Haarlem's Dagblad 59e JAARGANG No. 18047 x Uitgave Lonrens Coster, MIJ. v. Courant-Uitgaven en Algem. DrukberU N.V BureauxGroote Houtstraat 93, t>Uk. Soenda- pletn 31 Postgiro 38810 DrukkerU: Z. B. Spaarne 12. Telef. Directie 13082, üoofdred. 15054, Redactie 10600, DrukkerU 10132, Administratie 10124, 14825, Soendapleln 12230. Directeur] P. W. PEEREBOOM MAANDAG 20 APRIt 1942 Abonnement per week 0,26, per maand 1,1$. per kwartaal 3,42, franco per post 3,73. losse nummers cent. Adverten- tlën: t—15 mm. 3,- elke mm. meer 0,20. Reclames 0,34 per mm. Contracttarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1—13 mm. 0,96. elke mm. meer 0,08. Groentjes 1—9 mm. 45 cent. elke mm. meer 5 cent t>U contante betaling. Hitler's jongste arbeid herdacht. Oproep uan Goering ter ge legenheid oan den verjaardag van den Führer. Dr. Coebbels spreekt op een bijeenkomst te Berlijn. BERLIJN, 19 April (D.N.B.) Ter gelegenheid van Hitler's verjaardag heeft rijksmaarschalk Goe ring een oproep aan het Duitsche volk uitgevaar digd, waarin hij o.a. schrijft: In de luttele vredesjaren heeft Adolf Hitler een rijk geschapen, dat de bewondering der geheele we reld heeft gewekt door de innerlijke eendracht des volks en de onvergetelijke grootheid van zijn po litieke macht. Geen eeuw in het Duitsche verleden kan zich meten met de successen, die de Führer in een zoo korte periode, dank zij zijn onvergelijkelijke staatsmanskunst, opvoerde tot politieke prestaties, die in de wereldgebeurtenissen uniek zijn en zullen blijven. Consequent zou het nu geweest zijn als de volken, die thans onze tegenstanders zijn of waren, met dit sterke Duitschland een gemeenschappelijk front hadden gevormd om Europa te beschermen tegen do alles verpletterende wals van bolsjewistische vernietigingswoede en communistische vernielzucht. Tallooze malen heeft de Führer hen tot vreedzame samenwerking uitgenoodigd. Met bewonderenswaar dig geduld heeft hij geprobeerd hen te overtuigen. Vrede was zijn doel. Maar haat en wangunst van een geallieerde kliek brachten den oorlog. Onder de geniale aanvoering van den veldheer Adolf Hitler heeft toen het Duit sche zwaard onverbiddelijk toegeslagen. Glorierijke overwinningen, zooals nog nimmer in de geschiede nis geboekstaafd, zijn ver van de Duitsche grenzen in Oost en West, in Noord en Zuid bevochten. Het Duitsche volk heeft de historische grootheid van de leiderspersoonlijkheid Adolf Hitler nooit rechtstreekscher en indrukwekkender doorvoeld dan het laatste jaar iqden strij^ tegen de bolsjewie ken om Duitschland en Europa te redden. De gewel dige vernietigingsslagen, geleverd tegen de bolsje wistische legermassa's, zijn in de krijgsgeschiedenis zonder, weerga en in hun koene strategie uitsluitend hét werk van den Führer, In de zware defensieve gevechten van dezen bar ren winter zijn de ijzeren energieen het onbuig zame verzet van onzen Führer in stand gebleven. Hoeveel werk en zorgen hebben zijn afgeloopen levensjaar vervuld. Naar de geschiedenis heeft ge leerd, heeft hij steeds de juiste beslissing genomen. Daarom is ook de verbondenheid van het Duitsche volk met zijn Führer nooit grooter en inniger ge weest dan fn dezen tijd, toen de zwaarste beproevin gen en de grootste gevaren dreigden. Als de Führer ons dit jaar opnieuw naar groote beslissingen en overwinningen voert, dan vindt hij front en vaderland steeds bereid zijn wil te doen. In dit besef vernieuwen wij vandaag dankbaar van hart onzen eed dapper te zijn, geen offer en geen gevaar te schuwen, bij de 'inspanning van alle krachten niet moede te worden tot de eindoverwin ning is behaald en de macht en heerlijkheid van het Groot-Duitsche rijk voorgoed is gewaarborgd. REDE VAN DR. GOEBBELS. Minister dr. Goebbels heeft tijdens de plechtige bijeenkomst der N.S.D.A.P. op den vooravond van Hitler's verjaardag, een rede gehouden, waarin hij ter inleiding wees op de film „De groote koning", die de zware beproevingen behandelt, waaraan Fre- derik II was blootgesteld in de kritieke phase van den zevenjarigen oorlog, alvorens hij'zijm legers tot de eindoverwinning kon voeren. Benijdenswaardig is de generatie, aldus spreker, die in dergelijke gevaarlijke tijden den zegen van een groote persoonlijkheid deelachtig wordt. Elke eeuw heeft zijn historische taak en een dergelijken tijd, die vorm moet. krijgen en daarom geen genot schenkt, beleven wij thans. Goebbels wees op den zwaren winter, dien het Duitsche volk Juist achter den rug heeft, om daar na de aandacht te vestigen op den Führer. Wij waren allen bij hem, aldus spreker, zonder veel woorden en zonder daartoe aangespoord te zijn. Ieder besefte dat hij een gigantischen strijd om het Oostelijk front uitvocht, dat hij tot diep in den nacht plannen maakte, wikte en woog en m zijn hoofd kwartier op post bleef om zijn regimenten in hun zwaren strijd te bezielen. Met verwijzing naar de heldhaftige houding der Duitsche soldaten in den afgeloopen winter zeide Goebbels: „Als wij als volk ergens bewezen hebben dat wij ons de leidende rol op het continent, waarop wij en onze bondgenooten in de toekomst aanspraak kunnen maken, niet hebben aangematigd, maar dat die rol ons naar het recht der historie ten volle toe komt, dan hebben wij dat in dezen winteroorlog bewezen. Het Duitsche volk heeft in den winter de vuurproef doorstaan. Een volk, dat een dergelijke proef doorstaat, is tot de overwinning geroepen." Als wij thans aan den vooravond van zijn 53sten verjaardag de geheele natie om de luidsprekers ver eenigen, is dit iets anders en veel meer dan een plechtighéid. Hier moet bevestigd worden wat alle Duitschers gevoelen en thans nadrukkelijker dan ooit tevoren. Het is in zekeren zin de vernieuwing van den trouw, die zoo millioenen malen door da den, offers, bloed en duizendvoudigen smartelijken dood is beproefd dat zij geen woorden meer behoeft. Men moge de eeuwige kracht, die ons bestuurt, den Almachtige noemen, of God, of het lot, of den Goeden Vader, die, naar het slotkoor van de negen de symphonie, boven het sterrenheir moet wonen, laten wij dezen Almachtige vragen den Führer voor ons te sparen, hem kracht te geven om zijn werk te vermeerderen, ons te versterken in het ge loof, ons standvastigheid des harten en geestkracht te verleenen en ons volk na strijd en offer de over winning te schenken om zoodoende den tijd in ver vulling te doen gaan, die wij hebben ingeleid. Er bestaat ter wereld geen grooter geluk dan den genius van zijn volk en diens arbeid te dienen. Laten wij ons dit geluk dagelijks deelachtig maken. De beproeving vgn onzen tijd vormt ook haar grootschheid. Wij zouden hem voor geen anderen willen ruilen. In dankbaarheid en trouw zenden wij den Führer onze groeten,aldus besloot de bewindsman. Front en vaderland voelen zich in dit uur. als door een on-, verbreekbaren band verbonden. De Duitschers in de geheele wereld zijn' vereenigd in den wensch dien wij telkens weer aan den vooravond van zijn ver jaardag hebben uitgedrukt in de woorden: Hij moge ons blijven, wat hij ons was en is: onze Hitier. Bij den verjaardag van Adolf Hitler. De Führer wordt tijdens zijn intocht in het Sudetengebied geestdriftig begroet. P.B.Z.-Pax-Holland-m. Succesvolle Duitsche operaties aan het Oostfront. Southampton en Grimsby uit de lucht aangevallen. Hoofdkwartier. van den Führer, 18 April (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt be kend: „In het Oosten werden enkele plaatselijke aan vallen van den vijand afgeslagen. .^•In de Zwarte Zee hebben gevechtsvliegtuigen een vijandelijk koopvaardijschip van 7000 ton tot zin ken gebracht, In den Centralen en Noordelijken sector van het .Oostelijk front leverden eigen aanvalsoperaties on danks de zeer moeilijke terreingesteldheid succes sen op. De luchtmacht vernielde concentraties van troepen en pantserwagens van den vijand en deed doeltreffende aanvallen op de achterwaartsche ver bindingen der bolsjewisten. Bij de in het weermachtsbericht van 16 April gemelde vernietiging van een vijandelijke gevechts groep werden onderdeelen van liet 33e bolsjewis tische leger verslagen en na gevechten, die ver scheidene dagen duurden, tegen een taaien, vijan delijken tegenstand, 45 plaatsen en rond 1000 kaze matten veroverd. De vijand verloor hierbij meer dan 6000 gevangenen en 8000 dooden, 170 stuk ken geschut, 269 granaatwerpers en mitrailleurs, alsmede 10 vliegtuigen, die door formaties van het leger buitgemaakt of vernietigd werden. In de periode van 21 Maart tot 10 April 1942 verloor de bolsjewistische luchtmacht 872 vliegtui gen. Hiervan werden 631 in luchtgevechten en 95 door de luchtdoelartillerie neergeschoten, de rest op den grond vernield. In dezelfde periode gingen aan het Oostelijke front 88 eigen vliegtuigen ver loren. i -In het Oostelijke deel van de MidUellandsche Zee brachten Duitsche duikbooten van het Britsche ravitailleeringsverkeer een tankschip van 4000 ton, 6 transportzeilschepen, alsmede een bewakingsvaar tuig tot zinken. Aan de Engelsche Zuidkust werden door lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen overdag verscheidene haveninstallaties, des nachts door formaties ge vechtsvliegers de haven van Southampton aange vallen, waardoor zware schade werd aangericht. Britsche bommenwerpers hebben gisteren over dag onder krachtige bescherming van jachtvlieg tuigen boven de bezette gebieden in het Westen gevlogen. Door Duitsche jagers tot den strijd ge dwongen, verloren zij in hevige luchtgevechten 17 vliegtuigen, waaronder een aantal viermotorige bommenwerpers. Hierbij heeft een tweede jacht- eskader in het Westen zijn duizendste overwin ning in de lucht behaald. Gisteravondheeft een gering aanital Briteche vliegtuigen industrieele installaties in Augsburg aangevallen. Er werd een gering aantal personen getroffen. De aangerichte materieele schade was eveneens gering. De luchtdoelartillerie schoot drie der aanvallende vliegtuigen neer. In den afgeloopen nacht wierpen Britsche vlieg tuigen bommen op woonwijken in Hamburg. De burgerbevolking leed verliezen aan dooden en ge wonden. Een aantal huizen werd vernield of be schadigd. De luchtdoelartillerie en nachtjagers schoten 7 der aanvallende bommenwerpers neer. Zoodoende heeft de Britsche luchtmacht gisteren overdag en in den afgeloopen nacht 27 vliegtuigen verloren". Hoofdkwartier van den Führer, 19 April (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: „Succesvolle luchtaanvallen zijn gericht op de oorlogshaven Sebastopol en haveninstallaties aan de Kaukasische kust. In den Centralen en Noordelijken sector van het Oostelijk front hebben eigen aanvals- ondernemingen nieuwe successen opgeleverd. Op enkele plaatsen heeft de vijand zijn aanvallen en overvallen tevergeefs voortgezet. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen en duik bommenwerpers hebben overdag en des nachts de militaire installatiesop het eiland Malta aange vallen. Op de staatswerven van La Valetta, in ravitailleerings-inrichtingen en opslagplaaatsen voor benzine, torpedo's en munities zijn door talrijke voltreffers van bommen zeer zware vernielingen veroorzaakt. De aanvallen op de vliegvelden Luca, Halfar en Kalafrana hebben bijzonder veel succes opgeleverd.^ Een aantal vliegtuigen werd op den grond verhield of beschadigd. Formaties gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht de voor den oorlog belangrijke Brittsche haven Grimsby aangevallen. In groote maalderijen len dokinstallaties ontstonden zware branden en explosies- Na de in het weermachtbericht van gisteren ge melde zware vliegtuigverliezen, die gestegen zijn tot 29 neergeschoten toestellen, is het Britsche lucht- wapen overdag noch 's nachts het rijksgebied bin nengevlogen. In den tijd van .20 Maart tot 10 April heeft het Britsche luchtwapen 273 vliegtuigen ver loren, waarvan 97 in de Midddellandsche Zee en in Noord-Afrika. In denzelfden tijd zijn in den strijd tegen Groot-Brittannië 66 eigen vliegtuigen ver loren gegaan. Japanners gelanfl op Seberoet en Nias TOKIO, 19 April (Domei) Japansche strijd krachten zijn op 16 April geland op het eiland Se beroet in den fndischen Oceaan. Gisteren zijn Ja pansche troepen geland op Nias, ten Zuiden van Sumatra, zoo meldt de frontcorrespondent van de Nitsji Nitsji. De landingen geschiedden zonder bloedvergieten en de Japanners zuiveren het terrein thans van tegenstanders. Moeder en kind veilig - dank zij den Neder- landschen Volksdiensr. Sluit u aan als lid. Welke bonnen zijn thans geldig? Brood of gebak Van 19 tot en met 25 April: 21A Brood 4 rants. 21B Brood VS rants. 21A Vleesch 1 rants. Vleesch of 21B Vl.waren rants. vleeschwaren 21A Aardappelen ltó K.G. Aardappelen 21B Aardappelen i/2 K.G. Aardappelen Van 19 April t/m 16 Mei: 279 Algemeen 1 K.G. Suiker 280 Algemeen 500 gr. Jam 277, 281, 285, 289 Algemeen 1 rants. Bloem, brood of gebak 4-09, 4-10 res. 250 gr. Rijst 283 Algemeen 250 gr. Peulvruchten 284 Algemeen 250 gr. Gort 287 Algemeen 100 gr. Vermicelli of maizena 278, 282. 286, 290, 294 Algemeen 100 gr. Kaas 21A t/m 24A Melk 3VS L. Melk 21B t/m 24B Melk Wa L. Melk Van 26 Maart tot en met 26 April: 3-04 of 4-04 Res. 400 gr. Sinaasappelen Van 12 April tot en met 20 April: 19 Boter of Vet 125 gr. Boter of margarine Van 19 April t/m 13 Juni: 288 Algemeen !50 gr. Koffiesurrogaat Bijzondere rantsoenen: Van 19 April t/m 16 Mei: 291 Algemeen 250 gr. Peulvruchten Voorts: Zeep Bon 211, 228 en 272 Algemeen en Bon G, H en I der zeepkaarten 1 rantsoen zeep, Bon H en I toilet zeep 75 gram toiletzeep 80 pCt. t.m. 30 April. Bon L Textiel (Mannen) 50 gram scheerzeep t.m. .30 April. Ook Zondagmiddag luchtalarm in Japan Eerste aanval werd door Amerikaansche vliegtuigen uitgevoerd Zondagmiddag even over een uur is achter elkaar in verscheidene gebieden in Centraal Japan, met inbegrip van Tokio en het vlootsta- tion Jokosoeka, wederom luchtalarm gemaakt, zoo meldt het D.N.B. uit de Japansche hoofdstad. Boven het stedelijk gebied van Tokio kruisten geruimen tijd verkenners en jagers. Omtrent een vijandelijken aanval is tot dusver nog niets bekend geworden. Naar waarnemers hebben verklaard zijn de vijandelijke viegtuigen, die de luchtaanvallen op Japan hebben uitgevoerd, ongetwijfeld Ameri kaansche toestellen geweest. Het onderscheidings- teeken van de Amerikaansche luchtmacht, de blau we ster in een rooden cirkel, kon van den grond af duidelijk worden waargenomen. Militaire doelen werden niet getroffen, een school en een hospitaal kregen verscheidene treffers. Het centrale hoofdkwartier van defensie heeft Zondag medegedeeld dat de branden, die te Nagoja en Kobe veroorzaakt zijn door brandbommen, thans ender controle zijn gebracht. Er zijn brandbommen geworpen op zes plaatsen in de buurt van Nagoj?, terwijl op drie plaatsen te Kobe telkens één bom was neergekomen. Voorts is medegedeeld dat boeren dorpen met machinegeweervuur bestookt zijn. Er werd echter geen schade aangericht. „De eerste luchtaanval op Japan heeft ons ge toond dat wij dergelijke acties van den tegenstan der geenszins behoeven te vreezen, wanneer wij steeds behoorlijk voorbereid zijn", aldus de minister van binnenlandsche zaken, Joezawa, in een eerste mededeeling aan de pers. Tegelijkertijd zeide de minister dank aan de bevolking en vooralaan de civiele luchtbeschermingsorganisatie voo?' haar disciplinair optreden, haar snel en succesvo* ingrij pen en voor haar goede samenwerking met de weer macht. Hierdoor heeft de vijand slechts volkomen onbelangrijke schade kunnen aanrichten, terwijl tegelijkertijd nergens storingen in orde en rust zijn opgetreden. Joezawa, die reeds Zaterdagmiddag door den Tenno werd ontvangen, begaf zich des avonds nogmaals naar het keizerlijk paleis om rap port uit te brengen. Ook alle overige leden van het kabinet, met den eersten minister Tojo aan het hoofd, schreven hun naam in het gastenboek van het keizerlijk paleis met hun gelukwenschen voor het welzijn van de keizerlijke familie. De keizerlijke prins-gemaal Highikoeni, de opperbevelhebber voor de nationale defensie, heeft Zaterdagmiddag nog tijdens het alarm, de gebieden bezocht, waar brandbommen waren neergeworpen. Hij sprak ter plaatse zijn deelnemng uit met de slachtoffers van den luchtaanval. Na de bezetting van Ned.-Indië TOKIO, 20 April (D.N.B.) De in Neder- landsch-Indië gestationneerde Japansche troepen gaan thans langzamerhand over tot het bezetten van de belangrijkste eilanden in de omliggende wateren, voor zoover zij van strategische beteelce- nis of nog door vijandelijke strijdkrachten bezet zijn. Enkele dagen geleden verscheen bij de Ja- gansche militaire autoriteiten de afgezant van den sultan van het eiland Soembawa, het grootste eiland van de Soenda-archipel ten Oosten van Bali, die verzocht Japansche troepen te zenden om de rust en orde weer geheel te herstellen, Bij het eerste' bericht over de landing der Ja panners op Java heeft de sultan van Soembawa de Japansche vlag op zijn paleis laten hijschen. Deze vlag werd echter door de Nederlandsch- Indische troepen aldaar met' geweld verwijderd. Daarop ontstond een vuurgevecht tusschen jie troepen en de lijfgarde van den sultan. De troe pen wei-den overweldigd, waarna alle Nederlan ders op het eiland gevangen genomen werden. De sultan zond hierop een missie naar de Japanners voor het zenden van militaire bescherming. Soem-' bawa telt een bevolking van één millioen zielen. Ongeluk in zwembad te Amsterdam Een jongeman uit Heemstede het slachtoffer In het zwembad aan den Heiligeweg te Am sterdam is Zaterdagavond een noodlottig onge luk gebeurd dat een jeugdigen Heemstedenaar het leven heeft gekost. De 19-jarige K. Kikkert kwam bij het duiken namelijk zoo ongelukkig op den boedem van het zwembad terecht dat hij een schedelbasisfractuur opliep. Hij overleed ter plaatse. De teraardebestelling zal plaats hebben Woensdagmiddag 22 April te half twee op de Algemeene Begraafplaats te Heemstede, De bouw van het Melkwegstelsel Lezing van dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk De voordracht, welke dr. J. E. Baron De Vos van Steenwijk Zaterdag in de serie Zaterdagmiddagvoor drachten van Teylers Stichting te Haarlem hield over den bouw van het Melkwegstelsel, kan be schouwd worden als een korte samenvatting van de pas verschenen herdruk? van het werkje van wijlen prof. Nijland in de Volksuniversiteltsserie, getiteld „De bouw van het Heelal" waarvan de bewerking door spreker geschiedde. De wijziging in den titel geeft het bescheidener standpunt weer, dat de astronomische wetenschap in de laatste kwarteeuw ten opzichte van dit probleem heeft ingenomen. Spreker ving aan met er op te wijzen dat de vaste sterren aanvankelijk slechts werden waargenomen als orienteeringspunten aan den hemel en niet om hun zelfs wille. In het laatst van de 18e eeuw is het Herschel die met zijn sterpeilingen den grondslag legt van de stel laire astronomie. Vervolgens betoogt spreker hoe het vraagstuk van den bouw van het Melkwegstelsel een vraagstuk is van afstanden en geeft een overzicht van de ver schillende methodes van afstandsbepaling in de we reldruimte. De toepassing der speiftroscopie op de sterren geeft naast vermeerdering dér kennis omtrent de inner lijke geaardheid der sterren, door de mogelijkheid om de absolutie helderheid uit het spectrum te be palen een bijdrage tot de afstandsbepaling. Na vervolgens de classificatie der nevels en ster- renhoopen besproken te hebben geeft spreker een kijk op de beteekenis der statistiek voor de ^terre- kur.de en schetst de resultaten welke onze groote landgenoot Kapteyn met de statistische 'methode be reikte. Het wereldbeeld dat deze kort voor zijn dood ont wierp is een klassiek monument op dit gebied der wetenschap. Tenslotte schetste spreker de vorderingen sinds dien door Shapley, Oort e.a. gemaakt en gaf een summier overzicht van den huidigen stand van het vraagstuk en van de onopgeloste vragen die steeds opnieuw aan den horizon opdoemen, naarmate het veld onzer kennis zich uitbreidt. VERVOERVERBOD KACHELBLOKJES EN GENERATORBLOKJES. 's GRAVENHAGE, 20 April. Blijkens bekend making van den directeur van het rijksbureau voor hout in de. Nederlandsche Staatscourant van 20 April 1942 is met ingang van 21 April 1942 zon der zijn vergunning verboden het vervoeren per spoor, schip of auto van kachelblokken en hout blokjes bestemd voor gasgeneratoren in hoeveel heden van 1000 K.G. of meer. .Voor vervoer van kachelblokken zullen tot eventueele nadere aan kondiging geen vergunningen wordenverstrekt. ONGEVAL IN HET SPORTFONDSENBAD. In het Haarlemsche Sportfondsenbad is Zater dagmiddag bij het duiken een ongeluk gebeurd, dat nog betrekkelijk goed afliep. De 19-jarige mej. S. V., die tezamen met een zwemmer van den hoogen springplank afdook, kwam met haar kin op den schouder van den ander terecht waar door haar tand door haar onderlip schoot. Zij moest zich onder geneeskundige behandeling in het St. Elisabeths Gasthuis sïellen'. Gelukkig bleek dat de verwonding niet van ernstigen aard was. Verjaringstermijn vati den kinderbijslag 's-GRAVÉNHAGE, 20 April. Krachtens de Kinderbijslagwet vervalt de aanspraak op kinder bijslag, indien de kinderbijslaglijst niet uiterlijk vier maanden na afloop van het kwartaal, waarop deze betrekking heeft bij de uitvoeringsorganen is in gezonden. Aangezien het een nieuwe wet betrof, hebben de Raden van Arbeid en Bedrijfsvereeni- gingen, die de kinderbijslagen uitkeeren, in het jaar 1941 dezen verjaringstermijn niet toegepast. Thans echter hebben de besturen der vereenigin- gen van Raden van Arbeid en der Federatie van Bedrijfsvereenigingen besloten de lid zijnde orga- neq als volgt te adviseeren: 1. De kinderbijslaglijsten over het jaar 1941, in gezonden na 30 April 1942, niet meer in behande ling te nemen. Personen, die nog recht meenen te hebben op kinderbijslag over een of meer kwartalen van 1941, moeten de lijsten dus inzenden vóór 1 Mei 1942. 2. Voor de uitkeering over 1942 den verjarings termijn in acht te nemen. De bijslaglijst over het le kwartaal 1942 moet dus uiterlijk op 31 Juli 1942 worden ingezonden. Den arbeiders wordt echter dringend aangera den niet tot dezen datum te wachten, maar onmid dellijk na afloop van het kwartaal de lijst in te dienen. Hoe eerder men dit doet, hoe eerder de bij slag kan worden uitbetaald. Duikboot vuurt op Curacao STOCKHOLM, 20 April (Stefani). De New- Yorksche correspondent van „Stockholm Tidningen' meldt, dat gisteren een duikboot nabij Curacao ver scheidene kanonschoten heeft gelost, gericht op be langrijke doelen langs de kust van het eiland. De kustverdediging,kwam in actie, toen de duikboot zijn vuur reeds gegeven had en zich had verwijderd zonder eenige schade op te loopen. Nieuwe Fransche regeering samengesteld. Laval leider der regeering tevens Minister van Buiten- landsche ZakenBinnen landsche Zaken en Voor lichting. De vorming van een nieuwe Fransche regeering» heeft, als gevolg van een aantal moeilijkheden, die bij de keuze van de persoonlijkheden zich op het allerlaatste oogenblik hebben voorgedaan, eenigc vertraging ondergaan, aldus meldt het D.N.B. uit Vichy. De ministerlijst is thans officieel bekend ge maakt: zij luidt: Leider van de regeering, .tevens minister van buitenlandsche en binnenlandsche zaken alsmede van voorlichting: Pierre Laval. Staatssecretaris in het ministerie van buitenland sche zaken: Benoist-Méchin. Staatssecretaris in het ministerie van binnen landsche zaken: Fernand de Brinon Staatssecretaris voor voorlichting: Marion. Secretarisgeneraal vóór politie: Bousquet. Secretarisgeneraal voor bestuurszaken in het mi nisterie van binnenlandsche zaken: Hilaire. Staatssecretaris bij den leider van den staat: Ad miraal Platon. Minister van staat: Romier. Staatssecretaris van oorlog: generaal Bridoux. Staatssecretaris voor marine: Auphan. Staatssecretaris voor luchtvaart: Generaal Janne- kijn. Minister van landbouw en voedselvoorziening: Leroy-Ladurie. Staatssecretaris in laatstgenoemd ministerie: Bon- nafus. Minister van verkeer: Gibrat. Minister van arbeid: Hubert Lagardelle. Staatssecretaris voor gezin en gezondheid: dr. Grasset. Minister van financiën: Pierre Catalq. Minister van justitie: Barthélémy. Minister van koloniën: Brevie. Commissaris-generaal voor de sporL kolonel Pascot. r Algemeen gedelegeerde voor de Duitsch-Fransche handelsbetrekkingen: Barnaud. Behalve de reeds gemelde personen is ook Gué- rard secretaris-generaal bij de regeering. De namen van de staatssecretarissen voor indus trieele productie en luchtvaart moeten nog bekend worden gemaakt. Caziot, tot dusver minister van landbouw, die geen deel van het kabinet meer uit maakt, zal zich ook in de toekomst bezighouden met de kwesties inzake het boerenambacht. Zaterdagmiddag is in „Hotel de la Paix" te Vichy door den nieuwen staatssecretaris voor de voorlich ting, Marion, de volgende tekst officieel bekend gemaakt: „De leider van den staat, maarschalk Pétain, is in aansluiting aan besprekingen met/, president Pierre Laval, de laatste dagen overgegaan tot een onder zoek van den politieleen toestand met admiraal Dar- lan en president Laval. Na deze gedachtenwisseling geraakte de leider van den staat tot de overtuiging dat de tegenwoordige regeeringsvorm niet meer in overeenstemming is met Frankrijkis binnen- en bui tenlandsche politiek, Rekening houdende met het uitzonderlijke karakter der functie van admiraal Darlan en eventueelen opvolger van den leider van den staat, heeft de maarschalk besloten aan hem het opperbevel van de militaire strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht op te dragen. Deze be voegdheden zullen admiraal Darlan den toegang mogelijk maken tot de zittingen van den minister raad, voor zoover vraagstukken behandeld worden, die met zijn bevoegdheden verband houden. De lei der van den staat heeft voorts de volgende besluiten genomen: In het belang van een meer duurzame en doeltreffende mogelijkheid tot handelen heeft hij besloten een nieuwen leider der regeering te benoe men. President Laval zal deze functie onder hel hooge gezag van den leider van den staat op zich nemen, aan wien hij verantwoording schuldig is en dien hij rekenschap moet afleggen van zijn initiatie ven en handelingen. Het is zijn taak derhalve de mipisterlijst aan den leider van den staat ter goed keuring voor te leggen. Hij zal de active leiding van de buitenlandsche en binnenlandsqhe politiek vön Frankrijk op zich nemen. Behalve deze func ties als leider der regeering, zal president Laval persoonlijk de functies aanvaarden van minister van binnenlandsche zaken, buitenlandsche zaken en van voorlichting. Hij zal zich bij deze onderscheiden VERDUISTEREN van 20.46 tot 6.31 Maan 20 April op 9.35, 21 April onder 1£9 functies laten assisteeren door staatssecretarissen en secretarissen-generaal". PéTAIN THANS UITSLUITEND LEIDER VAN DEN STAAT. Voorts heeft staatssecretaris Paid Marion het de creet voorgelezen over maarschalk Pétain's neer leggen van het ambt van leider der regeering. Dit decreet luidt als volgt: „Wij, maarschalk van Frankrijk, leider van den Franschen staat, verordenen' krachtens art. 2 dei- grondwet van 11 Juli 1940, het volgende: De effectieve leiding van Frankrijk's binnen- en buitenlandsche politiek wordt waargenomen door den leider der regeering, die benoemd wordt door den leider van den staat en aan hem verantwoor ding schuldig is. De leider van de regeering legt aan den leider van den staat de ministerlijst ter goed keuring voor en brengt hem verslag uit van zijn initiatieven en zijn handelingen". PIERRE LAVAL. PARIJS, 18 April (D.N.B.) Met Pierre Laval keert- een man als leider van de Fransche regee ring terug, die meer dan een kwarteeuw nauw ver bonden is met het politieke leven van zijn land. Pierre Laval werd 28 Juni 1883 te Chateldon (Basse Auvergne) als vijfde kind van een hotelhou der geboren. In 1909 werd hij in de Parijsche balie opgenomen en in 1914 trad hij als afgevaardigde van, het departement van de Seine actief in het po litieke leven, Van 1025 af nam hij onderscheidene portefeuilles waar in de meest uiteenloopende mi nisteries. Als minister van buitenlandsche zaken onderteekende hij met Mussolini op 7 Januari 1.935 het verdrag van Rome dat een nieuwe regeling bracht van de betrekkingen tusschen Frankrijk en Italië. In 1936 trad hij met zijn geheele ministerie af en weigerde hij een nieuw kabinet te vormen, daar toen in Frankrijk het volksfront heersehte. Tevergeefs streed Laval voor een verstandige basis, waarop'een Duitsch-Fransche samenwerking mogelijk was, tevergeefs streed hij tegen de sancties en tegen de hulpverleening aan het roode Spanje. Na Frankrijk's nederlaag werd hij benoemd tot staatssecretaris bij het vice-presidentschap. Als zoo danig nam hij op 24 October 1940 deel aan de his torische ontmoeting tusschen den Führer en maar schalk Pétain te Montoire. Op 28 October werd hij benoemd tot staatssecretaris voor buitenlandsche zaken en had hij op 1 November 1940 een ontmoe ting met rijksmaarschalk Goering te Parijs. Intriges te Vichy waren de oorzaak dat hij op 13 December 1940 uit de regeering werd gestooten. 27 Augustus 1341 werd op Laval een revolveraanslag gepleegd. Doodelijke val van een steiger Visschersknecht verdronken Den visschersknecht J. Loosman, varende op de UK 184, is tc IJmuiden een doodelijk ongeluk overkomen. Toen L., wiens schip in de haven lag, een bezoek aan zijn broer wilde gaan brengen, die met de UK 45 to IJmuiden verblijf hield, is hij van den steiger geval len met zijn hoofd op de ijzeren reeling van den bot ter. Versuft door den val stortte hij in het water en verdronk. Eerst enkele uren later slaagde de politie er in het lijk van L. op het droge te brengen. De distributie van boter, margarine en vet 's-GRAVENHAGE, 20 April. De secretaris-ge neraal van het departement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 21 tot en met 28 April a.s. de met „21" genum merde bon van de boterkaart recht geeft op? het koopen van 125 gram boter. Gedurende genoemd tijdvak geeft voorts de met „21" genummerde bon van de vetkaart recht op het koopen van 125 gram boter (ponder reductie) of 125 gram margarine of, voor zoover voorradig, 100 gram bak- en braad vet.. (Familiefoto's.) Dit zijn de portretten van den heer L. de Koning en van zijn vrouw J. de Koning—Spekman. Kin- kerstraat 16 te Haarlem-Oost, die Maandag 4 Mei a.s. hun gouden bruiloft hopen te vieren. Vandaag gaan de bruidsdagen in. Het echtpaar mag zich in een uit stekende gezondheid verheugen. De bruidegom is 30 Januari 1867 te Haarlem geboren en de bruid op 30 Januari 1864 te Alkmaar. Zij hebben zes kinderen. De heer De Koning, die bij de vroegere marine gediend heeft, trad op 25-jarigen leeftijd in dienst op de plaatdrukkerij van de .firma Joh. En schedé en Zonen, waar hij 35 jaar werkzaam is geweest. Vijftien jaar geleden werd hij gepension- neerd. Hij helpt zooveel mogelijk zijn vrouw in de huishoudelijke bezigheden, „maar als het Juni ge worden is", zei hij ons, dan houden ze me niet meer thuis! Dan ga ik weer visschen! Ik kan wel den heelen dag aan den waterkant staan!" De heer De Koning is lid van de hengelaarsvereeniging „Tus schen het Riet". Niet met rolschaatsen op fietspaden of rijbaan Na de winterperiode ls, zoo schrijft de A.N.W.B., het beoefenen van de rolschaatsensport door de jeugd'vooral in de buitenwijken der steden weder In sterke mate toegenoemen.' Zelfs hebben zich men- schen tot den A.N.W.B, gewend, die blijkbaar ter besparing van rijwielbandon en schoeisel tochten op rolschatasen door ons land wilden maken en daartoe opgave vroegen van asfalt- en bctortwegen, die voor dit doel geschikt zijn. Volgens de wegenverkeersregeling is echter het gebruik van autopeds en soortgelijke voortbewegings middelen op de rijbaan verboden. Aangezien niet duidelijk blijkt of onder dezè be woordingen ook rolschaatsen worden verstaan, heeft de A.N.W.B. het oordeel gevraagd van den secretaris generaal V8n het departement van Waterstaat, welka autoriteit als zijn meening te kennen heeft gegeven, dat onder „soortgelijke voortbewegingsmiddelen" ook 'rolschaatsen zijn begrepen, zoodat het gebruik daar van op de rijbaan niet toelaatbaar ls. Uiteraard zal de rechter evenwel moeten beslissen. Van de rijwiel paden mogen de rolschaatsenrijders ook geen gebruik maken omdat volgens genoemd voorschrift deze pa den zijn verboden voor alle weggebruikers, die geen wielrijders zijn. Ten einde moeilijkheden te ontgaan, ontraadt de A.N.W.B. het maken van tochten op rolschaatsen, waarvoor immers alleen de rijbaan of het rijwielpad gelegenheid zou bieden, en waarschuwt ln het alge meen tegen het gebruiken van rolschaatsen op da rijbaan. GENERAL-KOMMISSAR DR. WIMMER IN UTRECHT. UTRECHT, 19 April. Hedenmorgen om elf uur heeft de Gen.-Komm für Verwaltung und Justiz dr. Wimmer een bezoek gebracht aan de Duit sche school hier ter stede ter gelegenheid van het feit dat eenige tientallen kleine jongens en meisjes respectievelijk werden "geïnstalleerd tot Pimpfen en Jungmadel. Na de plechtige vlaghijsching verzamelden de autoriteiten, genoodigde ouders alsmede de leeraren der school en de scholieren zelf zich in de aula der school, waar de kleintjes op indrukwekkende wijze in de Hitlerjugend werden geïnstalleerd. Het hoofd van de school, de heer Laprell. hield aller eerst een korte toespraak. Na dr. Wimmer, be- reichsleiter Sommer en prof. Nieschulz te hebben welkom ge^eeten, richtte s£r: het woord tot de kleine jongens en meisjes. Bij jullie intreden in de Hitlerjugend, aldus spr., zijn jullie handen nog klein en zwak. maar jullie kunnen toch begrijpen wat het beteekent, jullie hart vandaag, op den dag voor den verjaardag van Adolf Hitler, aan den Führer te schenken. Door straks het uniform van de Hitlerjugend te kunnen dragen, gaan jullie van nu af aan, zij het dan in den aanvang op heel be scheiden wijze, deelnemen aan de groote Duitsche gemeenschap. Vervolgens legden eerst de jongens en daarna de meisjes den eed af. BEETHOVEN-CYCLUS VAN DE H.O.V. Dinsdagavond a.s. zal de H.O.V., onder leiding van Toon Verhey, het tweede concert van de eerste Beethoven-cyclus geven. De solist voor dit Concert, Cor de Groot, is door omstandigheden verhinderd op te treden. In zijn plaats nu, zal Gerard Hengeveld het eerste piano concert vertolken. Het concert wordt geopend met de Ouverture Eg- mont. Na de pauze wordt de vierde Symphonie uit gevoerd. Dit concert is uitverkocht. Donderdagavond a.s. wordt het tweede concert van de tweede cyclus gegeven. Het programma is hetzelfde als van het concert van Dinsdagavond. Op dit concert zal de solist Theo van der Pas het eer ste pianoconcert spelen. GOUDEN JUBILEUM P. APPELBOOM. Zaterdag is bij Joh. Enschedé en Zonen N.V. Grafische Inrichting te Haarlem het gouden jubi leum van den heer P. Appelboom, magazijn meester, gevierd". Namens de directie werd hij 's morgens gecomplimenteerd door den heer A. D. Huysman. die hem den zilveren legpenning der N.V. als blijk van erkentelijkheid voor zi-n ver diensten jegens het bedrijf overhandigde, alsmede een geschenk onder enveloppe. Namens de col lega's werd de jubilaris ^oor 2jja chef, den heer H. A. Hoogerbeets. Ook van het personeel ontving de heer Appelboom een ge schenk in couvert, voor een voorwerp naar* eigen keuze, en "en pijp. CONCERT VAN GEMENGDE EN MANNEN- KWARTETTEN. De Bond van Gem. en Mannenkwartetten Haar lem en Omstreken geeft met welwillende medewer king van het Jeugdorkest onder leiding van N: Hoogerwerf een concert op Zondagmiddag 26 April a.s. ia de tuinzaal van het Gent. Concertgeb bouw.

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 1