Haarlem's Dagblad Nieuwe Fransche regeering onder Laval 59e JAARGANG No. 18045 x x Uitgave Lonrens Coster, M(J. v. Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bfjk. Soenda- pleln 37. Postgiro 38810. Drukkerjj: Z. B. Spaarne 12. Telef. Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10G00, Drukkerij 10132, Administratie 10724, 14825, Sóendapleln 12230. Directeur! P. W. PEEREBOOM WOENSDAG 15 APRIL 1942 Abonnement per week 0,20, per maand 145. per kwartaal 3,42, franco per post 3,73, losse nummers S cent. Adverten- tiCn: 1—15 mm. 3,— elke mm. meer 0,20. Reclames 0,3* per mm. Contracttarieven op aanvraag. Vraag cn aanbod 1—12 mm. 0,96, elke mm. meer 0,08. Groentjes 1—9 mm. *5 cent. elke mm. meer 5 cent bU contante betaling. 3539 jssn 30 4044 jaar: 44 4549 jaar: 42 5054 jaar: 72 5559 jaar: 96 60-^-64 jaar: 120 - 6579 jaar: 5a0 80 jaar en ouder: 244 Sterfte naar den leeftijd Hoeveel ouden van dagen zijn er te Haarlem? In het laatste .verslag van den Geneeskundigen Dienst te Haarlem worden cijfers gepubliceerd over de sterfte naar den leeftijd. Deze was over het jaar: 01 jaar: 61 14 jaar: 30 59 jaar: 11 1014 jaar: 5 1519 jaar: 12 20—24 jaar: 22 2529 jaar: 22 30—3.4 jaar: 37 Uit dit staatje blijkt, dat de meeste sterfgevallen voorkomen op een leeftijd boven 65 jaar. Van de 1398 menschen die te Haarlem overleden waren er niet minder dan 794 of bijna 57 pet. 65 jaar en ouder. Het percentage van de overledenen boven 50 j jaar was ongeveer 77- pet. H Door het Centraal bureau voor de Statistiek is een berekening gemaakt van het aantal sterfgeval len in ons land per 2000 inwoners van een bepaal den ouderdom. Op de 2000 personen „van 65 tot 79 jaar stierven er 111, op de 2000 van 80 jaar en ouder 401. Als men dezen maatstaf ook voor Haarlem aanneemt, wil het dus zeggen dat het aantal inwo ners van Haarlem van 65 tot 79 jaar ongeveer 10.000 bedraagt en het aantal boven de 80 jaar omstreeks 1200. Uitreiking bonkaarten te Haarlem Donderdag de letter V. Voor de uitreiking van de nieuwe bonkaarten, aard- appelkaarten en zeepkaarten voor kinderen is het morgen Donderdag de beurt aan de letter V. Verstrekking van vilamine-C-tabletten 's Gravenhage 14 April. Het is het Rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd gelukt, de beschikking te krijgen over een zekere hoeveelheid vitamine-c-tablet- ten, waardoor althans voor een gedeelte der bevolking de vitamine-c-voeding op geschikte wijze tijdelijk kan wor den aangevuld. Daar de hoeveelheid dezer tabletten beperkt is, kunnen slechts groepen van personen, die daarvoor naar het oor deel van den Voedingsraad het meest in aanmerking komen, van de voorgenomen gratis verstrekking profitee red Voor het overige blijft het trouwens mogelijk, op recept van den behandelenden geneesheer, langs den nor malen weg vitamine-c-tabletten te koopen. Voor de gratis verstrekking zullen de volgende bevol kingsgroepen in aanmerking worden gebracht: In de eerste plaals de schoolgaande jeugd, dus kinderen van den leerplichtigen leefthd. Aan hen worden uitge reikt drie tabletten van 50 miligram per week. Deze uit reiking zal geschieden door bemiddeling van de gemeen tebesturen en ^zal plaats hebben onder schooltijd. Elke gemeente zal zelfstandig een regeling kunnen treffen voor de verstrekking van het vitamine, dat gratis ter beschik king wordt gesteld. Met de voorziening van deze groep zal zoo spoedig mogelijk een begin worden gemaakt; ze zal gedurende 9 weken plaats hebben. De tweede groep, die voor de verstrekking in aanmer king komt. zijn de aanstaande en jonge moeders. Al die vi ouwen, waarvan in de periode tusschen 27 April en 16 Mei kan worden vastgesteld, dat zij in de laatste vier maanden van zwangerschap zijn, zullen zich in deze pe riode van een desbetreffende verklaring van den behande lenden erts of de behandelende vroedvrouw moeten voorzien. Bij de plaatselijke dlsti ioutiediensten ontvangen zij dan op vertoon van deze verklaring en eigen stam kaart gratis 60 tabletten vitamine-c van 50 milligram, be rekend op het gebruik van één tablet per dag. Voorts kunnen voor jonge moeders, wier (jongste) kind is of wordt 'geboren tusschen 15 Februari en 30 April 1942, op vertoon van de stamkaart van de moeder en die van den pasgeborene bij dezelfde distributiediensten en geduren de dezelfde periode, dus tusschen 27 April en 16 Mei, eveneens gratis 60 tabletten in ontvangst genomen worden. Tenslotte zullen bepaalde groepen arbeiders de tablet- I ten ontvangen. Met de leiding van de daarvoor in aan- - merking komende bedrijven zal worden overeengekomen, dat de tabletten gedurende een bepaald aantal weken op het bedrijf aan de arbeiders zullen worden verstrekt en door hen genuttigd. Het is onnoodig te wijzen op de noodzakelijkheid, van de geboden gelegenheid tot aanvulling der vitamine-c- voeding volledig en overeenkomstig de bedoeling gebruik te maken. Dit geldt voor moeders en arbeiders niet min der dan voor de betrokken schoolgaande jeugd. Men lette erop. dat de vltamine-c-tabletten zorgvuldig moeten worden bewaard, daar anders de gebruikswaarde achteruitgaal. Men dient ze vóór de nuttiging niet op te lossen. fi)n te maken of door voedsel te mengen, aangezien de tabletten dan zeer veel van hun waarde inboeten. Een voudige nuttiging. desgewenscht tezamen met wat wa ter. is de aangewezen weg. Tot zoover het officieele bericht. De overheid heeft nu het hare gedaan om ook ten aanzien van het ieder voor jaar zich voordoende gebrek aan het voor de stofwisse ling zóo juist belangrijke vitamme-c een voorziening te treffen. Het feit, dat de grondstof voor deze tabletten uit het buitenland moest komen, was oorzaak, dat het heel wat voeten in de aarde had. vóór tot deze verstrekkiAg kon worden besloten. Nu de pogingen geslaagd zijn, toone men deze verstrek king op prijs te stellen. EXAMENS ACADEMISCHE OPLEIDING. Geslaagd aan de Gem. Universiteit van Amster dam, doet. ex. Econom. Wetenschappen de heeren R. Sjoukes en C. E. v. d. Ploeg, en doet. ex. Ge- 1 neeskunde de heeren A. W. Thöne, H. Goedhart en C. G. M. Groeneweg. SCÏIEEPSWERKTUIGKUNDE. Geslaagd voor diploma b., eerste deel, de heer Tj. Visser (Beverwijk). Haarlemsche Orkest Vereeniging Beethoven-Cyclus I De magische kracht van Beethoven's werken blijkt weer uit de enorme belangstelling voor den „cyclus" der H.O.V., die verdubbeling der concerten noodig gemaakt heeft, niettegenstaande er, behalve de 9de •Symphonie, in dezen „cyclus" geen enkel werk op genomen is, dat niet gedurende een concertseizoen eens of meermalen op de programma's der gewone concerten voorkomt. Over den cyclischen aard van dezen cyclus zou men van meening kunnen verschillen. In de opvolging der t werken is noch volledigheid noch een chronologische of andersfins logische opzet; ze schijnt door toevallige factoren bepaald te' zijn. Zoo bracht dan de eerste avond het 5de Pianoconcert en de 7de Symphonie, resp. in 1809 en 1811 geschreven. Naar mijn indruk ^vormde de vertolking der Zeven de het hoogtepunt van dezen avond. Wat Toon Verhey daarin door zorgvuldige voorbereiding, door nauw keurige relatieve klankafweging en door inachtne ming der juiste, (dpoi* Beethoven zelf metronomisch vastgesteld), tempo's bereikte was een blijde verras sing: het stelde het werk. in een geheel ander licht dan we gewend zijn. Beethoven's orkestreering stelt een werkelijk kunstzinnigen cn conscientieuzen diri gent voor groote moeilijkheden, voornamelijk doortlat de blazers al licht gaan ovcrheerschen en dan de thematische figuren der strijkers verstikken. Daarvan was nu geen sprake; alles kwam tot zijn recht. Mo menten van bijzondere schoonheid waren de Inleiding (poco sostenuto!) en de doorwerking van het eerste hoofddeel, het geheele Allegretto, het Trio van het Scherzo en het begin der Finale. Dat Verhey eenige reprises in het /toch al lange Scherzo oversloeg kurt- nen we gerust goedkeuren. In het Pianoconcert was niet steeds volledige over-, eenstemming tusschen de tempo-opvattingen van solist, en dirigent. Bij de fagotsolo in het eerste Allegro liep het reeds even uiteen, hoe dat mogelijk is, begrjjp ik niet goed. Willem Andriessen speelde de solopartij. Het was de derde of vierde keer dat ik zijn vertol king hoorde; deze was even geestdriftig en helder als de vorige Met zijn plotselinge tempoversnelling in de dubbeloctaven van het eerste hoofddeel kan ik het nog steeds niet eens zijn- die moet m.i. óf voorbereid, óf vermeden worden. Maar cr was schoons genoeg in zijn voordracht om den dankbaren bijval te rechtvaar digen. En de tde veroorzaakte een jubel. K. DE JONG. ROOIEN VAN BOOM EN. De beplanting van de Schouwbui^straat te Haarlem wordt gehalveerd: om den andere worden de boomen gerooid, hetgeen dus een niet geringe opruiming ter plaatse beteekent. Ongetwijfeld zullen de bewoners van genoemde straat met dezen maatregel in hun schik zijn. want minder boomen beteekent meer licht en daaraan was fien laatstcn tijd, vooral des zomers wel behoefte. De plaatsen in de bioscopen De Duitsche Wehrmachtkommandantur maakt bekend: In een Bioscoop Theater te Haarlem zijn leden der Duitsche Weermacht, die na betaling van hun plaatskaarten op'ongenummerde plaatsen waren gaan zitten, door den eigenaar verzocht, deze plaat sen te verlaten, omdat deze besproken zouden zijn, waarvan echter geen uiterlijk kenteeken was aan gebracht. Dit geschiedde ofschoon in dezelfde .ij diverse plaatsen onbezet waren en de2e den ge- heelen avond onbezet bleven. De eigenaar i s wegens dit onjuiste en ontactvol optreden ter verantwoor ding geroepen en werdt erop attent gemaakt, dat dit bij herhaling hooge boeten en zelfs sluiting van hel bedrijf ten gevolge kan hebben. Hij heeft een belangrijke gift als boete voor de Nederlandsche Winterhulp gegeven en zijn excuse^ aangeboden. De leden der Duitsche weermacht zijn erop attent gemaakt, ongenummerde plaatsen op verlangen niet te verlaten en mocht de directie dit toch ver langen, direct melding hiervan te maken. Het wordt de exploitanten der Bioscoop Theaters in hun eigen belang aangeraden, indien zij de plaatsbesprekingen willen handhaven, de zitplaat sen duidelijk te nummeren of met een kaartje „gereserveerd" te voorzien. Vacantieproblemen in dezen zomer Interdepartementale commissie bestudeert de vacantiespreiding 's-GRAVENHAGE, 14 April (V.P.B.) „In ver band met den naderenden vacantietijd, heeft het departement van Volksvoorlichting en Kunsten het noodzakelijk geoordeeld, leiding en voorlichting te geven aan de vaeantiegangers", zoo vernamen wij van den leider van het bureau Vreemdelingen verkeer en Toerisme, van dit departement, den heer H. J. Leupen. Over het dïstributievraagstuk is reeds voor enkele weken een uiteenzetting gegeven in verband met de komende vacantie door het depar tement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. Deze problemen, hoe uiterst belangrijk overigens ook, vormen slechts een onderdeel van de moei lijkheden, welke ons dit jaar te wachten staan. In de eerste plaats is er het vervoersvraagstuk, dat eigelijk wel het belangrijkste struikelblok vormt voor het vlot verwerken van den toeristenstroom in het komende seizoen. De spoorwegen zijn overbelast, van extra-treinen kan ih de huidige omstandigheden geen sprake zijn. Auto- en busverkeer is onmogelijk geworden, terwijl het populaire vervoermiddel bij uitne mendheid. de fiets, eveneens in vele gevallen niet benut kan worden. De grenzen van ons land zijn tenslotte' voor de vaeantiegangers gesleten, zoodat afvloeiing naar het buitenland uitgesloten is. Hier aan zouden we nog kunnen toevoegen, dat o.a. door de medewerking van het N.V.V. thans categorieën arbeiders met vacantie kunnen gaan, die hierop vroeger geen recht konden doen gelden. Daarom is een vacantiespreiding meer dan ooit noodzakelijk. Veel kan hierover nog niet worden medegedeeld, daar een interdepartementale com missie deze kwestie thans in studie heeft. Het re sultaat hiervan zal deze maand waarschijnlijk nog wel bekend gemaakt kunnen worden, zoodat men schen, die plannen gemaakt hebben voor dezen zo mer, beter doen even te wachten" tot de resultaten bekend zijn. De commissie heeft met den meesten spoed, gewerkt om te trachten een catastrofe in het komende seizoen te voorkomen. Verder moet er nog eens d£_aandacht op geves tigd worden, dat er provincies zijn, waar nog plaats is voor vaeantiegangers, die liever niet in een file wenschen te loopen of te fietsen, zooals bij het be zoeken der bollenvelden wel geschiedt! Men denke bijvoorbeeld aan Drente, Overijsel, Brabant, Midden- en Noord-Limburg. Hier kan men, mits vroegtijdig besproken, zeker goed slagen en van een rustige, ongestoorde vacantie genieten. Het zal den toerist zeker eveneens interesseeren te weten, dat de Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer ook dit 'jaar weer een in lichtingendienst inzake bezetting van hotels en pen sions voor het komende seizoen heeft ingesteld. Het is werkelijk in 't belang van een ieder, dat in de hotels en pensions zoo vroeg mogelijk bespro ken wordt. Aan ouders met schoolgaande kinderen wordt echter nogmaals aangeraden de resul taten van het onderzoek van de commissie ter be studeering van het vraagstuk van de vacantiesprei ding af te wachten. Het is echter uiterst ge- wenscht, dat ongehuwden en echtparen zonder schoolgaande kinderen dit jaar vóór half Juli en na hall' Augustus hun vacantie nemen als zij op reis gaan. Wanneer het publiek dus wenscht mede te werken en aandacht schenkt aan de gegeven richtlijnen, dan kunnen de moeilijkheden, welke zich -thans voordoen, grootendeels worden opge lost en zal de komende vacantie geen teleurstelling kunnen worden. De ziekenfoiidskeuze Slechts veranderen bij verhuizing e.d. 's GRAVENHAGE 14 April. In afwachting van de tot standkoming van een definitieve regeling inzake de zie kenfondskeuze heeft de secretaris-generaal van het de partement van sociale zaken bepaald, dat voorlooplg de verplicht- cn vrijwillig verzekereden die bij een alge meen ziekenfonds zijn verzekerd, nfet van ziekenfonds mogen veranderen. Uitzonderingen hierop zijn slechts toegestaan: a. bij verhuizing naar een gemeente, gelegen bulten het gehied, waarover het algemeen izekenfondse, waarbij zij zijn verzekerd, zijn werkzaamheden uitstrekt; b. bij indiensttreding bij een onderneming, waaraan een ondernemingsziekenfonds is verbonden, mits dat onder nemingsziekenfonds wordt gekozen; c. bij het verlaten van den dienst van een onderneming, bij welker onderriemingszlekenfonds zij, op dat tijdstip zijn verzekerd. Overigens mogen nieuwe leden alleen dan op algemee ne ziekenfondsen worden toegelaten, indien zij een schrif telijke verklaring afgeven waaruit blijkt, dat zij gedu rende het aan hun verzoek voorafgaande half jaar niet bi] een algemeen ziekenfonds waren verzekerd. Deze regeling wordt geacht met ingang van 1 Maart j.l. in werking te zijn getreden. ORGELBESPELING. Er wordt een orgelbespeling ^bgeven in de Groote- of St.-Bavokerk te Haarlem op Ddhderdag 16 April 1942, des namiddags van 34 uur, door den heer George Robert. Het programma luidt: 1. Auf meinen lieben Gott, D. Buxtehude, Prelude, Double. Sarabande. Courante. Gigue. 2. Preludium en Fuga e kl. t. J. S. Bach. 3. Drie Intermezzi. H. Andriessen. 4 Passacaglia, H Andriessen. 5. Variaties „Mein junges Leben hat ein End", J. P. Sweelinck. 6. Preludium en Fuga A gr. t. J. G. Walther. Welke bonnen zijn thans geldig Van 12 tot en met 18 April: 19A Brood 4 rants. 19B Brood rants. Brood of gebak 19A Vleesch 1 rants. Vleesch of 19B VI.waren yx rants. vleeschwaren 19A Aardappelen Hi K.G Aardappelen 19B Aardappelen KG. Aardappelen Van 22 Maart tot en met 18 April: 260 Algemeen l K.G. Suiker 3-01 of 4-01 res. 50 gr. Cacao 259 Algemeen 250 gr. Kofficsurrogaat 253 Algemeen 500 gr. Jam 257. 261. 265, 269 Algemeen 1 rants Bloem, brood of gebak 4-02, 4-03 res. 250 gr. Rijst 264 Algemeen 250 gr. Peulvruchten 268 Algemeen 250 gr. Gort of 250 gr. Aard- appelmeelvlokken 267 Algemeen 100 gr. Vermicelli of maïzena 258. 262, 266, 270 274 Algemeen 100 gr. Kaas 16A t/m 19A Melk 3V2 L. Melk 16B t/m 19B Melk 154 L. Melk Van 26 Maart tot en mei 18 April: 271 Algemeen 250 gr. Peulvruchten 3-04 of 4-04 Res. 400 gr. Sinaasappelen Van 12 April tot en ïnct 20 April: 19 Boter of Vet 125 gr. Boter of margarine. Voorts: Zeep Bon 211, 228 en 272 Algemeen en Bon G, H en I der Zeepkaarten 1 rantsoen zeep. Bon H en I toilet zeep 75 gram toiletzeep 80 pCt. t.m. 30 April. Bon L Textiel (Mannen) 50 gram scheerzeep t.m. 30 ApriL Brandstoffen: Bonnen 13 HK en 17 HK en 09 van de brandstoffenkaarten J en K 1 eenheid vaste brandstoffen per bon. Bonnen 23 CV t.m. 28 CV en 29 t.m. 32 CV van de brandstoffenkaart L 1 een heid vaste brandstoffen per bon. Bonnen brandstoffen 7de, 8e en 9e periode één eenheid per bon. Alles geldig tot 15 April. Shag van 4.50 per pakje en 100.— boete AMSTERDAM. 15 April. De politie te Haar lem heeft in de maand Februari grondige oprui ming gehouden in den zwarten handel in shag- iabak. sigaretten, sigaren, rook- en pruimlabak. Verscheidene flinke partijen konden in besjag ge nomen worden en aldus aan den sluikhandel wor den onttrokken. De Inspecteur, die de betrokkenen te berechten kreeg, in verband met het feit, dat in den clandes- tienen handel ten eenen male geen acht werd ge slagen op de prijsvoorschriften er werd o.a. shag- tabak verkocht voor 4.50 per pakje heeft boeten opgelegd van 100.en bovendien groote partijen verbeurd verklaard, zoodat de eigenaars, die de tabak zeer duur hadden ingekocht zware bijkomende straffen kregen. Haarlem—Uitgeest 1 Mei 75 jaar spoorverbinding Den eersten Mei zal het 75 jaar geleden zijn, dat de spoorlijn Haarlem-Uitgeest werd geopend. Wanneer men nagaat, dat het langer dan honderd jaar geleden is. dat de eerste spoortrein in ons land reed dan blijkt het. da( het meer dan een kwart eeuw geduurd heeft, alvorens „De Noord" aan bod was. En dan nog maar tot Uitgeest. Alkmaar en Den Helder moesten nog langer wachten. Hoe het zij, de spoor heeft Holland benoorden het IJ destijds uit een eeuwenoud isolement verlost en de bloei van het gewest is grootelijks gebaat door de verbinding met het hart van Kennemerland. Daarom, al zal dit jubileum wel zonder feestbetoon- voorbij gaan, past op 1 Mei a.s. een dankbare herinnering aan den geest der voortvarendheid, die 75 jaar geleden deze verbinding tusschen Haarlem en Uitgeest tot stand bracht Ook in het Donet/.-s«'liie«l heeft do lento zich anncekon- digd. Do smeltende sneeuw lieefi wegren cn straten onder walcr gezet. Vi ravitallleertnc— colonnes zetten haar tochten echter onafge broken toon. P.B.Z.-v. Eysden-P.K. Knödler-Pax- Holland-m. Dierst aan mocchr en kind. Dienst aan het volk. Nederlandsche Volksdienst. Boschplan te Zandvoort. Te Zandvoort heeft men een begin gemaakt met den aanleg van het Boschplan. 40 H.A. duingrond wordt beboseht en 20 H.A. wordt in cultuur gebracht. Er is een bedrag van 329.830 subsidie verleend om het werk in werkverschaffing uit te voeren. Foto: Duintoppen worden met hclin beplant. (foto Stevens) Organisatie voor het bedrijfsleven Raad voor het bedrijfsleven ingesteld "s-GRAVENHAGE, 15 April. Heden is ver schenen het vijfde uitvoeringsbesluit van den secre taris-generaal van het departement van handel, nij verheid en scheepvaart betreffende een zelfstandige organisatie van het Nederlandsche bedrijfsleven. Krachtens dit vijfde uitvoeringsbesluit wordt in gesteld een raad voor het bedrijfsleven, welke tot taak heeft de algemeene belangen van het georgani seerde bedrijfsleven te behartigen. Hij moet daarbij rekening houden met de belangen van geheele bedrijfsleven en waken voor de belangen van den staat. Deze raad voor het bedrijfsleven is een overkoe- nelingsorgaan voor de zes hoofdgrqppen, t.w. in dustrie, handel, ambacht, banken, verzekerings wezen en verkeer, alsmede voor de Kamers van Koophandel en Fabrieken. Hij bestaat uit veertien leden, waaronder q.q. de voorzitters der hoofd groepen van de organisatie voor het bedrijfsleven, alsmede de voorzitters van de Kamers van Koop handel en Fabrieken te Amsterdam en te Rotterdam. De secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart heeft tot voorzit ter benoemd mr. H. L. Woltersom en totkplaatsver- vangende voorzitters de heeren F. R. J. Gips en T. J-. Twijnstra. De raad is bedoeld als adviseerend college, zoowel voor den staat als ook voor de organisatie van het bedrijfsleven zelf ten aanzien van economische vraagstukken. De raad heeft verder tot taak de boekhouding en de rekening en verantwoording van de bedrijfs organisaties en van de Kamers van Koophandel te onderzoeken. Ook treedt hii op als scheidsrech ter bij -geschillen, welke tusschen de hoofdgroepen rijzen kunnen. Tenslotte is de raad belast met de beslissing van de geschillen bedoeld in artikel 23 van het derde uitvoeringsbesluit. Deze geschillen betreffen de door de voorzitters van de hoofdgroepen of bedrijfsgroe pen krachtens artikel 17 van het derde uitvoerings besluit opgelegde straffen. Verder beslist de raad of een lid van een bedrijfs organisatie zich aan een oneervolle handeling heeft schuldig gemaakt. Bij behandeling van zaken betref fende oneervolle handelingen treedt de raad als „eereraad voor het bedrijfsleven" op. In den raad voor het bedrijfsleven hebben q.q zitting de aangewezen c.q. aan te wijzen voor zitters- der zes hoofdgroepen, mitsgaders de voor zitters vfln de Kamers van Koophandel en Fabrie ken te Amsterdam en Rotterdam, .w. de heeren mi ll. L. Woltersom (banken) voorzitter, T. J. Twijn stra (industrie), F. Gips (handel),,J. van Williger, (welke benoemd zal worden tot voorzitter van de hoofdgroep ambacht), prof. dr. A. O. Holwerda (verzekering), W. H. de Monchy (verkeer), mr. F W. A. de Koek van Leeuwen (Kamer van Koop handel. Amsterdam), mr. K. P. van der Mandele (Kamer van Koophandel, Rotterdam). Door den secretaris-generaal van het departe ment van handelynijverheid en scheepvaart werden bovendien tot, leden benoemd voor een periode ein digende 31 December 1943,, de heeren: ir. E. van Dieren, s. i,, raadgevend ingenieur te Rotterdam, H L. van Eeghen, lid van de firma Van Eeghen er, Co. te Amsterdam, mr. W. G. F. Jongejan, voorzit ter van den ondernemersraad voor Ned. Indië te 's-Gravenhase. dr. L. P. Krantz. directeur van de N.V. J. J- Krantz en Zn., te Leiden. H. C. van Maasdijk, directeur van de Nederlandsche bankin stelling etc. te 's-Gravenhage. mr. B. J. M. van Spaendonck, algemeen secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noord-Brabant te Tilburg. - Tot secretaris van den raad voor het bedrijfslever zal benoemd worden mr. J. W. H. Behrens P 's-Gravenhage. Het bureau van den raad zal «evestigd worder. *.r 's-Gravenhage, Bezuidenhoutscheweg 72. ïelef 772067. ALBERT DE BOOY KOMT. - De zanger en humorist Albert de Booy geeft Zondagmiddag en Zondagavond twee vrooliike voor stellingen in de Gem. Concertzaal te Haarlem. Hij brengt alle succesliederen, zooals Droomland, Als ik groot ben. het populaire Carolientje, enz. enz. Er is een prima variété bijprogramma, waarvan wij noe men den goochelaar Davola, den accordeon virtuoos Wassino, en de komische clowns Carlo en Fosco. Vijftig flessclien levertraan clandestien verkocht Bcverwijker tot 1 maand hechtenis veroordeeld Tegen G. Kruk te Beverwijk vorderde de Officier van Justitie een maand hechtenis-straf wegens het clandestien verkoopen van 50 flessehen levertraan. De* verdachte had natuurlijk geen doktersattest en bovendien te hoogen prijs berekend. Hij werd door den Haarlemschen Economischen rechter overeen komstig den eisch veroordeeld. C. P. Kraakman en S. G. Brounes, beiden te Beverwijk, die de lever traan weer van Kraak hadden gekocht, werden respectievelijk tot 14 dagep en 1 week hechtenis- straf verobraeeld. GEREF. GEMEENTE LISSE ÜDs. A. Verhagen is voornemens Woensdag 27 Mei a.s. afscheid te nemen van de Geref. gemeente van Middelburg om Donderdag 4 Juni d.o.v. zijn intrede te doen bij de Geref. gemeente te Lisse. na daags tevoren door ds. P. Honkoop van den Haag te zijn bevestigd. DESKUNDIGEN BIJ DE EINDEXAMENS TE HAARLEM. De Secretaris-Generaal van het Departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming heeft tot deskundigen benoemd: bij de eindexamens van de gemeentelijke ho'ogere burgerschool A te Haarlem: eerste commissie op 15, 16, 18, 19, 20, 21, 22 en 23 Mei: R. J. de Boer, predikant te Weesp, D. Winkel, accoun tant te Haarlem en A. A. Benders te Voorburg: bij de eindexamens van de gemeentelijke hoogere burger school A te Haarlem, tweede commissie op 15, 16, 18, 19, 20. 21, 22 en 23 Mei: J. C Lamster, conservator van het Koloniaal Instituut te Amsterdam, Mej. dr. J. Stroomberg te 's-Gravenhage, Mej E. L. Deuschle "te Amsterdam: bij de eindexamens van de Rijks hoo gere burgerschool tc Velsen op 16, 18. 19^0 en 21 Mei: dr. S. Elzinga, inspecteur van het M.O. tc Haarlem en dr. G. A. H. Wiebols te Amsterdam; bij de eind examens der afdecling hoogere burgerschool A van het Kenneraer Lyceum op 28, 29, 30 April en J en 2 Mei, en van het R.K. Lyceum voor Jongens te Haar lem op 15, 16. 18. 19 en 20 Mei: W. Nolet. oud-hoog- leeraar aan hel Seminarie te Warmond. Mr. A. W. J. van Vrijberghe de Coningh, rechter te 's-Gravenhage, dr. H. C. Rutgers, secretaris van het Nederlandsch Bijbelgenootschap te Zeist: bij de eindexamens van de eerste gemeentelijke hoogere burgerschool te Haar lem op 30 April en 1. 2. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 11,'12. 13 en 15 Mei: G. C- Erpenbeck de Wolff, majoor der artillerie te Naarden. dr. F. L. de Bruin, conservator aan de Gemeentelijke universiteit té Amsterdam, dr. S. El zinga, inspecteur van het M.O. te Haarlem; 2de ge meentelijke hoogere burgerschool te Haarlem op 1. 2, 4. 5, 6. 7. 8. 9. 11. 12. 13. 15 en 16 Mei: dr. J. van der Bilt. oud-obsewator aan de Sterrenwacht te Baarn. ir. A Slingervoedt Ramondt te Haarlem. Mej. dr A. Duin- ker. oud-leerares bij het M.O. te Haarlem: bij de eind examens van de Rijks hoogere burgerschool te Velsen op 30 April en 1, 2, 4, 5, 6. 7.8 en 9 Mei: dr. J. Korrin- ga te Heemstede, dr. J. H. Schuurmans Stekhoven, privaat-docent voor parasitologie te Utrecht, mr. R. F. M. Houwink te Zeist, bij de eindexamens van het R K. Lyceum voor jongens te Haarlem, afdceling HJ3.S. B op 6. 7. 8, 9. 11. 12 en 13 Mei. Kennemer Lyceum te Bloemendaal op 15, 16. 18, 19 en 20 Mei. Chr Lyceum te Haarlem op 21, 22, 27, 28 en 29 Mei: B. H. Verhaaf, oud-administrateur in Ned-Indië te "s-Gravenhage. mevr. dr. J. M. A. Obenhuysenten Broeke, oud-leerares bij het M O te Nijmegen, mr. dr. A. Fontein, kantonrechter te 's-Gravenhagc. De notawisseling tusschen de V.S. eiTFrankrijk VICHY, 14 April (D.N.B.) Op de nota van den Amerikaanschen onderstaatssecretaris Sumner Welles, waarin verwezen wordt naar het protest tegen de be noeming van een Amerikaanschen consul te Brazza ville door de Fransche regeering door bemiddeling van haar ambassadeur Henri Have te Washington inge diend. heeft de Fransche regeering geantwoord, dat zij zich gedwongen ziet het Amerikaansche departe ment van buitenlandschc zaken te doen weten dsft zij deze Amerikaansche antwoordnota niét kan aanvaar den. Dc nota poogt slechts de houding van het Fran sche volk in^de oogen der wereld te kleineeren. De Fransche regeering ziet zich genoodzaakt te consta- teeren dat de jongste publicatie van de notawisseling maar al te duidelijk Iaat zien dat zij slechts uit pro pagandistische oogmerken werd gedaan teneinde te pogen de geesten te verwarren. De nota antwoordt in geenerlei wijze op de gestelde vragen. VERDUISTEREN ïan 203; tot 6.4; Maan 15 April onder 20.29 N3L, 16 April op 7.28 Admiraal Darlan leider der militaire strijdkrachten De Fransche berichtendienst heeft gistermiddag het volgende békend gemaakt: Sinds zijn vorige onderhoud met maarschalk Pétain. heeft Pierre Laval herhaaldelijk besprekin gen gevoerd met admiraal Darlan. Dinsdag heeft een conferentité plaats gehad tusschen maarschalk Pétain. admiraal Darlan en Pierre Laval. Zii heb ben besloten een op nieuwe grondslagen berus tende regeering te vormen. Donderdag zullen maar schalk Pétain. admiraal Darlan en Pierre Laval wederom een bijeenkomst hebben. Ambassadeur de Brinon heeft na zijn terug keer uit Vichy gistermiddag tc Parijs aan de pers een uiteenzetting gegeven over de regee- ringsvorming. Hij deelde mede dat Pierre Laval leider van dc Fransche regeering zal zijn Admiraal Darlan zal leider der militaire strijdmachten (leger, marine cn luchtmacht) zijn. doch geen minister. Hij kan echter den ministerraad steeds bijwonen. Admiraal Darlan blijft overigéns opvolger van het staatshoofd, maarschalk Pétain. In de toekomst zal er geen minister van oorlog meer zijn. Ten aanzien van de nieuwe ministers is nog niets be slist. Pierre Laval zal de nieuwe ministers voor dragen aan het staatshoofd. De zetel der Fransche regeering zal te Vichy gevestigd blijven. Maarschalk Pétain is met de gevonden oplossing zeer tevre den geweest, terwijl de atmosfeer te Vichy optimis tischer is. Tn een D.N.B.-bericht uit Vichy wordt nog medegedeeld dat maarschalk Pétain- staatshoofd blijft en in deze functie het voorzitterschap van den ministerraad zal bekleeden. Definitieve slap naar het continentale Europa. Het bericht van het definitief bepalen van den politieken koers te Vichy want dat beteekent _<ie aangekondigde kabinetswijziging, kwam in dc Wil- helmstrasse geenszins onverwacht, aldus schrijft de Berlünsche correspondent van de N.R.C.. Of schoon de Duitsche ambtelijke instanties en de Duitsche pers in den regel in alle kwesties, die Vichy aangaan, buitengewoon groote terughou dendheid betrachten, hetgeen nog meer het geval was sedert de ontvangst van Laval bij Pétain eer.igc weken geleden en hoewel commentaren over de besprekingen van deze beide staatslieden niet waren gegeven, waren de informaties van de Duitsche vertegenwoordiging tc Parijs toch van dien aard. dat alle sceptische uitleggingen in een deel van de buitenlandsche pers ongegrond kon den worden genoemd. Men wist namelijk, dat in de fundamenteele kwesties die te Vichy het punt van bespreking uitmaakten en in hoofdzaak de samenwerking met Duitschland betroffen, in groote trekken overeenstemming was bereikt en dat de verdere onderhandelingen slecht bijzonderheden aangaande de kabinetsvorming cn het afbakenen van de onderscheidene competenties in het nieuwe Fransche kabinet ten doel hadden Voorts schrijft deze correspondent o.m.: Laval zal in het z.g. triumviraat de sleutelpositie inr.ncmen. Daarbij komt nog de buitengewoon groote, geestelijke beweeglijkheid van dezen man, zijn energie en de door hem vertegenwoordigde overtuiging, dat Frankrijk bij zijn toekom stige buitenlandsche politiek slecht één kaart moet uitspelen en wel collaboratie met Duitschland. Pétain heeft dus besloten en wel voor de tweede maal, zonder voorbehoud de politiek van samenwerking met Duitschland te volgen en in het huidige kritieke stadium van de wereld politiek en in de tegenwoordige phase van den oorlog beteekent dit besluit naar de opvatting hier tevens, dat het cocjïietteeren met Washington zal ophouden. Ook te dien aanzien zal klaarheid zijn geschapen en de hernieuwde sterke controverse tusschen Vichy en Washington bewijst dat ook hier Laval zijn wil heeft doorgezet, nog voordat hij in functie is getreden. Zonder dat Duitsche cischcn of ultimata noodig zijn geweest, aldus wordt hier be toogd. heeft Frankrijk nu den definitieven stap gedaan naar het continentale Europa, hetgeen ook eer. definitief zich verwijderen van de voormalige geallieerden beteekent. omddt Laval bekend staat als een fanatiek vijand van Engeland en een aan hanger van distantieering van de Vereenigde Staten Duitschland strijdt voor Europa. Duitsche duikbooten brengen 16 schepen tot zinken Aantal plaatsen in den Centralen sector van het Oostelijk front veroverd HOOFDKWARTIER VAN DEN FiiHRER, 14 April (D.N.B.) Het opperbevel van de weer macht maakt bekend: „Op het schiereiland Kertsj en in liet Donetzge- bied vonden behalve plaatselijke aanvallen van vrij zwakke vijandelijke strijdkrachten geen belang rijke gevechtshandelingen plaats. Duitsche gevechtsvliegtuigen beschadigden in een haven ahn de kust van de Kaukasus een groot bolsjewistisch tankschip door bomtreffers. In den centralen sector van het Oostelijk front werd bij succesvolle eigen aanvalsoperaties een vrij groot aantal plaatsen veroverd. Hiér en daar werden vrjj sterke, door pantserwagens ondersteun de aanvallen van den vijand afgeslagen. In den Noordelijken sector van het front werd een gevechtsgroep van den vijand ingesloten en ver nietigd. In den tijd van 9 tot 13 April werden aan het Oostelijk front 175 vijandelijke pantserwa gens kapotgeschoten. Zooals reeds in een extrabericht is medegedeeld, hebben Duitsche duikbooten in de "Noordelijke IJs zee een uit Moermansk uitgeloopen convooi aange vallen en twee Amerikaansche transportschepen met een gezamenlijken inhoud van 12.200 b.r.t. tot •zinken gebracht, waarvan er een reeds door bom men van Duitsche vliegtuigen was beschadigd. Ge vechtsvliegtuigen hebben van hetzelfde convooi een tankschip van 4000 b.r.t. in den grond geboord en'een groot koopvaardijschip zoo zwaar beschadigd dat het verloren geacht moet worden. Op den Atl^ntischen Oceaan hebben duikboo ten twaalf vijandelijke koopvaarders met tezamen 104.000 b.r.t. tot zinken georacht. Bijna al deze schepen, waaronder zich zeven groote tankbooten bevonden, werden vlak onder de Amerikaansche Oostkust getorpedeerd. In Noord-Afrika werden aanvallen van sterke Britsche gevechtsgroepen afgeslagen. Bij de ach tervolging werden den vijand zware verliezen toege bracht. Zeven pantserwagens en ander oorlogstuig werden vernietigd of buitgemaakt. In de Marma- n.sche woestijn werden Britsche autocolonnos en een Vliegtuig gebombardeerd. De aanvallen ofémilitaire-installaties óp het eiland Malta werden overdag en des nachts voortgezet. Lichte gevechtsvliegtuigen vielen overdag haven werken en ravitailleeringsinstallaties aan de En- gelsche Zuidkust succesvol met bommen aan en vernielden een fabrieksgebouw. In den afgeloopen nacht hebben formaties zware Duitsche gevechtsvliegtuigen een voor de ravitaillee ring belangrijke haven aan de monding van de Humber met goede uitwerking gebombardeerd. Een gering aantal Britsche bommenwerpers '.rachtte in den nacht van 13 op 14 April het Noord- west-Duitsche kustgebied aan te vallen. Een vijan delijk vliegtuig werd neergeschoten. Bij de successen op den Atlantischen Oceaan hebben dc duikbooten van den luilenant-ter-zee lste klasse Hardegen en van den luitcnant-ter-zee 2de klasse Lassen zich bijzonder onderscheiden. De bemanning van een Duitsch vliegtuig, be- taande uit den Oberfeldwebel Nitsch, Feldwebel SchaterFeldwebel Richter, en Oberge- freiter Hartmann heeft ongeacht zeer krach tig vuur van het vijandelijke luchtdoelgevchnt jagers een belangrijke opdracht over het Suezka- naal met groot élan uitgevoerci."

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 1