Haarlem's Dagblad Laval over zi|n taak De viering van Hitler's verjaardag Bekendmaking Tweede bekendmaking 5?e JAARGANG No. 18048 Uitgave Lourens Coster. Mfl. v. Courant-Uitgaven en Algem. DrukkerU N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, b(]k. Soenda» plein 37. Postgiro 38810. Drukkerij: Z. B Spaarue 12. Telef. Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie losoo, DrukkerU 10132. Administratie 10724, 14825, Soendapleln 12230. Directeur: P. W. PEEREBOOM DINSDAG 21 APRIL 1742 Abonnement per week 0.28, per maand 1,15. per kwartaal 3,42. franco per post 3,73. losse nummers 8 cent Adverten- tlën: 1—15 mm. 3,- elke mm. meer 0,20. Reclames 0,3» per mm, Contracttarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1—12 mm. 0,96, elke mm. meer 0,08. Groentjes 1—9 mm. 45 cent, elke mm. meer 5 cent bU contante betaling. Streven naar blijvende verzoening met Duitschland Frankrijk krijgt de kans te herrijzen PARIJS, 20 April (D.NJ3.) De chef der Fransche regeering, Laval, heeft vanavond voor den omroep gesproken. Hij zeide o.a.: „In mijn politieke leven heb ik moeilijke oogen- blikken gekend, waarop het bestaan van Frank rijk in gevaar was. Op dergelijke oogenblikken altijd kwam ik aan de macht, in 1936, toen ik moest aftreden, heb ik een krachtig en door ieder ge respecteerd Frankrijk achtergelaten. Drie jaar waren voldoende om den partiihartstocht van som migen en het verraad van zekere elementen over dit Frankrijk te doen triomfeeren. Er bleef nog een laatste misdaad te plegen, de oorlogsverkla ring. De nederlaag is gekomen en met haar de ellende en de ruïne. Opnieuw sta ik voor u_met de opdracht van den maarschalk om onder zijn hoog gezag de aangelegenheden van Frankrijk op het meest tragische oogenblik zijner geschiedenis te leiden, terwijl admiraal Darlan de militaire strijd krachten zal commandeeren in naam van den maarschalk. Ik zal/alles doen om het welzijn van ons volk te waarborgen en ik voel mij te sterker, daar ik geen verantwoordelijkheid draag voor de ellende, welke over ons is gekomen. "Wij beleven harde tijden, wij kennen ontberingen in plaats van over vloed. Overigens verkeeren alle volken in deze positie, het is het onvermijdelijke gevolg van den oorlog en zij die aan het front staan lijden nog meer. De regeering zal haar plicht doen en trach ten uw lijden te verzachten. Maar alleen door uw arbeid, door langdurige, geestdriftige en hardnek kige inspanning zult gij bijdragen tot de herrijze nis van ons land. Wij kunnen slechts op onszelf rekenen en Frankrijk moet thans zijn wil en zijn levenskracht aantoonen. Gij kent onze tallooze moeilijkheden. De ravi- tailleering is natuurlijk moeilijk door de om standigheden. Egoïsme en winstbejag bemoeilij ken een op zichzelf al moeilijke distributie der levensmiddelen. De regeering kan niet aankondi gen dat morgen de overvloed terugkeert, maar zij zal niet nalalen om alle Franschen te voeden en te kleeden. Ik geloof het hart van den boer te kennen. Ik weet dat hij een goed hart heeft, wanneer het leven van Frankrijk op het spel staat. Boeren van Frankrijk, ik roep u op uw grond te bewerken met het geduld, waarmee wij hem verdedigen. Tot het arbeidsfront wil ik zeg gen dat het van het komende regime niets te vreezen, maar alles te verwachten heeft. Deze oorlog draagt de kiem eener regelrechte revolutie in zich. Het bolsjewisme zou den Franschen ar beider slechts onderdrukking en ellende brengen, zooals den massa's van het Russische volk. In het nieuwe Europa zal overal het socialisme tot stand komen, met eerbiediging van den aard en de nationale wenschen van ieder volk. In de nieuwe orde wordt de arbeider beschermd, geëerd en on derscheiden en de geestelijke en zedelijke waarden zullen zich kunnen ontwikkelen. Wij beminnen de vrijheid. Om haar te veroveren heeft pns land geleden. Wij zullen haar in discipline en orde hervinden i DE DUITSCH-FRANSCBE BETREKKINGEN. Laval sprak vervolgens over de Duitsch-Fransche betrekkingen. Hij zeide o.a.: „Ik kom thans tot de verklaring, die gij van. mij verwacht hebt, want mijn terugkeer tot de macht heeft een be teekenis die niemand ontgaat. Sedert ik in het openbare leven naar voren kwam heb ik altijd betoogd dat de toenadering tusschen Frankrijk en Duitschland voorwaarde voor den vrede in Europa was. Hartstochtelijk heb ik bij iedere gelegenheid naar een vergelijk gezocht dat een einde moest maken aan het tragische misverstand dat in het verleden al t.e vaak beide groote volken tegenover elkander geplaatst heeft. Daartoe was noodig een Fransche en een uitsluitend Fransche politiek, vrij van de buitenlandsche invloeden, welke vroeger en ook thans nog zich doen gelden om onze verdeeldheid te voeden en den vrede van ons land opnieuw twijfelachtig te doen worden. Opnieuw heeft de oorlog over Frankrijk gewoed. Maar wat gisteren noodig was, is het thans niet minder. Dit gevoel bezielde mij, toen ik in Juli 1940 besprekingen voorbereidde, die eenige weken later maarschalk Pétain en mij naar Montoire zouden leiden. Wij hebben daar een feit -zonder voorbeeld gevondden, n.l. een overwinnaar, die zich bereid verklaarde geen misbruik van zijn overwinning te maken en die Frankrijk in een nieuwe Europa een plaats aanbood, welke het Fransche verleden waardig was. Te Montoire is het beginsel aangenomen voor een nieuwe politiek, waarbij de eer noch de levensbelangen van Frank rijk werden opgeofferd. Pétain heert enkele dagen na die ontmoeting verklaard: „De keuze berust in de eerste plaats bij den overwinnaar, maar zij hangt ook van den overwonnene af. Indien alle wegen voor ons gesloten zijn, zullen wij wachten en lijden. Indien wij echter het tegen deel mogen hopen, zullen wij onze vernedering, onzen rouw en onze ruïnen weten te overwin nen. Tegenover een overwinnaar, die zijn overwin ning wist te beheerschen, zullen wij onze neder laag weten te beheerschen". Met deze edele woorden heeft het staatshoofd u den weg gewezen. Aan dezen weg heb ik mij gehouden en ik zal hem blijven volgen, ik zie'geen anderen weg om het welzijn van mijn land te verzekeren. Vast staat dat de nederlaag ons in onze ziel gekwetst heeft. Maar wij hebben een vérleden, dat rijk genoeg is aan roem om deze politiek te kunnen volgen. Als ik vroeger namens net overwinnende Frankrijk sprak, heb ik er nooit aan gedacht Duitschland te vernederen. Het nood lot is ons ongunstig geweest en ik moet den Duit- schers, met wie ik mijn besprekingen gevoerd heb de eer nageven dat zij er nooit aan gedacht hebben Frankrijk te vernederen en dat ik nooit als een overwonnene behoefde te spreken. Sedert Montoire, sedert October 1940, heeft de oorlog zich uitgebreid over alle werelddeelen en een nieuwe beteekenis gekregen. Bij de mo tieven, die ons er toe brachten te streven naar een politiek van toenadering tot en verzoening met Duitschland, komen thans andere motieven van meer gebiedenden aard. De gigantische strijd, welken Duitschlandtegen het bolsjewisme voert, heeft niet alleen den oorlog uitgebreid, maar ook zijn vólle beteekenis onthuld. HERRIJZENIS OF VERDWIJNING. Gelooft ge dat de boljewisten, wanneer zij zouden overwinnen, bij onze grenzen stil zouden staan? Zoudt gij dulden dat zij met toestemming van En geland een regime zouden instellen dat de me chaniseering van den arbeider en de uitroeiing der élite met zich zou brengen? Wij zijn dus geplaatst voor het volgende alternatief: Wij moeten ons, met. eerbiediging van onze eer en onze vitale belan gen, aansluiten bij een nieuw, gepacificeerd Euro pa. dat uit den grooten volkenslag zal oprijzen, of wij moeten bereid zijn onze beschaving te zien ver dwijnen. De politiek van toenadering en tot ver zoening met Duitschland moet loyaal worden ge volgd. Zij vereischt een wedefkeerig vertrouwen, wil zij doeltreffend zijn. Elke dubbelhartigheid'5 moet uitgesloten zijn en slechts op oprechtheid in woord en daad kan een,blijvende verzoening berusten. Ik heb altijd geweigerd mij te onderwerpen aan een buitenlandschen invloed. Daaruit wordt verklaard dat ik zoo vaak in Engeland de hartstochten heb ont ketend., vooral tegen mijn. politiek en mijn per soon. Dat was vooral het geval toen ik trachtte met Italië de grondslagen voor een Middellandsche- Zeepolitiek te vinden. Thans is er geen dreigement, dat mij kan beletten naar verzoening met Duitsch land te blijven streven, omdat deze politiek ge- inspireercl wordt alleen door de zorg voor Frank rijk, welks hooge belang steeds mijn drijfveer was, blijft en zal zijn. Alle buitenlandsche propagandaberichten hebben slechts ten doel de waarheid te verbloemen. Ik waarschuw u reeds thans tegen alle boosaardige geruchten, die wilden beweren dat deze politiek llechts ten: uitvoer kan worden gelegd ten koste van welke offers en vernedering ook. Ik heb tegenover den maarschalk eenige dagen geleden uiting gege ven aan mijn ongerustheid over de positie van ons land op het gebied der buitenlandsche politiek. Thans, tot u sprekende als chef der regeering, zeg ik dat deze positie ernstig is. Franschen in óns rijk. die naar mij luistert in Afrika, in Azië, op de eilanden in de Zuidzee, op den Amerikaanschen bo dem, waar het eerst de koloniale geschiktheid van ons ras is gebleken, ik besef uw ontroering en weet. dat gij onze bezorgdheid voor het lot van het impe rium deelt. Gij hebt steeds roerende bewijzen van uw aanhankelijkheid gegeven, terwijl zich in het moederland het drama afspeelde. Fransche emigranten, die met buitenlandschen steun hun va derland verloochend hebben, zijn er niet voor te ruggeschrokken zich te nestelen op verschillende plaatsen van ons gebied. .Tot u, die in dat gebied woont en Frankrijk trouw zijt gebleven, zeg ik, dat wij u niet opgeven. Gij zult Franschen blijven, mijn gedachten gaan vooral uit naar hen die aan vallen van een vroegeren bondgenoot hebben onder gaan, een bondgenoot, die zich heftiger in ons ge bied vastbeet, naarmate hij onbekwaam bleek te ,zijn eigen gebied te verdedigen. Nadat hij ons in den oorlog had gestort, nadat hij ons in den steek had gelaten, heeft hij getracht onze vloot te ver nielen, heeft hij onze matrozen vermoord en onze bevolking uitgehongerd. Thans keeren zijn vlieg tuigen terug aan den Franschen hemel, welken zij in de ure des gevaars verlieten, alsof zij de vernie tiging onzer gebouwen, die gedurende de krijgs operaties gespaard zijn gebleven, wilden voltooien. Franschen ik wijd mij aan den onmisbaren arbeid en zal dien niet beëindigen, voor het welzijn van Frankrijk verzekerd is. Ik roep u op de beteekenis van dezen arbeid te verstaan, opdat gij mijn stre ven steunt. Indien gij dat doet, zal Frankrijk in het nieuwe Europa herrijzen." Welke bonnen zijn thans geldig Van 19 lot en met 25 April: 21A Brood 4 rants. D 21B Brood l/2 rants. Brood of gebak 21A Vleesch 1 rants. Vleesch of 21B Vl.waren Y% rants. vleeschwaren 21A Aardappelen K G. Aardappelen 218 Aardappelen V2 K.G. Aardappelen Van 19 April t/m 16 MeiT 279 Algemeen 1 K.G, Suiker 280 Algemeen 500 gr. Jam 277, 281, 285, 289 Algemeen 1 rants. Bloem, brood of gebak 4-09. 4-10 res. 250 gr. Rijst 283 Algemeen 250 gr. Peulvruchten 284 Algemeen 250 gr. Gort 287 Algemeen 100 gr. Vermicelli of maïzena 278. 282, 286, 290, 294 Algemeen 100 gr. Kaas 21A t/m 24A Melk 3% L. Melk 21B t/m 24B Melk 1?4 L. Melk Van 26 Maart lot en met 26 April: 3-04 of 4-04 Res. 400 gr. Sinaasappelen Van 21 April tot en met 28 April: 21 Boter 125 gr. Boter 21 Vet 125 gr. Boter zonder reductie of margarine of 100 gr. vet (voor zoover voor radig). Van 19 April t/m 13 Juni: 288 Algemeen Ï50 er. Koffiesurrogaat Bijzondere rantsoenen: Van 19 April t/m 16 Mei: 291 Algemeen 250 er. Peulvruchten Zeep Bon 211, 228 en 272 Algemeen en Bon G. H en I der zeepkaarten 1 rantsoen zeep Bon H en I toilet zeep 75 gram toiletzeep 80 pCt. t.m. 30 April. Bon L Texfiel (Mannen) 50 gram scheerzeep t.m. 30 April Ook de Wolga is tengevolge van de dooi sterk ge wassen. In de steden langs haar oevers zijn de straten in modder poelen her schapen, waardoor het verkeer met de noodige omzichtig heid moet geschieden. Duitschland strijdt voor Europa. 18 Schepen aan de Amerikaansche kust door duikbooten vernietigd Havenwerken aan de Kaukasus- kust gebombardeerd HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 20 April (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: Aan de Kaukasuskust bombardeerden Duitsche ge vechtsvliegtuigen met goed gevolg havenwerken en ravitailleeringsinstallaties. Een groot Sovjet-Russisch tankschip werd door bomtreffers beschadigd. In den Zuidelijken sector van het Oostelijke front schoten Duitsche jagers in luchtgevechten zonder eigen ver liezen 22 vijandelijke vliegtuigen neer. In den centra- len en den Noordelijken sector mislukten na verbit terde gevechten afzonderlijke plaatselijke aanvallen van den vijand. Bij succesvolle eigen aanvalsacties in den Noordelijken frontsector werden op een punt in gevechten, die verscheidene dagen duurden, 11 kanon nen alsmede 50 granaatwerpers en machinegeweren vernietigd of buitgemaakt. Sterke formaties der lucht macht grepen- met bijzonder succes in de gewachten^ op den beganen grond in en vernietigden achterwaarb- sche verbindingen van de bolsjewisten. In Karelië brachten Duitsche en Finsche troepen aan het front van de Swir in dagenlange afweergevechten den vijand zware verliezen toe. Op de IJszee brachten duikbooten tezamen met de luchtmacht van een convooi twee vijandelijke schepen van 12.000 b.r.t. in totaal, waaronder een tankschip, tot zinken. Voorts werden 3 groote schepen beschadigd. Op begeleidende oorlogsschepen werden eveneens treffers geplaatst. In Noord-Afrika mislukte een uitval van Britsche verkenningsafdeelingen aan het front van Cyrenaïca. Op de Middellandsehe Zee torpedeerde een Duit sche duikboot een schip, dat aan de pier te Beiroet lag. Een andere duikboot viel het elektriciteitsbedrijf nabij Jaffa met artillerie aan en beschadigde het zwaar. Uit het Britsche ravitailleeringsverkeer aan de Noord- Afrikaansche kust brachten Duitsche duikbooten nog 3 transport-zeilschepen tot zinken De grootscheepsche aanvallen der luchtmacht op de militaire werken op het eiland Malta werden voort gezet. Bom-voltreffers van zwaar kaliber veroorzaak ten vooral in ravitailleeringsinstallaties omvangrijke verwoestingen, brandeh en ontploffingen, terwijl wederom zware schade werd aangericht aan de vlieg veldinstallaties van het eiland. Zooals in een extra-bericht is medegedeeld, hebben Duitsche duikbooten aan de Oostkust van Noord- Amerika en op de Caraïbische zee 18 vijandelijke schepen van tezamen 131.000 b.r.t. tot zinken gebracht. Een duikboot nam de olietanks van Bullenbay op Curacao onder artillerievuur, waardoor deze in brand vlogen. Lichte Duitsche gevechtstoestellen vielen gisteren fabrieksinstallaties en scheepsdoelen aan de Engel- sche Zuidkust met bommen en boordwapens aan. Kapitein Ihlefeld behaalde aan het Oostelijke front zijn 85e tot 88e overwinning in de lucht. Bij de succesvolle operaties van Duitsche duikboo ten voor de kust der Ver. Staten heeft de duikboot onder bevel van den-luitenant ter zee le kl. Mützel- burg zich bijzonder onderscheiden. Aanvallen op Port Moresby <^n Port Darwin TOKIO, 21 April (Domei). Het keizerlijke hoofd kwartier deelt méde: Vliegtuigen der Japansche vloot hebben verschei dene aanvallen gericht op Port Moresby en Port Dar win. Tijdens lucht gevechten met vijandelijke vlieg tuigen, die boven Japanschértïases vlogen, en tijdens de bovengenoemde aanvallen werden tot 21 April 70 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. De Japansche verliezen bedragen zes toestellen. Weer luchtalarm in Japan TOKIO, 21 April. (D.N.B.) In verscheidene gebieden in West- en Midden-Japan is Dinsdags middag luchtalarm gemaakt. VERDUISTEREN van tot 6.29 Maan 21 April op X0.18, 22 April onder 2.17 Aanvragen van schoenenbons te Haarlem A Formulieren uiterlijk morgen inleveren De directie van den Haarlemschen distributiedienst meldt.: Gedurende de uitreiking der bonkaar en, welke thans achter den rug is, heeft mén gelijktijdig aan vraagformulieren voor schoenenbons irrt ontvangst kunnen nemen. Deze formulieren dienen uiterlijk Woensdag 22 April-, bij den distributiedienst te worden ingeleverd. Aanvragen, welke na Woensdag binnen komen, zullen zonder meer terzijde worden gelegd. Gearresteerd wegens oplichting Twee Haarlemmers aangehouden Onlangs kwam een inwoner van Santpoort in aan raking met twee Haarlemmers, de gebroeders H., die een goed zaakje wisten. Zij wisten een-partijtje tabak te koop, maar hadden daarvoor een bedrag van 300 gulden noodig. Er was aardig wat aan te verdienen, u weet wel. De Santpoortenhar voelde er wel wat voor en hij verschafte den gebroeders do 300 gulden. En toen hoorde hij vei-der niets meer van het zaakje, totdat zijn „zakenvrienden" hem kwamen vertellen, dat de transactie mislukt was Ze waien tegen de lamp geloopen en de tabak was in beslag genomen. Onze Santpoortenaar hechtte daaraan zoo maar niet ééri, twee, drie geloof. Hij vond het wat al te door zichtig en nam de politie in den arm. Deze heeft j.l. Zaterdag de gebroeders gearresteerd, verdacht van oplichting. Aanvankelijk ontkenden zij hardnekkig, waarop de mannen in arrest werden gesteld. Na eeni- gen tijd opgesloten te zijn geweest werden ze opnieuw verhoord, waarbij ze door de mand vielen en een volledige bekentenis- aflegden. ■EXAMENS ACADEMISCHE OPLEIDING. Bevorderd aan de Gem. Universiteit van Am sterdam tot apotheker mej. S. Sijtema, mej. H. J. Hülsmann en de heeren S. A. Gallée, H. J. M. Da- zert, W. v. d. Baan en L. J. de Haan. Candidaatsex. economie de heer A. R. W. Reidersma. Doctoraal examen geschiedenis de heer L. S. Meihuizen. DE NACHTEGAAL GEARRIVEERD! Een abonné te Santpoort schrijft ons, dat de nachtegaal zich weer in het park van het Pro vinciaal Ziekenhuis heeft doen hooren. Aan dit bericht voegt hij toe: „Het mag dan nog geen bollendag zijn, omdatalles wegens den strengen winter wat later is, onze gevedgrde zanger stoort zich daaraan niet en zingt zijn lied". INDUSTRIE TE HAARLEM. Ter gemeente-secretarie te Haarlem is ter inzage gelegd een verzoekschrift van de Nederlandsche Fa briek van Kunstharsproducten en Frictieplaten te Haarlem, om vergunning tot oprichting van een fa briek voor het vervaardigen van kunstharsproducten en frictieplaten in een gedeelte van het perceel Maerten van Heemskerkstraat 69 A. waarbij gebezigd zullen worden vijf electromotoren met een gezamen lijk vermógen van 32^ PK dienende voor de aan drijving van diverse werktuigen benevens een lasch- toestel met flesschen. Verder een verzoekschrift van R. W. Roediger, Directeur der N.V. Nederlandsche Tubefabriek „N.E.T.U.F.A." te Amsterdam, om ver gunning tot oprichting van een fabriek voor het ver vaardigen van papieren tuben in een gedeelte van hetzelfde perceel aan de Maerten van Heemskerk straat, waarbij gebezigd zullen worden vijf electro motoren met een gezamenlijk vermogen van 3.95 P.K., dienende voor de aandrijving van diverse werktuigen. ORGELBESPELING. Er wordt een orgelbespeling gehouden in de Groote- of St Bavokerk te Haarlem op Donderdag 23 April 1942 des namiddags van 34 uur door den heer George Robert. Het programma luidt: 1. Preludium b kl. t, J S Bach. 2. Meinen Jesum lass ich nicht, J. G. Walther. 3. Suite. Teophil Muffat. Ouverture. Fuga. Sarabande. Rigaudon. 4. Fantaisie. C. Saint-Saëns. 5. Choral varié. M. Duruflé. („Veni Creator", uit op 4). Jeugd van heden, volk van morgen. Geeft dus al Uw goede zorgen aan het wordende geslacht, bron van onze volksche kracht. De Nederlandsche Volksdienst. Rijkscommissaris en ir. Mussert op bijeenkomst te Utrecht UTRECHT, 20 April. De aanwezigheid van Rijksminister Rijkscommissaris Seyss Inquart en den leider der N.S.B. ir. Mussert, hebben grooten luister bijgezet bij de feestelijke herdenking van den verjaardag van Adolf Hitler, waartoe dezen avond een bijeenkomst was belegd in de groote zaal van Tivoli door den kring Utrecht van de N.S.D.A.P, Geen plaats in de zaal, welke ruim tweeduizend bezoekers kan bevatten, bleef onbezet, en zelfs moes ten eenige honderden zich met een staanplaats te vreden stellen. Het podium was ter linker- en ter rechterzijde rijkelijk versierd met groote neerhan gende Duitscne partij vlaggen, terwijl tegen een egaalgelen achtergrond een enorme vergulde Duit sche adelaar zichtbaar was. De in Utrecht wonende Duitsche schooljeugd stond achter op het podium opgesteld, terwijl een muziekcorps van de weermacht voor den aanvang van de feestelijke vergadering op het podium mar- schen speelde. Het front van het podium was met bloemen en planten feestelijk versierd. Toen om precies half acht de aanwezigen zich van hun plaatsen verhieven, betraden Rijkscom missaris Seyss Inquart en ir. Mussert, met klein gevolg, luide toegejuicht, de zaal, nadat zij voor den ingang van het gebouw een eerewacht van le den van de N.S.D.A.P. en van de W.A. der N.S.B. hadden geïnspecteerd. Nadat de hooge gasten eenige reeds aanwezige autoriteiten, waaronder de heer Brandes, plaatsvervangend Beauftragte, majoor Creutzinger, Ortskommandant, prof. dr. Nie- schulz, Kreisinspektor der N.S.D.A.P., de Commis saris van de provincie Utrecht de heer W. B. En- gelbrecht en de districtsleider van de N.S.B. Tj. van der Weide, hadden begroet, nam de plech- tigè herdenking een aanvang. Na het binnendragen van de partijvaandels, speel de allereerst het weermachtsmuziekcorps de pre lude van Liszt. In zijn welkomstwoord begroette vervolgens Kreisinspektor prof. Nieschulz, spe ciaal den Rijkscommissaris en ir. Mussert, er ver volgens aan herinnérend, hoe thans overal op de wereld, waar Duitsche menschen wonen, de ver jaardag van den Führer wordt herdacht. Tenslotte deelde spreker mede, dat de Beauftragte van den Rijkscommissaris voor Utrecht, Bereichsleiter Sommer, die zich destijds vrijwillig had gemeld voor het front, just eenige uren tevoren was op geroepen, en thans in het feldgrau den Führer dient. Vervolgens declameerde een jeugdigef scholier van de Duitsche school toepasselijke spreuken op den Führer, waarna de aangetreden school jeugd, onder leiding van Banführer Laprell, eenige strijdliederen ten gehoore bracht. Namens de N.S.D.A.P. betrad hierop de Hauptsleiter des Propagandaamtes, Gemand, het spreekgestoelte. In een gloedvolle rede stelde deze de verdiensten vaij den Führer in het licht. Spr. herinnerde er aan, hoe Hitier, als door God gezonden, het Duitsche volk uit zijn grootste vernedering heeft opgehe ven en sinas 1933, toen hij de macht in handen nam, zooveel voor het Duitsche volk heeft ge daan-, als geen ander ooit ter wereld voor zijn volk heeft tot stand gebracht. In groote liefde voelt het Duitsche volk zich thans in dit uur van zware be proeving, dat noodig is geworden om de demonische krachten te verdrijven, met zyn Führer verbon den. Tenslotte sprak de districtleider der N.S.B., Tj van der Weide, die er op wees, dat de naam van Hitlerknechten, zooals de N.S.B.'ers vroeger wer den genoemd, altijd door hem is verfoeid geworden. Wel echter willen wij, zoo vervolgde spr., Hitier- vrienden zijn. Op dezen eerenaam zijn wij trotsch. Sinds 14 December van het vorige jaar weten wij, aldus spr., dat tusschen Hitier en Mussert een ver bond is gesloten, dat inhoudt, dat Nederland na den oorlog volwaardig zal worden opgenomen in den bond van Germaansche volkeren. Voor dit geschenk kunnen wij den Führer, die dan ook onze Führer zal zijn, niet dankbaar genoeg zijn. Op dezen dag wenschen wij, Duitsche en Nederlandsche ka meraden. elkaar geluk met den verjaardag van Adolf Hitler, en beloven hem op dit uur allen mo gelijken steun dien hij noodig mocht hebben om tot de eindoverwinning te komen. Met een drie werf Sieg Heil op Adolf Hitler besloot spr. zijn rede. Nadat de Duitsche volksliederen waren gespeeld, namen de Rijkscommissaris en Ir. Mussert met een „Sieg Heil, kameraden" afscheid. Roofoverval op boerenvrouw Daders maken 5200.buit ZUNDERT, 20 April. Zondagavond om on geveer half elf is een roofoverval gepleegd onder de even Oostelijk van Zundert gelegen buurtschap Oekel. Drie mannen drongen de boerenwoning binnen, die bewoond wordt door den landbouwer E. Peemen. Alleen diens vrouw en drie meisjes waren op dat oogenblik in de boerderij aanwezig. Een der mannen dwong de vrrouw het geld te geven dat zij in huis had. Zij weigerde en liep naar de deur om hulp te roepen. Zij kreeg nog de kans de buitendeur te openen en zoodoende de aandacht te trekken van een buurman, die in een kleine, aan de boerderij aangebouwde woning huist. Op dat oogenblik evenwel versperde een der mannen haar den weg, terwijl een ander haar een hevigen klap op het. gezicht gaf, waardoor zij op den grond viel. De vrouw liep eenige verwondin gen op en geraakte eenigen tijd bewusteloos.- Een der mannen nam toen van den schoorsteenmantel achter de platte buis een ijzeren schuif weg, waarachter een ieege boerejongensflesch stond, waarin zich een bedrag van 5.200 gulden bevond. Met deze flesch, met inhoud, gingen de drie man nen daarop aart den haal door de achterdeur. Kort daarop kon de marechaussee worden gewaar schuwd en werd het parket van den roofoverval in kennis gesteld. In verband met de duisternis was het echter niet meer mogelijk een volledig onderzoek in te stellen. 'Bij het vanmorgen voort gezette onderzoek bleek, dat het spoor leidde naar België. Eenige weken geleden heeft zich een ge val voorgedaan, dat wellicht met het gebeurde ver band kan houden. Toen kwamen twee mannen aan de woning met het verzoek, een briefje van 1000 mark te wisselen. Daaraan voldeed- vrouw Peemen. Het is niet uitgesloten, dat men hier een aanknoopingspurft heeft. In elk geval moeten de mannen goed op de hoogte geweest zijn. Dat bewijst ook de weg, dien zij achter de boerderij over de weilanden en landerijen genomen hebben De moord te Rijsbergen Zaak in hooger beroep Maandag heeft het feosschë gerechtshof een aanvang gemaakt met de behandeling van den geruchtmaken den moord te Rijsbergen. Terecht stond de 24-jarige bedrijfsleider F. J. G. uit Ginneken, die er van ver dacht wordt op 12 Juni 1941 onder de gemeente Rijs bergen den 39-jarigen ongehuwden landbouwer J A. Geerts uit UIicoten te hebben vermoord en van een bedrag van f 1205 te hebben beroofd. Deswege is de verdachte door de Bredasche rechtbank tot 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De Officier van Justitie had 15 jaar geëischt. Zoowel de verdachte als de Officier waren in appèl gekomen. Tijdens de behandeling van de zaak voor .de Bre dasche rechtbank was vast komen te staan, dat de geheele affaire waarschijnlijk in verband stond inet den kettinghandel. Voor het Hof waren 33 getuigen gedagvaard. Tijdens het getuigenverhoor maakte verd. nauwkeurig aanteekeningen cn hij verdedigde zijn zaak met- veel kracht. Hij viel verschillende ver klaringen aan en zeide van andere, dat ze louter fantasie waren. Verd. verzekerde met klem onschul dig te zijn en deswege in beroep te zijn gekomen Het Hof kwam niet gereed met het hooren van alle ge tuigen en schorste des middags de zitting tot heden ochtend 11 uur. J. J. CREMER. De Letterlievende Vereenlging „J. J. Cremer" heeft voor haar vijrde en laatste voorstelling van het seizoen in studie genomen: „De ladder Jacobs", bil/spel in drie be drijven door Jan Fabrieius- Deze voorstelling heeft plaats op Woensdagavond 27 Mei a.s. in den Stadsschouwburg. Van den commissaris-generaal voor de veilig heid over het verbod inzake het betreden van het strand en de duinen in de kuststrook tusschert Den Helder ,e.n Hoek van Holland. Op grond van par. 45 der verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied inzake het handhaven van de orde nr. 138/41 gelast ik het volgende. Par. 1. 1. Het betreden van het strand en van bouw werken die zich zeewaarts bevinden van vast aangelegde straten (boulevards, promenades), wegen of huizen, als aanlegsteigers, havenhoof den. pieren, beschoeiïngsmuren e.d., alsmede het betreden van het duinterrein, dat door borden als afgesloten gebied is kenbaar gemaakt, is in de kuststrook, die begrensd wordt in het noorden door Den Helder (haven) en in het zuiden door Hoek van Holland (Nieuwe Waterweg) verboden. 2. De door de weermacht aangewezen en door borden gekenmerkte gelegenheden tot baden met de rechtstreeks daarheen leidende en door borden gekenmerkte wegen vallen niet onder het verbod van alinea 1. Par. 2. 1. Van het verbod van par. 1 zijn uitgezonderd personen, die in het bezit zijn van een bijzondere vergunning, uitgereikt door de bevoegde plaatse lijke kommandantur. Dergelijke bijzondere ver gunningen worden als regel slqchts verstrekt aan: 1. personen die in het afgesloten gebied wonen, 2. Visschers, die ter uitoefening van hun be roep het strand willen betreden. 2. Visschers, die in het bezit zijn van een be wijs van vergunning overeenkomstig de bepalingen van den marinebevelhebber, uitgevaardigd op grond van paragraaf 5 der verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied over bijzondere maatregelen in zake de kustverdediging nr. 100 41, mogen de door de bevoegde marine-instanties aangewezen en in het afgesloten gebied gelegen havens ter uitoefening van hun beroep betreden. 3. De bijzondere vergunningen en bewijzen staan aan personen, die het vijftiende levensjaar voleind hebben, slechts toe het afgesloten gebied te be treden, indien zij tevens in het bezit zijn van een officieel bewijs, voorzien van een foto. Par. 3. Indien men zich aan deze verordening niet houd, begaat men een overtredding welke, voor zoover daar niet volgens andere bepalingen een zwaardere straf op staat, overeenkomstig de aan het begin vermele bepalingen gestraft wordt met een fiechtenis van maximum 6 maanden er. een boete van maximum duizend gulden of met een van deze straffen. Par. 4. Deze bekendmaking treedt op 1 Mei 1942 in werking. 's Gravenhage. 20 April 1942. De commissaris-generaal voor de veiligheid: Get.. RAUTER, SS-Gruppenfiihrer en luitenant-generaal der politie. Tweede bekendmaking van den commissaris- generaal voor de veiligheid over bijzondere maat regelen in het afgesloten gebied van de West- Frïesche eilanden en van de Nederlandsche kust in het gebied der provincie Zeeland en de pro vincie Zuid-Holland. Op grond van par. 45 der verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied inzake het handhaven van de orde nr. 138;4I gelast ik het volgende: Par. 1. In het afgesloten gebied, dat is vastgesteld In de bekendmaking van 7 Mei 1941, A. Op de Westfriesche eilanden: Texel, Vlieland, Terschelling, Ameland, Schiermonnikoog, Sie- monssand, Boschplaat, Rottumerplaat en Rottu- meroog; b, Aan de Nederlandsche kust ten Zuiden van Hoek van Holland tot de Belgische grens en de in dit gebied gelegen eilanden (provincie Zeeland en het Zuidelijke deel der provincie Zuid-Holland, ten Zuid-Westen van de linie Nieuwe Waterweg Oude MaasDortsehe Kil) is het baden slechts veroorloofd op de door de weermacht aangewezen en door borden gekenmerkte openbare badgelegen- hedeft. Par. 2. Indien men zich aan deze verordenimg niet houdt, begaat men een overtreding welke voor zoover daar ni®t volgens andere bepalingen een zwaardere straf op staat, overeenkomstig de aan het begin vermelde bepalingen gestraft wordt met een hechtenis van maximum 6 maanden en een boete van maximum duizend gulden of met een van deze straffen. Par. 3. Deze bekendmaking treedt op 1 Mei 1942 in werking. 's Gravenhage, 20 April 1942. De commissaris-generaal voor de veiligheid: Get. RAUTER, SS-Gruppenführer en luitenant-generaal der politie. Vredegerechtshof Overste Mijsberg tot 12 jaar gevangenisstraf veroordeeld 's-GRAVENHAGE, 21 April. In de strafzaak tegen den luitenantkolonel H, Mijsberg, heeft het Vredegerechtshof uitspraak gedaan en den verdach te tot 12 jaren gevangenisstraf verobrdeeld met af trek van defi tijd in voorloopige hechtenis doorge bracht. In het volgend nummer wordt het uitgebreide arrest opgenomen. Voordracht van Tn«;ehorg Teuffenbach 's-GRAVENHAGE, 21 April. Zooals men reeds heeft kunnen lezen, zal de schrijfster mevrouw Inge borg Teuffenbach in het kader van de Néderlandsch- Duitsche Kuituurgemeenschap 23 dezer te Utrecht en den 25sten alhier (in Pulchri Studio opi 19,30 uur) voorlezen uit haar werken. Voor den~28sten is een avond te Amsterdam besproken (in het Americain- hotel om 15 uur). Daar zal zij spreken als gast van de vrouwengroep. Mevrouw Ingeborg Teuffenbach is afkomstig uit Karnten en maakte de jaren van strijd om den „Anschluss" aan het rijk mede als B D M.-leidster. Reeds in de eerste gedichten, die konden worden ge publiceerd. doet zich het vaste geloof en de groote kracht, zooals die aan de jeugd eigen zijn, gevoelen waarmede zij onwrikbaar geloofd§ aan het groeiende Groot-Duitsche Rijk en zijn Führer. Deze gedichten verschenen onder den titel ..Lied der getrouwen" toen nog zonder bekendmaking van de schrijfster; want. de toestand in Oostenrijk was toendertijd nog zoo voor de nat.ionaal-socialistische jeugd, dat zij haar naam niet mocht noemert, wilde zij geen gevaar loo» pen in de gevangenis te komen. De strijdliederenbundel „Saat und Reife" is kort daarop ontstaan. Nadien volgde zij haar man, die ais strijder voor de beweging Oostenrijk had moeten ontvluchten, naar Berlijn. Toen haar geboortegrond bevrijd was en zijn rechten weer kreeg in liet Groot- Duitsche Rijk, keerde ook zij tot haar bergen terug. Bij de dieptreffende ervaring, die zij onderging in haar eerste kind, ontstond de gedichtenbundel „Du Kjnd". die vooral de vrouwen in de gelegenheid stelt deze gelukkige gebeurtenis mee te beleven, Hierop volgde een liefdesroman-, die haar Karntensche ge boorteland in al zijn kleur weergeeft met een teekc- ning van den Duitschen mensch in al zijn dappere kracht en zijn innig beleven van de schoonheid der natuur. De oorlog bracht haar man naar het front In het hooge Noorden stond hij voor Duitschland's recht! Hoeveel vrouweliike kracht en moed bleek zij te be zitten fn -den dichtbundel See'e des Vo'kee" en den reè^d'"^" M„r~~ ^nspi- De aanstaande avond zal eetuige zijn van een groote lyrica, die in het bijzonder de vrouwen diep in het gemoed zal treffen, die alle grootheid en alle liefde, maar ook alle geloof van een vrouwenhart fn moeite cn strijd heeft meegemaakt, die echter ook hoedster is van het bewustzijn van de zending, die het DuiU sche volk heeft te vervullen.

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 1