Haarlem's Dagblad Rede van den Rijkscommissaris De „Valiant" gezonken 59e JAARGANG No. 18042 x x Uitgave Louren? Coster, MIJ. 9. Courant-Uitgaven en Algetn. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, b{jk. Soenda- plelD 37. Postgiro 38810. Drukkerij: Z- 8. Spaarne 12. Teler. Directie 13082. Hoofdred. 15054. Redactie 10600. Drukkerij 10132. Administratie 10724. 14825. Soendapleln 12230. Olrecteur: P. W. PEEREBOOM Dr'^DAG H APRIL 1942 Abonnement per week f 0,26, per maand 1,15, per kwartaal 3.42. franco per post 3,73, losse nummers 6 cent. Adverten- tlfn: 1—15 mm. 3.— elke mm. meer 0.20. Reclames 0.34 per mm. Contracttarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1—12 mm. 0,96, elke mm. meer 0.08. Groentjes 1—9 mm. 45 cent, elke mm. meer 3 cent bij contante betaling. ^Heemsteedsche politie spoort njgrooten sluikhandel op Duizend sigaren in een kolenhok bli In het begin van deze maand werd op den Leid- schevaartweg te Heemstede door de politie aange houden een jonge man, die daar reed met een zwaren koffer. Bij onderzoek bleek deze koffer te bevatten sigaren, textielgoederen en een groote hoeveelheid blikjes gevuld met leverpastei. De man werd naar het politiebureau geleid; onderweg wierp hij een boek je weg, dat echter gezien werd doop een anderen po litieagent, die achterop reed. Deze raapte het boekje natuurlijk op; het bleek een uitvoerige prijsopgaaf van verschillende goederen te bevatten. De politie van Heemstede is door deze aanhouding een grooten sluikhandel op het spoor gekomen, waar door zij in staat was te Heemstede, Haarlem, Haar lemmermeer en Bennebroek groote hoeveelheden goe deren op te sporen. In beslag genomen werden o.a. flesschen jenever., champagne, vermouth, heeren- en damesstoffen, zeer veel sigaren en sigaretten en een groote partij leverpastei. Het wegwerpen van het boekje door bovengenoem- den arrestant gaf aan de politie aanleiding, in de wo ning van een inwoner te Bennebroek een huiszoeking te doen. Hier werden vele levensmiddelen, sfgaren. al cohol en champagne gevonden. Tn een woning te Vijf huizen werd eveneens huiszoeking verricht, met het gevolg dat groote rollen stoffen voor costuums werden aangetroffen. De sluikhandelaars wisten stevige prij zen te bedingen; o.a. werd f 25 per meter gevraagd voor een coupon stof. die hoogstens f 3 per meter had mogen kosten. oc Het onderzoek der politie leidde verder naar de woning van een inwoner van Heemstede; bij dezen tusschenhandelaar werd weliswaar niets gevonden, maar deze verwees de politie naar een boekhouder te Haarlem, die sigaren had opgekocht. Een onderzoek in diens woning bracht aan het licht, dat er duizend sigaren in een kolenhok verstopt waren! De boek- el houder vertelde, die van een sigarenwinkelier in Haarlem-Noord gekocht te hebben. Natuurlijk bracht de politie ook een bezoek aan dezen winkelier, bij wien de geheele winkelvoorraad in beslag werd ge nomen. Bij een inwoner van Haarlem, die de textielgoede ren aan den sluikhandelaar te Vijfhuizen geleverd had, werd eveneens beslag op den geheelen winkel voorraad gelegd. Hij beweerde, deze goederen van een ingezetene van Amsterdam gekocht te hebben. Laatst genoemde is bij de politie bekend, zoodat ook deze er wel meer van zal hooren Tegen alle sluikhandelaars is proces-verbaal opge maakt. De meisjes H.B.S. te Haarlem Bestemming van de leerlingen In het laatste verslag van de Meisjes H. B. S; te Haarlem wordt medegedeeld welke bestemming de leerlingen hadden die voor het eindexamen zijn ge slaagd. De bestemming was; 15 kantooropleiding, 11 Huis- houdschool, 5 apothekersassistente, 4 analystencur- sus. 2 fröbelonderwijzeres. 1 onderwijzeres. 1 leer- ling-verpleegster, 1 bibliotheekopleiding, 2 heilgym- aïj nastiek en massage, 2. opleiding teekenen, 3 zijn I thuis werkzaam. 6 meisjes hebben geen mededeeling gedaan over verdere plannen. Uit het lijstje blijkt dat de meeste leerlingen het kantoor kozen. Daarna volgde de huishoudschool. Ook was er vrij veel animo voor apothekersassisten te en den analystencursus. Slechts 3 meisjes hadden het voornemen thuis werkzaam te zijn. Uitreiking bonkaarten te Haarlem Woensdag de letters: Restant S en U, X en IJ. Voor desuitreiking van de nieuwe bonkaarten, aard- appelkaarten en zeepkaarten voor kinderen is het morgen Woensdag de beurt aan het restant van de letter S en de letters U, X en IJ. De bon en de winkelier Een ons bonbons per P-bon Gisteren hebben we met een enkel woord gewezen op de weinig aanbevelenswaardige methode van som mige tabakshandelaren, die zich van T-bonnen trach ten te verzekeren, door rookwaar te verschaffen aan hen, die hun bonnen inleveren, -om 't even of zij klant zijn of niet en daardoor hun standgenooten benadee- len. Deze methode blijkt school gemaakt te hebben. Reeds gisteren kon men in sommige suikerbakkers winkels een mededeeling voor de ramen, zien, waarin vermeld stond, dat voor hen, die een P-bon (de z.g. versnaperingsbon) inleveren, een ons bonbons te koop is. i Het doet vreemd aan, dat er thans opeens voorraad blijkt te zijn. Voor het overige doen deze winkeliers precies hetzelfde als hun collega's uit de tabakszaken, die. een premie op de bon stellen. Zij benadeelen daar door andere winkeliers, die tegenover het inleveren van de bonnen geen voordeeltje kunnen of willen stellen. Bijzonderheden in verband met arbeidsdienstplichtbesluit Degenen, die vóór of op 1 April 1942 zijn aan gesteld in openbaren dienst of bij het bijzonder onderwijs, die ongehuwd zijn en den leeftijd van 18 jaar doch niet den leeftijd van 22 jaar hebben be reikt, moeten zich vóór 25 April 1942 ter inschrij ving melden uitsluitend bij den burgemeester van hun woonplaats. Degenen, die in aanmerking wenschen te komen voor een aanstelling in openbaren dienst of bij het bijzonder onderwijs en degenen, die als student wenschen te worden ingeschreven of eenig examen wenschen af te leggen by .een Universiteit of Hoogeschool of de voor of op l April 1942 aange- stelden in openbaren dienst of bij het bijzonder mideiwijs, ongehuwd zijnde en den leeftijd van 18 jaar, doch niet van 22 jaar bereikt hebben, alsmede zij die meenen. dat het „arbeidsdienstplichtbesluit" op hen niet van toepassing is, omdat zij tenminste vier maanden tijd met verlof, doorgebracht medege- rekend, werkelijken dienst als militair hebben ver vuld, of lid van den Nederlandschen Opbouwdienst zijn geweest of als vrijwilliger bij de Duitsche Weermacht, de Waffen S.S. of het Vrijwilligers legioen Nederland hebben gediend, kunnen hun aanspraken doen gelden door zich zoo spoedig mo gelijk schriftelijk te wenden tot den Secretaris- Generaal van Algemeene Zaken, Laan Copes van Cattenburch 28, 's Gravenhage, .onder vermelding van een der redenen, hierboven genoemd. Winterhulp Dezen winter werd in Haarlem 125.800 aan waardebons uitgekeerd De plaatselijke leiding van W.H.N. deelt mede. De uitkeeringen voor het seizoen 1941-1942 zijn geëindigd. Van November j.l. tot heden werd in Haarlem tot een totaal bedrag van f 125800 aan Waardebons uitgekeerd. Hiermede zijn duizenden gezinnen geholpen kun nen worden en kon dan ook gedurende dezen stren gen winter voor velen de ergste nood belangrijk worden verzacht. Echter had Winterhulp gaarne nieer voor onze misdeelde stadgenooten willen doen. indien slechts de benoodigde middelen hiertoe aanwezig waren geweest, temeer daar in tal van gezinnen nog bittere nood heerscht. Wij hebben*echter de vaste overtuiging, dat de Winterhulpgedachte belangrijk is toegenomen, om dat hier daadwerkelijk en direct hulp wordt ver leend. Zijn de uitkeeringen door Winterhulp thans stop gezet, de Nederlandsche Volksdienst waar Win terhulp een onderdeel van uitmaakt gaat nu op volle toerenN werken, het belang van Moeder en Kind eischt zulks. Voor dit sociale werk is de stad in 17 Buurt schappen verdeeld, welke ieder onder leiding staan van een Buurtschapshoofd. Inlichtingen omtrent het tijdstip en de plaats waar deze B.uurtschapshoofden zitting houden, zijn te verkrijgen aan het plaatselijk bureau van W.H.N., GctL Oude Gracht 47. Functionarissen der N.S.D.A.P. in Nederland bijeen 's-GRAVENHAGE, 13 April. Gisteren heeft het korps functionarissen van het Arbeitsbereïch der N. S. D. A. P. in Nederland een bijeenkomst gehou den om rekenschap af te leggen van zijn arbeid en tevens van den Rijkscommissaris de richtlijnen te hooren voor zijn werk in de toekomst. Als eerste sprak de leider van het Arbeitsbereich, Hauptdienstleiter Schmidt, die herinnerde aan de woorden van den Rijkscommissaris op de stichtings vergadering van het Arbeitsbereich te Utrecht; aat Duitsche partijgenooten in de Nederlanden een voor beeld moesten zijn van het nationaal-socïalisme der Germaansehe levensruimte. Deze woorden zullen ook in de toekomst richtsnoer blijven. Vervolgens gaf spreker een overzicht van alles wat door de partij en haar onderafdeeling in het afgeloopen jaar tot stand is gebracht en hij sprak zijn dank uit voor het vele wei'k dat door de func tionarissen is verzet. In het bijzonder wees hij hier- 1 bij op het groote resultaat van het inleveren van metaal door de Duitschers in Nederland, alsmede op het inleveren van bont en wol voor het Oostfront. Bij de bespreking van de betoogingen en scfio- lingsdagen van de partij legde Hauptdienstleiter Schmidt den nadruk op de kameraadschap tusschen de Duitsche en de Nederlandsche nationaal-socia- listen, waarbij hij met name de jgroote betooging te Amsterdam in Juni 1941 noemde, waar de grond slag werd gelegd voor het oprichten van het Neder landsche Vrijwilligerslegioen voor den strijd tegen het bolsjewisme. Ook het werk van de Duitsche vrouwen werd niet vergeten en met trots werd erop gewezen dat zij 1.613.000 uur hebben gewerkt voor de Duitsche soldaten. Hauptdienstleiter Schmidt besloot zijn rede met de opwekking ook in de toekomst alle krachten aan het thuisfront in te zetten voor den Führer tot ondersteuning van het front tegen den vijand. Vervolgens verleende Hauptdienstleiter Schmidt de verschillende rangteekenen aan de politieke lei ders, waarbij de Rijkscommissaris van de gelegen heid gebruik maakte, ieder van hen met een hand druk te danken. Hierna nam Rijkscommissaris Seyss-Inquart het woord,. Hij gaf een overzicht van de geestelijke stroomngeh- van'onzen tijd en wees hierbij op de groote moeilijkheden, welke het Arbeitsbereich der N. S. D. A. P. in Nederland heeft op te lossen. Niet ajeen moet de achterstand worden ingehaald, wel ke is ontstaan door de moeilijkheden.' welke de vroe gere Nederlandsche regeering aan de buitenlandsche organisatie der Duitschers in Nederland in den weg heeft gelegd, doch ook moet het tempo van het steeds krachtiger leven der Duitsche natie worden bijgehouden. Spr. dankte allen die hun werkkracht hieraan gegeven hebben en sprak de verwachting uil ook in de toekomst op alle partijgenooten te kunnen rekenen. fn groote trekken schetste spr. de politieke stroo mingen. welke thans door de wereld gaan. tenejnde het politieke leiderskorps de richtlijnen te loonen. volgens welke het moet handelen. Beginnend met het geestelijke leven der Nederlanden toonde hij de krachten, welke vroeger in dit land de ontwikkeling hebben geleid en die ook thans nog aan het werk zijn. Deze krachten hebben één ding gemeen en wel dat zij de bloedsgebondenheid van het volk looche nen. Voor een deel waren deze krachten van inter nationalen aard, zooals liberalisme, Jodendom, vrij metselarij en marxisme. Het is het noodlot geweest van het Duitsche volk, dat het in den Wereldoorlog het werken van deze machten niet heeft gezien. De Führer heeft ons getoond waarom het ging en het Duitsche volk weet thans dat het om zijn bestaan strijdt tegen deze internationale krachten. Nu door het uitbreken van den strijd in het Oosten de vraag om het bestaan van Europa is gerezen, moet ook het Nederlandsche volk een strijdvaardige houding aan- nemen, wanneer het tenminste niet wil. dat zijn rol uitgespeeld is. Daartoe moeten de volksche krach ten in den Nedérlandschen menseh tot nieuw leven gebracht worden omdat hij anders niet in staat is de laak te vervullen waarvoor hij is gesteld. Nader ingaande op de 'aak, voor welke de N.S.B., nadat zij verklaard is tot de eenige partij waarin de politieke wilsvorming tot uiting kan komen, is gesteld, wees de Rijkscommissaris op de gemeen schappelijke idee, welke verplicht tot samengaan. De weg in de Germaansehe gemeenschappelijke le vensruimte, welke door den Führer ten, doel is ge steld, maakt het noodzakelijk dat de Germaansehe volken en dus ook jiet Nederlandsche volk, zich hun gemeenschappelijk lot bewust worden. Dit is niet te bereiken door commandeeren, doch alleen door overtuigen. Spr. hecht zeer veel waarde aan de op voedende taak van de N. S. B. en hij .waarschuwde ervoor, alles van-het staatsstandpunt te bezien. Zoo als de Nederlander zijn Nederlandsche belangen achter moet stellen, zoo moet de Duitscher leeren, in de Germaansehe levensruimte te schrijden. „Wij mogen geen Duitsche imperialisten zijn en de Ne derlanders mogen geen Nederlandsche separisten zijn", aldus zeide de Rijkscommissaris. Spr. besloot zijn rede met een overzicht van den militairen toe stand. waarbij hij hulde bracht aan de militaire prestaties in den winterveldtocht. welke een schit terende getuigenis vormen voor het militaire genie van den Führer en de dapperheid van den Duit- schen soldaat. De bijeenkomst werd door Kreisinspekteur dr. Schuon gesloten met een groet aan den Führer. Geruchten in de voetbalwereld Men houde zich voorloopig aan dc feiten Br doen in de voetbalwereld velerlei geruchten de ronde. Men spreekt van de instelling van een hoofd klasse, van automatische promotie der tweede klas- sera en zelfs ook van zeven of acht eerste klas af- doelingen. Zooals altijd zal men goed doen zich aan de nuchtere feiten te houden en niet te veel moeten afgaan op losse geruchten. Vast staat dat de kam pioenscompetitie In ieder geval doorgaat. Komt men op 15 Juni niet klaar dan zou men proheeren den datum van het gesloten seizoen te laten verschuiven NTu kunnen wij van betrouwbare zijde mededeelen dat hiervan geen sprake kan zijn. Op 15 Juni be gint het gesloten seizoen ea als de kampioenscompe titie nog niet afgeloopen isrdan zal. men met het af spelen tot het volgende seizoen moeten wachten. Verder lijkt het ons niet onmogelijk dat de tweede klas kampioenen bij keuze zullen promoveeren. Geen promotie- of degradatiewedstrijden dus. Of echter het volgende seizoen reeds een hoofdklasse zal worden Ingesteld of dat men eerst overgaat i.ot een uitbreiding der eerste klasse met één of meer afdeelingen (Oosten. Zuiden en Westen) is een- lcwcstie. waarover nog geen definitieve mededeo- lingen zijn te doen Het komt ons echter voor dat men nu maar door moet tasten en een hoofdklasse instellen. Aan een lang gekoesterden wensch van velen, die het wel met het Nederlandsche voetbal meenen, zal dan tegemoet gekomen zijn. Haarlemsche Politierechter. TRIEST. Een moeder zat in het verdachtenbankje, een moe der van zes kleine kinderenValschheid in ge schrifte was haar ten laste, gelegd; niet dat ze een chèque van zooveel duizend gulden van een valsche handteekening had voorzien, neen, het ging weer om de zoo zeer begeerde distributiebonnen. De zaak was echter wel bijzonder triest want niet zij zelf doch twee van haar kinderen van 11 en 9 jaar hadden de bonnen vervalscht en moeder was wel zoo vriendelijk ze aan den bakker te geven, die aanvankelijk zoo vriendelijk was erin te loopen. Uit nood heb ik het gedaan, vertelde de verdachte, doch de politierechter vond hef iets verschrikkelijks kinderen, die nog niet weten wat ze doen tot zooiets aan te zetten. Het was zóó gegaan: de kinderen speel den dikwijls „winkeltje" en kregen dan van moeder de bonnen, die ongeldig waren verklaard en ja zoo'n cijfertje kan je gauw veranderen. Ik heb uw dochtertje niet als getuige laten komen, zei de Officier, dat heb ik haar willen besparen. Een maand gevangenisstraf luidde tenslotte eisch en Welke bonnen zijn thans geldig? Van 12 lot cn met 18 April: 19A Brood 4 rants. 19B Brood rants. Brood gobak 19A Vleesch 1 rants. Vleesch of 19B VI.waren Y, rants. vleeschwaren 19A Aardappelen lYi K.G. Aardappelen 19B Aardappelen KG. Aardappelen Van 22 Maart tot en met 18 April: 260 Algemeen 1 K.G. Suiker 3-01 of 4-01 res. 50 gr. Cacao 259 Algemeen 250 gr. Koffiesurrogaat 2S3 Algemeen 500 gr. Jam 257, 261, 265, 269 Algemeen 1» rants. Bloem, brood of gebak 4-02. 4-03 res. 250 gr. Rijst 264 Algemeen 250 gr. Peulvruchten 268 Algemeen 250 gr. Gort of 250 gr. Aard- appclmeelvlokken 267 Algemeen 100 gr. Vermicelli of maizena 258. 262, 266, 270 274 Algemeen 100 gr. Kaas 16A t/m 19A Melk 3»/2 L- Melk 16B t/m 19B Melk 1& L. Melk Van 26 Maart tot en met 18 April. 271 Algemeen 250 gr.. Peulvruchten 3-04 of 4-04 Res. 400 gr. Sinaasappelen Van 12 April tot cn met 20 April: 19 Boter of Vet 125 gr. Boter of margarine. Voorts: Zeep Bon 211, 228 ©n 272 Algemeen en Bon G, H en I der Zeepkaarten 1 rantsoen zeep. Bon H en I toilet zeep 75 gram toiletzeep 80 pCt. t m. 30 April. Bon L Textiel (Mannen) 50 gram scheerzeep t.m 30 April. Brandstoffen: Bonnen 13 HK en 17 HK en 09 van de brandstoffenkaarten J en K 1 eenheid vaste brandstoffen per bon. Bonnen 23 CV t.m. 28 CV en 29 t.m. 32 CV van de brandstoffenkaart L 1 een heid vaste brandstoffen per bon. Bonnen brandstoffen 7de, 8e en 9e periode één eenheid per bon. Alles geldig tot 15 April. Doodstraf voor saboteurs 's-GRAVENHAGE. 13 April. Het Rijkscom missariaat maakt bekend; Een aantal Nederlanders heeft zich verstout om een In den zomer van 1940 verboden politieke partij van Amsterdam uit weer in het leven te roepen en een uitgebreide anti-Duitsche vlug- schriftenpropaganda tq voeren. In een in Amsterdam voor het Deutsche Ober- gericht gevoerd proces hebben zich de oprichter en voorzitter dezer illegale partij, Hendricus Sneevliet, en zeven leidende functionarissen en medewerkers, de Jood Abraham Menist, Wil helm Dolleman, Jan Schriefer. Jan Koeslag, Cor nelius Hermanus Gerritsen, Jan Edel en Rein Witte veen moeten verantwoorden. Ongeacht alle waarschuwingen hadden zij hun anti-Duitsch ge wroet tot Februari 1942 voortgezet. Zij werden wegens overtreding van par. 1 van de sabotage- verordening als saboteurs ter dood veroordeeld. Het vonnis is met den kogel voltrokken. Herhaaldelijk is gewezen op het groote gevaar dat ieder loopt die zich inlaat met sabotage. Bo vendien wordt daardoor de mogelijkheid ge opend dat ook anderen, die buiten die handelingen staan dientengevolge ook in groote moeüijk- hederi komen. Het grootste deel van de bevol king keurt daden van sabotage af en begrijpt dat de bezettende overheid scherp tegen elk geval van sabotage optreedt. Het nu voorgevallene is weer een waerschü- wing. Verplichte veelevering Het aanhouden van halveren wordt beperkt 's-GRAVENHAGE, 14 April. De bedrijfsorganisatie voor vee cn vleesch heeft thans in een officieele pu blicatie, elders in dit blad opgenomen, de richtlijnen voor de verplichte veelevering voor de periode 1 De cember 1941 tot 1 December f942 bekend gemaakt. Na de reeds in het vorig jaar opgelegde beperking van den ouderen veestapel, is thans, zooals reeds was aangekon digd, voor deze categorie geen verdere inkrimping voorgeschreven dan de normale jaarlijksche uitstoot, die ongeveer 20 pCt. van den melkveestapel bedraagt. Wel is het echter noodzakelijk gebleken, het aantal kalveren terug te brengen tot het voor de aanvulling van den veestapel hoogst noodzakelijke minimum. Het buitensporig groote aantal kalveren, dat is aangehou den, zoowel als do krappe voederpositie, dwingen tot dezen maatregel. De aanslag op dit jongvee wordt dan ook zoo bepaald, dat'het jongvee, dat niet aangehouden moet worden voor de aanvulling van den veestapel, bijna geheel zal moeten worden geleverd. Voor bijzonderheden der richtlijnen wordt naar bo venvermelde publicatie verwezen. Nederlandsche ambulance vraagt vrijwilligers 's-GRAVENHAGE. 13 April. Bij de Neder landsche ambulance, die bereids is vertrokken, kun nen ter aanvulling nog een dertigtal medewerkers geplaatst worden. Candidaten, die niet ouder mogen zijn dan veertig jaar, moeten zich ten spoedigste schriftelijk melden bij de Nederlandsche Ambulance Koninginnegracht 22. Den Haag. EXAMENS APOTHEKERS-ASSI STENT Geslaagd mej. J. R. Jongbloed te Haarlem. Proces van Riom tot nader order uitgesteld VICHY, 14 April. (D.N.B.) Door een in de Fransche Staatscourant van 14 April gepubliceerde, door den plaatsvex-vangenden minister-president admiraal Darlan en den minister van Justitie, ge- teekende verordening, wordt het proces van Riom tot nader order uitgesteld. Het hooggerechtshof krijgt door deze wet tevens de opdracht zijn onderzoek uit te breiden om alle verantwoordelijkheden, die van den vredestoestand naar oorlogstoestand hebben geleid na te gaan en te beoordeelen. Hiei^nede is tevens de vraag naar de verantwoordelijkheid voor den oorlog gesteld. De openingszitting, welke vandaag te Riom zou worden gehouden, gaat niet door. Dc Japansche operaties in den Indischen Oceaan Overzicht der behaalde successen TOKIO, 13 April (Domei). Het keïzerlijlA hoofd kwartier heeft een samenvatting gegeven van de Ja pansche operaties ter zee en in de lucht op den In disehen Oceaan tot 9 April. Deze samenvatting luidt als yolgt: 1. Colombo. Japansche marinevliegtuigen hebben tijdens een raid op Colombo op 5 April 57 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten, o.m. Spitfires, Hurricanes, Swordfish en Defiants. Voorts werden zestien sche pen tot zinken gebracht of beschadigd, terwijl drie hangars, een herstelwerkplaats en andere militaire „doelen zwaar werden beschadigd of in brand gewor pen." In de nabije wateren werden twee groote PBY- patrouille-bommenwerpers en een Albocore torpedo- vliegtuig eveneens vernield. 2. De wateren van Colombo. Twee kruisers van het London-Cornwall-type zijn op 5 April snel tot zinken gebracht, toen Japansche vliegtuigen de sche pen ontdekten op ongeveer 350 mijl ten Zuiden van het eiland Ceylon. 3. Bengaalsch gebied. Japansche vlooteenhedon. „lq opereerden in de Golf van Bengalen hebben op 5 April 21 Britsche schepen tot zinken gebracht met een totaal van ongeveer 40.000 ton. 4. Oostkust van Indlë. Zware schade aan vijande lijke schepen en militaire inrichtingen veroorzaakt te Vizagapatam en Coconada, sleutelpunten op de Oost kust van Indië, toen op 5 April Japansche marine vliegtuigen een reeks verrassende aanvallen ten uit voer legden. 5. Trincomale. 41 vijandelijke vliegtuigen, o.m. Hurricanes. Blenheims en Supermarines zijn op 9 April boven Trincomale neergeschoten. Tijdens deze aanvallen beschadigden Japansche vliegtuigen zwaar een kruiser van het Leander type, brachten twee groote en een klein schip tot zinken en vernielden een marinearsenaal, twee groote hangars, een magazijn, legerbarakken, olietanks en andere militaire inrich tingen. o.m. luchtvaartfacihteiten. 6. Wateren van Trincomale. Na de ontdekking van het vliegtuigmoederschip ..Hermes" en een torpedo- bootjager in de wateren ten Zuidwesten van Trin comale op 9 April lieten de Japansche marinevlieg- tuigen geen tijd verloren gaan en brachten ze tot zin ken, terwijl een groep Japansche bommenwerpers vier vijandelijke schepen, die in de wateren in de na bijheid voeren, in den grond boorde. Bovendien wer den 15 vijandelijke Spitfires en Blenheims neerge schoten door de Japansche luchtmacht. 7. Andere gebieden. Tijdens operaties van Japan sche duikbooten zijn zeven vijandelijke schepen in den grond geboord en een achtste zwaar beschadigd* 8. Het communiqué meldt dat bij de aanvallen op Colombo en de gebieden van Trincomale de Japanners 17 vliegtuigen hebben verloren, terwijl geen schade is geleden door de Japansche oorlogsbodems. Een nauw keurig onderzoek heeft aangetoond dat_ de vorige mededeeling van het tot zinken brengén van twee kruisers van het type „Birmingham" en „Emerald" onjuist is j»ebleken. Japansche landing op Corregidor (Pliilippijnen) Verwoede strijd ontbrand SAO PAULO, 13 April (A.N.P.V Van Ameri kaansche zijde wordt bekend gemaakt dat de Ja panners met sterke strijdkrachten op Corregidor zijn geland. De vesting is echter voorbereid op de verdediging. Exchange Telegraph meldt met betrekking tot de positie der Amerikaansche troepen op Corregidor, dat volgens de verklaring van een woordvoerder van het Amerikaansche ministerie van oorlog de af loop van den om Corregidor woedenden strijd binnen vier dagen beslist zal zijn. Het eiland wordt niet al leen voortdurend door de zware Japansche artillerie onder vuur gehouden, doch wordt ook bijna ononder broken vanuit de lucht gebombardeerd. Bovendien zijn de Amerikaansche troepen van lederen aanvoer afgesneden. Frontberichten. aldus Domei, melden, dat de vol ledige bezetting van het eiland Ceboe (Philippijnen) aanstaande is. De Japansche strijdkrachten verplet teren den nog geboden vijandelijken tegenstand, nu zij reeds het grootste deel van het eiland bezet heb ben. Toen de Japanners op 10 April op drie punten van het eiland landden, 'werd dit verdedigd door 5.000 Philippinosoldaten onder bevel van twintig Amerikaansche officieren. De vijandelijke strijdmacht heeft zich naar het achterland teruggetrokken en de geheele verovering van het eiland wordt slechts een kwestie van uren geacht. „Vliegende tanks" boven Corregidor TOKIO, 14 April. (D.N.B.) De eilandvesting Corregidor is ook gisteren door het Japansche leger en het marineluchtwapen voortdurend met duidelijk waarneembaar succes, aangevallen. Een frontbe- richt omtrent de aanvallen van gisteren maakt voor de eerste maal melding van het optreden van z.g. vliegende tanks. Ook de beschieting van het eiland met artillerie van den tegenoverliggenden oever- duurde voort. Waarnemers van het luchtwapen mel den dat Corregidor'een beeld van vreeselijke ver woestingen biedt. Van „een Japansche basis" wordt gemeld: Vernomen wordt dat de Noordelijke batterijen van Corregidor practisch vernield zijn door de voort durende bombardementsaanvallen van de Japansche luchteenheden. Bommen van zwaar kaliber zijn Zondagochtend en -middag op de Noordelijke ar tilleriestellingen neergekomen en hebben daar'ver schrikkelijke explosies teweeg gebracht en op zes plaatsen brand doen ontstaan. Engelsche liaven gebombardeerd Sterke Duitsche gevechtsformaties in den aanval BERLIJN, 14 April (D.NB.) Sterke formaties Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben, naar aan het D.N.B. wordt gemeld in den nacht van 13 op 14 April installaties in een Britsche ravitailleeringshaven aan de monding van de Humber gebombardeerd. j In het doel werden zware ontploffingen en branden' waar genomen. In denzelfden nacht hebben vrij zwakke formaties Britsche bommenwerpers getracht het Noord-Duitsche kustgebied aan te vallen. De sterke Duitsche -afweer dwong den Britten voor het bereiken van ae kust om te keeren, zonder dat zij hun bommen hadden neer geworpen. Een Britsche bommenwerper werd neer geschoten. -33GBEI1 ONTSLAG BURGEMEESTER VAN* NAARDEN. 's GRAVENHAGE 13 April. In de Staatscourant Is opgenomen een besluit van den commissaris-generaal voor bestuur en justitie van 4 April 1942. waarbij aan J. E. Boddens Hosang entslag ls verleend ais burgemeester der gemeente Kaarden, De «Tooi Is In het sovjet-ge- bi«l Inge treden. De dn- «Ie vlloffv den bedekte. Is in een modderpoel veranderd. Desondanks zijn munt- reffelen gc- troffen op dat de actie van het luchtwapen geen belem mering on dervindt. Scherl- Fellinga- P.K. Baas- Pax-HoU.-o Engelsch slagschip van 35.000 ton ROME, 13 April (Stcfani) Uit foto's, welk© onlangs bü een vlucht boven dc haven van Alcxan- dric zijn genomen, blükt dat het Britsche slagschip „Valiant" in dc haven is gezonken, nadat het door vaartuigen van dc Italiaansche marine getorpe deerd was. De „Valiant" was In 1916 te Glasgow van stapel ge- loopen en in 1939 geheel gemoderniseerd. Het schip had een waterverplaatsing van 35.000 ton en voerde 8 kanonnen van 38 c.M., 8 van 15 c.M 8 stukken lucht afweergeschut van 10 c.M., 4 van 4.7 c.M., 32 van 4 c.M. en 16 van 2 c.M. Er waren vier catapuitvliegtuigen aan boord. De snelheid bedroeg 24 knoopen. De beman ning telde 1080 koppen. Zware verliezen der Sovjets in Lapland Verrassende aanval van gemotoriseerde Duitsche divisie infanterie HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER. 13 April (D.N.B.) Het opperbevel van de weer macht maakt bekend: „Op het schiereiland Kertsj viel de vijand na de zware verliezen van den vorigen dag slechts hier en daar met vrij zwakke strijdkrachten aan. Alle aanvallen werden afgeslagen. Aan het overige aeel van het Oostelijke front werden hier en daar aanvallen van vrij sterke strijdkrachten afgeslagen. Bij een door troepen van een gemotoriseerde Duitsche divisie infanterie uit- gevoerden verrassenden aanval verloor de vijand 650 gevangenen, 1.000 dooden, 3 pantserwagens en 40 mitrailleurs. In den centralen sector van het Oostelijke front ondersteunden formaties gevechts- cn jachtvliegtui gen de operaties van het leger met b n zonder e uit werking. In Lapland leed de vijand in de afgeloopen dagen bij succesvolle verkenningsaanvalleh hooge, bloedige verliezen. Gevechtsvliegtuigen hebben de haveninstallaties van Moermansk met goede uitwer king aangevallen. In Noord-Afrika wederzijdsche activiteit van ar tillerie en verkenningsroepen. Britsche autocolonnes werden met succes gebombardeerd. De zoowel overdag als 's nachts voortgezette aan vallen op de militaire installaties en vliegvelden op het eiland Malta veroorzaakten nieuwe vernielingen in de doelen. Duitsche jagers en de luchtdoelartillerie schoten overdag aan net Kanaal, in het Noord-Duitsche kustgebied en voor de Noorsche kust 15 vijandelijke vliegtuigen neer. Britsche bommenwerpers hebben in den afgeloo pen nacht West-Duitschland aangevallen. De bur gerbevolking leed eenige verliezen aan dooden en gewonden. De luchtdoelartillerie cn nachtjagers schoten 9 der aanvallende vliegtuigen neer. Majoor Haase, commandant van een bataljon pio niers, heeft zich met een onder hem geplaatste ge- veohtsgroep tijdens wekenlange succesvolle verde diging van een hevig omstreden steunpunt bijzonder onderscheiden. Een in het Westen gestationneerd jachteskader heeft gisteren overdag zijn duizendste overwinning in de lucht behaald". Japansche maatregelen op Java Bepalingen op industrieel cn financieel gebied TOKIO, 13 April (Domei) Uit Batavia wordt do inhoud van een bekendmaking der Japansche militaire autoriteiten over de voorloopige regeling van het economisch leven op Java gemeld. Deze bekendmaking behelst de volgende maatregelen: a. Industrie, 1. Vernieling van waterbeddingen. irrlgatiewcr- ken. mijnbouw- en industrie-installaties, pakhuizen, fabrieken en productie-installaties is verboden. Hier op staan zware straffen. 2. Alle ambtenaren en burgers moeten tertigkee- ren tot hun werk en hun zaken voortzetten. Perso neel van export- en importfirma's, fabrieken, waar onder ook rijstpellerijen, plantages, expeditie- en pakhuismaatschappijen moeten bij de bevoegde le- gerinstanties opgave doen van hun voorraden van de volgende goéderen en vergunning vragen om daarover te beschikken: textielstoffen, naaigaren, weefgarens, ijzerwaren, cement, lucifers, phosphor, phosphorhoudende kunstmeststoffen, rijst, mais, ki nabast, kinine, ricidus, verfstoffen, huiden, copra en palmolie. b. Financiën. 1. Verbergen, vernietigen en niet-aanmelden van deviezen, ongemunt goud en zilver, waardepapieren, zakelijke boekhouding en dergelijke handelingen, die de geldmarkt ongunstig beïnvloeden, zijn ver boden. 2. Het bankbedrijf staat voorloopig stil. Verte genwoordigers van alle banken moeten zich per soonlijk bij de militaire autoriteiten melden om instructies in ontvangst te nemen. 3. Over terreinen, waardepapieren, banksaldi enz, kan voorloopig slechts met toestemming van de militaire autoriteiten worden beschikt. c. Muntwezen. 1. Als munten zijn in de bezette gebieden toe gelaten de militaire gulden en de Ned.-Indische gul den. 2. Alle andere munten zijn verboden met uitzonde ring van de Japansche munten van 10, 5 en 1 sen, die\dezelfde waarde hebben als de overeenkomstige munten in Ncd.-Indische centen. 3. Verboden zijn alle daden, die dc circulatie van militaire guldens of gewone guldens belemmeren, het ontvangen en verrichten van betalingen in an dere munteenheid, vervalsching. wijziging of vernie tiging van geldige bankbiljetten, hamsteren of ver bergen van Ned.-Indische bankbiljetten of munten benevens van biljetten in militaire guldens, voor zoover het gaat om bedragen boven de 100 gulden. d. Prijzen en loonen. 1. Prijzen, loonen, huren- en pachten mogen hefr peil van 1 Januari j.l. niet overschrijden. 2. Het achterhouden van goederen met het doel de prijzen op te drijven, is verboden. e. Buitenlandsche handel en deviezen. 1. Uitvoer en invoer van goederen is voorloopig verboden. 2. Uitvoer cn invoer van guldens, deviezen, onge munt goud en zilver en waardepapieren is voorloo pig verboden. 3. Verwerving van of beschikking over deviezen en transacties met in het buitenland woonachtige personen is voorloopig verboden. f. Transportwezen en andere openbare bedrijven. 1. Vernieling of beschadiging van schepen, spoor wegen, electrische locomotieven, spoorwagens, auto wegen, bruggen, havens, electrische centrales, water leidingen, gasfabrieken, telefoon en lichtinstallaties, die het verkeer te land, te water en in de lucht be nevens het berichtenverkeer dienen, is verboden. 2. Alle personeel werkzaam bij verkeer en bericht geving. moet den arbeid terstond hervatten. 3. Vertegenwoordigers van maatschappijen op het gebied van verkeer en berichtgeving moeten zich persoonlijk bij de militaire instanties melden en rapport indienen over hun onderneming. 8 dooden bij Engelsclie luchtaanvallen op Nederland 's-GRAVENHAGE, 13 April. Tijdens het' af geloopen weekeinde hebben Engelsche vliegtuigen zich verscheidene malen boven Nederlandsch grond gebied vertoond. Er werden talrijke brisant- en brandbommen uitgeworpen, die meerendeels zonder schade aan te richten in het open veld terecht kwa men. Op twee plaatsen in het Zuiden des lands wer den echter verscheidene woonhuizen verwoest en andere woonhuizen deels ernstig, deels licht bescha digd. Onder de burgerbevolking vallen acht dooden en een vrij groot aantal ernstig- en lichtgewonden te betreuren. ERDUISTEREN van 20.35 tot 6.44 Maan 15 April op 7.04, onder 20.28^

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 1