Haarlem's Dagblad De strijd in Oost-Azië 59e JAARGANG No. 18027 x X Uitgave Lourens Coster, MU. v. Courant-Uitgaven eD Algem. DrukkerU N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, b(jk. Socndjf- plclD 37. Postgiro 38810 Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Telef. Directie 13082, Hoofdred. IS054, Redactie 10600. DrukkerU 10132, Administratie 10724, 14825. Soendapleln 12230. Directeur: P. W. PEEREBOOM DONDERDAG 16 MAART 1942 Abonnement per week 0,28. per maand 1,15, per kwartaal 3.42, franco per post 3,73, losse nummers 6 cent. Adverten- tiën: 1—5 regels 2,10 elke regel meer 0.42. Reclames 0,72 per regel. Contracttarlcven op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0,72, elke regel meer 0,18. Groentjes 1—3 regels 30 cent, elke regel meer 12 cent bU contante betaling. Tuinman verduisterde 70.000.— Kasboek verraadde hem Eenigen tijd geleden overleed in het St.-Jans ziekenhuis te Laren de gepensionneerd kapitein der infanterie V. H. K. De heer K. was in zijn laatste levensjaren zeer zonderling en leefde in een afgele gen landhuisje te Blaricum. Zijn huishouden deed hij zelf, terwijl hij daarbij werd geholpen door mejuffrouw S. v. d. S., die eenige dagen in de week kwam werken, en den 40-jarigen J. A. H. uit La ren, die den tuin in orde hield en boodschappen deed. Na het overlijden van den heer K. bleek, dat aan den tuinman een vrij aanzienlijk vermo gen, benevens het landhuis, was nagelaten, terwijl nog een aanzienlijk kapitaal tusschen de werkster en den tuinman gelijkelijk verdeeld moest wor den. De tuinman H. deed echter zeer verdacht, terwijl men te weten kwam, dat hij, direct na het over lijden van den heer K., een kistje met geld uit de brandkast had gehaald en meegenomen naar huis. De werkster kreeg door dit eigenmachtig optreden argwaan en sprak hierover met eenige kennissen. Toen na de door den notaris opgemaakte scheidings- acte bleek, dat ieder f 30.000 aan effecten kreeg, nam haar argwaan toe, omdat zij zeker wist, dat er ook baar geld in huis geweest was. De politie werd hiervan in kennis gesteld, terwijl men tevens aan den weet kwam, dat in het inmid dels verkochte landhuis een kasboek gevonden was. Onmiddellijk ging de Larensche politie tot de arres tatie van H. over en nam het kasboek in beslag. Uit het in beslag genomen kasboek bleek, dat de nalaten schap veel grooter was dan in de officieele acte was gemeld. De tuinman H. werd daarna aan een verhoor onderworpen en bekende daarop het vol gende: Direct na het overlijden van den heer K. had hij met een sleutel de brandkast geopend en een geldkistje met inhoud meegenomen. Hieruit heeft hij voor een waarde van 16.000 gulden aan effecten fenomen en deze ten deele verkocht. Verder heeft ij een bedrag van f 56.495,55 aan baar geld zich wederrechtelijk toegeëigend. De politie stelde daar na een onderzoek in de woning van H. in en vond in den kelder inderdaad dit groote bedrag terug, be nevens een gedeelte van de gestolen effecten. Een en ander klopte precies met de gegevens in het gevonden kasboek. Om het kasboek, dat in een ge heime bergplaats was geborgen en zeer toevallig door een electricien was gevonden, in zijn bezit te krijgen, deed H. een bod van 500 gulden, doch de eigenaar, de tegenwoordige bezitter van het land huis, wilde het toen niet afstaan. De tuinman heeft een bekentenis afgelegd. Ned. Herv. Kerk Kloosterstraat te Haarlem Het 25-jarig bestaan Woensdag was het 25 jaar geleden, dat de kérk der Ned. Herv. Gemeente aan de Kloosterstraat in Haar lem Noord werd ingewijd. Dit feit is Woensdagavond in dit kerkgebouw herdacht met een bijzondere bijeen komst. Er was een eenvoudige, maar smaakvolle ver siering van palmgroen en witte seringen nabij den preekstoel aangebracht. Ds. H. J.. Drost opende de bijeenkomst op de ge bruikelijke wijze, waarna hij de aanwezigen verzocht te zingen Psalm 84, vers 1: „Hoe lieflijk, hoe vol heil genot". Ds. Drost las vervolgens I Koningen 8 en van Efeze 3. De emeritus-predikant Ds. M. G Blauw herinnerde aan de bijeenkomst op 25 Maart 1917; het waren toen sombere dagen, want de wereldoorlog woedde nog en dit is ook nu bij de viering van dit 25-jarig jubileum het geval. „Toch is het feestelijk in onze ziel, want een kwart eeuw geleden kreeg de Schotensche ge meente een eigen kerkgebouw, waar het heerlijke evangelie kon worden verkondigd. „Toen ik naar Schoten beroepen werd, stond hier geen tempel; toch ben ik er niet voor teruggeschrokken om dit beroep aan te nemen. Integendeel, het ontbreken van een tempel prikkelde mij juist om te komen; want de speel zaal van de Kleuterschool aan de Colensostraat was toch geen waardige plaats voor God en Zijn evangelie. Daarom maakten wij ons op om een kerk te bouwen en God heeft dit doen gelukken. Ondanks den oorlog vloeiden de giften rijkelijk, groote en kleine, week-in en week-uit. Er is veel voor gewerkt en veel voor ge beden en door het bezit van deze kerk kon hier een rijke zege worden uitgestrooid; er zijn hier harten bekeerd en zielen getroost. Gods Koninkrijk is hier ge komen in menig menschenleven. Daarom zijn we zoo dankbaar, dat we deze kerk hebben gekregen en 25 jaar mochten behouden. De dank moet echter bestaan uit een daad. namelijk om er zooveel mogelijk gebruik van te maken, niet zoo maar als men er eens behoefte aan heeft, maar geregeld, want we hebben de kerk zoo noodig voor den opbouw van ons geloofswezen. Wie waarachtig ter kerke gaat. die weet dat een kerk gang zoo buitengewoon heerlijk kan zijn. Daarom zijn we zoo dankbaar, dat God ons deze kerk gegeven heeft; de kerk heeft ons noodig en wij haar. want dan worden we gesterkt in de gemeenschap der heiligen en in de gemeenschap van God". Ds. M. van der Voet sprak naar aanleiding van het eerste vers van Psalm 84 en naar de woorden in het Johannes-evangelie: „In het Huis mijns Vaders zijn vele woningen". Ook deze spreker wees op de drei gingen en de beproevingen van dezen tijd; „maar ook deze tijd gaat voorbij; die zal zijn als een bange droom. Het verlangen in ons hart naar een betere toekomst sterft niet. Er zijn nu nog tal van onzekerheden rond om ons, maar ons geloof in God blijft ongeschokt. Wij moeten God belijden in het midden der gemeente; daartoe heeft Hij een woning bij ons gemaakt. God is op Zondagmorgen in de kerk, waar Hij ons audiëntie verleent en waar Zijn Woord en de sacramenten be diend worden. Deze kerk, die de gemeente van Haar lem Noord zoo lief heeft gekregen, is te beschouwen als het voorportaal van Gods heerlijkheid; het is een onderpand voor de heerlijkheid, die ons wacht. Hij brengt ons in het Vaderhuis." Ds. Blauw sprak tenslotte de zegenbede uit. Treinontsporing te Amsterdam Ook stagnatie op de lijn Amsterdam-Haarlem Woensdagmiddag om tien minuten voor half zes is op het spoorwegemplacement langs de Zaanstraat, ter hoogte van de Polanenstraat te Amsterdam een personentrein uit Zaandam tengevolge van het on tijdig omzetten van een wissel, ontspoord. Een hevig gegil steeg uit de wagens, welke groo- tendeels met fabrieksarbeidsters uit de Zaanstreek bezet waren, op, toen het voorste deel van het treinstel buiten de rails sprong, dwars over het af komende spoor uit de richting Centraal Station wipte en vervolgens met een hevigen schok tot stilstand kwam. Spoedig bleek echter opnieuw de soliditeit van'de stalen wagens, welker constructie een catastrophe, welke anders zeker het gevolg wa re geweest, had voorkomen. Hoewel de onderstellen van de eerste twee 70 tons wagens geheeil wa ren ontzet en gedeeltelijk van den bovenbouw wa ren losgerukt, was de carrosserie der wagens volko men intact gebleven. Wel waren de balcons zwaar gehavend, doch van de compartimenten was zelfs geen ruit gebroken. Onmiddellijk rukten eenige wagens van den ge neeskundigen dienst onder leiding van den direc teur, en van de brandweer uit, doch de persoon lijke ongelukken bleken zeer gering te zijn. Slechts een meisje was met een voet bekneld geraakt en werd daarom naai' het Juliana van Stolbergzieken huis gebracht. Vrijwel op hetzelfde tijdstip als dit ongeluk ge beurde, heeft zich ook op de lijn Amsterdam Haarlem een stagnatie voorgedaan, doordat een trein naar Zandvoort. tengevolge van een technische storing aan een wissel op dubbel spoor kwam te staan, gelukkig evenwel zonder daarbij te ontspo ren. Te ruim half acht was het euvel verholpen en kon de dienst op dit traject normaal worden her vat. De inlevering van strandgoederen 's-GRAVENHAGE, 25 Maart. Bij Verorde ning van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied is bepaald, dat de inlevering van strandgoederen bij de instanties der Duitsche weermacht, welke tot dusver binnena6 uren moest geschieden, met ingang van heden onverwijld moet gebeuren. VERDUISTEREN van 20.02 tot 7.28 Maan 26 Maart op 13.20, 27 Maart onder 4.59 Voor aanstelling personeel toestemming noodig. Tenzij het boven de 40 jaar is. 's-GRAVENHAGE, 25 Maart. Het Verordeningen blad bevat een besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van sociale zaken en van justi tie betreffende de aanstelling en tewerkstelling van werknemers. Dit besluit luidt als volgt: Artikel I: De hoofden van particuliere en openbare bedrijven en besturen, alsmede degenen, die een vrij beroep uitoefenen, behoeven toestemming alvorens zij werknemers beneden den leeftijd van 40 jaren aan stellen of te werk stellen. Het bepaalde bij het eerste lid vindt geen toepassing, indien het werknemers betreft, die 1) door een gewes telijk arbeidsbureau zijn toegewezen of 2) in den land bouw, den mijnbouw, de zee- en binnenscheepvaart, de zee- en binncnvisschery, de huishouding of op 't gebied der gezondheidszorg zullen worden aangesteld of tc werk gesteld. Artikel 2. Het verzoek om toestemming, als bedoeld in artikel 1, moet in tweevoud aan den leider van het voor de plaats der werkzaamheden bevoegde geweste lijk arbeidsbureau worden gericht. Het verzoek dient met redenen te zijn omkleed. Het dient gegevens te be vatten betreffende het aantal en de categorie der werk nemers, die zullen worden aangesteld of te werk ge steld. Op het verzoek wordt schriftelijk en in hoogste ressort beschikt. Artikel 3. Hij die: 1) de in het eerste lid van artikel 1 bedoelde handelingen zonder toestemming verricht: 2) het overeenkomstig artikel 2 in te dienen verzoek niet tijdig, onvolledig of onjuist indient, wordt ge straft met hechtenis van ten hoogste drie maanden en met geldboete van ten hoogste drie duizend gulden of met een dezer straffen. Wordt een bij het eerste lid strafbaar gestelde handeling begaan in het kader van het bedrijf van een rechtspersoon, dan wordt de straf vervolging ingesteld en de straf uitgesproken tegen hem, die de opdracht tot de strafbare handeling heeft gegeven of die de feitelijke leiding had bij het ver boden handelen of nalaten. Handelingen als bedoeld in het eerste lid, zijn overtredingen. Met de opsporing van een in het eerste lid strafbaar gestelde handeling zijn, behalve de in artikel 14] van het wetboek van strafvordering aangegeven personen, mede de organen van het rijksarbeidsbureau belast. Tot de kennisneming van overtredingen in den zin van het eerste lid zijn in eerste instantie bij uitsluiting de door het besluit no. 71/1941 met betrekking tot de berechting van straf zaken, rakende het economische leven, ingestelde eco nomische rechters bevoegd. Artikel 4. De secretaris-generaal van het departe ment van sociale zaken vaardigt de ter uitvoering van dit besluit noodzakelijke voorschriften uit. Artikel 5. Dit besluit treedt heden in werking. Burgerlijke arbeidsplicht uitgebreid. Tewerkstelling buiten Nederland mogelijk. 's-GRAVENHAGE, 25 Maart. Bij verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied is een wijziging gebracht in de verordening no. 42 1941 betreffende de verplichting tot het verrichten van diensten en betreffende de beperking ten aanzien van het veranderen van betrekking. Artikel 1, eerste lid van genoemde verordening zal met ingang van heden luiden: „Ingezetenen van het bezette Nederlandsche ge bied kunnen door het Gewestelijk Arbeidsbureau worden verplicht voor een bepaalden tyd op een hun aangewezen plaats diensten te verrichten". Tot dusver luidde deze bepaling als volgt: „Be woners van het bezette Nederlandsche gebied kunnen door het gewestelijk arbeidsbureau worden verplicht voor een bepaalden tijd op een hun aangewezen plaats binnen het bezette Nederlandsche gebied diensten te verrichten". EEN TOELICHTING. Van bevoegde zijde werd ter persconferentie in Don Haag een toelichting gegeven op beide bovenstaande verorejeningen. Gewezen werd op het feit. dat verordening no. 26 en besluit no. 32 één geheel vormen met de op 28 Februari j.l. verschenen besluiten betreffende het beperken van werk en den aanmeldingsplicht van werkloozen: een en ander maakt een begin met de ordening van de ar beidskracht. Wat Duitschland in de jongste periode zijner geschiedenis beleefd heeft op het gebied van te werkstelling van arbeidskrachten, zullen binnenkort alle volken van Europa op dezelfde wijze beleven. Daarom is noodig, dat een aanvang met de ordening gemaakt wordt. Tusschen den arbeid, die regelmatig in vast dienstverband verloopt en de werkloosheid ligt een menigte van tusschenstadia; besluit no. 15. versche nen 23 Februari j.l., betreffende den aanmeldingsplicht van werkloozen, had de bedoeling de werklooze en de niet volledig tewerkgestelde werknemers te registree- ren. Men heeft dezen aanmeldingsplicht in breeden kring opgevat als een begin van arbeidsplicht: daar van staat echter in het besluit geen woord. Voorts diende het tegelijkertijd uitgevaardigde besluit be treffende het beperken van werk. waarin het vaststel len van den wekelijkschen arbeid op minder dan 48 uur per week van toestemming afhankelijk werd ge maakt, om een rem aan te leggen aan het slechts ge deeltelijk te werk stellen van krachten. De toestand, dat honderden, ja duizenden bedrijven slechts op halve kracht werken of nog minder, is niet toelaatbaar en zou tot ondergang leiden. Is in dezen toestand niet voorzien, bijvoorbeeld door het verschaffen van werk, dan moet een deel der arbeidskrachten elders te werk worden gesteld; in elk geval moet worden gebroken met het systeem, dat slechts een halve tijd wordt ge werkt en half verdiend; beter is dan de helft dezer krachten geheel aan het werk te zetten tegen com pleet loon en de andere helft op andere wijze in het arbeidsproces in te schakelen. Dit te helpen ordenen is de zaak der arbeidsbureaux. Thans zijn in de op 25 Maart verschenen nieuwe be sluiten de noodzakelijke volgende stappen gedaan. Het tewerkstellen van arbeidskrachten wordt nu van toe stemming afhankelijk gemaakt. Natuurlijk zijn er ver scheidene beroepen, waar het intreden van nieuwe ar beidskrachten niet anders -dan welkom kan zijn. En waar steeds krachten tekort waren. Daarom is geen toestemming vereischt %'oor het tewerkstellen van krachten in den landbouw, den mijnbouw, de zee- en binnenscheepvaart. de zee- en binnenvisscherij. de huishouding of het gebied van de gezondheidszorg Op die wijze kan naar deze beroepen een sterkere toevloed van krachten in de hand worden gewerkt. Voorts is de toestemming evenmin vereischt voor het tewerkstellen van krachten, ouder dan 40 jaren; dit kan tot gevolg hebben, dat ouderen makkelijker aan werk komen en de leeftijdsgrens in de bedrijven zich naar boven ver plaatst, hetgeen uit sociaal oogpunt niet anders dan welkom kan zijn. Verder wordt de arbeidsdienstplicht, gelijk die in de op 3 Maart 1941 verschenen verordening no. 42 werd ingevoerd, en toen alleen voor tewerkstelling binnen het bezette Nederlandsche gebied gold. thans in dier voege gewijzigd, dat men ook elders te werk gezet kan worden. De arbeidsdienstplicht heeft twee motieven; zakelijk beperkt hij zich tot werkzaamheden die on voorwaardelijk moeten gebeuren en voor welke op andere wijzen niet voldoende krachten verkregen werden, persoonlijk beperkt hij zich tot diegenen, die arbeidsethisch niet gezond zijn en eenigermate tot ar beid moeten worden genoopt. Natuurlijk zal in den regel de arbeider vrijwillig zich inspannen aan werk te komen, daar hij dan zelf zijn arbeid en plaats van arbeid kiezen kan. Tezamen werken de nieuwe maat regelen zeer opvoedkundig. Dit brengt tot de slotopmerking: arbeid namelijk is geen handelswaar. Daarom spVcken wij niet meer van de arbeidsmarkt en de arbeidsbeurs. De arbeidskracht is een der belangrijkste en waardevolste gemeenschaps goederen; het behoort tot de belangrijkste plichten van den staat den arbeid ten bate van de volksgemeenschap te ordenen. Daarom is het arbeidsbureau een der ge wichtigste opvoedkundige instellingen van den staat, waar de menschen de arbeidsethiek van dezen nieuwen tijd leeren kennen en deze leeren aanvaarden SINAASAPPELEN ZIJN DISTRIBUTIEGOEDEREN Bij beschikking van den Secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart zijn met ingang van heden sinaasappelen aan gewezen als distributiegoederen in den zin van ar tikel 4 der distributiewet 1939. De prijs van de sinaasappelen is op grond van het prijsvormingsbesluit 194 J vastgesteld op 80 cent per K.G. Bij verkoop per stuk moet afronding naar beneden worden toegepast. Welke bonnen zijn ihans geldig? Van 22 tot en met 28 Mnnrl: It! A Brood 1 rants. 1 SB Brood >4 rants. Br»oli "ba,< 16A Vleesch rants Vleesch of 1GB VI.waren rants vleeschwaren 16A Aardappelen K.G Aardappelen 1GB Aardappelen \'2 K.G. Aardappelen Van 22 Maart tot en nut 18 April: 260 Algemeen 1 K.G. Suiker 3-01 of 4-01 res. 50 gr. Cacao 259 Algemeen 250 gr. Koffiesurrogaat 263 500 gr. Jam 257-2G1-265-269 Algemeen 1 rants. Bloem brood of gebak 4-02, 4-03 res. 250 gr. Rijst 264 Algemeen 250 gr. Peulvruchten 268 250 gr. Gort of 250 gr. Aard- appelmeelvlokken 267 100 gr. Vermicelli of maizena 258, 262, 266, 270, 274 Algemeen 100 gr. Kaas 16A t.m. 19A Melk 3Va L. Melk 16B t.m. 19B Melius L. Melk Van 26 Maart tot en mei. 18 April: 271 Algemeen 250 gr. Peulvruchten Van 26 Maart tot en met 11 April: 10 Boter en Vet 125 gr. Margarine 17 Boter en Vet 125 gr. Boter of margarine of 100 gr. Vet Voorts: Petroleum: Bon 15 Petroleum: 2 D. tot 31 Maar: 1942. Bon 26 2 L. tot 31 Maart. Zeep Bon 22S Algemeen en Bon H Zeep der Zeep- kaarten 1 rantsoen zeep Bon H toiletzeep 75 gram toiletzeep SO pCt, t.m. 31 Maart. Bon L Textiel (Mannen) 50 gram scheerzeep t.m. 30 April. De geldigheidsduur van bon 211 Bonkaart Alge meen en de met Zeep G gemerkte bon is verlengd t.m. 31 Maart. Brandstoffen: Bonnen 13 HK en 17 HK en 09 van de brandstoffenkaartcn J en K 1 eenheid vaste brandstoffen per bon. Bonnen 23 CV t.m. 28 CV en 29 t.m. 32 CV van de brandstoffenkaart L 1 een heid vaste brandstof per bon. Bonnen brandstoffen 7de. Se en 9e periode één eenheid per bon. Alles geldig tot 15 April. Aan hot Oostfront. Om to verhinderen dat bij intre dende» dooi het drijfijs de bruggen vernielt, wordt dit in de rivieren gebroken, om zoodoende ruim baan ie maken. Orbis-Holland-P. K. Berber. Pax Holland m. Clandestiene handelaren in tarwe zwaar gestraft De Haarlemsche economische rechter heeft Woens dag een groot aantal personen uit de Haarlemmer meer. die zich schuldig hadden gemaakt aan clande. stienen handel in tarwe, tot zware straffen veroor deeld. Zoo werd de opkooper P. Verhoog uit Half weg, die ongeveer 140 zakken tarwe clandestien had verkocht, meestal voor f 35 per zak, conform den eisch tot acht maande» gevangenisstraf ver oordeeld. Zjjn broer, directeur van een graanhandel te Halfweg in wiens pakhuis de tarwe was opgesla gen. werd tot zes maanden gevangenisstraf veroor deeld. De landbouwer A. P. v. d. Sluys die 75 mud koren had verkocht werd tot 3 maanden veroor deeld. evenals de landbouwers H. A. Hoogmoed, M. van Gaaien, P. W. v. d. Veldt en P. Beem. De Offi cier van Justitie had in zijn requisitoir naar voren gebracht, dat deze clandestiene handel ernstig in het economische leven heeft ingegrepen. In Amster dam betalade men voor een mud tarwe reeds f 200. De vrachtrijder J. P. de Waardt die vaak graan ver voerde en zelf ook drie mud clandestien had ge kocht, werd eveneens tot drie maanden veroordeeld. Nieuwe rijvergunningen voor liet autoverkeer De Secretaris-generaal van het departement van Waterstaat deelt mede. dat met ingang van 1 April 1942 nieuwe rijvergunningen en herkenningsteeke nen voor het autoverkeer in Nederland van kracht zullen worden. De thans bestaande vergunningen en herkenningsteekenen zullen daarmede hun geldig heid verliezen. In verband met den voor de administratieve werkzaamheden benoodigden tijdsduur blijven echter de thans bestaande vergunningen en her kenningsteekenen naast de nieuw ingevoerde, alsnog geldig tot en met Zaterdag 25 April 1942. Na dezen datum zal het rijden met de bestaande vergunningen en/of herkenningsteekenen niet meer toegestaan zijn. De aandacht wordt er op gevestigd, dat door de politie hierop scherp toegezien zal worden. EXAMENS ACADEMISCHE OPLEIDING. Geslaagd aan de Gem. Universiteit van Amsterdam voor het doctoraal examen natuurkunde de heer H. J. M Lebesque, doctoraal examen pharmaeie mej. M. Sitsen, mej. A. van Dorsen en de heeren F. Bijl en M. J. Koop- mans. Candidaats examen wis- en natuurkunde de heeren F. Woutman en H. M. de Jong. Bevorderd tot doctor ln de wis- en natuurkunde op proefschrift, getiteld: „de thermisch omzetting van enkele 1 (chloorphenyl) en L (broompheny) pyrrolen" de heer J. Dhont. geb te Ede; op proefschrift, getiteld: „de invloed van zouten op het gelatine gel." de heer J. L. Ouweltjes, geboren te Womier en op proefschrift, getiteld ..spectrochemisch analyse met den onderbroken liehtboog" de heer R. Schmidt Eeb. te Wormervear. Bevorderd tot arts mej. J W. M van Swet en de heeren J. W Beek en L. J. C. M. Knitel. Arts le ged. fhej. P. van Vulpen en de heeren K A. Praag, M. Frenkel. L. G. Portier. P J. van Kuyk en G. C. van Balen Blanken. DIVERSE. Bij het examen voor de betrekking van rijks klerk ter griffie van en ten parkette bij de Bur gerlijke Gerechten en van rijksklerk bij den Cen- tralen Raad en de Raden van Beroep zijn orni. ge slaagd: L. B. M. Cappelhoff, A. Kleijn en B. J. Nel. allen te Haarlem en R. Boeschoten te Over- veen. LADELICHTER Door de politie te Heemstede is aangehouden de 23 jarige Haarlemmer Th. v. K„ die kans zag. ter wijl de caféhouder even afwezig was de toonbank lade te lichten van een café aan de Camplaan. Het mocht de recherche gelukken, den man te Haarlem aan te houden, terwijl hij nog in het be zit was van het geld. HET EERSTE KIEVITSEI GEVONDEN. SNEEK, 25 Maart. Het eerste kievitsei werd heden gevonden door den heer G. van der Meer, di recteur van de zuivelfabriek te Bathmen bij Deven ter. Het ei werd verkocht voor honderd gulden aan den heer Jaasma, poelier te Sneek. Alle zangverecnigingcn in Nederland in één bond opgenomen 's-GRAVENHAGE. 26 Maart. De president van de Nederlandsche Kultuurkamer en de commissa ris voor niet-commercieele vereenigingen en stich tingen maken bekend, dat krachtens een door laatst genoemde op grond van artikel 1 eerste lid der ver ordening no. 41/1941 genomen besluit, alle zang- vereen igingen in Nederland met ingang van 15 Maart 1942 geacht worden te zijn aangesloten bij den Nederlandschen Bond van Zangvereenigin- gen, waardoor zij automatisch zijn opgenomen in de groep volksmuziek van het muziekgilde der Ne derlandsche Kultuurkamer. Aanmeldingsplicht voor de Nederlandsche Kultuurkamer. Vereenigingen, welke aangesloten zijn bij bo- vengenoemden Nederlandschen Bond van zangver- eenigigen, benevens vereenigingen, welke aange sloten zijn bij den Nederlandschen Bond van di lettantenorkesten, behoeven zich niet nader bij de Nederlandsche Kultuurkamer aan te melden. CREMATIE J. D. BOES Vele vrienden van den overledene, vooral uit de onderwijswereld, waren gistermiddag op Wester- veld aanwezig om een laatste hulde te brengen aan de nadegedachtenis van wijlen den heer J. D. Boes. oud hoofd der voormalige openbare lagere school m de Spaarnwouderstraat. De heer J. A. Scholl heeft in de aula, als kame raad van den overledene eenige woorden aan diens nagedachtenis gewijd. Boes, aldus spreker, ging recht op zijn doel af; van transigeeren wist hij niet. Er groeide tusschen spreker en den overledene een hechte vriendschap, die bleef tot zijn dood. Boes heeft meer dan zijn plicht gedaan; hij heeft zijn strijd gestreden en ook zijn leed geleden. Het ver lies van zijn zoon, l»/« jaar geleden, is hij niet te boven gekomen. De heer C. J. Rijkers getuigde van de diepe ge voelens voor een groep collega's waartoe ook de overledene behoorde, die vooraan gingen waar het gold de verheffing van den Nederlandschen on derwijzersstand. Boes is vijftig jaar lid van de afdeeling Haarlem van den Bond geweest en daar voor oprichter van de afdeeling Enschedé. Het stemt ons dankbaar, aldus spreker, dat het hem gegeven was, succes van zijn werk te zien. De heer S. P. Doek bracht den overledene hulde voor wat hij voor de arbeiders heeft gedaan. Boes was niet iemand van veel woorden, maar waar onrecht was kon men Boes vinden om dat onrecht uit den weg te ruimen. Een broer van den overledene, oud-wethouder Boes, dankte de aanwezigen voor hunne belang stelling. H.O.V.-LEDENCONCERT. Op het laatste ledenconcert in dit seizoen, dat de Haarlemsche Orkestvereeniging op Vrijdag 27 Maart a.s. te 7.30 uur zal geven, zullen twee solisten optreden en wel Jan Bresser, met het vioolconcert in D gr. terts van Mozart en Albert de Klerk met de orgel-symphonie van Saint-Saëns. Het concert, dat onder leiding staat van Marinus Adam. wordt geopend met het Brandenburgsch concert No. 2 in F gr. terts van J. S. Bach. Solis ten hierin zijn: Bets Nederkoorn, cembalo, Ans Bouter, piano; Gijs Beths viool, A. v. d. Meulen. hobo en C. Vallen, trompet. Daarna speelt Jan Bresser met orkestbegeleiding het vioolconcert No. 4 in D gr. terts K. V. 218 van W. A. Mozart. Na de pauze wordt de Symphonie No. 3 in c. kl. terts (met orgel) van C. Saint-Saëns uitgevoerd. Aan den vleugel Bets Nederkoorn en Ans Bouter. WEDEROM RIJWIELDIEVEN TE HAARLEM AANGEHOUDEN. Een rechercheur te Haarlem betrapte op heeter- daad twee jongemannen bij het stelen van een rij wiel op het Stationsplein. Zij werden natuurlijk in arrest gesteld. Door de recherche is een 23-jarige man aange houden, verdacht van rijwieldiefstal. Hij heeft be kend twee rijwielen te Heemstede gestolen te heb ben. Bij onderzoek in zijn woning werd nog gevon den een rol asphaltpapier en een vloerkleed, welke hij bekende in Haarlem gestolen te hebben. De man is overgegeven aan de politie te Heemstede. KAMERMUZIEKMIDDAG. Zondag 29 Maart wordt door de heeren Jan Hoeben (viool) en Jacob Bijster (piano) in de bovenzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem een kamermuziekmiddag gegeven. Koning Boris door den Fiilirer ontvangen HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 25 Maart (D.N.B.) De Fiihrer heeft den 24sten Maart in zijn hoofdkwartier koning Boris van Bul garije ontvangen en met hem een lang, hartelijk onderhoud gehad. De bespreking verliep in den geest van de in den Wereldoorlog gevestigde wapen broederschap en vriendschap tusschen Duitschland en Bulgarije. Des avonds was koning Boris gast van den Rijks minister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop,. in diens kwartier. Den 25sten Maart bracht koning Boris Rijks maarschalk Hermann Göring een bezoek op Karin- hail. Wordt Riom op ander spoor gebracht? VICHY, 25 Maart (D.N.B. De geruchten omtrent een verdaging van langen duur of zelfs een afbreken van het proces te Riom schijnen, naar uit over het al gemeen betrouwbare bron verluidt, niet van grond ontbloot te zijn. Volgens deze bron heeft de regeering van Vichy tijdens den ministerraad van Zaterdag mid delen en wegen besproken om het proces op een ander spoor te brengen. Nadat de ministerraad dienaangaan de geen beslissing had gebracht, werd. naar men in politieke kringen alhier meent, den minister van justitie, Barthélemy, opgedragen het proces van juri dische gezichtspunten uit te bestudeeren en binnen kort aan de regering een geschikte oplossing voor de liquidatie van het proces voor te stellen. De mogelijkheid bestaat, dat het proces volgende week Donderdag voor veertien dagen zal worden on derbroken, daar met ingang van 2 April a.s. in Frank rijk de rechtspraak algemeen 14 dagen lang stil staat. Tijdens de zitting van Woensdag van het gerechts hof te Riom is het tusschen Daladier en den presi dent. Caoux, tot een conflict gekomen, toen Daladier toespelingen maakte op een eventueele verdaging van het proces. De president vermaande Daladier zekere vroeger gedane mededeelingen niet te herhalen. Aan het slot zou hij gelegenheid krijgen alles wat voor zijn verdediging belangrijk is, naar voren te brengen. Daladier antwoordde daarop, dat hij in den afloop van het proces niet hetzelfde vertrouwen had als de president. „Ik heb", zoo verklaarde Daladier woorde lijk, „reeds eerder gezegd, dat men in de gevangenis goed op de hoogte is." BRITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND. BERLIJN. 26 Maart (DNB) In den afgeloopen nacht hebben Britsche vliegtuigen bommen laten val len op enkele steden in West-Duitsehland. In woon wijken ontstond schade aan huizen. De burgerbevolking had geringe verliezen aan dooden en gewonden. REDE VAN MAISKY. STOCKHOLM. 26 Maart (D.N.B.) In verband met de uitreiking van Sovjet-onderscheidingen aan Britsche vliegers heeft volgens een bericht van As sociated Press, de Sovjet-Russische ambassadeur te Londen Maisky de bondgenooten der Sovjet-Unie opnieuw aangespoord tot het offensief over te gaan. wanneer zij „werkelijk de overwinning willen behalen". Het jaar 1942 zal het beslissende jaar zjjn. Daarom moeten de geallieerden thans alles in de waagschaal stellen. Hoe, wanneer en in welken vorm dit moet geschieden, is een kwestie voor de geallieerde generale staven. Het is van de aller grootste beteekenis, dat men dergelijke acties niet weer uitstelt en in plaats van 1942 weer van 1943 gaat spreken. De geallieerden moeten alles doen om het initiatief in handen te krijgen. Wanneer de vijand hardnekkig is, dan moeten de geallieerden nog hardnekkiger zijn en wanneer de vijand blaakt van een offensieven geest, dan moeten de geallieer den blijk geven van een nog grooteren offensieven geest. Slechts zoo kan de weg naar successen worden ingeslagen. Duitschland strijdt voor Europa. Ernstige verliezen der Sovjets bij Charkow. Bolsjewistische aanvallen in den Noordelijken sector teruggeworpen. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER. 25 Maart (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: Op het schiereiland Kertsj werden nieuwe aanval len van vrij sterke vijandelijke strijdkrachten afge slagen. In het Donetzgebied strandden de voortdurende hevige aanvallen van den vijand op de afweer van Duitsche en Roemeensche troepen. Bij de succesvolle plaatselijke aanvallen van Duitsche troepen aan het front ten Oosten van Charkow leed de tegenstander hooge verliezen aan menschen en materiaal. In den Noordelijken frontsector hebben formaties van het leger en de Waffen-S.S. in aanvalsgevechten, die ver scheidene dagen duurden, bij uiterst moeilijke terrein en weersgesteldheid den in de eigen stellingen doorge drongen vijafid teruggeworpen en tegenaanvallen van vrij sterke strijdkrachten met succes afgeslagen. Bij deze gevechten heeft de S.S.-politiedivisie zich bijzon der onderscheiden. In alle sectoren grepen formaties der luchtmacht doeltreffend in de gevechten op den beganen grond in. In de haven van Moermansk gelukte het bij lucht aanvallen een vrij groot koopvaardijschip, alsmede kadewerken aanzienlijk te beschadigen. Duitsche ja gers schoten in het hooge Noorden 7 jachtvliegtuigen van het type Hurricane en een bolsjewistisch vliegtuig neer. Een escadrille jachtvliegtuigen van het Italiaan- sche expeditiecorps heeft zich aan het Oostelijke front als escorte van Duitsche vliegtuigen bijzonder onder scheiden. De 20ste pantserdivisie heeft in zware afweergeveeh- ten van verscheidene weken in het Oosten meer dan 140 ten deele door een overmacht ondernomen en door pantserwagens gesteunde aanvallen van den vijand onder hooge bloedige verliezen voor den tegenstander afgeslagen en hierbij in totaal 65 pantserwagens ver nietigd. In Noord-Afrika geringe wederzijdsche activiteit van verkenningsafdeelingen. Scheepsdoelen in de haven van La Valetta op Malta werden overdag in opeen volgende golven met succes gebombardeerd. Hierbij kreeg een kruiser midscheeps een bomtreffcr, terwijl andere bominslagen in de onmiddellijke nabijheid van 2 koopvaardijschepen alsmede in dokinstallaties en in het arsenaal werden waargenomen. Andere luchtaan vallen werden tegen vliegvelden op het eiland ge richt. Begeleidende jagers haalden 2 Britsche vlieg tuigen neer. Aan de Zuidkust van Engeland bestookten gevechts vliegtuigen in den afgeloopen nacht de havens van Portland en Weymouth met bommen. Verscheidene militaire doelen werden zwaar getroffen. Bij vruchtelooze aanvalspogingen van een gemengde Britsche formatie jachtvliegtuigen en bommenwer pers overdag op het Fransch-Belgische kustgebied verloor de vijand door afweer van jagers 8 vliegtui gen, In den afgeloopen nacht schoten luchtdoel- en marineartlllerie 2 Britsche bommenwerpers neer. LISSABON. 25 Maart. (ANP) De Britsche nieuwsdienst meldt uit New-Delhi, dat de Ja panners de Andamanen-eilandcn in de Golf van Bengalen bezet hebben. Associated Press meldt uit New Delhi het volgen de officieele bericht: „De Andamanen-eilanden zijn door een Japansch expeditiecorps den 23sten Maart bezet. Onze troepen op de eilanden werden eenige dagen tevoren teruggetrokken. Verder was het mo gelijk een groot percentage van de bewoners der eilanden, waaronder vrouwen en kinderen en een aantal strafgevangenen te evacueeren" De Britschè nieuwsdienst geeft het officieele le- gerbericht uit Birma weer, volgens hetwelk de toe stand aan het front van Toengoe Woensdag zorg wekkend was. Een duizendtal Jaoansché infante risten had Dinsdagmiddag de ohineesche troepen aldaar omsingeld en het vliegveld ten noorden van Toengoe bezet. Volgens andere berichten woedt aldaar sinds Woensdagochtend een hevige veldslag. Dinsdag hebben gecombineerde Japansche afdeelingen in fanterie en cavalerie den weg van Toengoe naar Mandalay by Jodashe, ongeveer 30 km. ten Noor den van Toengoe. afgesneden. Port Moresby opnieuw gebombardeerd. Naar de Britsche berichtendienst meldt, is Port Moresby Woensdag opnieuw aangevallen. Stad op Mindanao bezet. Gemeld wordt dat Japansche mariniers de stad Matti op Mindanao. 62 kilometer ten Zuid-Oosten van Davao, hebben bezet na een geslaagde landing. DE STRIJD OP SUMATRA. MEDAN, 26 Maart. (Domei) - Een Japan sche legerafdeeling, welke opereert op Noord-Su- matra, heeft onlangs 2975 man geallieerde troepen gevangen genomen. Onder de gevangenen bevin den zich 2102 man Ned.-Indische troepen en 873 Britsche soldaten. Bij den wanordelijken aftocht liet de vijand 143 dooden achter. De Japansche strijd krachten hebben zeven zware machinegeweren, twee andere stukken geschut, twee loopgraafmortieren. 90 lichte machinegeweren, 3 vrachtauto's, 639 auto's, 13 schepen en 90.000 ton steenkool buitgemaakt. De toestand op Java Verkeer begint weer normaal te functioneeren BATAVIA, 26 Maart (DNB) Naar Domei meldt, keeren rust en orde op Java terug onder het bestuur der Ned.-Indlsche autoriteiten. De Ned.-Indische cen trale regeering blijft het bestuur voeren van Soerabaja, Batavia en Semarang. Het verkeer begint weer normaal te functioneeren. De spoorlijn Batavia-Buitenzorg heeft den dienst her vat en ook het overige verkeer zal weldra weer in be weging komen. Dnitsclie vliegtuigen bestoken haven van Moermansk Schip door bommen getroffen BERLIJN. 25 Maart (DNB) Duitsche gevechtsvlieg tuigen hebben in de haven van Moermansk een vrij groot vrachtschip der bolsjewisten met verscheidene bommen bestookt, zoo deelt het opperbevel van de weermacht mede. Het vrachtschip lag aan de middelste kade en vloog na enkele voltreffers in brand. Nog lang na den aan val werd het schip brandend waargenomen. In de havenwerken van Moermansk ontstonden na verschei dene bomtreffers vernielingen van zeer grooten om vang. Duitsche jagers schoten boven het front in het hooge Noorden gisteren in den loop van den dag acht bolsje wistische vliegtuigen neer. Van een formatie bestaande uit negen bolsjewistische jachtvliegtuigen, die twee bommenwerpers begeleidden, werden alleen al vijf vliegtuigen na luchtgevechten neergeschoten. BOLSJEWISTISCHE VLIEGTUIG- VERLIEZEN. Duitsche jagers hebben volgens tot dusver ontvan gen berichten Dinsdag bij vrije jacht en bij het cscor- teeren van Duitsche gevechtsvliegtuigen in verbitterde luchtgevechten 27 bolsjewistische vliegtuigen neerge schoten. De bolsjewisten hebben in het tijdvak van 1 tot 24 Maart 845 vliegtuigen verloren, waaronder 643 in luchtgevechten, terwijl dc Duitsche verliezen in denzelfden tijd slechts 73 toestellen bedragen. Tevens werden in hetzelfde tijdvak 686 bolsjewistische pant serwagens vernietigd. DE OPRUIMINGSWERKZAAMHEDEN IN OREL. Van militaire zijde verneemt het DNB dat in de afgeloopen weken de opruimingswerkzaamheden in Orel zoo ver gevorderd zijn, dat spoedig de noodzake lijke installaties der stad weer in gebruik kunnen wor den gesteld. Eerst is de watervoorziening hersteld. Verder heeft het plaatselijke Duitsche commando zijn bijzondere aandacht gewijd aan de hygiënische inrich ting der stad. Dagelijk waren speciale Roode Kruis- troepen aan het werk om alles te desinfeeteeren Tal rijke Duitsche doctoren behandelen de bevolking. Zij hebben door hun onvermoeid werken zeer veel sympa thie verworven. Verscheidene veldapotheken verschaf fen de noodige medicamenten, zoodat door deze inten sieve medische verzorging leder gevaar voor het uit breken van epidemieën en ziekten kon woritea komen. •f

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 1