IN ENKELE REGELS Nieuwe oproep van Bose Proces te Ankara begonnen Sovjetagenten aangewezen als opstellers van het plan tot den aanslag Het D.N.B. meldt: Woensdagochtend om tien uur is voor de eerste strafkamer te Ankara het proces be gonnen inzake den aanslag op den Duitschen ambas sadeur Von Papen. In de beklaagdenbank hadden zit ting genomen: 1. Abdoerrahman Sayman, student. 2. Soeleyman Sagol, kapper, beiden Turken, geboren In Jocgo Slavië. 3. De Sovjetburger Leonid Kornilof, leider der transportafdeeling der handelsvertegenwoordiging van het consulaat generaal der Sovjet Unie. 4. De Sovjetburger Iwano GeogiewitsJ Pawlof. De president. Sabri Joldash. opende de zitting met 'de vaststelling der identiteit van de vier beklaagden, waarbij voor de beide Sovjetbeklaagden een tolk ver plicht gesteld werd. Den beklaagden werd de aanklacht voorgelezen en den Russen werd een afschrift in Rus sische vertaling overhandigd. De Sovjetbeklaagden weigerden naast de beide Turken op dezelfde bank plaats te nemen. Vervolgens ging de president tot het verhoor der beklaagden over, beginnend met den Turksehen student Sayman, die eerst zijn levensloop schetste. Hij was als emigrant uit Joego Slavië naar Istanboel gekomen, waar hij zijn actie als communist voortzette. De beklaagde erkende aan den aanslag op den Duitschen ambassadeur te hebben meegewerkt. Sayman verklaarde ten aanzien van zijn medeplich tigheid dat de beide Sovjet-agenten Kornilof en Paw lof het plan voor den aanslag hebben opgesteld. Voorts schilderde Sayman in het bijzonder het con tact tusschen de communistisch georiënteerde emi granten en hun betrekkingen met de beide Sovjet Russische beklaagden. Het openbaar ministerje, dat door den procureur- generaal Dsjemil Altay wordt vertegenwoordigd, gaat uit van het standpunt dat de aanslag van den 24en Februari tegen den Duitschen ambassadeur Von Papen was gericht. De president merkte in verband hiermede op dat de beklaagden de doodstraf hadden kunnen verwachten, wanneer de ambassadeur bij dezen aanslag zou zijn gedood. Over het tweede deel der zitting meldt het DNB o.a.: De president ging over tot het verhooren van ver dachte Sagol, aan wien de passage in de aanklacht jegens hem, welke gebaseerd is op het vooronderzoek, werd voorgelezen. De verdachte gaf op de tweemaal gestelde vraag de verzekering dat zijn verklaringen juist waren weergegeven en dat hij hieraan niets meer had toe te voegen. Daarna begon het verhoor van de beide Sovjet- Russische verdachten, Pavlof en Kornilof, die beiden categorisch ontkenden de Turksche medeverdachten te kénnen. Pavlof noemde zich ambtenaar van de handelsvertegenwoordiging der Sovjetambassade in Turkije. Met een openlijk aan den dag tredende arro gantie eïschte Pavlof bewijzen en getuigen voor het feit dat hij met Sayman en zijn vrienden een samen komst zou hebhen gehad. Kornilof gedroeg zich precies eender. Hierna volgde een gesprek tusschen den Sov- jet-Russischen verdachte, de rechtbank en den officier van justitie. De tactiek van de Sovjet-Russische verdachten be goot duidelijk het plan om zich voor te stellen als slachtoffers van een provocatie en om met het voor wendsel te schermen dat zij wegens onvoldoende vertaling het proces niet kunnen volgen. De rechtbank besloot een anderen tolk te beëedigen. De volgende zitting zal op 8 April worden gehouden. Polen ter dood veroordeeld 21 doodvonnissen te Bromberg BROMBERG, 1 April. Het D.N.B. meldt: Voor het bijzondere gerechtshof alhier is vonnis geveld tegen een aantal Polen, die volksduitschers op den weg van Thorn naar Warschau met machinegeweren en bajonetten hebben vermoord. 21 beklaagden werden ter dood veroordeeld, een beklaagde kreeg vijf jaar verzwaard strafkamp, de overige 16 beklaag den werden vrijgesproken. NOORDERBAD Café en terrassen blijven (voorloopig) geopend PAVILJOEN ZUIDERBAD Café en terrassen zijn geopend UITGAAN Heden DONDERDAG 2 APRIL. Palace: „Vluchtelingen", 2.6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „Aleazar", 2.30 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Verbannen". 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Hij en zijn typiste", 2.30, 6.30 en 8.45' uur. Moviac: Gevarieerd programma van 12 uur af. VRIJDAG 3 APRIL: Frans Hals Theater: „Friedemann Bach", 2. 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Brieven aan een onbekende", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „De pionier van Oost-Afrika" (Hans Albers als Carl Peters), 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Janssens tegen Peeters", 2.6.30 en 8.45 uur. Moviac: Gevarieerd programma van 12 uur af. ZATERDAG 4 APRIL: Stadsschouwburg, Wilsonsplein: „Liefdesbrieven" door het Nederlandsch Tooneel, 7.30 uur. Gemeentelijk Concertgebouw: Snip en Snap in de revue: „Dat's wat voor u!", 7.30 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Apotheken De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zon dag) geopend: Apotheek -Van Rijn N.V., Kleine Houtweg 15, Tel. 10539. Firma C. G. Loomeyer en Zoon, Zijlweg 34, Tel. 12495. Schoterbosch Apotheek, Rijksstraatweg 19, Tel. 12711. Te Heemstede is geopend: Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 98, Tel. 28197. Hoofdredacteur: C. J. van Tilburg, Heemstede PIv. Hoofdredacteur: G. N. f-eenders. Heemstede Eerste medewerker: F. O. Derks. Haarlem Een laatste waarschuwing: verwerp de voorstellen van Stafford Cripps BERLIJN, 1 April (D.N.B.) Soebhas Chandra Bose heeft Woensdag per radio opnieuw een oproep gericht tot het Britsch-Indische volk, waarin hij positie koos ten aanzien van de voorstellen van Cripps. Ten aanzien van hel Britsche aanbod verklaarde Bose o.a.: „Britsche Nieuwsbureaux hebben het be richt verspreid, dat ik op weg naar Tokio om het leven gekomen ben. Evenals de Britsche propagan da in het afgeloopen jaar steeds met elkander in tegenspraak zijnde berichten over mijn verblijf en mijn bedoelingen verspreid heeft, zoo heeft zij ook thans mijn dood gemeld. Hier is wellicht de wensch de vader van de gedachte. Ik ken nog niet de bij zonderheden over het gemelde vliegongeluk en weet derhalve niet. of dit ongeluk een gevolg is van sabotage van ae zijde van mijn vijanden. In elk geval wil ik het hoofd nijgen voor degenen, die bij dit tragische ongeluk hun leven moesten laten. Na bestudeering van het aanbod van de Britsche regeering en van de desbetreffende rede voeringen van Sir Stafford Cripps kom ik als ieder objectief denkend mensch tot de conclusie dat Cripps zich heeft laten gebruiken als werktuig van de sinds eeuwen door het Britsche imperialisme ge voerde politiek namelijk de politiek van het „divide et impera" (verdeel en heersch). Engeland heeft altijd reeds, zooals laatstelijk in Ierland en Palestina, het regeeringsprobleem er toe misbruikt om het volk te splitsen. Ik twijfel niet dat de geest van onze vrijheidsstrijders ook tot over de gevange nismuren het Indische volk er toe zal brengen, het huichelachtige aanbod van den heer Cripps van de hand te wijzen. Ik zou verrast zijn geweest, indien Britsche politici werkelijk zouden gelooven, dat Indië een dergelijk voorstel in overweging zou nemen. Hoe kan Cripps denken dat hij door het aanbod van dergelijke kleinigheden als een zetel in de vredesconferentie Indië's vrijheidsdrang zou kunnen bevredigen. Dergelijke kleinigheden werden ons ook tjjdens den laatsten wereldoorlog beloofd. Desondanks bestond de belooning voor Indië na den wereldoorlog in verdere onderdrukkingen en te rechtstellingen. Het aanbod van Stafford Cripps, zoo zeide Bose verder, doet zien dat het de Britsche regeering er slechts om te doen is Indië voor zijn imperialis tische oorlogsdoeleinden uit te buiten. Derhalve moet ook de militaire macht in Indië aan de Brit sche regeering büiven. Engeland denkt daardoor te bereiken dat Indië's krachten voor het imperium kunnen worden ingespannen en Engeland's vijan den er toe gebracht kunnen worden de Engelsche militaire basis in Indië aan te vallen. Engelsche politici speculeeren, dat dan wellicht het Indische volk vrijwillig als bondgenoot van Engeland in den strijd zou gaan. Daartegenover moet ik met allen klem verzekeren, dat, indien de Britsche regeering Indië's krachten niet zou uitbuiten en in Indië geen militaire basis meer zou onderhouden, er niet de geringste mogelijkheid bestaat voor een aanval van een vreemde mogendheid op Indië. Ik zou daarom miin landgenooten willen waar schuwen het Indische volk niet in den oorlog te sleepen. Indië zal het niet anders vergaan als den volken, die Brittannië in den oorlog heeft gesleurd, om ze dan, als het kritiek begon te worden, te laten zitten en zich glorierijk terug te trekken. De overwinningvan Engeland zou voor ons de vereeuwiging van de Indische slavernij beteeke- nen, terwijl onze hoop op vrijheid slechts op de overwinning van de landen van het driemogend- hedenverdrag kan gegrondvest zijn. Op grond van mijn goede kennis van de landen van het pact van drie kan ik mijn landgenooten verzekeren, dat zij bij hun strijd tegen het Britsche imperialisme begrip voor de Indische vrijheid hebben Volgens den stand van den oorlog is de in eenstorting van het Britsche imperium aanstaande, Met deze mogendheid thans nog te willen onderhan delen is niet alleen dwaasheid, doch waanzin. Ik doe derhalve een beroep op mijn Indische landge nooten thans een definitieve beslissing te nemen. Aan de eene ziide staat de oude orde. die ons met holle woorden en ijdele beloften afscheept en aan den anderen kant de nieuwe wereld, die Indië on middellijke bevrijding aanbiedt. Iedere Indiër, die thans vrijwillig met Engeland samenwerkt, pleegt verraad jegens Indië. Tenslotte riép Bose zMn landgenooten op gereed te zijn voor den komenden strijd. „Wij_ Indische nationalisten buiten Indië zoo besloot hij zijn oproep, bereiden thans de laatste beslissende fase van onzen strijd om de vrijheid voor. Als het uur komt, zullen wij aan uw zijde staan, vastbesloten tot den strijd en tot de overwinning. De zon van de vrijheid zal dan weder over ons oude land opgaan". Deze nieuwe oproep van den leider der onafhan kelijkheidsbeweging in Britsch-Indië is bedoeld als een laatste en krachtige waarschuwing aan zijn land genooten om de voorstellen van Stafford Cripps te verwerpen. „Geen enkel compromis, maar een totale breuk", dat is in het kort gezegd, ziin advies. Daar bij stelt hij in het licht dat de ineenstorting van het Britsche imperium aanstaande is. Bose wekt zijn landgenooten op gereed te zijn voor den komenden strijd onder de verzekering dat de Indische nationalisten buiten Indië thans de laatste beslissende fase van den strijd voor de vrijheid voor bereiden. Zoo noodig wil men dus met geweld alle banden met Engeland verbreken. De bevolking van Britsch-Indië wordt gerust gesteld met de mede- deeling dat er geen aanval op het land behoeft ge vreesd te worden van een vreemde mogendheid als het geen basis meer is van Engeland en zijn bond- genooten. De vrijheid van Britsch-Indië kan slechts gegrondvest zijn op de overwinning in den oorlog van de landen van het driemogendhedenpact, die Bose kan het uit eigen wetenschap verzekeren begrip hebben voor de Indische vrijheid. Britsch-Indië staat thans voor de beslissing. Onge twijfeld zal de nieude boodschap van Bose strijders voor de vrijheid van Britsch-Indië bemoedigen en wankelmoedigen tot een besliste keuze brengen. MAX BLOKZIJL VOOR DE RADIO. 's* GRAVENHAGE, 2 April. Hedenavond van 19.1519.30 spreekt Max Blokzijl via den zender Hilversum 2 m de serie brandende kwesties over het onderwerp: „Het vrije woord in tijd van oorlog". OLIERAFFINADERIJEN TE PALEMBANG BINNENKORT WEER IN BEDRIJF. TOKIO, 2 April (A.N.P.) Domei deelt mede dat de groote olieraffinaderijen te Palembang binnenkort hun bedrijf weer zullen voortzetten. Sedert de bezet ting van bijna 7 weken geleden, is er onafgebroken aan het herstel gewerkt. V redegereclit.shof Het drama bij het transport van duizend geïnterneerden. De dood van vier ge- interneerden in den trein van Filmstad naar Amsterdam op den 12den Mei 1940 een gevolg van onbeheerscht optreden van een hunner. Tragische samenloop van omstandigheden. Geen schuld van den kapitein van Gellicum. Vrijspraak een eisch van rechtvaardigheid. "s GRAVENHAGE, 2 April In den avond van 12 Mei 1940 werd een duizendtal geïnterneerde na- tionaal-socialisten van „Filmstad" bij den Haag per trein naar Amsterdam gebracht. Onderweg, even voorbij Haarlem, speelde zich een drama in een treingedeelte af, dat aan vier geïnterneerden het leven kostte. Een geïnterneerde had aan den be waker gevraagd, zich naar den anderen coupé te mogen begeven, waar zijn vrouw en kinderen zich bevonden. De bewaker hield zich aan de strenge orders, dat niemand mocht opstaan enz., waardoor de geïnterneerde zenuwachtig: werd en naar den be waker toeliep, met wien hij in de duistgrnis in een handgemeen raakte. De bewaker heeft daarop eenige schoten uit zijn karabijn gelost; een collega deed insgelijks en het resultaat was, dat vier menschen. het leven lieten, n.l. Chr. W. von Lützow, Arie A Hoek, Petrus J. Wolters en Jan N. Roest. De thans 47-Jarige inspecteur van politie A. M. van Gellicum. indertijd dienst doende als reserve kapitein, had zich deswege onlangs voor het Vrede gerechthof te 's Gravenhage te verantwoorden, om dat hij te stringente orders voor het transport zou hebben uitgevaardigd. Overeenkomstig de conclusie van den fg. procu reur-generaal mr. P. R. Blok heeft het Vrede gerechtshof heden den kapitein van Gellicum vrij gesproken. Het hof heeft daarbij de volgende overwegingen laten gelden: Verdachte, die op den 12en Mei 1940 door zijn militaire meerderen belast is geweest met de over brenging van een groot aantal geïnterneerden van Filmstad (gemeente 's Gravenhage) naar Amster dam, is als commandant van het bewakingsdetache ment, dat de geïnterneerden in den trein van Was senaar naar Amsterdam heeft begeleid verantwoor delijk gelijk door verdachte wordt erkend voor de aan het bewakingspersoneel uitgegeven order, welker strekking was, dat het den geïnter neerden was verboden gedurende het treinvervoer te spreken en van hun zitplaats op te staan, bij overtreding van welk verbod door de bewakings manschappen zou moeten worden geschoten. Ver dachte heeft verklaard, dat hij op grond van zün bekendheid met zijn onderhebben de bewakingsmanjchappen de overtuiging had, dat zjj deze order aldus zouden opvatten, dat zij eerst dan van hun vuurwapenen gebruik zouden maken, indien de overtreding van het vorenbedoel de verbod het karakter van verzet van de zijde der geïnterneerden droeg, welke opvatting ook in de bedoeling van verdachte lag. Als is aan het Hof niet gebleken, dat verdachte als verantwoordelijk commandant in alle opzichten de vereischte zorgvuldigheid heeft betracht waar het leven van medevolksgenooten op het spel stond, tegen wie niets anders kon worden aangevoerd dan dat zij een andere politieke overtuiging hadden dan aan de toenmalige machthebbers welgevallig was, naar het oordeel van het Hof kan de dood van de vier geïnterneerden, die de betreurde slachtoffers zijn geworden van de destijds hier te lande heer- schende politieke verdwazing, aan den verdachte niet worden aangerekend, voor zoover is komen vast te staan, dat de omstandigheden, waaronder de be wakingsmanschappen de doodelijke schoten hebben gelost, onafhankelijk waren van de door verdachte verstrekte order als vorenbedoeld. Het is het Hof namelijk gebleken, dat de bewa kingsmanschappen, inzonderheid zij, die de doode lijke schoten hebben gelost te weten de ge tuigen Eikema en Schakel bij de uitvoering van de meergenoemde order van verdachte inder daad de tegemoetkomendheid hebben betracht, welke verdachte veronderstelde en dat zij eerst tot het gebruik van hun vuurwapenen zijn overgegaan, toen het gedrag van een der geïnterneerden daar toe bepaaldelijk aanleiding gaf. Uit voor het Hof door verschillende getuigen af gelegde verklaringen is komen vast te staan, dat een. der geïnterneerden, die klaarblijkelijk niet heeft kunnen berusten in de weigering van zijn tot den bewaker (getuige Eikema) gedaan verzoek om bij de zich mede in den trein bevindende leden van zijn gezin te mogen gaan zitten, bij herhaling niet alleen van zijn plaats is opgestaan, maar daartoe zelfs eenige malen het geweer van genoemden be waker heeft vastgegrepen, ondanks de herhaalde waarschuwingen van dezen bewaker en de door hem aanvankelijk toegepaste maatregelen van geweld. Hei Hof acht' het dan ook onder de gegeven omstandigheden waarbij in aanmerking moet worden genomen, dat de duisternis was ingevallen en de trein met het oog op luchtgevaar niet mocht worden verlicht niet zonder redelijke aanleiding dat de meergenoemde bewaker (getuige Eikema). die verklaard heeft zich door de bedoelde gedragin gen van den geïnterneerde bedreigd te hebben ge voeld, tenslotte van zijn vuurwapenen heeft gebruik gemaakt. Ook het door den anderen bewaker, getuige Schakel, geloste schot, toen hij, in het duister, nadat getuige Eikema reeds geschoten had, iemand op zich toe zag komen, vindt naar het oordeel van het Hof onder dezelfde omstandigheden zijn rechtvaar diging. Het Hof stelt derhalve vast, dat de doodelijke schoten door de bewakingsmanschappen kennelijk uit andere overwegingen zijn gelost dan bepaaldelijk Uit Washington wordt gemeld: De voorzitter van de juridische commissie van den senaat, Vannuys, heeft een wetsontwerp ingediend dat beoogt voor den duur van den oorlog in de V. S. alle niet op een Zondag vallende feest dagen op te heffen. Ook op de Christelijke feestdagen, met uitzondering van Kerstmis, zou het werk niet on derbroken moeten worden. Een nieuw contingent Portugeesche troepen heeft Lissabon veriaten om het garnizoen op de Kaap-Verdische eilanden te gaan versterken. Volgens een bericht uit Tanger is tusschen Mazagan en Settat een volle autobus van een hellling van 15 me ter hoogte in een rivier gereden. Zeventien personen kwa men om het leven, 14 werden gewond. In Galicië in Noordwest-Spanje. bij Lugo, is een vrachtauto, die men schen vervoerde, tegen een muur gereden en geheel ver nield. Negen personen kwamen om het leven, 2 werden zwaar gewond. Naar de zender te Boston meldt, is de Oorlogsraad voor de Zuidzee Woensdag voor het eerst bijeengekomen. Lord Halifax vertegenwoordigde Engeland, Abbot Austra lië, Nash Nleuw-Zeeland en Soeng China, terwijl ook ter voldoening aan de meergenoemde order van verdachte, namelijk uit zelfverdediging. Da: het in de gegeven omstandigheden niet on redelijk gebruik van hun vuurwapenen door de genoemde bewakers, verband houdende met het ge drag van één der geïnterneerden, mede tot den dood van drie anderen, die zich in zijn onmiddel lijke nabijheid bevonden heeft geleid, is aan een diep betreurenswaardigen samenloop van omstan digheden te wijten, waartoe niet in de laatste plaats de in den trein heerschende duisternis behoort. Het Hof heeft nog overwogen of tengevolge van de meergenoemde order van verdachte, welke opstaan verbood, wellicht verzuimd is aan de ge troffen slachtoffers hulp te bieden, waardoor hun leven gered had kunnen worden. Ook deze vraag heeft het Hof echter ontkennend beantwoord, om dat, gelijk mede door den getuige-deskundige Man schot en door getuige Hers, arts te Wassenaar, is verklaard, onder de gegeven omstandigheden en bij de onmogelijkheid van eenige verlichting hulp verleening aan de overigens reeds doodelijk getrof fenen in elk geval uitgesloten moest worden geacht. Het Hof is op grond van vorenstaande overwe gingen van oordeel, dat de dood der vier slacht offers, welke het beruchte geïntemeerdentransport van Filmstad naar Amsterdam op den 12en Mei 1940 in de herinnering van velen doet voortleven, niet te wijten is aan de schuld van verdachte. Het Fransclie pantserwapen tijdens den oorlog Beschuldigingen aan het adres van Blum VICHY, 1 April. Het D.N.B. meldt: Den 23sten dag van het proces te Riom werd kolonel Perret als getuige verhoord, die zijn standpunt uit eenzette ten aanzien van de kwestie van het Fran- sche pantserwapen en in dit verband bezwarende verklaringen aflegde voor den beklaagde Blum, onder wiens regime, naar Perret zeide, de mate- riaalvervaardiging voor pantserwagens zes maanden vertraagd werd. Verder gaf kolonel Perret, evenals de meeste der tot nu verhoorde getuigen, als zijn meening te kennen dat de inferioriteit en de gebrek kige ondersteuning van het pantserwapen door de luchtmacht een der beslissende oorzaken was ge weest voor de militaire catastrofe van Frankrijk. Tijdens het tweede deel der zitting legde gene raal Langois verklaringen af over de 'geestelijke houding van het Fransche leger. Hij laakte de gerin ge geestdrift die de Fransche reservisten en re- cruten aan den dag hadden gelegd. Ook was de Fransche jeugd beïnvloed door een pers, die voort durend het leger had bestreden. De beklaagde Da- ladier protesteerde tegen de verklaringen, omdat zij een politiek karakter droegen. Het debat daarover veroorzaakte een incident met den beklaagde Blum, die opgewonden opstond en den getuige de vraag stelde, of hij, Blum, bedoeld was met de uitlating van den getuige, dat eenige vooroorlogsche politici zich niet als Franschen hadden gedragen. Ondanks het bezwaar van den president, dat de getuige niet verplicht was namen té noemen, riep Léon Blum: „Ik sta er toch op te weten of ik be doeld ben". Generaal Langois verklaarde daarop niet in te zien, waarom hij als getuige bepaalde per sonen met name zou moeten noemen. Hij kon slechts verklaren, dat al degenen, die zich aan de Vol kenbondsideeën hadden gewijd, zich niet als Franschen hadden gedragen. JUBILEUM J. F. DE NIJS. Woensdag herdacht de heer J. F. de Nijs, hoofdbe steller bij het P.T.T.-bedrijf te Haarlem, den dag, dat hij 40 jaar geleden in dienst trad. Het heeft hem niet aan belangstelling ontbroken. Tal van schriftelijke felicitaties en bloemstukken waren binnengekomen. De jubilaris werd eerst gelukgewenscht door den heer J. C. Smid, directeur van het Post- en Telegraaf kantoor; die hem schetste als een zeer verdienstelijk ambtenaar. Namens het bedrijf overhandigde spreker de oorkonde; hij bood persoonlijk een fraai boekwerk aan. Vervolgens werd het woord gevoerd door den heer Van Wateren, chef der afdeeling bestelling, die ge waagde van een voorbeeldige samenwerking. Namens de huldigingscommissie, bestaande uit de heeren v. d. Velde, v. Lookeren, Van Wateren en Flooren, sprak laatstgenoemde namens het P.T.T.- personeel. Spreker schetste de moeilijke functie van hoofdbesteller, vooral wat de leiding en controle be treft. De jubilaris is in zijn werk uitstekend geslaagd. Hem werden aangeboden bloemen en een gekleurde ets. De jubilaris dankte de sprekers HERHALING VAN „LIEFDESBRIEVEN". Naar aanleiding van hel groote succes van de eerste opvoering te Haarlem van Liefdesbrieven, in vijf taferee- len van Felix Lützkendorf, zal door het Gemeentelijk Theaterbedrijf Amsterdam, afdeeling Tooneel, Int. Cor van der Lugt Melsert een herhaling van dit succesblijspel worden gegeven in den Stadsschouwburg te Haarlem op Zaterdagavond 4 April om halfacht. Aanval afgeslagen. Bijna dagelijks kan men in de dagbladen lezen: Onder hooge en bloedige verliezen werden de Sovjet- aanvallen afgeslagen.... Men realiseert het zich nau welijks onder welke omstandigheden en met welke offers dit gepaard gaat. Honderden dappere soldaten van de verbonden legers staan dag en nacht klaar om de herhaalde uitvallen der Sovjets af te slaan. Zorgt u er voor dat, wanneer deze helden het slacht offer worden van hun plicht het hun aan niets ont breekt. De beste verpleging is nog maar net goed ge noeg. Zorgt u er voor dat de Nederlandsche Ambulance haar taak aan de fronten in het Oosten zoo goed mo gelijk kan volbrengen. Steunt daarom deze hulpexpe ditie en stort uw bijdrage op girorekening 8 7 6 0 0. NEDERLANDSCHE AMBULANCE, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. Nederlandsch-Indië en Canada vertegenwoordigd waren Voorts was Hopkins aanwezig. Men neemt aan daj de lei ding der oorlogspolitiek zal worden overgenomen door den Oorlogsraad. Bij besluit van den secr.-gen. van opvoeding, weten schap en kuituurbescherming is met ingang van 31 Maart 1942 aan mr. J. Linthorst Homan eervol ontslag verleend als curator van de rijksuniversiteit te Groningen. Bij besluit van den zelfden secr.-gen. is dr. J. Jong bloed, thans conservator, benoemd tot gewoon hoog leeraar in de faculteit der geneeskunde aan de Rijks universiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de physïologie. Woensdag is de 62-jarige landbouwer P. van der Wie len uit Oss op den onbewaakten overweg aan den Kant weg aldaar door een losse locomotief gegrepen en op slag gedood. Loosdrechfs oudste inwoner. Jan van Loenen, is op honderdjarigen leeftijd overleden. Hij was op 13 Septem ber 1941 honderd jaar geworden en bij die gelegenheid hartelijk door de burgerij gehuldigd. Arbeidsdienstplicht nader geregeld Spoedig vereischt voor studenten en hen die in staatsdienst treden 's-GRAVENHAGE, 1 April De secretaris-generaal van het departement van algemeene zaken heeft be treffende den arbeidsdienstphcht het volgende be paald. Voor dienstneming in den Nederlandschen Arbeids dienst worden in de eerste plaats opgeroepen degenen, die zich daartoe vrijwillig aanmelden, voor zoover zij nog niet den leeftijd van 24 jaar hebben bereikt. Deze bepaling en alle andere bepalingen in het besluit, be halve die, waarbij uitdrukkelijk een andere datum ih vermeld, treden met ingang van heden in werking. Met ingang Van 1 Januari 1943 treden in werking de volgende bepalingen- „Zij. die in aanmerking wenschen te komen voor een aanstelling in openbaren dienst of bij het bijzon der onderwijs, moeten, indien zij den leeftijd van 18 jaren hebben bereikt, hun arbeidsdienstplicht hebben vervuld. Dit is niet van toepassing op hen, die geboren zijn vóór 1 Januari 1920. Zij, die tijdens hun aanstelling in openbaren dienst of bij het bijzonder onderwijs den leeftijd van 18 jaren bereiken, moeten op straffe van ontslag binnen een jaar hun arbeidsdienstplicht hebben vervuld". Voorts treedt met ingang van 1 September 1942 het volgende voorschrift in werking: „Zij, die in eenig studiejaar als student wenschen te worden ingeschreven of eenig examen wenschen af te leggen bij een universiteit of hoogeschool, moeten, indien zij den leeftijd van 18 jaar hebben bereikt vóór 1 Juni voorafgaande aan dat studiejaar, hun arbeids dienstplicht hebben vervuld". Deze bepaling is niet van toepassing op hen, die vóór 1 Januari 1920 geboren zijn en ook niet op hen, die vóór 1 Januari 1942 zich als student lieten inschrij ven of al of niet met goed gevolg een examen afleg den bij een universiteit of hoogeschool. De secretaris-generaal van het departement van al gemeene zaken is bevoegd, na overleg met den secre taris-generaal van het departement van sociale zaken, personen, die den leeftijd van 18, doch nog niet dien van 24 jaar hebben bereikt en niet of niet volledig in een beroep of een bedrijf werkzaam zijn en geen ge regelde beroeps- of schoolopleiding volgen, tot het vervullen van hun arbeidsdienstplicht of tot mede werking aan een onderzoek naar hun geschiktheid daarvoor, op te roepen. Hij die aan zoodanige oproeping niet voldoet of niet meewerkt aan een onderzoek, kan op verzoek van den commandant van den Ned. Arbeidsdienst, door alU ambtenaren van rijks- en gemeentepolitie worden aan. gehouden en naar de plaats, waar de arbeidsdienst mod worden vervuld of het onderzoek moet worden gehoui den, worden overgebracht. Hij kan bovendien worden gestraft met hechten^ van ten hoogste zes maanden of geldboete van te* hoogste duizend gulden. De voorgaande bepalingen zijn niet van toepassing op: a. hen, die op grond van het bepaalde in artikel 7 van de Arbeidsdienstverordening voor het vervullen van den dienst niet konden worden aangenomen; b. hen die een werkelijken dienst van ten minste vier maanden, tijd met verlof doorgebracht medege- rekend, hebben vervuld als militair, als lid van den Ned. Opbouwdienst of als vrijwilliger bij de Duitsche weermacht, de „Waffen-SS" of het Vrijwilligerslegioen Nederland, tenzij de dienstneming vrijwillig geschiedt; c. gehuwden, tenzij zij In aanmerking wenschen te komen voor een aanstelling in openbaren dienst of bij het bijzonder onderwijs, dan wel als student wenschen te worden ingeschreven of eenig examen wenschen af te leggen bij een universiteit of hoogeschool. In bijzondere gevallen kan door den secretaris-gene raal van het departement van' algemeene zaken vrij stelling of uitstel van bovengenoemde vereischten worden verleend. Personen, aangesteld in openbaren dienst of bij het bijzonder onderwijs, die hun arbeidsdienstplicht ver vullen, worden geacht met verlof te zijn zonder be houd van bezoldiging. De arbeidsdiensttijd telt ten volle mede voor recht op vaste aanstelling, voor pe riodieke salaris- en loonsverhoogingen, bevordering en pensioen, terwijl pensioenpremie over dien tijd niet wordt verhaald. Zij, die hun arbeidsdienstplïcht hebben vervuld, hebben, in overeenstemming met hun bekwaamheden, recht op voorrang bij arbeidsbemiddeling in Neder land, waartoe de gewestelijke arbeidsbureaux hun medewerking verleenen. Zij, die thans zijn aangesteld of vóór 1 Januari 1943 aangesteld worden in openbaren dienst of bij het bij zonder onderwijs, moeten, indien zij den leeftijd van 18, doch niet dien van 22 jaar hebben bereikt en onge huwd. zijn, op straffe van ontslag, vóór 1 Juli 1944, ge durende het daartoe door den secretaris-generaal van het dep. van alg. zaken te bepalen tijdvak, hun ar beidsdienstplicht hebben vervuld. Ook voor hen gel den de hierboven genoemde gevallen van niet toe passing en de mogelijkheid van vrijstelling. De bepaling, dat voor dienstneming in den Ned. Arbeidsdienst in de eerste plaats worden opgeroepen degenen, die zich daarvoor vrijwillig aanmelden, voor zoover zij nog niet den leeftijd van 24 jaar hebben bereikt, en eveneens het gestelde, dat deze bepaling niet van toepassing is op hen die op grond van het bepaalde in artikel 7 van de arbeidsdienstverordening voor het vervullen van den dienst niet konden wor den aangenomen, zijn mede van toepassing op dienst neming in den Ned. Arbeidsdienst door vrouwelijke personen. Overigens kan de secretaris-generaal andere bepa lingen van dit besluit van- toepassing verklaren op vrouwelijke personen. DE ARBEIDSDIENSTPLICHT VOOR STUDENTEN. Omtrent de arbeidsdienstplicht voor studenten wordt nog het volgende medegedeeld. Vrijgesteld zijn volgens artikel 10 alle ouderejaars. Daarin ligt natuurlijk niet opgesloten, dat zij zich niet als vrijwilligers kunnen melden; integendeel, zij zullen welkom zijn. Dit verdient trouwens alleen al uit over wegingen van praktisehen aard aanbeveling voor hen, die geboren zijn na 1 Januari 1920, voorzoover zij van plan zijn, later een openbaar ambt te bekleeden. Want alleen in bijzondere gevallen zal hun later van arti kel 2, betreffende den dienstplicht in verband met het bekleeden van een functie in openbaren dienst, vrij stelling worden verleend. Voor degenen, die het staatsexamen zullen afleggen, zal een bijzondere regeling worden getroffen, die waarschijnlijk daarin zal bestaan dat hun uitstel wordt verleend of dat hun gedurende den dienst een kort verlof wordt toegestaan, om aan het examen te kun nen deelnemen. VOORTAAN GEEN SPORT MEER OP GOEDEN VRIJDAG. Het college van gevolmachtigden voor de sport heeft bepaald, dat met ingang van het jaar 1943 geen sportwedstrijden, sportfeesten of sportde- monstraties zullen plaats vinden op Goeden Vrij dag. Onder de leuze „Schönhelt der Arbeit" zijn in verschillende steden van ons land de tentoonstellingen geopend van speelgoed, vervaardigd door manschappen van de Dnlt- echc politiebataljons. In het Rijksmuseum te Amsterdam Is een interessante verzame ling bijeengebracht. De laatste hand wordt gelegd aan ecu kasteel Pax-Holland-de Haan-c l)e Rijkscommissaris dr. Seyss-In quart ontving dezer dagen in tegenwoordigheid va den boerenleider E. J. Roskam en van Oberregierungsrat Von der Wense, Hauptabtei lung Emalirung und Landwirtscliaft belm Reichskommissar, den voorzitter der Com missie ter ondersteuning van de maatregelen, getroffen voor de regeling van de land bouwproductie. dr. Posthuma. om hem te danken voor zijn werk In het kader van den Productieslag in Nederland. V. 1. n. r.: de Rijkscommissaris dr. Seyss-Inquart, dr. Posthuma, en de boerenleider Itoêkam, foto Stapf-Mol-Pax-HolIand-m Ook het Hollandscl» boerinnetje ontbreekt niet op de tentoonstelling van speelgoed, vervaardigd door de manschappen van het Duitsche politiebataljon, welke expositie in het Rijksmuseum te Amsterdam is geopend, Pax-Holland-de Haan-g

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 2