IN ENKELE REGELS Open brief van Bose aan Cripps Schemering der vrijheid aangebroken 'Critiek op de Labourparty TOKIO, 28 Maart (A.N.P.) Soebhas Chandra Bose. de leider van de nationalisten in Britsch-Indië. heeft een open brief gericht aan Sir Stafford Cripps, die. zooals bekend, op het oogenblik te New Delhi on derhandelingen voert. De tekst van Bose's brief luidt als volgt: „De wereld is er van in kennis gesteld dat u in op dracht van den Britschen minister-president en van het oorlogskabinet de taak op u genomen hebt naar Indië te reizen en te probeeren Indië voor het Brit- EChe Imperium te redden. Van het standpunt van den huidigen minister-president en van het oorlogskabi net bekeken, is het volkomen begrijpelijk dat men u voor dit doel wil gebruiken. Onbegrijpelijk blijft het echter, dat u, Sir Stafford Cripps. die taak hebt aan vaard. U bent volkomen op de hoogte niet de reac- tionnaire houding van het huidige Engelsche kabinet. Het feit dat afgevaardigden van de Labourparty in dit kabinet zitting hebben verandert niets aan het werkelijke karakter van dit ministerie. U bent eenige jaren geleden genoodzaakt u van de Labourparty af te scheiden, zoodat u wellicht beter dan ieder ander weet hoe weinig vooruitstrevend die partij is, vooral wat betreft het probleem Indië en andere onderdrukte volken van het Imperium. De na tionale regeering van mr. Ramsay MacDonald kon althans uiterlijk doorgaan voor een regeering van de arbeiderspartij, doch zelfs dit kenmerk ontbreekt aan de Britsche regeering van het oogenblik. Toen u streed voor uw eigen beginselen en overtuiging tegen de Britsche Labourparty hadt u de bewondering van velen, met inbegrip van die van mij. U was toen in uw doelstellingen zoo anti-imperialistisch, dat u zelfs een pleidooi hield voor de opheffing van de monar chie, de hoeksteen van het Engelsche imperialisme. Deze principieele houding van u is zoo radicaal ver anderd, dat u een regeeringsfunctie onder mr. Winston Churchill hebt aangenomen. Het valt moeilijk een Engelschman te vinden, die een vijandiger houding tegen Indië aanneemt dan u. Wie u dus persoonlijk kent en uw levensloop met belangstelling gevolgd heeft, moet over uw politieke houding van het oogen blik wel zeer verbaasd zijn. Den heer Churchill kan men wel begrijpen. Hij is een imperialist, die zich gewijd heeft aan de politiek van het brutale geweld en hij geeft het ook heel openlijk toe. Wellicht kan men zelfs de Britsche Labourparty begrijpen. Haar leiders zijn in werkeüjkhdTd even imperialistisch als de conservatieven, alleen spreken zij hoffelijker en verleidelijker. Wij hebben met de Labourparty in 1924 en daarna in den tijd van 1929/'31 slechte ervaringen opgedaan. In beide tijdvakken moesten wij onzen tijd In Britsche gevangenissen doorbrengen, soms zelfs zonder dat er een proces aanhangig werd gemaakt. Indië zal nooit vergeten dat in 1930/1931 een Labour- regeering er voor verantwoordelijk was dat ongeveer 100.000 mannen en vrouwen de gevangenissen ingingen, dat in het geheele land ongewapende mannen en vrou wen met gummistokken enz. werden mishandeld, dat. zooals in Pesjawar, op ongewapende menschen menig ten werd geschoten, dat huizen verbrand en vrouwen geschoffeerd werden, zooals in de dorpen van Benga len. U was indertijd steeds de scherpste criticus jegens de Labour-party toen ik u in het jaar 1938 te Londen ont moette en het genoegen had kennis met u te maken. Thans echter schijnt u een volkomen ander man te zijn. U wilt hiertegen wellicht te berde brengen dat u Engeland en Indië met elkaar wilt verzoenen. De regeering waartoe u behoort heeft er echter geen twij fel over laten bestaan dat het aanbod aan Indië niet een aanbod der onafhankelijkheid doch van de domi nion-status is. die niet eens terstond maar pas aan het eind van den oorlog zal worden erkend. U hebt zoo juist te Delhi verklaard, dat u over Indië precies zoo denkt als mr. Churchill. Voor deze openhartigheid zijn wij u dankbaar. Weet u niet wat het Indische volk van Britsche beloften denkt? Weet u niet even goed dat de geschiedenis der Engelsche heerschappij in Indië slechts een keten van geschonden verdragen en niet- vervulde beloften is? Aangezien u weet dat het Indi sche nationale congres volledige onafhankelijkheid verlangt, is het dan niet een beleediging voor Indië dat een man van uw positie en van uw faam met een dergelijk aanbod in den zak naar Indië reist? Wat bovendien nog alle vaderlandslievende Indiërs voor hot hoofd gestooten heeft, is. dat u van plan bent in Indië met. alle mogelijke partijen te onderhan delen, onverschillig, of zij werkelijke vertegenwoor digers van de massa of slechts organisaties zonder eenigen aanhang van beteekenis zijn U diende toch te weten dat eenige van deze partijen tot dusver door de Britsche politici uitsluitend togen het Congres ziin uitgespeeld om den invloed en beteekenis van dit congres neer te halen? Even verbazingwekkend is het. wanneer u den vorsten wilt verzekeren dat zij van de komende wijzigingen niets te vreezen zullen heb ben. Dit punt van uw programma is ook reeds door den onderkoning. Lord Linlithgow, toen hij uw aan komst verbeidde, ter sprake gebracht Voor den objectieven toeschouwer schijnt derhalve uw missie van denzelfden aard te zijn als de reeds his torisch geworden praktijk van bedrog en dubbelzinnig heid, die Britsche politici in het verleden hebben be oefend. Sedert het begin van dezen oorlog hebben Brit sche politici luide en verstaanbaar gesproken over vrijheid en democratie. Ook hebben zij slaoelooze nach ten doorgebracht over het lot van de Indische minder heden Het vraagstuk der minderheden is geen specifiek Indisch vraagstuk, het is overal ter wereld te vinden. Wanneer Britsche politici werkelijk in de democratie gelooven, waarom passen zij dan het democratische recept niet op Indië toe en lossen daardoor het Indi sche probleem op? Britsche politici en de Britsche pro pagandamachine hebben ons sedert 1939 voortdurend gepredikt, dat de as-mogendheden Indië bedreigden, en thans vertelt men ons zelfs dat Indië door een vijan delijke invasie bedreigd wordt. Is dat niet de zuiver ste huichelarij? Indië heeft geen vijanden buiten zijn grenzen. De eenige vijand van Indië is het Britsche Imperialisme en de eenige aanval waartegen Indië moet optreden, is de eeuwige aanval van het Britsche Imperialisme, De Britsche regeérlng heeft Indië tegen zijn wil tot oorlogvoerende mogendheid verklaard en heeft sinds dien de krachten van Indië met geweld voor Engelands oorlogsdoeleinden uitgebuit. Het was dezelfde regee ring, die de burgers van Duitschland, Italië en Japan na het begin van den oorlog interneerde of gevangen zette. Desondanks weten de landen van het driemo- gendhedenpact en het Indische volk, dat zij met el kaar geen oorlog voeren. Daarom hebben ook de lan den van het driemogendhedenpact geen burgers van Indië geïnterneerd of opgesloten. De landen van het driemogendhedenpact koesteren voor het Indische volk en zijn streven naar vrijheid, slechts sympathie en begrip. Ik ben er vó» overtuigd, dat, wanneer Indië niet aan dezen oorlog van Engeland deelneemt, er ook niet de geringste mogelijkheid voor een aanval op Indië door een der landen van het driemogendhedenpact be staat. En wanneer u ook maar de minste sympathie voor het Indische volk koestert en het de verschrik kingen van de moderne oorlogvoering wilt besparen, dan zou ik u willen verzoeken er voor te zorgen dat Engeland's militaire basis van Indië verwijderd wordt en dat het gebruik van mijn land voor uw imperialisti- schen oorlog ophoudt. In dit verband moet ik u er aan herinneren, dat de Britsche regeering sinds twee jaren bewust er naar streeft andere staten tot deelneming aan den oorlog te bewegen. Deze staten hebben Engeland's veldslagen gevoerd, maar telkens zijn zij verraden en in hun ongeluk alleen gelaten. Sedert korten tijd heeft ook de Engelsche regeering de politiek van de „verschroeide aarde" aanvaard. Ik heb er niets op tegen, wanneer deze politiek op Engeland wordt toegepast. Met be slistheid moet ik mij er echter tegen verzetten, dat een dergelijke politiek in Indië zal worden gevoerd. Immers, alleen het arme Indische volk zal te lijden hebben, wanneer zijn steden en dorpen door het vluch tende Britsche leger worden aangestoken. De minister-president van Japan heeft bij twee ge legenheden duidelijk en ondubbelzinnig tot uiting ge bracht dat zijn regeering een vaste -politiek voert van een onafhankelijk Indië. Mag ik u en uw regeering verzoeken, de formuleering van de Japansche regee ring, n.l. „Indië voor de Indiërs" zonder bijgedachten te aanvaarden en onmiddellijk uit te voeren? Dat wil zeggen dat de laatste Engelschman terstond uit Indië vertrekt. Zulks zou de eenige geldige maatstaf voor uw oprechtheid zijn. Staat u mij toe, u openhartig te zeggen dat de dag voorbij is waarop men het Indische volk kon over bluffen en bedriegen. Het Indische volk weet nauw keurig, dat deze oorlog een geweldige poging is om den ouden stand van zaken omver te gooien, en dat deze oorlog het Indische volk de beste gelegenheid biedt zijn sinds jaren nagejaagde doeleinden te ver wezenlijken. Wie het Indische volk thans wil helpen deze vrijheid te veroveren, zal van Indië de vriend en bondgenoot zijn. 'In ieder geval heeft Indië het vaste voornemen gemaakt zich zijn vrijheid met alle mid delen te veroveren. Het Indische volk weet thans dat de zwarte nacht der slavernij voorbij is en dat de schemering der vrijheid is aangebroken. Italiaansch weermachtsbericht. 3 schepen voor Amerikaansche kusl tol zinken gebracht Malta krachtig gebombardeerd ROME, 27 Maart (Stefani). Het 664e weermacht- bericht luidt: Voortdurende zandstormen hebben in Cyrenaïca de activiteit van verkennlngsafdeelingen en luchtmacht beperkt. Bij een nachtelijken luchtaanval op Bengazi is een vijandelijk vliegtuig brandend neergestort in de omgeving van Regima. Op het einland Malta hebben Duitsche luchtforma- ties krachtig havenwerken en scheepsdoelen gebom bardeerd, waarbij zij met zekerheid treffers plaatsten op gemeerde schepen en oorlogsbodems en herhaalde lijk luchtdoelbatterijen en zoeklichtstellingen met voltreffers raakten. Een brand van buitengewone fel heid brak uit in de brandstofdepóts van La Valetta. Duitsche duikbooten hebben verscheidene malen een aanva! ondernomen op een krachtig beschermd Britsch convooi ten Oosten van Solloem en een tor pedojager. een koopvaardijschip en een tankschip van 4.000 ton tot zinken gebracht. Een onzer duikbooten is niet op haar basis teruggekeerd. Onze duikbooten. die voor de kusten der Ver. Staten opereerden, hebben drie schepen, waaronder twee tankschepen, totaal 22.600 ton, tot zinken gebracht. Geweldige bedragen UITGAAN Heden ZATERDAG 28 MAART: Stadsschouwburg: Het Ned. Tooneel: „Liefdes brieven", 7.30 uur. Palace: „Vluchtelingen", 2.— 6.30 en 8.45 Uur. Rembrandt Theater: „Alcazar", 2.30 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Verbannen". 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Hij en zijn typiste", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Moviac: Gevarieerd programma van 12 uur af. ZONDAG 29 MAART: Stadsschouwburg: Vijfde Kamermuziekmiddag van Toonkunst, door Cor de Groot (piano), 2.15 uur. Stadsschouwburg: „Der Wildschütz" door het Ned. Operettegezelschap, 7.15 uur. Gemeentelijke Concertzaal: Specialiteitenvoor stelling Confidanca, 7.30 uur. Palace: „Vluchtelingen", 1.30, 3.45, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „Alcazar", 1.30, 3.45, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Verbannen", 1.30, 3.45, 6.30 en 8 45 uur. Frans Hals Theater: „Hij en zijn typiste", 2. 4.15, 6.30 en 8.45 uur. Moviac: Gevarieerd programma van 12 uur af. Maandag 30 maart: Stadsschouwburg: Ballet „Tilly Sylon" (H.O.V.), 7.30 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Apotheken De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot aes morgens acht uur (ook op Zon dag) geopend: Apotheek Van Rijn N.V., Kleine Houtweg 15, Te!. 10539. Firma C. G. Loomeyer en Zoon, Zijlweg 34, Tel. 12495. Sohoterbosch Apotheek, Rijksstraatweg 19, Tel. 12711. Te Heemstede is geopend: Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 98, Tel. 28197. Hoofdredacteur: C. J. van Tilburg, Heemstede Plv. Hoofdredacteur: N. I,eenders. Heemstede Forste medewerker: F. O. Dcrks, Haarlem Geweldige bedragen zijn noodig om het werk van de Nederlandsche ambulance te doen slagen. Die bedragen moeten door u, Nederlanders opgebracht worden. En zij zullen opgebracht worden, want niemand zal zich aan zijn plichten, om zijn medemensch te helpen, kun nen onttrekken. Geweldige bedragen zijn noodig Welnu, helpt mede. Stort uw gift voor de Nederlandsche ambulance op girorekening 8 7 6 0 0 NEDERLANDSCHE AMBULANCE, Koninginnegracht 22. 's-Gravenhage. REVISIE-VERZOEK INGEDIEND IN MOORDZAAK ESCHAUZIER. Naar het A.N.P. van mr. E. G. S. Bourlier verneemt, heeft deze in den loop van deze week een revisieverzoek ingediend bij den Hoogen Raad, welk verzoek betrekking heeft op de bekende Haag- sche moordzaak-Eschauzier. In deze zaak werd in 1933 de hoofddader J. Konings veroordeeld tot een gevangenisstraf van 20 jaar, Mr. Bourlier heeft in een achttal middelen verschillende nova naar voren gebracht, op grond waarvan hij den Hoogen Raad verzoekt deze zaak opnieuw te doen behandelen. Britsche vliegluigverliezen In 48 uur 36 toestellen verloren gegaan BERLIJN, 27 Maart. Van militaire zijde ver neemt het D.N.B.: De Britsche luchtmacht heeft bij vluchten naar het gebied van het Duitsche rijk en de bezette gebieden in den afgeloopen nacht door Duitsch luchtafweergeschut en nachtjagers volgens tot nu toe ontvangen berichten 15 vliegtuigen ver loren, d.i. ongeveer 30 procent der in den strijd ^ge brachte toestellen. In den nacht van 25 op 26 Maart bedroeg het verlies der Britsche luchtmacht, reeds volgens berichten van de Britsche radio elf vliegtuigen, zoodat in twee nachten 27 bommen werpers niet op hun uitgangspunten zijn terugge keerd. De 16 neergeschoten toestellen van den afgeloo pen nacht alleen reeds komen bij een totaal van 60 tot 70 in den strijd gebrachte vliegtuigen, waaron der bommenwerpers van het nieuwste type als „Blenheim" en ..Manchester" neer op het verlies van ongeveer 90 man vliegend personeel. Daarbij komen nog vier toestellen die gisteren overdag zijn neergeschoten. Tezamen met de boven de Middel- landsche Zee ten val gebrachte vijf jagers, hebben de Britten in 48 uur tijds 36 vliegtuigen verloren. MISLUKTE AANSLAG OP MARCEL DéAT. PARIJS, 27 Maart. Gisteravond werd op Mar cel Déat, toen deze het woord voerde in den Grooten Schouwburg, een aanslag gedaan. De dader wierp een bom met lont naar hem, die tegen zijn vest terecht kwam en op den grond viel. Déat raapte de bom onmiddellijk op, doofde de lont en gaf de bom over aan een politie-agent. Hij zette zijn rede voort en verklaarde er niet aan te denken zich door zulke methoden van zijn doel te laten afbren gen. RADIO PROGRAMMA ZONDAG 29 MAART 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.15 De zin van het boer zijn. 8.30 Gramofoonmuziek. 9.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 9.15 Studiodienst. 10.15 Zondagmorgen zonder -zorgen. 11.30 De stem der S.S 12.00 B. N. O. Nieuwsberichten en populair actueel praatje. 12.15 Gevraagde platen. 12.40 Uit Ber lijn: Het Duitsche volksconcert. 14.00 Het Stafmuziekcorps van de Haagsche Politie. 14.40 Nederlandsche schrijvers spreken over eigen werk. 15.00 Radlotooneel. 15 45 Ver korte uitvoering van de opera ,Der Zerrissene". 17.00 Zon dagmiddagcabaret. 17.45 B. N. O. Sportuitslagen en be richten. 18.00 Gramofoonmuziek. 18.15 Sport van den dag. 18,45 Gramofoonmuziek 18.50 B N C Nieuwsberichten. 19.10 Theo Uden Masman en zijn dans-orkest. 19.30 Pier rot. gevarieerd programma. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales die ovei een lijnverbinding met de Stu dio beschikken. 20.15 Melodlsten, orgel en gramofoonmu ztek. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 B. N. O. 22.10 Amusementsorkest (opn.). 22.50 Revida-Sextet (opn.). 23.30 —24.00 Klaas van Beeck en zijn orkest (opn.). HILVERSUM II, 301.5 M. 8 00 Gewijde muziek (opn.). 8.30 Gramofoonmuziek. 9.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 9.15 Voor de jeugd. 9.45 Gramo foonmuziek. 10.30 Kamerorkest „Ars Nova et Antiqua" en solisten. 11.30 Omroep Jeugdkoor. 12.00 B. N. O. Nieuws berichten en populair actueel praatje. 12.15 Gitaar, viool, alt en fluit. 12.45 Cyclus: Vier levensvragen (opn.) I. 13.00 Gramofoonmuziek. 13.05 Nederlandsch Verbond voor Sib- bekunde: Wie en wat waren onze voorouders? 13.20 Gra mofoonmuziek. 13.30 Matthüus-Passion, J. S. Bach (In de pauze: „Op den steiger", door Prof. Dr. T. Goedewaagen). 17.30 Romantische Dichtkunst, causerie. III. 17.45 „Magyar- orzag", muzikaal programma. 18.30 Onze Nederlandsche taalclub. 19-00 Schrammelkwartet en soliste. 19.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.40 Spiegel van den dag. 19.50 B. N. O. Militair weekoverzicht. 20.00 B. N. O. Engelsche uitzen ding: Dutch News Reel. (Voor de Radio-Centrales: Gra mofoonmuziek). Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Cen trales die over een lijnverbinding met de Studio beschik ken. 20.15 Het Röntgenkwartet en gramofoonmuziek. 21 15 Gramofoonmuziek. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 —22.15 Gramofoonmuziek. MAANDAG 30 MAART 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.15 Ochtendgymnastiek. 8.25 Gramo foonmuziek. 8.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.45 Gramofoon muziek 9.15 Voor de hulsvrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Ensemble Jack der Kinderen en solist. 12.00 Zang met pianobegeleiding en gramofoon muziek. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- er. econo mische berichten. 13.00 Practische wenken aan boer en tuinder. 13.15 Pianovoordracht en gramofoonmuziek. 14.00 Gerard van Krevelen en zijn orkest, soliste en gramofoon muziek. 15.00 Voor de vrouw. 15.45 Cello en piano. 18.00 Godsdienstige lezing. 16.20 Cello en piano. 16.40 Gramo foonmuziek. 16.45 Voor de jeugd. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Omroep-Operette- Orkest en solist. 18.00 Landmans Lust. 18.30 Omroep-Ope- rette-Orkest en solist. 18.50 B. N. O. Nieuwsberichten 19.00 B. N. O. Internationaal economisch praatje. 19.10 Rotterdamsch Philharmonisch orkest en soliste. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijn verbinding met de studio beschikken. 20.15 Gramofoon muziek. 21.00 Rotterdamsch Philharmonisch koor en -orkest en soliste. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 B. N. O. 22.10 U raadt wat wij draaien. 23.00 Orgelconcert (opn.). 23.30—24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 301.5 M. 7.15—3.45 Zie Hilversum I. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Pianovoordracht. 10.40 Aan de bron. 10.50 Orgelconcert. 11.30 Reportage. 11.40 Gramofoonmu ziek. 12.00 Klaas van Beeck en zijn orkest. 12.45 B. N. O. Nieuws- economische cn beursber. 17.30 Het Amster- list en pianosoll. 14.00 Viool en piano. 14.30 Gramofoon muziek. 15.00 Otto Hendriks en zijn orkest. 15.45 Luister- flits. 16.00 Sylvestre Trio en orgelspel. 17.15 B. N. O. Nieuws- eocnomische en beursberichten. 17.30 Het Amster- damsch Trio. 18.00 Amusementsorkest, soliste en het Om- roep-Mannenkoor. 18.30 Werk en Winst. 18.45 Amuse mentsorkest, soliste en het Omroep-Mannenkoor. 19.15 Politiek weekpraatje. 19.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.40 Spiegel van den dag. 10.50 B. N. O. Friesch praatje over actueele vragen. 20.00 Gramofoonmuziek. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbin ding met de studio beschikken. 20.15 Theo Uden Masman en zijn dansorkest. 20.45 Muzikale actualiteiten van de week. 21.00 Roemeensch orkest Gregor Serban en gramo foonmuziek. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 Gramo foonmuziek. 22.10—22.15 Avondwijding. De Britsche berichtendienst meldt uit Canberra dat generaal Blarney In Australië Is aangekomen om zijn functie van commandant der geallieerde strijdkrachten te land te aanvaarden. Op uitnoodiging van generaal-veldmaarschalk Keitel zal den 20sten Maart de chef van den generalen staf der Roemeensche weermacht, generaal Steflea, als gast van het leger voor een bezoek van verscheidene dagen in Duitschland aankomen, De chef van den Italiaanschen generalen staf, Caval- lero, is Vrijdagmiddag door den rijksbestuurder ontvan gen. die hem bij die gelegenheid het met het oorlogslint versierde grootkruis van de Hongaarsche orde verleende De vroegere president der Phllippijnen, Quezon, is, naar berichten uit Melbourne melden, aldaar aangeko men. De berichten over den dood van Quezon schijnen dus niet bevestigd te worden. (D. N. B.) Uit New York wordt gemeld: Volgens de laatste be richten zijn bij de dynamietontplofflng in een steengroeve nabij Easton 32 personen gedood. De brand kon tot 80 K.M. in den omtrek worden waargenomen. De Britsche Berichtendienst meldt uit New-Delhi dat Gandhi en Cripps twee uur en tien minuten hebben geconfereerd. Gandhi weigerde later zich over het bespro kene uit te laten, daar hij, naar hij zeide, zich verbonden had te zwijgen. Uit een levensmiddelenzaak in de Groen van Prin- sterenstraat te Amsterdam zijn gestolen o.m. 5 balen sui ker. 1 baal rijst, ruim 100 K.G. capucijners, 30 K.G. gort, 10 K.G. havermout, 45 K.G. bloem, 24 K.G. vet, 18 K.G. margarine. 50 potjes kunsthoning en verschillende doos jes jusblokjes. „Artis", dat geen Europeesche evers of wilde zwij nen meer in zijn levende have had, heeft een viertal kloeke vertegenwoordigers dezer soort uit het buitenland laten komen. Bij besluit van den secr.-gen. van lustitie is mr. J. Houwlnk op zijn verzoek met ingang van 1 April 1942 eervol ontslagen uit zijn betrekking van president van de arrondlssements-rechtbank te Arnhem. In den ouderdom van 84 jaar is in Den Haag over leden mevrouw wed. mr, C. Th. van Deventer. De crematie is vastgesteld op Maandag a.s. na aankomst van den trein van 13.46 uur te Driehuis-Westerveld. Mevr. Van Deventer heeft samen met haar echtgenoot, mr. C. Th. van De venter, na een verblijf van tien jaren in Indië en een studiereis naar dit land veel voor het onderwijs aan in- landsche meisjes gedaan. Het fraaie landgoed „De Beele" te Voorst nabij Zut- phen met bosch en fraaie omgeving ls verkocht aan een combinatie, die er een tehuis voor Nederlandsche en Duitsche kinderen zal vestigen. De windstilte van het oogenblik Zij is slechts schijn, overal ls nieuwe actie in voorbereiding. Het lijkt of er op het oogenblik op de verschillen de oorlogstooneelen een zekere windstilte is inge treden, doch bij nadere beschouwing zal men todh moeten vaststellen, dat deze schijn bedriegt. De uit latingen van den Japansche marinewoordvoerder Hiraide van een dag of wat geleden, waarin hij er van sprak, dat Japan met de bezetting van Neder- landsch-Indië in het defensief is gekomen, zouden allicht mede tot de conclusie kunnen leiden, dat er een pauze is. Maar uit.de verdere woorden van de zen spreker zelf kon men begrijpen, dat zooiets geenszins in de bedoeling van het Japansche opper bevel ligt. En in werkelijkheid gebeurt er dan ook nog genoeg, dat eerlang (wie weet hoe spoedig reeds!) van belang kan blijken te wezen. Met hun toebereidselen voor den aanval op Australië immers zijn de Japanners, nu de geallieei-den Port Mores by prijs gegeven hebben, weer een groot stuk ge vorderd. Het bezit van dit punt maakt hun den oversteek naar Australië's Noordkust gemakkelij ker. Tegelijk zitten zii ook op andere gedeelten van het oorlogstooneel niet stil. Met de bezetting van de Andamanen-eilanden hebben zij een belangrijken stap in de richting van Ceylon gedaan. De eilanden groep der Andamanen was de laatste hindernis tus- schen Ceylon en Malakka, die nog „genomen" moest worden. In dezelfde richting wijst de ontruiming van de Nicobaren, tusschen Sumatra en Ceylon, door de Britsche troepen. Ook in Birma rusten de wapens niet. Terecht be schouwt men te Londen de afsluiting van den be- faamden Birmaweg, den aanvoerweg voor krijgsbe hoeften naar Tsehoenking-China, als een ernstigen tegenslag. De Japansche troepen hebben tevens blijkbaar de Chineesche en Britsche troepen, die hen hier tegen moesten houden en op wie men (blijkens vroegere berichten, die van een zich gun stig ontwikkelend offensief spraken) goede hoop had, in hun „tang" genomen. De omvatting gaat steeds verder. Kortom, het ziet er volstrekt niet naar uit, dat de Japanners aan het verslappen zijn, of over een pauze denken, al zal het, als bij iedere groote offensieve beweging, wel zoo zijn, dat er op een grooten stormloop altijd weer een oogenblik volgt, gedurende hetwelk men zijn vaart even moet afremmen om zich voor den volgenden sprong ge reed te maken. Ook in Europa rust de strijd niet. Is er aan het Oostfront verslapping dan aan de zijde der bolsje- wiki, wier aanvallen blijkens de Duitsche weer- machtsberichten gaandeweg in kracht afnemen. Niet echter aan die van de Duitsche troepen, die vol gens dezelfde berichten gaandeweg met steeds groo- ter nadruk beginnen op te treden, zoodat hun voor waarts dringen hier en daar reeds het karakter van een formeel offensief (en niet alleen een tegenof fensief, dat nog zeer wel van defensieven aard kan zijn) begint aan te nemen. Op den Atlantischen Oceaan zetten de Duitsche duikbooten hun acties tegen de Amerikaansch- Engelsche verbindingslijnen onvermoeid voort en bijna dagelijks getuigen nieuwe berichten van de resultaten daarvan, die in zware tonnage-ver liezen voor de geallieerden tot uitdrukking komen. Alleen in Noord-Afrika schijnt werkelijk een pauze te zijn, maar men hoeft er niet aan te twijfelen, dat het ook hier slechts een „reculer pour mieux sauter" is. De felle bombardementen op Malta leiden tot de conclusie, dat Rommel weer versterking krilgt. Hij is er de man niet naar om werkeloos te blijven en men zal nog genoeg- van hem hooren. Ook in politieken zin gebeurt er altijd nog ge noeg. In het Engelsche Hoogerhuis heeft zich de scherpe critiek van het Lagerhuis op de déb&cle" van Singapore herhaald. Verschillenden van de Lords hebben met klem opheldering gevraagd. Dat Churchill niet van plan is op dit oogenblik tekst en uitleg te geven, ls destijds al gehoord. In zijn dezer dagen voor den Engelschen zender ge houden rede heeft hij naar van bevoegde zijde verklaard werd dit nog eens met na druk gezegd. Het zou hem trouwens ook niet gemakkelijk vallen een aanvaardbare verdediging voor het volkomen falen van de Engelsche oor logvoering op Malakka-Singapore te geven. Zijn motto was in de bedoelde radiorede, dat men goed zal doen zich niet te veel in het verleden te ver diepen en zich liever met het heden en de toe komst bezig moet houden, die inderdaad zorgen genoeg baren. Degenen, die gehoopt hadden dat Churchill hen ietwat zou opbeuren, zijn teleurgesteld heenge zonden. Allicht zal men in Engeland ook zorg hebben over den loop van zaken in Britsch-Indië. Cripps is daar dadelijk na ziin aankomst met een soort van ultimatum voor der. dag gekomen, dat aan genomen of verworpen kan worden, maar waar over feitelijk niet te praten valt. Evenwel zal men er over gaan onderhandelen; dat er hierbij veel aan de Engelsche condities te veranderen zal val len, ziet men op het oogenblik echter nog niet. Reuter heeft geconstateerd, dat de voorzitter van het Indische congres na zijn bespreking met Cripps een zeer bedrukt gezicht zette, daaren tegen dr. Jinnah, de leider van de Moslemliga er opgeruimd uitzag. Hieruit wordt de conclusie ge trokken, dat Cripps weer bezig is met de beproef de politiek van „verdeel en heersch", het tegen elkaar uitspelen van de antagonistische groe peeringen onder de Indische bevolking. Dat men in Engeland den uitslag met zekere spanning tege moet ziet laat zich denken. De Indische vorsten zal Cripps zeker wel op zijn hand kunnen krijgen, zij hebben trouwens een poosje geleden al een voor de Britsche politiek gunstige houding aangenomen naar aanleiding van een uiteenzetting van den onderkoning Linlithgow, maar hun gezag is beperkt tot een betrekkelijk klein gedeelte van het Indische volk en zij zijn gedeeltelijk in sterke mate, afhankelijk van Enge land. Vermoedelijk zal men eerlang wel meer weten, want de verschillende groepen gaan de voorstellen van CriDps bestudeeren. Van Duitsche zijde blijft men zich op het stand punt stellen, dat bij de onderhandelingen de In dische vrijheidsbeweging weer het kind van de rekening dreigt te worden, daar Engeland zeker al het mogelijke zal doen om dit te bewerkstelligen, al zal het zijn opzet natuurlijk niet laten mer ken. In dit nummer is ook de open brief opgenomen die Bose, de leider van de vrijheidsbeweging in Britsch-Indië aan Cripps gezonden heeft. Daarin wordt een nieuwe felle aanval op het imperialisme van Engeland gedaan. Verzoening wordt dan ook absoluut uitgesloten geacht. De aandacht verdient verder ook nog een ander gedeelte van de wereld: het midden-oosten, waai de bolsjewiki tot groote bezorgdheid van Ankara meer en meer oprukken in Iran en zich langs de Turksche grens groepeeren. Engeland schijnt uit dit, in het kader van zijn imperium altijd als zeer belangrijk beschouwde gebied, steeds meer terug te trekken en het veld den bolsjewiki vrij te laten. Verhooging Advertentietarieven Met ingang van 30 Maart 1942 is een prijs- verhooglng der advertenties aan alle Neder landsche bladen verplicht voorgeschreven. Deze verhooging bedraagt: 20% voor de Groentjes, met dien verstande dat advertenties voor werkzoekenden en aange boden betrekkingen (personeel gevraagd en aangeboden) niet verhoogd worden. 40% voor alle andere advertenties. Bovendien is voorgeschreven dat de totnutoe gebruikelijke berekening per regel voor alle dag- en nieuwsbladen moet vervallen en ver vangen worden door een berekening per milli meter. Daardoor worden de tarieven van Haarlem's Dagblad met ingang van genoemden datum als volgt: Gewone advertenties losse plaatsing 20 cent per mm., minimum 15 mm. Bij abonnement van: 750 mm/0.11 per mm. 1500 0.10 3000 0.09 6000 „0.08 15000 „0.08 30000 0.07 60000 0.07 Ingezonden Mededeelingenlosse plaatsing 34 cent per mm., minimum 15 mm. Rubriek Groentjes: Bij vooruitbetaling 5 cent per mm. Bij niet vooruitbetaling 7 cent per mm. Advertenties van werkzoekenden en van aan geboden betrekkingen worden echter niet in prijs verhoogd. Omgerekend in mm. gelden hiervoor de tarieven: Groentjes: bij vooruitbetaling 4 cent per mm., bij niet-vooruitbetaling 6 cent per mm. Kleine Zakenannonces12 cent per mm. mum 9 mm. DIRECTIE HAARLEM'S DAGBLAD De omstandigheden in Indië zullen ertoe dwingen. Zoo is er, ondanks de schijnpauze toch teeke- ning genoeg in de geschiedenis van den dag. Op allerlei plaatsen tegelijk schijnen zich nieuwe ge wichtige ontwikkelingen voor te bereiden. De Engelsche positie in het Midden Oosten BERLIJN, 27 Maart (D.N.B.) Het weekblad Das Reich publiceert een artikel „van bijzondere zijde" afkomstig, over de positie van Engeland in het Midden Oosten. De ongenoemde schrijver stelt vast. dat de herleving van de Russische rivaliteit ten aanzien van Perzië na de bezetting van Iran door beide mogend heden in den zomer van 1941 niet lang op zich heeft laten wachten. Hij wijst er op, dat reeds eenige dagen na de gemeenschappelijke bezetting van de hoofdstad Teheran door bolsjewistische en Britsche troepen de laatste, ten einde ernstige botsingen te vermijden, ge dwongen waren, de stad weder te ontruimen en dat Engeland daarna heeft moeten besluiten, zijn Indische bezettingstroepen op onopvallende wijze uit geheel Iran terug te trekken, daar zij elders noodig waren. Met het prijsgeven van de hardnekkig omstreden ge bieden. zoo merkt de schrijver op, heeft Engeland in den 50-jarigen strijd om Perzië-Iran het onderspit ge dolven. Deze nederlaag manifesteert de militaire en politie ke onmacht thans ook in het voor het voortbestaan van het empire tot dusver zoo belangrijke Midden- Oosten. Nadat de schrijver terloops nog op het feit heeft gewezen, dat de Turken deze gebeurtenissen in hun Oostelijke en Zuid-oostelijke grensgebieden met bezorgdheid gadeslaan, komt hij tot de conclusie, dat de ontwikkeling in het Midden-Oosten een verschijn sel is, dat parallel gaat met de gebeurtenissen in het Zuidzee-gebied. Het gedrag der Ver. Staten in het ge val van Australië, zoo schrijft hij, en nu ook dat van de bolsjewisten in de Middle East, toonen duidelijk aan, dat deze bondgenooten hun Britschen partner zelf niet meer als groote mogendheid erkennen en dienovereenkomstig behandelen. Ja, zij achten het zelfs niet meer noodig de Britsche zwakheid ten min ste nog voor de oogen van de buitenwereld verborgen te houden. Naast de doodelijke slagen van de oorlogvoering der Asmogendheden dragen hebzucht en egoïsme der eigen bondgenooten er toe bij, het empire snel en zeker naar den ondergang te voeren. Engelsche luchtaanvallen Weer twee dooden onder de burgerbevolking 5 GRAVENHAGE, 27 Maart. In den nacht van Donderdag op Vrijdag vlogen weer verschei dene Engelsche vliegtuigen boven Nederlandsch gebied. De aanvallen, die van militair oogpunt bekeken volkomen zinneloos waren, hadden be halve geringe schade aan woonhuizen den dood van twee burgers ten gevolge. Het in het vorige bericht bekend gemaakte aan tal dooden is inmiddels van twee tot vier ge stegen. Nederlandsche Kultuurkamer 's-GRAVENHAGE, 28 Maart. De Nederlandsche Kultuurkamer deelt mede: Zij, die werkzaam zijn op het door de Nederlandsche Kultuurkamer be streken gebied en uiterlijk op 1 April a.s. aan hun wettelijke verplichting tot aanmelding bij de Neder landsche Kultuurkamer hebben voldaan, kunnen tot nader bericht hun werkzaamheden als tot dus ver blijven uitoefenen. JUBILEUM R. DE GOEDE. Op 5 April a.s. hoopt de heer R. de Goede, Fa- briciusstraat 34 te Haarlem den dag te herdenken, dat hij 50 jaar geleden als knecht bij de firma Sa- belis aan het Spaarne in dienst kwam. Hij was on geveer 35 jaar winkelbediende en heeft zich vele vrienden verworven. Aangezien het 5 April eerste Paaschdag is, zal het jubileum 4 April worden her dacht. NED. VEREENIGING VOOR HUISVROUWEN, AFDEELING HAARLEM. De beeldhouwer Theo van Reijn zal Maandag middag 13 April te half drie in gebouw „Zang en Vriendschap" te Haarlem spreken over „Hoe ont staat een beeldhouwwerk". x; '-'X' iv- ,;r 'v-.xïH r?- V I KlÉIïÉW Bij de Nederlandsche vrijwilligers der Waf feu-SS. Tijdens een aanval. -r- t y' Y r r r r SS. P.K. Frite-g.uipf-Pai-Hollan.d-f}. Duitsche soldaten bezichtigen een Italiaan- sche hiehtafweerbatterlj in do woestijn aan het front in Noord Afrika. Transatlantic-Recla-P K. Ingman- Pax Holtand-p. Artis to Amsterdam bezit weer een volwassen olifant. Het is „Tiki", die van liet dierenpark Hagenbeek te Hannover naar de hoofdstad is over gebracht en er deze week zijn eerste wandeling in de nieuwe omgeving deed, Pax-Hollanid-de Haan-o

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 6