OPTICIEN - STIENS 'Neen,'» 'AKKERTJE IN ENKELE REGELS Fijn werk, zelf hovenieren! WIE ZAAITZAL ItaUaansch weermachtsbericht. Brifsche strijdkrachten bij Mechili aangevallen De Engelsche torpedojager Havock tot zinken gebracht ROME. 7 April (Stefani). Het Italiaansche weer- machtbericht van heden luidt als volgt: lh Cyrcnaïca levendige wederzijdsehe activiteit van vcrkenningsafdeelingen. Onze vliegtuigen deden in de zone ten Zuidoosten van Mechili aanvallen op gecon centreerde vijandelijke strijdkrachten. Een Curtiss werd door Duitsche jagers vernield. Tijdens een aan val op Benghasi, welke slechts lichte schade veroor zaakte, haalde de luchtafweer twee gevechtsvliegtui gen brandend omlaag. Bij een aanvalspoging op het vliegveld van Derna werden zeven vijandelijke vlieg tuigen zonder eigen verliezen neergeschoten. Talrijke bomaanvallen waren gericht op de vliegvelden, de vlootbases en de stellingen luchtdoelgeschut van Malta. De aanvallen veroorzaakten uitgebreide ver woestingen. In luchlgevechten verloren de Engelsche jagers ec-n Spitfire. Een van onze torpedovliegtuigen moest neerstrijken in het centrale deel van de Mid- dellandsche Zee. De bemanning werd ongedeerd ge vangen genomen. Ecnige dagen geleden torpedeerde een vijandelijke duikboot aan de Grieksche kust een transportschip, dat deel uitmaakte van een uit zes eenheden bestaand convooL De reddingswerkzaamheden werden met alle kracht uitgevoerd.Als gevolg van de stormachtige zee slaagde men cr echter slechts in een deel van de manschappen, die zich a3n boord bevonden, te redden. Onze marinestrijdkrachten hebben den Britschen tor pedojager „Havock" in brand geschoten en tot zinken gebracht." Cripps stelt zijn verklaring nogmaals uit Naar Reuter meldt uit New Delhi heeft Cripps de conferentie, waarop hij een verkla ring zou afleggen, nogmaals uitgesteld en wel tot Donderdagmiddag. Als nieuwe Indische politieke groep heeft nu ook de Liga van Nationalisten de voorstellen van Cripps afgewezen. De Liga keert zich vooral tegen de mogelijkheid uit Cripps' plan dat afzonderlijke staten zich afscheiden, waardoor de politieke eenheid van Indië zou worden verbroken. Voorts uit zij twijfel aan de oprechtheid der Britsche voorstel len. De leider van de Liga der Muzelmannen, Dzjinna. heeft volgens den Britschen berichten dienst meegedeeld dat het Britsche antwoord zich accoord heeft verklaard met de benoeming van een Brïtsch-Indiër tot minister van Lands verdediging. Verschepingen uit de Ver. Staten naar Fransch Noord-Afrika Naar de Britsche Berichtendienst uit Washington meldt, heeft het Ameriknnnsche ministerie van buitenlandsche zaken medegedeeld, dat de verschepingen van levens middelen en andere goederen uit de Vereenigde Staten naar Fransch Noord-Afrlka harvat worden. Twee Fransehe schepen, die zich 111 een Amerikaansche hoven bevinden, zullen binnenkort zee kiezen. Het ministerie heeft nog verklaard dat militaire leve ranties van welken aard ook niet in aanmerking komen bij de verschepingen naar Fransch Noord-Afrlka. De stem van het Oostfront Van tijd tot tijd hoort u deze stem voor de radio. Zij vertelt u van de ontberingen en moeilijkheden, die onze strijders in het Oosten te overwinnen hebben. Zij verhaalt u van daden van moed en zelfopoffering, be dreven door deze Nederlandsche strijders tegen het bolsjewisme. Die stem van het Oostfront, het kan niet anders, of zij doet u beseffen, hoe enorm veel wij te danken heb hen aan deze mannen. Die dankbaarheid kunt. u bewijzen, landgenoot, door ons Verzorgings fonds te steunen. Het gironummer van dit fonds, dat zorgt voor paketten met boeken, kranten en tijdschrif ten, met tabak, sigaren, sigaretten en versnaperingen, dat zelfs verjaardagspaketten verzendt is: 4 3 2 1 0 0 t.n. van het Verzorgingsfonds Vrijwilligerslegioen „Nederland" te 's-Gravenhage. Voor moderne Brilmonturen Gierstraat 27 - Telef. 16764 UITGAAN Heden WOENSDAG 8 APRIL: Gemeentelijk Concertgebouw: Snip en Snap in de revue: „Dat's wat voor u!", 2.15 en 7.30 uur. Frans Hals Theater: „Friedemann Bach", 2. 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Brieven aan een onbekende", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „De pionier van Oost-Afrika" (Hans Albers als Carl Peters), 2,30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Janssens tegen Peeters", 2.6.30 en 8.45 uur. Moviac: Gevarieerd programma van 12 uur ai. DONDERDAG 9 APRIL: Tuinzaal Concertgebouw: Piano-concert Karei de Jong. 7,30 uur. Gemeentelijk Concertgebouw: Snip en Snap in de revue-: „Dat's wat voor u", 7.30 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Apotheken De volgende apotheken te Haarlem zjjn van des avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zon dag) geopend: Bosch en Vnnrt-apotheek, Bosch en Vaartstraat 26. Tel. 13290. H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6, Tel. 10354. Noorder-Apotheek, Jan Gijzenkade 181, Tel. 23821. Te Heemstede is geopend: Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 98, Tel. 28197. Hoofdredacteur: ,J. van Tilburg:, Heemstede l'lv. Hoofdredacteur: G. X. I/eenders. Heemstede Eerste medewerker: F. C- Berks. Haarlem Het „aanstellingsbesluit" Richtlijnen voor de uitvoering van het besluit 's GRAVENHAGÉ. 7 April. Ter uit voering van besluit van de secretarissen- generaal van de departementen van sociale zaken en van justitie betreffende de aanstel ling en tewerkstelling van werknemers het zoo genaamde „aanstellingsbesluit" heeft de direc teur-generaal van het rijksarbeidsbureau een aan tal richtlijnen vastgesteld. Voorop gesteld wordt, dat werkgevers, die personeel in dienst nemen door bemiddeling van de organen der openbare arbeids bemiddeling, nimmer een vergunning behoeven aan te vragen. Overigens zullen de directeuren van de gewestelijke arbeidsbureaux in het algemeen gun stig beslissen op verzoeken om vergunning tot aan stelling of tewerkstelling van werknemers, zulks met inachtneming van bepaalde door het rijks arbeidsbureau verstrekte voorschriften. De beslissing zal doorgaans gunstig kunnen uit vallen als de betrokken werknemer niet voor plaat sing in het buitenland in aanmerking komt, Indien plaatsing in het buitenland zonder bezwaar kan plaats hebben, terwijl hier te lande personen be schikbaar zijn ter vervulling van de aangeboden betrekking, dan zal vanwege het gewestelijk ar beidsbureau worden nagegaan of er dringende rede nen zijn om aan dengene, dien de werkgever wenscht te benoemen, bepaaldelijk voorrang te verleenen. Zijn dergelijke redenen niet aanwezig, dan kan de vergunning geweigerd worden. Betreft de aanvrage van den werkgever iemand, die arbeid in het buitenland heeft geweigerd, of die een contractbreker is, dan zal worden nagegaan of er bepaalde gronden ziin, die tot het verleenen der vergunning dwingen. Zijn die niet aanwezig, dan zal in den regel de vergunning worden geweigerd. Van de beslissingen van de directeuren der ge westelijke arbeidsbureaux staat geen beroep open. Een werkgever, die bezwaar heeft tegen een ge- genomen beslissing en nieuwe gezichtspunten in het geding meent te kunnen brengen, kan uiteraard te allen tijde zijn aanvrage hernieuwen en zich daardoor een nadere overweging van zijn verzoek verzekeren. Intusschen moet hierbij wel in het oog worden gehouden, dat het de bedoeling is. dat de directeuren van de gewestelijke arbeidsbureaux hun beslissingen niet dan na rijp beraad nemen en met vermijding van lederen schijn van willekeur. Wil een hernieuwd verzoek kan op welslagen heb ben, dan zal dit mitsdien op deugdelijke gronden moeten steunen. Het aanstellingsbesluit heeft uitsluitend betrek king op werknemers, die in dienst worden genomen. Het geldt dus niet voor werknemers, die op 25 Maart 1942 in dienst waren. Voor deze werknemers behoeft geen aanstellingsvergunning te worden ge vraagd. Evenmin geldt het besluit voor werk nemers, die in vasten of tijdelijken dienst worden aangesteld bij het rijk, de provinciën, de gemeen ten of de waterschappen. Voor personeel, dat door deze lichamen op arbeidscontract wordt aangenomen dient echter, ongeacht de te verrichten werkzaam heden, steeds een vergunning te worden aange vraagd. Degenen, die op het gebied der gezondheidszorg worden aangesteld, vallen niet onder het besluit. Onder gezondheidszorg wordt in dit verband ver staan verplegingsarbeid in ziekenhuizen, sanatoria, rusthuizen, e.d., waaronder begrepen zijn de artsen, het verplegend personeel, alsook het overige perso neel, dat in deze inrichtingen werkzaam is. De uitzondering, die het besluit voor arbeid in den landbouw maakt, dient een nadere toelichting. Cultuurtechnische werken zooals ontwatenngswer- ken, ontginningsarbeid, enz. worden ten deze niet als landbouwarbeid beschouwd. Evenmin het veenderijbedrijf. Bij het aanstellen van personeel voor het verrichten van dezen arbeid is dus wel degelijk vergunning noodig. Indien evenwel het ver richten van werken voor ontwatering, enz. gerekend moet worden te behooren tot de op de boerderij geregeld voorkomende onderhoudswerken van grep pels. slooteh, waterkeeringen e.d.. dan worden deze werkzaamheden geacht tot het landbouwbedrijf te behooren. Bosch- en tuinbouw wordt niet beschouwd als landbouwarbeid in den zin der verordening. Bij gemengde bedrijven moet worden nagegaan welk bedrijfsdeel overwegend wordt uitgeoefend. Is het bedrijf in hoofdzaak akkerbouw of weidebe- drijf, dan is de verordening niet van toepassing. Is evenwel tuinbouw of boschbouw het hoofdbedrijf, dan moet vergunning tot .indienstneming van perso neel worden gevraagd. In gevallen, waarin zeer plotseling arbeidskrach ten noodig zijn ter verrichting van werkzaamheden, die geen uitstel kunnen lijden, als brand, bominslag, hoog water, stormschade, e.a., zullen gewoonlijk wel arbeiders in dienst kunnen worden genomen door tusschenkomst van het gewestelijk arbeidsbureau of een zijner bijkantoren. Het is duidelijk, dat dan geen overleg met deze organen der openbare ar beidsbemiddeling mogelijk is.- In dit geval kunnen Die kunnen voor vrouwen ge paard gaan met pijnen, die echter met AKKERTJES da delijk kunnen worden gestild. De Nederlandsche Pijnstiller de werkgevers volstaan met het indienen van een aanvrage binnen een etmaal nadat de werkzaam heden een aanvang hebben genomen. Uiteraard zal dan zooveel doenlijk onmiddellijk worden beslist. Met werkgevers, die voor het verrichten van losse werkzaamheden steeds weer dezelfde arbeiders in dienst nemen, kan een regeling worden getroffen, waarbij een lijst wordt aangelegd van de personen, op wier tewerkstelling de werkgever prijs stelt. Dé werkgever kan dan telkens deze personen, door be middeling van het gewestelijk arbeidsbureau of het betrokken bijkantoor, voor het te verrichten werk in dienst nemen. Ten aanzien van het havenbedrijf, de spoorwegen enz. zijn, wat dit betreft, nog regelingen van dezen aard in voorbereiding. Graaf Grote gesneuveld De „Deutsche Zeitung in den Niederlanden" meldt, dat in den strijd voor groot-Duitsehland's vrijheid en voor de toekomst van Europa de Landesbauernführer en leider van de Geschaftsgruppe Ernahrung und Landwirtschaft bij het Rijkscommissariaat te Den Haag, Friedrich Franz Graf Grote, in het Oosten ge sneuveld is. JUBILEUM NOTARIS ROOZEN. Op 14 April zal het 25 jaar geleden zijn, dat notaris G. F. M. Roozen te Haarlem tot dit ambt werd benoemd. Notaris Roozen's eerste standplaats was Monster in het Westland. Op 1 Maart 1929 kwam hij als opvolger van notaris Daamen naar Haarlem. Nataris Roozen is kerkmeester van zijn parochie en bekleedt voorts nog enkele functies in vereenigingen. ONDERWIJS TE HAARLEM. Met ingang van 23 Maart 1942 is door den burge meester van Haarlem benoemd tot onderwijzeres aan de Wouwermanschool (Overtonstraat 42) Mejuffrouw M. C. L. Jagt. te Haarlem. HET SCHEUREN VAN GEPACHT GRASLAND. 's-GRAVENHAGE, 7 April. In de Staatscourant van 7 dezer is een besluit verschenen betreffende het zonder toestemming scheuren van gepacht grasland. Hierin is bepaald, dat indien een pachter na 1 April 1941 een gepacht grasland zonder toestemming van den eigenaar, den rechter, het pachtbureau of de grond kamer, geheel of gedeeltelijk heeft gescheurd, de ver pachter deswege ontbinding der pachtovereenkomst niet kan vorderen, doch uitsluitend schadevergoeding. De rechter kan voorts den pachter de verplichting opleggen wederom gras in te zaaien. De aandacht wordt erop gevestigd, dat dit besluit alleen geldt t.a.v. graslanden, welke op 7 April 1942 reeds gescheurd waren; pachters, die nu nog willen scheuren dienen normaal de benoodigde toestemming van eigenaar of grondkamer aan te vragen. Het voetbalprogramma voor Zondag Voor Zondag 12 April is het volgende programma voor de clubs uit Kennemorland vastgesteld: Xerxes—Storm vogels: EDO—Ajax; HDVS—Haarlem: VSV—Blauw Wit; ZFC—HBC; De Kennemers—HRC; RCHAikm. Boys; Zandvoortmeeuwen—Bl'daal: Heider—Schoten; TYBB DEMHFCKinhelm: RipperdaBeverwijk; Onze Gezel len—'THB; DSSH— Spaarne vogels; DCO—DIO; BSM— EHS. Neem U nü te méér in acht - voor Rheumatische Pijnen! Nu de weersomstandigheden weer tallooze slachtoffers gemaakt hebben van Rheuma tische pijn, mag het geen verwondering wekken, dat men overal juist nu herhaaldelijk den raad hoort geven: begin een Kruschen- kuur! Reeds bij een kort maar regel matig gebruik van Kruscben, mei kt ge de versterkende werking. De aansporende werking van Kruschen's zes minerale zouten op lever, nieren en ingewanden, zal de organen nieuwe kracht bijzetten; ze zullen Uw bloed reinigen en het zuiveren van schadelijke zuren. Bij Apoth. en Drog. 1.47. 0.76, 0.41 Kruschen wordt uitsluitend verkocht in de bekende gele verpakking- De Britsche Admiraliteit deelt mede dat de duikboot Tempest" over tijd is en verloren geacht moet worden. De nagelaten betrekkingen der opvarenden zijn in kennis gesteld. Uit Washington wordt gemeld: Het opperste gerechts hof van de Vereenigde Staten heeft beslist dat voortaan iedere staking, die zich voordoet aan boord van koop vaardijschepen. toebehoorend aan Amerikaansche reede- rijen, als oproer zal worden beschouwd. Dientengevolge zullen de stakers voor de zeevaartrechtbank verschijnen. Als gevolg van een ontploffing op een werf bij Suez zijn Zondag volgens een bericht van Reuter uit Kaïro acht Britsche soldaten en 22 Egyptische arbeiders omgeko men. Een 80 menschen worden vermist. De ontploffing ontstond bij het lossen van munitie. De Führer heeft de Goethe-medaille voor wetenschap en -kunst verleend aan den bekenden Diisseldorfschen schilder prof. Walter Petersen, naar aanleiding van zijn 80sten verjaardag. De bolsjewistische radio verspreidt een officieel Tass- berlcht. volgens hetwelk de voorzitter van het presidium van den oppersten raad der Sovjet-Unie. Kalinin, den Japanschen ambassadeur Sato heeft ontvangen, die hem zijn geloofsbrieven overhandigde. Het voornaamste deel van de Amerikaansche conser- ven-lndustrie zal, naar de leider van de commissie voor de oorlogsproductie. Nelson, aan de pers heeft verklaard, op 31 Mei worden stilgelegd. Op den hoek van de van Boetselaerlaan cn de Hout- rustbrug, te "s Gravenhage, is het 9-jarig meisje M. B door een motorwagen van lijn ll aangereden en op slag gedood. De politie te Nijmegen heeft aangehouden de 23- jarlge dienstbode H. wegens diefstal van f 1500 ten nadeele van haar patroon. Uit het onderzoek bleek, dat de dienst bode voor het gestolen geld In den loop van den tijd verschillende meubels en goederen voor haar a.s. huwe lijk had gekocht. Al deze goederen konden in beslag ge nomen worden. Tc Wassenaar is op 63-jarigen leeftijd overleden jr. A. W. G. Stigter, oud-ingenieur der B. O. W. in Ned. Indiö cn oud-directeur van de Ned. Mij. voor Haven werken. De 79-jarige B. Meereman stak de Rijslraat te Rotter dam weifelend over, zoodat hij werd aangereden door een motorwagen van de stadstram. Het slachtoffer werd eenige meters meegesleurd en is na aankomst in het zie kenhuis aan den Coolsingel aan de verwondingen over leden. Bij besluit van den secr.-gen. van financien ls op zijn verzoek aan dr. W. J. van Heteren, wegens het berei ken van den pensioengerechtigden leeftijd, met ingang van 1 Mei 1942, uit zijn betrekking van muntmeester van •s rijks munt te Utrecht, eervol ontslag verleend. De inspecteur van 's rijks belastingen F. J. Spijker man, hoofd van de inspectie der belastingen te Zaandam ls verplaatst naar Zetst en aangewezen als hoofd van de inspectie der belastingen aldaar. Bij een inbraak in een koffie- en theehandel aan de Prinsegracht te Amsterdam, werden 107 kg. thee en een bakfiets buitgemaakt. Ook het resultaat van een diefstal in een textielzaak aan de Keizersgracht was niet gering. Een flinke hoeveel heid kousen, overhemden- en andere manufacturen, ter gezamenlijke waarde van ongeveer f 8000 vlei de dieven, die zich waarschijnlijk hadden laten insluiten, in handen. Het gemeentelijk bureau voor kindervoeding, aan de Huidekoperstraat te Amsterdam, kreeg eveneens onge- wenscht bezoek, hetgeen die instelling op 275 kg. vet en margarine, een baal suiker en een zak boonen kwam te staan. Een bewoner van de Lindengracht te Amsterdam hoorde in het benedenhuis, waar hij een rijwielstalling heeft, onraad. Vergezeld van een kennis toog hij naar be neden. doch nauwelijks hadden de mannen hun hoofd binnen de deur gestoken of vier inbrekers gingen hen met breekijzers te lijf, zoodat zij met bebloede hoofden moesten terugtrekken. Intusschen was echter ook de po litie gewaarschuwd en hoewel de dieven de vlucht had den genomen, konden zij kort daarop in een woning aan de Lindengracht worden gearresteerd. Een huiszoeking In een woning aan de Stoofsteeg te Amsterdam leverde 350 nieuwe fietsbanden op, afkomstig van een diefstal in een rijwlelfabriek aan den O. Z. Achterburgwal. In de Nieuwe Nieuwstraat vond de recher che een groote partij manufacturen, ter waarde van onge veer f 5000 eveneens van diefstal afkomstig. Verder werden nog door de Amsterdamsche politie vijf radiotoestellen, verleden week in de Van der Hoop- straat gestolen, opgespoord. Niet minder dan 13 personen werden in verband met deze huiszoekingen gearresteerd. Het arbcidsdienstpliclitbesluit Wenken voor a.s. personeel in openbaren dienst en bij het bijz. onderwijs, benevens voor a.s. studenten 's-GRAVENHAGE, 7 April. In aansluiting op het arbeidsdienstplichtbesluit van 1 April 1942 wordt nader medegedeeld, dat: 1. Zij die na 1 Januari 1943 in aanmerking wen- schen te komen voor een aanstelling in openbaren dienst of bij het bijzonder onderwijs, hun arbeids dienstplicht moeten hebben vervuld. Bovenstaande geldt voor alle mannelijke personen, die den leeilijd van 18 jaar bereikt hébben. Deze bepaling is niet van toepassing op hen, geboren voor 1 Januari 1920. 2. Zij, die als student wenschen te worden inge schreven of eenig examen wenschen al te leggen bij een universiteit of hoogeschool hierbij tevens het bewijs van vervulling van hun arbeidsdienstplicht hebben over te leggen. Dit geldt voor alle mannelijke personen, die vóór 1 Juni 1942 13 jaar zijn ge worden. Niet van toepassing is deze bepaling op: 1. Personen, die geboren zijn vóór 1 Januari 1920. 2. Personen, die zich als student lieten inschrij ven of al of niet met goed gevolg een examen af legden bij een universiteit of hoogeschool vóór 1 Januari 1942. Vrijstelling of uitstel kan in zéér bijzondere geval len worden verleend en moet zoo spoedig moge lijk schriftelijk worden aangevraagd aan den secre taris-generaal van het departement van algemeene zaken. Laan van Copes van Cattenburch 28, 's-Gravenhage. Indiening van dusdanig verzoek ontheft niet van plicht tot aanmelding en keuring. Voor vrijwilligers van 1723 jaar, mits onge huwd, blijft tot nadere kennisgeving de gelegenheid tot aanmelding open. Aanmelding voor inschrijving, keuring, enz., voor de lichting van 1 Juni a.s. moet zoo spoedig mogelijk geschieden,.in elk geval vóór 25 April a.s. Voor Noord-Holland bij het aanmeldingsbureau Amster dam. Rok in 84. Aanmeldingen schriftelijk onder opgave van vol ledig adres, enz. of in persoon tusschen 912 en 14—17 uur. Degene die vóór of op 1 April 1942 zijn aange steld, in openbaren dienst of bij het bijzonder onder wijs, die ongehuwd zijn en den leeftijd van 18 jaar, doch niet den leeftijd van 22 jaar hebben bereikt, moeten zich vóór 25 April 1942 ter inschrijving melden uitsluitend bij den burgemeester van hun woonplaats. Degenen, die in aanmerking wenschen te komen voor een aanstelling in openbaren dienst of bij het bijzonder onderwijs, degenen, die als stu dent wenschen te worden ingeschreven of eenig examen wenschen af te leggen bij een universiteit of hoogeschool; de vóór of op 1 April 1942 aan- gestelden in openbaren dienst of bij het bijzonder onderwijs, ongehuwd zijnde en den leeftijd van 18 jaar, doch niet van 22 jaar bereikt hebbende, en die meenen, dat het „Arbeidsdienstplichtbesluil" op hen niet van toepassing is, omdat zij tenminste vier maanden, tijd met verlof doorgebracht medegere- kend, werkelijken dienst als militair hebben vervuld of lid van den Nederlandschen Opbouwdienst zijn geweest of als vrijwilliger bij de Duitsche weer macht, de Waffen S. S. of het Vrijwilligerslegioen Nederland hebben gediend, kunnen hun aanspraken doen gelden door zich z.s.m. schriftelijk te melden tot den secvetaris-generaal van algemeene zaken, Laan van Copes van Cattenburch 28, 's-Graven hage. onder vermelding van een der redenen, hier boven genoemd. De N.S.V. Haar grondgedachte De persdienst van den Ned. Volksdienst schrijft: Zeer veel heeft men reeds hooren spreken over de N.S.V., de National-Sozïalistische Volkswohlfahrt, de groote, alles omvattende sociale instelling in Duitsch- land, doch weinig weet men van de gedachte, welke aan deze instelling ten grondslag ligt. Deze grondge dachte toch is wel zeer verschillend van die, waarop de sociale instellingen in andere landen gebaseerd zijn. In het liberale en democratische tijdperk ging men uit van de stelling, dat hij, die door een of andere oorzaak niet in eigen onderhoud kon voorzien, door de ge meenschap geholpen moest worden door een aalmoes. Hoe rijker het land was, des te hooger was de aalmoes, doch het bleef een aalmoes. De arme was en bleef een schepsel, waarmede men medelijden moest hebben en dat men moest helpen natuurlijk, maar hij was toch eigenlijk geen volwaardig lid van de volksgemeen schap en in zijn diepste innerlijk voelde hij, die de aalmoes gaf, zich toch ver verheven boven den ont vanger van zijn gift. De N.S.V. ziet haar taak geheel anders. Het best kan men dit karakteriseeren met. een woord van den Rijksleider der N.S.V., Oberbefehlsleiler Erich Hilgen- feldt: „Ons werk is niet passief, doch wordt bezield door den heroïschen geest van den strijder; wij zien den enkeling niet als den zwakken ontvanger van aalmoezen, doch als een mensch in wien krachten rus ten. welke gewekt en gesterkt moeten worden. De N.S.V. wil ook hem tot strijder maken, omdat het leven een strijd is en omdat haar steeds bij haar ar beid het woord van den Führer voor oogen staat: „Wie wil leven, die strijde. Wie niet wil strijden in deze wereld van eeuwige worsteling verdient het leven niet." De N.S.V. wil degenen,, waarvoor zij als sociale in stelling heeft te zorgen, opheffen en bereid maken den strijd des levens manmoedig tegemoet te treden. Het materialisme meende, dat voor den hulpbehoeven den mensch aalmoezen voldoende waren, doch het zag niet, dat men door het geven van aalmoezen den mensch zwak maakte. De N.S.V. staat op het stand punt, dat het de plicht is van den enkeling op de bres te staan voor de gemeenschap. De idee van de volksge meenschap moet uitgangspunt en tevens ook doel zijn van het werk der N.S.V. Zij wil niet louter aalmoezen geven, doch veel meer, door den behoeftige te helpen, hem duidelijk maken, dat hij de plicht heeft voor deze hulp, welke hij van de gemeenschap van het volk ontvangt, zelf zijn taak in de gemeenschap te ver vullen. De N.S.V. zooals zij thans bestaat, is ontstaan uit een organisatie van de N.S.D.A.P. voor de machts overname. Deze organisatie had ten doel de partij- genooten. die in den strijd gewond waren of om hun lidmaatschap vervolgd werden, daadwerkelijk te steu nen. Op 3 Mei 1933 bepaalde de Führer, dat de N.S.V. de eenige partijorganisatie was. welke zich bezig mocht houden met de problemen van volkswelvaart en sociale voorzorg. De nieuwe organisatie kreeg thans de zware taak op de schouders, te bewijzen, dat de nationaal-socialistische wereldbeschouwing beter in staat was op sociaal-politiek gebied iets tot stand te brengen dan wat men vroeger had weten te bereiken. Thans zijn bijna negen jaar sinds dien verloopen en wat in dezen tijd tot stand werd gebracht, verdient zeker aller bewondering. Van de N.S.V. gaat een groote, opvoedende kracht uit voor het geheele Duit sche volk. Zij heeft een gemeenschapszin geschapen, waardoor een wederkeerige achting is ontstaan tus schen bezittende en bezitlooze Niet de individu staat in het middelpunt van de belangstelling, zooals dit het geval was bij marxisme en liberalisme, doch het wel zijn van de gemeenschap. Bizondere belangstelling wordt gewijd aan de kleinste gemeenschap in den staat, nl. het gezin. 'n- Gezond en gezellig werk! En bovendien voordeelig! Want wie zaait, zal oogsten. Hebt U achter Uw huis een lapje grond Was het steeds een bloementuin? Wees wijs en poot er dit jaar eens aardappelen of zaai er bruine boonen. De gemiddelde opbrengst van een stukje grond van 100 m2 mits goedverzorgd, is 210 kg (3 mud) aardappelen of 25 kg bruine boonen. Het beteekent voor U en de Uwen een extra rantsoen boven Uw distributie-toe- wyzing. Doe het zelf of vraag eens inlichtin gen aan Uw tuinman of hovenier, die U alle pootgoed en zaad kan leveren en evenals I vroeger Uw siertuin, thans Uw moestuin, om- f. spit en onderhoudt. Doe het direct, want: PUBLICATIE T.B.V. HET DEPARTEMENT VAN LANDBOUW EN VISSCHERU In 1933 kreeg de N.S.V. tevens de opdracht het win- terhulpwerk te organiseeren. Op dat oogenblik telde het Duitsche volk 17 millioen hulpbehoevenden, waar van 6 millioen werkloozen. Dit is wel het beste bewijs, dat de sociaal-economische politiek, welke tot dan toe werd gevolgd, niet juist was. Alle pogingen, hierin verbetering te brengen waren mislukt. Nu riep de Führer het Duitsche volk op, zichzelf te helpen. De groote nood, waarin het volk was geraakt, kon slechts üit den weg geruimd worden, wanneer- allen mede werkten onder het motto: „Een voor allen, allen voor een". De Führer stelde de eisch, dat niemand honger of koude zou mogen lijden. Op 13 September begon de N.S.V. met het voorbereidende werk en vier weken later stonden in het geheele rijk anderhalf millioen vrijwillige medewerkers aangetreden om te helpen en eind October werden de eerste gaven onder de be- hoeftigen verdeeld. Meestal waren dit gaven in na- tura: kleedingstukken, schoeisel, levensmiddelen en brandstoffen. Sedert dien is een einde gekomen aan den grooten materieelen nood in Duitschland. Door een betere eco nomische politiek was een einde gemaakt aan de werk loosheid. Toch wordt het werk van de winterhulp voortgezet en de opbrengst neemt van jaar tot jaar toe. Bracht in den winter 1933-34 hc-t W.H.W. 358.136.000 Rijksmark op in den winter 1939/40 is dit gestegen tot 680.717.000 Rijksmark en 984.065.958 R.M. in den winter 1940/41. Een groot deel van deze inkomsten wordt besteed aan het hulpwerk „Moeder en Kind" en voor de volks gezondheid. ARTISTIEKE DAMES- EN HEERENPORTRETTEN „RICHE FOTO ART" 169 GROOTE HOUTSTRAAT - TELEF. 13472 RADIO PROGRAMMA DONDERDAG 9 APRIL 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.15 Ochtendgymnastiek. 8.25 Gramo foonmuziek. 8.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.45 Gramo foonmuziek. 9 15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gramofoonmu ziek. 10.30 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmu ziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Orgelconcert. 12.00 Klaas van Beeck en zijn orkest (opn.). 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en- economische berichten. 13.00 Winterbijeen- komst der maatschappij voor tuinbouw en plantkunde. 13.15 Gerard van Krevelen en zijn orkest en soliste. 14.00 Pianovoordracht. 14.30 Zang met pianobegeleiding. 15.00 Gramofoonmuziek. 15.30 Voor de zieken. 16.00 Zondag VII vah den Heldelbergschen Catechismus. 16.20 Gramofoon muziek. 16.30 Orgelconcert en zang. 17.00 Gramofoonmu ziek. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursbe richten. 17.30 Roemeensch orkest Gregor Serban. 18 00 Sport cn lichamelijke opvoeding. 18 15 Otto Hendriks en zijn orkest. 18.50 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.00 B. N. O. De wereldmeening uit vreemde kranten. 19.10 Inleiding volgende uitzending. 19.15 Omroepsymphonie-orkest. (Van af 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijn verbinding met de Studio beschikken). 20.45 Filmpraatje. 21.00 Gramofoonmuziek. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.0(1 B. N O. Militair overzicht. 22.10 Gramofoonmuziek. 23.15 Planosoli (gr.pl.). 23,30—24,00 Theo Uden Masman en zijn dansorkest (opn.). HILVERSUM II, 301.5 M. 7.15—8.45 Zie Hilversum I. 8.45 Christ. Gemengde Zang- vereeniging ..Harmonie" (opn.). 9 00 Gramofoonmuziek. 10 00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.40 Voor de vrouw, li 00 Gramofoonmuziek. 11.20 Ensemble Francis Keth. 12.00 Ensemble Joan Lancé. 12.45 B, N. O. Nieuws- en economische berichten. 13 00 Otto Hendriks en zijn orkest, 13.45 Voordracht. 14,00 Omroeporkest en Grazioso kwartet. 15.00 Voor de vrouw 15.30 Cello en piano. 16.00 Amusementsorkest (opn.). 16.45 Voor de jeugd. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Zang met pianobegeleiding en pianosolo. 18.00 Gramofoonmu ziek. 18.30 De Nederlandsche techniek in het nieuwe Europa. 1,3.45 Orkest Ernst van 't Hoff en soliste. 19.15 „Brandende kwesties", causerie. 19.30 B. N. O. Nieuwsbe richten. 19.40 Spiegel van den dag. 19.50 B. N. O. Wat Nederland schrijft. 20 00 De Melodisten en soliste. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijn verbinding met de Studio beschikken). 20.40 Radiotooneel. 21.00 Gerard van Krevelen en zijn orkest. 21.30 Gramofoon muziek. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten-. 22.00 Gramofoon muziek. 22.10—22.15 Avondwijding. Dij lio AuUiaausoho soldaten aan liet front. Water putten bij strenge koude. Paasei» vacant ie in den Ainsterdanwhen dierentuin. Als van ouds genieten de bewoners Voor-jaar op liet land. Op de boerenbedrijven is liet werk ln zijn vollen omvang hervat. Luce^Hollan<i-Eax-Holilaad-c yan de apenrqts de onverdeelde feeJangotelUng jan, het publiek, pax-Holl.-de H,aan-c ge paarden trokken de eg over den akker, pax-Holland-.de Haan-fi,

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 2