puMna* IN ENKELE REGELS Neent 'n AKKERTJE Zekerheid9 RNHEM Hevige luchtaanvallen op Malta weermacht- ROME, 20 April (Stcfani). Het bericht luidt: Aan het front van Cyrenaïca af en toe contact tus- schen voorposten. Vijandelijke verkenningsafdeelingen werden gedwongen zich terug te trekken. De Engelsche luchtmacht onderaam een nachte lijken aanval op Benghasi. Er zijn geen menschen- levens verloreft gegaan, noch werd schade van betee- kenis aangericht. Onze duikboot „Bianchi" is niet op haar basis teruggekeerd. Sterke luchtstrijdkrachten van de as hebben hevige aanvallen ondernomen op het eiland Malta. Oorlogs installaties. magazijnen, depóts en luchtafweersteilin- gen werden hevig gebombardeerd. In het gebied der doelen, waar zich herhaaldelijk ontploffingen voor deden, braken hevige branden uit, die van de kust van Sicilië zichtbaar waren. Voorts werd een groot aantal vijandelijke vliegtuigen op den beganen grond nield of beschadigd. De Engelsche luchtaanval op Augsburg Slechts een derde der aanvallende toestellen keerde terug BERLIJN. 20 April (D N.B.) Naar' het opperbevel der weermacht ter aanvulling mededeelt omtrent den Britschen luchtaanval op Augsburg, was het optre dende vliegtuigtype een viermotorige bommenwerper van Beaufighter-Lancaster. De Britsche toestellen, die in verscheidene reeksen naderden, werden kort na het bereiken van het Noord-Fransche kustgebied aangehouden door Duit- sche jagers, waarbij vier van de twaalf Lancasters werden neergeschoten. De overige formatie vloog door ter voorzetting van deze militair zinnelooze propagan- da-onderneming. Bij Augsburg kwamen de Engelschen toen bij hun aanval in buitengewoon hevig afweervuur terecht, waardoor nogmaals drie toestellen werden neerge schoten. Voorts werden alle andere Lancasters be schadigd. naar zelfs de Britsche Nieuwsdienst moest erkennen. Van de terugkeerende bommenwerpers werd het achtste toestel boven Frankrijk neergeschoten, zoo dat slechts een derde terugkeerde. Meer dan vijftig man vliegend personeel kwam om en door dat alles was slechts enkele dagen de productie in een bedrijf gestoord. De Fransche vloot BERLIJN, 20 April. De A.N.P.-correspondent meldt: Bij de jongste machtsverschuiving te Vichy baart den Engelschen en Amerikanen de toekomstige hof ding der Fransche vloot de grootste zorg. Velen daar ginds zijn nog van meening dat de Fransche marine geen schot zal lossen bij het convooi, indien de En gelschen het noodig oordeelen een der geconvooieerde scheDen in beslag te nemen. Anderen daarentegen vreezen een gewapend con flict tusschen de Engelsche en Fransche zeestrijd krachten hij voortzetting van de tot dusver gevolgde Britsche blokkadepolitiek. Dat zou de toch al over belaste Engelsche vloot Voor een onvervulbare taak plaatsen. De vloot in Toulon, de groote Fransche oorlogs haven aan de Middellandsche Zee. noemt men te Londen ..een gewichtige factor". Zij bestaat uit de twee slagkruisers ..Strassbourg" en „Dunkerque", vier zware kruisers, elk met 18 kanonnen bewapend, ver moedelijk drie lichte kruisers, negentien groote tor pedojagers. en waarschijnlijk vijftien onderzeeërs. Inderdaad een geduchte macht, waarbij komt de niet te miskennen anti-Engelsche gezindheid van me nig Fransch zeeofficier. Zulks kon men ook in dqn wereldoorlog constateeren. doch die gezindheid is thans meer verbreid en zij kan in de huidige omstan digheden licht in daden worden omgezet. Van Duitsche zijde laat men zich niet uit over de Fransche vloot noch over haar eventueel optreden. Wel wijst men op de jongste successen der Duitsche marine, ook in de Middellajidsche Zee, op de ver nieuwde luchtaanvallen op Engeland, waardoor de kracht der slagen, aan Malta toegebracht, allerminst is afgenomen, en op het feit dat de ravitailleéring van Libië, dank zij de activiteit der as-vloten en de pres sie op Malta, ongestoord haar gang gaat. geeft TRANSPARANTA goede bijvoeding, die U op .smakelijke manier kunt klaarmaken. Vraagt Uw winkelier om receptenboekje. UITGAAN Heden DINSDAG 21 APRIL: Gemeentelijke concertzaal: Concert H. O. V. (Beethoven-cyclus), 7.30 uur. Rembrandt Theater: „Haar eerste liefde", 2.30 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Carnaval in Weenen'Y 2,6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Het valsche bankbiljet", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: Paula W%ssely in „Julika", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Movlac: Gevarieerd programma van 12 uur af. WOENSDAG 22 APRIL: Stadsschouwburg, Wilsonsplein: „Het meisje met de negen punten", door het Ruys-ensemble, 7.30 uur. Apotheken De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zon dag) geopend: Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, Tel. 11569. Grijseels en 'Van Hees, L. Veerstraat 19. TeL 11000. Frans Hals Apotheek. Frans Halsplein 1. TeL 11180. Tc Heemstede is geopend: Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 98. Tel. 28197. Hoofdredacteur: O. J. van Tilburg. Heemstede J'lv. Hoofdredacteur: G. X. Heertelers. Heemstede Kerst»- inedewvrker: F. C. Porks. Haarlem Hitier vierde zijn verjaardag in het hoofdkwartier führer ontving vele felicitaties HOOFDKWARTIER-VAN DEN FüHRËR, 20 April (D.N.B.) De Führer heeft heden zijn verjaardag in het hoofdkwartier doorgebracht. Voor het begi.i van de militaire besprekingen, die evenals op lede ren anderen werkdag werden géhouden, brachten de chef van het opperbevel van de weéhmacht, gene- raal-veldmaarschalk Keitel en de ohef van den generalen staf van het legei1, General-oberst Halder den Führer, ook uit paam van het leger, hun ge lukwenschen over. Tegen den middag brachten de rijksmaarschalk van net groot-Duitsche rijk, Hermann Goering, die vergezeld was van generaal-veldmaarschalk Milch en groot-admiraal Rader den Führer de gelukwen- schen van luchtmacht en marine over. Verder kwamen hun gélukwenschen aanbieden De rijksminister van buitenl. zaken von Ribbentrop, de rijksleider der S.S. en chef van de Duitsche poli tie Himmler, de rijksorganisatieleider van de N.S. D-A.P. rijksleiöèr dr. Ley. de chef van de partij kanselarij rijksleider Bormann, de rijksperschef rijksleider dr. Dietrich,jde chef van de rijkskanse larij rijksminister dr. Lammers en de rijksminister voor bewapening en munitie Albert Speer. Reeds des ochtends hadden de leden van den'in- tiemsten persoonlijken staf, met generaalmajoor Schmundt en SS-Gruppenführer Schaub aan het hoofd den Führer gelukgewenscht. Hospitaaltrein voor den Führer PRAAG, 20 April (D.N.B.) Op den verjaar dag van den Führer heeft de president, dr. Hacha, namens de bevolking van Bohemen en Moravië den plaatsvervangenden rijksprotector, HeydVich, op het Bm tlechr \jpo: Tijdens zijn rede bij de overdracht van het ge- station te Praag op p] trein, als geschenk tige wijze een hospitaal- T den Führer, overgedragen. schenk wqes de president, dr. Hacha, op den wil van de bevolking actief deel te nemen aan de groote taak van het Duitsche rijk. Hij noemde den aller modernst ingerichten hospitaaltrein, die den Führer ten geschenke werd gegeven, een symbolische gift van de geheeld bevolking van Bohemen en Moravië. „Wij doen deze gift uit een oprecht hart met het doel, daarmede de zorg voor de dappersten der dapperen te dienen." Het DN.B. meldt voorts dat de koning van Italië en de Duce Adolf Hitler telegrafisch hun geluk- wenschen aangeboden. De Führer heeft beiden eveneens telegrafisch zijn dank betuigd. Behalve de tallooze gelukwenschen uit de krin gen van het Duitsche volk heeft Hitier ook uit het buitenland vele fèlicitaties ontvangen Talrijke buitenlandsche staatshoofden en chefs der regee ringen hebben telegrafisch hun gelukwenschen aangeboden, waarvoor Hitier zijn dank heeft be tuigd. "olgens een bericht van de „Sto'ckholms Tidnin- gen" is den Führer ter gelegenheid van zijn ver jaardag -de oudst bekende globe uit het jaar 1350 als geschenk overhandigd. Het blad wijst er op dat op ae globe Amerika nog niet voorkomt. Feestvergadering N.S.D.A.P. De verjaardag van den Führer herdacht Ter gelegenheid van den geboortedag van den Führer heeft gisteravond een zeer drukbezochte fees telijke bijeenkomst plaats gehad van de Ortsgruppe Haarlem van het Arbeitsbereich in den Niederlanden \jer N.S.D.A.P. De vergadering werd gehouden in het Gem. Con certgebouw. Het podium was met narcissen en dennegroen ver sierd. Een groot hakenkruis van groen en bloemen was aangebracht evenals een aantal hakenkruisvlag- gen. Het geheel werd bekroond door den Duitschen adelaar. Op het podium waren alle plaatsen bezet door jongelui van Hitler Jugend en N.J.Salsmede door (een kapel der Duitsche weermacht- Van het podium prijkte een borstbeeld van den Führer. Aanwezig waren van Duitsche zijde: Majoor Flöhl en tal van officieren van alle wapens der weermacht en diverse functionarissen van de /N.S.D.A.P. en haar nevenorganisaties. Van de Nederlandsche autoriteiten noemen wij Mr. A. J. Backer, Commissaris der Pro vincie, de Burgemeester van Haarlem, S. L. A. Plek- ker en de wethouders Dr. Ch. A, Götte. M. v. Driel en A. Hofman, de districtsleider vwi District 14 der N.S.B. A. H. v. d. Horst en vele andere functionaris sen der N.S.B. te Haarlem. Nadat het vaandel op de gebruikelijke wijze was binnengebracht werd een begroeting uitgesproken door „Ein Pimpf" een der jongste leden van de Hitler- jugend, gevolgd door eenige liederen, gezongen door Hitlerjugend en Jeugdstorm. Hierna werd het woord gevoerd door den heer M. Gerisch, leider der Ortsgruppe Haarlem der N.S.D.AiP.. cjie er aan herinnerde, dat deze dag in heel wat ver schilt met eenige jaren geleden: voor twee jaar, In 1940 was het anders: Toen was het de tijd van het uniformverbod en andere terreur en lang duurde het niet, of alles wat hier het bruin of het zwart draagt werd in de gevangenis geworpen, om "eerst te worden verlost, toen de troepen hier kwamen van den man, wiens geboortedag wij thans vieren. Spr. gaf hierna een overzicht van den toestand en wees er daarbij o m. op, dat Dantzig. de'stfid, waarvan het bezit Duitschland bestreden werd, pu reeds twee jaar Duitseh is en Duitsch zal blijven, omdat Duitsch land in staat is, zich door zijn leger te handhaven. Dat bedenke men ook hier te lande: Het was de Führer, die gezegd heeft: Waar een Duitsche soldaat is gekomen, daar komt geen apder. Deze tijd vraagt offers. Wij willen die getroost geven, omdat het kleine offers zijn, vergeleken bij de zooveel grooter offers, die elders gebracht zijn. Dan zijn wij zonen en dochteren van één volk onder één Führer. Spr. herdacht vervolgens de dit jaar gevallen doo- den en wees er op, dat hun voorbeeld een lichtend symbool is. dat ons voorgaat tot de overwinning. Eens komt de dag, waarop onze vlaggen wapperen over een vrederijk, als de wederopbouw van ons continent weer begint. Dan zullen wij een vrede bezitten, die een ware vrede zal zijn en dien wij danken aan Adolf Hitler! Nadat gemeenschappelijk was gezongen „Auf, hebt unsre Fahnen" werd het woord gevoerd door den Burgemeester van Haarlem. Wat zou er aldus spr. van Europa en Neder land geworden zijn, wanneer God ons niet den man had geschonken wiens verjaardag wij heden in gemeen schappelijk samenzijn vieren? Wie is deze man? Wij weten, dat hrj van eenvoudige ouders stamt en dat hij een eenvoudig menseh is. doch wij weten ook. dat hij door gansch een volk omhoog gestuwd werd. Als eenvoudig soldaat deed hij zijn plicht in den oorlog van 1914—1918 Thans is hij de sttateeg bij Gods ge nade. die de Duitsche armee gevoerd heeft van over winning tot overwinning. Wij weten tenslotte, dat hij het lot van het Duitsche volk heeft getorst op zijn krachtige schouders en een verslagen natie met zijn sterke handen heeft opgeheven. Dat heeft Adolf Hitler voot Duitschland gedaan. Maar hij deed meer. Hij sloeg door Europa een dam die beveiligde tegen den opkomenden vloed van het bolsjewisme en het is onbegrijpelijk, dat er nog alt lid velen zijn, die niet begrijpen, dat er zonder Adolf Hitler in Europa geen cultuur en geen beschaving te slaan om Europa ten einde de heillooze blokkade van 1914—1918 te herhalen; Hitler deed zich gelden erü de stalen band sprong en Duitschland was van zijn boeien bevrijd. Toen kwam, verleden jaar, het groote gevaar uit het Oosten opzetten. Toen kwam het groote moment. Nu wordt deze pestilentie uitgebrand en als de teeke nen niet bedriegen dan zal er een tijd komen, dat Europa weer vrij kan ademhalen, omdat de laatste bolsjewièk uit dit werelddeel verdwenen is. Wij. Nederlandsche Nationaal Socialisten hebben een bijzondere reden om Hitier dankbaar te zijn. Twee jaar geleden werden wij uitgenoodigd, eenigen tijd vacantie te komen doorbrengen in Rijkslocaliteit. Dit alles was niet zoo erg. maar erger was dat ons lot dreigde te worden, naar Engeland te worden overge- brtieht. Dat het zoover niet is gekomen, dat wij weer terug konden keeren in den schoot onzer gezinnen danken wij aan een man, en dat is Adolf Hitler. Wat kunnen Churchill en zijn trawanten hier tegen over stellen? Engeland heeft den slag op den oceaan gewonnenmet den mond, zij hebben kleine naties bijgestaanmet den mond, zij hebben glorierijke terugtochten gehouden en de wasch moet nog altijd aan de Siegfriedline worden opgehangen. En het bolsjewisme, waaraan Engeland en Amerika Europa wilden uitleverenls er één Nederlander, die hiervan niet huivert? Wat zou er terecht komen van onze cultuur, van onzen godsdienst. Van onze beschaving? En mocht er zulk een Nederlander gevon den worden, dan ware hem toe te wenschen, dat hij een dag het Spaansche bolsjewisme hadde meege maakt om van het Russische niet te spreken. Wat de N S.B. tn deze dagen betreft, mocht het noo dig zijn, dat de N.S.B.-mannen geroepen zouden wor den, het Duitsche leger bij te staan in de vervulling van zijn taak. dan zal de N.S.B. ei mede voor waken, dat geen ander soldaat zal komen waar de Duitsche soldaat vasten voet heeft gekregen. Na eenige woorden te hebben gewijd aan de Neder landsche soldaten aan het Oostfront eindigde spr. met Gods zegen af te smeeken over den "Führer. De vergadering werd besloten met het zingen van het Deutschlandlied en het Horst Wessellied H^T VOETBALPROGRAMMA VOOR ZONDAG. Het programma voor Zondag 25 April is: Kampioenschap van Nederland: Heerenveen—Blauw Wit; ie klasse: 't Gooi—VSV; 2e klasse A: HBC—Santpoort: HRC—RCH; Promotiecompetitie 4e klasse: Ripperda— EHS; DEC—ZSGO; Baarn—de Zebra's; 4e klasse; Onze Gezellen— BSM. NEDERLANDSCHE VOETBALBOND, Afd. Haarlem. Promotie-degradatie regeling "Seizoen 1941—1942. Ie klasse: De Nos laatst van de le klasse degradeeren naar de 2e klasse. 2e klasse: De kampioenen van de 2e klasse promoveeren naar de le klasse. De Nos laatst degradeeren naar de 3e klasse. 3e klasse: De kampioenen van de 3e klasse promoveeren naar de 2e klasse. 4e klasse: ,De kampioenen promoveeren naar de 3e klasse Zaterdagmiddagcompetitie: Dc promotie-regeling- wordt bil de indeeling der competities voor het seizoen 1942 1943 nader onder oogen gezien. MASSAKAMP HAARLEMSCHE DAMCLUB—„DAMLUST" ZUID-S CHAR WOU DE (N.H.). Zondagmiddag j.l. vond in het clublokaal der Haar- lemsche Damclub, bovenzalen Restaurant Munniks, Groote Markt 10. de returnmatsch plaats van den massakamp tus schen de Haarlemsche Damclub en Damclub „Damlust" uit Zuid-Schat woude (N.-H.) De H. D. C. won met 3711. Tewerkstelling van Nederlanders in Duitschland Jonge ongehuwde arbeiders bomen daarvoor in aanmerking Van bevoegde zijde is op de persconferentie in Den Haag een uiteenzetting gegeven omtrent de te werk stelling van Nederlandsche arbeiders in Duitschland en de daarmee verband houdende problemen- Hierbij werd er op gewezen, dat de te werkstelling niet al leen van belang is voor het Duitsche rijk, maar ook en wel in de eerste plaats voor Nederland zelf. Velen in Nederland schijnen dit nog steeds nieT ln te zien, vandaar, dat er over dit onderwerp tal van verkeerde opvattingen in omloop zijn. Zij verg :ten, dat de situatie op de Nederlandsche arbeidsmarkt ten zeerste wordt geflatteerd door de z.g. Auftraegéver- lagerung, die aan een belangrijk gedeelte van het Ne derlandsche bedrijfsleven werk verschaft. Zonder dit zou de werkloosheid in Nederland veel en veel groo ter zijn dan 'zij op het oogenblik is. Het is voor een belangrijk deel aan de Duitsche opdrachten te dan ken, dat het Nederlandsche bedrijfsleven betre tke- Iijkerwijze nog gezond genoemd kan worden Desondanks is er in Nederland een niet onaan. fen- lijke werkloosheid. In den loop van den langen en strengen winter was het aantal geregistreerde werk- loozen gestegen tot 225.000, waarin niet begrepen wa ren de onzichtbare werkloosheid, waartoe ook de zoo genaamde seizoenwerkloozen behooren, alsmede de arbeiders in bedrijven, die slechts ten deele of in het geheel niet werken, maar niettemin hun personeel og aangehouden hebben. Met het voorbij gaan van de kou zijn er een 10C ,'<30 arbeiders weer aan den gang gekomen, evenwel blij ven er aan ingeschrevenen bij de arbeidsbureaux en aan personen, die op eenigerlei wijze steun trekl/vcn nog 110.000 werkloozen over, plus 60.000 die Yrn werkverruimingsobjecten tewerk zijn gesteld En t1Gi- slotte zijn er eveneens 110.000 arbeiders in bedrijvyi, die in het geheel niet werken of te weinig. On -r deze 110.000 zijn er op zijn minst 50.000 in bedrjjv.0i, die „nul uur" werken en wier personeel dientenj..,- olge onder een wachtgeldregeling valt. i; Alles tezamen genomen kan men zeggen, dat r 285.000 arbeiders zijn, die geen of te weinig v/e^k hebben. De pogingen van de Nederlandsche en Duitsche autoriteiten om dezen aan \tet werk te krijgen worg den intensief voortgezet. De geschetste toestand k?fh een jaar, desnoods twee jaar voortduren, maar heA. duidelijk, dat het een sociaal en economisch volsflT*-^ ongewenschte toestand zou zijn, permanent werd. bt, De Duitsche opdrachten, die in Nederland word geplaatst bewijzen, dat het in beginsel van Duitsc3H zijde het streven is den arbeid zooveel mogelijk ba^ de arbeiders te brengen en niet omgekeerd. Dit stel sel heeft echter zijn grenzen, bijvoorbeeld in de be schikbare hoeveelheid machines en grondstoffen (b^j- •oorbeeld kolen) en voorts in de mogelijkheden va n zenuw-kalmeerende druppels Grhrrl onschadelijk. zuiver plantaardig kalmerend middel. Aanbevolen bi) ner veuze prikkelbaarheid, angst- cn opwin- dingstoestanden, overspanning, slapeloos heid. Bij alle apothekers en drogistett f 1.25 per flacon sche gemeenschap wordt gedaan, wordt gedaan ten bate van die gemeenschap. Gaat men zoover dan zou er tenslotte geen koe meer gemolken mogen worden, omdat dit aan de Europeesche geemenschap ten goede komt. Trouwens de bedoelde gewetensbezwaren val len in het niet tegenover de groote economische en sociale voordeelen, die er aan de actieve deelneming van de Nederlandsche arbeiders aan den arbeid voor het nieuwe Europa verbonden zijn. Men houde altijd het einddoel in het oog; dit einddoel is de bevrijding van het Nederlandsche bedrijfsleven van de plaag der werkloosheid. De vraag doet zich voor of men bij een schif ting als bovenbedoeld tenslotte in Nederland niet en- i.jminder geschikte arbeiders zal overhouden. Deze -i I s is ongegrond. Het is, Als gezegd in de eerste plaats te doen om ongehuwde en jonge arbeiders, die in lichamelijk opzicht zoo fit mogelijk zijn. Maar dit wil niet zeggen, dat degenen, die achterblijven voor het werk, dat er in Nederland te doen blijft minder geschikt zouden behoeven te wezen: Ook is de vrees ongegrond, dat het stelsel van schifting er toe zou leiden, dat gaandeweg minder Duitsche opdrach- ato hit min nf m eet ten in Nederland geplaatst zouden worden. Het eenige bezwaar, dat er voor de werkgevers Van verbonden zou kunnen zijn is dat hun loonkosten vermoedelijk wat zullen stijgen aangezien oudere ar beiders in den regel meer verdienen dan jongere. Een verstandige werkgever zal hierover echter heen stap pen, daar hij weet, dat hij op de oudere arbeiders beter kan rekenen dan op de jongere. Zij hechten /a -n 'aeer aan het bedrijf en hebben in den arbeid ook e,.. IV ër overleg en ervaring. el_ o/ >verigens zal het de zaak van de arbeidsbureaux tan rter °P toe te zien dat er voor 't Nederlandsche be- Het hoogtepunt van Uw jaardag moet zijn: een artistiek portret van groot tot klein „RICHE FOfO ART" 169 GROOTE HOUTSTRAAT - TELEFOON 13472 het transport. Waar de grens is bereikt kan men niet aan ontkomen, dat Nederlandsche arbeiders Hierbij echter kan men er geen genoegen mee ne- V vy *t J 1 is ii men. dat. zooals tot dusver ten deele is geschied, al- j 19e fNederlandSChe ambulance leen werkloozen en personen, die in bepaalde opzich ten (leeftijd, gezondheid) als eenigszins minderwaar dig moeten worden beschouwd, zouden worden uit gezonden. met andere woorden juist de minst ge schikte, maar integendeel moet men er Op staan, dat juist de meest geschikte ter beschikking worden ge steld. Een factor van geschiktheid is ook of de te werk te stellen arbeider al of niet gehuwd is. Voor den niet-gehuwde, die dus niet aan een gezin gebon den is, zal de uitzending, uit den aard der zaak veel minder bezwaarlijk zijn dan voor den gehuwde Andere factoren komen mede in aanmerking. Men kan zich denken, dat een arbeider, die een slechte maag heeft en dientengevolge op een bepaald dieet moet leven, beter thuis blijft, zoowel voor hem zelf als voor den werknemer over de grens. Het komt echter veelvuldig voor, bij de medische keuring is dit aan den dag getreden, dat oudere Nederlandsche ar beiders aan maagbezwaren lijden of een slecht gebit hebben. Er is niets tegen, dat bij de uitzending met dit alles rekening wordt gehouden. Het streven moet dan ook zijn, dat uit de bedrij ven diegenen worden uitgezonden, die ongehuwd en lichamelijk in allen deele geschikt zijn en dat anderen, die- gehuwd en lichamelijk minder geschikt geacht worden (hetgeen nog volstrekt niets wil zeggen ten aanzien van hun arbeidsprestatie) hun plaatsen in nemen. Als voorbeeld werd een bedrijf van 50 man personeel genoemd waarvan de helft ongehuwd ls. De 25 ongehuwden zouden naar Duitschland kunnen gaan en door anderen vervangen worden, die minder ge schikt zijn om uitgezonden te worden en tot het leger van de werkloozen behooren. Mochten zij onverhoopt weigeren zich vrijwillig ter beschikking te stellen, dan zou er eventueel dwang opgelegd moeten worden* ingevolge de bekende ar beidsplicht. Van zekere zijde wordt de opmerking gemaakt, dat men van den Nederlandschen arbeider niet kan ver langen, dat hij voor Duitschland werkt. Dit zou in strijd met zijn geweten zijn. Maar zoo werd daat- tegen opgemerkt als men op dit standpunt staat, moet men ook tegeft elke opdracht van Duitschland, die in Nederland wordt uitgevoerd zijn. want wat er op economisch gebied op het oogenblik in de Europee- Vice admiraal Battet ls, naar uit betrouwbare Fran sche bron bekend wordt, benoemd tot directeur voor koloniale aangelegenheden In het militaire kabinet van Darlan, den opperbevelhebber van de Fransche land-, lucht- en zeestrijdkrachten. De gezant Gulchard ls be noemd tot directeur van het civiele kabinet van Darlan. Officieel wordt uit Pressburg medegedeeld dat alle Joden, in Slowakije, die zlc'n na 15 Mei niet kunnen legi- timeeren met den gewonen pas van den vreemden staat, als welks onderdaan zij zich uitgeven, zullen worden be schouwd als staatloos. In een fabriek van vuurwerk te Cornide in de buurt van Ferrol del Caudillo heeft zich tijdens de werkzaam heden een ontploffing voorgedaan, aldus meldt het D. N. B. uit Madrid. Hierdoor werden acht personen gedood en verscheidene gewond. Volgens een extrabericht van den Britschen Berich tendienst uit Washington heeft de Engelsche admiraal Sir Dudley Pound generaal Marshall op zijn reis naar de Vereenigde Staten vergezeld. Na een zeer arbeidzaam en met succes bekroond leven zal mevr. dr. D: B. van Dorp—Beucker Andreae haar taak als geneeskundige-dlrectrice van het Rotterdamsch zeehospitaal te Katwijk a. Zee, neerleggen. Een goeden slag hebben leden van het dievengilde tijdens de weekwlsseling geslagen ln een tapljthandel aan het Rokm te Amsterdam. Voor niet minder dan f20.000 aan tapijten wisten zij buit te maken. U»A een pakhuis aan»de Rechtboomsloot te Amster dam werden 19 balen ongebrande koffteboonen gestolen. Het tweejarig zoontje van de familie Timmer te Oud- Schoonebeek ls in een ondiepe sloot geraakt en in de modder gestikt. Te Arnhem is in den ouderdom van 77 jaar overleden de heer W. Engelberts, oud-voorzitter van de K. v. K. voor Arnhem en omstreken. De 19-Jarlge gla2enwascher F. Penloc is bij zijn arbeid aan een café op de Markt te "s Hertogenbosch van 12 meter hoogte neergestort. Het slachtoffer is zeer zwaar gewond. In een sloot te Naaldwijk is het lijk van den 66-jarigeri V. uit Den Haag gevonden. De man ls vermoedelijk op weg naar zijn werk te water geraakt en verdronken. De Hilversumsche recherche heeft een complot van zes Inbrekers gearresteerd, waardoor niet minder dan veertien inbraken konden worden opgehelderd. Op ver schillende adressen, maar voornamelijk bij een heelster te Bussum, zijn groote partijen goederen in beslag genomen. Een Alkmaarsche luchtbesehermingsman, die uit de pulnhoopen van een huis enkele dingen had gestolen, ls tot vijf maanden gevangenisstraf veroordeeld. Er is een wijziging in de ongevallenwet gebracht, waardoor degenen, die in dienstbetrekking werkzaam zijn bij de z.g. vrije beroepen, dus bij advocaten, nota rissen, accountants, deurwaarders enz., met ingang van 1 Juli a.s. onder de wering van de ongevallenwet vallen. De Hooge Raad heeft in een uitspraak vastgelegd dat voor kapperszaken het sluitingsuur op Zateradgavorrt het in het Winkelsluitingsbesluit genoemde tijdstip is, n.l. 8 uur. Door het spelen met lucifers door kinderen zijn te Oud-Schoorvebeek de woningen van de familie Gijlers en Ludwig afgebrand. Van de inboedels kon niets worden gered. In een verhuisauto welke ln de gemeente Roggel werd gevisiteerd werden naast meubels gevonden ca. 1500 a 1600 kg. rogge, ca. 900 eieren, een aantal kippen en kg. aardappelen. Die kan U elk oogenblik over vallen. Zorgt steeds AKKER TJES in huis te hebben. Laat U dus niet noodeloos kwellen. De Nederlandsche Pijnstiller TJ staat niet alleen wanneer u zich interesseert voor de Nederlandsche ambulance. Reeds duizenden Nederlanders gingen u vóór. Er zijn er onder hen, die maandelijks een vast bedrag gireeren; ande ren doen mee aan de zoogenaamde verjaardagsstor ting. weer anderen zenden telkens de opbrengst van den kaartpot in. Zoo heeft zich een kern van „steun pilaren" der Nederlandsche Ambulance gevormd, een kern waarop men terecht trotsch kan zijn. Treedt toé tot deze groep. Draagt uw deel bij tot het welslagen van de Nederlandsche hulpexpeditie aan het Oostfront. Maakt er vandaag een begin mee en stort een bij drage op girorekening 8 7 6 0 0 NEDERLANDSCHE AMBULANCE, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. P. T. T. EN BELASTINGEN. De heer M. Beekman, besteller op het postkantoor te Haarlem ls als zoodanig verplaatst naar het bureau van den telefoondienst aldaar. Bij den dienst der belastingen is verplaatst de as sistent A. Proper van Amsterdam naar Haarlem. DE ARNHEM geeft't I LEVENSVERZEKERING VEL PER PLEIN 1 - ARNHEM RADIO PROGRAMMA WOENSDAG 22 APRIL 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuzlek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.09 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramo foonmuzlek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Orgel concert (gr.pl.). 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huis vrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de kleuters. 11,20 Orkest Malando en solist. 12.oo De Melqdtsten en soliste. 12.40 Almanak 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische be richten, 13.00 Llmburgsche boeren op Limburgschen grond. 13.15 Zang en plano. 14.00 Roemeensch Orkest Gregor Serban en gramofoonmuziek. 15.00 Voor de vrouw. 15.20 Cello, piano en gramofoonmuziek. 16.00 Bijbellezing. 16.20 Voor de jeugd. 17.00 Gramofoonmuziek. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Nationale Jeugdstorm Kwartier. 17.45 Gramofoonmuziek. 18.00 va- cantieproblemen. 18.15 Zang met pianobegeleiding. 18.50 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.00 B. N. O. Economisch praatje over den landbouw. 19.10 Gramofoonmuziek. 19.30 „Ergens wordt een lied gezongen", cabaretprogramma. Vanaf 20.15 alleen vor de Radio-Cenlrales, die over een lijnverbinding mqt de studio beschikken. 20.15 Schrammel- kwartet en soliste. 20.45 De familie de Boer. 21.00 Gerard van Krevelen en zjjn orkest. 21.45 B. N. O. Nieuwsberich ten. 22.00 B. N. O. Politiek praatje, 22.10—24.00 Gramofoon muziek. HILVERSUM II. 301.5 M. foonmuzlek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Planovoordracht. 10.40 Voordracht, ii.oo Zang. piano en gramofoonmuziek, 11.40 Gramofoonmuziek. 12.00 Klaas van Beeck en zijn orkest. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 13.00 Omfoeporkest en zang met pianobegeleiding. 14.15 Uit Neerlands Gouwen. 14.30 Verkorte opera „Turandot" (gr.pl.). 16.00 Trio Jan Baumans—Goossens en gramofoon muziek. 16.50 Gramofoonmuziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische en beursberichten. 17.30 „Contrasten gevarieerd programma. 18.30 Van huis tot huls. 18.45 Orgelconcert en giamofoonmuziek. 19.00 Piano- voordracht. 19.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.40 Spiegel van dëS dag 19.50 B. N. O. Brabanisch praatje. 20 00 Arn- Hemsche Orkestvereemglpg en solist. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radto-Centralés. die over een lijnverbinding met de Studio beschikken). 21.00 Als Je verre reizen doet, dan kan je veel verhalen. 21.45 Arnhembsche Orkestver- eeniging. 21,45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 Gramofoon muziek. 22.05—22.10 Avondwijding. Aan het-front in Noord Afrika. Een telefooncentrale van een legerafdeeling is in het woestijnlandschap ingegraven en zoo voor den vijand onzichtbaar. Luce-Holland-Pax Holland-c Bij de Nederlandsche arbeidsters in Duitschland. Een gezellig praatje in den vrijen tijd Polygoon-Thijssen-Pax Holland-m. Foto van de feestvergadering der N.S.D.A.P., welké Maandagavond ter gelegenheid van den verjaardag van Adolf Hitler in de Concertzaal te Haarlem is gehouden. foto Peperkamp

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 10