JEUGDDROOM GROENTJES FEUILLETON ROMAN VAN CHRISTEL BROEHL—DELHAES. 15) (Nadruk verboden) „Ziet u nu wel? Heb ik het niet gezegd? Mannen denken daar nu eenmaal heel anders over. U bent alleen maar te bescheiden, juffrouw Gahl, veel te bang, dat u het den menschen lastig maakt. Wat doe ik nou? Als ik Andreas eens gauw op de j fiets naar Nideggen stuurde om vleesch te halen?" „Dat doet u natuurlijk niet, vrouw Möller. Me neer Kyber maakt maar een grapje. Bakt u voor i ons maar een van uw beroemde ommeletten, u weet J wel „En een glas karnemelk" Vrouw MÖller straalde, de zorgen vielen van haar af en nu plot seling weer een en al bedrijvigheid, haastte ze zich naar de keuken, Johanne en Erich alleen in de mooie kamer achterlatend. Het was eensklaps merkwaardig stil in het ver trek. Kyber scheen zijn overmoedigheid van zoo even te hebben afgelegd en stond nu haast wat vreemd bij de groote, ovale tafel. „Kom hier bij me zitten op de canapé!", ver zocht Johanne hem, terwijl ze 't boek, dat vrouw Möller in haar opwinding door de zorg voor haar gasten totaal vergeten had, terzijde legde. Kyber ontdekte het onmiddellijk en greep er naar. „Kijk eens aan, Johanne Gahl in deze beschei den woning!" „Mij doet het plezier. Ik schreef dat boek niet voor geleerden en literatoren om hun wat te criti- seeren te geven, maar eenvoudig voor het volk. Mijn boek moet gemeen goed van de massa worden. Daarin ligt zijn beteekenis". „En als ik er met mijn zwakke krachten wat aan doen kan, zou ik daartoe graag het mijne willen bijdragen, Johanne", antwoordde Kyber warm en nü had hij weer niets jeugdigs aan zich. Misschien was hij het best te vergelijken met een weegschaal. De eene schaal neigde af en toe naar het verleden maar de andere sloeg steeds door en daarop stond de man. „Je moest eens weten", zei hij, „hoe de trekkers me benijden, dat ik met de beroemde Johanne Gahl mag reizen". „Je „reist" niet", verbeterde Johanne hem scherp, „je „wandelt" hoogstens!" „Het boeheft ook niet direct als „huwelijksreis" te klinken", antwoordde hij koppig. „Waarom vind ie dat nu zoo erg? De jongens zijn enthousiast. Je nebt tenslotte ook bij hen een geweldige populari teit verworven en ze willen dan ook beslist kermis met je maken". „Huwelijksreis?", herhaalde Johanne ongenadig. „Wee je gebeente, als je het in je hoofd haalt bij vreemden andere veronderstellingen over het doel van ons uitstapje op te wekken dan die. welke met 1 de waarheid overeenstemmen". 1 „Maar beste Jozei Erich en zijn gezicht 1 werd donkerrood. Op hetzelfde oogenblik begreep ze. dat ze hem onrecht had gedaan en reeds voelde ze iets van be rouw. „Je moet alleen dat eeuwige dwepen eens af- leeren", zei ze nog scherper dan ze eigenlijk wilde. „Ga je nu niet mee naar de trekkers?", vroeg hij, een en al deemoed. „Ja, straks ga ik met je mee". Hij slaakte een zucht van verlichting. „Geluk kig". zei hij uit den grond van zijn hart, „anders denken ze daar nog dat ik...." Hij maakte den 1 zin niet af. dat je niet den minsten invloed op me hebt, nietwaar?", lachte ze. „Nee, nee, natuurlijk niet", stotterde hij. Vrouw Möller kwam binnen met de karne melk. „Versch gekamd!", zei ze en ze straalde over haar heele gezicht. „We hebben ook nog appelwijn prima! Misschien voor den jongen meneer?" „O, ik drink ook karnemelk", bekende Erich met de noodige zelfoverwinning. „Brengt ujiem maar een flesch appelwijn!" meng- j de Johanne zich ertusschen, vrouw Möller een veel- 1 beteekenend knipoogje toewerpend. Met den wijn kwamen de forellen. Ze zagen er I kostelijk uit. Vrouw Möller kon uitstekend koken. „Volgende week krijg ik drie menschen, die hier i in pension komen", vertelde ze, een stoel bijschui vend en daarmee te kennen gevend, dat zij gaarne I bereid was haar gasten tijdens den maaltijd bezig te houden. .".Bovendien komen nog drie anderen, die ik voor den nacht bij miin zuster heb ingekwar tierd, hier eten. Een paar blijven er veertien dagen, de anderen langer". Johanne legde mes en vork neer en zei: „Nu u dat zegt, schiet me wat te binnen zoodra die eersten weg zijn, stuur ik mijn moeder hierheen. Ze zou eigenlijk nu al komen". Vrouw Möller streed een zwaren innerlijken strijd en het resultaat daarvan was, dat ze zei: „Dan schrijf ik twee af!" „Geen sprake van!", antwoordde Johanne, ge troffen door zooveel bereidwilligheid. „Mijn moe- der komt over veertien dagen, vrouw Möller. Afge- sproken?" Het viel niet gemakkelijk vrouw Möller van haar r plan af te brengen, maar tenslotte liet ze zich toch o overtuigen, dat Johanne's moeder even goed over veertien dagen kon komen. Van een korte pauze in het gesprek maakte zij gebruik Kyber eens goed op te nemen en zich daarna met haar prettige onbevangenheid tot hem n richtend, vroeg ze: „Sehriift u ook boeken?" i- „Ik?" De blauwe forellen hadden Erich dusdanig i- in beslag genomen, dat haar belangstelling voor zijn I persoon hem ontgaan was, zoodat haar vraag hem n nu min of, meer overrompelde. „Nee. daar ben ik te dom voor". Vrouw Möller keek van den een naar den ander, maar gaf het toch nog niet op. „Juffrouw Johanne zei toch zooeven, dat u haar medewerker bent?" „Hij werkt ook met mij samen; hij maakt illustra ties voor mijn boek", gaf nu Johanne de gewenschte 'opheldering. „ZooEn is dat dan niets?" Zij keek Erich [verwijtend aan. „Hoe doet u dat, als ik vragen mag?* j „Erich, laat vrouw Möller die aquarel eens zien!" (Wordt vervolgd) LAATSTE BERICHTEN Oproep Jonge Socialisten in Nederland! De geweldige strijd in het Oosten van Europa is het. begin van een nieuw Euvopeesch tijdperk. Tot nu toe hebben de Europeesche volken zich zoo druk bezig gehouden met de exploitatie hunner over- zeesche bezittingen, dat in de geweldige uitgestrekt heden van het Russische gebied een aan de cultuur en Europa vijandige macht kon opstaan, die uit haar minderwaardigheid al het groote en hoog-ontwik- kelde, kortom dus de hooge trap van beschaving der Europeesche volken, moest bestrijden. Zonder in de toekomst de gedachte prijs te geven, dat Europa als het hart van de wereld het recht en de taak heeft, uitgestrekte overzeesche onginningsgebieden zijn eigen te noemen, ontstaat reeds thans de ge biedende noodzaak, het Oosten" van Europa als het dichtstbijzijnde gebied voor kolonisatie en ont ginning opnieuw op te bouwen. Dit is vooral een doel voor de jeugd van de Germaansche volken. Het grootste deel van deze jeugd staat thans als Duitsch soldaat of Vlaamsch. Nederlandsch, Deensch, Noorsch en Zweedsch vrijwilliger met de wapens in de hand in het Oosten en vecht tegen de bolsje wistische heerschappij, die tot nu toe haar land als basis .voor de wereldrevolutie gebruikte. Er zijn echter vele jonge kameraden, die thans nog niet oud genoeg zijn om zelf deel van dit solda- tenfront uit te maken. Ieder hunner kan echter een deel worden van een tweede strijdfront. dat zich tot taak stelt den bodem in Oost-EuroDa te bewerken. Dezelfde mogelijkheid tot medewerking aan deze taak bestaat in overeenkomstigen vorm ook voor onze meisjes. Duizenden Duitsche jongens en meis jes doen reeds thans als vrijwilligers voor den Landdienst, tezamen met jongens en meisjes uit de overige Germaansche landen, die zich vrijwillig hebben opgegeven, dienst op de velden en akkers in Oost-Europa. Zij demonstreeren daardoor niet al leen den strijdvaardigen geest eener nationaal-socia- listische jeugd, doch hebben tijdens hun werk zaamheden onder deskundige leiding ook de moge lijkheid, zich in het boerenbedrijf te bekwamen. Velen hunner zullen zelfs vrijwillig in het Oosten blijven, nieuw land krijgen eri zoo van hun harden arbeid meer profijt trekken dan de jongelui van vroegere generaties, die de enge ruimte der Euro peesche landen ontvluchtten en in andere wereld- deelen prestaties volbrachten die zoo vaak hun land niet ten goede kwamen. In het nieuwe Europa zal echter ieder de mogelijkheid krijgen zijn arbeid, zijn bekwaamhe den en zijn kracht in de grooter geworden Europee sche ruimte in een nieuwe Europeesche gemeen schap en daarmede voor zijn eigen land te gebrui ken. Daarom, nationaal-socialistische jongens en meis jes. meldt u aan als vrijwilliger voor den Land dienst! VAN GEELKERKEN Aan-de-kaakstelling van de oorlogsophitsing door het internationale jodendom Gerechtvaardigde volksvoor lichting. Geen beleediging. „Landverrader" in het algemeen een strafbare beleediging Het Vredegerechtshof heeft heden o.m. de volgende uitspraken gedaan: Aan J. H. van der Meulen was ten laste gelegd, dat hij te Amsterdam in of omstreeks begin September 1939 in en/of vanuit den door hem als beheerder ge dreven winkel „De Driehoek" in de Kalverstraat heeft verspreid en om verspreid te worden in voor raad heeft gehad, een aantal exemplaren van het week blad „Volk en Vaderland" no. 35 van den zevenden jaargang, d.d. 1 September 1939, welk blad een af beelding, met daarbij behoorend onderschrift bevatte, waarin eene uitlating in beleedigenden vorm over de Joden voorkwam, zijnde een ten deele tot de bevol king van Nederland behoorende groep van personen, zulks terwijl hij wist of ernstige reden had om te ver moeden, dat in die afbeelding met onderschrift zoo danige uitlating voorkwam wordende in bedoelde af beelding, de oorlogsgod Mars met sterk Joodsche trek ken en met het Davidsschild op de borst uitgebeeld, kennelijk met de strekking, mede in verband met het onderschrift luidende: „Mars is van harte bereid het sein te geven", om in beleedigenden vorm de Joden als oorlogsophitsers of oorlogsdrijvers voor te stellen. Het hof was van oordeel dat de in de tenlastelegging bedoelde uitbeelding van het oorlogsgeweld op een zoodanige wijze, dat een duidelijk en voor ieder spre kend verband tusschen den oorlog en het streven van het internationale Jodendom wordt gelegd, niet het karakter van een in de strafwet bedoelde beleediging kan dragen, vermits het openen van de oogen van het Nederlandsche volk voor een zijn bestaan bedreigend gevaar redelijkerwijs bij de strafwet niet verboden kan worden geacht te zijn. Het hof overwoog mitsdien, dat niet bewezen is. hetgeen verdachte bij inleidende dagvaarding is ten laste gelegd, en sprak verdachte vrij. E: Vos werd veroordeeld tot gevangenisstraf voor den tijd van veertien dagen, terzake dat hij te Hil versum opzettelijk beleedigend in het openbaar in een voor het publiek toegankelijken winkel mondeling zich heeft uitgelaten over de N.S.N.A.P.. zijnde dit een groep van de Nederlandsche bevolking, zeggende: „Al die Nederlanders, die het hakenkruis op hun armen dragen zijn landverraders" Voor dit feit werd hij door de Amsterdamsche rechtbank veroordeeld tot betaling van een geldboete groot 10 gulden. Ten aanzien van de strafverzwaring overwoog het hof, dat verdachte ter terechtzitting is van het tegendeel niet gebleken niet bepaaldelijk bekend is geweest met de doelstel lingen der voormalige N.S.N.A.P., zoodat hij geacht moet worden het hem tenlaste gelegde woord „landver rader" uitsluitend gebezigd te hebben om in het al gemeen zijn afkeer van en verachting voor an dere Nederlandsche tegenstanders der vroegere orde hier te lande tot uitdrukking te brengen. Onder deze omstandigheden echter draagt het bezigen van vorenbedoeld woord naar het oordeel van het hof een beleedigend karakter vermits het oogmerk om van geringschatting en bijgevolg van beleediging te doen blijken, aanwezig is Japanners brengen twee Britsche kruisers tot zinken TOKIO, 9 April (D.N.B.) Het keizerlijke hoofdkwartier heeft Donderdagmiddag om 5 uur bekend gemaakt dat Japansche strijdkrachten in den loop der vlootoperaties op den Indischen Oce aan tot den 7en April een Britschen kruiser van de Londen-klasse (9850 brt) en een van de Cornwall- klasse (10.000) tot zinken hebben gebracht. Vocrts hebben zij 44 koopvaardijschepen hetzij beschadigd hetzij tot zinken gebracht, alsmede 60 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Bij de koopvaardijschepen betreft het 21 vaar tuigen met een inhoud van bijna 140.000 brt., die tot zinken zijn gebracht en 23 met een inhoud van bijna 102.000 brt., die zwaar beschadigd zijn. Drie loodsen., een reparatiewerkplaats en andere belangrijke installaties van den vijand zijn ernstig beschadigd. Bij de operaties verloren de Japansche strijd krachten 5 vliegtuigen, leden echter geen schade aan oorlogsschepen. Einde van den strijd op Bataan? STOCKHOLM, 9 April (D.N.B.) Het Ameri- kaansche departement van oorlog heeft, naar Reu ter in een extra-bericht uit Washington meedeelt bekend gemaakt, dat de verdediging op Bataan „waarschijnlijk is overweldigd". Luchtaanval op het vlootsteunpunt Trinkoniali STOCKHOLM. 9 April (A.N.P.) De Britsche Berichtendienst meldt uit Colombo, dat vanmorgen op het vlootsteunpunt Trinkomali een luchtaan val is ondernomen. H.B.C.-COMBINATIE TEGEN DE HEEMSTEEDSCHE POLITIE. Hedenavond om half zeven speelt op het H.B.C.- terrein een sterke H.B.C.-combinatie tegen een elf tal van de Heemsteedsche Politie. Uit de wereld van den arbeid Het strategische plan van den arbeid VII. „Een volk, dat leeft bouwt aan zUn toekomst". 's GRAVENHAGE. Bovenstaande spreuk staat gebei teld op het monument, dat ons technisch meesterstuk de afsluitdijk bekroont. Maar dit bouwen aan de toe komst mag niet alleen betrekking hebben op technische prestaties, alle nationale waarden moeten daarbij betrok ken worden en zeer zeker het grootste bezit van een volk. zijn arbeidskracht. Vandaar dan ook, dat in het natio naal-socialistische Duitschland aan het behoud en het pro ductievermogen van de arbeidskracht, ook in den zin van de geestelijke verzorging van den arbeidenden mensch. alle aandacht is besteed Daarnaast echter gaat het er niet alleen om de arbeids kracht te behouden en te stimuleeren. maar ook om er zorg voor te dragen, dat nu en in een verre toekomst deze arbeidskracht op de juiste en meest efficiente wijze wordt aangewend. En dit ook al weer niet in den ouden mate- rialistischen zin. maar zoo. dat er ook rekening gehouden wordt met den werkenden mensch zelf. zijn aanleg en zijn neiging. Het probleem, dat de leiding van het Dultsch-econo- misch leven zich stelde, was dit: na den oorlog moet een geweldig program van opbouw en ontwikkeling worden uitgevoerd over welke arbeidskrachten zullen wij dan de beschikking hebber, en hoe zullen die over de verschil lende takken van bedrijvigheid, al naar hon behoeften, worden verdeeld? Om dit vraagstuk op te lossen ,is men allereerst begon nen met een zorgvuldige studie van den opbouw der be volking. waaruit men kon leeren hoeveel arbeidskrachten van iederen leeftijd op een bepaald oogenblik ter be schikking staan. Dit was uiterst belangrijk, daar b.v in de jaren na den wereldoorlog een sterke daling van l.et geboortecijfer valt waar te nemen en in den loop der jaren daardoor een tekorOaan arbeidskrachten in bepaal de Jaarklassen ontstaat, dat zich langzamerhand naai hoogere leeftijden verplaatst, vooral ook met het oog op dezen factor streefde men er naar precies te weten hoeveel arbeidskrachten voor ieder Jaar (men is met de voorbereidingen thans reeds gevorderd tot het jaar 1960) ter beschikking zullen staan. Deze ongedifferentieerde ar- beidsmassa moet nu over de verschillende beroepen wor den verdeeld. Uit het groote en uitgebreide plan van den opbouw na den oorlog heeft men thans reeds tot ongeveer i960 kunnen berekenen hoeveel arbeidskrachten voor ieder beroep afzonderlijk noodzakelijk zullen zijn, een resul taat, dat een bewijs is zoowel van organisatievermogen als van de zekerheid waarmede de Duitsche toekomst wordt geleid. Hier komt dus nu het vraagstuk der leerlingen-oplei ding naar voren, dat in di^ verband neerkomt op het vraagstuk van de beroepskeuze Het is het „Institut fUr Betriebsführung und Berufslen- kung", een schepping van het Duitsche Arbeitsfront, dat zich. in samenwerking met talrijke andere rijksorganen en studiecentra van de universiteiten, met den arbeid van de beroepskeuze en de behoefte aan arbeidskracht der verschillende beroepen bezig houdtv Het zal duidelijk zijn, dat op deze wijze uiterst krachtig mede geholpen wordt een rustige ontwikkeling na den oorlog te verzekeren. En dat in dezen ontzaglijken arbeid een beveiliging besloten ligt tegen crisisverschijnselen, welke gemeenlijk na lederen oorlog onder het liberaal-kapitalistische bestel optraden. 489e STAATSLOTERIJ TWEEDE KLASSE DERDE LIJST Trekking van 9 April. 1500 No. 3776. ïf 400 No. 13271. 200 No. 15433. 17274. 100 No. 2024, 9279, 19330. PRIJZEN VAN 30 1126 1412 1464 1780 1928 1969 2197 2540 2616 2759 2856 2873 2882 3127 3311 3o60 3574 3677 3975 4206 4262, 446'' 4591 4599 5855 6213 6378 6550 6773 6976 7067 7277 7384 7614 8297 8579 8740 8792 8893 8932 9420 9460 10028 10303 10409 10623 10776 10821 11048 11321 11682 11813 12124 1258012906 13054 13190 13270 13393 13460 13601 13637 13873 13892 1*281 14334 14530 14665 14777 14811 14988 15230 16261 16294 16769 17025 17427 18126 18450 18476 18769 18787 19013 19075 19097 19181 19440 19581 19660 20056 20332 21633 21927 In de vorige lijst staat; 5079 m z. 5097; 5951 m z 5957; 10148 m z. 10183; 15352 m z. 15362; 156775 m z 15675; 15832 m. z. 15852; 16609 m z. 16601; 20599 m z 20569. HAARI.EMSCHE RECHTBANK. HET ONGELUK OP DE 2AANDAMSCIIE KERMIS. Veertien dagen geleden stond voor de Haarlemsche Rechtbank terecht de exploitant van een zweefmolen, verdacht dien molen op de Zaandamsche kermis te dicht te doen plaatsen bij een andere Inrichting van vermaak „Mickey Mouse", zoodat een meisje dat meezweefde, met een been tegen den kap van Mickey Mouse word geslingerd, zoodat dat been brak. De eisch luidde f 500 of 3 maanden. De Rechtbank sprak heden verdachte vrij. SIGARKXDIFFSTAI. Een groot aantal sigaren was in Novem ber 1941 uit Wageningen verzonden naar Bever wijk. via een expediteur te Castricum. Zij bereik ten echter hun bestemming niet, maar de politie nam een deel eenige kistjes van 100 en eenige van 50 stuks in beslag bij een transportarbeider te Heemskerk, die zich nu had te verantwoorden voor de Rechtbank wegens het zich toeeigenen en verber gen van de sigaren. Oorspronkelijk had hij verklaard, die sigaren te Alkmaar te hebben gekocht, maar nu zeiae hij, het pak sigaren op den weg in Heemskerk gevonden te hebben. Op een avondwandelingetje schopte hij er zoo maar tegen aan. De President vestigde er de aandacht op, dat op denzelfden dag, na de inbeslagneming, op een an dere plaats sigaren van hetzelfde merk zijn wegge gooid. Dit wekte het vermoeden dat iemand anders na de inbeslagneming ongerust was geworden en dat diezelfde persoon de sigaren aan den transport arbeider zou hebben ter hand gesteld. Ook de Officier kwam in zijn requisitoir tot de conclusie, dat verdachte de sigaren uit winstbejag had verborgen en eischte een gevangenisstraf van 6 maanden. De verdediger, mr. Bettink, meende dat verdach- tes schuld allesbehalve vast stond en concludeerde tot vrijspraak met verzoek tot onmiddellijke invrij heidstelling, aan welk verzoek de Rechtbank na in Raadkamer beraadslaagd te hebben, niet voldeed. DIEFSTAL VAN EEN VARKEN. Een Haarlemmer stond terecht wegens diefstal (in Februari van dit jaar) van een varken van 104 K.G. uit een schuur te Beverwijk, ten nadeele van een brandstofhandelaar aldaar. De waarde van het dier was ongeveer f 90. Hij bekende. De Officier.requireerde 1 jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. Steketee, wees op de moeilijke omstandigheden waarin verdachte verkeerde op het oogenblik van den diefstal en refereerde zich ove rigens aan het oordeel van de Rechtbank. EEN DUUR DRINKGELAG. Een gehuwde vrouw uit Zaandam maakte zich op 6 Februari te Zaandam, in een café, schuldig aan diefstal van ruim f 250, toebehoorend aan een kleer maker, uit Alkmaar die dat geld te Amsterdam ont vangen had. Met hun drieën (ook de echtgenoot van de vrouw was van de partij) hadden zij in Am sterdam en te Zaandam flink wat alcohol tot zich genomen en in den trein naar Alkmaar miste de kleermaker, die in het café te Zaandam naast de vrouw gezeten had, het geld. De vrouw legde een bekentenis af. Zij had nu erge spijt. Het was niet de eerste keer, dat zij zich aan een dergelijken diefstal schuldig had gemaakt. De Officier eischte 8 maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. A. C. v. d. Wall, gaf de schuld aan den alcohol, die de vrouw haar zelfbeheer- sching deed verliezen. Hij vroeg een zoo licht mo gelijke straf. Uitspraak in al deze zaken over 14 dagen. Plannen omtrent ontspanning en cultuur van het Ned. Volk 's GRAVENHAGE 8 April. Binnenkort zal van de hand van den heer Marlus van Lokhorst, hoofd der afdeehng ontspanning en cultuur van het departement van volks voorlichting en kunsten een uitvoerige brochure ver schijnen. waarin een en ander zal worden ontvouwd om trent de wijze, waarin men zich te bevoegder plaatse voorstelt, dat de ontspanning en de cultuur van het Ne derlandsche volk ln de toekomst zal worden geleid, Het A.N.P. richtte zich tot gen schrijver dezer brochure met verzoek reeds thans iets over de bovenbedoelde plan nen mede te deelen. De heer van Lokhorst wees erop. dat het Nederlandsche volk bij de besteding van zijn vrijen tijd een nieuwen, zeer eigen stijl moet trachten te vinden De stijlloosheid, waarmede het tot nog toe reisde, feest vierde en zich ontwikkelde, is reeds lang een voorwerp van klachten en critlek. De liberale staat regelde deze materie nauwelijks en liet vrijwel alles over aan den en keling. Daardoor zat er ln 't geheel geen lijn, geen vorm en geen stijl. De „houding" was zoek. De afdeellng ont spanning en cultuur van het departement beschouwt het als haar taak ons volk een nieuwen stijl te geven in de besteding van zijn vrijen tijd. Ons volk zal weer moeten leeren, hoe het moet feestvieren. Het moet zoover ge bracht worden, dat het 't volksfeest in het bloed heeft.wie niet strijdvaardig kan feestvieren en wie niet feestelijk kan strijden. Is zich van zijn bloed onvoldoende bewust. De organisatie Vreugde en Arbe.d tracht reeds aan het arbeidende volk terug te geven, wat het door het moor dende stelsel van het kapitalisme verloren had: levens blijheid door zinvolle besteding van den vrijen tijd. Wanneer wij nu aldus ging de heer van Lokhorst ver der ontspanning in verband brengen met cultuur, wordt daarmee bedoeld ontspanning, die een cultureelen inslag heeft, dan wel ontspanning, zonder cultureelen inslag, maar die noch de cultuur, noch den geest van het volk schaadt. De ontspanning, welke een eultureeien inslag heeft, vordert ook een zekere mate van geestelijke In spanning. Deze soort ontspanning staat op een hooger peil dan die, welke geen geestelijke inspanning vordert. Belde dat de ergerlijke toestanden, waarin een deel volk ook thans nog gedoemd ls te leven, zullen moeten verdwijnen. Zoolang het nog voorkomt, dat arbeiders ge noodzaakt zijn te leven in woningen, die als stallen nog niet zouden voldoen, of erger nog zelfs van zulke „woningen" nog beroofd en wegens huurschuld eenvou dig met hun schamel huisraad op straat worden gezet, zoolang kan de cultuur van ons volk niet ten volle wor den behartigd en zoo lang kunnen we van de slachtoffers dezer kapitalistische toestanden niet verwachten, dat zij belangstelling kunnen hebben voor cultuur. Er behoort leiding te zijn bij de besteding van den vrijen tijd. Reeds waar het eenvoudige verstrooiing be treft, zal toezicht noodlg zijn om het kind van baldadig heden af te houden. Het zal zoover moeten komen, dat ln de steden speelparken en speelweiden aan de jeugd ge legenheid geven, onder behoorlijk toezicht op gepaste wijze zich uit te leven, daarbij genietende van licht en lucht en van lichaamsbeweging. In den Nederlandsche» winter echter zullen deze speelparken en -welden onvol doende zijn om de Jeugd bezig te houden. Daarom moe digt de afdeehng ontspanning en cultuur de huisvlijt innam, van misbruiken te zuiveren cn tot nieuw leven te wekken. Het zwemonderricht ls nu eindelijk verplicht gesteld. Wanneer de lichamelijke oefening en vooral ook het zwemmen eindelijk door de jeugd geregeld zullen worden beoefend, zal ook de vrije tijd van Jeugdigen en volwas senen. meer dan lot dusverre het geval was, met deze nuttige lichaamsoefeningen worden gevuld. Ook de be hoefte aan het nemen van lucht- en zonnebaden wordt nog steeds te laag aangeslagen en maar al te veel gemeente besturen staan ook thans nog afwijzend tegenover dit by uitstek groote volksbelang. t Hoewel de lichamelijke opvoeding meer speciaal tot het terrein van het departement van opvoeding, wetenschap en kuituurbescherming behoort, zal ook de afdeehng ont spanning en cultuur van he* dep. van volksv. en kunsten haar beste krachten Inspannen om de nationale belangen zooveel mogelijk te behartigen en te vrijwaren tegen ver derfelijke invloeden. JUBILEUM DS. P. VEEN TE UTRECHT. Woensdag 15 April is het 25 jaar geleden, dat Ds. P. Veen (zoon van Ds. C. Veen te Haarlem) zijn in trede deed bij de Ned. Herv. Gemeente tc Utrecht. Voorheen stond hij te Lichtenvoorde en Zutfcn; ook was hij vroeger voorzitter van het Nederlandsch Jon gelingsverbond. BLOEMENDAAL A. Bruijne»- BEVALLEN: Molenaar, z. ONDERTROUWD: H. C. Beticm en S. M. Jongcpicr; E. de Wind en F. H. de Vries; N. Koopman en A. Knip. GETROUWD: P. Kruljer cn H. G. J. Kestlng; B. J. van Dijk en H. C. van den Berg. OVERLEDEN: K. van Tatenliove—Rietvink, oud 80 J.; W. H. Dtppel, oud 44 1.; P. W. Schipper, oud 77 J.; M. G. C. Reljns—Strous. oud 55 J. IJMUIDEN DOODELIJK ONGEVAL. Woensdagmorgen is bij de Mekog een ernstig onge luk geschied. Door niet opgehelderde oorzaak is brand ontstaan in de filterkamer, waardoor de 40-jarige H. B. te Velsen-Noord om het leven is gekomen. TE DUUR KLOMPEN VERKOCHT. De politie heeft aan de Trawlerkade een man aangehouden die klompen verkocht tegen een hoo- geren prijs dan,hij mocht rekenen, hl. 1 3.50 per paar. Marktprijzen en besommingen. Kleine kabeljauw f35 per stuk; Kleine schol 2e soort f 200—f 152; Pufschol le soort f112—f84; Pufschol 2e soort f7(r-f59; Groote bot f 190—f 172; Kleine bol f 115—f 110; Groote schar f 180; Middelschar f 120—f 90; Pufschar le soort f61—f41; Pufschar 2e soort f23—f 14; Wijting f154 f 140, alles per 50 K.G. Besommingen trawlers: VL 80 Gcziena 10 mnd f723; VL 130 Noordholland 5 mnd. f196; VL 103 Voorbode 20 mnd. f 1016: KW 158 Cornells IJsbrand Willem 15 mnd. f1071; ZK 68 Johannes 20 mr/. f 1369; IJM 18 Jan Ma ij en- fend 25 mnd. f 1793; IJM 417 Derika 7 10 mnd. f 909; IJM 323 Walvisch 5 mnd. f 156; IJM 70 Zeehond 25 mnd. f 2048: IJM 29 Zeeleeuw 20 mnd. f 1114; IJM 50 Gcziena Catha- rina 20 mnd f2023; IJM 189 Mary 50 mnd. f 5243; IJM 107 Johanna 20 mnd. f 1364; IJM 86 Rijnstroom 15 mnd. f 1139; IJM 102 Vlos 5 5 mnd. f 475; IJM 165 Martha 30 mnd. f2256; IJM 129 Shamrock 20 mnd. f 1472. Kotters: HD 131 f951; KW 164 f611; KW 148 f 729; KW 109 f 1526. BEVERWIJK PERSONALIA. De assistent-arts van het Roode-Kruiszlekenhuts dr. Pathuis. is benoemd tot bedrijfsarts bij de Philipsfabrieken te Eindhoven. In zijn plaats is alhier aangesteld dr. Blommensteyn. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 9 April Ondertrouwd: 8 April: B. H. J. Mettrop en R. H. Janssens; H. J. Voetelink en A. M. Bakker; J. van Teunenbroek en J. van Duuren; J. C. Bosman en U. M. J. W. van de Kamp; C. J. van der Steen en M. J. Kroon. Gehuwd: 9 April: L. H. Laurcij en A. C. van Leeuwen; W. öbstwald en E. E. Bouwer; A Geerts en R. A. J. Eland; H. J, Eizema cn A. H. T. Paas- man: D. Antonisse en M. Silvis. Bevallen: 4 April; M. C. Stolwijk-Damen. d. 5 April: M. M. Verhoef-Wijfie, d. (i April. .T. C. E. F. A. M. Boeree-Doorman, z. 8 April. M. Cop-Koper, z. W. E. M. van 't Hui-Hout, d. G. M. Scheepmaker- Miessen, d. 9 April: M. J. Prins-Knauff, d, G. M. Wassink-Bonke, z. A. M. van Esveld-Wesselman, z. Overleden: 6 April: M. M. Gcutskcns-Koks, 66 j., Kleine Houtstraat 7 April: H. W. Wijkhuijzen, 76 j., Ged. Voldersgracht: J. M. Smit. 90 j.. Westerhout- park. 8 April: W. H. Driiver-Schoon. 88 i.. Kenne- merstraat; R. Sehneider-Bartels. 66 i.. Kenaupark, 9 April: T. Staal-Kooij. 86 jaar, Marnixstraat. OFF1CIEELE MF.DKDKKLINGEN. VERBOD VAN NIEUW INZAAIEN MET GRAS VAN BOOMGAARDEN. De productie-commissaris voor den tuinbouw tc 's Gra- venhage, maakt aan de telers van fruit bekend, dat het verboden !s den ondergrond in boomgaarden met gras nieuw ln te zaaien, alsmede dat zij verplicht zijn dezen grond niet land- en/of tuinbouwgewassen tc blijven bete len. of indien dit laatste tot heden om welke reden ook niet geschiedde, terwijl de mogelijkheid wel aanwezig is alsnog voor de teelt van voedingsgewassen zorg te dragen. Ontheffing van het bovengenoemde verbod, alsmede van de verplichting tot het telen van land- rr. of tuin bouwproducten kan indien de teler van oordeel ls. dat deze voorschriften door cultuurbsehnlsche omstandigheden ln zijn boomgaard niet uitvoerbaar zijn. worden aange vraagd bij den rijkstulnbouwconsulcnt, ln wiens ambts gebied het frultteeltbedrijf gelegen is. Voor het telen van warmoezerijgewassen en vroege aard appelen anders dan voor eigen en/Of gezlnsverbrulk dient een bijzondere tuinbouwteeitvergunnlng voor 1942 tc wor den aangevraagd bij de afdeellng tuinbouw van do pro vinciale landbouwcrisis-organisatie. De op deze vergum» mng geteelde producten moeten overeenkomstig dc voor schriften van de Nederlandsche groenten- cn fruitcentrale ter velling worden aangevoerd en aldaar worden verkocht. Dc geteelde landbouwproducten moeten tc zijner tijd worden ingeleverd, overeenkomstig dc aanwijzingen van de provinciale inkoopcentrale voor akkerbouwproducten. GEEN MOTORBRANDSTOF VOOR GRAANMAAIERS. liet rijksbureau voor de voedselvoorziening ln oorlogs tijd maakt bekend, dat er niet op mag worden gerekend, dat aan de landbouwers voot de kleine motoren, welke gebruikt worden voor het aandrijven van het loopende werk van een graanmaaier, In het komende seizoen mo torbrandstof zal kunnen worden toegewezen. Landbouwers, die dergelijke gr.innmaalers hebben, wordt dus dringend aangeraden tijdig maatregelen te nemen om deze straks te kunnen gebruiken zonder ge bruik van motorbrandstof. Brieven op advertenties kunnen naar keuze van den adverteerder aan ons kantoor worden afge haald of tegelijk met de couran» in den namiddag door ons wor den bezorgd. Lessen «f Wie leert mij de beginselen v. ée ITALIAANSCHE T VAL? Br. met prijsopgave G 1S02. Personeel gevraagd Voor Huishouding '4 NET MEISJE gevr. voor de hulsh. boven 16 j. Aanni, Gen. 'Cronjéslraat 26 zwart. 4 NET DAGMEISJE gevr. 8 tot j 12.30, Adres Veenbergplein 26, Haarlem-N. 4 Nette deg HUISHOUDSTER gevr. 30-40 j. P.G., in klein gezin v. en z, met vaste betr. Brieven G 1965. 4 Gevr. flinke WERKSTER voor don Vrijdag z. kost. Veonberg- IPlein 29. 4 HULP 1. d. HUISH. of WERK- ;STER gevr. 3 a 4 ocht. p. w. Br. G 1063. 4 Gevr. per 1 Mel R.-K. MEISJE V d. en n. zelfst. kunn. werken. 'Delftlaan 59. Tel. 24136. 4 Gevr. MEISJE voor de mor gen- of middaguren of fl. werk- llter 1 a 2 d. p w. Deckersti 4 HUISHOUDSTER gevr. bij igep. ambt. met zoon 45-55 j. P.G. Br. G 19 60. 4 DAGMEISJE gevraagd v. g. g, v. Spruitenboschstraat 7. 4 Gevr. MEISJE v. d. morgen uren of j. werkster voor 3 ooht. Vondellaan 41. Driehuls, 4 Gevr. NET MEISJE v. d. en n. r- v. Noorder Stationsweg 28 B'.oemendaa!, Tel 24138. 4 Keurig DAGMEISJE gevr. z ap. mogelijk v. 9-3 uur. Goed loon jjliddenduinerw. IS, Santp. ■4 Gevraagd: NET MEISJE voor dag en nacht. Bloemendaaische- weg 163, Bid. 4 Te Bloemendaal gevr. en melden na 20 April, bij dame- leen. FL. MEISJE of H. i. d. H. v. d. morgens. Adr. Verl. Koepel laan 5. 4 NET .MEISJE gevr. van S tot 4 uur. Zondags vrij. Turfmarkt 32 B rood. 4 Gevr. FLINK MEISJE ca. 16 j. van S.30-2.30 u. Aanm. na 7 u. Eindenhoutstraat 57. H.-Z. Gevr. WERKSTER voor 2 heele of 3 halve dagen p. week. waaronder Vrijdag Adres te ver-' nemen bur. van dit blad. 4 Gevr. NET MEISJE voor de morgenuren. Zondags vrij. Aanm. Drog. De Groot. Slachthuisstr. no. 76. 4 NETTE WERKSTER gevr. M. en Vrijdagmiddag. Klever laan 36. 4 Gevr. ervaren DIENSTBODE oor d. en n. goed kunn. koken werken. Pers. aanm. na. 7.30 u. of na telef. afspr. Overboschlaan 13 (bij Blauwe Brug) Heemstede. tel. 18120. 4 NET NED ERE MEISJE ge vraagd van 8-1 uur. Zondags vrij Langendijkstraat 20. 4 Gevr. tegen 1 Mei of eerder een KEUKENMEISJE, omstreeks 30 i„ P.G. van zeer g. get. v.. bij da me-alleen. Br. no. 836 Boekh. Veko. Zijlstr. 9S 4 Gevr. door huwelijk der tegen woordige. een NET MEISJE, als meisje alleen, voor dag en nacht, tegen 15 Mei. Fr. Lisztlaan 29. Heemstede. 4 Gevr. voor direct v. d. en n. ln gezin met drie schoolg. jongens' FL. HOLL. MEISJE. Een middag 2 avonden per week en meestal Zondags vrij. Hoog loon. Werk ster aanw. v. Oldenbarneveltlaan 11. Haarlem. Tel. 13591. 4 KAMERWERKMEISJE gevr. intern. Hotel Iepenhove. Bloemen daal. Hartenlustlaan 4. 4 FRV. HULP gevr. man! ol vrouwl. intern goed k. k. en w door Mevr. Schoen. BI.weg 249 Overveen. Tel. 2.3655. 4 Gevr. DIENSTBODE voor dag en nacht, zelfst. k. werken. Me vrouw Lamp. Zijlweg; 76. 4 Gevr. nette jonge WERKSTER v. g. g. v. 3Vs dag of dagmeisje van 9-4 met warm middagmaal. Pernambucolaan 37. O'veen. 4 Gevr. NET MEISJE v. dag of v. d. e., n, en werkster gevr. ir kl. gez. O. Nassaulaan 117. Dver- veen. Tel. 1S310. 4 Gevr. te Aerdenhout flinke hel dere WERKSTER voor vast. Zon der goede getuigen onnoodig zich aan te melden. Br. G 1S27 4 Voor direct, gevr. geh zelfst. MEISJE v. d. e. n. Mevr. Jansen. O. Nassaulaan 115, Overveen. 4 Gevraagd: jonge WERKSTER voor 3 ochtenden ln klein gezin. Houtmankade 21. 4 DAGMEISJE gevr. v. direct of later, netjes k. w. v. S.30-5.30 met middagm. Zond. vrij. Kloppersin gel 101. 4 Gevraagd voor 1 Mei te 's Gra- venhage. in gezin niet 3 school gaande kinderen. NET MEISJE v. d. en n. k. k, en w. Goed loon, Brieven G 1S23. 4 NETTE WERKSTER gevr. voor 2 dagen in de week. v. d. Meerstraat 11. 4 Nette jonge WERKSTER gevr. Rijnegomlaan 35, A'hout. 4 Helder HOLL. MEISJE gevr. van 9-1. Vrijd. t 5 uur. Zondag vrij. Zandv.laan 4S. H'stede. 4 Gevraagd voor l Mei bij da me-alleen, NET MEISJE v. d. e. n. k. k. en w. Goed loon. Brie ven G 1 SI 9. 4 Direct gevr. net eerlijk flink zelfst. DAGMEISJE niet ben. IS Jaar Zonder goede getuigen on noodig zich aan te melden. Na S uur. Oranjestraat 16. 4 Heer met 16 j zoon vraagt j. hesch. HUISHOUDSTER ca. 30 j. goed k. k. en van g. g. v. Brie ven G 1S17. 4 FLINKE HOLLA XDSOHE WERKSTER gevr. v. 3V> dag in de week. Aanm. 's av. na 7 uur. Pleter de Hopghstraat 4 Hst. 4 MEISJE GEVR. in hulsh. van 8.30-12.30. Aanm. tsschen 7-S van 't Hoffstraat 128. 4 DAGMEISJE. Wegens teleur stelling vraagt Mevr. Krabbenbos Westerhoutpark 4 zoo spoedig mogelijk net Dagmeisje niet bo ven 16 jaar van 9-5 uur (Zon dags vrij). Aanmelden na 7 uur 4 WELK KEURIG NET MUIS JE zou gaarne een betrekking willen aanvaarden in een gezin zonder kinderen waar zij teza men met mevrouw de huiselijke werkzaamheden wil verrichten. Werkster aanwezig. Werktijd van 8.30-5 uur of me; warm eten van S.30-7.30 uur. Goed ioor. en goed* behandeling. Br. G 1S13. 4 FI.INK MEISJE gevraagd In ki. gezin S.30-4 uur. Goed loon. Const. Huygenslaan 25. H'stede- Aerdenhout. 4 Gevr. beschaafd MEISJE van 9-11.30 uur. Aanbieden Antonis Duyoklaan 6 te Heemstede. Tus schen 6 en 7 uur 4 Gevraagd: een WERKSTER voor hulp bij de schoonmaak Pres. Steynstraat 9. Haarlem. 4 FLINK MEISJE gevraagd voor de morgenuren. Adres: Wes terhoutpark 1. 4 Gevraagd per 13 April a.s. NET MEISJE van 8.30-12.30 (zonder kost) Betrouwbaarheid eerste vorei.schte Vredenhofstr. 9 Bosch en Vaart). Haarlem-Z. 4 EEN MEISJE van 9 tot 3 uur tusschen 16 en 18 jaar. Wagen weg 84. 4 WERKSTER gezocht per 1 Mei of eerder voor 2 of 3 dagen ln de week. naar Overveen. Br. aan. Walther Rotterdam-HUle- gersberg, Wm. Nagellaan 2. 4 Ge\ raagdDAGMEISJE, niet hen. IS jaar. van S.30-4 uur. Goed loon. Aanm. Fr Halsstraat 27a. 4 Gevr. voor de ochtenduren, fl. NET MEISJE. 15 a 16 iaar. Ptfn- torenstraat 13 4 WERKSTER voor dagelijks 8-12 uur voor Duitsch gezin in Bloemendaal gezocht. Voor te lefonische afspraak bellen Am sterdam 939S3. 4 Gevr. fl. DAGMEISJE 9-4.3" niet ben. IS j. v.g.g.v. eenv. kunn. koken en zelfst. werken m. mid dagm. Aanm. facobstr. 13 rood. 4 Gevr. nette WERKSTER 3 x per week als tijdelijke huip we gens ziekte van dienstbode. Aan melden v. g. g. v bij Mevr. Paar. dekooper Overman, Jeroen Bosch laan 5. Heemstede tusschen S en 9 uur n.m. 4 NET DAGMEISJE gevr. bov. 21 j. zelfst. kunn. werken. Ha- zepaterslaan 16 Voor Bedrijf 4 MANGELSTER-STRIJK- STER gevr. Wasscherij Duine- veld. Molukkenstraat 22. H.-N. 4 Gevraagd: VRL. PERSONEEL in alle afd. Wasscherij Bijvoet Bloemendaal. 4 KAPSTER gevraagd. Sant poorterplein 1. 4 LOOPJONGEN gevr. „De Technische Boekhandel" H. Stam Santpoortorstraat 70. 4 Voor diverse afdeelingen vra gen wij LEERLINGEN. Aanm. vóör 12 uur Gerzon. Verwulft 5., Zoo spoedig mogelijk gevr. volslagen BANKETBAKKER (moet beslist prima vakman zijn, en goed met de tegenwoordige bakkerij op de hoogte) v. g. g. v. Br. niet opgaaf van twee laaste betrekkingen G 1857. 4 Voor eenv. adminlstr. werkz,- heden gepensioneerd PERSOON gevraagd. Goed handschrift en groote accuratesse verelscht. Br. met ultv. inl. opg. leeftijd en verl. salaris G 1856 4 NETTE JONGEN gevraagd, rijwielhandel .Modern" Gr. Hout straat 121. 4 Kousenfabrieken Hin N.V. vraagt MEISJES voor verschil lende afdeelingen. Tevens is er plaats voor eenige leerlingen (vr.) Aanm. Zijlweg 142, dagelijks van 9-5 uur en Zat. 9-12 uur. 4 Op ons kantoor kunnen wjj plaatsen een ASSISTENT-BOEK HOUDER (STElt) met ervaring van debiteurenadministratie. Al leen schriftelijke sollicitaties kunnen in overweging worden genomen. Brieven met volledige gegevens en referenties te zenden N.V. Kerko, Overhemdenir.- öustrie. Xtephensonstraat 50, Hri. 4 1STE KAPSTER gevr. werk tijd ook Zaterdags, van 8.30 tot 6. Jean Kaper, Houtplein 4. 4 Restaurant „Fluks" vraagt een NET WERKMEISJE, zich aan te melden Groote Houtstraat 21. 4 FIETSJONGEN. niet onder IC j. goed salaris. Tevens te koop tuinstel. wit gelakt, best. uit bank 2 fauteuils, opklaptafel f 55. Gr. Houtstraat 13S. 4 Gevr. 2 FL. JONGENS bov. IS j.. Wachtgelders komen ook ln aanmerking. Rozenstr. 24. 4 Gevr. JONGEN 6-17 J. voor huip In glazen wasscherij. Aanm. 7-S. Rijksstraatweg 5?0. 4 BESCH. DAME gevr. over eenlgen vrijen tijd beschikkende. Geen colportage. Hoog loon. Br. G 1S50. Personeel aangeboden Voor Huishouding 4 Besch. meisje b z. a. als GE ZELSCHAPSDAME (ook bij hulp beh.) - Br. G 196S, Voor Bedrijf 4 NET PERSOON, alg. ontw goed administratief onderlegd heeft nog eenige avonden onbe zet. Erieven G 19 69 4 HOTEL-. CAFé-RESTAC- RANT-KELLNER, gehuwd, b. z, a. v. spoedige lndiensttr.. voorz. v. ultst. refer Is door huidige omstandigh. genoodz. van betr. te veranderen. Liefst te Haarlem Brieven G 1SC6. 4 THEMER MAN-METSELAAR en AANNEMER vraagt werk. ln bezit van materialen, gevestigd sedert 1907. Br G 1865. 4 Jongedame dip!. Mulo B, ad- min. onderlegd, in bezit schrijf machine zoekt BIJVERDIENSTE (avonduren). Br. G 1S64. Huizen gevraagd 4 Haarlem of omstreken. Te huur gevr. voor cchtp. z. kinde ren BOVENHUIS of gedeelte van huls bev. 4 k. badk. keuken, zol der. Brieven Q 1669. 4 Te huur of te koop gevr. VRIJ HUIS in Haarlem-N. Huurprijs f 30 a f 32 d. m. voor 1 Mei. Br G 1970. 4 Te huur of te koop gevr. VRIJ Fins met groote tuin, onversch waar. Brieven G 186S 4 BeJ. echtpaar zonder kinderen (stil gezin) vraagt v. direct of la ter te huur in Haarlom of H'stede HUIS of BENEDENHUIS f 3s a, f 40 per maand. Desverl. de huur v. een jaar vooruit betalen. G 1S67. 4 FABRTF.KSRUIMTE, werk plaats. groote leegc garage, of Iets dergelijks in Haarl. of omstr. te huur gevr.. door rustig klein be drijf pl.rn. 25 man. Aanb. tel 451 76 A'dam of 4775 Bussum. Schriftelijk Postbox C 137. Am sterdam. Huizen aangeboden 4 Te koop: VRIJ HUISJE ln goeden staat omtr. Soendaplein. Prijs f 5000 v. o. n. Huur f 286. Lasten f 24. Inl. Le Fèvre, Stuy- vesantstr. 79 ïw, tel. 23689. 4 WERKMANSWONING te koop f 2300, last. f 20 omg. Spaarne. Bevt-, Schagcholstr. 40r. Kamers gevraagd 4 Te huur gevr gem. ZIT-SLP.- KAMER v. dame all. met kook- gel. Br. G 1974. 4 Dame even 60 zoekt 1 Mel IN- of SAMENWONING liefst met dame, ongev zelfden leeft. Brie ven G 1972. 4 Dame met kind vr. gom. ZIT- SL.KAMER met gebr. v. keuken Brieven G 1S75 4 Gevr. gern ZIT-SL.KAMER cn SLP.KAMERTJE m. pension v 2 pers. Brieven G 187C. 4 Dame (gopons. ond.es) zoek: twee ongem. KAMERS met keu kentje en eenige bergruimte. Br prijsopg. G -1S74. 4 Dame op leefïljd zoekt tegen Mei gest. ZIT- EN SLAAPKA MER" met degelijk Denaion. Br. G 1S73. Dame vraagt in beschaafd mi_ lieu gest. ZIT- EN SLAAPK. met keuken «en tel. Br. 1S72. 4 Gevr. gemeub ZIT-SLAAPK. m. toebeh. zond. pension, a'.ieen centr. Zuid of W. Br m. bill, prys G 1877 4 Dame met pensioen vraagt 2 gestoff. KAMERS met vrije keu ken. Liefst H.-N. dicht bij Lu- dwinakerk. Br. G 1973 Kamers aangeboden 4 TE HUUR voor jongelui di«ï wenschen te trouwen of bcj men schen gest.. gem étage, bev 2 ka mers m. balk. en keuken, vlak bij de halte tram a. d Rljksstr.weg. Br G 1975 4 Aangeboden GOED TEHUIS voor heer. niet zoo jong. 40 gld. p. maand. Br G 1881 4 Te huur 2 KAMERS EN SUITE met keukengebr en vrije schuur. Br. G 1879 4 SLAAPKAMERTJE tc huur. Berging v. fietsen aanw Kinder- huisvest 3, Haarl Kost- en Inwoning 4 Jongeman zoekt net KOSTHUIS (geen beroeps), omtrek Amsterdam sche buurt Br G 1883. Huisraad gevraagd 4 SPRINGBAK of Auping te koop eevraagd Br G 1977. 4 Gevr KACHELTJE waarop ge kookt kan worden met pijp. Voor duinstraat 30. Hrl. N 4 PERZ. KLEEDJES gevraagd. Mijer. beeed makelaar. Kinder- huisvest 19 4 Te koop gevr. KEUKEN GLA ZENKAST cn aanrecht. Br Zee straat 38. Zandvoort. 4 Te koop gevr 16 els VLOER KLEED en dressoir: moet in goe den staat ziin. Br met prijs G 1884. Huisraad aangeboden f SECRETAIRE te koop Na 6 uur Vorst, v Oyenstr 9. Hrl N. 4 HUISKAMER AMEUBLEMENT best uit 2 crap.. 4 stoelen m. moq. en eiken uitsch tafel en dressoir voor f 225. 16 els prima Haarvclour karpet modern dess. bruin-beige, o.kw. Vondelweg 110 zw. b. d. Jan Gijzenkade. -

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 11