WIE ZAAIT ZAL ■(11& (tfymdmfy IN ENKELE REGELS Neent 'n 'AKKERTJE Italiaansch weermachtsbericht. Mislukte Britsche tegenaanvallen in Cyrenaica ROME, 9 April (Stefani). Het Italiaansche weer- tnachtbericht van heden luidt als volgt: Vijandelijke tegenaanvallen op stellingen, die kort geleden door ons bezet zijn aan het front in Cyrenaïca, zijn afgeslagen. Tijdens een vijandelijken aanval op het garnizoen van Djalo is een Engelsch vliegtuig neergeschoten. Alexcndrië is opnieuw gebombardeerd door formaties van onze luchtmacht en van de Duit sche met resultaten van gecontroleerde doeltreffend heid. Duitsclie luchtstrijdkrachten hebben energieke aanvallen uitgevoerd op talrijke doelen op het eiland Malta, in het bijzonder op de vliegvelden van Luka en Venezla, benevens op de vlootbasis La Valetta. Een oorlogsschip werd getroffen. Een schip van kleine tonnage werd onder mitrailleurvuur genomen en vloog in brand. Een ernstig woord van Laval Zijn besprekingen met maarschalk Pétain PARIJS, 9 April (D.N.B.) Laval heeft in een in terview voor de Matin" verklaard dat hij in zijn be sprekingen met maarschalk Pétain een uiteenzetting heeft gegeven van den ernstigen toestand, waarin Frankrijk op het oogenblik verkeert. Hij had noch de macht verlangd, noch om een ministerportefeuille verzocht. Hij had slechts den maarschalk rekenschap gegeven van zijn besprekingen en was daarna naar huis gegaan. Frankrijk, verklaarde Laval, bevindt zich door de uitvluchten van bepaalde personen in een moeilijke positie. Zelfs wanneer Frankrijk de fouten, die zich de laatste 18 maanden hebben opgestapeld, zouden wor den verholpen, komt de vraag op of het nog tijdig ge noeg is „om het land te redden". Als de wederopkomst van Frankrijk onmogelijk zou blijken, zouden de slachtoffers van deze fouten in de eerste plaats Fran- schen zijn. Het is te hopen, zoo besloot Laval, dat de verantwoordelijke lieden dit goed beseffen. Londen erkent het verlies van twee kruisers De „Dorsetshire" en de „Cornwall" STOCKHOLM. 9 April (D.NB.) De Britsche Ad miraliteit bevestigt in een door den Britschen Berich tendienst verspreid communiqué dat de kruisers „Dorsetshire" en „Cornwall" door Japansche luchtaan vallen tot zinken zijn gebracht. De marinecorrespondent van Reuter schrijft dat het verlies der kruisers ..Dorsetshire" en „Cornwall" een ernstige tijding is. Deze fraaie schepen van 10.000 ton, aldus zegt hij, voerden 8 stukken van 8 inch en had den drie catapultvliegtuigen aan boord. Dit verlies ver mindert de Britsche vloot in de Indische wateren met twee buitengewoon waardevolle schepen. Massa-arrestatie van Japanners in de Ver. Staten Ook Amerikaansche staatsburgers naar concentratiekampen overgebracht BERLIJN, 10 April (V.P.B.) Alle Japanners, die aan de Westkust der Ver. Staten wonen, worden op het oogenblik gearresteerd en overgebracht naar concentratiekampen, welke 50 K.M. meer land inwaarts liggen. Het aantal personen, dat onder dezen maatregel valt, wordt op 100.000 geschat. Het bureau Donovan, hetwelk, gelijk bekend is, tegen de zoo zeer gevreesde „vijfde colonne" •waakt, heeft 5eruimen tiid geageerd voor 'n massa-evacuatie der apanners aan de Amerikaansche Westkust. Intus- schen schijnt men in het Witte Huis geen rekening gehouden te hebben met de gevolgen van deze actie. De levensmiddelenvoorziening van verschillende groote steden o.a. van San Francisco en Los Angeles is hopeloos in de war geraakt, omdat de groente en fruitteelt dezer gebieden practisch geheel op Japansche ai'beiders is aangewezen. De aardbeien oogst, die juist zal beginnen, dreigt voor een belang rijk deel te mislukken, bij gebrek aan Japansche werkkrachten. Hetzelfde geldt voor tomaten, peper, komkommers, uien en spinazie. De federale politie drong de groote farms binnen en arresteerde alle Japanners met hun gezinnen. Zij ondernam zelfs razzia's op de velden om de Japansche arbeiders zoo uit hun werk naar het concentratiekamp over te brengen. Er zijn vier van zulke concentratie kampen, die elk 25.000 personen kunnen bevatten. Overigens worden ook Amerikaansche staatsburgers die de opvatting van Roosevelt niet deelen met het concentratiekamp bedreigd. Voor deze weerspan- nigen staat er in de omgeving van New Yoi'k een concentratiekamp open, hetwelk 50.000 gedetineer den kan opnemen. Donderdag zijn de eerste 2000 arrestanten in dit kamp opgesloten. Zij hadden zich om verschillende redenen verdacht gemaakt, waar dan als verzwarende omstandigheid nog by kwam dat zij in de buurt van bewapeningsfabrie- ken woonden. De V.S. worden op het oogenblik ge teisterd door een ware arrestatiegoLf. De leden van •verschillende organisaties, zooals die der zilverhem den en der withemden, zijn bij duizenden in ver zekerde bewaring genomen. Couranten en tijd schriften, die men er op cenigerlei wijze van meent te kunnen beschuldigen dat zij met fascisti sche ideeën sympathiseeren, worden verboden, terwijl de staat de technische installaties in beslag neemt. Vraag! Uw Winkelier C. KEG's Groothandel N.V. Zaandam UITGAAN Heden VRIJDAG 10 APRIL. Gemeente Concertzaal: Volksconcert H.O.V. Ans Bouter, piano. 7.30 uur. Palace: „Jongens van de koopvaardij", 2.6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Circusgasten", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Boefje", 2.30, 6".30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „Der liebe Augustin", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Moviac: Gevarieerd programma, o.a. Stad en land tn de lente, van 12 uur af. ZATERDAG 11 APRIL: Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Apotheken De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zon dag) geopend: Bosch en Vaart-apotheek, Bosch en Vaartstraat 26, Tel. 13290. H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6. Tel. 10354. Noorder-Apotheek, Jan Gijzenkade 181, Tel. 23821. Te Heemstede is geopend: Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 98, Tel. 28197. Hoofdredacteur: C. J. van Tilburg, Heemstede Plv. Hoofdredacteur: G. S. I/eenders, Heemstede Eerste medewerker: F, O. Derks, Haarlem Malta met toenemende hevigheid bestookt In 16 dagen kon geen enkel convooi het eiland aandoen De luchtvaartcorrespondent van de „Daily Express" schrijft dat Malta nu reeds 16 dagen met toenemende hevigheid door de bommenwerpers der spilTnogendheden wordt aangevallen. In dien tijd heeft geen enkel Britsch convooi het eiland kunnen aandoen, zoodat Malta een ernstige crisis door maakt. Men heeft in Engeland niet over het hoofd gezien, aldus vervolgt hij, dat in het communiqué, Dins dag uitgegeven door het opperbevel op Malta wordt gesproken van herhaalde luchtaanvallen op vliegvel den. zonder dat iets wordt gezegd over een afweer- actie der op het eiland gestationneerde jachttoe- stellen. Het schijnt dus dat het afweergeschut de eenige verdediging is, waarover Malta nog beschikt. De correspondent acht het zeer wel mogelijk dat de vliegvelden op Malta tengevolge van de onop houdelijke luchtaanvallen „tijdelijk voor de Brit sche luchtmacht onbruikbaar zijn geworden". Mal ta maakt thans zoo ernstige dagen door dat men nog niet weet hoe en of het die wel zal overleven. (D.N.B.) Zij die vielen In de worsteling tegen het bolsjewisme vallen ook Nederlandsche strijders. Hiermede brengen zij het hoogste offer in dienst van hun volk en vaderland. Zij die vielenhun namen zullen geschreven wor den op gulden bladzijden in onze geschiedenisboeken en de naaste toekomst zal ons leeren, dat zij niet ver geefs gevallen zijn. Zij die vielen. Voor hen kunnen wij niets meer doen, maar zooveel te meer voor hen, die eveneens bereid zijn, als 't moet hun leven te geven. Landgenoot, het Verzorgingsfonds Vrijwilligerslegioen Nederland zendt duizenden pakketten naar het Oostfront. Deze paketten. bestemd voor onze dappere vrijwilligers, kosten veel geld. Help mede dit fonds versterken; schrijf een flink bedrag over op girorekening: 4 3 2 1 0 0. PAKETTEN VOOR HET LEGIOEN. 's-GRAVENHAGE, 10 April. De afdeeling propa ganda en verzorging van het hoofdkwartier van het „Vrijwilligerslegioen Nederland" deelt mede, dat de mogelijkheid geopend is om pakketten te verzenden aan de leden van het Vrijwilligerslegioen Nederland. De pakketten mogen hoogstens een kilogram wegen* en geen grooter afmeting hebben dan 10-20-40 centi meter. De inhoud mag niet aan bederf onderhevig zijn. De pakketten dienen volledig geadresseerd met persoons naam en het veldpostnummer gezonden te worden aan het hoofdkwartier van het Vrijwilligerslegioen Neder land, Koninginnegracht 22, te 's-Gravenhage. Van hieruit worden zij in kisten naar hun bestem ming gebracht. Op 1 Mei a.s moeten de pakketten in het bezit van het hoofdkwartier zijn De nadruk wordt er op gevestigd dat deze zending alleen geldt voor leden van het Vrijwilligerslegioen Nederland. Voor andere Nederlandsche vrijwilligers bij de weer macht zijn bereids onderhandelingen gaande. AANHANGWAGEN VAN VRACHTAUTO SCHOOT LOS. Doordat de aanhangwagen van een vrachtauto op den Westzeedijk te Rotterdam losschoot, is een ern stig ongeval gebeurd, dat een voorbijganger het le ven heeft gekost. De aanhangwagen, die stuurloos uit de rijrichtig reed, trof den 30-jarigen J. Huit- man uit Den Haag, die na aankomst in een der zie kenhuizen overleed. De 24-jarige mejuffrouw J. C. Berkelmans, eveneens uit Den Haag, werd ernstig gewond in het St.-Franciscusgasthuis opgenomen. OPROEPING OORLOGSGEWONDEN. 's-GRAVENHAGE, 9 April. Ten einde de be staande regeling ten aanzien van de toekenning van jaarwedden, soldijen e.d. op alle oorlogsgewonden te kunnen toepassen, dienen alle leden van den voormaligen Nederlandschen Opbouwdienst, die in het tijdvak, loopende van den aanvang der mobi lisatie af tot 15 Juli 1940 ziek zijn geworden, of een dienstongeval hebben gekregen van een zoodanigen aard, dat zij zich tengevolge van die ziekte of dat ongeval na 15 Juli 1940 nog onder geneeskundige behandeling hebben moeten stellen, zich zoo spoedig mogelijk schriftelijk te wenden tot het hoofd van het afwikkelingsbureau Opbouwdienst van het bureau Arbeidsdienst van het departement van Al- gemeene Zaken, Arnhemschestraat 8, Velp, onder opgave van duidelijk geschreven naam en adres. RADIO PROGRAMMA ZATERDAG II APRIL 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 7.15 Gramofoonnuiziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.00 Causerie ..Brandende kwesties" (opn). 8.15 Ochtendgymnastiek. 8 25 Gramofoonmuziek. 8.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 11.20 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 12.00 Roemcensch orkest Gregor Serban en gramofoonmuziek. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 13.00 De land stand aan het werk. 13.15 Amusementsorkest en solist. 14.00 Waarom leeren wij eigenlijk? 14.20 Na gedanen ar beidMuziek en vroolijkheid. 15.45 Gramofoonmuziek. 16.00 Bijbellezing. 16.20 Planovoordracht. 16.45 Gemengd koor „Pro Musica" en gramofoonmuziek. 17.15 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 17.20 Gramofoonmu ziek. 17.35 Duitsche taalcursus. 18.00 Gramofoonmuziek. 18.15 Het Kwartier van den Arbeid. 18.30 Gramofoonmuziek. 18.50 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.00 B. N. O. „De wereld- meening uit den aether geplukt. 19.10 Gramofoonmuziek. 19.15 Als ik 't voor 't zeggen had. 19.30 Bonte Avond. Van af 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijn verbinding met de Studio beschikken. 20.15 Zang met pianobegeleiding, cello met pianobegeleiding en gramo foonmuziek. Ca. 21.30 Gramofoonmuziek. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 B. N. O. Militair overzicht. 22.10— 24 00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. 7.15—8.00 Zie Hilversum I. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.15— 8 45 Zie Hilversum X. 8.45 Gramofoonmuziek. Ca. 9.15 So listen, Oratortumvereeniging „Kerkgezang" en het Om roeporkest (opn.). 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoon muziek. 10.30 Ernstige Muziek (opn.). 12.00 Zang met piano begeleiding en gramofoonmuziek. 12.30 Gramofoonmuziek. 12 45 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 13.00 Ensemble Joan Lancé. 13.40 Voor de jeugd. 14.00 Ste delijk orkest van Maastricht. 14.45 Lezing „De verbouw van boonen". 15.00 Stedelijk orkest van Maastricht en solist. 15.45 Lezing „Bij het eeuwfeest van de Wiener Philharmonlker". 16.00 Gerard van Krevelen en zijn orkest en soliste. 16.45 Van man tot man. 17.00 Voor rle binnen schippers. 17.15 B. N. o. Nieuws- en economische berich ten 17.30 Orgelspel. 13 00 Programma-overzicht. 18.15 Gra mofoonmuziek. 18.30 De N. S. B. antwoordt. 18.45 Een strijkorkest. 19.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.40 Spiegel van den dag. 19.50 B. N. O. Praatje in Gronlngsch dialect. 20.00 Hier W. A. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centra les. die over een lijnverbinding met de Studio beschikken. 20.15 Gramofoonmuziek. 20.45 Bonte Avond. 21.30 Lezing „Het musisch element en zijn beteekenis voor ons gees tesleven". 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 Gramofoon muziek. 22.10—22.15 Avondwijding. Mijn eigen oogst, buurman; mijn werk is beloond! Hebt U achter Uw huis een lapje gTond? Wqs het tot nog toe steeds een bloementuin? Wees wijs en poot er dit jaar een9 aardappelen of zaai er bruine boonen. De gemiddelde op brengst van 'n stukje grond van 100 m?, mits goed verzorgd, is 210 kg (3 mud) aardappelen of 25 kg bruine boonen. Het beteekent voor U en de Uwen een extra rantsoen boven Uw distributie-toewijzing. Doe het zelf of vraag eens inlichtingen aan Uw tuinman of hovenier, die U alle pootgoed en zaad kan leveren en evenals vroeger Uw siertuin, thans Uw moes tuin, omspit en onderhoudt. Doe het direct want: PUBLICATIE T.B.V HET DEPARTEMENT VAN LANDBOUW EN VISSCHERU „DE N. S. B. ANTWOORDT". 's-GRAVENHAGE, 9 April. In het kwartiertje „De N.S.B. antwoordt" te houden op Zaterdag 11 April van 18.30 tot 19.45, via den zender Hilver sum 2, zal Ernst Voorhoeve, propagandaleider der N.S.B.de vraag van een luisteraar: „Waarom reke nen •jullie er toch zoo vast op, dat Duitschland den oorlog wint" beantwoorden. In nel vervolg zal de propagandaleider der N.S.B. wekelijks op ditzelfde uur vragen van luisteraars beantwoorden. Deze vragen kunnen worden inge zonden aan den propagandaleider der N.S.B., Malie baan 31 Utrecht. Op het couvert dient aan de voorzijde, in den linker bovenhoek, vermeld te worden: Radiovragen. INDUSTRIE TE HAARLEM. De burgemeester van Haarlem heeeft aan Harry Hezeman's Confectiebedrijf te Haarlem vergunning verleend tot oprichting van een inrichting voor het vervaardigen van confectiegoederen in het per ceel Klein Heiligland no. 66. AIGEMEENE MIDDENSTANDS JONGEREN OF GANISATIE. Zaterdagavond 11 April is er een societeitsavond in het Middenstandshuis, Zaterdagavond 25 April zullen enkele leden iets van hun eigen vak vertellen. De groote waarde van het boksen Belangrijk onderdeel van de Lichamelijke Opvoeding Naar aanleiding van een dezer dagen aangevangen leer gang voor boksen en athletiek bij de Nationale Jeugd storm in samenwerking mei de Hitler-Jugend had Stamm- führer Hosters van de H.-J. vertegenwoordigers van de Nederlandsche sportpers ultgenoodigd voor een bijeen komst in Den Haag teneinde nog eens de waarde van het boksen in het juiste licht te bezien. Na de opheffing van hel boksverbod zoo zette de heer Hosters uiteen, heeft deze tak van sport tn Nederland een groote vlucht geno men. Toch dient men de bokssport niet door maar wed strijd op wedstrijd te organiseeren waardoor vaak aan een ongezonde lust naar sensatie van het publiek wordt tegemoet gekomen. Veeleer ls het thans taak te zorgen dat deze prachtige sport ook door de breede massa zal gaan worden beoefend. Het behoeft niet zoo te zijn, dat er slechts enkele uitblinkers zijn zooals Osendarp bij de athletiek. Van Vliet bij het wielrennen enz., neen, het Nederlandsche volk. dat door en door gezond is kan er ■voor zorgen dat er een geheele reeks sportuitbllnkers komt. Vooral op boksgebied gaat Nederland een groote toekomst tegemoet. Spreker had van een der prominente Duitsche figuren uit de bokswereld de verklaring gekre gen: „De Nederlandsche boksers zullen eens onze sterkste tegenstanders worden.'" Nadat de heer Hösters een uit voerig overzicht van de ontwikkeling en de diepere betee kenis van de bokssport had gegeven, wees hij tenslotte op het groote belang, dat de instructeurs volgens één be paalde methode worden opgeleid. Daardoor verkrijgt men een breede laag van goede boksers. Ook is het belangrijk dat de publieke opinie ten opzichte van deze sport gron dig wordt gewijzigd. Nog al te veel denken de toeschou wers dat het er om gaat een snelle k. o. overwinning te behalen. Niets ls minder waar. Het zal ook de taak van de pers zijn het publiek er op te wijzen dat een over winning dank zij een betere techniek behaald bij het boksen altijd de mooiste zege is. die men behalen kan. De voorzitter van den N. B. B. de heer G. van der Werff Jr. bracht nog eens naar voren dat mede dank zij de hulp van de Duitsche autoriteiten het boksverbod is opgeheven. De weg waarlangs de bokssport zoo snel mogelijk popu lair kan worden gaat volgens spreker over de middel bare scholen. Als men bij het onderwijs in de Lichame lijke Opvoeding boksen inschakelt dan komt deze fraaie sport van zelf tot de groote massa. Als derde en laatste spreker werd het woord gevoerd door den heer Hasewinkel. die melding maakte van de onlangs aangevangen leergang bij de Nationale Jeugd storm ter opleiding van athleten en in het bijzonder van boksers. Spreker was persoonlijk van oordeel, dat wij in de toe komst een staatsjeugdorganisatie krijgen, waarbij de licha melijke opvoeding een voorname rol zal vervullen. De Nationale Jeugdstorm stelt zich op het standpunt, dat zij reeds thans een fundamenteele rol moet vervullen opdat ons land In de toekomst niet achterop zal raken. Tenslotte werd nog een zeer Instructieve film vertoond van een bokscursus bij de H. J. waaruit duidelijk bleek, dat men aan dit onderdeel van de Lichamelijke Opvoeding alle mogelijke zorg en aandacht besteedt. Strijd om het biljartkampioenschap 71/2 begonnen Slechts enkele weken na den grootschen strijd om het kampioenschap 45 2 ving Donderdagmiddag op dezelfde plaats :n het clublokaal van K R A.S. weer een zeer be langrijk kampioentournooi. ditmaal in het cadre 71(2 aan. Voordat de eerste partijen een aanvang namen, werd de overleden vice-voorzitter van den Ned. Biljartbond, de heer Tj. Brouwer, die onder zeer groote belangstelling te Utrecht werd begraven, herdacht. De uitslagen van de Van Vliet 300 31 51 9.67 Vreeswijk 278 31 57 9.— De Leeuw 300 14 82 21.42 Kobus 97 14 34 6.92 kunt U het best gebruik maken van een artikel dat geen sur rogaat is en dat ook na cfen oorlog op Uw Menu kan blijven. pai tijen waren De Leeuw Vreeswijk Van Vliet Kobus Gehrels Sweering Van de Bol Jacobs NEDERLANDSCHE KORFBALBOND, Afdeeling Haarlem De strijd tusschen de belde kamploenscaadidaten Animo Ready en Zwaluwen eindigde in een 5—5 gelijk spel, waarmede de leiders het eerste wedstrijdpunt verloren. Tegen het laatste doelpunt van Animo Ready, werd dooi de Zwaluwen officieel piotest aangeteekend. Watervliet kreeg in eigen huls klop van Oosterkwar- tier 4 da; maar met 3—2 de meerdere bleef. Haarlem 2 verloor ook nu weer. Aurora 2 was met 5—4 gedecideerd sterker. De uitslag van Aurora 3—Nieuw Flora 2 voor de tweede klasse was een verrassing. Vorige week wonnen de rood witte reserves met 10—1 terwijl zij nu met 4—1 verloren. Voor de derde klasse werd Haarlem 3— Ammo Ready 3 uitgesteld, terwijl de beide andere wedstrijden T H.B. 3— Oosterkwartier 6 en Oosthoek 3Aurora 4 beide in een 1—I gelijk spel eindigden. De stand in de eerste klasse luidt thans: m a m S S> n 1 0 23 Watervliet 1 10 3 1 6 7 1 1 19 T.H.B. 2 13 3 1 9 7 i 1 3 13 Aurora 2 10 2 0 8 4 i 0 4 12 Haarlem 2 10 0 1 9 - Haarlem 2 twee punten in mindering wegens niet op komen. Het programma voor Zondag luidt: le klasse: T.H.B. 2—Watervliet 1; Aurora 2—Zwaluwen 1; Oosterkwartier 4Nieuw Flora 1. 2e klasse. Animo Ready 2—Sport Vereent 3; Nieuw Flo ra 2Zwaluwen 2. 3e klasse: Haarlem 3—Oosthoek 3; Oosterkwartier 6Oost hoek 2: T.H.B. 3—Aurora 4. Adspiranten: le klasse: Animo Ready aT.H.B. a; N. Flora a—S.V. a. 2e klasse: Oosterkw. b—Animo Ready b; S.V. b—Aurora a 3e klasse B: S.V. d—Nieuw Flora c. 3e klasse C: Zwaluwen a—Oosthoek b. DE ZOMERKRINGK AM PIOENSCHAPPEN. Reeds nu is de zwemcommissie van Kring Haarlem ge reed gekomen met de vaststelling van de kringkampioen schappen voor het komende zomerseizoen. Uit het programma blijkt dat behoudens goedkeuring van de bevoegde instanties en der baddirecties, op Zondag 21 Juni de 1I.P.C. in de zwemvijvers Groenendaai, op Dins dag 30 Juni in Stoop's Bad door de Zwemclub Haarlem, op Donderdag 16 Juli in Stoop's Bad door H.V.G.B., en op Zondag 2 Augustus te Velsen In de badinrichting de Heerenduinen door de V.Z.V., zwemwedstrijden voor dit doel zullen worden georganiseerd. In totaal zullen 31 nummers worden afgewerkt. Oosterkw. Naar vernomen wordt heeft ambassadeur Von Papen aan den Turkschen minister van buitenlandschen zaken. Saradjogloe tijdens hun eerste ontmoeting Maandag j.l. verklaard dat Hitler over de Turksche neutraliteits politiek zeer tevreden is. Gisteravond is de Duitsche perschef, rljksleider dr. Dietrich te Venetië aangekomen als eeregast van het eerste congres der Unie van Nationale Journalisten organisaties. De Japansche strijdkrachten aan den Beneden- Jangtse hebben ln 360 gevechten met 30 000 Chineezen 1643 gevangenen gemaakt. Voorts gaven 1896 Chineezen zich over en 3052 "gesneuvelden bleven op het slagveld achter. Uit Jeruzalem wordt gemeld dat aldaar een vergade ring van Arabische nota bel én is geopend, die plechtig besloten hebben de bloedwraak af te schaffen. Uit Bagdad worden anti-Engelsche demonstraties ge meld. Engelsche soldaten mogen nog slechts in groepjes de stad in. Een colonne vrachtauto's, die in de stad over nachtte, bleek 's ochtends met swastica's beschilderd. De Haagsche politie heeft twee loopjongens aange houden. die kans hebben gezien in den loop van eenige weken 500 leege kisten te ontvreemden. Het vijfjarig meisje A. M. Klein is in het kanaal te Erica gevallen en verdronken. Twee Bosschenaars zijn dezer dagen in arrest gesteld, die een inwoner van Schijndel f 1850 afhandig hadden weten te maken, onder voorwendsel, dat zij hem een partij koffie konden leveren. De Bussumsche politie heeft een uitgebreiden handel i in aardappelen ontdekt, waarbij de aardappelen tegen hoogen prijs van de hand werden gedaan. Te Rotterdam zijn elf mannen gearresteerd, die ver- dacht worden betrokken te zijn bij den diefstal van 340 kg. thee. Een brochure van jhr. mr. D. J. de Geer. De synthese in den oorlog Bij den uitgever D. van Sijn en Zonen te Rotter dam is een brochure verschenen van Jhr. Mr. D. J. de Geer, onder den titel „De synthese in den Oorlog", met als ondertitel Romeinen 12 21 „Overwin het kwade door het goede". In een persoonlijk woord vooraf schrijft Jhr. de Geer o.a.: „In Mei 1940 heb ik het land verlaten. Niet als „réfugié". Maar als Minister. Ind:en ik geen Minister ware geweest, had ik het land niet verlaten. Een consequentie hiervan was, dat, toen ik als Minister was afgetreden, mijn plaats weer in het land was. Mijn terugkeer was dus consequent en normaal. Toen de mogelijkheid bleek te bestaan, heb ik de consequentie van miin aftreden getrokken en mij als ambteloos burger begeven naar 't land, dat ik als ambteloos burger in Mei 1940 niet verlaten zou hebben. Ik duid niemand euvel, dat hij een ander inzicht heeft, maar stel wel prijs op eerbiediging van het mijne. Politieke beteekenis had mijn terugkeer niet. Er waren menschen, die vreesden dat er politieke beteekenis achter gezocht zou worden en die mij daarom terugkeer ontrieden. Ik was van een andere zienswijze, doch respecteerde de hunne. Slechts moge, ter rechtzetting van enkele der ver halen die hier te lande hebben geloopen, nog wor den meegedeeld: dat ik op 3 September 1940 ben afgetreden als Minister; op 5 November 1940 naar Portugal ben gevlogen; daar drie maanden heb vertoefd in de kustplaats Estoril en op 4 Februari 1941 per vliegtuig naar Barcelona ben gegaan, op 5 Februari per vliegtuig naar Berlijn en op 6 Februari per D-trein naar Den Haag. Deze route van Portugal naar Holland was de éénig-mogelijke, wildé men vlug en zonder veel omslag de reis volbrengen en werd dan ook door tal van „gestrande" Hollanders gekozen; anderen, die per spoortrein door Frankrijk gingen, deden daar een kleine 14 dagen over. EEN PLEIDOOI OM TOT ONDERHANDELINGEN TE KOMEN. In zijn eigenlijke brochure wijst Jhr. de Geer op het vernietigende karakter van den oorlog, waar in nu alle werelddeelen betrokken zijn. Hoe lang dit alles zal duren weet niemand. „Er behoeft wei nig twijfel aan te bestaan wat de uitkomst zal zijn indien ook nog maar bijv. gedurende een half dozijn jaren de tegenwoordige krijg met het thans te vervaardigen vernielingsapparaat in stijgen de felheid zal worden voortgezet. En de kans daarop is niet gering. Dan zal, zoo betoogt de schrijver ver der de vijand mogelijk verpletterd zijn maar ook de overwinnaar, naar de wijze waarop Simson in zijn laatste ure de Filistijnen verpletterde. Het is de hoogste tiid tot bezinning te komen. Iedere dag uitstel van een overleg, dat tenslotte tóch zal moeten komen, verkleint de kans uit de rookende puinhoopen iets te redden waarop een nieuwe toekomst kan worden opgebouwd. Maar is overleg, met eenige kans van slagen, dan mogelijk? Indien men het oog niet richt op wat vóór den oorlog scheidde en nog veel minder natuur lijk op wat tijdens den oorlog de scheiding verdiepte maar op wat nét den oorlog zijn zal, dan behoeft die vraag gelukkig niet in wanhoop te worden ge steld. Dat na den oorlog veel dingen anders zullen wezen dan tevoren, daarover is men het in alle landen eens geworden. Een duidelijke omschrijving, wat anders zal zijn, en hoe het dan wezen zal, is nog weinig gegeven. Misschien is daarover ook minder overeenstem ming. Maar er is één verandering en juist ééne, die de internationale politiek raakt waaraan nauwe lijks getwijfeld wordt: Na den huidigen oorlog zul len de volken in grooter verband leven dan tot dusver. De toestand van volstrekte souvereiniteit van een onbepaald aantal naast elkaar en geheel los van elkaar levende staten, zooals wij dien tot nu toe hebben gekend, zal zich niet handhaven. De voornaamste tegenvoeters in dezen oorlog zijn op dit punt eenstemmig". Jhr. de Geer betreurt dat het niet eerder tot een samenspreking is gekomen op grond van de rede van den Führer op 19 Juli 1940. „En er is geen reden om a priori aan te nemen, dat zulk een saam- spreking tot onvruchtbaarheid zou zijn gedoemd gewèest of slechts zou hebben kunnen slagen ten koste van beginseloffers. Doelmatige afteekening van de grootere éénheden, en waarborging van vol doende vrijheid binnen die éénheden, vormden geen onoplosbare problemen. Indien men het verleden verleden gelaten had en over de door haat en wan trouwen geslagen kloven elkaar de hand had ge reikt, zou een aannemelijke vormgeving aan het beiderzijds gestelde desideratum waarschijnlijk te vinden geweest zijn. Men heeft daarvan echter niet wil'en weten, en het bloedig drama is onverstoord voortgezet". De schrijver betoogt verder dat in het verleden de vrede altijd gediend is geworden wanneer klei nere, op zich zelf staande, éénheden kwamen te leven in een grooter verband. Zij die destijds ge pleit hebben voor de Vereenigde Staten van Europa zijn door dit motief geleid. „De volstrekte souvereiniteit der afzonderlijke staten zal daarbij ongetwijfeld niet kunnen worden gehandhaafd. Maar wie om die reden afwijzend zou willen staan, behoort toch vooraf te bedenken, om elke hoogst ernstige dingen het hier gaat". Tenslotte zegt Jhr. de Geer niet te gelooven dat de menschheid te hoog wil grijpen als zij meent dat uit dezen rampzaligen krijg iets blijvend goeds kan voortkomen. De schuldvraag aan den oorlog moet niet opgeworpen worden als een slagboom op den weg naar den vrede. Er blyft reden te gelooven en te hopen. „Ai! Au! O! Gelukkig zqn er AKKERTJES, die de nare pijnen zullen kunnen weg nemen, vlug en afdoende". De Nederlandsche Pijnstil$er Ik- strijd in Birma. Bij hun opnmrscli aan liet front ln Birma hebben Japansche troepen dikwijls groote moeilijkheden te overwinnen, daar slechts smalle karavaan wegen door het gebergte gebruikt kunnen worden. Atlantlc-Holland-Pax Holland-o \nn bet Oostelijk front. Tn gezelschap van zijn onafscheidelijke pijp zorgt, ile soldaat voor de verwarming van zijn primitief verblijf. P.B.Z.-v.Eysden- P.K. Jacob-Pax Holland-c Ms Volendam ter vlschvnngst gaat, moot het »rdc zijn. Dat daarvoor behendigheid verelscht .want" van de schuiten ln wordt toont deze foto. Pax Holland-de Haan-s

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 10