Haarlem's Dagblad 59e JAARGANG No. 18055 ültgave Lourens Coster, MU- v. Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V Bureaux: Grnote Houtstraat 93. bUk Soenda- pleln 3? Postgiro 38810 OrukkerU: Z. B Spaarne 12. Telef. Directie 13082. Hoofdred 15054. Redactie 10600 DrukkerU 10132. Administratie 10724. I482S Snendapleln 12230 P W PEEREBOOM DONDERDAG 2 APRIL 1942 Abonnement per week 0,26, per maand 1,15, per kwartaal 3,42, franco per post 3,73, loxse nummers 6 cent. Advertcn- tiën: 1—15 mm. ƒ3,— elke mm. meer ƒ0,20. Reclames ƒ0,34 per mm. Contracttarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1—12 mm. 0,96, elke mm. meer 0,08. Groentjes 1—9 mm. 45 cent, elke mm. meer 5 cent bU contante betaling. BERICHT Op Goeden Vrijdag zullen geen dagbladen uit komen. Het eerstvolgend nummer van ons blad zal dus Zaterdag 4 April verschijnen en wel, volgens voorschrift, op het tijdstip van een gewonen werk dag. dus niet vroeger zooals gebruikelijk. Onze kantoren zullen op Goeden Vrijdag ook den geheelen dag gesloten zijn. De Persoonsbewijzen Te Haarlem waren er op 1 April 107723 uitgereikt Een waarschuwing Aan het einde van het vorige jaar hadden alle Haarlemmers die 15 jaar en ouder zijn hun Persoons bewijs. Enkele nakomers zijn daarna nog geholpen en af en toe komt aan het bureau van den Burger lijken Stand en de Bevolking, nog iemand die tot heden ih verzuim gebleven was. Nu er af en toe controle gehouden wordt raken ook de weinige on- willigen overtuigd dat zij niet buiten het Persoons bewijs kunnen. Met 1 April j.l. was Persoonsbewijs No. 107723 uitgereikt. Er is nog wel een partijtje kaarten dat afgewerkt moet worden, maar de betrokkenen ver toeven op dit oogenblik op plaatsen waar zij geen behoefte hebben aan zoo'n document. Geregeld worden nu elke maand de jongelieden opgeroepen die 15 jaar worden en dus ook een Per soonsbewijs moeten hebben. Gerekend wordt dat er te Haarlem ongeveer 2000 in het jaar zijn. Er zijn naar wij vernemen te Haarlem eenige processen-verbaal opgemaakt tegen personen die zelf hun Persoonsbewijs veranderd hadden. Dit mag niet. Als om eenige voorbeelden te noemen een meisje liever 22 dan 25 is en het cijfer wijzigt dan is zij strafbaar. Ook mag men zelf niet het be roep veranderen. Als er reden is om iets aan het Persoonsbewijs te veranderen moet dit door de ambtenaren geschieden. Wie een beroep gaat uitoefen,en of in een beroep niet meer werkzaam is, moet dit aangeven. Ook ver huizingen binnen de gemeente moet men binnen 5 dagen laten aanteekenen. Wie naar een andere ge meente gaat moet in de gemeente die hij verlaat zijn verhuisbiljet halen en daarmee (weer binnen 5 dagenj naar het Bevolkingsbureau van de nieuwe gemeente gaan, waar dan ook het Persoonsbewijs wordt veranderd. Nieuwe regelen voor de aflevering van vaste brandstoffen Men mag slechts één codenummer hebben Indien er meer codenummers op de kaart voorkomen, ook al zijn er doorgestreept, is verificatie noodig 's GRAVENHAGE, 1 April. In verband met de omstandigheid, dat niet alle leveranciers van vaste brandstoffen er voldoende controle op blijken te houden, dat zij uitsluitend aan bij hen ingeschre ven verbruikers brandstoffen afleveren, heeft de secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart thans bepaald, dat zij bij iedeve aflevering van vaste brandstoffen over legging van de distributiestamkaart, gemerkt „hoofd", identiteitskaart of inschrijvingskaart moe ten eischen. De brandstoffenleveranciers zijn ver plicht aflevering te weigeren, indien op de getoonde kaart hun codenummer niet vermeld is. Voorts is gebleken, dat in verschillende gevallen op de distributiestamkaart, identitytskaart of in- schrijvingskaart meer dan één codenummer yoor- komt. Soms komt dit doordat een verbruiker eigen machtig een verandering in het reeds op de betrok ken kaart aanwezige codenummer heeft aange bracht, teneinde op deze wijze ook van andere handelaren brandstoffen te kunnen betrekken. Met nadruk wordt er daarom nogmaals de aan dacht op gevestigd, dat het verboden is zelf een op de distributiestamkaart, identiteitskaart of in- schrijvingskaart geplaatst codenummer te wijzigen, het door te halen of het door een ander nummer te vervangen. Zulks is evenmin aan den brand- stoffenleverancier toegestaan. Uitsluitend de plaat selijke distributiedienst is bevoegd een codenum mer te veranderen. Bij overtreding van boven staand verbod is men strafbaar. Nu dienen alle verbruikers, op wier distributie stamkaart, identiteitskaart of inschrijvingskaart meer dan één codenummer is vermeld, zich vóór 26 April a.s. tot den plaatselijken distributiedienst te wenden. Dit is ook van toepassing op hen, die van den plaatselijken distributiedienst of de brand stof fencommissie indertiid toestemming of opdracht tot verandering van leverancier hebben gekregen. Het maakt hierbij geen verschil of een of meer codenummers zijn doorgestreept of op andere wijze ongeldig zijn gemaakt. Derhalve dient men zich ook, indien op de kaart bijv. drie codenummers zijn vermeld, doch twee hiervan ziin doorgestreept, tot den plaatselijken distributiedienst te wen- den. Alvorens men zich evenwel naar den distributie dienst begeeft, om het codenummer te laten waar merken. dient men zich er rekenschap van te geven bij welken handelaar men zich behoort te laten inschrijven. De inschrijving mag slechts plaats vin den bii den handelaar, van wien men vóór Novem ber 1941 regelmatig zijn vaste brandstoffen betrok, welke handelaar, behalve in bijzondere ter beoor deeling van de brandstoffencommissie staande om standigheden, dezelfde leverancier moet zijn als in het stookseizoen 1939—1940. Indien men méér dan én leverancier had. dient men in het algemeen den- gene te kiezen, van wien men het grootste deel van ziin brandstoffen betrok. Het is tevens noodzakelijk, dat men zich nauw keurig op de hoogte stelt van het juiste codenummer van den handelaar, bij wien men zich laat inschrij- ven. Tenslotte wordt er nog de aandacht op gevestigd, dat de brandstoffencommissie te allen tijde de be voegdheid heeft een bestaande inschrijving door den plaatselijken distributiedienst te doen wijzigen, indien zij aan de hand van de haar terzake door het rijkskolenbureau verschafte voorschriften van oor deel is, dat betrokken verbruiker niet bij den juisten leverancier is ingeschreven. De nieuwe bonnen 's GRAVENHAGE. 2 April. Voor de volgende week zijn voor het koopen van brood, vleesch en aardappelen geldig verklaard de bonnen 18. Bontdieven en heler aangehouden Ook Haarlemsche diefstal opgehelderd Eenige weken geleden werd ingebroken ln een bont zaak aan de Vlietlaan te Bussum. waar voor pl.m. f 1300 aan bontmantels ontvreemd werd. Na een uit gebreid onderzoek kreeg de politie te Bussum een tip. welke tot gevolg had, dat bij een inwoner dier gemeente huiszoeking gedaan werd. Er werd een col lectie bontmantels gevonden, doch slechts een deel hiervan bleek afkomstig van de inbraak aan de Vliet laan. Een ander deel bleek ontvreemd te zijn te Haar lem. De politie stelde zich met de Haarlemsche re cherche in verbinding en deze wist tenslotte vier mannen uit Haarlem aan te houden, die na verhoor bekenden schuldig te zijn aan de inbraak te Bussum. Zij bleken echter het geheele land af te reizen en had den bontmantels gestolen te Haarlem, Leiden en eenige andere plaatsen. Op deze arrestatie kon nog de arrestatie van een heler van het bont te Amster dam volgen. De Bussummer, bij wien de bontmantels in beslag genomen werden, bleek te goeder trouw te zijn. Het jubileum der Ger. Kerk Ie Heemstede Een dankoffer gevraagd Ter gelegenheid van het zilveren jubileum dat de Geref. Kerk te Heemstede op Tweeden Paaschdag a.s. vieren zal, wordt onder de leden der gemeente een dankoffer ingezameld: 120 leden der gemeente hebben reeds een bedrag van f 600 bijeengebracht. Men hoopt dat dit bedrag op 2en Paaschdag flink tal gestegen zijn. Miltvuur De veehouders zullen zich ongetwijfeld herin neren, dat van November 1939 tot Mei 1940 over geheel Nederland verspreid, een groot aantal ge vallen van miltvuur onder het vee voorkwam, veroorzaakt door het voeren van uit het buiten land ingevoerd besmet beendermeel. De aanwezige voorraad meel, benevens daar van of daarmede bereide koekjes zijn. toen, na onteigening, vrijwel geheel vernietigd, terwijl de door het voeren gestorven dieren vanwege het Rijksbureau voor de voedselvoorziening in oor logstijd zijn vergoed. Thans heeft zich in een gemeente in de pro vincie Gelderland een geval van miltvuur bij een rund voorgedaan, waarbij bleek, dat dit rund ge voerd was met een gedeelte van den door den eigenaar achtergehouden voorraad besmette koekjes. Deze voorraad is met het cadaver in den destructor vernietigd. Deze onbegrijpelijke onvoorzichtigheid is den veehouder, die volkomen bekend was met het verdachte karakter der koeken, duur te staan gekomen, daar thans natuurlijk van schadever goeding geen sprake kan zijn. Het is niet onmogelijk, dat ook nog andere veehouders een of meer doozen der bedoelde koeken of een grootere of kleinere hoeveelheid van het besmette meel hebben achtergehouden en nog in hun bezit hebben. Mocht dit inderdaad het geval zijn, zoo wor den deze veehouders in hun eigen belang ernstig en met nadruk gewaarschuwd om deze koeken of meel dan hun vee niet te voeren, ook zelfs niet bü de huidige voedselschaarschte, maar deze alsnog te vernietigen. HAARLEMSCHE RECHTBANK. DIEFSTAL VAN TARWE. Een lakspuiter uit Krommenie en een grondwerker uit Koog Zaandijk waren op 21 Februari de Haarlemmermeer in gegaan om een paar mud tarwe te halen. Toen ze er niet in slaagden de tarwe clandestien te krijgen hadden ze maar vijf mud gestolen. Op de pont bij Buitenhulzen waren ze echter door de marechaussee aangehouden. Te gen den lakspuiter eischte de Officier tien maanden ge vangenisstraf en tegen den grondwerker 1 jaar gevange nisstraf. De verdediger Mr. Dr. F. A. Bijvoet noemde dit weer een van die typische misdrijven, die uit de huidige om standigheden zijn voortgekomen. In een normalen tijd zou deze jongen nooit tot diefstal zijn gekomen. Met klem drong pleiter daarom op clementie aan. RIJWIELDIEF VOOR DE RECHTBANK. Vervolgens had zich te verantwoorden een 30-jarige in woner van Haarlem, die zich schuldig had gemaakt aan diefstal van twee rijwielen, namelijk een op 26 November j.l. in de Spaarnwouderstraat en één twee dagen later uit een poort Jn de Jansstraat. „Was het nog een goede fiets?", vroeg de president aan den eigenaar van het eerstgenoemde rijwiel. „Nou, het was nog een vrij behoorlijk karretje". „Hebt u het terug gekregen?" „Neen, ik heb er nooit meer iets van gezien". „Zonde van de banden!", aldus concludeerde de Pre sident. De tweede benadeelde had het rijwiel niet op slot ge daan. De Officier eischte een jaar en zes maanden gevan genisstraf. Mr. L. J. Venhuizen, de raadsman van verdachte, merkte op, niet anders te kunnen en moeten voldoen, dan zich te refereeren aan het oordeel van de rechtbank. Verdachte vond de straf nogal hoog. „Ja maar", zei de President, „u bent al negen maal veroordeeld: de laatste maal in Rotterdam zelfs voor een jaar. Dat wordt steeds erger met u!" KNOEIERIJ MET LOTEN WINTERHULP NEDERLAND. Twee colporteurs, die belast waren met den verkoop van loten voor de loterij van Winterhulp Nederland, hebben het in hen gestelde vertrouwen beschaamd ge maakt. Zij opende eenige enveloppen, om te kijken of er ook een prijs in zat, een handeling waartoe alleen de kooper het recht heeft. Op die wijze had één hunner zich een klein bedrag toegeëigend. De tweede verdachte had ze alleen geopend. De Officier eischte tegen eerstgenoemden verdachte een maand gevangenisstraf en tegen den tweede f 20 boete of tien dagen. WIELRIJDSTER AANGEREDEN. Een 30-jarlge chauffeur uit Haarlem werd beschuldigd, dat hij op 10 Januari zóó onvoorzichtig met een vracht auto op het Soendaplein had gereden, dat een Jeugdige wielrijdster gegrepen werd; zij had een hersenschudding gekregen. Verdachte merkte op. dat het toen heel donker was, zoodat hij niet eens kon zien, dat hij links op den weg reed. Bovendien waren de ruiten van de cabine beslagen. „Hoeveel personen zaten er in de cabine?", vroeg de president. „Drie. edelachtbare." „Waarom deed je dan niet één van de raampjes open?" „Omdat de twee mannen, die naast me zaten, het dan te koud zouden hebben." „Maar daar ben Je nu zelf de dupe van en de wiel rijdster niet minder." De Officier eischte een maand hechtenis. De verdediger, Mr. Proper, pleitte clementie. Uitspraken in al deze zaken op 16 April. UITSPRAKEN. Tien maanden gevangenisstraf had de Officier ge- eischt tegen een stoker die tien vaten zeep van de zeepfabriek „Het Spaarne" had gestolen. Hij werd con form den eisch veroordeeld. Een suikerbakker uit Amsterdam had 2 jaar en 6 maanden tegen zich hooren eischen omdat hij een ban ketbakker te Haarlem voor f 150 had opgelicht. De Rechtbank veroordeelde hem tot 2 jaar Een 30-jarige varensgezel werd ervan beschuldigd een bijouteriekistje met f 220, toebehoorende aan een pensionhouder te Haarlem te hebben gestolen. De ver dachte werd tot 2 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het O.M. had 2 jaar geëischt. KOEIEN FRAUDULEUS GESLACHT. De handelsrecherche van Velsen, die met het oog op de komende Paaschdagen een extra oog in het zeil hield heeft Woensdagmorgen ontdekt, dat in een stal aan de Gildenlaan te Velsen-N. twee koeien frauduleus geslacht waren, terwijl een derde koe haar lot nog stond af te wachten. Twee mannen, de gebrs. T. te Velsen-N. werden gearresteerd. Het vleesch en de koe werd in beslag genomen. Ook hier is gebleken, dat de stal, waarin het misdrijf geschiedde, voor slachtplaats allerminst geschikt was. MeestercyclusCor de Groot Cor de Groot verving George van Renesse. De Groot's spel was even geacheveerd en indrukwek kend als 1.1. Zondag, al bereikte hem het verzoek tot plaatsvervanging pas dien namiddag en al was zijn programma nu een heel ander. Afgaande op wat ik hem nu in die twee zoo kort op elkaar volgen de recitals hoorde spelen meen ik gerust te mogen zeggen dat Cor de Groot een klasse op zich zelve onder de Nederlandsche pianisten vormt en dat hij zelfs voor geen enkele pianistische grootheid van andere nationaliteit onderdoet. Een zoo prachtige, alles omvattende techniek, zóó veel veerende licht heid en kracht, zulk een verscheidenheid van kleur: welke pianist bezit dat alles in hoogere mate?Wie zou in de Rhapsodie espagnole van Liszt een helderder en fonkelender vuurwerk kunnen ontsteken, in de Sonette di Petrarca no. 123 meer poëzie kunnen openbaren Schumann's Papillons tot rijker leven kunnen wekken dan Cor de Groot Woensdag avond deed? Het was alles gaaf en boeiend, prachtig van toon en techniek, ook zijn Chopinspel, in de 2de Ballade ik hoorde hem nu 3 van de 4 spelen! en de Grande Valse brillante. Cor de Groot's spel is niet „modern" in den zin van nuch ter zakelijk. Het is romantisch. Hij romantizeert en poëtizeert alles wat hij voordraagt, meestal ten voor- deele, soms naar mijn smaak iets te veel. In Brahms' Handelvariaties zie ik stoerder lijnen, minder weekelijk rubato dan De Groot gal'. Brahms was een eenigszins knoestige muzikale figuur. En kele der variaties, zooals die in sexten en de daar op volgende snelle speelde hij prachtig, de Siciliano b.v. echter weer te vrij en te week en de laatste va riatie niet afgebeten genoeg. Dit zijn kleinigheden. Het geheel was grandioos. Twee toegiften: de cis-mineur Nocturne van Chopin en de Valse-Impromptu van Liszt. En een geestdrift, die bewees dat nu eindelijk ook eens profeten in eigen land geëerd worden. Moge dit zoo blijven! K. DE JONG. Welke bonnen zijn thans geldig? Brood of gebak Van 29 .Maart tol en met 4 April: 17A Brood 4 rants. 17B Brood i/s rants. 17A Vleesch 1 rants Vleesch of 17B VI.waren Yt rants. vleeschwaren 17A Aardappelen lij KG Aardappelen 17B Aardapelen KG Aardappelen Van 22 Maart tot en met 18 April: 260 Algemeen 1 KG Suiker 3-01 of 4-01 res. 50 gr. Cacao 359 Algemeen 250 gr. Koffiesurrogaat 203 500 gr. Jam 257-261-265-269 Algemeen 1 rants. Bloem brc«d of gebak 4-02, 4-03 res; 250 gr. Rijst 264 Algemeen 250 gr. Peulvruchten 268 350 gr. Gort of 250 gr. Aard- appelmeelvlokken 2 67 100 gr. Vermicelli of maïzena 25S. 262, 266, 270 274 Algemeen 100 gr. Kaas 16A t/m 19A Melk 3'/ï L. Melk 16B t/m 19B Melk 1.}$ L. Melk Van 26 Maart tot en met 18 April: 271 Algemeen 250 gr. Peulvruchten 4-04 Reserve 400 gr. sinaasappelen Van 26 Maart tot en niet 11 April: 16 Boter en Vet 125 gr. Margarine 17 Boter en Vet 125 gr. Boter of margarine of 100 gr. Vet Voorts: Zeep Bon 22S Algemeen en Bon H Zeep der Zeep- kaarten 1 rantsoen zeep. Bon H toiletzeep 75 gram toiletzeep 80 pCt. t.m. 30 April. Bon. L Textiel (Mannen) 50 gram scheerzeep t.m. 30 April. De geldigheidsduur van bon ,211 Bonkaart Alge meen en de met Zeep G gemerkte bon is verlengd t.m. 30 April. Brandstoffen: Bonnen 13 HK en 17 HK en 09 van de brandstoffenkaarten J en K 1 eenheid vaste brandstoffen per bon. Bonnen 23 CV t.m. 28 CV en 29 t.m. 32 CV van de bra.ndstoffenkaart L 1 een heid vaste brandstof per bon. Bonnen brandstoffen 7de, 8e en 9e periode één eenheid per bon. Alles geldig tot 15 April. VERDUISTEREN van 2o.i4 tot 7.12 Maan 2 April op 21.38, 3 April onder 8.26 Verduisteren 3 April van 20.16 tot 7.10. Maan 3 April op 22.55, 4 April onder 9.01 Een inbraak met een staartje Reeks misdrijven aan het licht gekomen Uit Santpoort wordt gemeld: De inbraak bij den fotohandel S. in de Hoofdstraat eenige weken geleden gepleegd, heeft 'n staartje gehad. Zooals reeds werd gemeld was de 19 jarige Santpoortenaar B. bij deze inbraak betrokken. Bij het verdere onderzoek is gebleken dat deze jonge man nog meer op zijn geweten had. Hij bekende, zich aan een aantal diefstallen van rijwielen te hebben schuldig gemaakt. Verder is aan het licht fekomen dat eenige familieleden van den aangehou- ene ook niet heelemaal brandschoon waren. Een in die richting ingesteld onderzoek heeft uitgewezen, dat de zuster van B. zich eveneens aan diefstal van een rijwiel had schuldig gemaakt, terwijl een in Haarlem wonende broer de gestolen fiètsen heelde. De vader van B. ontpopte zich als de dader van den diefstal van een geldkistje met 690.dat negen jaar geleden gestolen was uit een woning in de Oranjestraat te IJmuiden en welke diefstal nog nooit was opgehelderd. Al deze personen, alsmede eenige Haarlemmers, die zich aan heling hebben schuldig gemaakt, werden gearresteerd. Vier wer den te Haarlem ingesloten. Eerste Haarlemsche Coöperatieve In- en Verkoop Centrale Waardige viering van het zilveren jubileum De Eerste Haarlemsche Coöperatieve In- en Ver koopcentrale G. A. heeft Woensdagmiddag ter ge legenheid van het 25-jarig bestaan, een receptie gehouden in de kroonzaal van Restaurant Brink- mann, Groote Markt te Haarlem. Talrijke fraaie bloemstukken gaven de zaal een feestelijk aanzien. Zeer vele fabrikanten, vertegenwoordigers, impor teurs, grossiers en winkeliers uit de sigaren- en tabakbranche hebben het bestuur en in bijzonder heid der administrateur den heer H. A. Smink, die 25 jaar aan de coöperatie verbonden was op zeer hartelijke wijze gehuldigd. Behalve het bestuur be staande uit de heeren P. Duys, Voorzitter, J. Of- fenberg, secretaris, W. Stam, penningmeester, W. Koster en D. v. d. Velde, waren ook de president commissaris de heer J. M. Adelaar en de commis sarissen de heeren J. A. Hoekstra en P. Kuiken aanwezig om de talrijke gelukwenschen in ontvangst te nemen. De voorzitter de heer P. Duys memoreerde in zijn toespraak het feit dat temidden van den oor log 1418 en wel op 1 April 1917 de behoefte aan een coöperatie werd gevoeld. Na de oprichting was men eerst gehuisvest in een pand aan de Bakenessergracht doch spoedig bleek dit te klein. Vandaar ging men naar de Badhuisstraat, daarna naar de Parklaan tot tenslotte in 1932 het per ceel Witte Heerenstraat 13 in gebruik werd ge nomen. Dit gebouw voldeed aan alle eischen zoodat er ruimschoots gelegenheid was de vele soorten overzichtelijk te étaleeren. Vooral in den beginne moesten vele moeilijkheden worden overwonnen doch mede dank zij het werk van den administra teur kon een financieel gezonde basis worden be reikt. Nadat spreker nog de heeren v. d. Velden en v. d. Broek had herdacht, besloot hij met den wensch dat men ook thans de moeilijkheden het hoofd zal kunnen bieden. Het bestuur roept daar toe aller medewerking in. De president-commis saris, de heer J. M. Adelaar herinnerde eraan dat de heeren Stam, Koster en Hoekstra thans even eens 25 jaar hun beste krachten aan de Coöperatie hebben gewijd. Speciaal richtte hij zich tot den heer Smink waarbij hij naar voren bracht dat de keuze van het eerste bestuur wel zeer juist is ge weest. De werkzaamheden en adviezen van den administrateur-bedrijfsleider zijn altijd ten zeerste gewaardeerd en het deed spreker genoegen daar nu eens in het openbaar gewag van te kunnen maken. Uit de huldiging van het personeel is wel ge bleken, dat de heer Smink ook bij hen in hoog aan zien staat. De heer Adelaar hoopte dat de heer Smink nog vele jaren aan de Coöperatie verbon den mag zijn. Als blijk van waardeering bood hij den administrateur een fraaie oorkonde als mede een cadeau aan. Aan mevrouw Smink werden bloemen overhandigd. Namens de vertegenwoordigers bracht de heer Overdijk de gelukwenschen over en bood tevens een schemerlamp, een verzilverde schaal en een aansteker als cadeau aan. De heer Blankevoort feliciteerde den jubileeren den Administrateur namens den Bond van Gros siers Noord-Holland's Noordpunt, waarvan de heer Smink voorzitter is. Als geschenk overhandigde deze spreker een fraaie acte-tasch. De heer Smink heeft tenslotte in hartelijke be woordingen voor de hem gebrachte hulde bedankt in het bijzonder den heer Adelaar, die zelf ook 25 jaar aan de Coöperatie zijn stuwende werkkracht heeft gewijd. Van de vele bezoekers noemen wij nog Jhr. dr. J. C. Mollerus. directeur van het kantoor Haarlem van de Provinciale Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noord-Holland. EXAMENS ACADEMISCHE OPLEIDING. Bevorderd aan de Gem. Universiteit van Amsterdam tot arts de heeren H. M. Waszink, R. H. Gever9, J. E. P. P. Regout, D. C. Smelik, J. B. M vismans en F. E. E. Haverman: artsexamen te geel. de heeren J. W. Bos, J Blitz, J. Taam, W K. Gunst, T. L. A, de Bruine en J. H. Menke: doctoraal geneeskunde de heeren A. Ie Poole en C. Boot. CARILLONBESPELING TE HAARLEM. Het programma van dc carlUonbespelIng te Haarlem door den heer R Heerlng stadsbeiaardier te Lelden te geven op 4 April 7 uur luidt als volgt; 1. Prelude. Jef v Hoof; 2a. Bij het kruis; b. Gethsé- mané; c. Ontsluit O Heer, Gregoir; 3. Menuet, van Hoof; 4. Tripiek, A Mlchlelsen: a Allegro, b. Allegretto, c. Presto; 5. Gavotte, J. S. Bach; 6a. Ik zeg het alleen dat hij leeft, J. Crüger; b. Paaschlied. J. S. Bach; c Zegelied, mei. 1601; 7. Andante Cantabile. Jef Denijn. Programma door den stadsbeiaardier te Haarlem op len Paaschdag 9.30—10 uur 1. Prelude. De Vries; 2a. Paaschgezang, Frank; b. Op standingslied. Grain; 3. Menuet. Baustetter; 4. To dl C.a- votta. de Tesch; 5. Allegresse fPaaschklokken). A v. Stra tum. len Paaschdag 13—13 30 uur; 1. Prelude, St. Helelr; 2a. Christus verrezen; b. Christus heeft overwonnen. J. S. Bach; 3. Menuet no. 2, Lefèvere; 4. Giga, Couperia; S. Sooauue. GUsoo, Geslacht varken in een koffer Een aanhouding te Bloemendaal Het Is aan de Bloemendaalsche politie geluk: een man aan te houden, die een groote koffer vervoerde. Bij on derzoek bleek de koffer een geslacht varken te bevatten. Een naar aanleiding hiervan Ingesteld nader onderzoek door de politie in samenwerking met den distrlbutie- contröledienst bracht aan het licht, dat dit varken met vier andere varkens ln de gemeente Velsen in de afge- loopen weken ln een luguber keukentje waren geslacht. De vervoerder en de slager werden naar het politie bureau te Bloemendaal overgebracht. Het bleek dat de slager de beesten afmaakte door hen eerst een tik met een hamer op den kop te geven en daarna het varken met een broodmes voor de verdere consumptie gereed te maken. Een aantal ingezetenen van Bloemendaal. die het vleesch hadden gekocht, kregen een proces-verbaal. Een hoeveelheid vleesch. die bij een der koopers in huis werd aangetroffen is in beslag genomen. De politie waarschuwt behalve tegen de overtreding van het tegen te hoogen prijs en zonder bon koopen van dit clandestien aangeboden vleesch. tevens tegen de kwaliteit van dergelijke producten, die naar ook thans bleek verre van normaal was en die gevaar voor de gezondheid kan opleveren. Teraardebestelling jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek 's-GRAVENHAGE, 1 April. Op Oud Eik en Duinen is hedenmiddag onder groote belangstel ling te ruste gelegd het stoffelijk overschot van den minister van staat, oud-minister van Buiten- landsche Zaken, commissaris der provincie Zuid- Holland. jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek. De stoet, welke slechts twee volgrijtuigen telde, waarin eenige naaste familieleden gezeten waren, vertrok omstreeks 1 uur van de ambtswoning aan het Korte Voorhout, nadat ds. A. K. Straatsma er een rouwdienst had geleid. Een apart rijtuig beladen met een overstelpend aantal bloemstukken reed mede, waarbij van den Rijkscommissaris en van den Beauftragte voor Zuid-Holland. Op de begraafplaats werden opgemerkt: de ge machtigde van den Rijkscommissaris voor Zuid- Holland en 's-Gravenhage dr. Schwebel, voorts dr. Stüle als vertegenwoordiger van den commissa ris-generaal voor bestuur en justitie dr. Wimmer, de oud-ministers Bongaerts, Decker, Van Dijk, De Graeff, König, Patijn en van Schaik. Nadat in de aula het slotkoor „Wenn ich einmal soil scheiden" uit de „Matthaeus Passion" was uit gevoerd, werd de kist met het stoffelijk overschot, begeleid door boden die den overledene hadden ge diend. onder de tonen van het „Wilt heden nu tre den" naar de groeve gedragen, waarna dr. Schwebel mede namens den Rijkscommissaris een krans neer legde en dr. Stüle zulks deed namens den com missaris-generaal voor Bestuur en Justitie, dr. Wimmer. Vervolgens dankte de jongste zoon van den over ledene jhr. M. P. M. van Karnebeek namens de familie voor de groote belangstelling. Verbouw van blauwmaanzaad 's-GRAVENHAGE, 2 April. In aansluiting op de kortgeleden in de bladen opgenomen officieele publicatie, waarin voor blauwmaanzaad een richt prijs is het vooruitzicht werd gesteld van 40 gulden per 100 K.G., vermeerderd met een inleveringspre mie van 20 gulden per 100 K.G., wordt bij dezen een beroep gedaan op de akkerbouwers in de kust provinciën. Tengevolge van den te geringen uitzaai van kool zaad, de uitwintering daarvan en de te verwachten vermindering van de boterproductie, is het dringend noodzakelijk, dat zeer veel blauwmaanzaad wordt geteeld. De prijs behoeft geen belemmering meer te zijn. Deze is zelfs aanlokkelijk. Verder is er een ruime stikstoftoewijzing voor in uitzicht gesteld.Daaromtrent wordt verwezen naar de desbetreffende publicatie, opgenomen in de bladen van de betrokken- provinciën. Tenslotte moge nog herhaald worden, dat de scheurpremie. indien blauwmaanzaad op het gescheurde grasland wordt geteeld, evenals voor. koolzaad 250 gulden per H.A. zal bedragen. In normale jaren was de opper vlakte blauwmaanzaad in ons land ruim 2000 H.A., voor 1942 is 10 tot 20.000 H.A. noodzakelijk. TIJDELIJK VERKOOP- EN AFLEVERINGSVERBOD VAN THEE-, TAFEL- EN ONTBIJTSERVIEZEN. 's-GRAVENHAGE. 2 April. De secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheep vaart maakt bekend, dat ter voorbereiding van een desbetreffende distributieregeling het koopen, ver- koopen en afleveren van thee-, tafel- en ontbijtservie zen van aardewerk en porcelein of onderdeelen daar van, gedurende het tijdvak van Vrijdag 3 April tot en met Donderdag 23 April 1942 verboden is. tenzij hier toe door den directeur van de sectie ceramische in dustrie van het rijksbureau voor verwerkende indus trieën (Juliana van Stolberglaan 27—29, den Haag), schriftelijk vergunning is verleend. Dit verbod geldt voor een ieder, dus eveneens voor die ondernemingen, die momenteel beschikken over een vergunning tot verkoop en aflevering van laatst genoemde instantie. PRIJSREGELING VOOR KRENTENBROOD. 's-GRAVENHAGE, 2 April. In verband met de naderende Paaschdagen is het wenschelijk gebleken voor krentenbrood een afzonderlijke prijsregeling te treffen. Dit is thans geschied en wel in dezen vorm, dat brood, waarin krenten, rozijnen of sucade zijn verwerkt, ten hoogste mag worden verkocht tegen het dubbele van het totaalbedrag der wettelijk toelaatbare inkoopsprijzen van de verwerkte grondstoffen. Op de naleving van dit voorschrift zal streng wor den toegezien. JUBILEUM BIJ DE N.Z.H.T.M. Vandaag is de heer J. Roede, ambachtsman eerste klas bij de N.Z.H.T.M. te Haarlem, 25 jaar bij deze maatschappij in dienst- Hij werd vanmorgen te zijnen huize namens de directie gecomplimenteerd door de heeren ir. B. Nugteren en K. van der Schuit, waarbij hem het gebruikelijk geschenk onder enveloppe werd aangeboden. Van het Jubileumfonds ontving hij een bloemstuk en een geschenk van huishoudelijken aard. De jubilaris mocht het verdere gedeelte van den dag in huiselijken kring doorbrengen. ST. NICOLAAS VEREENIGING „HAARLEM". Op Zaterdag 28 dezer werd door de onderafd. Excursie van bovengenoemde vereeniglng een kienavond gehou den, die ln alle opzichten geslaagd mag heeten. Ter opluistering werd door eenige leden der vereeni glng opgevoerd „Twee weken Papa's- Onder regie van den heer Cor Wassenberg werd op ver dienstelijke wijze gespeeld. Menig prijsje werd met kienen en grabbelton ge wonnen. Het was een avond die bij velen in den smaak viel. De netto opbrengst is bestemd om de kinderen zoo mogelijk dezen zomer een nuttige en leerzame ont spanning te verschaffen. BEKENDMAKING. In verband met daaraan te verrichten werkzaam heden, zal de Melkbrug voor alle verkeer zijn afge sloten van Woensdag 8 tot en met Zaterdag 11 April a.s„ van des morgens 7 tot des avonds 6 uur. Italiaansch weermachtsbericht. Gevecht met pantserafdeelingen bij Mekili ROME, 1 April (Stefanl). Het 669e weermachts bericht luidt: Een onzer afdeelingen. die op verkenning was, ont moette ten Oosten van Mekili pantserafdeelingen, die door artillerie gesteund werden, en bond met succes den strijd aan. De vijand verloor enkele pantserwa gens. De bemanning van een hiervan, waaronder een officier, werd gevangen genomen. Duitsche jagers schoten boven Martoeba twee Cur- tiss-toestellen neer Bij een geslaagden aanval op een convooi in het oostelijke deel van de Middellandsche Zee hebben onze torpedovliegtuigen een groot stoom schip tot zinken gebracht. Een onzer duikbooten, die op haar basis is terug gekeerd, heeft bevestigd, dat zij den 23sten Maart in het oostelijke deel van de Middellandsche Zee een vijandelijken kruiser getorpedeerd en stellig bescha digd heeft, van welke actie in het weermachtsbericht no. 661 melding is gemaakt Nieuwe bolsjewistische aan vallen afgeslagen Sovjets ten Noordoosten van Orel uit hun stellingen verdreven HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER. 1 April (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt be kend: In het Donetzgebied werden nieuwe aanvallen van sterke vijandelijke strijdkrachten afgeslagen. Ook in den centralen en den Noordelijken sector van het front werden vijandelijke aanvallen in verwoede ge vechten afgeweerd Bij een eigen aanval in het gebied ten Noordoosten van Orel wierpen troepen eener gemotoriseerde in- fanterie-divisie den vijand uit zijn stellingen, brachten honderden gevangenen binnen cn maakten 7 kanon nen. alsmede 65 granaatwerpers resp. machinegeweren buit. Italiaansche jachtvliegtuigen vielen in het Zuidelijke deel van het Oostelijke front ccn numeriek sterkere vijandelijke formatie jagers aan en schoten zonder eigen verliezen van 12 bolsjewistische vliegtuigen er 4 met zekerheid neer en 2 waarschijnlijk. In wekenlange uiterst hardnekkige afweergevechten hebben de Opperbeiersche 97e lichte infanteriedivisie en de Brandenburgsche 257e infanteriedivisie talrijke door pantserwagens ondersteunde aanvallen van in de meerderheid zijnde vijandelijke strijdkrachten af geslagen en den bolsjewisten hooge verliezen aan men- schen en materiaal toegebracht. In Noord-Afrika werd een aanval van Britsche ver kenningstroepen afgeslagen. Succesvolle luchtaanval len richtten zich tegen vliegvelden in de Marmarlca en in het Egyptische kustgebied. De woestijnspnorweg werd met goed gevolg gebombardeerd. Op het eiland Malta werden dc staatswerven en duik bootligplaatsen te La Valetta, alsmede de Britsche vliegvelden overdag en des nachts met bommen be stookt. In luchtgevechten schoten Duitsche jagers 2 vijandelijke vliegtuigen neer. Aan de Engelsehe Zuidkust beschadigden Duitsche gevechtsvliegtuigen een vrij groot koopvaardijschip door verscheidene bomtreffers. Gisteren en in den afgeloopen nacht ondernamen enkele Britsche vliegtuigen storingsvluchten in het Westelijke rijksgebied. Enkele uitgeworpen bommen veroorzaakten geringe materieele en persoonlijke schade. Dit waren Britsche sclic|>cii. welke in «le ha* en van Benirhasie door bommenwerpers van dc as-mogcnd» heden vernietigd werden. Enlt-Recla-Pax-IIoll.ind-c Britsch Indisch Congres verwerpt de Engelsehe voorstellen SJANGHAI, 1 April (D.N.B.) Dc zender Saigon meldt uit New Delhi dat het Britsch Indische Con gres de Engelsehe voorstellen heeft verworpen. Volgens Woensdagavond laat te Londen ontvangen berichten zou de uitvoerende rqad van het Indische Congres, naar de Londensche correspondent van „Svenska Dagbladet" meldt met 37 tegen 16 stemmen het door Stafford Cripps overgebrachte Engelsehe re- geeringsvoorstel hebben afgewezen In een verklaring van de Indische Nationalisten partij wordt, volgens den Britscnen Berichtendienst uit New Delhi het volgende gezegd: „De Indische Nationalistcnpartij is definitief van meening dat de voorstellen van Cripps niet alleen niet overeenstemmen met de eischen van den toestand, doch ook in velerlei opzicht zeer vele gevaarlijke ver wikkelingen bevatten voor de toekomst van het land. Zij is derhalve ervan overtuigd dat de eenige weg. die den Indischen Nationalisten onder deze omstandig heden nog overblijft, is, dc voorstellen te verwerpen.** Tien Britsche bommenwerpers boven Duitsehland neergeschoten Bij vluchten boven het Westelijke cn Noordwestelijke Rijksgebied BERLIJN, 2 April (D.N.B.) In den nacht van 1 op 2 April hebben, naar aan het D.N.B, wordt ge meld, formaties Britsche bommenwerpers storings vluchten boven het Westelijke en Noord-Westelijke rijksgebied ondernomen. Door neergeworpen bommen ontstond geringe schade aan huizen in de woonwijken van verschil lende steden. De burgerbevolking leed eenige ver liezen aan dooden en gewonden. Volgens de tot dusver ontvangen berichten wer den tien der aanvallende bommenwerpers neerge- schbten. Bombardementen op de Pliilippijnen Enkele Amerikaansche troepen in de voorste linies op Bataan teruggetrokken STOCKHOLM, 2 April (A.N.P.) In het com muniqué van het Amerikaansche ministerie van oorlog van Woensdagavond wordt gezegd, naar Reuter uit Washington meldt, dat als gevolg van de numerieke sterkte van den vijand en zijn machtig vuur enkele Amerikaansche troepen in de voorste linies op het schiereiland Bataan (Philippijnen) ge dwongen zijn geweest over een „korten afstand" terug te trekken. In den loop van 1 April heerschte op Bataan levendige activiteit van patrouilles en kwamen nu en dan hevige schermutselingen voor. Vliegtuigen van de Japansche marine hebben de Amerikaansche stellingen aan de Westelijke kust van Bataan gebombardeerd, terwijl Stuk's de front linies der Amerikaansche troepen hebben aangeval len. De vijand heeft ook verscheidene „storingsaan- vallen" uit de lucht op Corregidor uitgevoerd. Des middags ziin na deze aanvallen de Amerikaansche stellingen door vijandelijke batterijen van de kust van Cavite af beschoten. SPOORWEGVERKEER TUSSCHEN BATAVIA EK SOERABAJA HERVAT. TOKIO, 2 April (Domei). Het verkeer op den meer dan duizend K.M. langen spoorweg van Batavia naar Soerabaja is, naar de „Asahi" uit Ba tavia meldt, gisteren hervat, nadat Japansche pio niers de noodige herstellingen hadden verricht. Ook op de zijlijnen op Java is hot verkeer hervat, on danks de vernielingen, die de Nederlandsch-Indische troepen op tal van plaatsen hadden aangericht.

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 1