Haarlem's Dagblad ,59e JAARGANG No. 18031 x x I CJltgave Loureas Coster. MIJ- v. Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, b()k. Soenda- plein 31 Postgiro 38810 UrukkerU: Z. B. Spaarne 12. JTelef. 31 Directie 13082, Hoofdred 15054. Redactie 1OS00. OrukkerU 10132, Administratie 10724. 14825. Soendapleln 12230. Olrectenri P. W. PEEREBOOM p.fc.-r.'S J< ma/t.T '|>42 Abonnement per week 0,28, per maand 1,15, per kwartaal 3,42. franco per post f 3.73, losse nummers cent. Adverten- tiën: 1—5 regels 2,10 elke regel meer 0,42. Reclames 0.72 per regel. Contracttarieven op aanvraag. Vraag en aanbod lt regels 0.72, elke regel meer 0.15. Groentjes 1—3 regels 38 cent. elke regel meer 12 cent bU contante betaling. Gevolgen van den barren winter Ernstige schade aan wintergraan en koolzaad „De boeren staan voor moeilijke opgaven" HITjVERSUM. 30 Maart. De heer G. J. Ruiter, directeur-generaal van den landbouw, heeft in een radiorede de aandacht gevraagd voor een aantal moeilijke opgaven, waarvoor in dit voorjaar de zoo van onpas' gekomen barre winter van 1941-1942 ons {ilaatst, willen we de voedselvoorziening voor 9 mil- ioen Nederlanders kunnen handhaven op een re delijk peil. We zijn daarvoor vrijwel geheel afhan kelijk van de eigen bodemproductie. Zeer ernstig is voor de naaste toekomst het feit. dat van wintergraan en koolzaad een zeer aanzien lijk deel is uitgevroren. Dat beteekent niet alleen, dat zaaizaad en arbeid verloren zijn gegaan, maar ook, dat bii verbouw van zomergraan een lagere op brengst moet worden verwacht en dat er een opeen- hooping van werkzaamheden in het zaai- en oogst- seizoen zal komen, die aan de teelt zelve niet ten goede komt en aan de arbeidsvoorziening zeer zware eischen zal stellen. Voor koolzaad is de zaak nog xeel erger. Dit ge was, dat in den herfst moet worden gezaaid, is op vele duizenden ha. uitgevroren en kan niet worden overgezaaid. Als gevolg, daarvan ontstaat een aan zienlijk verlies aan olie en aan raapkoek, dat te stellen is op 801) k« olie en op 1300 kg. eiwitrijke veekoeken per ha. Dat is voor onze vetvoorziening van de grootste beteekenis. Ook voor de vroege groentenvoorziening en de melkveehouderij zal de ijzige winter ernstige ge volgen hebben, aldus betoogde verder de heer Rui ter. Er is dezen winter te veel vee aangehouden. Als gevolg hebben vele veehouders reeds nu hun voer opgeteerd en zullen vee moeten verkoopen. het stal len bij anderen of en dat is het meest voorkomen de geval moeten trachten het voorjaar te halen met toevoer van stroo en wat er nog anders maar te koop is. Ze zullen dan magere, weinig productieve dieren te vroeg in de weide moeten brengén en voe ren dan reeds weer van het voer, dat voor den vol genden winter zou moeten worden bewaard. De melkproductie nu en in de toekomst zal, hoe het ge val ook ligt, ernstig worden benadeeld, Alleen van de categorie boeren, die het eind flink kunnen ha len, aldus de heer Ruiter, mag worden verwacht, dat ze hun reeds door veeverkoop en krachtvoerver-* mindering sterk verminderde melkproductie op peil zullen kunnen houden. Er speelt zich momenteel op vele veebedrijven een drama af, dat alleen valt te peilen door hen, die den veehouder kennen in zijn gehechtheid aan zijn vee en zijn bedrijf. Voor de voedselvoorziening van Nederland, aldus vervolgde de heer Ruiter, wil dit al'es echter zeg gen, dat de grootste, behoudens eenig te verbouwen oliezaad, eenige vetbron voor ons volk voor het ko mende jaar zeer sterk is opgedroogd, doordat de melk- en daardoor de boterproductie tengevolge van dit alles belangrijk zal dalen. Ten einde deze kwade factoren zooveel mogelijk weg te werken vroeg de directeur-generaal in het vervolg van zijn rede bij den consument begrip voor de ontstane schier onoplosbare moeilijkheden, waarvoor de boer is geplaatst om het Nederlandsche volk te blijven voeden, terwijl hij boer en tuinder opriep om zich geheel te geven aan de grootsche taak om te komen tot de grootst mogelijke voedsel productie. Indien de inzet van de betrokkenen is verzekerd en hun de waardeering gewordt, waarop zij recht hebben, dan zal gehoor gegeven worden aan mijn oproep, aldus de heer Ruiter, om thans in de plaats van het uitgewinterde koolzaad, blauwnJfcanzaad te telen, zoo mogelijk nog een grootere oppervlakte, welke teelt zal worden aangemoedigd door een be hoorlijken prijs van f 250 scheurpremie. "Wie erwten wilde telen zal dat doen om in den stoppel daarvan voor 1943 koolzaad te telen. Dan zullen zooveel mo gelijk aardappelen worden gebouwd om onze aard appel- en broodmeelvoorzïening veilig tg stellen. Dan zullen boeren zich haasten te scheuren wat nog te scheuren en te bebouwen valt. Dan zullen de vee houders, gedachtig aan den melk- en vetnood, geen enkel kalf ten koste van honderden kilogram volle melk meer opfokken dan voor de instandhouding van hun bedrijf beslist noodzakelijk is. Ook zullen zij zorgen door het toepassen van het nieuwe wei- desysteem, het ten volle gebruiken der bestaande grasdrogers en het instellen van de grootte van hun veebeslag op hun voerproductie op melk, vleesch en vet zoo economisch mogelijk te doen verloopen. De heer Ruiter besloot zijn rede met een oproep aan de boeren in Nederland om thans hun eer hoog te houden in den dienst van hun volk. ;e| Honden- en Kattenbrood s-GRAVENHAGE, 31 Maart. Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd maakt bekend, dat voor de periode van 1 tot en met 30 April 1942 op bon no. 16 van de nieuwe voederkaart voor honden beschikbaar wordt gesteld voor honden van: groep 1 10 kg hondenbrood; groep 2: 10 kg; groep 3: 8 kg; groep 4: 5 kg; groep 5: 4 kg; groep 6: 3 kg. Op bon no. 16 van de voederkaart hondenbrood groep „K" wordt voor dezelfde periode lJ/2 kg- katten brood beschikbaar gesteld. Na 30 April 1942 zijn de bonnen no. 16 van voren bedoelde kaarten ongeldig. Zij mogen dan niet meer aangenomen worden. Rij vergunn i ngen 's-GRAVENHAGE, 30 Maart. In de pers is bekend gemaakt, dat de geldigheidsduur van de thans loopende rijvergunningen voor auto's is ver lengd tot den 25en April. Van 1 April af zullen nieuwe rijvergunningen worden uitgereikt. Om misverstand te voorkomen, zij er op gewezen, dat deze maatregel niet geldt voor de distributie van benzine of andere motorbrandstoffen. De distributie periode van Maart wordt niet verlengd. De voor Maart verleende bonnen gelden slechts voor deze maand, terwijl voor April nieuwe bonnen worden uitgereikt. Prijsopdrijving bestraft AMSTERDAM, 31 Maart. De politie te Amsterdam wist eenigen tijd geleden een drietal mannen aan te houden, die clandestien witte boonen verkochten. Het waren C. F. W. L., kantoorbediende te Amsterdam. G. B., bloemist te Beverwijk en R. G. H., groenten- handelaar te Beverwijk. H. had beide anderen de boo nen geleverd voor f 1 per K.G. L. en B. boden ze wederom te koop aan voor f 1.50. De normale prijs voor deze boonen is f 0.28 per K.G. De Inspecteur voor de Prijsbeheersching te Amsterdam heeft H. een boete opgelegd van f 50, L. van f 60 met verbeurd verklaring van een flinke partij boonen en B. van f 175. De brandstoffenhandelaar W. v. B. te Haarlem le verde aan particulieren persturf tegen te hoogen prijs. Hij werd beboet met f 200. Tenslotte heeft de Inspecteur i'oor de Prijsbeheer sching een boete van f 1000 opgelegd aan den fabri kant W. Sch. te Hillegom. Sch. had eigenmachtig de prijzen van verschillende in zijn fabriek vervaardigde chemische producten verhoogd in plaats- van een ver zoek tot prijsverhooging bij de daarvoor aangewezen overheidsinstantie in te dienen. De koopman C. J., handelende onder den firmanaam E. had cacaodoppen ingekocht voor f 4.40 pér 100 K.G. Hij verkocht deze doppen tot poeder verwerkt voor f 45 per 100 K.G. Een dergelijke prijsstijging leverde hem de straf op- van f 1000 boete, verbeurdverkla ring van zijn voorraad, sluiting van zijn bedrijf voor den tijd van een jaar en betaling va'n de kosten van de tegen hem gevoerde procedure tot een bedrag van f 200. Welke bonnen zijn thans geldig met 4 April: Brood of gebak Vnn 2il Maart tot 17A Brood 4 rant 17B Brood Vï rant: 7A Vleesch 1 rants Vleesch of J7B VI.waren rants. vleeschwaren 17A Aardappelen 1 Y\ KG Aardappelen 17B Aardapelen Va KG Aardappelen Van 22 Maart tot en niet 18 April: •J'lo Algemeen 1 KG Suiker 3-01 of 4-01 res. 50 gr. Cacao 359 Algemeen 250 gr. Koffiesurrogaat 263 500 gr. Jam 257-261-265-269 Algemeen 1 rants. Bloem breed of gebak 4-02, 4-03 res. 250 gr. Rijst 264 Algemeen 250 gr. Peulvruchten 265 250 gr. Gort of 250 gr. Aard- a ppelmeelvlokken 267 100 gr. Vermicelli of maïzena 258. 262. 266. 270 274 Algemeen 100 gr. Kaas 16A tlm 19A Melk 3>/a L- Melk 16B Vm 19B Melk lfó L. Melk Van 2« Maart tot en met 18 April: 271 Algemeen 250 gr. Peulvruchten 4-04 Reserve 400 gr. sinaasappelen Van 26 Maart tot en met 11 April: 16 Boter en Vet 125 gr. Margarine 17 Boter en Vet 125 gr. Boter of margarine of 100 gr. Vet Voorts: Petroleum: Bon 15 Petroleum: 2 L. tot 31 Maart 1942. Bon 26: 2 L. tot 31 Maart. Zeep Bon 228 Algemeen en Bon H Zeep der Zeep- kaarten 1 rantsoen zeep. Bon H toiletzeep 75 gram toiletzeep 80 pCt. t.m. 30 April. Bon. L Textiel (Mannen) 50 gram scheerzeep t.m. 30 April. De geldigheidsduur van bon 211 Bonkaart Alge meen en de met Zeep G gemerkte bon is verlengd tm. 30 April. Brandstoffen: Bonnen 13 HK en 17 HK en 09 van de brandstoffenkaarten J en K 1 eenheid voste brandstoffen per bon. Bonnen 23 CV Lm. 2S CV en 29 t.m. 32 CV van de brandstoffenkaart L 1 een heid vaste brandstof per bon. Bonnen brandstoffen 7de, Se en 9e periode één eenheid per bon. Alles geldig tot 15 April. Inschrijving en overschrijving van leerlingen Regelen vastgesteld 's GRAVENHAGE, 30 Maart. Bij beschikking Van den secretaris-generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en kuituurbescherming is thans met ingang van heden het volgende be paald ten aanzien van de inschrijving en over schrijving van leerlingen: De inschrijving van leerlingen bij den aanvang van het schooljaar of van den schoolcursus aan scholen voor Lager Onderwijs, die reeds onderwijs ontvingen, dat naar de onderscheiding, gemaakt in art. 3 der Lager- Onderwijswet 1920, behoort tot dezelfde soort als dat. hetgeen gegeven wordt aan de school, waar aan de inschrijving gevraagd wordt, mag slechts plaats vinden, indien bij het verzoek om inschrij ving een verklaring wordt overgelegd van het hoofd der school, welke de leerling laatstelijk be zocht, inhoudende, dat bij het hoofd dier inrichting tegen de inschrijving geen bezwaar bestaat. Indien deze verklaring niet kan worden overlegd, of in dien de inspecteur van het onderwijs in alge- meenen dienst bezwaar tegen een inschrijving heeft kenbaar gemaakt, mag zij niet geschieden dan na zijn voorafgaande goedkeuring. Ten aanzien van leerlingen, die bij den aan vang van het schooljaar of van den schoolcursus een school voor Lager, Middelbaar Nijverheids- of Voorbereidend Hooger Onderwijs bezoeken, is overschrijving in den loop van dit schooljaar of dien schoolcursus naar een andere school, behou dens in geval van verhuizing buiten de plaats van inwoning, alleen toegelaten na voorafgaande goed keuring van den inspecteur van het onderwijs in algemeenen dienst. Indien de inschrijving of de overschrijving be trekking heeft op leerlingen, die laatstelijk B. L. O. ontvingen, of waarvoor dit onderwijs verlangd wordt, beslist de inspecteur van het B. L. O. Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen Haarlemsche afdeeling vóór opheffing Onder leiding van mevr. J. C. Visser—Brutel de la 'Rivière kwam de afdeeling Haarlem der Ned. Vereen, van Huisvrouwen Maandagmiddag in gebouw „Zang en Vriendschap" te Haarlem bijeen ter bespreking van een voorstel tot opheffing der vereeniging. Van de 114 aan wezige dames waren er tien tegen de opheffing zoodat werd besloten dat de afgevaardigden naar de buitenge wone algemeene vergadering op 23 April a.s. 1e Utrecht het voorstel van het hoofdbestuur tot opheffing zullen steunen. Daardoor houdt dan natuurlijk ook de Haarlem sche afdeeling op te bestaan. Uit de vergadering werd het bestuur dank gebracht voor de prettige wijze waarop de belangen van de leden steeds zijn behartigd. Tot afge vaardigden naar de algemeene vergadering werden aan gewezen mevr. J. C. Visser—Brutel de la Rivière en mevr. Dyserinck—v. Gllse v. d. Plas. VERDUISTEREN van 20.10 tot 7.17 JHaan 31 Maart op 19.02,1 April onder 7.28 BM do Ne derlandsche vrijwilligers der Warfen SS. Tijdens do dagelljk- sche oefe ningen. SS. P. K. Frito- Staprf-Pax Holland-c De crocusscn hebben reeds zooveel lente in den bol, dat ze van louter vreugd hun bloementooi laten zien. foto Stevens Ballet Tilly Sylon en <le Haarlemselie Orkest Vereeniging De jaarlijksche uitvoering door Tilly Sylon's balletensemble Maandagavond in den uitverkochten Stadsschouwburg gegeven, is weer een groot suc ces geworden. De keurige verzorging der zeer karakteristieke kleedij, de bevallige bewegingen der door jarenlange, geregelde oefening geschoolde ranke lichamen, de veelal uitstekende samenwer king bij de uitvoering der figuren: dit alles vorm de een telkens wisselend beeld, waarin het oog zich'- vermeien kon, terwijl het zoo goed als vol tallige orkest der H.O.V. onder Marinus Adam's beproefde leiding voor de bevrediging van het oor zorgde. Dit laatste ging niet steeds zonder stoornis: tijdens de uitvoering van eenige entre- actes gespeelde muzieknummers werd in de zaal zóó druk gepraat, dat het de muziek haast over stemde. Ons orkest verdient toch heusch wel, dat men er oplettend naar luistert! Marinus Adam had enkele nummers zelf voor orkest bewerkt: de ..Hailing" van Grieg zeer goed in het rustieke kèrakter voor soloviool met begeleiding van een kwintbas, andere voor rijkere bezetting. Voor de dansnummers troffen enkele me in 't bijzonder door raakheid: de steeds wilder wor dende „Farandole" van Bizet, de schrik en vrees weergevende bewegingen bij den „Maskerdans" begrijpelijk, want vergeleken bij het masker moet de mythologische Medusa-kop een gratie geweest zijn! de houterige bewegingen in „Golliwogg's Cake Walk" van Debussy, waarmee alle danseres sen haar mimiek in overeenstemming brachten; de gracieus gedanste Menuet van Ravel; de mooie fi guren in Bartök's fameuze bewerking van Roe- meensche Dansen; de fraaie Contradans van Jul. Röntgen. Ook de eerste der Oud-Holl. Boeren dansen van Siep slaagden uitstekend. In -'t bijzon der mag nog genoemd worden een aardige com positie van een der leden van het ballet, Mevr. M. WesterveldLucas, door Adam getoonzet en door allen met toewijding uitgevoerd. Bloemen en geschenken werden der leidster aangeboden. Ook de dirigent ontving een huldi- gÜ18' K. DE JOEG. Hoe oud zijn de Haarlemmers? Een verdeeling naar leeftijd Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft een berekening gemaakt over het aantal Nederlanders naar leeftijd. Die gegevens berusten op de volkstel lingen die elke 10 jaar gehouden worden. In 1940 zou ook weer een volkstelling moeten zijn gehouden, maar die is, zooals bekend is, in verband met den oorlog voorloopig uitgesteld, Het Bureau beschikt evenwel over voldoende materiaal om toch ook voor 1940 tot een op feiten gegronde schatting te komen. Het lijstje ziet er als volgt uit: Percentage der bevolking behoorende tot de leef tijdsgrenzen: jaar 0-5 j. 5-14 j. 15-19 j. 20-54 j. 55-64 j. 65 en ouder 1869 13.0 20,3 9.2 45.3 6.7 5.5 1389 13.2 22.1 9.4 42.4 6.9 6.0 1909 12.6 22.0 9.5 43.4 6.4 6.1 1920 11.3 21.3 9.8 45.0 6.7 5.9 1930 10.5 20.1 9.4 46.6 7.2 6.2 1940 9.5 18.4 9.4 47.8 7.9 7.0 In deze statistiek komen twee feiien die veel in vloed hebben op de getalsterkte der verschillende groepen sterk tot uiting, namelijk de vermeerdering van het geboortecijfer en de verlenging van de le vensduur der menschen. Het aantal kinderen bene den 15 jaar is sinds 1869 van 13 pet. tot 9.5 pet. ge daald, dat wil zeggen een vermindering van niet minder dan 27 pet. Het geboortecijfer is veel sterker gedaald, maar daartegenover staat dat de zuigelin gensterfte ook is afgenomen. De groep 1519 jaar is in die 70 jaar constant op 9 pet. gebleven. In het percentage van de groep 2054 jaar is ook slechts weinig verandering geko men. Er zijn nu in verhouding meer menschen bo ven de 55 jaar, vooral in de groep 65 jaar en ouder. Het is aan te nemen zoo werd ons van deskun dige zijde verzekerd dat de samenstelling van de bevolking van Haarlem vrijwel overeenkomt met het gemiddelde beeld van Nederland. Er zijn na melijk verschillende factoren die elkaar opheffen. Alleen is het aan te nemen dat de groep 65 jaar en ouder te Haarlem iets grooter is dan het gemiddelde voor ons land, want in onze omgeving vestigen zich veel gepensionneerden. Als wij deze factoren in aanmerking nemen is voor de leeftijdsgroepen der Haarlemmers de vol gende schatting te maken: 05 jaar: 13.000 5—14 jaar: 26.000 15—19 jaar: 13.000 20—54 jaar: 67.500 54_64 jaar: 12.000 65 jaar en ouder: 12.500 Uitreiking bonkaarten te Haarlem Maandag is te Haarlem de uitreiking van de nieuwe bonkaarten, aardappelkaarten en zeepkaarten voor kinderen aangevangen met de letters A tot en met Ber. Heden was het de beurt aan de letter Bes tot en met Bro. Woensdag is de beurt aan het restant van de letter B en de letters C, E en F. Slrenge straffen voor kettiiighandelaren Shag en sigaren van extra-prijsklasse AMSTERDAM, 31 Maart. Ook in de afgeloopen week heeft de Inspecteur voor de prijsbeheersching een aantal straffen opgelegd wegens prijsopdrijving in tabak. Een tiental personen, welke betrokken waren in een uitgebreiden kettinghandel in shag- tabak, allen wonende in de omgeving van Haarlem, werden veroordeeld tot boeten varieerende tusschen de f 80 en f 90 terwijl als bijkomende straffen de door hen duur betaalde shag verbeurd werd ver klaard. In een tweede gevat-van kettinghandel, ditmaal in sigaren, eveneens te Haarlem, heeft de Inspecteur strengere straffen opgelegd. Twee der betrokkenen werden beboet met f 450 en verbeurdverklaring der in beslaggenomen tabaksartikelen, de andere drie tot lagere boeten. Bij een van deze laatste werd bo vendien een bedrag van f 900 „handelsgeld" ver beurd verklaard. Controle op den tabaksvoorraad Binnenkort maatregelen om tot een rechtmatige verdeeling te komen Dat onze tabakspositie langzamerhand moeilijk ge worden is. is aan rookend Nederland wel duidelijk ge worden. maar eveneens, dat de voorschriften om een rechtmatige verdeeling van de beschikbare hoeveel heden te verkrijgen niet zelden worden overtreden, niet alleen door fabrikanten en grossiers, doch ook door de winkeliers, aldus schrijft de N. Ro'.t, Crt. Het rijksbureau voor tabak heeft getracht door een steeds intensiever toezicht en controle overtredingen te voorkomen en te achterhalen. Bij zijn streven heeft het tegenwoordig een krachtigen steun in het Econo misch Sanctieocsluit 1941 met zijn zware straffen. Doch ook toen dit besluit er nog niet was. werden langs administratieven weg vaak gevoelige strafmaatregelen fen onjuiste opgaven hadden gedaan, zagen hun ver gunning voor korter of langer termijn in getrokken meer dan 165 fabrieken werden zelfs gesloten en ook onder de grossiers kwamen vele zondaars voor. Niet zelden werd dan de maatregel toegepast, dat de grossier van aflevering aan een bepaalden afnemer werd uitgeschakeld en deze rechtstreeks aan een fa brikant werd opgedragen. Nauwkeurige voorschriften inzake de door grossiers te voeren administratie zijn in een vergevorderd stadium van voorbereiding. Het rijksbureau wenscht, dat de producten via den winkelier bij den consument komen. Winkeliers zijn er tienduizenden in den lande en hier ligt een uitge strekt terrein vol moeilijkheden, waar de vrijheid met haar ongewenschte nevenverschijnselen van wille keur, prijsverhoogingen en allerlei meer nog hoogtij •iert. Het middel om daaraan paal en perk te stellen en de billijkheid ten opzichte van de consumenten te ver zekeren. was niet gemakkelijk te vinden, doch thans staat vast, dat maatregelen op korten termijn zullen worden genomen om de gewenschte orde ook op dit gebied te verkrijgen en er zorg voor te dragen, dat de in ons land beschikbare hoeveelheid tabaksartikelen rechtmatig onder de bevolking wordt verdeeld. CONCERT H.O.V. UITGESTELD. Het volksconcert, dat de H.O.V. hedenavond in de Gemeentelijke Concertzaal zou geven, is uitgesteld tot 10 April. EXAMENS ACADEMISCHE OPLEIDING. Aan de Groningsche Universiteit is geslaagd voor doc toraal rechten de heer H. Hoeflake te Haarlem. Geslaagd aan de Gem. Universiteit van Amsterdam voor het cand ex.economte: de heer R. Nells: doctoraal examen id. de heer P. Wijtzes. APOTHEKERSASSISTENT. Geslaagd mej. J. Verboom te Haarlem. DIVERSE. Aan het eindexamen van de Teekenschool der St. Jo- zelfgezellenvereenlglng namen 36 leerlingen deel van wie en 32 slaagden n.l.: H- Dijt. L. Joosten. J. M. Mtedema. J. G. Coblèns. F. J Slieker, C. Teeuwen. Chr. Vissers. Th. F. Damme, C. A. Brakeboer, A. S. Tukker. A. J. de Vos. B. J. Beringen, G. J. van Goor, H. J. N. Heemskerk. G. F. Hesseling, P. G. Kaptljn, W. Kenselaar, L. Knape. Th. A. Koek, J. W. v. d. Veen. A. v. Wonderen, J. Kools. F. N. Koopman. H. de Kwant, P. J. Neeskens. H. S. v. d. Pluim, J. B. N. Puts, IC J. H. Rethans, L. J. C. Rijkelijk- huizen. H. Teeuwen, Th. v. d. Velden. A. .T. Gouw. Aan de overgangsexamens van de 1ste naar de 2e klasse namen 70 jongens deel. waarvan er 63 slaagden. Van de 2e naar de 3e klasse slaagden 41 leerlingen van de 43. Voor de vierde klasse slaagden 41 leerlingen, terwijl er 46 aan het examen deelnamen. Predikbeurten voor de Paasclidagen De opgaven voor de Predikbeurten tijdens de Paaschdagen moeten Donderdagmiddag om 12 uur in ons bezit zijn, daar ze anders niet meer voor plaatsing in aanmerking komen. Interamerikaansche Verdedigingsraad bijeen Knox over de gevaren in Stillen en Atlantischen Oceaan De bijeenkomst van de Interamerikaansche Verdedi- gingraad, waaraan door militaire delegaties van 21 Amerikaansche republieken wordt deelgenomen, is vol gens Associated Press Maandagmiddag geopend. De Amerikaansche minister van marine. Knox, zeide in zijn rede dat een der maatregelen, die het dringendst moesten worden genomen, de contróle en bescherming van de Interamerikaansche scheepvaart tegen de duikboot- operaties van de tegenstanders was. en eischte „volledig gebruik van de nationale hulpmiddelen" om te kunnen tegemoet komen aan de uibtreiding van het oorlogsgevaar in het Zuidelijk deel van den Atlantischen Oceaan en in den geheelen Stillen Oceaan. De Vereentgde Staten had den de Zuid-Amerikaansche staten hulpverleening be loofd in den vorm van wapenleveranties, opleiding van personeel en beschikbaar stelling van technische advi seurs, doch deze staten moesten hun eigen marinehulp middelen ontwikkelen teneinde een effectvolle samen werking te kunnen ontplooien tegenover het gevaar dat de scheepvaart bedreigt. De Vereenigde Staten zouden zooveel materiaal leveren als „onder de tegenwoordige omstandigheden beschikbaar was". De omvang van de opleiding van personeel zou afhangen van de beschikbare mogelijkheden. De chef van den generalen staf. Marshall, verklaarde dat het „groote doel der Ver. Staten was alle krachten te verzamelen voor een grootsch opgezet offen sief, dat op een zoo vroeg mogelijk tijdstip beginnen moest". De materiaalleveranties aan de Zuid-Amerikaan sche landen moesten als gevolg van de eigen behoeften van het Amerikaansche leger bij andere acties „iets ver minderd worden". Uitgebrande Engelsclie stormbooten in de Loire-monding Britsch onderofficier doet zijn relaas Het D.N.B. meldt: Naar van militaire zijde verluidt, heeft de mislukte aanvalspoging bij St. Nazalre den Britten zeer zware offers gekost. Uitgebrande Engel- sche stormbooten drijven als getuigen van deze ne derlaag voor de monding van de Loire. Onder de Brit- sche zeelieden, die hun leven konden redden en in Duitsche gevangenschap geraakten, bevindt zich de Engelsche onderluitenant Steward Hill, die over zijn belevenissen in dien nacht verhaalde: „Ik was als leider van een stormboot aangesteld en had de op dracht in de havenwerken van St. Nazaire een ont ploffing teweeg te brengen. Nog voordat wij de kust bereikt hadden, werd onze boot door de Duitschers in brand geschoten. Zoo bereikten wij. in het licht der Duitsche zoeklichten, de kust. doch lagen spoedig midden in de treffers van de Duitsche kustbatterij. Menigeen van ons moest bij het betreden van den Franschen bodem zijn leven offeren. Bij de poging om door te breken, geraakten wij met Duitsche mari niers in een strijd van man tegen man gewikkeld en werden na kortstondig verzet gevangen genomen. Ik zelf ben gewond, doch ben blij, dat ik het leven er af gebracht heb". Jt 4 A8T v*n »g VT, Duitschland strijdt voor Europa Bolsjewistische aanvallen aan verscheidene deelen van het front afgeslagen. Duitsche duikbooten vernietigden 16 koopvaarders voor de Amerikaansche kust. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER. 30 Maart (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In het Donetzgebied werden Oostelijk van Charkow hevige aanvallen van den vijand in verbitterde ge vechten afgeslagen en daarbij negen pantserwagens vernietigd. Ook aan de overige deelen van het Oostelijke front mislukten alle vijandelijke aanvallen, die plaats had den bij opnieuw in getreden vorst. De vijand leed in de felle gevechten welke hierbij gevoerd werden, zware verliezen, Artillerie van het leger beschoot belangrijke militaire doelen te Leningrad en Kroon stad met goede uitwérking. Er werden ontploffingen en aanhoudende branden waargenomen. Finsche luchtstrijdkrachten vernietigden aan het Karelische front op 28 Maart verscheidene vijande lijke colonnes en schoten in luchtgevechten 27 Sovjet- vliegtuigen omlaag. In den afgeloopen nacht bestookten Duitsche ge vechtsvliegtuigen militaire doelen in het stadsgebied van Moskou, voorts aan de Bovcn-Wolga en Oostelijk van Bologoje. op doeltreffende wijze met bommen an zwaar kaliber. Voltreffers veroorzaakten o.a. in apenbedrijven groote branden. Zooals reeds in een extra-bericht is bekend gemaakt, hebben Duitsche duikbooten in het Noordelijke deel van den Atlantischen Oceaan voor de Amerikaansche kust 16 vijandelijke koopvaardijschepen van tezamen 110.600 b.r.t, tot zinken gebracht, waaronder 8 groote tankbooten van tezamen 73.900 b.r.t. Duitsche torpedo jagers deden een aanval op eèn voor Moermansk be stemd vijandelijk convooi, dat volgens bericht van het opperbevel van de weermacht van 29 Maart reeds het doel van Duitsche luchtaanvallen was geweest. Zij brachten door artillerie- en torpedotreffers een groot transportschip van 10.000 b.r.t. tot zinken, dat met een lading pantserwagens en munitie van New York onderweg was. De geredden van dit schip, alsmede die van een door de luchtmacht tot zinken gebracht vaar tuig, werden aan boord genomen. Bij het aanbreken van den dag ontstond er een zeegevecht met sterke superieure vijandelijke beschermingsstrijdkrachten, die uit kruisers en torpedojagers bestonden. Op een Brit- schen kruiser van de Stedenklasse werd een torpedo treffer geplaatst, welks uitwerking in den sneeuwstorm niet kon worden waargenomen. In den zwaren strijd ging een Duitsche torpedojager verloren. Een groot deel der bemanning werd door andere Duitsche tor pedojagers gered, nadat deze in een artilleriegevecht een vijandelijke groep torpedojagers hadden verdreven. In Noord-Afrika aan beide zijden activiteit van ver kenners. Voor de~Westkust van Frankrijk bracht een gevechts vliegtuig op 28 Maart nog een Britsche torpedomotor boot tot zinken. Bij den in het weermachtbericht van gisteren gemel- den Britschen luchtaanval op Lübeck werden in de eerste plaats de woonwijken der stad getroffen. De burgerbevolking leed vrij zware verliezen. In den afgeloopen nacht zijn enkele Britsche bom menwerpers naar het Nederlandsche kustgebied gevlo gen, waarbij twee vijandelijke vliegtuigen werden neer geschoten. Bij de successen tegen de Britsch-Amerl- kaansche koopvaardijscheepvaart in het Noordelijke deel van den Atlantischen Oceaan heeft zich de. duik boot onder bevel van den eersten luitenant-ter-zee Ites bijzonder onderscheiden. De verliezen op de Ned.-Indische vloot Engelsche schatting van 14000 man wordt te Berlijn onwaarschijnlijk hoog geacht BERLIJN, 31 Maart. (V.P.B.) Het is bekend dat het Ned.-Oost-Indische luchtwapen zware ver liezen geleden heeft en dat de Ncd.-Oost-Indische vloot grootendeels is ondergegaan. Uiteraard be staat er onder degenen, wier familieleden deel uit maakten, vooral van de Ned.-Oost-Indische marine, die ontegenzeggelijk de zwaarste offers heeft ge bracht, groote ongerustheid, vooral omdat de ver bindingen tusschen Indië en het Moederland ver broken zijn en de loffelijke pogingen van 't Inter nationale Roode Kruis om hierin te voorzien, helaas zeer veel tijd in beslag nemen. Direct na de zware slagen, welke de Ned.-Indische vloot in de Java- zee waren toegebracht, zijn er min of meer offi cieuze schattingen bekend geworden, volgens welke de geallieerde vlootstrijdkrachten circa 3000 man waarvan ruim 1800 Nederlanders, verloren had den. In den laatsten tijd heeft de correspondent van de Daily Mail te Melbourne aan zijn blad ge seind dat volgens latere schattingen de geallieerden in den zeeslag voor Java ongeveer 14.000 man ver loren zouden hebben. Dit bericht heeft begrijpelij kerwijze in Nederland groote ontsteltenis teweeg gebracht, omdat, wanneer de verliezen inderdaad zoo \root zouden zijn, deze voor een belangrijk ge deelte voor rekening zouden komen van de Ned.- Indische vloot, die immers den kern vormde der geallieerde zeestrijdkrachten en alleen maar ver sterkt was door een beperkt aantal Amerikaansche en Engelsche eenheden. NOG GEEN JAPANSCHE GEGEVENS. In Duitsche militaire kringen, waar wij heden deze kwestie ter sprake brachten, wees men erop dat het tot het huidige stadium en bij het absolute ontbreken van Japansche gegevens van Bei-lijn uit al heel moeilijk is in dezen een oordeel te vellen. Tegelijkertijd echter toonde men zich uiterst gere serveerd t.a.v. het door de Daily Mail gepubliceerde verliescijfer. Men constateerde dat uit vrijwel overeenstemmende Japansche en geallieerde mede- deelingen vrij nauwkeurig bekend is geworden welke Nederlandsche, Engelsche en Amerikaan sche oorlogsschepen rondom Java in actie zijn ge weest. Slagschepen zijn hier niet opgetreden, ter wijl het aantal kruisers, vooral dat van de zware kruisers, beperkt was. De hoofdrol werd gespeeld door eenige destroyers en verder door de torpedoja gers der Ned.-Indische vloot. Zelfs wanneer men zou aannemen dat de bemanning der verloren ge- gane eenheden practisch voltallig was omgekomen en uit verschillende berichten blijkt dat zulks niet het geval is zou het door de Daily Mail ge noemde verliescijfer nog onwaarschijnlijk hoog zijn. Nederlandsche troepen op Celebes staken het verzet Het Japansche persbureau Domei meldt: Nederland sche troepen, die den tegenstand tegen de Japanners in de nabijheid van- Malili en Palopo aan de Noordkust van de Golf van Boni hadden voortgezet, hebben zich volgens vertraagde berichten den 27sten Maart on voorwaardelijk overgegeven. Tezamen met het zich overgeven van andere Nederlandsch-Indiscne troepen te Enerekang. dat den 17en Maart geschiedde, heeft deze capitulatie een eind gemaakt aan de voornaamste Japansche zuiveringsoperaties op het eiland Celebes. Tijdens deze acties hebben de Japanners 564 Neder- landsch-Indische militairen gevangen genomen en 25 spoorwegwagons en een groote hoeveelheid wapens en munitie buit gemaakt. Einde van den strijd op Sumatra Verzet in het Noorden gestaakt TOKIO, 31 Maart (Domety Van een basis op Sumatra wordt gemeld: Sumatra is volledig onder contróle geko men van de Japanners, doordat 200 man Ne- derlandsch-Indische troepen, onder comman do van een generaal-majoor en een kolonel, zich op 27 Maart j.L hebben overgegeven na een korten tegenstand in een bergstelling te Koetatjane in Noord-Sumatra. Ruim de helft van de troepen, die krijgsgevangen werden gemaakt, bestond uit Engelsche en Nederland sche soldaten.

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 1