GROENTJES JEUGDDROOM LANGS DE STRAAT. 1 FEUILLETON ROMAN VAN CHRISTEL BROEHLDELHAES. 17) (Nadruk verboden) Duidelijk ontwaart Johanne den matten glans. In het maanlicht glinstert dit gewone, dikke glas als parelmoer, als een sprookje uit de geheimzinnige holen der schatgravers uit de sagen. En de gestalte verdwijnt, zóó als zij voetje voor voetje langs het krakende latwerk weer omlaag gaat, uit het ge zicht. Johanne slaakt een diepen zucht. Het kussen ritselt zachtjes bij deze beweging. Minuten lang heeft ze stiif en roerloos gelegen. Niet van angst voor iets onverklaarbaars. Nu kan ze weer vrij adem halen, nu stroomt het bloed weer naar haar hart, dan slaat ze de dekens terug en sluipt op bloote voeten naar het raam. In het maanlicht heeft de bouquet, zooals hij daar staat, iets be- tooverends. De witte margrieten gelijken groote ster ren en de vele kleine, onbeduidende Niemands- bloemen, welker naam men wel kent, maar toch steeds weer vergeet, vormen bij nacht een konink lijken ruiker. De bloemen zijn nog vochtig van den dauw; ze zijn dus pas geplukt. Johanne neemt den bouquet in haar beide han den. Buiten ziet ze Erich Kyber in de schaduw van het huis wegsluipen. Den volgenden morgen ziet Johanne zich ge noodzaakt naar de Jeugdherberg te gaan, want geen Erich heeft zich bii de Möllers laten zien. Jammer. Ze zou graag met hem hebben ontbeten, het brood voor hem hebben klaar gemaakt en de gloeiende, geurige koffie voor hem hebben ingeschonken. Hij heeft echter tevergeefs op zich laten wachten en derhalve blijft Jo niet veel anders over dan eens te informeeren. In de Jeugdherberg krijgt ze tot haar groote verbazing te hooren, dat hij nog niet eens op is. Als ze op 't punt staat aan haar verontwaar diging lucht te geven, deelt een der andere gasten haar mede, dat hij den geheelen nacht onderweg is geweest. „Den geheelen nacht?", vraagt Johanne, niet be grijpend. „De nacht is er toch om te slapen?!" „Kyber heeft ditmaal toch wat belangrijkers ge daan; hij heeft geschilderd". ,,'s N- -?" „De nacht was helder, dank zij de volle maan. Zóó helder, als ik het zelden gezien heb". Daarop weet Johanne niets meer te zeggen. Ze staat er wat besluiteloos bij en overlegt wat ze intusschen zal gaan doen. Misschien kon ze wel eens naar de weekend-huisjes wandelen om het daar vertoevende volkje bij zijn ochtendtoilet gade te slaan. Nog heeft ze echter de uit steenen ge vormde treden van het pad door de bergweide niet achter zich, als Kyber haar na komt rennen. „Jo!", roept hij. „Jo!" Ze blijft staan, keert zich om en zegt lachend: „Ik dacht, dat je den heelen Zondag wau versla pen". j „Jij hebt goed praten", antwoordde hu, hijgend van het harde loopen, „ik ben werkelijk moe. Toen de zon opging, ben ik pas in bed gekropen". „Nadat je eerst mij nog even de stuipen op het lijf had gejaagd. Erich kijkt haar ontsteld aan. „Ben je er wakker van geworden? Ik deed het toch zoo zachtjes. Als ik dat geweten had. „Wat dan?" „Wel, dan zou ik je toch even goeien nacht heb ben gezegd!", lacht hij vrijmoedig. „Dat had je bij de Möllers al gedaan. Waarom zou je dat dan nog eens herhalen?" Hij kijkt haar onschuldig en trouwhartig aan. „Ach, tóen was het immers nog lang geen nacht. Toen was het pas avond!" Nu lachen ze beiden. Kyber laat zich languit in het gras vallen, onder het excuus, dat de wei hem tot luieren verleidt. Johanne tuurt in de richting van de weekend-huisjes. Er is daar geen mensch te bekennen, maar links in het dal klinkt het geplas van water. Waarachtig, de heele kolonie vermaakt zich in de Roer. Ontelbare armen slaan op de gol ven en daardoor ontstaan kleine springbronnen, waarin het zonlicht fiine parels en diamanten toovert een zeldzaam mooi gezicht. Jo gaat naast Kyber in het gras zitten, legt haar armen om haar knie en staart onafgebroken naar het water. In den stillen ochtend is het gelach en gejuich van de badende menschen duidelijk te hooren. In de verte werpt een klok haar zware klanken over be- gen en bosschen tot in het dal. De zon straalt aan een wolkenloozen hemel. Kippen kakelen, alsof zij op den prillen ochtend reeds honderden eieren had den gelegd. Op de boerderij blaft even een hond. Een dorpsjongen laat een schril fluitsignarl hooren. Maar dat alles vermag de stilte en de vredige rust. die over het landschap hangen, niet te verstoren. Johanne keert zich half om en zegt, zondèr Erich aan te zien: „Ik dank je nog wel voor die bloemen van van nacht. Een origineel idee. maar je had wel door dat latwerk kunnen zakken en dan zou je een leelijke tuimeling hebben gemaakt". „Heb je een beetje in angst gezeten om me? vraagt Kyber. Het klinkt dringend en vol hoop. „Angst?"" Om jou? Hoogstens om mezelf. Wat zouden de menschen in het dorp wel gezegd hebben wanneer ze je met een gebroken been onder mijn raam hadden gevonden?", antwoordt ze veront waardigd, maar dan keert ze hem haar gezicht toe, lacht en logenstraft zoodoende haar hartelooze woorden. Nochtans voegt ze er bekrachtigend aan toe: „Ik heb je toch niet gevraagd om zulke on zinnige klimpartijen te ondernemen!" „Tusschen twee schetsen door heb ik die bloe men geplukt. Ze lokten me zoo. Ze zagen er heel anders uit dan bij dag. En als ik bloemen zie, dan moet ik aan jou denken. Wat lag dus meer voor de hand dan dat ik jou die bloemen bracht. „En omdat je me anders niet kon bereiken, koos je eenvoudig den gevaarlijken weg langs het lat werk!" „Ja!" geeft hij openhartig toe. Hij is een flinke kerel, weet wat hij wil en volbrengt, wat hij zich eenmaal in het hoofd heeft gezet. ,,'t Was heel lief van je", zegt Jo daarop, terwijl ze hara blik afwendt, „ik was echt blij met die bloe men. Maar vertel me nu eens, wat je geschilderd hebt". „Niet vragen! Ik neem de stukjes straks mee naar de Möllers, tenminste als ik met je mag middag eten „Dat mag je! Is het de „Wilde Jacht?" (Wordt vervolgd). Brandstoffeiiboiinen moeten vóór 15 April bij den leverancier worden ingeleverd 's-GRAVENHAGE. 11 April. Het blijkt dat velen, die nog beschikken over geldige brandstof- fenbonnen, deze niet hebben ingeleverd bij hun ko- lenleverancier. Daarom vestigen wij er de aandacht op dat deze bonnen hun geldigheid per 15 April, dus a.s. Woensdag, verliezen, indien zij vóór dien da tum niet bij den leverancier zijn ingeleverd. Op bonnen, die vóór 15 April bij den brandstof- fenhandelaar worden ingeleverd zal in elk geval ook na dien datum worden geleverd. Het is dus raad zaam geldige bonnen, die men nog in zijn bezit heeft, nog tijdig af te leveren aan den handelaar bij wien men als verbruiker is ingeschreven, ook al zou die op het oogenblik niet over voldoenden voor raad beschikken. Zooals reeds werd gepubliceerd mag echter na 15 April op bon „08 HK" geen turf meer worden af geleverd. AANMELDING CURSUSSEN EN PARTICULIERE OPLEIDINGEN •s-GRAVENHAGE. 11 April. Daar aan den oproep tot aanmelding van particuliere-cursussen en oplei dingen van 7 Januari 1942. (Staatscourant no. 4) nog niet door allen gevolg is gegeven, wijst de secretaris generaal van het departement van opvoeding, weten schap en kuituurbescherming er nog eens op, dat deze aanmelding ten spoedigste dient te geschieden. Ter verduidelijking zij hieraan toegevoegd, dat deze aan meldingsplicht ook geldt voor particulieren, die voor één of ander diploma opleiden. De plichten van ziekenfonflsleden AMSTERDAM. 9 April. De persdienst van het N.V.V. schrijft o.m.: Dikwijls komt het voor, dat door ziekenfondsleden kostbare behandelingen worden aangevraagd of dure kunstmiddelen worden aangeschaft, zonder dat men zich tevoren met het fonds, dat de kosten zal moeten dragen, in verbinding heeft gesteld ten einde de ver- eischte machtiging te verkrijgen. Wordt dan later door het fonds terecht bezwaar gemaakt, de gemaakte kos ten te vergoeden, dan blijkt dikwijls, dat door den verzekerde meer onkosten zijn veroorzaakt, dan het geval ware geweest, indien hij slechts de eenvoudige voorschriften had opgevolgd In vele gevallen wordt geen overeenstemming bereikt en legt men de kwestie ter beslissing voor aan den commissaris, belast met het toezicht op de ziekenfondsen. Hoewel van die zijde tot nog toe de ruime opvatting werd gehuldigd, dat aan de verzekerden eenige tijd moest worden gelaten, om van hun verplichtingen op de hoogte te geraken, mag nu het ziekenfondsenbesluit reeds vijf maanden van kracht is redelijkerwijs worden verondersteld, dat daartoe thans voldoende gelegenheid heeft bestaan. Mochten zich dan ook in de toekomst nog verdere moeilijkheden voordoen, dan zal bij de beoordeeling daarvan allereerst worden nagegaan, of zij wellicht zijn ontstaan doordat de verzekerde zich aan de op hem rustende verplichtingen heeft onttrokken. Blijkt dit het geval te zijn, dan zal hij voor de nadeelige ge volgen daarvan aansprakelijk worden gesteld. Voor zooveel noodig wordt hier nogmaals de aan dacht gevestigd op de gedragslijn, welke verplicht verzekerden hebben te volgen. De opneming in een ziekenhuis kan alleen plaats hebben op medische aanwijzing en onder toezicht van wege het bestuur van het ziekenfonds of van den con troleerend-geneesheer. Wanneer dus de huisarts de opname noodig acht. moet het fonds hiervan in kennis worden gesteld. Zooals is bepaald, is de verzekerde vrij in de keuze van zijn arts. Dit heeft aanleiding gegeven tot de ver onderstelling. dat men zich tot iederen willekeurigen arts kan wenden. Uitdrukkelijk wordt hier nogmaals gewezen op het feit. dat de keuze zich alleen bepaalt tot de aan het fonds verbonden artsen. De verstrekking van apparaten en kunstmiddelen (brillen, kunstoogen. breukbanden, enz.) geschiedt uit sluitend na machtiging vanwege het fonds of van den controleerend-geneesheer. Alleen wanneer alle belanghebbenden zich reken schap geven van het feit, dat de sociale wetgeving naast rechten ook plichten kent, kan worden verwacht, dat de beoogde verbeteringen tot hun recht komen. Hoe men kalfsvleesch bij voorkeur bereiden moet 's GRAVENHAGE 10 April. Het Voorlichtingsbureau van den Voedingsraad schrijft: De laatste weken wordt er veel kalfsvleesch verkocht, omdat kalfsvleesch zacht van smaak, niet taai en licht verteerbaar is, geeft men het graag aan kinderen en aan zieken. De gezonde mensch houdt meer van een pittig stukje vleesch Dit is een van de redenen, waarom men kalfsvleesch meestentijds at als kalfslapjes of als oesters, die omhuld waren met een pikant korstje van eiwit en paneermeel. Dat korstje voor kwam meteen, dat het vleesch tijdens de bereiding teveel uitdroogde. Paneermeel en eiwit behooren nu tot het verleden en de kalfslapjes ook. want zij zijn zonder dit omhulsel moeilijk klaar te maken. Toch kan het kalfs vleesch nog smakelijk bereid worden. Vele gezinnen bra den het als grootvleesch. Er is nog een andere bereiding waardoor het vleesch, vooral datgene, wat van heele jonge kalveren afkomstig is. zeer aan smakelijkheid wint. Het recept is eenvoudig, het vleesch wordt in stukjes gesne den in boter of vet gesmoord en met de groenten en aardappelen van een stoofschotel meegekookt. In een vo rig bericht werd er reeds op gewezen dat het zeer gezond was, stoofschotels in plaats van stamppotten te gebruiken. Degenen, die dezen raad opvolgden hebben waarschijnlijk al bemerkt, dat alle bestanddeelen van zoo'n schotel el- kaars smaak overnemen. Ook het vleesch krijgt eenigszlns den smaak van de groente en aardappelen.Als kalfs vleesch zeer jong la en minder smaak dan anders heeft is het dus bij voorkeur geschikt om in een stoofschotel klaar gemaakt te worden. Eenige recepten daarvoor vindt u hieronder. Zij zijn bestemd voor 4 personen. STOOFSCHOTEL VAN WORTELTJES, AARDAPPELEN IN DE SCHIL, KALFSVLEESCH. 200 g. kalfsvleesch, m kg, worteltjes, lVj A 2 kg. aardappelen, boter of vet. zout. Het kalfsvleesch in stukjes snijden en in de boter of het vet bruin smoren. De aardappelen schoon boenen en in stukjes snijden. De worteltjes ^thoon boenen en niet schillen. Aardappelen en worteltjes met wat kokend water en zout bij het vleesch voegen. De pan sluiten. De inhoud snel aan de kook brengen en gaar koken. Kooktijd 30 min. Alle bestanddeelen losjes door elkaar mengen en het gerecht zoo opdienen of het overtollige vocht afgie ten, met wat aardappelmeel binden en als saus er bij geven. STOOFSCHOTEL VAN SCHORSENEEREN EN KALFS VLEESCH. 200 g. kalfsvleesch, 1 kg. schorseneeren, 1^ a 2 kg. aardappelen. kg spinazie of andyvie), boter of vet. zout. Het kalfsvleesch in stukjes snijden en in de boter of het vet licht bruin smoren. De aardappelen schoon boenen, in stukjes snijden, met wat kokend water en zout bij het vleesch voegen en meekoken. De schor seneeren schoon boenen; in kokend water, zoodat zij Juist onderetaan. 10 min. koken. Ze vervolgens stroopen, in stukjes snijden, bij de aardappelen en hét vleesch voe gen en meekoken. Wanneer alle bestanddeelen gaar zijn (na pl.m. 30 min.) ze losjes door elkaar mengen en het vocht naar verkiezing binden en er als saus bij geven. Aardiger van kleur, beter van smaak en gezonder wordt deze soofschotel. wanneer-men er wat fijn gesneden rauwe spinazie of andijvie vlak voor het opdienen door heen mengt. Nieuw leven in den konijnenstal De tijd van de jonge konijnen begint te komen. Vele worpen zijn er reeds. De voeding van de fokvoedster vereischt een groote zorg. ZIJ mag het dier niet vet maken, daar er dan groote kans is op mislukkingen bij de deking of het werpen. Het dier moet echter in goede conditie zijn, want ook bij magere voedsters zijn mislukkingen te verwachten Tij dens de dracht is een extra voeding niet noodzakelijk, daar de zich ontwikkelende jongen nog lang niet zooveel van het moederdier eischen als na de geboorte. Wel moet men er voor zorgen, dat het voer van de beste kwaliteit is. Groenvoer is onontbeerlijk. Eiwitrijk krachtvoer in de plaats van gekookte aardappelschillen Is zeer ge- wenscht. Daar dit nu door de tijdsomstandigheden niet beschikbaar is. moeten de fokkers er dit jaar voor zor gen. dat voldoende eiwitrijke krulden gedroogd worden om het aardappelrantsoen aan te vullen. Het grootbrengen van de Jongen is voor de voedsters een geweldige prestat'e. De jonge dieren grozien zeer snel Op een leeftijd van 4 weken weegt een nest van 6 stuks bij een middenzwaar ras ongeveer 75 van het ge wicht van het moederdier. Deze gewichttoeneming heeft het moederdier in den tijd van 2 maanden (gerekend van den dag van dekking af) alleen moeten opbrengen, want tot den leeftijd van 4 weken leven de jonge dieren vrij wel uitsluitend van moedermelk. Nu beginnen de jongen zelf te eten. maar bovendien blijven ze van de melk van de moeder profiteeren. Veertien dagen voor het werpen krijgt de voedster een dubbel hok. De tusschenwand wordt weggenomen, zoo dat twee hokken één ruimte vormen. In het hok wordt dan meteen een nestkistje geplaatst in den tegenovergestelden hoek van den mesthoek De voedster kan door op het nestkistje te springen zich aan de achtervolgingen van de steeds op zoogen uit zijnde Jongen onttrekken. De voedsfrs maken graag van het nestkistje ais werp- plaats gebruik. Het werpen kan hier ongestoord plaats vinden en het dier voelt zich ln de donkere ruimte be schut. Eenige dagen voor het werpen moet men beginnen met de voedstei alle dagen lauwwarme ondermelk te geven. Is dit niet verkrijgbaar, dan kan men ook met lauwwarm drinkwater volstaan. Na het werpen is het aan te beve len de voedster wat groenvoer of een ander lekker hapje te geven. Meer dan acht Jongen mag men nooit bij de voedster laten. Beter nog is het, slechts zes jongen in het nest te laten en de overige te verwijderen. De jonge dieren ont wikkelen zich dan krachtiger, zoodat zij niet alleen later als fokdier geschikt zijn doch ook voor ziekten minder vatbaar worden. Door de aanwezigheid van het nestkistje is het hok ook gemakkelijk te reinigen, zonder dat het nest wordt ge stoord. Het nestkistje moet van hooi en stroo voorzien zijn. doch men mag er nooit zooveel in doen als voor een volledig nest noodig is. De voedster brengt n.l. zelf het andere er in, daar het ln haar natuur ligt, tegen den weiplijd met hooi en stroo te gaan dragen. Na de contróle van het nest en het verwijderen van de overtollige jongen wordt het nest met rust gelaten. Men moet verder met de handen uit het nest blijven, omdat anders het gevaar bestaat, dat de jonge dieren te gauw uit het nest komen. In normale gevallen komen ze eerst op den iaden of 19den dag te voorschijn. Ze beginnen dan langzamerhand mede te eten. BLOEMENDAAL PERSONALIA De heer E. M. A. Duickinck Dörner. onderwijzer aan de Hartenlustschool, is benoemd tot hoofd der Openbare MULO school te Zaandam. HEEMSTEDE PERSONALIA De heer J. W. Donkersloot, volontair bij de poli tie te Heemstede is te Amsterdam geslaagd voor het inspecteursdiploma voor den Bond van Hoogere Po- litie-ambtenaren in Nederland. HILLEGOM PERSONALIA. Het diploma der Tuinbouwschool werd behaald door onzen plaatsgenoot D. van Egmond met aan- teekening voor steno. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 11 April 1942. Bevallen: 9 April: G. A. C. Kievit—de Jong z., 11 April: G. Boerrigtervan 't Vlie d., A. H. M. van den HurkSchenk z. Oe N.s.v. Het hulpwerk „Moeder cn Kind" HET HOEDJE De dame kwam de tram binnen, in gezelschap van een geleider, ongetwijfeld haar echtgenoot. Zij was zeer geagiteerd,'haalde snel adem en had een ver hoogde kleur. Zij droeg een tuiltje bloemen in de hand. „Hè. hè!" zei ze, nog hijgend van emotie. „Wat gelukkig dat je 'm nog net kon pakken!" De meneer keek alsof hij zoo juist een helden daad verricht had. De dame beschouwde angstig- onderzoekend het tuiltje bloemen, verschikte er hier en daar wat aan en zette het toen op haar hoofd. Het bleek een hoed te zijn. Maar niet zoo'n ge wone huis-, tuin- of keukenhoed, maar een van die feniale vindingen, die Koning Mode slechts nu en an schept en die de verkoopsters in den winkel „een apart hoedje" plegen te noemen. „Ik dacht, dat ik 'm kwijt was", ging mevrouw voort, „'t Was ook zoo'n rukwind, hè? Maar je hebt 'm handig opgevangen, hoor! Zit-ie nou goed?" Meneer bekeek ernstig het hoedje, dat eerder deed denken aan een miniatuur bloemperkje dat aan een hoofddeksel, een licht en fleurig dingske, dat „zoo'n beetje schuin" moet worden opgezet en dat alleen met heel mooi, stil weer kan worden gedra gen. Hoe mevrouw er toe gekomen was, zoo'n droom-van-een-hoedje te probeeren op een kouden voorjaarsdag, waarop een flinke bries woei, zal wel eeuwig een raadsel blijven. Waarschijnlijk had ze haar ongeduld, deze trouvaille van een mode-genie zoo spoedig mogelijk den volke te toonen, niet kun nen bedwingen. Meneer's onderzoek had een bevredigend resul taat. Hij knikte goedkeurend. En mevrouw genoot van den tramrit, want menige jaloersche blik van haar vrouwelijke medepassagiers werd op het hoedje geworpen. Na eenigen tijd waarschuwde meneer: „Hier moe ten wij er uit!" en hij riep den conducteur toe: „Vol gende halte!" En toen gebeurde het drama. De halte was op een brug en nauwelijks had me vrouw een voet op straat gezet of de speelsche voorjaarswind maakte zich voor de tweede maal meester van het bloemenperkje dat eigenlijk een hoedje was. Het beschreef eenige grillige bochten in de lucht, meneer deed snelle, maar vergeefsche reddingspogingen, toen: een gil van mevrouw en daar lag het hoedje, het fleurige en kleurige nie mendalletje, in het vuile grachtwater, dat het in zijn stroom meedoogenloos meevoerde! De dame keek er naar met iets van wanhoop in haar blik.... Toen stapte zij den dichtstbijzijnden hoedenwinkel binnen. Maar zóó iets als dat hoedje zal het niet weer geworden zijn! J. C. E. Hebben we in ons eerste artikel de grondge dachte van de N.S.V. behandeld, thans willen we een der voornaamste onderdeelen van hei werk der N.S.V. nader bespreken en wel het hulpwerk „Moe der en Kind". Op het boekjaar 194041 werd van de ruim 900 milfioen Rijksmark, welke werden be steed aan de verschillende diensten van de N.S.V. bijna 600 millioen uitgegeven voor dit hulpwerk. Zooals de naam reeds aanduidt, is het doel van dit hulpwerk, de zorg voor moeder en kind cn dit in den ruimsten zin van het woord. Deze zorg be gint reeds bij het kiemende leven. De dienst neeft zijn vertakkingen tot ln de kleinste plaatsen van het rijk. Tienduizenden plaatselijke consultatie- bureaux zijn over het rijk verdeeld, waar in het afgcloopen jaar ruim 30 millioen bezoeken werden geteld. Deze consultatiebureaux worden geleid door een medewerkster van de N.S.V., die dit werk geheel belangeloos verricht. Bil haar kunnen de aanstaande moeders advies inwinnen en ook zoekt zij de gezin nen thuis op. Zjj wordt bijgestaan door geschoolde verpleegsters en zoo noodig door medici. Behalve voor de wordende moeder zorgt deze leidster ook voor alle hulpbehoevenden in haar wijk. Een teeke nend voorbeeld hiervan verhaalde ons een dezer leidsters te Bremen bij een bezoek van een groep Nederlandsche journalisten aan het aan haar zorg toevertrouwde bureau. De man uit een gezin in haar wijk had tijdens den oorlog een jaar in Polen gewerkt, Voor ziin vertrek was het een voorbeeldig gezin geweest, doch ha zijn terugkeer kon de man zich niet zoo goed meer schikken in het gezins verband. Hij ging veel naar de kroeg en gaf thuis te weinig geld. De vrouw klaagde haar nood bij de leidster van het consultatiebureau, waarop deze, zonder den man te zeggen van welke zijde de klacht kwam, hem bij zich ontbood en hem over zijn tekortkomingen onderhield. De man weigerde zijn leven te veranderen. De leidster nam hierop een van 's mans arbeidskameraden in den arm en deze wist den man van zijn kroegloopen af te bren gen en weer tot een ordentelijk huiselijk leven te brengen. De leidster van het consultatiebureau zorgt ook voor een deel voor het verstrekken van kleed ing. beddegoed e.d. voorzoover hieraan behoefte is. ln het jaar 194041 is voor een bedrag van ruim IVz millioen mark aan kleedingstukken en huisraad verstrekt. Deze leidsters vormen de meest vooruitgeschoven posten van het groote leger medewerkers der N.S.V. Zij komen dagelijks in onmiddellijk contact met de bevolking. Het zwaartepunt van haar taak ligt het bevorderen van het gezonde leven, zoowel moreel als physiek, doch verder strekt deze taak zich uit tot alle mogelijkheden in het verleenen van hulp tot in de ergste gevallen van matericele en mo- reele nood. Opmerkelijk is, dat deze leidsters voorkomen uit alle lagen der bevolking, zoodat merf hier werkelijk kan spreken van een hulp door allen voor allen. Een bijzondere zorg voor de jonge moeder in dezen oorlogstijd blijkt ook uit het instellen van bijzondere kraaminrichtingen in die streken, welke bijzonder van luchtaanvallen te lijden hebben. Een dezer inrichtingen hebben we tijdens ons bezoek aan Duitschland bezichtigd. Het is een groote villa, welke ligt in een klein rustig dorp, ver van iedere groote .stad. Hier komen de aanstaande moeders uit een oorlogshaven, waar uiteraard dikwijls luchtalarm is. eenige weken voor de bevalling. Zy kunnen in alle rust wachten tbt haar uur gekomen is. Ook eenige weken na de geboorte blijven zij nog in het huis. Nu moet men niet meer.en, dat dit alleen is voor de beter gesitueerden Neen, ook de vrouw van den gewonen arbeider op de scheeps werf komt hier. Kosten brengt dit voor haar niet mede. het huis is van de N.S.V. en deze vraagt geen geldelijke belooning voor haar hulp. Kan men iets betalen, dan doet men dat natuurlijk, doch kan men niets missen, de behandeling is precies dezelfde. Klassen kent men in de huizen der N.S.V. niet. De vrouw van den directeur zit naast de vrouw van den eenvoudigen arbeider. Hetzelfde geldt voor de moederhuizen, waar de moeders, die rust ol ontspanning noodig hebben, vier weken lang worden verpleegd. Deze huizen liggen overal in de mooiste streken van Duitschland: in de Beiersehe Alpen cn aan den Ryn, in de vele Middengebergten en aan de Oostzee. Hier vinden de moeders van kinderrijke gezinnen een heerlijke rust. welke zij in hun drukke ge zin nooit kunnen vinden, ook niet in de vacanties. We weien allen maar al te goed. dat juist in de vacanties het meest wordt gevergd van moeder. Het nationaal-socialisïische Duitschland heef! er thans voor gezorgd, dat de moeder eens in het jaar herstel van krachten kan vinden, wat zij zoo drin gend noodig heeft. In het afgeloopen jaar hebben ruim 300.000 moeders op deze wijze rust en herstel gevonden. Dit verblijf in deze huizen kost niets, ook de reis heen en terug is voor rekening van de N.S.V. en zelfs wordt voor de garderobe van de moeder ge zorgd. wanneer deze voor een verblijf van vier weken buiten, aanvulling behoeft. Nu zal men zich afvragen, wat van het gezin te recht komt in den tijd, dat moeder van huis is. Hiervoor hoeft moeder zich geen zorg te maken, ook dit neemt de N.S.V. voor haar rekening. Zij heeft talrijke helpsters, die in den tijd dat moeder in een huis der N.S.V. haar vacnntie doorbrengt voor het huishouden zorgen, Zij koken het eten, zorgen voor de kinderen, voor zoover deze niet tegelijk met moeder naar een vacantiehuis der N.S.V. ziin ge zonden en houden het huis schoon. Ook dit ge schiedt zonder dat hiervoor ook maar een pfennig betaald behoeft te worden. Deze helpsters in het huishouden komen ook te hulp in andere gevallen, bijvoorbeeld wanneer de huisvrouw bedlegerig is, of bii geboorte, zoodat de moeder zich in den eersten tijd geheel kan wijden aan de verzorging van haar kindje cn niet te zeer in beslag wordt genomen door de beslommeringen in het huishouden. Veelal wonen -if vrouwen welke voor werk zorgen, tezamen in de buurt, waar zij hun werk moeten verrichten. Zij ''ontvangen hun oplei ding aan een huishoudschool, waar zij op de hoogte worden gebracht met de levensomstancb"heden van den arbeider in de ctnd «n hot land en 'eprcr hoe zii in deze huishoudens met het beschikbare inkomen moeten rondkomen. Vervolgens komen zij onder ervaren leiding in de practijk en als zij in hun leertijd hebben voldaan, kunnen zij een vaste aanstelling krijgen. In de tehuizen voor de moeders is alles gedaan om de vrouwen het leven zoo aange naam mogelijk te maken. In de huizen, welke we hebben bezocht, was het meubilair eenvoudig, doch practisch en kunstzinnig. Alles was in lichte. vroolijke kleuren gehouden en aan de wanden hin gen goede schilderijen. Deze schilderijen en ook de overige versieringen vormen een deel van net sociale werk van de N.S.V. Zij zijn namelijk ver vaardigd door jonge veelbelovende kunstenaars, die hierdoor werk krygen en tevens bekend worden. Eenmaal in het huis worden de vrouwen niet aan hun lot overgelaten. De regels van het huis zyn zoo, da', de rustbehoevende moeder deze rust ook werkelijk krijgt. Zij krijgt uitstekend eten en verder wordt zooveel mogelijk tijd in de vrije natuur door» gebracht. Het geestelijk leven wordt evenmin vergeten. De leidsters in de huizen leeren de vrouwen voel, wat nun wanneer ze weer in hun gezin zijn terugge keerd. goed te pas kan komen. Bij een bezoek aan een van deze moederhuizen hebben we de resul taten gezien van een aantal lessen in knutselen. Een moeder had een heel Jan Klaasscnspel gemaakt van oude kranten en oude lappen. Ook ander speel goed werd vervaardigd van allerlei afvalmateriaal. Verder ontvangen de vrouwen leiding bij naaien, borduren en andere handwerken. De moeders, welke wij in de huizen gesproken hebben, waren allen dan ooi* vol enthousiasme. Zij voelden zich buiten gewoon goed en maakten zich in het geheel geen zorgen over thuis; uit de brieven, welke zij van manlief en de kinderen ontvingen, bleek duidelijk, dat dezen het goed maakten. De kinderen konden het best vinden met de „tante" van de N.S.V. en waren blij. dat moeder het zoo prettig daar buiten in de schoone natuur had. In een volgend artikel zullen we iets vertellen van de zorg van de N.S.V. voor de kinderen. OFFICIKEI.K MKDEDEELINGEN. DISTRIBUTIE VAN TABAKSPRODUCTEN. De secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat tabakshan delaren de van hun afnemers ontvangen bonnen T van de textlelkaarten DA of DB dienen te plakken op opplak- vellen MD 18. De bonnen T van de kaart DB moeten op afzonderlijke opplakvellen MD 18 worden Ingeleverd. Op ieder opplakvel moeten honderd bonnen worden geplakt. Een eventueel restant moet op een afzonderlijk opplak vel worden Ingeleverd. Het minimum aantal ln te leveren bonnen T van de textlelkaart DA (voor mannen en jon gens) bedraagt 20 stuks Voor het aantal ln te leveren bonnen T van de textlelkaart DB (voor vrouwen en meis jes) is geen minimum gesteld Bij de Inlevering moet te vens een ontvangstbewijs MD 201 worden Ingediend, ter wijl de tabaksvergunning moet worden overgelegd. Op plakvellen en ontvangsbewtjzen zijn bij de plaatselijke distributiediensten verkrijgbaar. De tabakshandelaren zullen tevens bij het centraal dis tributiekantoor als detaillist worden Ingeschreven. Zij. die het minimum van twintig bonnen T van de textielkaart DA niet kunnen Inleveren, zullen ook niet als handelaar worden Ingeschreven. De detaillisten zullen voor elke Uen Ingeleverde bonnen T van de textlelkaart DA (voor mannen) voorschottoe wijzingen voor 100 rantsoenen tabak ontvangen. Voor elke 10 ingeleverde bonnen T van de textielkaart DB (voor vrouwen) zullen zij voorschottncwlJzInKcn voor 20 rant soenen sigaretten ontvangen. Een rantsoen tabak ls 20 sigaretten of 5 sigaren of 10 clgarillos of 2S gram tabak. Een rantsoen sigaretten is 20 sigaretten. Met ingang van 17 Mei 1942 zullen wekelijks twee bon nen van de labakskaart worden aangewezen, elk voor een rantsoen tabak en per 4 weken twee bonnen van de siga- rettenkaart, elk voor oen rantsoen sigaretten. Tot het in leveren van dc opplakvellen met de bonnen T zullen de distributledlenslcn op Maandag 20, Dinsdag 21 en Woens dag 22 April 1942 gelegenheid geven. Door inzending van hun toewijzingen aan de Impor teurs, fabrikanten of grossiers van wie zij gewoonlijk be trekken, kunnen de detaillisten in het bezit komen van een beginvoorraad. welke voldoende Is om aan de vraag van hun afnemers na 17 Mei a.s. te voldoen. Vanzelfsprekend mogen de detaillisten de hun verstrek te voorschotten op l?on T slechts na 17 Mei 1942 tegen lnontvangstneming van de geldige bonnen van de tabaks- of sigarettenkaart verkoopen en afleveren. Voorts ls het den detaillisten verboden de Wrnnen T aan hun leverancier door te zenden. De dctlllisten moe ten alle door hen ontvangen bonnen T bij den plaatse ken dlstrlbuttedlenst inleveren. De grossiers dienen de van detaillisten ontvangen toe wijzingen vanaf ÏO April 1542 bij den plaatsclljken cilstrl- butledlenst tegen verzameltoewijzlngen tn te wisselen. Do grossiers zullen hierbij als grossiers bij "t ccntraad distri butiekantoor worden ingeschreven. Op de aan hen ver strekte verzamel toewij zingen kunnen de grossiers bij de fabrikanten de af te leveren hoeveelheid tabaksproducten betrekken Voor Iedere ingeleverde honderd rantsoenen tabak of sigaretten zullen aan de grossiers verzameltoe- wljzingen voor 120 rantsoenen tabak of sigaretten worden verstrekt. Deze overslag wordt gegeven ten einde de gros siers ln staat te stellen, om gedurende de distributie over een voorrond te beschikken, die toereikend is om aan de vraag van de detaillisten te voldoen. rndlen de bij een fabrikant bestelde hoeveelheid hooger ls. dan de fabrikanten tot dusverre aan grossiers cn detaillisten hebben afgeleverd, kan gebruik worden ge maakt van detusschenkomst van de vakgroepen. De vak groepen zullen er voor zorg dragen, dat de bestellingen, die bij een fabrikant zijn binnengekomen en die deze niet kan uitvoeren, daar hij anders zijn quotum zou over schrijden. bij een anderen fabrikant worden onderge bracht. die minder bestellingen heeft ontvangen dan zijn quotum bedraagt Indien de detaillist zijn toewijzingen reeds aar. een fabrikant. Importeur of grossier heeft ge zonden, die deze niet of slechts ten deele kan uitvoeren, zullen de fabrikanten deze toewijzingen aan dc vakgroep toezenden. Het ls dus niet uitgesloten, dat hij zijn labaks- producten van een anderen fabrikant ontvangt, dan btj wie ht) ze oorspronkelijk heeft besteld Omtrent dc voor handelaren getroffen regeling zijn nadere aanwijzingen vervat in een circulaire van het rijksbureau voor 1abak en tabaksproducten, welke de dis tributiediensten aan de handelaren vanaf Maandag 29 April 1942 zullen uitreiken op vertoon van de tabaks vergunning. DISTR'BUTIK VAN VERSNAPERINGEN. De secretaris-generaal van het deparlement van land bouw en vlsscherij maakt bekend, dat detaillisten, die ln chocolade of suikerwerk handelen, de van hun afne mers ontvangen bonnen P van de textlelkaarten DA, DB, DC of DD cn do bonnen AA of HH van de textlelkaarten DE of DF dienen te plakken op oplnkvollon MD 18. Op leder opplakvel moeten honderd bonnen worden geplakt, terwijl een eventueel restant op een afzonderlijk opplak vel moet worden geplakt. De detaillisten dienen de op plakvellen tezamen met een ontvangstbewijs MD 201 op Maandag 20. Dinsdag 21 of Woensdag 22 April 1942 bij den plaatselijken dlstrlbuttedlenst In to leveren. Voor de In geleverde bonnen van de textielkaart zullen zij per bon voorschot toewijzingen ontvangen voor vijf rantsoenen chocolade of suikerwerk, waarvan ten hoogste voor twee rantsoenen chocolade, zulks naar keuze van den winke lier. Een rantsoen suikerwerk of chocolade bedraagt 100 gram. De detaillisten dienen de ontvangen toewijzingen aan hun fabrikant of grossier op te zenden en kunnen op deze wijze de hoeveelheid suikerwerk of chocolade ontvangen, die voldoende ts om aan de vraag van hun afnemers te voldoen Zij mogen den hun air. voorschot verstrekten voorraad na 17 Mei a.s. uitsluitend tegen geldige bonnen van de versnaperingenkaart afleveren. Voorts is het hun verboden de bonnen P. AA of HH aan hun leverancier door te zenden De detaillisten moeten alle door hen ont vangen bonnen bij den dlstrlbutledlenst Inleveren. Grossiers kunnen de van liun afnemers ontvangen toe wijzingen vanaf 20 April 1942 bij de distributiediensten tegen verzameltoewijzingen Inwisselen met een ont vangstbewijs MD 201 Voor Iedere Ingeleverde 100 rant soenen chocolade of suikerwerk zullen aan de grossiers verzameltocwljzlngcn voor 125 rantsoenen worden uitge reikt Deze overslag wordt gegeven ten einde hen in staat te stellen om gedurende de distributie over een voorraad te beschikken om aan de vraag van de detaillisten to kunnen voldoen. De grossiers dienen de ontvangen vcrzamcltoewijzingcn aan hun leveranciers op te zenden Vraag en Aanbod Vooruitbetaald per mm. S ct. Niet vooruit bet. p. mm. 7 ct. Werkzoekenden en aangebo den betrekkingen bij vooruit betaling per mm4 ct. Niet vooruit bet. p. mm. 6 ct. Kleine Zakenannonces Afkomstig van handel en be drijf. Vooruit bet. p. mm. 12 ct. minimum 9 mm Personeel gevraagd Voor Huishouding 4 NET DAGMEISJE gevraagd boven 1(1 jaar. Rijksstraatweg 127 4 DAGMEISJE gevr, voor direct Van 9 tot pl.m. 3 uur. Oblstraat 73. Haarlem-N. 4 WERKSTER gevr. v. l heele of halve d. p. w. v. Riebeeoklaan ho. 32. 4 Gevr. in gez. v. 2 pers. te Drie huis. HULP i. tl. HUISH. P.G. netjes kunn. werken en k. Brie ven G 2 34 5 4 Gez. liefst per 1 Mei beschaafd JONG MEISJE ter a.-s. der huis vrouw ln gezin met 2 kl. k. terlaan 34. Aerd. Hulp werkster aanw. DAGMEISJE gevr van 9-7 u. v. g. g. v. in kl. gezin Za. en Wo. tot 3 u. Zond. vrij. Tramgeld ver-» goed. Zonnebloemlaan 22. Aer- denhout. Tel. 27G52. Gevr. te Bloemendaal p. 15 Mei, NET MEISJE v. d. en n. g. g. v. zelfst. w. en koken. Niet pro-Engelsch. Br. G 2 222 Gevr. MEISJE v. d. morgen uren of j. werkster v. 3 ocht. Schouten, Yondell. 41, Driehuls, In rustig gezin van 2 pers. NET MEISJE gevraagd voor d. of d. en n. goed kunn werken en koken. Aanm. Zandv. Allee 7. Heemstede. BESCH. FLINK MEISJE voor den heelen dag gevr. Goede be!. Kweektuinstraat 54. Haarlem-N Mevr. Joustra, JuHanalaan 132 O verveen, vraagt tegen 15 April of 1 Mei een FLINK MEISJE v. Werkster aanwezig. 4 Gevr. NET MEISJE van 9-7 olie kost. Hoog loon. Ev. verg. tram. Zond. vrij en 1 midd. w. Zandv.laan 173 H'stede. Gevr. flinke WERKSTER voor schoonmaak en 1 x p. w. vast. Crayenestersingel 27. H'stede. Voor direct of por 15 A.pril ge raagd HULP i. (1. HUISH. goed kunn. koken van 9-5 uur, met middagmaal. Hulp voor ruw werk aanwezig. Zondag vrij. Heeren- "0, H'stede. NET MEISJE gevr. voor de morgenuren 8-1 te Bl'daal. Brie ven G 2215 Gevr.: FLINK NET MEISJE oor d. en n. in kl. gezin beslist elfst. k. w. Aanm. 's av. na 7.30 u. ook 's Zondags tusschen 2-3 u. en Bosehlaan 12. H'stede. Gevr. flinke WERKSTER Md. en Donderd. van 9-2. ook voor de schoonmaak. Goed loon. Hya cintenlaan 49 b. d. Zijlweg. 4 Gevraagd: flinke NAAISTER voor veranderwerk. Platanenlaan 83. Bloemendaal. Gevr. nette Jonge WERK STER P.G., voor Dinsd. Dond. en Zat. van 2 tot 6 uur. Tetterodeweg 31 Overveen 4 NET MEISJE gevr. met 15 April v. S.30-5 uur Spaarne 5 NETTE WERKSTER gevr. v, 2 middagen p. w. Aanm. Sant- poorterstr. 1 b. Hrl. 4 FLINKE WERKSTER gevr. voor Vrijdags den geheelen dag. Voor vast, Clexqstraat J.Q0, Hrl. Gevraagd: in kl. gezin besch. JONGEDAME van 2.30-7.30 uur Liefst dipl. h.h.school of K. en O Meer hulp aanw. Tel. 11023. <4 DAGMEISJE gevraagd van 8-5 uur. Hoog loon. Valkenb.plein 21, Heemstede. 4 HUISH. HULP gevr. van 8.30 tot 3 uur. Hoog loon. Laan van Rozenburg 15. H'stede. Wie wil dage'., de OMWASCH DOEN? P. de Hooghstraat 13 Gevraagd van 9-4 flinke HULP IV DE HUIsn. niet bene den 20 jaar. Goed loon. Brieven G 220R 4 Gevr. FLINKE HULP van 8.80-1.30 uur. zelfst. kunn. wer ken, Kleverlaan 149 Hrl, 4 VKT DAGMEISJE gevraagd v, 9-3.30, niet ben. 16 j. Iordensstr. 41 rood. 4 NET MEISJE gevr. v. heele dagen, volle kost. Goed loon. Crayenestersingel 20, Hst. Voor Bedrijf LOOPJONGEN gevr. Boek handel H. de Vries. Jacobljne- straat 3. II.H. KAPPERS. Gevr. nette '.eer'.ing of gevord. Kapper Mül- ler. Rijnstraat 65. H.-X. 4 Voor direct gevr. nette LOOP JONGEN of LOOPKNECHT. Aanm. Boekh. J. M. de Wit. Bloe mend.weg 123. Bl'daal. 4 JONG HEERE\KAPPER en leerling of gevorderd leerMng ge vraagd. Th. Eggendorf, Koning straat 27. 4 KAPSTER gevr. geheel zelfst. kunnende werken. Filiaal Dames Kapsalon B. Prijs. Tempeliersst: 60-62. I-Iaarlem. Personeel aangeboden Voor Huishouding B. z. a. Jonge WERKSTER, Ijaar. voor 4 d. in de week. Brie ven G 2229 Nette eenv. wed. 49 j. b. z. a. HUISHOUDSTER g. k. koken en naaien. Brieven G 2390 bur. v. d. blad. 4 B. z. a. FL. HULP als huish. of iets derg. m. alle voork. werkz.h. bek kunn. koken, naaien en stop pen. Brieven G 2371 2 NETTE WERKSTERS b. z. voor het schoonhouden van kantoren of derg. gebouwen. Bei den v. g. g. v. Brieven G 2231 BESCH. HUISHOUDSTER m.l. b. z. a. teg. 1 Mei met alle voork. werkzaamh. bekend, in kleine omgeving, Br. G 2230 Huizen gevraagd Jongelui wenschen een BENE DENHUIS of vrij bovenhuis. Di rect te aanvaarden, f.5 af 6 per -eek. Brieven G 2233 Jongelui die wenschen te trou- 1 vr. te huur HUIS of ged. of ben. met vrije keuken. Brieven G 2232 Huizen aangeboden Voor f 5100 WOONHUIS te koop aan do Leidschestraat te Hillegom. Adres C. Schuitemaker Zijlweg 109 rd Haarlem. Telef. 18460. Kamers gevraagd Gevr. door wed. 2 KAMERS met keuken. Brieven G 23S9 4 Gevr. GBSTOFF. SUITE met keuken op goeden stand te O'veen of Bl'daal. Brieven G 2373 4 Juffr. all. vraagt ZIT- EX SLAAPK. vrije keuken of gr. ka mer en W.C. Brieven G 2370 4 Gewoon burgerman op leeftijd, zoekt ZIT-SLAAPK. met pension bij eenv. menschen, eigen bed. Be. G 2368 Gevr. door dame op leeftijd: een zonn. ZIT-ST,P.I\AMER geh. of ged. gemeub. met v. vr.. st. en kookgel. of gebr. v. k. z. pens. Br. met prljsopg. G 2237. 4 Gevr. ongem. of gestoff. KA MER met stookgel. door dame b. b. h. h. netten stand. Brie ver G 2363. 4 Gevr. 2 eestoff. of ongemeub. ineenl. KAMERS met keukenge bruik. netten stand. Br. G 2240 Heer zoekt geheel vrije ZIT- SL.KAMER met pension of Idem met kookgel. Centrum of West. Brieven met prljsopg. G 2239 4 A.6. echtpaar, vast werk. zoekt nette ongem. KAMERS of vrij huis omg. Hlllègom-Haarlom. Br G 223.8 4 TE ni'UR GEVR.: slaap- of zit-slaapkamertje. liefst centrum Brieven G 2236 4 Jongm. zoekt p. 1 Mei gestoff. ZIT-SLAAPK. met of zonder pen sion in beschaafd milieu. Br. m. prijsopgave G 22 35 Kamers aangeboden 4 ONGEM. SLAAPKAMER met vaste wascht en stookgel. te huur Brieven O 23S4 4 SL.KAMERTJE te huur a. d. str. a f l.tó.Overtor.weg 19. 4 Gestoff. rustige zonn. KAMER agb. a. d. of juffr. op leeft. d. eenige h. noodig heeft. Brieven G 2243. 4 SUITE TE HUUR voor 1 Me', v. echtp. met pension, en verw. .Tulfannlaan, Overveen. Br, G 2242 4 TE HUUR AAXGEB. op netten stand 1 gr. gestoff. kamer op het zuiden m. stookgel, en gestoff kabinet. Brieven G 2241 Kost- en Inwoning 4 Eenv. bei. man zoekt KOST HUIS bij wed of kl. gezin, Brie ven G 2398 4 Net werkman zoekt OIIR. KOSTHUIS centr. Geen her. Eigen bed. m. toebeh. Br. G 2397 4 Wed. zoekt KOST EN INWO NING met vrije zit-slaapkamer. Brievan G 2244. Huisraad gevraagd 4 VLOERKI/EED te koop gevr. Prins Maurltslaan 97. Na 7 uur. Overveen. 4 TE KOOP GEVR. opklapbed met ombouw 1 of 2 pers. of 1 paar stroomatrassen met bed of spiraal met matras. Brieven G 2355 4 SCHERM te koop gevr. en nieuwe haard te k. agb. Brieven G 2250. 4 Te k. gevr VIX)ERKIjEED ln z. g. st. afm. ongov. 2.40 x 3.40. Br. m. prijs G 2249 4 B VD-G.EYSER to koop gevr. Leldschevaartwcg 161, H'stede. Tel. 27640. 4 KOLEXFORNUIS te koop ge vraagd. Br. met opg. van prijs G 2247. 4 Te koop gevr. goed onderh. KINDERLEDIKAXTJE met bed je. Br. met voll. pr. opg. G 2246 4 Te koop gevr. 2 pers. OPKLAP BED met of zonder omb. Brieven met prljsopg. G 2245 Huisraad aangeboden 4 TE KOOP AGB. 2 stel overgord., 1 stofz. Electrolux. Jaarsmahaard. divan, dressoir, clectr. pendule enz. Alles in goeden staat. Geen opkoo- pers. Dage!. 3-6 uur Meerweg 16, Heemstede. 4 Te koop z.g.a.n. KEUKENGAS- GEYSER. Bromostraat 35, Hrl. N, 4 Te koop weg. overcompl. eenig KLEIN HUISRAAD. Geen opk. Aelbertsbergstraat 50. 4 TE KOOP eiken dressoir, accor deon, 12 bassen en 6 d. en 6 pl. blauwe borden. Na 6 uur. Colenso- straat 46 zw. Hrl. N. 4 Wollen AXMINSTER TAPIJT. 3 25 x 2.25 ter overname. Br G 2358. 4 Te koop z.g.a n. beige geschil derd SLAAPK. AMEUBLEMENT. Caninefatenstraat 32. 4 Te koop BAD MET GEYSER, z.g.a.n. Junker. Adres bur. v. d. bL 4 PERZISCH TAPIJT te koop, Tabriz 4 50 x 3.50 M in pr st Adres te vern. bur v d. blad of br G 2262 4 Ter overn aangeb. massief el- ken WASCHTAFELKAST met ge slepen spiegel, marmer blad cn marm opzet f 40 en groote zinken wasehketcl f 7.50 Amaryllislaan 12. Heemst. 10-12 uur. 4 OPKLAPBED ter overn. elkcnh ombouw met spiraal en kapok ma tras. z.g a n 2de Emmastmat 24 4 TE KOOP br. gr. hondenmand huiskamertafel, eiken salontafel, ronde eiken salontafel Hofstraat 29. Hillegom. 4 TE KOOP dressoir, uitsrhuif- tafel, divanbed, mah. buffet, 2 huis- kamcrlampen, fietszitjes, keuken tafeltjes, waschstellen. Coornhcrt- straat 11. 4 TER OVERNAME 2 veeren bed den. 2 beddensprelen. leeren been kappen, prima fototoestel, ficts- regenpijpen Adres bur van dit blad. 4 Te koop Cub Mah EETTAFEL 1 40-1 00 M 1. dam gr tafell 2 w d. jassen m 46. gehoor apparaten, er wasehmand Br G 2255 4 Tc koop HUISK. AM., best uit buff.. 4 st.. 2 crap., tafel, theek. en salontafel. Zijlweg 261. Geen opk 4 Te koop WIEG. pitriet. geheel bekl., met bedje, kussentje cn 2 dekentjes f 20. Velo mangel, t. g a n f 15. Kedoestraat 43 4 Te koop eiken CYLINDER SCHRIJFBUREAU. Olyeanstr 22 4 TE KOOP 2 pers. spiraal. Iets beschadigd f 5. 1 Huiskamcrlnmp f 5, 2 eiken bloemtafela f 5: 1 p zwart zijden schoentjes m 37 f 2.50. 7,aanenstraat 86. 4 TE KOOP eiken huisk. ameubl best. uit 4 st en 2 faut. z.g.a.n.; pa- llssander kast m. ingeb. schrijf- bur., zeldzaam: 6 st. met rieten zit ting: handnaaimachine; teakhouten dressoir. Brederodestr. 160, Zand- voort, TeL 2288. 4 Te koop van part. solide 3- DEURS LINNENKAST (eikenhout) pr. f 65 Br G 2257, 4 TE KOOP spiegel, keukentafel, kinderarmstoeltje ea sL en ta feltjes. Kennemcrlaan 56 IJm Muziekinstrumenten 4 Te koop prima Philips LUID SPREKER in kast Te bevr. Pega- susstraat 28 4 Door part. te koop agb. Philips RADIOTOESTEL. Kedoestraat 22, Hrl N. 4 Te koop AVROKOON luidspr. m. bekrachtiging f 5. Oosterstraat 3, Hrl. N. 4 Te koop PICK-UP met ver sterker ln kast. prima Tevens Phi lips radio. Donkere Spaarne 8, na 6 uur 4 DRUMSTEL te koop agb. Na 7 uur 's avonds Olmenstr. 12 zw. 4 Te koop ACC. HOHNER, tango IV. pianoklavier. 120 bassen. Br. G 2270 4 PIANO tc koop gevr.. Kamer- lingh Onnesstraat 34. 4 ACCORDEON tc koop gevraagd. Br G 2268 4 HANDWERK-VIOOL met stok en vormkist tc k. agb aan partlc. Adres te vern. bur. v d. blad. 4 RADIO TELEFUNKFN. 7 g.a.n. spoed. Javastraat 31. Hrl N 4 Te koop KLEC. GRAM. „Pail- lard" met piek up. eompl. in mo derne kast f 70 Archipolstr. 61. 4 Pracht PHILIPS RADIO met mooie klank als nw Pijlslaan 121. 4 NIEUWE GRAMOFOONPLA- TEN op elk gebied van part, to koop a 90 ct. Schouwbrockerstraat 7 (boven). Heemstede, ook Zondag. 4 MANDOLINE en GITAAR te koop gevr Br. G 2263, 4 RADIO te koop, Sperwerstraat 50. Hrl. N. 4 Te koop Dultsche PIANO, (zwart). Te bevr. Zaanenstraat 23. Hrl. N. i

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 11