankelijk niets bijzonders ont dekt. doch toen de kelders aan een nauwkeurige in spectie werden onderworpen, vond men daar verdachte aanwijzingen, die leidden tot arrestatie van den villa bewoner. Ofschoon de man eerst ontkende, gaf hij, nadat hem het vuur aan de schenen was gelegd, ten slotte toe, dat in de kelders verschillende malen frau duleus was geslacht. Een broer van den verdachte. L. B., ev nende te Arnhem, werd vervolgens ook gearresteerd. Deze viel na een scherp verhoor door de mand en verklaarde een en ander te hebben gefinancierd. Na hun bekentenis werden dc gebroeders weer op vrije voeten gesteld. Vastgesteld kon worden, dat in den villakelder in het geheel vijf varkens en twee koeien waren geslacht: het vleesch werd gedistribueerd onder ingezetenen van Arnhem. Het vee voor deze verboden slachtingen was afkomstig van den Lunterschen vee koopman J. B. de K. die zich evenals zijn collega J. S uit Lunteren reeds in het huis van bewaring te Arn hem bevindt en beschouwd kan worden als de hoofd persoon van het misdadige comp'ot. GEMACHTIGDEN VOOR HET KIESCOLLEGE. De verkiezing van elf gemachtigden voor het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente te Haarlem heeft tot resultaat gehad, dat gekozen werden: E. Beekman, H. I. van Es, W. van Huis, mej. C. Eg- gink, mej. J. S. J. Klap. J. G. van Niel, J. N. Mazec. J. Roggeveen, A. Sparreboom. P. J. Voorneveld 'eri mevr. A. M. WeenerKnottenbelt. Welke bonnen zijn fhans geldig? 22 tot eu met Brood Brood Vleesch VI. waren Aardappelen Aardappelen 22 Maart tot c Algemeen of 4-01 res. Algemeen -261-26; Algemeen 2, 4-03 res. I Algemeen 69 28 Maart: 1 rants. \'z rants. 5 rants. Yx rants. T?4 K.G. Vz K.G. in met 18 1 K.G. 50 gr. 250 gr. 500 gr. 1 rants. 250 gr. 250 gr. 250 gr. Brood of gebak Vleesch of vleeschwaren Aardappelen Aardappelen April: Suikgr Cacao Koffiesurrogaat Jam Bloem brood of gebak Rijst Peulvruchten Gort of 250 gr. Aard appelmeel vlokken Vermicelli of maïzena Kaas Melk Melk Boter, Margarine of rundvet 267 100 gr. 258, 262, 26C, 270, .274 Algemeen 100 gr. 16A t.m. 19A Melk3V2 L. 16B*t.m. 19B Melk 134 L. Van 17 tot cu met 25 Maart: 13 Boter en Vet 125 gr, 100 gr. Voorts: Petroleum: Bon 15 Petroleum: 2 D. tot 31 Maar: 1942. Bon 26; 2 L. tot 31 Maart. Zeep Bon 228 Algemeen en Bon H Zeep der Zeep- kaarten 1 rantsoen zeep Bon H toiletzeep 75 gram toiletzeep SO pCt. t.m. 31 Maart. Bon L Textiel (Mannen) 50 gram scheerzeep t.m. 30 April. De geldigheidsduur van bon 211 Bonkaart Alge meen en de met Zeep G gemerkte bon is verlengd t.m. 31 Maart. Brandstoffen: Bonnen 13 HK en 17 HK en 09 var. de brandstoffenkaarten J en IC 1 eenheid vaste brandstoffen per bon. Bonnen 23 CV t.m. 2S CV en 29 t.m. 32 CV van de brandstoffenkaart L 1 een heid vaste brandstof per bon. Bonnen brandstoffen 7de, Se en 9e periode één eenheid ijer bon. Alles geldig tot 15 April. Dc Ambachtsschool 50 jaar Begonnen met 34 - thans 560 leerlingen Het is nu nog wel niet zoover, maar in November van dit jaar zal het toch een halve eeuw geleden zijn, dat de Haarlemsche Ambachtsschool in ge bruik werd gesteld. Of dit gouden jubileum op eenigszins feestelijke wijze zal worden herdacht is nog niet bekend en is in verband met de tijdsom standigheden misschien zelfs wel twijfelachtig, maar een enkel woord moge toch wel worden gewijd aan deze zoo uiterst nuttige instelling, die immers in den loop der jaren duizenden bekwame vaklieden aan het bedrijfsleven heeft geleverd. Op 24 April 1891 was te Haarlem de Vereeniging „De Ambachtsschool" opgericht. Zij stelde zich ten doel, in de behoefte aan ambachtsonderwijs te Haarlem te voorzien, voorzoover dit niet van btaats- of Gemeentewege geschiedde en stichtte daartoe in de Kamperstraat een schoolgebouw, dat 14 Novem ber 1892 geopend werd. Die opening ging met een officieele plechtigheid gepaard. Aanwezig was het bestuur, bestaande uit de heeren P. Kleiweg Dyserinck. voorzitter, E. A. von Saher, G. L. van Lennep, J. W. Veldheer, H. J. Geijl J. C.zn., J. J. Beijnes en H. T. Peltenburg, de directeur der school de heer F. van Erkel, de Com missaris der Koningin Jhr. Mr. J. W. M. Schorer, het college van B. en W. en Mr. A. J. W. Farn- combe Sanders, lid der Tweede Kamer voor het district Haarlem e.a. Laatstgenoemde hield een rede, waarin hij de verdiensten van gefundeerd vakonderwijs uiteenzette, waarna de school in ge bruik werd gesteld. Uit den aard der zaak was de opzet bescheiden; er hadden zich 34 leerlingen aangemeld, waaronder er zoowaar drie van buiten de stad kwamen. Hei onderwijs omvatte: Ornamentteekenen. herhalings- onderwijs, smeden, bankwerken, schilderen, tim meren en meubelraaken. Voor het teekenen en her- halingsonderwijs zouden drie leeraren worden aan gesteld (die bij de opening der school echter nog niet in functie waren), terwijl voor het vakonder wijs vier „bazen" waren benoemd. De jongens voor wie f 2.50 schoolgeld per kwartaal moest worden betaald kregen gratis de beschikking over het gereedschap en een werkbuis. Zij moesten acht uur per dag werken en hun avonden beschik baar houden voor theoretische studie. Het werd den jongelui dus niet geschonken. Jarenlang is de Ambachtsschool in de Kamper straat gevestigd geweest, ook toen de vereeniging „De Ambachtsschool" tot breeder wiekslag was ge komen en voortaan „Vereeniging voor Ambachts- en Middelbaar Technisch Vakonderwijs te Haarlem" heette en een Middelbare Technische School op 't programma had. Stoomwerktuigkunde en electro- techniek waren op het leerplan verschenen, het aantal leerlingen en leerkrachten breiddde voort durend uit en toen de behoeften in de richting van uitbreiding wezen, werd de zaak royaal aan gepakt en de Ambachtsschool ingedeeld in het complex, dat in 1919 aan den Kleverparkweg ver rees. Hier werd de ruimte gevonden, die een mo derne Ambachtsschool behoeft, hetgeen niet gering kan zijn bij een school, die thans niet minder dan 560 leerlingen telt en waaraan meer dan twintig docenten onderricht geven. De school kan dus straks op een eervollen staat van dienst terugzien. Als gezegd, een feestelijke herdenking zal misschien achterwege moeten blij ven, maar het besef, dat haar school gedurende deze 50 jaar van zeer groot nut is geweest, zal de leiding, inzonderheid den directeur, den heer A. L. Hengeveld, die ongeveer twintig jaar aan het hoofd der school staat, niettemin voldoening en dank baarheid schenken. BOLLENTOCHT „JAN PASSTOORS" De wandelsportvereeniging „Jan Passtoors" ver zoekt weer aandacht te vragen voor de door haar te organiseeren bollentocht op 25 en 26 April. Is 't noemen van den naam Jan Passtoors nier reeds voldoende om honderden wandelaars uit alle deelenv van het land naar Haarlen te doen trekken De tochten voeren door de mooiste plekjes der bollen velden, die in de Omstreken van Haarlem te vinden zijn. De afstanden bedragen dit keer 20 of 30 km. De inschrijving sluit op Maandag 20 April laatste post. Deze bollentochten staan alleen open voor N. W.B.-leden. Voor verdere inlichtingen en inschrij vingen wende men zich tot den heer D. Antonisse, van Kinsbergenstraat 28, Haarlem-West. In bezit hebben van buitenboordmotoren De burgemeester van Haarlem vestigt de aan dacht van de ingezetenen zijner gemeente op de navolgende bekendmaking van den Commissaris- Generaal voor de Openbare Veiligheid: „De Commissaris-Generaal voor de Openbai'e Vei ligheid maakt bekend: Ingevolge afdeeling II der Verordening van den Rijkscommissaris betreffende de kustverdediging no. 100/41 behoeft het onder zich hebben van bui tenboordmotoren mijn toestemming. Bij dezen noodig ik voor de laatste maal allen, die buitenboordmotoren onder zich hebben uit, om hetzij hun buitenboordmotor terstond bij den burge meester van de gemeente hunner inwoning, of in de gemeenten Amsterdam. Rotterdam en 's-Graven- hage bij den hoofdcommissaris van politie in te le veren. hetzij een verzoek om. verleening van een bijzondere toestemming om een buitenboordmotor onder zich te hebben, vóór 1 April 1942 in te die nen. Het verzoek moet worden ingediend bij den ten aanzien van de woonplaats van den verzoeker bevoegden Districtscommandant der Marechaussee, in de gemeenten Amsterdam. Rotterdam en 's-Gra- venhage bij de hoofdcommissarissen van politie. In geval van weigering der toestemming zijn de ver zoekers verplicht den buitenboordmotor binnen veertien dagen na ontvangst van de betreffende me- dedeeling bij bovengenoemde instanties in te leve ren. Ik vestig er in het bijzonder de aandacht op. dat de verplichting tot inlevering niet slechts betrek king heeft op het gebied waarvoor de verbodsbepa lingen van bovengenoemde Verordening gelden, doch op geheel Nederland. Hij die in het bezette Nederlandsche gebied na 1 April 1942 onbevoegd een buitenboordmotor onder zich heeft, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes maanden en met geldboete van ten hoog ste duizend gulden, voorzoover niet ingevolge an dere bepalingen een hoogere straf kan worden op gelegd. Uit de bij de gemeentelijke instanties ingelever de voorraden buitenboordmotoren kunnen hande laren na verkregen toestemming motoren door koop verkrijgen en deze aan hen, die in het bezit zijn van een bijzondere toestemming verder vervreemden. De toestemming voor dezen handel moet bij dezelfde instanties worden aangevraagd als de bijzondere toestemmingen." Een ieder, die thans nog een buitenboordmotor in zijn bezit heeft, wordt in zijn eigen belang aange raden, zich ten spoedigste voor de inlevering daar van in verbinding te stellen met het kantoor der gemeente-reiniging (telefoon no. 13884). Predikbeurten voor Goeden Vrijdag De predikbeurten voor de kerkdiensten op Goe den Vrijdag moeten Vrijdagmiddag as. om twaalf uur in ons bezit zijn, daar zij deze week worden gepubliceerd. Opgaven welke later binnenkomen zullen niet kunnen worden opgenomen. Ook de op gaven voor de Zondagdiensten moeten elke week uiterlijk Vrijdagmiddag 12 uur te onzen kantore zijn, daar zij anders niet gepubliceerd kunnen worden. Arbeid in banketbakkerijen De secretaris generaal van het departement van sociale zaken heeft aan hoofden de bestuurders van banketbak kerijen in alle gemeenten des rijks vergunning verleend, dat in de week van 30 Maart tot en met 4 April 1942 en van 18 tot en met 23 Mei 1942 in hun ondernemingen door arbeiders van 16 jaar of ouder, arbeidsuren worden ge maakt in afwijking van het bepaalde ln de arbeidswet. Deze werktijdregeling ziet er aldus uit: op 30 en 31 Maart en 3 April maximum aantal werkuren voor mannen 8'; uur per dag. voor vrouwen en jeugdige personen van 16 en 17 jaar 8 uur per dag. op 2 en 3 April voor mannen, vrouwen en Jeugdige personen van 16 en 17 jaar jaar tien aren per dag, op 4 April voor mannen 11 uur per dag, voor vrouwen en jeugdige personen van 16 en 17 jaar lil jur per dag. op 18. 19 en 20 Mei voor mannen 8M uur per 3ag, voor vrouwen en jeugdige personen van 16 en 17 jaar 3 uur jer dag .op 21 en 22 Mei voor mannen, vrouwen sn jeugdige personen van 16 en 17 Jaar 10 uur per dag. op 23 Mei voor mannen 11 uur per dag. voor vrouwen en jeugdige personen van 16 en 17 jaar 10 uur per dag. Op genoemde dat,a moet de arbeidstijd van Maandag «n met Vrijdag in zijn geheel gelegen zijn tusschen zeven uur des voormiddags en zeven uur des namiddags en op Zaterdag tusschen zeven uur des voormiddags en tien uur des namiddags. In de week, waarin van deze vergunning gebruik wordt gemaakt, moet aan de arbeiders voor elk uur, dat zij boven 48 uur per week arbeid verrichten, het geldende of berekende uurloon worden betaald, of, zoo een hoogere /ergoeding voor overwerk is overeengekomen, de daar voor vastgestelde vergoeding. Jan Olieslagers overleden ANTWERPEN 24 Maart. (A. N. P.). Maandag J.l. Is te Berchem in Belgie in den ouderdom van 60 jaar over leden Jan Olieslagers, een zeer bekende figuur in sport kringen. Eerst in het wielrijden, later in de motorsport en ten slotte als vliegenier, behaalde hij tal van schitterende successen. Nadat hij, onder de benaming van „Antwerpsche dui vel". ophef had gemaakt als motorrenner zijn optreden deed destijds duizenden naar Zurenberg en Karreveld stroomen en verder als gangmaker te zijn opgetreden, zou Jan Olieslagers ook in het vliegwezen een ongekenden roem verwerven. In geheel Europa en in Noord-Afrika nam hij deel aan tal van vliegwedstrijden. Tijdens den wereldoorlog onderscheidde Olieslagers zich als militair vlieger. Na den wereldoorlog wijdde hij zich aan de automobiel industrie Sedert verscheidene jaren was hij lid van dt commissie, belast met het toekennen van de nationale trofee voor sportverdiensten. Met Jan Olieslagers is een van de grootste Belgische sportflguren heengegaan. Von Papen's meening over de Duitsch-Turksclie betrekkingen Uit Sofia verneemt het D.N.B.: De Duitsche am bassadeur te Ankara, Von Papen, heeft voor zijn vertrek uit Sofia de Bulgaarsche pers ontvangen. Hij gaf uiting aan zijn sympathie voor Bulgarije en zeide dat hij talrijke gelukwenschen van Bulgaar sche züde had ontvangen na den mislukten aan slag op zijn leven. Tengevolge van den aanslag heeft het trommelvlies van zijn linkeroor geleden. De Turksche autoriteiten hebben de daders spoedig ge grepen en weldra begint het proces. Over de Duitsche-Turksche betrekkingen zeide Von Papen dat zij van dag tot dag beter worden, vooral de economische betrekkingen. Na het herstel van den spoorweg kunnen zij zich nog meer ont wikkelen. Turkije wenscht geen oorlog en zal zijn neutraliteit handhaven. Extra bericht van het Duitsche ópperbevel Nieuwe successen van Duitsche duikbooten en vliegtuigen. Zestien schepen der geallieerden tot zinken gebracht. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 24 Maart (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: „Duitsche duikbooten hebben voor de-Ameri- kaansche kust 13 vijandelijke koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 80.300 ton tot zinken gebracht. De vijandelijke tankscheeps- ruimte werd daarbij op bijzonder gevoelige wijze getroffen. Tot de tot zinken gebrachte schepen behooren 7 groote tankschepen. Een achtste tankschip van 11000 ton werd door torpedo's zoo ernstig beschadigd, dat het eveneens verloren geacht kan worden. Ook in de Middellandsche Zee werden den vijand zware verliezen toegebracht. In samenwer king met Italiaansche lucht- en vlootstrijdkrach- ten slaagde de Duitsche luchtmacht er in een con- vooi, dat koers zette naar Malta, uiteen te drij ven. Daarbij brachten Duitsche viegtuigen alleen reeds 3 koopvaardijschepen met een gezamenlij ken inhoud van ongeveer 18.000 ton tot zinken. Zij brachten voorts zware schade toe aan 3 koop vaardijschepen. een kruiser en een torpedoboot- jager". Duitschland strijdt voor Europa. HOOFDKWARTIER VAN DEN FiiHRER. 24 Maart. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: Op het schiereiland Kertsj werden vrij zwakke, in het Donetzgebied vrij krachtige aanvallen van den vijand afgeslagen. Ook aan de overige deelen van het Oostelijk front leverden aanvals- en afweerge- vechten wederom succes op. In het zeegebied ten Zuiden van Sebastopol brach ten gevechtsvliegtuigen door luehttorpedotreffers een koopvaardijschip van 5000 b.r.t. tot zinken en vernietigden in een haven aan de Kaukasuskust een duikboot, twee andere duikbooten kregen bomtref- fers. In Noord-Afrika verloor de vijand bij een aan- valspoging op een vliegveld in Cyrenaica door af weer van jachtvliegtuigen en luchtdoelgeschut vijf vliegtuigen. Zooals reeds in een extra-bericht is meegedeeld, hebben Duitsche duikbooten voor de Amerikaan- sche kust 13 vijandelijke koopvaardijschepen van tezamen 80.300 b.r.t., waaronder zeven groote tank schepen, tot zinken gebracht. Voorts werd een tank schip van 11.000 b.r.t. door torpedotreffers zoo zwaar beschadigd, dat, naar kan worden aangeno men, ook dit ten onder is gegaan. Ook in de Middellandsche Zee werden den vijand zware verliezen toegebracht. In samenwerking met Italiaansche lucht- en zeestrijdkrachten is de Duit sche luchtmacht erin geslaagd, een convooi, dat koers zette naar Malta, uiteen te drijven. Daarbij hebben Duitsche vliegtuigen alleen reeds drie koopvaardijschepen van tezamen ongeveer 18.000 b.r.t. tot zinken gebracht en nog drie koopvaardij schepen. een kruiser en een. torjedojager zwaar be schadigd. In den strijd tegen het Britsche eiland heeft de luchtmacht overdag in de haven van Newhaven een koopvaardijschip van 3000 b.r.t. vernietigd en munitie- zoowel als brandstofdepöts van dit steun punt voor motor-torpedobooten met goed gevolg met bommen bestookt. Doeltreffende nachtelijke aanvallen van gevechtsvliegtuigen waren gericht te gen militaire doelen in de havensteden Dover en Portland. In de successen voor de Amerlkaansche kust heeft de duikboot van den luitenant ter zee le klasse Mohr een belangrijk aandeel gehad. Onderhoud met generaal Wavell Engeland was onvoldoende voor een oorlog met Japan voorbereid GENèVE, 24 Maart. (D.N.B.) Uit Londen wordt gemeld: De correspondente van dc „Daily Sketch" in Indië, Eve Curie, geeft in de Maandag editie van het blad verslag van een onderhoud met generaal Wavell. Deze heeft gezegd dat het juist is dat de geallieerden voor een oorlog met Japan niet voldoende voorbereid waren. De schuld hiervan ligt bij de materiaaltransporten naar het Midden- Oosten en naar de Sovjet-Unie, die het voor En geland noodzakelijk maakten het risico van een be trekkelijk onverdedigde Stille-Zuidzeeruimte op zich te nemen. Het uiteindelijke doel der geallieer den is aldus Wavell verder in dit interview de heerschappij ter zee op de Japanners te herove ren. De heerschappij in de lucht te veroveren is echter voor de directe oorlogsdoelen van groote be- teekenis. De zeeëngten en kustwateren beheerscht degene die de lucht controleert. Ook ter zee is een vloot vrij machteloos, zoodra de vijand bommen werpers en gevechtsvliegtuigen van land af in den strijd kan brengen. Reeds in den aanvang van de gevechten aan de Stille Zuidzee hebben de geallieer den zoowel de heerschappij in de lucht als die ter zee verloren. Hij, Wavell, is er zich ten volle van bewust, aldus verklaarde de generaal, dat men in Engeland gaarne spreekt van een offensief. Men mag echter niet vergeten dat een modern offensief ge weldige reserves aan oorlogstuig eischt. Deze reser ves hebben Engeland nooit, van het begin van den oorlog af, ter beschikking gestaan. Zoowel in West- Europa in 1940 als ook in het Midden-Oosten en Oost-Azië zijn alle operaties der geallieerden be langrijk benadeeld door de ravitailleeringsmoei- Hjkheden. Ook thans, in het defensief, heeft men nooit met werkelijk voldoende wapens, schepen, vliegtuigen en soldaten kunnen strijden. Hevige luchtaanval op Port Moresby Ook Wyndham weer aangevallen GENèVE. 24 Maart (D.N.B.) De „Times" meldt dat Port Moresby gisteren den hevigstea luchtaanval heeft beleefd. Ook hebben de Ja panners luchtaanvallen verricht op Wyndham in Noordwest-Australië. De strijd op Sumatra TOKIO, 25 Maart (D.N.B.) Naar Domei uit Mcdan meldt, ondernemen de Japansche troepen op het oogen- blik zuiveringsacties tegen de overblijfselen van de Nederlandsche troepen op Sumatra, die zich in het bergachtige terrein, ongeveer 100 kilometer ten Wes ten van Medan hebben teruggetrokken, om van hier uit een guerillaoorlog te voeren. Daar de Japanners alle strategisch belangrijke punten aan de Oostelijke en Westelijke kust van het eiland hebben bezet, zal de verdere strijd nog slechts een kwestie van tijd zijn. Zwaar bombardement op Corregidor Massale luchtaanval der Japanners TOKIO, 25 Maart (D.N.B.) In een massalen aan val, zooals totdusver aan het front op de Philippijnen nog niet is ondernomen, hebben Japansche vliegtui gen van het leger en de marine op 24 Maart talrijke bommen op de eilandvesting Corregidor geworpen, zoo meldt de „Tokio Nitsji Nitsji" van een steunpunt op de Philippijnen. Tijdens dezen aanval, waarvan slechts uitgelezen formaties deelnamen, werd de geheele vijandelijke luchtdoelartillcrie tot zwijgen gebracht. Reusachtige zwarte rookwolken bewezen nog lang na den aanval de doeltreffendheid van dit bombardement^

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 1