c Hef fusileeren van de gebroeders van Dijk. OPTICIEN - STIENS IN ENKELE REGELS HOEST ABDIJSIROOP Dramatische zitting van het vredegerechtshof. Een der getuigen, verdacht van meineed, gevankelijk weggeleid. DEN HAAG. 8 April. In een deel der vorige oplage is melding gemaakt van den eisch tegen overste H. Mijsberg. die voor het Vredegerechtshof in Den Haag heeft terecht gestaan, omdat hij den 12den Mei 1940 te Dordrecht de gebroeders Van Dijk zou hebben laten fusileeren. President van het Hof was mr. dr. Carp- De procu reur-generaal prof. mr. dr. Van Genechten heeft 20 jaar gevangenisstraf geëischt. Hieronder volgt een ver slag der zitting. GETUIGENVERHOOR. Als eerste getuige werd de pianostemmer Vugts ge hoord, die als soldaat het drama van begin tot einde heeft meegemaakt. Wie intusschen het bevel heeft ge geven de gebr. Van Dijk bij den overste te brengen, weet hij niet, evenmin of den slachtoffers bevel was gegeven zich niet te bewegen noch te spreken. Daar entegen wist hij zich wel te herinneren, dat aan de Gebr. Van Dijk geen enkele vraag was gesteld omtrent het vermeende gebeuren in hun huis. Wel deed het gerucht de ronde, dat uit hun huis op Nederlandsche soldaten zou zijn geschoten, maar persoonlijk heeft hij daarvan niets bemerkt. Alvorens het bevel tot fusilee ren werd gegeven, zoo deelde hij mede. waren de slacnt- offers met hun gezicht naar den muur geplaatst. Een andere getuige, Sieverding. deelde eveneens mede. dat de gebr. Van Dijk geen woord hadden geuit en dat hun geen vraag was gesteld. Wanneer de verdachte tijdens het vernoor van ge tuige Sieverding door een interruptie poogt te sugge- reeren, dat hij wel degelijk vragen tot de gebr. Van Dijk heeft gericht, laat de president door den griffier voorlezing doen van zijn verhoor voor den rechter commissaris. Hieruit blijkt, dat verdachte op weg van zijn commandopost naar een telefoonpost waar hy ont boden was, de twee slachtoffers tegen den muur zag staan met twee soldaten achter hen die hun karabijnen schietklaar hadden gericht. Hij heeft toen gevraagd: „Zijn dat die twee kerels die geschoten hebben? waarop twee soldaten antwoordden (wie weet hy met meer): „Ja, dat zijn die verrekte N.S.B.'ers". Verdachte zegt nu, dat zijn vraag met direct tot de soldaten was gericht, maar meer in 't algemeen was bedoeld. Uit het feit, dat alleen de twee soldaten ant woord gaven, en de gebr. Van* Dijk geen woord te hunner verdediging aanvoerden, doch in schuldbewuste houding bleven staan, concludeerde hij dat ze inder daad schuldig waren en gaf bevel te schieten. Overste De Haan deelde mede, dat kort na den oorlog de soldaat Mannessen bij hem op bezoek is geweest, die hem het drama in Dordrecht had verteld. Toen hy later, deel uitmakende van een militaire rechtbank, van deze zaak kennis nam en de namen van de gebr. Van Dijk las, rekende hij het tot zijn plicht, met de mededeelingen van Mannessen te voorschijn te komen. Terstond hierop kwam getuige Mannessen zelf voor het hekje. Getuige erkende kort na den oorlog by overste De Haan te zijn geweest en hem het drama te hebben verteld. Hij heeft in den middag var. 12 Mei aan de deur van een woning te Dordrecht gestaan, al waar hem thee werd verstrekt. Vandaar had hy een onbelemmerd-uitzicht op de woning van de gebr. Van Plotseling werd er enkele malen kort na elkaar ge vuurd. Hij zag duidelijk dat dit vuren uit een der beide ramen kwam, die hij onbelemmerd kon zien. De president: „Denkt u er aan, dat u onder eede staat. Voor den rechter-commissaris verklaarde u ge heel Iets anders en uit de foto's blijkt ook, dat u alles behalve een onbelemmerd uitzicht had. Blijft u er nu bij, dat uit een der beide ramen van het huis van de gebr Van Dijk geschoten werd?" Getuige: „Het is uit het raam geweest, of uit den tuin voor het huis Hierna behandelt de president het door get. aan overste De Haan gedane verhaal, dat op fantasie bleek te berusten. Get. erkent alles van hooren zeggen te hebben en niet in het huis te zijn geweest. President: „Hebt u gehoord, dat overste Mysoerg aan de gebr. Van Dijk gevraagd heeft of zij schuldig waren?" Getuige: „Ja. Tot tweemaal toe heeft de overste ge vraagd of zij geschoten hebben. De eerste maal werd geen antwoord gegeven. Op de herhaalde vraag werd door één van de beide broeders met „ja" geantwoord, terwijl de ander alleen maar kreunde...." (groote ver bazing). De nfesldent (met stemverheffing): „Bedenkt dat u OOK AAN BRIL-REPARATIES SCHENKEN WIJ ONZE VOLLE AANDACHT Gierstraat 27 - Telef. 16764 UITGAAN Heden DONDERDAG 9 APRIL: Tuinzaal Concertgebouw: Piano-concert Karei de Jong. 7.30 uur. Gemeentelijk Concertgebouw: Snip en Snap in de revue: „Dat's wat voor u", 7.30 uur. Frans Hals Theater: „Friedemann Bach", 2.-- 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Brieven aan een onbekende' 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „De pionier van Oost-Afrika" (Hans Albers als Carl Peters), 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Janssens tegen Peeters", 2.6.30 en 8.45 uur. Moviac: Gevarieerd programma van 12 uur af. VRIJDAG 10 APRIL. Gemeente Concertzaal: Volksconcert H.O.V. Ans Bouter, piano. 7.30 uur. Bioscopen, nieuw programma. Apotheken De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zon dag) geopend: Bosch en Vaart-apotheek, Bosch en Vaartstraat 26. Tel. 13290. H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6, Tel. 10354. Noorder-Apotheek, Jan Gijzenkade 181, Tel. 23821. Te Heemstede is geopend: HeenVsteedsche Apotheek, Binnenweg 98, Tel. 28197. Hoofdredacteur: C. J. van Tilburg, Heemstede PIv. Hoofdredacteur: G. N. Lccnders, Heemstede Eerste medewerker: F. Derks. Haarlem onder eede staat! Deze verklaring is in geen enkel op zicht in overeenstemming met hetgeen u aan overste De Haan verteld hebt. Bovendien heeft geen enkele der andere getuigen het gehoord en zelfs da verdachte, overste Mijsberg zelf. heeft verklaard, dat hij het zelfs niet noodig vond een zoodanige vraag te stellen!" Wanneer de getuige nochtans bij zijn verbazingwek kende verklaring blijft, staat de procureur-generaal op, en verzoekt het hof een onderzoek in te stellen naar de verklaringen van deze getuige. Nadat zijn verkla ringen door den griffier zijn opgeteekend en door ge tuige onderteekend, vraagt prof. Van Genechten zijn onmiddellijke gevangenneming, verdacht van meineed. Het hof stemt hierin toe, waarna de getuige Mannessen gevankelijk wordt weggeleid. LICHTKOGELS De weduwe Vermeer kwam vervolgens verklaren, dat zij reeds 's morgens om half zes in de nabijheid van het huis van de gebr. Van Dijk had hooren schie ten. Zij had ook lichtkogels gezien, die in verschillende kleuren in den tuin van Van Dijk neerdaalden, hoewel ze van veel verder vandaan kwamen. Welken vorm deze lichtkogels hadden wist zij niet. Overigens had zij haar ontdekkingen eerst latgr alleen aan haar huis- genooten medegedeeld. Getuige Breen, reserve le luitenant, was de man, die, zij het zonder direct bevel daartoe te hebben gehad en alleen op grond van mededeelingen van twee burgers, waarvan hij overigens zelfs niet meer wist tot welke sexe zij behoorden, in het huis van de gebr. Van Dijk huiszoeking heeft verricht. De huiszoeking leverde niets op. Slechts werden en kele bescheiden van de N.S.B. gevonden. Wapens noch munitie werden aangetroffen. Wel een doosje met „lichtkogels". De president: „Daar hebben we nu weer zoo iets, waarover zoo makkelijk gesproken wordt, alsof niet het leven van twee menschen ermede gemoeid is ge weest! Want tusschen lichtkogels en „luftkugeln" is een enorm verschil!" Getuige erkent dat op het doosje „luftkugeln" stond gedrukt en de twaalf patroontjes die er in zaten in derdaad van zeer klein kaliber waren. De verdachte bevestigd dit door als kaliber aan te geven, ongeveer de maat tusschen een revolverpatroon en de patroon van een legerpistool. Hij meende echter dat het wel degelijk patronen waren waarmede lichtsignalen ge geven konden worden. Luitenant Van de Valk, heeft de bij de huiszoeking gevonden bescheiden overgenomen en later de slacht offers gefouilleerd. Ook dit laatste leverde geen enkele concrete aantijging op. Niettemin meende hij dat de gebr. Van Dijk, gelet op hun N.S.B.-er zijn (één hun ner was echter een heftig tegenstander!) zeer wel tot hetgeen waarvan zij bij geruchte beschuldigd werden In staat waren, redenen waarom hij hen weg liet bren gen naar den commandant, overste Mijsberg. De kosteres Van der Sijde was de getuige, die ge tuige Mannessen thee had gegeven. Thans verklaarde zij, dat laatstgenoemde naar haar, en niet naar het huis van de gebr. Van Dijk had gekeken toen er schoten vielen. Het geluid ging langs haar heen, waar uit zij afleidde, dat dc schoten uit de richting van het perceel van Van Dijk kwamen. De president: Het is u toch bekend, nietwaar, dat u volgens uw eerste verklaring gezien zou hebben, dat er vanuit één der ramen van het huis geschoten werd? Getuige: „Ik kan het niet met zekerheid zeggen en blijf bij mijn eerste lezing." Getuige Herwijnen verklaarde aanwezig te zijn ge weest bij het verstrekken van de thee aan Mannessen. Toen er geschoten was heeft hij een kleine vuurstraal en rook opgemerkt, die zoowel uit een der ramen als wel uit de dichte begroeiing voor het huis afkomstig kan zijn geweest. Getuige Busink verklaarde van des morgens vijf uur af in een perceel tegenover het huis van de gebr. van Dijk te zijn geweest. Eerst in den middag heeft hij lichtkogels gezien. Generaal Seyffardt, militair bijzitter, was van mee ning dat de get. den afstand tot de plaats vanwaar de lichtkogels kwamen, onmogelijk heeft kunnen schatten. HET VERHOOR VAN MEVR. VAN DIJK. Mevrouw van Dijk, die haar ontroering nauwelijks meester was, meende dat de gevonden luchtkogeltjes nergens anders voor bestemd kunnen zijn geweest dan voor een windbuks, die haar overleden echtgenoot langen tijd in bezit heeft gehad. Wel heeft zij later in ouden rommel op zolder een z.g. stakkellicht gevon den, waarschijnlijk van de vader van haar man, doch een getuige-deskundige verklaarde, dat hiermede on der geen beding lichtsignalen kunnen worden gegeven. HET VERHOOR VAN VERDACHTE. Verdachte beriep zich op de per radio overgebrachte lastgeving van het Nederlandsche opperbevel, volgens ^velke alle mannelijke personen boven de zestien jaar. "die uit huizen werden gehaald waaruit werd gescho ten. zonder vorm van proces moesten worden gefusi- leerd. Hij erkende echter op de desbetreffende vraag van den president, dat dan eerst de schuld van de onder verdenking van schieten staande burgers, moest worden vastgesteld. Dit was naar zijn meening hier het geval. Als com mandant, die bovendien met zijn troepen in gevecht was gewikkeld, moest hij zonder meer op de rappor ten van zijn mannen vertrouwen. Vooral de verklaring van Mannessen, die hij overi gens nooit gezien had cn die niet bij zijn legergroep behoorde, waren voor hem van doorslaggevende be- teekenis. Procureur-gen.: „Houdt u uw verhaal van vanmor gen over die lichtkogels vol? Ik wil u één ding zeg gen: U stond in Dordrecht ongetwijfeld in een moei lijke positie. Over het misdrijf dat u begaan he£>t wil ik mij thans niet uitlaten. Maar denk er om, dat het dc laatste keer is,1 dat u als man van eer. als oud officier, de mogelijkheid hebt, althans wat de eer be treft., ongeschonden hier vandaan te komen. Gevan genisstraf gaat voorbij; een schending van uw eer gaat nooit voorbij. Heeft u inderdaad een doosje ge vonden in dat pakje, waarop stond „Luftkugeln" en waarin u lichtkogels gevonden zou hebben? Niemand is er hier in deze zaai die het gelooft!" Verdachte: Ik weet alleen zeker dat het geen lucht drukpatroontjes waren; .ik1 heb het slechts vluchtig bekeken. Wat mijn daad zelf betreft kan ik slechts zeggen, dat ik overtuigd was van de schuld van de gebroeders van Dijk, en door hun te laten fusileeren. mijn plicht te doen jegens het vaderland." REQUISITOIR. Prof. mr. dr. van Genechten vangt zijn requisitoir aan met het memoreeren van de tenlastelegging, die naar.zijn meening overtuigend is bewezen, zoodat ver dachte zal moeten worden veroordeeld. Dit misdrijf is een van de afzichtelijkste gebeurtenissen die zich in de oorlogsdagen hebben afgespeeld. In werkelijkheid is er niets gebeurd. Alleen door de systematische op hitsing, reeds vóór den oorlog door onverantwoorde lijke personen en leringen die de macht in handen had den en nadien lafhartig gevlucht zijn, begonnen, kon den deze excessen tegen de natlóhaal-soc ia listen voor komen. Deze ophitsing, die etn centrum had in Dordrecht, zoonis wij ook volgende week zullen zien bij de behandeling van de zaak tegen de moordenaars van overste Mussert. Deze grenzelooze lichtzinnigheid, waarmede men bereid is geweest wanneer hét woord N.S.B. maar werd uitgesproken, zich alles te veroor loven, de geniepigheid, waarmede schijnbaar chris telijke menschen hun haat hebben gelucht door zonder eenigen grond de liederlijkste beschuldigingen uit te spreken, culmineert in dit geval van moord op de gebroeders van Dijk. Al is de gang van zaken in elk opzicht niet meer na te gaan: de roode draad is overal duidelijk zicht baar. Spr. gaf hierna een overzicht van de gebeurte nissen van den dag van het drama. „IK DEK GEEN ONRECHT!" Daarna zeide de proc.-gen.: Er heeft zich in dit proces nog een incident voorgedaan. Toen ik tot pro cureur-generaal bij het hof te Den Haag werd benoemd en mij de dossiers van deze zaak werden voorgelegd, bleek mij al spoedig: le. dat de heer van de Valk met zijn Deutsche Luftkugeln eieren voor zijn geld had ge kozen en 2e. dat in Dordrecht geruchten liepen, dat de weduwe van Dijk iets zou hebben weggemaakt. Ik heb toen geen oogenblik geaarzeld, naar deze fei ten een zeer streng onderzoek in te stellen. Want zoo als ik hier sta als verdediger van mijn volksgenooten, die op de licderlijkste wijze waren beklad en nog steeds, in het bijzonder van militaire zijde worden be zwadderd. en ik niet zal rusten voor ik de bedrijvers daarvan aan de kaak heb gesteld, wensch ik ook geen ongerechtigheid te dekken en zal ik iederen werkelij- ken landverrader de straf geven die hem voor zijn ont zettende misdrijf toekomt. Vandaar dat ik besloten was. desnoods den heelen dijk te laten afgraven, naar het weggewerkte voorwerp. Het bleek een stakkellicht te zijn. waarmede men met den besten wil van de-wereld geen lichtkogel kan afschieten! Mevrouw van Dijk heeft een dwaasheid begaan. Haar handelwijze werpt slechts een blik temeer in den af grond van ellende, dien zij heeft moeten doormaken. In haar wanhoop heeft zij zich tot een dwaasheid laten verleiden: ik ben dankbaar te hebben kunnen vast stellen. dat het slechts een dwaasheid was. Spr. had aanvankelijk niet de maximum-straf willen eischen, omdat verdachte in de war was gebracht door een misdadige propaganda en waarachtig niet de eenige officier was, die zijn zenuwen niet meer de baas was, en omdat spr. meende, d&t verdachte, hoewel hij uiterst lichtzinnig heeft gehandeld, zijn eer niet had gekwetst. Het speet spr. oprecht van meening te zijn veranderd. Hij eischte thans de maximum-straf van twintig jaren. HET PLEIDOOI. Na dit. onder ademlooze stilte aangehoorde requisi toir. was het woord aan den verdediger van verdachte, mr. J. H. Rolandus Hagedoorn, die zijn knappe plei dooi in een zevental punten samenvatte. Achtereen volgens besprak hij o.a. de situatie in de oorlogsdagen, de lastgeving van het opperbevel, het zonder vorm van proces fusileeren. waarvan verschillende voorbeel den in de oorlogsgeschiedenis te vinden zijn, de vraag of deze zaak voor het vredegerechtshof behandeld diende te worden, en dan vooral de houding van de slachtoffers. Hij noemde deze onlogisch en onverklaar baar, zulks nog temeer, omdat immers één hunner verre van een N.S.B.'er te zijn. veeleer een fel tegen stander van het nationaal-socialisme moest worden genoemd. Door zijn deelneming te betuigen met de achterge bleven weduwe, zou verdachte Mijsberg in feite heb ben erkend, dat hij onjuist heeft gehandeld, terwijl hij zelf er van overtuigd is, slechts te hebben gedaan wat het oogenblik van hem als officier die in den strijd gewikkeld was, eischte. Indien overste Mijsberg schuldig moet worden ge acht. dan is hij toch nog slechts een schakel in de keten van schuldigen. Hetzelfde wetsartikel dat de karabijnschutters die de executie voltrokken, vrijuit doet gaan. omdat zij slechts een bevel opvolgden, hun door een meerdere gegeven, is dan ook van toepassing op overste Mijsberg. die op zijn beurt eveneens een bevel van zijn meerdere, in casu het opperbevel, uit voerde. Pleiter bracht hulde aan den president, die blijk heeft gegeven dit proces tot in de kleinste details vol komen te beheerschen. Vol vertrouwen zeide hij de uitspraak van het hof tegemoet te zien, die naar zijn meening geen andere dan een vrijspraak zou kunnen zijn. Daarmede zou ook voldaan worden aan den wensch van de achtergebleven moeder, die met haar mede familieleden op clementie voor den verdachte heeft aangedrongen. Na een korte repliek van prof. van Genechten ver zekerde verdachte nogmaals naar beste weten zijn plicht te hebben gedaan. Hoewel begaan met. het lot van de achterblijvenden, vermocht hij zijn schuld niet in te zien. Het Vredegerechtshof zal Dinsdag 21 April des voor middags te tien ure uitspraak doen. LIQUIDATIE VAN BANKEN TE HONGKONG. HONGKONG 8 April. Vernomen wordt dat het gouver nement generaal van Hongkong besloten heeft de liquida tie der banken van vijandelijke landen in de vroegere Britsche kroonkolonie, welke sinds de Japansche bezet ting van Hongkong onder de Japansche militaire controle staat, in de handen te leggen van de Yokohama SDecie Bank en de Bank van Taiwan. Onder deze liquidatie" val len de volgende banken: De Hongkong Slanghai Banking Corporation, de Mercantile Bank of India, de Charter Bank of India (alle Britsch). de Chase National Bank, de National City Bank of New York, de Underwriters Savings Bank for the Far East, de American Express Banking Corporation (alle Amerikaansch), alsmede de Nederlandsch-Indlsche Handelsbank cn de Nederlandsche Handel Maatschappij, en tenslotte de Bank voor België. (A. N. P.) BÏ3RJUQDERS VAN VOERTUIGEN WELKE ZICH MET GFQlNGf SNELHEID VOORTBEWEGEN ZJ)N STEEDS VERPl lOfT OA AAN ÖE UITERSTE. ^EOiTERZ^DE VAN OE R1JEAAN TE f^JDEN AF^T Ov/DV/fe.GE.NVEf^KE-ER5RECbEXJtsG Italiaansch weermachtsbericht. Vooruitgeschoven Britsche stellingen in Cyrenaica ontruimd. ROME. 8 April. (Stefani). Het 676e Weer machtsbericht luidt: In het Oostelijk deel van Cyrenaïca heeft de vijand onder den druk van onze afdeelingen enkele voor uitgeschoven stellingen ontruimd. Het vlootsteunpunt Alexandrië is in den nacht van 6 op 7 April door vliegtuigen van de as hevig aangevallen. Talrijke bommen van het zwaarste kaliber werden boven het havengebied uitgeworpen en hebben aanzienlijke schade toegebracht aan de militaire en industrieele inrichtingen, die herhaal delijk getroffen en in brand gestoken werden. Opnieuw werden hevige luchtaanvallen op Malta ondernomen. Duitsche escadrilles plaatsten tref fers op werkplaatsen en opslagplaatsen op het eiland en brachten enkele luchtdoelbatterijen tot zwijgen. Een torpedojager werd beschadigd. Bij een vijandelijke luchtaanval op Bengasi wer den 10 Arabieren gedood of gewond. Een Engelsch vliegtuig werd door het luchtdoelgeschut van Derna bij den in het weermachtsbericht van 7 April ge- melden aanval neergeschoten. Voorts hebben Duit sche jagers nog een Engelsch vliegtuig neerge haald ter hoogte van Kreta. Een onzer vliegtuigen is niet op zijn steunpunt terug§ttkeerd. Het proces te Ankara Uit Ankara verneemt het A. N. P.: Woensdagmorgen is het verhoor van de Sovjet Russische beklaagden Pawlof en Kornilof in het proces wegens den aanslag op Von Pa pen voortgezet. Pawlof verklaarde te weinig tijd te heb ben gehad voor de bestudeering van de verklaringen van Abdoel Rahman Sayman Hij eischte een schriftelijke ver taling van de verklaringen in -het Russisch en wenschte op grond hiervan dat het proces zou worden uitgesteld. Ook de beklaagde Kornilof eischte verdaging van het proces om dezelfde redenen. De beklaagde Abdoerrahman zeide nog op een vraag van den president, wel voor het communisme te hebben gevoeld, doch niet lid van de partij te zijn geweest. Zoo wel in Joego Slavië als in Turkije had hij een aantal com munistische vrienden, met wie hij tezamen z.g. cellen had gevormd- Tijdens de middagzitting kwam het veelvuldig tot woordenwisselingen tusschen dc beide Sovjet Russische beklaagden. Pawlof en Kornilof, en den president en pro cureur-gen raai. De beklaagde Pawlof weigerde zijn handteekening te plaatsen onder het procesverbaal van het verhoor van Abdoerrahman. De president verklaarde dat indien de on- derteekening werd geweigerd, het proces daardoor niet in zijn loop gestoord zou kunnen worden. De procureur- generaal was van meening dat er geen aanleiding bestond af le zien van het hooren van de gedagvaarde getuigen en het proces te verdagen. Het gerechtshof besloot echter na kort beraad den be klaagden de verklaringen van Soelleyman en het verloop van de zitting van Woensdag vertaald ter beschikking te stellen en het proces tot 15 April des ochtends te ver dagen. Lentetijd, schoonmaaktijd De lente is weer in het. land en na een langen, kou den en donkeren winter wordt allerwege een aanvang gemaakt met de tradilioneele Hollandsche voorjaars schoonmaak. Oude rommel wordt over boord gewor pen en weldra blinken de Hollandsche binnenhuisjes weer, dat het een lust is. Oude rommel wordt over boord gegooid: werpt ook uw oude principes nu eens over boord en doe nu eens eindelijk afstand van het stokpaardje, da{ u tot dus verre bereed. Stem nu eens eindelijk in raet degenen, die beweren, dat het ook uw plicht is te zorgen, dat ginds aan het Oostfront de gewonden, vriend of vijand, zoo snel en zoo goed mogelijk geholpen moeten wor den. Laat al die vooroordeelen nu eens varen en maak eens groote schoonmaak in uw geweten. Vang deze nieuwe lente met een goede daad aan en stort een bij drage op girorekening 8 7 6 0 0 NEDERLANDSCHE AMBULANCE, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. Het Al-Indische Congres heeft gisteren zijn defini tieve antwoord aan Crlpps meegedeeld, zoo meldt de „Times". Men meent dat vastgehouden is aan de eerste beslissing, waarbij de Britsche voorstellen werden afge wezen. De voorzitter van den Amerikaanschen oorlogs- tuigraad, Nelson, heeft volgens een bericht uit de „Nya Dagligt Allehanda" verklaard dat de Amerikaansche le vensstandaard waarschijnlijk wel zal dalen, daar vele ge bruiksvoorwerpen slechts moeilijk verkrijgbaar te stellen zijn. De komende drie maanden zullen het Amerikaansche volk moeilijke beperkingsproblemen brengen. Uit Boedapest: Het M.T.I. maakt bekend dat vijande lijke agenten hebben gepoogd een grootscheepsche sabo tagedaad te plegen, waartoe reeds alle toebereidselen waren getroffen. Deze poging werd verijdeld en de deel nemers konden worden gearresteerd. De Japansche ambassadeur te Berlijn, generaal Osjima, Is te Boekarest aangekomen. Na een verblijf van twee dagen in de Roemeensche hoofdstad zet hij zijn reis voort naar Sofia, waar hij een ontmoeunk zal hebben met den Japanschen ambassadeur te Ankara en den Japanschen missiechef voor de landen van Zuidoost-Europa. Het Grieksche schip „Enderani" is bij Kanli Ada door den storm op een rots geworpen, waar het in stukken brak. Het had Grieksclie reizigers aan boord. Van de 236 opvarenden konden er 29 worden gered. Het lot dei- overigen is nog niet bekend. -r- De chef van den generalen staf van het Amerikaan sche leger, gerferaal Marshall, en de bijzondere gevolmach tigde van president Roosevelt, voor de uitvoering der le veranties krachtens het leen- en pachtprogram, Harry Hopkins, zijn te Londen aangekomen. Uit een pakhuis aan de Rozengracht te Amsterdam zijn 94 kruiken oude Jenever gestolen. Verleden week werden uit een veem aan de Brou wersgracht te Amsterdam 30 balen ongebrande koffie- boonen ontvreemd. Deze booncn zijn thans in een schuur tje van een winkelier aan de Lijnbaansgracht gevonden De winkelier is. verdacht van heling, opgesloten. Dieven hebben kans gezien in te breken In de Rem- brandt-bioscoop te Almelo en zich meester te maken van een bedrag van ongeveer f 1000. De Zwolsche politie heeft vier mannen aangehouden, die zich aan minstens 12 diefstallen zouden hebben schul dig gemaakt. De 70-jarige landbouwer H. Overbeek uit Stokkum is onder Markelo door een op hol geslagen paard omver geloopen en zeer ernstig gewond. In Den Haag is van politlewege tegen hoofdbewoners van perceelen, die in ernstige mate licht uitstraalden, een dezer avonden streng opgetreden. Zij zijn een nacht dooi de politie vastgehouden en voor acht dagen afgesloten van den toevoer van electrischen stroom. Op den Hoenderlooschen weg onder Apeldoorn Is een tractor met twee aanhangwagens omgeslagen. De inzit tende heer M. M. G. uit Rheden is aan de opgeloopen ver wondingen bezweken. Britgch-Tiidië voor de beslissing De onderhandelingen in Britsch-lndië blijven de aandacht trekken. Volgens het laatste D.N,B -bericht heeft het Congres zijn definitieve antwoord aan Cripps gezonden. Men meent te weten dat vastgehouden is aan de eerste beslissing waarbij de voorstellen werden atgewezen. De V.P.B. meldt: „Gedurende de Paaschdagen is de toestand in Britsch-lndië wel zeer critiek geworden en men kan niet aannemen, dat Cripps de feestdagen nu bepaald op een erg aangename en rustige wijze heeft doorge bracht. Het klassieke bewijs van den ernst der moei lijkheden met Britsch-lndië werd als gewoonlijk weer geleverd, doordat Roosevelt zich haastte door het zenden van een persoonlijken afgezant, Johnson om in te grijpen. In de praktijk zou deze buitenge wone gezant zooals dc Wilhelmstrasse niet zonder gevoel voor humor vaststelde wel eens een nieuw blok aan het been van Cripps kunnen blijken, daar het den Amerikanen voor een dergelijke delicate, uiterst moeilijke missie als regel ontbreekt aan de noodige tact en fijngevoeligheid. Cripps stelt zijn persconferentie, waarin hij belang rijke verklaringen inzake de besprekingen met de In dische leiders wilde afleggen, nog steeds van dag tot dag uit. Het Britsche oorlogskabinet heeft op Paasch- maandag nog tot diep in den nacht vergaderd om Cripps vervolgens in het geheim nipuwe aanwijzin gen te verstrekken, aanwijzingen, welke naar men in politieke kringen te Londen geloofde, niets minder inhielden dan aanneming van de Indische voorstellen. Wanneer men thans de veronderstelling hoort oppe ren, dat Cripps in Britsch-lndië stap voor stap wordt teruggedrongen door de vertegenwoordigers der In dische volkerenmassa's, die van lieverlede tot natio- naliteitsbewustzijn zijn ontwaakt, dan za! deze niet ver bezijden de waarheid zijn. Het is Londen niet langer mogelijk de angst voor het ineenstorten van zijn imperium en het verlies der laatste koloniën te ver heimelijken en afgezien van een enkele poging om het oude perfide spel van „Verdeel en heersch" nog lan ger voort te zetten, ten koste van de Britsch-Indische millioenenbevolking, schijnt ook in de grijze regee- ringsgebouwen aan de Theems langzamerhand wel het besef te moeten ontwaken, dat de wereld zich niet langer blij Iaat maken met „blanco chèques", zooals Ghandhi de Engelsche vrijheidsbeloften noemde. Tenslotte is het kenteekenend voor de verhouding, welke er heerscht tusschen de Engelsche autoriteiten en de Britsch-Indische leiders, dat Cripps van Londen naar New Delhi moest komen om een bespreking te bewerkstelligen tusschen deze leiders en den Brit- schen militairen opperbevelhebber in Voor-Indië, ge neraal Wavell. Naar alle waarschijnlijkheid heeft Wavell er de aandacht van Nehroe en A/.ad op geves tigd. hoe hevig de bedreiging van Britsch-lndië door Japan wel is. Wanneer een overbevolkt land als Britsch-lndië, dat op geen stukken na in zijn eigen levensonderhoud kan voorzien, eenmaal het lijdend voorwerp van een Japanschen aanval on de Japansche blokkade gaat worden, dan zal het leed voor de In dische volkeren inderdaad niet te overzien zijn. Men kan echter moeilijk aannemen dat deze volkeren in het licht van de feiten en gebeurtenissen nog zullen gelooven dat generaal Wavell en de Britsche wapenen hen tegen dat lot kunnen beschermen. Zij zullen eer der geneigd zijn geloof te hechten aan de roepstem van den Indischen vrijheidsstrijder Bose en de Japan sche bedreiging van Britsch-lndië die alleen be staat zoolang er nog Engelschen in dat land zijn zoo kort mogelijk te laten duren. En onder die omstandigheden zal niet Britsch- lndië, doch Engeland het hoofd moeten buigen, hoe vreemd zulks den blanken, koloniseerenden volkeren van het Westen ook moge lijken!" (Nadruk verboden). „WAT DE ANTI'S ZEGGEN.". 's-GRAVENHAGE, 9 April. Hedenavond van 19.1519.30 spreekt Max Blokzijl, via den zender Hilversum 2, in de serie „Brandende kwesties" j over het onderwerp: „Wat de anti's zeggen". kinkhoest slijmhoest Gebruik toch Abdijsiroop, die de vastzittende slym direct zal doen loskomen, borst en keel verzacht en Uw hoest zal doen ophouden. Vanouds beproefd b\j hoest, griep, bronchitis, asthma. akker's RADIO PROGRAMMA VRIJDAG 10 APRIL 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 7.15 Gramofoonmu.'iek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.5J Gramofoonmuztek. 8.15 Ochtendgymnastiek. 8.25 Gramo- foonmuziek. 8.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.45 Gramofoon muziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. 10.00 Amusementsorkest, solisten en Omroep-mannenkoor (opn.). il.00 Voor de kleuters. 11.20 Sylvestre-Trio. 12.00 Orgelconcert en zang. 12.40 Almanak. 12.45 B. N .O. Nieuws- en economische berichten. 13.00 Productieslag. 13.15 Salonorkest. 14.00 Groninger Orkestvereeniglng, so list en gramofoonmuziek. 16.00 Cyclus „Vier groote zen delingen". 16.20 Gramofoonmuziek. 16.45 Viool met piano begeleiding. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Voor de jeugd. 17.45 Gramofoonmu ziek. 18 00 Sportwetenswaardigheden. 18.20 Gramofoonmu- zeik. 18.35 Neerlands stem van het Oostfront. 18.50 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.00 B. N. O. Leidende staatslieden schrijven. 19.15 Gramofoonmuziek. 19.30 Gerard van Kreve len en zijn orkest en soliste. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Stu- dit beschikken. 20.15 Roemeensch orkest Gregor Serban. 20.45 Luisterspel. 21.00 Salonorkest (opn.). 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 B. N. O. Binnenlandsch economisch praatje. 22.10 Orgelspel (gr.pl.). 22.25 Rococo-octet (opn.). 22.5524.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. 7.158.45 Zie Hilversum I. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Pianovoordracht. 10.40 We gaan naar de markt. 11.00 Zang met pianobegeleiding en pianosolo (opn.). 11.35 Gramofoonmuziek. 12.00 Orkest Malando en solist. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 13.00 Gevarieerd m ddagprogramma. 15.00 Voor de vrouw. 15.45 Gramofoonmuziek. 16.00 „Liedjes uit Italië" gramo- foonplatenprogramma. 16.30 Gramofoonmuziek. 15.45 Voor de jeugd. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beurs berichten. 17.30 Omroeporkest. 18.15 De heeren van der Aa en Boom. zakenlieden, aan het woord. 18.30 Reportage.. 18.45 Gramofoonmbuziek. 19.00 Musetteorkest en soliste. 19.30 B. N. O Nieuwsberichten. 19.40 Spiegel van den dag. 19.50 B. N. O. De Jordaner vertelt over sociale nooden. 20.00 B N O Engelsche uitzending: „Hollands political aspects" (Voor de Radio-Centrales: Gramofoonmuziek.) Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken. 20.15 Tiotter- damseh Philharmonlsch orkest en soliste. 21.00 Boekbe spreking. 21.15 Rotterdamsch Orkest en soliste. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 Gramofoonmuziek. 22.10—22.15 Avondwij ding. Vn-sn I'rihixla. dc beroemde Boheemsche violist, omtrent uien geruchten de ronde deden, dut hij zieh vnn l»ot leven zou hoblien beroofd, vertoeft op het oogen blik ie Berlijn. Vns'n Prlhodn offert een gave voor bet Krlegs interliiIfsivcrR. Scherl-Fellinga-Pax Holland-c Bij den naehtclljkcn BHt.sclicn lucht aanval op I/ubeok werd ook de In 1173 gebouwde Domkerk onherstelbaar ver woest, Atlantic-Holland-P.K. WuniJs- hammer-Pax Holland-c T>e Haavlemsche Nntsspaarbank heeft in haar bijkantoor Rijksstraatwegj^io. 2li haar eerste «Jengdspaarbank geopend. Op pagina 1 van dit blad vindt ïucu daarover nadere bijzonderheden. (foto Stevens) Het. Molenmnsoum te Koog aan de Zaan, waar vele belangwekkende bijzonderheden omtrent do historie der molens zijn bijeengebracht, is sinds I April weer geopend. Een typisch Zuunscli huisje dient ais omlijsting van de interessante verzameling. v Pas Holland-do Haan-o ore jVoi 4

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 10