Haarlem's Dagblad V, 5»e JAARGANG No. 13044 ÜJtgave Lonrens Coster, MQ. v. Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, t>Uk. Soenda- plelo 37. Postgiro 38810 Orukkeri): Z. B Spaarne 12. Telef. Directie 13082. Hoofdred 15054. Redactie 10600. Drukkerl) 10132, Administratie 10724. 14825. SoendaplelD 12230. Directeur: P. W PEEREBOOM ZATERDAG 18 APRIL 1842 Abonnement per week 0.28. per maand MS. per kwartaal 3.42. franco per post 3.73, losse nummers 6 cent. Adverten- ticn: 1-15 mm. 3.- elke mm meer ƒ0.20 Reclames ƒ0.34 per mm. Contracttarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1—12 mm 0.96. elke mm. meer 0.08. Groentjes t—9 mm. 45 cent, elke mm mecr 5 cent b|) coDtante betaling. Prof. dr. van Slogteren 25 jaar in de bloembollenstreek Eenvoudige doch hartelijke viering Zondag j.l. was het 25 jaar geleden, dat prof dr. E. van Slogteren werd benoemd tot phytopatholoog voor de Bloembollenstreek. Het gedenken daarvan zou in normale tijden zeker tot een openbare huldiging gewoi'den zijn, waaraan ■zéér velen zouden hebben willen deelnemen, zoo schrijft het „Weekblad voor Bloembollencultuur". Nu de tijdsomstandigheden zulks ten eenenmale moesten beletten, hebben de vakorganisaties er voor zorggedragen, dat deze gedenkdag niet geheel on opgemerkt voorbijging. In overeenstemming met de wenschen van den professor, was te voren aan een en ander geen enkele bekendheid gegeven, zijn ook de gelukwenschen namens het vak in besloten kring aangeboden en werd over den gang van zaken slechts summier verslag uitgebracht. Op Zaterdag 11 April hebben de leden van den staf van medewerkers hun Directeur met zijn gezin in het Laboratorium ontvangen; aldaar kwam dien Zaterdagmorgen ook het Comité voor het Nicolaas Damesfonds, dat de Gouden Eere-Medaille van dit fonds aanbood., zooals men weet een speciale on derscheiding, die namens het bloembollenvak al léén -voor zcér bijzondere prestaties, ten bate van het algemeen vakbelang, pleegt te worden verleend. Het bleek overduidelijk, dat de professor met deze onderscheiding zéér ingenomen was. In den namiddag maakte het Centraal Bloembol len Comité zich tot tolk van het vak, door, aan een lunch in besloten kring te Lisse, aan den jubilaris een door Luitingh gecalligrafeerde oorkonde aan te bieden, waarin voorkomt een opsomming van wat in 25 jaar voor ziektebestrijding en verbeterde cultuurmethoden is bereikt. Deze gelegenheid werd door de bijna voltallig aanwezige Commissie voor het Wetenschappelijk Onderzoek aangegrepen om harerzijds aan te bieden het door den kunstschilder O. Mendlik geschilderd portret van den jubilaris. Hartelijke toespraken, ook van hen, die in vorige jaren met Van Slogteren hebben samengewerkt, ge tuigden van vriendschap en waardeering. Hoewel het jubileum niet bekend geworden was, toonden bloerhgn en andere gelukwenschen de hartelijke gevoelens van bewondering en dank, die men jegens onzen Plantendokter koestert." Rijst op bon 4-09 en 4-10 Voor het tijdvak van 19 April tot 16 Mei is rijst te verkrijgen op de bonnen 4-09 en 4-10. Geref. Kerk te Heemstede Ds. W. C. van den Brink uit 's-Gravenzandc beroepen Vrijdagavond hebben de leden van de Geref. Kerk te Heemstede een vergadering gehouden om ter ver vulling van de vacature-Ds. E. T. van den Born een keus te doen uit het door den Kerkeraad opgemaakte tweetal. De keus viel op Ds. W. C. van den Brink uit 's-Gravenzande. Ds. v. d. Brink staat ook op een tweetal voor Am sterdam-Zuid. Ruilbeurs te Haarlem Voor kleeding en schoenen De N.S.V.O. schrijft: De aandacht onzer stadgenooten vestigen wij op de ruilbeurs, die dagelijks gehouden wordt in een der lokalen van het Stadhuis ingang Zijlstraat. Zooals den ingezetenen bekend is bestaat hier gelegenheid om kleeding en schoenen te ruilen. Door zeer velen wordt' hiervan reeds gebruik gemaakt. Ten einde deze collectie wat uilT te breiden en zoo doende de inwoners van Haarlem en Omstreken in de gelegenheid te stellen goederen die niet meer pas sen, te ruilen, verzoeken wij allen de voor hen on bruikbare kleedingstukken of schoeisel, af te staan aan de ruilbeurs. Een telefoontje of boodschap aan onze ruilbeurs en het niet meer gedragen artikel wordt dankbaar in ontvangst genomen. Zeer vele stadgenooten kunnen dan weer geholpen worden. De Beurs is geopend iederen Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag des namiddags van 2 tot 4 uur. Beverwijksclie groentehandelaren gestraft Prijsopdrijving de oorzaak AMSTERDAM, 18 April. Eenige weken geleden is door rechercheurs van de Prijsbeheersching in Noord-Holland in samenwerking met de gemeente politie en deskundigen een controle gehouden van de prijzen, welke groentenhandelaren en grossiers aan hun klanten en afnemers berekenden. Het resultaat was, dat bij verscheidene winkeliers en grossiers over tredingen van de prijsvoorschriften werden geconsta-- teerd. Zij hebben zich dezer dagen door den Inspec teur voor de Prijsbeheersching moeten verantwoor den. Deze heeft strenge straffen opgelegd o.a. boeten van f 200 en in enkele gevallen voorraden verbeurd verklaard. EXAMENS ACADEMISCHE OPLEIDING. Geslaagd aan de Gem. Universiteit van Amster dam voor het doctoraal examen: de heeren W. Bos, P. Hofman, W. Cohen, R. G. Mulder en J. G. Lange. Candidaatsexamen geneeskunde (tweede gedeelte) mej. B. Slagter en de heeren J. van Hazel, J. H. Frenken, C. A. Th. Ruifrok, J. M. Barendrecht, C. van Noort, A. J. Develing en T. J. de Haas. Arbeidsdienstplicht 1. Mannelijke personen die in het najaar wen schen te studeeren of eenig examen wenschen af te leggen aan een Universiteit of Hoogeschool en die vóór 1 Juni 1942 den leeftijd van 18 jaar hebben bereikt en geboren zijn na 1 Januari 1920 moeten hun arbeidsdienstplicht hebben vervuld. Vrijgesteld zijn alleen zij, die reeds vóór 1 Januari 1942 waren ingeschreven of al dan niet met goed ge volg vóór dien datum eenig examen aan een Hooge school of Universiteit hebben afgelegd. 2. Mannelijke personen, die na 1 Januari 1943 ip. aanmerking wenschen te komen voor een betrekking in openbaren dienst of bij het bijzonder onderwijs en op 1 Januari 1943 den leeftijd van 18 jaar hebben bereikt, moeten hun arbeidsdienstplicht vervuld hebben. Uitgezonderd zijn zij, geboren vóór 1 Januari 1920. Bovenstaande categorieën van personen moeten dus op 1 Juni a.s. in de kampen opkomen. Om hun dit mogelijk te maken hebben zij zich vóór 25 April a.s. schriftelijk of mondeling bij één der aan- meldingsbureaux op te geven voor inschrijving, keu ring, enz. Verdere bijzonderheden worden hun op deze aan- meldingsbureaux medegedeeld. Hij, die onder bovenstaande bepalingen valt en verzuimt zich aan te melden, kan zijn arbeidsdienst plicht dit jaar niet meer vervullen. De kampen eindigen op *14 November 1942: voor studenten en a.s. studenten op 24 October 1942. Voor de aanmeldingsadressen zie de advertentie in deze courant. Gewone vrijwilligei^kunnen zich ook tot een be perkt aantal opgeven. Giften voor Winterhulp Nederland Door Winterhulp Nederland zijn in de week van 7 t.m. 11 April bendragen ontvangen tot een totaal bedrag van f 136.906.08. Oproep landdienst In aansluiting op mijn oproep voor den landdienst deel ik mede, dat diegenen, die zich gemeld hebben, omtrent de voorwaarden, toestemming der ouders, enz. berichten dienen af te wachten van het staf- kwartier van den nationalen,jeugdstorm. Het is dus overbodig inlichtingen te vragen. VAN GEELKERKEN. De verhooging der spoorbaan in Haarlem 40 jaar geleden werd met dit werk begonnen 1902 was voor de ontwikkeling van Haarlem van bui tengewone beteekenis! In ons vorig nummer herinner den wij er reeds aan dat in dat jaar de Paardentram haar bedrijf over deed aan de E(erste) N(ederlandsche) T(rammaatschappij), waardoor Haarlem een vlugge electrische tramverbinding Noord-Zuid kreeg in ruil voor het paardentrammetje dat uit den tijd geraakt was. Het is nu ook 40 jaar geleden dat de gemeente Haarlem met de H.IJ.S.M. een overeenkomst sloot voor de verhooging van de spoorbaan in Haarlem en den bouw van een nieuw station. De uitvoering van deze spoofwegwerken (die van de gemeente ook een belangrijk financieel offer eischte) is een mijlpaal geworden in de ontwikkeling van onze stad. De toestand met de drukke overwegen was on houdbaar geworden, de uitbreiding der stad werd er immers ernstig door belemmerd. In het bijzonder werd dit gevoeld door de overwegen aan den Kruis- en den Jansweg. Al plaatste de spoorwegmaatschappij daar haar actiefsten overwegwachter, het was niet mogelijk het steeds drukker wordende verkeer te verwerken. Ook de bouw van een luchtbrug voor voetgangers bij den Kruisweg was geen afdoende verbetering. Eerst toen de spoorbaan verhoogd was kon de uit breiding van Haarlem-Noord tot volle ontwikkeling komen. Dat is toen snel gegaan! Nu woont wel een derde van de Haarlemmers ten Noorden van de spoor baan. Het was ook een groote verbetering toen Haarlem een nieuw en veel grooter station kreeg. Ook nu vol doet dit nog aan alle eischen Alleen wordt het be treurd, dat de doorgangen van de viaducten niet wat breeder ontworpen zijn geworden, want die blijken, nu het verkeer nog zooveel intenser geworden is, fei telijk te smal. Door de verhooging van de spoorbaan was het ook mogelijk de tram, die eerst op het Stationsplein haar eindpunt had, door te trekken naar het Soendaplein, waardoor de bewoners van Haarlem-Noord hun ge- wenschte commurficatiemiddel met de stad' kregen. Men weet dat in de laatste jaren het plan gemaakt is de spoorbaan HaarlemLeiden nog verder te ver- hoogen. namelijk van de Brouwersvaart tot voorbij den weg Haarlem-Zandvoort Financieele moeilijk heden hebben die plannen evenwel voorloopig onmo gelijk gemaakt. In de toekomst zal het plan evenwel toch uitgevoerd moeten worden, want de uitbreiding van Haarlem-West wordt nu door de spoorwegover gangen even sterk belemmerd als voor 1902 de groei van Haarlem-Noord. Dc volkstuinen te Haarlem Over de kansen der^ 1400 aanvragers De heer H. Boeijing, secretaris van het Alge-, meen Verbond van Volkstuinders in Nederland, Brouwerskade 51 alhier, is en dat nog wel buiten zijn schuld een veelgeplaagd man. Want een kleine tweeduizend Haarlemmers hebben zich in het afgeloopen najaar en van den winter aangemeld voor een volkstuin en nu is het half April en gehoord hebben ze nog niets. Dat geeft natuurlijk een beetje onrust, want het is langzamerhand hoog tijd ge worden, het een en ander te zaaien en het ligt voor de hand, dat menigeen er om inlichtingen op uit gaat en bij den heer Boeijing belandt, diehem tot dusver ook al niet veel nieuws kon mededeelen. Men weet het: Van overheidswege was aan het Alg. Verbond van Volkstuinders de organisatie van het volkstuinwezen in oorlogstijd opgedragen. Tot die organisatie was te rekenen: Vooreerst het in huur verkrijgen van land, dat door scheuren of op andere wijze voor groenten en aardappelteelt kan worden ingericht, het toewijzen van de ongeveer 200 M2 groote pqrceelen en ten slotte het toezicht op het betelen van het land, waarbij bepaald was, dat dit voor minsrens de helft met aardappels moest worden beplant. Voor de eerste bewerking van den grond was de Ned. Heide Maatschappij aangewezen. Nu is de lange en strenge winter ook bij de volks tuinen een leelijke tegenvaller gebleken. Nog maar enkele weken is men aan het grondwerk kunnen beginnen en men begrijpt, dat het in gereedheid brengen Van vele honderden volkstuinen dus nog wel even tijd zal vergen. Dóch er is nog meer, dat tegengehouden heeft. In het najaar en zelfs van den winter werd er niét aan gewijfeld, of er zou grond genoeg beschikbaar zijn, eenige gemeentegrond en bovendien particulier terrein, dat men zich voorstelde langs den we'g van minnelijke schikking, c.q. dien der vordering te zul len verkrijgen. Maar dat is hier en daar tegengeval len. Grond, waarop men het oog gevestigd had, blijkt voor andere doeleinden niet aan de bedrijven onttrokken te kunnen worden en zoo is het te voor zien, dat niet iederen gegadigde' het zoozeer begeerde volkstuintje zal kunnen worden toegewezen. Dat is niet plezierig, maar waar niet is verliest de keizer zijn recht. Men zou de opmerking kunnen maken, dat het misschien voorzichtiger was geweest, de ge legenheid tot aanvrage om een volkstuin niet onge limiteerd open te stellen, doch hier staat het Ver bond van Volkstuinders buiten. Men rekent nu dat een veertienhonderd aanvra gen zal kunnen worden ingewilligd. Dat is een zeer groot getal op zichzelf en men heeft het niet kun nen bereiken, zonder letterlijk allen beschikbaren grond aan te wenden. Zoo zullen wegbermen e.d. benut worden voor teelgrond en nog steeds is men bezig, op zoek naar nog voor tuinland bruikbaar terrein.' Momenteel is men druk bezig, op verschillende punten de volkstuinen in orde te maken, zoodat bet nu niet zoo lang meer duren kan, of de eerste tui nen kunnen worden uitgegeven en dan volgt de rest vlug genoeg. Intusschen regent het aan het secretariaat van het Verbond verzoeken om inlichtingen, schriftelijke en mondelinge. Uit het bovenstaand?moge zijn geble ken, dat het moeilijk antwoorden was op vragen, die men voor een deel zelf niet beantwoorden kon. Men weet nu, dat er „schot" in de zaak zit. Successievelijk komen de eerste veertienhonderd aanvragers dus aan bod en zullen eerlang bericht" krijgen, dat, waar en wanneer zij hun tuintje kunnen betrekken. Zooals men weet bedragen de kosten ^ongeveer f 14, waar van ten minste de helft bij de aanvaarding moet worden gestort en de rest in Juni. Voor zaad- en pootgoed zal naar alle waarschijnlijkheid vanwege het verbond kunnen worden gezorgd. Hiermede is het voornaamste gezegd wat er om trent de volkstuinen vermeld kan worden. Men houde er rekening mede, dat er aan het secretariaat weinig aan kan worden toegevoegd, zoodat het wei nig zin heeft, mondeling of schriftelijk inlichtingen in te winnen. Gelijk hierboven gezegd: Successie velijk zullen de tuinen worden uitgegeven en wol ten getale van 1400. Dat beteekent. dat een flink deel van de aanvragen zal kunnen worden ingewil ligd, al zullen een paar honderd onbeantwoord moe ten blijven. Dit geldt voor alle aanvragen, dus zoo wel voor die te Amsterdam als aan het Raadhuis te Haarlem of aan het Secretariaat van het Verbond werden ingediend. Het wachten is nu nog maar op het gereedkomen van den grond. Men oefene daarom nog even geduld! Sprang-Kapelle door hevigen brand geteisterd SPRANG-KAPELLE, 17 April. Door het ont ploffen van een gasgenerator ontstond brand in de schuur van den loondorscher A. van Wijlen. De schuur stond aanstonds in lichter laaie. In een oog wenk was ook het nabijgelegen woonhuis een prooi der vlammen. Aangewakkerd woor den zeer hevi gen Noord-Oostenwind deelde het vuur zich mede aan andere in de nabijheid gelegen perceelen, zoo'dat men het raadzaam achtte, de brandweren van de gemeenten Waalwijk, Loon.op Zand en Tilburg te ontbieden. Toen deze ter plaatse arriveerden, waren reeds verschillende gebouwen, waaronder een kapi tale boerderij en een bakkerij, door de vlammen aangetast. Na een uur slaagde men er in het vuur te beperken, waarbij het ook gelukte om een school, waaraan de vlammen zich reeds hadden medege deeld, te behouden. Het in de stallen aanwezige vee kon nagenoeg geheel worden gered waarbij een per soon zulke zware verwondingen opliep, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. De brand, die om ongeveer half twee ontstond, en welke met vier motorspuiten werd bestreden, was men te vijf uur zoo goed als geheel meester. De schade wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt, (A.N.P.) Welke bonnen zijn thans geldig Van 19 tot en met 25 April: 21A Brood 21B Brood 21A Vleesch 21B VI.waren 21A Aardappelen 21B Aardappelen 4 rants, rants, rants. Y% rants. 1-Vi K.G. Vz K.G 19 April t/m 16 Mei: 279 Algemeen 1 K G. 3-01 of 4-01 res. 50 gr. 259 Algemeen 250 gr. 280 Algemeen 500 gr. 277. 281, 285, 289 Algemeen 4-09, 4-10 res. 283 Algemeen 284 Algemeen 287 Algemeen 278. 282. 286, 290. 294 Algemeen 21A t'm 24 A Melk 3»/? L. 21B t-'m 24B Melk L. Van 26 Maart tot en met 26 April: 3-04 of 4-04 Res. 400 gr. Sinaasappelen Van 12 April tot en met 20 April: 19 Boter of Vet 125 gr. Boter of margarine Van 19 April t/m 13 Juni; 288 Algemeen 250 gr. Koffiesurrogaat Bjjzonderc rantsoenen: Van 19 April t/m 16 Mei: 291 Algemeen 250 gr. Peulvruchten Voorts: Zeep Bon 211, 228 en 272 Algemeen en Bon G, H en I der zeepkaarten 1 rantsoen zeep. Bon H en I toilet zeep 75 gram toiletzeep 80 pCt. t,m. 30 April. Bon L Textiel (Mannen) 50 gram scheerzeep t.m. 30 ApriL. 1 rants. 250 gr. 250 gr. 250 gr. 100 gr. 100 gr. Brood of gebak Vleesch of vleeschwaren Aardappelen Aardappelen Suiker Cacao Koffiesurrogaat Jam Bloem, brood of gebak Rijst Peulvruchten Gort Vermicelli of maïzena Kaas Melk Melk Boeren, verbouwt blauw maanzaad 's-GRAVENHAGE. 18 April. De vetvoorziening is van de grootste beteekenis voor de volksvoeding. Vet voortbrengen kunnen wij op twee manieren: 1. door middel van onzen veestapel; 2. door den verbouw van oliehoudende zaden. Daarom worden de veehouders opgeroepen zoo veel mogelijk melkvet te produceeren en minder kalveren te houden. Daarom zijn de akkerbouwers opgewekt meer oliehoudende zaden te verbouwen in den vorm van koolzaad, dat de grootste vet- opbrengst per hectare geeft en in den vorm van blauwmaanzaad. Met den allergrootsten nadruk wordt thans op den verbouw van dat laatste gewas aangedrongen, te meer nu door de ongunstige weersgesteldheid, sinds den uitzaai van koolzaad in den vorigen nazomer van dit gewas minder geoogst zal kunnen worden dan noodig is vgor een goede vetvoorziening. Blauwmaanzaad is het zomergewas dat de groot ste olie-opbrengst bevat. Het kan vooral verbouwd worden op de zwaardere gronden. Boeren, het Nederlandsche volk vraagt u om vet. Geeft daarom aan den oproep tot verbouw van veel blauwmaanzaad gehoor. Doet, wat gij kunt ojn uw volk voor een vet-tekort te behoeden. Uw moeite zal beloond worden. Het door u ver bouwde blauwmaanzaad zal door de regeering af genomen worden voor 60.per 100 kg., wat u een flinke geldelijke opbrengst waarborgt, terwijl u bovendien het recht ontvangt om voor iedere 100 kg. blauwmaanzaad dat u inlevert 1 kg. spijsolie of spijsvet extra te koopen tot een maximum van 50 kg. per gezin. Verbouw van blauwmaanzaad op gescheurd gras land geeft bovendien recht op een scheurpremie van 250 per H.A. Boeren, verbouwt dus blauwmaanzaad zooveel als in uw vermogen ligt. Het is de hoogste tijd. Daarom direct aan den slag. BIJEENKOMSTEN TER GELEGENHEID VAN DEN VERJAARDAG VAN DEN FÜHRER. Voor zoover tot nu bekend, spreekt op den vér- jaardag van den Führer, op 20 April a.s., des avonds in Bussum de Beauftragte van den Rijks commissaris voor de provincie Noord-Holland Gau- inspekteur Unger. In Hilversum spreken de Betriebsgeschaftsführer der N.S.D.A.P. uit Amsterdam Pg. Pott en de kring leider der N.S.B., de heer den Otter. In Haarlem spreken de Ortsgruppenleiter der N.S.D.A.P. Pg. Gerisch en burgemeester Plekker. In Alkmaar spreekt de Referent Pg. Lüttgen van de Dienststelle des Beauftragten en de districtslei der der N.S.B., de heer Ouwerkerk. In Zaandam spreekt de Referent Pg. Eggert van de Dienststelle der Beauftragten. VERZOEKEN OM LOON SVERHOOGING. Met. ingang van 20 April a.s. zal het College van Rijksbemiddelaars verzoeken tot het verkrij gen van vergunning tot salaris (loons) verhooging uitsluitend in behandeling nemen, indien bij die ver zoeken worden overgelegd de voor de afdoening vereischte formulieren. Deze formulieren, die door den werkgever moeten worden ingevuld, zijn koste loos verkrijgbaar bij het Bureau van het Collee van Riiksbemiddelaars te 's Gravenhage, bij den Centralen Dienst, de Districtsbureaux en de Haven- arbeidsinspectiebureaux der Arbeidsinspectie en bij de Gewestelijke Arbeidsbureaux en hun bijkanto- NED. HERV. KERK. Tot ouderlingen van de Ned. Herv. Kerk te Haar lem zijn herkozen de heeren T. van den Boogaard. J. P. van Eysden, J. Hagenen G. Smit. Gekozen werden de heeren D. Franken, A. G. C. Meyer en Dr. S. Boonzaayer in de vacatures resp. van de heeren C. van DuRemen. H Hoogeboom en J. ten Klooster. Tot diakenen werden herkozen de heeren .T. C. Cramer, D. Boer, A. Koster. A. Ph. Romeyn. W. C. Schotte en J. Vernhout FEESTAVOND „ACCORDIA". Het Eerste Haarlemsche Piano Accordeon orkest „Accordia" organiseert een amusementsavond op Maandag 27 April en een herhaling op Dinsdag 28 April in het gebouw van den Haarlemschen Kegel bond, Tempeliersstraat 35 Medewerking verleenen Max v. Laarhoven, humorist: Fam. Gerritsen, marim ba-. vibrafoon- enxylofoonsolisten: Herman Teunis- sen, accordeonvirtuoos. Als de nood het hoogst is. is de Nederland sche Volksdienst nabij. Blijft geen buiten staander, sluit u aan als lid. Vergeefsche aanvallen der bolsjewisten Installaties te Southampton bestookt HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 17 April (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „In den Centralen sector van het Oostelijke front viel de vijand, op een plaats met vrij sterke strijd krachten aan. De aanval werd afgeslagen. Andere plaatselijke aanvallen van den vijand in den Centra len en Noordelijken sector van het front bleven even eens tevergeefsch. Bij luchtaanvallen op achterwaart- sche verbindingen en vliegvelden van de bolsjewisten leed de vijand aanzienlijke verliezen aan vliegtuigen en rollend materieel. Op het schiereiland Kertsj werden haveninstalla ties met goede uitwerking gebombardeerd. Boven het Kanaal en de Engelsche Zuidkust scho ten Duitsche jagers gisteren overdag in luchtgevech ten 11 Brltsche vliegtuigen neer. Formaties gevechtsvliegtuigen vielen in den afge loopen nacht ravitailleeringsinstallaties ip Southamp ton aan. waardoor zichtbare branden en explosies ontstonden. Engelsche vliegtuigen boven Duitschland Vijf bommenwerpers neergeschoten BERLIJN. 18 April (D.N.B.) Britsche bom menwerpers hebben naar aan het D.N.B. wordt gemeld, in den afgeloopen nacht woonwijkep Hamburg met brandbommen aangevallen, waardoor schade aan de huizen werd aangericht. De burgerbe volking leed enkele verliezen. Volgens tot dusver ontvangen rapporten werden vijf der aanvallende bommenwerpers neergeschoten. Negentien Britsche vliegtuigen neergeschoten Bij aanval op Westelijk kustgebied BERLIJN^ 17 April (D.N.B.) Volgens een mede- deeling van het opperbevel der weermacht hebben vanmiddag afdeelingen Britsche bommenwerpers on der krachtige bescherming van jagers de kust van het bezette gebied in het Westen aangevallen. Duitsche jagers bonden den strijd aan en schoten 19 vijandelijke vliegtuigen, waaronder vier groote viermotorige en drie andere bommenwerpers neer. Luchtaanval op gebied van Tokio De eerste sedert het uitbreken van den oorlog TOKIO, 18 April (D.N.B.) Het hoofdkwar tier van den Oostelijken verdedigingssector heeft medegedeeld dat volgens de tot dusver ontvangen berichten bij qen aanval van vijandelijke vlieg tuigen op het gebied van Tokio en Yokohama negen vijandelijke vliegtuigen zijn .neergeschoten. De aanval vond pl>ats op Zaterdagmiddag. Dit was de eerste vijandelijke luchtaanval sedert het begin van den oorlog. Vijandelijke vliegtuigen naderden ongeveer om 12.30 uur uit verschillende rich tingen, waarop zij onmiddellijk door jagers en lucht doelartillerie werden afgeslagen. De door dezen luchtaanval aangerichte schade is gering. Nieuwe vorderingen der Japanners in Birma Versterkingen te Rangoon ontscheept SJANGHAI, 17 April (Afip) Uit New Delhi wordt gemeld: De Japanners hebben twee divisies versterkingstroepen te Rangoon ontscheept. Een Japansche colonne, die langs de Salwien in Noor delijke richting oprukt, bevindt zich in de omge ving van Leikz, hoofdstad van de provincie Kare- ni, terwijl een andere colonne oprukt ten Noord oosten van Toengoo. OP DE PHILIPPIJNEN. TOKIO, 17 April (Domei) De voorhoede der Ja pansche troepen op Panay heeft gisteren de stad Iloilo. een belangrijk strategisch punt in het Zuiden van het eiland^ bezet, na het gebied van vijandelijke strijd krachten gezuiverd te hebben. De Japanners hebben voorts de stad Kapiz in het noorden van Panay bezet. Naar de „Yomioeri Sjimboen" meldt hebben Japan sche troepen den 25sten Maart Zambales aan de West kust van het eiland Luzon bezet. Daardoor zijn de grootste mangaanlagen in Oost- Azië in-Japansche handen gekomen. De mijnen bleven onbeschadigd. Er werden aanzienlijke hoeveelheden mangaanerts aangetroffen. Capiz op Panay bezet TOKIO. 18 April (D.N.B.) Een van de Japan sche landingscorpsen heeft, naar hier bekend wordt hedenochtend vroeg de havenstad Capiz in het Noorden van het eiland Panay bezet. Ook alle ove rige belangrijke kustplaatsen van het eiland bevin den zich intusschen in Japansche handen. Panay is in zooverre zeer belangrijk dat zich aldaar vijf groote vliegvelden bevinden, van waaruit Manilla in twee uur bereikt kan worden. Men kan aanne men dat de Amerikanen zich bij hun jongste bom aanvallen op Manilla van deze bases hebben be diend, vooral daar zij op Balanga niet meer de be schikking hadden over een luchtmacht en de in stallaties op het eiland Corregidor door talrijke luchtaanvallen der Japanners min of meer totaal vernield zijn. DE VERKEERDE KREEG EEN KOGEL. AMSTERDAM. 17 April. Dc poging tot ontvluchten van een fietsendief is vanochtend vroeg op het Dam rak de oorzaak geweest van aanzienlijk letsel van een voorbijganger. Een agent van politie fcag n.l., dat iemand zijn rijwiel, dat hij op eenigen afstand had neergezet, wegnam en er mede vandoor wilde gaan. Na vergeefsche somma tie om te stoppen, trok de agent zijn pistool en loste eenige schoten op den dief, welke weliswaar tot ge volg hadden, dat deze zijn ontvluchtingspoging staak te, maar tegelijk oorzaak waren, dat een voorbijgan ger door een kogel in het hoofd werd getroffen, zoo dat deze in een ziekenhuis moest worden opgenomen De fietsendief werd gearresteerd. Adolf Hitler foto Pax-Holland Uit de nooden der volken worden de voorgangers en leidslieden geboren. De geschiedenis van de op komst der Nederlandsche Republiek is tegelijkertijd de levensbeschrijving van Willem de Zwijger. Zon der een Fransehe revolutie is de figuur van een Napoleon, de zoon der omwenteling, niet te den ken. Als de neergang aan een volk voltrokken schijnt, dan komt er uit dat volk plotseling een ge stalte naar voren, die de sluimerende krachten ver levendigt en het wekt tot een reveil, tot een daden drang, sterker dan te voren. Tot de figuren, die de groote gaven hunner per soonlijkheid in dienst van him land en him volk heb ben gesteld en nun stempel hebben gedrukt op hun tijd. behoort ongetwijfeld de man. wiens geboorte dag. 20 April, straks in breeden kring herdacht zal worden. Adolf Hitler. Doch er is een verschil, dat de beteekenis van Hitier boven andere leidende fi guren accentueert, een verschil, hierin bestaande, dat Hitter niet alleen zijn volk, maar gansch een ras. niet alleen zijn land. maar gansch een wereld deel heeft gevoerd op de paden van een nieuwen tijd. Twijfel daarover is onmogelijk: nieuwe gedach ten hebben zich baan gebroken, een andere wereld beschouwing dan te voren heeft burgerrecht gekre gen. Wie bedenkt, dat dit het resultaat is van den slechts twintigjarigen arbeid van één mensch, erkent het geniale in deze figuur. Volksheilige is hij in het eigen land geworden en dat is begrijpelijk. Want het was een berooid, ver armd, ontworteld volk, dat hij na den wereldoorlog aanschouwde, een volk. dat zichzelf verscheurde in jammerlijken burgerkrijg en een speelbal was van de invloeden van over de Noordzee en van over de Poolsch-Russische vlakte. het was Hitler, die in weinige jaren het Duitsche volk ophief tot den staat waarop het recht heeft en het zijn plaats wees in den vreedzamen wedloop der volken. Het was Hitier, die den weg wees tot oplossing van tal van sociale problemen binnen de grenzen en het Duitsche volte in zijn optreden naar buiten de karaktervastheid hergaf na jarenlange karakterloosheid. En toen de reactie den storm tegen het verjongde Duitschland ontketende en Hitier behalve staatsmanswijsheid ook veldheerstalent ontplooide, verhief hij zich daar- mede tot de hoogte dergenen, die aanspraak mogen maken op de beste gevoelens van liefde en trouw van het volk, dat ziin wedergeboorte aan hem te danken heeft. Doch, is Hitier volksheilige, hij is vóór alles volks genoot. Jarenlang waren de nooden van het Duit sche volk in den letterlijken zin van het woord zijn eigen nooden. Armoede, vernedering en dreigende ondergang, hij heeft ze persoonlijk zoo goed gekend als het Duitsche volk in zijn geheel. Hij heeft zijn- staatsmanswijsheid niet opgedaan uit de folianten en in de regeeringsvertrekken van Weenen of Berlijn, maar in de volksvergadering, de verboden vergade ring dikwijls, in den omgang met het zwoegende, morrende, wanhopende volk. in de vesting, waarin een wankelmoedig regime hem had opgeborgen. in die jaren moet bij Hitler die ontzaglijk groote liefde voor zijn volk zijn gegroeid, die hem sterkte zoowel tot de volharding als tot den strijd en die hem voor eeuwig den dank van Duitschland verzekerde. Is dit niet de diepe zin van de Duitsche omwen teling. sindsdien uitgegroeid tot een Europeesche revolutie, dat het begrip „Volk" van een vaag en abstract beeld is geworden tot een tastbare, sterke realiteit? Wat was het volk anders dan de onmon dige, onwetende massa, goed genoeg om belastingen op te brengen en omgezette tijden de vertegenwoor digers in de bestuurslichamen van stad en staat te kiezen? Wat anders dan de rechtlooze ongetelden, die leefden in de gestadige vrees, straks ook te zullen behooren tot de miUioenen werkloozen? Dit is anders geworden. Het tempo was hier wat sneller, daar wat trager, maar de tijd is niet verre meer, of ieder volksgenoot in de Germaansche lan den heeft zijn plaats in de rijen der zijnen gevon den. Er zal arbeid zijn, die niet langer als een vloek maar als een zegen erkend wordt, er zal ar- beidseer zijn en liefde tot den arbeid en eerbied voor den arbeid, arbeid, die niet hunkerend bidt om goud, goud en nog eens goud, maar om nieuwe kracht voor nieuwen strijd en om zegen op het werk van hoofd en handen. Tot het besef van deze nieuwe waarden heeft Hitier zijn volk gewekt en aan zijn denkbeelden gestalte gegeven door het nationaal-socialisme. dat in wezen en verschijning nog steeds niets anders wil dijn dan een broederschap van lotsverbonden menschen, die vereeniga zijn in liefde voor volte en vaderland en in eerbied voor den arbeid in de verzekering van eigen kracht en in vertrouwen op Hooger Bestel. Dit zullen de wereldleidende waarden zijn, die straks de menschheid nieuwe orde en nieuwe rust zullen brengen. En nu is het de weedom van deze jaren, dat deze zich baanbrekende wereldleiding den strijd niet kan ontgaan met de oude wereld heerschappij, die als toppunt van haar wenschen slechts de macht en het goud ziet, de wereldheer schappij, die leeft bij het conflict en bij de tegen stelling en eeuwen en eeuwenlang de menschheid van den eenen oorlog in den anderen heeft gevoerd. Want hiermede is een dualiteit geschapen, die in den vorm van een wereldoorlog tientallen volken in den strijd betrekt. De strijd tusschen de oude wereld, die ten koste van hooge goederen en stroomen bloeds zal trachten te behouden, wat haar macht en voordeel brengt en de nieuwe wereld met haar nieuwe idealen. Voor deze nieuwe wereld strijdt thans het Duit sche volk en de met dit land verbonden naties onder leiding van Adolf Hitler. Ten tweeden male is het wonder geschied; de staatsman zonder staatsmans opleiding, die het berooide Duitschland weer ophief, deed zich in oorlogstijd kennen als een opperbêvel- hebber, die, zonder militaire opleiding van beteeke nis, legers en vloten van eeuwenoude wereldrijken bedwong. Doch heeft dit wonder niet dezen rede lijken grond, dat wij in onze dagen de oude wijsheid weer ervaren, dat net oude verdwijnen moet voor het jonge, nieuwe, frissche leven van den komen den tijd en dat cr geen macht ter wereld dezen loop der dingen kan verhinderen? Zoo eeren wij in Adolf Hitler den grooten drager van de nieuwe gedachten, den man, die, eenmaal tot de leiding geroepen, zich niet laat leiden door het volk maar het blijft sturen op het pad van trouw en deugd en eer, den man, ojidcr wiens leiding straks alle Germaansche staten zich zullen vereeni gen tot de continentale, Europeesche eenheid, waar van lang werd gedroomd en die in weerwil van haat en tegenwerking eerlang gestalte zal krijgen in een nieuw, duizendjarig rijk, waarin welvaart, arbeid en bestaanszekerheid zal zijn voor ons en onze kinderen. D. ERDLISTEREÜN van 20.42 tot 6.33 Maan IS April onder 23.39, 19 April op 8.56 Verduisteren van 20.14 tot 6.33 .Maan 19 April op 8.56, 20 April onder 0.3$ 1

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 1