Haarlem's Dagblad MUSSERT SPREEKT MAANDAG TE HAARLEM uur- -5?e JAARGANG No. 1802» x X Uitgave Lonreas Coster, MJ). v. Coorant-Ultgaven en Algem. irukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, t>!)k. Soenda- ileId 3? Postgiro 38810- Drukker!): Z. B Spaarne 12. Telef. Ilrectle 13082, Hoofdred. 15051, Redactie 10600. Drukker!) 10132, Administratie 10724. 14825. Soendapleln 12230. Directeur: P. W. PEEREBOOM ZATERDAG 28 MAART 1»42 Abonnement per week 0,26, per maand 1,15, per kwartaal 3,42, franco per post 3,73, losse nummers 6 cent. Adverten- tlën: 1—5 regels 2.10 elke regel meer ƒ0.42. Reclames 0,7t per regel. Contracttarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1—0 regels 0,72, elke regel meer 0,18. Groentjes 1—3 regels 3d cent, elke regel meer 12 cent bi) contante betaling. )e oudste inwoner van Haarlem Bijna 100 jaar „Haarlem is wel een gezonde plaats om in te wonen", zei ons vanmid dag de 99-jarige Alber- tus Willem de Boer in het Adriana Koenen- Rusthuis (ziekenaf- deeling van 't Ned. Herv. Diaconiehuis) aan de Jansstraat te Haarlem. „Ik ben nu 99 jaar en hoop op 12 Augustus a.s. 100 te worden. Ze heb ben me tenminste altijd verteld, dat ik 12 Augustus 1842 begonnen ben en dat moet ik wel gelooven". „Waar bent u gebO' ren?" „In Haarlem. Maar toen ik veertien dagen oud llbertus Willem de Boer (Foto K. de Haas) zei hij oolijk, „ben ik met m'n moeder naar eiden gegaan. Daar heb ik echter slechts vier jaar ewoond en toen ben ik weer met m'n moeder naar aarlem terug gegaan. Ik meen dus wel te mo- en zeggen, dat ik een Haarlemmer ben. Ik ben eboren in een poortje aan de Spaarnwouderstraat. en nader aan te duiden adres kan ik niet geven". „Wat bent u van beroep geweest?" „Ik ben vijftig jaar in de draaierij van de Cen- ale Werkplaats werkzaam geweest; in 1903 werd gepensioneerd." Ongeveer 32 jaar heeft de heer De Boer aan het lonkere Spaarne gewoond. „Laatst ben ik daar :hter eens gevallen en kon niet weer opstaan. Toen en ik met m'n dochter naar dit rusthuis gegaan, we hebben het hier best!" De heer De Boer mag zich nog verheugen in een amelijk goed gehoor. „Alleen m'n oogen worden rat minder en dat is jammer. Aan een bril heb ik iets meer. En na m'n val ben ik niet zoo goed ter een meer". „Rookt u nog?" „Neen, dat is me verboden! Maar dat is iets, waar van tusschen kunt, nietwaar! De sigaren zijn nu duur en ik heb er een hekel aan om schulden te laken! CREMATIE P. v. d. WEETERING. Onder groote belangstelling had gistermiddag p Westerveld de crematie plaats van wijlen den eer P. v. d. Weetering, vroeger procuratiehouder an de fa. Brinkman en Co. alhier. Vooral vele eloofsgenooten van den overledene uit de juthersche Kerk woonden de plechtigheid bij. loo waren o.a. aanwezig de Luthersche predikan- en ds. C. H. Brandt en ds. W. Spliethoff en tal leden van den Kerkeraad. Van het vroegere antoor waren aanwezig de heeren J. G. Hogenbirk, de Graaf en A. L. Zillesen. Nadat een neef van den overledene zijn oom ad bedankt voor wat hij' voor de familie was eweest, voerde ds. Brandt het woord namens den erkeraad. Door het stof zijt gij gegaan als diaken, aldus spreker. Gij hebt anderen ge- iolpen op velerlei wijze, niet alleen als diaken, aaar ook in andere sociale kerkelijke functies. Ms voorzitter van de diaconie hebt gij velen en lichtstraal gebracht in een duistere omgeving, ipreker zeide, dat de overledene minstens vijf vonden van de week voor de kerk werkzaam vas. Hij is hiertoe gekomen, doordat hij reeds als reesjongen den harden strijd van het leven leerde ;ennen. Nadat de predikant eenige worden tot de weduwe lad gericht, zegde hij het Onze Vader. Onder de tonen van het slotkoor uit de ilatthauspassion „Wenn ich einmal soil scheiden",- - rerd de kist neergelaten. laarlemsche Orkestvereenigin» Ledertconcerl Met het 2de Brandenburgsche Concert begon de litvoering van Vrijdagavond. Viool, fluit, hobo en rompet vormen in dat werk het solistisch en- anble, het „concertino", dat met de rest van et orkest concerteert. Bewonderenswaardig heeft lach van het klankverschil der solo-instrumenten ebruik gemaakt. Hoe duidelijk wordt de poly- hone bouw in al zijn geledingen, contrapun- en en imitatisch door dat verschil in timbre, dat latuurlijk op een klavierinstrument, zelfs op het irgel niet bestaat! Het is een genot de lotgeval len van zoo'n thema, zijn verbintenissen, con- licten en nabootsingen te volgen; bovendien is leze muziek van de eerste tot de laatste noot door en frisschen geest bezield. Ook Mozart's op 18 a 19-jarigen leeftijd ge- chreven Vioolconcerten zijn door zulk een geest ezield. Dit uit zich hier in andere vormen dan lij Bach; de structuur is minder polyphoon, de antilenes zijn meer lyrisch, maar ook in deze aioconcerten straalt vlekkelooze schoonheid. Jan Iresser, vóór vele jaren onze stadgenoot, daarna chtereenvolgens concertmeester te Düsseldorf en tan het Concertgebouworkest, was de vertolker ier solopartij van het Concert in D gr. t.. en ook ijn spel was vlekkelooze en tevens bezielde schoon- eid. Welk een heerlijke toonvorming, welk een aivere techniek! Ik herinner me de ernstige en jooïe Bachvertolkingen, die Jan Bresser in zijn laarlemsche jaren schonk; het Mozartspel van den nmiddels tot volle rijpheid gegroeiden kunstenaar tond nog hooger. En het buitengewoon talrijke uditorium huldigde hem geestdriftig. Na de pauze werd St. Saëns 3de Symphonïe litgevoerd, met medewerking van den organist tlbert de Klerk en de pianistes Bets Nederkoom in Ans Bouter. Wegens het gelijktijdige con- :ert in de Vredenhofkapel kon ik deze uitvoe- fing niet meer bijwonen. K. DE JONG. EXAMENS ACADEMISCHE OPLEIDING. Geslaagd aan de Gem. Universiteit van Amsterdam 'oor het cand. examen klassieke letteren, de heer J. Evers, loctoraal examen idem mej. A. C. L. Ligtenberg. Candi- Uats rechten mej. J. de Wit en de heer M. Verdaasdonk. DIVERSE. Geslaagd als onderwijzeres in het mantel-, costuum- lingereivak mej. W. E. v. d. Putten te Haarlem. Ian en vrouw door gas gestikt Vrijdagochtend om negen uur werd de politie gewaar- thuwd voor een vermoedelijk geval van gasverstikking s een perceel aan den Hoofdweg te Amsterdam. Zij trof >- bewoners een 68-jarige man en zijn even oude vrouw i de keuken levenloos aan, terwijl de gaskraan open- *>nd. Vermoedelijk had het echtpaar Donderdagavond, toen t gastoevoer werd stopgezet, verzuimd, de kranen van Et gasfornuis te sluiten, waardoor de vlam doofde en Her het gas de keuken binnenstroomde. UITREIKING NIEUWE BONKAARTEN TE HAARLEM Van 30 Maart tot en mei 18 April a.s. zal de uit- eiking plaats hebben van de bonkaarten voor oedingsmiddelen voor de volgende periode, Er zou hier weinig aan toe te voegen zijn ware het liet, dat het noodzakelijk is het publiek er bij- onder op te wijzen, dat men thans verplicht is, ich aan den dag te houden, dat zijn letter aan de eurt is, hetgeen men uit een advertentie kan op laken. Er zij op gewezen, dat thans naast de bonkaarten, fzonderlijke aardappelkaarten worden uitgereikt, tldig voor een periode van tien weken. Bovendien indt gelijktijdig de uitreiking plaats van de zeep- aarten voor kinderen. AANVRAGEN OM SCHOENENBONS. Er is thans een ingrijpende wijziging gekomen 3 het aanvragen van schoenenbons. Tot heden kon »n zulks de eerste tien dagen van de maand doen, jsn het distributiekantoor en de agentschappen, •nans worden de aanvraagformulieren voor een choenenbon voor degenen, die zulks noodzakelijk «hoeven, en die hun distributiebescheiden in ont- 'angst komen nemen, beschikbaar gesteld in dc uit- eiklokalen, dus niet meer aan het distributiekan toor en de agentschappen. Waar de uitreiking duurt tot 18 April, zal men <ich nè dezen datum voor dringende gevallen weer unnen wenden tot het distributiekantoor aan de ■ijlstraat en de agentschappen Steenbokstraat en 'ulianastraat. Nederlandsch-Duitsche Kultuurgemeenscliap Orkest der Kamer-opera Aan de successen die .in ons land de Kameropera boekt onder zijn bekwamen muzikalen leider Jan Koetsier, heeft het orkest een rechtmatig aandeel. Het is voortreffelijk van samenstelling en heeft zich een speelmanier eigen gemaakt die voornamelijk op de klassieken is ingesteld. Schubert, Mozart, Haydn, van elk der grooten was er de sfeer. En in de gave en vlotte techniek die deze muziek zoo zeer aannemelijk maakte, gingen ook de andere werken: een compositie van den dirigent, een wals van Jo- hann Strauss. Ook de vocale gedeelten van het programma lie ten geen wensch onbevredigd. Mevrouw Ilse Siek- mann zong het glorieuse Motet „Exultate, jubilate" dat.de laatste jaren groote bekendheid kreeg. Zoo stond het ook met Mozart's terzet „Mandina Ama- bile", waarin Louise de Vries, sopraan, Chris Ta verne, tenor en Anton Eldering, bas hun zangtech niek en hun sonore stemmen in dienst stelden der compositie. Het orkest had zich te voren uitnemend ingespeeld in Schubert's Symphonie in Bes. Het plaatste ons daardoor onmiddellijk in de romantiek van een No valis, die ons immers ook de maandoorschenen too- vernachten bezong die wij juist thans beleven. Maar Novalis, en Schlegel, en Tieck zongen van alle tijden, en zoo ook Schubert. Wij werden ons dit ten volle bewust, toen de eerste klanken der hobo door de zaal ruischten. Schubert vertegenwoor digt een tijdperk, doch de belangstelling daarvoor keert even zoovele malen terug als zij mocht ver flauwen. Mozart's Muziek (we noemen nog het thans ook gespeelde fagotconcert) stelt geen problemen. Zij is klaar als het zuiverst kristal, en terecht deed de dirigent haar geen geweld, toen hij de orkest partij had te verzorgen bij de solo, zoo voortreffe lijk gespeeld door Emmy van Merrebach. Vermeld moge nog worden de weergave van Jan Koetsier's „Variaties over een Volksliedje", een compositie, die, al gaat zij langs vele malen be wandelde paden, in zoo vlotte vertolking het aan- hooren loont. De hoorder, die door bemiddeling der „Ned.-Duitsche Kuituurgemeenschap" dit concert mocht bijwonen, had geen klagen. Hem restte nog Haydn's Abschiedssymphonie, die echter in deze kolommen al vele malen is besproken. De zaal was geheel bezet, G. J. KALT. De nieuwe regeling der winkeltijden 's-GRAVENHAGE, 27 Maart. De bedoeling van de wettelijke regeling is niet de tot dusver toegestane langere winkeltijden te beperken tot de in de regeling genoemde uren, integendeel zij moet er slechts toe die nen binnen het toegestane, breedere bestek de winkels gedurende een minimumtijd voor de verbruikers open te doen houden. Alleen de winkels van den tabaks- handel zijn van de algemeene regeling in zooverre uit gezonderd, dat zij hun zaken dagelijks slechts van 5 tot 6 uur open moeten houden. Ook zij hebben de mogelijkheid om ook op andere uren van den dag bo vendien nog open te zijn. Zij zullen aan de algemeene regeling der winkeltijden worden onderworpen, wan neer weer een meer geregelde voorziening der con sumenten van tabak tot stand is gebracht. Om in den tijd der voorgeschreven winkeluren ook naar buiten te verzekeren, dat de winkel het uiterlijk heeft van een geopende zaak, is het uitdrukkelijk verboden etalages en deuren in dien tijd te voorzien van blin den en dergelijke inrichtingen. Het carillon te Haarlem Meer bespelingen in de zomermaanden In de maanden Juni, Juli en Augustus wordt een wijziging gebracht in de uren der carillonbespelingen te Haarlem door den beiaardier J. Vermaak. Behal ve op de gebruikelijke uren van Maandag en Vrij dag ('s middags van twaalf uur tot half één), zal hij dan ook spelen op Woensdag- en Zaterdagavond van 8.008.45 uur. N. Roskam leider afd. visscherij Landstand Door den boerenleider geïnstalleerd UTRECHT, 27 Maart. Hedenmiddag heeft de boe renleider E. J. Roskam in eenplechtige vergadering in het huis van den Ned. Landstand hier ter stede, den heer N. Roskam tot leider van de afdeeling vis scherij van den Ned. Landstand geïnstalleerd. Voor deze bijeenkomst bestond groote belangstelling, vooral uit de kringen van de visscherij waren vele bekende figuren naar Utrecht gekomen. De zaal was rijk met bloemen en vlaggen versierd, terwijl ter gelegenheid van dit feit langs de wanden visschersnetten waren gespannen. De installatierede werd uitgesproken door den boe renleider E. J. Roskam. Spr. zeide, dat de landstand niet de bevolkingsgroe pen van bovenaf tezamen zal brengen tot een kunst matige éénheid. De landstand zal de wet der schepping bewust aanvaarden als grondslag voor den opbouw van onze volkshuishouding. Deze grondslag beteekent, dat akkerbouwer, veehouder, tuinder en visscher de taak hebben gekregen gezamenlijk or>s volk van voedsel te voorzien als vrije boer en zelfstandige vis scher. Het mag niet zoo zijn, dat wij artikelen voort brengen om den handel aan winst te helpen. De han del zal er zijn om onze voortbrengselen te verplaatsen voor een rechtvaardige belooning. Indien wij vrij komen van de macht van het groot kapitaal dan moeten wij ook vrij zijn van het staats- absolutisme en daarom staat nu reeds in beginsel vast, dat zeer veel arbeid, die tot nog toe door de over heidsorganen geschiedde, stuk voor stuk overgehe veld zal worden naar de organen van den Landstand. Zoo zal men dan gezamenlijk sterk zijn tegenover die machten, die de werkers voor de voedselvoorziening zouden willen dienstbaar maken aan eigen belangen. Daarop benoemde het hoofd van den Nederland- schen landstand tot leider van de afdeeling „vissche rij" in Nederland, N. Roskam uit Zwartsluis. Als taak droeg hij hem op, te zorgen, dat onze Nederlandsche visscher zijn eigen recht en eigen eer zal kunnen door zetten in den tijd, die nu komt, tot heil van volk en vaderland. (Applaus). Hierna hebben nog verschillende sprekers het woord gevoerd, o.w. de nieuwbenoemde leider. JUBILEUM BIJ DE POSTERIJEN. Op 1 April a.s. hoopt de heer J. F. van Mourik, Potgieterstraat 44 te Haar lem, den dag te herdenken dat hij 25 jaar geleden als besteller bij de Nederland sche Posterijen werd aan gesteld. Hij heeft steeds met groote accuraatheid zijn werk verricht. In verband T F van Mmirik met zÜn gezondheidstoe- J. F. van Mourik stand wordt dit jubileum in (Familiefoto).intiemen kring gevierd. EEN BURGER MET GEMEENSCHAPSZIN. APELDOORN, 27 Maart: Een inwoner van Apeldoorn heeft een bedrag van f 10.000 ter be schikking van den burgemeester dier gemeente gesteld. De burgemeester zal dit bedrag gebrui ken voor sociale en andere gemeentelijke be langen. NEDERL. KAMPIOENSCHAPPEN GYMNASTIEK. A.s. Zondag worden in Krommenie voor het district Noord-Holland—Utrecht kampioenswedstrijden van het N, G. V. gehouden. Hiervoor gaven zich S4 dames en heeren op. De kwaliteit bij de dames is hooger dan vorig jaar in Amsterdam. Hier zijn zooveel van de allerbesten bij elkaar, dat een voorspelling over 'net kampioenschap niet wel mogelijk Is, te meer r.iet. omdat bij dames de gymnasti sche vorm zoo wisselvallig is. Uit den Kennemer Turn kring behooren tot de deelneemsters de dames T. v. Leeuwen (Olympia) en C. Swart (Bato). die zeker goed werk kunnen leveren, al zullen zij niet tot de allerbesten behooren. De heeren uit den Kennemer Turnkring hebben o.t. betere kansen. Wel zal vermoedelijk de Zaankanter J. de Graaf het kampioenschap behalen, maar één van de bo venste plaatsen kan ingenomen worden door don Turn- lust-H.-man G. J. Wiethaar en misschien ook door zijn clubgenoot J. Roodenburg. Verder behoort uit den K. T. K. het Bato-lld A. v. d. Starre tot de deelnemers. Uit Kennemerland traden in de jury de heeren P. Dijk stra (IJmulden) on B. J. Wieland Los (Haarlem), Welke bonnen zijn thans geldig ii met 4 April: 4 rants. 1/2 rants. 1 rants. Brood of gebak Vleesch of rants. vleesch waren 14Ï KG Aardappelen Vs KG Aardappelen cn net 18 April: 1 KG Suiker 50 gr. Cacao 250 gr. Ivoffiesurrogaat 500 gr. Jam 1 rants. Bloem brc«d of gebak 250 gr. Rijst 250 gr. Peulvruchten 250 gr. Gort of 250 gr. Aard- appelmeelvlokken 100 gr. Vermicelli of maïzena too gr. Kaas Van 2» Maart tot 1 7 A Brood 17B Broo.l 17A Vleesch 17B VI.waren 17A Aardappelen 17B Aardapelen Van 22 Maart tot 260 Algemeen 3-01 of 4-01 res. 359 Algemeen 263 257-261-265-269 Algemeen 4-02, 4-03 res. 264 AJgehieen 258. 262. 266, 270 274 Algemeen 16A t/m 19A Melk 3'/t L. Melk 16B t/m 19B Melk 1 yA L. Melk Va» 2(1 Maart lot en met 18 April: 271 Algemeen 250 gr. Peulvruchten 4-04 Reserve 400 gr. sinaasappelen Van 20 Maart tot en met 11 April: 16 Boter en Vet 125 gr. Margarine 17 Boter en Vet 125 gr. Boter of margarine of 100 gr. Vet Voorts: Petroleum: Bon 15 Petroleum: 2 L. tot 31 Maart 1942. Bon 26: 2 L. tot 31 Maart. Zeep Bon 228 Algemeen on Bon H Zeep der Zeep- kaarten 1 rantsoen zeep. Bon H toiletzeep 75 gram toiletzeep 80 pCt. i.m. 31 Maart. Bon L Textiel (Mannen) 50 gram scheerzeep t.m. 30 April. De geldigheidsduur van bon 211 Bonkaart Alge meen en de met Zeep G gemerkte bon is verlengd t.m. 31 Maart. Brandstoffen: Bonnen 13 HK en 17 HK en 09 van de brandstoffenkaarten J en IC 1 eenheid Taste brandstoffen per bon. Bonnen 23 CV t.m. 28 CV en 29 t.m. 32 CV van de brandstoffenkaart L 1 een heid vaste brandstof per bon, Bonnen brandstoffen 7de, Se en 9e periode één eenheid per bon. Alles geldig tot 15 April. Aoliter dc dikke sneeuwbarrlcnde geeft de waar nemingspost belangrijke berichten naar de stellingen door. Onafgebroken woiilt de Tijand bespied. Atlantic-Holland-P.K. Herber-Pax-Holland-m Arbeidsdienst geeft voorrang bij arbeidsbemiddeling Personeelsbijeenkomst van gewestelijk arbeidsbureau Haarlem HAARLEM. 27 Maart. Gisteravond werd alhier een kameraadschappelijke bijeenkomst gehouden van het personeel van het gewestelijk arbeidsbureau Haar lem en de bijkantoren IJmuiden. Beverwijk en Hoofd dorp. Van hun belangstelling hadden, behalve de ca. 125 personeelsleden, o.a. blijk gegeven de Sozialreferent bij den Beauftragte, Kreisamtsleiter Lütgen en de be stuursraad van de provincie Noord-Holland, de heer Nïenhuis-Ruys. De spreker was de hoofdarbeidsleider van den staf Ned. Arbeidsdienst F. J. Goedhart, hoofd van afdeeling 7, aanmelding. De directeur van het gew. arbeidsbureau, de heer Kuyk, opende den avond met een welkomstwoord en gaf den hoofdarbeidsleider Goedhart het woord. In een vlotte, populaire rede schetste spr. het ont staan van de oervormen van arbeidsdienst in diverse landen en hoe in den Arbeidsdienst de jongeren tot ware gemeenschapsmenschen worden opgevoed. Voorts richtte de hoofdarbeidsleider een dringen de opwekking tot de aanwezigen om toch vooral eraan mede te werken, dat de arbeidsman, die zijn eere- dienst aan het volk vervuld heeft, werkelijk actieven voor rang krijgt bij de arbeidsbemiddeling. Hoe goed en mooi het werk van de vroegere ,Ver- eeniging voor steun aan miliciens" ook was, we ver langen niet meer ernaar terug De werkgevers moeten doordrongen worden van het besef, dat de arbeids man zich voor de volksgemeenschap inzet en dus ook voor hèn: de arbeidsman moet het gevoel hebben: „ik kan in mijn betrekking weer terugkeeren, als ik mijn arbeidsdienst verricht heb!". Directeur Kuyk dankte den spreker voor zijn be langwekkende en smakelijke rede. Na het draaien van een korte film, waarin de samenwerking tusschen N.A.D. en gewestelijke arbeidsbureaux belicht wordt, sprak Kreisamtsleiter Lütgen. De grootste socialist ter wereld is wel Adolf Hitler; hij geeft Europa de sociale ordening, waartoe geen marxisme, met zijn .destructieve leuzen in staat was. Des te verachtelijker is de houding van hen, die nog steeds de intense beleediging „landverrader" toeroe pen aan ieder, die eerlijk wil medewerken aan het doen slagen van deze Europeesche ordening. Zij too- nen daarmede, onder geen voorwaarde aan sociale or dening te willen medewerken, door slechts de „chaos*' te zoekenZij stellen zich daardoor bulten de volksgemeenschap en moeten dienovereenkomstig behandeld worden! Het gewestelijk arbeidsbureau heeft bij die sociale ordening een fraaie en zich steeds uitbreidende taak reeds de vroegere naam ..arbeidsbeurs" geeft aan hoe men menschelijke arbeidskracht „verhandelde", alsof het effecten betrof. Nu is het anders geworden. Voorts besprak Herr Lütgen ook de houding van velen uit het N.V.V. „De mensch moet. of hij wil of niet. tot zijn geluk gedwongen worden". Zachte dwang kan hier slechts bevorderlijk zijn; als de schellen van de oogen vallen, is men later dankbaar, dat men met dien „zaehten dwang" op den juisten weg gebracht is! Het verlies van Indië maakt de toekomst van Ne derland duister en somber, maareen arbeiders- volk als het Duitsche staat thans als machtsfactor achter het stamverwante Nederland. Dit moge een riem onder het hart zijn. VERDUISTEREN van 20.05 tot 7.24 Maan 28 Maart op 15.24, 29 Maart onder 6.08 Verduisteren 29 Maart van 20.07 tot 7.22 Maan 29 Maart op 16.32. 30 Maart onder 6.35 Nederlandsche legionairs zijn goede soldaten Mr. Zondervan over zijn ervaringen aan het Oostfront De vroegere commandant der W. A., Untersturm- führer mr. A. Zondervan, die deelnam aan den strijd van het Nederlandsche legioen in het Oos ten, en als zoodanig werd onderscheiden met het IJzeren Kruis, heeft Vrijdag in den Haag voor de Nederlandsche pers verklaringen afgelegd over zijn ervaringen in Rusland. „In Januari vertrok het Legioen, nadat de op leiding voltooid was, naar de streek ten Noor den van het Ilmenmeer. De reis voerde door de Baltische landen, waar de bevolking, aie reeds onder de Sovjetterreur had geleden ons zeer hartelijk ontving en ons van allerlei toestopte. Men begrijpt daar zeer goed waar het om gaai. De reis zelf was lang en koud. Onderweg maakten wij kennis met de resultaten van de grootsche wol- en bontinzameling en wil waren werkelijk ontroerd, toen wij zagen, hoe men wagons en nog eens wagons vol uitstekende wollen en bonten kleedingstukken ter beschikking had gesteld. Het was trouwens allemaal prachtig goed en in t ee- heel geen afleggertjes. Vele gevers hadden brief jes en sigaretten in de kleedingstukken genaaid, als evenzoqvele ontroerende herinneringen aan thuis. Er werd ons zelfs meer aan wollen en bonten kleedingstukken aangeboden, dan wi) kon den gebruiken, zoodat wij ook nog een en ander hebben meegenomen, dat wij weer aan andere onderdeelen hebben gegeven, die wu later ont moetten. Noodig hadden wij deze dingen anders wel, want temperaturen van 50 tot 55 graden on der 0 waren geen uitzondering, één keer zelfs 58 ^Defheer Zondervan beschreef hierna welke toe standen hij in de Sovjet-Unie aantrof en hoe men daar twintig iaar lang alles voor het leger heeft opgeofferd. Verder heeft hij verteld van de luizenplaag en vervolgde: Ik zou de menschen, als ik ze hier m de restau rants zie zitten eten en hen daarbij nog over allerlei kleine dingen hoor klagen graag mee sleuren daarnaartoe, opdat zij eens kunnen Men, hoe het ook bij ons had kunnen ziin, als Adolt I-Iitler niet tijdig had ingegrepen. Onze mannen hebben zich bij den titanen-strijd in het Oosten schitterend gedragen en hoe moeilijk het ook was, zij hebben nooit geklaagd. Daarom past, ons hier in het vaderland tegenover deze vrijwilligers wel eens een beetje bescheidenheid!" De heer Zondervan beschreef tenslotte, hoe onze soldaten, ondanks het feit, dat de militaire traditie in ons volk de laatste jaren verloren dreigde te gaan zich zeer dapper hebben gedragen, zoodat zelfs reeds zeventien mannen van het Legioen het IJzeren Kruis ontvingen. Menige kleine, onbekende Nederlander heeft daar in het Verre Oosten daden van groote dapperheid ver richt in het belang van het nieuwe, eensgezinde Europa. Vol lof was spr. voorts over de verzor ging van de troepen aan het front, wat wel het groote verschil uitmaakt tusschen deze operaties en den Russischen veldtocht van Napoleon, wiens leger voor zijn eigen voedsel zorg moest dragen. „Duitschland zal dezen oorlog zeker ook winnen, zonder dat er Nederlanders aan den strijd deel nemen, doch het is een eer, als Nederlander in zulk een leger te mogen strijden, schouder aan schouder met de Duitsche kameraden", zoo besloot de heer Zondervan". (V.P.B.) DE COMMANDANT DER W.A. OVER ZIJN ERVARINGEN AAN HET OOSTFRONT HILVERSUM, 28 Maart. In de uitzending „Spiegel van den dag" zal de commandant der W.A.. mr. A. J.' Zondervan. Zondagavond om 19.40 uur over den zen der Hilversum II over zijn ervaringen aan het Oost front spreken. De ondervrager is de heer L. G. Wijbrands Marcussen. E EVP AN SM A ALTIJD TE BEVERWIJK. Zondag 29 Maart zullen te Beverwijk in het kader van het Win terhulpwerk eenpansmaaltijden, bestaande uit voedzame soep met vleesch. zonder bon verkrijgbaar worden gesteld tegen den prijs van f 0.50 per portoe. De uitgifte geschiedt aan de Juliana van Stolbergschool, aan de Schoollaan en aan de scholen aan den Galgenweg van 11 tot 2 Men kan ook daar ter plaatse den maaltijd nut tigen. Eetgerei is voorhanden. BALLET „TILLY SYLON". Onder auspiciën van de H.O.V. zal Tilly Sylon met. haar dansgroep een Balletavond geven op Maandag 30 Maart a.s. in den Stadsschouwburg. De H.O.V., o.l.v. Marinus Adam zal de dansen begeleiden en eenige Entr'Acten spelen Zooals altijd heeft Tilly Sylon een zeer afwisselend programma samengesteld waarin komische en dramatische dansen elkaar af wisselen. Op speciaal verzoek zal aan het slot van het programma een uitvoering worden gegeven van de Oud-Hollandsche Boerendansen in origineele cos- tumeering. DRUKTE OP DE BLOEMENVEILING TE AALSMEER. Er werden goede prijzen gemaakt. (V.P.B.) In de groote hallen van de Coöperatieve Vei ling te Aalsmeer heerscht thans een drukte van belang. Witte seringen, donkerpjaarse prunustakken en Ameri- kaansche anjers in atelrlei kleuren pronken naast elkaar De bloemen zijn echter duur en toch werden er nooit zooveel verkocht als jutst in dezen tijd. De heer Maarse, directeur van de Coöperatieve veiling te Aalsmeer, noemt enkele cijfers. Gemiddeld werd er in de laatste jaren vóór den oorlog op de veilingen voor een bedrag van 2.7 millioen gulden omgezet. In 1941 was deze omzet geslegen tot ruim 4.7 millioen gulden! Duitschland importeert een belangrijk kwantum tegen goede prijzen en ook de omzetten op de blnnenlandsche markt zijn ge stegen. De prijzen van de bloemen zijn gestegen en met deze prijzen de verdiensten van de kweekers. Het was ook noo dig. Jarenlang is het bedrijf noodlijdend geweest en on danks de steunmaatregelen konden de meeste kweekers ternauwernood het hoofd boven water houden. En thans, ondanks de hooge prijzen, kan men in Aals meer nog niet spreken van een gouden tijdperk. Toch kan de financieele basis van de kweekerljcn weer gezond worden genoemd. AANBESTEDINGEN TE HAARLEM. Vrijdag werd door den Rijkswaterstaat te Haarlem aan besteed: het onderhoud van de Rijkszeewerken, buiten- duinen en Rijkshavenwerken op Texel gedurende 1942, in drie perceelen. Er was slechts één inschrijving, n.l. die van P. Daalder's Aannemingsbedrijf te Alkmaar, voor de massa f18.549 Verder werd aanbesteed het onderhoud van de Pettener zeewering gedurende 1942. Ook hier was bovengenoemd, bedrijf de laagste Inschrijver met f21.100. Tenslotte werd aanbesteed het onderhoud van de wer ken tot verdediging van de Noordzeekust in Noord-Hol land. Ingevolge dc wet van 15 Juli 1S98 (St.lil. No. 187), gedurende 1942, in twee perceelen. Voor perceelen 1 cn 2 werd slechts ingeschreven door P. Broeken te Breda voor resp. f48.413 en f 31,940; laagste inschrijving voor de massa was wederom van P. Daalder's Aannemingsbedrijf te Alk maar voor f 56.840. Bali niet zwaar door den oorlog getroffen BALI. 26 Maart (Domei). Bali heeft zijn ge wone uiterlijk herkregen en slechts weinig teekenen wijzen op den korten oorlogsstorm, die over het eiland is heengegaan na de Japansche landing op 19 Februari. Het bestuur van het eiland is nog in handen van de acht bestuurders, zij het uiteraard onder Japansche autoriteiten. De Nederlandsche troepen hadden weinig tijd tot uitvoering van de politiek der verschroeide aarde, zoodat de oorlogs- litteekens op het eiland niet zeer diep lijken. De twee voornaamste steden op het eiland, den Pasar en Singaradja leden bij de Japansche bezetting al leen onder een korte onderbreking van den electri- schen stroom en dit euvel is geheel hersteld. De hoofdwegen, die schade hadden geleden zijn her steld door vrijwilligerscorpsen en de autobussen heb ben de diensten hervat. De drieduizend Chineezen, die den handel op het eiland in handen hadden, zijn naar hun huis teruggekeerd en werken samen met het Japansche leger. Duitsch weermachtsbericht. Aanvallen kosten_ bolsjewisten zware verliezen. Vele transporttreinen bij bomaanvallen vernietigd Successen van een duikboot in de Middeilandsche Zee. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 27 Maart (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Op het schiereiland Kertsj hebben Duitsche en Roe- meensche troepen in verscheidene golven ondernomen aanvallen van den vijand afgeslagen en hierbij twaalf pantserwagens vernietigd. Ten Noordoosten van Ta ganrog werden vrij sterke strijdkrachten der bolsje wisten in een tegenaanval met zware verliezen in hun uitgangsstellingen teruggeworpen. On verscheidene plaatsen van den Centralen en Noordelijken front sector heeft dc vijand bij het herhalen van zijn ver- geefsche aanvallen eveneens zware verliezen geleden. Eigen plaatselijke aanvallen leverden nieuwe succes sen op. De luchtmacht dreef concentraties^ pantserwagens van den vijand op het schiereiland Kertsj uiteen en vernielde alleen in den Cenfralen sector van het front 19 transporttreinen der bolsjewisten. De 253ste Rijnlandsch-Westfaalsche divisie ïnfani terie heeft in zeer heftige afweergevechten. die weken' lang hebben geduurd. 160 deels door pantserwagen* ondersteunde aanvallen van den vijand afgeslagen en het meerendecl der manschappen van verscheidene bolsjewistische divisies vernietigd In Noord-Afrika werd bij luchtaanvallen op ck haven van Tobroek een koopvaardijschip van middej bare grootte beschadigd. Dc woestijnspoorweg j| Noord-Egypte is in den afgeloopen nacht door borr* voltreffers op verscheidene plaatsen verbroken. Hier* bij werd een Brltsche transporttrein vernietigd. Op Malta zetten Duitsche gevechtsvliegtuigen d« aanvallen op vijandelijke schepen in de haven van La Valetta alsmede in de baai van Marsa Scirocco met bijzonder succes voort. Bommen van zwaar kaliber kwamen terecht op een kruiser en vijf groote koop vaardijschepen, waarvan er vier in brand vlogen. Andere bomtreffers werden geplaatst op olieopslag plaatsen. dokken, kazernes en luchtafweerstellingen. In de Middeilandsche zee heeft een Duitsche duik boot het Britsche convooi, waarvan, zooals in het weermaehtbericht van gisteren is gemeld, reeds een torpedojager en een koopvaardijschip waren vernie tigd, achtervolgd en door torpedotrcffers een tank schip van 4.000 b.r.t. tot zinken gebracht. In den strijd tegen het Britsche eiland heeft de luchtmacht in den afgeloopen nacht militaire instal laties van het belangrijke scheepsbouwcentrum Sun derland en een haven aan de monding van de Humbcr met succes met bommen bestookt Ten Oosten van IJsland heeft een duikboot een vijandelijk koopvaar dijschip van 1500 b.r.t. aangevallen dat door een be- wakingsvaartuig en twee duikbootjagers werd be schermd. Alle vier schepen werden tot zinken gebracht. Bij aanvallen van vrij zwakke strijdkrachten van de Britsche luchtmacht in den afgeloopen nacht op West- Duitschland leed de vijand zware verliezen Nachtjagers en de luchtdoelartillerie schoten 16 der aanvallende bommenwerpers neer. Vier andere Britsche vliegtui gen werden overdag aan de Fransche Westkust neer geschoten. Oberfeldwebel Gildner heeft zijn 26ste tot en met 28ste en eerste luitenant Zu Lippe Weissenfeld zijn 18e tot en met 21ste nachtelijke overwinning in do lucht behaald. Een formatie nachtjagers onder bevel van luitenant generaal Knmmhuber heeft in don afgeloopen nicht zoodoende haar 500ste overwinning behaald. Laval terug In de Fransche regeering? Onderhoud met maarschalk Pétain VICHY. 27 Maart (D.N.B.) Naar men van be trouwbare Fransche zijde verneemt,, zou Donder dag nabij Randan in de omgeving van Vichy een ontmoeting hebben plaatsgevonden tusschen het hoofd van den Franschen staat, maarschalk Pétain en Pierre Laval. Ofschoon dit in den loop van Vrijdag algemeen het onderwerp van de gesprek ken uitmaakte, weigerden bevoegde kringen het te bevestigen. In politieke kringen alhier veron derstelt men dat het onderhoud gewijd was aan de voorbereiding van den terugkeer van Laval in de regeering. In kringen, die in nauwe betrekking tot Laval staan, uit men de bedenking dat de door Laval na de uittreding op 13 December 1940 aan zijn terugkeer vastgeknoopte voorwaarden, die o.a betrekking heb ben op persoonlijke en politieke garanties van de zijde van den maarschalk, nauwelijks gewijzigd zullen zijn en dat een aanvaardig van deze voorwaarde door het hoofd van den staat bezwaarlijk mogelijk zal zijn. Naar in dit verband nog verklaard wordt, zou het initiatief tot het onderhoud, dat onder vier oogen zou hebben plaatsgevonden, van Pierre Laval zijn uitge gaan. OOK EEN ONTMOETING LAVAL—DARLAN. VICHY, 28 Maart (D.N.B.) Naar van betrouwbare Fransche zijde wordt vernomen, zou Laval enkele uren na zijn reeds gemelde onderhoud met maarschalk Pétain, Donderdagmiddag in de omgeving van Vichy, ook een ontmoeting hebben gehad met den plaatsver- vangenden premier, admiraal Darlan. Voorts zou Laval gistermiddag een bespreking heb ben gehad met den minister van binncnlandsche za ken. Pucheu. Omtrent den Inhoud is niets bekend. Darlan zou zich zeer tevreden hebben uitgelaten over zijn gesprek met Laval. In welingelichte kringen wordt opgemerkt dat de bespreking van actueele vraag stukken het stadium van voorbereiding niet te buiten is gegaan. Vijf Britsche bommenwerpers bij de Duitsche Bocht neergeschoten BERLIJN. 28 Maart. (D.N3.) Duitsche nacht- jagers hebben laat in den nacht vijf Britsche bom menwerpers neergeschoten, toen deze probeerden de Duitsche bocht binnen te vliegen. Andamanen sinds twee dagen geheel in Japansch bezit TOKIO, 28 Maart (D.N.B.) Volgens een extrabe- richt van de „Nitsji Nitsji" zijn alle Andamanen sinds twee dagen geheel en al in handen der Japanners. Volgens dit bericht waren de Japansche strijdkrach ten van leger en marine 23 dezer op vijf verschillende plaatsen der drie hoofdeilanden geland. Succesvolle Duitsche aanval op Malta Britten verloren vier a vijf koopvaarders BERLIJN. 28 Maart. (D.N.B.) De Duitsche luchtmacht heeft Donderdag groote successen be haald bij een nieuwen aanval op scheepsdoelen en haveninstallaties van La Valetta op Malta. In to taal verloren de Engelschen hierbij vier a vijf koopvaarders, terwij] een kruiser, een torpedojager en verscheiden vrachtbooten zwaar beschadigd wer den. Tijdens luchtgevechten werden twee Hurrica nes neergeschoten en voorts werden treffers ge- 5laatst op haveninstallaties, opslagplaatsen, olie- mks, kazernes en batterijen zoowel te La Valetta als elders op het eiland, waardoor zware bran den en groote schade ontstond. Een Duitsche duikboot wist van een convooi, dat reeds den vorigen dag was aangevallen, een tank boot van 4000 ton in den grond te voren. De escorte- vaartuigen slaagden er niet in de duikboot te ont dekken en den aanval af te weren.

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 1