Haarlem s Dagblad De nieuwe bonnen Verzet op Bataan (Philippijnen) gestaakt 59e JAARGANG No. 18039 X X Uitgave Lonrens Coster. My. v. Courant-Uitgaven en Algem. brukkery N.V Bureaux: Groote Houtstraat 93. bük. Soenda- pletD 3? Postgiro 38810. UrukkerU: Z- B Spaarne 12. Telef. Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600. Drukker!) 10132. Administratie 10724. 14825, Soendaplein 12230. Olrecteur: P. W. PEEREBOOM VRIJDAG 10 APRIL 1942 Abonnement per week 0,26, per maand t.is, per kwartaal 3,42, franco per post 3,73, losse nummers 6 cent. Adverten» tien: 1—15 mm. 3,— elke mm. meer ƒ0.20. Reclames ƒ0.31 per mm. Contracttarieven op aanvraag. Vraag cn aanbod 1—12 mm. 0,96, elke mm. meer 0,08. Groentjes 1—9 mm. 45 cent, elke mm. meer 5 cent by contante betaling. 's GRAVENHAGE, 10 April. Op de bonnen 19 zullen de volgende week de gebruikelijke rant soenen brood, vleesch en aardappelen verkrijgbaar zijn. Voorts is voor het koopen van boter of marga rine, in de periode van Zondag 12 tot en met Maandag 20 April eveneens bon 19 aangewezen. Üitkeeringen uit het gemeentefonds Over het tijdvak 1940/1941 In de Staatscourant is opgenomen een lijst van üitkeeringen uit het Gemeentefonds aan de gemeen ten over het uitkeeringstijdvak 1940/1941. Haarlem krijgt 1.381.888.89. Andere üitkeeringen in Noord-Holland zijn: Am- j sterdam 13.293.365.95, Beverwijk 198.696.18, Alk maar 347.105.74, Haarlemmermeer 276.955.27 en Velsen 415.514.78. Uitreiking bonkaarten te Haarlem Zaterdag de letter L. Voor de uitreiking van de nieuwe bonkaarten, aard- appelkaarten en zeepkaarten voor kinderen is het morgen Zaterdag de beurt aan de letter L. Voor de bewoners van het Ramplaankwartier is mor gen een afzonderlijke gelegenheid tot het in ontvangst nemen der kaarten en wel voor de letters A tot en met K in het Wijkgebouw Elswoutslaan 1. Een meevaller voor Haarlem van 3 ton Tekort op de begrooting 1942 wordt daardoor verlaagd Elders in dit nummer deelen wij mede dat de uitkeering voor Haarlem uit het Gemeentefonds voor het uitkeeringstijdvak 1940/1941 is vastgesteld op 1.381.88^.89. De voorloopige uitkeering was lager geraamd, zoodat dit een meevaller beteekent van niet minder dan 300.356. Deze hoogere uitkeering moet door de gemeente verantwoord worden op den dienst 1942. Daardoor wordt hei tekort op deze begrooting. dat volgens de laatste suppletoire begrooting was opgeloopen tot 2.807.000, met dit bedrag verlaagd. Verkoopingen te Haarlem Donderdag hebben in het Verkooplokaal „Het No- I tarïshuis" te Haarlem de volgende verkoopingen laats gehad: Woonhuis met erf Witte Heerenstraat 1, H. M. N. Meiland q.q. f 1750; huis met voor- en achtertuin Bloemendaalscheweg 295 te Over- veen, J. van Opzeeland f 9180; winkel en woonhuis bovenwoning met erf en tuin Frans Naereboutstraat 66/68 te IJmuiden-Oost. E. Loendersloot f 10.500; heerenhuis met erf en tuin Julianalaan 63 O'veen, G. Hulsebosch f 12.000; Heerenhuis met erf en tuin Bloemendaalscheweg 197 te Bloemendaal niet ge veild; woonhuis met schuur, erf en tuin Timor- straat 74, M. Boeser f 6950; huis met erf Allard Piersonstraat 24. J. P. van Velsen f 5800; huis met erf Allard Piersonstraat 26, A. Dijkstra f 6450; huis Leidschevaart 322, G. J. Pierlot f 6010; winkel en woonhuizen Pieter Kiesstraat 4 en 6, P. Kok Wzn. f 14.025; winkel en woonhuis met erf Voorduin straat 36, voor f 9000 opgehouden; huis en erf Dr. Leijdsstraat 22, voor f 5000 opgehouden; woonhuis met ehf Bakkerstraat 25, A. J. Borkink f 3700; huis en erf Brouwersstraat 83, winkel en woonhuis met 1 bovenwoning en erf Klein Heiligland 54 zwart en I rood en woonhuis met bovenwoning Klein Heilig land 56 zwart en rood (deze drie perceele'n gecom- I bineerd) niet geveild. HAARLEMSCHE RECHTBANK. EEN NOTARIS VOOR DE RECHTBANK. In een zitting van 2'L- uur werd Donderdagmiddag door de Rechtbank te Haarlem de zaak behandpld notaris, verdacht, in November 1940 ten Hypotheekkantore te Haarlem een afschrift afgegeven te hebben van een nog voor hem te verlijden notarieele akte (terwijl deze dus nog niet was opgemaakt), waarbij hij dit afschrift gewaarmerkt heeft voor echtheid met zijn handteekening. Uit welke han- I deling nadeel zou kunnen ontstaan. In het begin van de zitting maakte verdachte de op- j merking. dat de dagvaarding door den Officier van Justitie was opgemaakt op 26 .Tuli 1941 en hem (verdachte) eerst werd beteekend tegen 9 April 1942. waaruit hij opmaakte dat de Officier den datum 9 April na verloop van ongeveer maanden pas had ingevuld. De Officier had dus een verandering in de dagvaarding aangebracht, hetgeen ver boden is. Volgens verdachte behoorde de dagvaarding dus nietig verklaard te worden. Na in Raadkamer beraadslaagd te hebben besliste de Rechtbank tot verwerping van het verweer van verdachte, I op den grond dat het bedoelde stuk papier nog geen authentieke akte was, toen de datum nog niet was inge- I vuld. Er kan dus hier ook geen sprake zijn van wijziging I of aanvulling van een authentiek stuk en dus ook geen sprake van valschheid. 14 De zitting werd voortgezet. u Uit het getuigenverhoor bleek, dat iemand een aantal perceelen had gekocht.. Hierover was een 15 voorloopig koopcontract opgemaakt. Het transport zou 1. 23 November 1940 plaats hebben ten kantore van den no- laris, tusschen 2 en 3 uur. Dit. heeft ook plaats gehad. Om 12 uur des middags sluit echter het Hypotheekkan- jtoor en dit was toen al in het bezit van het afschrift van de akte, ter inschrijving, voorzien van de handteekening van den notaris. De notaris deelde nu mede, dat bij het afschrift van de akte de mondelinge boodschap was ge geven: Als u niets van den notaris hoort, kan de akte ge registreerd worden". De notaris betoogde, dat dit de i gewone wijze van handelen was, die door tal van notaris sen wordt toegepast. Een beëedigd klerk ten Hypotheekkantore te Haarlem, als getuige gehoord, zeide. dat wel meer afschriften van akten bij hem inkomen, geteekend door een notaris, ter wijl de akte nog niet gepasseerd Is. met de boodschap er bij, dat de akte den volgenden dag pas gepasseerd wordt. Wanneer hij dan niet tijdig speciaal gewaar- schuwdt wordt, dat hij moet wachten, heeft de inschrij ving plaats. De president achtte dit toch geen veilige manier van ihandelen. De verdachte betoogde, dat hij het kantoor en het ge- Iheele personeel van zijn voorganger had overgenomen, met alle gebruiken, die op dat kantoor werden toegepast. Dat hij door te handelen als hij gedaan had, iets onge oorloofds had gedaan, was een verrassing geweest voor hem en voor tientallen andere notarissen, met wie hij de zaak besproken had. De president stelde hiertegenover, dat hij notarissen kent, die niet hendelen als verdachte. In zijn requisitoir meende de Officier van Justitie, dat de feiten vaststaan. Het afschrift van de koopakte was opgemaakt en geteekend. terwijl partijen nog niet voor den notaris gecompareerd hadden. Dit afschrift is naar het Hypotheekkantoor gebracht, ter inschrijving in het Hypotheek register en met de boodschap er bij: „Zonder tegenbericht inboeken". Hieruit kan nadeel ontstaan, want er kan immers iets gebeuren met een der belanghebbenden, vooral in dezen tijd. Verdachte heeft gezegd dat tal van notarissen doen als fcy, maar hiermede heeft hij een onverdiende smet ge worpen op het Nederlandsch notariaat. Door te handelen als hij deed geeft hij het vertrouwen van het publiek 'lp het notariaat een ernstlgen knauw. Deze notaris hoort In zijn functie niet thuis. De Officier requireerdc een gevangenisstraf van één maand en uitzetting uit het notarisambt. Verdachte las nog een uitvoerige verdediging voor, Waarin hij de meeningen van verschillende hoogleeraren en autoriteiten aanhaalde, die het er over eens zijn, dat in de practijk vaak dingen voorkomen, die strikt geno men valschheid ln geschrifte genoemd kunnen worden, maar die niemand als zoodanig zal beschouwen. Ver dachte voelde zich geen falsaris. De uitspraak werd bepaald op Donderdag 16 April, des morgens te half tien. EXAMENS Academische opleiding. I Geslaagd aan de Gem. Universiteit van Amsterdam voor semi-arts de heer J. Taams. Beemster Heilgymnastiek en massage. Geslaagd: mej. Fr. Kuyper, mej. G. W. Selle te Kaarlem, mej. M. N. L Verpalen te Overveen. mej. iA. Keip te Zandvoort, de heer J A. ten Napel te jlJmuiden. -.. het clublokaal van Damclub ..Oosterkwartier" wer den de volgende partijen uit bovengenoemde wedstrijden I voortgezet. Hoofdklasse. Ph. G Amelung Jr remise met Y. Horjus: H Meure remise met H J. Oudhof Jr.; H. Berghuis] rint van J. Neele; Ph. G. Amelung—J. H. Meura afge-1 koken. 1 Wedstrijd in Welsprekendheid Successen voor leerlingen van het Haarlemsche Gymnasium Twee leerlingen van het Gemeentelijk Gymnasium te Haarlem hebben bij den wedstrijd voor welspre kendheid te Den Haag, die was uitgeschreven door de „Vereeniging voor Woordkunst" fraaie sucessen behaald. Zoo behaalde Jetske de Boer den eersten prijs bij de meisjes met haar voordracht van de twee gedichten „Gebed te Waalwijk" van van Collem en „Het Schrijverke" van Guido Gezelle. Als onderwerp van haar betoog had zij gekozen „Doe het in stijl". Jan Brouwer eveneens van het Gymnasium verwierf een eervolle vermelding met zijn toespraak over: „Wij jongeren". Het is niet de eerste maal dat Haarlemsche leerlin gen in dezen wedstrijd succes hebben. Jaren geleden behaalde ook een leerling van het R.K. Lyceum te Haarlem, Henri van Hoof een eersten prijs en zelfs wist hij zich toen zóó te onderscheiden, dat hij in de gelegenheid werd gesteld een reis te maken naar de Vereenigde Staten. Later heeft van Hoof zich als schrijver naam gemaakt o m. met het bekende boek over de Meidagen van 1940: „Z 66". Zoodat men dus ziet, dat het winnen van dezen wedstrijd een gezonde prikkel kan zijn ook later in het leven iets te bereiken. Beetliovens klaviersonaten Karei de Jong De eerste der serie avondconcerten, waarin de heer De Jong alle Beethovensonaten ten gehoore zal bren gen, heeft Donderdagavond plaats gehad in de tuin- zaal van het Gem. Concertgebouw. In een inleidend woord, dat uiteraard beknopt moest zijn, deelde de heer De Jong mede, dat hij had gekozen de chronolo gische volgorde. Weliswaar zal dan in 't begin minder afwisseling zijn, maar te beter komt dan de groei uit van het geheel. Welnu, die minder groote afwisseling heeft ons allerminst gehinderd. Want hoe rijk is reeds de eerste der aan Haydn opgedragen sonaten, met het gigantische slotdeel, waarin, zooals de concertgever terecht opmerkte, reeds.de klauw van den leeuw valt te onderkennen, te sterker, omdat het Adagio, ook naar den vorm. nog Mozart is. En dat slotrondo. het is ook naar den vorm (let op het couplet II met zijn élement nouveau) reeds geheel en al Beethoven. Karei de Jong was heel den avond uitstekend gedisponeerd, want over de onrust in de eerste expositie van het hoofd-allegro had hij zich dan heengezet en toen kon hy het werk geven, zooals hij zichzelven dit had voor gesteld. Zijn feilloos technisch kunnen stelt hem daar toe gemakkelijk in staat, gesteund als hij daarbij wordt dooi* een benijdenswaardig geheugen, dat hem alvast dezen avond geen moment in den steek liet. Het behoeft niet nog eens gezegd te worden dat in het oeuvre van Beethoven de klavierwerken de meest volmaakte zijn. Neem de tweede sonate, welk een sprong weer voorwaarts in 't langzame middendeel. Maar ook die verwerking van het materiaal in 't hoofd allegro, hier laat hij inderdaad zijn voorganger verre achter zich. En dan in de derde sonate die groote doorgevoerde Liedvorm in het Adagio. Waarlijk, de groei dezer muziek komt in de thans gekozen volgorde prachtig uit. De drie sonaten zijn geschreven in 1795. Het volgende jaar kwam de sonate in Es, die aan Babette von Keglevics werd opgedragen. De mensch Beethoven slaat hier weder geheel andere tonen aan, boven alles in het heerlijk Largo. Over de opvatting van het Menuet-allegro kan men met den concertgever van meening verschillen: het minore, dat altijd in teere fluistering wordt gehouden, speelde de heer De Jong tot in dubbel forte, en ook het slot vóór de eer ste dubbele streeep liep bij hem uit in een groot crescendo. Daar hij zich overigens aan de door Beet hoven gegeven beteekening houdt, zal hij voor een afwijking daarvan zijn te verdedigen gronden hebben. Op den eerstkomenden avond zal de heer De Jong de thans volgende drie sonaten op. 10 spelen, die aan de comtesse de Browne zijn opgedragen, en de twee op. 14. De „pathétique" wordt verschoven naar den derden avond, waardoor een mooier geheel wordt ver kregen. Er was een zeer dankbaar gehoor. G. J. KALT. Bekendmaking Keuring van Duitsche dienstplichtigen 's-GRAVENHAGE, 9 April Alle mannelijke Rijks- duitschers. geboren in de jaren 1908 en 1909, alsmede alle mannelijke Rijksduitschers, geboren in 1924 en zij, die geboren zijn in de jaren 1910 tot en met 1923, voor zoover zij nog niet gekeurd zijn. moeten zich melden op de volgende plaatsen: a) in de provincie Zuid-Holland en Zeeland bij de Wehrmachtkommandantur Den Haag, Lange Voor hout 38, op 21 '4 '42 voorm. 8.30 uur letters AM; op 22'4'42 voorm. 8.30 uur letters NZ; bovendien de officieren met bijzondere schriftelijke opdracht, alle letters en geboortejaren in geheel Ne derland op 20/4/42, voorm. 8.30 uur; b) uit de provincie Noord-Holland: in Amsterdam-O., school, Iepenweg 13, op 23/4/42 voorm. 8.30 uur letters AJ; op 24/4/42 voorm. 8.30 uur letters KQ: op 25/4/42 voorm. 8.30 uur letters RZ; c) uit de provincies Friesland, Groningen, Drente en Overijsel: bij de Wehrmachtkommandantur Zwolle, Roijensingel 13, op 27/4/42 voorm. 8.30 uur letters AO; op 28/4/42 voorm. 8.30 uur letters PZ; d) uit de provincies Gelderland, Utrecht en Noord- Brabant bij de Ortskommandantur 's-Hertogenbosch, Julianalaan 2, op 30/4/42 voorm. 8.30 uur letters AH: op 1/5/42 voorm. 8.30 uur letters IR: op 2/5/42 voorm. 8.30 uur letters SZ; e) Limburg: bij de Wehrmachtkommandantur Maas tricht, Vrijthof 46, op 4'5/42 voorm. 8.30 uur letters AE; op 5/5/42 voorm. 8.30 uur letters FH: op 6/5'42 voorm. 8.30 uur letters IL: op 7/5/42 voorm. 8.30 uur letters MP; op 8 5/42 voorm. 8.30 uur letters QS; op 9 5 '42 voorm. 8.30 uur letters TZ Zij. die zich moeten melder, moeten identiteits papieren en twee pasfoto's, grootte 37 x 52 mm,, in burgerkleeding zonder hoofdbedekking genomen mee brengen. Zij, die een bril dragen, moeten het recept van den oogarts meenemen Het reisgeld 3e klasse wordt vergoed bij toonen van het plaatsbewijs: bovendien wordt bij een afwezig heid van meer dan 8 uur uit de woonplaats consump- tiegeld vergoed. De Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden, de commissaris-generaal voor het Vei ligheidswezen, De jeugd heeft de toekomst als zij levensblij en sterk is. Wordt lid en medewerker van Den Nederlandschen Volksdienst. Welke bonnen zijn thans geldig? Brood of gebak Van 5 tot en met 11 April: 18A Brood 4 rants. 18B Brood yz rants. 18A Vleesch rants. Vleesch of 18B Vl.waren V, rants. vleeschwaren 18A Aardappelen lyi K.G. Aardappelen 18B Aardappelen V2 KG. Aardappelen Van 22 Maart tot en met 18 April: 260 Algemeen l K-G. Suiker 3-01 of 4-01 res. 50 gr. Cacao 259 Algemeen 250 gr. Koffiesurrogaat 263 Algemeen 500 gr. Jam 257, 261, 265, 269 Algemeen 1 rants. Bloem, brood of gebak 4-02, 4-03 res. 250 gr. Rijst 264 Algemeen 250 gr. Peulvruchten 268 Algemeen 250 gr. Gort of 250 gr. Aard appelmeel vlokken 267 Algemeen 100 gr. Vermicelli of maizena 258, 262, 266, 270 274 Algemeen 100 gr. Kaas 16A t/m 19A Melk 3% L. Melk 16B t/m 19B Melk 1U L. Melk Van 26 Maart tot en met 18 April; 271 Algemeen 250 gr. Peulvruchten 4-04 Reserve 400 gr. Sinaasappelen Van 26 Maart tot en met 11 April: 16 Boter en Vet 125 gr. Margarine 17 Boter en Vet 125 gr. Boter of margarine of 100 gr. Vet Voorts: Zeep Bon 228 Algemeen en Bon H Zeep der Zeep kaarten 1 rantsoen zeep. Bon H toiletzeep 75 gram toiletzeep 80 pCt. t.m. 30 April. Bon L Textiel (Man nen) 50 gram scheerzeep t.m. 30 April. De geldigheidsduur van bon 211 Bonkaart Alge meen en de met Zeep G gemerkte bon is verlengd t.m. 30 April. Brandstoffen: Bonnen 13 HK en 17 HK en 09 van de brandstoffenkaarten J en K 1 eenheid vaste brandstoffen per bon. Bonnen 23 CV t.m. 28 CV 29 t.m. 32 CV van de brandstoffenkaart L 1 een heid vaste brandstoffen per bon. Bonnen brandstoffen 7de, 8e en 9e periode één eenheid per bon. Alles geldig tot 15 April. w.g. RAUTER, S.S. Gruppenführer en luitenant-gene raal der politie. Geen burgers in militaire coupés 's-GRAVENHAGE, 9 April. Van officieele zijde wordt er op gewezen, dat spoorwegcoupés met het opschrift „Nur für Deutsche Wehrmacht" niet ge bruikt mogen worden door Nederlandsche burgers. Onrechtmatig gebruik van deze coupés zal bestraft worden. BEDROG BIJ FINANCIERING VAN EEN LEESKRING. 's-GRAVENHAGE, 9 April. Heden stonden voor de rechtbank alhier terecht C. S. F., houder van een leesinrichting, en zijn procuratiehouder A. P. als verdacht van oplichting. Een groot aantal getui gen was in deze zaak gedagvaard. Uit hun verkla ringen kwam vast te staan, dat verdachte F. steeds nieuwe filialen had geopend, zonder dat hij dit kon financieren. De adspirant-filiaalhouders moes ten een borgsom storten van f 500, die volgens F. als bedrijfskapitaal in de zaak gestort waren, terwijl de getuigen verklaarden, dat dit bedrag hun eigen dom bleef en bij eventueel later uittreden aan hen zou worden teruggegeven. De Officier van Justitie eischte tegen F. drie jaar gevangenisstraf. Uitspraak 23 April a.s. De behandeling van de zaak tegen den procura tiehouder A. P. moest worden uitgesteld, aange zien deze verdachte bij aankomst in het gerechts gebouw door een der gedupeerden zoodanig werd mishandeld, dat hij zich onder geneeskundige be handeling moest stellen. Ergens in liet veroverde sovjet-gebied, waar de tele foonverbindingen hersteld zijn, doen meisjes haar verantwoordelijk werk in de centrales, om de er- bindingen tot stand te brengen. P.B Z.-v.Eysden- P K. Schneïder-Pax Holland-c Tentoonstelling in gebouw St. Bavo geopend Donderdag is de tentoonstelling „Tien jaar vakont wikkeling en Sociale Jeugdzorg" die van 9 tot 16 April in gebouw St. Bavo te Haarlem door den Rijks dienst voor de Werkverruiming wordt georganiseerd, officieel geopend. Aanwezig waren o.m Mr. A. J. Backer, commissaris der provincie Noordholland, Mr. M. A. Stufkens. griffier van het provinciaal bestuur en de burgemeester van Haarlem, de heer S. Plekker. Ir. J. Th. Westhoff, directeur van den Rijksdienst voor de Werkverruiming gaf in zijn openingswoord een uitvoerig overzicht van hetgeen in de tien jaar is ge daan ter bestrijding van de jeugdwerkloosheid. In 1931 zorgde men aanvankelijk alleen voor ontspanning, eerst later kwamen de cursussen voor aanvullend vakonderwijs en algemeene ontwikkeling. Daarna kwamen de centrale werkplaatsen en het kampwerk een voorname plaats in de bestrijding van de jeugd werkloosheid innemen. Na Mei 1940 heeft het werk een grondige wijziging ondergaan De vakopleiding is thans nummer een; de werkkampen zijn vakkampen geworden en de algemeene vorming berust thans bij den Ned. Arbeidsdienst. De burgemeester van Haarlem, de heer S. Plekker heeft hierna nog een opwekkingswoord gesproken om dit mooie werk met enthousiasme te steunen. De jeugd is de draagster van de toekomst en zij ver dient dus ons aller steun. Het gezelschap heeft hierna een rondgang op de tentoonstelling gemaakt waarna een film over het leven in de werkkampen deze ope ning besloot. JACHT OP SMOKKELAARS TE WINSCHOTEN. Te Winschoten beleefde men Woensdagavond een sensationeele jacht op kettinghandfelaren. Het was de marechaussee ter oore gekomen, dat twee beruchte smokkelaars met een hoeveelheid thee per laatsten trein uit Groningen te Winschoten zouden arriveeren. Daarom werd bij het station en bij hun woningen ge post. Ze bleken inderdaad met den trein te arriveeren, doch verlieten het station zonder bagage. Later bleek, dat zij deze in depót hadden gegeven. Per fiets be gaven zij zich naar huis. waar zij door de daar ge posteerde marechaussee werden opgevangen. Zij wer den met moeite gearresteerd, waarbij eenige waarschu wingsschoten moesten worden gelost. Een der smok kelaars zag kans in eenige oogenblikken zich te ont- klecden en naar bed te gaan, waar hij aanvankelijk een hartkwaal simuleerde. In nachtgewaad gelukte het hem vervolgens naar het huis zijner ouders te vluchten, waar hij wederom in bed werd aangetroffen. Op hem ond dc marechaussee een groot bedrag aan geld, als mede het drietal recu's der in bewaring gegeven kof- fors. Het was kennelijk de bedoeling niet zelf de kof fers van het station af te halen, doch deze af te geven aan eenige personen die in een café zaten te wachten. Door het ingrijpen der marechaussee is dat mislukt. Voorts hield de marechaussee Maandagavond een persoon aan, die, komende van den laatsten trein, vier kilpgrarti thee vervoerde. Dit leidde tot aanhouding van een ander, die thee zou hebben gekocht. Laatst genoemde bleek tevens manufacturen zonder punten te hebben gekocht, wat weer tot in beslagneming hiervan leidde In totaal bleek pl.m. 40 kg. thee verhandeld tegen prijzen van f 42 tot f 53 per half kilo. De textielgoe- deren waren verkocht voor meer dan den dubbelen normalen prijs. Vier personen zijn in verband met deze affaire inge sloten. Tenslotte hield de marechaussee een rijwielhande laar alhier aan. die pl.m. vijf kg. koffie, gekocht van een „onbekende", bleek te bezitten, alsmede 27 nieuwe niet opgegeven rijwielbanden. VERDUISTEREN van 20.29 tot 6.51 Maan 11 April op 5.23, onder 15.53 Eerste Al-Indische regeering opgericht Overeenkomst tusschen Engeland en Indië bereikt SJANGHAI. 10 April (D.N.B.) Naar uit Delhi gemeld wordt, is tusschen Engeland en Indië een overeenkomst bereikt, waardoor de Eerste Al- Indische nationale regeering wordt gevormd. De overeenkomst bepaalt dat een Indische minister belast wordt met de landsverdediging. Uitgezonderd zijn de strategie en de tactiek, die in handen worden gelegd van een Britschen opperbevelhebber. Een officieel communiqué wordt Vrijdagavond of Zaterdag verwacht. Naar verluidt, heeft de persoon lijke vertegenwoordiger van Roosevelt in Delhi. kol. Johnson, een belangrijke rol gespeeld bij de totstand koming van het accoord. NOG GEEN OFFICIEELE VERKLARING. STOCKHOLM, 10 April (D.N.B.) Volgens Radio-Sehenectady verluidt in welingelichte krin gen te New-Delhi dat Groot-Brittannië en Indië een overeenkomst hebben gesloten, op grond waar van Indië een volkomen Indische regeering zal krijgen. Een officieele verklaring wordt hetzij Za terdag, hetzij Maandag verwacht. In de overeen komst zou bepaald zijn dat de Indische regeering niet door een kabinet, doch door een bestuursraad van vijftien leden onder leiding van den Engelschen onderkoning wordt gevormd. Een minister-president zou niet benoemd worden. De onderkoning zou de vijftien mannen uit de leidende personen der partijen kiezen. Tot opperbevelhebber der Indische strijd krachten zou generaal Wavell benoemd worden. Vijf Britsche oorlogsschepen hij Ceylon tot zinken gebracht O.a. een vliegkampschip TOKIO, 10 April (D.N.B.) Naar het Japan- sche hoofdkwartier meedeelt, zijn den lOden April in de wateren rond Trinkomali aan de Oostkust van Ceylon tot zinken gebracht: een Britsch vlieg kampschip van de „Hermes"-klasse, twee lichte kruisers van het type „Birmingham" en „Emarald" een torpedojager en een patrouillevaartuig. Boven dien werden zeer zwaar beschadigd: een lichte krui ser en zes koopvaardijschepen. Neergeschoten werden 56 vliegtuigen. De eigen verliezen der Japanners bedragen tien vliegtuigen. Er zijn geen eigen verliezen aan oorlogs schepen. De Nederlandsche Arbeidsdienst Een instelling tegenover welke men niet onverschillig kan staan De Nederlandsche Arbeidsdienst is door wat in het laatste jaar is geschied, een instelling geworden, welke de gemoederen dwingt een houding jegens hem te bepalen. Op de dagelijksche persconferentie in Den Haag heeft Aj-beitsführer Runge op dit feit gewezen en verder nog een uiteenzetting over den dienst gegeven. Hij stelde vast, dat deze sedert ziin instelling een instituut is geworden waarmee men rekening houdt. Hij hangt niet meer in de lucht en is het onderwerp van vele gesprekken. Dit is als winst te beschouwen, want er zou niets erger zijn dan onver schilligheid. Het feit, dat de Arbeidsdienst bestaat en zijn propaganda, zijn dus niet zonder invloed gebleven. Naar de meening van den heer Runge heeft het velen tot nadenken gestemd en zijn gaan deweg velen tot een positief standpunt ten aanzien van den Arbeidsdienst bekeerd. Spr. is ervan over tuigd, dat deze evolutie nog( door zal gaan. Tegen stand kan nooit kwaad, mits zij zich eerlijk ge draagt en niet zooals in een brochure is geschied allerlei valsche beschuldigingen tegen den Arbeids dienst opwerpt, zooals, dat de Arbeidsdienst eigen lijk een opleiding voor parachutisten of de S.S. zou zijn. En zoo meer. Na deze inleiding gaf de heer Runge een samen vatting van de bekende verordeningen ter zake van de Arbeidsdienstplicht. Naar men weet was de arbeidsdienst aanvanke lijk vrijwillig, ook op het oogenblik bestaat hij nog uit vrijwilligers en het aantal gegadigden om als vrijwilligers toe te treden is nog steeds ruim vol doende. Dit is dan ook de reden niet, dat er thans een beperkte verplichting tot het volbrengen van den Arbeidsdienst o.a. voor aanstaande studenten en gegadigden haar een overheidsbetrekking is in- fevoerd. Die reden is gelegen in het feit, dat de .rbeidsdienst tot dusver een slechts zeer onvolledige afspiegeling heeft gevormd van de samenstelling van het Nederlandsche volk en hoofdzakelijk is samengesteld uit jeugdige werklooze en jongelieden uit de arbeidersklasse, terwijl het juist noodig is, dat de geheele Nederlandsche jeugd en met name de academische, die, met de aanstaande ambtenaren, geroepen is later leiding te geven aan het Neder landsche volk den Arbeidsdienst doorloopt. Zonder hun arbeidsdienstplicht vervuld te hebben zullen de toekomstige leiders van het Nederlandsche volk voor hun taak niet geschikt zijn. Van een volk hoort de jeugd altijd voor te gaan en dit geldt ook van den Arbeidsdienst. Diens ont wikkeling zal overeenkomstig de uitgevaardigde voorschriften voortgaan met de nationaal-socialis- tische denkbeelden als grondslag. De heer Runge sprak de hoop uit, dat de Neder landsche jeugd goed zal begrijpen wat het doel en wezen van den Arbeidsdienst is en wat hij be teekent voor het Nederlandsche volk en dan ook niet met het gevoel van dwang, maar uit innerlijke bereidheid en aandrang haar diensttijd bij den Ar beidsdienst zal volbrengen. EEN DOOSJE SIGARETTEN VOOR f 1.75 Door de Haarlemsche politie is een 44-jarige kleer maker bekeurd, die pakjes sigaretten, waarvan de banderolleprijs 47 \'2 cent bedroeg, voor f 1.75 per pakje verkocht. In beslag genomen zijn 25 pakjes sigaretten. PERSONALIA. Bij den dienst van den Rijkswaterstaat is erplaatst van de Noordzeesluizen te IJmuiden naar de schutsluizen te Purmerend, W. Wijker, sluis- knecht in vasten dienst; gerekend te zijn mgegaan 1 Februari is benoemd tot ingenieur in vasten dienst te IJmuiden, ïr. A. v. Doorninck, aldaar: tot sluisknecht werden benoemd P. Gorter en P. Hek man eveneens te IJmuiden. Bij den dienst der invoerrechten en accijnzen van de belastingen is verplaatst de assistent M. an Veen van Amsterdam naar Haarlem. Bij den dienst van het gevangeniswezen ts benoemd tot bewaarder A. van Eerten, werkzaam bij het Huis van Bewaring te Haarlem; eervol ont slagen werd de werkmeester J. Tiemens, in dienst bij de Strafgevangenis te Haarlem. FELLE BRAND TE ROTTERDAM. Graanpakhuis geheel uitgebrand. ROTTERDAM, 10 April. Een zeer felle brand heeft gisteravond, aangewakkerd door den sterken wind, een aan de Persoonshaven te Rotterdam gelegen pakhuis vrijwel vernield. De begane grond van dit pakhuis was in gebruik bij de Vereenigde zuivelbereiders en diende als op slagplaats voor eieren en melkpoeder. De drie boven verdiepingen waren in gebruik bij de firma van Mee- teren, v/h Akkersdijk en dienden als opslagplaatsen voor graan en zaden. De Duitsche en de Rotterdam- sche brandweer zagen zich in haar taak door den zwa- ren wind ernstig belemmerd. Tegen middernacht kon men zeggen, dat men den brand bedwongen had. Op het terrein van den brand waren onder anderen aanwezig de burgemeester, de heer ir. F. E. Muller, de waarnemend hoofdcommissaris van politie P. J. Roszbach. en majoor Werner van de Duitsche politie De brandweercommandant te Rotterdam de heer ir. A. Covers, leidde persoonlijk het blusschingswerk. EEN DURE ZALM. Aan den Rotterdamschen vischafslag is aangevoerd een winterzalm, wegende 22R, pond, die door een firma te Rotterdam werd gekocht voor f 380 Sinds mensehenhet:genis is het nog niet voorgeko men. dat een dergelijk bedrag voor een zalm in ons land is gemijnd. (Vad.) Amerikanen verzochten om wapenstilstand SJANGHAI. 9 April (D.N.B De „Tairikoe Sjimpo" meldt in een extra bericht van het front op Bataan dat de opperbevelhebber der Amerl- kaansche troepen op het schiereiland Bataan Donderdagochtend om wapenstilstand verzocht heeft. Dc Japansche opperbevelhebber heeft den Amerikaanschen commandant uitgenoodigd zich voor een bespreking van de bijzonder heden der capitulatie naar Ramao aan den Ooste lijken oever van het schiereiland te begeven. Volgens Reuter wordt in het communiqué van het ministerie van oorlog te Washington meegedeeld dat de verdedigers van het schiereiland Bataan zich in den nacht van Dinsdag op Woensdag hebben teruggetrok ken op voorbereide verdedigingsstellingen. Van offi cieele zijde wordt hieraan toegevoegd dat cr tot dusver nog geen gegevens beschikbaar zijn over den omvang van den aftocht op het schiereiland Bataan, doch dat deze aftocht blijkbaar volkomen ordelijk wordt uitge voerd. Nadere te Washington ontvangen berichten be vestigen, naar de Britsche Berichtendienst van daar meldt, dat de Amerikaansche troepen op Bataan hun verzet hebben gestaakt. Na een nieuwen Ja- paqschen aanval op de nieuwe verdedigingslinie der Amerikaansche troepen heeft de opperbevel hebber op de Philippijnen, generaal-majoor Wain- wright een bericht naar Washington gezonden, waarin gezegd wordt, dat „de tegenaanval wegens algeheele lichamelijke uitputting der troepen is mislukt". De minister van oorlog. Stimson. heeft op de pers conferentie bekendgemaakt dat de troepen van Wain- wright op Bataan 36.853 man hadden bedragen, van wie het grootste deel gesneuveld of gevangen geno men is. Roosevelt heeft Wainwright gemachtigd, aldus Stimson. alle noodige besluiten te nemen. Stimson zeide voorts dat sedert 11 Januari pogingen zijn gedaan om den Amerikaanschen troepen op de Philippijnen oorlogsmateriaal te zenden. Een deel van dit materiaal heeft Corregidor en Bataan ook be reikt. doch voor elk daar aangekomen schip zijn er twee verloren gegaan. Derhalve hadden de verdedigers weliswaar voldoende munitie ontvangen, doch was de ravitailleering niet meer voldoende geweest. TOKIO. 10 April (D.N.B.) Domei meldt van het front op Balanga dat de vijandelijke strijdkrach ten. bestaande uit ongeveer 60.000 man, om wapen stilstand zouden hebben verzocht. Tot dusver is nog niets naders over het resultaat der onderhan delingen over een capitulatie bekend Het Japansche hoofdkwartier meldt van het front op Balanga vandaag alleen dat de Japansche strijd krachten op 3 April een algemeen offensief hebben geopend, dat een gunstig verloop heeft Bolsjewistische aanvallen in Centralen en Noordelijken sector afgeslagen Verzet der Sovjets op het eiland Tytaersaari ineengestort HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 9 April (D.N B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „In den Centralen en Noordelijken sector van het Oostelijke front werden enkele vrij krachtige aan vallen van den vijand afgeslagen In dc Finsche golf stortten aanvallen der bolsjewisten op het door Duit sche en Finsche troepen bezette eiland Tytarsaari in een. De vijand verloor hier 270 dooden. Aan de kust van ae Kaukasus hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen overdag cn 's nachts havenwerken en een olieraffinaderij met succes aangevallen. In de periode van 31 Maart tot 8 April werden aan het Oostelijke front 133 vijandelijke pantserwagens ka potgeschoten. In Noord Afrika mislukte een aanval van vrij sterke Britsche verkenningstroepen op de Duitsch-Italiaan- scl e stellingen in de Cyrenalca. De luchtmacht heeft haar zware aanvallen op het eiland Malta met zeer groote uitwerking voortgezet. Vliegvelden en militaire installaties, ravitailleerings- installaties. alsmede vijandelijke schepen werden door talrijke bomheffers opnieuw zwaar beschadigd. Bii gewapende verkenning boven het Kanaal hebben Duitsche jagers- een Britsch patrouillevaartuig door bommen beschadigd. Aan de Engelsche Zuidkust werd een radiostation met goede uitwerking gebombardeerd. Britsche bommenwerpers hebben in den afgcloopen nacht enkele steden in het Noord-Duitsche kustgebied aangevallen. Vier vijandelijke bommenwerpers werden neergeschoten Enkele Britsche vliegtuigen hebben storingsvluchten ondernomen naar Oost- en Zuid- Duitschland. Salomonseilanden gebombardeerd STOCKHOLM. 9 April. (A.N P.) Dc stad Toelagi, de zetel van het protectoraatsbestuur op de Salo monseilanden, is door Japansche vliegtuigen ge bombardeerd, naar de Engelsche Berichtendienst meldt. Japansche troepen bezetten Christmas-eiland TOKIO. 10 April (D.N.B.) Naar het Japan sche hoofdkwartier mededeelt, zijn Japansche marine strijdkrachten op het Christmas Eiland, ten Zuiden van Java, geland. Het eiland is geheel bezet. Bewapeningsindustrie heeft den voorrang Verordening van den Führer BERLIJN. 10 April. (D.N.B.) De in het Rijks wettenblad van 9 April gepubliceerde Verordening van den Führer ter bescherming van de bewape ningsindustrie behelst de bepaling dat de behoefte van de bewapeningsindustrie absoluten voorrang heeft. Hetzelfde geldt voor de verdeeling van de voor de bewapeningsindustrie belangrijke grondstof- len. materialen en producten. De Fuhrer bepaalt derhalve: Art. 1. Wie opzettelijk onjuiste opgaven ver strekt over de behoefte of de personeelssterkte, over de behoefte of de voorraden van voor de bewape- ningsindustne belangrijke grondstoffen, materia len, producten, machinerieën of gereedschappen en daardoor het voorzien in de behoefte der bcwape- ningsindustrie in gevaar brengt, wordt met tucht huis, in bijzonder ernstige gevallen, waardoor de bewapeningsindustrie groot nadeel is berokkend, met den dood bestraft. Daarenboven kan ook een geldboete tot een onbeperkt bedrag worden opge legd. In minder ernstige gevallen kan het vonnis bestaan m gevangenisstraf en geldboete tot een on beperkt bedrag of in een van deze straffen. Art- 2- Wie zich wegens het verstrekken van on juiste opgaven in den geest van art. 1 voor de af kondiging v^n deze verordening volgens andere strafbepalingen schuldig gemaakt heeft, gaat vrij uit, wanneer de onjuiste opgaven binnen drie maan den na afkondiging van deze verordening verbeterd worden Dit geldt niet wanneer tegen den dader een aanklac.it is ingediend of een onderzoek is ingesteld. volgens art. 3 wordt alleen op verzoek van den Rijksminister voor bewapening en munitie, die ge lijktijdig handelt als algemeen gevolmachtigde voor bewapeningsopgaven in het vierjarenplan tot een strafvervolging overgegaan. Volgens art. 5 treedt deze verordening drie we ken na de afkondiging in werking. Zij geldt voor het gehee e Rijksgebied en voor het gouvernement-ge neraal.

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 1