VOOR HET KIND IN ENKELE REGELS Italiaansch weermachtsbericht. Vliegers vallen Britsch smaldeel aan. ROME. 25 Maart (Stefani) Het weermachtsbericht luidt als volgt: Aan het front in Cyrenaïca in het geheel geen operatieve bedrijvigheid van beteekenis. De vijand heeft een luchtaanval op Benghazi ge daan Ook in de omgeving van Athene lieten Engelsche vliegtuigen Uil van brisant- en brandbommen vallen. Enkele huizen in de voorsteden werden beschadigd en een Griek gedood. In het Oostelijk deel der Middellandsche Zee is een smaldeel gisterochtend aangevallen door Italiaansche torpedovliegtuigen, die met stelligheid een middelma- tigen kruiser troffen. Vrèdesgerucliten in Berlijn tegengesproken Alle zonder meer valsch genoemd BERLIJN, 25 Maart. De ANP-correspondent meldt: Gelijk eenigen tijd geleden in Engeland, zoo houdt men zich thans in de Ver. Staten druk bezig met de na-oorlogsche problemen. Men begrijpt, dat het volk wel eens weten wil, waarvoor het eigen lijk vecht en daarom formuleeren verschillende min of meer verantwoordelijke instanties allerlei belof ten voor het paradijselijke leven, dat na den oorlog wacht. „Wij moeten niet den oorlog winnen doch den vrede" is een der veelverbreide slagzinnen. Verschillende kleinere kerkgenootschappen met naar gezegd wordt een totaal van 25 millioen aan hangers hebben hun eischen ten aanzien van den in ternationalen toestand na den oorlog onder woorden gebracht en aldus een soort namaak geproduceerd van de befaamde 14 punten van Wilson. Een daar van luidt: autonomie voor alle koloniale gebieden. Het officieele orgaan (Board) voor de voedselvoor ziening heeft insgelijks een programma voor den komenden vredestijd opgesteld, dat echter uitslui tend gericht is op de persoonlijke levensomstandig heden van den enkeling, dus klaarblijkelijk tegen reeds bestaande ontevredenheid gericht is en ten doel heeft, de bereidheid der massa tot het dragen der oorlogsontberingen te stimuleeren. Er wordt daarin gesoroken van het recht op arbeid, op vei ligheid, onderwijs enz. allemaal dingen, welke hier als vanzelfsprekend worden beschouwd en die dan ook sinds tientallen jaren wettelijk geregeld zijn. Tenslotte is er een man opgestaan die gaarne de voetstappen van den vroegeren president Woodrow Wilson drukken wil, n.l. de universiteitspresident Archibald Henderson ook zijn functie heeft hij dus met Wilson gemeen die twaalf punten heeft opgesteld als essentialia voor den komenden vrede. Hij kan het dus met twee punten minder af dan zijn befaamde voorganger. Tegelijk met deze moreele en moraliseerende cam pagne heeft men in de Anglo-Amerikaansche lan den ook de andere campagne ontketend: de Ame rikaansdie procureur-generaal Francis Biddle hield voor de radio een rede over den vrede, terwijl de Engelsche minister Eden ook al over den vrede sprak en wel in een speciaal tot het Grieksche volk gerichte radiotoespraak. Bovendien heeft men weer een aantal geruchten de wereld ingestuurd omtrent contact en voorloopige besprekingen, die tot vre desonderhandelingen zouden kunnen leiden. Van bevoegde zijde alhier legt men er den nadruk op, dat met zulkè onjuiste berichten uitsluitend wordt beoogd den indruk te wekken alsof men in het kamr> der As-mogendheden en Japan behoefte heeft aan vrede, waaruit men dan weer propaganda hoopt te slaan ter versterking van het eigen bin- nenlandsche front. Naar beweerd wordt, zouden de vredespolsingen ditmaal van en via Turkije uitgaan. Men steunt bij deze geruchten op de huidige diplomatieke activi teit in Zuid-Oost-Europa en op de wederzijdsche reizen der gezanten von Papen en Gerede. Hier in Berlijn noemt men al die geruchten zonder meer valsch. Ook heeft men uit de Japansche bemoeiingen om nauwer contact met het Vaticaan te krijgen, ge ruchten gedistilleerd over het uitsteken van vre- desvoelhorens via Japan naar het Vaticaan. dat vanouds voor bemiddelingspogingen aangezocht werd. Ook deze geruchten worden hier gelogenstraft Het is algemeen bekend, dat Tokio al sinds gerui- men tijd in nauwer contact met den H. Stoel wil komen, hetgeen nog wenschelijker werd gemaakt door de bezetting van de Philippijnen waarmee Ja pan het grootste aantal katholieken van geheel Azië onder zijn bestuur heeft. Dit heeft echter niets met den vrede te maken, zoo verzekerde men ons hier. GAULLISTISCHE VLIEGTUIGEN BRENGEN 3 VISSCHERSBOOTEN TOT ZINKEN. BERLIJN, 25 Maart (DNB) Door een bomaanval hebben, naar het DNB van militaire zijde verneemt, Gaullistische vliegtuigen in de Golf van Biscaye op dertig zeemijl van de Franschc kust drie Fransche vis- schersbooten tot zinken gebracht. Hierbij zijn 26 vis- schers om het leven gekomen. De Blenheim bommen werpers, die het kenteeken van De Gaulle vertoonden, naderden in scheervlucht de vaartuigen, zoodat de vlie gers het vreedzame doel van de naar huis terugkeerende schepen hebben kunnen waarnemen. Desniettemin openden zij het vuur op de aan boord zijnde beman ningen en wierpen zij bommen op de schepen. Slechl een gering aantal leden der bemanningen kon zich veiligheid stellen. Berlijn over Engelaiids strategie Engeland ziet eigen bestaan en veiligheid bedreigd BERLIJN. 25 Maart. (D.N B.) De door Enge land gekozen „strategie met beperkte aansprakelijk heid" zal Groot-Brittannië met zijn nederlaag moe ten betalen, zoo constateeren militaire kringen der ijks hoofdstad in een analyse van het verloop van den oorlog. Engeland probeerde af te zien van een .Nahkampf" en den oorlog te voeren door een FernkampF'. Zooals niet alleen documenten, doch >ok het verloop van den oorlog bewijzen, wilde Engeland met eemmmimum aan inspanning en ver an schot, uitsluitend defensief oorlog voeren. Ingeland heeft deze kardinale fout van zijn oorlog- oering met het verlies van Europa betaald. Het heeft met alleen de fundamentele voorwaarden voor zijn geheelon oorlog verloren, doch ziet thans zijn eigen veiligheid, ziin bestaan ten zeerste bedreigd. Immers, de vijand staat niet meer alleen voor de poorten van de BiTsche eilanden, doch de oorlog is ook overgeslagen ver naar het Britsche empire en jaagt de Britten en hun bondgenooten van land tot land en over de zeven zeeën, omdat door verdedi ging geen oorlog gewonnen kan worden. Reeds het besluit tot de „strategie met beperkte aansprakelijkheid" heeft volgens het oordeel van Duitsche militaire deskundigen een hoogen graad der zwakte van het Britsche rijk bij het begin van den oorlog onthuld. Het verloop van den oorlog bewijst zonder twijfel Engelands onmacht om door iets den onvermijdelijken afloop van dezen oorlog te kunnen verhinderen. Zoo belangrijk men in Ber lijn ook vloten en vliegtuigen voor den oorlog acht. zoo beslissend acht men echter ten aanzien van Europa de operaties te land, de vernietigende veld slagen en de bezetting van vijandelijke gebieden. In dit verband wijst men er in Duitsche militaire krin gen op, dat de Europeesche bondgenooten van Engeland verslagen en hun landen bezet zijn. De Sovjet Unie, de eenige bondgenoot van de Anglo- Amerikaansche mogendheden, die een offensief probeerde te ontketenen, heeft daardoor zulke zware verliezen aan menschen en materiaal geleden, dat zij tegenover een nieuw Duitsch offensief niet meer zal kunnen standhouden. De Vereenigde Staten, die evenals Groot-Brittan- nië van een veiligen „Fernkampf" droomden, zagen reeds na de eerste drie maanden een wereldrijk ver loren gaan en verwachten thans eveneens den vijand voor eigen poorten Ten aanzien van deze feiten be oordeelt men de door de viianden van het drie- mogendhedenpact geuite mogelijkheden inzake een Engelsch oorlogsinitiatief als een propagandistische poging tot opmontering der neerslachtige stemming in Groot-Brittannië en de Ver. Staten. Men vraagt zich te Berlfin af, of Engeland en de Ver. Staten een verbinding met de Sovjet Unie zoeken via Wla- diwostok, via Iran, of via Moermansk-Archangel. De weg over Iran-Irak is niet alleen ver, doch wordt ook reeds in den flank ernstig door Japan bedreigd. De derde weg over Moermansk-Archangel, die de kortste zou zijn. wordt door de Duitsche en Finsche steunpunten in het hooge Noorden geflankeerd. Zou den de Westelijke mogendheden dus hier een vaste en veilige verbinding met den Sovjet-bondgenoot zoeken, dan zouden zij eerst die steunpunten moe ten aanvallen en veroveren. Dit alles is echter tevens een kwestie van de beschikbare scheepsruimte. Bij een beantwoording van de laatste vraag, wie ten slotte den oorlog zal winnen, wijst men te Ber lijn op het resultaat van de laatste dertig maanden oorlog. Men trekt ziin conclusie uit feiten en erva ringen en laat voorspellingen aan den tegenstander over. HAARLEMSCHE WEER- EN STERREKUNDIGE KRING. Zaterdagmidddag 28 Maart te 3.15 uur spreekt in het Ned. Herv. Wijkgebouw, Ged. Oude Gracht 104. dr. J. Houtgast uit Utrecht over: „Zonnevlek ken". Hitier verleent onderscheidingen Ridderkruis voor vicc-admiraal Ciliax en kapitein-ter zee Hoffmann Het DNB meldt: De Führer heeft op voorstel van den opperbevelhebber van de marine, groot-admiraal Ra- het ridderkruis van het IJzeren Kruis verleend aan v:ce-admiraal Otto Ciliax, commandant van het smaldeel en aan kapitein-ter-zee Kurt Hoffman, com mandant van het slagschip „Scharnhorst". In Juni 1941 heeft viee-admiraal Ciliax als bevelheb ber van het smaldeel het commando op zich genomen over de in Brest liggende Duitsche gevechtsgroep, be staande uit de slagschepen „Scharnhorst", „Gneise- nau" en den zwaren kruiser „Prinz Eugen". Hij kreeg de opdracht deze formatie door het Kanaal te brengen. Vicc-admiraal Ciliax heeft deze onderneming om zichtig en vastberaden voorbereid en met groot elan uitgevoerd. 1-Iij heeft een persoonlijke strijdlust en een buitengewone dapperheid aan den dag gelegd. Kapitein-ter-zce Hoffmann is sedert het uitbreken van den oorlog commandant van het slagschip „Scharn horst". Hij heeft zijn schip bij alle vijandelijke opera ties met schitterende dapperheid geleid. Bij den tocht der slagschepen door het Kanaal heeft kapitein ter zee Hoffmann blijk gegeven van een buitengewone strijdlust en onverschrokkenheid DE ZEESLAG IN DE MTDDELLANDSCHE ZEE. ROME, 25 Maai-t (D.N.B.) Stefani meldl, dat ook bij de achtervolging van de naar Alexandrië vluchtende eenheden van het vijandelijke convooi. dat door Italiaansche lucht- en vlootstrijdkrachten was verstrooid, de Italiaansche torpcdovliegtuigen goede successen hébben behaald. Nadat Duitsche vliegtuigen het konvooi ten Zuiden van Krefa hadden opgemerkt, stegen Italiaansche torpedo-vliegtuigen op van de steuntpunten in de Egeische Zee en vielen het vijandelijke convooi aan. Een kruiser van middelbare tonnage werd mid scheeps getroffen. Op een torpedojager werd een voltreffer geplaatst. Alle Italiaansche machines keerden behouden op haar basis terug. Feest in de bunkers Niettegenstaande ijzige koude en sneeuwstormen, stormloopen van den vijand, en gevaarvolle verken ningsacties is het van tijd tot tijd feest in de bunkers aan het Oostfront Want feestdagen zijn het als de post uit het vaderland aankomt, als honderden pak ketten waaronder vele verjaarspakketten, bestemd voor onze vrijwilligers, worden uitgeladen. Zoo'n dag is een ware feestdag, want uit die pak ketten komen sigaren, sigaretten en tabak, boeken en kranten en tijdschriften, versnaperingen en nuttige gebruiksvoorwerpen te voorschijn. Landgenooten, zorgt er voor, dat er vele van zulke feestdagen zijn, dat er vele pakketten verzonden kun nen worden. Stort een flink bedrag in het Verzorgings fonds Vrijwilligerslegioen „Nederland" te 's-Graven- hage. Het gironummer is 4 3 2 10 0. VRIJSTELLING VAN HET LIDMAATSCHAP DER NED. KULTUURKAMER. 's-GRAVENHAGE, 25 Maart. De Rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche gebied heelt bepaald, dat leden van de Reichskulturkam- mer zijn vrijgesteld van het lidmaatschap van de Ne derlandsche kuituurkamer. WIJZIGING HOOGER ONDERWIJSWET. Het Verordeningenblad bevat een besluit van de secre tarissen generaal van het departement van opvoeding wetenschap en kuituurbescherming tot wijziging en aan vulling der hooger onderwijswet en der wet tot regeling van het hooger landbouwonderwijs. Daarin wordt be paald, dat van het vereischte bezit van een doctoralen graad voor het bekleeden van een bijzonderen leerstoel aan rijksuniversiteiten en technische hoogescholen door den secretaris generaal van het departement van opvoe ding. kunsten en wetenschappen vrijstelling kan worden verleend, na overleg met den betreffenden senaat. Een zelfde vrijstelling kan worden verleend voor het geven van onderwijs van een bijzondere universiteit en voor het bekleeden van een bijzonderen leerstoel aan de land- bouwhoogeschool. V' In UITGAAN Heden DONDERDAG 26 MAART. Zuiderkapel Zuiderstraat 15. Spreker J. A. Bruyn, S en 8 uur. Frans Hals Theater: „Peer Gynt", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Jaloezie op bestelling", 2.30 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „Alcazar", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Vergeten vrouwen", 2.6.30 en 8.45 Uur. Moviac: Gevarieerd programma van 12 uur af. VRIJDAG 27 MAART: Ledenconcert H.O.V., solist Jan Bresser en Al ben de Klerk. 7.30 uur. Bioscopen: Nieuw programma. Gem. Concertgebouw: Ned.-Duitsche Kuituur gemeenschap. Concert Orkest Ned. Kameropera 7.30 uur. Apotheken De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zon dag) geopend: Firma C. G. Loomeijer en Zn.. Barteljorisstraat 11. Tel. 10175. Park Apotheek, Kleverparkweg 13. Tel. 11793. Teyler Apotheek. Teylerplein 79. Tel. 17946. Te Heemstede is geopend: Apotheek Schotsman. Binnenweg 206, Tel. 28320. Hoofdredacteur: C. J. vnn Tilburg. Heemstede ï'lv. Hoofd redacteur: O, N. Lecndcrs, Heemstede Eerste medewerker: P. C. Derks. Haarlem Het A. N. P. meldt, dat volgens den Britschen Be richtendienst Cripps Woensdagmorgen voor de tweede maal een onderhoud heeft gehad met den gouverneur van Bengalen. Bovendien had hij de tweede ontmoeting met Wavell. den opperbevelhebber in Indië en den opper bevelhebber van de Indische luchtmacht. Cripps heeft ook een bespreking van vijf kwartier gevoerd met Azad. den voorzitter van het al-Indisch congres. Na afloop stond Azad's gezicht ernstig en zorgelijk. Hij weigerde een ver klaring af te leggen. Azad heeft tegen 29 dezer een bijeenkomst uitgeschre ven van het dagelijksch bestuur van het al-Indisch con gres om Cripps' voorstellen te onderzoeken. Intusschen hebben vier congresleiders, onder wie een zoon van Gandhi, besprekingen met Azad gehad. Ook de voorzitter van de Moslem-Liga. Dzjinna. heeft met Cripps vijf kwartier gesproken. Hij deelde aan pers vertegenwoordigers mee. dat de voorstellen van Cripps Zaterdag worden behandeld door het dagelijksch bestuur der Moslem-Liga. De Australische premier. Curtin. heeft naar Reuter uit Canberra meldt m het Huis van Afgevaardigden verklaard, dat men aan generaal MacArthur een plaats van gezag van de hoogste orde in Australië zal inruimen. Uit welingelichte bron verneemt het D. N. B. uit Adana. dat de bolsjewieken het geheele nabije Oosten tot Cairo toe hebben overstroomd met hun propagandisten. Ook de nieuwe ministerpresident van Iran, Soeheili, heeft- thans behalve den Britschen ook een bolsjewistischen „adviseur" gekregen. Volgens den Britschen Nieuwsdienst zijn van de 264 zetels in het Egyptische parlement, voor zoover de ver- 'liezingsuitslagen thans Dekend zijn. 216 toegevallen aan Ie Wafdisten en 17 aan de candidaten van andere partijen. Volgens een bericht van den Engelschen nieuwsdienst uit Washington heeft de senaat het wetsvoorstel aange nomen. waarbij de grens der federale schulden van 65 milliard tot 125 milliard dollar wordt verhoogd. In het Huls van afgevaardigden Is het ontwerp nog in behan deling. Japansche vlooteenheden hebben, naar Domei meldt, tijdens patrouilletochten in de wateren van Siboejan, Visays en Soeloe op 16 Maart de ..Princess of Negros" metende 522 ton tot zinken gebracht. Het schip was eigen dom van de Negros Navigation Company. Een ander schip van 300 ton werd buitgemaakt. Naar Domei uit Canton meldt, vond in tegenwoordig heid van 200 hooge Japansche en Chineesche officieren onder wie luitenant-generaal Takasji Sakai. den opper bevelhebber van de Japansche expeditietroepen in Zuid- China de formeele overdracht plaats van de Britsche con cessie in Sjar.een aan de Chineesche nationale regeering. Naar Reuter uit Canberra meldt, heeft de Australische minister-president Curtin een witboek uitgegeven, waarin de correspondentie tusschen hem, Churchill en Casey met betrekking tot de benoeming van Casey tot Britsch mi nister van staat te Cairo wordt gepubliceerd. Het Amerikaansche departement van marine heeft, naar Associated Press meldt, medegedeeld, dat een Ame- rikaansch koopvaardijschip van middelbare grootte voor de Atlantische kust getorpedeerd is. Bijzonderheden dien aangaande zijn niet bekend gemaakt. Lord Beaverbrook is volgens den Engelschen Berich tendienst per vliegtuig uit Miami in Washington aan gekomen. Woensdagmiddag is op plechtige wijze de plenaire zitting van den Frar.schen nationalen raad in het stad huis te Vichy geopend. Zijn werkzaamheden hebben in hoofdzaak betrekking op bestuur, industrie, nijverheid en landbouw. Het Japansche ministerie van binnenlandsche zaken heeft medegedeld, dat alle woningen, die na X April ge bouwd zullen worden, minstens voorzien zullen moeten zijn van één vertrek, uitgerust met verduisteringsinrich tingen. en een ondergrondsche kamer, die kan dienen als schuilkelder bij luchtaanvallen. De 79-jarige E. U. Is in de Boekhorslstraat in Den Haag door de tram aangereden en aan de gevolgen overleden. Twee jongemannen zijn bij een inbraak m een le vensmiddelenwinkel in dc Koningstraat in Den Haag op heeterdaad betrapt. Woensdag is de 22-jarige B., die een met een paard bespannen wagen bestuurde, op den onbewaakten over weg te Keipen nabij Weert door een trein gegrepen en gedood. Het paard kwam op de locomotief terecht. De trein had anderhalf uur vertraging. De economische dienst der politie heeft tegen een aantal personen te Hilversum proces-verbaal opgemaakt, die minderwaardige shag in den zwarten handel hadden gebracht. Die shag was gebanderolleerd voor 21 cent. maar werd verhandeld voor f 2,50 tot f 2,65 per pakje. In Hilversum werd door den economischen dienst der politie een clandestiene slachtplaats ontdekt in een oude schuur, waar ongestempeld vleesch in beslag werd geno men. De dader, die een bekentenis aflegde, werd te Am sterdam ingesloten. Naar het A. N. P. uit Utrecht verneemt zal het reglement voor het personeel der Ned. Spoorwegen wor den herzien met ingang van X .Januari 1943. De kantonrechter te Utrecht heeft een adminstrateur van een woningbureau veroordeeld tot een straf van 144 maal boete van 75 of een dag hechtenis voor elke boete. Hij had toegelaten dat een hoogbejaarde loonvisseher tegen een huurprijs van f 1 per week een huisje bleef be wonen dat twee jaar geleden door B. en W. onbewoonbaar was verklaard. In Februari van dit jaar werd ontdekt, dat de oude man volkomen hulpeloos in zijn ijskoude kamer lag; hij werd naar een ziekenhuis vervoerd, maar stierf eenige dagen later. Woensdagmiddag is in tegenwoordigheid van tal van officieele genoodigden te Rotterdam de tentoonstelling „Barnsteen, het goud der zee" door den gevolmachtigde van den Rijkscommissaris voor Rotterdam, dr. C. Volckers, geopend. Wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd gaat mr. J. Houwink, de president van de Arn- hemsche rechtbank de rechterlijke macht met Ingang van 1 April a.s. verlaten. De Rotterdamsche politie heeft een Inbraak in de sigarenfabriek van de firma G. in de Pootstraat opgehel derd. Er waren bij deze inbraak 60.000 rigaren gestolen. De twee diev'en en de vijf koopers zijn gearresteerd. De partij is in beslag genomen. RIJKSMUSEUM TENTOONSTELLING VAN SPEELGOED DOOR OE OUIlSCHÉ ANDSCHE £N CE POLITIE UW VRIEND UW HELPER Stapf-Mol-Pax Holland m Kamers voor tandartsen en apothekers. Verordening van den Rijkscommissaris. "s-GRAVENHAGE, 25 Maart. In het Verordenin genblad zijn verordeningen van den Rijkscommissaris opgenomen voor het tandartsenberoep en het apo- thekersberoep. Hieronder volgt een toelichting tot de verordeningen van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederland sche gebied over de Nederlandsche tandartsen (ver ordening van het tandartsenberoep) en de Nederland sche apothekers (verordening van het apothekersbe- roep). Door de verordeningen van den Rijkscommissaris van 25 Maart 1942 nr. 23'42 en nr. 24/42 is de verorde ning van het tandarts- en apothekersberoep in Neder land afgekondigd. Beide verordeningen staan in nauw verband met de op 20 December 1941 gepubliceerde verordening van het artsenberoep Door de reorganisatie van het ziekenfondssysteem is het noodig gebleken, dat ook voor de beroepen van tandarts en apotheker standsverordeningen werden af gekondigd. Beide kamers worden geleid door voor zitters, die hun functie uitoefenen onder toezicht van den secretaris-generaal van het ministerie van sociale zaken. Alle Nederlandsche tandartsen en apothekers worden vereenigd in de tandartsen- resp apothekerskamer. De verordeningen regelen de plichten en de taak der tandartsen en apothekers en leggen de rechten van toezicht voor de leiders dezer kamers vast. De voor schriften en beschikkingen der voorzitters zijn bin dend voor de leden der kamers. Het zal de taak der tandartsen- en apothekerskamers zijn, de belangen harer beroepsgroepen te beveiligen. In aanvulling op deze verordening zullen een bei'oepsreglement. een vestigingsreglement, een arbitragereglement en andere verordeningen moeten worden uitgevaardigd. De tot dusverre bestaande organisatie der tand artsen en apothekers, die op grondslag van vrijwillig heid geregeld worden door de bepalingen der sta tuten van de „Nederlandsche Maatschappij tot bevor dering der tandheelkunde" en van de „Nederlandsche Maatschappij ter bevordering der pharmacie", worden ontbonden. De tandartsen- en apothekerskamers tre den in de rechten, plichten en verbintenissen der maat schappijen. Voor de tandartsen wordt ter regeling van de kwes ties, welke met de ziekenfondsverzekering samenhan gen. de „Nederlandsche vereeniging van ziekenfonds- tandartsen" opgericht. Het ligt in het voornemen, dat voor de apothekers een beroepsstandsrechtspraak wordt ingevoerd. De tot dusverre door het statuut der „Ne derlandsche Maatschappij ter bevordering der phar macie" geregelde beroepsrechtspraak wordt onder rijkstoezicht overgedragen aan een apothekersgerecht en in hoogeren aanleg aan een apothekersgerechtshof. Tandartsen en apothekers zullen onder rijkstoezicht de volksgezondheid dienen en tot heil van de gezond heid van het Nederlandsche volk de taak vervullen, welke de tijd oplegt. DE TANDARTSENVERORDENING. Aan de Tandartsenverordening wordt buiten het geen in een afzonderlijke toelichting is gepubliceerd nog het volgende ontleend: Op den tandarts rust de plicht een ieder, die aan zijn zorgen is toevertrouwd, naar beste weten en kunnen me* raad en daad als helper bij te staan en het herstellen van diens gezond heid. Het vervullen van dezen plicht is een openbare taak. De secr.-gen. van sociale zaken kan, den president der Ned. tandartsenkamer gehoord, een tarief voor tandartsen vaststellen. Een tandarts mag voor zijn werkzaamheden slechts dan een hoogere vergoeding dan in het tarief is voorzien, vorderen, voor zoover zulks uitdrukkelijk is overeengekomen of de president zich er mede vereenigt. Een tandarts, alsmede degenen, die hem bij de uitoefening van zijn beroep behulp zaam zijn of die ter voorbereiding voor een beroep aan de uitoefening van het beroep van den tandarts deelnemen, zijn verplicht een geheim te bewaren, het welk hun in verband met de uitoefening van het be roep van den tandarts is bekend geworden. Deze ver plichting is niet van toepassing, voor zoover: 1) het geheim ter vervulling van een wettelijken plicht wordt bekend gemaakt. 2) Het geheim ter vervulling van een zedelijken plicht wordt bekend gemaakt en de bekend making bovendien noodzakelijk is ter bescherming of tot behoud van eenig rechtsbelang van grootere waarde dan het rechtsbelang der geheimhouding. Een tandarts kan verklaren afstand te doen van de uitoefening van het beroep van tandarts. Hij kan deze verklaring herroepen. Daartoe behoeft hij de toe stemming van den president der Nederlandsche tand artsenkamer. Een tandarts kan verklaren afstand te doen van de bevoegdheid tot uitoefening van het be roep van tandarts. Hierdoor verliest hij gelijktijdig het recht den titel van tandarts te voeren. Het is de taak van de gezamenlijke Nederlandsche tandartsen werkzaam te zijn ten bate van de gezond heid van het Nederlandsche gezin en daardoor van het Nederlandsche volk. De Nederlandsche tandartsen worden in de Nederlandsche tandartsenkamer ver- eenigd. Elke tandarts is lid der kamer De kamer waarborgt het vervullen van de taak der tandartsen en neemt haar belangen waar, in zooverre deze op hun beroepsstand betrekking hebben. Zij draagt door het treffen van daartoe geëigende maatregelen zorg voor een zoowel zedelijk als wetenschappelijk hoogstaanden, alsmede economisch geborgen tandartsenstand. De Ne derlandsche tandartsenkamer is een rechtspersoonlijk heid bezittend openbaar lichaam in den zin van art. 152 der Grondwet. Leden der vereeniging zijn de tandartsen. 1) Die van 1 Januari tot en met 31 October 1941 zonder on derbreking ziekenfondstandarts zijn geweest. 2) Die op hun verzoek door de vereeniging als lid zijn toege laten. 3) Die door den president van de Ned. tandart senkamer tot deelneming aan de vervulling van de taak der vereeniging zijn verplicht De Ned. tandartsenkamer en de Nederlandsche ver eeniging van ziekenfondstandartsen zijn aan het toe zicht van den secretaris generaal van het departement van sociale zaken onderworpen. De Ned. Mij. tot be vordering der tandheelkunde is ontbonden Haar rech ten. goederen en verplichtingen gaan over op de Ne derlandsche vereeniging van ziekenfondstandartsen. Artikel 272 van het wetboek van strafrecht treedt ten aanzien van het beroep van tandarts buiten werking. Deze verordening treedt heden in werking. DE APOTHEKERSVERORDENING. Aan de Apothekersverordening waarin een aantal bepalingen zijn opgenomen, welke dezelfde strekking hebben, wordt o.a. het volgende ontleend: Slechts hij die apotheker is in den zin dezer verordening, 5s be voegd den titel van apotheker te voeren. Op den apotheker rust de plicht de gezondheid van den enke ling te dienen door het verstrekken van deugdelijke geneesmiddelen. Het vervullen van dezen plicht is een openbare taak. De apotheker is verplicht zijn beroep op nauwgezette wijze uit te oefenen en zich, zoowel in als buiten beroep, de achting en het vertrou wen. welke hiervoor een vereischte zijn, waardig te toonen. De seer.-gen. van sociale zaken kan, den president der Nederlandsche apothekerskamer gehoord, een ge neesmiddelentarief vaststellen. Een apotheker mag voor zijn werkzaamheden geen hoogere vergoeding dan in het tarief is voorzien vorderen. Een apotheker, die de hem in overeenstemming met een uitgevaardigde verordening dan wel in overeen stemming met een uitgevaardigde beschikking, opge legde plichten schendt, kan door de beroepsstandrecht- spraak worden gestraft. De bijzondere colleges worden vervangen door het apothekersgerecht, het centrale college door het apothekersgerechtshof. Hij die zonder daartoe bevoegd te zijn een werk zaamheid verricht, welke uitsluitend een apotheker, een assistent-apotheker of een apothekers-adsistent mag verrichten, dan wel den titel van apotheker voert, wordt gestraft met geldboete van ten hoogste tweehonderd gulden. Wordt dezelfde overtreding be gaan indien nog geen twee jaren zijn verloopen sedert de vroegere veroordeeling van den schuldige in kracht van gewijsde is gegaan of de op de overtreding be dreigde geldboete vrijwillig is betaald, kan de geld- a. boete worden verhoogd tot ten hoogste vijfhonderd gulden, dan wel heehtenisstraf van ten hoogste een jaar worden opgelegd. De Nederlandsche maatschappij tot bevordering der pharmacie is ontbonden. Haar rechten, goederen en verplichtingen gaan over op de Nederlandsche apo thekerskamer Artikel 272 van het wetboek van straf recht treedt ten aanzien van het bercep van apotheker buiten werking. Deze verordening treedt heden werking. Voorzitters der kamers Het Rijkscommissariaat deelt mede: De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft op grond van art 1 van zijn verordening 25/42 (7de verordening waardoor de verordening 108<'40 wordt aangevuld) den tandarts P. J J. Coebergh te Utrecht, lector aan de rijksuniversiteit te Utrecht, be noemd tot voorzitter van de Nederlandsche tandartsen kamer en den apotheker H. P. Stam te Dordrecht tot voorzitter van de Nederlandsche apothekerskamer. Voorts heeft de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied op grond van art. 3 van zijn ver ordening 108/40 (4de verordening over speciale be stuursrechtelijke maatregelen) den tandarts H. W. Loeber te Rotterdam benoemd tot plaatsvervanger van den voorzitter der Nederlandsche tandartsenkamer, den tandarts Johan Stark te Amsterdam tot plaatsver vanger van den leider van de Ned. Ver. van zieken fondstandartsen en den apotheker dr. F. Grendel te 's-Gravenhage tot plaatsvervanger van den voorzitter der Nederlandsche apothekerskamer AANPLAKBILJETTEN BESCHADIGD. Zitting van den vrederechter te Haarlem. Voor den Amsterdamschen vrederechter Mr. v. d. Meu- len, die te Haarlem zitting hield stonden terecht een inwoonster uit Aalsmeer en een uit Hoofddorp, die ervan beschuldigd werden aanplakbiljetten van de N. S. B. en de V-actie te hebben beschadigd. De oudste verdach^ vond het een domme ondoordachte daad, die zij had ge daan. Een getuige had gezien dat de verdachten de plak katen hadden afgescheurd. De Officier van Justitie zei in zijn requisitoir dat er een einde behoort te komen aan het vernielen van dergelijke plakkaten. Hij eischte tegen beide verdachten f 15 boete. Mr. F. v. d. Goot merkte in zijn pleidooi op, dat we niet kunnen zeggen dat er opzettelijke vernieling heeft plaats gevonden; het is in een overigens afkeurenswaai dig mo ment van gebrek aan zelfbeheersching gebeurd. De vrederechter nam aan dat er opzettelijke vernieling heeft plaats gevonden. Het is schering en inslag dat der gelijke plakkaten worden verscheurd. Ter terechtzitting had de vrederechter echter niet den indruk gekregen, dat de verdachten opzettelijk waren uitgegaan om de bil jetten te vernielen. Er dient echter een voorbeeld gesteld te worden. Beide verdachten, werden tot f 50 of 50 dagen hechtenis veroordeeld. De volgende verdachte een W. A.-rnan was niet ver schenen. Hij werd ervan beschuldigd een kantoorbedien de met zijn koppelriem te hebben mishandeld. De kan toorbediende vertelde, dat hij zijn hoofd omdraaide als hij den W. A.-man tegen kwam. Ook had de verdachte aan de politie verklaard, dat de kantoorbediende op den grond had gespuwd. De Officier van Justitie achtte de ten laste gelegde mishandeling bewezen en eischte een geld boete van f 20 of 20 dagen. De vrederechter vond dat de verdachte zich buitensporig had gedragen alhoewel het gedrag van den kantoorbediende ook verre van onberis pelijk was geweest. Hij veroordeelde den verdachte ten slotte overeenkomstig den eisch tot f20 boete. RADIO PROGRAMMA VRIJDAG 27 MAART 1912. HILVERSUM I, 415.5 M. 7.15 Gramoloonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.20 Ochtendgymnastiek. 8.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huis vrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. 1.00 Voor de kleuters. 11.20 Ensemble „De Kwintslag". 12.00 Frans Wouters en zijn orkest (opn.). 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en eco nomische berichten. 13.00 Productieslag. 13.15 Roemeensch orkest Gregor Serban en gramofoonmuziek. 14.00 Kamer orkest „Ars Nova et Antiqua", solist en gramofoonmu ziek. 16.00 Cyclus „De zeven kruiswoorden". 16.20 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 16.55 Gramo foonmuziek. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Voor de jeugd. 17.45 Gramofoonmu ziek. 18.00 Sportwetenswaardigheden. 18.20 Gramofoon muziek. 18.35 Neerlands stem van het Oostfront. 18.50 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.00 B. N. O. Economische praatje over den landbouw. 19.10 Orgelconcert. 19.30 Theo Uden Masman en zijn dansorkest. 20.00 Gramofoonmuziek. Vanaf 20.15 alleen voor de Radido-Centrales, die over een lijn verbinding met de Studio beschikken. 20.15 De Melodisten en solist. 20.45 Luisterspel. 21.00 Omroeporkest. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 Amusementsorkest en solist, (opn.). 22.40 Schrammelkwartet en solist (opn.). 23.00—24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. 7.158.45 Zie Hilversum I 8.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Orgelconcert (opn.). 10.40 Uit het land van de Boekerijers". 11.00 Pianovoordracht en gramofoon muziek. 11.35 Arnhemsche Orkestvereeniging (opn.). 12.00 Ensemble Joan Lancé. 12.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 13.00 Gevarieerd middagprogramma. 15.00 Voor de Vrouw. 15.45 Amabile-sextet. 16.30 Gramofsonmuziek. 16.45 Voor de jeugd. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beurs berichten. 17.30 Salonorkest. 18.15 De Heeren van der Aa en Boom, zakenlieden, aan het woord. 18.30 Reportage. 18.45 Gramofoonmuziek. 19.00 Musette-orkest en solist, 19.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.40 Spiegel van den dag. 19.50 B. N. O De Jordaner vertelt over sociale nooden. 20.00 B. N. O. Engelsche uitzending: „Holland's political aspects". Voor de Radio-Centrales; Gramofoonmuziek. 20.15 Zang, harp. hobo en gramofoonmuziek. 21.00 Boek bespreking. 21.15 Gramofoonmuziek. 21.45 B. N. O. Nieuws berichten. 22.00 Gramofoonmuziek. 22.1022.15 Avond wijding. W.A.-tentoonstelling in Den Haag Onder het motto: „W.A. dient en offert" 's GRAVENHAGE, 25 Maart (V.P.B.) Op Maan dag 30 Maart zal in het gebouw „De Schouw", Heerengracht 56 te 's Gravenhage door den heerban commandant, heerbanleider J. E. Feenstra, om 16 uur een tentoonstelling worden geopend „W. A. dient en offert", welke een overzicht geeft van den strijd en de ontwikkeling van den W. A.-heerban 's Gravenhage. De tentoonstelling laat zien dat de W.A. niet slechts een strijd-organisatie der Natio- naal-Socialistische Beweging is, doch ook metter daad voor aan gaat, waar het den vreedzamen strijd betreft voor sociale gerechtigheid en welstand van de volksgemeenschap, binnen het kader der natio- naal-socialistische beginselen, dat de weerman voor al de vriend van het volk is en op de bres staat om de sociale belangen van het volk te verdedigen en te dienen. Behalve een prachtige verzameling fotomateriaal, dat een overzicht geeft van den strijd der W.A. van het begin harer ontwikkeling af, en talrijke voorwerpen aan dien strijd herinnerende toonen sta tistieken haar groei en organisatie. Het geheel wordt beheerscht door een groot tableau van twee bij drie meter, voorstellende een W.A.-stoottroep in de eerste dagen van den strijd, door een der Haagsche volksbuurten trekkende. Van dit tableau, dat in kleuren is uitgevoerd zullen verkleinde reproducties verkrijgbaar worden gesteld. De tentoonstelling zal geopend blijven tot en met Maandag 6 April en dagelijks geopend zijn van 10 tot 22 uur. De toe gang is vor alle belangstellenden geheeL vrij. (JNadruk veftioden). Lij de NiKlerlamlache vrijwUUgcJ IEOVCC'1li Warren SS. Na een vmolijU sneeuw bnl- SS. P. K, Frltz-Stapf-Pax Holland c. fn Noord-Afrika. Keu der Bcrsaglieri op post aan liet Solloem-rront. Enit-Recla. Pax Holland m, bouwwerk. De restauratie vim het interieur der Grooic of St. Luurcuskerk te Alkmaar nadert haar oltooiinjr. Een overzicht in liet prachtige Pax Holland de J W. A. -Stoottroep trekt door llangschc volksbuurt. (Illustratie Ecvo-Warburg-V. P.

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 10