Haarlem's Dagblad De nieuwe politieke ontwikkeling in Frankrijk 59e JAARGANG Mo. 18045 x x jltgave Lonrens Coster, Ml), v. Courant-Uitgaven en Algem. jrukberU N.V. Bureaux: Groote Boutstraat 93, bljk Soenda- ileiD 37. Postgiro 38810 Drukkerijs Z. B. Spaarne 12. Telef. ilrectie 13082, Hoofdred. 13054, Redactie 1C600, Drukkerij 10132, Idmlnistratle 10724, U825. Soendapleln 12230. Directeur: P. W. PEEREBOOM VRIJDAG 17 APRIL 1742 Abonnement pet week 0,26, per maand 1,15, per kwartaal 3,42, franco per post 3,73, losse nummers 6 cent. Adverten- tiën: 1—15 mm. 3,— elke mm. meer 0.20. Reclames 6,34 per mm. Contracttarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1—13 mm. 0,96, elke mm. meer 0,08. Groentjes 1—0 mm. 45 cent, elke mm. meer 5 cent bü contante betaling. Nieuwe regeling voor surrogaten te verwachten Coördinatie van bestaande bepalingen llleen die surrogaten blijven, lie van werkelijk belang zijn 's-GRAVENHAGE, 16 April. Naar het Rijks- jureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd mededeelt, heeft overleg met den gemachtigde voor le prijzen en de keuringsdiensten ertoe geleid, dat linnenlcort een beschikking kan worden verwacht, tvellce de mogelijkheid openUom, meer dan tot dus ver het geval was, regelend op te treden ten aan- iien van de fabricage van surrogaten voor eet- en Irinkwaren. Volstond men tot dusver met inciden- eele regelingen, thans kan een coördinatie van de iestaande bepalingen verwacht worden. Het ligt foor de hand, dat een van de overwegingen voor ie komende regeling geweest is, dat bij de bestaande rondstoffenschaarschte het slechts verantwoord is e grondstoffen beschikbaar te stellen voor produc- ^n, welke ook inderdaad van werkelijk belang voor en consument zijn, hoewel uiteraard de belangen ran de vervaardigers ook niet uit het oog verloren uilen worden. De regeling treedt natuurlijk niet in de beoor deling, welke den keuringsdiensten is gegeven, al louden de voedselvoorzieningsinstanties nauw con act mét het college van directeuren van keuring- iensten. Afgezien' van de naleving van de in de hier ledoelde beschikking te stellen voorwaarden zul- en de fabrikanten er derhalve ook steeds rekening nee moeten houden, dat de keuringsdiensten geen lezwaar tegen het in den handel brengen van jhun iroduct moéten hebben. De té verwachten regeling zal zich bezig houden net bouillonblokjes, -korrels, -pasta's e.d. en alle iroducten, welke dienen of gebruikt kunnen worden ei- vervanging hiervan als soepblokjes, pasta's, jus- loeder, -pasta's, -blokjes, aroma's e.d.; verzoetings- niddelen; vervangingsmiddelen, voor zoover zij uiker, zetmeel, mager melkpoeder, gecondenseerde nagere melk, weipoeder, melksuiker of andere uit lagere melk of wei bereide producten bevatten, dus ,v. bakkerijgrondstoffen als crèmes, gelei, bakpoe- ers, vlapoeder, roompoeder, broodverbeteraars e.d., g. botervermeerderaars, vervangmiddelen voor loter, kaas__£n eieren of room, pudding, vla's, sausen, nijsmelk en andere dranken, en met vervangings middelen van dranken op cacaobasis, van limonades, an wijnen en spiritualiën'. Er zal worden bepaald, dat de bovenbedoelde ver- fangingsmiddelen slechts mogen worden gefabri- serd, indien daartoe een vergunning is verleend, aan relke vergunning voorwaarden kunnen worden ver- onden omtrent de samenstelling van producten, e aanduiding, de verpakking e.d. verwacht mag 'orden, dat door den gemachtigde voor de prijzen anvullende bepalingen omtrent de prijzen zullen loi'den gegeven. Het verleenen van de vergunningen zal worden pgedragen aan de Nederlandsche Meelcentrale, lelke centrale, ten einde de uitvoering van de egeling zoo vlot mogelijk te laten verloopen, reeds hans met de voorbereidende werkzaamheden een egin heeft gemaakt, nl. door het houden van een nquête onder de fabrikanten die naar het zich aal aanzien onder de nieuwe regeling komen te allen. Voor de voor den handel van belang zijnde ijzonderheden van deze enquête, zie men de in de oui-anten dezer dagen opgenomen officieele publi- atie. Ie nieuwe bonnen Voor de volgende week zijn aangewezen de ramen nr. 21 voor brood, vleesch en aardappelen. Verdei1 zijn voor het tijdvak van Zondag 19 April )t Zaterdag 16 Mei verkrijgbaar de gewone rant- jenen suiker op bon, 279, jam op bon 280, bloem p de bonnen 277, 281, 285 en 289, peulvruchten p bon 283,, een bijzonder rantsoen van 250 gram eulvruchten op bon 291, gort op bon. 284, vermi- elli op bon 287, kaas op de bonnen 278, 282, 286, 90 en 294 en melk op de bonnen 21. Ten slotte is op bon 288 koffiesurrogaat verlcrijg- aar, waarmede men acht weken moet, doen. la 1 Mei geen extra-brandstoffen oor zieken meer 's GRAVENHAGE, 16 April. De secretaris- eneraal van' het departement van handel, nijver- eid en scheepvaart maakt bekend, dat; na 1 Mei is. geen extra brandstoffen meer zullen worden ver trekt ten behoeve van zieken en bij bevallingen, lok de vervangende verhooging van het gas- of lectriciteitsrantsoen vervalt met ingang van ge- ijemden datum. Voor bevallingen, welke gedurende de maand .pril plaats vinden, zullen nog extra brandstoffen forden verstrekt, de bonnen zullen echter eerst lorden uitgereikt, nadat de bevalling heeft plaats ehad. Aangezien de geldigheidsduur der brandstoffen- onnen gemerkt met de woorden „één eenheid randstoifen" per 14 April was verstreken, zullen e plaatselijke clistributiediensten, tegelijk met de önnen, een voorrangsbewijs afgeven, tegen over ging waarvan de brandstoffenhandelaar alsnog olen mag afleveren, )e rijwielbaiidendistributie .Bonnen zonder roode streep zijn ongeldig 's GRAVENHAGE, 16 April. De secretaris enera al van het département van handel, nijver - eid en scheepvaart maakt bekend, dat de distri- utiediensten de verzoeken tot verlenging van den eldigheidsduur van verloopen bonnen voor rijwiel- anden zullen afwijzen, zoodat het geen zin heeft, ieh hieromtrent tot den distributïedienst te wenden, eder, die nog in het bezit is van verloopen bon- ien voor rijwielbanden dient derhalve opnieuw een anvrage voor een bon in te dienen. Voorts, wordt bekend gemaakt, dat er een nieuwe ïgeling is getroffen ten einde er voor te zorgen, at op de uitgegeven bonnen ook inderdaad rijwiel- anden zullen worden geleverd. In verband -hier- lede zullen de distributiedienstbn in het vervolg itsluitend bonnen voor rijwielbanden uitgeven, die iet een roode streep zijn gemerkt. Alle bonnen, ie niet van deze roode streep voorzien zijn, zijn ngeldig. Gedurende de maand-April zal geen gelegenheid estaan tot het indienen van -aanvragen, daar de anvragen, die in Maart zijn ontvangen, eerst in ahandeling zullen worden genomen. uchthuisstraf voor frauduleus lachten 's GRAVENHAGE. 16 April. De landbouwer H. van O. in Harskamp heeft in 1941 een vrij root aantal varkens zonder de vereischte vergun- 'og giQlacht en het vleesch met winst verkocht. Hij eert daarmede den loop van de voor het dekken er behoeften van het algemeen ingestelde distri- litie gestoord en de leiding der vleeschvoorziening oor de overheid in gevaar gebracht, Bij vonnis an het Deutsche Obergericht is hij tot 2 jaar Uchthuisstraf veroordeeld. Zijn voornaamste af- ompr, de leidekker D. A. G. te Arnhem, die regel matig van hem frauduleus geslacht vleesch betrok oor den verderen verkoop, kreeg 1 jaar en 6 wanden tuchthuisstraf. EXAMENS ACADEMISCHE OPLEIDING. Geslaagd aan ae Gem. Universiteit van Amsterdam 7t. ex. Geneeskunde de hoeren O. W. L. Wolters, R. H. Bel en G. Somford. ANALYST-EXAMEN. Geslaagd voor hot 1c god. uit Haarlem en omgeving: riames: T. Brouwer. M. ten Cate, H. Ilorst, A. Kamp, Kuiper, M. S. van Leeuwe. J. C. Meyer, M. Timmer, van Roest. J. Venus en de heeren: P. C. van Dijk en R. Kloos, leerlingen van den Haarlemschen Analysten Ursus. Bezoek van den Rijkscommissaris aan Lunteren LUNTEREN, 16 April Donderdagmidddag om streeks een uur bracht de Rijkscommissarist Rijks minister Seyss-Inquart friet klein gevolg per auto een bezoek aan het Hagëspraakterrein bij de Gouds- berg te Lunteren, dat vor deze gelegenheid feeste lijk met vlaggen was versierd. In het gezelschap van den Rijkscommissaris, dat omstreeks drie uur de terugreis aanvaardde, bevond zich ook ir. A. A. Mussert, leider der N.S.B. in Nederland. De paardentram te Haarlem 40 jaar geleden werd tot haar liquidatie besloten v •23 April 1902 dit is dus over enkele dagen juist 40 jaar geleden besloot de Haarlemsche paar dentram haar bedrijf over te doen aan de E.N.E.T., die later aan de N.Z.H. is overgegaan. De E.N.E.T. zei het in haar naam: eerste Neder landsche Electrische Trammaatschappij. Haarlem kreeg de primeur voor ons land! Zij begon met de lijn HaarlemZandvoort en HaarlemAmsterdam, gevolgd door de ceintuurbaan in Haarlem (Spaar neDamstraatKlokhuispleinJansstraah—Jans- wegStationspleinKenauparkKinderhuisvest ZijlvestWiLhelminastraatKoninginnewegHaze- paterslaanPaviljoenslaanKleine HoutwegKam pervest). Spoedig bleek ook de wenschelijkheid het bedrijf van de paardentram aan de E.N.E.T. over te doen. Het gezellige kleine trammetje kon,, ook al waren de paarden vurig en knalden de koet siers lustig met de zweep, den concurrentiestrijd niet 'volhouden. Het' oude moest voor het nieuwe zwich ten. Wel duurde het nog eenigen tijd voor de paarden, voor goed naar stal werden gebracht en de electri- 1 sche tram door Haarlem's hoofdstraten reed, maar 23 April 1902 was toch de dag der beslissing en daarom vestigen wij daarop de aandacht. Uitreiking bonkaarten te Haarlem Morgen de laatste dag. Voor de uitreiking van de nieuwe bonkaarten, aard- appelkaarten en zeepkaarten voor kinderen is het morgen de laatste dag. Alsdan zijn aan de beurt de letters Q en T. Voor bewoners van het Ramplaankwartier is. een afzonderlijke gelegenheid tot het in ontvangst nemen der kaarten en wel in het Wijkgebouw, Elswoutslaan 1, voor de letters L tot en met Z. De rantsoenen voor zieken Medewerking van publiek en artsen is dringend noodig 's-GRAVENHAGE, 16 April. De extra rantsoenen, die voor zieken ter beschikking worden gesteld, maken in den laatsten tijd het „gesprek van den dag" uit. Al moge in deze uitdrukking eenige overdrevenheid schui len, het. lijdt geen twijfel dat het publiek zich schuldig maakt aan een overdreven gebruik van de mogelijk heid om extra ranlsoenaanvragen in te dienen, door bemiddeling van den arts. Het A.NiP. vernam dit van deskundige zijder toen het informaties inwon bij de bevóegde instanties, naar aanleiding van enkele klach ten van patiënten over te late ontvangst van aange vraagde extra rantsoenen. Het is noodig, dat op een betrekkelijk omslachtige manier te werk wordt gegaan want niemand zal wil len, dat de artsen zooals in den mobilisatietijd 1914- 1918 het geval is geweest naar eigen inzicht de extra bonnen aan hun patiënten kunnen toewijzen. Dan zou de weg naar willekeur zijn geopend. Bovendien moet spaarzaam met de levensmiddelen worden omgegaan, hetgeen alleen te bereiken is, indien daartoe de noodige waarborgen worden geschapen. Deze kunnen zooals de praktijk uitwijst alleen gevonden worden in het instituut van den vertrouwensarts, die elkeaanvraag, elke diagnose van den behandelenden geneesheer te beoordeelen krijgt. Op deze wijze wordt willekeur voor komen. De vertraging bij de inwilliging dëf aanvragen ont staat grootendèels doordat er een ^onnoemelijk aantal aanvragen is, da't voor inwilliging niet in aanmerking komt. Meer dan ooit moet ook hier de regel gelden, dat het gemeenschapsgevoel moet uitgaan boven individueele verlangens, ingegeven door de zucht om door middel van een ziekenrantsoen te trachten de tekorten aan voedingsmiddelen helaas een onvermijdelijk gevolg van den oorlogstoestand aan te vullen. Voor den arts dient daarenboven als richtsnoer te gelden, geen senti ment bij de behandeling van de patiënten, dieper op uit zijn uit louter zelfzucht zich zelf te bevooraeelem Voor het publiek geldt: geen overbodigen aandrang uitoefenen op den arts, die het wel meent met ons volk. Dat het centraal distributiekantoor steeds open staat voor gerechtvaardigde critiek en aan gerechtvaardigde klachten tegemoet komt, is reeds eerder gezegd en in de praktijk ook gebleken.- Elk redelijk geval dienaan gaande wordt behoorlijk onderzocht. Dat de distributie- dienst het belang van een goede ziekenverzorging niet uit het oog verliest, bewijst trouwens de instelling van de mogelijkheid tot spoedtfehandeling, zooals deze sinds enkele weken bestaat. Doch helaas moet ook ten aanzien van dit punt worden geconstateerd dat men zich niet heeft ontzien van deze faciliteit ingesteld ten be hoeve van ernstige zieken een meer der schandelijk misbruik te maken. Wannc-er op deze wijze de goede regelingen worden doorkruist door praktijken, welke men met een min oirbaar woord pleegt aan te duiden, kan het niet uitblijven, dat de goeden, in dit geval de werkelijk ernstig zieken, onder de kwaden lijden. Men make daarvan echter den distributiediepst geen ver wijt. Wie eenig gemeenschapsgevoel bezitf zal zich in dezen tijd onthouden van elke moreel minderwaardige poging om zich te bevoordeelen ten koste van anderen, die de aanvulling van levensmiddelen inderdaad be hoeven. Welke bonnen zijn thans geldig? Van 12 tot en mei 19A Brood 19B Brood 19A Vleesch 19B Vl.waren 19A Aardappelen 19B Aardappelen Van 22 Maart tot 260 Algemeen 3-01 of 4-01 res. 259 Algemeen 253 Algemeen 257. 261, 265, 269 Algemeen 4-02. 4-03 res. 264 Algemeen 268 Algemeen 267 Algemeen 258, 262, 266, 270 274 Algemeen 16A t/m 19A Melk 16B t/m 19B Melk Van 26 Maart tot 271 Algemeen 3-04 of 4-04 Res. Van 12 April tot 19 Boter of Vet 18 April: 4 rants. V2 rants. 1 rants. V\ rants. m K.G. 1/2 KG. en met 18 April: Brood of gebak Vleesch of vleeschwELten Aardappelen Aardappelen 1 K.G. 50 gr. 250 gr. 500 gr. 1 rants. 250 gr. 250 gr. 250 gr. 100 gr. Suijcer Cacao Koffiesurrogaat Jam Bloera, brood of gebak Rijst Peulvruchten Gort of 250 gr. Aard- appelmeelvlokken Vermicelli of maizena 100 gr. Kaas 31/2 L. Melk 14£ L. Melk eh met 18 April: 250 gr., Peulvruchten 400 gr. Sinaasappelen en met 20 April: 125 gr. Boter of margarine. Voorts: Zeep Bon 211, 228 en'272 Algemeen en Bon G, H en I der Zeepkaarten 1 rantsoen zeep. Bon H en I toilet zeep 75 gram toiletzeep 80 pCt. t.m. 30 April. Bon L Textiel (Mannen) 50 gram scheerzeep t.m. 30 ApriL Brandstoffen: Bonnen 13 HK en 17 HK en 09 van de brandstoffenkaarten J en K 1 eenheid vaste brandstoffen per bon. Bonnen 23 CV .t.m. 28 CV en 29 t.m. 32 CV van de brandstoffenkaart L 1 een heid vaste brandstoffen per bon. Bonnen brandstoffen 7de, 8e en 9e periode één eenheid per bon. Alles geldig tot 15 April. Bolsjewistische gevechts groep in den Centralen sector vernietigd Installaties en pakhuizen te Moermansk gebombardeerd HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 16 April (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In het Oosten viel de vijand op enkele plaatsen De aanvallen wei-den bloedig afgeslagen. In den Centralen sector werd'een van haar verbin dingen afgesneden gevechtsgroep der bolsjewisten vernietigd, nadat alle van te voren ondernomen uit- valspogingen van den vijand met zware, bloedige ver liezen mislukt waren. In den Noordelijken sector wonnen formaties van het leger en de Waffen-SS bij plaatselijke aanvallen 'ënder zeer moeilijke terreinomstandigheden verdér terrein. Bij luchtaanvallen op Moermansk werden talrijke bomtreffers op de kadeinstallaties en pakhuizen ge plaatst. Een groot en twee middelgroote koopvaardij schepen vlogen in brand. Vergezellende jachtvlieg tuigen schoten zeven vijandelijke vliegtuigen neer. In Noord-Afrika geen bijzondere krijgsoperaties. In luchtgevechten boven het Kanaal en bij tochten van den vijand naar de Duitsche Bocht schoten jagers en marine-artillerie 10 Britsche vliegtuigen neer. Gevechtsvliegtuigen vielen in den nacht van 15 op 16 April de belangrijke Britsche haven en schèeps- bouwcentrum Sunderland aan. Na bomtreffers van zwaar kaliber werden uitgebreide branden waarge nomen. Britsche bommenwerpers deden in den afgeloopen nacht storingsaanvalien op verschillendeplaatsen in West-Duitschland. De burgerbevolking leed geringe verliezen. Een vijandelijk vliegtuig werd neergescho ten. 'ERDUISTEREN ïa„ ,„.4i t„t «s Maan 17 April oqdcr £2.38,18 April op 6.38 Een bloeiend narcissenveld by Vogelenzang. (foto de Haas), 's GRAVENHAGE, 16 April. Nog steeds, zoo schrijft de A.N.W.B., gaat het bloeiproces in de bol lenstreken zeer langzaam. Voor de ontwikkeling van de planten is het weer niet slecht, zij worden er sterker door en zullen straks wellicht mooier bloeien. Maar het geduld van het publiek zal nog eenigen tijd op de proef moeten worden gesteld. Intusschen beginnen op beschutte plaatsen de nar cissen reeds over grootere oppervlakten kleur te vertoonen en ook zijn hier en daar hyacinten uit Lden bol gekomen. De verwachting, uitgesproken in het vorige be richt van den bond. dat omstreeks Zondag 26 April narcissen en hyacinten gelijktijdig in volle pracht zullen bloeien» blijft onverminderd van kracht. in de bocht va ii een eiland in dt Middel !u nd- seho Zee. Onafgebro ken brengen stoomsche pen kost bare voor raden ma teriaal vooi de troepen aan. De zomervacanlies 1942 Men zoeke de strekenwaar nog plaats is voor vacantiegangers De A. N. V. V. en haar informatiedienst Eenigen tijd geledén hebben wij er reeds op gewe zen, dat zij. die de zomervacantie op eenigen afstand van hun woonplaats wenschen door te brengen, re kening moeten houden met bezwaren, die ook dit jaar aan den dag zulien treden. Hierover he«t dezer dagen de leider van het bureau Vreemdelingenverkeer en Toerisme van het Departe ment van Volksvoorlichting en Kunsten, de heer H. J. Leupen op een persconferentie het woord gevoerd. Hij memoreerde, dat behalve de moeilijk heden, die het distributievraagstuk oplevert, het ver voer eveneerts voor tal van problemen zal komen te staan, die vacantie-spreiding noodzakelijk maken. Deze moeïlïjikheden, aldus de heer Leupen, kunnen wij samenvatten in vijf punten: 1. Het tekort aan spoorwegmaterieel, waardoor vervoer van toeristen als in vroegere jaren onmogelijk is geworden, terwijl van extratreinen natuurlijk in het geheel geen sprake kan zijn. 2. De beperking van interlocale autobusdiensten, 3. De touringcars zijn als vervoermiddel uitgescha keld. 4. De schaarschte aan rijwielbanden, met als gevolg méér reizigers per trein, (terwijl de spoorwegen ook nog dikwijls hun fietsen moeten vervoeren!) 5. De onmogelijkheid van afvloeiing naar het buiten land, waar anders duizenden en nog eens duizenden hun vacantie plachten door te brengen Hieraan zouden we nog kunnen toevoegen, dat o.a. door de medewerking van het N.V.V. thans categorieën (arbeiders met vacantie kunnen gaan, die hierop vroe ger geen recht konden doen gelden. Daarom is thans een vacantie-spreiding meer dan ook .noodzakelijk. Verder moet er nog eens de aandacht .op gevestigd worden, dat er provincies zijn, waar nog plaats is voor vacantiegangers, die liever niet in een file wenschen te loopen of te fietsen, zooals bij het bezoeken der bollenvelden wel geschiedt!. Men denke bijvoorbeeld aan Drente, Overijsel, Brabant. Midden- en Noord- Limburg. Hier kan men, mits vroegtijdig besproken, zeker goed slagen en van een rustige ongestoorde va cantie genieten. Het zal den toerist zeker eveneens interesseeren te weten, dat de Algemeene Nederland sche Vereeniglng voor Vreemdelingenvei'keer ook dit jaar weer een inlichtingendienst inzake bezetting van hotels en pensions voor het komende seizoen heeft ingesteld. De bedoeling van dezen dienst is, den toe rist op de hoogte te stellen van de drukte in de streek, waar hij zijn vacantie wenscht door te brehgen. De A.N.V.V. krijgt regelmatig van alle vereenigingen voor vreemdelingenverkeer de gegevens over de bed- bezetting ter plaatse. Wanneer er dus in hotels geen plaatsen meer vrij zijn, wordt dit direct doorgegeven, waarna de A.N.V.V. deze gegevens weer dadelijk aan de andere V.V.V.'s doorgeeft. Deze dienst geeft dus eigenlijk slechts „negatieve" inlichtingen, door spe ciaal den nadruk te leggen op de hotels en pensions, waar geen plaas meer vrij is! Deze gegevens zijn niet alleen bij genoemde V.V.V.'s te bekomen, doch .ook bij de reisbureaux, de inlichtingenkantoren der spoor wegen, bij den A.N.W.B. en bij de Nederlandsche Reisvereeniging. Er is dus ook voor den toerist ge zorgd, die de voor dezen tijd bijna onvergeeflijke fout begaat, niet vooruit te bespreken. Aan ouders met schoolgaande kindeVen wordt echter nogmaals aange raden even de resultaten van het onderzoek van de commissie ter bestudeering van het vraagstuk van de vacantiespreiding af te wachten. Het is echter uiterst gewenscht, dat ongehuwden en echtparen zonder schoolgaande kinderen dit jaar vóór half Juli en na half Augustu§ hun vacantie nemen als zij op reis gaan. De voordeden van het vacantie nemen in voor- of a-seizoen zullen in eenige_ kleine artikelen nader worden toegelicht De distributie van sinaasappelen 's GRAVENHAGE. 16 April. De secretaris generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat de geldigheidsduur der ter verkrijging van sinaasappelen aangewezen bon- ,nen „reserve 3—^)4" en „reserve 404". is verlengd tot en met 26 April a.s. Wie zijn volk met hart en ziel wil dienen, sluit zich aan als lid bij den Nederlandschen Volksdienst. De distributie van koffiesurrogaat en cacao 's GRAVENHAGE, 17 April. De secretaris generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat voor het tijdvak van 18 April t.m. 13 Juni 1942 d.i. dus een tijdperk van 8 weken, slechts één bon ter verkrijging van koffie surrogaat zal worden aangewezen. Reeds thans kan echter worden medegedeeld, dat voor het tijdvak van 13 Juni t.m. 11 Juli weer een bon met een geldigheidsduur van 4 weken zal worden aange wezen. Voorts zal voorshands geen bon meer voor cacao worden aangewezen. Op jambon suiker verkrijgbaar 's GRAVENHAGE, 17 April. De secretaris generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat, teneinde tegemoet te komen aan dikwijls geuite wenschen van het pu bliek, voortaan op den Ier verkrijging van jam aan gewezen bon naar keuze 500 gram jam of 250 'gram suiker beschikbaar gesteld zal worden. Bon 280 al gemeen geeft derhalve gedurende het tijdvak van 19 April tot en met 16 Mei a.s. recht op het lcoopen van hetzij 500 gram jam, hetzij 250 gram suiker. In verband met het bovenstaande zullen detail listen in den vervolge op toewijzingen voor jam per rantsoen hetzij 500 gram jam, hetzij 250 gram suiker kunnen betrekken. CARILLONCONCERT TE HAARLEM. Het prograntma voor het carillonconcert op Maan dag 20 April te Haarlem luidt als volgt: 1. March, Handel. 2. Menuet en trio, Nees, 3. a. Meiliedje, de Bom, b. M'n zoet lief, Brandts Buijs, 4. Les mois soneurs, Couperin, 5. Andante grazioso, Mozart. Het programma voor Vrijdag is' aldus: 1. Fantasia, Nees, 2. Rhythmendans, Nees, 3. a De zwarte leeuw. De Laet; b. Klokke Roeland, De Stoop, 4. Cecilia, A. Denijn, 5. Sonate VI, Nicolaï. PRUSBEPALING BIJ DEN VERKOOP VAN HOUT OP STAM. 's GRAVENHAGE 16 April. Blijkens een publicatie In de Staatscourant van 16 April 1942 zijn voor den verkoop van hout op stam voorschriften gegeven ten aanzien van de bepaling van de koopsom. Bij veilingen of verkoopingen van hout op stam, bestemd Js gerooid te worden, is het thans verboden de koopsom te bepalen op grond van een voor de veiling gemaakte taxatie. De biedingen zullen slechts ln een be drag per M3 mogen geschieden en wel binnen de grenzen- der voor de betrokken houtsoort geldende voorschriften. Het uiteindelijke koopbedrag voor het geheele perceel hout mag eerst worden vastgesteld, wanneer het hout ls geveld en naar den inhoud opgemeten. Voor de behan deling der koopbriefjes zijn dienovereenkomstig nadere aanwijzingen gegeven. De bedoeling van deze bepalingen is de naleving der prijsvoorschriften zooveel mogelijk te waarborgen. Over treding ls strafbaar volgens het economisch sanctiebeslult 1941. SPECIALE SPIJSOLIETOEWIJZING VOOR DE VER BOUWERS VAN KOOL- EN MAANZAAD. 's GRAVENHAGE 16 April. In een officieele publicatie elders in dit blad opgenomën, deelt het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd mede, dat een rege ling zal worden getroffen waaraan verbouwers van kool- en/of maanzaad het -recht kunnen ontleenen op een toe wijzing van spijsolie of spijsvet boven de normale rant soenen. De hoeveelheid daarvan is afhankelijk van de hoe veelheid kool- en/of maanzaad, die de verbouwer bij de P, I. -C. A. inlevert. Voor de grootte der extra toewijzing wordt verwezen naar de genoemde officieele publicatie. Amerikanen in onbezet Frankrijk geadviseerd te vertrekken Ambassadeur Leahy naar Washington ontboden STOCKHOLM, 16 April (A.N.P.) Volgens een be richt van den Britschen Berichtendienst heeft Sumner Welles op zijn persconferentie verklaard dat den Amerikaanschen consulaten in Europa in opgedragen den Amerikaanschen burgers^ aan te raden op het juiste oogenblik te vertrekken. Een dergelijk oogen- blik is thans voor Frankrijk aangebroken. De Britsche Berichtendienst meldt voorts dat dc re geering der Vereenigde Staten heeft besloten haar ambassadeur te Vichy, Leahy, naar Washington te ontbieden voor bet plegen van overleg. Berlijn over de reactie in Engeland en de Ver. Staten BERLIJN, 16 April (A.N.P.) Als bijzonder opmer kelijk begeleidend verschijnsel van dc ontwikkeling in Frankrijk, zooals deze gekenmerkt wordt door het belasten van Pierre Laval met de vorming cencr nieuwe regeering, acht men in Berlijnsehe politieko kringen de öphitsings- en leugencampagne, die sinds twee dagen van Engeland en de Ver. Staten uit is op touw gezet. Van het oogenblik dat "door Vichy het besluit van den maarschalk werd bekend gemaakt om .Laval op een leidenden'post in de regeering op te ne men. begon via de Anglo-Amerikaansche radiozenders, persbureaux en persorganen een ongehoorde ophit sing tegen Frankrijk. Deze wordt gekenmerkt door leugenberichten, vervalschte interviews en allerlei toespelingen. Daaruit kan men opmaken welk een in druk de verandering in de Fransche regeering maakt in Engeland en de Ver. Staten. Deze verandering, waardoor Laval aan het hoofd komt, heeft in Enge land vrees en schrik verwekt, Een nieuwe Fransche regeering met Laval, den exponent der politiek van Montoire, aan het hoofd, is als een bekentenis van Frankrijk dat men daar het geloof in een Engclsche en Amerikaansche overwinning definitief heeft ver loren. Dit feit brengt in het Anglo-Amerikaansche kamp ontzetting teweeg. Als tweede factor voor vrees moet genoemd worden, zoo wordt in de Wilhelmstrasse nader verklaard, do ginds ontstane gissingen'naar de Fransche vloot. Het storingsvuur der Anglo-Amerikanen komt ook tot uiting in een Pierre Laval in den mond gelogd inter view aan een Amerikaanschen journalist, volgens het welk de nieuwe Fransche regeering als haar doel zou beschouwen: vrede met Duitschland, de totstand brenging van vreedzame betrekkingen met Engeland en de regeling der kwestie Elzas-Lotharingen. Laval zelf heeft via het Fransche persbureau laten verkla ren dat van dit beweerde interview geen woord waar is. Tot hetzelfde chapiter behooren alle berichten die het doei nastreven onrust onder het Fransche volk te zaaien en zoo mogelijk de samenstelling der nieuwe ministerlijst te beïnvloeden, wanneer de vorming van een rege'ering Laval als zoodanig reeds niet meer te verhinderen is. In Berlijnsehe politieke kringen legt men den na druk op het feit dat noch deze storings- en leugenbe richten, noch de Engelsch-Amerikaansche dreigemen ten met de mogelijke terugroeping van den Ameri kaanschen ambassadeur uit Vichy, eenigen noemens- waardigen invloed op de ontwikkeling der Fransche politiek oefenen. In de Wilhelmstrasse gaf men heden uiting aan de overtuiging dat geer verantwoordelijke overheidspersoon in Frankrijk zich, door dergelijke manoeuvres zal laten beïnvloeden en dat de drie da gen geleden door het besluit van den maarschalk be gonnen ontwikkeling in den pllernaasten tijd door de publioatie van de nieuwe ministerlijst zal worden bekroond, waarop naar alle waarschijnlijkheid Pierre Laval zal staan als leider van de regeering. Ook de weerklank, welke de gebeurtenissen in Frankrijk gevonden hebben in het neutrale buitenland, laat er naar bet oordeel van bevoegde Duitsche krin gen geen twijfel over bestaan dat aldaar deze gebeur tenissen, politiek gezien, gevoeld worden als een zware nederlaag van de Britsche en Amerikaansche diplomatie. Wanneer de vroegere Fransche volksfront minister Pierre Cot thans in Washington er toe ge bracht wordt de gebeurtenissen in Frankrijk voor de Amerikanen voor te stellen als een „nieuw tijdvak van het Fransche fascisme" en een vergelijking te maken tusschen de rol van maarschalk Pétain met die van wijlen .rijkspresident generaal-velmaarschaik von Hindenburg, kan men zich in Duitsche politieke krin gen niet van het oordeel onthoucien dat rijkspresident von Hindenburg in rle ontwikkeling tot een nationaal Duitschland in het geheel geen slechte rol heeft ge speeld zoodat, wafmeer de Fransche ontwikkeling eenzelfden weg zou opgaan, wel niemand in Frankrijk maarschalk Pétain oil" Pierre Laval daarvan een ver wijt zou maken. i In bevoegde Duitsche kringen blijft njen in elk op zicht de tot dusver gehandhaafde gereserveerdheid ten aanzien van de ontwikkeling in Frankrijk aan den dag leggen. Een standpunt kan pas verwacht worden, wanneer een nieuwe Fransche rcgeeringschef met zijn regeering naar buiten treedt en zijn politiek en re- geeringsprogram aan Frankrijk en de wereld ter ken nis brengt. Reeds thans echter neemt men in kringen, die nauw contact onderhouden met de Wilhelmstrasse, als zeker aan dat de hieuwe Fransche regeering voor het Fran sche volk geenszins de pogingen tot geweldpleging zal verdoezelen, waarmede de Ver. Staten de Franschen willen treffen. De te Washington uitgevaardige be schikking om twee voor Afrika bestemde schepen voorloopig in de haven van New-Ycrk achter te hou den, wordt gekenmerkt als typeerend voor den krui deniersgeest van dat land, dat zich voordoet als ver tegenwoordiger der vrijheid van de volken en als voorvechter van de democratie. Vandaag een nieuwe Fransche regeering Verdere besprekingen van Laval PARIJS, 16 April (D.N.B.) In een van avond gepubliceerde officieele niededeeling wordt gezegd dat de ministerraad Vrijdag voor het laatst zal bijeenkomen voor de vorming cener nieu we Fransche regeering. Uit Vichy wordt gemeld: Na zijn aankomst té Vichy heeft Pierre Laval gis teren een onderhoud van meer dan een half uur gehad met den chef van den Franschen staat, maar schalk Pétain. in het Hotel Ndu Pare, dal hij daar na tezamen met een aantal van zijn intiemste mede werkers verliet voor het middagmaal. Twee* uur la ter ontving hij in de residentie van maarschalk Petain, het pawljoen Sévigné, dat deze hem voor dat doel ter beschikking had gesteld, een aantal per soonlijkheden, die voor opneming in de nieuwe re geering in aanmerking komen. In aansluiting daarop had hij een onderhoud met den plaatsvervangenden minister-president, admiraal Darlan, eveneens in Paviljoen Sévigné. Van betrouwbare zijde ver luidt flat admiraal Darlan en Pierre Laval voor een laatste bespreking nogmaals contact met elkander zullen zoeken. In officieele Fransche kringen weigert men eenigerlei aanwijzing te geven ten aanzien van het toekomstige kabinet, alvorens do lijst van jde nieu we ministers nauwkeurig is vastgesteld. De Fransche Staatscourant van 16 April 1942 behelst een decreet, volgens hetwelk admiraal Darlan, de opperbevelhebber van de Fransche zee- strijdkrachten, zonder leeftijdsgrens in actieven dienst blijft en wel in de eerste sectie der officieren van den generalen staf der marine met den rangtitel er, de bevoegdheden van een vloot-admiraal. Dit decreet, zoo wordt in gewoonlijk goed ingelichte kringen gezegd, heeft met het oog op de vorming van een nieuwe regeering in zooverre beteekenis dat admiraal Darlan waarschijnlijk tot chef van de landsverdediging en opperbevelhebber van de strijd krachten te land, ter zee en in de lucht zal worden benoemd. Nieuwe Japansehe landingen op de Philippijnen Troepen op Panay aan land gegaan STOCKHOLM, 16 April. (A.N.P.) Naar de Britsche Berichtendienst meldt, heeft de Amerikaansche regeering medegedeeld dat Japansehe troepen zijn geland op hot eiland Panay m de Philippijnen. De verdedigers bie den tegenstand. De landingen geschieden op verschillende plaatsen van het eiland bij Iloilo en Captz. SPOEDIGE VAL VAN CORREGIDOR VERWACHT. T?KI°- April (D.N.B.) In de laatste be richten van het front van Balanga wordt gezegd dat de Japansehe artillerie sedert Donderdagochtend haar vuur in hoofdzaak richt op de Amerikaansche stellingen in het Zuiden van Corregidor. Vlieg- tuigen van het leger en marine ondernemen voortdurend aanvallen. Het vuur der Amerikanen is geheel gestaakt. De barakken en alle andere militaire installaties van het eiland zijn geheel vernield. Dikke rookwolken stijgen op. De corres pondenten zijn van meening, dat weldra de val van de vesting verwacht kan worden.

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 1