Haarlem's Dagblad Britten verliezen 14 oorlogsvaartuigen voor St. Nazaire .59e JAARGANG No. 18030 x x C Uitgave Lourens Coster. Mg. v. Courant-UltgaveD en Algem. irukkerU N.V. Bureaux Groote Houtstraat 93. bgk Soenda- ileln 37- Postgiro 38810 Drukkerij: Z B Spaarne 12. Telef. jlrectle 13082. Hootdred 15054. Redactie 10600. Drukkerij 10132, Idmlnistratle 10724. 14825 Soendapleln 12230. Duitschland strijdt voor Europa. ikan land gezette afdeeiingen noesten zich overgeven HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 28 Maart EÉD.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt jri lekend: Op het schiereiland Kertsj en in den Zuidelijken Bfector van het Oostelijke front werden vrij zwakke pa eijandelijke aanvallen en verkenningsuitvallen van len vijand afgeslagen. Ook in den centralen en den 351 Joordelijken frontsector ondernam de vijand op ver- ïrfecheidene plaatsen met sterke, door pantserwagens ondersteunde strijdkrachten vergeefsche aanvallen. Gevechtsvliegtuigen vielen in den afgeloopen nacht voor de oorlogvoering belangrijke werken in Moskou Gisteren werden aan het Oostelijke front 21 vijan- lelijke vliegtuigen vernietigd en 35 pantserwagens tukgeschoten. In Noord-Afrika werd bij een nachtelijk gevecht in iet gebied van Tmimi een aantal Britsche gevange- len binnengebracht. Duitsche duikbommenwerpers vielen de havenwer- 'b! :en van Tobroek aan en plaatsten bomtreffers op een vijandelijk koopvaardijschip. In luchtgevechten wer- drie Britsche vliegtuigen neergeschoten, f De luchtaanvallen op vliegvelden op het eiland Malta ilsmede op de marinewerven en havenwerken van La Faletta werden overdag en des nachts voortgezet. Aan de Britsche Zuid- en Oostkust bombardeerden uevechtsvliegtuigen overdag verscheidene havens, '•'rwee koopvaardijschepen werden beschadigd. Zooals in een extra-bericht is meegedeeld, hebben J Engelsche zeestrijdkrachten in den nacht van 27 op r 28 Maart getracht in de monding van de Loire troepen san land te zetten om het steunpunt van duikbooten nSt. Nazaire aan te vallen en de havensiuizen te ver- knielen. Onder het vuur der Duitsche marinebatterijen "vloog een met ontplofbare stoffen beladen oude Ame- :rikaansche torpedojager, die een sluisdeur wilde ram boten, vóór het bereiken van zijn doel in de lucht. Het meerendeel der vijandelijke motortorpedo- en storm booten werd eveneens door marine-artillerie vernie tigd of zwaar beschadigd. Voorzoover de vijand erin p" slaagde, troepen aan land te zetten, werden zij bij de poging, de werf aan te vallen en de stad binnen te dringen, door troepen van alle deelen der weermacht uiteengedreven. Volgens tot dusver ontvangen berichten werden een torpedojager, negen motortorpedobooten en vier torpedobooten van den vijand vernietigd. Naast hooge bloedige verliezen liet de vijand meer dan 100 gevangenen in onze handen achter. Aan Duitsche zijde ging geen enkel oorlogsvaartuig verloren. Ook in het duikbootsteunpunt is geen schade aangericht. Olrectenr: P PEEREBOOM MAANDAG 50 MAART 1442 Abonnement per week *.26. per maand 1,15. per kwartaal 3,42. franco per post f 3,73. losse nummers 6 cent. Adverten- tlën: 1—5 regels 2.10 elke regel meer 0.42. Reclames 0.72 per regel. Contracttarieven op aanvraag. Vraag en aanbod ti regels 0.72, elke regel meer 0,18. Groentjes 1—3 regels 34 cent, elke regel meer 12 cent bU contante betaling. Toen het licht werd stieten Duitsche torpedobooten Z' op een in de meerderheid zijnde formatie Britsche tor pedojagers, die het gevecht afbrak, nadat zij verschei den treffers had gekregen. Van een vrij zwakke formatie Britsche bommenwer- pers, die vannacht de Noord-Duitsche bocht en het lezette Nederlandsche kustgebied binnenvloog werden door nachtjagers en luchtdoelgeschut vijf vliegtuigen :el neergehaald. Storingsvluehten van enkele Britsche vliegtuigen voerden tot in het kustgebied der Oostzee en naar Zuid-Duitschland. NOG EENIGE BIJZONDERHEDEN OVER DE MISLUKTE LANDINGSPOGING. BERLIJN. 28 Maart (D.N.B.) Aangaande het af slaan van de Britsche landingspoging te St. Nazaire deelt het opperbevel der weermacht de volgende bij— zonderheden mede: °J Den 28sten Maart kort na middernacht vlogen -al vijandelijke vliegtuigen in verscheidene golven over het gebied van St. Nazaire en wierpen eenige bommen 011 neer, die geen schade aanrichtten. Deze vluchten moesten klaarblijkelijk de aandacht van de kustver- dédiging afleiden. Nog terwijl het afweergeschut de :T« vliegers beschoot, poogden lichte Britsche zeestrijd krachten de monding van de Loire binnen te dringen. Zij werden echter door de marinebatterijen ontdekt en onder vuur genomen. De vijand had zijn plan opge steld naar het voorbeeld van de expeditie naar Zee- brugge tijdens den wereldoorlog, die eveneens ge richt was tegen een Duitsche duikbootbasis. De ontwik keling der gebeurtenissen vond met groote snelheid plaats. Terwijl motortorpedobooten en stormbooten met groote snelheid op verschillende punten der kust aanvoeren zette een torpedojager koers naar de sluis deur. De marinebatterijen verdeelden het vuur. Na korten tijd vloog de torpedojager onder een enorme ontploffing in de lucht, alvorens hij de sluis had be reikt. Uit de overblijfselen kon worden vastgesteld dat het een van de oude Amerikaansche torpedojagers was. die destijds in ruil voor steunpunten aan de Brit sche marine waren afgestaan. Het schip was met ont plofbare stoffen geladen, thans in den strijd gebracht. In het vuur der kustbatterijen gingen bijna ge lijktijdig op verscheidene plaatsen van de baai tor pedobooten. motortorpedobooten en stormbooten ten onder. Tijdens den massalen aanval gelukte het eenigen vijandelijken schepen troepen aan land te zetten. Deze werden echter door onmiddellijk vol gende aanvallen, waaraan werd deelgenomen door afdeeiingen van alle drie de onderdeelen van de weermacht, uiteengeslagen en vluchtten, afgesne den van den terugweg, in kleine groepen de omlig gende huizen binnen, waar zij zich ten deele ge zamenlijk overgaven. In korten tijd was de rust in de stad en in het gebied van de haven weer her steld. Bij de achtervolging van eenige vluchtende vijan delijke schepen stieten Duitsche torpedobooten bij het aabreken van den dag op een fromatie Britsche tor pedojagers, die numeriek sterker was en die de vijand daar in afwachting van den afloop had geposteerd. De Duitsche torpedobooten openden het artillerievuur op de Britsche torpedojagers, die ondanks dat zij zich In een kunstmatigen nevel hulden, een duidelijk doel wit voor de torpedo's boden. Vijf torpedo's troffen doel. De rest van de formatie vluchtte onder dekking van den nevel. Een andere torpedoboot nam aan de monding van de Loire een vluchtende motortorpedoboot onder vuur, die beschadigd werd en later in de haven werd bin nengesleept. Behalve deze boot werd geen enkel vij andelijk schip gezien, dat uit de Baai van St. Nazaire was ontkomen. De formatie Britsche torpedojagers ad tevergeefs voor de Loire op post gelegen. VERGEEFSCHE BOLSJEWISTISCHE AANVALLEN. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 29 Maart (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: ,,Op het schiereiland Kertsj hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen vijandelijke concentraties van pant serwagens uiteen gedreven. Bij luchtaanvallen op het havengebied van Noworosijsk werden bomtreffers geplaatst op twee koopvaardijschepen alsmede op spoor weg installaties. In het Donetzgcbied sloegen Duitsche en Roemeen- ssche troepen op enkele plaatsen sterke vijandelijke aanvallen af. Ook in verschillende sectoren aan het overige deel van het Oostelijke front zette de vijand zijn vergeefsche aanvallen voort. In de hevige afweer- gevechten werden den vijand wederom zware, bloe dige verliezen toegebracht In het zeegebied van de Noordkaap beschadigde de luchtmacht een torpedojager en vier koopvaardij schepen van een krachtig beschermd convooi door bommen. De haven van Moermansk werd overdag en 's nachts met bommen bestookt. In Noord-Afrika wederzijdsche activiteit van ver kenningstroepen. Succesvolle luchtaanvallen waren gericht: op de vesting en de haven van Tobroek als mede op Britsche autocolonnes en tentenkampen. Op Malta werd vooral de staatswerf van La Valetta gebombardeerd. Aan de Kanaalkust schoten Duitsche jagers uit een vijandelijke formatie zeven jachtvliegtuigen neer. Ten Westen van St. Nazaire hebben gevechtsvliegtuigen overdag in scheervlucht een Britsche motortorpedo boot tot zinken gebracht. Britsche bommenwerpers hebben in den afgeloopen nacht enkele plaatsen in het Noord-Duitsche kustge bied aangevallen, vooral de stad Lübeck De burger bevolking leed eenige verliezen. Nachtjagers, lucht- Mislukte landingspoging doel artillerie en de artillerie van de marine schoten 12 der aanvallende bommenwerpers neer. Engelsche landingsmanschappen boden verbitterden tegenstand Weg naar zee was echter afgesneden BERLIJN. 29 Maart. (D.N.B.) Een P.K.-man die de Engelsche aanvalspoging op St.-Nazaire heeft meegemaakt, verhaalt o.a.: «Onder bescherming van de duisternis naderden Zaterdagochtend vroeg, in weerwil van ons afweer- vuur, Engelsche vaartuigen, voornamelijk motor- kanonneerbooten en een torpedojager, de kust. In rubberbooten bereikten verscheidene afdeeiingen Schotten den wal. Zonder gerucht te maken zij dragen daartoe speciaal schoeisel bezetten zij wallekant, pieren en kaden. Zij slaagden er inder daad in, zich op eenige plaatsen in het haven gebied te nestelen. Maar toen scheen ook de hel los te breken. In het licht der Duitsche zoeklichten was de vijand spoedig ontdekt en het afweervuur sloeg de eerste gaten in de Engelsche scheeps macht. Na korten tijd stonden reeds vaartuigen in brand, vooral „gunboats" die twee kleine kanonnen dragen, welke zich echter niet het onze kustbatte rijen kunnen meten. Een torpedojager tracht te te ontkomen, doch ramde zich vast. Binnen enkele minuten was hij vernield door welgerichte schoten van een in de nabijheid liggend schip. Op enkele plaatsen boden de Engelschen het waren ditmaal werkelijk Engelschen en geen hulp volken een verbitterden tegenstand tegen de af deeiingen, die kwamen aanmarcheeren. Zij hadden echter geen kans en moesten het veld ruimen voor de Duitsche matrozen en infanteristen. De weg naar het water was afgesneden. Terugkeeren was dus niet mogelijk. Daarom trokken zij zich terug in de straten rondom de havenwijk, waar zij zich hardnek kig verweerden van de woningen der Fransche be volking uit. Het centrum der stad was intusschen door de bevolking ontruimd. Huis na huis moest gezuiverd worden, doch meestal waren een paar handgranaten voldoende om den vijand onschadelijk te maken. Onze eigen verliezen waren zeer gering, doordat hier specialisten in straatgevechten aan het werk waren. Nu en dan kwam een Engelsch- man met opgeheven handen naar buiten. Hij werd gevangen genomen. Velen echter haalden den da geraad niet. Des ochtends te acht uur waren wij in het volledige bezit van haven en stad."' Capitulatie van Nederlandsche troepen op Borneo Op Noord-Sumatra het strategische punt Koetatjane bezet Uit Tokio meldt het D.N.B.: In vertraagd ont vangen berichten van het front wordt gemeld dat 1324 man Nederlandsche troepen, onder wie 275 of ficieren, die de Nederlandsche bevelen tot staking der vijandelijkheden niet hadden opgevolgd en in de omgeving van Samarinda op Borneo verzet bo den. zich op 20 Maart onvoorwaardelijk hebben overgegeven. Zij werden - terstond ontwapend. Ja- pansche mariniers, die de omgeving van Samarinda zuiverden van-vijandelijke resten, namen een sterke vijandelijke formatie gevangen. Bij deze gevech ten maakten de Japanners 70 voertuigen, 6 lucht doelkanonnen, 6 mortieren en ongeveer 1500 ge weren buil. Voorts verneemt' het D.N.B. dat Japansche troe pen op 26 Maart in Noord-Sumatra Koetatjane. een belangrijke sleutelpositie in het gebergte, 110 K.M. ten Wester. van Medan. bezet hebben De vluchtende vijand verloor o.a. vier stukken lucht doelgeschut en honderd automobielen. ECONOMISCHE MAATREGELEN DER JAPANNERS. TOKIO, 28 Maart (D.N.B.) De pers bericht over de eerste economische maatregelen in de ver overde gebieden van Nederlandsch Indië. Hieruit blijkt dat alle handels- en industriefirma's opgave moeten doen van haar voorraden, waarover zij, voorzoover het de volgende goederen betreft, zon der vergunning van het Japansche militaire be stuur, niet vrij kunnen beschikken: textielgoederen, garens, ijzerwaren, cement, lucifers, fosfaat-mest stoffen, azijnzuur, rijst. mafs. kinabast, kinine, ricinusizaden, looimateriaal. runderhuiden, copra en palmolie. Zankzaken blijven voorloopig stop gezet. Over onroerende goederen, waardepapieren bandeposito's enz. mag eveneens slechts met toe stemming der Japansche militaire autoriteiten worden beschikt. Als betaalmiddel dienen de Soempyo en de gulden. Overschrijding van de prijzen, loonen en huren, welke op 1 Januari van dit jaar golden, is verboden. Eveneens is verbo den de in- en uitvoer van goederen. Alle werk nemers moeten terstond naar hun werk terug keeren en de vertegenwoordigers van de verkeers ondernemingen moeten zich bij de molitaire autori teiten persoonlijk melden. De Japansche actie in den Indischen Oceaan Eilanden Havelock en Stewart Sound bezet TOKIO, 29 Maart (D.N.B.) De Japansche troepen hebben, naar Domei meldt, tijdens de voortzetting van de zuiveringsacties op de Andamanen op 25 Maart de eilanden Havelock en Stewart Sound bezet. Tijdens deze operaties werden 23 Britsche officieren en Indische soldaten gevangeen genomen. VERDUISTEREN Van 20.09 tot 7.19 Maan 30 Maart op 17.45, 31 Maart onder 7.01 Welke bonnen zijn thans geldig? Vim 29 Maart lót 1.7 A Brood 1713 Brood 17A 'Y'leesch 17B VI.waren 17A Aardappelen 17B Aardapelen Van 22 Maart tot en met 18 April: 260 Algemeen 3-01 of 4-01 res. 359 Algemeen mi met 4 A 4 rants. l/s rants. 1 rants. Y\ rants. 1-34 KG VÏ ICG Brood of gebak Vleesch of vleeschwaren Aardappelen Aardappelen 1 KG 257-2 2 6 5-2 69 ATjfemeen 4-02, 4-03 res. 264 Algemeen 25R, 262, 266. 270 274 Algemeen I 1GA t/m 19A Melk 3 16B t/m 19B Mellc 1 Van 2fi Maart tot 271 Algemeen 2 4-04 Reserve 4 Van 20 Maart, tot e 16 Boter en Vet 1 17 Boter en Vet 1 Suiker 0 gr. Cacao 0 gr. Koffiesurrogaat 0 gr. Jam 1 rants. Bloem brc»d of gebak gr. Rijst 3 gr. Peulvruchten 5 gr. Gort of 250 gr. Aard appelmeel vlokken 0 gr. Vermicelli of maïzena 0 gr. Kaas L. Melk 1 L. Melk met 18 April: gr. Peulvruchten 3 ga*. sinaasappelen met II April: 5 gr. Margarine 5 gr. Boter of margarine of 0 gr. Vet Bekendmaking 's GRAVENHAGE, 30 Maart. Het bureau van den bevelhebber der weermacht in Neder land maakt bekend: Vijf Nederlanders zijn bü een poging om naar Nederlandsch-Indië te komen, teneinde daar oorlogsdienst te doen tegen de landen van het d riem ogen dhedenpact, gevangen genomen op gebied Duiten Nederland. Zij zijn door een Duitschen krijgsraad in Frankrijk wegens be gunstiging van den vijand ter dood veroordeeld. De vonnissen zijn voltrokken. Engelsche voorstellen aan Indië Vrij dominion „na het staken der vijandelijkheden" De Britsche Berichtendienst meldt uit New-Delhi dat Cripps de Britsche voorstellen aan Indië heeft gepu bliceerd. In deze voorstellen staat, aldus een A.N.P.- bericht uit Stockholm, dat onmiddellijk „na het staken der vijandelijkheden" door een gekozen lichaam een grondwet zal worden uitgewerkt om een nieuwe In dische unie met den status van een vrij dominion te verkrijgen. Het doel der voorstellen is dat de nieuwe Indische unie „een dominion zal vormen, dat met het yereenigde Koninkrijk en de andere dominions, door den gemeenschappelijken plicht der onderdanen jegens de Kroon verbonden in ieder opzicht gelijkwaardig is en op geen enkele wijze met betrekking tot de binnen- en buitenlandsche politiek ondergeschikt is". Engeland zal onmiddellijk een grondwet aannemen die dusdanig is opgesteld dat iedere provincie van Britsch-Indië, welke niet bereid is de nieuwe grondwet te aanvaar den, haar tegenwoordigen grondwettigen toestand behoudt Deze grondwet is afhankelijk van de ondcr- teekening van een verdrag tusschen Engeland en het wetgevende lichaam ter bescherming van de minder heden door ras of godsdienst. Het wetgevende lichaam zal na de nieuwe verkiezingen „na den oorlog" vol gens het stelsel van het evenredige kiesrecht door een kicsgremium, dat bestaat uit alle leden van het Lagerhuis der provinciale parlementen gekozen wor den. De Indische staten zullen aangespoord worden hun vertegenwoordigers overeenkomstig de totale be volking van de afzonderlijke staten te benoemen. En geland noodigt de Indiërs tot een onmiddellijke deel neming uit aan de adviseerende lichamen van Indië, van de Commonwealth en van de vereenigde naties. Inbraken in modezaken te Haarlem Zeven personen gearresteerd Sedert eenigen tijd hadden te Haarlem herhaal delijk diefstallen plaats van mantels, heerenjasscn, heerencostuums, couponstoffen enz. door middel vqn braak uit etalagekasten van diverse heeren- en damesmodezaken. Deze inbraken hadden steeds plaats in. den laten avond of in den nacht, begun stigd door de duisternis: in sommige gevallen wer den kostbare bontmantels uit de etalages gestolen. In den nacht van 21 op 22 Maart j.l. had wederom een inbraak plaats in de Faam's Kledingmagazij nen aan de Lange Veerstraat hoek Anegang, waar bij een groote partij heerencostuums wepd gestolen. Het gelukte aan de recherche de daders, drie jonge mannen van 23. 22 en 18 jaar, reeds den volgenden dag te arresteeren en de gestolen goederen op te sporen cn in beslag te nemen. De rechercheurs die met het onderzoek in deze in braak waren belast, kregen hierdoor een draad in handen van de hierboven genoemde etalage-dief stallen. Dien draad volgende, mocht het hun ge lukken de etalagediefstallen, die den laatsten Fijd in Haarlem hebben plaats gehad. n.l. bij de firma's C. A. Brenninkmeijer in de Anegang, Swarte in de Anegang. Van Moorsel in de Groote Houtstraat, Gerzon in de Groote Houtstraat en Visser's schoe nenmagazijn aan het Verwulft tot klaarheid te brengen en de daders te arresteeren. Het bleken vier jonge mannen uit Haarlem te zijn resp. van 24, 21, 18 en 17 jaar. Verder bleek, dat zij zich niet alleen in Haarlem aan dergelijke diefstallen hadden schuldig gemaakt doch ook in Amsterdam, Leiden, Utrecht en den Haag. De gestolen goederen, die een waarde van eenige duizenden guldens vertegenwoordigen, verkochten zij aan verschillende personen irr Haarlem, Amster dam en Bussum. In verband met deze inbraken zijn drie helers aangehouden: een gedeelte van de gestolen goe deren is achterhaald kunnen worden. De Haarlemsche recherche heeft- hiermede zeven gevaarlijke jonge mannen achter slot en grendel gezet. PROF. DR. G. A. F. MOLENGRAAFF OVERLEDEN. Op 82-jarigen leeftijd is te Wassenaar overleden prof. dr. G. A. F Molengraaff, oud-hoogleeraar in de geologie aan de Technische Hoogeschool te Delft. De overledene was een geoloog van we reldnaam. De crematie zou hedenmiddag op Wes- terveld plaats hebben. Onzichtbaar voor den vijand be spieden Italian dm-Iic soldaten naii het b in hei fn sovjet gebied de stellingen der bolsje wisten. Luce-Hol- land-Pax- Uolland-c. Jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek. (Foto archief). Jhr. mr. H. A. van Karnebeek overleden Commissaris van Zuid-Holland. - Oud- minister van buitenlandsche zaken en minister van staat. 's GRAVENHAGE. 29 Maart. Te zijnen huize is hedenmiddag alhier overleden de Commissaris der pro vincie Zuid-Holland, minister van staat, jhr. mr. ar. H. A. van Kar nebeek. De teraardebe stelling is vastgesteld op Woensdag 1 April -.-wy des middags om hal: twee op de begraafplaats Qud Eik en DUinen te I jVHfiS 's Gravenhage. Jhr. van Karnebeek werd op 21 Augustus 1874 te 's Gravenhage geboren als zoon van den minister van staat jhr. mr. A. P. C. van Kffr- ncbeek. Hii promoveerde in 1900 cum laude tot doc tor in de rechts- en staatswetenschappen op een proefschrift, getiteld: De Costa Rica Packet- arbitrage. Na zijn promotie bleef hij zich toe leggen op de studie van het volkenrecht en ver schenen van ziin hand in dagbladen en tijdschr'if- ten herhaaldelijk verhandelingen. In 1902 trad hij in dienst van het rijk als adjunct-commies bii hel departement van koloniën. Hij maakte snelle pro moties. zoodat hii reeds in 1911 als referendaris aan dat departement werkzaam was. In 1907 wees de regeering hem aan om deel uil te maken van de Nederlandsche delegatie ter Tweede Vredescon ferentie, in welke hoedanigheid hii zich c.a. door het uitbrengen van een rapport over de wetten en gebruiken van den oorlog ter zee en door zijn levendige en invloedrijke deelneming aan de be raadslaging over de verandering van handelsvaar tuigen in oorlogsschepen onderscheidde. Als opvolger van baron Sweerts de Landas v\ y- borgh, werd jhr. van Karnebeek in 1911 geroe pen tot het ambt van burgemeester van Den Haag. Hij werd toen gehouden voor een man van liberale beginselen, hoewel hij zich nimmer in het open baar heeft uitgelaten over zijn richting op politiek gebied. Zichzelf heeft hij wel eens „gematigd on verschillig" genoemd. Den post van burgemeester der residentie verwis selde hij in 1918 voor dien van minister van buitenlandsche zaken in het eerste ministerie Ruys de Beerenbrouck. In 1922 ging hij over m het tweede ministerie Ruys, dat tot 1925 aanbleef. De heer van Karnebeek bleef de portefeuille van buitenlandsche zaken beheeren in het ministerie- Colijn, dat op 11 November van datzelfde jaar reeds aftrad. In Maart 1926 werd jhr. van Kar nebeek opgenomen in het ministerie-de Geer, maar korten tijd daarna trad hij af wegens de verwerping door de Eerste Kamer van het bekende verdrag dat. behoudens goedkeuring door de Sta- ten-Generaal. met België gesloten was ter herzie ning van oude verdragsbepalingen. De afgetreden minister werd benoemd tot minister van staat. Was de heer van Karnebeek baron Sweerts de Landas Wyborgh opgevolgd als burgemeester van Den Haag, toen baron Sweerts in 1918 overleed, volgde hii hem opnieuw op, thans als Commis saris in Zuid-Holland. In 1930 aanvaardde jhr. van Karnebeek het voorzitterschap, tevens lid maatschap van de permanente verzoeningscom missie voorzien in het verdrag van verzoening en arbitrage, geteekend tusschen Finland en Spanje en Spanje en Polen. In 1937 werd jhr. van Karnebeek. als ambas sadeur in buitengewone zending, belast met de functie van president van de handelsmissie naar Zuid-Axnerika. Lief desbrie ven" door het Nederlandsch Tooneel „Je bent een klein oplichtstertje", zegt de schoon zoon van dr. Tiedeman tegen de modeontwerpster Barbara Lefort, die de brieven welke papa Tiede man in een wat late üefdesroes aan haar vriendin schreef, voor f 3000 verkoopt. Of nee, eigenlijk zijn het niet de brieven waar het op aan komt, want diezijn reeds in het bezit van mevrouw Tie deman, die echter denkt dat haar echtgenoot haar eens heeft willen verrassen door de oude liefdes brieven, die hij haar vroeger geschreven heeft nog eens en nu als verjaarscadeautje te geven. Een charmant gebaar van haar echtvriend, die op die manier de onaangename gevolgen van zijn slip pertje toch nog, al is het dan niet geheel en al zonder kleerscheuren, goed te boven komt. Dit is dan in het kort de intrige van „Liefdes brieven", het blijspel van Felix Lützkendorf waar- het Nederlandsch Tooneel onder regie van Louis de Bree een vlotte voorstelling van heeft gegeven, zoodat de weinige getrouwen, die Zaterdagavond in den Haarlemschen Stadsschouwburg waren, zich uitstekend hebben vermaakt. De rake en pittige dialogen, die zeker ook voor een deel op rekening komen van den vertaler Jan van Ees. kwamen voortreffelijk tot hun recht, zoodat er hartelijk en veel is gelachen en een andere bedoeling heeft de schrijver van dit stuk zeker niet gehad. Vera Bondam was de vrouw aan wie de bewuste brie ven waren geschreven en zij wist evenals trouwens de andere actrices de lichte, geestige blijspeltoon goed te treffen. Licht had het verkoopen van de brieven door haar vriendin een canailleus tintje kunnen krijgen, doch ook Jenny van Maerlant speelde deze rol zoo vroolijk en vrij-uit dat chan tage verre bleef. Ook Carla de Raet als de levens wijze dochter van den vader, die op zijwegen is beland, was meermalen kostelijk in de manier waarop zij haar „Dikkerdje" toesprak en.... als goede dochter óók hielp. Caroline van Dommelen was de vrouw die van het bedrog van haar echt genoot onkundig blijft en ook zij speelde haar rol natuurlijk en levensecht. De vrouwenrollen waren trouwens allemaal zeer sterk bezet, waar mee overigens niets kwaads gezegd is van Louis de Bree die als de schrijver van ae liefdesbrieven menig benauwd oogenblikje moest doormaken. In het eerste tafereel leek de Bree nog niet geheel ingespeeld, doch hij ontwikkelde zich gaandeweg tot de figuur zooals de schrijver zich die moet hebben voorgesteld. Cor Hermus vervulde de rol van den schoonzoon die als ik het goed heb oorspronkelijk door Fons Rademakers werd gespeeld. Rita Veth was een aardig en meelevend dienstmeisje. Een voorstelling, die wanneer zij nog eens wordt ge geven. een vollen schouwburg verdient. B. KORSTEN. EXAMENS Diversen. De heer W. Visser te Haarlem slaagde voor het examen van rijksklerk ter griffie en ten parkette bij de Burgerlijke Gerechten en van rijksklerk bij den Centralen Raad en de Raden van Beroep. Academische opleiding. Geslaagd aan de Gem. Universiteit te Amsterdam voor het doet. ex. geschiedenis: mej. J. G. Middelraad en de heer M. Bonting: cand. ex. Nederl. taal en let terkunde: mej. M. Lubbers en cand.ex. economie: de heer N. E. H. Ipenburg; voor het cand.ex. klassieke letteren, de heer J Evers; voor het doet. ex. idem mej. A. C. L. Ligtenberg. Verpleging Zenuw- en geesteszieken. Van de candidaten uit het Provinc. Ziekenhuis nabij Santpoort zijn voor het eerste examen 23 candidaten geslaagd. Afgewezen 2. Geslaagd: G. C. L. Bander. N. W. Berghorst. M. K. Carsjens, Chr. Dercksen, J. H. Hilgeman, R. A. Holtrop, J. J. Hoogerbeets, S. Jacob- sen, A. E. Jansen, S. Meyer, D Niemeyer, A. M. van Oorde, T. van Otichem. J. van Overeem. J. S. Petry, F. Romeyn, B. Rank, C. H. van Rummelen, K. G. Schneider, C. Sieba, M. L. Vige Voor het tweede examen geslaagd 26 candidaten, af gewezen 3. Geslaagd: J. G. Baars. A M. Beyer, H. Birza, A. M. L. Buys, D. van Daalen, N. A. M. van Duyvendijk, J. Elich, H. J. Giesselbach, F. E. Greven, H. Hagen, P. Jurriëns, W. Koele, G. Komin, M. Koster, J. H. Lodewijk, J. Meelker, A. D. Mooyman, G. H. M. de Reus, W. R. van Rossum, E. A. Sterkenburg, W. A. C. Winkel. Predikbeurten voor de Paasclidagen De opgaven voor de Predikbeurten tijdens de Paaschdagen moeten Donderdagmiddag om 12 uur in ons bezit zijn, daar ze anders niet mer 1 voor plaatsing in aaniperking komen. EXTRA BERICHT Engelsche landingspoging bij St. Nazaire afgeslagen HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER. 28 Maart (D.N.B.) Het opperbevel der weer macht maakt bekend: In den afgeloopen nacht hebben Engelsche zeestrijdkrachten geprobeerd in de baai van St. Nazaire te landen. De aan vallende formaties wérden door marine- en luchtdoelartillerie onder vuur genomen en leden zware verliezen. Voorzoover de tegenstander erin slaagde strijdkrachten aan land te zetten werden deze door het snelle ingrijpen van troe pen aller weermachtsonderdeelen omsingeld en vernietigd. Een vrij groot aantal gevangenen is in onze handen gebleven. Tal van schepen van den vijand zijn in den grond geboord. D,e rest is weggevaren op een wijze die veel weghad van een vlucht Extra bericht van het Duitsche opperbevel Zestien koopvaardijschepen tot zinken gebracht HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER. 29 Maart. (D.N.B.) Het opperbevel van de weer macht maakt bekend: „In den strijd tegen de Britsche en Ameri kaansche ravitailleeringsscheepvaart hebben Duitsche duikbooten nieuwe groote successen behaald. Zij hebben in het Noordelijke deel van den Atlantisch en Oceaan en voor de Ame rikaansche kust 16 vijandelijke koopvaardijsche pen met een gezamelijken inhoud van 110.600 b.r.t., waaronder 8 groote tankschepen met een inhoud van 73.900' b.r.t., tot zinken gebracht." Algeheele openstelling van winkels Geldt niet voor dc algemeen erkende christelijke feestdagen 's-GRAVENHAGE, 30 Maart. In verband met de 1 April a.s. in werking tredende regeling, waarbij de verplichting tot openstelling van winkels, welke tot dusverre slechts voor een zevental groepen van win kels gold. tot nagenoeg alle winkels wordt uitgebreid, wordt er voor de goede orde de aandacht op geves tigd, dat deze verplichting niet geldt op de navol gende dagen: Goeden Vrijdag. Tweeden Paaschdag, Hemelvaartsdag. Tweeden Pinksterdag. Eersten en Tweeden Kerstdag en Nieuwjaarsdag. Op deze dagen is de winkelier derhalve geheel vrij inzake het open stellen van zijn winkel. Onveranderd is voorts gebleven de bevoegdheid van den burgemeester om in bepaalde gevallen van voren bedoelde verplichting ontheffing te verleenen. Verlenging geldigheidsduur zeepbonnen 's-GRAVENHAGE, 30 Maart. De secretaris-gene raal van het departement van handel, nijverheid cn scheepvaart maakt bekend, dat de geldigheidsduur van de ter verkrijging van zeep aangewezen bonnen t.w. 211 algemeen. 228 algemeen. G-zecp, H-zeep, G-toilct- zeep en H-toiletzeep is verlengd tot 30 April a.s. Molorvvedstrljdcn zonder benzine. lie aid. Haar lem van de Ned. Motorrijders Vereenlglng- organi seerde Zondagmorgen, molorwedslrijden op liet Blocinondualsch Itopjc, met motoren zonder ben zine. De deelnemers startten van boven af cn wie het versie beneden kwam had gewonnen. Daarna moes ten de deelnemers terug den berg op met lmn motor aan de band. Op dc bovenste foto ziet men de twee bekende veteranen Van Kampt (links) Van Koo ien (rechts) in actie. Bergopwaarts gaat liet niet zoo hard, zooals uit de onderste foto blijkt, foto Stevens Kamermuziekmiddag Toonkunst De laatste „Kamermuziekmiddag" was een piano recital van Cor de Groot, een der beste Nederlandsche pianisten, nog jong, maar artistiek rijp. technisch allo speelvormen beheerschend, intellectueel alle stijlen, bovendien niet koel in zijn voordrachten, doch getui gend van innerlijke ontroering Zijn programma was wat lang, doch in vele opzich ten belangrijk. Vooral de kennismaking met de So natine van De Groot zelf interesseerde. Een pianistisch voortreffelijk geschreven stuk, waarvan het eerste Allegro wat bij Ravel aansluit, het langzame deel met zijn ostinate begeleiding even aan Debussy's „Des pas sur la neige" herinnert. Moderne (niet extreem- moderne!) muziek in klassieke vormen, mooi tot één geheel afgerond. Zeer eenvoudig is Mozart's Sonate in Es, K.V. 282, waarmee Cor de Groot begon. Ze behoort tot de eerste zes van Mozart, werken, die nog vrij veel vormverschei denheid toonen en welker beperkte dynamische voor schriften ze voor clavecin gedacht doen schijnen. Die voorschriften nam de speler niet in acht: vaak nuan ceerde hij precies tegenovergesteld. Volstrekt onpianistisch geschreven althans in do eerste 2 hoofddeelen, is Schubert's in 1823 gecompo neerde Sonate op. 143. Voor strijkkwartet of orkest schijnt die muziek eerder geschikt. De pianist moet trachten den klank daarvan te benaderen; geheel ge lukken kon dat niet. Dus ontstaat monotonie, die on bevredigd laat. hoe mooi de thema's ook zijn. De finale is echter een goed pianostuk. Een beperking van het pedaalgebruik zou aan den julstcn indruk van het abrupte der motieven in het eerste Allegro ten goede zijn gekomen. Na de pauze Chopin en Debussy, dus een pianistisch festijn. Van Chopin 4 werken In mineur; het hoogte punt vormde de relatief weinig gespeelde, zeer moei lijke Ballade in f mineur. De andere, die in g mineur had kunnen wegblijven: hoe uitstekend ook gespeeld, zij is al te bekend. Dit geldt ook van het Scherzo in bes mineur. De iriseerende flonkeringen van Debussy's „Reflets dan l'eau" en de transcendentale vroolijkheid van „L'Isle joyeuze" besloten dit festijn, waar na de toegift van het klavierarrangement van De Falla's „Danse du feu" als mosterd na den maaltijd kwam. K. DE JONG.

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 1