5 Milliard BELOONING TELMACHINE, Italiaansch weermachtsbericht. Vlootbases op Malta opnieuw bestookt ROME. 21 April (Ste(ani). Het Italiaansche weer- machtbericht van heden luidt als volgt: In de streek van Ain el Gazala werd een vijandelijke verkenning, die gesteund werd door aanvalswagens, ondubbelzinnig afgewezen door het vuur van onze artillerie. Aanvallen van Italiaansch-Duitsche forma ties werden voortgezet op de luchtvlootbases pp Malta. Belangrijke militaire doelen werden getroffen, talrijke vliegtuigen werden in brand geschoten en op den grond vernield.. Terwijl een duikboot doeltreffend ge raakt werd. In het Oosten van de Middellandsche Zee hebben onze vliegtuigen een schip "van middelgroote tonnage getorpedeerd. Het schip maakte deel uit van een krachtig beschermd convooi. Beperking van de levensmiddelen, en grondstoffen voorziening in Engeland Nieuw plan ontmoet critiek in het Lagerhuis Naar de Britsche Berichtendienst meldt heeft van daag in het Lagerhuis een kritieke, zoo niet vijandige stemming geheerscht, toen de regeering haar nieuwe plan tot verdere inkrimping van de levensmiddelen en grondstoffenvoorzicning bekend maakte. Uit het nieuwe plan blijkt, dat de beperkingen volgens het puntensysteem zouden geschieden. Men kon echter niet goed inzien, hoe dat in de practijk zou moeten worden uitgevoerd. Er werden zooveel vragep ge steld en er werden door het Huis zoovele critische opmerkingen gemaakt dat de regeering het plan nog wel eens zal moeten nagaan om te zien of er geen betere methoden voor een verdere inkrimping zullen kunnen worden gevonden. De beperkingen hebben vooral betrekking op steen kolen. cokes, gas, electricitelt en levensmiddelen. Vol gens den Britschen Berichtendienst liet Lord Winter- ton zich pessimistisch uit. Hij zeide dat de plannen een geweldige verandering in het leven der menschen zouden beteekenen. Leden van het Huis wierpen de vraag op hoe men de onrechtvaardigheden zou -doen verdwijnen, aangezien sommige menschen voorraden hebben kunnen aanleggen, terwijl andere daartoe niet in de gelegenheid zijn geweest. Bovendien wilden de afgevaardigden weten hoe het moeilijke vraagstuk der arbeidskrachten, die voor de tenuitvoerlegging dezer plannen noodig zijn, zou worden opgelost. Minister Dalton antwoordde dat al deze problemen bestudeerd zullen worden. Voorts werd In het Lager huis het rapport van den gevolmachtigde voor de benzine voorgelezen. Volgens dit rapport wordt ben zine nog slechts verstrekt aan personen die haar on voorwaardelijk noodig hebben. De regeering wenscht dat elke onnutte auto van de straat verdwijnt. (A.N.P.) Britscli witboek over de coördinatie der oorlogvoering STOCKHOLM. 21 April. (D.N.B.) Volgens een Reuterbericht heeft minister-president Churchill het Lagerhuis een witboek over de organisatie voor de „Coördinatie der gemeenschappelijke oorlogsplannen" voorgelegd, waarin gezegd wordt dat de hoogste ver antwoordelijkheid voor de oorlogsvoering berust bij het oorlogskabinet, welks raadslieden de chefs der generale staven zijn. Churchijl leidt de werkzaamhe den der commissie van stafchefs, bijgestaan door de commissie voor de verdediging, welke bestaat uit den premier, Attlee, Eden, Lyttleton, de drie stafchefs en den chef voor gecombineerde operaties. In Uw huisapotheek en ln Uw zak, steeds by de hand, zyn AKKERTJES een eerste hulp btj onverhoedsche pijnen en ook by 'n opkomende verkoudheid. Neem'nAKKERTJE De Neder/andsche Pijnstiller UITGAAN Heden WOENSDAG 22 APEIE: Stadsschouwburg, Wilsonsplein: „Het meisje met de negen punten",, door het Ruys-ensemble, 7.30 uur. Rembrandt Theater: „Haar eerste liefde", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Carnaval ln Weenen", 2.6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Het valsche bankbiljet", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: Paula Wessely in „Julika", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Moviac: Gevarieerd programma van 12 uur af. DONDERDAG 23 APRIL: Gem. Concertgebouw 7.30 uur: H.O.V. Tweede Concert der Beethovencyclus. Tuinzaal Gem. Concertgebouw 7.30 uur: Beetho ven's Pianosonaten door Karei de Jong. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. Apotheken De volgende npotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zon dag) geopend: Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, Tel. 13569. Grijseels en Van Hees. L. Veerstraat 19. 11000. Frans Hals Apotheek, Frans Halsplein 1. 13180. Te Hee/nstede is geopend: Heemstcedsche Apotheek, Binnenweg 98, 28197. Hoofdredacteur: C. J. vuu Tilburg, Heemstede Plv. Hoofdredacteur: G. X. Lcenders, Heemstede Kerkte medewerker: F. C. Derks. Haarlem Tel. TeL TeL ZORG MEE VOOR MOEDER EN KIND DE NEDERLANDSCHE VOLKSDIENST Portpgeeseh juweelenproces beslecht Affaire, die langer dan een eeuw duurde LISSABON, 21 April (D.N.B.) Een deel der ju- weelen van den troonpretendent Don Miguel, die een eeuw geleden uit Portugal werd verdreven, is van daag in de bank van Portugal overhandigd aan de wettige vertegenwoordigers der erven van Don Miguel. Hierdoor is een eind cgekomen aan een proces, dat zich sinds 1834 heeft voortgesleept In dat jaar werden de juweele® na de vlucht van Don Miguel in de Bank van Portugal gedeponeerd. De rechtbank heef* nu de aanspraken der erfgenamen als gerechtvaardigd er kend. Voor alle waardevolle stukken is evenwel be paald, dat zij in het land moeten blijven. Hieronder bevindt zich het beroemde Gulden Vlies, waarvan de waarde op omstreeks 800.000 escudo's wordt geschat, een zwaard uit Toledo, een degen en een met edelsteenen ingelegde dolk, die tezamen op I,8 millioen eScudo's worden getaxeerd. De andere stukken zijn aan de erfgenamen overhandigd. Tot hen behoort ook de tegenwoordige troonpretendent. Don Nuno de Braganza. De Britsche vlootverliezen Geheim debat in het Hoogerhuis GENèVE, 21 April. (D.N.B.) Het Britsche Hooger huis heeft vandaag eer\ geheim debat gehouden, waar van het middelpunt werd gevormd door een bespre king over de catastrofale verliezen, welke de vloot heeft geleden, vooral aan slagkruisers. De oud-mi nister van marine, Lord Chatfield, had een^notie in gediend, waarin de regeering wordt gevraagd, of zij bereid is de slagkruisers van de Royal Sovereign- en de „Queen Elizabeth"-klasse door moderne schepen te vervangen en hoe het staat met het verbouwen van de slagkruisers der „Lion"-kjasse. Engelsche eischen aan Irak Hervorming der Iraksche regeering verwacht SOFIA, 21 April (A.N.P.) Volgens hier ont vangen berichten heeft de Britsche commissaris voor Irak den regent de volgende eischen voor gelegd: 1. Volledige controle over het spoorwegnet door de Engelsche autoriteiten. 1 2. Uitlevering vain alle wagens, voornamelijk te Bagdad en in Noord Irak. 3. Bestrijding van de vijfde colonne. 4. Militaire samenwerking tusschen de Iraksche weermacht en de BritscheTen overige geallieerde troepen in geval van een -aanval van de spil- mogendhedèn 'op het Nabije Oosten. Deze eischen werden ook door generaal Auchin- leek ondersteund, die het negende en tiende leger heeft geïnspecteerd. Eenige leden van de regeering hebben den eer sten en den vierden eisch als te vergaand afge wezen. Ook ten aanzien van eenige andere kwes ties heerscht oneenigheid in het kabinet, zoodat een hervorming van de regeering van Noeri Said te verwachten is. RADIO PROGRAMMA DONDERDAG 23 APRIL 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. f 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramo foonmuziek. 8.00 B. N. "O. Nieuwsberichten. 9.15 De Har monie Zusters, de Drie Adlers en het Amusementsorkest (opn.). 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. 8.55 Amusementsorkest en solist (opn.). 10.30 Gramofoonmu ziek. 11-.00 Voor de kleuters'. 11.20 Viool, piano en gramo foonmuziek. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.10 Johnnv Meyer en zijn Caramella-solisten. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 13.00 De visscherii vooruit. 13.15 Otto Hendriks en zijn orkest. 14.00 Zang. piano en gramofoonmuziek. 15.00 Gramofonumuziek. 15.30 Voor de zieken. 16.00 Zondag 9 van den Heldelberschen Catechismus. 16.20 Gramofoonmuziek. 16.30 Revida-sextet. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 „Varia", gevarieerd programma. 18.00 Sport en licha melijke opvoeding. 18.15 „Varia", gevarieerd priogramma. 18.50 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.00 B N. O. De wereld- meening uit vreemde kranten. 19.10 Symponische gelijke nissen: Het Omroepsymphonieorkest en declamatie. Van af 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijn verbinding met de Studio beschikken. 20.15 Nederlandsch- Duitsche reisverhalen en natuurbeschrijvingen. Ca. 20.35 Vervolg van 19.10 21.10 Voordracht. 21.25 Gramofoonmu ziek. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 B. N. O. Mili tair overzicht. 22.10—24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 301.5 M. 6.45—3.15 Zie Hilversum I. 8.15 Gewijde muziek, (opn.) 28.45 Gramofoonmuziek. 9.30 Kamermuziek (gr.pl.). 10.00 Morgenwijding. 10.15 Pianovoordracht. 10.40 Voor de vrouw. II.00 Gramofoonmuziek. 11.20 Sylvestre Trio. 12.00 Ensem ble Joan Lance. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 13.00 De Melodlsten en solist. 13.45 Vooidracht. 14.00 Gerard van Krevelen en zijn orkest en solist, afge wisseld met pianospel. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Zang en orgel. 16.00 Omroeporkest. 16.45 Voor de jeugd. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Vier handig pianospel (gr.pl 18.50 Het Oost-Nederlandsch Strijkkwartet. 18.30 Sterft oude vormen. 13 45 Het Vau deville-orkest en solisten. 19.15 Brandende kwesties, cau serie. 19.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.40 Spiegel van den dag. 19.50 B. N. O. Wat Nederland schrijft. 20.00 Orgel concert en zang. (Vanaf 20.13 alleen voor de Radio-Cen trales, die over een lijnverbinding met de Studio beschik ken). 20.40 Luisterspel. 21 00 Roemeensch orkest Gregor Serban en gramofoonmuziek. 21.45 B. N. O. Nieuwsberich ten. 22.00 Gramofoonmuziek. 22.05—22.10 Avondwijding. VREDEGERECHTSHOF Overste Mijsberg veroordeeld tot 12 jaar gevangenisstraf Alleen zijn leeftijd doet hem de hoogste straf ontgaan Eerherstel der gebroeders Van Dijk 's-GRAVÉNHAGE, 21 April In de strafzaak tegen den luitenant-kolonel H Mijsberg, heeft het Vrede gerechtshof te 's-Gravenhage zooals in het vorig nummer reeds werd medigedeeld uitsptaak gedaan en den verdachte tot 12 jaren gevangenisstraf ver oordeeld met aftrek van den tijd. in voorloopjge hech tenis doorgebracht. Aan dit arrest is het volgende ontleend- Hei hof onderscheidt de verklaringen, welke betrekking hebben op het bevel van verdachte tot neerschieten van de gebroeders Van Dijk. en die. welke hun aanhouding betreifcn of daarmede zijdelings in vgrband staan. Het hof stelt daarbij op den voorgrond, dat voor de bepaling van de schuld van den verdachte uitsluitend de eerstbedoel de verklaringen in aanmeiking komen, omdat verdachte naar :s komen vast te staan gecnerlei onderzoek hoe genaamd ook heen ngesteid naar de gegrondheid van de redenen tot aanhouding der gebroeders Van Dijk, doch heeft volstaar. met de onverwijlde aanvaarding van de hem door eenige soldaten getuigen Mannessen en Sie- verdlng gedane mededeeling, dat de gebroeders Van Dijk N. *S. B ers waren en waren gehaald uit een huis. waaruit geschoten was Een onderzoek naar de gegrond heid van de tedenen tot ahnhoudlng van de gebroeders Van Dijk naar aanleiding van de daaromtrent afgelegde getuigenverklaringen.kan-derhalve voor de beantwoor ding van Tie vraag, of verdachte het hem ten laste gelegde misdrijf heeft gepleegd, buiten beschouwing blijven. Met betrekking tot deze vraag behoort slechts overwogen te woiden. of verdachte, de toenmaals gegeven oorlogs omstandigheden ln aanmerking genomen, gerechtigd is geweest, het bevel te geven de gebroeders Van Dijk neer te schieten. Verdachte hee,ft zich ter rechtvaardiging van zijn daad beroepen op een hem medegedeeld radiobericht, waarvan hij in zyn verhoor voor de iaden-commissarissen uit het hoog-militalr gerechtshof op 2 Augustus 1940. -den inhoud aldus weergeeft, dat het opperbevel had gelast, dat inge val er uit huizen geschoten werd en men overtuigd was van schuld, de mannelijke personen, die in dat huis wer den aangetroffen, oogenblikkelijk moesten worden neer gelegd. Bij zijn verhoor Voor het hof heeft verdachte erkend, dat hij. alvorens het bevel tot neerschieten te geven, uiteraard van de schuld der betrokken personen overtuigd moest zijn geweest. Verdachte heeft voorts ver klaard. dat hij van de schuld der gebroeders Van Dijk overtuigd was op grond van de mefledeelingen van twee soldaten getuigen Mannessen en Sieverdlng waarvan de eerste hem eigenerbeweging de mededeeling had ge daan. dat er 2 burgers waren binnengebracht, die gescho ten hadden, waarop verdachte aan dezen soldaat alleen gevraagd heeft, waar deze' burgers waren, terwijl de andere, die bedoelde burgers op eenigen afstand bewaak te, op een^vraag van verdachte, of dit de personen waren die geschoten hadden, bevestigend geantwoord heeft. Van eenig verder onderzoek van de zijde van den veft- dachte is aan het hof noch uit de verklaringen van ge tuigen. noch uit de opgaven van verdachte zelf geble ken. Het hof is van oordeel, dat het zelfs onder de toenmalige oorlogsomstandigheden, welke een nauwgezet onderzoek uiteraard uitsloten redelijkerwijs niet aan nemelijk is te achten, dat een hoofdofficier als verdachte uit medgdeellngen door een tweetal soldaten op voren bedoelde wijze en onder de genoemde omstandigheden gedaan, de waarachtige overtuiging kan hebben beko men. dat de betrokken burgers, zijnde de gebroeders Van Dijk. inderdaad schuldig waren, zooals deze soldaten ver klaarden. Het hof neemt aan zonder zulks ook maar eeniger- mate als verontschuldiging voor het gedrag van verdachte te aanvaarden dat verdachte elk verder onderzoek naar de schuld der beide slachtoffers overbodig achtte, toen hij van de beide vorenbedoelde soldaten vernomen had, dat de gebroeders Van Dijk tot .de leden der N. S. B. behoorden, gelijk door deze soldaten voor het hof is ver klaard. Anders acht het hof niet verklaarbaar, dat ver dachte zelfs geen aanleiding heeft gevonden gelijk uit verschillende getuigenverklaringen is komen vast te staan zich rechtstreeks, van aangezicht tot aangezicht tot de gebroeders Van Dijk te wenden met eenige vraag, ten einde zich van hun schuld te vergewissen, hoewel hij zich op ongeveer anderhalven meter afstand van hen bevond. Verdachte heeft, toen de gebroeders Van Dijk nabij een muur stonden, met hun gezichten naar dierf muur gekeerd, terwijl verdachte hen slechts van ter zijde kon gadeslaan, alleen tot de soldaten, die hen bewaakten, de vraag gesteld of deze belde burgers de personen wa- «O w w A ONDERLINGE WA rVERZEKERINGSMAATSCHAPPUI GEVESTIGD TE "S-GRAVENHAGE SCHUURl. C. F. E. VAN HEIOEN TUCKER, ft. A. ft. BÖCKEB, MR. 1. I. MONT UN. AIL GROUSER, f. f. EVER ft. Tot heden, 16 April 1942, is totaal bij de Maatschappij verzekerd voor Gulden Voegt ook Uw belang bij het groote geheel en neemt ^eel in de steeds groeiende risico- sfrreiding! Vraagt inlichtingen bij Uw ASSURANTIE-BEZORGER ren. dit gescholen hadden, zonder tot hen. ovëf wi«ieven beslist werd. ook maar eenige vraag te richten. Verdachte heeft weliswaar verklaard, dat hi in c.« mee ning beweerde, dat de gebroeders Van Dijk zijn/ tot de hen bewakende soldaten gerichte vraag, of dit de per sonen waren, die geschoten hadden, moeten 'hef iben gé hoord en dat hij uit de omstandigheid, dat Z: zejf geen' antwoord gaven, de overtuiging ftreeg, dat zl «chuldi" waren. Daartegenover is het hof van oordeel, t van de gebroeders Van Dijk in de omstandigheden. waa"J/a zij zich bevonden, geplaatst met het gezicht naar een'i.uur- niet verwacht kon wórden, dat zij antwoord zoutlèt' hébben gegeven op een niet tot hen gelichte vraag, wilarbU het bovendien voor het hof nog aan ernstigen twijfel onder hevig :s. of de niet rechtstreeks tot hen gerichte vraag van verdachte, die immers niet voor hen stom. i., de- uitermate benarden toestand, waarin zij verkeerden »v--l voldoende door de gebroeders Van D:;k is verslaan e*1 begrepen. Het hof is van oordeel, dat verdachte zich op geeneriei wij^e van de schuld der gebroeders Var. Dijk Heeft ver~ gew.st. gelijk zijn verantwoordelijkheidsbesef sis hoofd officier had behooren mede te brengen, en dat hij. zelfs elk summier onderzoek nalatend waarmede ook naai de meening van het hof onder de toenmalige omstandig heden zou hebben kunnen worden volstaan ridelijicei- en menschelij kei wijs niet van de schuld der gibroeeiers Van Dijk overtuigd is -kunnen zijn geweest. raarfrioor mist verdachte het recht, zich te beroepen gilijK hij doet op de meergenoemde order van zijn militaie meer deren. wijl deze in elk geval medebracht, dat de <v?rtui- glng van schuld der betrokken personen moest z>n"*ver kregen. alvorens tot hun neerschieten te doen overgaan. Het hof is derhalve van oordeel, dat de dood Ker ge broeders Van Óuk aan den verdachte ten volle moet worden aangerekend. Alvorens de aan den verdachte terzake van zijn mis drijf op te leggen straf te overwegen, wenscht het hof de getuigenverklaringen betreffende de redenen, die tot de aanhouding der gebroeders Van Dijk hebben geleid, na te gaan, opdat Kome vast te staan, dat verdachte niet alleen een onderzoek naar de schuld van deze ongeluk- kigen achterwege heeft gelaten, maar dat van eenige gehuld, hoe ook genaamd, hunnerzijds geen sprake kan zijn geweest. Het hof acht zich daartoe verplicht tegenover de nage dachtenis der beide slachtoffers, waarvan de eene tot de leden der N. S. B. de andere tot haar tegenstanders be hoorde. Overweging van de laatstbedoelde getuigenverklaringen heeft het hof tot de volgende vaststelling geleid: De aanleiding tot het van militaire zijde doen instellen van een onderzoek ten huize van de gebroeders Van Dijk, gepaard gaande met hun aanhouding, is volgens verkla ring van den getuige Breen, die als luitenant het comman- de over de desbetreffend militaire patrouille voerde, ge weest een mededeeling van twee onbekende burgers, die tot dezen getuige hadden gezegd, dat uit de woning der gebroeders Van Dijk lichtkogels waren afgeschoten. Eenig bericht omtrent het schieten met vuurwapenen was, naar de verklaring van getuige Breen, daarbij niet te zijner kennis gebracht, zoodat. gelijk deze getuige voor het hof verklaard heeft, in een beweerdelijk schieten met vuurwapenen niet de aanleiding voor de aanhouding van de gebroeders Van Dijk gelegen heeft. Op deze mede deeling is getuige Breen met eenige militairen de woning der gebroeders Van Dijk binnengegaan, waarna onver wijld de aanhouding en weggelelding der beide slachtof fers ts gevolgd, zonder eenig verhoor ter plaatse. Bij de latere fourlleenng door getuige Van der Valk, die ver volgens de gebroeders Van Dijk naav verdachte heeft doorgezonden, is niets, dat tot eenige verdenking aanlei ding zou kunnen geven, gevonden, terwijl de huiszoeking in hun woning geen ander resultaat heeft opgeleverd gelijk verschillende getuigen verklaren dan de vaststel ling van de aanwezigheid van insignes en bescheiden (ledenlijsten enz.) der N. S. B„ waardelooze Duitsche bankbiljetten uit den tijd der jaren 1918 en volgende, een portret van Adolf Hitler (als krantenuitknipsel), zoomede van een doosje „Luftkugeln". zijnde door middel van luchtdruk af te schieten kogeltjes van zeer klein kaliber. Het"hof stelt derhalve vast, dat de gebroeders Van Dijk ten slotte alleen op grond van vorenbedoelde gegevens voor den, verdachte zijn geleid, die zijnerzijds in een in deze gegevens geenerlei steun vindende bewering van de begeleidende soldaten, als zouden de gebroeders Van Dijk geschoten hebben - immers van schieten met vuurwapenen is in de hier bedoelde verklaringen, die met de reden tot aanhouding verband houden, in het geheel geen sprake geweest aanleiding meende te kunnen vinden hen te doen neerschieten. Weliswaar hebben eenige andere getuigen, wier verkla ringen overigens gelijk blijkens vorenbedoelde vast stelling duidelijk is ni.et van invloed zijn geweest op de aanhouding der gebroeders Van Dijk, omdat zij noch aan den getuige Breen. toen hij bevel tot aanhouding gaf, noch aan den getuige Van der Valk, toen hij de gebroeders Van Dijk naar verdachte doorzond, bekend waren, voor het hof medegedeeld, dat zij uit de buurt of uit de rich ting van het perceel der gebroeders Van Dijk hebben hooren of zien schieten. Echter heeft, behalve uit anderen hoofde ter zitting van het hof onder verdenking van meineed gevangen genomfn getuige Mannessen die be weerd heeft uit een raam van het huis der gebroeders Van Dijk lichtflitsen van een vuurwapen te hebben gezien geen der getuigen ter terechtzitting van het hof ver klaard te hebben waargenomen, dat het door hen ver meende schieten uit de woning der gebroeders Van Dijk afkomstig is geweest. Eenigen grond voor verdenking ten opzichte van de ge broeders Van Dijk ifcht het hof heir derhalve niet aan wezig, te minder, wanneer in aanmerking wordt geno men, dat hun woning aan beide zijden omringd was dooi' dicht struikgewas, waartusschen zich licht afzonderlijk optredende vijandelijke schutters, die, naar van algemee- ne bekendheid is, daar ter plaatse, gelijk elders, veelvul dig optraden, zich verborgen konden houden. Het hof wenscht in dit verband nog uitdrukkelijk vast te stellen, dat bij de huiszoeking ln de woning der ge broeders Van Dijk niets van de aanwezigheid van vuur wapenen of munitie is gebleken. Ook de bewering, dat zij zich schuldig zouden heb ben gemaakt aan het afgeven van lichtsignalen (licht kogels) is aan het Hof'in geenen deele houdbaar ge bleken en moet als een lasterlijk gerucht worden af gewezen. Het hof grijpt deze gelegenheid aan, er zijn afkeuring over uit te spreken, dat in enkele versla gen, welke in de pers van 's hofs terechtzitting zijn verschenen, op dit punt op onverantwoordelijke wijze niet de vereischte duidelijkheid en volledigheid is be tracht, waardoor een schijn van verdenking tegen de gebroeders Van Dijk zou gewekt kunnen worden. De getuigen, die verklaard hebben lichtkogels in de lucht te hebben waargènomen, hebben niets aangevoerd, waaruit ook maar eenig vermoeden zou kunnen voorl- •vloeien, dat deze lichtkogels van het perceel der'gebroe- der Van Dijk uit zouden kunnen zijn af^schoten. Het hof stelt vast, dat misverstand is gewekt door het te hunnen huize in beslag genomen doosje „Luftkugeln", zijnde luchtdrukkogeltjes „welke het slachtoffer Chr. van Dijk blijkens getuigenvdrkalaringen vele jaren geleden placht voor elke a OPSPORING Naar de Britsche Berichtendienst uit Washington meldt, heeft de Oorlogsraad voor de Zuidzee Dinsdag onder voorzitterschap van Roosevelt zijn vierde bijeen komst gehouden, die anderhalf uur duurde. De bijeen komst was ln hoofdzaak gewijd aan een uitvoerig rapport van Harty Hopkins. Verder zijn kwesties betreffende de ravitailleering «fier marine besproken. De Duitsche opperbevelhebber in Zuid-Oost-Europa heeft ter gelegenheid van den verjaardag van £dolf Hitier amnestie geschonken aan alle Grieksche burgers, die door Duitsche militaire rechtbanken veroordeeld waren tot gevangenisstraffen van een tot twee jaar. Het Zweedsche stoomschip „Arete" is naar „Dagens Nyheter" meldt. Maandagochtend op een mijn geloopen. Vijf leden der bemanning zijn daarbij om het leven ge komen, vijf andere werden gewond. Naar uit Washington gemeld wordt, heeft de Sovjet ambassadeur Lltwlnof gisteren een langdurig bezoek aan Roosevelt gebracht. Later gaf hij den journalisten te ver- staan dat het onderhoud betrekking had gehad op de vraagstukken, die op het oogenbllk op den voorgrond staar, de bevoorrading van de Sovjet-Unie. Sir Stafford Cripps is volgens den Engelschen Nieuwsdienst Dinsdag te Londen teruggekeerd van zijn reis naar Voor-Indiè. Des avonds bracht hij een bezoek aan Churchill. De A. N. p. correspondent te Berlijn meldt: Volgens den Engelschen Berichtendienst is de hertog van Glou cester namens den koning een inspectiereis naar het nabije oosten begonnen. Uit de Maas-7e Rotterdai® is het lijk opgevischt van een naar schatting 35^a 40 jaren ouden man. De bekende^Groningsche dirigent Kor Kuiler heeft Dinsdag onder groote belangstelling zijn 65sten verjaardag gevierd. Er is ingesteld een vakgroep „Groothandel ln ruwe katoen en celvezels". De beschikking wordt gepubliceerd in de Ned. Staatscourant. De 50-jarige H. Hendriks uit Glimmen ls te Haren (Gr.) uit een boom gevallen en aan de gevolgen overleden. De 17 balen koffieboonen, welke uit een pakhuis aan de Rechtboomsloot te Amsterdam zijn gestolen, zijn dooi de recherche in een garage aan de Keizerstraat opge spoord. Een 30-jarige koopman is in verband met dezen diefstal gearresteerd. die leidt an de daders en de "7.STOLEN elee merk" Remington Rand - Listing, gei M/C 9B. E. 93 100 370 '3311214- s- ncDERLANDSCH recherche-burea HEEMSKEFCKSTRAAT 34 's-GRAVENHA< TELEFOON. 334869-335321 Ie gebruiken voor een toenmaals zich in zijn bezit bevi tiende zoogenaamde windbuks, welke luchtdrukkogeltj uiteraard niet hoegenaamd te maken hebben met lid kogels, waarvan in geenen dcele iets gebleken is. Het hof wiist dan ook met de meeste beslistheid af bewering van den verdachte, voor het eerst tijdens z verhoor voor het hof geuit, dat hij later een pakje handen zou hebben gekregen, waarin zich, behalve e aantal hiervoren genoemde len huize van de gebroedi Van Diik in beslag genomen voorwerpen, ook een doo zou hebben bevonden,"da', naar de meening van den vi dachte vermoedelijk lichtkogeltjes bevatte. Het hof van oordeel, dat deze aantijging door den verdachte opzichte van de nagedachtenis van zijn slachtoffers ret daardoor wordt gelogenstraft, dat uit de verklaring v getuige Van der Valk gebleken is. dat deze de door h< in beslag genomen voorwerpen, waarover hiervoren handeld is. behalve "t doosie „Luftkugeln". naar verdat te heeft doorgezonden, terwijl hij bedoeld doosje „Lu kugeln" in een p a g.-trekker heeft doen opbergen, wai door het ip verband met de oorlogsomstandigheden v strekt uitgesloten moet worden geacht, dat dit doo later in het meergenoemde pakje, bevattende de in J slag genomen voorwerpen, in handen van den verdaci kan zijn gekomen. Ten slotte ls aan het hof nog gebleken, dat zich in woning, bewoond door de gebroeders Van Dijk, een een hen toebehoorend z.oogenaamd stakkellicht het bevonden, dat door de weduwe van Chr. van Dijk angst voor later verborgen is gehouden, maar waa voor het hof uit de verklaring van den deskundige Oo: gijs is komen vast te staan, dat het een instrument wj dat slechts als fakkel kan worden gebezigd, beste: voor in nood verkeerende schepen, waarmede op geeni lei wijze lichtkogels zouden kunnen worden afgescljott terwijl de aanwezigheid daarvan onder de bezitting •van Chr. van Dijk verklaard woidt uit de omstandig!» gelijk door getuigen is bevestigd dat zijn vader beroep van scheepshersteller heeft uitgeoefend. Het hof stelt' mitsdien vast. dat iedere^"verdenking schuld der gebroeders Van Dijk gebleken is, van el grond te zijn ontbloot. Wat de aan den verdachte op te leggen straf betre overweegt het hof het volgende- verdachte heeft zond zich op eenigerlei wijze van de schuld der gebroedt Van Dijk te hebben vergewist en derhalve zonder red lijkerwijs de overtuiging van hun schuld te kunit hebben gehad, bevel gegeven hen neer te schieten. Da< bij kunnen de oorlogsomstandigheden nauwelijks als vi zachtende omstandigheden in aanmerking worden ger men. vermits verdachte, naar hij zelf verklaard hee zonder eenige opwinding of overhaasting, doch in kal overleg heeft gehandeld Dat verdachte bovendien a niet ontzien heeft ter zitting van het hof te trachten i nagedachtenis van zijn slachtoffers te bezoedelen do hoewel zulks voor de aanleiding tot zijn bevel, de broeders Van Dijk neer te schieten, niet de minste heeft gespeeld, daar verdachte deze overweging toenmai niet kende den indruk te willen wekken, dat de gebro ders Van Dijk lichtkogels in hun bezit zouden hebben j had en hun onschuld zelfs tijdens de behandeling voor c hof geenszins zou zijn gebleken, acht het hof in bijzondt mate ten nadeele van verdachte pleiten. De eenige 01 standigheid, welke het hof dan ook in aanmerking ki nemen om op den verdachte niet de hoogste straf toe passen, Is zijn 58-jarige leeftijd. De Nederlandsche Arbeidsdienst Het is thans bijna een jaar geleden, dat in ons lat de mogelijkheid werd geschapen jongens en meisji van 18 tot 25 jaar op te roepen vooj den Arbeid; dienst. Die mogelijkheid ontstond door de Arbeid dienstverordening, welke op 26 Mei 1941 werd uitg vaardigd. In den beginne was er onder degenen die de termen vielen om in den Arbeidsdienst te wordi opgenomen en onder de ouders van deze jongema schen eenige ongerustheid, omdat men meende, d de jongens en meisjes op korten termijn zouden wo: den opgeroepen voor -het vervullen van de arbeid dienstplicht. Al spoedig is deze ongerustheid evemv geluwd, omdat bleek, dat voorshands nog niet zo worden overgegaan tot het' oproepen van een lichtii jongens of mei9jes. Ook in ander opzicht bestond bij de bevolking eenige onzekerheid. Men wist niet goed wat men moest denken van de bepaling, di de dienst tot den leeftijd van 25 jaar verplicht wet gesteld. Van bevoegde zijde wordt er echter op gi wezen, dat deze maatregel niet veel meer beteekenc dan een noodzaak om de organisatie voorloopig 0 pooten te zetten. In den regel zal de arbeidsdiens plicht vex-vuld worden in het 19e levensjaar. Daarenboven wordt van dezelfde zijde nog de t dacht gevestigd op een anderen kant van de zaak. verordening op zichzelf kostte niet teveel moeit Daarnaast echter is het onmogelijk een groot aanti jongemenschen te gaan oproepen zonder dat men ovi pen behoorlijk kader de beschikking heeft. En 4 kader kan niet zoo klein zijn, want een lichting Ni derlandsche jongens voor den Arbeidsdienst zou to: zeker een 30.000 man omvatten. En hierbij komt di toch nog altijd, dat men ook de beschikking moet ben over voldoende kampen. Voor het onderbreng! van het hierboven genoemde aantal jongemenschs zouden er zeker een 200 moeten zijn en eind Mei 15! waren er slechts 8, zoodat er ook om deze reden vo loopig geen kans was den Arbeidsdienst verplicht stellen. Intusschen is er vrijwel een jaar voorbijgegaan de leiders van den dienst hebben niet stil gezeten, verschenen mededeelingen en artikelen in de bladR er kwam een reizende tentoonstelling en men hoort een en ander van de vrijwilligers zelf. die reeds hal den dienst genomen. Den eersten tijd heeft d.e diere nl. uitsluitend met vrijwilligers gewerkt. In Decerabi van het vorige jaar is er een persgesprek verschene met den waarnemenden commandant van den N.A.D waarin deze meedeelde, dat a.s. studenten en zij, di bij een overheidsinstelling in diejftt willen treden half jaar arbeidsdienstplicht moeten vervuld-hebbR Er werd een datum van opkomst genoemd, 1 Jih 1942, en naar aanleiding daarvan hebben velen, 11a wordt meegedeeld, zich laten voorlichten en hebbe zij, die vatbaar waren voor ideëele doelstellingen, w goeden indruk gekregen van het streven van den J A. D. Nu de arbeidsdienstplicht eenmaal officieel ai gekondigd is, wordt het hoog tijd geacht, dat alls die iets met den N.A.D. te maken zullen krijgen, 9 lichtingen inwinnen bij de bevoegde instanties.. H! die uit den N.A D. terug komt. heeft, zoo wordt dot hen die nauw bij den Arbeidsdienst betrokken zij en het leven in den Arbeidsdienst goed kennen, b den dienst een prachtige karaktervorming ondergaas zijn houding is verbeterd, hij zegt „ja" tot het leva hij weet, dat er in Nederland een Nederlandscb volksgemeenschap moet worden opgebouwd en ii tot Öit doel de N.A.D. in het leven is geroepen f een „school der natie". FAILLISSEMENTEN. Door de Haarlemsche Rechtbank zijn op Dinsdag April 1942 geen faillissementen uitgesproken. Dooi het verbindend worden der Uiideelingslijst is eindigd het faillissement van de Naamlooze Vennootschï N.V. Exploitatie Maatschappij „De Olijfboom", gevest:/ te Heemstede, Curator Mr. K. A. F. J. Pleister te Haarles Tokio is paraat tegen luchtaanvallen. Op de groote gebouwen van dc Japansche hoofdstad staat het afweergeschut gereed en dc bedicningsmanschappen dragen gns- snttkerw Atlaptic-HoHand-Pax-Holland-c. Generaal-commissaris Schmidt tijdens zijn rede in den Haagschen Dierentuin, waar Maandag een groote bijeenkomst werd gehouden ter gelegenheid van den 53sten ver jaardag van AdoII Hitler. Polygoon-Meyer-Pax-Holland-c. Heeft l' niets vergeten? Op de verkooping van gevonden voorwerpen bij de Neder landsche Spoorwegen kwam Dinsdag te Utrecht oen interessante verzameling ondf den hamer. Voor een regenachtigen dag waren er parapluies bij honderdtallen. Pax-Holland-de Haaa-t

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 2