Haarlem's Dagblad 59e JAARGANG No. 18037 x x Uitgave Lourens Coster. Ml), v. Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerü N.V Bureaux Groote Houtstraat 93, btjk Soenda- pleiD 3? Postgiro 38810 Drukkerij: Z. B Spaarne 12. Telef. Directie 13082, Hoofdred 13054, Redactie iokoo. Drukkerü 10132, Administratie 10724. 14825. Soendaplein 12230. Directeur: P W f'EEREBOOM WOENSDAG 8 APRIL 1742 Abonnement per week 0,26, per maand 1,15, per kwartaal 3.42, franco per post 3,73, losse nummers 6 cent. Adverten- iien: 1—15 mm. 3.— elke mm. meer 0.20. Reclames 0.3» per mm. Contracttarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1—12 mm. 0,96, elke mm. meer 0.08. Groentjes 1—9 mm. 45 cent, elke mm. meer 5 cent bi) contante betaling. Het zangersfeest van „Polyhymnia'' te Haarlem Belangstelling- van het gemeentebestuur Uiit het fonds voor Kunsten en Wetenschappen is door den burgemeester van Haarlem ter be schikking van het Gemengd Koor „Polyhymnia" gesteld een bedrag van f 100, als bijdrage in de kosten van 't door dit koor in Mei a.s. te houden zangersfeest ter gelegenheid van de herdenking van ziin 40-jarig bestaan en van het feit, dat de heer Willem Hespe gedurende 25 jaren als dirigent aan dit koor is verbonden. EXAMENS NIJVERHEIDSONDERWIJS. Geslaagd voor paedagogisch getuigschrift overeen komstig art. 38 lc lid der Nijverheidsonderwijswet be- hoorende bij de akte N3 (bouwkunde): Ki. de Reus te Velsen-Noord. Uitreiking bonkaarten te Haarlem Donderdag de letter Ka t/m Kro. Voor de uitreiking van de nieuwe bonkaarten, aard- appelkaarten en zeepkaarten voor kinderen is het morgen Donderdag de beurt aan de letter Ka t/m Kro. De politie te Haarlem Aanstelling van tijdelijk personeel Overwegende, dat het noodzakelijk is, indien bijzon dere omstandigheden tot versterking van het politie korps dwingen, doch de duur dier omstandigheden in verband met haar aard niet kan worden bepaald, be doelde versterking mogelijk te maken door benoeming van personeel in tijdelijken dienst of op arbeidsover eenkomst naar het burgerlijk recht, heeft de burge meester van Haarlem de Verordening op de Gemeen tepolitie gewijzigd. Het weekloon van hulpkrachten op arbeidsovereen komst benoemd bedraagt f 30. Omzet bijna verdubbeld December een goede maand voor de Aalsmeersche bloemenveiling Het afgeloopen jaar is voor de Centrale Aals meersche Veiling een bijzonder gunstig jaar gewor den. De omzet liep ondanks de verplichte in krimping van 10 pet. van bakken en kassen en 30 pet. van den open grond van f 2.660.520.49 in 1940 op tot f 4.786.518.07, een vermeerdering van f 2.125.997.38. De omzet in de maand December gaf in het bij zonder een sterke stijging te zien f 285.010.90 werd f 835.501.20. De hoogste dagomzet voor snijbloemen was op 22 December 1941 en bedroeg f 47.379.67, voor pot planten was dit op 16 December 1941 f 44.625.97. De balans toont een eindcijfer van f 1.149.983.65, de exploitatierekening sluit op een bedrag van f 548.751.35. Het schoolkind leert reizen met een spoorboekje Spoorwegpersoneel geeft les in de scholen Voor het schoolbord van de zesde klasse van de lagere school hangt een honderdmaal vergroote bladzijde uit het origineele spoorboekje van de Nederlandsche Spoor wegen. En achter de lessenaar staat niet als gewoonlijk de onderwijzer van de klas, maar ,,cen meneer van de spoorwegen". Op de kaart van Nederland wijst hij met een stok de een of andere route aan, voorkomende in het spoorwegnet en alle kinderen ln de banken rekken zich uit om te zien waar de spoorwegmeneer met hen in een denkbeeldigen trein naar toe gaat. Ziezoo zegt dan de nieuwe „onderwijzer", nu zijn we dus van Almelo naar Apeldoorn gereisd en vandaar naar Utrecht, wie van jullie kan nu in het spoorooekje zien of we daar moeten over stappen naar Leiden en hoelang we dan noodig hebben om van den een en trein in den andere te komen? Als gold het een wedstrijd, zoo snel gaan nu de jongens en meisjes achter in het spoorboekje kijken in welke tabel zij moe ten zoeken voor de lijn Utrecht—Leiden. En als zij dat gevonden hebben zoeken zij op hoe laat „hun" trein in de Domstad arriveerde en hoe laat zij weer kunnen, ver trekken om nog op tijd in de sleutelstad te zijn. De Nederlandsche Spoorwegen hebben een dezer dagen de pers uitgenoodigd om eens zoo'n spoorles mee te ma ken En hoe zulk een uur practische kennis verloopt, schetsten wij hierboven al in eenige zinnen. Het denk beeld van de spoorwegen om den schoolkinderen een en ander bij te brengen, Waar zij later, als zij van school af zijn. in ieder geval wat aan hebben, met name het on- derwijsgeven in het lezen van het spoorboekje, heeft allèrwege instemming gevonden. Een klein legertje spoor wegonderwijzers. gerecruteerd uit het eigen spoorweg personeel. trekt er nu al eenige maanden lang op uit om om school na school te bezoeken om de kinderen de ge heimen van het spoorboekje bij te brengen. En het moet direct worden gezegd, het zijn niet alleen de kinderen die dol zijn op zoo n spoorweguurtje, ook de onderwijzers en zelfs de spoorwegonderwijzers hebben plezier in dit soort onderwijs. Spelenderwijs wordt aan de kinderen uitgelegd hoe zij later zonder te vragen elke reis door Nederland kunnen maken. Eerst vertelt meneer over het ontstaan van ons spoorwegnet, dan zegt hij, dat, wil alles goed functioneel en, er een spoorwegboekje noodig is en ver volgens legt hij aan de klas uit hoe men nu precies den weg kan vinden ln dat warnet van cijfers en getallen. En als men eenmaal zoover is. krijgen de kinderen een boek je, uitgegeven door de spoorwegen en daarin staat letter lijk alles wat zij weten moeten. Hoeveel treinen er zijn in ons land, hoe dc stationschef zijn werk verricht, wat de machinist op de locomotief moet doen om den trein in beweging te brengen, op welke wijze de spoorwegen de goederen door ons land vervoeren en honderd, andere dingen meer. Aan het einde van de les gaat de spoorweg- onderwijzer reisjes maken en dan is er niet een, die niet met volle belangstelling meeleeft met zoo'n denkbeeldige treinreis. Is de les voorbij, dan kan men er van verzekerd zijn dat nog uren de monden van de jongens en meisjes niet stil staan over alles wat zij zoo straks hebben ge hoord. Thuis is vader of moeder niet zoo goed of zij moe ten met hun kinderen nagaan met welke treinen zij moe ten reizen als over eenige weken de vaeantie daar is. Op deze wijze leiden de spoorwegen de jeugd mede op voor het practische leven, en dat daarvan de vruchten niet zullen uitblijven, is zeker. HANDEL IN OUDEN TUBEN. 's GRAVENHAGE 7 April. In den laatsten tijd ver schijnen herhaaldelijk advertenties waarbij hoeveelhe den oude tuben te koop worden gevraagd. Van bevoegde zijde wordt er met nadruk op gewezen, dat de handel in oude tuben slechts geoorloofd is na daartoe verkregen vergunning van den directeur van het rijksbureau voor non-ferro metalen. Voorts dienen daarbij in de prijzen- beschikking non-ferro-metalen no. 2 vastgestelde prijzen in acht te worden genomen. Overtreding van de desbetreffende voorschriften kan ingevolge het economisch sanctiebesluit 1941 zwaar wor den gestraft, terwijl een ieder met een strenge controle rekening dient te houden. INBREKERSBENDE TE ARNHEM ONTMASKERD. De Arnhemsche recherche heeft een mooi succes ge boekt door de arrestatie van een uit zeven personen bestaande inbrekersbende, die den laatsten tijd aan verschillende winkels te Arnhem ongewenscht bezoek had gebracht. Zoo werden onlangs uit een meclpak- huis aan de Korenmarkt 25 balen meel vermist; en kele dagen later werden eveneens op de Korenmarkt van een wagen 3 balen meel ontvreemd. Omstreeks denzelfden tijd werd ingebroken in een winkel in de Turfstraat, waar 7 balen suiker, alsmede een hoe veelheid chocolade, bonbons, zeep e.d. werden ver mist. Terwijl de politie naar deze inbraken een on derzoek instelde, werd er alweer een nieuwe inbraak ontdekt en wel in een winkel aan de Weverstraat, waar 4 kazen, 80 kg boter cn een hoeveelheid worst de buit vormden. Tenslotte vond een inbraak plaats in een grossierderij in rookartikelen in de Willem- •traat, waar voor f 400 aan tabakswaren werd ont vreemd. De verschillende partijen bleken in Nijmegen te zijn verkocht. Tegen de helers wordt door de Nijmeegsche recherche een onderzoek ingesteld ORGELBESPELING IN DE GROOTE KERK TE HAARLEM. Er wordt een Orgelbespeling in de Groote- of St.-Bavokerk te. Haarlem gegeven op Donderdag 9 April 1942 des namiddags van 34 uur door George Robert. Het programma luidt: 1Oster-Hymnus. M. Prae- torius: 2. Fantasie G. gr. t., J. S. Bach; 3. Jesu, mei-1 ne Freude. J. G. Walther; 4. a. Plein jeu, L. Mar- chand, b. Les Cloches, X. Lebègue; 5. Pastorale, C. Franck: 6. Finale uit de 1ste symphonie. L. Vierne. V ERDUISTEREN van 20.25 tot 6.59 Maan 9 April op 4.13, ouder 13.33 Groen van Prinstererscliool te Haarlem Vijftig jaar geleden geopend Het is op 1 Juni a.s. vijftig jaar geleden, dat voor de Vereeniging „Groen van Prinsterer" te Haarlem in het gebouw aan de Jansstraat de eerste bijzondere school op Gereformeerden grondslag geopend werd. Omdat dit gebouw te klein werd is de school onge veer vijf jaar geleden verplaatst naar het perceel Leidscheplein 36. Er is een commissie gevormd om plannen voor de viering van dit gouden jubileum te beramen, maar wegens de huidige tijdsomstandigheden kan nog niet meegedeeld worden op welke wijze de herdenking plaats zal hebben. Behalve deze school heeft de vereeniging ook nog drie scholen aan het Rozenhagenplein, de Zomervaart en de Ambachtstraat. Tien jaren vakontwikkeling en sociale jeugdzorg Van 9 tot en met 16 April a.s. wordt in het vereeni- gingsgebouw St. Bavo, Smedestraat te Haarlem, op initiatief van den Rijksdienst voor de werkverruiming een tentoonstelling georganiseerd, die wil trachten een indruk te geven van hetgeen in een bestek van 10 jaren tijds hier te lande op het gebied van de zorg voor de jeugdige werkloozen tot stand is gebracht. Te velen hebben van het zegenrijke werk, dat ten deze is verricht, nog slechts een onvolledige en vaak onjuiste voorstelling. De tentoonstelling „Tien jaren vakontwikkeling en sociale jeugdzorg" beoogt nu hier aan meerdere bekendheid te geven. Op vakcursussen, in centrale werkplaatsen, in werkgemeenschappen cn in kampverband is aan talrijke jonge lieden de gele genheid geboden den weg naar het arbeidsleven te vinden of te hervinden. Van de aldus gewonnen vak bekwaamheid getuigen de talrijke werkstukken, die op de tentoonstelling zullen worden ingezonden, terwijl den bezoeker voorts een indruk wordt geschonken van de ontwikkelingsmogelijkheden, welke hier voor den jongen mensch open staan. Aan de jongeren biedt de tentoonstelling een in zicht welke mogelijkheden op het gebied der vakont wikkeling, in cursus- of kampverband, voor hen zijn weggelegd, terwijl de oudere volwassene in de gele genheid wordt gesteld kennis te maken met een prachtig stuk socialen arbeid, dat, vanwege zijn groote beteckenis voor de practijk van het maatschappelijk leven, inzonderheid op bedrijfsleiders een sterken in druk zal maken. Het Comité van Aanbeveling kan dan ook een bezoek aan deze tentoonstelling ten zeer ste aanbevelen. In het Comité van Aanbeveling hebben zitting de heeren: S. Plekker, Dr. Ch A. Götte, M. van Driel, F. F. Kuijk. J. Vader. Opleiding tot filniteekenaar Haarlemsehe jongens krijgen een kans Voor een beperkt aantal jongens van 15 tot 20 jaar, die een uitgesproken aanleg voor teekenen hebben bestaat de mogelijkheid in Haarlem een gratis oplei ding te ontvangen van ongeveer 8 maanden waarna een aanstelling tegen gunstige voorwaarden kan plaats vinden als filmteekenaar hier te lande. Daartoe heeft de afdeeling Jeugdbemiddeling van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Haarlem een teekenwedstrijd uit geschreven voor jongens van 15 tot 20 jaar. Voor 11 April moeten de deelnemers zich met eenige teeke- ningen aanmelden bij den Portier van het Gewestelijk Arbeidsbureau, Hoofmanstraat 17 te Haarlem. Óp Maandagavond 13 April en eventueel volgende avon den wordt de wedstrijd gehouden in het gebouw van de Gemeentelijke School voor Nijverheidsonderwijs te Haarlem. Door een jury zal het werk worden beoor deeld. De volgende heeren hebben daarin zitting ge nomen: M. van Driel, wethouder van Onderwijs, H. F. Boot, kunstschilder, J. Beekman, chef-teekenkamer eener Nederlandsche filmmaatschappij, H. Kannegie- ter, teekeninstructeur, J. van Esch, leider van de Jeugdbemiddeling van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Haarlem en H. Koevoet, leeraar Teekenen M.O. aan de Nijverheidsschool te Haarlem. Zij die aan dezen wedstrijd willen deelnemen dienen wel te bedenken dat het hier hoofdzakelijk gaat om fase-teekenen dus niet om reclame-teekenen. Bijdragen voor Winterhulp Nederland In het tijdvak van 23 tot en met 28 Maart j.l. zijn door Winterhulp Nederland bijdragen ontvangen tot een totaalbedrag van f 192.671.95. De aanmeldingsplicht voor werkloozen enz. -GRAVENHAGE, 8 April. De voorlichtings dienst van het departement van sociale zaken meldt: Nu de verordening, omtrent den aanmeldings plicht van werkloozen eenige weken in werking is getreden,, blijkt dat nog vrij veel personen, die zich op grond dezer verordening bij de Gewestelijke Arbeidsbureaux of de bijkantoren moeten aanmel den, in gebreke zijn gebleven dezen plicht na te komen. De belanghebbenden verliezen dus blijk baar uit het oog, dat verzuim in deze strafbaar is. Voorts blijkt uit allerlei mededeelingen en vragen, dat omtrent de gevolgen van de aanmelding veel misverstand heerscht. Daarom kan het zijn nut heb ben er nog eens op te wijzen, dat studeerenden boven den 24-jarigen leeftijd zich moeten aanmel den, doch dat het geenszins de bedoeling is hen uit hun studie te halen of hun studie te bemoeilijken. Zij kunnen deze studie, mits die als ernstig is op te vatten, rustig voortzetten en tot een einde brengen. Hetzelfde geldt ook voor hen, die bijv. bij hun ouders werkzaam zijn. Indien aangenomen kan worden, dat een aanmeldingsplichtige in de huis houding of in het bedrijf van de ouders een volle dige dagtaak heeft, zal men deze taak ook verder kunnen blijven vervullen. Men lichte hieromtrent de arbeidsbureaux volledig en juist in, waardoor de leiders van deze bureaux in staat zijn met elke bijzondere positie rekening te houden. De verwachting, die hier en daar schijnt te be staan, dat men door zich niet aan te melden, aan de aandacht ontsnapt, zal volkomen ongegrond blijken. Wie deze houding aanneemt bezorgt zich slechts moeilijkheden. VERGADERING VAN HET VERVOERSFRONT. Het Vervoersfront organiseert op Zaterdag 11 April a.s. een groote vergadering in restaurant Brinkmann te Haarlem, welke om vier uur aanvangt. Op deze bijeen komst zullen eenige sprekers het woord voeren, o.m. de leider van het Vervoersfront. de heer F. D. Brands. Het heden en de toekomst van het Nederlandsche personen- en goederenvervoer op de rails, te water en op den weg zullen worden besproken en er zal gelegenheid zijn vragen te stellen. JUBILEUM R. DE GOEDE. Zondag 5 April was het 50 jaar geleden, dat de heer R. de Goede als jongmaatje bij de firma Sabelis aan het Spaarne ln diens! trad. Dat hij zeer gezien was bij zijn klanten, bleek reeds Zaterdag, toen hij vele prachtige bloemstukken en gelukwenschen mocht ontvangen. Dins dag vond de eigenlijke huldiging plaats. Des morgens werd de jubilaris met zijn echtgenoote per auto naar de zaak gebracht en op het kantoor door zijn patroon, den heer Joh. de Breuk toegesproken. Spreker schetste hem als een ijverig werkman me! een opgeruimd humeur, waardoor de klanten gaarne door hem worden bediend. Tevens hoopte hij, dat de Goede nog vele jaren in zijn zaak werkzaam mag blijven en schonk den Jubilaris een enveloppe met inhoud en aan mevr. do Goede een fraai bloemstuk. Vervolgens werd aan het personeel gelegenheid gegeven den jubilaris en zijn echtgenoote geluk te wen- schen cn bleef men nog eenigen tijd bijeen. De jubilaris en echtgenoote werden daarna per auto naar hun huis gebracht om verder 't feest in hulselijken kring te vieren. JEUGDIGE BROODDIEVEN LIEPEN IN DE VAL. EDE 8 April, Een Edesche bakker miste al een paar malen brood, gebak enz., nadat hij zijn clientèle had be zocht aan den boschrand. Dinsdagmorgen reed hij naar gewoonte met zijn bakkerskar langs dezen weg. hield stil ir de woning van een klant, nam het benoodtgde mee ging naar binnen. Wat er toen gebeurde, speelde zich echter af onder de oogen van de op den uitkijk liggende rechercheurs. Even was de bakker ln huis. toen uil diverse hoeken en gaten vijf jongens van tien tot twintig jaren kwamen, die in der haast een keten vormden tusschen de kar en den rand van het bosch. De oudste, een twintig jarige jongen, nam vliegensvlug uit de kar krentenbrood, bruin brood, snoep, doozen gebakjes, zakjes ïtiet koek. pepermunt en gaf dit door aan zijn maat. die het op zijn beurt weer deed verhuizen naar nummer drie en op deze. wijze kwam alles in minimum van tijd terecht ten deele in een schuur aan den boschrand en anderdeels achter een watervat. Toen de rechercheurs uit hun schuilhoeken te voorschijn kwamen, wilden de jongens vluchten, doch daaraan viel niet meer te denken. Allen werden gegrepen en-zullen zwaar moeten boeterv voor dit vooral in dezen tijd zoo ernstig vergrijp, Welke bonnen zijn thans geldig i tot cn i ISA Brood 1SB Brood 18 A Vleesch 1 SB Vl.waren ISA Aardappelen 1SB Aardappelen Van 22 Maart tot 260 Algemeen 3-01 of 4-01 res. 359 Algemeen 263 257-261-265-269 Algemeen 4-02, 4-03 res. 264 Algemeen 267 11 April: 4 rants. rants. 1 rants W rants. m kg Vt kg cn niet 18 1 kg 50 gr. 250 gr. 500 gr. 1 rants. 230 gr. 250 gr. 250 gr. Brood of gebak Vleesch of vleeschwaren Aardappelen Aardappelen April: .Suiker Cacao Koffiesurrogaat Jam Bloem brc»d of gebak Rijst Peulvruchten Gort of 250 gr. Aard- appelmeelvlokken Vermicelli of maïzena Kaas Melk Melk April: Peulvruchten sinaasappelen April: Margarine Boter of margarine of Vet 100 gr. 2o». 262. 266. 270 274 Algemeen 100 gr. 16A t/m 19A Melk 3'/. L. 16B t/m 19B Melk l£j L. Van 26 Maart tot cn met 18 271 Algemeen 25Ó gr. 1-04 Reserve 400 gr. Van 26 Maart tot cn met 11 16 Boter en Vet 125 gr. 17 Boter en Vet 125 gr. 100 gr. Voorts: Zeep Bon 228 Algemeen on Bon H Zeep der Zeep kaarten 1 rantsoen zeep. Bon H toiletzeep 75 gram toiletzeep 80 pCt. t.m. 30 April. Bon. L Textiel (Mannen) 50 gram scheerzeep t.m. 30 April. De geldigheidsduur van bon 211 Bonkaart Alge meen en de met Zeep G gemerkte bon is verlengd t.m. 30 April. Brandstoffen: Bonnen 13 HK en 17 HK en 09 van de brandstoffenkaarten J en K 1 eenheid vaste brandstoffen per bon. Bonnen 23 CV t.m. 28 CV en 29 t.m. 32 CV van de brandstoffenkaart L 1 een heid vaste brandstof iter bon. Bonnen brandstoffen 7de, Se en 9e periode één eenheid per bon. Alles geldig tot 15 April. Pensioenwet 1922 Verruiming van de mogelijkheid van inkoop voor pensioen van verschillende soorten van diensttijd. Van belang voor in dienst zijnde, zoowel als voor ontslagen (ook gepensioneerde) ambtenaren. 's-GRAVEXHAGE, S April. De Pensioenraad \estigt de aandacht op hot volgende. Bij beschikking van den secretaris-generaal van het departement van Binnenlandschc Zaken van 31 Januari/2 Februari 1942 (Nederlan/.isehe Staatscourant van 3 Februari 1942' no. 23) is met ingang van 1 Maart 1942 de Pensioenwet 19 22 o.a. op het punt van den inkoop belangrijk gewijzigd. Deze inkoop is in den vervolge op ruimer schaal mogelijk. 1. Voor hen, die met ingang van 1 Maart 1942 ambtenaar wenden en voor hen. die deze hoedanig heid na dien datum verkrijgen of verkregen is on der bepaalde voorwaarden thans inkoopbaar: Tijdelijke en vaste diensttijd, zoowel in recht - streekseh als in zijdelingsch dienstverband, onaf hankelijk van bezoldiging of van het bedrag der be zoldiging en onafhankelijk ook van den aard dei- dienstbetrekking (publiekrechtelijk of contractueel). Voor wat betreft den diensttijd op arbeidscontract wordt met name gewezen op de mogelijkheid van inkoop van zulken tiid in dienst van andere openbare lichamen dan het rI1k Voor eiken inkoop geldt een termijn van drie maanden, te rekenen van den dag. waarop men op of na 1 Maart 1942 ambtenaar in den zin der Pensioen wet werd of wordt. 2. Zii. die reeds voor Maart 1942 ambtenaar »ti den zin der Pensioenwet werden kunnen ook nog tot inkoop van diensttiid worden toegelaten. Echter op meer beperkten voet. Voor ben is onder bepaalde voorwaarden inkoopbaar geworden tijdelijke dienst tijd met een wedde van meer dan 400.en con- traettijd met een bezoldiging van meer dan 400. in beide gevallen voorzoover die tijd niet reeds vóór 1 Maart 1942 inkoopbaar was. De gelegenheid om in te koopen bestaat voor deze categorie tot 1 Septem ber 1942. Tot de tweede groep van belanghebbenden behoo- ren ook zij, die voor 1 Maart 1942 ontslagen zijn. zelfs al zijn zij gepensionneord. Van dezen inkoop zijn echter uitgezonderd zij, die voor J Maart 1942 zijn ontslagen ingevolge de beschikking van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche ge bied van 21 Februari 1941 (ambtenaren van Jood- schcn bloede). Met nadruk wordt er verder op gewezen dat: 1. Elke inkoop schriftelijk (op ongezegeld papier) moet worden gevraagd aan den Pensioenraad te s-Gravenhage, onder overlegging van de bijbehoo- rende bewijsstukken takten van aanstelling e.d.) verzoeken, welke niet binnen dc gestelde termijnen bij den raad zijn ontvangen, moeten onherroepelijk worden afgewezen. 2. Geen inkoop kan plaats hebben, wanneer de diensttijd reeds voor 1 Maart 1942 inkoopbaar was. doch toen om de een of andere reden niet werd inge kocht. 3. Dc inkoop-verruiming niet geldt voor diensttijd voor 1 Juli 1922. Inkoop van diensttijd door voor 1 Maart 1942 ontslagenen kan in bepaalde gevallen alsnog een uitzicht openen op uitgesteld pensioen, dan wel alsnog recht op pensioen doen ontstaan. Hel indienen van een verzoek om inkoop is daartoe vol doende, wanneer reeds voor 1 Maart 1942 een pen sioenaanvrage bij den Pensioenraad werd ingediend. Deze behoeft dan niet te worden herhaald. Is zulk een aanvrage nog nimmer ingediend, dan moet tege lijk met het verzoek om inkoop een (ongezegelde) pensioenaanvrage worden ingezonden. Voor gepensionneerden kan de alsnog mogelijk ge- orden inkoop verhooging van pensioen tot gevolg hebben. Deze verhooging behoeft niet uitdrukkelijk te worden gevraagd. Zij geschiedt door den Pen sioenraad op grond van het verzoek om inkoop. In het bijzonder voor lien, die voor 1 Maart 1942 ontslagen zijn. is het met het oog op de spoedige re geling of verhooging van hun pensioen, dus van veel belang, dat zij hun verzoek om Inkoop zoo spoedig mogelijk aan den Pensioenraad zenden. Eveneens is spoedig handelen van belang voor hen die od of na 1 Maart 1942 ambtenaar werden en voor wie de inkooptermijn van 3 maanden reeds gedeelte lijk is verstreken. Gepensioneerde weduwen en weezen kunnen aan de nieuwe regeling geen echten ontleenen. De strijd op dc Philippijnen Japansche vorderingen op Bataan STOCKHOLM. 7 April (D.N.B.) In het communi qué van het Amerikaansche departement van oorlog van Dinsdag wordt gezegd: „Numeriek sterkere vij andelijke strijdkrachten, gesteund door pantserwagens en artillerie, zetten haar aanvallen op het centrale deel onzer linies op Bataan voort. De Japanners heb ben nieuwe reserves in den strijd geworpen en eenige vorderingen gemaakt". Het communiqué geeft voorts toe dat de Amerikaan sche strijdkrachten zware verliezen leden en deelt mede dat Japansche duikbommenwerpers den aan val steunden. De verdedigingswerken van de haven van Corregidor zijn beschoten door Japansche artille rie. weike in de provincie Cavite is opgesteld. De operaties der Japansche marine 20 schepen tot zinken gebracht TOKIO, 8 April. (D.N.B.) In den loop van de marine-operaties op 5 en 6 April zijn. naar Domei meldt, op den Indischen Oceaan 20 vijandelijke schepen tot zinken gebracht. Er zijn voortdurende S.O.S.-signalen van vijandelijke koopvaarders op gevangen. TOKIO, 8 April. (D.N.B.) De Japansche ma rine-operaties, die op 5 April des ochtends begon nen zijn met een aanval op Colombo, duren voort, naar van welingelichte zijde wordt medegedeeld. Er verluidt, dat de door den vijand tot dusver geleden verliezen reeds zeer aanzienlijk zijn. Het schijnt dat de Britten hun vloot geleidelijk uit de Indische wateren terugtrekken. Aan Japansche zijde zijn voor de operaties om Indië ook duikbooten in den strijd geworpen. De behandeling der krijgsgevangenen in Japan TOKIO, 8 April. (A.N.P.) Vertegenwoordi gers van het Internationale Roode Kruis, die een bezoek hebben gebracht aan een kamp voor krijgsge vangenen op het Japansche eiland Sjikohoe, hebben er zich van kunnen overtuigen dat het den Neder- landschen, Amerikaanschen en Britschen krijgsge vangenen aan niets ontbreekt en dat zij in allerlei opzichten goed worden verzorgd. De verliezen der Amerikaansche koopvaardijvloot Voor de kust van den Atlantischen Oceaan werden reeds 116 schepen tot zinken gebracht STOCKHOLM. 7 April. (A.N.P.) Naar de Brit- sche Berichtendienst meldt, heeft de Amerikaan sche minister van marine, Knox, op de persconfe rentie medegedeeld dat tot dusverre 116 schepen voor de kust van den Atlantischen Oceaan lot zin ken zijn gebracht, waarvan 59 in de nabijheid van de kust der Ver. Staten. 23 voor de Canadeesche kust, 30 in de Caraïbische zee en 4 voor de kust van Zuid-Amerika. 40-JARIG JUBILEUM J. KEPPELS. Heden was het 40 jaar geleden, dat de heer J. Keppels in dienst trad van de N.V. Gebr. Stork cn Co's Fabriek van Hiischwerktuigen. In den voor middag werd de jubilaris met ziin echtgenoote en kinderen in een der fraai versierde lokalen van het hoofdkantoor ontvangen door directie en beambten- personeel. De jubilaris werd toegesproken door den directeur Dr. Ir. J. J. Borren, die er aan herinnerde, dat de jubilaris op 12-jarigen leeftijd in dienst kwam. Gij hebt u in al deze jaren opgewerkt tot de functie, die gij thans bekleedt (chef personeel en sociale zaken), een functie, die een zeer omvang rijke is, doch die gij steeds uw beste krachten geeft en waarvoor geen moeite en zorgen u te veel zijn. Wij zijn u voor uw arbeid zeer dankbaar en hopen, dat u ook in de u nog restende jaren uw werk met evenveel lust zult verrichten als u tot op heden hebt gedaan. Spreker overhandigde hem tenslotte een gouden horloge met inscriptie en een geschenk onder couvert. Hierna richtte de heer Borren zich tot me vrouw Keppels en dankte haar voor alle opofferin gen die zij zich moest getroosten, daar de werk zaamheden van den jubilaris hem ook in zijn vrijen tijd opeischten. Tenslotte sprak de heer Borren ook namens ir. C. H. Holgen. onder-directeur, een zeer hartelijk persoonlijk woord van dank tot den jubilaris en overhandigde hem hierbij een zilveren sigaretten koker met inscriptie. Hierna schetste namens de beambten van het hoofd- en bedrijfskantoor en de fabrieksbazen de heer J. Ph. Meijer, in hartelijke woorden den om gang van den jubilaris met het personeel en zijn steeSs bereid zijn iedereen te helpen. Hij overhan digde hem een fauteuil en hoopte, dat hij er nog vele jaren gebruik van zou kunnen maken. De jubilaris dankte daarna directie en personeel in een geestigen speech voor de tot hem gerichte woorden en cadeaux. Vervolgens werd de jubilaris, wederom met zijn familie, in de versierde werkplaats ontvangen. Na dat hem door eenige leden van het werkplaatsper- soneel een welkomstlied was toegezongen en me vrouw Keppels een tak orchideeën was aangeboden, werd hij toegesproken door den heer A. de Munnik. Spreker dankte den heer Keppels voor alles wat hij voor het personeel heeft gedaan en overhandigde hem een gouden ketting bij het van de directie ont-, vangen horloge. De jubilaris dankte zeer onder den indruk voor de hem gebrachte hulde. De Nederlanders op Sumatra TOKIO, 7 April (A.N.P.) Naar aanleiding van dc voortdurend ophitsende redevoeringen van de leden van de uitgeweken Nederlandsche regeering. in het bijzonder van den gevluchten luitenant-gouverneur- generaal van Mook. heeft de Japansche regeering be sloten om alle op Sumatra wonende Nederlanders als vijandelijke buitenlanders te behandelen en naar con centratiekampen over te brengen Mannen en vrou wen zullen in afzonderlijke kampen worden overge bracht. Naar verder vernomen wordt, zal Sumatra onder het militaire bestuur van Sjonanko (Malakka) worden geplaatst. Ook de sterken kunnen in moeilijkheden geraken Dan steunt de N.V.D. met raad en daad. Duitsche handels schepen verzorgen do troepen der lus- mogendhe- dou. Ken eonvool op wee door d« Middel- landsehe '<ee naar de Xoord- Mrikaan- s'he kust. Orbis-Hol- tand-P.K. Uaupt-Pax- EXTRA BERICHT Van hot Duitsche opperbevel Opnieuw 16 koopvaardijschepen tot zinken gebracht HOOFDKWARTIER VAX DI N FiilIKKR. S pril (D.N.B.) In voortgezette nan\allen op de Atncrlknnnsche en Brltselie ravltnllleertngs- sfheepxanrt hebben Dultschi* duikbooten nieuwe groote sueecssen behaald. Zij brachten t« vijan delijke koopvaardijM-hopen met een gezanicnllj- ken Inhoud van 104.000 b.r.t. tot zinken, waarvan t;t voor tie Anierlkaunsehe en de overige voor de Afrikiinitschc kust. Successen van Duitsche aanvals- operaties aan het Oostfront Belangrijke installaties te Leningrad door artillerie bestookt HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 7 April (D.N.B.) Het opperbevel van dc weermacht maakt bekend: „Aan het Oostelijke front leverden eigen aanvals- operaties nieuwe successen op In verscheidene secto ren van het front werden plaatselijke aanvallen van den vijand afgeslagen. Het bvstoken van voor den oor log belangrijke installaties in Leningrad door de zware artillerie van het leger werd voortgezet. Gisteren werden aan het Oostelijke front 29 vijan delijke pantserwagens vernietigd en 60 bolsjewistische vliegtuigen neergeschoten of op den grond vernield. In Noord-Afrika levendige wederzijdschc verken ningsactiviteit. Formaties gevechts- en jachtvliegtui gen hebben Britsche vliegvelden in dc Marmarica. als mede in het Egyptische kustgebied aangevallen en con centraties van auto's ten Zuidoosten van Mechili uit eengedreven. In luchtgevechten schoten Duitsche ja gers zes Britsche vliegtuigen neer Sterke formaties Duitsche gevechts- en jachtvlieg tuigen en duikbommenwerpers hebben de aanvallen op de militaire installaties op het eiland Malta overdag en 's nachts voortgezet. Een in het dok liggende Brit sche torpedojager werd in brand geworpen. Aan de Zuidkust van Engeland plaatsten Duitsche gevechtsvliegtuigen bomtreffers op een radiostation. Britsche bommenwerpers hebben in den afgeloopen nacht storingsaanvallen ondernomen op het West- Duitsche gebied De burgerbevolking leed geringe verliezen. Nachtjagers en luchtdoclartillerie schoten drie der aanvallende bommenwerpers neer. Het jacht- eskader Mölders heeft gisteren zijn 3.000ste overwin ning in de lucht behaald." Strenge straffen voor gewelddadig optreden tegen Duitschers 's-GRAVENHAGE. 7 April. In de afgeloopen we ken hebben in het Generaal-Gouvcrncmcnt enkele processen plaatsgevonden tegen burgers van dc vroe gere Poolsche staat, die vóór. tijdens en ook nog na den Poolschen veldtocht In 1939 Volksduitschers mis handeld en tevens verschillende gedood hadden. In deze processen werden strenge straffen opgelegd. Ver schillende aangeklaagden werden ter dood veroordeeld: anderen hoorden langjarige gevangenisstraffen tegen zich eischen. Uit deze processen blijkt, dat men van Duitsche zijde streng en onverbiddelijk optreedt tegen alle euveldaden, waar ook. legen Rijksduitschers en Volksduitschers bedreven. De tijd ls voorbij, dat men op het Europeesche vasteland rechteloos en willekeu rig met het leven en goed van Duitschers omspringen kan. v De nationaalsocialistische revolutie heeft den Duit schers nieuwe macht verleend, een macht, zooals Euro pa die nog niet gekend heeft Dc nieuwe Duitsche staat heeft alle Duitschers, om het even w a a r ze zich bevinden, onder zijn bescherming genomen. Een mis daad tegen een lid van de Groot-Duitsche gemeen schap is een misdaad ook tegen dez" gemeenschap zelf. Aan deze stelregel wordt sedert Hitiers machtsover name streng en onverbiddelijk de hand gehouden. Deze opvatting brengt ook voor de bezette gebieden consequenties mee, waar de bevolking dezer gebieden ernstig rekening mee moet houden. Verschillende per sonen in de bezette gebieden Noren. Belgen, Franschen en ook Nederlanders, hebben moeten ondervinden, dat gewelddadig optreden tegen Duitschers, om het even of het nu leden van de weermacht of burgers zijn, zwaar moeten uitgeboet worden Men beschikt van Duitsche zijde over een machtig apparaat en alle middelen om deze misdadige elemen ten op te sporen en te straffen Enkele recente geval len in het bezette Fransche gqbicd hebben bewezen, dat men voor de ergste straffen niet terugschrikt. Deze voorbeelden en de jongste processen in het Generaal-Gouvernement mogen een ernstige waar schuwing zijn. Zware luchtaanval op Malta La Valetta een uur lang bestookt BERLIJN. 7 April (D.N.B.) Naar het opperbevel van dc weermacht meedeelt heeft Maandagavond op nieuw een groote aanval van Duitsche gevechtsvlieg tuigen en Stuka's op La Valetta plaatsgevonden. Een uur lang viel een zeer zware bommcnhagcl op de docks en ravitailleerings-inrlchtingcn. Vooral de aan de Grand Harbour gelegen fabrieken en arsenalen werden zwaar getroffen Verscheidene bommen van 1000 kilo troffen de gasfabriek en ver oorzaakten vlak bij de groote gashouders buitenge woon hevige explosies cn branden Vier reeksen zware bommen troffen dc tanks in dc Marsa Creek, den Westelijken uitlooper van de handelshaven en veroor zaakten daar hevige branden. Het abattoir cn de koel huizen van La Valetta. die voor de ravitailleering van de bezetting van zeer groot belang zijn, kregen zware treffers. Na de ontploffing van verscheidene bommen, die een reeks gevechtsvliegtuigen boven het aangewezen doel. de kolenopslagplaatscn. hadden laten vallen, werd een groote steekvlam waargenomen, waarop groo te branden volgden- Tegen 6 uur in den namiddag verschenen Stuka'a boven de versterkingswerken van Floriana. die de for ten en stellingen van het afweergeschut aanvielen. Bommen van zwaar kaliber ontploften in de arsenalen en kazernes van deze buitengewoon versterkte citadel. Verscheidene batterijen afweergeschut hielden na treffers met vuren op Dc groote drijvende kraan aan het doek „Jagd Creek" in de nabijheid van de staats- werven, werd eveneens door een bom van 1000 kg. ge troffen. Bomtreffers beschadigden een torpedojager in het dok. De Stuka-bemanningen namen bij haar ver trek hevige rookontwikkeling waar. Ook dc muren en de ingang van de docks werden zwaar beschadigd. Terwijl de gevechtsvliegtuigen vooral in de installaties van het centrale havengebied groote vernielingen met bommen van zwaar kaliber veroorzaakten, brachten Stuka's batterijen afweergeschut tot zwijgen. Tijdens dezen grooten aanval werden ook talrijke treffers geplaatst op de opslagplaatsen in dc nabijheid van de staatswerf. Na de capitulatie op Sumatra De beteckenis van de inneming van Kotaradja TOKIO. 7 April (D.N.B.) Omtrent de capitulatie van de overgebleven vijandelijke strijdkrachten op Sumatra wordt nog bekend dat dc gevechten, welke aan de capitulatie zijn voorafgegaan, zich vooral heb ben afgespeeld in de Noordwcstelijkste punt van het eiland en wel in het gebied van de aldaar gelegen havenstad Kotaradja. In militaire kringen hecht men aan dc inmiddels geschiede inneming van deze stad groote beteckenis, daar Kotaradja tezamen met Sin gapore en de nieuwe Japansche steunpunten op de eilanden der Andamanen. een rol van beteekenis zou kunnen spelen bij de verdere Japansche operatics op den Indischen Oceaan. DUITSCHE GEÏNTERNEERDEN OP SUMATRA BEVRIJD. TOKIO, 7 April (D.N.B.) Acht en zestig Duit sche mannen en vrouwen, die op het eiland Nias, ten Westen van Noord-Sumatra, geïnterneerd waren, zijn, naar Domei uit Medan meldt, op 4 April door de Japansche strijdkrachten bevrijd. Met inbegrip van 137 Duitsche vrouwen en kinderen die uit Ford de Koek bevrijd zijn, bedraagt het totaal aantal van de op Sumatra tot dusver bevrijde Duitschers 203 personen. Men gelooft echter dat ongeveer 2500 geïnterneerde Duitschers naar Bombay gebracht

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 1