Haarlem's Dagblad 4 59e JAARGANG No. 180J8 Uitgave Lourens Coster, MIJ. v. Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux- Groote Houtstraat 93. bjjk Soenda- plein 37 Postgiro 38810. Drukkerij: 2. B Spaarne 12. Telef. Directie 13082. Hoofdred. 15054, Redactie tOSOO. Drukker!) 10132, Administratie 10724. 14825. SoendapleiD 12230. Directeur: P. W. PEEREBOOM DONDERDAG 9 APRIL 1942 Abonnement per week 0.28, per maand 1,15, per kwartaal 3,42, franco per post 3,73, losse nummers 6 cent. Adverten- tlén: 1—15 mm. 3,— elke mm. meer 0.20. Reclames 0,38 per mm. Contracttarievcn op aanvraag. Vraag en aanbod 1—13 mm. 0.96. elke mm. meer 0,08. Groentjes 1—9 mm. 45 cent. elke mm. meer 5 cent bi) contante betaling. linj St. Johannes de Deo te Haarlem Het gebouw in de Maerten van Heemskerk- straat 50 jaar in gebruik 31 Mei a.s. zal het 50 jaar geleden zijn dat het gebouw van de broeders van de orde van St. Jo hannes de Deo in de Maerten van Heemskerk straat te Haarlem in gebruik werd genomen. Deze broeders begonnen hier ter stede hun werk 5 jaar eerder, namelijk in 1887. Zij beschikten toen over een huis in de Jansstraat waar oude, ziekelijke en zieke mannelijke personen opgenomen en verpleegd werden. Het was een groote vooruit gang toen de broeders verhuisden naar het nieuwe, groote en veel beter ingerichte gebouw in de Maerten van Heemskerkstraat. In den loop der jaren werd steeds meer aan dacht geschonken aan de verpleging van zieken, zoodat de inrichting, die herhaaldelijk uitgebreid en gemoderniseerd is. thans vooral als ziekenhuis veel bekendheid heeft Uitreiking bonkaarten te Haarlem Vrijdag de letters: Restant K, I en M. Voor de uitreiking van de nieuwe bonkaarten, aard- appelkaarten en zeepkaarten voor kinderen is het morgen Vrijdag de beurt aan de letters: restant K, Wijziging pensioenwet 1922 Bezit van schriftelijke aanstelling of van schriftelijke arbeidsovereenkomst vereischt 's GRAVENHAGE 8 April. Bij beschikking van den secretaris-generaal van het departement van binnenland- sche zaken van 31 Januari'2 Februari 1942 zijn eenige arti kelen van de pensioenwet 1922 (staatsblad no. 240) gewij zigd en aangevuld. Artikel 27 dier wet bepaald thans, dat hij die in rcchtstreekschen- of zijdeiingschen dienst, vast of tijde lijk. een bezoldigde of onbezoldigde betrekking bekleedt in dienst van een der lichamen, genoemd in de artikelen 3 en 4_ een schriftelijke aanstelling ontvangt. Ingeval de tewerkstelling op arbeidsovereenkomst naar burgerlijk recht heeft plaats gehad, geldt als zoodanig een afschrift van die overeenkomst. Volgens artikel 30. tweede lid kan hij. die is benoemd of tewerkgesteld op eenigerlei wijze als in artikel 27 be doeld en te wiens opzichte dat artikel niet binnen zes maanden na den dag van ingang van zijn benoeming of tewerkstelling toepassing heeft gevonden, tenzij hij bin nen negen maanden na even-genoemden dag hierop de aandacht van den Pensioenraad heeft gevestigd. den diensttijd in de betrekking, ten aanzien waarvan artikel 27 buiten toepassing is gebleven, niet voor pensioen in- koopen. De Pensioenraad heeft zich op het standpunt gesteld, dat deze artikelen voortaan streng zullen moeten worden toegepast. Aangezien voorts in voornoemde beschikking een over gangsbepaling ontbreekt voor hen, die reeds voor 1 Maart 1942 zonder schriftelijke aanstelling of arbeidsovereenkomst werkzaam waren, vestigt de Pensioenraad er de aandacht op, dat hij in principe heeft besloten goed te keuren, dat mits in overeenstemming met den feitelijken toestand, thans alsnog zulk een stuk wordt uitgereikt, waardoor ook voor hen de mogelijkheid tot inkoop van hun dienst tijd wordt geopend. In verband met de bepaling in artikel 30, tweede lid vervat, heeft de Pensioenraad besloten dat zulk een schrif telijke aanstelling of overeenkomst binnen negen maan den na 1 Maart 1942 dus voor 1 December as. zal moeten worden uitgereikt en dat, dus inkoop van dienst tijd niet mogelijk is, wanneer deze niet op een schrifte lijke aanstelling heeft berust. BLOEMBOLLENTOCHT VAN „JAN PASSTOORS". De Haarlemsche Wandelsportvereeniging „Jan Pas- Stoors" organiseert Zaterdag 25 en Zondag 26 April een bloombollentocht over een afstand van 20 en 30 K.M. In schrijvingen te richten aan den heer D. Antonisse, Van Kinsbergênstraat 28, Haarlem. Prof. dr. T. Goedewaagen te Stultgarl „De cultureele taak van de Nederlanden in het nieuwe Europa" STUTTGART, 9 April (A.N.P.) Hedenavond sprak prof. Goedewaagen hier voor 'de Deutsch-Niederlan- dische 'Gesellschaft over „De cultureele taak van de Nederlanden in het nieuwe Europa'* Hij herinnerde aan dc dagen van Mei 1940, toen een storm over ons Nederlanders is gegaan, die de zwakken heeft neerge slagen, maar de sterken heeft gestaald. Velen zijn 'ge zonken, maar velen hebben zichzelf gered. Een groot deel van ons volk, zelfs het grootste deel, heeft den zin van dezen tijd nog niet verstaan en zit mismoedig en gekrenkt langs den weg. Wij, nationaal-socialisten, echter.marcheeren verder, ons bewust van de epische grootheid van onze generatie. Thans is het noodig, dat wij ons bezinnen op ons verleden en op onze toekomst. Voor diegenen in het Nederlandsche volk, die klagen over den goeden ouden tijd, beteekent bezinning zich de waarden bewust maken van humanisme en kapi talisme, van individualisme en democratie. Wij, na tionaal-socialisten, bezinnen ons op de Germaansche verantwoordelijkheid, Germaansche kracht en Ger- maansch geloof. En zoo vragen wij ons af: heeft ons volk in het verleden zijn plicht gedaan tegenover de Germaansche gemeenschap? en: wat is onze taak in de toekomst? Spr. gaf hierna een uitvoerig overzicht van de Ne derlandsche geschiedenis van de dertiende tot de ze ventiende eeuw en zeide, dat men in ons land zich in de 16e en 17e eeuw. in politiek en cultureel opzicht volkomen bewust is geweest van zijn Germaansche zending. Door den regentengeest raakten aan het einde van de 17e eeuw de banden met het Duitsche Rijk los en daarmee verloochende men de zending van de Nederlanden. Het scheppend vermogen nam een einde en men ging varen in het kielzog van de Fransche cultuur. In lateren tijd werden de Nederlanden steeds weer een drijvend eiland in het cultureele leven van Europa. Onze intellectueelen waren anti-Duitsch en handelden oogenschijnlijk om de vrijheid van onze cultuur te beschermen, maar in werkelijkheid wilden 2ij de Nederlanden binnen de West-Europeesche machtssfeer trekken. Het jaar 1940 is voor ons volk een waarschuwing van even groote beteekenis als het jaar 1568, toen de Ger maansche gewetensvrijheid zich verzette tegen den religieuzen dwang. Het jaar 1940 vond in deze lage landen een volk en een cultuur van groote verfijning, doch zonder groote. bewogenheid en zonder de span ningen. welke mensch en vplk steeds noodig hebben. Het jaar 1940 schudde ons volk wakker en stelde het voor een wereld van vragen. In de eerste plaats werd onze cultuur zelf een probleem. Het antwoord hierop ls gegeven door den Rijkscommissaris voor de bezette gebieden. Rijksminister Sevss-Inquart en luidt: In schakelen in het Germaansche Europa met behoud van die volksche krachten, welke kunnen bijdragen tot den Germaanschen opbouw. Onze eerste taak is, de Ger maansche levenshouding en geschiedenis te leeren kennen en de tweede taak van onze cultuur ïs, zich zelf te verdiepen en eigen krachten te ontdekken. Het zal in de toekomst niet meer mogelijk zijn, dat een Nederlandsche dichter zijn ^inspiratie schept uit Pransch Surrealisme en intellectualisme. Het blijft waar, dat groote en sterke kunst steeds spruit uit den gemeenschappelijken bodem van een volk, een stam of een ras. Ons volk is niet verdorven, doch cultureel verkeerd gericht. Het is door het humanisme op een verkeerd spoor gebracht. Dat wij ons zelf moeten blij ven beteekent niet. dat wij verder een cultuur in dienst moeten stellen van de Germaansche wereld. De nieuwe i cultuurpolitiek, v/elke wordt gevoerd door het minis- terie van volksvoorlichting en kunsten, de Nederland- I »che Kultuurkamer en den Nederlandsehen Cultuur- raad. is volksch en dus Germaansch. Zij wil den Ne- derlandschen kunstenaar richten in den zin van de cultureele idee van de twintigste eeuw en hem binden «an de verantwoordelijkheid voor de Germaansche gemeenschap. I De derde taak van onze cultuur is, zich in het bui tonland bekend te maken en. zooals onze koloniale pioniers dit deden in de zestiende eeuw, de wereld te veroveren. Ons volk heeft een Germaansche op dracht en moet er derhalve voor zorgen, dat zijn pres taties naar buiten uitstralen, dat men het niet kent als ■olk van klompen en windmolens, doch als een cultuurvolk van den eersten rang, met een verleden van zeven eeuwen. Spreker ziet, als leider van het departement van volksvoorlichting en kunsten, een van zijn gewichtig ste opgaven hierin onze cultuur over de grenzen be kend en bemind te maken Germaniè verwacht van ons, dat wij. ons dienend inschakelen. Onze taak is. dezen oproep te volgen. De Nederlanden willen aan treden in het front van de Germaansche cultuur. 18 VERDUISTEREN van tot 6 56 Maan 10 April op 4.51, onder 14.43 De Haarlemsche jeugd leert sparen In navolging van Spaarbanken elders, heeft ook de Haarlemsche Nutsspaarbank de eerste Jeugd- spaarbank geopent en wel in haar bijkantoor Rijks straatweg 20, zooals men op de foto op pag. 2 kan zien. Deze instelling bedoelt de jeugd tusschen 5 en 15 jaar den weg naar de Spaarbank te leeren, bij de kinderen voor hun later leven den spaarzin te ont wikkelen en hen te doen beseffen wat met volhar dend doorzetten is te bereiken. In afwachting van weder normale schooltijden (als wanneer de Woensdag, en Zaterdagmiddag de meest geschikte tijd zal zijn) wordt thans een uur na afloop van den schooldag dus van 4.155.15 ge kozen. Het jeugdsparen zelf wordt gehfïl buiten de school gehouden. De Spaarbank vraagt dus geen omvangrijke administratie van de scholen, zooals voor het schoolsparen noodig is. Opgemerkt zij ook in dit verband, dat op vele scholen het school sparen bij de Rijkspostspaarbank wordt beoefend. Dit behoeft echter geenszins de medewerking aan het doel in den weg te staan. Met toestemming van den burgemeester er medewerking van de 'schoolbesturen en schoolhoof den wordt aan de leerlingen der lagere scholen een folder uitgereikt en zal zoo mogelijk op de school een propaganda-uurtje door de Spaarbank worden gehouden, waarbij de Bondspropagandist van het jeugdsparen mede aan de hand van enkele filmpjes de kinderen tot deelneming zal opwekken. Ingelegd kan worden 5 cent of veelvouden daar van. Op de spaarknipkaart wordt met een tang voor elke 5 cent een stempelindruk geponsd. In de tang is een telwerk ingebouwd, dat het aantal knippen, dus de ontvangen stuivers aangeeft, als controle op de kas. Is de kaart in al de daarop aangegeven 20 vakjes vol geknipt en dus f 1 gespaard, dan moet de volle kaart aan het kantoor worden ingeleverd. De jeug dige spaarder krijgt dan een aardig eigen spaarbank boekje, waarop dié gulden (en volgende volle knip kaarten) wordt ingeschreven. Tevens wordt dan een nieuwe knipkaart afgegeven. De nadruk moet worden gelegd op de regelmaat van het sparen. Het is daarom gewenscht rölm een overzicht te krijgen op 't bezoek. Daarom is in de tang een verstelbaar cijferraadje aangebracht, waar door in den stempelindruk het weeknummer wordt geponsd. Op de knipkaart is dus dadelijk te zien of het kind een week heeft overgeslagen. Heeft het kind eenige malen verzuimd, dan wordt het door toezending van een animeerende aardige briefkaart tot trouwer bezoek aangemaand. Reeds Woensdagmiddag was de animo zeer groot. Van een scholencomplex waar ongeveer 800 leerlingen yzaren meldden zich niet minder dan 400 kinderen, dus 50 pet. aan voor het sparen. Daar men deze drukte niet tegelijk verwerken kon is ook hedenmiddag de jeugdspaarbank geopend. ARMBANDHORLOGE GESTOLEN. De recherche te Haarlem heeft een 24-jarigen los- werkman aangehouden, die een armbandhorloge had ontvreemd uit de woning van een tandtechniker, toen hij daar steenkolen bezorgde. Tegen den man is pro- -"ïs-verbaal opgemaakt. DIEFSTALLEN IN WARENHUIZEN. Door de recherche te Haarlem is proces-verbaal op gemaakt tegen een 19-jarige vrouwelijke kantoorbe diende, die uit een warenhuis een poederdoos en een sigarettendoos had ontvreemd; en tegen een 30-jarige dienstbode, die uit een ander warenhuis eenige paren schoenen had medegenomen. MOOIE SCHENKING. De chef van de afd. Voorlichting voor Noord- Holland van den Ned. Volksdienst meldt: Door de N.V. Visscherij Maatschappij „De Daad" werd een gift, groot f 1000 aan den Nederland- schen Volksdienst geschonken. Moge dit prachtige voorbeeld navolging vinden. CONGRES VOOR 'T NIJVERHEIDSONDERWIJS VOOR MEISJES UTRECHT, 8 April In hotel „Noord-Brabant" te Utrecht is Woensdag een congres gehouden voor het nijverheidsonderwijs voor meisjes. De voorzitter van den Ned. Bond van leeraren en leeraressen bij het nijverheidsonderwijs, de heer G. N. Meurs, heette de vele congressisten van harte welkom en wees er in zijn openingsrede op, dat het nijverheidsonderwijs zulk een belangrijke taak vervult in de samenleving. Mevr. A. Grimeyer-Krijger sprak over „de licha melijke oefening aan meisjes-nijverheidsscholen". Thans zijn wij na jareri van strijd, aldus spr., ge komen tot een uur gymnastiekonderwijs op de meisjesnijverheidsscholen, tenminste op vele on derwijsinrichtingen is dit uur nu verplicht gesteld. Doch om lichaam, geest en ziel tot een harmonisch geheel om te vormen is veel meer gymnastiek onderwijs noodig. Meer lichamelijke oefening zal een grooter uit houdingsvermogen teweeg brengen, waardoor de meisjes ook tot betere prestaties kunnen komen. Mevr. A. E. Braam-Houckgeest Schroot sprak over „Ervaringen met opleidingen van gezins hulpen volgens het leerlingenstelsel". Mej. M. Vingerhoets sprak over „Is voortgezette opleiding volgens het leerlingenstelse] voor arbeid sters in de confectie-industrie mogelijk en ten slotte mej. M. Kazemier over „intelligentie-onder zoek van leerlingen aan nijverheidsscholen voor meisjes". Op interessante wijze zette spr. in eenige voorbeelden uiteen op welke manier het intelligen tie-onderzoek in de practijk ten uitvoer werd ge bracht. Na alle onderwerpen had een levendige gedach- tenwisseling plaats. HALF JAAR GEVANGENISSTRAF VOOR CLANDESTIEN SLACHTEN Door den Haarlemschen Economischen Rechter werden de Ios-werkman J Vet en de slager M. Kuyi ieder tot zes maanden gevangenisstraf ver oordeeld wegens het slachten van een koe zonder vergunning. „Het was zeker een wonderkoe" zei de Economische Rechter, „want in de stal waar ge slacht werd waren drie huiden gevonden". De ver dachten verklaarden echter dat ze van andere koeien niets afwisten. D. Bauer uit de Haarlemmer meer, die clandestien drie schapen had geslacht en bovendien nog zonder vergunning een varken had gehouden, werd eveneens tot zes maanden ge vangenisstraf veroordeeld. H. O. V. VOLKSCONCERT. Op het laatste Volks-eoncert in dit winterseizoen dat de Haarlemsche Orkestvereeniging op Vrijdag 10 April a.s. te 7.30 uur zal geven, zal als soliste optreden de pianiste Ans Bouter. Het concert, dat onder leiding staat van Toon Verhey, wordt geopend met de Ouverture „Gijsbrecht van Aerh- stel" van H. Badings. Daarna speelt Ans Bouter me: orkestbegeleiding Bur leske in d kl. terts van Richard Strauss. Na de pauze wordt de Symphonie No. 4 in e kl terts Op. 98 van Joh. Brahms uitgevoerd. OM DE PERSOONLIJKE KAMPIOENSCHAPPEN 1912 VAN HAARLEM. Dinsdagavond j.l. werden bovengenoemde wedstrijden in het clublokaal der Haarlemsche Damclub, bovenzalen Restaurant Munniks. Groote Markt 10. voortgezet. De uit slagen luiden als volgt: Hoofdklasse: P. H. Meure wint van K Olij; P. I.. Schrij- nemakers wint van Y. Horjus: H. J. Rozijn Jr. wint van G. A. Ottolini: J. B. Sluiters Jr. remise met H. Berghuis: Yme de Jong wint van H. J. Oudhof Jr.; W. dc Jong wint van B. MooijA. F. van Lcuffen wint van J. Boerkoel; Ph. G. Amelung Jr.—J. H. Meure afgebroken; H. van Lu nenburg remise met J. Neele: H. v. d. Linden wint van C. Berkhout. Eerste klasse: Nico Blom—J. Philippo afgebroken. Tweede klasse: H. L. Philippo wint van A. Pimentel ZWARE BRAND TE ZAANDAM. ZAANDAM 9 April. In een van de oudste gedeelten van Zaandam heeft gistermiddag een felle, uitslaande brand gewoed, die bijna het leven gekost heeft aan een nauwelijks halfjarig kind. dat even door de moeder alleen gelaten was. terwijl die in de buurt een boodschap ging doen. De brand woedde in het perceel Fransche- straat 77. bewoond door het gezin S. Bakker. In de ver onderstelling, dat de kachel uit was. was de moeder ge rust de deur uitgegaan. Door omwonenden in het nau welijks 70 cm. breede steegje werd plotseling de brand ontdekt. Hoewel het vuur, aangewakkerd door een feilen wind, snel om zich heen greep in deze nagenoeg geheel houten omgeving, slaagde men er in de kleine bijtijds in veiligheid te brengen. De sterke rookontwikkeling in de kamer maakte dit niet gemakkelijk. Vermoedelijk aan de omstandigheid, dat het kind diep in het wiegje gele gen heeft, is het te danken, dat het niet in den rook gestikt is. Met groot materiaal bestreed de brandweer.-die inmiddels gealarmeerd was, het vuur. Zij leverde, die kranig staaltje door de belendingen te behouden. Hiertoe behoorde ook het volkslogement Rehobot, dat schade op liep aan het dak en Oostelijken wand en een ander houten woonhuis, dat eveneens geringe brandschade opliep. Per ceel 77 brandde geheel uit. Welke bonnen zijn thans geldig? Van 5 tot en met 11 April: 18A Brood 4 rants. I8B Brood ranls. Br°od geb'k 18A Vleesch 1 rants. Vleesch of 18B VI.waren VK rants. vleeschwaren 18A Aardappelen 1', K G. Aardappelen 18B Aardappelen KG. Aardappelen Van 22 Maart tot en met 18 April: 260 Algemeen 1 K.G. Suiker 3-01 of 4-01 res. 50 gr. Cacao 259 Algemeen 250 gr. Koffiesurrogaat 263 Algemeen 500 gr. Jam 257, 261, 265, 269 Algemeen 1 rants. Bloem, brood of gebak 4-02, 4-03 res. 250 gr. Rijst 264 Algemeen 250 gr. Peulvruchten 268 Algemeen 250 gr. Gort of 250 gr. Aard- appelmeelvlokken 267 Algemeen 100 gr. Vermicelli of maïzena 258. 262, 266, 270 274 Algemeen 100 gr. Kaas 16A l m 19A Melk 3V* L. Melk 16B I'm 19B Melk 1 L. Melk Van 26 Maart tot cn met 18 April: 271 Algemeen 250 gr. Peulvruchten 4-04 Reserve 400 gr. Sinaasappelen Van 26 Maart tot cn met 11 April: 16 Boter en Vet 125 gr. Margarine 17 Boter en Vet 125 gr. Boter of margarine of 100 gr. Vet Voorts: Zeep Bon 228 Algemeen en Bon H Zeep der Zeep kaarten 1 rantsoen zeep. Bon H toiletzeep 75 gram toiletzeep 80 pCt. t.m. 30 April. Bon L Textiel (Man nen) 50 gram scheerzeep t.m. 30 April. De geldigheidsduur van bon 211 Bonkaart Alge meen en de met Zeep G gemerkte bon is verlengd t.m. 30 April. Brandstoffen: Bonnen 13 HK en 17 HK en 09 van de brandstoffenkaarten J en K 1 eenheid vaste brandstoffen per bon. Bonnen 23 CV t.m. 28 CV en 29 t.m. 32 CV van de brandstoffenkaart L 1 een heid vaste brandstoffen per bon. Bonnen brandstoffen 7de, 8e en 9e periode één eenheid per bon. Alles geldig tot 15 April. Vredegerechtshof Agent gestoken tijdens relletjes 's-GRAVENHAGE, 9 April. Het Vredesge- rechtshof heeft heden het vonnis van den vrede rechter te Arnhem bevestigd, waarbij de W.A.-man H. Boers uit Hengelo was veroordeeld tot vijf maan den gevangenisstraf, onder aftrek van de preventie ve hechtenis, wegens mishandeling van een agent van politie te Hengelo. Verdachte heeft zich te ver antwoorden gehad onder beschuldiginge. dat hij in den avond van 31 Augustus van het vorige jaar den agefl» van politie F. J. Rhebergen tijdens relletjes eenige steken met een mes in de lies zou hebben toegebracht. De Bilt registreert aardbeving DE BILT, 9 April. 0|5 Woensdag 8 April werd om 17.54 midden Europeeschen zomertijd een sterke aardbeving uit Oostelijke richting gere gistreerd, afstand 10.000 K.M., oorsprong in Sumatra of omgeving. Jubileum H. Lansink Heden is de heer H. Lansink veertig jaar als free- ser-draaier in dienst van de N.V. Gebr. Stork en Co's Fabriek van Hijschwerktuigen (vroeger Werf- Conrad) te Haarlem. Hij werd vanmorgen per auto van zijn woning gehaald en naar het directiekantoor geleid, waar hij door den directeur. Dr. ir. J. J. Borren. op waardeerende wijze werd gecomplimen teerd. Hierbij werden den jubilaris een gouden horloge en een geschenk onder enveloppe overhan digd. In de werkplaats, waar zijn werkbank smaak vol versierd was, werd hem een welkomstlied toe gezongen, waarna hij namens het geheele personeel werd toegesproken door den heer A. de Munnik. Deze bood den heer Lansink een gouden horloge ketting aan bij het van de directie ontvangen hor loge. Daarna werd de jubilaris weer per auto naar zijn woning gebracht, om zijn jubileum verder in den huiselijken kring te vieren. ,,'n Zomerzotheid" Voor een stampvollen Stadsschouwburg heeft het V-O.C.L.-Tooneel" onder auspiciën van de Ver- eeniging van Oud-leerlingen van het Christelijk Lyceum te Haarlem, een vlotte en tot in kleinighe den verzorgde voorstelling gegeven van Dom de Gruyier's tooneelbewerking naar het bekende boek van Cissy van Merxveldt: ,,'n Zomerzotheid". Reeds tallooze malen hebben de avonturen van Pit en haar vriendinnen met den echten en den pseudo Jonkheer Padt van Heyendaal, de gaarne tot lachen bereide toeschouwers en dat waren de nog meerendeels zeer jeugdige oud-Lyceïsten, kostelijk vermaakt. Onder Wim Paauw's deskundige leiding is dit vroolijke pretentielooze stuk frisch en aardig ten tooneele gebracht zoodat we met recht kunnen spreken van een welgeslaagden avond. Temeer daar er enkele malen goed en zelfs zeer goed spel te zien is gegeven. In het bijzonder denk ik hierbij aan Lock van den Broek, die als de valsche jonker weer een rol had waarin hij zijn komisch en voor een dilettant toch wel zeer opmerkelijk talent, ten volle kon ontplooien. Hij kreeg uitstekend tegenspel van Ans Spruyt, die Ella Heuveling volkomen gaf zoo als we ons haar uit het boek hebben voorgesteld. Mia Poolman was een frissche, spontane Pit en vooral in haar scène met den „chauffeur" was zij uitstekend. Ook Max Spruyt komt een woord van lof toe voor zijn spel in dit tafereel. Herman Fried- hof, die zijn sporen op het tooneel reeds verdiend heeft, viel weer op door zijn los en natuurlijk spel. Zijn binnenkomst in III werd een der aardigste mo menten van den avond. Ook de overigen: Hanny de Graaf, Jeanne van Dalen, Nel Breuk, Wietske Roe- sinck, Nick van Wouw en Dick Bonnes hadden volkomen den luchtigen blijspeltoon te pakken. De décors waren, zooals altijd bij Wim Paauw, zeer smaakvol. Hij had er zelfs voor gezorgd dat in een der tafereelen een gloednieuwe auto op het tooneel kwam! Voor het publiek zal van deze vlotte voorstelling nog een herhaling worden gegeven op Vrijdag avond 24 April. B. KORSTEN. EXAMENS HEILGYMNASTIEK EN MASSAGE. Geslaagd de heer Th. J. van Zutphen. Het gebruiken van radijs 's GRAVENHAGE Het Voorlichtingsbureau van den Voedingsraad schrijft: Koop nu radijs en sterrekers en beJeg er de böterham mede Het is een gezond belegsel want het bevat vitamine C. Meer dan in andere jaargetijden moet men er nu op letten, dat er vitamine C-rijk voedsel op tafel komt. In net voorjaar loopt n.l. hel vitamine C gehalte der aard appelen sterk achteruit en men eet dan dikwijls inge maakte groenten, die in het algemeen arm aan vitamine C zijn. Men loopt zoodoende de kans. dat men in dezen tijd te weinig vitamine C krijgt, als men niet voor een aanvulling zorgt. Noch uit een medicijnfleschje. noch uit een tubetje met vitamine C-tableijes dient deze aanvulling te komen. Vcrschc. liefst rauwe groenten, kort gekookte groenten, radijs, sterrekers en ramenas, dat alles bezorgt ons vita mine C. Radijs en sterrekers kunnen in eigen tuin. ja zelfs ir. een stadstuintje worden verbouwd. Sterrekers kan men ook binnenshuis kweeken. b.v. in een kistje in de venster bank. De aarde moet dan steeds goed vochtig gehouden worden. Het zaad kiemt dan spoedig, zoodat men al gauw "an de frissche groene blaadjes genieten kan. Sterrekers eet men gewoonlijk op de boterham met wat zout of raet wat suiker en citroen of wat azijn. Als atle groenten, Is zij hej geurigst en gezondst, wanneer zij vlak voor het gebruik geplukt en gewasschcn wordt. Al groeit de radijs niet zoo ..zienderoogen" als de ster rekers. het loont zeker de moeite haar zelfs te kweeken. Half Maart begin April moet men daarmede beginnen. Veel gebruikelijke soorten zijn o.a. de ronde roode en de half lange witpunt. Eenige raadgevingen over het kwee ken van de radijs zal de tuinbouwvoorlichtingsdienst u binnenkort geven. Bij het eten van radijs worden de kleine groene blaad jes meestal als „handvaatje" gebruikt. Wanneer de radijs jes opgeknabbeld zijn. blijven deze handvaatjes over. Men Iaat ze op het bord achter, omdat het nu eenmaal de gewoonte is. de groene blaadjes en steeltjes kunnen echter gerust meegegeten worden Het is zelfs goed dit te doen. want in de groene steeltjes komt ook vitamine C voor. Is het groen te grof om zoo te gebruiken, dan snijdt men het fijn en eet het net als sterrekers met wat zout op de boterham U zult zien, dat ook dit een smakelijk belegsel is. Wanneer u wilt zorgen, dat uw voedsel vitamine C bevat, maakt dan veelvuldig gebruik van rauwe groen ten. sterrekers cn radijs. Kweek sterrekers en radijs zoo mogelijk ^11. Bontnien re gen op Mal ta. Een Duiisch ge- veclitsvlieg- tuig boven La Vnlotta, de groote in de rotsen uitgehouwen haven van het eiland, welke dag en nacht dc aanvallen van het luehtwaiwu der ns-ino- gcndhedien heeft te doorstaan. Orbis-IIoiI- lamj-P.K. Linden-Pax Holland-C Gewijzigd plan van Cripps SHANGHAI, 9 April (D.N.B.) Volgens een be richt uit New Delhi verluidt in welingerichte kringen aldaar dat het nieuwe voorstel, dat Cripps gisteren aan den voorzitter van het Congres, Azad, en den leider van de Moslem-liga Jinnah heeft overhandigd, de benoeming van Wavell tot minister van oorlog in den raad van den onderkoning be helst. Wavell zou als zoodanig zoowel tegenover het Britsche oorlogskabinet als tegenover het Indische ministerie van landsverdediging verantwoordelijk zijn. Naar in dezelfde kringen verluidt, zou de voorzit ter van het Congres, Azad, in een brief aan Cripps met vermeiding van de redenen hebben medege deeld dat de werkcommissie van het Congres de nieuwe voorstellen eveneens verwerpt. De Moslem liga heeft daarentegen nog geen beslissing omtrent de nieuwe voorstellen genomen. Zij zal in den loop van den dag opnieuw vergaderen. Cripps spreekt met Churchill STOCKHOLM, 9 April (AFIP) Het agent schap Reuter deelt meé dat Sir Stafford Cripps een telefonisch gesprek met Churchill heeft gehad, waarin hij hem op de hoogte heeft gebracht van de weigering van het Congres inzake de nieuwe Britsche voorstellen. Hij verklaarde alle middelen, waarover hij beschikt, te hebben uitgeput, niets meer ie kunnen beginnen en op instructies te wachten betreffende zijn terugkeer. Hij vroeg te vens of Churchill hem de toestemming wilde geven om èen nieuwe formule te zoeken voor de oplossing van het vraagstuk der landsverdediging. Aan den anderen l^ant heeft Washington aan kolonel Johnson gevraagd druk uit te oefenen op Sir Stafford Cripps en op het Congres opdat de En- gelsch-Indische onderhandelingen voortgezet zou den worden. ALGEMEENE VERGADERING DER UNIE. „EEN SCHOOL MET DEN BIJBEL". UTRECHT, 8 April. Onder leiding van den waarnemenden voorzitter prof. dr. G. Ch. Aalders van Hilversum is te Utrecht de 66e jaarlijksche alge- ir.eene vergadering gehouden van de Unie „Een school met den Bijbel", die druk was bezocht. De rapporten omtrent de kas van fondsen bestemd voor de stichting van scholen met den Bijbel en dat in zake de schoolfondsen werden goedgekeurd. Op voorstel van het bestuur der Unie besloot de ver gadering tot de gewone jaarlijksche uitkeeringen uit de kas der Unie. Zij' nam verder het voorstel be treffende het fonds tot subsidieering van een of meer leerstoelen voor Chr. Paedagogiek aan. Na dat dr. D. Langedijk uit Den Haag het jaarlijksch verslag over de propaganda van de Unie had uitge bracht, werd de ochtendvergadering gesloten. In de middagvergadering trad als referent op prof. dr. J. H. Bavinck uit Bilthoven. die sprak over het onderwerp „onvergankelijke waarden". JUBILEUM DR. TH. W. BEEKER. Het is vandaag vijftig jaar geleden, dat Dr. Th. W. Beeker, rustend geneesheer te Heemstede, aan de Leiasche Universiteit tot doctor in de geneeskunde promoveerde. De jubilaris ontving vanmorgen blijken van belangstelling in den vorm van bloemstukken, o.a. van de Noord-Hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis", waarvan hij vioeger voorzitter was. Ook ontving hij tal van schriftelijke gelukwenschen, o.a. van de Leidsche Universiteit en van de curatoren dezer instelling. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Inlichtingen te bekomen aan het Politiebureau. Smede- straat te Haarlem tusschen II en 1 uur. Terug te bekomen bij: Zwart Zaananlaan 40. armband: LangeiusGoukc, Kl. Houtweg 19 rood. ceintuur; Postma. Bantamsiraat 65. bankpapier: Wassenaar, v. o. de Bruun- straat 79. hond: van der Aa. Zijlstraat 3 zwart. laars- Van Acker. M. v. Heemskerkstraat 14. manchetknoop. Theel, Z. B. Spaarne 132 zwart, overhemd: Alink. Dlckmans- straat 48, portemonnale met inh.; Kalff, Verspronckweg 103, passer: Roeland. Zoetestraat 36, portemonnale met inh.; Munnikhuls, Schutterstraat 22, portemonnale met inh.; Korstjens. Gen. Cronjéstraat 82. shawl; Elsendoorn. Hudsonstraat 1. servetten; van Wordt. Brouwersplein 26. tasch; Adelaar. Spaansche Vaartstraat 59. huiden. INDUSTRIE TE HAARLEM. De burgemeester van Haarlem heeft verdaagd de be-1 slissing op het verzoek van R. J. Koning, directeur van H. Koning Zoon N.V., fabriek van lood- en zinkwerken I tc Haarlem, om vergunning tot uitbreiding van de zink- gieterij, zinkwerkerij en loodgieterswerkplaats in het per ceel Korte Zijlstraat 10. Het Britsche vlootsteunpunt Alexandrië gebombardeerd. Succesvolle Duitsche aanvals- actie aan het Oostelijk front. Hoofdkwartier van deji Führer, 8 April (D.N.B.) Het opperbevel der weernrtuphi maakt bekend: Aan het Oostelijk front werden eigen aanvals- acties met succes voortgezet. Op verscheidene plaatsen herhaalde de vijand zijn vruchtelooze aan vallen. In Noord-Afrika werden ten Zuid-Oosten van Mekili Britsche strijdkrachten teruggeworpen. Het Britsche vlootsteunpunt Alexandria werd in den nacht van 6 op 7 April gebombardeerd. In de dok ken ontstond aanzienlijke schade. Luchtaanvallen van sterke formaties Duitsche gevechtsvliegtuigen, duikbommenwerpers en jacht vliegtuigen waren gericht tegen de haven- en ra- vitailleeringsinstallaties van La Valeria, het tor pedomagazijn Calafrana en Britsche vliegvelden op het eiland Malta. In opslagplaatsen, werfgebouwen en werkplaatsen werden groote branden teweeg ge bracht. De in het dok liggende lichte kruiser kreeg opnieuw bom treffers. Zooals in een extra-bericht is meegedeeld, hebben Duitsche duikbooten op den Atlantischen Oceaan 16 vijandelijke koopvaardijschepen van tezamen 104.000 b.r.t. tot zinken gebracht, waarvan 13 voor de Amerikaansche en 3 voor de Afrikaansche kust. Lichte Duitsche zeestrijdkrachten hebben in het Skagerrak een ontmoeting gehad met een aantal Noorsche schepen, die door de Britsche regeering gecharterd, in een Zweedsche haven hadden ge legen en onder Engelsche kapiteins naar Engeland trachtten door te breken. Door het ingrijpen van Duitsche patrouillevaartuigen werden 5 schepen van 26.674 b.r.t., door de luchtmacht nog een schip van 6.305 b.r.t. tot zinken gebracht. Twee schepen ont trokken zich aan opbrenging doordat zij weer in de Zweedsche territoriale wateren "vluchtten. In den afgeloopen nacht hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen voor de ravitailleering belang rijke haven, en dokinstallaties aan de Humber- monding aangevallen. Er werden zware branden waargenomen. Bij de succesvolle operaties van Duitsche duik booten op den Atlantischen Oceaan heeft zich de duikboot van korvettenkapitein Merte bijzonder on derscheiden. In den nacht van 6 op 7 April heeft de le luitenant Woltersdorf zijn 10e nachtelijke over winning behaald. De Admiraliteitseilanden bezet? STOCKHOLM, 8 April (A.N.P). Een kleine formatie Japansche strijdkrachten zou volgens den Engelschen nieuwsdienst de Admiraliteits eilanden hebben bezet. (De Admiraliteitseilanden behooren tot de Bismarck-archipel en liggen ten Noord-Oosten van Nieuw-Guinea). De strijd op de Philippijnen Op Balanga terugtrekken der Amerikanen GENèVE, 8 April (D.N.B.) Te Washington is officieel medegedeeld dat de Amerikaansche troe pen op het schiereiland Balanga zich in den afge loopen nacht hebben teruggetrokken op voorbereide defensieve stellingen. Vcrsche Japansche troepen in den strijd. STOCKHOLM, 9 April (A.N.P.) In het leger- bericht van het Amerikaansche ministerie van oor log van Woensdagavond wordt, naar uit Washington wordt gemeld, met betrekking tot den toestand aan het front op de Philippijnen medegedeeld, dat ver- sche Japansche troepen hun aanval op het schier eiland Bataan met groote kracht voortzetten. Op het oogenblik is een zware aanval op de nieuwe stellingen der Amerikaansche troepen aan den gang. Duikbommenwerpers en gevechtsvliegtuigen be stoken de Amerikaansche frontlinies met bommen en mitrailleurvuur, terwijl zware bommenwerpers hun aanvallen op de achterwaartsche gebieden in de nabijheid van de Zuidelijke punt van Bataan voortzetten. De huidige Japansche aanval is de langst durende en met de grootste kracht uitgevoerde aanval, welke de Japanners sedert het begin van de operaties op het schiereiland Bataan hebben on dernomen. Golven stormtroepen hebben bijna zonder onderbreking aangevallen. De verliezen der Ameri kaansche troepen zijn zwaar. Na den strijd in Ned.-Indië Wat den Japanners aan oorlogsmateri_aI in handen viel TOKIO, 8 April. (Domei) Het keizerlijke hoofdkwartier heeft hedenmiddag om vijf uur be kend gemaakt dat de Japansche o..peditietroepen 82.618 krijgsgevangenen hebben gemaakt, alleen op Java, tot 25 Maart j.l. Van dit aantal waren 66.219 Nederlandsch, 4890 Australisch, 10.636 Britsch en 883 Amerikaanse!). Het aantal krijgs gevangenen is 9000 grooter dan gegeven is in de lijst die door de Nederlandsch-Indische troepen overgelegd is aan de Japansche strijdkrachten op 9 Maart, toen de onvoorwaardelijke overgave tot stand kwam. Onder den buit bevinden zich 177 oorlogsvliegtuigen, 940 kanons van verschillend type. Voorts werden 4228 lichte en zware ma chinegeweren, 70778 pistolen en revolvers. 5152 zoeklichten, 1,728.885 granaten. 89.771,800 geweer patronen, 36.000 bomemn, 1059 tanks en andere Santserwagens. 9500 auto's en 7108 spoorrijtuigen uitgemaakt. Medicamenten, genoeg voor 100.000 personen gedurende een jaar, vielen den Japanners in handen. De Japansche verliezen bedroegen 845 dooden, 1784 gewonden. Britsche vliegtuigen boven Duitschland Drie bommenwerpers neergeschoten BERLIJN, 9 April (D.N.B.) Britsche vlieg tuigen hebben, naar aan het N.N-B. wordt gemeld, in den nacht van 8 op 9 April boven het Noord- Westelijk gebied van Duitschland bommen neerge worpen. In woonwijken werd schade aan gebouwen aangericht. De burgerbevolking leed verliezen aan dooden en gewonden. Volgens totdus ver ontvangen berichten werden drie der aanvallende bommenwerpers neergeschoten. Voormalige Egyptische premier gearresteerd LISSABON, 9 April (A.N.P.) Dc voormalis» Egyptische minister-president Ali Mahar Pasja M, naar volgens den Britsehen Berichtendienst in Kaïro officieel is medegedeeld, gearresteerd. In een Woensdagavond door den Egyptischen mi nisterraad uitgegeven communiqué wordt gezegd, naar de Britsche Berichtendienst uit Kaïro meldt, dat de arrestatie van den voormaligen minister president en voormalig chef van het koninklijke kabinet, Ali Mahar Pasja, is geschied „om rede nen van staatsveiligheid". Het bevel tot arrestatie is gegeven door den tegenwoordigen minister-presi dent Nahas Pasja in zijn kwaliteit van militairen gouverneur. Hopkins en Marshall bij Chureliill STOCKHOLM, 9 April (D.N.B.) Harry Hopkins en generaal Marshall die. zooals reeds gemeld. Woensdag te Londen zijn aangekomen, hebben een bezoek ge bracht aan Churchill. Harry Hopkins is, naar de Brit sche Berichtendienst meldt, belast met bijzondere op drachten van Roosevelt. Hij zal bovendien onderhan delingen voeren met Lyttelton Generaal Marshall ver klaarde dat hij naar Engeland was gekomen om met de leden van den Britschen generalen staf te onder handeld

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 1